Webová houbová infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Kožní povrchové houbové infekce, Dermatomykózy

Kožní povrchové houbové infekce

Na kůži se náhle objevila červená skvrna, která svědí – co by to mohlo být? Ve většině případů se jedná o ekzém nebo o nákazu houbou (poznámka: pod obecným názvem „houby“ jsou zde míněny mikroskopické houby, plísně a kvasinky).

Nákazy houbou se vyskytují především v průmyslových zemích: mnoho léků (antibiotika se širokým spektrem působení, prostředky proti rakovině a protizánětlivé přípravky) a spotřeba cukrů oslabují imunitu těla vůči plísňovým onemocněním. Plísňové infekce se mohou vyskytovat na celém těle a jsou nakažlivé.

Příčiny/rizikové faktory

Kožní houby (dermatofyta) čerpají živiny ze zrohovatělé kůže a milují vlhko a teplo. Mezi prsty na nohou nacházejí ideální klima, vyskytují se však také na patách, v kožních záhybech na hrudníku, na pokožce hlavy a pod nehty. Plísňová onemocnění na hlavě se šíří někdy velmi explozivně ve školkách a školách.

Kvasinky (nejčastěji Candida albicans) se nalézají především ve střevech, kde i při neporušené imunitě dlouhodobě přežívají. Při oslabení imunity (u diabetiků, nemocných AIDS, pacientů dlouhodobě léčených kortikosteroidy nebo imunosupresivy aj.) však mohou vyvolat infekci sliznic a kůže.

Chorobopis

Rozpoznání/vyšetření

Že se na infekci podílí i nějaká houba, je možno rozpoznat vyšetřením pomocí mikroskopu. K přesnému určení, o jaký druh houby se jedná, jsou ovšem nezbytná zdlouhavá laboratorní vyšetření. Nejdůležitější druhy hub jsou Microsporon, Trichophyton a Epidermophyton, nejčastější kvasinkou je Candida albicans. Vniknou-li do kůže spóry hub, kůže se zanítí, praská, zčervená, odlupují se z ní bělavé šupinky a svědí.

Infikovaná místa mohou být lehko zaměnitelná s ekzémy nebo s lupenkou, pod mikroskopem lze však houbu dobře rozpoznat. Může napadat kůži, nehty a vlasy. Pokud sliznici infikují kvasinky, tvoří se bělavé, snadno odstranitelné povlaky na zčervenalé sliznici, nejčastěji v ústech nebo na sliznici genitálií.

Jelikož je léčba zdlouhavá (takže by v jejím průběhu mohlo dojít k infekci jinou houbou), jsou často předepisovány přípravky, které jsou účinné proti mnoha druhům hub. Některé prostředky ve formě krémů, roztoků nebo pudrů jsou k dostání v lékárně i bez lékařského předpisu. Skupina léčiv obsahujících azoly (ketokonazol, mikonazol, itakonazol, flukonazol) jsou účinné téměř proti všem choroboplodným houbám. Věšinou jsou aplikovány v mastech a krémech, při závažných infekcích ale musejí být některé látky podávány v kapslích nebo tabletách. Ale pozor: tyto léky jsou účinné, ale při nesprávném použití mohou být i nebezpečné. Vhodný lék a způsob léčby musí vždy stanovit odborný lékař-dermatolog.

Podpůrně působí omývání teplou vodou s dezinfekčními přísadami: extrakt ze šalvějových listů (v lékárnách k dostání jako tinktura) a olej z čajovníku působí antimikrobiálně a inhibičně vůči houbám. Je-li na kůži nanášen olej z čajovníku, měl by být smíchán s levandulovým olejem v poměru 2:1, což mu dodává vysušující účinek a pronikavou vůni. Po dvoutýdenní léčbě by měla být vložena několikadenní přestávka, jinak může vzniknout návyk. Při nákaze houbou by se dále mělo několik dalších týdnů pokračovat v léčbě aplikací směsi 40 kapek oleje z čajovníku (tea-tree oil) na 100 ml jojobového nebo jiného „nosného“ oleje. Upozornění: ne všechny přípravky s obsahem oleje z čajovníku jsou kvalitní. Některé mají jen nízký obsah účinných látek, a mohou navíc způsobovat alergie.

Účinnost dezinfekčních postřikovacích zařízení na plovárnách je sporná: někteří odborníci od nich zrazují, neboť působí jen na suché kůži, a mimo to obsahují mnoho formaldehydu, který zase může způsobit alergii. Všeobecně je třeba pečovat o silný imunitní systém: vyvážená strava, pohyb na čerstvém vzduchu, vytrvalostní sport.

Časté dotazy

Některé kožní choroby se díky teplým slunečním paprskům lepší, jiným spíše škodí. Kdo snadno dostane plísňové onemocnění, musí si obzvláště v létě dávat pozor hlavně na to, aby kožní záhyby a chodidla byly stále suché. K tomu ovšem slunce přispívá.

Houbová infekce

Houba ale nakonec svého hostitele vždy zabije. Když nakažený pocítí, že je blízko smrti, najde si temný, vlhký kout, kde pojde. Mrtvé tělo hostitele je pro houbu živnou půdou a houba začne kolem sebe šířit výtrusy, jinak také spory. Když se normální člověk sporů nadýchá, nakazí se. Toto je první způsob nakažení, ten druhý je fyzický kontakt, konkrétně pokousání. Jakékoli krvavé škrábnutí o zuby nakažených vede k brzkému nakažení raněného. Lidé v karanténních zónách se před spory většinou uchrání, protože ty se nemohou rozšířit na místech s pravidelným prouděním vzduchu a většinou vznikají v podzemí nebo opuštěných budovách. Houba se nemůže přenést na mrtvého hostitele. Mrtvé oběti, nakažené houbou neprocházejí transformací. U infikovaných se také někdy neprojeví další stádium infekce. Ta se totiž více nerozšiřuje zejména v teplých venkovních oblastech a sušších klimatických podmínkách. Nakažení se přemění na Runnery zhruba po jednom nebo dvou dnech od pokousání. Všichni nakažení jsou také extrémně citliví na oheň.

Po nějaké době začnou houbové výrůstky vyčnívat z různých otvorů hostitele a hodně mění jejich fyzický vzhled. Jejich zuby jsou ostré a shnilé. Houba zřejmě nabídne hostiteli imunitu proti obvyklým nemocím, jako je například nachlazení. V dalších fázích začínají výrůstky rašit i na kůži. Když nakažený zemře, nebo je zabit, houba nadále prorůstá jeho tělem a vylučuje výtrusy.

Po nakažení oběti ztratí jakoukoli schopnost myslet a čím víc se houba šíří v mozku, tím víc se iracionálně se chovají. Vzhledem k jejich přeházeným instiktům, se nakažený při zpozorování jakéhokoli nenakaženého člověka pokusí zaútočit a zabít ho, nebo sežrat jakoukoli lidskou bytost, ať živou nebo mrtvou. Jak houba v mozku roste, postupně svého hostitele oslepuje. Ten poté vyvine primitivní formu echolokace, aby si našel kořist, která je charakteristická hlavně pro Clickery a zní jako jakési kloktání či klapání. Přestože nakažení cítí bolest mnohem méně než normální lidé, jsou ale stále náchylní k běžným zraněním.

Zlikvidovat nakažené není zdaleka tak jednoduché jako zabití člověka. Runneři jsou samozřejmě anatomií nejblíže normálnímu člověku, takže ještě jdou dokonce i uškrtit, ale následující stádia už ne. Všechna stádia kromě posledního jdou zabít například střelením do hlavy, nicméně u Clickera to chce třeba dva nebo tři přesné zásahy do zbytku mozku. Nicméně Bloater je obrovský a zabíjí se velice obtížně, nejlepší jsou na něj zápalné lahve a hřebíkové bomby a jako ruční zbraň brokovnici, protože pokud se k vám dostane blízko, jste ztraceni. To stejné platí u Clickera, pokud nemáte už po ruce žádnou kudlu, protože prorazí vaši osobní obranu a pokouše vás. Jak již bylo řečeno, všichni nakažení jsou extrémně citliví na oheň, takže zápalné lahve platí na všechny. Nicméně ne na všechny tolik, na takového Bloatera někdy nebude stačit ani větší počet.

Tento web používá soubory cookie, přítomností zde s tím souhlasíte.

Houbová polévka se strouháním

Postup přípravy receptu

Na másle zpěníme drobně krájenou cibuli a osmahneme mouku.

Za stálého míchání zalijeme vývarem, přidáme houby, sůl, pepř, kmín a povaříme.

Z vejce a hrubé mouky umícháme tužší těsto, které postrouháme přímo do polévky a ještě chvilku povaříme.

Výborná polévka podle lehce upraveného receptu z knihy Kuchařka tradičních pokrmů na Slovácku.

Pochutnali jste si? Sdílejte recept!

Recept sdílelo již 270 kuchařů a kuchařek

Alternativy k tomuto receptu

Kudrbánková polévka

Lovecká polévka se strouháním

Silná srdcová polévka se strouháním

Ohodnoťte recept: Houbová polévka se strouháním

30. 1. 2018 22:07:40

cathleen: já také skoro do všech polévek dávám vývary. Hovězí si vařím v 10l hrnci celou noc/ na noční proud/ – kosti, žebra, oháňky a hrudí a pak si ho zamrazím v mikro.sáčcích v krabičkách od mléka – kvůli pravidelnému tvaru do šuplíku. A tak mi skoro nikdy nechybí. Uvařený po zchladnutí hodně želíruje, tak mi ten litr stačí. Prostě amaroun.

30. 1. 2018 13:37:45

Simona Skolakova: díky, Simčo, za vyzkoušení i fotku

30. 1. 2018 12:38:43

Nedalo mi to,našla jsem v mrazáku kuřecí vývar a tak dnes jsem polévku uvařila,je opravdu výborná a jistě zase zopakuji přidávám foto Ivo díky.

29. 1. 2018 23:58:35

cathleen: je naprosto skvělá. Předevčírem mě naprosto bez Topek popadla nějaká nostalgie nebo co a uvařila jsem si ji. Moc jsem si pochutnala a dnes vidím, že je tady. Jednoduchá, úžasná. A když není masový vývar, stačí i zeleninový.

29. 1. 2018 22:32:43

hospodyne: cathleen: děvčata tak jste mi zlákala,my máme polévky moc rádi a dělám většinou denně a taky jsem na tuto koukala,ale nemám hovězí maso,musím koupit a pak vyzkouším,taky mi láká

29. 1. 2018 22:27:25

hospodyne: opravdu? Paráda! Je výborná, že?

29. 1. 2018 22:21:06

to je naše štědrovečerní polévka – jen do ní dáváme nudle, vaří ji i snacha

26. 1. 2018 13:13:53

MajkaM: děkuju za vyzkoušení i zprávu Těší mě, že chutnala!

26. 1. 2018 11:08:09

Vařila jsem včera a je opravdu výborná.

22. 1. 2018 21:27:55

19. 1. 2018 12:12:22

Zkuste někdy ty houby dát suché přímo na cibuli, pomalu orestovat – změknou a daleko lépe voní – pak teprve mouku (já dávám krupičku) a zalít, povařit. Jinak suché houby vlastně nepoužívám, dávám je přímo na tuk i pod maso apod.

JanaH (neregistrovaný)

19. 1. 2018 11:41:51

No, právě v téhle polévce ty houby měly nejvýraznější chuť. Dělám jen ze sušených, víc mi jídla s nimi voní. Tu zeleninu myslím strouhla, jen tak trochu, ale pamatuju se, že tam byla.

18. 1. 2018 19:01:27

JanaH: maminek a babiček recepty jsou stejně ty nej

V téhle zelenina není, je jemná i silná zároveň a kňafání snad také vyzkouším!

JanaH (neregistrovaný)

18. 1. 2018 18:41:38

Naše mamka ji dělávala taky, ale trochu té zeleniny tam bylo vždycky taky. Zavářku nestrouhala, ale vidličkou vajíčko v mouce rozsekala až se všechny ty kousky obalily moukou, nechala trochu proschnout, jen aby se to dalo přesít. My se sestrou jsme tomu říkaly houbovka s “kňafáním”.

Občas mám chuť si to kňafání do houbovky udělat.

18. 1. 2018 17:31:38

Frantiska: je úžasná, viď? Úplně obyčejná, ale i pro mě z těchto (a podobných) houbovek asi ta nejnej

Další inspirace

Knedlíčková polévka se strouháním paní hajné ze „Šlajfu“

Houbová polévka se zeleninou

Houbová polévka se smetanou

Mléčná polévka se strouháním

Houbová polévka se šlehačkovou smetanou

Kyselá houbová polévka

Mléčná houbová polévka

Jemná houbová polévka

Houbová polévka s pohankou

Houbová polévka

Houbová polévka na paprice

Houbová polévka s nudlemi

Bylinkovo-houbová polévka

Bílá houbová polévka

Maďarská houbová polévka

Houbová polévka zase trochu jinak

Houbová polévka

Krémová houbová polévka

Houbová polévka jedna báseň

Houbová polévka s valašskou kyškou

Houbová polévka jednoduchá a chutná

Houbová polévka podle paní nadlesní

Houbová polévka s kapustou a bramborem

Houbová polévka s bramborovými knedlíčky

Česnekovo-houbová polévka s kroupami

Strouhaná bramborovo-houbová polévka

Kovářská houbová polévka

Copyright © 2018 www.toprecepty.cz

Šíření obsahu těchto stránek je bez písemného souhlasu autorů zakázáno.

Fungalor je zvláště dobře zaveden jako profylaktický antifungální přípravek pro sportovce a amatéry, kteří navštěvují plavecké bazény, protože v této kategorii kupujících je obzvláště vysoká pravděpodobnost, že se dostanou infekce houbovými plísněmi. Také Fungalor je vhodný pro osoby trpící cukrovkou: houbová infekce často doprovází toto onemocnění.

Odpovědi stovek kupujících říkají, že Fungalor se vyrovná s zanedbanými formami onemocnění. Rozpadavé, deformované nehty, nesnesitelné svědění a odlupování kůže – krém se ho zbaví.

Jak používat?

Jak to funguje?

 • Na skladě! Objednat nyní!

  Kde koupit Fungalor?

  Tento produkt je dodáván všem městům v České republice, zejména: Prague, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem, České Budějovice, Hradec Králové, Pardubice. Oficiální obchod

  Navigace pro příspěvek

  Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

  Následuj nás

  Všechny produkty jsou prezentovány na internetových stránkách a nejsou to léky ani zdravotnické prostředky. Stránky nejsou zodpovědné za produkty dodavatelů třetích stran

  Dědova františkánská zahrádka

  Hostiteli jsou růže, ostrožka, okurky, jahody, angrešty.

  Šíří se za dusného počasí s vysokou vzdušnou vlhkostí.

  U všech druhů dbejte na odstupy mezi rostlinami a jejich umístění na sluníčku. Vyvarujte se přehnojení.

  Preventivně působí postřik z přesličkové jíchy nebo také česnekový čaj

  Odstraňujte pravidelně napadené části rostlin.

  Navigace pro příspěvky

  Nejnovější příspěvky

  Nejnovější komentáře

  štítky obsahu

  Zahrádka s láskou a skromností

  reakreační zahrady se dnes často vyznačují sterilním trávníkem, okrasnými keřy, bazénem, nebo jezírkem. Tento styl odpovídá tomu, že člověk pracuje mnoho hodin ve městě a pak se potřebuje už jen rekreovat, Potraviny nakoupí v marketu.

  Zahrádka však může vypadat také jinak. Vytvořit jí a pečovat o ní v souladu s přírodou. To odpovídá vztahu, který k přírodě i lidem mají Františkáni. Proto jsem web nazval františkánská zahrádka.

  Jedna z nejradostnějších věcí, je najít své místo, konkrétní zem, naučit se jí znát, přizpůsobit se jí a přijmout jí. Stát se domorodcem.

  Abeceda zahrady

  Kvasinková infekce

  Kvasinková infekce je poměrně častá infekce vyvolaná kvasinkami rodu Candida. Za normálních okolností jsou kvasinky součástí normální flóry v trávicím traktu a genitálu, ojediněle na kůži. V přítomnosti predispozičních faktorů se mohou výrazně pomnožit a způsobit nejrůznější projevy. Kvasinky postihují nejen kůži a sliznice, ale mohou způsobit i orgánové postižení. Kvasinkové infekci se odborně říká kandidóza nebo monilióza.

  Původcem houbové infekce jsou kvasinky rodu Candida. Kandidy se nacházejí v půdě, na neživých předmětech, v potravinách a samozřejmě na lidech. Sliznice dutiny ústní, horních cest dýchacích, trávicího ústrojí a genitálu je běžně osídlena jednou z kvasinek Candida albicans, proto je někdy těžké rozhodnout, zda se jedná infekci nebo pouze osídlení. V lidském těle může být původcem infekce devět druhů kvasinek, například C. tropicalis, C. glabrata nebo C. krusei. Většina infekcí je endogenních, kvasinky se pomnoží při oslabeném imunitě působení rizikového faktoru, ale je možný i mezilidský přenos (u vaginální mykózy, soor novorozenců).

  Rizikové faktory vzniku kandidózy

  Kvasinková infekce snadněji vzniká u diabetiků (osob s cukrovkou), při užívání hormonální antikoncepce, systémových antibiotik a podávání léků potlačujících imunitní pochody – imunosupresiv, kortikosteroidů nebo chemoterapie (podávané při léčbě nádorového onemocnění). Náchylní ke vzniku závažnějších forem jsou osoby s poruchy imunity při nádorovém onemocnění krvetvorby a infekcí HIV. Trpí totiž neutropenií – nemají téměř žádné bílé krvinky, které by mohly bojovat s kvasinkovou infekcí. Kandidóza se proto někdy označuje jako “nemoc nemocných”.

  Jak vzniká kvasinková infekce

  Kůže představuje poměrně odolnou bariéru proti infekci. Náchylnost ke vzniku infekce zvýší macerace kůže, tedy působení vlhka a tepla v místě kožního tření. Kvasinky mají schopnost přilnout ke sliznicím a umělým materiálům. Samotné protilátky nejsou schopné kvasinky zničit, potřebují k tomu i buňky imunitního systému. Pacienti s poruchou buněčné imunity jsou náchylní k tvorbě kožních a slizničních forem kandidóz.

  Čtěte také:

  Formy kvasinkové infekce

  Kandidové infekce se rozdělují do několika forem podle toho, kde se vyskytují:

  • kožní formy
  • slizniční formy
  • systémové infekce s postižením orgánů

  Jednotlivé formy mohou přecházet jedna v druhou, neexistují přesné hranice.

  Kvasinková infekce úst

  Kandidóza dutiny ústní se nejčastěji projevuje bělavými splývajícími povlaky bukální sliznice a jazyku, které lze snadno setřít, přičemž se obnaží lehce krvácející spodina. Při neléčení se šíří do hltanu. Odborně se tato akutní pablánovitá (pseudomembranózní) forma označuje jako soor. Onemocnění je dlouho bez bolestí, obtíže při polykání přináší až rozsáhlý nález s propagací do jícnu. Soor se vyskytuje u astmatiků léčených inhalačními kortikoidy, u novorozenců, osob s deficitem imunity (HIV), léčených agresivní chemoterapií.

  Méně častá akutní atrofická forma se projevuje zarudlou bolestivou sliznicí. Pod zubními náhradami se jako zarudlá sliznice objevuje chronická forma. U kojenců v prvním měsíci věku a u dospělých s poruchou imunity nebo se zubními protézami vznikají tzv. infekční koutky (anguli infectiosi). Na zarudlých bolestivých popraskaných koutcích úst vznikají bělavé povlaky.

  Kandidóza genitálu

  Kvasinková infekce pohlavního ústrojí se u žen projevuje zánětem poševní sliznice a sliznice zevních rodidel (vulvovaginitida). Je častá u diabetiček, těhotných, ale i u jinak zcela zdravých žen. Vaginální mykózu charakterizuje svědění zarudlého genitálu s tvorbou hustého bělavého tvarohovitého výtoku.

  U mužů diabetiků nebo při léčení kortikoidy probíhá pod obrazem zánětu žaludu a předkožky pohlavního údu. Na žaludu a vnitřním listu předkožky se tvoří ostře ohraničená červená ložiska s bělavými povlaky, které se někdy olupují. Projevy svědí a pálí.

  Kvasinkové opruzení

  U obézních osob vzniká třením kůže v místech kožních záhybů a působením potu opruzení (intertrigo). Při druhotném pomnožení kvasinek hovoříme o intertrigózní kandidóze. Jasně červené mokvající plochy jsou ohraničené límečkem šupin. Do okolí se ze zarudlých ložisek šíří drobné pupínky a puchýřky, které se po stržení mění v eroze (červená ložiska). Projevy svědí a pálí. Nejčastěji postiženými kožními řasami jsou tříselná rýha, řasy břicha a pod prsy. Infekce se snadno roznese na celý trup a končetiny. Poměrně často se u kojenců vyskytuje plenková kandidová dermatitida. Onemocnění navazuje na předchozí dráždivou dermatitidu způsobenou vlhkou zapářkou, působením moči a stolice pod málo vyměňovanými plenami.

  Kandidóza rukou

  Kvasinková infekce meziprstí je charakteristická pro diabetiky a osoby pracující ve vlhku. U uklízeček či kuchařek vzniká ve třetím meziprstí ostře ohraničená červená ložiska s nadzdviženými okraji a bělavým límečkem šupin na periferii.

  Kandidová paronychia se projevují bolestivými, zduřelými, zarudlými nehtovými valy, z nichž lze vytlačit kapku hnisu. Potíže vznikají u predisponovaných osob ve vlhku, při máčení rukou při praní prádla, zpracování ovoce či umývání nádobí.

  Onychomykóza

  Onychomykóza je houbová infekce nehtů způsobená nejen dermatofyty, ale i kvasinkami. Při kandidové formě je nehet výrazně ztluštělý, žlutý a drolí se, často přechází v infekci nehtových valů (paronychia) nebo jiné kožní a slizniční projevy.

  Systémové formy kvasinkové infekce

  Osoby se závažnou poruchu imunity (neutropenií) jsou náchylné ke vzniku kandidových ložisek. Ta se mohou vytvořit kdekoliv na kůži jako růžovo-červené hrboly či jako abscesy v orgánech – v játrech, ledvinách, slezině či plicích.

  Kandidová infekce může postihnout kteroukoliv část lidského těla. Vznikají kvasinkové infekce močového měchýře, dýchacích cest, trávicího ústrojí či závažná kandidová sepse (celotělová zánětlivá reakce organismu na infekční mikroorganismy).

  Diagnostika kvasinkové infekce

  Diagnóza kožních a slizničních forem kandidózy se stanovuje na základě typických příznaků a kožních projevů.

  Při pochybnost se provádí přímý průkaz kvasinky pomocí mikroskopického nebo kultivačního vyšetření. Ke kultivačnímu vyšetření lékař provede z dotyčného místa stěr sterilním vatovým tampónem nebo kličkou. Odebraný vzorek se pak vyočkuje na speciální půdu. Místo odběru se nesmí alespoň 3 týdny léčit, jinak mohou být falešně negativní výsledky.

  Při výskytu neobvyklých projevů a neustálém opakování se nechejte vyšetřit i po interní stránce. Častěji se kvasinkové infekce objevují při přidruženém interním onemocnění – cukrovce, poruše imunity či nádorovém onemocnění.

  Léčba kvasinkové infekce

  Terapie se řídí lokalizací infekce, jejím rozsahem a přidruženými rizikovými faktory. Základem úspěšné léčby je dodržování režimových opatření a cílené odstranění kvasinek antimykotiky. Antimykotika zabrání růstu a množení kvasinek.

  Při kožní, orální a genitální kandidóze se aplikují lokální prostředky ve formě sprejů, mastí, krémů i roztoků. Z nespecifických antimykotik se ještě dnes používá Endiaronová mast na kandidové intertigo. Specifická antimykotika působí na kvasinky cíleně. Na kožní a genitální formy kandidózy se lokálně používají Fungicidin mast, Pimafucin krém a přípravky s klotrimazolem (Canesten, Clotrimazol AL či Imazol).

  Při orgánovém postižení, neúčinnosti lokální léčby, kandidové sepsi podávají systémová antimykotika s itrakonazolem (Sporanox a Prokanazol), amphotericinem B (Amphocil, Abelcet), voriconazolem (Vfend) nebo s flukonazolem (Diflucan, Fluconazol, Mycomax, Diflazon a Mycocyst) v tabletách nebo nitrožilně.

  Při léčbě vaginální mykózy se používají antimykotika ve formě vaginálních čípků, globulí a mastí. Nejoblíbenější antimykotikum klotrimazol obsahuje Canesten, Candibenne, Clotrimazol AL nebo Jenamazol.

  Prevence kvasinkové infekce

  Kvasinkovým infekcím kůže můžete zabránit dodržováním hygienických návyků – pravidelně se denně koupejte, místa kožních záhybů pečlivě vysoušejte. Denně se vyměňujte spodní prádlo a ponožky. Noste prodyšné, bavlněné oblečení. Používejte pouze svůj ručník. Na koupaliště, do společných sprch sportovišť noste svoji obuv.

  K intimní hygieně používejte neparfémovaná mýdla a vložky. Nenoste syntetické spodní prádlo, ani těsné oblečení – obě podporují rozvoj kvasinkové infekce.

  Preventivně působí strava s nízkým obsahem cukrů (nadměrný přísun cukrů podporuje množení kvasinek) a přísun prospěšných bakterií ve formě jogurtů s živou kulturou, podmáslí a probiotických nápojů.

  U osob s poruchou imunity se preventivně podávají antimykotika.

  Doporučení při kvasinkové infekci

  Průběh kandidóz je někdy zdlouhavý. Infekce kvasinkami se neustále vrací, pokud se nepodaří odstranit predisponující a zevní faktory.

  • Pokud trpíte kožními formami kandidózy, omezte pobyt ve vlhku, zabráníte tím neustálému opakování infekcí.
  • Pro diabetiky je důležité dodržovat dietní omezení, důsledně užívat léky a chodit na pravidelné kontroly.

  Doporučujeme k tématu

  Švédské kapky MAURERS 250ml

  Bylinné švédské kapky MAURER‘S jsou vyrobeny podle staré tradiční rakouské…

  DROSERIN krém XXL, Energy 250ml

  Bioinformační bylinný regenerační krém Droserin krém je přípravek s…

  DROSERIN krém, Energy 50ml

  Bioinformační bylinný regenerační krém Droserin krém je přípravek s…

  DRAGS IMUN, Energy 30ml

  Bioinformační přípravek obsahující čistou pryskyřici ze stromu Croton…

  další podobná témata

  Tip pro čtenáře Spektra Zdraví:

  Dobrý kontakt k tématu

  Lékárna RUBUS zajišťuje v Rožnově pod Radhoštěm výdej léků a prodej zdravotnických pomůcek již.

  Lékárna v Lovosicích pod vedením zkušeného lékárníka PharmDr. Františka Stáně patří do přední.

  MUDr. Barbara Monczková je praktický lékař pro dospělé. Svoji ordinaci.

  Historie lékárny U Milosrdného Samaritána spadá do 18. století. Dnes navazuje na mnohaletou tradici.

  Praktický lékař MUDr. Karel Stuchlík provozuje svou ordinaci v obci Josefův Důl a.

  • související test k tématu
  • všechny testy >
  • ověřte si znalost tématu v našem testu

  Test: Kvasinková infekce

  1. Kvasinková infekce.

  • A
  • pouze kůži
  • B
  • kůži a sliznice
  • C
  • kůži, sliznice i některé…

  2. Mezi rizikové faktory.

  • A
  • užívání systémových…
  • B
  • cukrovka (diabetes mellitus)
  • C
  • konzumace tučných a…

  3. Lokální přípravky se v.

  • A
  • vaginální kvasinkové infekce
  • B
  • kvasinkové sepse
  • C
  • kvasinkové infekci jazyka…

  Doporučujeme k tématu

  Aromaterapeutické pastilky Kardamom, Citron

  Osvěžení a energie Osvěžující pastilky BONNE SANTÉ pastilky s přírodními…

  Dubové kapky 100ml Dědek kořenář

  Péče, ochrana a uklidnění pokožky a ústní dutiny Tekutý bylinný výluh…

  Esenciální olej CITRON 10ml Dr.Popov

  Přírodní éterický olej pro desinfekci prostoru, na dýchací cesty, pro…

  Poslední komentáře u článků

  Doporučujeme Reklama

  Konopné semínko loupané BIO 500g

  Semínka s vysokou nutriční hodnotou Wolfberry.

  TOOR DAL 500g FUDCO

  Luštěnina vhodná do polévek Složení: toor dal -.

  Instantní jáhlová kaše s dýní hokkaido slaná 50g Damodara

  Instantní kaše jáhlová s dýní (na.

  Růžová voda 180ml Ayuuri

  K ochucení sladkých pokrmů, vhodná i pro použití.

  Palmový cukr Arenga BIO 500g

  Přírodní sladidlo v BIO kvalitě, sypaný.

  Synkopa je náhlá, krátkodobá ztráta vědomí, obvykle vedoucí k pádu.…

  Portální hypertenze

  Portální hypertenze je porucha v oblasti jater, která se jinak označuje…

  Kašel – akutní a subakutní

  Kašel občas trápí každého z nás. Je to reflex sloužící k obraně a…

  Lamblióza neboli giardióza

  Giardióza (starším názvem lamblióza) patří mezi naše časté střevní…

  Alportův syndrom

  Alportův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje…

  Kuří oko neboli mozol je kožní abnormalita odborně nazývaná clavus nebo…

  Abrupce placenty

  Abrupce placenty je životu ohrožující stav, který vzniká v průběhu…

  Nemoci slinných žláz

  Slinné žlázy jsou důležitou součástí trávicího systému člověka.…

  Kuří oko neboli mozol je kožní abnormalita odborně nazývaná clavus nebo…

  Filarióza je skupina tropických onemocnění vyvolaných parazity – vlasovci.…

  Tinnitus je odboré označení pro tzv. zvukové šelesty. Lidé tyto šelesty…

  Keratokonus

  Keratokonus je degenerativní onemocnění oka, které se projevuje…

  Pojem ascites je odborné označení pro nadměrné hromadění tekutiny v…

  Gynekomastie

  Zvětšení prsní žlázy u mužů – tzv. gynekomastie (z řeckého gyné =…

  Kaposiho sarkom

  Kaposiho sarkom je nádorové onemocnění, které vzniká na základě virové…

  Botulismus

  Botulismus je akutní onemocnění způsobené nervovým toxinem produkovaným…

  Nádor jazyka

  Nádory jazyka se řadí k onemocněním ústní dutiny. Nádory jazyka se…

  Alportův syndrom

  Alportův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje…

  portál vytvořila společnost PROPEOPLE marketing

  Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte

 • Leave a Reply