Žlutá houba pěšky (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Kuřátka žlutá najdete v létě, ale hrozí, že si je spletete s jedovatými druhy. Pochutnat si na nich s jistotou můžete, když si je koupíte u pěstitelů.

Jak vypadá

Kuřátka poznáte na první pohled. Husté větvičky připomínající drobné keříky nebo růžky vyrůstají z tlustého třeně bílé barvy. Ten ale není pod záplavou žlutých plodnic s oranžovým odstínem vidět. Barva kuřátek žlutých se dá přirovnat ke žloutku nebo síře. Časem plodnice tmavne do okrové barvy.

Houba dorůstá do dvaceticentimetrové výšky a v jejím průměru do patnácti centimetrů. Větvičky zakončují tupé, jakoby useknuté špičky. Právě tyto vrcholky větví chutnají nahořkle, zejména ve stáří. Dužnina je mramorovaně bílá.

Kde a kdy roste

Kuřátka žlutá rostou velmi hojně ve všech lesích, zejména pak u buků a smrků. Patří k letním houbám – najdete je nejdříve v červenci, nejpozději na konci září.

Plodnice kuřátek žlutých jsou jedlé, ale nezkušení houbaři by se měli mít na pozoru. Při záměně například s kuřátky sličnými by mohlo dojít k otravě. Pokud si chcete být jisti tím, co jíte, kupte si kuřátka žlutá u pěstitelů hub.

Žlutá houba pěšky

je výborná věc. Nejenom, že působí esteticky, ale také jako skvělý prostředek k zabránění růstu a prorůstání plevelů na záhonech. Při používání mulčovací kůry musíme dávat pozor zejména na to, abychom substrát pod kůrou nepřevlhčili, protože k tomu může lehce dojít. Na trhu se dnes dá sehnat dokonce i kůra dekorační – viděl jsem jí v nějakých červených odstínech, ale pro její vysokou cenu okolo 200,-Kč za pytel asi nebude vhodná k běžnému mulčování. Zem před použitím kůry doporučuji důkladně zbavit plevelů /”randap”. atd/ a teprve až je zbavená plevele nasypat kůru. Na odplevelenou zem můžeme také rozprostřít např. netkanou textilii /černou/, a teprve potom vysypat kůrou. Obecně asi platí – čím větší vrstva kůry tím méně šancí má plevel vyrůst. Když se po čase nějaký plevel přece jenom objeví (a on se objeví), stačí ho lehce vytrhnout, či “přestříknout” a máme na delší dobu zase klid. Kůra se postupem času, vlivem povětrnostních podmínek a vůbec tak nějak, ztrácí, sesychá a měni v humus, a je třeba její pokrývku čas od času znovu doplnit. Je to ovšem mnohem snazší, než 7x do roka sedět u záhonu a pracně jej plít.

Kam na mulčovací kůru

napíšu pár postřehů ohledně mulčovací kůry. takzvaně vlastní zkušenosti. Ty bývají nejlepší a jestli máte chut podělit se o zkušenosti svoje, je vám k dispozici diskuze níže, nebo napiště svůj článek a zašlete jej na email uvedený ZDE http://skudci.com/kontakt. Někdy během lonského roku proběhl v místním Kauflandu výprodej mulčovací kůry, který se dá označit za opravdový “kauf”. Pytel byl vyprodáván za 10,- slovy deset Kč. Jednalo se 50l pytle s nápisy “Mulčovací kůra”. Bohužel pro ostatní jsem většinu z jedné palety vykoupil já, můj kamarád, další kamarád, jeho kamarád etc. Jednalo se o dílo náhody, že jsme se tak v marketu sešli a na kůru narazili. Pro uklidnění dodám, že na takovéto slevy štěstí vůbec nemám a když je např. někde zlevněný cukr tak dle Murphyho prakticky vždy až druhý den, než já nakupuji. Ale s tím se žít dá. Kůra byla bezvadná, vysypali jsme s ní skalku /interní označení pro vyvýšený záhon s malým množstvím skalniček a větším množstvím jiných rostlin a kamenů/. Na jaře nám z této kůry vyrostly houby. Nejsem mykolog, ale myslím, že se jedná o smrže. Viz foto

Na jaře jsme po zkušenostech s kauflandáckou kůrou dostali chut zase něco zasypat. Dojeli jsme proto do “baumaksu” a zde koupili už za ne tolik příjemných 49,-Kč, nějaké 50 litrové pytle s nápisem Rindenmulch. Kůru jsme rozházeli, kde se dalo. hlavně kam stačila. Tato kůra ovšem už nebyla tak pěkná jako ta předchozí, byla jemněji drcená, což někdo může považovat za výhodu, my jsme však usoudili, že nikoliv. Kůra leží na zemi již cca 3 měsíce a k mému překvapení se na ní včera objevila jakási podivná žluto-bílá skvrna. Když jsem jí začal prozkoumávat blíž konstatoval jsem, že se zde zřejmě vyzvracel náš kocour. “Fuj kocoure. “, řekl jsem si v duchu a žlutou hmotu jsem zahradní hadicí spláchnul z trávníku a kůry. Šlo to rychle a dobře. Asi za dvě hodiny jsme šli s manželkou zalévat zahradu a já vidím, že ta samá hmota je opět na místě. Zavolám tedy na ženu a říkám “co to je?”. Zkoumali jsme to znovu tedy oba a naše resume bylo – Kocour zřejmě snědl něco špatného. Vzal jsem hadici a “zvratky” znovu spláchnul. Ráno jsem nevěřil svým očím. Hmota opět na místě. No nic nebudu se již dlouho rozepisovat. Pravděpodobně se jednalo o nějakou “příšernou” rychle rostoucí houbu /četl jsem kdysi povídky Raye Bradburyho a jedna povídka o jakýchsi invazivních houbách mě dosud v hlavě zůstala/, která vzešla z kůry z “baumaksu” a chtěla pohltit naší zahrádku. Protže jsem v tohle ohlednu poměrně nekompromisní a upřímně moc jsem nad tím nepřemýšlel vzal jsem co bylo první po ruce a houbu zlikvidoval. To první “co bylo po ruce” bylo SAVO proti plísním. Mám nějakou asociaci typu Houba-Plíseň. Plíseň. Savo. no každopádně houba, houba je fuč. Přikládám obrázky houby před akcí (první dva obrázky) a houby po akci (další dva).

Jako třetí variantu nákupu kůry s kterou mám zkušenost bych v rychlosti uvedl nákup mulčovací kůry na místní pile. Příklad – cena 50 litrového /bramborové/ pytle 18,-Kč. To je velmi fajn. Kůra není tak tmavá jako kůra z rašeliniště v Soběslavi, ale, kdo by na to dbal. Jednalo by se možná o rasovou diskriminaci, a to si v dnešní době nemůžeme dovolit. Cena rozhoduje, cena vítězí. Tahle kůra se stala mým favoritem i proto, že z některých jejích kusů si můžu vyřezat lodičku – jako zamlada – a tu si při dalších povodních můžu spolu se sousedy pouštět. na zahradě. Eta vsjo.

Ty houby jsou smrže nebo

Ty houby jsou smrže nebo kačenky. Jsou jedlé a výborné. Navíc rostou někdy v květnu, takže jsou to první houby a o to více chutnají.

To žlutavé “od kocoura” neznám. Něco takového jsme měli taky, nijak zvlášť jsme si toho nevšímali a zmizelo to.

Chtěl bych podotknout, že

Chtěl bych podotknout, že mulčovací kůra má jednu značnou nevýhodu. Vytváří velmi kyselé prostředí. V lokalitách, kde jsou v podloží vápence (či jiné zásadité horniny) pak značně snižuje kvalitu půdy. Ve větším množství bych mulčovací kůru používal jen tam, kde je půda přirozeně kyselá.

Pro sklaničky se mi zdá jako vhodnější mulčovací materiál štěrk – většina ze skutečných skalních rostlin ho lépe snáší.

mulčovací kůra

Přesně to se nám rovněž stalo. Z mulčovací kůry na jaře vyrostly celé kolonie smržů (nevídaných rozměrů)a v průběhu sezony se ojevovaly žluté “kočičí zvratky”. Tuto kůru dodala profesionální zahradnická firma.Další rok se to už neobjevilo a letos již po 3 letech je třeba zetlelou kůru obnovit a dosypat. Očekáváme, že se mykologické nálezy budou opakovat.

je to pila v Plané n/L tak

je to pila v Plané n/L tak nevím jestli to pro vás nebude "z ruky", článek je starší a ceny se také možná změnily – nevím. Ale mám dojem, že by to mohli nabízet na většině pil.

mulcovaci kura

Souhlasim plne s Vasim nazorem. Mulcovaci kuru kupuji vzdy pouze na pile. vozim ji domu 50 km. Zadne houby a skudci. Dokonce mi predloni poskytla 2 metrovou diviznu. Nova kura z pily nadherne voni!

o jaké místní pile zde

o jaké místní pile zde hovoříte, prosím? Zajela bych si ji tam také koupit.

Ten choroЕЎ hlГ­zovitГЅ nachГЎzГ­m zase spГ­ЕЎ na buku.

TakovГ© vtipnГ© tabulky se obДЌas objevujГ­ po lesГ­ch.

PЕ™Г­stup do krajiny

Ani jsem netuЕЎil, jak uЕѕiteДЌnГ© vД›ci se dГ­ky tГ©hle fotce dozvГ­m.

V ЕѕivotД› jsem ho nevidД›l ani na obrГЎzku.

TleskГЎm TobД› i pЕ™Г­rodД›.

PГЎr houbiДЌek do placu,-na spГЎleniЕЎtГ­ch je v souДЌasnosti moЕѕno potkati i tuto hubku- KrЕѕatka zahoЕ™klГЎ-Naucoria amarescens. fotku jsem uspД›chal, takЕѕe nic moc ..

Yellow žlutá pacifická houba 15 cm

Odesíláme za 3-5 pracovních dnů

Popis produktu Yellow žlutá pacifická houba 15 cm

Přírodní mořská houba žluté barvy s vysokou savostí a pevnější strukturou. Vhodná pro celkovou masáž těla, pomáhá při ošetření celulitidy. Mořské houby jsou odolné proti vlivu agresivních látek a vydrží i několik let.

Houba není chemicky čištěná a před prvním použitím ji důkladně properte mýdlovou vodou. Po namočení houba příjemně změkne a nabyde na objemu. Po každém použití houbu přeperte v teplé vodě (nepoužívejte vodu nad 60 °C) a vyždímejte stlačením (ne kroucením). Jedná se o přírodní produkt, proto se tvar a velikost může u každé houby lišit.

Soubory ke stažení

Odkazy a videa

Související zboží

Velká přírodní mořská houba žluté barvy s hutnější a pevnější strukturou. Výborná pro celkovou masáž těla.

Yellow žlutá pacifická houba 17 cm

Přírodní mořská houba žluté barvy s hutnější a pevnější strukturou. Výborná pro celkovou masáž těla.

holubinka žlutá (Russula acetolens)

K nejcharakterističtějším znakům této drobné holubinky patří krémově naoranžovělé lupeny, citronově žlutá pokožka klobouku a značně křehká dužnina se zajímavým pachem.

Vyrůstá nepříliš hojně v listnatých i jehličnatých lesích, ale i v parcích, alejích a na dalších podobných místech. Objevuje se většinou v menších skupinách, vyhledává spíše vlhčí lokality a nejvíce se jí daří pod lípami a lískami. Vyskytuje se od nížin až po horské polohy.

Klobouk: 20-60 mm široký, zprvu polokulovitý až ploše sklenutý, později plochý a často široce vmáčklý, tence masitý, značně křehký, za vlhka lepkavý, na okraji zaoblený a v dospělosti někdy uzlinatě brázditý.

Pokožka: Tenká, sytě citronově nebo žloutkově žlutá, na okraji obvykle světlejší, celá dobře slupitelná.

Lupeny: 3-6 mm velké, zúženě připojené až volné, zprvu středně husté, později prořídlé, v mládí světle smetanové, později žlutooranžové až krémově oranžové, se světlejším ostřím.

Třeň: 30-60 x 6-15 mm velký, válcovitý, značně křehký, zprvu plný, později komůrkatý, jemně vrásčitý, bílý, někdy místy nažloutle skvrnitý.

Dužnina: Křehká, bělavá, na řezu neměnná, s mírnou chutí a zajímavým pachem, který je v mládí nenápadný, ale v dospělosti se při zasychání zvýrazňuje a je cítit částečně po octu, soli a jodoformu.

Je sice jedlá, ale patří k drobnějším a méně masitým houbám, takže ji houbaři většinou nesbírají.

Možnost záměny za jinou houbu:

Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.

Výlet na Frýdlantské Cimbuří a Polední Kameny

Hory, skály, kopce

Jizerské hory, Ještěd a Frýdlantsko

Nejbližší město

Nadmořská výška

1008 m n. m.

Jizerská klasika . Frýdlantské Cimbuří a Polední Kameny a k tomu Kříž milénia, silnice Kozí stezka a Vodopád Černého potoka.

Krajina z jizerské žuly – to jsou namáhavě přístupná místa Poledních kamenů a Frýdlantského cimbuří. Tvrdá dravost Černého potoka s vodopádem i nedokončená silnička, nesoucí výstižný název Kozí stezka.

Frýdlantské cimbuří skutečně vypadá jako cimbuří . jen je trochu monumentální

Pokud si chcete tuhle oblast prolést a užít si ji, tak nechte kolo doma a vydejte se pěšky. Já osobně tohle místo miluju, když přijde to pravé babí léto – ten čas mu opravdu sluší ( to je pak odpolední BUS z Raspenavy časově skoro pozdě, protože Vám zbyde málo času na focení, kterému tu určitě propadnete). Zažila jsem tu však i počasí skutečně pravé jizerské, kdy na Frýdlantském cimbuří seděla mlha s oblohou v jednou kuse, bylo vidět stěží na 100m, a přesto že nepršelo, tak se z člověka stával nacucaná houba – bylo to působivě neskutečné, ale fotit s v tom moc nedalo – tak to jsou taky Jizerky.

Vrcholové skály Poledních kamenů a Frýdlantského cimbuří (1006m n.m.) jaksi prorůstají v jeden svérázný kamenitý celek – útvary zvětrávaných žul, menší skalní města s balvany, suťová pole, viklany a zřícené bloky. Frýdlanské cimbuří je nejvýraznějším sklaním útvarem hřebene Polední kamenů. Na hlavním vrcholu Cimbuří naleznete typický dřevěný kříž. Vrchol je složen z řady žulových věží, které se zvedají nad hlobokým údolím Černého potoka. Pěšina na vyhlídkovou skálu vede romantickým terénem a po kamenitých lávkách.

Z hlediska turistického i horolezeckého představuje hřeben Poledních kamenů málo frekventovaný cíl Jizerských hor. Horolezci si tu přijdou na své – cesty všech obtížností, tu čekají pouze na organizované lezce! Dle ochránců přírody se Frýdlantské cimbuří nachází v Ptačí oblasti Jizerské hory a v Národní přírodní rezervaci Jizerskohoské bučiny, které Vám leží u mohou při pohledu do údolí. Zvlášť na jaře, když raší a pak v podzimním zlatě jsou buky uchvatné. Pokud někdo děláte geokešing, dobře vím, ač mudla o:))), že Vás na vrchol Poledních kamenů přivede jedna z vašich geokešek. Samo Cimbuří má vlastně vrcholy dva: jeden přístupný železným žebříkem, ten je na odbočce turisticky značené cesty a druhý vrchol je přístupný pouze lezeckými cestami. Občas tu můžete být svědky zajímavé podívané, kdy si mezi těmito skalními brášky natáhnou horolezci lano a mezi skalami vysoko nad zemí, se po něm prochází.

Polední kameny se svou středovou typicky jizerskohorskou loučkou .

Až si pořádně prohlédnete vše kolem sebe – pak jihovýchodně od Poledních kamenů leží Smědavská hora (1084m), dále určitě začnete koukat také dolů . pak přes Bílý Potok spatříte horu Smrk, přes Hejnice dohlédnete až do Polska, před Raspenavou uvidíte Farskou louku a hned pod nohama se Vám zařízne hluboký žulový kaňon Černého potoka. Potok má dva prameny, prochází Hejnickým hřbetem a poté skalní roklí, kde nabere na zhruba 3km spád 500m. Dole při zeleně značené turistické cestě se můžete na potok podívat pěkně zblízka, jak končí vodopádem s charakteristickým velkým balvanem ve svém středu.

Jedne se nediví tomu názvu “Polední kameny”, ale spíš tomu, kdo to tu poskládal .

Cestička z Poledních k Cimbuří se vlní mezi balvany jsko had .

Cestou dolů po zelené si udělejte čas ještě na dvě odbočky: 1/ tu k vodopádu Černého potoka viz. výše a 2/ ještě na vyhlídku Hajní kostel (730m n.m.), která je nejsevernějším výběžkem Frýdlanského cimbuří – takovým posledním ohlédnutím. Původní německé jméno zní Haimskirche ( v překladu Hajní kostel – kostel v háji, neboli pohanská svatyně). Podle obyvatel Jizerek, se právě k tomuto místu váže pověst, kterou zbásnil K.J.Erben pod názvem Poklad. v ní žena kvůli pokladu, nechá své dítě zavřít na celý rok do skály . naštěstí příroda byla milostivá a oba se po roce shledají.

Na Polední kameny se lze dostat po zeleně značené turistické stezce vedoucí z Bílého Potoka údolím Černého potoka na Frýdlanské cimbuří a odtud po žluté turist. značce až na vrchol.

po červené na Smědavu (tuto část si můžete ušetřit BUSem viz výše), ostud po modré a nahoře na kopci odehnout na žlutou, okolo rašelinisště (Vlčí louka) pod Smědavskou horou a žlutá Vás pěšinkou přivede na Polední kameny, protáhne se jak had a začne sestupovat, tam narazí na zelenou a ta vás svede přes Frýdlantské cimbuří okolo Hajního kostela až do údolí Černého potoka a odtud do Hejnic.

A nakonec ještě jednou prostě: Polední kameny .

Ještě pro představu zaznam výletu GPS . výzozí bod Smědava – konce ČD Hejnice

Další výlety v okolí

Ořešník a Štolpich

Trocha jizerskohorské klasiky – výšlap podél vodopádu zakončí úchvatný vrcholový výhled.

Meandry Smědé

Neokoukaná drsná krása přirozeného toku řeky.

rozhledna Čihadlo u Všelibic

Vylézt na rozhlednu Čihadlo u Českého Dubu je pořádný adrenalin…

Obří sud na Javorníku

Nedaleko Liberce se znovu narodil Obří sud.

Skály u Hodkovic nad Mohelkou

Tvarově neobvyklé až bizarní skály lze spatřit v okolí Hodkovic nad Mohelkou.

Dvacet oblнbenэch tras pro cyklisty

1. Na rozjezd – dйlka trasy: 15,3 km a vэљkovй pшevэљenн: 240 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov, Novэ Svмt *Harrachov, Mэtiny *lesnн cestou u lesa vэљe a za zбvorou vlevo sjezdem do Ъdolн nadмje *pшed budovami po sjezdu vpravo na prohlнdku ъdolн a od ћelezniиnнho mostu pak zpмt k chatбm *ъdolн nadмje, most pшes Jizeru *na rozcestн dбl vlevo na mнstnн silnici a vpravo stoupбnнm aћ k budovм vlakovйho nбdraћн s muzeem v Koшenovм *zpмt k penzionu U Krbu *vpravo lesnн cestou s modrou znaиkou *lesnн chata *dбl po mнstnн silnici bez znaиky *Koшenov, hlavnн silnice *vlevo sjezdem k obloukovйmu mostu pшes Jizeru a pшed mostem vpravo *Lanovй centum *Mэto, Hotэlek na Mэtм *Janov, nбhon u elektrбrny *Harrachov, Novэ Svмt

2. Na Jizerku – dйlka trasy: 24,7 km a vэљkovй pшevэљenн: 410 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov, Novэ Svмt *Harrachov, Janov *Harrachov, Mэto *Koшenov, obloukovэ most pшes Jizeru, za mostem vpravo *Koшenov, vlakovй nбdraћн *Hornн Polubnэ – stoupбnнm k hotelu Sport a vpravo *dбl stoupбnнm pшes Vбclavнkovu Studбnku *Jizerka, Moшina *po Promenбdnн cestм vlevo *U bunkru, rozcestн – dбl pшнmo *Promenбda, rozcestн s obиerstvenнm *vpravo po Jizerskй silnici *raљeliniљtм Jizerky *Jizerka, osada *Jizerka, Moшina, vlevo k lesu *dбl delљнm sjezdem lesnн cestou do Ъdolн nadмje *ћelezniиnн most nad naљн cestou *starэ most pшes Jizeru *stoupбnнm na Mэtiny pod vlakovй nбdraћн *sjezdem po mнstnн silnici do Harrachova na Novэ Svмt

3. Vэchodnн okruh – dйlka trasy: 25,2 km a vэљkovй pшevэљenн: 700 m – varianta trasy: A/22,7 km – B/20,8 km

struиnэ popis trasy: *Harrachov, Novэ Svмt *Harrachov, autobusovй nбdraћн *dбl vpravo po Krakonoљovм cestм, zelenб tur. znaиka *Ruиiиky, rozcestн s kioskem *vpravo po modrй na Studenov *z rozcestн za restauracн vlevo sjezdem – ћlutб znaиka * Lisин Dнra, rozcestн *vpravo stoupбnнm po zelenй *Hleпsebe, samota *Na Kamlu, rozcestн – vpravo po zelenй *Pod Иertovou horou, rozcestн s pмknэm vэhledem na mмsto a zpмt *Na Kamlu, rozcestн – dбl vpravo sjezdem po Novй Janovм cestм *hlavnн silnice – varianta B: vpravo do Harrachova – hlavnн trasa vlevo *Mэto, Hotэlek na Mэtм *za starэm mostem pшes Jizeru vpravo *Koшenov, obloukovэ most pшes Jizeru a vpravo *za mostem vlevo do Ъdolн nadмje *stoupбnнm na Mэtiny *Harrachov, Novэ Svмt – varianta A: z rozcestн na Studenovм dбl po modrй *Janova skбla *na zaибtku sjezdovky z Иertovy hory vlevo *Pod Иertovou horou, rozcestн *dбl jiћ shodnм s hlavnн trasou

4. Odpolednн okruh – dйlka trasy: 30,4 km a vэљkovй pшevэљenн: 410 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov, Novэ Svмt *Harrachov, Mэto – vpravo *pшed obloukovэm mostem pшes Jizeru vpravo *Ъdolн nadмje, pшes starэ most vlevo aћ na mнstnн silnici *dбl vpravo stoupбnнm *Koшenov, vlakovй nбdraћн *Hornн Polubnэ, kostel *po silnici vlevo *Koшenov, Beseda – motorest *vlevo stoupбnнm na Pшнchovice *na vrcholu stoupбnн vlevo po ћlutй dalљнm stoupбnнm *vrch Hvмzda – rozhledna Љtмpбnka *pod Turnovskou chatou vlevo *Bнlб skбla – je љpatnм znaиeno a zpмt pod chatu *z rozcestн za Turnovskou chatou vlevo sjezdem po ћlutй *Na Perlниku, rozcestн a vlevo *Bosna, rozcestн a vpravo *Paseky nad Jizerou – kostel, muzeum *Planэrka a vlevo po modrй *Mэto, starэ most pшes Jizeru *Harrachov

5. Severnн okruh – dйlka trasy: 36,0 km a vэљkovй pшevэљenн: 680 m – varianta trasy A: 32,6 km B: 17,9 km C: 38,2 km D: 26,8 km

struиnэ popis trasy: *Harrachov *odboиka pшed Janovem, vlevo *Novб Janova cesta *Na Kamlu, rozcestн – vlevo *pod Иertovou horou, rozcestн a vpravo *sjezdovka z Иertovy hory a vpravo *Janova skбla *Studenov *Ruиiиky, rozcestн a vlevo *rozcestн na Klбdovou cestu a vpravo *Klбdovб cesta *Krakonoљova snнdanм, rozcestн *pod Voseckou boudou, rozcestн a vlevo po Terexu *hlavnн silnice a vlevo do mмsta – varianta A: lanovkou na vrchol Иertovy hory a dбl jiћ po hlavnн trase – varianta B: z Ruиiиek sjezdem do mмsta – varianta C: z rozcestн Pod Voseckou boudu stoupбnнm k boudм a zpмt – varianta D: z Krakonoљovy snнdanм sjezdem do mмsta

6. Na zahшбtн – dйlka trasy: 38,0 km a vэљkovй pшevэљenн: 885 m – varianta trasy: 28,7 km a vэљkovй pшevэљenн: 770 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Harrachov, autobusovй nбdraћн a vpravo *Rэћoviљtм *Ruиiиky *po Kostelnн cestм, ћlutб – dlouhэm sjezdem vlevo *Rokytnice nad Jizerou *po ћlutй a dбl иervenй stoupбnнm *Strбћ, skalnн vyhlнdka *Jablonec nad Jizerou, hlavnн silnice *varianta trasy pokraиuje vpravo aћ do Harrachova *hlavnн trasa dlouhэm stoupбnнm po silnici do Sklenaшic, restaurace Mexiko *vpravo stoupбnнm na prvnн kшiћovatku vэљe *vpravo sjezdem do Pasek nad Jizerou ke kostelu a muzeu *sjezdem na Planэrku a dбl vlevo *Mэto, starэ most, Hotэlek na Mэtм *Harrachov

7. Na houpaиce – dйlka trasy: 44,6 km a vэљkovй pшevэљenн: 750 m – varianta trasy A: 34,8 km a B: 36,2 km

struиnэ popis trasy: *Harrachov, Novэ Svмt *Mэtiny, dбl po lesnн cestм za zбvorou sjezdem *Ъdolн nadмje, most pшes Jizeru *Martinskй ъdolн, rozcestн a vpravo *ћelezniиnн most *Bukovec – starэ lom, rozcestн *starэ lom a zpмt *Jizerka a vpravo do osda *raљeliniљtм Jizerky *Promenбda, rozcestн s obиerstvenнm *Smмdava, rozcestн, resturace *vlevo po silnici *Souљ, vodnн nбdrћ *v osadм vlevo na Nэиovy domky *Hornн Polubnэ *Koшenov, Beseda *Pшнchovice, rozcestн na vrcholu a vlevo *stoupбnнm na Љtмpбnku *Bнlб skбla *zpмt na Besedu a vpravo na Mэto *Harrachov – varianta A: *shodnм s hlavnн trasou, ale od kostela v Hornнm Polubnэm vlevo do Harrachova – varianta B: od motorestu v Koшenovм sjezdem vlevo do Harrachova

8. Odpoиinkovб trasa – dйlka trasy: 36,9 km a vэљkovй pшevэљenн: 500 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Harrachov, Mэtiny *u lesa vpravo a vэљ sjezdem vlevo *Ъdolн nadмje, most pшes Jizeru *Martinskй Ъdolн, rozcestн – vpravo *Jizerka, Moшina – vpravo *Jizerka, osada *raљeliniљtм Jizerky *Promenбda, rozcestн a vlevo *U bunkru, rozcestн – vpravo *Vlaљskэ hшbet *Jezdeckб cesta, rozcestн – vlevo *Ve Skalбch, vyhlнdkovй skalisko nad pшehradou Souљ *Knнћecн cesta *Hornн Polubnэ – vlevo *Koшenov, nбdraћн *u obloukovйho mostu pшes Jizeru pшнmo *Dolnн Koшenov, starб silnice *starэ most pшes Jizeru na Mэtм, Hotэlek na Mэtм *Harrachov, Janov *Harrachov, Novэ Svмt

9. Zahшнvacн trasa – dйlka trasy: 39,4 km a vэљkovй pшevэљenн: 700 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov, Novэ Svмt *Mэtiny, dбl lesnн cestou za zбvorou vlevo sjezdem *Koшenov, Ъdolн nadмje, starэ most pшes Jizeru *Koшenov, nбdraћн *Hornн Polubnэ, kostel – dбl vlevo po silnici *Koшenov, Beseda – motorest *Pшнchovice, rozcestн na vrcholu stoupбnн a vlevo *Љtмpбnka, rozhledna *Bнlб skбla a zpмt po Turnovskou chatu a vlevo po ћlutй *Na Perlниku, rozcestн a pшнmo sjezdem na silnici *Sklenaшice, Mexiko *Vysokй nad Jizerou, kostel, muzeum *sjezdem z nбmмstн pшes Tшни do Jablonce nad Jizerou *Mэto, kшiћovatka *Harrachov

10. Pivnн stezka – dйlka trasy: 45,2 km a vэљkovй pшevэљenн: 865 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Rэћoviљtм *po modrй Krakonoљovм cestм stoupбnнm *Ruиiиky, rozcestн *Dvoraиky *Sedlo pod Dvoraиkami, rozcestн – pшнmo =lepљн cesta *Pod Vlинm vrchem, rozcestн – vlevo po silnici *Rezek, restaurace *zpмt na rozcestн a dбl po zelenй *Nad Frantiљkovem, rozcestн *Hejlov *Bratrouchov, pod penzionem Omega vlevo *na hlavnн silnici po sjezdu vlevo *Hradsko *dбl ze silnice vpravo *most pшes Jizeru a vэљ vpravo, ћlutб znaиka *Nнstмjka, zшнcenina hradu *Dykova skбla *Vysokй nad Jizerou *Sklenaшice, Mexiko *z prvnн kшiћovatky vэљ vpravo *Paseky nad Jizerou, kostel, muzeum *Planэra a vlevo *Mэto, Hotэlek na Mэtм *Harrachov

11. Jiћnн okruh – dйlka trasy: 47,6 km a vэљkovй pшevэљenн: 1150 m – varianta trasy: dйlka: 42,5 a vэљkovй pшevэљenн: 900 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Mэtiny *Ъdolн nadмje *Koшenov, vlakovй nбdraћн *Hornн Polubnэ, kostel *Иernб шниka *Desnб *Riedlщv nбhrobek *Desnб, kшiћovatka – vpravo na Albrechtice v Jizerskэch horбch *na vrcholu vlevo dalљнm stoupбnнm na Љpiибk, rozhledna *zpмt na silnici a vlevo a asi po 200m vpravo *varianta trasy odboиuje po 1,2 km vpravo a vэљ jiћ po zelenй na Mariбnskohorskй boudy, dбl s hlavnн trasou *hlavnн trasa dбl sjezdem *Antonнnov a vpravo po ћlutй stoupбnнm *Mariбnskohorskй boudy *dбl sjezdem k protrћenй pшehradм *po prohlнdce zpмt a stoupбnнm a sjezdem na souљskou silnici, vlevo a vэљe vpravo po Jezdeckй cestм *Vlaљskэ hшbet *Jizerka *po mнstnн silnici na Hornн Polubnэ *Koшenov *Harrachov

12. Divoиinou – dйlka trasy: 47,6 km a vэљkovй pшevэљenн: 420 m – varianta trasy: dйlka: 50 km a vэљkovй pшevэљenн: 510 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Mэto *Jablonec nad Jizerou *Tшни *Vysokй nad Jizerou *Љachty a vlevo na Stanovy a dбl na Nбvarov *sjezdem k penzionu u шeky *varianta trasy se na toto mнsto vracн /kola si mщћeme uloћit zde/ *po Palackйho cestм vэљe a kolem шeky Kamenice zhlйdnout zajнmavб mнsta vэљe – varianta trasy se vracн a dбl po silnici na Drћkov, Plavy a zde vpravo na hlavnн trasu *hlavnн trasa dбl s koly pмљky po stezce do Plavщ *Tanvald *Desnб *Riedlщv nбhrobek *zpмt a dбl delљнm stoupбnнm vpravo *Koшenov, motorest na vrcholu *Mэto *Harrachov

13. Na rozhlednu Ћalэ s Vysokohorskou variantou – dйlka trasy: 67,5 km a vэљkovй pшevэљenн: 1120 m – varianta trasy: dйlka: 83,7 km a vэљkovй pшevэљenн: 1600 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Rэћoviљtм *Ruиiиky *Dvoraиky *Sedlo pod Dvoraиkami, vlevo sjezdem po zelenй asi 1,5 km *vlevo po trase KRNaPu и.1 *Dolnн Mнseиky, vlevo po silnici *Hornн Mнseиky, rozcestн v zatбиce – varianta trasy dбl vlevo a hlavnн trasa pшнmo *Pod Harrachovou skбlou, rozc. *Rovinka, rozc. *Ћalэ, rozhledna s restauracн *Benecko *Hrabaиov, kшiћovatka *Poniklб *Jablonec nad Jizerou *Mэto *Harrachov

*varianta trasy: *z Hornнch Mнseиek /viz. vэљe/ dlouhэm stoupбnнm po Masarykovм silnici na Vrbatovo nбvrљн a dбl na Labskou boudu *zpмt na Hornн Mнseиky a po silnici sjezdem aћ do Hrabaиova na kruhovou kшiћovatku *dбl jiћ shodnм s hlavnн trasou

14. Na stшechu Jizerskэch hor – dйlka trasy: 60,2 km a vэљkovй pшevэљenн: 474 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Mэto *Koшenov, nбdraћн *Hornн Polubnэ – u hotelu Sport vpravo *vэљe ze silnice vlevo po Knнћecн cestм, ћlutб *Cesta pod Иernэm vrchem *Souљskб silnice *Smмdava *Pшedмl, vlevo *Pod Klнnovэm vrchem, rozcestн *Paliиnнk, skalnн vyhlнdka *zpмt na rozcestн a vlevo sjezdem po Paliиnнkovй cestм *Na pнsиinбch, rozcestн a vlevo *Tiљina, rozcestн a vpravo *Smrk, rozhledna *zpмt na rozcestн Na pнsиinбch, dбl pшнmo *Pшedмl, rozcestн a vlevo po иervenй *Zelenэ kбmen, rozcestн *vlevo bez znaиky *Houba, dбl sjezdem vlevo *Rybн louиky – cestou vpravo *pшes Stшednн Jizerskэ hшbet *dбl sjezdem do Jizerky *Vбclavнkova Studбnka *Hornн Polubnэ *Koшenov, nбdraћн *Mэto *Harrachov

15. Pohбdkovб trasa – dйlka trasy: 71,8km a vэљkovй pшevэљenн: 475 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Mэtiny *Ъdolн nadмje *Koшenov, nбdraћн *Hornн Polubnэ, vэљe vpravo smмr na Jizerku *vэљe po Knнћecн cestм vlevo *Cesta pod Иernэm vrchem a dбl vlevo *Souљskб silnice *Kasбrenskб silnice *Na Kneipм, pшнmo *Pavlova cesta kolem Smмdavskй hory *Nad Иernэm potokem, rozcestн a vpravo *U Tetшevн boudy, rozcestн a vlevo *Krбsnб Mбшн, skalnн vyhlнdka *Hшebнnek, rozcestн s obиerstvenнm *Gregorщv kшнћ, rozcestн, vlevo *Љбmalova chata *Kristiбnov, muzeum * PR Na Иihadle *Na Kneipм *Hraniиnн cesta *Promenбda, rozcestн *Jizerka *Jizerka, Moшina *Vбclavнkova Studбnka *Hornн Polubnэ *Koшenov, nбdraћн *Mэto *Harrachov

16. Cesta rбjem – dйlka trasy: 74,1 km a vэљkovй pшevэљenн: 620 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Mэtiny *Ъdolн nadмje *Koшenov, nбdraћн *Hornн Polubnэ – u hotelu Sport vpravo *vэљe vlevo po Knнћecн cestм *Ve skalбch, vyhlнdkovй skalisko *cesta pod Иernэm vrchem *Souљskб silnice *Kasбrenskб silnice *Na Kneipм *Иihadla, rozcestн *Kristiбnov, muzeum *na rozcestн dбl vlevo *Josefodolskб pшehrada *Hrabмtice, vpravo *Krбlovka, rozhledna s restauracн *Љбmalova chata *Gregorщv kшнћ, rozcestн *Hшebнnek, rozcestн *Toиna, rozcestн *Krбsnб Mбшн, skalnн vyhlнdka *U Tetшevн boudy, rozcestн *PR Na Иihadle *Na Kneipм – vpravo *Smмdava, restaurace *Promenбda, rozcestн – pшнmo *Jizerka, osada *Jizerka, Moшina – cestou k lesu a dбl dlouhэm sjezdem *Ъdolн nadмje, most pшes Jizeru *Mэtiny *Harrachov

17. Zбpadnн okruh – dйlka trasy: 77,0 km a vэљkovй pшevэљenн: 1166 m – varianta trasy: dйlka: 74,2 km a vэљkovй pшevэљenн: 1110 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Mэtiny *Koшenov, nбdraћн *Hornн Polubnэ, vpravo *Jizerka *vpravo pшes Stшednн Jizerskэ hшbet *Rybн louиky *Houba *Pшedмl, rozcestн – varianta dбl vpravo *Pod Klнnovэm vrchem, rozcestн *Paliиnнk skalnн vyhlнdka a zpмt na rozcestн a vlevo *Na pнsиinбch, rozcestн – dбl spolu s variantou trasy vlevo *U Иervenйho buku, rozcestн – vpravo *Streitщv obrбzek, rozcestн *Novй Mмsto pod Smrkem, silnice a vlevo *Ludvнkov pod Smrkem *Pшebytek *Pekelskй sбzky, vyhlнdka u silnice *Obшн sud, restaurace u cesty *Lбznм Libverda *Hejnice, chrбm *Bнlэ Potok *Smмdava *vэљ vlevo po Hraniиnн cestм a ihned vpravo na Cestu pod Иernэm vrchem *Hornн Polubnэ *Koшenov, nбdraћн *Mэto, kшiћovatka *Harrachov

18. Krбlovskб trasa – dйlka trasy: 76,0 km a vэљkovй pшevэљenн: 1500 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Mэtiny *Koшenov, Ъdolн nadмje *Koшenov, vlakovй nбdraћн *Hornн Polubnэ, vpravo *Jizerka, osada *Promenбda, rozcestн * Smмdava, restaurace – po silnici sjezdem vpravo *Bнlэ Potok *Hejnice, chrбm – vlevo *Ferdinandov a vэљe vlevo *dlouhй stoupбnн po Rauscheckovм cestм *Hшebнnek, rozcestн s obиerstvenнm * *Gregorщv kшнћ, rozcestн – vlevo *Љбmalova chata *Krбlovka, rozhledna s restauracн *Hrabмtice, rozcestн – vpravo sjezdem *Severбk, rozcestн- vlevo *Slovanka, rozhledna *Karlov *Josefщv Dщl *Josefщv Dщl, kшiћovatka a vlevo *Albrechtice v Jizerskэch horбch *Desnб, kшiћovatka a vlevo *Koшenov, Beseda – motorest *Mэto *Harrachov

19. Rannн ptбиe . – dйlka trasy: 75,0 km a vэљkovй pшevэљenн: 1165 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Rэћoviљtм *Ruиiиky *Dvoraиky *Sedlo pod Dvoraиkami, rozcestн – vlevo *na rozcestн dбl po sjezdu opмt vlevo po trase 1A *Dolnн Mнseиky, silnice – vlevo *Hornн Mнseиky *Vodovodnн cesta *Љpindlerщv Mlэn, centrum *vlevo po pravйm bшehu шeky Labe *lanovka na Medvмdнn *Pod Dнvин strбnн, rozcestн – vpravo *po mostм vpravo pшes Bнlй Labe *Aquapark *most pшes Labe, centrum *Labskб pшehrada *sjezdem po hlavnн silnici dбl *Vrchlabн, kruhovб kшiћovatka *Valteшice *Hrabaиov *Vнchovб nad Jizerou *Poniklб *Jablonec nad Jizerou *Dolnн Rokytnice *Vilйmov *Mэto *Harrachov

20. Иesko-polskэ okruh – dйlka trasy: 58,8 km a vэљkovй pшevэљenн. 820 m – varianta trasy: dйlka: 57,2 km a vэљkovй pшevэљenн: 740 m

struиnэ popis trasy: *Harrachov *Mэtiny *Harrachov-Polana Jakuszycka, turistickэ pшechod – vlevo *Orle, samota *Hala Izerska, rozcestн – pшнmo *Polana Izerska, rozcestн – dбl vlevo *Droga Telefoniczna *Lacznik, rozcestн – vlevo vede cesta do Иech, ale my jedeme pшнmo sjezdem k odboиce vpravo na *Stуg Izerski – chata, restaurace – po odpoиinku vэљ pшes Stуg Izerski *sjezdem jsme opмt na rozcestн Lacznik a pшнmo dбl *stoupбnнm a sjezdem aћ na Smrk, rozhlednu *dбl sjezdem na rozcestн Tiљina a vlevo *Na pнsиinбch, rozcestн *Pшedмl, rozcestн a vlevo *Houba *Rybн louиky * Jizerka *Hornн Polubnэ *Koшenov *Harrachov varianta trasy: *z Pшedмlu pшнmo aћ na rozcestн za mostem *pшнmo stoupбnнm na asfalt. cestu a vlevo na Jizerku *dбl jiћ shodnм s hlavnн trasou

Leave a Reply