Zduřené lymfatické uzliny za ušní a houbové infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Zánět lymfatických uzlin – pokud jde o infekci – pro uši

Zánět ucha

V normální lymfatické uzliny za ušima jsou malé (8 mm), takže když se zvýšila by měli podstoupit podrobné vyšetření určit příčinu patologického stavu. Zánět lymfatických uzlin za ušima může být místní nebo stává se celkový proces. Nejčastější příčinou infekčních onemocnění lze nazvat začátek, účinek různých typů mikroorganismů.

Zánět lymfatických uzlin za ušima se obvykle vyskytuje jako reakce na různé lokalizované nebo generalizované infekce.

Lymfadenopatie – termín používaný k popisu stavu, ve kterém se lymfatické uzliny jsou oteklé a / nebo zanícené. Lymfatický systém – síť cév a kanálů je tkáň, která vrátí kapalinu (kapalina, která se nachází mimo krevních cév), zpět do kardiovaskulárního systému. To také vytváří protilátky, lymfocyty, které jsou nedílnou součástí lidského imunitního systému, to je, jak pomoci zahnat viry, bakterie a jiné škodlivé organismy a cizí.

To buněk lymfatických uzlin zodpovědné za produkci protilátek, za použití organismus, které zvládne různých onemocnění. Jsou také produkují macrophages, fagocyty druhy, které štěpí odpad a mikroorganismy přítomné v lidském těle. Většina uzly jsou umístěny v oblasti hlavy a krku, včetně uší.

To způsobuje zánět lymfatických uzlin za ušima

Lymfadenopatie mohou být lokalizována nebo zobecňovat. Pokud mízní uzliny jsou zvětšené a zanícené Otoky lymfatických uzlin – znamení problémů v těle na jednom místě, je lokalizovaná lymfadenopatie.

Nejčastější příčinou oteklých lymfatických uzlin za ušima – je infekce lokalizované nebo systémové.

Vzhledem k tomu, mízní uzliny spojeny s produkcí protilátek, jejichž cílem je chránit tělo před infekcí, zánětu může být reakce na proniknutí infekce do organismu. Zánět lymfatických uzlin za ušima je často spojena s infekcí uší, očí, krku, a s některými druhy alergií.

Někdy může být příznakem zánětu lymfom, rakovina lymfatických uzlin, a dalších typů rakoviny. Naštěstí, to je vzácné, ale měli byste navštívit lékaře, aby byla vyloučena možnost, že vám malignit.

Pokud se otoky lymfatických uzlin za ušima doprovázené příznaky, jako je vypadávání vlasů, svědění a odlupování pokožky hlavy, máte pravděpodobně plísňovou infekci Plísňové infekce: k prevenci a porážka , V tomto případě se také by se měli poradit s lékařem.

Zánět v lymfatických uzlinách za ušima je reakcí na infekci v orgánech, které jsou v anatomické blízkosti. Nejčastěji uzly reagují tak na onemocnění uší, očí, nosu nebo krku. Lymfadenitida dochází po nárazu do zvláštního patogenu v těle. Příčinou zánětu je často virové infekce (adenovirové infekce, herpes viry), stejně jako další činidla (bakterie, houbové flóry).

Reakce těla, když je penetrace patogenu je vyjádřena ve vzniku místních, lokální nebo celkové reakce. To je místní projevy infekce jsou vyjádřeny ve formě zvýšených lymfatických uzlin za ušima, což je spojeno se zánětlivou odpovědí.

Ve většině případů, tak lokální reakce lze pozorovat při nachlazení, například v léčbě anginy pectoris Angina – je to stojí za to pokračovat "na nohy"? , Tam je nárůst místních samospráv, který je jednostranný. Běžnější infekční proces mízních uzlin za ušima, rostou na obou stranách. Zároveň se sbíral známky intoxikace, tvorba hnisu v uzlů, se stanou bolestivé na pohmat, dochází ke změně barvy kůže.

Nemůžete řešit léčbě nachlazení samy doma, protože je to nebezpečný vývoj komplikací. Anatomická blízkost důležitých orgánů (zejména mozku) je varováním faktorem pro samoléčení. Infekce se snadno šíří prostřednictvím lymfatického systému a výsledky musí porazit systém.

Lymphatitis za ušima způsobené virovou infekcí, obvykle po určité době přejde sám. Pokud je příčina jiných infekcí, antibiotická léčba je doporučeno.

Ke zjištění příčiny zánětu ve většině případů pomocí krevních testů. V některých případech je však vyžaduje studii pomocí X-ray počítačovou tomografii, a, někdy, biopsie.

Jen tím, že odstraní přímé příčiny, které vedly k lymfadenitidou, můžete dosáhnout obnovení. Nemůžete léčit jen zvětšené lymfatické uzliny Lymfatických uzlin – to, co drží náš imunitní systém za ušima, je třeba léčit příčinu onemocnění. V tomto ohledu je diagnostická hodnota způsobu získává biopsii lymfatických uzlin. Na histologických zjištění může být spolehlivě uzavřít na povaze zánětlivého procesu.

Když se zánět lymfatických uzlin ukazuje přiřazení antibakteriálních látek. Pokud není možné, aby určení citlivosti patogenu na specifické formě antibiotika, potom začít léčba léky, které disponují široké spektrum antibakteriální aktivity.

Jsou představiteli penicilinu. V současné době doporučil chráněných peniciliny, které pomáhají zbavit nežádoucích důsledků v podobě odporu. Vysoká účinnost proti bakteriální flóry má Augmentin. To se podává denně, aby 1, 0 g dvakrát denně po dobu deseti dnů, v závislosti na závažnosti stavu pacienta. Průměrná průběh léčby je až sedm dnů. Z dalších skupin léků doporučených pro tyto léčivé přípravky:

 • makrolidová antibiotika
 • aminoglykosidy
 • fluorochinolony
 • sulfa léky

V případě, že zánětlivý proces je těžké, je možné přiřadit kombinace těchto dvou antimikrobiálních látek. To bude zahrnovat co nejširší spektrum patogenů, především anaerobní bakteriální flóru.

V některých případech, zánět lymfatických uzlin za ušima může být důsledkem alergické reakce. Eliminovat projev alergie znecitlivující terapie pomáhá chování. Doma, nemusíte provádět žádná opatření k nápravě bez konzultace s lékařem, zvláště zahřívání postupy. Teplo Faktor může spustit progresi infekce, takže tento druh postupů, je třeba se vyhnout, dokud lékař zkoumá pacienta.

Zánět lymfatických uzlin – pokud jde o infekci – třísla

 • Zánět mízních uzlin – pokud jde o infekci
 • Rozkroku
 • Podpažní
 • Submandibulární
 • Za uši
 • Příznaky
 • Příčiny
 • Ošetření
 • Ženy
 • Co dělat
 • Forum

Zánět v rozkroku

U lidí, je lymfatický systém, který je reprezentován kanály a cév, uzly a dalších subjektů. Lymfatické uzliny hrají důležitou ochrannou funkci, ale zabránit šíření mikroorganismů a jinými patogenními činiteli, které mohou způsobit onemocnění. Zduření lymfatických uzlin v rozkroku je důsledkem ve většině případů infekčních nemocí.

Lymfatické uzliny jsou součástí lymfatického systému organismu, který zahrnuje i celou řadu orgánů, lymfatických kanálů a krevních cév. Lymfatický systém produkuje a zobrazí z krve a tkání průsvitná kapalina – lymfy. V průběhu tohoto procesu, identifikovat a ničit bakterie, viry a jiné cizí látky. Lymfatický systém je důležitou součástí lidského imunitního systému.

Lymfatické uzliny se nacházejí v celém těle; většina z nich na krku, v podpaží a třísla. Lymfatické uzliny jsou obvykle velmi malé, a to i těch, které jsou v blízkosti povrchu kůže nemůže být pocit po hmatu. Nicméně, když to zvýší na zánět 1-1,5 cm v průměru, a může být pocit při stisknutí pokožku.

Ingvinální lymfatické uzliny skupiny

Rozkroku je několik velkých skupin lymfatických uzlin, zánět, který vede k fenoménu tříselné lymfadenitidou. V rámci této skupiny uzlů je odtok lymfy z anální, pohlavních orgánů, dolních končetin. Při patologických procesů, lymfatické uzliny reagovat obranné reakce v podobě zvýšení, otoku, bolesti, zarudnutí kůže v daném časovém místě.

Zánětlivý proces v tříselných lymfatických uzlin mohou být z důvodů nemocí odlišné povahy:

 • zánět v oblasti genitálií, které mohou mít non-specifické povahy, nebo může být v důsledku infekce, pohlavně přenosné
 • neoplastických procesů, včetně maligní

To má hodnotu včasné diagnózy zánětu, aby se zabránilo progresi infekce a komplikace ve formě lymfatických uzlin hnisání nebo celulitidy. Tato komplikace je možné, v případě vstupu bakteriální flóry.

To způsobuje zánět mízních uzlin v tříslech

Otoky lymfatických uzlin Lymfatických uzlin – to, co drží náš imunitní systém vždy symptom jakýchkoliv poruch v těle. Jejich umístění může někdy dělat předpoklad o problému, který způsobil zánět. V zánět lymfatických uzlin v tříslech mohou být následující důvody:

 • Zranění
 • Infekce, které mají vliv na oblast dolních končetin a genitálií
 • Nádory, zahrnující maligní. Když se zánět lymfatických uzlin v tříslech by měly být co nejdříve k lékaři, aby vyloučit pravděpodobnost takových nemocí, jako je rakovina varlat a lymfomu
 • Stav, ve kterém je zánět lymfatických uzlin pozorované v různých částech těla, tzv generalizované lymfadenopatie a může mít mnoho příčin. Některé z nich jsou:
 • Virová infekce
 • Imunitní poruchy, jako je revmatoidní artritida Artritida – různé formy a komplikací Lupus a HIV
 • Jiné infekce, například tuberkulóza Tuberkulóza – úplné uzdravení není zaručena , Toxoplazmóza, nemoc z kočičího škrábnutí a nemoci, sexuálně přenosné choroby
 • Cancer lymfatického systému
 • Užívání některých léků – to je vzácnou příčinou zánětu lymfatických uzlin, ale nemůže zcela vyloučit

Pokud zjistíte sami otoky lymfatických uzlin v tříslech, měli byste okamžitě poradit s lékařem. I když ve většině případů zánětu poměrně rychle prochází sám o sobě, v některých případech nemoc, která ho způsobila, vést k velmi vážným komplikacím, jako je neplodnost a různé život ohrožující stav.

To, co určuje výběr lékařských taktiky

Nemůžete odložit léčbu zánětu lymfatických uzlin v tříslech Lymfatické uzliny v tříslech – proč se může růst? , Je důležité, aby se poradil s lékařem, aby bylo možné určit příčinu tohoto patologického stavu. Pokud jde o diagnostický význam je kladen na postupu biopsie uzlin následuje histologické vyšetření. Přípustná konzervativní strategie v případě, kde proces probíhá bez komplikací.

Konzervativní léčba opatření zahrnují jmenování antibakteriálními léky, které jsou uvedeny v zánětlivých procesech. Tyto nástroje pomáhají eliminovat běžné příznaky zánětlivé odpovědi. Můžete také použít přímo na místní dopad oblasti lymfatických uzlin. Za tímto účelem, antiseptické dresinky provedeny na léky, které způsobují zánětlivé činidla. Nelze použít ve fázi akutní lymfadenitida zahřívání postup. To může vést ke klinické situace vážení, k progresi zánětu. Infekce v podobné situaci získat co nejlepší podmínky pro šíření. Je-li zánět je povaha nádoru, jako taktikou je naprosto nepřijatelné.

Pokud došlo k rozvoji komplikací, jako je hnisání z lymfatických uzlin, mělo by být operativní metody léčení.

Uzel musí být otevřen pro zajištění odpovídající odtok patologického obsahu nebo hnis z dutiny. Po otevření přístroje by mělo být ponecháno na několik dní mozků přes který je hnis evakuována. Dutina jednotku vyčistit různé antiseptikum (chlorhexidin, miramistina a jinými konzervačními prostředky). Promývací procedura se obvykle provádí jednou denně. Musí být léčeni antibiotiky, například, penicilin nebo aminoglykosidy, fluorochinolony. Volba léčiva se provádí jednotlivě, protože to závisí na typu infekce, které vedly k zánětlivým procesem v lymfatických uzlinách. Spolu s antibakteriálními léky by měly jmenovat zástupce, kteří budou reagovat na bakteriální flóry (metronidazolu nebo Trichopolum), který byl zachycen pomocí široké škály mikrobiální aktivity.

Dříve, často provádí operaci odstranit lymfatické uzliny změněny. V současné době taková taktika jen zřídka. Když odstraníte uzel zhoršila odliv lymfy prostřednictvím lymfatického systému jako celku, tak důsledkem vzniku lymfedému. Předcházet komplikacím může pouze poskytnout včasnou pomoc a určení příčiny zánětu.

Zduření lymfatických uzlin za uchem: Příčiny, léčba

Lymfatický systém v lidském těle je součástí imunitního systému. Hlavním účelem lymfatických uzlin – slouží jako biologický filtr, který je k účasti na absorpci a zničení toxinů, bakterií a choroboplodných zárodků. Někdy lymfatických uzlin zanícené nebo zvětšeny. Je snadné pochopit, co se děje, je z důvodu pronikání těla škodlivých bakterií. Zdrojem infekce je snadné určit, protože je to zánět lymfatických uzlin vedle něj. Těsnění může být v podpaží, rozkroku nebo za uchem.

Důvody pro zvýšení lymfatických uzlin za uchem

V lidském těle existuje asi šest set lymfatické uzliny. Jejich velikost může dosáhnout padesát milimetrů. Uzly jsou fazole, oválný nebo kulatý tvar. Příušní uzly, které jsou, jak již název napovídá, za ušima, jsou umístěny podél zadního ušní žíly. Nemohou být patrný v normálním stavu. Lze-li z nich uzly, to znamená, že se zvýšily ve velikosti, tedy zánět. To je signál těla na přítomnost jakékoliv nemoci, včetně:

 • zánět středního ucha, evstaheit a dalšími nemocemi, které způsobují zánět v uších;
 • onemocnění dutiny ústní a hltanu ( faryngitida , tonsilitidy , kaz atd . );
 • plísňová infekce – vyznačující se tím, svědění pokožky hlavy a hojné vypadávání vlasů;
 • akutní respirační infekce a nachlazení;
 • zarděnky, příušnice.

V nikom z onemocnění lymfatických uzlin nad uchem nebolí a není absces. Po ošetření se vrátí do normálního stavu. Nicméně, v případě, že hnisání nebo bolesti, může to svědčit o takové choroby jako lymfadenitidou , vyznačující se tím, hnisání vyskytuje v lymfatických uzlinách a zvýšení tělesné teploty na + 38 ° C, Pacient s bolestmi hlavy, zhoršení spánku a snížení chuti k jídlu. Někdy se může stát lymfadenitidou empyesis ve zduření lymfatických uzlin.

Když detekován lymfadenitidou příznaky by měly okamžitě poradit s lékařem, protože toto onemocnění může jít do hnisavého fázi. V tomto případě bude pacient pozorovat zhoršení zdravotního stavu. Bolestivé pocity zesílit a téměř kontinuální. Je třeba poznamenat, že jakýkoli zánět v těle, a zejména zánět hlavy je extrémně nebezpečné pro život. Zánět, se neléčí, může způsobit sepsi, tedy otravu krve.

Zduření lymfatických uzlin u dětí

Dítěte imunitní systém reaguje na jakýkoli zásah do těla škodlivé bakterie. Z tohoto důvodu, zduření lymfatických uzlin za ušima a okolí čelisti u dětí se vyskytuje mnohem častěji než dospělí.

Aby se zabránilo vzniku těsnění, by měla být okamžitě léčit nachlazení protože i obyčejné nachlazení může vést k vážným komplikacím. Nejtypičtější důvody pro zvýšení lymfatických uzlin u dětí může být také nejrůznější alergické reakce, takže často vznikají v těle dítěte.

diagnostika

Vzhledem k tomu, zvětšené lymfatické uzliny mohou naznačovat mnoha nemocí, expert je velmi důležité získat co nejvíce informací o zdravotním stavu pacienta.

V první řadě by měl lékař nahmatat zvětšené lymfatické uzliny. Je nezbytné vyhodnotit nejen jeho velikost, ale i přítomnost / nepřítomnost bolesti. Kromě uzlů umístěných za uchem, a také kontrolovat ty, které se nachází v oblasti krku a hlavy. Kontrola vystaveny štítné žlázy, mandle, slinné žlázy. Ve většině případů je kontrola je dost, aby přesné diagnózy.

Vliv na lymfatické uzliny nemusíte. Po odstranění příčiny jejich vlastní se vrátil do normálu. V případě, že antibiotika předepsané lékařem nedal požadovaný efekt a lymfatické uzliny se nesníží ani nadále stoupat, tvrdě stát na dotek, pacient potřebuje krevní test. Prostřednictvím analýzy odborník může nastavit intenzitu a rozsah zánětlivých procesů v těle. Pokud tento typ průzkumu neposkytuje dostatečné informace, že pacient je předepsána tomografií nebo ultrazvukem. U 10% pacientů, kteří objevili na těsnění za uchem, zhoubné nádory jsou detekovány. Jedním z nejčastějších onemocnění lymfatického systému – lymfom. To je důvod, proč pacient může potřebovat biopsii.

Léčba zánět lymfatických uzlin za uchem

Jak již bylo zmíněno, v případě, že zvýšení lymfatických uzlin je reakcí na konkrétní nemoci, bude postačovat k odstranění nemoci, do uzlu se vrátil do normálu.

Pokud jde o léčbu, ve většině případů použít širokospektrální antibiotika, antihistaminika, sulfonamidy a ztužidel prostředky. V přítomnosti bolesti může být použit analgetika. Chcete-li snížit otoky jmenován fyzioterapii. Tepelné účinky – jedna z největších chyb, které činí pacienty sám „jmenováním“ jeho léčby. tepelné účinky by se mělo zabránit v zvětšené lymfatické uzliny.

Při léčbě hnisavou lymfadenitidou komplikovanou odumřelé absces a procesů, kromě antibiotik může lékař předepsat Pitva abscesy a farmakoterapie.

Kopírovat místo je možné pouze s aktivním odkazem na zdroje.

Informace na této stránce průzkumné v přírodě a nejsou na předpis léčba

Zvětšené uzliny

Jak už jsem napsal výše, vyskytují se mízní uzliny na mnoha místech našeho těla. Nás nejvíce zajímají povrchová místa, kde se dají zvětšené uzliny dobře vyhmatat jako podkožní boule. Jedná se např. o oblast krku (za ušima, pod dolní čelistí, v blízkosti krkavic), oblast podpaží a nadklíčků a oblast třísel. Pochopitelně dokážeme při výrazném zvětšení vyhmatat i hlouběji uložené uzliny, např. v dutině břišní, to však není pravidlem.

1. Infekční onemocnění – Toto je zcela jistě nejčastější příčinou zvětšení uzlin. Je způsobeno zmnožením bílých krvinek v uzlinách při setkání s infekčními mikroorganizmy. Poměrně rozsáhlé zvětšení uzlin je spojeno s virovými chorobami (mononukleóza, zarděnky, HIV apod.), může však být přítomno prakticky u jakékoliv infekce – bakteriální (velmi výrazně např. u tularémie), plísňové, parazitární. Uzliny jsou spíše bolestivé, ale není to rozhodně pravidlem.

Diagnostika: Z hlediska diagnostiky je důležité fyzikální vyšetření, při kterém se snažíme zjistit všechny lokalizace a přibližnou velikost uzlin. Do jisté míry je významná informace o bolestivosti nebo nebolestivosti uzlin, i když definitivní závěr z toho dělat nemůžeme. Anamnesticky nás zajímají jakékoliv projevy infekce (zejména horečka), přítomnost nočního pocení, úbytku na váze, apod. Vzhledem k riziku krevních chorob je nutné stanovení krevního obrazu. Z krve má význam i CRP pro zhodnocení přítomnosti infekce a můžeme provést odběry na celou řadu infekčních činitelů, zejména virů. V případě podezření na onemocnění krve pak můžeme pokračovat sternální punkce nebo výtěžnější trepanobiopsií. Jako součást celkového vyšetření je vhodné provést rentgen plic a ultrazvuk břicha.

Samozřejmostí je prohlédnutí oblasti se zvětšenými uzlinami a přesné zhodnocení jejich velikosti pro případný odběr. Máme-li totiž podezření na neinfekční příčinu stavu, je velice důležité některou z uzlin histologicky prozkoumat. Dostatečně velká a přístupná uzlina je při chirurgickém zákroku odebrána a odeslána na patologii, kde ji důkladně vyšetří. Význam má zejména přítomnost a typ nádorových buněk, který určí další léčebný postup.

Léčba: Terapie je možná až po stanovení příčiny zvětšení uzlin a jedinou možností je léčit tuto příčinu. Zvětšené uzliny jsou koneckonců pouhým příznakem a nikoliv vlastní chorobou.

1318 článku o nemocech, bylinách a potravinách.

Strava a bylinky nejsou vše, ale působí na naše zdraví.

© 2011 MUDr. Jiří Štefánek, IČO 88318427 (webmaster: Mgr. Martin Fajmon), Administrace

Léčit nemoc

Informace jak léčit nemoc rychle a přehledně. Lecitnemoc.cz přináší informace pro léčbu nemocí z pečlivě zvolených českých serverů zaměřující se na problematiku léčby nemocí, medicíny a zdraví. Přinášíme také praktické tipy jak předcházet nemocím a pro péči o zdraví.

Lékořice je léčivka, která podporuje imunitní systém a nejen to.

 • Publikováno: 03.04.2018 – 12:52

Jak na problémy s vlasy?

Problémy s vlasy může vyřešit správná výživa a některé vitamíny + minerály.

 • Publikováno: 31.03.2018 – 11:34

Seznam nemocí

Zinek nejen proti nachlazení

Zinek je velice důležitý pro fungování lidského organismu.

 • Publikováno: 28.03.2018 – 10:43

Vodilka kanadská na imunitu

Léčivka, která posiluje imunitní systém a dokáže bojovat s bakteriemi.

 • Publikováno: 24.03.2018 – 16:52

Výtažek z hroznových jader ochrání naše srdce

Tvrdí se, že by výtažek z hroznových jader měl snižovat riziko rakoviny.

 • Publikováno: 24.03.2018 – 16:52

Když k vám promlouvá kašel

 • Publikováno: 22.03.2018 – 08:58

Jaké vitamíny a látky by neměly chybět ve výživě dětí?

Lidský organismus potřebuje pravidelný přísun vitamínů, minerálů a dalš&iacute.

 • Publikováno: 20.03.2018 – 12:47

Vrbová kůra nejen na bolesti

Vrbová kůra bývá také označována jako přírodní aspirin.

 • Publikováno: 20.03.2018 – 09:31

Pampeliška lékařská, jen obyčejná kytka?

 • Publikováno: 15.03.2018 – 10:47

Bylinné čaje na naše neduhy

 • Publikováno: 15.03.2018 – 09:48

Už jste zkusili jarní kopřivovou očistu?

 • Publikováno: 15.03.2018 – 08:54

Astma, příznaky a jak mu předcházet

Co to je? Astma je chronické onemocnění dolních cest dýchacích, které velmi z.

 • Publikováno: 13.03.2018 – 13:59

Anemie u dětí a navýšení příjmu železa v potravě

Když je hladina příliš nízká Anemie nebo-li chudokrevnost je zdravotní stav, kdy je .

 • Publikováno: 13.03.2018 – 13:32

Premenstruační syndrom, co s tím?

Co to PMS je? Premenstruační syndrom je soubor fyzických a psychických příznaků, kter&eacut.

 • Publikováno: 13.03.2018 – 12:20

Bazalka není pouze koření, ale i lék

 • Publikováno: 13.03.2018 – 10:07

Super bylinky pro muže

 • Publikováno: 08.03.2018 – 12:24

Hledaná témata

Myšitída – syndrom počítačové myši

Pozor na syndrom karpálního tunelu. 27.4.2016 00:01. Co vám hrozí při kancelářské práci. 29.10.2015 00:01. Fakta o bolesti zad v 10 bodech. 18.9.2015 00:01.

 • Líbí se: 457 lidem

Které složky hexavakcíny vyžadují přeočkování v dospělosti .

Přeočkování probíhá celý život. . Nemoc může začít jako běžné nachlazení, . Kůň může ohrozit váš život – a nejen kopnutím

 • Líbí se: 1273 lidem

Srpkovitá anémie

Léčba. Délka života homozygotně postižených nemocných trpících onemocněním srpkovitou anémií se již bezpečně zvýšila na více než 40 let.

 • Líbí se: 1355 lidem

Poruchy menstruačního cyklu – příznaky a léčba

Nejčastější poruchy menstruačního cyklu si popíšeme v tomto článku. Další názvy: poruchy menstruace, problémy s měsíčky. Nemoci s tímto příznakem.

 • Líbí se: 1026 lidem

Nádor na plicích

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

 • Líbí se: 1123 lidem

Ateroskleróza

Jak se léčit doma; Jak se vyhnout nemocem; Jak rozeznat příznaky nemoc . Zázraky se děj .

 • Líbí se: 1054 lidem

Na rakovinu prsu upozorní pravidelná vyšetření

. očkování Rakovina – prevence Na rakovinu prsu upozorní pravidelná vyšetřen . že rakovina prsu propukne právě u vás? Každý měsíc samovyšetření.

 • Líbí se: 836 lidem

Plíce – křehká součást těla, bez které nelze žít

Jsou umístěny v dutině hrudní a každá plíce je rozdělena na laloky. . Ať je výdech sebeintenzivnější, v plicích vždy zůstane . Co všechno je v .

 • Líbí se: 1345 lidem

Nikdy není pozdě začít se hýbat a zdravěji jíst, protože cítit se lépe stojí za to v každém životním období. Bez ohledu na věk.

Podobné témata jako Mozek

 • Líbí se: 348 lidem

Není nemoc jako nemoc

Souběžně s tím, jak se naše kondice zlepšuje . souběžně, v přímé závislosti na . Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s .

 • Líbí se: 972 lidem

Nikdy není pozdě

. že Vasiljevová je vůbec nejstarším člověkem na . Lékaři se tento mimořádně . Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s .

 • Líbí se: 155 lidem

Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s .

Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s přírodním složením. . Jak zatočit s hemeroidy. 13.3.2018 00:01. reklama.

 • Líbí se: 452 lidem

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Podobné témata jako Ledviny

 • Líbí se: 1145 lidem

Chcete zdravé kosti? Musíte se hýbat!

Kosti jsou doslova oporou našeho těla. A to je dost pádný důvod, proč je udržovat v dobré kondici. Nejvíce můžeme udělat pro dobro svých kostí ještě v .

 • Líbí se: 930 lidem

Proč nás bolí hlava?

reagovat 24.4.2003 13:24 – Patusova Viera. pripravok na reumaticku artritidu CAR T CELL dostat na lekarsky predpis alebo je volne dostupny v lekarni a aka je priblizne jeho cena.

Zvětšené uzliny

Zvětšení lymfatických (mízních) uzlin se odborně označuje jako lymfadenomegálie. Jde o běžný příznak, který obvykle nic zvláštního neznamená, někdy však může doprovázet závažná onemocnění.

Lymfatické uzliny se nachází na mnoha místech našeho těla. Jedná se o jakási obranná strážní postavení, kterými procházejí mízní cévy z jednotlivých orgánů. Uzliny jsou plné bílých krvinek, které ničí případné infekční částice či případné nádorové buňky, které se mízními cévami šíří z primárního ložiska po těle. Zvětšení uzlin tak většinou souvisí s normálními či abnormálními imunitními reakcemi nebo s nádorovými procesy.

Jak už jsem napsal výše, vyskytují se mízní uzliny na mnoha místech našeho těla. Nás nejvíce zajímají povrchová místa, kde se dají zvětšené uzliny dobře vyhmatat. Jedná se např. o oblast krku (za ušima, pod dolní čelistí, v blízkosti krkavic), oblast podpaží a nadklíčků a oblast třísel. Pochopitelně dokážeme při výrazném zvětšení vyhmatat i hlouběji uložené uzliny, např. v dutině břišní, to však není pravidlem.

Z hlediska vyšetřování je v prvé řadě významná informace o lokalitě a bolestivosti zvětšených uzlin. Obecně (pochopitelně ne univerzálně) platí, že bolestivé zvětšení svědčí spíše pro infekční příčinu, zatímco nebolestivé zvětšení může být i nádorové či autoimunitní povahy. Pro běžného člověka by z toho mělo vyplývat, že delší dobu trvající hmatné zvětšení uzlin (cca několik týdnů) by mělo být spojeno s návštěvou lékaře, zvláště jsou-li uzliny nebolestivé, či jsou přítomny doprovodné příznaky typu nočního pocení, opakujících se horečnatých stavů, či nechtěné ztráty na váze.

1. Infekční onemocnění – Toto je zcela jistě nejčastější příčinou zvětšení uzlin. Lymfadenomegálie je způsobená zmnožením bílých krvinek v uzlinách při setkání s infekčním agens. Poměrně rozsáhlé zvětšení uzlin je spojeno s virovými chorobami (mononukleóza, zarděnky, HIV apod.), může však být přítomno prakticky u jakékoliv infekce – bakteriální (velmi výrazně např. u tularémie), plísňové, parazitární. Uzliny jsou spíše bolestivé, ale není to rozhodně pravidlem.

2. Nádory – Prakticky jakékoliv nádory mohou být spojeny se zvětšením uzlin, které je v tomto případě vyvoláno zmnožením nádorových buněk v uzlinách. Do blízkých uzlin* metastazuje většina klasických nádorů, vzácněji můžeme najít metastázy i ve vzdálených uzlinách. Typické je zvětšení uzlin pro nádorové choroby vycházející z krevních buněk – lymfomy a některé leukémie (často CLL a ALL). Právě u těchto chorob mohou být přítomny příznaky jako je noční pocení, nechtěný úbytek na váze, či opakující se (a dočasně mizící) horečnaté stavy.

* Z tohoto hlediska se mluví o sentinelové uzlině, do které jako první předpokládáme, že se konkrétní nádor rozšíří. Jde obvykle o některou anatomicky o některou blízkou uzlinu, do které odchází míza z orgánu postiženého nádorem.

3. Autoimunitní choroby – Zvětšené uzliny mohou být přítomné prakticky u jakékoliv choroby způsobené poruchou imunitního systému. Zvětšení uzlin z těchto příčin je nejméně časté a je to opravdový diagnostický problém. Nejznámějšími chorobami je např. revmatoidní artritida a lupus erythematosus, ale lymfadenomegálii prostě nelze vyloučit u žádné z autoimunitních poruch. Jako zcela zvláštní jednotku řadící se k imunopatologickým chorobám bych zmínil zvětšení uzlin při sarkoidóze.

Diagnostika

Z hlediska diagnostiky je důležité fyzikální vyšetření, při kterém se snažíme zjistit všechny lokalizace a přibližnou velikost uzlin. Je do jisté míry významná bolestivost nebo nebolestivost uzlin, i když definitivní závěr z toho dělat nemůžeme. Anamnesticky nás zajímají jakékoliv projevy infekce (zejména horečka), přítomnost nočního pocení, úbytku na váze apod. Vzhledem k riziku krevních chorob je nutné stanovení krevního obrazu. Z krve má význam i CRP pro zhodnocení přítomnosti infekce a můžeme provést odběry na celou řadu infekčních činitelů, zejména virů. V případě podezření na onemocnění krve pak můžeme pokračovat sternální punkce nebo výtěžnější trepanobiopsií. Jako součást celkového vyšetření je vhodné provést rentgen plic a ultrazvuk břicha.

Samozřejmostí je prohlédnutí oblasti se zvětšenými uzlinami a přesné zhodnocení jejich velikosti pro případný odběr. Máme-li totiž podezření na neinfekční příčinu lymfadenomegálie, je velice důležité některou z uzlin histologicky prozkoumat. Dostatečně velká a přístupná uzlina je při chirurgickém zákroku odebrána a odeslána na patologii, kde ji důkladně vyšetří. Význam má zejména přítomnost a typ nádorových buněk, který určí další léčebný postup.

Najdeme-li zvětšené krční uzliny, je vhodné poslat pacienta na ORL vyšetření (ušní-nosní-krční).

Terapie je možná až po stanovení příčiny zvětšení uzlin a jedinou možností je léčit tuto příčinu. Zvětšené uzliny jsou koneckonců pouhým příznakem a nikoliv vlastní chorobou.

Leave a Reply