Zbavit houby (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Pseudomonas aeruginosa: příznaky nejčastějších infekcí

Pseudomonas aeruginosa – bakterie, která je velmi zákeřný nepřítel. Zpravidla způsobuje oportunní infekce – to znamená, že nemoc postihuje nejzranitelnější osoby, zejména trpí imunity. U zdravých osob, to zřídka vede k rozvoji infekce. V závislosti na tom, kde pronikl Pseudomonas aeruginosa, příznaky způsobené infekcí, že může být velmi rozdílné.

Často Pseudomonas aeruginosa žije v nemocnicích a infikuje pacientů s popáleninami, stejně jako těch instalovaných katétry. Tato bakterie je schopen přežít v podmínkách, které jsou vhodné pro život mála mikroorganismů. Například, může množit v některých paliva, mýdla, u anestezovaných očních kapek, nebo dokonce destilované vody, uložené v uzavřených nádobách. Tam jsou, když byl Pseudomonas aeruginosa v hemodialyzačního zařízení zjištěné případy, čistota, že by měla být velmi pečlivě. Navíc, tam je druh hole Pseudomonas sociální chování. Výměnou signály, které jsou přenášeny pomocí speciálních chemických látek, bakterie se mohou vytvořit kolonie pro účinnou ochranu, která brání tomu, aby účinek na ni z různých chemických látek, včetně antibiotik.

Voda je přirozené prostředí pro Pseudomonas aeruginosa, a pokud se dostane do ucha může osoba vyvinout otitis externa, onemocnění, která se také nazývá plavce ucho. Příznaky infekce mohou být svědění a bolest v uchu otvoru, bílý nebo nažloutlý výtok z ucha, často – s nepříjemným zápachem. Někdy zvukovodu bobtná, a ve vážných případech otok je tak silný, že je zcela zablokován, protože to, co je mnohem horší sluchu.

Bath folikulitida – je neformální název infekce, které se vyskytují u lidí se účastní veřejných lázních Sauna a zdraví: výhody a poškozuje Bath postupů a / nebo jacuzzi. Pravděpodobnost infekce je velmi silné zvláště ve vířivce a japonské lázně, kde voda není dobře chlorovaných. V případě, že osoba je dlouhá doba v horké vodě, díry folikuly zveřejněny a bakterie snadno proniknout do nich. Příznaky, jako folikulitida mohou být malé načervenalé skvrny, které se objeví na povrchu kůže ve vlasové folikuly, pupínky s bílým nebo nažloutlým hlavy, zarudnutí, svědění a pálení. Někdy akné mohou být velmi velké a bolestivé, což způsobuje značné nepohodlí pro pacienta. Všimněte si, že lázeňský dům folikulitida způsobené Pseudomonas aeruginosa u lidí s normální imunitou je velmi vzácný.

Maligní otitis externa Otitis externa – všechna nebezpečí nemoci – Je ušní infekce, která může rozšířit až na kost. Ve většině případů se vyskytuje u diabetických pacientů. Jeho příznaky mohou být výtok z uší nebo zelenožlutá, s nepříjemným zápachem, bolest v uchu, horší při pohybu hlavy, ztráta, horečka, svědění ve zvukovodu, ztráta hlasu, obtíže s polykáním, pleťové slabost sluchu.

Oční infekce způsobené Pseudomonas aeruginosa, může dojít k poškození rohovky, který je někdy nevratné. Kontaminace může nastat, například, jsou-li přítomny v kapalině, která byla použita pro čištění kontaktních čoček jsou bakterie. První známky takové infekce mohou být zarudnutí, svědění, bolesti v očích, těžká vodová. Pokud je neléčená, infekce může vést ke ztrátě zraku.

Infekce měkkých tkání, způsobené Pseudomonas aeruginosa, mohou mít vliv na svalovou tkáň, šlachy, vazy, tukovou tkáň a kůži. Nejčastěji se bakterie začnou množit v hlubokých ran a popálenin; Infekce Pseudomonas může vyvinout po chirurgickém zákroku, i když v dnešních dobře vybavených nemocnic, pravděpodobnost, že toto je velmi malý.

Těžká zápal plic se může vyvinout u hospitalizovaných pacientů, a to zejména ty, kteří potřebují zařízení pro větrání. Největší pravděpodobnost vzniku pneumonie způsobené Pseudomonas aeruginosa, jsou starší lidé trpící chronickým onemocněním plic, lidé se závislostí na alkoholu Závislost na alkoholu – bez důvodu, žádný důvod, proč vznikají , U pacientů s oslabenou imunitou (například ty, kteří podstoupili chemoterapii, které mají velmi hlubokých ran, stejně jako HIV-infikované).

Mezi nejčastější příznaky zápalu plic – prudký nárůst tělesné teploty, zimnice, kašel s vykašláváním hlenu z nazelenalé, ztráta chuti k jídlu, malátnost, nevolnost, zvracení, silnou bolest na hrudi Bolest na hrudi je jedním z příznaků – spousta nemocí To zvyšuje se hluboké dýchání nebo kašel, dušnost, snížení krevního tlaku a snížení srdeční frekvence. U starších lidí, první známka pneumonie vyvolané Pseudomonas aeruginosa (stejně jako jiné typy nemocničního zápalu plic), může být změna mentálního stavu.

Infekce močových cest se obvykle vyvíjí u lidí, kteří mají dlouhodobé použití katétru. Příznaky tohoto onemocnění může být obtížné močení, bolest při močení, malátnost.

Pseudomonas sepse – jedním z nejnebezpečnějších infekce, které mohou způsobit Pseudomonas aeruginosa. Bakterie mohou vstoupit do krve z infikovaného orgánu před, nebo injekčně (a infekce nejčastěji se vyskytuje u lidí, kteří užívají drogy). Úmrtnost z tohoto onemocnění je přibližně 10%. Mezi příznaky krevní infekce – horečka, zvýšená srdeční frekvence, snížený krevní tlak, v některých případech – žloutenku.

Způsoby, jak se zbavit plísní nehtů na vlastní pěst nebo s pomocí lékaře

Plísňové infekce nehtů jsou běžné. Mykóza dodat jeho majitelé spoustu problémů: není to jen estetický defekt, ale onemocnění, které vážně snižuje životní úroveň. Způsoby, jak se zbavit nehtů houba Nail houba – přiměřená péče nepoškozovat velmi mnoho, ale jen málo z nich poskytuje stabilní výsledek: toto onemocnění je velmi zákeřná a často se vrací po skončení léčby.

Plísňové onemocnění nehtů nazývá onychomykóza. Podle některých, tyto nemoci trpí 10-20% lidí s věkem a riziko vzniku plísňových onemocnění se zvyšuje. Když nemoc často postihuje nehty – to je způsobeno tím, že v oblasti zastavení šíření plísní jsou ideální podmínky. Uzavřené boty, pocení, nedostatek vzduchu a světla, neustálé teplo vyvolat šíření plísní na kůži nohou a nehtů. Nehty jsou ovlivněny méně často.

Hřebíky s plísňovou chorobou vypadají odporné, a to nemůže, ale vliv na kvalitu života. Pacienti, kteří jsou v rozpacích chodit do otevřené boty, chodit na pláži nebo v bazénu. Pokud postižených nehtů, je obtížné komunikovat s lidmi. Kromě toho, u pacientů s onychomykóza osoby slouží jako konstantní zdroj infekce pro příbuzných.

Samo o sobě, nemoc přetrvává. To může být komplikována alergické reakce na houby. Kromě toho, onychomykóza často komplikované a zarostlé nehty – v této nemoci je třeba chirurgickou léčbu.

Nemoc je způsobena většinou tím, několika druhy hub-dermatofyty. Houby mohou žít na kůži zdravých lidí, ale začnou se množit pouze v příznivých podmínkách. Je-li navíc, imunitní systém Odolnosti – druhy a vlastnosti u dětí u dospělých Lidský rychle snižovat začít vyvíjet onychomykózu.

Nehty může být ovlivněna v plném (celkem onychomykózy), boční strany (onychomykózy), z volného okraje nehtové ploténky (distální onychomykosy) nebo lak na válec z (proximální onychomykózy). Onemocnění se může vyvinout v různých způsobech. Když normotroficheskie onychomycosis změnit barvu nehtové ploténky, a ukazuje, že místa a pruhy, ale tloušťka hřebu zůstává normální, lesk zmizí. V hypertrofické formou nemoci zahušťuje nehtovou ploténku, deformován, se stává nudné a změna barvy. Hřeb může začít hroutit po stranách. Atrofická onychomycosis je charakterizována tím, odmítnutí nehtu od nehtového lůžka.

První narazí na horní část nehtu, ale pak pokračuje porazit růstového zónu. Ve stejné době, pacienti obvykle nemají nepříjemné pocity. Výjimka – porážka kvasinek, který způsobuje podráždění kůže a bolestivost.

Ať už je nutné poradit se s lékařem nebo lepší hledat snadný způsob, jak se zbavit plísně na vlastní pěst? Samozřejmě, že nejlepší způsob, jak se zbavit houby – je konzultovat dermatologa, který bude klást správné diagnózy, určit původce nemoci a předepsat léky, které mohou porazit nemoc.

Včasná léčba k lékaři ušetří cenný čas a peníze, protože výsledky testů lékař bude moci vybrat optimální léčebný režim.

Je pravidlem, že v raných stádiích nemoci doporučená lékařskou lak na nehty. Takové bezbarvý lak na nehtové ploténky za vzniku tenkého filmu, který zabraňuje houbu násobit. Kromě toho, léčivá látka v lacích mají antimikoznym akci. V některých případech, jmenovaný tablet (Lamisil, mikosist Mikosist – další lék na drozd a další), které inhibují aktivitu důležitou hub. Navzdory tomu, že poslední generace antimikoznyh minimálně toxické léky, mohou být obtížné jednat z jater a hematopoetických orgánů, takže jejich použití je třeba pečlivě. Během léčby je důležité, aby se alkohol, tak, aby nebránily práci jater ještě více.

Jak se zbavit plísní nehtů tradičních metod

Pokud vidíte lékaře z nějakého důvodu není možné, tam je vždy možnost vyzkoušet, jak některých lidí, jak se zbavit plísně. Alternativní medicína nabízí řadu nástrojů, které umožňují, aby zapomenout na problémy s nehty alespoň na chvíli. I přesto, že lékaři jsou skeptičtí ohledně takových metod, zbavit se mnoha příznaků onychomykózy je s jejich pomocí.

Velmi efektivní způsob, jak se zbavit houby na nehty – pastu z čerstvého česneku Česnek zdraví: téměř všelék Míchal se s octem devyatiprotsentnym. Tato směs se vtírá do hřebu každý den po teplé lázni s přídavkem sody a mýdla (7 litrů vody, by měla mít tři polévkové lžíce jedlé sody a trochu antibakteriální mýdla). Doba trvání koupele – třicet minut, pak je třeba pečlivě otřete nohy, léčit nehty pilník (nástroj, pak by měly být dezinfikovány) a vetřete do nehtové ploténky česneku směsi. O hodinu později, můžete odstranit zbytky česneku s hřebíky. Tento postup se musí opakovat až do úplného vymizení příznaků. Pokud se po týdnu léčby se situace nezměnila k lepšímu, budete muset najít způsob, jak navštívit lékaře.

Bez ohledu na způsob léčby je vybrán, je třeba připomenout, že onychomycosis je velmi nakažlivá. Během léčby je třeba věnovat zvláštní pozornost hygieně, každý den umýt (a dokonce i vařená) ponožky, zpracování vnitřního povrchu boty zvláštních přípravků. Ručník noha je také žádoucí, aby umýt denně. Všechna tato opatření pomohou zabránit re-infekce a aby se léčba účinnější.

Je důležité, aby zahájit léčbu co nejdříve. Zanedbání onemocnění, tím těžší je se zbavit, a tím agresivnější a drahé léky používané k léčbě potřebuje.

Zbavit houby

Žádné produkty v košíku.

Žádné produkty v košíku.

Betaglukan pro děti: když imunita potřebuje podporu

Malé děti často bývají nemocné. Vinu na tom většinou nese snížená imunita. Podpořit ji jde [. ]

Trametes versicolor může pomáhat v boji proti rakovině

Zdá se, že houba outkovka pestrá, známá pod vědeckými jmény Trametes versicolor a Coriolus versicolor, [. ]

Dva dopisy zkušeností

Většina zákazníků píše zkušenosti s produkty přímo do recenzí pod konkrétním produktem. Někdo nám napíše [. ]

Houba čaga a rakovina

Houba čaga – pohled na výzkum a lidové léčitelství „Jaké by to muselo být blaho [. ]

Jak houby reishi podporují dlouhověkost

Houby reishi a jejich pozoruhodné přínosy Jak reishi bojuje se stárnutím Houby reishi se staly [. ]

Příběh paní Jarmily

Příběh paní Jarmily Jmenuji se Jarmila, je mi 63 let, jsem rozvedená, mám dvě dospělé [. ]

Anona ostnitá – Graviola

Anona ostnitá neboli Graviola je portugalský název rostliny, která se běžně pěstuje a konzumuje v Latinské [. ]

Viscerální tuk: proč je tak nebezpečný a 5 způsobů jak se ho zbavit

Viscerální tuk: co je to a proč je tak nebezpečný? Většina lidí na tělesný tuk [. ]

Rakovina prsu – Bastyrova univerzita provedla studii outkovky

Rakovina prsu i prostaty – testování outkovky Rakovina prsu je nejčstějším zhoubným onemocněním u žen. [. ]

Které houby jsou nejúčinnější v boji proti rakovině?

Houby proti rakovině Už od nepaměti si lidstvo cení hub jako kulinářského zázraku a prostředku [. ]

Znáte bod dlouhověkosti Zu San Li?

Bod dlouhověkosti Zu San Li nebo také zkráceně „cusanli“ je nejspíše nejznámějším akupresurním a akupunkturním [. ]

Housenice čínská – světové rekordy

Housenice čínská láme rekordy Housenice čínská – sportovci při hledání doplňku, který by jim dodal [. ]

Lesklokorka lesklá – houba reishi. Co říkají o reishi odborníci? 108 odkazů

Lesklokorka lesklá – reishi a studie Lesklokorka lesklá – houba reishi studie ukazují, že prospívá [. ]

Metastáze, hemangiosarkom u psů

Metastáze, hemangiosarkom u psů Metastáze Metastáze (z řeckého μετά, změna a στάσις, místo; tedy vystěhování) je [. ]

Korálovec ježatý – léčebné účinky

Korálovec ježatý Hericium erinaceus (korálovec ježatý, jamabušitake, 山伏茸, 猴头菇) je jedlá a léčivá houba ze [. ]

Kvalita a charakter Duanwood Red Reishi

Houba Red reishi „Reishi“ je zralá plodnice houby Ganoderma lucidum, nejvíce studované a široce používané [. ]

Outkovka – Coriolus, účinná superpotravina pro imunitní funkce

Outkovka pestrá lat. Coriolus versicolor (Trametes versicolor) je úspěšná lesní houba, která hojně roste na [. ]

Betaglukany a jejich funkce v podpoře imunity

Betaglukany a zásadní role makrofágů v imunitním systému Betaglukany jsou nejčastěji a nejběžněji se vyskytující přírodní [. ]

Dřevokazné houby a jak na ně

Ve starších stavbách a na chalupách nás může nepříjemně překvapit tichý spolubydlící, který náš dům postupně požírá. Je jím nejnebezpečnější dřevokazná houba dřevomorka domácí . Protože intenzivně rozkládá celulózu napadá její mycelium nejen dřevo, ale také textil, papír a materiály, které celulózu obsahují. Postupně je naprosto zničí. Ve vlhkém prostředí bez pohybu vzduchu se houba velmi rychle šíří. K jejímu „zahnízdění“ nejspíš pomáhají i četné záplavy, které naše obydlí v poslední době opakovaně navštěvují.

Dřevomorka domácí (Serpula lacrymans) prostupuje prahy, zárubněmi dveří, dřevěnými stropy i krovy, přičemž její podhoubí dokáže prorůst i silnou zdí. Její plodnice jsou zpočátku bílé vatovité bochánky, později připomínající zprohýbaným koláčům, zprvu oranžově hnědé a v zralosti pokryté množstvím rezavých výtrusů. Jako prach je snadno rozneseme na botách – nejen po domě, ale třeba i k sousedům.

Mohl ji přivát vítr, přinést soused (jak ty mně, tak já tobě), ale zdrojem mohlo být i palivové dřevo ve sklepě nebo v dřevníku, odkud už podhoubí proroste dál do objektu. Napadené dřevo zpočátku slabě zhnědne a začne se vláknitě rozkládat. V další etapě ještě víc tmavne a rozpadá se kostkovitě na odštěpky s hladkými a lesklými hranami. Často se rozroste v zhlaví stropních trámů. Ovšem zničit může i podlahy, dřevěná obložení stěn a dokonce i nábytek, knihy, obrazy a koberce.

Pokud v domě nebo na chatě či chalupě objevíte třeba bílé vatovité útvary u prahu dveří nebo na trámech krovu, zjistěte nejdřív, o jakou houbu jde. Průzkum provedou odborné laboratoře, ale poradí vám i v mykologických poradnách, jen jim musíte vzorek napadeného dřeva přinést. Pokud se vaše podezření potvrdí (nemusí jít hned o dřevomorku), navrhnou vám postup sanace. Může ale jít i o bílé výkvěty anorganických solí na dřevě. Přesné určení škůdce je nezbytné.

Pokud opravdu šlo o dřevomorku, nejdřív ze všeho zlikvidujete plodnice, viditelné podhoubí a potom napadené dřevo. Odstraňte i veškeré narušené části dřevěné konstrukce, což není úkol snadný, protože musíte ubrat i asi sedmdesát centimetrů zdravého dřeva. Pokud jde o povrchové napadení trámu, odstraňte narušenou vrstvu mechanicky a čisté dřevo chemicky ošetřete. A v okolí napadení – třeba u dveřních zárubní, odstraňte i omítku až do zdravé a vyškrábejte i spáry mezi cihlami. Kde mycelium zdí prorostlo, vybourejte ji, místo chemicky ošetřete fungicidem a znovu vyzděte.

Když zjistíme rozsáhlé napadení dřevěného stropu, je rozumné jej celý nahradit ocelovými I profily a keramickými hurdiskami. Když houbu najdeme i na půdě, ověříme stav střešní krytiny a okapů -především v úžlabích. U podlahy ověříme stav “polštářů” trámků pod podlahovými prkny. Při větším rozsahu napadení je rozumnější uvažovat o totálním řešení, tedy nové podlaze z betonu. Vyměnit musíme i napadeno okna, parapety a zárubně. Nové dřevěné prvky by měly být preventivně pokud možno i hloubkově chemicky ošetřeny.

Ze sklepa, kde jsme dřevomorku zjistili, raději veškeré dřevěné prvky odstraníme a napadené dřevo spálíme mimo objekt. Dřív se doporučovalo napadené zdivo opálit. Víme ovšem, že proud teplého vzduchu spory i drobné úlomky podhoubí roznese do okolí.

Boj z houbou je obtížný, ale můžeme ho vyhrát. Vhodných chemických prostředků (fungicidů) je dnes na trhu poměrně dost, z tuzemských připomeňme BORONIT nebo BOCHEMIT. Další údržba však musí být zaměřena tak, aby se houba již neobjevila. Je nutné pravidelně sledovat izolace základů a stěn, zamezit zatékání, kontrolovat okapy, větrat a topit, protože dřevokazné houby průvan nesnášejí. Biotičtí škůdci se vyvíjejí uvnitř dřeva, ovšem obyčejné postřiky se dostanou jen jeden až dva milimetry pod povrch. Proto je dobré zasáhnout hloubkovou injektáží. Jako u doktora ochranný prostředek aplikujete jehlovými koncovkami přímo do dřeva nebo do předvrtaných otvorů. Neradno se o to ovšem pokoušet vlastními silami, protože je to práce pro specializovanou firmu. Její pracovníci do zdi v určitých vzdálenostech navrtají otvory, kladivem do nich natlučou plastové injektory s ventilem a přípravek se pak do otvorů „napumpuje“. Injektor působí jako zpětná záklopka a pesticid z dutinky pod tlakem proniká do profilu dřeva, prasklin v něm a nebo do zdiva. A pamatujte – přísné dodržování hygienických předpisů je při práci s ochrannými látkami nutností.

Pošlete článek na

2 Responses to “Dřevokazné houby a jak na ně”

Dobrý den, všude se zmiňuje likvidace, ale jak? Koupili jsme dům a po vyklizení velkého prostoru dílny od haraburdí se na udusané hlíně začala rychle rozrůstat dřevomorka. Kolik cm hlíny musíme odkopat? Kam s ní, když pozemek není veliký?

Dobrý den, pod udusanou hlínou asi bude dřevo, ne? Dřevomorka roste na dřevu a ne v hlíně. Odkryjte proto zeminu až na dřevo, pokud je to možné, odstraňte ho a místo ošetřete chemicky. Vše napadené dřevomorkou spalte.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Jak odstranit starý pařez

Odstranit starý pařez dá zabrat. Jako první se nabízí způsob mechanický: buď pracné kopání, nebo speciální fréza, kterou lze i objednat. Další možností je odstranění pomocí chemických látek. Pomoci vám však může i příroda sama, v podobě dřevokazných hub. Jaké zkušenosti mají naši čtenáři?

Chemické odstranění pařezu

Úspěšně používám dva způsoby odstraňování pařezů chemikáliemi. První počítá s okysličením dřeva a jeho pozdějším vypálením, druhý urychluje trouchnivění.

 • Při prvním způsobu do zaschlého dřeva vyvrtáme podle velikosti pařezu jeden až tři otvory o průměru 15 mm a hloubce 100 mm.
 • Do každého otvoru nasypeme ledek draselný nebo sodný a otvor dobře uzavřeme zátkou nebo sukem, ale tak, abychom mohli zátku později vytáhnout.
 • Asi za devět nebo deset měsíců zátku odstraníme, do otvoru nalijeme petrolej nebo naftu, kterou pak zapálíme. Pařez nasáklý ledkem zvolna vyhoří i se všemi kořeny.

Tento způsob samozřejmě nemůžeme použít při likvidaci pařezů, které jsou blízko dřevěných budov či jiných hořlavých předmětů. Pozor také dáváme na suchou trávu.

Účinnější, dokonalejší a bezpečnější je způsob druhý, který lze použít téměř při každé příležitosti.

 • Z řady vyzkoušených směsí se nejlépe osvědčila směs složená z 9 dílů dvojchromanu sodného, 3 dílů chloridu měďnatého, 2 dílů octanu manganatého a 2 dílů chloridu manganatého.
 • Jako v předchozím případě do pařezu vyvrtáme otvory a do nich směs nasypeme.
 • Po zetlení dřeva, tedy asi po roce, můžeme (ale nemusíme) trouchnivý pařez obložit třískami a zapálit.

Oba způsoby chemického odstraňování pařezů se osvědčují tam, kde je třeba šetřit fyzickou prací a kde se nezávodí s časem

František Kala, Blansko

Chemická likvidace pařezů je dlouhodobější proces.

 • Při použití starší a v praxi vyzkoušené metody horní vodorovnou plochu pařezu nařízneme pilou (i motorovou) do hloubky asi pěti centimetrů (při menším průměru uděláme hloubku menší).
 • Do vzniklé drážky jednou za rok nasypeme kuchyňskou sůl nebo ledek. Množství soli nemusí být velké a rozpad pařezu urychlíme tím, že drážku zakryjeme zatíženou igelitovou fólií, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou.

Do dvou let jsme tímto způsobem zlikvidovali až patnácticentimetrové pařezy lískových ořechů.

Patrika Lexová, Brandýs nad Labem

Povolejte na pomoc houby!

Dávám přednost biologickému odstraňování pařezů. Netrvá zase o tolik déle, nežli chemické, a přitom ještě přináší druhotný užitek, nehledě na to, že svou zahrádku nezatížím žádnou chemií.

Na vhodná místa pařezu jednoduše nasadím hlívu ústřičnou. Násada je běžně k dostání, většinou i v praktických kolících, kter se do pařezu jednoduše vsunou. Nejlépe se jí daří na pařezech listnatých stromů, především topolů, ale poroste i jinde. Hlíva je dřevokazná houba, a tím, mjak roste, dřevo rozkládá, doslova ujídá. Přitom je výtečná v kuchyni a také je elixírem pro zdraví, posiluje imunitu, působí proti mnohým civilizačním chorobám. Na trhu se navíc objevují násady i dalších zajímavých, jedlých i léčivých druhů hub, například shi-také, které stojí za to vyzkoušet.

Lída Kocourková, Jičín

Podle mého názoru nejsou neškodné chemikálie, protože každá svým způsobem negativně ovlivňuje okolní přírodu. Znám jiné řešení, neboť sama příroda si poradila s uvedeným problémem. Jedná se o dřevokazné houby. Tuto službu nám namísto chemikálie udělá jedinečná houba – hlíva ústřičná (Pleurotus ostreátus), kterou běžně dostaneme v prodejnách ovoce a zeleniny.

 • Opatříme si podhoubí nebo houby hlívy ústřičné.
 • Houby ve vhodné nádobě rozdrtíme s vodou na hustou kašovitou hmotu a necháme dva dny odpočívat.
 • Mezitím z pařezu, který chceme odstranit, odřízneme dřevěné kolečko (ve tvaru koláče).
 • Kašovitou hmotu pak naneseme na zůstatek pařezu a přiklopíme odříznutou částí, kterou k pařezu určenému k likvidaci přitlučeme hřebíkem.
 • Potom se jenom staráme o to, aby pařez nezaschnul.

Za čas pařezem proroste podhoubí a objeví se první plodnice. Houba na pařezu vydrží až do úplného rozpadu dřevní hmoty.

Podotýkám, že plodnice hlívy ústřičné jsou jednoleté a rostou od jara až do zimy (hlavně však na podzim). Hojně na listnáčích, vzácněji na jehličnatých dřevinách.

Obdobné účinky jako hlíva ústřičná má na pařez určený k likvidaci václavka obecná (Armillariella mellea). Tu však pro její schopnost napadnout i živé stromy k těmto účelům použít nedoporučuji. Její úmyslné pěstování by dokonce mohlo vyústit do střetu s literou lesního zákona pro úmyslné šíření této dřevokazné houby.

Jiří Mika, Karlovy Vary

Mohlo by vás zajímat

 • Rychle rostoucí dřeviny na topení I.

 • Vaření a recepty

  Hlíva ústřičná v receptech houbařů

  Vaření a recepty

  Hlíva ve špízu, mletá, místo masa i jako chuťovka

 • Hlíva ústřičná posiluje imunitu

 • Zahradní inspiromat X. : Jak sázet dřeviny

  Více z rubriky: Zahrada

 • Co radí zahradnický lunární kalendář na konci října?

 • Jak chránit vzrostlé stromy na stavebním pozemku

 • Faukárie tygří tlamička: Drobný sukulent, který vás…

  Táhnutím přejdete na další článěk

  Co radí zahradnický lunární kalendář na konci října?

  Používáme soubory cookies pro poskytování kvalitních služeb. Úpravy můžete provést v nastavení prohlížeče.

  Dřevomorka: 6 kroků, jak se jí zbavit (prevence a likvidce)

  Dřevomorka domácí dokáže způsobit nenapravitelné škody, a proto je potřeba začít s její likvidací co nejdříve. Zbavit se dřevomorky však může být mnohem těžší, než se na první pohled zdá. V článku se dozvíte, co je dřevomorka a jak se proti ní bránit.

  Co je dřevomorka?

  Dřevomorka domací (Serpula lacrimans) je dřevokazná houba, která napadá zabudované dřevo v konstrukcích budov. Způsobuje hnědou hnilobu, která rozkládá dřevo a snižuje jeho pevnost, což může narušit statiku celého domu. Plodnice dřevomorky má nahnědlou barvu s bílými okraji a při svém růstu produkuje poměrně velké množství vody, čímž si sama pro sebe vytváří ideální podmínky pro růst. Plodnice produkuje i velké množství výtrusů, které jsou lehké a mohou se přenášet vzduchem na velkou vzdálenost.

  Její nebezpečí se však skrývá v podhoubí, přes které se může rozšířit do celého domu za pomocí tzv. rhizomorf. Rhizomorfy jsou dlouhá vlákna podhoubí, které dokáží prorůstat i přes jiné materiály než dřevo (zdivo, omítka apod.), takže i přes odstranění viditelné plodnice se může dřevomorka objevit znovu.

  Kde se dřevomorka může objevit

  V místech se zvýšenou vlhkostí, kde se například málo větrá. To znamená třeba sklepy, půdy nebo i neprodyšně uzavřené podlahy.

  I v nových objektech se může objevit dřevomorka, pokud zvolíme nevhodný stavební materiál, technologický postup. Je proto třeba se věnovat každému detailu stavby, aby nedošlo i ke konstrukční chybě, která by způsobila kondenzaci, nebo zatékání vody.

  Podívejte se, jak dřevomorka vypadá.

  Optimální podmínky pro dřevomorku

  Optimální podmínky má dřevomorka v uzavřeném prostoru s optimální zvýšenou vlhkostí alespoň 18 % a teplotou kolem 22 °C. V případě, že vlhkost dřeva překročí 30 %, tak aktivita této dřevokazné houby se zastaví. Bohužel na její místo může nastoupit jiný druh houby, které vyšší vlhkost vyhovuje.

  Dřevomorka roste v ideálních podmínkách až 6 mm za den a za rok až o 2 m!

  6 kroků, jak se zbavit dřevomorky

  Pokud jste tedy doma skutečně našli plodnici dřevomorky, tak je možné, že napadení by mohlo být mnohem většího rozsahu, než se na první pohled zdá. Nestačí tedy jen zlikvidovat plodnici, ale musíte zajistit i okolí. Těchto 6 kroků vám v tom pomůže.

  1. Zlikvidujte plodnici dřevomorky a zjistěte rozsah poškození.
  2. Důkladně zlikvidujte všechny napadené části dřeva i v okolí plodnice dřevomorky. Doporučuje se i odstranění dřevěných prvků alespoň 1 m od poškozeného místa, jako ochranná zóna. Nejlepší je poškozené dřevo spálit dále od objektu.
  3. Je-li napadena i část omítky či zdiva, tak je třeba ho vybourat, chemicky ošetřit například injektáží, a znovu vyzdít. Je-li to z bezpečnostních důvodů možné, tak můžeme použít i tepelnou ochranu pomocí propan-butanového hořáku.
  4. Okolí napadeného místa dřevomorkou je třeba chemicky ošetřit fungicidním prostředkem (Lignofix, Bochemit apod.). Rozhodně přípravkem nešetřete a můžete ho aplikovat i opakovaně. Nezapomeňte fungicidním prostředkem impregnovat i nové prvky, kterými budete vzniklé škody spravovat.
  5. Pokud to lze, tak odstraňte příčinu zvýšené vlhkosti. Zamezit zatékání, nebo opravit konstrukční nedostatky.
  6. Větrejte a zbytečně nevytvářejte vlhké prostředí.

  Pokud se rozhodnete raději vyhledat odbornou pomoc při likvidaci dřevomorky, tak je to jedině správně, ale nezapomeňte si sjednat delší záruční dobu, protože v případě nekvalitně provedené práce se vám může dřevomorka objevit znovu po 2-3 letech. Rovněž existuje i několik dalších metod, jako například mikrovlnná sanace.

  V případě starých budov je třeba zajistit, aby nedocházelo ke zvýšené vlhkosti konstrukce. Nejjednodušší způsob je tedy zajistit pravidelné větrání. V případě koupi staršího objektu si můžete nechat vypracovat i mykologický posudek a poradit se odborníkem na vhodných konstrukčních úpravách.

  Při návrhu nových budov je třeba se vyvarovat použití nevhodných materiálů na daný detail, věnovat pozornost samotnému návrhu detailu, a i technologickým procesům, které by mohly zapříčinit zvýšenou vlhkost v objektu. Dřevo je možné před zabudováním impregnovat vhodným fungicidním prostředkem ve formě máčení nebo nátěru. Vždy jde ale o chemické prostředky, a proto by tak mělo být učiněno jen v opodstatněných případech, kdy předpokládáte možný výskyt dřevomorky.

  Co se týká vlhkosti zabudovaného dřeva, je určitě lepší používat uměle vysušené řezivo, které je sice dražší, ale hodnota vlhkosti kolem 15 % zajišťuje dobrou vstupní ochranu jak proti dřevokazným houbám, tak i dřevokaznému hmyzu. Rovněž tvrdé dřevo akátu, nebo dubu představuje pro dřevomorku těžký oříšek a dřevo modřínu nebo borovice s vyšším obsahem pryskyřice jí rovněž není příliš po chuti.

  Líbil se vám článek a byl pro vás přínosný? Nezapomeňte ho ohodnotit a případně se zapojit do diskuze.

  Hodnocení: 5/5 (29 hodnocení)

  Podělte se s námi o Váš názor:

  Související články:

  Dům měsíce v galerii

  NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY

  NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

  Registrujte se k odběru novinek a zajímavostí ze světa dřevostaveb.

  Zvažte prosím deaktivaci AdBlocku pro tento web.

  Přístup k obsahu tohoto portálu je zdarma. Naším zdrojem příjmu je totiž bannerová reklama.

  Používáním systému AdBlock nás připravujete o finanční zdroje, bez kterých nebudeme schopni portál nadále provozovat.

  V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonu ruky na červené značce a zvolte ‘Nespouštět na stránkách na této doméně’. Děkujeme!

 • Leave a Reply