Zbavit se houby nohou přirozeně doma (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Jak se zbavit zarostlého nehtu

Pokud jste již někdy měli zarostlý nehet, tak víte, jakou bolest vám to může způsobit. A nejen to, je to nepříjemné i z jiného důvodu. Naše nohy používáme v rámci obvyklého denního pohybu. A neustále dotýkání se a tlak na bolavé místo zhoršují stav prstů ještě mnohem více. Až se zdá, že problém bude trvat věčně.

Zarostlý nehet, nebo jinak onychokryptóza, se může objevit v jakémkoliv věku. Jde o jeden z nejčastějších problémů týkající se prstů na nohou, respektive na palci. Může jít o velmi bolestivý stav a pokud se řádně neošetří, může se zapálit. Uskutečnilo se několik studií, které tvrdí, že se týká o něco více mužů než žen a to zejména ve věkové skupině 14 až 25 let. Samozřejmě se však může objevit v jakémkoliv věku.

Je několik důvodů, proč dojde k zarůstání nehtů. Patří k nim i nesprávná technika stříhání nehtů, těsná obuv, poranění. Případně anatomické faktory jako ztluštění nehtové ploténky, klešťový tvar nehtů, tlak od vedlejších prstů způsoben vbočeným palcem (hallux valgus), či menší deformity prstů. Také přítomnost subunguální exostózy a někdy používání isotretinoinu při léčbě těžkého akné.

Někdy se zapomíná, že se často může přidružit i plíseň na nehtech na nohou. Plíseň na nohou se objevuje, když se plíseň dostane na nehet přes drobnou ranku, například zalomení nebo zastřižení nehtu. Častou mylnou představou je, že plíseň na nehtech je způsobena špatnou hygienou. Ale není tomu tak. Samozřejmě, pokud máte zarostlý nehet, musíte jej udržovat v čistotě.

Naštěstí existuje řada způsobů, jak se zbavit zarostlého nehtu, aniž jste museli jít k lékaři. Podívejme se blíže na některé detaily týkající se zarostlých nehtů na nohou a na to, jak se jich zbavit doma.

Jak se zbavit zarostlého nehtu

Co to vlastně je, zarostlý nehet? A co ho způsobuje? Jde o běžný zdravotní problém, kdy roh nebo boční strana nehtu na palci zaroste do měkkého masa. Mnohé anatomické a behaviorální faktory údajně přispívají k zarůstání nehtů. Jde konkrétně o nesprávné stříhání, opakující se neúmyslné zranění, genetické predispozice, nadměrné pocení či nesprávná hygiena nohou.

Stupeň zarostlých nehtů na palcích lze zařadit do tří kategorií: mírný stupeň (stupeň 1), střední stupeň (stupeň 2) a těžký stupeň (stupeň 3). Pro mírný stupeň je charakteristický otok nehtu, zarudnutí, otok a bolest při tlaku. Střední stupeň se spojuje s mohutnějším zapuchnutím, odvodněním, infekcí a ulcerací (zvředovatění) nehtu. Nejtěžší případy zarostlých nehtů vykazují chronický zánět a granulaci, jakož i výraznou hypertrofii (zvětšení ) nehtu.

Ať už je nehet jakkoli zarostlý, výsledkem je bolest, zarudnutí, otok a někdy i infekce. Zarůstání nehtu se týká nejčastěji palců na nohou, postižené však mohou být i ostatní prsty. Dost často je možné ošetřit si zarostlý nehet doma. Pokud je však bolest příliš velká nebo se šíří, měli byste se obrátit na lékaře. Uleví vám od bolesti a nepohodlí a může zabránit případným pozdějším komplikacím.

Jak zjistíte, jestli je váš nehet opravdu zarostlý? Vaše šance pro ano se zvyšují, pokud máte některý z následujících příznaků:

 • bolavý a citlivý prst na jedné nebo po obou stranách nehtu,
 • zarudnutí prstu kolem nehtu,
 • oteklý prst v okolí nehtu,
 • infekce tkáně kolem nehtu.

Dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak ošetřit zarostlý nehet přirozeně, bez medikace a zásahu lékaře. Přestože se mnozí lidé ve fázi 2 nebo 3 uchylují k chirurgickému zákroku, není tento obvykle nutný, pokud je nehet ve stadiu 1. Navíc, pokud začnete situaci řešit hned, jak si uvědomíte problém. Postup je následující:

Namočit si nohu do teplé mýdlové vody pomáhá udržovat oblast v čistotě a bez bakterií. Nohu si namáčejte nebo smývejte tři až čtyřikrát denně. Můžete přidat i epsomskou sůl (hořká sůl, síran hořečnatý), abyste změkčili kůži v postižené oblasti. Pak se vám snadněji podaří dostat nehet zpod kůže.

Pokud si nemůžete dovolit nohu vícekrát denně namáčet, zkuste si umýt nohu a postižené místo dvakrát denně mýdlem a vodou. Můžete zvolit kastilské mýdlo kvůli jeho přírodním a čistým přísadám. Nohy udržujte v suchu a čisté.

3) Koupel z jablečného octa

Jablečný ocet může posloužit jako domácí recept na ošetření vrostlého nehtu. Můžete zkusit přidat čtvrt poháru jablečného octa do teplé vody a udělat si koupel na nohu. Případně jej můžete aplikovat přímo, jablečný ocet ale nařeďte čistou vodou. Použití zředěného jablečného octa na ránu může pomoci zabránit vzniku infekce. Pokud už ale bakteriální infekci na noze máte, vyléčit ji nedokáže. Každopádně má antibakteriální vlastnosti, díky kterým pomáhá udržovat postiženou oblast během hojení čistou.

Pokud umístíte gázové proužky nebo dentální nit pod okraj zarostlého nehtu, pomohou vám nadzvednout a nasměrovat růst nehtu správným směrem, místo nechtěného zarůstání do kůže. Pokuste se nadzvednout roh nehtu, který vrůstá do kůže. Vezměte velmi malý kousek gázy nebo bavlněných proužků a stočte je mezi prsty tak, abyste vytvořili malou roli nebo knot. Umístěte mezi nehet a kůži.

Jemnější metodou je použití dentální nitě, ale ujistěte se, abyste nepoužili nit s příchutí. Nit by vás mohla na ráně pálit. Podstatou myšlenky je, aby zůstal nehet dostatečně dlouho vyvýšený, aby mohl růst směrem ven, pryč od pokožky. Tato metoda sice není moc pohodlná, ale je efektivní.

Dalším užitečným krokem, který můžete podniknout po každém namáčení je ten, že se pokusíte nit či rolku zatlačit o něco hlouběji. Rolku ale měňte každý den. Je zapotřebí trpělivost, dokud nehet vyroste, trvá to jeden až dva týdny. V některých případech bude nutné opatrně nehet ostříhat, abyste se pod něj dostali.

Mnohé ženy mají rády vysoké podpatky, pokud ale chcete zarostlý nehet rychle vyléčit, musíte se takových bot vzdát. Vyvíjejí totiž více tlaku na postiženou oblast, čímž si prodlužujete proces hojení a samozřejmě i bolest. Problémy se zarostlým nehtem mohou způsobit nebo zhoršit jakékoliv těsné boty. Pomoci by mohly sandály. Ty dovolí nehtu řádně se zahojit.

6) Používejte éterické oleje ke zmírnění zánětu a bolesti

Můžete si vyrobit svou vlastní směs éterických olejů zkombinováním tea tree (čajovníkový olej, melaleuca), cypřiše, hřebíčku, levandule a rozmarýnu se základním olejem, například kokosovým. Dobře smíchejte a poté jemně vetřete do postižené oblasti. Takto se vyhnete použití syntetických léků a zarostlá nehtu poskytnete přírodní prostředky na léčbu.

Jak stříhat zarostlý nehet

Stříhání zarostlého nehtu může být složité, proto je třeba být velmi opatrný, případně si zavolat pomoc, pokud tak chcete dělat doma. Zde je návod, krok po kroku:

1. Máčejte si nohy v teplé vodě smíchané buď s epsomskou solí nebo kastilským mýdlem po dobu 20 minut, tak změkčí nehet a zároveň zmírníte otok prstu.

2. Poté zatlačte opatrně oteklou kůži dozadu, nezapomínejte, musíte mít čisté i ruce a prsty. Toto bude dost nepříjemné. Netlačte víc, než vám to dovolí oteklá kůže.

3. Nyní musíte nehet dorovna zastřihnout. Začněte okraji nehtu, nehet stříhejte ze stran, ne ze středu.

4. Mezi vrostlý nehet a kůži vložte malý kousek gázy. Takto zabráníte zarůstání nehtu, aby se dostal na původní nesprávné místo a tedy může růst správně.

5. Aplikujte mastičku z níže napsaného receptu na postiženou oblast a opatrně ji obvazujte.

6. Aby jste urychlili hojení, nenoste doma ponožky ani boty. Dejte si pantofle nebo boty, které vás uchrání před špínou, ale umožní přístup čerstvému vzduchu.

7. Je důležité zabránit vzniku infekce, takže si denně i dvakrát měňte gázový obvaz.

Domácí mastička na zarostlý nehet

Můžete si udělat svou vlastní mastičku na ošetření a léčbu zarostlého nehtu. Éterické oleje pomáhají ulevit od bolesti a slouží jako prevence infekce. Pokud si natřete mastičku přímo na palec, dostanete se vám tolik potřebné úlevy a hojení bude o něco rychlejší.

 • 5 kapek eukalyptového oleje
 • 5 kapek čajovníkového oleje (tea tree)
 • 1 kapka oreganového oleje
 • 5 kapek levandulového oleje
 • 2 kapky mentolového oleje
 • 0,6 dcl aloe vera gelu
 • 0,6 dcl kokosového oleje.
 1. Vložte všechny přísady do malé zavařovací sklenice či skleněné nádoby s těsně přiléhajícím víčkem.
 2. Pomocí malé lžičky míchejte tak dlouho, dokud nebude směs řádně promíchána.
 3. Poté, co si palec řádně umyjete a opláchnete, aplikujte na postiženou oblast mastičku.
 4. Pokud je to možné, nechte zaschnout na vzduchu, obujte si pouze žabky nebo otevřené pantofle. Pokud to není možné, palec opatrně volně obvazujte. Nezapomínejte na to, že si máte obout pouze volné boty.
 5. Postižené místo dva až třikrát denně přebalte. Po aplikaci si nezapomeňte umýt ruce a vyhýbejte se očím, zejména pokud používáte oreganový olej. Oregáno je přírodní antibiotikum, ale může být velmi silné a může vyvolat pocit pálení. Je důležité použít tyto oleje podle předpisu, nosným olejem může být například kokosový olej.

Běžné příčiny zarůstání nehtů

Mezi nejběžnější příčiny a důvody zarůstání nehtů na palcích patří:

 • Nošení bot, které utlačují nehty, například s vysokými podpatky. Případně jakékoliv boty, které jsou příliš těsné.
 • Stříhání nehtů příliš nakrátko nebo ne dorovna.
 • Poranění nehtu na palci.
 • Neobvykle stočené nehty na palcích.
 • Deformity palce.
 • Subunguální exostóza (výrůstek kůstky na špičce palce).
 • Užívání isotretinoinu při léčbě závažného akné.

Existuje mnoho rizikových faktorů, které mají vliv na zarůstání nehtů. Například anatomické a behaviorální mechanismy. Podle některých expertů se zvyšuje riziko zarůstání nehtů u širších záhybech nehtů či v případě plošších nehtů. Případová kontrolní studie, které se zúčastnilo 46 pacientů, nezjistila žádný rozdíl v anatomickém tvaru nehtů na palcích u pacientů se zarůstajícím a bez zarůstajícího nehtu.

Opakované poranění, například při běhu, kopání nebo neúmyslné poranění jako nakopnutí prstů lze také zařadit mezi rizikové faktory. Ačkoli na to neexistovaly žádné důkazy, tvrdí se, že genetické predispozice a rodinná anamnéza, hyperhidróza a špatná hygiena nohou zvyšují pravděpodobnost zarůstání nehtů na nohou. Diabetes, obezita, štítná žláza, problémy se srdcem a ledvinami se mohou podílet na vzniku edému (vodnatých otocích tkáně), a tyto opět zvyšují pravděpodobnost zarůstání nehtů.

V pubertě se nohy potí mnohem víc, tím kůže i nehty měknou a následkem je snadné oddělení nehtu od kůže. Takto mohou vzniknout na okraji nehtu ostré hroty, které snadno prorazí boční kůži. U starších lidí se může tvorba takových zatvrzelých a ostrých okrajů nehtů stát chronickým problémem. Důvodem je snížená schopnost postarat se správně o nehty. Druhotně je na vině zhoršená mobilita a oslabený zrak. Navíc přirozený proces stárnutí způsobuje to, že nehty na palcích hrubnou, takže jejich stříhání je mnohem složitější. Následně se vyvíjí zvýšený tlak na laterální kůži po stranách nehtu, který začne zarůstat, je bolestivý a může se infikovat.

Podle statistik a lékařských záznamů mají pacienti se zarostlými nehty nadměrné množství kožní tkáně po stranách postiženého nehtu. Domnívají se, že váha, kterou nohy musí nosit, působí na tkáň, která se pod tlakem vydouvá po stranách nehtu. To může vést k vrůstání nehtů do kůže.

Je třeba poznamenat, že k zarůstání nehtů na rukou dochází podobným způsobem. Obvyklé příčiny vrostlých nehtů jsou nesprávné stříhání nehtů, zranění a dokonce okusování nehtů! A tak jako při nehtech na nohou, i zde jsou na zarůstání náchylnější nehty kvůli jejich tvaru a tloušťce.

Ať už je důvod jakýkoliv, ať už jde o nehet na noze nebo na ruce, může jít o neuvěřitelně nepříjemný a nesnesitelně bolestivý stav. A pokud se neléčí, může se postižený prst infikovat.

Rizika a fakta, které byste o zarostlých nehtech měli vědět

Je důležité poznamenat, že v případě, že máte cukrovku nebo jiný zdravotní problém, kvůli kterému se vám nedostatečně prokrvují nohy, zvyšuje se u vás riziko komplikací v případě zarostlého nehtu. A i to je důvod, proč byste měli cukrovku léčit.

Pokud zůstane neléčená nebo neodhalena, může vrostlý nehet infikovat kost, což může vést k vážnému zánětu kosti. Komplikace mohou být obzvláště závažné, pokud máte cukrovku, kvůli které není průtok krve dostatečný a mohou se poškodit nervy v nohách. Takže i malé zranění na chodidle, říznutí, škrábanec, kuří oko, puchýř nebo zarostlý nehet, se nemusí správně hojit a infikuje se.

Těžko se hojící otevřené rány (jako vředy na nohou) si mohou vyžadovat chirurgický zákrok, aby se zabránilo poškození a odumření tkáně (gangréna). Gangréna je způsobena přerušením proudění krve do určité oblasti těla.

Shrnutí problematiky o zarůstání nehtů

 • Zarostlý nehet na palci na noze, onychokryptóza, se může objevit v kterémkoliv věku a je jedním z nejběžnějších nehtových problémů. Může jít o bolestivý stav, který se může infikovat, není-li správně ošetřen. Zarostlé nehty na nohou se týkají obvykle palce, postižené však mohou být i ostatní prsty.
 • Zarostlé nehty na nohou se dělí do tří kategorií: mírný stupeň (stupeň 1), střední stupeň (stupeň 2) a těžký stupeň (stupeň 3). Při mírných případech je charakteristické zapuchnutí nehtového záhybu, zarudnutí, otok a bolest při tlaku. Střední případy se spojují s výraznějším zapuchnutím, odvodněním, infikováním a ulcerací (zvředovatěním) záhybu nehtu. V nejvážnějších případech zarostlého nehtu se objevuje chronický zánět a granulace, také hypertrofie (zvětšení) záhybu nehtu.
 • Mezi nejčastější příčiny vzniku zarostlého nehtu lze zařadit nošení bot, které tlačí na prsty, například boty s vysokým podpatkem nebo příliš těsné boty. Dále sem patří stříhání nehtů příliš nakrátko nebo ne do rovna. Také poranění nehtů na nohou, neobvykle zkroucené nehty, deformity prstů, subunguální exostóza (výrůstek na kosti na konci prstu) a také užívání isotretinoinu při léčbě závažného akné.
 • Mezi příznaky zarostlého palce patří bolest a citlivost palce z jedné nebo obou stran nehtu. Zarudnutí kolem nehtu, otok prstu v okolí nehtu a infekce tkáně kolem nehtu.
 • Abyste se zbavili zarostlého palce podomácku, můžete si nohu namáčet a mýt v kastilském mýdle, zkuste koupel v jablečném octu, použijte zubní nit pod nehet, vyhýbejte se nošení vysokých podpatků a těsných bot a používejte éterické oleje, které pomáhají zmírňovat zánět a bolest.

Líbí se Vám náš obsah?

Pomohli Vám informace na této stránce? Sledujte nás:

Doporučené produkty

Vitamíny pro zdravé nehty

Vitaminový komplex na nehty dodá potřebné výživné látky potřebné pro růst zdravých a pevných nehtů .

Související články

Jak podpořit růst delších a pevnějších nehtů

Jak pečovat o měkké nehty

Jak ošetřit roztřepené, loupající se nehty

Jak posílit křehké nehty

Nehty a nedostatek vitamínů

Jaké vitaminy používat k dosažení silných nehtů

Stav nehtů na rukou a zdravotní problém

Vitamíny vhodné pro zdraví a růst nehtů

Co prozradí Vaše nehty

Gelové nebo akrylové nehty? – srovnání

7 věcí, které o vás říkají vaše nehty

5 tipů jak si vypěstovat pevné nehty

Biotin – doplněk posilující slabé nehty

Naděje pro slabé nehty

Jak často by se měly stříhat nehty?

Jak často je třeba pilovat nehty?

Jak zacházet se zlomeným nehtem?

12 tipů pro hezčí nehty

Nehty na rukou: co dělat a co ne pro zdravé nehty

Jak si posílit nehty

Doporučujeme

 • Přirozený zahusťovač vlasů Toppik
 • Nejúčinnější krém s kyselinou hyaluronovou
 • Hubněte snadno s acai berry
 • Vlastní delší řasy? Používejte sérum na růst řas
 • Jaké jsou nejlepší pilulky na hubnutí?

Čtěte ještě více

Staň se fanouškem

Informace na této stránce nejsou určeny jako náhrada za specializovanou lékařskou péči.

Celulitida na stehnech

Celulitida neboli pomerančová kůže vzniká zvětšením tukových polštářků, které se pak tlačí proti kůži. K tomuto problému dochází nejčastěji v oblasti stehen a hýždí, kde v důsledku toho dochází také ke zhoršení krevního a lymfatického oběhu. V tomto článku se podíváme, jak na celulitidu na stehnech.

Dokonce i v dnešní době představuje celulitida jen velmi těžko odstranitelný problém, a proto je nejlepší zbraní proti ní prevence. Tento jev může vyvolat nebo zhoršit řada faktorů:

 • Dědičnost, genetické dispozice
 • Špatná životospráva (kouření, stres, alkohol, málo pohybu)
 • Nadváha či obezita
 • Špatné stravování (nezdravé stravování, nedostatek vitamínů a minerálů,…)
 • Hormonální změny (např. i hormonální antikoncepce, ale i přirozené změny)
 • Upnuté spodní prádlo
 • Atd.

Pokud se chcete celulitidě vyhnout nebo ji zlepšit, dbejte na to, abyste učinili rázné změny ve výše uvedených oblastech (samozřejmě v těch, u kterých je to možné). Proti celulitidě může pomoci:

Proti celulitidě vám mohou pomoci také postupy, které se provádějí v kosmetických salónech.

Tyto metody jsou velmi využívané, ale rozhodně nepředstavují žádnou jistotu. Nelze si říct: „No, co! Až to bude zlé, zajdu si na kavitaci.“

Celulitida ve skutečnosti často odolává všem snahám, a čím je pokročilejší, tím se snižuje naděje na její vyléčení. Zakročte proto včas a nasaďte všechny zbraně, které máte. Správná životospráva a cvičení jsou ty nejsilnější.

Cviky na stehna proti celulitidě

Proti celulitidě mohou pomoci také vhodná cvičení. Zaměříme se na oblast stehen, kde dochází k tomuto jevu velmi často, a ukážeme si několik účinných cviků. Předpokládejme, že vám nejde o budování svalové hmoty, proto při cvičení volte spíše zátěž vlastního těla nebo jen mírné zátěže. Provádějte velký počet opakování a snažte se cvičit spíše co nejdelší dobu než s maximální intenzitou (neprovádějte opakování do úplného vyčerpání svalu). Takto nejlépe dochází ke spalování tuků a tvarování partií.

Možná se budete cítit zklamáni, že mezi cviky nenajdete nejneotřelejší novinky, které právě vyvinuli vědci z NASA pro celulitidou zkroušené astronauty, ale nenechte se zviklat marketingovými mýty a vězte, že účinnost cviku není nepřímo úměrná jeho stáří nebo „profláknutosti“.

Kromě dřepů určitě zařaďte do svého cvičení i jejich méně otřelou variantu – výpady. Klasický přední výpad provádíme ze stoje snožmo úkrokem vpřed a v konečné fázi jdeme do podřepu, poté se vracíme do stoje snožmo a opakujeme s druhou nohou. Čím je úkrok delší, tím více zabírají svaly hýždí, čím je kratší, tím více se zapojí stehna – zvolte si tedy variantu dle toho, kterou partii chcete potrápit.

Kromě předních výpadů můžete vyzkoušet také výpady do strany nebo vzad. Princip je naprosto stejný, akorát úkrok směřuje buď za tělo, nebo do boku. Rozhodně zkoušejte průběžně různé varianty, nejenže bude cvičení méně monotónní, ale hlavně účinnější. Svaly si snadno zvykají na určitý druh pohybu a poté začnou stagnovat – i malou změnou jim můžete dát nový impulz k progresu.

Chůze do schodů

Zde snad není třeba nic dodávat. Při stoupavé chůzi dostávají stehna i hýždě pořádně zabrat. Je-li vám trapné chodit ve vašem paneláku dolů a nahoru, můžete tento pohyb snadno simulovat střídavými výstupy například na židli nebo jinou překážku. Pokud zvolíte vyšší překážku, bude cvik samozřejmě o to obtížnější a zajímavější.

Dřepy s výskokem

Dřep, výskok a dopad zpět do dřepu. Velice jednoduchý, ale účinný cvik, u kterého se rychle zapotí nejen začátečník.

Zanožování a „roznožování“ na stroji

Pokud vás nebaví cvičit doma a vyrazíte se protáhnout do místní posilovny, až budete využívat tamější vybavení, neopomínejte tyto dva stroje. V prvním případě ležíte na břiše (ačkoli existuje i varianta ve stoje), závaží vám máte položené zhruba pod lýtky – a vašim úkolem je ohýbat nohy v kolenou směrem nahoru, čímž zapojujete zadní stranu stehen, která je často vystavena projevům celulitidy. Volte však opravdu velmi lehká závaží.

Stroj na roznožky je v posilovnách oblíben zejména mezi ženami. Sedíte, nohy jsou nataženy před tělem a umístěny v podložkách a vy je musíte buď přitahovat k sobě proti tlaku, nebo je naopak proti působení závaží roztahovat. Zejména druhá varianta, která působí na vnější části stehen a hýždě je pro boj s celulitidou zajímavá. I zde však volte velmi mírná závaží, abyste mohli provádět velký počet opakování.

Běh na místě

Tento starý dobrý cvik ze školních tělocvičen by neměl být zapomenut, ani když se teď spolek Sokol už netěší stejné popularitě jako kdysi. Důvodem je jeho účinnost v kombinaci s praktičností. Ne každý si může dovolit jen tak pořídit běhací pás a přinutit se vyběhnout ven je mnohdy těžké, zejména nepřeje-li počasí. Hlavně nezapomínejte zvedat vysoko kolena.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKYVÍCE OD AUTORA

Výzva na stehna (30 dní)

Nejúčinnější cviky na stehna

Cviky na celulitidu

Nejnovější články

RECEPT: Vajíčková pomazánka s pažitkou a ředkvičkami

Hlavička, perníčky, jidáše: velikonoční recepty, které možná neznáte

Jarní jídelníček pro komplexní očistu těla III.

Send this to friend

Your email Recipient email Ahoj, zaujal mě tento článek. Podívej se na něj:

Houbová zahrada: pěstování lesních hub, hříbků, lišek, kozáků…

Pěstovat lze nejen žampiony a hlívu, ale i hříbky, kozáky, lišky, bedly. Jak houbám připravit vhodné prostředí, jak získat sadbu a jak se o ni starat?

Pod pojmem pěstování hub si většinou představíme žampiony, které lze pěstovat ve sklepě i v pokoji, či hlívu ústřičnou, kterou můžeme naočkovat na polínko nebo do pařezu. Žampiony ani hlívu však správný houbař nepovažuje za „pravé“ houby – ty pro něj představují hřiby, lišky, kozáky, bedly a jiné lesní druhy. Otázka tedy zní: Je možné i tyto houby pěstovat? Není to sice pro každého a úspěšnost není vždy jistá, ale jde to.

Houbový hájek na zahradě

Lesní houby můžeme pěstovat i na zahradě, je však třeba mít tam vlastní „les“. Houby totiž potřebují stinné vlhčí stanoviště a vzhledem k tomu, že mnoho druhů žije v symbióze s dřevinami, musí mít jako sousedy i vhodné stromy, například břízy, duby, buky, smrky, borovice či jedle. Pokud takové stromy na zahradě nemáme, je nutné je vysázet. A nemusíme čekat ani příliš dlouho – např. pěkný březový lesík z malých semenáčků vyroste již během 4–5 let.

Jak si opatřit sadbu hub?

 • Výhodou je, máme–li pozemek se stromy, který leží poblíž lesa. Houby se mohou rozšířit z lesních porostů sporami, kterými se rozmnožují.
 • Spory hub je také možné si do zahrady „donést“ s mulčovací kůrou, v níž bývají obsažené především spory smržů, a v různých substrátech pro rostliny, jejichž základ tvoří rašelina a kůrová drť.
 • Spory lesních hub se nacházejí i na větvích či pařezech, které si dovezeme jako palivové dřevo.

Profesionální sadba hříbků

Nechceme–li ponechat nic náhodě, je možné (i když stále ještě ne zcela běžné) koupit i profesionálně připravenou a testovanou sadbu hřibovitých hub – a to buď práškovou směs připravenou z podhoubí či spor, nebo suspenzi s živými zárodky několika druhů lesních hub (v prodávaných suspenzích bývá obsaženo zpravidla více druhů hub, např. hřib smrkový, kozák březový, křemenáč osikový, ryzec smrkový, klouzek obecný, bedla jedlá a další, dle konkrétního přípravku). Dokonce je možné kupit přímo sazenice stromů, jež mají již „naočkované“ podhoubí.

 • Práškové směsi a suspenze sypeme nebo lijeme přímo ke kořenům stromů rostoucích na chráněném, stinnějším místě zahrady a to do přiměřeně vlhké půdy asi 10–20 cm hluboko a v kruhu asi 1–2 metry kolem kmenu stromu.
 • Spory můžeme očkovat ke kořenům od jara do podzimu při teplotách nad 10 °C a je nutné udržovat půdu stále mírně vlhkou.

Přípravky jsou většinou ruské či polské produkce (v těchto zemích mají s pěstováním hřibovitých hub dlouholeté zkušenosti a houbové sadby jsou připravovány ve spolupráci s univerzitami a výzkumnými ústavy) a jsou k nim přiložené podrobné návody v češtině. Musíme však počítat s tím, že ne všechny druhy hub obsažené v přípravku na zahradě vyrostou – ujmou se pouze ty, které budou mít na daném místě vhodné podmínky a správnou symbiotickou dřevinu. A pokud kupujeme naočkované stromky, měly by mít vlhký kořenový bal, zcela prorostlý podhoubím, ideální je, pokud již houba vytváří plodnice.

Pěstování lesních hub praxi

Praktické zkušenosti nelze ničím nahradit, a tak spoluautorka článku Irina Badaeva popíše několikaleté zkušenosti s pěstováním hub na zahradě, jemuž se věnuje celá její rodina.

„Poprvé jsem se setkala s houbami na zahradě mojí babičky, kde rostlo mnoho vzrostlých stromů, především bříz a smrků. Pozemek byl navíc blízko lesa, na rašelinopískových půdách, a tak jsme na zahradě často nacházeli holubinky, hřiby, kozáky, václavky a další houby, jež se zde přirozeně rozšířily. Nezůstalo však pouze u sběru náhodně rostoucích hub. O houby jsme se začali starat.

 • Místa, kde houby rostou, pravidelně zaléváme, aby podhoubí nevysychalo.
 • Dosypáváme na ně polorozložené suché listy a lesní hrabanku a dbáme na to, aby plocha nezarostla plevelem, což vše přispívá k vytvoření ideálního klimatu pro růst a množení hub.

Sadba hub z domácích zdrojů

Časem jsem začala nové houby i uměle „vysazovat“, aby byl jejich přísun do kuchyně zajištěn v dostatečném množství. Na jedné neudržované části zahrady vyrostl z náletů malý březový lesík, který jsme se s rodinou rozhodli využít pro pěstování hub, především kozáků březových, kterým se v tomto prostředí daří nejlépe.

 • Jako zdroj pro výsadbu hub jsme si připravili vodní suspenzi skládající se z jedné objemové části rozmělněných „kloboučků“ zralých kozáků a ze sta objemových částí vody.
 • Tuto suspenzi jsme aplikovali přímo ke kořenům mladých bříz.
 • Zeminu kolem stromků je nutné na několika místech opatrně odhrabat až ke kořenům, ale tak, abychom je nepoškodili, pak rovnoměrně rozlít připravenou suspenzi, kořeny opět přihrnout odhrabaným substrátem a dobře zalít místa aplikace

Pro výsadbu bychom měli vybrat místo, kam nedopadá přímé sluneční záření, avšak zároveň má dostatek rozptýleného světla – to znamená ideálně do středu nepříliš hustého seskupení několika bříz. Pokud máme v zahradě např. pouze jednu břízu, kolem níž „vysadíme“ podhoubí, je dobré místo ještě přiměřeně hustě osázet vhodnými bylinami, které poskytnou houbám potřebný stín.

Péče o houbovou sadbu

O houbovou násadu se musíme starat i později, zvlášť nutné je udržovat patřičnou vlhkost půdy.

 • Za suchého počasí je třeba půdu kolem stromů i v jejich širším okolí každodenně zavlažovat, avšak pouze kropením, prostě tak trochu imitovat přirozený déšť – zálivka silnějším proudem vody by totiž mohla vyvíjející se podhoubí nenávratně poškodit.
 • Zalévat je nejlepší navečer, kdy už se voda nebude tolik vypařovat, aby podhoubí přes noc vláhou dostatečně nasáklo.
 • Chceme–li se dočkat dobré úrody, houby nezaléváme pouze po výsadbě, kdy se začíná rozrůstat podhoubí, ale i v době, kdy se tvoří samotná těla hub.
 • Přídavek hnojiv do zálivky houby nepotřebují, samy si zajistí dostatek živin.

První úrodu kozáků březových je možné sbírat již prvním rokem po výsadbě a při dobré péči se každoročně zvyšuje. Z několika čtverečních metrů jsme za sezonu nasbírali 70–80 kozáků. Naše vlastní zkušenosti ukazují, že výnosnost se zvyšuje, pokud se již někdy před výsadbou na ploše uvedený druh houby objevil, a to i v případě, že tam pak několik let houby vůbec nerostly.“

Sběr hub při velikosti ideální do kuchyně

„Pěstování hub na zahradě má velkou výhodu – houby můžeme sklízet v ideální velikosti – ani příliš malé, ani staré houby, které nemají vhodnou kvalitu pro kuchyňské zpracování. Pokud okolo hub instalujeme návnady na slimáky, můžeme je též celkem dobře ochránit před zničením těmito škůdci. Pokud o svou houbovou zahrádku budeme dobře pečovat, od konce jara do konce podzimu na ní vždy najdeme dostatek hub pro oblíbená houbová jídla,“ říká Irina a přidává svůj recept na smažené václavky s brambory.

Smažené václavky s brambory a vajíčkovou vochomůrkou

 • 12 středně velkých brambor
 • 400 g václavek
 • středně velká cibule
 • 3 rajská jablka
 • 3 vejce
 • mladá větvička kopru
 • hladká mouka
 • sůl
 • majonéza

 • Omyté václavky rozřežeme na středně velké kousky a alespoň 5 minut je povaříme. Současně dáme vařit oloupané brambory.
 • Poté si připravíme nadrobno nakrájenou cibuli a osmažíme ji na pánvi na rozpáleném slunečnicovém oleji.
 • Když je cibule téměř usmažená, přidáme na pánev předvařené václavky, posypeme je lžící mouky, obsah pánve promícháme a smažíme, dokud nebudou houby hotové.
 • Mezitím uvaříme vejce natvrdo a připravíme si rajská jablíčka. Ta rozřízneme na poloviny a odstraníme měkkou vnitřní část se semeny.
 • Uvařená vejce oloupeme, na jejich vrchol umístíme červené kloboučky z rajčat a majonézou na nich uděláme typické „muchomůrkové“ tečky tak, aby houbové jídlo bylo opravdu stylové.
 • Uvařené brambory rozkrájíme na poloviny, posypeme je smaženými václavkami a na ně rozprostřeme krátce povařenou větvičku kopru.

Nakonec umístíme doprostřed talíře vajíčkovou muchomůrku a jídlo je hotové. Přejeme dobrou chuť!

Houbová vůně kozáků

Kozák březový roste pod břízami a jeho podhoubí (tzv. mycelium) je napojené na jejich kořeny. Takové soužití hub a rostlin se nazývá mykorrhiza a je prospěšné pro oba druhy. Kozáky mají velmi příjemnou chuť a výraznou houbovou vůni. Můžeme je zpracovávat čerstvé, velice vhodné jsou i k sušení. Nejlepší je sbírat kozáky střední velikosti. Starší houby mají tvrdé nohy a vodnaté klobouky.

Mohlo by vás zajímat

 • Vaření a recepty

  Penízovka sametonohá, vánoční potěšení houbaře

 • Vaření a recepty

  Vše o holubinkách, chutných a hojných letních houbách

 • Vaření a recepty

  Penízovka smrková: Jedlá jarní houba, která roste na šiškách

 • Vaření a recepty

  Mykorhiza, symbióza hub a stromů: Úspěšní houbaři znají…

 • Vaření a recepty

  Houby jako lék a posila imunity

 • Vaření a recepty

  Houbové bramboráky čili sejkory s opeňkami

 • Léčivé účinky smržů: podpora imunity, hojení zánětů,…

  Více z rubriky: Vaření a recepty

 • Vaření a recepty

  Krémové risotto jako z italské restaurace

 • Vaření a recepty

  Jídelníček jako prevence osteoporózy: Přidat vápník nestačí

 • Vaření a recepty

  Panforte, italský vánoční dezert ze sušeného ovoce, medu a…

  Táhnutím přejdete na další článěk

  Krémové risotto jako z italské restaurace

  Používáme soubory cookies pro poskytování kvalitních služeb. Úpravy můžete provést v nastavení prohlížeče.

 • Leave a Reply