Zánět hrdla laryngitida houbová infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Mykóza hrdla – příznaky a léčba

Infekce hrdla může být nejen virové nebo bakteriální etiologie. Patogenní houby mohou způsobit zánět lor- specifické orgány. Porazit mandlích, v krku, hltanu a hrtanu houby zvané mykóza. Většina z nich jsou faringomikoz poněkud méně – larinhomikozy.

I když mnoho lidí je vystavena infekci, příznaky nemoci jsou vzácné. Kromě získání tělo houby, plíseň nohou je třeba zahájit jeho vývoj, existují zvláštní faktory v orhayzm.

Mykóza v krku často nesprávně diagnostikovány, vzala ho za bakteriálních zánětů jako symptomy a vnější obraz onemocnění jsou velmi podobné. Ale antibiotika jen zhoršuje klinický obraz.

Proto, aby se odlišili od jiných plísňových infekcí je nutné provést další výzkumné metody považovat za výsledek se konala v pořádku.

Mykóza více pravděpodobné, že způsobí kvasinek rodu Candida. On se odkazoval na podmíněně -patohennyh mikroorganismy, protože žije ve sliznici úst a hrdla zcela zdravé.

Nemoc se nevyvíjí normálně vzhledem k tomu, že sliznice aktivní růst a rozmnožování hub je inhibována jinými bakteriemi (mikroflóry), zvláštní místní imunitních buněk, stejně jako speciální chemické látky, které tvoří sekreci hlenu a mají antiseptické vlastnosti.

Také mykóza patogeny mohou být formy, zejména z rodu Aspergillus a Penicillium. Ve vzácných případech se může rozvinout hluboké mykózy hltanu a hrtanu – závažné infekce, epidemie byly dříve k dispozici pouze v tropických zemích, ale teď některé případy občas objeví v SNS. Koktsidioidoz, blastomykóza, histoplazmóza, kryptokokóza – příklady hlubokých mykóz.

Kromě přítomnost houby v těle mykóz hrdla přispívá k množství pomocných faktorů. Například, poruchy v lokální nebo celkové imunity vede k blokování z faktorů, které brání rozvoji plísní, která podporuje jejich aktivní reprodukci. To je možné v přítomnosti chronického zánětu v hrdle. Těžké formy plísňové infekce zjištěné imunodeficience, včetně AIDS.

Příčinou hltanu kandidózy často cukrovkou, protože zvýšené hladiny glukózy vytváří příznivé podmínky pro chov houby.

Ostatní metabolické a hormonální rovnováhu v těle také přispívají k výskytu kandidózy. Některé léky mohou inhibovat bakteriální flóru a imunitní odpovědi, a to vede ke vzniku volných příležitostí pro růst a množení plísní. Mezi tyto léky:

Jakékoli poškození sliznice je vstupní branou do houbové infekce. V místě poranění vytváří příznivé podmínky pro realizaci houby a propuštěn z rány tajemství je dobrá živná půda. Mykóza často vyvíjí po traumatickém cizího tělesa, špatně uzavřeno zubní protézy a po instrumentálních vyšetření.

Mykóza krku u 30% případů, lokalizovaných v hrtanu a 70%, – v hrdle. Porážka houba hltanu se nazývá faringomikoz. Mandle je oblíbeným místem lokalizace houbové infekce. Jedná se o houbové onemocnění zvané angina pectoris, jejíž příčina často slouží kvasinkami. Kandidóza vyvíjí chronicky zanícených mandlí, který způsobuje zánět mandlí plísním, vyznačující se častým akutním zánětem.

Příznaky se podobají klasické anginy pectoris. Mandle viditelné bílé skvrny, jejich oteklé sliznice. Buď výrazný a příznaky intoxikace.

Mykóza krku začíná s pocitem sucha v ústech a pak bolest, svědění, pálení v krku. Na vyšetření, viditelné zarudnutí sliznice, na které se vztahuje zvláštní povrchovou úpravou (viz foto). Plak je jako bílá nebo nažloutlé vločky, někdy označované jako "kýčovité". Ten se vztahuje na mandle, jak je vidět na fotce, patrové klenby, zadní stěny hltanu, měkkého patra, čípku. Na fotografii je také patrné, že deska se nachází na pozadí zarudlé sliznici se.

Larinhohomikoz, tj lokalizaci houbových zánětu v krku, časté u mužů 2 krát větší pravděpodobnost, že bude spojena s vyšší frekvencí pravidelného dopadu na krku dráždivých faktorů (např kouření).

Mykóza hrtanu se vyvíjí v průběhu času, jeho symptomy postupně roste. Charakteristika vzhled chrapot hlasu, mírná bolest. Hrtanu je pokryta ostrovy uvnitř bílé barvy.

Diagnostika a léčba

Strávit mikroskopie plak a vzal ho do kultivačního média. Na snímku jsou pěstovány v živném prostředí kolonie houby Candida. Také se používá histologické diagnostických metod.

Léčba plísňové infekce představuje určité potíže jako sportovní hrdlo obvykle dochází na pozadí druhé patologie. To je, když sportovec doprovází diabetes, jeho léčba může dát jen dočasné zlepšení, a žádnou záruku, že v průběhu času bude docházet k recidivě onemocnění.

akutní zánět hrtanu

Akutní zánět hrtanu , lidově zvaná falešná Záď často vyskytuje u dětí i dospělých. Jak diagnostikovat a léčit každý nemoc by měla vědět.

Akutní zánět hrtanu – zánětlivé onemocnění hrtanu, která je charakterizována ztrátou hlasu a štěkání paroxysmální kašel. Navzdory skutečnosti, že tato choroba dobře reagují na léčbu, by neměl oddálit nebo ignorovat doporučení lékaře, aby nedošlo k dělat spoustu nepříjemných komplikací.

Příčiny akutní laryngitida

Hlavní příčinou akutního zánětu hrtanu – virů, které způsobují akutní infekční onemocnění (chřipka, spálu , záškrtu ). To je také častou příčinou laryngitida je přepěťové vazy, mechanické a chemické podráždění.

Za normálních okolností hlasivky ovládat snadno a flexibilně, hladce otevřely a utažené a zvuková vibrace je slyšet. Když zánět šlach stane drsná a oteklé, hlas hripnet, a pak může a dělá propast (aphony).

U dospělých, kromě příčinu laryngitida infekce mohou zahrnovat:

 • tvorba vředů oblasti hlasivek,
 • novotvary sliznice svazků (uzlů, polypy)
 • Chronická onemocnění horních cest dýchacích (zánět vedlejších nosních dutin, zánět vedlejších nosních dutin, nosní mandle )
 • hlasivek ochrnutí v důsledku mrtvice, trauma nebo zhoubnému bujení,
 • Změny související s věkem.

Faktory, které přispívají k rozvoji akutní laryngitida:

 • hypotermie,
 • špatné návyky pro zdraví (kouření, alkoholismus)
 • nevyvážená strava, obezita,
 • přepětí hlasivky,
 • vdechování vzduchu naloženým s prachem a chemickými látkami,
 • nebezpečné pracovní podmínky,
 • snižuje imunitní obrany.

Ve většině případů, původce tohoto onemocnění jsou takové mikroorganismy:

Je možné, že příčinou zánět několik typů mikroorganismu ve stejnou dobu. Pro akutní zánět hrtanu je charakterizován světlice mikro epidemií, nejčastěji se vyskytující v organizovaných dětských kolektivech.

Jak je akutní zánět hrtanu?

Bez ohledu na to etiologických faktorů, vypadá to, že patogenezi onemocnění:

 1. První krok je znázorněn překrvení sliznice vzhledem k jeho zničení mikroorganismy nebo viry.
 2. V dojde k zánětu sliznice vazodilatace, transsudátem výpotek submukózní infiltrace leukocytů.
 3. Po objevení transudate objeví exsudátu, který může být mukózní nebo hnisavé povahy, někdy s krevními částicemi.
 4. Intoxikace zánět vede k otoku sliznice hlasivek, což často vede k stenóz hrtanu u malých dětí (falešné zrn).

Příznaky akutní laryngitida

Pro akutní laryngitida, vyvíjí na pozadí akutních respiračních virových infekcí, vyznačující se tím, ostrým a náhlým začátkem. Prvními příznaky jsou bolest, suchá, podrážděná krku. Poté, co se objeví bolesti složku, která zvyšuje s polykáním zvuk a výslovnost. Tam je chrapot, který jde do plného Athos (bez hlasů). Velmi štěkání dochází paroxysmální kašel, který je doprovázen trhání bolest. Často se první příznaky pozoroval tělo hypertermie, zimnice, bolesti hlavy, malátnost celkových příznaků.

V případě akutní zánět hrtanu rozvíjí na pozadí SARS, to je často zánětlivý proces se vztahuje na horní i dolní části dýchacího ústrojí, zachycující průdušky a plíce. Akutní klinický obraz je uložen 5-7 dní, po kterých se příznaky akutního zánětu dotací a hlasivky pokračovat v jejich funkci. 12-15 dní zcela zmizí příznaky zánětu.

Diagnostika akutní laryngitida

Přesně diagnostikovat a předepíše vhodnou a účinnou léčbu, lékař potřebuje sbírat detailní anamnézu, jmenovat další vyšetřování, diferenciální diagnóza.

 1. První a nejvíce informativní etapa řešení diagnózy je Opatrná historie (pokud je nástup onemocnění, co způsobilo to, co příznaky se obávají). Po sběru těchto informací, lékař přistoupit k objektivnímu vyšetření.
 2. Provádět obecná testy krve a moči potvrdí přítomnost zánětu v těle (zvýšený počet bílých krvinek, ESR).
 3. Diagnostika pro nekomplikované akutní laryngitida obvykle není nárok. Ale pokud došlo k akutnímu Obliterující laryngitida, měli byste se držet přímý laryngoskopie. Laryngoskop obraz, ve většině případů, je reprezentován edém, překrvení sliznice, zúžení průsvitu hrtanu o 50-75%. Když fibrinózní laryngitida bude viditelný bělavý povlak, hemorrhagické – krvácení do sliznice.
 4. X-ray studie hrudníku hraje nosnou funkci pro diferenciální diagnostiku.
 5. Během diferenciace diagnózy by měl být vypuštěn onemocnění, jako je SARS a dalších infekčních onemocnění (prodromální období), záškrtu, erysipel, syfilis , alergické otoky, cizí těleso respirační retrofaryngeální absces.

dělají taktiku a léčbu pacientů s akutní laryngitida

Při léčbě akutní laryngitida navíc k léčbě drogové závislosti, to hraje důležitou roli vytváření terapeutický a ochranný režim, stravu a komplexní rehabilitaci.

U pacientů s teplotou těla subfebrile doporučený klid na lůžku a. Při pokojové teplotě by měla být 19 až 20 0 ° C, je však nutné pro zvlhčování vzduchu a pravidelně vysílán. Ujistěte se, že upozornit pacienta, že by měl mluvit tak málo, jak je to možné, tak, aby nedošlo k namáhání hlasivek. Ale plně zajištěno z rozhovoru je také nemožné, protože se může stát psychologické trauma pro pacienta. Výkon v průběhu léčby musí být v rovnováze, jemné mechanické a tepelné vaření. Pro období nemoci je vyloučeno vše plně kořeněné, slané, kyselé, vše, co může dráždit hrdlo sliznici. Pro rychlou obnovu k pacientovi je nutné stanovit pití bohatou a teplý, v oblasti krku, lze použít suché teplo.

No přijde k lékařskému ošetření, musí být komplexní a vysoce jmenovaný lékař. Standardní léčba obvod obsahuje:

 1. Antibakteriální léky širokospektrá ( amoxicilin , ospamoks, Augmentin). Pro dobré výsledky se získají s kombinací amoxicilin kyseliny klavulanové. Léčivo se podává v dávce 625-1000 mg (2 nebo 3 krát denně). Typicky, úleva od použití těchto léků je v 1-2 dny. Je také dobré antibakteriální účinnost mají fluorochinolové drogy (doxycyklin levofloxacin).
 2. S ohledem na skutečnost, že velké dávky antibiotik, je třeba jmenovat léky, které obnovují střevní flóru se používá k léčbě – Probiotika (laktovit, bifiform, Linex).
 3. pro symptomatickou léčbu přípravy: Pro vysoké teploty těla – antipyretiky (ibuprofen, aspirin, paracetamol, Analgin) v Bole hrdla doporučených topické aplikace aerosolů (ingalipt, chlorofylin, orasept, geksasprey), pastilky (Travisil, islamint, septolete, Falimint).
 4. Je-li příčinou zánětu hlasivek se stal virus, je vhodné brát antivirotika (anaferon, altabor, amiksin, immunal, imunnoflazid).
 5. Pomoci zmírnit podmínku máchání odvar z heřmánku, šalvěje, do kterého můžete přidat trochu soda.
 6. Velmi často u malých dětí je komplikována akutní laryngitida stenóza hrtanu (false zádě). Pro úlevu od akutní ataky, pacient by měl být přijat do nemocnice pro resuscitaci.

Fyzikální terapie v léčbě akutní laryngitida

V závislosti na fázi onemocnění mohou být různé rehabilitační:

 1. V první fázi onemocnění se vyznačuje suchý kašel, bolesti v krku, chrapot. Zmírnit podmínku první fáze onemocnění pořadu suchého tepla do oblasti krku, UHF postupu, hořčice omítek na chodidle a lýtkové svaly, hořčice koupel nohou. Velmi dobrá zmírňuje bolest a bolest aerosolové podání lytické směsi, pro které je přípravek 1 pro inhalační potřebě:
 • rr hydrokortison 1,0;
 • 1% roztok dimedrola 1,0;
 • 0,5 1,0% roztok novokain.
 • fyziologický roztok chloridu sodného na 1,0.
 1. Ve druhé fázi akutní laryngitida velice efektivní inhalaci soda nebo minerální alkalických vod „Borjomi“, „Glade Kvasova“, „Essentuki №4».
 2. Na třetím stupni, zánět hlasivek, zvláštní pozornost by měla být věnována obnově jejich funkcí. Doporučuje se projít vibrační rychlost pro hrtanu a elektroforézou s vápníkem v poškozené oblasti.

Recepty na tradiční medicíny v léčbě akutní laryngitida

Při léčbě zánětu hrtanu, stejně jako při léčbě jiných chorob, nezapomeňte o velmi účinný a přírodní recepty tradiční medicíny. Zmírnění stavu a pomůže urychlit zotavení bylinnou inhalaci trávy posloupnosti a fialek. Pro přípravu přičemž 1 čajová lžička trávy a zkroucení 500 ml vařící vody, 50-60 minut. Musíte dýchat páry infuzních 10-15 minut. Průběh postupu – 15-20.

esenciální oleje z eukalyptu, šalvěj a rakytníku jsou také vhodné pro inhalaci.

Pro obnovení hlasového oblek chutný a zdravý nápoj, vyrobený ze semen anýzu vývar, brandy a medu. Pro přípravu tohoto léku budete potřebovat:

 • čištěná voda – 250 ml,
 • anýzu osiva – 100 g,
 • brandy – 1 polévková lžíce
 • med – 2 polévkové lžíce.

Všechny ingredience potřebné mix důkladně brát 1 čajovou lžičku několikrát denně.

Komplikace akutní laryngitida

Jak bylo uvedeno výše, akutní zánět hrtanu rychle reagovat s včasným jmenováním adekvátní léčby. Existují případy, kdy zánět stává chronickou, s nimiž se střídají období remise a recidivy. Zvláštní nebezpečí s sebou nese akutní laryngitida u malých dětí, kteří kvůli fyziologické struktury dýchací soustavy orgánů mohou nastat epizody akutního respiračního selhání. Ze všech možných komplikací akutní laryngitida je několik typů:

 • Difuzní zánět hrtanu – zánět sliznice vestibulu hrtanu a okolní orgány dýchacího ústrojí.
 • Subglotická laryngitida akutní – zánětlivá onemocnění sliznice hrtanu, který se vyznačuje rozsáhlý otok v symetrickém podskladkovom oddělení.
 • Akutní laryngotracheitidě nebo laryngotracheobronchitis – zánět hlasivek, která sestupuje do spodních částí dýchací soustavy a zahrnuje průdušnice a průdušek.
 • Epiglotit – zánět epiglottis, který pokrývá glossoepiglottidean záhyby, jsou nejvíce náchylné k této komplikaci děti do 7 let.
 • Laringotraheobronhita maligní forma – zánět dolních dýchacích cest, což v důsledku zánětu sliznice pozorovaného přidělení hemoragické sputa.

Prevence akutní laryngitida

Pro prevenci laryngitida několika jednoduchých pravidel, musí být dodrženy:

 • vést zdravý životní styl,
 • vzdát špatných návyků,
 • vyvážené a obohacené potraviny,
 • včasná léčba chronické ohnisek nákazy,
 • Výstraha kontaktu s infekcí,
 • nedošlo ke zranění a popáleniny na krku sliznici,
 • ovládání zatížení hlasivek.

Kopírovat místo je možné pouze s aktivním odkazem na zdroje.

Informace na této stránce průzkumné v přírodě a nejsou na předpis léčba

Zánět hrtanu – laryngitida

Zánět hrtanu neboli laryngitida je relativně časté infekční onemocnění, které postihuje děti i dospělé osoby. Hrtan je část dýchacích cest. Směrem dolů ústí hrtan do průdušnice a směrem nahoru sousedí s nosohltanem, od nějž je při polykání oddělen záklopkou hrtanovou. Hrtan ovšem není jen jakási spojnice nosohltanu s průdušnicí. V hrtanu se totiž vyskytují dva důležité vazy. Jsou to tzv. hlasivky a jejich rozkmitání vydechovaným vzduchem je základem tvorby lidské řeči.

Děti je při těžších projevech vhodné vzít k dětskému lékaři, který je vyšetří. Důležité je odlišit laryngitidu od epiglotitidy, která je mnohem vzácnější a nebezpečnější. První pomocí u dítěte s laryngitidou je otevřít okno a nechat ho vdechovat chladný vzduch. Chladný vzduch zklidní podrážděný hrtan a dítěti se uleví.

1318 článku o nemocech, bylinách a potravinách.

Strava a bylinky nejsou vše, ale působí na naše zdraví.

© 2011 MUDr. Jiří Štefánek, IČO 88318427 (webmaster: Mgr. Martin Fajmon), Administrace

Laryngitida

Akutní laryngitida je infekční onemocnění horních cest dýchacích způsobující otok anatomicky nejužší části hrtanu pod hrtanovou příklopkou – subglotického prostoru. Proto se přesněji označuje jako subglotická laryngitida, též pseudokrup (příznaky jsou podobné záškrtu hrtanu – difterickému krupu) či stenotizující laryngotracheitida. Charakteristickými příznaky jsou štěkavý kašel a inspirační stridor. Laryngitida se vyskytuje v zimě nebo na podzim prakticky výhradně u dětí, nejčastěji od 6 měsíců do 3 let. Příčina laryngitidy bývá virová.

Anatomie dýchacích cest

Dýchací cesty jsou vyztužené trubice, jimiž proudí při dýchání vzduch. V prostřední části hltanu (pharyngu) se dýchací cesty kříží s cestami polykacími. Toto překřížení je rozděluje na horní cesty dýchací (dutina nosní, nosohltan) a dolní cesty dýchací (hrtan, průdušnice a průdušky). Hrtan (larynx) má tvar trojbokého jehlanu základnou obrácený směrem nahoru, jeho podkladem jsou chrupavky vzájemně pohyblivě spojené pomocí kloubů a vazů. Hrtan se skládá ze tří částí:

 • supraglotické části obsahující hrtanovou příklopku (epiglottis)
 • glotické části tvořené hlasivkami
 • nejužší (zvláště u dětí) subglotické dutiny plynule přecházející do průdušnice

Laryngitida – příčiny

Zánět hrtanové či průdušnicové sliznice zpravidla vyvolává virová infekce, která se šíří vzduchem kapénkami. Polovinu případů způsobuje parachřipkový virus (virus parainfluenzy), dále se uplatňují jiné respirační viry jako adenoviry, RS viry, chřipkové viry. Inkubační doba laryngitidy je 1 – 3 dny. Na vzniku se může podílet i alergie.

Příznaky laryngitidy

Akutní laryngitida začíná pozvolna příznaky infekce horních cest dýchacích se zvýšenou teplotou a suchým kašlem. Poté se přidruží charakteristický štěkavý kašel a inspirační stridor – hrubší, chraptivý zvuk v průběhu prodlouženého nádechu, způsobený zúžením horních dýchacích cest. Dítě je neklidné, má chraptivý hlas, který postupně může i ztrácet. Vlivem zúžených dýchacích cest se k zajištění dostatečného dýchání zapojují pomocné dechové svaly – mezižeberní,hluboké krční a zdvihače hlavy, což se projevuje tzv. zatahováním hrdla (jugula) a nadklíčkových jamek, v těžším stádiu i podžebří a mezižebří. Postupně se objevuje dušnost.

Při závažnějším průběhu choroby, zvláště u kojenců, se zvýrazňuje inspirační stridor, dušnost a neklid. Dítě je bledé, úzkostné a má zrychlený srdeční tep. Nedostatečné zásobení krve kyslíkem tzv. hypoxémie se projevuje cyanózou – modravým až modrofialovým zbarvením kůže a sliznic. Zpočátku neklidné dítě se stává apatické, má zastřené vědomí, jakoby bylo v hlubokém spánku.

Laryngitida u dětí a její průběh

Průběh laryngitidy u dětí se může zdát závažný, zpravidla však není tak dramatický jako zánět hrtanové příklopky (akutní epiglotitida) způsobený bakteriální infekcí Haemophilus influenza. Riziko udušení není příliš velké, k intubaci se přistupuje pouze vzácně. Běžná laryngitida u dětí obvykle odezní spontánně po několika dnech. Často se však opakuje, každá ataka může být jinak závažná. U recidivujících průběhů bývá zvýšená reaktivita průdušek.

Akutní laryngitida – diagnostika

Stanovení diagnózy akutní laryngitidy je na základě charakteristických příznaků štěkavého kašle a inspiračního stridoru. Nápovědou je kojenecký nebo batolecí věk a typický výskyt v podzimním či zimním období. Lékař může prohlédnout hrtan tzv. nepřímou laryngoskopií pomocí laryngeálního zrcátka. Nemocný otevře ústa a vyplázne jazyk, který lékař chytí do kousku gázy a jemně ho táhne směrem ven a dolů. Čelním reflektorem si osvětlí do hltanu vložené zrcátko a prohlédne hrtanovou dutinu. Dále vyzve pacienta, aby řekl „hi“, při kterém se rozevřou hlasivky, a on uvidí subglotický prostor. Při subglotické laryngitidě by pozoroval otok hrtanové příklopky i části pod ní a zarudlé hladké návalky pod hlasivkami.

Jelikož se jedná o ne příliš příjemné vyšetření, v akutním stavu by se nemělo provádět, protože vede k dalšímu rozrušení dítěte a zhoršení situace. Navíc může vlivem podráždění hrtanu dojít ke křečovitému uzavření hrtanu vedoucí k nedostatečnému přísunu vzduchu do plic.Dětský lékař si dále dítě poslechne fonendoskopem, v závislosti na závažnosti může slyšet normální dýchání, drsné vrzoty či oslabené dýchání. Laboratorní vyšetření krve prokáže pouze nepatrně zvýšené zánětlivé parametry. Bílé krvinky bývají v normě. Protože se jedná o virovou infekci C – reaktivní protein (CRP) – bílkovina produkovaná při bakteriálním zánětu dosahuje maximálně 30 mg/l, může však být i v normě.

Laryngitida u dětí – klasifikace

Závažnost laryngitidy se určuje podle tzv. Downesova skóre. Hodnotí se dýchání při poslechu fonendoskopem, charakter kašle a stridoru, přítomnost zatahování pomocných dýchacích svalů a přítomnost cyanózy. Jednotlivým příznakům a jejich závažnosti je přiřazen určitý počet bodů. Na základě výsledného součtu bodů je doporučena ambulantní léčba, hospitalizace či zvážení léčby na jednotce intenzivní péče.

Laryngitida – léčba

Cílem léčby laryngitidy je snížit otok hrtanu způsobený zánětem i reflexně. Pomocí režimových opatření, medikamentózní léčby či invazivních postupů se tak zajistí dostatečný přísun vzduchu do plic.

Pokud se u vašeho dítěte objeví charakteristický štěkavý kašel, první pomocí je otevřít okno a uklidnit dítě. Zklidnění dítěte, nejlépe matkou, je nejdůležitějším terapeutickým zásahem. Chladný a vlhký vzduch zmírňuje křečovité uzavření hrtanu tzv. laryngospasmus a rovněž napomáhá uklidnění. Jestliže nedojde ke zmírnění štěkavého kašle, přidruží se stridor a zatahování, neprodleně vyhledejte lékaře.

Lehčí formu laryngitidy lze léčit ambulantně. V léčbě se uplatňují především režimová opatření – inhalace chladného zvlhčeného vzduchu, dostatečný příjem tekutin, klid na lůžku a podávaní mukolytik, přípravků usnadňující vykašlávání jako Mucosolvan, Bromhexin, ACC, Ambroxol, Ambrobenne. Ke zmírnění otoku se aplikují kortikoidy Prednison či Dexametason rektálně či nitrožilně. Preferuje se rektální podávání léků, abychom nezvyšovali strach a neklid dítěte. Uvážit lze inhalaci adrenalinu, který rovněž snižuje otok. Při úspěšné léčbě dochází ke zlepšení stavu během několika desítek minut.

Těžší formy laryngitidy s dušností se léčí za hospitalizace. Kromě podávání kortikoidů, inhalace adrenalinu a studené vlhké směsi plynů (fyziologického roztoku či Vincentky) s příměsí mukolytik se podává i kyslík. Inhalace a léčba zmírňující otok zlepšuje dušnost. Při zhoršení stavu se provádí intubace, zajištění dýchacích cest pomocí umělohmotné trubice ústy až do průdušnice, a řízená ventilace. K tomu ale dochází jen vzácně.

K mírnění příznaků se dále při dráždivém kašli podávají antitusika (Tussin, Stoptussin, Sinecod). Při horečce nad 38 °C se doporučují antipyretika jako Paralen, Ibuprofen, Nurofen, která snižují teplotu.

Laryngitida u dětí i dospělých – prevence

Nejlepší prevencí laryngitidy je otužování a dodržování zásad zdravého životního stylu. Pravidelná pohybová aktivita, zdravá výživa a dostatek spánku napomáhají udržení organismu v dobré fyzické kondici. Navíc je v době nejvyššího výskytu laryngitidy (na podzim a v zimě) vhodné zvýšit konzumaci ovoce bohatého na vitamíny.

Doporučení při laryngitidě

Zánět dýchacích cest projevující se běžným nachlazením je třeba řádně přeléčit. Proto u sebe ani svých dětí nepodceňujte nejdůležitější část léčebného procesu, tedy odpočinek. Předejdete tím vzniku komplikovanějších infekcí dýchacího ústrojí.

Při léčbě laryngitidy je zakázáno podávat opiáty (například kodein zmírňující kašel), protože tlumí dechové centrum. Rovněž sedativa k uklidnění dítěte nejsou vhodná. Neklid je pouze projevem nedostatečného zásobení organismu kyslíkem.

Doporučujeme k tématu

Náhradní blok SALIN PLUS

Náhradní náplň se solnými ionty do přístroje SALIN PLUS VÝMĚNA FILTRAČNÍHO…

Náhradní blok SALIN S2

Náhradní náplň se solnými ionty do přístroje SALIN S2 VÝMĚNA FILTRAČNÍHO…

Nerezová konvička NÉTÍ LOTA 400ml

Nerezová konvička, speciálně upravená pro provádění ájurvédské očistné…

Nerezová konvička NÉTÍ LOTA 300ml

Nerezová konvička, speciálně upravená pro provádění ájurvédské očistné…

další podobná témata

Tip pro čtenáře Spektra Zdraví:

Dobrý kontakt k tématu

Lékárna RUBUS zajišťuje v Rožnově pod Radhoštěm výdej léků a prodej zdravotnických pomůcek již.

Lékárna v Lovosicích pod vedením zkušeného lékárníka PharmDr. Františka Stáně patří do přední.

Hledáte spolehlivou lékárnu v Praze, kde najdete vždy to, co vám schází? Lékárna na Budějovické.

Hledáte ve vašem okolí lékárnu, na kterou se budete moci spolehnout? Zkrátka místo, kam zajdete pro léky a.

Lékárna U Svaté Ludmily Stará Boleslav je současně kamenná lékárna, která funguje rovněž jako e-shop pro.

 • související test k tématu
 • všechny testy >
 • ověřte si znalost tématu v našem testu

Test: Laryngitida

1. Charakteristickým.

 • A
 • štěkavý kašel
 • B
 • inspirační stidor
 • C
 • vykašlávání krve

2. Otok hrtanu nelze.

 • A
 • inhalací adrenalinu
 • B
 • podáním mukolytik
 • C
 • podáním kortikoidů

3. Akutní laryngitida je.

 • A
 • bakteriální
 • B
 • virová
 • C
 • alergická

Doporučujeme k tématu

Inhalační kapsle Ashwa 10ks

Ashwa kapsle jsou kombinací olejů z černuchy seté, eukalyptu, máty peprné a…

BIO Esenciální olej EUKALYPTUS, 10ml…

Éterický olej vhodný při nachlazení Země původu: Austráie Vhodný při…

Solný inhalátor INSALIN

Domácí solná jeskyně – INSALIN – osobní inhalátor se solnými nanokrystaly…

Poslední komentáře u článků

Doporučujeme Reklama

Kokosová mouka BIO 400g WB

Odtučněná kokosová mouka z Cejlonu Obsahuje 39%.

Prášek do myčky 900g ALMACABIO

Prášek pro zářivě čisté a lesklé nádobí.

Stojánek na vonné tyčinky

Dřevěný stojánek na vonné tyčinky tvaru lyže.

TULSI ORIGINAL BIO 25 sáčků

Čaj ze tří druhů byliny Tulsi Bylinný čaj bez.

ŽENŠEN 200mg 60kps.

Doplněk stravy z kořenu známé rostliny Ženšen je.

Synkopa je náhlá, krátkodobá ztráta vědomí, obvykle vedoucí k pádu.…

Portální hypertenze

Portální hypertenze je porucha v oblasti jater, která se jinak označuje…

Kašel – akutní a subakutní

Kašel občas trápí každého z nás. Je to reflex sloužící k obraně a…

Lamblióza neboli giardióza

Giardióza (starším názvem lamblióza) patří mezi naše časté střevní…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje…

Kuří oko neboli mozol je kožní abnormalita odborně nazývaná clavus nebo…

Abrupce placenty

Abrupce placenty je životu ohrožující stav, který vzniká v průběhu…

Nemoci slinných žláz

Slinné žlázy jsou důležitou součástí trávicího systému člověka.…

Kuří oko neboli mozol je kožní abnormalita odborně nazývaná clavus nebo…

Filarióza je skupina tropických onemocnění vyvolaných parazity – vlasovci.…

Tinnitus je odboré označení pro tzv. zvukové šelesty. Lidé tyto šelesty…

Keratokonus

Keratokonus je degenerativní onemocnění oka, které se projevuje…

Pojem ascites je odborné označení pro nadměrné hromadění tekutiny v…

Gynekomastie

Zvětšení prsní žlázy u mužů – tzv. gynekomastie (z řeckého gyné =…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom je nádorové onemocnění, které vzniká na základě virové…

Botulismus

Botulismus je akutní onemocnění způsobené nervovým toxinem produkovaným…

Nádor jazyka

Nádory jazyka se řadí k onemocněním ústní dutiny. Nádory jazyka se…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje…

portál vytvořila společnost PROPEOPLE marketing

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte

Leave a Reply