Vyrážka z houbových infekcí (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

kozniho onemocneni kuze – prehled temat

Toto tema je o kozniho onemocneni kuze, trisla, ci rukou. Informace o dalsich houbovych infekci, naleznete v tematech

Kozniho onemocneni kuze je infekce zpusobena houbou.

Jock svedeni je forma kozniho onemocneni, ktere zpusobuje svediva vyrazka na kuzi vasi oblasti trisel. To je mnohem castejsi u muzu nez u zen. Jock svedeni muze byt zpusobeno sireni mykozy nohou houby do rozkroku.

Pasovy opar neni zpusobena cerva. To je zpusobeno plisnemi. Druhy hub (mnozny houby), ktere zpusobuji pasovy opar zit a siri na horni vrstvy kuze a na vlasy. Oni rostou nejlepe v teplych, vlhkych oblastech, jako jsou satny a bazenu, a kozni zahyby.

Pasovy opar je nakazlivy. Siri kdyz mate skin-to-skin kontakt s osobou nebo zvire, ktere ma ho. To se muze sirit take pri sdileni veci, jako rucniky, obleceni ci sportovni zarizeni.

Muzete take ziskat kozniho onemocneni dotykem infikovany psa nebo kocku, ackoliv tato forma kozniho onemocneni neni bezne.

Kozniho onemocneni kuze obvykle zpusobuje velmi svediva vyrazka. Casto ma vzor ve tvaru prstence, ale ne vzdy. Nekdy je to jen cervena, svediva vyrazka.

Jock svedeni je vyrazka v koznich zahybu trisla. To muze rozsirit i na vnitrni strane stehen a hyzdi.

Pasovy opar z ruky vypada mykozy nohou. Kuze na dlani dostane huste, suche a supinate. A kuze mezi prsty mohou byt vlhke a mit otevrene rany.

Pokud mate vyrazku tvaru prstence, budete mit velmi pravdepodobne kozniho onemocneni. Lekar bude schopen rict s jistotou. On nebo ona bude pravdepodobne podivame na ster z vyrazky pod mikroskopem k seku na kozniho onemocneni houby.

Atletova noha; Opruzenin; Plisnove infekce nehtu; Kozniho onemocneni pokozky hlavy nebo Beard.

Vyrážka na penisu | HSV virus | HPV virus | bakteriální infekce | kvasinkové infekce

Jaké jsou příčiny vyrážek na penisu?

Vyrážky na penisu mohou být způsobeny jednak alergickou reakcí, jednak infekcí. Tato stránka je věnována infekcím, které mohou vyvolávat na penisu vyrážky.

HSV1 (Herpes simples virus)

Virové příčiny vyrážek na penisu nejčastěji zahrnují herpetické infekce (opary). Jedná se o viry HSV2 (Herpes simplex virus 2) nebo v méně případech HSV1 (Herpes simplex virus 1), které se na genitál dostanou při sexuálním styku – dotekem, kontaktem s vaginálním sekretem, slinami, různými předměty atd. Inkubační doba je 2-7 dní. Puchýřky se rychle mění ve vřídky. Problémy mohou přetrvávat týdny. Pro diagnostiku lze využít stěr z postiženého místa, ze kterého se pomocí DNA analýzy stanoví přítomnost viru HSV2 nebo HSV1. V případě potvrzení výsledku lze pro léčbu použít lokální antivirotika.

Naše laboratoř nabízí provedení DNA analýzy na virus HSV2 a HSV1. Cena za vyšetření na oba viry včetně konzultace je 1.890 Kč vč. DPH Na vyšetření je třeba se objednat v naší laboratoři na tel: +420 542 213 851.

HPV (Human papillomavirus)

Na penisu nebo šourku se mohou objevit kondylomata nebo bradavičky. Ty bývají způsobeny přítomností papilomavirů. Papilomavirů existuje více než 100 typů. Některé z nich mohou vyvolávat rakovinu. Více o papilomavirech se dozvíte na naší webové stránce www.papilomaviry.cz.

Stěrem z kondylomat lze získat materiál, ze kterého v naší laboratoři izolujeme DNA a z ní provádíme analýzu na přítomnost 22 typů rizikových papilomavirů. Můžeme tedy klientovi říci, zda papilomavirus způsobující přítomnost bradaviček patří mezi rizikové typy papilomavirů.

Cena za vyšetření na všechny rizikové papilomaviry (22 typů) včetně konzultace je 2420 Kč vč. DPH. Na vyšetření je třeba se objednat v naší laboratoři na tel: +420 542 213 851. Výsledkem analýzy je zpráva s výčtem všech testovaných papilomavirů, identifikací konkrétních typů, na které je klient pozitivní a také stanovením množství virů ve vzorku.

Bakteriální infekce

Nepříjemná svědivá vyrážka na žaludu penisu může být způsobena bakteriální nebo kvasinkovou infekcí (o kvasinkové infekci viz níže). Svědivá vyrážka bakteriálního původu obtěžuje muže v průběhu dne a nemusí nutně souviset s potížemi při močení. Bakteriální infekci způsobující svědivou vyrážku na penisu lze získat sexuálním stykem, orálním sexem, různými kontaminovanými předměty (včetně kontaktu s toaletní mísou) nebo kontaktem s nemytýma rukama. Svědivé vyrážky mohou být způsobeny přítomností baktérie Enterococcus fecalis, E. coli atd. Za účelem vyšetření se provádí stěr z místa vyrážky, který se následně vyšetřuje kultivačně. Stanoví se přítomnost baktérií a jejich citlivost na antibiotika. Při tomto vyšetření je vhodné provést také kultivační analýzu vzorku moče.

Naše laboratoř nabízí provedení kultivačního rozboru vzorku stěru i moče. Cena za kultivační vyšetření stěru i moče včetně konzultace je 1.805 Kč vč. DPH. Na vyšetření je třeba se objednat v naší laboratoři na tel.: +420 542 213 851.

Na základě analýzy klient obdrží laboratorní zprávu s popisem analýzy, výsledků a dostane doporučení pro léčbu vhodnými antibiotiky.

Kvasinkové infekce

Nepříjemný zápach a/nebo svědivá vyrážka penisu může být způsobena také kvasinkovou infekcí. Kvasinky (Candida albicans) jsou jednobuněčné mikroorganizmy, které vyvolávají plísňová onemocnění (kandidózy). Kandidózy lze získat při sexuálním styku, při orálním styku, kontaktem se kontaminovanými předměty atd. Při vyšetření se postupuje stejně jako u bakteriálních infekcí. Za účelem vyšetření na Candida albicans se provádí stěr z postiženého místa, který se následně vyšetřuje kultivačně. Stanoví se přítomnost kvasinek a jejich citlivost na antimykotika. Při tomto vyšetření je vhodné také provést kultivační analýzu vzorku moče.

Naše laboratoř nabízí provedení kultivačního rozboru vzorku stěru. Cena za kultivační vyšetření stěru i moče včetně konzultace je 1.805 Kč vč. DPH. Na vyšetření je třeba se objednat v naší laboratoři na tel.: +420 542 213 851.

Na základě analýzy klient obdrží laboratorní zprávu s popisem analýzy, výsledků a dostane doporučení pro léčbu vhodnými antimykotiky.

Vyrazka ve vlasech – 15 domacich pripravku na osetreni akne na vlasove pokozce

Vyrazky trapily lidi odedavna. Avsak az z rozvojem technologii a kosmetickeho prumyslu se akne stalo primo nocni murou kazdeho, bez ohledu na vek ci pohlavi.

Existuje mnoho druhu vyrazek. Vsechny nas vsak dokazou potrapit a objevit se v tu nejnevhodnejsi dobu a na nejnevhodnejsim miste.

Rekneme si o jednom z nejbeznejsich typu akne, a to je vyrazka ve vlasech. Predstavime si, co to vyrazka ve vlasech je, proc vznika, jake jsou symptomy i moznosti lecby.

Co je vyrazka ve vlasech?

Vyrazka ve vlasech je druhem akne, ktere se objevuje na vlasove pokozce. A prestoze neni vzdy videt, muze byt neprijemna a dost narusuje kazdodenni zivot.

Tak, jako na jinych castech tela, i na vlasove pokozce jsou pory a maz (sebum). Pokud se nahromadi prilisne mnozstvi mazu, nebo se pridruzi bakterialni infekce, mohou se kvuli ucpanym porum objevit vyrazky ve vlasech.

Priciny akne na vlasove pokozce

Zcela presna pricina pro vznik akne ve vlasech neexistuje, nejbeznejsi pricinou vsak jsou abnormalni zmeny hormonu. To je duvodem, proc se vyrazky tykaji hlavne adolescentu a zen behem menstruace.

Dulezitou roli hraje i stravovani. Pokud se nestravujete zdrave, pokud jite hodne hotovych jidel z rychloobcerstveni, je i pravdepodobnost objeveni vyrazek ve vlasech vyssi.

Nektere priciny akne ve vlasech jsou externiho puvodu, pricinou muze byt znecisteni ci vlhke pocasi.

Co zvysuje riziko vzniku vyrazek ve vlasech?

Existuje nekolik navyku, kvuli kterym si sami zvysujete riziko vzniku vyrazek na vlasove pokozce. Prvnim z nich je nadmerne pouzivani nekterych oleju a chemickych latek. Pokud pouzivate sampony ci vlasove produkty, ktere nejsou prirozene, mohou byt katalyzatorem pupinku na hlave pravo obsazene latky.

Vyrazka ve vlasech vznika i kvuli prilisnemu skrabani hlavy. Tak jako u jinych druhu akne, za hormonalni zmeny mohou take deprese a stres. A vysledkem je vyrazka ve vlasech.

Symptomy akne ve vlasech

Vzhledem k tomu, ze vlasy vyrazky prekryvaji, nejsou vyrazky ve vlasech viditelne. Pocitujete vsak bolest a nepohodli. Nejvice se projevuje pri cesani. Zanet zpusobuje svedeni, ktere vas nuti skrabat se ve vlasech.

Domaci recepty na vyrazky ve vlasech

Vyrazka ve vlasech bezne zmizi po tydnu sama od sebe. Pokud vsak chcete tento proces urychlit, nebo si akne ve vlasech vylecit co nejdrive, muzete vyzkouset nektery z domacich receptu. Nabizime 15 domacich receptu pro vyrazky ve vlasech, ktere zahoji akne o neco drive.

1) Aloe vera

Aloe vera patri mezi tradicni a navic ucinne domaci leky na vyrazky ve vlasech. Pomahaji vlastne u vsech akne a ruznych problemech s kuzi. Je antibakterialni a protizanetlive, proto dokazi zvladnout v kratkem case neprijemne symptomy akne ve vlasech. Navic, jejich hojive slozky castecne zaruci, ze akne nezanecha jizvy. Dalsim prinosem aloe vera je posileni vlasu a vlasove pokozky. Zabijete tedy dve mouchy jednou ranou.

Gel lze nanest primo na hlavu a na vlasy. Pokud mate cas, muzete jej smichat s citronovou stavou, az potom vetrit do vlasove pokozky. Nezapomente si nasledne vlasy i vlasovou pokozku smyt vodou. Nejkvalitnejsi je cerstvy gel z aloe vera.

Bezna zelenina v kazde kuchyni, rajce, patri take mezi jedny z nejucinnejsich domacich prostredku na vyrazky ve vlasech. Rajcata obsahuji velke mnozstvi kyseliny salicylove, ktera hraje dulezitou roli pri osetrovani vsech druhu akne.

Aby vam rajcata pomohli s vyrazkou ve vlasech, meli byste pouzivat cerstvou tomatovou stavu. Tu si treba denne nanaset na vlasovou pokozku. Priblizne po 10 minutach si vlasy smyjte teplou vodou.

K tomatove stave muzete primichat i citronovou stavu a med, zbran proti akne bude jeste ucinnejsi.

3) Zeder indicky

Zeder indicky znamy take pod nazvem Neem, ma antibioticke a antisepticke vlastnosti. I proto patri mezi zazracne pripravky proti akne ve vlasech. V nekterych zavaznych pripadech lze tuto rostlinku pouzivat pri bolesti, zanetech a svedeni zpusobenem cervenymi teckami na vlasove pokozce.

Neem dokaze lecit mnohe kozni problemy, od tinea (dermatofytozy), pres ekzem, akne az po bradavice.

Jak se neem pouziva:

 1. Vlozte nekolik listu zederachu indickeho do vody a nechte 10 minut varit.
 2. Listy pak vyberte a rozdrtte je.
 3. Pastu, kterou takto ziskate, naneste na postizena mista ve vlasech.
 4. Po 30 minutach vezmete vodu, ve ktere jste listy varily a vlasy si ji oplachnete.
 5. Nakonec pouzijte na oplachnuti jeste cistou vodu.

Proces byste meli opakovat kazde rano.

4) Tea tree olej

Pokud jde o kozni infekce, je tea tree olej velmi popularni. Bezne se pouziva v kurach k lecbe akne ve vlasech. Je antisepticky, takze snadno odstrani otok a zarudnuti kuze.

Pro dosazeni co nejlepsich vysledku muzete zkombinovat nekolik kapek tohoto oleje se samponem, ktery bezne pouzivate. Pokud mate vice casu, smichejte cajovnikovy olej s kokosovym olejem (priblizne 2 az 3 cajove lzicky). Smes naneste na vlasovou pokozku a chvili masirujte.

Uz leta patri kurkuma mezi prirodni prisady, ktere dokazi zlepsit stav pleti. Je proto samozrejme, ze se zminuje i mezi domacimi prostredky na vyrazky na hlave. Kurkuma je totiz velmi bohata na kurkumin. A je vedecky podlozene, ze ma kurkumin vyznamny pozitivni vliv na pokozku.

Pri lecbe akne ve vlasech napomaha urychlit hojeni a obnovu pokozky diky protizanetlivym, antibakterialnim a antioxidacnim vlastnostem. Soucasne zabranuje opetovnemu propuknuti infekce.

Jak kurkumu pouzit:

 1. Kurkumovy prasek smichejte ve stejnem pomeru s kokosovym olejem.
 2. Pastu nechte na hlave pusobit 60 minut.
 3. Vlasovou pokozku pote smyjte cistou vodou.

Bud muzete proceduru podstupovat kazdy den, nebo jednoduse pridate vice kurkumy do vareni.

Tak jako kurkuma nebo aloe vera, i med dokaze lecit kozni problemy. Obsahuje velke mnozstvi antioxidantu, dokaze velmi rychle odstranit bakterie. Take dokaze zamest s bolestivymi pocity a zarudnutim kuze.

Med patri mezi nekolik malo latek, ktere lze nanest primo na vlasovou pokozku. Na smyti si nezapomente namichat teplou vodu.

7) Jablecny ocet

Ackoliv se mozna bojite kyselosti octa, je povazovan za jeden z nejlepsich prostredku na vyrazky ve vlasech. Je silne antibakterialni a antisepticky, coz mu umoznuje branit vzniku bakterii.

Jablecny ocet dokaze zmirnit vylucovani mazu, coz je bezna pricina pro vznik akne. Zaroven dokaze udrzovat rovnovahu pH.

Jak ho pouzivat:

 1. Nejprve je treba jablecny ocet rozredit ve stejnem pomeru ve vode.
 2. Pak si treba vzniklym roztokem umyt vlasovou pokozku.
 3. Po 5 az 7 minutach vlasy jeste jednou omyjte cistou vodou.

Toto uzasne koreni obsahuje antibakterialni latky i antioxidanty, takze pomaha zdolat vyrazky vznikle kvuli pritomnosti bakterii na pokozce. Take vas uchrani pred neprijemnym pocitem a zanetem, ktery vznika pri akne.

Krome toho, ze si budete davat cesnek do jidla, muzete jej pouzit i nasledovne:

 1. Dejte nekolik strouzku cesneku do vody a priblizne 5 minut je varte.
 2. Pak pockejte, dokud nevychladnou.
 3. Cesnek vyberte, na umyti vlasove pokozky pouzijete vyvarenou vodu.
 4. Po deseti minutach si hlavu smyjte jeste cistou vodou.

Tento postup opakujte jednou denne.

9) Betelove listy

Tato rostlina zaujala lidi pro sve prinosy pro zdravou kuzi uz davno. Proto by byla chyba, nezaradit betelove listy mezi domaci pripravky na vyrazky ve vlasech. Tak jako jine zminene rostliny a byliny, i betel obsahuje antimikrobialni a antisepticke slozky, ktere dokazi efektivne bojovat proti bakteriim.

 1. Z rozdrcenych betelovych listu si prichystejte hladkou smes ve forme pasty.
 2. Pastu naneste primo na oblasti postizene vyrazkou.
 3. Po pul hodine si vlasy a hlavu umyjte cistou vodou.

Tento prostredek je ucinny, pokud ho pouzivate denne 2 az 3 krat.

10) Ruzova voda

Ruzova voda se obvykle pouziva k cisteni a hydrataci pokozky. Dokaze si poradit i s vyrazkou ve vlasech. Ma zklidnujici vlastnosti, dokaze zkratit dobu, kterou potrebuje vlasova pokozka na zotaveni po vypuknuti akne.

Prinosem jsou i antisepticke vlastnosti, zbavite se bakterialnich infekci na kuzi.

Prestoze je citron dost kysely, je castou a oblibenou volbou pri leceni nekterych koznich problemu. Pokud vite, jak citron na pokozce pouzit, bude fungovat stejne ucinne jako jine domaci pripravky na vyrazky ve vlasech.

Smichejte citron a ruzovou vodu ve stejnem pomeru. Smes pouzivejte denne, dokud nebude vase vlasova pokozka v lepsim stavu.

12) Skorice

Skorice je silnym antibiotikem z kuchyne, mozna o tom ani nevite. Znamena to take, ze ji muzete pouzit na osetreni akne ve vlasech. Pusobi primo na bakterie, ktere se snazi pronikat do ucpanych poru.

Pro co nejlepsi vysledky ji smichejte s medem v pomeru 1: 2. Vzniklou pastu naneste na hlavu na mista, kde mate akne. Pote vlasy jeste omyjte vodou.

13) Piskavice

Pokud pouzijete na vlasovou pokozku piskavici, odstranite akne z hlavy. Soucasne ale podporite rust vlasu, ktere budou diky piskavici pevnejsi a dele.

Semena piskavice maji antibakterialni vlastnosti, ulevi od zanetu a bolesti.

Jako piskavici pouzit:

 1. Vlozte semena piskavice do vody a nechte je namocene celou noc.
 2. Na oplachnuti vlasove pokozky se pouziva pouze scezena voda.

Pokud budete trpelivy, muzete je rozemlit na prasek a smichat s dalsi vhodnou prisadou, napriklad medem.

14) Levandulovy olej

Co je lepsi nez krasna vune levanduloveho oleje ve vlasech? Vyzkousejte na vyrazky ve vlasech levandulovy olej, urcite nebudete litovat. Ma antibakterialni a protiplisnove vlastnosti, to k lecbe akne ve vlasech uplne staci. Je vhodne aplikovat ho na vlasovou pokozku nekolikrat denne.

15) Muskatove mleko

Tento domaci pripravek proti akne ve vlasech neni prilis znam, dokaze vas vsak zbavit mastnoty. Mastna pokozka je citliva a nachylna na kozni problemy. A sem patri i vyrazka ve vlasech.

Vyuzijte prinosy muskatoveho mleka, ulevi vam od bolesti a neprijemnych pocitu na hlave.

Cemu je treba se vyhybat, pokud vas trapi vyrazka ve vlasech

Kdyz se vam ve vlasech objevi akne, je dulezite prestat pouzivat ruzne pripravky na upravu vlasu, protoze ty situaci pouze zhorsi. Gely, laky na vlasy, vosky mohou pory na vlasove pokozce jeste vice ucpat. Vysledkem je vznik akne. Krome toho je vhodne vzdat se behem lecby i kondicioneru.

I strava a zdrava vyziva hraje dulezitou roli, pokud jde o zdravi vlasove pokozky. Pokud u vas propukne akne, nemeli byste jist nic korenene ani mastne.

Kdy je vhodne obratit se na lekare

Akne ve vlasech neni obecne zavazny problem. Dokazete si s nim poradit sami doma. Pokud se vsak u vas objevuje stale vice a vice vyrazek, pozadejte o radu lekare.

Prevence vzniku vyrazek ve vlasech

Jako prvni, zkuste menit sve nevhodne navyky a snazte se o lepsi zdravi vlasove pokozky. Vyhybejte se stresu, protoze i ten je spoustecem akne.

Na hygienu vlasove pokozky pouzivejte vhodne vyrobky, pozor na ty nespravne, ktere by stav pokozky mohly jeste zhorsit.

Libi se Vam nas obsah?

Pomohli Vam informace na teto strance? Sledujte nas:

Doporucene produkty

Vitaminy pro vlasy FOLIVITAL PRO

Vitaminy na vlasy FOLIVITAL PRO obsahuji vyvazenou smes ucinnych latek, vitaminu a mineralu pusobicich zevnitr na korinky vlasu pro – silnejsi vlasy, oziveni slabych vlasu a zastaveni vypadavajicimi vlasu.

Sampon proti vypadavani vlasu FOLIVITAL PRO

Ucinny sampon proti vypadavani vlasu urceny pro muze i pro zeny. Synergicka smes DHT blokatoru, antioxidantu, mineralu, proteinu a lecivych bylin obnovuje rovnovahu, optimalizuje zdravi vlasove pokozky a zlepsuje vitalitu a tloustku vlasu.

Bio panensky kokosovy olej

Jedinecny zdroj mastnych kyselin s mnozstvim priznivych ucinku na organismus. Take podporuje zdravy vzhled pokozky, zlepsuje kvalitu vlasu a udrzuje zdravi srdce a mozku.

Blizke temy

Souvisejici clanky

Co muze zpusobovat vypadavani vlasu?

Priciny ridnuti vlasu

Je pricinou vypadavani vlasu stres?

Stres jako pricina vypadavani vlasu

Zpusobuje tmave maso ridnuti vlasu?

Zpusobuji dietni napoje ridnuti vlasu?

Vypadavani vlasu a mykoticke infekce

Vliv stravy a diety na vypadavani vlasu

5-alfa reduktaza

Produkty na vlasy obsahujici toxicke chemikalie pomahaji vypadavani vlasu

Zdravotni problemy spojene s vypadavanim vlasu (androgenni alopecii)

Masteni a vypadavani vlasu

Co je pricinou ridnoucich lamavych vlasu?

Proc vlasy ridnou?

Pomaha saw palmetto proti vypadavani vlasu?

Priciny svedeni hlavy

DHT – dihydrotestosteron

Muze poceni hlavy zpusobit vypadavani vlasu?

Alergie na barvy na vlasy a vypadavani vlasu

Anestezie a vypadavani vlasu

Doporucujeme

 • Prirozeny zahustovac vlasu Toppik
 • Nejucinnejsi krem s kyselinou hyaluronovou
 • Hubnete snadno s acai berry
 • Vlastni delsi rasy? Pouzivejte serum na rust ras
 • Jake jsou nejlepsi pilulky na hubnuti?

Ctete jeste vice

Stan se fanouskem

Informace na teto strance nejsou urceny jako nahrada za specializovanou lekarskou peci.

18.3.2012 , Eva Horeni

Vyrazka, latinsky exantem, neboli vykvetek je pomerne castym priznakem ruznych onemocneni. Jedna se o nahle vznikly vysev koznich projevu, ktere se mohou vyskytovat kdekoliv na tele. Temto projevum se odborne rika eflorescence. Mohou mit podobu drobnych plochych cervenych skvrnek nebo vypadaji jako pupinky, puchyre ci hrbolky. Z nich se pozdeji mohou vytvorit supiny, praskliny, strupy nebo vredy. Pokud se vyrazka vyskytuje na sliznicich, jako je napriklad dutina ustni, nazyva se enantem.

Priciny vyrazky

Vyrazka vznika z ruznych pricin. Pokud je zpusobena nejakou infekci, byva zapricinena pusobenim mikroorganismu na cele telo cloveka. Muze doprovazet nektera onemocneni, pripadne je jejich charakteristickym priznakem.

Infekcni priciny vyrazky

 • Spala, jinak take Scarlatina, je onemocneni zpusobene bakteriemi z rodu streptokoku a postihuje predevsim deti predskolniho a skolniho veku. Prenasi se zejmena vzduchem pomoci kapenek. Projevuje se horeckami, bolestmi v krku, jazykem v barve malin a zanetem mandli. Samotna vyrazka se objevuje do dvou dnu od prvotnich priznaku. Byva lokalizovana v podbrisku, trislech, vnitrni strane stehen, v podpazi, loketnich jamkach a siri se dal.
 • Spalnicky, neboli Morbilli, patri mezi virova onemocneni postihujici rovnez deti, s typickym vyskytem v obdobi koncem zimy a na jare. U nas se diky povinnemu ockovani vyskytuje jen velmi zridka. Virus se siri vzdusnou cestou prostrednictvim kapenek. Prvnimi projevy byva kasel, unava, ryma, horecka a zvetsene krcni uzliny. Dale se objevuje vyrazka na hlave za uchem, ktera postupuje na krk, tvare, hrudnik, bricho a dolni koncetiny. Typickym znakem jsou take drobne skvrnky v dutine ustni.
 • Zardenky, jinak take Rubeola, jsou virove onemocneni. Patri mezi bezne detske infekcni nemoci, ktere je vsak diky ucinnemu ockovani na ustupu. Nejprve se projevuje chripkovymi priznaky a az posleze se objevi vyrazka na obliceji, ktera svedi a siri se na trup a koncetiny. Pokud je nakazeny vyssiho veku, onemocneni miva tezsi prubeh. Velkym rizikem jsou zardenky pro tehotne zeny, protoze zpusobuji vazne deformace plodu.
 • Plane nestovice, zname take jako Varicella, patri mezi bezna onemocneni detskeho veku, ale postihuji vsechny vekove kategorie. Jsou zpusobeny virem varicella-zoster, ktery se siri kapenkovou cestou. Projevuji se horeckou a vyrazkou, ktera vytvari svedive pupinky. Nemoc ustupuje do dvou tydnu. Virus nestovic v tele nasledne pretrvava a pri jeho aktivaci vznika pasovy opar. V tehotenstvi pak hrozi riziko poskozeni plodu.
 • Prave nestovice neboli Variola, take nazyvane jako cerne nestovice jsou prudce nakazlivym virovym onemocnenim, ktere se diky ockovacimu programu podarilo uplne vyhubit. Jen za 20. stoleti dokazaly zabit stovky milionu lidi.
 • Plisnove infekce patri mezi nejcastejsi infekce kuze. Onemocneni zpusobuji houby a kvasinky. Nejcastejsi formou plisnove infekce je Tinea pedis, ktera postihuje meziprstni prostory a plosky nohou predevsim u muzu, zpravidla v souvislosti se sportovnimi aktivitami. Zacina jako zacervenala odlupujici se kuze mezi prsty, pozdeji belava ztlustela s tvorbou prasklin. Vyrazka svedi. Dalsi formou plisnove infekce je onychomykoza, neboli infekce nehtu zpusobena houbami a kvasinkami a navazuje na mykozu nohou. Postihuje opet spise muze a vyskyt stoupa s vekem. Nehet se postupne ztlustuje, deformuje a meni barvu. Muze se objevit take zarudnuti nehtoveho valu a hnisava sekrece. Dalsi plisnovou infekci jsou kandidozy, postihujici hladkou kuzi a sliznice.
 • Svrab je infekcni onemocneni zpusobene zakozkou svrabovou. Projevuje se neprijemnym svedenim, tvorbou oderek, pupinku a skvrn. Zakozka svrabova tvori v pokozce kanalky, kam klade sva vajicka. Z nich se lihnou larvy a behem 3 tydnu dospele zakozky. Ty za tepla, obvykle v noci na luzku, ozivuji svou cinnost, coz je pocitovano zachvatovitym svedenim. Svrab se prenasi kontaktem, proto je treba veskere obleceni, matrace, pohovky, deky, polstrovani a podobne vycistit od infekce.

Neinfekcni priciny vyrazky

 • Vyrazka je velmi castym projevem reakce organizmu pri styku s alergenem. Byva soucasti lekovych a potravinovych alergii, dale precitlivelosti na zvireci srst nebo na rostlinne alergeny. Muze se take vyskytnout jako jeden z priznaku celiakie neboli nesnasenlivosti lepku. Alergicka reakce na lepek se projevi na kuzi jako silne svedici puchyre predevsim v oblasti loktu, hyzdi i na zadech a ve kstici. Toto onemocneni se nazyva dermatitis herpetiformis Duhring.
 • Jinou pricinou vyrazky muze byt kontakt s drazdivou chemikalii nebo latkou a projevi se v podobe kontaktni dermatitidy. Bezny typ kontaktni dermatitidy je opruzenina, ktera postihuje nejcasteji kojence pri noseni plenek, kdyz vykaly a moc jsou delsi dobu v kontaktu s pokozkou.
 • Vyrazka je typickym projevem pro lupenku neboli psoriazu. Krome kuze muze onemocneni postihovat take nehty a klouby. Prestoze neni prima pricina lupenky znama, jsou zname nektere vlivy, ktere pri vzniku lupenky hraji roli. Je to predevsim dedicnost a spoluucast imunitniho systemu. Vyrazka se objevuje na loktech a kolenou v podobe cervenych supinatych lozisek na kuzi, ktere se olupuji.
 • Dalsim neinfekcnim onemocnenim, ktere se projevuje vyrazkou je Seboroicka dermatitida. Postihuje pokozku hlavy, oblicej a trup. Projevuje se mastnymi, lupovitymi a zanetlivymi lozisky kuze cervene ci nazloutle barvy. Na vznik tohoto onemocneni muze mit vliv oslabeny imunitni system, hormonalni vykyvy, dedicnost, nedostatek vitaminu H, B6 a B2 ci prekyseleni pokozky.
 • Jak jiz bylo naznaceno vyrazka nemusi byt projevem pouze koznich onemocneni. Vyskytuje se i u rady jinych chorob rozmanite etiologie. V pripade, ze jste na pochybach, cim je vase vyrazka zpusobena nebo ma dlouheho trvani, kontaktujte prosim sveho lekare.

Lecba vyrazky

Lecba vyrazky se voli podle vyvolavajici priciny. Vseobecne se pouzivaji obklady, leky ve forme masti, kremu, pudru, emulzi a roztoku. Jako poslednim lekem volby na vyrazku jsou kortikoidy.

Leave a Reply