Způsobuje vyléčení infekcí hubovými nehty (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

На главную страницу

Komárková – Nehty

Nemoci nehtů – MUDr. Ivana Krajsová

Nehty na rukou i nohou představují nedílnou součást lidského těla, a jsou-li hezké a upravené, tvoří ozdobu žen i mužů. Zdravé nehtové ploténky jsou hladké, lesklé, pevné, bez barevných změn a třepení. Některá onemocnění mohou způsobit výraznou a nevítanou změnu jejich vzhledu. Příčina však nemusí být přímo v nehtech samotných. Mnohé nemoci vnitřních orgánů, stejně jako některá vrozená onemocnění, se projevují změnou vzhledu nehtové ploténky. Také řada kožních chorob vyvolává současně i změny na nehtech. Nejčastějším onemocněním postihujícím primárně nehty je mykotická (houbová) infekce

Změny nehtů vyvolané nemocemi vnitřních orgánů

Nehty tvaru hodinového sklíčka jsou součástí syndromu paličkovitých prstů, které mohou provázet onemocnění plic, jater nebo střev. Jsou považovány za časná znamení různých nemocí vnitřních orgánů. Existují však také zcela samostatně, bez jakékoliv další nemoci. Často se dědí.

Lžičkovité nehty vznikají zanořením nehtové ploténky. Příčinou bývá podvýživa, nedostatek vitaminů řady B a železa, někdy též nádory horní části zažívacího traktu.

Nehty barvy mléčného skla jsou opálově bílé a mohou se vyskytovat u pokročilých jaterních a střevních onemocnění. Vyskytují se však i familiárně (tedy u různých členů téže rodiny) bez jakékoliv příčiny.

Příčné bělavé proužky na nehtových ploténkách mohou být projevem otravy těžkými kovy, jako je arzen, rtuť nebo thalium. Při růstu nehtu postupně odrůstají.

Modravě zbarvené nehty mohou provázet otravy rtutí nebo stříbrem.

Červeně zbarvené nehty různého rozsahu bývají příznakem onemocnění ledvin.

Hnědočervené zbarvení poloviny nehtové ploténky může upozorňovat na možnost ledvinného selhání. Tento nález se po transplantaci ledvin upravuje. Změnou nehtů se může projevit jakékoliv těžší onemocnění. Ať již pouze v jejich kvalitě (snadné lámání a třepení nehtů), nebo přímo změnou tvaru a vzhledu nehtů. Jsou známy případy, že několik týdnů po proběhlém těžkém onemocnění se na všech nehtech symetricky objeví například zanořené příčné proužky, které postupně rovnoměrně odrůstají.

Změny na nehtech vyvolané poraněním

Charakter těchto změn je závislý na tíži poranění. Při těžkém úraze dochází většinou ke krvácení pod nehtovou ploténku, což se projeví zčervenáním, zmodráním či zfialověním nehtu, postupným nadzvedáváním nehtové ploténky a jejím úplným odloučením. Poté dorůstá nový nehet. Pokud však při poranění došlo k poškození nehtového lůžka, může být nový nehet různě zdeformovaný. Při mírném traumatu, například tlakem těsných bot, se objevují jen drobné červenohnědé plošky z mírného krvácení pod nehtové ploténky. Tato ložiska bývají často symetricky uložená, většinou na palcích, ale není to pravidlem. Chronická mírná poranění nehtových valů nešetrnou manikúrou způsobují vznik drobných bělavých proužků uložených rovnoměrně s linulou (bělavou ploškou měsíčkovitého vzhledu u nehtového lůžka). Tyto proužky postupně odrůstají.

Změny na nehtech při kožních chorobách

Typická kožní nemoc postihující také nehtové ploténky je lupénka. Projevuje se dokonce několika různými variantami. Jedním z typických příznaků je dolíčkování nehtů. Nehtové ploténky vypadají, jako by je někdo popíchal špendlíkem. Nacházíme nepravidelně uspořádané drobné mělké dolíčky na několika nebo i všech nehtech. Ztluštění nehtových plotének, jejich drolení a přítomnost žlutavých, takzvaných olejových skvrn pod nehtem je dalším typickým příznakem lupénky. Virové bradavice mohou růst na nehtových valech a utlačovat a deformovat nehtovou ploténku nebo se mohou vklínit i pod nehet, který potom nadzvedávají a odtlačují od nehtového lůžka. Chronická, dlouhotrvající ekzematozní ložiska na rukou či nohou, zejména v blízkosti nehtových valů, vyvolávají dystrofické změny nehtů. Projevují se ztrátou lesku, zhrubnutím nehtové ploténky, roztřepením okrajů a jsou provázeny jejich snadnou lámavostí. V těchto případech je potřeba si uvědomit, že příčina není v nehtech samotných. Občas se totiž setkáváme s tím, že toto postižení je považováno za „plíseň“ na nehtech a nemocným je doporučováno stržení nehtů. Což však v tomto případě problém neřeší. Kožní nádor melanom může vznikat také přímo pod nehtovou ploténkou. Vytváří hnědočerné ložisko prosvítající pod nehtem, které může připomínat drobné krvácení. Na rozdíl od hematomu se však neposunuje s růstem nehtu, naopak se stále zvětšuje a brzy vyrůstá zpod nehtového lůžka na okolníkůži. Při nálezu hnědé pigmentace pod nehtem je vždy nutná konzultace s kožním lékařem.

Změny nehtů způsobené mykotickou infekcí

Zdravé nehty bývají postiženy vzácně, většinou je napaden nehet poškozený úrazem, utlačovaný těsnou obuví nebo nehty špatně vyživované v důsledku zhoršeného cévního zásobení dolních končetin. Existují též jedinci vrozeně méně odolní vůči této infekci, kteří onemocní častěji a i po vyléčení se jim infekce opakovaně vrací. Nehty na rukou jsou postiženy méně často než nehty na nohou. Na nohou se infekce přenáší z meziprstních prostorů, na rukou z mykotických ložisek na kůži trupu nebo kštice. Onemocnění postihuje jeden nebo více nehtů, výjimkou nejsou ani nemocní s postiženými všemi nehty na nohou. Na rukou je onemocnění všech nehtů vzácnější. Infekce se projevuje většinou bělavým nebo žlutavým zbarvením okraje nehtové ploténky, které se postupně rozšiřuje dál po nehtu. Ten ztrácí lesk, nehtová ploténka se ztlušťuje, hrubne a pod nehtem se tvoří nánosy rohovitých hmot, které mohou odtlačovat nehtovou ploténku od lůžka. Takto postižené nehty špatně a pomalu rostou, protože se snadno drolí a ulamují. Klinický vzhled nehtů je pro mykotické onemocnění celkem typický, přesto je nutné stanovit diagnózu vždy až na základě takzvaného mykologického vyšetření, které prokáže pravou příčinu. Původcem onemocnění jsou asi v 95–97 % antropofilní houby zvané dermatofyty (Trichophyton rubrum a trichophyton mentagrophytes) , zbývajících 3–5 % onemocnění vyvolávají kvasinky (Candida albicans). Existuje ještě řada změn nehtů, jejichž příčinu se nám nepodaří prokázat. Platí to například o relativně častém lámání nehtů, jejich třepení nebo ztrátě lesku. Nehtové ploténky mohou být také poškozeny nešetrnou manikúrou, lakováním i odlakováváním nehtů, nadměrným máčením rukou v saponátech či jiných agresivních chemikáliích. Nošení těsných bot způsobuje špatné prokrvení konečků prstů s následnýmpoškoz ením nehtových plotének a zvýšenou možností uchycení mykotické infekce. Léčba poškozených nehtů je velmi obtížná a v některých případech ani není možná. Vždy se musíme snažit odstranit vyvolávající příčinu, ať se již jedná o onemocnění vnitřních orgánů, či kožní nemoci.

V případě kožního nádoru melanomu je základní léčebnou metodou chirurgické odstranění nádoru, které je bezpodmínečně nutné. Při mykotické infekci nehtů je možné volit místní nebo celkovou léčbu.

Nutno říci, že efekt místní léčby u nehtů lze očekávat pouze v případech mírného postižení, kdy je infekce na méně než polovině nehtové ploténky. Při postižení více nehtů a celých nehtových plotének jsou mnohem účinnější moderní systémově podávané antimykotické preparáty s dobrým efektem při postižení nehtů dermatofyty a kvasinkami. Základní podmínkou pro tuto léčbu je mykologické vyšetření, které prokáže houbovou infekci a její přesný typ. I po chirurgickém odstranění nehtů pro onychomykózu (plísňové onemocnění nehtu), takzvané ablaci, je nutné přidávat místní nebo celkovou antimykotickou léčbu. Předpokladem pro hezké a zdravé nehty je také správná péče o kůži rukou a nohou a včasná léčba všech nemocí, které se objeví na nehtech i v jejich blízkém okolí.

5 domácích rad jak předejít nehtovým problémům

Ovšem, máma měla pravdu. Udržováním věcí čistými, zabráníte všem druhům problémů.

Poškrábání svědícího místa. Brnkání na kytaru. Ošoupání pomeranče. Vaše nehty vám přijdou vhod mnohokrát během dne, ale příliš mnoho používání nebo špatného zacházení vám může způsobit problémy od nepříjemných plísňových infekcí až po křehké, lámavé nehty.

I přesto, že každému se může stát nějaká nehoda s nehtem, jednou z nejčastějších stížností, kterou doktoři poslouchají, jsou křehké nebo snadno lámavé nehty. Nehty mohou být křehké buď proto, že jsou příliš suché, což způsobuje, že jsou buď tvrdé nebo snadno lámavé; nebo proto, že jsou příliš vlhké, co je zanechává jemné a náchylné k poškození.

Trauma, pojem lékařů označující poranění, je dalším závažným problémem. Typický případ:

Praštíte si nehet kladivem. Pokud se pod nehtem vytvoří modřina, je možné, že doktor bude muset vytvořený tlak uvolnit.

Poranění také otevírají dveře infekcím, zejména plísňovým infekcím. I přesto, že tyto infekce postihují spíše nehty na nohou než nehty na rukou (například ze stejného důvodu se může rozvinout “athlete ‘s foot” (plísňová infekce nohou) – rozpálený, vlhkým prostředím boty), plísňové infekce mohou také postihnout nehty na rukou a to s určitými nepříjemnými následky. Infekce může způsobit bledost, zežloutnutí, zhnědnutí až zabarvení nehtu zeleně a způsobit, že záhyb nehtu bude vypadat červený a podrážděný. (Pokud máte podezření na infekci nehtu, obraťte se na svého lékaře).

V konečném důsledku se na vašich nehtech mohou objevit určité kožní onemocnění jako psoriáza.

1) Vyhněte se viníkům

Nehtové problémy jako křehkost nebo záděry mohou být řešeny lehkými domácími opatřeními. Naučte se jak vaše nehty ochránit a jak je udržet zdravé.

Pokud provádíte mnoho domácích prací, to znamená vystavení saponátům a čisticím prostředkům; pokud jste uklízečka, tak silným čistícím kapalinám; barman zase citrusovým plodům; a tak dále. Pokud se tímto materiálům nedokážete vyhnout, vždy, pokud je to možné, používejte rukavice. V jiném případě riskujete vznik křehkých nehtů a dokonce oddělení nehtu či infekci, která může vést k deformaci nehtu nebo dokonce k jeho ztrátě. Také, čím kratší nehty máte, tím je risk poškození menší.

Vinylové rukavice. Na mokré práce noste vinylové rukavice. Příliš časté vystavení rukou vlhkosti nebo častý styk se saponáty, nebo čisticími prostředky může způsobit křehké nehty. Nošením vinylových rukavic, ne latexových nebo pryžových, udržíte vaše ruce suché a chráněné před drsnými materiály. Na větší ochranu před vlhkostí, zkuste do vašich rukavic nasypat trochu dětského pudru nebo noste pod rukavicemi pár bavlněných vsuvek.

Bavlněné rukavice. Na suché práce používejte bavlněné rukavice. Pomůžete tak k ochraně vašich nehtů před poškozením nebo případným zraněním.

Také, nepoužívejte vaše nehty jako šroubovák, škrabku nebo jiný nástroj. Pokuste se netrefit si nehet kladivem nebo si jej přibouchnout v šuplíku. Nyní víte, čemu se vyhnout. Takové činnosti totiž mohou vaše nehty poškodit, otevřít dveře infekcím, zastavit růst nehtů nebo způsobit modřiny. Pokud váš nehet zčerná nebo zmodrá, navštivte vašeho lékaře jakmile to bude možné; pokud váš lékař není k dispozici, navštivte pohotovost. Tlak na cévě, která byla pod nehtem poškozena, by se měl uvolnit.

2) Hydratujte své nehty

Vaše nehty neobsahují žádný tuk, tím pádem, nejsou přirozeně udržovány ve vlhkosti. Proto je namísto toho, zkuste ponořit do vlažné vody a tak aplikujte hydratační krém, který je udrží v dostatečné vlhkosti.

Můžete také zkusit produkty, které obsahují fosfolipidy, močovinu nebo kyselinu mléčnou -všechny tyto látky jsou “zvlhčujícími.” Produkty obsahující tyto látky opravdu stojí za vyzkoušení. Nezapomeňte také po navlhčení, umytí rukou nebo koupeli znovu aplikovat hydratační krém.

Ale nepřehánějte to – nehty, po příliš častém použití hydratačního mléka nebo hydratačního krému na ruce, změknou a budou lámavé. Nehty mohou po dlouhé době pod vodou nesmírně změknout nebo mohou být vysušené z opakovaného namáčení a sušení.

Pokud se váš nehet zapálí, zvláště kvasinkovým organismem, je důležité vyhnout se dlouhodobému vystavení ve vodě a také je důležité udržet prostředí nehtu v co největším suchu, protože kvasinkové organismy zpravidla dávají přednost teplému, vlhkému prostředí.

Čemu chcete zabránit: Oddělení nehtové ploténky od nehtového lůžka, stav nazývaný onycholýza. K tomuto stavu může dojít po úrazu, infekci, alergické reakci na nehtovou kosmetiku nebo vystavením se chemikáliím, nebo při důsledku nemoci jako je psoriáza. Pokud nehet zbledne, může dojít k oddělení. V takovém případě byste měli navštívit lékaře a měli byste si dávat pozor, abyste si to nějakým způsobem nezhoršily. Bohužel, když se jednou nehet oddělí, znovu se nepřipevňuje; budete muset čekat, dokud naroste nový.

3) Péče o kůžičku

Vyhněte se stříhání kůžičky.

Pečujte o kůžičku, ale nestříhejte ji mechanickým nástrojem, čímž kůžičku zbavíte přirozené ochrany před bakteriemi a vlhkostí. Místo toho, kůžičku navlhčete a zatlačte ji pomocí vlhkého ručníku. Přírodní alternativou můžete kůžičku čistit a změkčovat zahlazováním kartáčkem namáčeném v sodě.

Vaše nehty na rukou narostou měsíčně přibližně o 0,3 cm. Nehty na rukou rostou rychleji než nehty na nohou. Nehty na nejdelších prstech rostou nejrychleji. Pokud jste pravák / čka nehty na této ruce vám rostou rychleji než na levé ruce; to platí i opačně u leváků. Vaše nehty rostou také rychleji v létě, během těhotenství a při zotavování se ze zranění.

4) Nekousejte a neodtrhávejte

Neodtrhávejte si kousky kůže.

Nekousejte nebo neodtrhávejte si kousky kůže. Tímto způsobíte na kůži protržení a otevřete dveře infekci. Suchou část záděru zastřihněte kvalitními nůžkami a aplikujte antibiotickou mast. Hydratováním vašich rukou, nehtů a kůžičky, pomůžete předejít záděrkám. Pokud máte zarostlý nehet, slaná voda vám pomůže zmírnit bolest a otok. Přidejte jednu polévkovou lžíci soli na litr vody a ponořte na 30 minut. Ponoření do slané vody také pomůže na stříhání tvrdých nehtů.

Způsoby jak také ochránit vaše nehty na nohou

Nehty na nohou jsou na plísňové infekce nejvíce náchylné. Je to proto, že plíseň, která způsobuje plísňovou infekci nohou, může postihnout nehet nohy poté, co byl nehet poraněný.

Pokud se nehet infikuje, k vyléčení jsou nezbytné léky na lékařský předpis.

5) Uvědomte si rizika nehtové kosmetiky

Vyhýbejte se toxickým chemikáliím v nehtové kosmetice a v nehtové kúře.

Umělé nehty dokáží zadržovat příliš mnoho vláhy. Lepidla používaná pro lepení umělých nehtů mohou způsobit reakce ústící do trvalých problémů nehtového lůžka a kořene nehtu. Nejčastějším problémem je separace nehtu od nehtového lůžka. Pokud zaznamenáte jakoukoliv bolest nebo nepříjemný pocit, podle všeho je to reakce na lepidlo a v tom případě potřebujete lékařskou péči.

Zapomeňte na formaldehyd. I přesto, že většina laků na nehty a zpevňovač nehtů by neměly obsahovat formaldehyd, některé stále obsahují. Pokud způsobí alergii nebo podráždění, může to vést k separaci nehtu.

Omezte to s odlakovačem. Odlakovač na nehty obsahuje aceton, který nehty vysušuje. Nepoužívejte tyto silné rozpouštědla více než jednou týdně. Čím méně, tím lépe.

Líbí se Vám náš obsah?

Pomohli Vám informace na této stránce? Sledujte nás:

Doporučené produkty

Vitamíny pro zdravé nehty

Vitaminový komplex na nehty dodá potřebné výživné látky potřebné pro růst zdravých a pevných nehtů .

Biotin tabletky 10000mcg

Čistý Biotin – pro zdravou kůži, vlasy a nehty

Související články

Jak si přestat kousat nehty

Jak podpořit růst delších a pevnějších nehtů

Jak pečovat o měkké nehty

Jak ošetřit roztřepené, loupající se nehty

Jak předcházet lámání nehtů

Nejlepší vitaminy pro nehty

Nehty a nedostatek vitamínů

Jaké vitaminy používat k dosažení silných nehtů

Stav nehtů na rukou a zdravotní problém

Vitamíny vhodné pro zdraví a růst nehtů

Co prozradí Vaše nehty

Gelové nebo akrylové nehty? – srovnání

7 věcí, které o vás říkají vaše nehty

5 tipů jak si vypěstovat pevné nehty

Biotin – doplněk posilující slabé nehty

Naděje pro slabé nehty

Jak často by se měly stříhat nehty?

Jak často je třeba pilovat nehty?

Jak zacházet se zlomeným nehtem?

Jak léčit zarůstání nehtů?

Doporučujeme

  • Přirozený zahusťovač vlasů Toppik
  • Nejúčinnější krém s kyselinou hyaluronovou
  • Hubněte snadno s acai berry
  • Vlastní delší řasy? Používejte sérum na růst řas
  • Jaké jsou nejlepší pilulky na hubnutí?

Čtěte ještě více

Staň se fanouškem

Informace na této stránce nejsou určeny jako náhrada za specializovanou lékařskou péči.

NehtovГ© studio ChovancovГЎ AlЕѕbД›ta

PГ©ДЌe o nehty a ruce

PГ©ДЌe o ruce a nehty

Aby ruce a nehty vypadaly krГЎsnД›,musГ­me se o nД› starat.Pokud mГЎte suchou pokoЕѕku rukou,dopЕ™ejeme jГ­ peeling,masГЎЕѕ,masku a nejdЕЇleЕѕitД›jЕЎГ­ je pouЕѕГ­vat krГ©m na ruce a nehty.

VhodnГЅ je i parafГ­novГЅ zГЎbal,pokoЕѕka je viditelnД› jemnД›jЕЎГ­.MГ­vГЎte-li studenГ© ruce,mГЎte asi ЕЎpatnГЅ krevnГ­ obД›h,na to jsou vhodnГ© masГЎЕѕe.ZaДЌneme masГ­rovat koneДЌky prstЕЇ a postupnД› krouЕѕivГЅmi pohyby postupujeme k zГЎpД›stГ­.KaЕѕdГЅ prst promasГ­rujeme 3 x.K masГЎЕѕi pouЕѕijeme olejГ­ДЌek,balzГЎm na ruce,mlГ©ko na ruce,jemnГЅ krГ©m.

RozdД›lenГ­ pokoЕѕky rukou je zhruba takovГ©to:

NORMГЃLNГЌ,NAPNUTГЃ,ale pЕ™imД›Е™enД› mД›kkГЎ. O tyto ruce se starГЎme pomocГ­ dennГ­ho,pracovnГ­ho a noДЌnГ­ho krГ©mu,kterГЅ mЕЇЕѕe bГЅt mastnД›jЕЎГ­ a obsahovat vitamГ­nmy A,E a F.

SUCHГЃ AЕЅ Е UPINATГЃ kЕЇЕѕe.Tyto ruce budou potЕ™ebovat velmi ЕЎetrnГЎ tekutГЎ mГЅdla a pravidelnou pГ©ДЌi.Pokud mГЎte pocit ,Еѕe v nД›kterГЅch obdobГ­ch vГЎs kЕЇЕѕe na rukou svД›dГ­ a objevujГ­ se drobnГ© prasklinky,mЕЇЕѕe jГ­t o citlivou kЕЇЕѕi se sklonem k tvorbД› ekzГ©mu.V lГ©tД› je kЕЇЕѕe vД›tЕЎinou v lepЕЎГ­m stavu,ale v zimД› je to horЕЎГ­.

CITLIVГЃ KЕ®ЕЅE na rukou je vД›tЕЎinou mГ©nД› pigmentovanГЎ,bledГЎ a kЕЇЕѕe okolo nehtЕЇ mЕЇЕѕe bГЅt napnutГЎ.Snadno se podrГЎЕѕdГ­,vyЕѕaduje speciГЎlnГ­ pГ©ДЌi a pЕ™Г­pravky.MГЎ sklon k alergickГЅm reakcГ­m pЕ™i pЕЇsobenГ­ vnД›jЕЎГ­ch vlivЕЇ,kterГ© se mohou projevit ЕЎupinkovГЎnГ­m,zДЌervenГЎnГ­m aЕѕ drobnou vyrГЎЕѕkou,kopЕ™ivkou.V nД›kterГЅch pЕ™Г­padech mЕЇЕѕe dojГ­t aЕѕ k zabarvenГ­ do fialova a k mГ­rnГ©mu otoku.

VLHKГЃ ,MДљKKГЃ A PRUЕЅNГЃ kЕЇЕѕe na rukou svД›dДЌГ­ o vД›tЕЎГ­ hydrataci.VД›tЕЎinou je vlhkost rukou na obtГ­Еѕ a tak si je vГ­ce myjeme.NanГЎЕЎet mastnГ© pЕ™Г­pravky nenГ­ tЕ™eba a ani se nevstЕ™ebajГ­.MastnotГЎ zЕЇstГЎvГЎ na povrchu jako olej ne vodД›.V tomto pЕ™Г­padД› doporuДЌujeme oЕЎetЕ™ujГ­cГ­ mlГ©ka,kterГ© jsou na bГЎzi olej/voda a tak se lГ©pe vztЕ™ebajГ­.Pokud je pocenГ­ rukou opravdu obtД›ЕѕujГ­cГ­ ,navЕЎtivte lГ©kaЕ™e.Mohlo by jГ­t o onemocnД›nГ­/hyperhidrГіza /.

RozdД›lД›nГ­ nehtЕЇ podle kvality na ДЌtyЕ™i typy:

NORMÁLNÍ /PEVNÉ NEHTY jsou tvrdé a přesto elastické,aby se přizpůsobily každodennímu zatěžování .Aby nehet zůstal zdravý,je i zde důležitá péče,která nehet chrání a ošetřuje.

SUCHÉ /LÁMAVÉ má vysoké procento navštěvníků manikérek a nehtových studií.Jsou křehké,často se na volném konci třepí a mají sklon k nathnutí.Nehtům chybí elasticita a odolnost.Pravidelná péče má rozhodující význam pro zlepšení vzhledu nehtů.Ošetřovací prostředky a regenerační účinné látky vracejí nehtům elasticitu a odolnost.

MĚKKÉ/FLEXIBILNÍ NEHTY se ohýbají ve všech směrech a pod tlakem nevyvíjí odpor,podobají se silnější kůži.Nehty se lehce natrhnou.Lak na nehty se brzy odlupuje a ani modelovací hmota nedrží.

POŠKOZENÉ NEHTY potřebují stejnou základní péči jako suché lámavé nehty.Za poškozené nehty se považují především nehty OKOUSANÉ.S těmi se těžko narodíme.Tuto vadu si způsobuje člověk sám.Většinou je okusování nehtů spojeno s nějakým psychickým problémem.Okousané nehty vypadají otřesně.Existuje hodně přípravků podporující odstranění tohoto zlozvyku.

VЕЎeobecnГЎ hlediska ovlivЕ€ujГ­cГ­ kvalitu nehtu:

Nemoci nehtЕЇ – MUDr. Ivana KrajsovГЎ

Nehty na rukou i nohou pЕ™edstavujГ­ nedГ­lnou souДЌГЎst lidskГ©ho tД›la, a jsou-li hezkГ© a upravenГ©, tvoЕ™Г­ ozdobu Еѕen i muЕѕЕЇ. ZdravГ© nehtovГ© plotГ©nky jsou hladkГ©, lesklГ©, pevnГ©, bez barevnГЅch zmД›n a tЕ™epenГ­. NД›kterГЎ onemocnД›nГ­ mohou zpЕЇsobit vГЅraznou a nevГ­tanou zmД›nu jejich vzhledu. PЕ™Г­ДЌina vЕЎak nemusГ­ bГЅt pЕ™Г­mo v nehtech samotnГЅch. MnohГ© nemoci vnitЕ™nГ­ch orgГЎnЕЇ, stejnД› jako nД›kterГЎ vrozenГЎ onemocnД›nГ­, se projevujГ­ zmД›nou vzhledu nehtovГ© plotГ©nky. TakГ© Е™ada koЕѕnГ­ch chorob vyvolГЎvГЎ souДЌasnД› i zmД›ny na nehtech. NejДЌastД›jЕЎГ­m onemocnД›nГ­m postihujГ­cГ­m primГЎrnД› nehty je mykotickГЎ (houbovГЎ) infekce

ZmД›ny nehtЕЇ vyvolanГ© nemocemi vnitЕ™nГ­ch orgГЎnЕЇ

Nehty tvaru hodinovГ©ho sklГ­ДЌka jsou souДЌГЎstГ­ syndromu paliДЌkovitГЅch prstЕЇ, kterГ© mohou provГЎzet onemocnД›nГ­ plic, jater nebo stЕ™ev. Jsou povaЕѕovГЎny za ДЌasnГЎ znamenГ­ rЕЇznГЅch nemocГ­ vnitЕ™nГ­ch orgГЎnЕЇ. ExistujГ­ vЕЎak takГ© zcela samostatnД›, bez jakГ©koliv dalЕЎГ­ nemoci. ДЊasto se dД›dГ­.

LЕѕiДЌkovitГ© nehty vznikajГ­ zanoЕ™enГ­m nehtovГ© plotГ©nky. PЕ™Г­ДЌinou bГЅvГЎ podvГЅЕѕiva, nedostatek vitaminЕЇ Е™ady B a Еѕeleza, nД›kdy tГ©Еѕ nГЎdory hornГ­ ДЌГЎsti zaЕѕГ­vacГ­ho traktu.

Nehty barvy mlГ©ДЌnГ©ho skla jsou opГЎlovД› bГ­lГ© a mohou se vyskytovat u pokroДЌilГЅch jaternГ­ch a stЕ™evnГ­ch onemocnД›nГ­. VyskytujГ­ se vЕЎak i familiГЎrnД› (tedy u rЕЇznГЅch ДЌlenЕЇ tГ©Еѕe rodiny) bez jakГ©koliv pЕ™Г­ДЌiny.

ДЊervenД› zbarvenГ© nehty rЕЇznГ©ho rozsahu bГЅvajГ­ pЕ™Г­znakem onemocnД›nГ­ ledvin.

HnД›doДЌervenГ© zbarvenГ­ poloviny nehtovГ© plotГ©nky mЕЇЕѕe upozorЕ€ovat na moЕѕnost ledvinnГ©ho selhГЎnГ­. Tento nГЎlez se po transplantaci ledvin upravuje. ZmД›nou nehtЕЇ se mЕЇЕѕe projevit jakГ©koliv tД›ЕѕЕЎГ­ onemocnД›nГ­. AЕҐ jiЕѕ pouze v jejich kvalitД› (snadnГ© lГЎmГЎnГ­ a tЕ™epenГ­ nehtЕЇ), nebo pЕ™Г­mo zmД›nou tvaru a vzhledu nehtЕЇ. Jsou znГЎmy pЕ™Г­pady, Еѕe nД›kolik tГЅdnЕЇ po probД›hlГ©m tД›ЕѕkГ©m onemocnД›nГ­ se na vЕЎech nehtech symetricky objevГ­ napЕ™Г­klad zanoЕ™enГ© pЕ™Г­ДЌnГ© prouЕѕky, kterГ© postupnД› rovnomД›rnД› odrЕЇstajГ­.

ZmД›ny na nehtech vyvolanГ© poranД›nГ­m

Charakter tД›chto zmД›n je zГЎvislГЅ na tГ­Еѕi poranД›nГ­. PЕ™i tД›ЕѕkГ©m Гєraze dochГЎzГ­ vД›tЕЎinou ke krvГЎcenГ­ pod nehtovou plotГ©nku, coЕѕ se projevГ­ zДЌervenГЎnГ­m, zmodrГЎnГ­m ДЌi zfialovД›nГ­m nehtu, postupnГЅm nadzvedГЎvГЎnГ­m nehtovГ© plotГ©nky a jejГ­m ГєplnГЅm odlouДЌenГ­m. PotГ© dorЕЇstГЎ novГЅ nehet. Pokud vЕЎak pЕ™i poranД›nГ­ doЕЎlo k poЕЎkozenГ­ nehtovГ©ho lЕЇЕѕka, mЕЇЕѕe bГЅt novГЅ nehet rЕЇznД› zdeformovanГЅ. PЕ™i mГ­rnГ©m traumatu, napЕ™Г­klad tlakem tД›snГЅch bot, se objevujГ­ jen drobnГ© ДЌervenohnД›dГ© ploЕЎky z mГ­rnГ©ho krvГЎcenГ­ pod nehtovГ© plotГ©nky. Tato loЕѕiska bГЅvajГ­ ДЌasto symetricky uloЕѕenГЎ, vД›tЕЎinou na palcГ­ch, ale nenГ­ to pravidlem. ChronickГЎ mГ­rnГЎ poranД›nГ­ nehtovГЅch valЕЇ neЕЎetrnou manikГєrou zpЕЇsobujГ­ vznik drobnГЅch bД›lavГЅch prouЕѕkЕЇ uloЕѕenГЅch rovnomД›rnД› s linulou (bД›lavou ploЕЎkou mД›sГ­ДЌkovitГ©ho vzhledu u nehtovГ©ho lЕЇЕѕka). Tyto prouЕѕky postupnД› odrЕЇstajГ­.

ZmД›ny na nehtech pЕ™i koЕѕnГ­ch chorobГЎch

Typická kožní nemoc postihující také nehtové ploténky je lupénka. Projevuje se dokonce několika různými variantami. Jedním z typických příznaků je dolíčkování nehtů. Nehtové ploténky vypadají, jako by je někdo popíchal špendlíkem. Nacházíme nepravidelně uspořádané drobné mělké dolíčky na několika nebo i všech nehtech. Ztluštění nehtových plotének, jejich drolení a přítomnost žlutavých, takzvaných olejových skvrn pod nehtem je dalším typickým příznakem lupénky. Virové bradavice mohou růst na nehtových valech a utlačovat a deformovat nehtovou ploténku nebo se mohou vklínit i pod nehet, který potom nadzvedávají a odtlačují od nehtového lůžka. Chronická, dlouhotrvající ekzematozní ložiska na rukou či nohou, zejména v blízkosti nehtových valů, vyvolávají dystrofické změny nehtů. Projevují se ztrátou lesku, zhrubnutím nehtové ploténky, roztřepením okrajů a jsou provázeny jejich snadnou lámavostí. V těchto případech je potřeba si uvědomit, že příčina není v nehtech samotných. Občas se totiž setkáváme s tím, že toto postižení je považováno za „plíseň“ na nehtech a nemocným je doporučováno stržení nehtů. Což však v tomto případě problém neřeší. Kožní nádor melanom může vznikat také přímo pod nehtovou ploténkou. Vytváří hnědočerné ložisko prosvítající pod nehtem, které může připomínat drobné krvácení. Na rozdíl od hematomu se však neposunuje s růstem nehtu, naopak se stále zvětšuje a brzy vyrůstá zpod nehtového lůžka na okolníkůži. Při nálezu hnědé pigmentace pod nehtem je vždy nutná konzultace s kožním lékařem.

ZmД›ny nehtЕЇ zpЕЇsobenГ© mykotickou infekcГ­

Zdravé nehty bývají postiženy vzácně, většinou je napaden nehet poškozený úrazem, utlačovaný těsnou obuví nebo nehty špatně vyživované v důsledku zhoršeného cévního zásobení dolních končetin. Existují též jedinci vrozeně méně odolní vůči této infekci, kteří onemocní častěji a i po vyléčení se jim infekce opakovaně vrací. Nehty na rukou jsou postiženy méně často než nehty na nohou. Na nohou se infekce přenáší z meziprstních prostorů, na rukou z mykotických ložisek na kůži trupu nebo kštice. Onemocnění postihuje jeden nebo více nehtů, výjimkou nejsou ani nemocní s postiženými všemi nehty na nohou. Na rukou je onemocnění všech nehtů vzácnější. Infekce se projevuje většinou bělavým nebo žlutavým zbarvením okraje nehtové ploténky, které se postupně rozšiřuje dál po nehtu. Ten ztrácí lesk, nehtová ploténka se ztlušťuje, hrubne a pod nehtem se tvoří nánosy rohovitých hmot, které mohou odtlačovat nehtovou ploténku od lůžka. Takto postižené nehty špatně a pomalu rostou, protože se snadno drolí a ulamují. Klinický vzhled nehtů je pro mykotické onemocnění celkem typický, přesto je nutné stanovit diagnózu vždy až na základě takzvaného mykologického vyšetření, které prokáže pravou příčinu. Původcem onemocnění jsou asi v 95–97 % antropofilní houby zvané dermatofyty (Trichophyton rubrum a trichophyton mentagrophytes), zbývajících 3–5 % onemocnění vyvolávají kvasinky (Candida albicans). Existuje ještě řada změn nehtů, jejichž příčinu se nám nepodaří prokázat. Platí to například o relativně častém lámání nehtů, jejich třepení nebo ztrátě lesku. Nehtové ploténky mohou být také poškozeny nešetrnou manikúrou, lakováním i odlakováváním nehtů, nadměrným máčením rukou v saponátech či jiných agresivních chemikáliích. Nošení těsných bot způsobuje špatné prokrvení konečků prstů s následným poškozením nehtových plotének a zvýšenou možností uchycení mykotické infekce. Léčba poškozených nehtů je velmi obtížná a v některých případech ani není možná. Vždy se musíme snažit odstranit vyvolávající příčinu, ať se již jedná o onemocnění vnitřních orgánů, či kožní nemoci.

V pЕ™Г­padД› koЕѕnГ­ho nГЎdoru melanomu je zГЎkladnГ­ lГ©ДЌebnou metodou chirurgickГ© odstranД›nГ­ nГЎdoru, kterГ© je bezpodmГ­neДЌnД› nutnГ©. PЕ™i mykotickГ© infekci nehtЕЇ je moЕѕnГ© volit mГ­stnГ­ nebo celkovou lГ©ДЌbu.

Nutno Е™Г­ci, Еѕe efekt mГ­stnГ­ lГ©ДЌby u nehtЕЇ lze oДЌekГЎvat pouze v pЕ™Г­padech mГ­rnГ©ho postiЕѕenГ­, kdy je infekce na mГ©nД› neЕѕ polovinД› nehtovГ© plotГ©nky. PЕ™i postiЕѕenГ­ vГ­ce nehtЕЇ a celГЅch nehtovГЅch plotГ©nek jsou mnohem ГєДЌinnД›jЕЎГ­ modernГ­ systГ©movД› podГЎvanГ© antimykotickГ© preparГЎty s dobrГЅm efektem pЕ™i postiЕѕenГ­ nehtЕЇ dermatofyty a kvasinkami. ZГЎkladnГ­ podmГ­nkou pro tuto lГ©ДЌbu je mykologickГ© vyЕЎetЕ™enГ­, kterГ© prokГЎЕѕe houbovou infekci a jejГ­ pЕ™esnГЅ typ. I po chirurgickГ©m odstranД›nГ­ nehtЕЇ pro onychomykГіzu (plГ­sЕ€ovГ© onemocnД›nГ­ nehtu), takzvanГ© ablaci, je nutnГ© pЕ™idГЎvat mГ­stnГ­ nebo celkovou antimykotickou lГ©ДЌbu. PЕ™edpokladem pro hezkГ© a zdravГ© nehty je takГ© sprГЎvnГЎ pГ©ДЌe o kЕЇЕѕi rukou a nohou a vДЌasnГЎ lГ©ДЌba vЕЎech nemocГ­, kterГ© se objevГ­ na nehtech i v jejich blГ­zkГ©m okolГ­.

Leave a Reply