Vztah mezi atlety nohou houba a lidmi je (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

JAKÝ JE VZTAH MEZI BOHEM, ANDĚLSKÝMI BYTOSTMI A LIDMI?

Jaký je vztah mezi Bohem, andělskými bytostmi a lidmi?

John Esposito, professor náboženství a mezinárodních věcí a islámských studií na univerzitě v Georgetownu mi poslal seznam otázek, na které se mě chtěl zeptat, až se mnou bude dělat rozhovor v New Yorku v katedrále Sv. Jana Božského 14. března. Dr. Esposito musel ale odjet do Kuvajtu na urgentní schůzku, a tak jsem rozhodla využít této příležitosti a odpovědět zde alespoň na některé jeho otázky.

Byli všichni andělé stvořeni na počátku věků nebo se stále rodí/tvoří noví andělé?

Andělé jsou bytosti stvořené Bohem.

Lidé často mluví o svých drahých zesnulých jako o svém strážném andělovi, ale pravda je taková, že například vaše zesnulá babička je mnohem víc než jakýkoliv anděl: Každý člověk má duši, ale žádný anděl nemá duši. Proto jsou lidé víc než jakýkoliv anděl. Jeden z důvodů, proč se andělé tak rádi zdržují kolem nás, je ten, že máme duši.

Všichni andělé byli stvořeni na počátku věků a bylo jich stvořeno hojné množství. Od té by žádní noví andělé stvořeni nebyli.

Jaký byl navržen vztah mezi Bohem, andělskými bytostmi a lidmi? Proč má každý anděla nebo více andělů? Jsou andělé záchraným lanem od Boha?

Každý má pouze jednoho strážného anděla a tento anděl je s člověkem od jeho narození až po jeho smrt. Tento anděl ho nikdy nepouští, ani na chviličku. Často také vidím u lidí další anděly navíc k jejich strážnému andělovi. Tito andělé přicházejí a odcházejí a právě strážný anděl je ten, který jim dovoluje k člověku přijít.

Strážný anděl je dar od Boha a je ochráncem vaší duše. Váš strážný anděl je tu proto, aby vám pomáhal na vaší životní cestě, aby vám pomohl si uvědomit, že jste víc než jen fyzické tělo, že máte také duši a že Bůh je skutečný. Jeden z jeho nejdůležitějších úkolů je, když zemřete, odvést vaši duši zpět do nebe.

Váš strážný anděl je záchranné lano mezi vámi a Bohem. Kdyby nám Bůh nedal strážného anděla, bylo by pro nás mnohem těžší se s Bohem spojit. Nechápejte mě ale špatně. Neříkám, že musíme jít přes anděly, abychom se dostali k Bohu, to v žádném případě. V životě jsem se nikdy nemodlila k andělům; modlím se k Bohu a vím, že andělé zesilují mou modlitbu.

Říkáte, že andělé svádí náboženství dohromady – jak? Jaká je naše role v tom, abychom tomu napomohli, abychom pomohli andělům zastavit nebo předejít zlu? Proč andělé potřebují, abychom k nim mluvili, cožpak už nevidí, že máme problémy a potřebujeme je?

V následujících letech mi andělé vysvětlili, že různá náboženství mají různou víru, různé tradice a různé způsoby modlení. Vždy ale zdůrazňovali, že je jen jeden a ten samý Bůh a že ačkoliv se náboženství od sebe liší, žádné není nadřazené jinému a že jednoho dne se všechna náboženství spojí v jedno.

Vidím anděly na každém místě, kde se lidé modlí, nehledě na náboženství. Nikdo se nikdy nemodlí sám, vidím modlitební anděly u každého, kdo se modlí, i kdyby šlo jen o krátkou modlitbu, kterou si řeknete, zatímco čekáte na autobus.

Andělé mi řekli, že když se s otevřeným srdcem a myslí společně modlí lidé z různých náboženství, aniž by se snažili někoho konvertovat nebo hájit svoje náboženství, ale jednoduše aby chválili Boha a mluvili o něm, pak je síla jejich modlitby mnohonásobně zesílena.

Mnoho lidí se bojí jiných náboženství. Velká neznalost způsobuje nedůvěřivost a předsudky. Čím více lidé různých náboženství se bude společně modlit, tím víc se nám podaří prolomit tyto bariéry. Andělé mi říkají, že když se budeme modlit společně, naučíme se tím žít v míru pohromadě a tím položíme základní kámen nového a mírovějšího světa.

Bůh nám dal všem svobodnou vůli a žádný anděl ji nesmí překročit. Proto žádný anděl nemůže zabránit člověku, aby udělal něco zlého. To ale neznamená, že andělé jsou bezmocní; andělé jsou velmi mocní, ale my musíme sehrát svoji roli. Když někdo naslouchá druhé straně (ano, nemějte pochybnosti, zlo také existuje, jako důkaz se stačí podívat na svět kolem nás…), jeho strážný anděl dělá vše pro to, aby začal naslouchat jemu. Velmi často ale bohužel nenasloucháme a často je také jednodušší udělat něco špatného než něco správného. Ujišťuji vás, že váš strážný anděl vás nikdy nenabádá k tomu, abyste udělali něco špatného, nečestného nebo zraňujícího, takže pokud něco takového děláte, nenasloucháte svému strážnému andělovi.

Andělé budou také působit skrze ostatní lidi, aby odvrátili činy zla, aby změnili průběh událostí.

Váš strážný anděl je v neustálé komunikaci s vámi. Nicméně mu musíte naslouchat; pokud uznáte, že máte strážného anděla a požádáte ho o pomoc, dáváte mu moc něco udělat.

S požehnáním vám, vašim rodinám a milovaným.

Proč smrdí nohy? Mohou za to plísně! Zbavte se jich!

Víte, že na nohou je čtvrt milionu potních žláz, které vyprodukují okolo čtvrt litru potu denně? Ten se pak rozkládá a jeho bakterie se přemeňují na kyseliny a amoniak. Nepříjemný zápach případně i plíseň je na světě.

Související články

Zápach, který je cítit po sýru

Pot, který je sám o sobě bez zápachu, je rozkládán bakteriemi, které má každý člověk na kůži. Ty jsou spřízněny s bakterií, která se používá při výrobě zrajícího sýra. A protože jsme až 16 hodin denně obutí, vlhkost se vsakuje také do ponožek či bot a tím se hromadí vycházející zápach.

„Pokud člověka pocení nohou příliš obtěžuje, je vhodné navštívit dermatologa. Jsou léčebné metody, jak problém výrazně zmírnit speciálními koupelemi nebo krémy omezujícími pocení,“ vysvětluje dermatoložka Kristýna Baudyšová z říčanského Dermacentra.

Nehty trápí plísně

Dalším nepříjemným onemocněním je plíseň nehtů nebo pokožky nohou. Kdo ji někdy měl, potvrdí, že léčba trvá dlouho a nohy a nehty nevypadají nijak vábně. „Toto onemocnění se dokáže podepsat i na psychice pacienta,“ tvrdí MUDr. Zbyněk Mlčoch, správce zdravotního serveru zbynekmlcoch.cz s tím, že čím dříve začneme s účinnou léčbou, tím větší je naděje, že se onemocnění brzy zbavíme.

Chytneme to ve sprše

Zdrojem tohoto onemocnění je většinou člověk trpící plisní. Infekce se šíří přímým kontaktem nebo společně užívanými předměty a prostorami. Nejčastěji nemoc získáme našlápnutím infekčních šupinek kůže, která se oddrolila z nohou pacientů, kteří už plíseň mají.

Právě tyto šupinky, které ulpívají na dřevěných podlážkách ve společných sprchách, na dlaždicích v bazénech a na podlahách v šatnách, obsahují zárodky plísní. Přenesení infekce pak usnadňuje poranění nohou, hlavně prasklinky kůže mezi prsty,“ vysvětluje doktor Mlčoch.

Jak se onemocnění projevuje?

Onemocnění se projeví svěděním, mokváním, zarudnutím a postižené partie se pak drolí, lámou či tvrdnou. Někdy i nepříjemně zapáchají.

Desatero proti plísni nehtů

1. V cizím prostředí nechoďte naboso a nepůjčujte si cizí obuv.

2. Každý člen rodiny by měl mít vlastní ručníky – jeden na tělo a druhý na nohy.

3. V koupelnách a toaletách odstraňte “chlupaté” dekorační koberce a nahraďte je vhodnou, nejlépe gumovou podložkou, kterou jednou týdně omyjete dezinfekcí.

4. Na koupaliště, do sprch hotelů a sportovišť noste vždy svoje nejlépe gumové pantofle. S nimi choďte až k okraji bazénu, nešlapte naboso na odtokové kanálky.

5. Jste-li k plísním náchylní, po návratu z bazénu ponořte nohy na pár minut do vody s hypermanganem nebo octem – potenciální plísně by měly být zničené.

6. Noste ponožky z přírodních vláken, denně je měňte a na jejich praní používejte kvalitní prací prášek a teplotu minimálně 60 °C.

7. Jednou za týden vystříkejte obuv (zvláště sportovní) dezinfekčním sprejem.

8. Noste prodyšné a v létě i otevřené boty a udržujte své nohy čisté a v suchu.

9. Zjistíte-li první známky kožní mykózy mezi prsty či na nehtech, okamžitě zahajte léčbu lokálními volně prodejnými antimykotiky.

10. Dodržujte vždy doporučený postup ošetření a také délku léčby podle příbalového letáku – předejdete tím návratu mykózy.

Další strašák pro vaše nohy: Onychomykóza!

Velmi nepříjemné je plísňové onemocnění nehtů, tzv. onychomykóza. „Předpokládá se, že postihuje až osm procent populace, což by v České republice znamenalo až 800 tisíc pacientů,“ vypočítává doktor Mlčoch.

Příčiny onychomykózy:

* Nošení uzavřené a neprodyšné obuvi z nevhodných materiálů

* Hromadné využívání plaveckých bazénů

* Poškození nohy při delší námaze, např. sportu, turistických výpravách

* Některá onemocnění: cukrovka, cévní onemocnění i obezita

* Zýšené pocení nohou

* Užívání antibiotik a kortikosteroidů

Nemoc není legrace

Pokud se onychomykóza nedoléčí nebo je léčena špatně, může být zdrojem vážných komplikací, především u diabetiků. Toto onemocnění výrazně zhoršuje kvalitu života, protože postiženým se hůře chodí i stojí. Nehty jsou nevzhledné, oni se za ně stydí a raději dál nosí uzavřenou obuv, a nemoc se ještě zhorší.

Samoléčba: Česnek!

Ne každému se chce s plísní na kožní. Lidé se většinou stydí. Existuje babský recep, jak se s plísní utkat. „Je potřeba důsledně desinfikovat obuv a potírat postižené nehty česnekem,“ doporučuje Zbyněk Mlčoch s tím, že plísně česnek nesnáší. „Pokud by do měsíce česneková léčba nezabrala, pak nezbývá než se obrátit na kožního lékaře.

Tip Blesku: Chytrá houba

Českým vědcům patří světový unikát. Když totiž vyvíjeli preparát proti plísním u rostlin, ukázalo se, že je účinný i na plísně kůže a nehtů. Jde o přípravek se zárodky houby Pythium oligandrum. Říká se jí »chytrá houba« a dokáže plísně likvidovat. Nejde o lék a dá se koupit v lékárnách bez předpisu.

Mobilní signál v celé délce metra má být do čtyř let, město vybere od…

Pět simulátorů konce světa: Brněnská chřipka, asteroid nebo třeba potopa

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v dubnu 2018 můžete koupit

Hokejista Voráček ve Philadelphii: Do USA si nastěhoval milenku!

Rusové v Praze mírní útok na Česko kvůli Skripalovi. Jen „konstatovali fakta“

Radostná zpráva u Zemana: Na Hrad přiletí čáp!

alcaslibi: No to úplně chápu! Mám s přítelem to stejné a je to vážně katastrofa! Hned mažu do lékárny koupit taky donnu nails na vaši radu!

(18. 01. 2013 10:57)

radusha: Já měla do nedávna přítele, kterému tak smrděly nohy…no to byla katastrofa! Měl to z plísní. Koupila jsem mu na to donnu nails a fakt se mu to za 2 měsíce zpravilo. Jak se mu to zpravilo a konečně voněl, tak jsme se akorát rozešli. Každopádně donna nails na to zabírá.

(14. 12. 2012 15:40)

rosomak: Cukr že žádná potravina neobsahuje? A co v nich tedy chutná sladce? http://www.nefrologie.eu/cgi-bin/main/read.cgi?page=vyzivove_tabulky#tabulka

(19. 11. 2012 17:02)

rosomak: Umíte číst? “(samozřejmě většina je ho v jiných potravinách)” Pro takové jako vy se dávají informace v závorkách, ale jak vidno, tak to nestačí.

Vztah mezi atlety nohou houba a lidmi je

Nejnovější stránky webu

  • (03.04.2018) Jak zpomalit stárnutí – netradiční procedury proti stárnutí
  • (26.03.2018) Rozvod manželství – mýty, fakta a omyly, kterým lidé často věří
  • (15.03.2018) Odvolání proti rozhodnutí o vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání – vzor ke stažení zdarma
  • (06.03.2018) Intravenozní léky aplikované na JIP – návrh zápisu medikace
  • (05.03.2018) Jak se dostat na Mušov uprostřed vodní nádrže Nové Mlýny – cesta, fotografie, parkoviště

Nová témata diskuze

Warning: DOMDocument::loadXML() [domdocument.loadxml]: Space required after the Public Identifier in Entity, line: 1 in /data/web/virtuals/65786/virtual/www/domains/zbynekmlcoch.cz/informace/modules/mod_mconsult_latest_post/helper.php on line 26

Sponzorované odkazy:

Slovník – hledej:

Předpověď počasí

Vyzkoušejte:

SMS ZDARMA

Počet stránek v systému

Jsme na Facebooku

Denně info o nových článcích tohoto webu na facebooku!

Web běží na serveru:

Kdo měl někdy plísňové onemocnění, ať už kůže nebo nehtů, potvrdí, že se léčí dlouho, jsou nevzhledná a dokáží se podepsat i na psychice pacienta. Proto čím dříve se začne s jejich účinnou léčbou, tím větší je naděje, že se onemocnění brzy zbavíme.

Plísně mohou napadat kůži, vlasy, nehty či vousy. Nejčastější infekcí spojenou např. s prostředím bazénů je infekce, při které je postiženo chodidlo a také kůže mezi prsty. Plíseň se ale může objevit kdekoli po těle.

Plíseň nehtů na nohou – příznaky, projevy

Onemocnění se projeví svěděním, mokváním, zarudnutím a postižené partie se pak drolí, lámou či tvrdnou. Narozdíl od bradavic, postihují plísňová onemocnění většinou osoby starší 15 let.

Jaké jsou zdroje plísní

Zdrojem plísňového onemocnění nebo bradavic je většinou člověk trpící takovým onemocněním. Infekce se šíří bud přímým kontaktem, nebo společně užívanými předměty a prostorami. To mohou být například ručníky ale i sedátka, podlahy apod.

Onychomykóza – příčina plísňového onemocnění nehtů nohou

nošení uzavřené a neprodyšné obuvi z nevhodných materiálů,

hromadné využívání plaveckých bazénů,

traumatizace nohy při delší námaze, např. sportu, turistických výpravách o dovolené atd.,

některá onemocnění, zvlášť cukrovka a cévní onemocnění, ale i obezita,

zvýšené pocení nohou, hlavně v letním období,širší užívání antibiotik a kortikosteroidů.

Je-li onychomykóza nedoléčena nebo léčena špatně, může být zdrojem vážných komplikací, především u diabetiků. Toto onemocnění výrazně zhoršuje kvalitu života, protože postiženým se hůře chodí a špatně i stojí. Nehty jsou nevzhledné, oni se za ně stydí a raději dál nosí uzavřenou obuv, a nemoc se ještě zhorší.

Domácí léčba onychomykózy

Ne každému se chce s plísňovým onemocněním k dermatovenerologovi (kožnímu lékaři). Je to z různých důvodů – nejčastěji však pro stud. Určitě neplatí, že onychomykosou trpí jen starší lidé a lidé s cukrovkou. Může jí být postižen i leckterý mladý člověk mezi 20-30 lety. Existuje babský recept

, jak se s plísní utkat. Spočívá v důsledné desinfekci obuvi a současném potírání postiženého nehtu nebo nehtů česnekem. V fytoterapeutických (bylinkářských) kruzích je známá věc, že plísně a paraziti nesnáší česnek. Platí to i zde. Pokud by do měsíce po opakovaném potírání nehtu česnek nepomohl, pak se nezbývá než zavčas (než se plíseň rozšíří na ostatní nehty nebo dokonce členy rodiny) obrátit na odborníka – kožního lékaře.

Léčba s odborníkem

Léčba jakýchkoliv plísňových onemocnění by měla probíhat v odborné dermatologické ordinaci. Lékař ji stanoví až po celkové anamnéze, protože někdy zdrojem plísňového onemocnění, ať už kůže nebo nehtů, může být i snížená imunita organismu. Ta totiž naruší rovnováhu osídlení organismu přirozenou mikroflórou.

Chytrá houba

Českým vědcům patří světový unikát. Vyvíjeli preparát proti plísním u rostlin, ale ukázalo se, že je účinný i na plísně kůže a nehtů. Jde o přípravek se zárodky houby Pythium oligandrum. Preparáty s ní dokáží plísně likvidovat. Přípravek zatím není lékem, ale kosmetikou a tak ho dostaneme v lékárnách bez lékařského předpisu. Zlepšuje stav atopických ekzémů, ale i bércových vředů. Je přírodní povahy a pomůže i s likvidací plísní na kůži a nehtů.

Jaký je vztah mezi výkonností a koncentracemi hemoglobinu v krvi?

Každý sportovec, ať vrcholový, výkonnostní, nebo rekreační usiluje přirozeně o co nejvyšší výkonnost. Té se dá dosáhnout většinou kombinací více faktorů – zejména kvalitním tréninkem, tréninkovými podmínkami, dokonalou výživou, lékařskou péčí a možnostmi regenerace.

S některými dispozicemi se však sportovec už narodí, u vytrvalostních sportů, mezi které patří samozřejmě i běžecké lyžování, se jedná zejména o schopnost přenosu kyslíku do svalů. O tento transport se starají červené krvinky, erytrocyty, které obsahují krevní barvivo hemoglobin – a o ten jde především.

Existují totiž jasné důkazy o vztahu mezi koncentrací hemoglobinu v krvi a aerobní výkonností, a také proto je zvyšování hemoglobinu zakázanými prostředky jedním z nejrozšířenějších dopingových prohřešků (také viz dále).

Nejprve však několik slov úvodem k fyziologii krvetvorby. Červené krvinky se tvoří v kostní dřeni, žijí pouze 4 měsíce a jsou nahrazovány nepřetržitou krvetvorbou. K té je ovšem zapotřebí i dostatečný přísun železa, vitaminu B12 a kyseliny listové potravou. Zatímco dietní příjem vitaminu B12 a kyseliny listové většinou nebývá problém, s železem je to horší, zejména u dívek a žen, mezi jejichž preference nepatří červené maso (nejvýznamnější zdroj železa v potravě).

Nejsilnějším stimulátorem tvorby červených krvinek je hormon erytropoetin produkovaný v ledvinách. Erytropoetin (často označovaný zkratkou EPO) má velký význam v klinické medicíně, kde se používá v léčbě některých typů anémií (chudokrevnosti), zejména u nemocných s chronickými chorobami ledvin. Tento tzv. rekombinantní erytropoetin (připravený metodami genetického inženýrství) byl uveden na trh v roce 1987.

Jak je to tedy se vztahem mezi červenými krvinkami a výkonností?

Již v roce 1947 bylo popsáno, že krevními transfúzemi lze zvýšit toleranci k hypoxii, tedy zlepšit okysličování tkání. Tato technika se tak stala oblíbeným dopingovým prostředkem už v 60. letech minulého století.

Bylo skutečně prokázáno, že krevní doping může zvýšit sportovní výkonnost ve vytrvalostních sportech až o 10 % a podávání erytropoetinu dokáže zvýšit maximální aerobní kapacitu až o 20%!

Podávání erytropoetinu v dávce menší než se běžně podává u pacientů s anémií doprovázející selhání ledvin, vedlo u trénovaných sportovců za 6 týdnů ke zvýšení hematokritu (procento červených krvinek na 100 ml krve) o celých 10%, k prodloužení doby do vyčerpání o 17 % a ke zvýšení spotřeby kyslíku o 8 %.

Z těchto všech důvodů je velmi účelné a žádoucí sledovat koncentrace hemoglobinu u všech vrcholových vytrvalostních a silově-vytrvalostních sportovců a adekvátně reagovat na zjištěné hodnoty.

Jaké koncentrace hemoglobinu mají tedy lyžaři běžci?

Výše uvedená fakta poukazují na důležitost hemoglobinu. Podívejme se tedy, jak se u lyžařů běžců vyvíjeli koncentrace hemoglobinu v průběhu posledních 30 let (tedy v podstatě od nástupu erytropoetinu na farmaceutický trh).

V roce 1988 rozhodla Mezinárodní lyžařská federace (FIS) o kontrole krevního dopingu testováním lyžařů na heterologní krevní transfúze (tj. transfúze od jiného člověka). To umožnilo získat informace o hladinách hemoglobinu u elitních lyžařů běžců od roku 1989 (některé skandinávské lyžařské federace začaly s kontrolou hladin hemoglobinu dokonce o 2 roky dříve).

V roce 1996 přistoupila FIS k novému opatření, které spočívalo v zákazu startu na závodech, pokud byla u závodníka zjištěna koncentrace hemoglobinu přesahující o 3 směrodatné odchylky průměrné hodnoty. Jiné sankce však FIS neuplatňovala, neboť neměla důkaz, proč u konkrétního závodníka by měla být hladina hemoglobinu tak vysoká (kromě krevního dopingu mohl být teoretickým důvodem dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí nebo v hypoxických stanech – je skutečně prokázáno, že 3-4 týdenní pobyt ve výškách nad 2000 m nad mořem zvyšuje hladiny hemoglobinu o 10 až 15 g/L). V roce 1997 přijala FIS nové pravidlo, které stanovilo maximální hladinu hemoglobinu u mužů na 185 g/L a 165 g/L u žen.

A jak tedy vypadaly hodnoty hemoglobinu u lyžařů běžců před 30 lety?

V roce 1987 při letní přípravě měli členové švédské reprezentace následující hodnoty hemoglobinu: 153 g/L (muži) a 138 g/L (ženy).

V roce 1989 na mistrovství světa v severském lyžování ve finském Lahti měli lyžaři dokonce o 8,5 g/L méně hemoglobinu, než byl průměr v běžné populaci (148 g/L muži, 135 g/L ženy). Tento paradox je pouze zdánlivý. Je dlouhou dobu známo, že u vytrvalostních sportovců dochází k výraznému zvětšení objemu krevní plazmy, čímž vlastně dochází k naředění červených krvinek. Dokonce se uvádí, že pokud má elitní vytrvalec ¨normální¨ hladiny hemoglobinu, je to již nefyziologický stav. Výsledky z Lahti tedy nebyly žádným překvapením a byly v souladu s předpoklady.

O to větší poprask vzbudily výsledky hladin hemoglobinu elitních lyžařů z roku 1996. Jejich koncentrace hemoglobinu byly výrazně vyšší i v porovnání s lidmi žijícími trvale v nadmořských výškách 2000-2500 m. Jakmile zavedla FIS v roce 1997 výše uvedená opatření, poklesly hladiny hemoglobinu u lyžařů běžců z ohromných 195 na 180 g/L, u žen dokonce ze 197 na 155 g/L.

Tento dramatický trend v hladinách hemoglobinu nemůže být překvapením. Běžecké lyžování je vysloveně ideálním sportem pro krevní doping. Bývá obvyklé, že prvních 50 závodníků na vrcholných soutěžních akcích v běžeckém lyžování končí s odstupem do 10% od vítězného času – a na začátku článku jsem uvedl, že krevní doping je schopen 10% zvýšení výkonnosti skutečně dosáhnout.

O tom, že běžecké lyžování není (pravděpodobně ani dnes) čisté, hovoří výsledky hladin hemoglobinu lyžařů na mistrovství světa v severském lyžování v roce 2001. Analyzováno bylo 50 nejlepších lyžařů běžců. Z celé padesátky mělo 17 % lyžařů vysoce abnormální hodnoty hemoglobinu.

Při analýze lyžařů na 4. až 10. místě vzrostlo toto procento na 33 %, z medailistů mělo abnormální hladiny hemoglobinu celá polovina. Mezi lyžaři, kteří se umístili na 41. až 50. místě mělo tyto abnormální hodnoty jen 3% běžců. Předpokládaný výskyt abnormálních hodnot hemoglobinu v běžné populaci je přitom jen 0,3 %.

Autoři tohoto výzkumu uváděli, že je extrémně nepravděpodobné, že by za takto vysoké hladiny hemoglobinu mohl pobyt ve vysokohorském prostředí nebo v hypoxických stanech a vyjádřili přesvědčení, že příčinou je krevní doping. U všech sportovců však za vysokým hemoglobinem určitě doping hledat nemůžeme, mnoho z nich má koncentrace hemoglobinu přirozeně vysoké – moje osobní zkušenost hovoří, že skuteční šampióni mají opravdu vysoké koncentrace hemoglobinu, pravděpodobně díky genetickým dispozicím.

Podobně lze upozornit na známý případ finského olympijského vítěze Eero Mäntyranty, který měl v důsledku vrozené genetické abnormality receptoru pro erytropoetin zhruba o 20% vyšší počet červených krvinek (což mu ovšem nijak nezabránilo v tom, aby se stejně stal dopingovým hříšníkem).

To, že krevní doping opravdu je (či v nedávné minulosti skutečně byl) realitou, dokazují známé dopingové skandály. Jen pro zajímavost, tři chycení dopingoví hříšníci v běžeckých disciplínách na Olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002 (v jejich případě se jednalo o darbopoetin, derivát erytropoetinu) získali na předchozích olympiádách a mistrovstvích světa celkem 38 medailí!

Existují i další metody krevního dopingu, spočívající v autotransfúzích krve, nebo používání transportérů kyslíků na bázi rekombinantního, hovězího nebo lidského hemoglobinu, nebo perfluorokarbonových emulzí, které se používají například ve válečné medicíně (tzv. krevní náhražky).

Tyto techniky se objevily záhy poté, co byly zavedeny metody stanovení rekombinantního erytropoetinu v krvi (které mimochodem nejsou zcela přesné a vedou občas i k falešně pozitivním výsledkům, což je další velký problém sportovní medicíny).

Nejnověji jsou pak na trhu moderní preparáty ze skupiny označované zkratkou ESA (Erythropoietic Stimulating Agents). Mezi takové patří například tzv. CERA (Continuous Erythropoiesis Receptor Activator, tedy kontinuální aktivátor receptoru pro erytropoézu).

Patří mezi tzv. třetí generaci látek ESA, má podstatně delší poločas v organismu, jinými slovy, neodbourává se tak snadno jako erytropoetin nebo darbopoetin. Preparát CERA je tedy možné užívat 1-2x za měsíc s výsledky, které jsou srovnatelné s podáváním rekombinantního erytropoetinu třikrát týdně.

Prvním usvědčeným dopingovým hříšníkem zneužívajícím tuto látku byl v roce 2008 italský cyklista Riccardo Ricco, následovala ho řada dalších cyklistů, ale také s ročním zpožděním olympijský vítěz na 1500 m z Pekingu Rashid Ramzi…

A to se ještě hovoří o reálném nebezpečí genového dopingu, který by měl pomoci sportovcům zvýšit produkci erytropoetinu.

Na obzoru se však ukazují další možnosti, jako je například inhalace xenonu, údajně využívaná ruským lyžařským týmem, o čemž přinesla média zprávy po Olympijských hrách v Soči. Xenon je vzácný (a drahý) plyn, který má nepochybné anestetické účinky. Jako první země ho pro klinické využití schválilo v roce 2000 právě Rusko. Kromě využití v anestézii xenon zvyšuje krvetvorbu – opět zvýšením produkce erytropoetinu. Až do roku 2014 nebyl xenon na dopingové listině, byla to tedy ¨ideální¨ látka pro získání konkurenční výhody nad soupeřiL.

Co jsou ale povolené způsoby zvyšování krvetvorby?

Etický problém představuje v podstatě jakékoli ¨umělé¨ zvyšování hladin hemoglobinu (snad s výjimkou vysokohorských soustředění). Erytropoetin a další příbuzné hormony zvyšující tvorbu červených krvinek jsou samozřejmě zakázané.

Ale ke stejnému účinku dochází i při dlouhodobém tréninku ve vysokohorském prostředí nebo při používání speciálních stanů navozujících hypoxémii, která ve svém důsledku vede ke zvýšení počtu červených krvinek. Tyto ¨čisté¨ způsoby zvyšování hladin hemoglobinu si však nemůže dovolit každý sportovec.

Zatímco hypoxický stan stojí zhruba 7000 amerických dolarů a dlouhodobá soustředění ve vysokohorském prostředí často ještě mnohem více, je užívání erytropoetinu prakticky za babku – v průměru několik tisíc korun za měsíc. Podíváme-li se na webové stránky společnosti Hypoxico prodávající hypoxické stany, nalezneme zde video Michaela Phelpse, který přiznává, že tyto prostředky využívá ke zvyšování hladin hemoglobinu – otázkou je, jak moc je toto ještě etické…

Co říci závěrem?

Červený krevní obraz, tedy množství červených krvinek a koncentrace hemoglobinu by měly zajímat každého vytrvalostního a silově vytrvalostního sportovce. Pomiňme teď samozřejmě doping – o červené krvinky se dá starat i fyziologickými způsoby. Tyto parametry, stejně tak jako parametry metabolismu železa by měly být pravidelně sledovány a konzultovány s trenéry, spolu s optimalizací jídelníčku k zajištění dostatečného přísunu substrátů nezbytných pro krvetvorbu.

Videman T et al. Changes in hemoglobin values in elite cross-country skiers from 1987 to 1999. Scand J Med Sci Sports 2000;10:98-102.

Stray-Gundersen J et al. Abnormal hematologic profiles in elite cross-country skiers: blood doping or? Clin J Sport Med 2003;13:132-7.

Více také v článku publikovaném v časopise NordicMag v roce 2017

Sportvital Nutrition

Aplikace Sportvital Nutrition je osobní kouč zdravého životního stylu přímo ve vašem telefonu. S ní budete mít přehled o vaší energetické bilanci, o příjmu bílkovin, vlákniny nebo vitaminů a mnoha dalších parametrech vždy sebou, ve vaší kapse.

Autor webu

Prof. MUDr. Libor Vítek PhD, MBA

Klinický biochemik, lékař internista – hepatolog ve Všeobecné fakultní nemocnici 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Působí jako odborný konzultant zejména v oblasti sportovní výživy. Spolupracuje s Českým olympijským výborem v rámci projektu TopTeam, spolupracuje s řadou reprezentantů ČR, včetně medailistů z mistrovství světa a Olympijských her.

Leave a Reply