Ztráta pigmentové infekce kůže (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Advantan – zmírnit zánět, otok a svědění kůže

Advantan – to je externí agent snížit zánět, otok a svědění. Hlavní účinnou látkou přípravků Advantan obsahuje syntetické hormonů nadledvin – glyukokortokoid Nye prostředky (GCS). To má jak výhody, tak (s vysokou účinností) a závady (např., Snížená kožní imunitu).

Advantan vyráběn v několika dávkových forem pro vnější použití – různé druhy masti, krémy a emulze. On vyvinul lék oddělení Intendis německá farmaceutická společnost Bayer. Oddělení vyvíjí léky k léčbě onemocnění kůže, takže když adventis je velmi kvalitní lék, v níž jsou všechny nežádoucí účinky kortikosteroidů objevit minimální. Obecné (systémové) účinky na tělo obvykle nemá adventan (kromě dlouhodobé použití na velkých plochách kůže).

Princip fungování Advantan je to, že se dostává do buněk všech vrstev kůže, je vložen do DNA buněk, a spouští celou řadu biologických procesů, které přispívají k rychlému zužování malých krevních cév (kapilár), na kůži. Tento velmi rychle vede k odstranění edém, zánět a svědění kůže.

Za jakých podmínek se vztahují

Mast a krém Advantan použity pro chronických zánětlivých kožních onemocnění. Nejčastější příčinou účelu Advantan jsou alergičtí a infekční, alergické kožní onemocnění. To se často používá pro atopickou dermatitidou u dětí – vrozenou alergických kožních onemocnění, která se může pohybovat s věkem v atopické dermatitidy. Advantan v tomto případě se snaží používat kurzů, které trvají méně než jeden měsíc – trvání takové vlastnosti obvykle nemá nežádoucí účinky na glukokortikoidy.

Použít Advantan a ekzém (true, mikrobiální, profesní, seboroická) u dospělých – dlouhé proudící kožní onemocnění, při kterém Advantan také aplikované kurzů, které trvají více než tři po sobě jdoucí měsíce. Zvláštním typem ekzém – disgidrotichesky s hustými puchýře na dlaních a chodidlech také dobře reagují na léčbu Advantanom.

Aplikujte mast a krém Advantan stejně jako jednoduchý kontakt a kontaktní alergické kožní reakce, když kůže se zdá být zánět a otoky po kontaktu s dráždivým nebo látky, která způsobuje alergie.

Emulzní anvantan používá k léčbě všech těchto poruch, ale na rozdíl od mastí a krémů může být aplikována na rozsáhlejší oblasti kůže bez hrozby systémového působení. Proto Advantan emulze se používá k léčbě spálení sluncem, vzrušující velkou plochu kůže.

Jako každá GCS Advantan způsobuje snížení odolnosti. Snížená imunita kůže vede k hrozbě spojení infekce. Proto je tento lék by neměl být předepisován na tuberkulózu kůže TB kůže – vzácná forma onemocnění a kožní projevy syfilis Kožní projevy syfilis – hlavní příznaky Stejně jako v žádném virových infekcí kožních – imunosuprese by vedlo k rychlému šíření těchto infekcí, jako je například herpes.

To neplatí Advantan na kůži zasažené růžovkou. Rosacea se projevuje ve formě červeného hrbolaté vyrážky na kůži. Příčinou tohoto onemocnění je zvýšená citlivost malých krevních cév obličeje na různých faktorech. Jedním z těchto faktorů jsou kortikosteroidy.

Nepoužije se Advantan i přecitlivělí na složek léčiva do těla pacienta, stáří čtyř měsíců a kožní vyrážky na pozadí různých vakcín.

Je-li použit v Advantan mikrobiální ekzém, způsobené bakteriální nebo houbové infekce, je s ním aplikovat antibakteriální nebo antimykotika.

Opatření jakékoliv lékové formy Advantan používané během těhotenství a kojení Kojení – osobní volba krmení v době, kdy jsou aplikovány na prsu.

Systémová expozice Advantan možné pouze při dlouhodobém použití při vysoké plochy povrchu těla. Při dlouhodobém používání může také kožní změny, jako je vzhled rozšířené žilky Rozšířené žilky – znamení několika nemocí White depigmentovaná skvrny, strie a tak dále. Imunosuprese může vést k infekci kůže spojení.

By neměly vstupovat Advantan oči – to bude způsobit podráždění. V případě, že lék pro dlouhou dobu aplikuje na kůži kolem očí, může to vést k vývoji glaukomu – zvýšený nitrooční tlak.

Advantan – účinná a bezpečná dostatečně léky. Avšak vzhledem k tomu, že její hlavní účinná látka má hormonální původ, k užívání této drogy by se mělo přistupovat s opatrností.

Advantan: kontraindikace existují

Advantan – lék pro vnější použití, je hlavní účinnou složkou, která je syntetický glukokortikoid hormon methylprednisolon atseponat. Stejně jako u všech léků této řady, je kontraindikace pro použití.

Proč má Advantan Kontraindikace

Kontraindikace Advantan vyplývají z mechanismu účinku tohoto léčiva, která patří do glukokortikoidní nástrojů (GCS). Glukokortikoidy – hormon kůry nadledvin, které ovlivňují metabolismus sacharidů a bílkovin. Hlavní vedlejší účinky vysokých dávek kortikosteroidů jsou zpoždění v těle vody, otok, vylučování draslíku, zvýšená rozpad tkáňových proteinů, zvýšení kyselosti žaludku a tvorba žaludeční vředy, diabetes, vysoký krevní tlak Krevní tlak – pokud je jeho švih nebezpečné? , Přibývání na váze, zvýšení tělesné vlasy a tak dále.

Ale Advantan rysem je, že nemá téměř žádný celkový vliv na organismus, jako se aplikují lokálně absorbován do krve, pouze malá část účinné látky. Hlavní část účinné látky vstupuje do buněk pokožky a tam aktivuje biologické mechanismy, což způsobuje rychlé a významné zúžení malých krevních cév. To způsobí, že snížit zánět, otok a svědění v souvislosti s mnoha kožních chorob. Ale nežádoucí účinky u Advantan tam pořád.

Hlavním vedlejším účinkem tohoto léku je snížit lokální imunitu pokožky. Podráždění a záněty kůže ztrácí, tím i ochrana proti infekci, že dlouhodobé užívání léku je často připojena k základnímu onemocnění. Zvláště nebezpečné v tomto případě virové infekce.

Dalším vedlejším účinkem Dlouhodobé užívání Advantan může být atrofie kůže a vznik jejího strií (strie). To je proto, že SSC způsobuje zvýšenou odbourávání bílkovin a potlačení růstu kolagenu, který je základem elasticity kůže. Ruptura kolagenových vláken vede ke vzniku strií na kůži.

Dlouhodobé vystavení malých krevních cév někdy vede k tvorbě kůže nebo pletivo hvězdičky z malých cév – telangiektazií a vzhledu bílé (chybějí pigmentové skvrny).

Dlouhodobé užívání může způsobit Advantan zvýšení tělesné vlasy a kůže v místě aplikace. Pokud se v průběhu času Advantan aplikuje na kůži kolem očí, může to vést ke zvýšení nitroočního tlaku – glaukom Glaukom – perspektivní možnost slepota Stejně jako podráždění očí v kontaktu s jejím Advantan.

Tyto nežádoucí účinky se vyskytují hlavně Advantan při dlouhodobém používání při vysokých dávkách. Pokud použijete Advantan krátkodobé kurzy, vedlejší účinky obvykle se nestane. Výrobce však Advantan (německá farmaceutická společnost Bayer) vytvořila řadu kontraindikací k užívání této drogy.

Kontraindikace pro použití

Advantan by neměl být předepisován pro specifické infekčních procesů doprovázených kožních projevů – tuberkulóza kůže TB kůže – vzácná forma onemocnění a syfilitický vyrážky na kůži. Aplikace Advantan v tomto případě usnadnit šíření infekce. Když nespecifická bakteriální nebo plísňové infekce kůže, chcete-li snížit zánět, otok, svědění a bolesti, doporučuje se používat Advantan s antibakteriálními a antimykotik.

To je velmi nebezpečné pro použít některý z GCS, včetně Advantan, virových infekcí – sníženou imunitou přispívá k rychlé proliferaci a šíření viru. Proto Advantan kontraindikován u herpes infekce, herpes zoster, plané neštovice, a tak dále.

Vzhledem k tomu, Advantan má výrazný vliv na malých krevních cév na kůži, nemůže být použit v růžovky – jedná se o provokující faktorem pro exacerbace choroby kůže.

Je také možné aplikovat Advantan jsou přecitlivělí na její součásti těla pacienta, věku čtyři měsíce a vzhled vyrážky po podání jakékoli vakcíny.

Opatrně a teprve po zvážení všech kladů a záporů Advantan podáván během těhotenství a kojení Kojení – osobní volba krmení. Se nedoporučuje aplikovat Advantan v jakékoliv lékové formě v mléčné žláze.

Advantan netoxické léčivo, a jediná žádost, a to i ve velké části pokožky to nedává žádné vedlejší účinky a intoxikaci. Nežádoucí účinky se objevují pouze při dlouhodobém užívání drogy. Léčba těchto nežádoucích účinků je odstranit drogu.

Kožní projevy při vnitřních onemocnění

Kůže je orgán pokrývající lidské tělo. Má mnoho funkcí a svojí rozlohou (1,5–2 m 2 ) je největším orgánem lidského těla. Kůže odděluje a chrání vnitřní prostředí organizmu od zevních vlivů. Kromě ochrany před fyzikálními (teplem, chladem, UV zářením) a chemickými faktory se podílí na regulaci teploty těla, tvorbě vitaminu D a zabraňuje ztrátám tělních tekutin. Prostřednictvím receptorů umožňuje vnímání tepla, chladu, tlaku a vibrací.

Důležité jsou i vlastnosti kůže z hlediska imunity. Kůže se skládá ze 3 základních částí. Je tvořena pokožkou, vazivovou vrstvou kůže a podkožím. Kožní projevy, které vznikají v souvislosti s jiným onemocněním organizmu, se nazývají dermadromy. Změny na kůži mohou být prvním projevem interního či onkologického onemocnění.

Některé dermadromy jsou specifické pro určitou chorobu a stanovení diagnózy je snadné. Častější bývá výskyt nespecifických kožních příznaků, stejné projevy se mohou vyskytovat u různých chorob (např. svědění kůže, kopřivka, žlutý kolorit kůže, pásový opar, ekzémy). Vzhledem k rozsáhlému tématu jsou v článku popsány nejčastější interní choroby, u kterých se mohou vyskytnout kožní změny.

Metabolické poruchy

Mezi nejčastější metabolické poruchy patří diabetes mellitus (DM) – cukrovka a hyperlipidémie – zvýšená hladina tuků v krvi. Kožní komplikace při cukrovce postihují v průběhu života 25–50 % diabetických pacientů. Můžeme je dělit na projevy, které souvisejí se zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií), a které po úpravě hodnot glykémie mizí. Patří mezi ně například svědění kůže, kožní infekce. Existují také projevy vznikající na podkladě postižení cév a nervů, které nejsou závislé na glykémii, například necrobiosis lipoidica, diabetická dermopatie, granuloma annulare – názvy jsou vysvětleny v následujícím textu.

Některé projevy mohou vznikat v důsledku léčby onemocnění, například alergické kožní projevy. Mezi nespecifické projevy patří svědění kůže neboli pruritus. Přesný mechanizmus svědění nepostižené kůže v důsledku metabolické poruchy není znám. Vedle zvýšené hodnoty glykémie se může uplatňovat postižení nervů. Neuropatie mohou způsobovat sníženou funkci potních a mazových žláz vedoucí k nedostatečnému promaštění a hydrataci kůže. Nejčastější je svědění lokalizováno v oblasti kožních záhybů, mezi lopatkami, v zevním zvukovodu, na šíji nebo ve kštici. Svědění kůže může být vyvoláno mnoha faktory, kromě metabolických poruch se vyskytuje při onemocnění ledvin, trávicího traktu, nádorových onemocnění, při infekci nebo po požití léků, ale i v těhotenství.

Přítomnost chronicky opakujících se infekcí s nedostatečnou reakcí na léčbu může upozornit na zatím nediagnostikovaný diabetes. Na zvýšené incidenci se podílí snížená obranyschopnost organizmu, vlivy cévního postižení a neuropatie. Pacient s postižením nervů nevnímá drobná poranění bolestivě, vzhledem k poruše čití je neošetří, a tak vzniká brána vstupu pro baktérie, vhodné prostředí pro pomnožení různých mikrobů a jejich rozšíření do organizmu. Cévní změny – ischémie – vedou ke snížení přívodů živin ke kůži, ale i protilátek a imunitních buněk.

Mezi nejčastější kožní infekce u diabetiků patří kvasinkové a plísňové infekce. Kvasinkové infekce postihují nejčastěji kožní záhyby, místa vlhké zapářky (v tříslech, pod prsy, v oblasti hýždí). Vznikají zde poměrně ohraničená růžová až červená silně svědivá ložiska se zvýrazněným lemem, v okolí jsou často drobné pupínky nebo bělavé puchýřky, kůže může být na pohmat mokrá. Častým projevem plísňového onemocnění je postižení nehtové ploténky prstů dolních končetin. Nehet je drolivý, zažloutlý, ztluštělý. V meziprstí způsobuje plíseň olupování kůže až praskliny, které umožňují vstup baktériím a vznik infekčního onemocnění např. erysipelu („růže“). Růže je provázena vysokou horečkou, třesavkou, zimnicí, zvětšením lymfatických uzlin a vznikem ohraničeného zarudnutí a otokem nejčastěji dolní končetiny.

Další komplikace u diabetiků

Až u 50 % diabetiků se na přední straně bérců tvoří nebolestivé, ostře ohraničené, světle hnědé vkleslé plošky nepravidelného tvaru. Velikost projevů je 5–10 mm. Dalším možným projevem je granuloma annulare, které vzniká nejčastěji na dorsech rukou a nohou nebo nad klouby. Ložiska jsou charakterizováná tvorbou prstencovitě (anulárně) uspořádaných papul, okraje navalité a bez subjektivních příznaků. Necrobiosis lipoidica je chronické onemocnění charakterizované tvorbou dobře ohraničeného sytě červeného či hnědočerveného ložiska s lehce vyvýšeným okrajem. Střed projevu je atrofický, voskového vzhledu s prosvítající cévní kresbou a nažloutlou barvou. Vyskytuje se na přední straně bérců. Tyto projevy mohou vést k následné diagnóze diabetu.

Jiné poruchy metabolizmu

První známkou v poruše metabolizmu tukových látek mohou být depozita lipidů v kůži a podkoží. Nejběžnějším typem je tvorba xantelezmat. Na horních a dolních víčkách se tvoří drobné žlutavé, tuhé uzlíky. Náhlý výsev mnohočetných žlutých papul na ramenou a hýždích může signalizovat poruchu hodnot hladiny krevního cukru nebo tuků. Při poruše metabolizmu červeného krevního barviva hemoglobinu se hromadí meziprodukty (tzv. porfyriny) v kůži. Způsobují zvýšenou citlivost kůže na UV záření, tvoří se puchýře a vředy, které se často špatně hojí. Obočí může být srostlé a kolem očí i na spáncích bývá patrné zvýšené ochlupení. V oblasti ušních boltců, v obličeji a na hřbetech rukou vznikají četné pigmentové skvrny, které mohou být až hnědočerné.

Mezi nejčastější endokrinologická onemocnění (onemocnění žláz s vnitřní sekrecí) patří porucha funkce štítné žlázy. Kožní změny jsou často prvním projevem onemocnění a při správné léčbě mizí. Zvýšená produkce hormonů štítné žlázy tj. hypertyreóza se může projevovat zarudnutím neboli erytémem dlaní, obličeje, zvýšeným pocením rukou a nohou. Vlasy jsou řídké s vypadáváním, nehty jsou rýhované, štěpí se, může být přítomen otok očních víček a exoftalmus. Počet nově vzniklých případů nemoci snížené funkce štítné žlázy je poměrně vysoký. Vyskytuje se u 4–7 % starších žen, u mužů je incidence nižší. Při hypoty­re­óze je kůže chladná, bledá, suchá, vrásčitá, někdy nažloutlá a v oblasti drsná až plechová. Vlasy jsou hrubé, řídké, nekvalitní. O­chlupení v podpaží i na genitálu může chybět. Bývá přítomen otok obličeje, rukou a očních víček. Jazyk je velký, někdy s otisky zubů.

Cushingův syndrom vzniká na podkladě zvýšené produkce hormonů kůry nadledvin. Může být vyvolán nádorovým nebo systémovým onemocněním, ale také při dlouhodobé celkové léčbě kortikosteroidy. Jedním z hlavních příznaků je změna ukládání tělesného tuku. Nejvíce se ukládá v oblasti trupu (břicho, záda) a v obličeji. Nemocní lidé mají kulatý obličej, končetiny bývají tenčí, méně tuku se ukládá do oblasti hýždí. Kůže je tenká, atrofická, se sklonem k tvorbě modřin. Na břiše a na bocích vznikají fialové trhlinky v kůži – strie. Někdy může být přítomno zvýšené ochlupení a nadměrná tvorba pigmentových skvrn. Téměř vždy je přítomna výrazná únava.

Kožní projevy vznikající při postižení cév mohou být vyvolány různými faktory. Nejčastěji infekcí, potravinami, léky, ale i systémovým a nádorovým onemocněním. Zánětlivá onemocnění cév – vaskulitidy se projevují dle typu velikosti postižené cévy, na kterém závisí i lokalizace kožních změn. Tvoří se červené skvrny, kopřivkové pupeny, puchýře s následnou tvorbou vředů, lividní erytémy ve tvaru větví nebo blesku, bolestivé a hmatné uzle. Při postižení cév v oblasti prstů vzniká chladem vyvolaná záchvatovitá bolestivost nebo porucha citlivosti, zbělení prstů s následným zčervenáním. Tyto příznaky se označují Raynaudův fenomén. Pokud potíže trvají dlouho, kůže na prstech je hladká, napjatá, mohou se na ní tvořit drobné vřídky.

Onemocnění trávicího traktu

Kožní projevy při postižení trávicího traktu jsou časté u zánětlivého onemocnění trávicího traktu například při Crohnově nemoci, ulcerózní kolitidě atd., ale i u nádorových a systémových onemocnění například u celiakie. Zánětlivé střevní onemocnění postihující různé úseky střeva se mohou projevovat na kůži tvorbou píštělí v oblasti konečníku nebo vývodů, vaskulitidou, tvorbou tuhých červených uzlů na končetinách a tvorbou vředů. Celiakie je onemocnění způsobující poruchu střevního vstřebávání. Jedná se o nesnášenlivost lepku neboli glutenu v potravě. U celiakie se často vyskytují chronické silně svědivé projevy. Tvoří se puchýřky na začervenalé spodině nebo na ekzémových ložiscích. Nejčastější lokalizace je na předloktí, loktech, na ramenou, v oblasti lopatek a v sakrální oblasti.

Při porušení bezlepkové die­ty dochází ke zhoršení. Choroby jater a žlučníku bývají provázeny nespecifickými příznaky – svěděním, kopřivkou, žlutou barvou kůže. U dlouhotrvajících stavů se tvoří mnohočetné rozšířené žilky na kůži i sliznicích, na trupu může být patrna ztráta ochlupení.

Při postižení ledvin jsou kožní změny nespecifické. Kůže je bledá, suchá, drsná, šupinatá. Svědění a změny na nehtech jsou časté.

Projevy vznikající v souvislosti s nádorovým onemocněním, vzdálené od nádoru se označují jako paraneoplastické projevy. Tyto změny mohou upozornit na vznik onkologického onemocnění. Břišní maligní nádory se mohou na kůži projevovat například náhlým výsevem bradavičnatých výrůstků, častým zánětem žil, růstem jemných vlasů na uších, nose, krku, trupu nebo končetinách, kůže může být na různých místech šedočerná, drsná a ztluštělá. Ostře ohraničená nesvědící červená ložiska se šupinatým okrajem měnící svou lokalizaci mohou být přítomny u nádorového onemocnění např. prsu, prostaty, dělohy, žaludku, plic. Nehojící se oděrky a puchýře na zánětlivé spodině bez tendence ke zhojení při léčbě, náhlý vznik suché olupující se kůže mohou být signálem onemocnění krve a lymfatického systému. Sem patří také náhlý vznik silného svědění a zarudnutí kůže celého těla tzv. erytrodermie.

Na nádorové onemocnění může také upozornit vznik rozsáhlého pásového oparu, který je velmi bolestivý a infekční. Na kůži se tvoří červené pupeny s následnou tvorbou puchýřků, které praskají a zasychají ve strupy. Po onemocnění může přetrvávat bolestivost v místě původního oparu.

Imunologicky podmíněné choroby

Imunologicky podmíněné choroby zahrnují řadu onemocnění, které jsou charakte­rizované postižením pojiva, cév a tvorbou autoprotilátek. Autoprotilátky jsou protilátky proti vlastním buňkám lidského organizmu.

Nápadný červenofialový otok víček v obličeji, tvorba červených plochých papul nad klouby rukou, nad koleny a lokty, smutný výraz tváře se sníženou mimikou je typický pro dermatomyositidu (DM). Jde o získané chronické zánětlivé onemocnění příčně pruhovaných svalů projevující se symetrickou svalovou slabostí končetin (hlavně při česání, kladení předmětů do výšky, chůzi do schodů atd.) a kožními změnami. Vyvolávající příčinou onemocnění může být infekce, stres, léky nebo výskyt nádorového onemocnění (zhoubný nádor prsu, vaječníků a střev). Po odstranění tumoru projevy onemocnění mizí, při vytvoření vzdálených nádorových ložisek (metastáz) se mohou opět vyskytnout.

Vznik bolestivého otoku kloubů rukou a zápěstí s následným tuhnutím kůže s nemožností narovnat prsty je projevem tzv. sklerodermie, která vzniká v důsledku poško­zení vaziva. Typické jsou výrazné vrásky kolem zmenšených úst. Postiženy mohou být svaly i vnitřní orgány. Ložiska se mohou vyskytovat kdekoliv na těle, a to v různém počtu. Jsou ohraničená, růžová s postupným tuhnutím kůže v centru a změnou barvy se zvýrazně­ným lemem. Kůže je lesklá, nedá se zřasit. Tyto projevy mohou vznikat také při onemocnění Lymskou boreliózou.

Růžová nebo fialová ložiska, mírně vystouplá lokalizovaná v obličeji, na tvářích, která mají „motýlovitý“ tvar; dále v dekoltu, ve dlaních i ploskách, mohou být projevem závažného celkového onemocnění Lupus erythematodes. Typickým projevem je fialové zbarvení konečků prstů rukou. Kožní projevy mohou být vyvolány působením slunce, UV zářením. Postiženy mohou být všechny tkáně a orgány vlivem poruchy cévních struktur a pojivové tkáně. Celkové příznaky jsou časté. V závislosti na závažnosti postižení je přítomna únava, schvácenost, horečka, bolesti kloubů, dechové potíže, bolesti břicha. Kožní změny jsou přítomny u 80% nemocných.

Kůže je označována jako zrcadlo lidského organizmu. Nové projevy vznikající na kůži mohou signalizovat závažná onemocnění. Proto je nutné věnovat všem kožním změnám pozornost. Včasná diagnostika, léčba vnitřního onemocnění a spolupráce pacienta s lékařem je velmi důležitá.

Příznaky vitiliga

Popis vitiliga

Vitiligo je poměrně častá získaná depigmentace (ztráta pigmentu) kůže. V 30-40% má familiární (rodinný) výskyt. Vyskytuje se u 1-2% populace, u tmavých ras častěji. Postihuje obě pohlaví stejně často, obvykle se objevuje mezi 20. až 30. rokem věku. Název pochází z latiny ze slova vitium, což je vada a vitelis, znamenající bílou barvu.

Choroba vzniká následkem zániku kožních buněk (melanocytů), které produkují kožní pigment – melanin, jenž dává naší pleti určitý tón. V důsledku toho vznikají kdekoli na kůži těla ohraničená ložiska bílé barvy. Ta se mohou vyskytnou i ve kštici, přičemž vlasy z takového okrsku vyrůstající jsou obvykle také světlé až bílé.

V souvislosti s tímto onemocněním se vyskytuje celá řada autoimunitních chorob, což podporuje teorii, že se jedná také o autoimunitní onemocnění. Důležité je, že onemocnění není nakažlivé.

Přesná příčina vzniku onemocnění není známa. V souvislosti s tímto onemocnění se hovoří a diskutuje o třech teoriích vzniku choroby. Asi nejuznávanější teorií je autoimunitní zničení pigmentotvorných buněk (melanocytů), což znamená, že náš imunitní systém po určitém insultu rozpoznává melanocyty jako tělu cizí buňky a snaží se je zneškodnit.

Co je takovou vyvolávající příčinou není jasné, pravděpodobně emocionální stresové situace (nehody, úmrtí v rodině, těžké onemocnění) či infekce, nicméně jejich význam se obtížně ověřuje.

Další teorie se opírá o autodestrukci vlastními enzymy melanocytů při současné nedostatečné ochraně buněk.

Poslední teorií je neuromediátorová hypotéza, která tvrdí, že melanocyty jsou zničeny látkami (neuromediátory), které slouží pro přenos signálu mezi nervovými buňkami.

Pravděpodobně však při vzniku onemocnění spolupůsobí více činitelů a faktorů a žádná z teorií není zcela uspokojivá pro vysvětlení vzniku onemocnění.

Rizikové faktory vitiliga

Rizikovým faktorem číslo jedna je výskyt v rodině, nicméně ani zde nelze přesně určit, zda a s jakou pravděpodobností se onemocnění u potomků vyskytne či nikoli.

Onemocnění vzniká souhrou nám víceméně neznámých faktorů, mezi než pravděpodobně patří i genetické vlohy, prožívání stresových situací, reakce na infekce, stav vašeho imunitního systému a stav pokožky. Jakékoli poranění může spustit kaskádu dějů, které mohou vést k depigmentaci. Porucha pigmentace v místě poranění bývá popisována jako tzv. Koebnerův fenomén.

Nemalým rizikovým faktorem je i výskyt autoimunitních onemocnění, s kterými se vitiligo velmi často druží. Mezi takováto onemocnění patří poruchy štítné žlázy, u nichž je koincidence s vitiligem až 30% (zvýšená i snížená funkce štítné žlázy, např. Graves-Basedowova choroba, Hashimotova thyreoiditis), cukrovka (diabetes mellitus), perniciózní anémie (chudokrevnost), revmatoidní artritida, Crohnova choroba (nespecifický střevní zánět), Addisonova choroba, systémový lupus erythematodes, myasthenia gravis a další.

Prevence vitiliga

Vhodnou prevencí onemocnění je udržovat dobrý stav vašeho imunitního systému a správná péče o pokožku.

Pečujte proto o svou životosprávu, pravidelně sportujte, stravujte se přiměřeně a vhodně (pestrou a vyváženou stravou). Noste pohodlné, nedráždivé, nejlépe bavlněné oblečení.

Na slunci pobývejte rozumně a pokud již nějaké problémy s pokožkou máte, snažte se omezit působení ultrafialového záření na vaši kůži. Při práci používejte ochranné pomůcky, jakékoli zranění může být vyvolávajícím faktorem pro vznik vitiliga.

Příznaky a projevy vitiliga

Vitiligo se objevuje v kterémkoli věku zpravidla však mezi 10. – 30. rokem. U 50% nemocných se depigmentace objeví kolem 20. roku. Začíná jako bílé okrouhlé ložisko, které se může zvětšovat a nabývat různých tvarů, přičemž jeho okraje jsou často zvýšeně pigmentované (hyperpigmento­vané). Ložisek postupně přibývá a mohou splývat až postihnou celé tělo.

Predilekčními oblastmi výskytu ložisek jsou zvýšeně pigmentované části těla – hlava, šíje, podpaží, bradavky, hřbety rukou, břicho a oblast genitálu. Vitiligo se může vyskytovat i ve kštici, kde obvykle vlasy z něj vyrůstající jsou taktéž bílé.

Podle vzhledu a množství depigmentovaných ložisek (postrádajících pigment) rozlišujeme vitiligo lokalizované, generalizované, univerzální a smíšený typ.

Lokalizované vitiligo se vyskytuje samostatně či vícečetně, nicméně postihuje relativně malý okrsek kůže, který je nervově zásobován z určité části míchy (z jednoho dermatomu).

Generalizované vitiligo postihuje velkou část těla, zejména tváře a končetiny.

Univerzální typ postihuje kůži celého těla, může být přítomno několik málo ložisek zvýšené pigmentace.

Od albinismu se liší nepřítomností postižení očí (zde pigment tedy je přítomen a nemocný má normální barvu duhovek). Smíšený typ je určitou variantou předchozích.

Průběh je u každého jedince jiný, horší se předpokládá u atopiků (nemocných s atopickým ekzémem, alergiemi). Možná je i regrese, tj. ústup onemocnění, zejména pak v letních měsících, nicméně bez léčby se nejedná o časté případy.

Léčba vitiliga

Ani v současné době nelze onemocnění uspokojivě léčit. K dispozici je jednak léčba podpůrná – podávání antioxidantů, které tlumí poškození buněk vznikajícími působky v melanocytech a podávání betakarotenů, které stimulují pigmentaci.

Jako nejúčinnější je považována léčba pomocí mastí s obsahem kortikoidů (léky tlumící imunitní děje, tedy i depigmentaci v kůži), dále pak tzv. fototerapie – léčba pomocí ultrafialového světla, kdy pacient dochází na pracoviště, kde je ozařován UV lampou.

Modifikací fototerapie je metoda PUVA, kdy jsou na kůži před ozařováním aplikovány psoraleny, látky zesilující účinky UV záření či balneoterapie, kdy je léčba UV světlem podpořena léčivými koupelemi. Obvykle pacient na fototerapii dochází po dobu minimálně 3 až 12 měsíců. Pokud je tato léčba bez výsledku, nemá smysl v ní pokračovat.

Velmi málo používanou metodou je autotransplantace – přenesení vlastních pigmentových buněk (melanocytů) ze zdravých částí kůže do postižených oblastí.

V případě rozsáhlého postižení se v některých státech provádí ireverzibilní (nevratná) depigmentace zbylých normálně pigmentovaných částí těla pomocí chemických látek (hydrochinonmo­nobenzyletherem). Ireverzibilní depigmentace je trvalé zbavení kůže pigmentu pomocí krému s účinnou látkou, která zničí melanocyty. vybělení trvá 8-12 měsíců. Je důležité si uvědomit, že tento krok je nevratný a že nemocný musí být velmi účinně chráněn před slunečním zářením pomocí oděvu a krémů s vysokým ochranným faktorem.

Veškerá léčba vitiliga je časově velmi náročná a je dlouhodobá.

Jak si mohu pomoci sám

Vitiligo nepatří mezi onemocnění, na které by se primárně umíralo. Nicméně může být velmi nepříjemné, nejen z estetického důvodu.

V lékárně je možné zakoupit speciálních krémů a gelů, které působí jako ochrana pokožky a jsou přímo určeny k tomuto účelu. Přípravky obsahují látky tlumící depigmentaci (ztrátu pigmentu).

Užívání vitamínů (hlavně A, C, E – tzv. antioxidantů), minerálů a stopových prvků (doporučovány jsou selen a zinek) je víceméně jen podpůrné.

Bílá ložiska se dají zamaskovat pomocí vhodně zvoleného makeupu či samoopalovacími krémy. Možná je i tetováž vitiliga (tj. vpravení pigmentů pomocí tetovací jehly), obvykle však není doporučována pro potenciální aktivaci onemocnění.

Komplikace vitiliga

Komplikacemi je nejen výskyt dalších autoimunitních chorob, ale také psychické potíže nemocného. Každý jedinec trpící touto chorobu by se neměl bát navštívit psychologa či psychiatra, který je specializován na obor dermatologie (kožní lékařství), jenž mu může pomoci onemocnění zvládnout.

Další komplikace pak vycházejí ze samotné léčby, především léčby kortikoidy. Kortikoidy jsou léky, které jsou velmi účinné a jsou schopny navodit ústup onemocnění. Nicméně mají i své nežádoucí účinky. Přestože jsou aplikovány na kůži, tak se mohou v určitém množství vstřebávat do krve (zejména jsou-li ošetřované plochy rozsáhlé) a působit celkově na organismus.

Mezi účinky patří zejména útlum imunitního systému, výskyt infekcí (např. plísně-mykózy), mají vliv na metabolismus tuků, cukrů, mohou způsobit rozvoj cukrovky, přibírání na váze, žaludeční a dvanácterníkové vředy, osteoporózu či šedý zákal (kataraktu) a další.

Další názvy: nemoc bílých skvrn, skvrnitá depigmantace

Zkušenosti uživatelů s vitiligem

Vitiligo mě neomezuje rainia (01.06.16)

Tuto „nemoc“ mám už od hodně raného věku. Začala malou skvrnkou nad levou klíční kostí. Dnes je o mnoho větší, asi 15×30 a každý rok se o trochu rozšíří. Ale já mám svou skvrnu ráda. Jsem hodně světlý typ člověka. Moje nohy se opalují tak, že se na bílém podkladu rozsype tisíce malých světlých pih. Tak se barvím nazrzavo a podle své skvrny jednou najdu poklad.

Dlouholeté zkušenosti Karel Kalina (26.06.14)

Vitiligo mám sedmi let, kdy se mi rychle rozšířilo po těle, konce končetin, rozkrok, penis a šourek. Objevovaly se drobné skvrny i jinde. Ze začátku jsem skoro vůbec nemohl na sluníčko, jako reakce se objevilo zrudnutí, puchýře, praskání kůže až do krve. Musel jsem používat léky a prostředky na popáleniny. Po regeneraci kůže jsem kůži vystavil opět slunci a opět řádně ošetřil. Tímto otužováním kůže jsem přestal mít nepřiměřenou reakci. Takže od 30 let se nemusím omezova,t pouze jsem strakatý. Teď je mi 61 let.

Annie666 (09.06.14)

Vitiligo se mi projevilo v 9 letech. Měla sem skvrny plošně na obou kolenech, plus celá oblast očí a symetricky malé skvrnky v podpaží, na bocích a na nohou.

Co mi pomohlo

Na skrvrny na kolenech mi krásně pomohl právě Vitix, na ostatních částech jsem ale léčbu vynechala. Momentálně v 18 letech se mi po dlouhé době objevily nové skvrny na obličeji. Ale po cca 2 měsících užívání se zdá, že na ně Vitix asi už nefunguje.

Vyléčil jsem si vitiligo Josefek (27.09.13)

Velmi rád se podělím o moji zkušenost s vitiligem.

Asi v roce 1984 jsem odešel ze služebních důvodů (vědecká práce) na tehdejší Vysokou školu dopravní v Žilině – Vojenská fakulta. Naše fakulta bohužel přímo sousedila s žilinskou chemičkou u nádraží ČD. Asi po dvou letech jsem zjistil, že na mně exhaláty z této chemičky negativně působí (pálení tváře a očí, svrbění na nekrytých částech těla, bolesti průdušek atd.), přesto jsem v zájmu vědecké aspiranury toto vše nějak překonával. Po odchodu z fakulta do místa bydliště mi tyto příznaky do hodiny přešly (mimo dosah chemičky). Bohužel se mně časem na tváři a krku začaly objevovat bílé ohraničené skvrny, které se postupně zvětšovaly a propojovaly a problémy s alergií (kterou jsem výše již popsal) se dále zhoršovaly.

Proto jsem se rozhodl podstoupit vyšetření na alergie na kožním oddělení nemocnice v Ružomberoku. Výsledkem testů (rozbor kožního štěbu z paže levé ruky) bylo diagnostikováno vitiligo. Nepomohlo ani pokusné léčení tehdy zkoušenou mastí (myslím si, že se jmenovala Colastoderm – nevím to ale přesně).

Protože nic nepomáhalo, rozhodl jsem se odejít z fakulty (ukončit aspiranturu) a odešel jsem pracovat do Olomouce. Zde mně problémy s alergií vcelku přešly (i když jsem stále alergický na prach, různé chemikálie atd.). Ale důležité je, že mně asi po půl roce pobytu v Olomouci zmizely projevy vitiliga. V současné době nemám žádné viditelné projevy (když se velmi opálím na tváři, tak mám pouze u levé části brady mírně světlejší flek o velikosti dvoukoruny, ale při normálním opálení to je neznatelné).

Nepodařilo se vitiligo léčit ani specialistům kožního oddělení v Ružomberoku.

Co mi pomohlo

Odešel z prostředí, kde byly chemické látky způsobující moji alergii a snažím se vyhýbat agresivním látkám, které mně tuto alergii působí (čpavek, SAVO, laky na nehty, organická lepidla atd.). Možné je také to, že jsem odchodem z fakulty neměl takový psychický stres (i když jsem přišel do nového zaměstnání – voják z povolání – kde občas také psychický stres byl).

Takže doporučuji lidem mající podobné problémy (zejména viditelné vitiligo) maximálně se vyvarovat styku s agresivními látkami (jak jsem již psal – látky obsahující čpavek, chlór atd. – to znamená čistící prostředky typu SAVO a jiné prostředky chemického původu), na a možné se nestresovat a být v psychické pohodě.

Pigmentace po čtyřkombinaci Anna K. (07.10.12)

Dcera 12 let – bílé skvrny na kolenech, nose, víčkách.

Krémy, masti (kožní lékař), Vitix, pakmínové kapky a krém – bez účinku.

Co mi pomohlo

Od března 2012 dcera užívá 4 kombinaci – vitamín C, betakaroten, kyselina listová a hlavně CORDYCEPS – housenice čínská. Jsou to pastilky, které posilují imunitu a poradila mi je masérka, u které jsem byla se zády. Nebyly úplně levné (3 měsíční balení cca 1000,– Kč), ale já do dcery už nalila tolik peněz, že jsem to prostě musela zkusit. Navíc jsme byli v létě u moře (mazala se 30 faktorem). Teď v září na kontrole se kožní nestačila divit – tvoří se nové hnědé skvrnky a slévají se do větších! Začíná to na místech, kde se vitiligo objevilo jako první a pomalu (po tečkách) hnědnou i „mladší“ místa. Nejsem žádný dealer, jsem normální matka, která je šťastná za dceru. Zkuste a dejte vědět. Přeji trpělivost a úspěchy !

Vitiligo a krém s ochranným faktorem kacminka (13.09.11)

je mi 21 a mám vitiligo odmala a už po celém těle téměř, nikdy jsem se s tím neléčila a myslím, že když je po ruce krém s UV 50, tak není nikdy problém ani u moře. Jak tady radí slečna, ať si to necháte spálit, tak je to asi nejlepší cesta k rakovině kůže, takže moc nedoporučuji. Nedělejte si s tím hlavu, je nás jen asi 1 procento populace.

Leave a Reply