Zuby z houbových infekcí (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

10 příznaků infekce zubů a jak je léčit

Bolest obecně je velmi nepříjemná a často vás omezuje. A o bolesti zubů se říká, že je jednou z nejhorších. Objevuje se ve chvíli, kdy to nejméně čekáte, a často rezonuje celými ústy, může vystřelovat do hlavy a dál. Každou bolest je nutno řešit, zejména pak bolest zubů, která vám brání někdy i v mluvení či konzumaci jídla.

Bolesti zubů

Existuje mnoho důvodů pro bolest v ústech. Mohou se objevovat malé výrůstky, záněty dásní, vředy v ústech a mnoho dalšího; a bolest se dostaví. A není to vůbec nic příjemného, to snad každý z nás ví. Když se nebude příčina bolesti řešit, může se to postupem času vyvinout ve vážný a nebezpečný problém.

Pokročilé infekce zubů mohou být velmi nebezpečné. Bakterie se dostávají do dásní, k čelistem, k jazyku nebo i do krku. Z toho se může infekce rozšířit někdy také do krevního oběhu. Proto je vždycky důležité znát příznaky infekcí zubů, identifikovat ji a následně tento problém řešit.

Teeth Tooth Dentist Dental Oral Mouth Dentistry

Možnosti léčby

Když budete řešit problémy zubů včas, nemusí se vyostřit. A jak je řešit? Asi každého napadne návštěva zubního lékaře, který zuby vyšetří a navrhne nejlepší možnost léčby. Je zde však také možnost přírodní léčby.

Ze všeho nejdřív však poukážeme na to, jak identifikovat infekci zubů. Následně vám poskytneme šest možností léčby, jež jsou zcela přírodní. Jaké symptomy se objevují u infekce zubů?

 • Zánět dásní
 • Bolest a to při polykání i žvýkání
 • Zápach z úst
 • Rudé dásně a ústa
 • Problémy s otevíráním úst
 • Odvodnění
 • Zvýšená citlivost na horké a studené
 • Oteklé lymfatické uzliny v krku
 • Nevolnost, zvracení průjmy
 • Horečka nebo také zimnice

Přírodní léky, které působí proti infekci zubů

Černý čaj přináší pro tělo mnoho výhod – je totiž nabitý antioxidanty. Skvěle pohlcuje toxiny a hnis. A jak vám může pomoci právě černý čaj v boji s infekcí zubů? Vezměte sáček černého čaje a namočte do teplé vody. Následně aplikujte přímo na zuby. Ideální je nechat sáček na zubech co možná nejdéle. Následně sáček odstraňte. Velmi důležitým krokem je vypláchnout řádně ústa slanou vodou. Díky tomu totiž odstraníte bakterie, které se působením černého čaje uvolnily.

Vyzkoušet můžete také čaje, které obsahují echinaceu. To je přírodní antibiotikum a antihistaminikum. Umí podpořit váš imunitní systém, a díky tomu pomáhá snížit zánět a bránit infekcím. To vše platí také pro heřmánkový čaj, protože heřmánek může snížit otoky a krvácení dásní. Je velmi účinný při zabíjení bakterií, jež tyto infekce způsobují.

Slaná voda

Sůl je antiseptická a protizánětlivá; ideální je běžná sůl nebo také himalájská sůl. Alkalizuje vaše tělo, pomáhá zabíjet bakterie, které způsobují infekci. Vyzkoušejte jednoduchý recept: půl lžičky soli dejte do sklenice teplé vody a míchejte, dokud se vše nerozpustí. Následně tento roztok použijte jako ústní vodu. Po důkladném vypláchnutí úst roztok vyplivněte, díky čemuž se bakterie z vašich úst odstraní.

Oreganový olej

Oreganový olej obsahuje antibakteriální, antioxidační a antimikrobiální vlastnosti, které pomáhají očistit vaše zuby. Když se bude využívat na abscesový zub, pomáhá otupovat bolest. Oreganový olej je široce využíván pro abscesy zubů, protože pomáhá při drenáži, a zabíjí tak bakterie v ústech. Umí pomoci zvýšit imunitu, bojuje s infekcemi zubů a urychluje proces hojení.

Doporučujeme si připravit účinnou ústní vodu s použitím oreganového oleje. Smíchejte tři až pět kapek oreganového oleje s ¼ šálku teplé vody. Tuto směs dejte do sklenice a následně jí vyplachujte ústa alespoň pět minut. Směs poté vyplivněte. Tento postup se pro co nejlepší efekt doporučuje opakovat třikrát až čtyřikrát denně.

Byly provedeny studie, které ukázaly, že česnek je používán jako léčba nemocných zubů u dětí. Když rozdrtíte česnek, uvolní se alicin – olejová tekutina -, která se označuje za přirozeného bojovníka proti chorobám. Česnek musí být syrový, čili vezměte stroužek česneku a rozžvýkejte ho nebo přiložte drcené kousky na zuby.

Převalování oleje v ústech

Oil pulling, metoda převalování oleje v ústech, se využívá po tisíciletí v ajurvédské medicíně. Podporuje orální zdraví, včetně regenerace ustupují tkáně. Kokosový olej je antibakteriální díky kyselině laurové. Bylo prokázáno, že je účinný při snižování zubního plaku a také při léčbě zánětu dásní.

Využijte dvakrát denně na prázdný žaludek (ráno a ideálně před spaním) 1 a ½ čajové lžičky kokosového oleje. Převalujte olej v ústech po dobu dvaceti minut a následně vyplivněte a vypláchněte ústa teplou vodou. V této metodě pokračujte, dokud absces nezmizí. Následně můžete převalovat olej jako prevenci v oblasti orálního zdraví.

Peroxid vodíku

Jde o silného a prokazatelného bojovníka se zárodky. Je samozřejmě jasné, že jej musíte zředit s vodou, protože jinak může vaše zuby nenávratně poškodit a způsobovat problémy s dásněmi. Několik minut vyplachujte ústa směsí vody a peroxidu vodíku a následně vyplivněte.

Peroxid vodíku je možno dále využít také v kombinaci s jedlou sodou. Ta prokázala, že zvyšuje zásaditost v ústech a bakterie jí nenávidí! Můžete si vyrobit pastu z těchto dvou ingrediencí a aplikovat přímo na zuby. Necháte několik minut působit a následně velmi důkladně opláchněte!

Může se vám líbit

Je v těle parazit? Tyto varovné příznaky jej včas odhalí!

Každý člověk chce být zdravý, aby vše v lidském těle správně fungovalo. Když je tělo v rovnováze a.

Vědci odhalili nejsilnějšího zabijáka rakoviny – Jackfruit

Jackfruit je národní ovoce Bangladéše a jde o největší ovoce, které roste na stromě. Některé.

Ústní voda pomůže odstranit zubní plak ze zubů za jednu minutu!

Jestliže máte na zánět ozubice, věřte, že nejste sami. Mnoho dospělých jedinců v USA mají.

Zabiják cholesterolu: v létě vás tento nápoj navíc osvěží

Mnoho lidí na světě trpí vysokou hladinou tuků v krvi. Je tím na mysli samozřejmě cholesterol.

Kiwi pomáhá snižovat krevní tlak

Hypertenze (vysoký krevní tlak) je jedním z největších zdravotních problémů naší doby. Jedná se o.

Streptokoková infekce: 10 přírodních prostředků, jak se jí zbavit

Streptokoková infekce je velmi nepříjemné onemocnění, které může potrápit kohokoliv z nás. Jejím.

Jak účinně na bolavé zuby

Bolest zubů je znamení, že všechno není úplně v pořádku, jak by být mělo. Může značit zubní kaz, infekci, onemocnění dásní, uvolněnou plombu, nebo nesčetně jiných problémů vyskytující se v ústní dutině. Než se však dostanete k zubaři, nezbývá vám než se obrátit na babské rady, abyste se zbavili té hrozné bolesti, která vám může i zabránit jíst nebo může způsobit bolest hlavy. Dokonce je pravděpodobné, že vše, co budete potřebovat, již máte doma v kuchyni, nebo ve skříňce v koupelně.

Česnek není užitečný jen na odhánění upírů, je také prakticky léčivý zázrak. Je prokázáno, že česnek má velice účinné antiseptické vlastnosti se silnými anti-virálními, protiplísňovými, a antibakteriálními účinky. Byl užíván pro lékařské účely po tisíce let – datuje se zpět až do roku 2 000 před naším letopočtem. Byl užíván Římany, Řeky, a starými Egypťany a Číňany. Složka, díky které je česnek tak užitečný, se nazývá alicin. Nabízí silné antibiotické účinky, které se uvolní, když je česnek rozdrcen. Když se nadrcený česnek aplikuje na postiženou oblast, bolest začne brzy ustupovat.

Abyste ho mohli použít, nakrájejte stroužek česneku na jemno a rozdrťte ho, nebo použijte lis na česnek, a výsledný produkt nechte deset minut odležet, aby se aktivoval alicin. Malou trošku drceného česneku aplikujte na postižené místo – buďte opatrní ať nepoužijete příliš mnoho, protože česnek může pálit. Nechte několik minut působit a poté opláchněte slanou vodou. Opláchnutím teplou slanou vodou pomáháte vytáhnout infekci a zabít bakterie, a zároveň se zbavíte veškeré zůstávající pálivosti z česnekové pasty.

Hřebíčkový olej

Hřebíček má protizánětlivé, antibakteriální, antioxidační, a anestetické účinky, které pomáhají potlačit bolest zubu a infekci. Je to perfektní olej, který mít po ruce zejména, když přijde na dentální obtíže. Skrze historii byl používán na léčbu bolavých zubů v případě, že se dotyčný nemohl ihned dostavit k zubaři. Hřebíček byl tradičně používán na otupění nervů, díky své primární chemické složce: eugenol – přírodní anestetikum. Může bojovat proti všemožným zubním bolestem, včetně kazů, ústních aftů, a bolavých dásní.

Máta peprná

Podobně jako hřebíčkový olej, máta nabízí přírodní otupovací vlastnosti, které mohou přinést úlevu bolavému zubu. Pravděpodobně jste již viděli mátu jako ingredienci v mnohých produktech na úlevu od bolesti, ať už ve formě spreje, krému, nebo gelu. Je to tím, že je jedním z nejúčinnějších přírodních analgetik. Nejlehčí způsob, jak mátu použít, je ve formě čajového sáčku. Namočte pytlík a posléze ho dejte na chvíli do lednice nebo mrazáku (pozor, jen pokud nemáte citlivé zuby! Jinak tento krok přeskočte). Poté přiložte čajový pytlík na postižené místo po dobu alespoň 20 minut. Pravděpodobně tento proces budete muset často opakovat, protože bolest má tendenci se vracet, jakmile se máta odstraní.

Slaná voda

Slaná voda pomáhá čistit všechny volné skuliny v puse, a zároveň ničí škodlivé bakterie, které by se mohly nacházet v postižených oblastech. Na léčbu bolesti zubů, jednoduše přidejte sůl (nejlépe mořskou) do malého množství vody a kloktejte jí přibližně 30 sekund, než jí vyplivnete. Opakujte jednou nebo dvakrát, několikrát za den.

Cibule má antiseptické a antimikrobiální vlastnosti, o kterých je známo, že zabíjejí bakterie v ústech, které přispívají k bolesti.

Dokonce i někteří zubaři doporučují na bolavé místo přiložit kus syrové cibule. Mnoho nešťastníků s bolestí zubů tvrdilo, že je to účinnější metoda než spolykání několika prášků proti bolesti. Pro tuto metodu nakrájejte cibuli na plátky, které se budou pohodlně vejít do vašich úst. Je zapotřebí, aby byl plátek čerstvě nakrájený, protože při krájení se uvolňuje šťáva. Nechte uležet alespoň na pět minut.

Okurka je známá pro své hemostatické a zklidňující účinky, což je pravděpodobně důvod, proč jste o ní slyšeli jako o přírodní léčbě tmavých kruhů pod očima. Při užití na bolest zubů, její hemostatický efekt pomůže snížit tok krve na postižené místo, čímž se sníží a zklidní bolest.

Pokud máte citlivé zuby, vyndejte okurku z lednice a nechte jí při pokojové teplotě. Poté okurku nakrájejte na plátky a přiložte na bolavé místo. Alternativně jí můžete rozmačkat s trochou mořské soli a obalit jí okolo bolavého zubu.

Zubní ložisková infekce

Lidský organizmus je složitým celkem, v němž na sebe jednotlivé části vzájemně působí. Málokdo si proto uvědomuje, že i záněty v dutině ústní se mohou projevit v těch částech těla, kde bychom to nejméně čekali.

Co je to ložisková infekce?

Jako zubní ložiskovou infekci označujeme onemocnění vzdálených orgánů, která jsou vyvolána z infekčních ložisek zubního původu. Předpokládá se totiž, že mikroorganizmy, toxiny (jedy), eventuálně i další látky, které vznikají při rozpadu tkání se dostávají do krevního oběhu a vyvolávají ve vzdálených místech či orgánech druhotná onemocnění (např. očí, plic, srdce, ledvin, žaludku a střev, svalů, nervů a kloubů). V odborné terminologii se zubní ložisková infekce označuje také jako fokální infekce odontogenního původu nebo jako metastatická oportunní infekce či orální sepse.

Největší pozornost v učení o ložiskové infekci bývá soustředěna na zubní váčky (granulomy) a chronický zánět patrových mandlí, ale do výčtu potenciálních ložisek se zahrnují i chronické mikrobiální infekce rozmístěné v dýchacích cestách (záněty vedlejších nosních dutin a nosohltanu, rozšíření průdušek – bronchiektázie), v zažívacích cestách (chronický zánět žlučníku, chronický zánět slepého střeva, chronické katary tlustého střeva), v močopohlavním ústrojí (chronické záněty prostaty, záněty močového měchýře), z oblasti ucha chronické záněty středního ucha, dále pak záněty kostí, žil a další.

V souvislosti s fokální infekcí se za zvlášť nebezpečné onemocnění uvádí subakutní zánět nitroblány srdeční, který může vzniknout po extrakci zubu s infekčním ložiskem, kdy se mikroby (nejčastěji viridující streptokoky) dostávají na přechodnou dobu do krevního oběhu a usídlí se na srdečních chlopních. Organizmus zdravého jedince tuto událost (označuje se jako bakteriémie) snadno zvládne, jestliže však jsou srdeční chlopně předchozím chorobným procesem změněny, mohou se na nich mikroorganizmy uchytit a vyvolají zde zánět nitroblány srdeční (endokarditis). V současném odborném nálezu se za prvořadě rizikové, z hlediska možné ložiskové infekce zubního původu, považují pacienti se srdečními vadami, nemocní po srdečních a cévních operacích. Další rizikovou skupinou jsou pacienti s vrozenými nebo získanými defekty imunitního obranného systému.

V klinickém obraze se ložisková infekce někdy projevuje neurčitými příznaky, které přímo neukazují na onemocnění určitého orgánu. Jsou to mírně zvýšené teploty zvláště ve večerních hodinách, bolesti hlavy, poruchy spánku, bolesti ve svalech a kloubech. Je třeba, aby v těchto případech byl pacient vyšetřen dalšími odborníky (neurologie, vnitřní lékařství), kteří potvrdí, zda se jedná o ložiskovou infekci nebo o jinou chorobu.

Význam fokální infekce byl odborníky střídavě přeceňován nebo nedoceňován. V padesátých letech minulého století existoval např. ve Spojených státech takový názor, že nejen ložiska kolem hrotů zubů, ale i zubní kaz s postižením zubní dřeně jsou možným zdrojem nejrůznějších chronických zánětlivých chorob, ale i předčasného stárnutí nebo chorob duševních. V této době se proto pacientům doporučovala extrakce zubů a jejich náhrada protézami, z dnešního pohledu se tak dělo zbytečně radikálně a nesmyslně. Novodobé poznatky o vztahu mikroorganizmů a hostitele, pokroky lékařských věd v transplantologii a implantologii, imunologii, onkologii a farmakologii umožňují dlouhodobé přežití i pacientům s těžce narušenými obrannými mechanizmy proti infekci. Tito pacienti však mohou být vážně ohroženi na životě i vlastní saprofytickou a oportunní mikrobiální flórou (to jest mikroby, které jsou normálně přítomny v lidském organizmu a zdravému člověku neškodí).

U těch nemocných, kde je organizmus oslaben a nemá dostatek vlastních obranných sil (vrozené a získané defekty imunity, po chemoterapii pro zhoubný nádor) mohou se tyto mikroorganizmy uchytit na některém vhodném místě, které už bylo předtím změněno zánětem, a zde vyvolat závažné onemocnění. Z těchto míst mohou být mikroorganizmy znovu vyplavovány do krevního oběhu a mohou být příčinou až septického onemocnění (otrava krve). Zabránit tomuto závažnému onemocnění u rizikových nemocných můžeme, respektive musíme, tím, že např. extrakci zubu provedeme v antibiotické cloně, kdy pacientovi jsou před vlastním výkonem a krátce i po něm podávána příslušná antibiotika.

Diagnostika fokální infekce

Stanovit spolehlivě diagnózu fokální infekce, to jest nalézt aktivní zánětlivé ložisko v organizmu, je velmi obtížné a ne vždy dostatečně průkazné. Dokázat, že mikroorganizmy, které vyvolaly sekundární chorobu, pocházejí z infekčního ložiska v ústech nebo jinde v organizmu, je velmi nesnadné. Při vyšetření pacienta s podezřením na existenci fokální infekce pátrá zubní lékař po aktivních infekčních ložiscích hlavně v okolí kořenových hrotů zubů. Zhotoví se rentgenové snímky nejlépe všech zubů, ale i čelistních kostí. Rentgenologicky je nutné vyšetřit i bezzubé čelisti, protože v nich mohou být potenciální zánětlivá ložiska, jako jsou ponechaný kořen, cysta apod.

Léčení fokální infekce je často empirické, obecně spočívá v sanaci zánětlivého infektu. O způsobu sanace rozhoduje stupeň podezření na fokální infekci, závažnost základního onemocnění, zvažuje se charakter stomatologického onemocnění a možné způsoby ošetření.

Chronické záněty v okolí zubu se nejsnáze odstraní extrakcí zubu. Jestliže máme důvodné podezření na přítomnost fokální infekce a současně se pacient léčí pro chorobu důležitého orgánu, je třeba extrakci provést, jak již bylo uvedeno, v profylaktické antibiotické cloně.

U méně závažných chorob se indikuje výkon méně radikální, jakým je resekce kořenového hrotu zubu nebo postačí endodontické ošetření zubu.˝

Zdroje fokální infekce v ústní dutině

– zuby devitalizované – zuby, u kterých byla odstraněna zubní dřeň (s rentgenologicky prokazatelným zánětlivým ložiskem u hrotu zubu, ale i bez tohoto nálezu)

– záněty zubní dřeně (zejména chronické)

– parodontální choboty, případně abscesy

– obtížně se prořezávající zuby moudrosti

– neprořezané zuby se zárodečným vakem

– ponechané zubní kořeny

– záněty čelistních kostí

– chronické záněty čelistních dutin

– záněty dásní (i záněty pod mezičleny můstků a v okolí zubních korunek)

Zkažené zuby

Když se řekne zkažený zub, každého hned napadne nepříjemné vrtání zubu u stomatologa. Jenže málokdo si uvědomuje, že zkažené zuby mají mnohem hlubší souvislosti a rizika, než by se na první pohled mohlo zdát. Navíc se nejedná pouze o rozsah těchto problémů v dutině ústní, ale zkažené zuby můžou zasáhnout naše zdraví po celém těle!

Infekcí zubu ke smrti

Zanedbaná infekce v důsledku zkažených zubů se může během času rozšířit do celého organismu. Ostatně jako jakákoliv infekce. Jejím důsledkem je otrava krve a může vést až ke smrti. To je samozřejmě nejčernější verze vývoje, ale pokud budete zkažené zuby a infekci ignorovat, může nastat.

Infarkt ze zkaženého zubu

Další možnou komplikací zkažených zubů je infarkt. Bakterie ze zubu se můžou dostat k srdeční chlopni a v ní se rozvine zánět. Bakterie dokáží způsobit také krevní sraženinu, jejíž následkem je znovu infarkt.

Zkažený zub a mrtvice

Podobně jako u infarktu můžou zapůsobit bakterie ze zkažených a zánětlivých zubů na cévy v mozku. Jestliže působením bakterií vznikne sraženina a dostane se do mozkových cév, snadno nastane mrtvice.

Zánět kdekoliv v těle

Riziko bakterií ze zanícených zubů je po celém těle. Bakterie totiž můžou naším organismem začít putovat a vybrat si příhodné místo pro zánět. Jinými slovy, mají tak nečekané pole působnosti.

Snížená obranyschopnost

Tím, jak musí náš imunitní systém bojovat s bakteriemi, tak je naše tělo oslabováno. Pokud boj trvá příliš dlouho, snižuje se obranyschopnost. Můžeme tak snadno dostat jiné onemocnění. Ať již virové, bakteriální nebo jiné. Každý dlouhodobý boj s nemocí tělo vyčerpává.

Pozor na mléčné zuby

Ani u dětí není dobré zubní kaz a zkažené zuby jakkoliv podceňovat. Zubní kaz totiž může rozjet nejenom infekční ložisko, jehož rizika jsou popsány v předchozím textu. Souběžným problémem je také to, že neošetřený zubní kaz mléčného zubu může poškodit základy zubu stálého. Takže rozhodně není řešením si říct, že když dítě kaz nebolí, tak počkáme, až mléčný zub vypadne. Pokud zjistíte u dítěte zubní kaz, ihned navštivte stomatologa. A nezapomínejte na pravidelné preventivní zubní prohlídky!

Jak vidíte, se zkaženými zuby nejsou žádné žerty. Pokud zjistíte jakýkoliv problém se zubem, navštivte lékaře. Mnohem lepší je těmto problémům předcházet. Časté výmluvy na špatnou genetickou výbavu totiž v případě zkažených zubů příliš neplatí. Základem je pravidelná a kvalitní zubní hygiena. Pořiďte si měkký nebo středně tvrdý zubní kartáček, mezizubní kartáček a zubní niť. Požádejte vašeho zubního lékaře nebo dentální hygienistku o proškolení, jak správně čistit váš chrup. Věřte, že se vám to vrátí v lepších a zdravějších zubech a celé ústní dutině.

Jak si pomoct od bolestí zubů z pohodlí domova

Možné příčiny bolestí zubů

Důvodem vzniku bolesti zubů jsou často:

 • zubní kaz a zánět zubního nervu (vzniká v důsledku zanedbaného zubního kazu)
 • tzv. mrtvé zuby u kterých nebyly dostatečně nebo vůbec ošetřeny kanálky (endodontické ošetření)
 • zánět dásní
 • vypadlé výplně
 • prořezávající se zuby (zuby moudrosti)
 • obnažené zubní krčky

Vyměňte zubní pastu a kartáček

Když pocítíte, že vám ustupují dásně a zuby citlivě reagují na změny teploty, je nutné neprodleně začít používat ultra měkký kartáček. Měkké štětiny chrání dásně a zastaví další obnažování zubů. Stejně tak je dobré vsadit na zubní pasty určené speciálně pro citlivé zuby. Ty poskytují úlevu od bolesti, která trápí při střídání studeného a teplého jídla. Správná péče je vždy základ, proto je nutné si pečlivě čistit zuby a na věcech pro dentální hygienu nešetřit.

Rychlá pomoc od bolesti

Bolesti zubů bývají způsobeny podrážděním nebo zánětem zubní dřeně. Dřeň má hned několik nervových zakončení, které jsou extrémně hodně citlivé. Existuje nespočet důvodů podráždění nebo zánětu dřeně. Jestliže trpíte bolestí zubu, nejlepší věc, jakou pro sebe můžete udělat je neprodlená návštěva zubaře. Pro případ, že by mohl být problém závažnější. Vyzkoušet můžete také některou z přírodních kúr, které mohou pomoci se dočasně zbavit bolesti.

Kostky ledu dokáží odstranit bolest zubu umrtvením nervových zakončení. Zabalte pár kostek ledu do látky. Přiložte látku na část líce, která je při bolestivém zubu a nechte ji přiloženou několik minut. Jestliže ale máte nekryté nervy, kontakt s chladem může vést k větší bolesti.

Bolest můžete zmírnit pomocí teplé slané vody. Do sklenice vody přidejte půl čajové lžičky soli a vypláchněte si tímto roztokem ústa. Ten by měl zredukovat otok a zánět. Také bojuje proti bakterii, která infekci zapříčinila.

Dezinfekční vlastnosti, které má cibule, mohou omezit bolest zubu. Cibule odstraní bolest zničením mikrobů, které způsobují infekci. Pokud si všimnete příznaků bolesti zubů poprvé, žvýkejte několik minut cibuli na odstranění bolesti.

Hřebíček má antioxidační, protizánětlivé, anestetické a antibakteriální vlastnosti, které Vám pomohou zbavit se bolesti zubu a bojovat proti infekci.

Pomocí česneku si můžete velmi rychle ulevit od bolesti zubu. Česnek je skvělé antibiotikum a má blahodárné léčivé vlastnosti, které dělají česnek tak ideálním na zbavení bolesti. Připravte si směs ze stroužků česneku, nebo prášku se solí. Pro ulevení od bolesti naneste směs přímo na bolestivou oblast. Pokud chcete, také můžete žvýkat 1-2 stroužky česneku, což také odstraňuje bolest. Metoda se doporučuje opakovat po dobu několika dní.

Extrakt z vanilky patří mezi oblíbené domácí léčiva proti bolesti zubů, protože dokáže umrtvit bolest. Vanilka má také uklidňující účinky. Vezměte si vatový tampon a ponořte jej do extraktu z vanilky. Přiložte tampon na konkrétní zub. Proceduru opakujte párkrát za den, dokud se nezbavíte bolesti. Místo vanilkového extraktu je možné použít extrakt z máty peprné, mandlí nebo citronu.

Peroxid vodíku

Jednu lžíci tříprocentního lékařského peroxidu vodíku držte 10 minut v ústech a poté vyplivněte. Takto opakujte alespoň 3x denně. Výplach nejenže výrazně mírní bolest, ale také zabije nežádoucí bakterie, které se usazují v ústech (například na zubech ve formě zubního plaku). Tříprocentní peroxid je roztok a v neředěném stavu je určen k přímé aplikaci i do úst. V dané koncentraci má dezinfekční a antiseptické účinky. Používat by se měl jen ten zakoupený v lékárně spolu s příbalovým letákem. Po každém použití je nutné roztok vyplivnout a vypláchnout ústa vodou. Roztok nikdy nepolykejte!

Další tipy na využití peroxidu v ústní hygieně

 • Zubní pasta: smíchejte 1 lžičku jedlé sody s pár kapkami tříprocentního peroxidu do konzistence pasty.
 • Dezinfekce: kartáček na zuby občas namočte do 3% peroxidu.
 • Bělení zubů: samotné výplachy 3% peroxidem působí na zuby jako bělidlo. Použijte v poměru 3 lžíce peroxidu na sklenici vody. Ušetříte tak za drahé metody bělení zubů.

Získejte zdravý jídelníček na míru ZDARMA

 • Sestavený od nutriční poradkyně
 • Komplexní jídelníček pro vaší osobu
 • Recepty na 7 dní ZDARMA

Komentáře ke článku

Abyste mohli přidat komentáře, musíte se přihlásit. Pokud u nás ještě nemáte účet, zaregistrujte se

nerozleptá peroxid zubní sklovinu?

Přírodní zubní pasty a jejich domácí výroba

Běžné zubní pasty, které jsou k dostání v obchodních řetězcích bývají obvykle až toxické. Naštěstí se většině z těchto toxických složek můžete vyhnout při používání pasty přírodní. Pokračovat ve čtení

Kolik kg chcete zhubnout?

Vložte požadavek do kalkulačky a ihned získáte jídelníček na míru.

Jaké jsou nejúčinnější přírodní antibiotika.

Příroda nás připravila na vše

 • Česnek
 • Cibule
 • Kurkuma
 • Kari
 • Zázvor
 • Skořice
 • Kandamon
 • MRSA (methicilin-resistant Staphylococcus aureus)
 • MSSA (methicillin-sensitive Staphylococcus aureus)
 • VRE (vancomycin-resistant enterococci)
 • Helicobacter Pylori (která může způsobit žaludeční vředy)

 • Česnek
 • Cibule
 • Kurkuma
 • Kari
 • Zázvor
 • Skořice
 • Kardamon
 • Různé éterické oleje jako oregano, tymián, bazalka, levandule a další
 • Med
 • Pau d’Arco
 • Extrakt z olivového oleje
 • Extrakt z grapefruitových jader
 • Třapatka
 • Vodilka kanadská
 • Koloidní stříbro

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Domácí léčba bolesti zubů – jaké jsou babské rady na bolavé zuby? 4.74 / 5 ( 31 )

Věděli jste, že i obyčejná cibule vás může zbavit bolesti zubů?

Za bolesti zubů je zánět nebo podráždění zubní dřeně

Bolest zubů nastává, když se zubní dřeň, což je měkká růžová tkáň uložená v dřeňové dutině nějakým způsobem podráždí nebo zanítí. Zubní dřeň se sestává z několika nervových zakončení, které jsou vysoce citlivé. Zubní dřeň může být zanícená nebo podrážděná z mnoha důvodů. Trápí-li vás bolesti zubů, je nejlepší požádat zubního lékaře o okamžitou pomoci, než se problém zhorší. To je samozřejmé. Ale ne vždy je zubní lékař po ruce a musíte si tak na nějaký čas pomoci sami. Jak na to? Můžete třeba zkusit naše přírodní rady. Ty mohou dočasně zmírnit bolest zubů.

Upozornění: Některé dentální problémy a i problémy dásní vyžadují agresivnější léčbu než jsou domácí léky. Vždy se poraďte s vaším zubním lékařem ihned, jak to je možné.

Zde je TOP 10 domácích přírodních léčebných prostředků proti bolesti zubů.

1. Pepř a sůl

Sůl smíchaná s pepřem může být opravdu velice užitečná, když je váš zub bolavý a extrémně citlivý. Obě tyto složky mají totiž antibakteriální, protizánětlivé a zejména analgetické vlastnosti.

 1. Smíchejte stejné množství pepře a obyčejné soli s několika kapkami vody, aby se vytvořila jakási pasta.
 2. Aplikujte tuto pastu přímo na postižený zub a nechte ji působit několik minut.
 3. Dělejte to takto denně po několik dní.

Jednoduché použití česneku vám může také poskytnout obrovskou úlevu od bolesti zubů. Česnek má antibiotické a další léčebné vlastnosti, které mohou být velmi účinné při snižování bolesti. Česnek je vlastně silné přírodní antibiotikum.

 1. Smíchejte drcený česnek (nebo česnekový prášek) s nějakou stolní solí nebo černou solí a aplikujte ho přímo na postižený zub. Tím se zmírní bolest. Pokud dáváte přednost jinému způsobu léčby bolavého zubu česnekem, můžete zkusit žvýkat jeden nebo dva stroužky česneku. To také uleví od bolesti zubů.
 2. Tuto přírodní léčbu takto opakujte po několik dní.

3. Hřebíček

Hřebíček má protizánětlivé, antibakteriální, antioxidační a anestetické vlastnosti, které pomáhají zmírnit bolesti zubů a bojovat s infekcemi.

 • Rozemelte 2 hřebíčky. Přimíchejte trochu olivového oleje nebo jiného rostlinného oleje a aplikujte na postižený zub.
 • Další možností je namočit bavlněný tampón do hřebíčkového oleje a takto ho aplikovat přímo na zuby. Můžete také namíchat několik kapek hřebíčkového oleje do poloviny sklenice vody a použít na vypláchnutí úst. Chvíli tento roztok mějte v puse a převalujte.

Zajímavost: Hřebíček obsahuje látku zvanou eugenol, která je silným antiseptikem a analgetikem. Proto na bolesti zubů docela pěkně pomáhá.

Cibule mé antiseptické a antimikrobiální vlastnosti, které mohou velmi ulevit od bolesti zubů. Může jednoduše poskytnout úlevu od bolesti tím, že zničí bakterie způsobující infekci.

 • Hned při prvním příznaku bolesti zubů žvýkejte cibuli po dobu několika minut. Takto zmírníte bolest zubů.
 • Pokud cibuli z nějakého důvodu nemůžete žvýkat, dejte si kus syrové cibule přímo na postižený zub nebo dáseň.

5. Čertovo lejno

Ten název zní pekelně, že? Problémy se zuby, jako jsou bolesti zubů a krvácející dásně, mohou být velmi efektivně léčeny doma pomocí bylinky Ločidlo čertovo lejno (Ferula assa-foetida).

 • Jednoduše dejte špetku nebo 1/2 čajové lžičky prášku z této bylinky do dvou čajových lžiček citrónové šťávy a mírně zahřejte. Použijte tento roztok přímo na postiženou oblast (použijte bavlněný tampon). To vám poskytne rychlou úlevu od bolesti zubů.

Alternativně, tak můžete čertovo lejno ohřát na másle a opět použít na postiženou oblast.

6. Teplá slaná voda

Také sklenice teplé slané vody může pomoci léčit bolesti zubů. Ve sklenici horké vody zamíchejte polovinu lžičky soli a důkladně propláchněte ústa tímto roztokem. To pomůže omezit otoky a záněty v oblasti úst. Tento způsob je také skvělý na ničení bakterií, které způsobují infekci.

7. Listy guave (kvajáva)

Čerstvé listy guave mohou také zmírnit bolesti zubů, a to díky svým protizánětlivým, analgetickým a antimikrobiálním vlastnostem.

 • Jednoduše žvýkejte jeden nebo dva jemné listy guave, dokud šťáva nezačne pozitivně pracovat na postiženém zubu. Také můžete použít syrové listy špenátu.
 • Další možností je dát čtyři až pět listů guave do vody a vařit. Roztok nechte vychladnout na rozumnou teplotu a přidejte trochu soli. Použijte roztok jako ústní vodu.

8. Vanilkový extrakt

Vanilkový extrakt patří další populární domácí léky na léčbu bolesti zubů, protože velmi efektivně pomáhá zmírnit bolesti. Navíc má vanilka krásně uklidňující účinek.

 1. Namočte bavlněný tampón do vanilkového výtažku a naneste ho na postiženou oblast.
 2. Dělejte to takto několikrát denně, dokud se nedostaví kýžená úleva.

9. Šťáva z mladé zelené pšenice

Šťáva z mladé zelené pšenice má přirozené antibakteriální vlastnosti, které pomáhají bojovat se zubním kazem a odstraňuje také bolesti zubů. Obstarejte si šťávu z pšenice a použijte ji jako ústní vodu. Skvěle absorbuje toxiny z dásní, sníží růst bakterií a udržuje infekci pod kontrolou. Alternativně také můžete jednoduše žvýkat mladou zelenou pšenici.

10. Kostky ledu

Led může pomoci zmírnit bolesti zubů tím, že velmi ochladí nervová zakončení. Zabalte několik kostek ledu do tenké bavlněné tkaniny. Držte si ji na tváři poblíž bolavého zubu (několik minut). Zajímajá je také technika akupresury, která může pomoci zmírnit bolesti zubů tím, že budete několik minut třít kostku ledu mezi ukazováčkem a palcem.

11. Alkohol

Obvykle se vyhýbáme při jakékoliv léčbě alkoholu, ale víte co? Někdy je to opravdu skvělý prostředek. Zvláště pokud jde o nesnesitelnou bolest, dokud váš zubní lékař není právě dostupný. Můžete se dočíst řadu konfliktních hledisek o tom, zda skutečně potlačuje bolesti, ale když už fakt nevíte kudy kam… Navíc existuje spousta lidí, kterým alkohol s bolestí zubů opravdu pomohl. Požívání alkoholu nemá vliv na pocit bolesti v přímém slova smyslu, ale může zpomalit reakce centrálního nervového systému – včetně přenosu bolesti. Při použití lokálně (alkohol nepijete) pravděpodobně neovlivňuje CNS, ale zdá se, že přeci jen dělá něco, co znecitlivuje bolavou oblast. Je to starý lék, ale je někdy fakt moc dobrý.

Co budete potřebovat?

 • Nějaký alkohol, Whiskey, Bourbon nebo slivovici
 • Bavlněný tampon

Namočte bavlněný tampon do alkoholu a vymačkejte přebytečný alkohol zpět do sklenice. Naneste ho za zuby a nechte ho působit. V případě potřeby opakujte.

12. Olej z máty peprné

Dávka esenciálního oleje z máty peprné může způsobit znecitlivění dané oblasti. Ideální pro boj s bolesti zubů, ne? Ročně se spotřebuje omračujících 3 000 tun mentolu, který se přirozeně vyskytuje v mátě peprné. A to také na výrobu látek, léků, gelů, krémů a sprejů proti bolesti. Je to opravdu jeden z nejúčinnějších prostředků zabraňující bolesti. Typ molekuly známý jako ligand, přítomný v mentolu, se připojuje k proteinu známému jako k-opioidní receptor (KOR.). Tento receptor je jedním ze čtyř receptorů, které váží opiátové sloučeniny v mozku a následně kontrolují účinky těchto sloučenin. Mezi účinky je vnímání bolesti – v zásadě to dělá z mentolu účinný blokátor bolesti.

Co budete potřebovat?

 • Olej z máty peprné
 • Bavlněné tampóny

A jak postupovat?

Přimíchejte 10-15 kapek esenciálního oleje z máty do 2 polévkových lžic neutrálního oleje (hroznový, olivový olej atd.). Důležité je olej nejdříve zředit, aby nedošlo k podráždění. Je to fakt důležité, mátový olej je silný a přímá jeho aplikace do úst by mohla způsobit řadu problémů. Namočte v oleji bavlněný tampón a zabalte ho kolem bolavého zubu. Nebo namočte vatový tampón a otřete dáseň kolem zubního zubu. V případě potřeby opakujte.

13. Akupresura

Akupresura může zastavit bolest zubů tím, že spustí uvolňování endorfinů, to jsou hormony, které mohou za to, že se cítíte dobře (akupresura se raději nedoporučuje ženám, které jsou těhotné). Existuje několik různých způsobů, jak se oprostit od bolesti pomocí akupresury. Třeba:

 • Pomocí palce stiskněte bod na zadní straně druhé ruky, kde se setkává palec a ukazováček. Aplikujte mírný tlak po dobu asi deseti minut.

Okurka je známá díky svým hemostatickým a uklidňujícím účinkům, což je důvod, proč jste o ní asi slyšeli jako o vynikající léčbě tmavých kruhů pod očima. Při použití okurky na léčbu zubů, její hemostatické účinky pomáhají snižovat průtok krve postiženým zubem, což nakonec zlepšuje bolest v tomto místě.

Přiveďte okurku na pokojovou teplotu, pokud byla již dříve zchlazena. Pokud jste citliví na chlad, mohlo by to ještě zhoršit bolest, a to určitě nechcete. Pak ukrojte čerstvý kousek okurky a dejte ho na postižené místo. Případně si můžete nachystat kousek okurku s trochou mořské soli a pak jej přiložit kolem bolavého zubu.

15. Peroxid vodíku

Peroxid vodíku je jedním z nejběžnějších řešení pro úlevu zubů, úst a dásní. Převalování 3% roztoku peroxidu vodíku v ústech může poskytnout dočasnou úlevu od bolesti, zejména pokud je bolest zubů doprovázena horečkou a / nebo špatnou chutí v ústech, což jsou známky infekce. Peroxid funguje, protože, podobně jako slaná voda, působí jako čisticí prostředek. Je ale ještě účinnější než fyziologický roztok, protože může také napadat bakterie.

Převalujte roztok v úst asi 30 sekund a poté několikrát vypláchněte ústa vodou – nepolykejte ho. Opakujte proces jednou nebo dvakrát denně, nebo dokud se nedostanete k zubnímu lékaři.

16. Kurkuma

Kurkuma je opravdové zázračné koření. Když už se zdá, že nepomůže téměř nic, pomůže právě ona. Kromě všech svých mnoha přínosů pro zdraví je už dlouho používána jako přírodní léčba bolesti zubů. Má silné antiseptické, analgetické a antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci zastavit bolest zubů už v jeho zárodku. Je považována za účinnou proti infekcím zubů a dásní stejně jako nesnesitelným abscesům.

Chcete-li použít kurkumu, přidejte čajovou lžičku prášku z kurkumy do malého množství vody – jen tolik, abyste si vytvořili jakousi pastu. Ponořte vatový tampon do pasty a poté ho vložte do úst, do postižené oblasti. Někdo tuto pastu ještě míchá s medem, který má také silné antibakteriální vlastnosti.

Bylo vědecky prokázáno, že tymián nabízí takřka nejsilnější antimikrobiální vlastnosti ze všech silic. Nabízí také antifungální, antiseptické a léčivé vlastnosti, které z něj činí účinnou látku pro úlevu od bolesti, odstraňuje zubní kaz a onemocnění dásní. Existuje opravdu mnoho způsobů, jak může být tymián použit k léčbě bolesti zubů.

Můžete popíjet tymiánový čaj pro úlevu od bolesti zubů (dobré je jeho víření v ústech a držení po dobu 30 sekund před polknutím). Super způsob, jak používat tymián, je žvýkání jeho listů. V tomto případě budete žvýkat listy na opačné straně úst, než je váš bolavý zub. Pokud se listy dostanou do zubu, může se problém zhoršit. Žvýkání listů pomáhá produkovat šťávy, které snižují bolest a pomáhají léčit krvácející dásně. Další možností je zředit několik kapek tymiánového esenciálního oleje s nosným olejem, jako je třeba olivový olej, a pak s ním kloktat. To pomáhá uklidnit bolest zubů a bojovat s infekcemi. Tymiánový olej můžete také aplikovat přímo na postiženou oblast za předpokladu, že se použije pouze velmi malé množství (jedna kapka nebo méně).

A co vy? Jak doma léčíte bolavé zuby vy? Podělte se o vaše metody v komentářích, budeme rádi.

Leave a Reply