Vyléčit nazální houbovou infekci (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Léčba houbových infekcí lidovými léky

Často ti, kteří se setkali s plísňovou infekcí, nelze najít odpovědi na otázku řádné léčbě plísňových infekcí a lidové opravné prostředky doma.

pokusit se provést určité úpravy na toto téma, tím více, že každý pacient, který nese plísňovou infekci, dříve nebo později musí být propuštěn z nemocnice a nadále žít v rodině.A znalosti o tom, jak léčit houbovou infekci. Léčba

houbových infekcí lidových prostředků s dietou

Power při léčbě plísňových infekcí lidových prostředků musí být korigovány v souvislosti s sacharidů omezení.Plody se dokonale množí v těle pacientů, které obsahují ve svém menu příliš mnoho rafinovaných sacharidů( škroby, cukry).Někteří lékaři jdou na úplné omezení sacharidů jídla, až do akutní období houbové infekce dochází.Zákaz se vztahuje na všechny druhy sacharidů, cukru i chlebové skupiny.

Použití alkoholu je kontraindikováno u akutní formy houbové infekce. Houby jsou stejně silně “respektovány” a snadno rozkládány na jednoduché cukry, které aktivně začínají

Zastavte jídlo s plísní.Především se jedná o sýry.

mycologists Lékaři si všimli, že spotřeba rafinovaných produktů, jako jsou šťávy, ořechy, ořechová másla, sušeného ovoce a hub vede k častým výskytem houbové infekce.

Tradiční medicína již dlouho zaznamenává vynikající kvalitu česneku, aby potlačila projev houbové infekce. Vezměte každý den cesnak v surové formě k léčbě plísňových infekcí.Ačkoli otázka jeho použití v potravinách má určitý “duch”.Ale tady, jak říkají: “Ve válce jako ve válce.”Česnek může jít jako základna pro vaše marinády, přidat je do salátů v pokrmech masa a ryb.

Velmi užitečným zvykem je každodenní používání jogurtu. Jen si však zapamatujte jednu frázovou reklamní frázi, že ne všichni jogurty jsou stejně užitečné.Můžete si koupit jogurtnity pro domácí použití a připravit tento užitečný produkt, který potlačuje houbovou mikroflóru ve vašich střevách doma sami. A také při nákupu jogurtu v obchodě věnujte pozornost datu uvolnění a přítomnosti konzervačních látek. Zvolte »živé jogurt.

cesta, domácí výrobci se připravují kefír výrobky jsou výborné a zdravé potraviny s jogurtovým startérem( bílého jogurtu, jogurt, acidophilus).Tyto produkty také pomohou obnovit mikroflóru ve střevech a úspěšně se vypořádat s mykotickými patogeny.

Léčba mykotických infekcí doma – tipy

Mezi doporučení každodenní přírody bude hlavní porucha syntetických tkání.Zvláště se týká spodního prádla. Vyberte si z přírodních látek( bavlna nebo hedvábí).Když kupujete punčochy, kupte si ty modely, kde je vložen bavlněný klín. Přestaňte nosit těsné oblečení, nechte vaši pokožku a genitálie dýchat. Nenoste syntetické kalhoty.

Váš primární cíl bude poskytnout více vzduchu těm místům na těle, kde se může vyvinout houbová infekce.

A samozřejmě nejdůležitějším doporučením je okamžitá výzva k lékaři, jakmile máte podezření na vznik plísňové infekce. Je to odborník, který vždy správně říká, jak léčit houbovou infekci. Léčba

houbových infekcí lidových prostředků na kůži rukou

Sage je jedním z mnoha lidových prostředků, které mohou pomoci při léčbě plísňových infekcí.Tato rostlina obsahuje třísloviny, jsou schopny chránit pokožku před novými infekcemi, čímž posilují její povrch. Jak vyléčit houbu na kůži rukou. Vaříme šalvěj s vroucí vodou a vytváříme lotiony, které odstraňují nadměrné pocení, ničí prostředí příznivé pro reprodukci a životní aktivitu hub.

Pokud je postižena houba nohou, je nutné pravidelně upravovat noční koupele přidáním sody nebo soli. Chcete-li to udělat, ve třech litrech teplé vody promíchejte dvě lžíce soli nebo sody, aby se zředila 50 ml.ocet. Tyto lázně je třeba provádět denně po dobu 10-12 dní, střídající se s fyziologickým roztokem a sody. Doba příjmu 15-20 minut, pak sušiček otřete, po kterých zpracováváme problémové oblasti mastí z nealkoholového, furacilinového nebo heřmáckého oleje.

Černý ředkovaný vývar se také osvědčil při léčbě houbových infekcí lidovými léky. Chcete-li vařit, vezmeme 250 gramů ředkvičky a rozdrvíme je, pak naplníme 2 litry vody, přivedeme k varu a vaříme 10-15 minut, necháme vařit a vychladnout. V takovém vývaru stoupají nohy rukou a nohou infikované houbou.

Infúze tymiánu je dalším účinným prostředkem. Jak vyléčit houbu na kůži rukou. Chcete-li to udělat, 4 lžíce této rostliny, nalijte jednu sklenici vařící vody, trváme na jednu hodinu, po které filtrujeme. Namočená gáza( nebo bandáž) se aplikuje na ošetřenou oblast a uchovává se hodinu. Tento postup bude nutné provést dvakrát denně.Je to velmi účinná mast z tymiánu. Chcete-li uvařit, připravte koncentrovaný vývar z této rostliny a důkladně promíchejte tři lžíce rostlinného oleje.

Další velmi vhodný a mast z propolisu. Doma můžete také snadno připravit. Vezměte 90% alkoholu a důkladně promíchejte propolis. Na plochy zasažené houbičkou je vložena tenká vrstva a zabalíme jej voskovým papírem. Po několika týdnech použití této masti budou pozitivní výsledky.

Přihlaste Se K Odběru Novinek

Pellentesque Dui, Non Felis. Maecenas Samec

Nejlepší Historky

Bakteriální tonzilitida – symptomy a léčba

Jak prozkoumat váš žaludek

Akce sportovní masáže

Chirurgická technika použití boční klapky ramene

© 2018 Your live liness. All rights reserved

Tipy, jak léčit přemnožení kvasinek Candida

Přemnožení kvasinek se může projevovat jako svědění intimních partií, ale také jako chronická únava, kožní infekce, nízká sexuální aktivita, opakující se záněty svalů, alergie, příliš mnoho problémů s trávením, špatný dech, potažený jazyk a neustálá chuť na sladkosti… Jestliže tedy trpíte hned několika z těchto příznaků, čtěte dále.

Co je Candida a proč je její přemnožení problém?

Candida je kvasinka, která v našem těle pomáhá při trávení jako zdravá střevní mikroflóra. Občas se však může stát, že se přemnoží a začne napadat i jiné části těla, což způsobuje infekce, jako je například kandidóza. Jestliže není včas léčena, může způsobovat nejen značné nepohodlí, ale také vyvolat zdravotní komplikace.

Candida se nachází téměř všude na lidské pokožce, ačkoli suchá místa jí nedovolují rozmnožování. Avšak ve vlhkém a teplejším prostředí úst, vaginy a střevního traktu se jí může dařit. A jestliže se přemnoží, může způsobit mírné až těžké infekce, které jsou u zdravých jedinců jednoduše léčitelné, ale u některých lidí mohou způsobit i problémy s mozkem či srdcem.

Většina zdravých bakterií v našich střevech udržuje tuto houbu pod kontrolou. Jestliže něco způsobí, že tato přátelská střevní mikroflóra uhyne, candida může převzít kontrolu. Nestává se to často, nicméně faktorů, které mohou tento stav způsobit, je poměrně mnoho.

Příliš mnoho rafinovaných sacharidů jako houby nebo kvasnice potřebují dostatek sacharidů, aby se jim dařilo, takže jestliže holdujete cukrovinkám a podobným pochutinám, kvasinkám se dobře daří.

Příliš mnoho alkoholu: Alhokol je v podstatě fermentovaný vysoce cukrový nápoj, který podporuje vysoké množení této houby.

Antikoncepce: Také pilulky proti početí mohou výrazně změnit bakteriální střevní flóru a občas poskytnout výhody právě ve prospěch candidy.

Příliš mnoho fermentovaných potravin: Přestože fermentované potraviny jako kombucha, zelí, ocet nebo okurky jsou zdravé, jestliže jich konzumujete příliš mnoho, mohou opět způsobit nerovnováhu ve střevech a vyvolat problémy.

Mnoho stresu: Příliš mnoho stresu může způsobit zažívací potíže, kyselost a záněty ve střevech, které zabíjí dobré bakterie.

Antibiotika: Antibiotika nerozlišují mezi dobrými a špatnými bakteriemi a zabíjejí střevní mikroflóru, která může být poté zcela vytlačena candidou.

Kortikosteroidy: Kortikosteroidy se používají k léčbě alergií, astmatu a mnoha dalších kožních problémů, podporují však také kvasinkové infekce.

Oslabená imunita: Candida se může přemnožit samozřejmě i v případě, když je vaše tělo ohroženo z důvodu oslabené imunity.

Domácí diagnóza

Problém s houbovou infekcí je ten, že její příznaky jsou natolik běžné, že mohou ukazovat na mnoho dalších onemocnění, tudíž si nejsme jisti. Existuje však jednoduchý test, který můžete vyzkoušet i doma a který vám ukáže, jestli máte tento problém.

Ráno, předtím než cokoli sníte či vypijete, si vezměte čirou sklenici a naplňte ji vodou. Nyní nasbírejte v ústech sliny a plivněte do sklenice. Nechte odležet 10 až 15 minut. Pokud si poté všimnete, že ze slin se táhnou dolů vlákna nebo má slina na svém povrchu šupinatý závoj se skvrnami, je zde podezření, že máte tuto infekci.

Jak léčit candidu?

Jestliže máte podezření na tuto infekci, jděte k lékaři a trvejte na provedení krevního testu nebo testu stolice, abyste se ujistili.

Tento problém lze léčit různými způsoby. Pokud jsou však vaše příznaky vážné, doporučujeme postup konzultovat s lékařem.

Jestliže chcete léčit Candidu přírodně, pak se rozhodněte pro změny ve stravě. Jednotlivá opatření jsou jednoduchá a účinná.

Vyhněte se cukrům a rafinovaným uhlohydrátům: Kvasinky, jako je candida, potřebují cukry a sacharidy, aby se jim dařilo. Chcete-li je zničit, přestaňte přijímat zdroj jejich potravy. Žádný cukr, žádné rafinované sacharidy a alespoň v prvních dnech veškeré ovoce i komplexní sacharidy nesmí být součástí vašeho jídelníčku stejně jako všechny potraviny obsahující droždí. Také zapomeňte na melouny, alkohol a arašídy či mléko, které může obsahovat antibiotika.

Používejte protiplísňové byliny: Byliny, jako například olivové listy nebo extrakt z grapefruitových semen, jsou účinnými prostředky, které nezabíjí zdravou střevní mikroflóru, ale zároveň jsou dostatečně silné, aby zabíjeli kvasinky candidy.

Více probiotik: Snažte se znovuobnovit zdravou střevní mikroflóru, protože právě ona udrží kvasinky pod kontrolou. Také vám pomohou potraviny bohaté na vlákniny, jako jsou lněná semínka, pallium a probiotické potraviny, jako je například kyselé zelí, okurky, kokosová voda nebo kefír.

Podpora jater: Příliš mnoho kvasinek přetěžuje játra, takže se snažte přijímat potraviny, které chrání játra a které pomáhají detoxikovat tělo co nejrychleji.

Kdykoli máte pocit, že se tato obvykle přátelská houba ve vašem těle začíná příliš množit, zahrňte do svého jídelníčku tyto potraviny. Aneb jak řekl Hippokrat, ať je vaše jídlo vaším lékem.

Neškrobová zelenina: Připravujte si chutné saláty z listové zeleniny, protože je bohatá na živiny a má nízký obsah cukru.

Organické maso: Jestliže nemůžete žít bez masa a vajec, ujistěte se, že ty produkty, které konzumujete, pochází z kvalitních zdrojů, biofarem apod.

Zdravé tuky: Zdravé tuky, jako je kokos, avokádo či olivy, léčí střeva a působí protizánětlivě.

Fermentovaná probiotika: Kokosová voda, kefír nebo jogurt – ta jezte, ale s mírou, aby byla vaše střevní v mikroflóra v tom nejlepším stavu.

Popíjení čajů: Bylinky jako oregano nebo zázvor mají antimikrobiální účinky. Konzumovat je můžete například ve formě čajů.

Žádná sladidla: Vynechávejte cukr a sladké potraviny a místo toho přejděte na organickou stévii nebo sirupy, které také nejsou úplně nejzdravější, ale stále lepší variantou než typický cukr.

Kostní vývar: Pomůže nejen vašim kloubům, ale také pomáhá bojovat proti candidě.

“Velký přehled pohlavních nemocí mužů « | Zvětšenípenisu.co

Velký přehled pohlavních nemocí mužů

Mít velký penis je snem mnoha mužů. Mnohem důležitější je ale jeho zdraví a kondice.

Možná jste na svém penisu našli něco, co vás vystrašilo, ale zatím s návštěvou lékaře váháte. Přesně pro vás jsme nachystali tento seznam nejčastějších chorob a poruch penisu.

Obrázky sice nejsou zrovna „pěkné“, ale díky nim nejlépe zjistíte, zda se o vás nějaká nemoc pokouší.

ČÁST 1. – Sexuálně přenosné pohlavní nemoci u muže

Muži často v zápalu vášně nemyslí na kondom, což může velmi snadno skončit onemocněním. Viry se přenášejí z člověka na člověka, takže důrazně doporučuji nestřídat sexuální partnerky příliš často.

Nejčastěji se při nechráněném styku můžete nakazit:

Bakterie se přenáší pohlavním stykem (anální, orální, vaginální). Nakazit se však dá i po kontaktu se syfilitickými vyrážkami na těle postiženého. Syfilis je velmi rozšířený mezi drogově závislými.

Včasná léčba obvykle končí úspěšně, ale pokud se zanedbá, syfilis napadá orgány, které kolabují (srdce, mozek, mícha, kůže). Způsobuje i duševní problémy a hrozí rychlá smrt.

Syfilis prozrazují hlavně nápadné rány na kůži a problém s hojením

Kapavka je nejrozšířenější pohlavní choroba a způsobují ji bakterie. Přenáší se nejen z člověka na člověka, ale i při kontaktu s věcmi postiženého (ručník, oblečení apod.).

U mužů se projevuje zánětem močové trubice, bolestivým močením až „řezáním“. Přítomný je i bílý až žlutý výtok z penisu. Ústí močové trubice bývá zanícené.

Pokud se kapavka neléčí, přechází z ústí penisu dále a napadá prostatu, varlata a močový měchýř. Vznikají záněty a otoky.

Kapavka útočí na sliznice, takže později se projeví otoky očí a záněty nosohltanu.

Takový výtok z penisu zapříčiňuje kapavka

Měkký vřed

Onemocnění přenáší bakterie a napadá více muže, než ženy. Přenáší se pohlavním stykem. Na místě vniknutí bakterie do těla vzniká bolestivý vřed.

V okolí vředu se zduří lymfatické uzliny. Ojediněle se i na jiných částech těla objeví zduřeniny (rty a okolí úst, prsty nebo mandle).

Vředy na kůži po dotyku jemně krvácejí a vylučují tekutinu. Rychle se rozšiřují a jsou velmi bolestivé.

Léčba probíhá podáním antibiotik a doporučuje se léčit oba partnery najednou. Existuje riziko, že infikovaný je i partner, i pokud se u něj zatím vředy neobjevily.

Bolestivý hnisavý vřed se objeví kdekoliv na těle

Při neléčení se bradavice rozšiřují na končetiny a zbytek těla. Výrůstky jsou drobné, růžovo bílé, voskovité konzistence. Uprostřed mají malé promáčknutí.

Bradavice se odstraňují teplem – elektrický výboj, chladem – tekutý dusík nebo chemikáliemi. Pokud se výrůstky objeví znovu, procedura se opakuje.

Bradavice jsou nepěkné a snadno se zachytí o oblečení, naruší se a šíří dále

Papilomavirus HPV

Přenosný virus způsobuje tzv. kožní léze v oblasti genitálií. Jsou to malé bradavičky a přenášejí se výhradně pohlavním stykem.

HPV se dá zmírnit, ne však vyléčit. Virus se v těle udrží celý život. Záleží na síle imunity, jak často se léze budou objevovat.

Stoprocentně účinná léčba neexistuje. Používají se krémy a roztoky, které jsou však nepříjemné, protože svědí a dráždí pokožku.

Bradavice se odstraňují i tekutým dusíkem, skalpelem nebo laserem. Typ léčby záleží na druhu viru.

Na genitáliích ale i jinde na těle se pravidelně objevují menší i větší bradavice

Trichomoniáza

Infekce zvyšuje riziko napadení organismu dalšími pohlavními chorobami. Ze začátku je přítomnost bakterie nerozpoznatelná, zejména u mužů.

Později se připojuje pálení při močení a záněty močové trubice, svědění genitálií a zapáchající výtok.

Trichomoniáza se léčí antibiotiky – tabletami a u žen vaginálními čípky.

VIDEO: Prohlédněte si projevy trichomoniázy

Hepatitida B

Virové onemocnění, které přenáší člověk. V první řadě útočí na játra a poškozuje je. Virus se zdržuje zejména v tělních tekutinách.

Je těžko rozpoznatelná, protože postižený nemusí mít vůbec žádné příznaky a nemoc šíří dál. Nejčastějším příznakem je výrazné oslabení imunity. Postižený trpí teplotami a záněty, bolestmi hlavy a břicha a celkovým oslabením organismu.

Virus se přenáší při sexu, ale i při transfuzích krve nebo u drogově závislých při nízké hygieně.

Typickým příznakem hepatitidy B je zežloutnutí očí a pokožky

Genitální herpes

Herpes se přenáší kontaktem s vředy postiženého, avšak ty mohou mít dlouhou inkubační dobu. Postiženého člověka je tehdy problém rozpoznat.

Herpes je, bohužel, neléčitelný a může se pravidelně objevovat a zase ztrácet. Nejčastěji bují v době snížené imunity organismu – při nachlazení a chřipce, případně během zánětů v těle či nádorových onemocněních.

TIP: Pokud u někoho zaznamenáte jakýkoliv herpes či vyrážku, nikdy s ním nesdílejte nádobí, příbory, Nelíbejte se a vyhýbejte se fyzickému kontaktu s ním. Na pohled se nedá poznat, zda se jedná o závažný genitální herpes nebo obyčejný „koutek“.

Filcky – vešky ohanbí

Veš stydká přežívá v ochlupení genitálií, takže nejjednodušší je intimní partie holit. Mšice je problém zpozorovat, protože měří přibližně milimetr. Lékař předepíše vhodný šampon s odpudivým účinkem.

Postiženého trápí svědění, protože vši sají krev a místa vpichu se zapalují. Vznikají drobné svědivé vřídky.

Veš odhalíte, i když spatříte hnědavé skvrny na spodním prádle nebo ložním prádle. Jde o exkrementy hmyzu. Objevit se mohou i krvavé fleky, když nacucanú veš rozmačkáte.

Tento nehezký brouček dokáže pěkně potrápit

Další bakteriální onemocnění, naštěstí s nižším rizikem nákazy. Chlamydie se ale projevuje v podobě infekcí močových cest, spermií a varlat.

Poškozuje rozmnožovací ústrojí a neléčená chlamydie vás může udělat zcela neplodným.

Příznaky se podobají silnější chřipce a spolu se silným kašlem dokáží chlamydie závažně poškodit plíce.

Postižený trpí chronickou únavou, bakterie rapidně snižují imunitu.

Postiženého trápí příznaky jako při dlouhotrvající silné chřipce

Mykóza penisu

Jde o houbovou – kvasinkovou infekci. U mužů je vzácnější, ale pokud jí trpí partnerka, snadno se přenese i na muže. Mykóza útočí hlavně na žalud, protože pod předkožkou je vhodné prostředí pro množení kvasinek.

Nevhodné jsou úzké kalhoty a prádlo. Kvasinky mají rády vlhko a teplo. Je nutné dodržovat důkladnou intimní hygienu.

Hnisavé ložisko infekce produkuje bílý zapáchající sekret tvarohové konzistence. Mykózy se zbavuje pomocí mastí, tablet a gelů.

Organismus je pak tak slabý, že se neubrání ani obyčejnému nachlazení a jiným jednoduchým nemocem.

S AIDS se sice dá žít, ale nemoc není vyléčitelná a drtivá většina nakažených na ni umírá. Život s AIDS je velmi omezující a nesnesitelný.

Videodokument: O utrpení v životě s AIDS vypráví postižený Max Blanck

Varovné signály penisu – kdy zajít za urologem?

Na závěr shrnu varovné signály, které káží jít na vyšetření.

Pokud dojde pouze k občasnému selhání, nevadí. Pokud ale erekce selhává pravidelně a penis nestojí ani při vzrušení, věc přezkoumá lékař.

Výrůstky, bulky a zduřeniny na penisu

Pokud nejde jen o nevinný zarostlý chloupek, výrůstek se musí vyšetřit. Může být předzvěstí rakoviny penisu.

Prokazují přítomnost bakterie a infekce. Vhodný přípravek opět doporučí pouze lékař.

Bradavice a znaménka

Velmi rychle se šíří po penisu a jsou přenosné. Lékař je musí odstranit.

Bolesti v penisu, podlitiny a výtoky

Prokazují, že infekce se dostala přes močovou trubici dále do penisu a hlouběji pod kůži. Vyšetření nutné!

Tipy pro zvětšení penisu

Videa a fotky

Cviky na zvětšení penisu

Zajímavosti

Srovnání produktů

…něco navíc

3 zásady zvětšení penisu:

1. Zvětšování penisu je dlouhodobé

– s penisem musíte pravidelně cvičit (napr. jelqing) a užívat doplňky stravy (Vimax nebo XtraSize) po dobu několika měsíců

2. Zvětšení penisu není pro každého

– výsledky různých doplňků stravy jsou individuální a neví Vám je nikdo zaručit (velice podobný proces je například při hubnutí)

3. Nečekejte nereální výsledky

– váš penis se skutečně nezvětší o 10 centimetrů, ani v případě podstoupení chirurgického zvětšení penisu. Pokud Vám to někdo tvrdí, zaručeně klame. Můžete očekávat zvětšení penisu 0,1 až 2 cm do délky a 1 cm do šířky.

Tipy pro zvětšení penisu

Videa a fotky

Cviky pro zvětšení penisu

Zajímavosti

Srovnání produktů

…něco navíc

3 zásady zvětšení penisu:

1. Zvětšování penisu je dlouhodobé

– s penisem musíte pravidelně cvičit (napr. jelqing) a užívat doplňky stravy (Vimax nebo XtraSize) po dobu několika měsíců

2. Zvětšení penisu není pro každého

– výsledky různých doplňků stravy jsou individuální a neví Vám je nikdo zaručit (velice podobný proces je například při hubnutí)

3. Nečekejte nereální výsledky

– váš penis se skutečně nezvětší o 10 centimetrů, ani v případě podstoupení chirurgického zvětšení penisu. Pokud Vám to někdo tvrdí, zaručeně klame. Můžete očekávat zvětšení penisu 0,1 až 2 cm do délky a 1 cm do šířky.

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si, co je nového

Na podpoře imunitního systému je potřeba pracovat celý rok, nejen na podzim a v zimě. Běžným příjmem vitamínu C (Kyselina L-askorbová) z potravy má organismu někdy omezenou schopnost vstřebat celou dávku přes střevní stěnu. V době chřipek je nutností denní příjem vitaminu C cca 2-3 gramy, jinak stačí cca 0,3 – 1 gram. Vitamin C je citlivý na.

Superpotraviny jsou plné antioxidantů, ale i oxidační stres, který je způsoben znečištěným prostředím, slunečním zářením, stresem, nesprávným životním stylem, kouřením, konzumací alkoholu, nevhodnou stravou, vysokou spotřebou léčiv, záněty, bakteriální, houbovou i virovou infekcí, nedostatek aktivního pohybu, nebo naopak namáhavou pohybovou.

zdravé tuky napomáhají spalování tuků a také pokud dostanete chuť na sladké můžete ji zahnat avokádem (právě avokádo je zdrojem zdravých tuků i proteinů), oříšky a semínky. Mezi zdravými tuky patří za studena lisované rostlinné oleje, potraviny s obsahem omega 3 mastnými kyselinami, jako například ořechy, tučné ryby, semínka. Mezi zdravé tuky patří.

Pokud chcete zhubnout, není důležitá dieta, ale intenzívní pohyb, pitný režim, psychická pohoda a tzv. hubnoucí přírodní jídelníček. Níže uvádíme několik tipů na potraviny, které Vám k Vašemu cíli přispějí.

Semienka sú výdatným zdrojom výživné sily. Také malé, takmer “neviditeľné plody”, ale napriek tomu sú plné vitamínov, minerálov, proteínov vlákniny a základných živín. Navyše sa vďaka svojej veľkosti ľahko pridávajú do akejkoľvek stravy. Používajú sa do šalátov, smoothie, na zahustenie polievok, do raňajkových zmesí pri pečení atď.

Ostropestřec mariánský neboli Silybum marianum vypadá jako obyčejný bodlák, na listech má bílé skvrny-mléko a vděčí tomu za svůj název (mariánský). Na trhu najdeme pestrou paletu výrobků s ostropestřecem mariánským. Hlavní účinnou látkou je sylimarin, který vyvolává antioxidační účinky a podporuje tvorbu enzymů v játrech. Má pozitivní vliv na.

Farmaceutika

Registrace léku

Příbalový létak TOBRADEX

Příloha č. 2 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.:sukls97367/2009a příloha k sp.zn.: sukls98119/2009

TOBRADEX,3mg/ml + 1mg/ml, oční kapky, suspenze

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat.

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že ji budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li případné další otázky, zeptejte se prosím svého lékaře nebo lékárníka.

Tento přípravek byl předepsán Vám, a proto jej nedávejte žádné další osobě. Mohl by jí ublížit a to i tehdy, má-li stejné příznaky jako Vy.

V příbalové informaci naleznete: 1.

Co je TOBRADEX a k čemu se používá

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete TOBRADEX používat

Jak se TOBRADEX používá

Možné nežádoucí účinky

Uchovávání přípravku TOBRADEX

CO JE TOBRADEX A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

TOBRADEX se používá pro léčbu zánětu a možné infekce ve Vašem oku (očích). Tento zánět může být vyvolán infekcí či cizím tělískem, které Vám vniklo do oka nebo oko poranilo.TOBRADEX mohou používat dospělí, mladiství a děti od 1 roku.

TOBRADEX je kombinací kortikosteroidu a látky působící proti infekci. Kortikosteroidy (v tomto případě dexamethason) pomáhají preventivně působit proti vzniku zánětu nebo zánět minimalizují. Látka působící proti infekcím (v tomto případě tobramycin) působí na celou řadu mikroorganismů, které mohou oko (oči) infikovat.

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE TOBRADEX POUŽÍVAT

Jste-li alergický(-á) na dexamethason, tobramycin nebo některou jinou složku přípravku TOBRADEX.

o Virovou infekci oka (epiteliální herpes simplex keratitidu, což je povrchová oční

infekce, charakterizovaná větvičkovitými vředy na povrchu oka).

o Virovou infekci kravskými neštovicemi nebo planými neštovicemi nebo jinou virovou

infekci oka (kromě herpes zoster keratitidy).

o Houbové onemocnění očních struktur.o Mykobakteriální infekci oka (oční tuberkulózu).

Zvláštní pozornosti při použití přípravku TOBRADEX je zapotřebí:

TOBRADEX se má aplikovat do oka. Nesmí se podávat injekčně nebo polykat.

Stejně jako u všech antibakteriálních přípravků může delší doba používání vést k přerůstání necitlivých bakteriálních kmenů nebo hub. Dojde-li k superinfekci, je třeba zahájit odpovídající léčbu.

U některých pacientů se může objevit citlivost na lokálně aplikované aminoglykosidy (antibiotika). Může se také vyskytnout zkřížená citlivost na jiné aminoglykosidy. Objeví-li se známky závažných alergických reakcí, používání přípravku TOBRADEX přerušte.

Je-li TOBRADEX používán v kombinaci s léčbou systémovými aminoglykosidy (antibiotiky), je třeba uvážit možnost kumulativní toxicity.

V případě dlouhodobého používání očních kortikosteroidů:

U některých lidí může dojít ke zvýšení tlaku v oku nad obvyklou hodnotu. Delší používání očních kortikosteroidů může vyvolat glaukom (zvýšený tlak v oku) s poškozením optického nervu a snížené schopnosti vidění nebo tvorbu šedého zákalu. Oční tlak je třeba během léčby pravidelně měřit.

Vaše imunitní reakce může být potlačena a může se zvýšit riziko vývoje další infekce oka, včetně houbové a virové infekce.

U pacientů s přetrvávajícím zvředovatěním povrchu oka, kteří používali nebo používají tyto léky, je třeba mít podezření na houbovou infekci a pokud k ní skutečně dojde, je třeba léčbu kortikosteroidy přerušit.

Máte-li poruchu, způsobující zeslabení očních tkání (rohovky nebo skléry), lokální používání kortikosteroidů může vést k perforaci oční koule.

V průběhu léčby oční infekce se obecně nedoporučuje nošení kontaktních čoček.

Přípravek TOBRADEX , oční kapky, obsahuje benzalkonium-chlorid, který může vyvolávat podráždění oka a je známo, že měkké kontaktní čočky zbarvuje. Pokud přesto kontaktní čočkypoužíváte, y je třeba, abyste před aplikací přípravku TOBRADEX vyjmuli kontaktní čočky a po nakapání dávky vyčkali před opětovným nasazením 15 minut.

Užíváte-li jiné léky. Přečtěte si prosím také část „Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravky“.

Vzájemné působení s dalšími léčivými přípravkyProsím informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte nebo jste užíval(a) v nedávné době, a to i o lécích, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Souběžné a/nebo následné používání aminoglykosidového antibiotika (jako je tobramycin) a jiných systémových, perorálních nebo lokálních léčiv, jež mají toxický (škodlivý) účinek na nervový systém, sluch nebo ledviny, může vést k další toxicitě a je-li to možné, je třeba se mu vyhnout.

Těhotenství a kojeníPoraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete užívat jakýkoliv lék.Jste-li v jiném stavu nebo můžete-li otěhotnět nebo když kojíte dítě, oznamte to svému lékaři ještě před tím, než začnete tento lék používat.TOBRADEX se v průběhu těhotenství nebo kojení nedoporučuje.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojůStejně jako u jiných očních kapek se může po nakapání přípravku TOBRADEX dočasně zhoršit vidění. Neřiďte dopravní prostředek ani neobsluhujte žádné přístroje nebo zařízení, dokud tento účinek neodezní.

Důležité informace o některých složkách přípravku TOBRADEX Nosíte-li kontaktní čočky, nepoužívejte tento přípravek, když je máte nasazeny. Po použití očních kapek vyčkejte 15 minut a pak si čočky opět nasaďte. Konzervační látka v přípravku TOBRADEX (benzalkonium-chlorid) může na měkké čočky působit.

JAK SE TOBRADEX POUŽÍVÁ

TOBRADEX používejte vždy přesně podle pokynu lékaře. Nejste-li si jist(a), ověřte si pokyny pro užívání u svého lékaře nebo lékárníka.

Obvyklá dávka je jedna nebo dvě kapky do oka nebo do očí každé čtyři až šest hodin. Váš lékař Vám může podle závažnosti onemocnění dávkování upravit. Léčba nesmí být přerušena nebo ukončena předčasně. Váš lékař Vám sdělí, jak dlouho bude Vaše léčba trvat.

TOBRADEX používejte pouze do očí.

1. Připravte si lahvičku s přípravkem TOBRADEX a zrcátko.2. Umyjte si ruce.3. Lahvičku dobře protřepejte.4. Odšroubujte uzávěr.5. Lahvičku uchopte mezi palec a prostředníček tak, aby směřovala kapátkem dolů (obrázek 1).6. Zakloňte hlavu. Stáhněte si víčko čistým prstem dolů tak, aby se mezi víčkem a okem vytvořila

jakási „kapsa”. Do této kapsy se pak přípravek nakape (obrázek 2).

7. Přibližte se ústím lahvičky k oku. Pomůže-li Vám to, použijte zrcátko.8. Nedotýkejte se kapátkem lahvičky oka, okolních tkání nebo jiných povrchů. Kapky by se mohly

9. Lehkým stlačením dna otočené lahvičky pomocí ukazováčku se uvolní vždy po jedné kapce

10. Po použití přípravku TOBRADEX uvolněte spodní víčko, zavřete oko a lehce zatlačte koutek oka u

nosu (obrázek 4). Tím se pomůže zabránit proniknutí přípravku TOBRADEX do jiných částí těla.

11. Pokud máte nakapat přípravek do obou očí, opakujte postup i pro druhé oko.12. Okamžitě po použití nasaďte na lahvičku pevně uzávěr.13. Vždy používejte jen jednu lahvičku.

Když se Vám nepodaří umístit kapku do oka, zkuste to znovu.

Pokud zapomenete na aplikaci přípravku TOBRADEX v pravidelnou dobu, nakapejte do oka jednu dávku ihned jakmile si vzpomenete. Je-li to téměř v době další dávky, tak zapomenutou dávku úplně přeskočte a pokračujte pravidelným dávkováním. Nezdvojujte následující dávku, abyste doplnil(a) vynechanou dávku.

Pokud použijete větší množství přípravku TOBRADEX, než jste měl(a): vypláchněte všechen vlažnou vodou. Neaplikujte žádné další kapky do doby další pravidelné dávkyPoužíváte-li ještě jiný oční lék, je třeba, abyste mezi jednotlivými aplikacemi zachovali interval deset až patnáct minut.

Máte-li jakékoli další otázky, týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se lékaře nebo lékárníka.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky, může mít i přípravek TOBRADEX nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

U přípravku TOBRADEX byly pozorovány následující nežádoucí účinky:

Časté nežádoucí účinky(postihují 1 až 10 pacientů ze 100)

Poruchy oka: bolest oka, podráždění oka, nepříjemné pocity v oku

Méně časté nežádoucí účinky(postihují 1 až 10 pacientů z 1000)

Poruchy oka: oční alergie, zvýšený tlak v oku, zánět oka, zánět povrchu oka s poškozením povrchu, zčervenání oka, svědění oka, svědění očního víčka, zčervenání očního víčka, rozmazané vidění, abnormální pocit v oku, otok oka, suché oko, otok očního víčka, zvýšená produkce slz.

Celkové nežádoucí účinky: špatná nebo hořká chuť, bolest hlavy, spasmy hlasivek, nosní sekrece.

Není známo(nelze stanovit z dostupných dat)Poruchy oka: glaukom, šedý zákal (zakalení povrchu oka), snížené vidění, zvětšení zornice, citlivost na světlo.

Celkové nežádoucí účinky: závrať, zvracení, nevolnost, podrážděný žaludek, vyrážka, otok tváře, svědění, zčervenání kůže.

Pokud se některý z nežádoucích účinků vyskytne v závažné míře, nebo pokud si všimnete jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci, prosím, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

UCHOVÁVÁNÍ PŘÍPRAVKU TOBRADEX

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Uchovávejte při teplotě do 25°C.

Chraňte před mrazem.

4 týdny po prvním otevření lahvičky je třeba její obsah zlikvidovat, aby se zamezilo infekci. Zapište si proto do níže uvedeného místa datum otevření lahvičky.Otevřeno:

Lahvičku uchovávejte ve vzpřímené pozici.

Lahvičku uchovávejte pevně uzavřenou

Kapky nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na lahvičce a na krabičce (Exp).

Co přípravek Tobradex obsahuje

Léčivé látky jsou tobramycinum 3 mg a dexamethasonum 1 mg/1 ml.

Pomocné látky jsou benzalkonium-chlorid, dihydrát dinatrium-edetátu, chlorid sodný, síran sodný (E514), tyloxapol, hyetelóza a čištěná voda. Pro udržení hodnot kyselosti (úrovně pH) jsou přidána malá množství roztoku kyseliny sírové a/nebo roztoku hydroxidu sodného

Jak přípravek Tobradex vypadá a co obsahuje toto balení

Přípravek TOBRADEX, oční kapky, je dodáván v 5 ml kapací lahvičce (DROP-TAINER) z plastické

hmoty s bílým šroubovacím polypropylenovým uzávěrem.

Držitel rozhodnutí o registraci ALCON-COUVREUR n.v.Rijksweg 14, B-2870 Puurs, Belgie.

Výrobci ALCON-COUVREUR n.v.Rijksweg 14, B-2870 Puurs, Belgie

Alcon Cusí S.A.Camil Fabra, 58, El MasnouBarcelona, Španělsko

Způsob výdeje : Pouze na lékařský předpis

Datum poslední revize textu :29.12. 2010

Souhrn údajů o léku (SPC)

Příloha č. 3 k rozhodnutí o prodloužení registrace sp.zn.:sukls97367/2009a příloha k sp.zn.: sukls98119/2009

SOUHRN ÚDAJŮ O PŘÍPRAVKU

TOBRADEX, 3mg/ml + 1mg/ml, oční kapky, suspenze

KVALITATIVNÍ A KVANTITATIVNÍ SLOŽENÍ

1 ml suspenze obsahuje tobramycinum 3 mg a dexamethasonum 1 mg.

Pomocné látky: 1 ml suspenze obsahuje 0,1 mg benzalkonium-chloridu

Úplný seznam pomocných látek viz bod 6.1.

Oční kapky, suspenze.

Popis přípravku: bílá až téměř bílá suspenze.

Zánětlivá oční onemocnění, reagující na léčbu steroidy, pro která jsou indikovány kortikosteroidy a při kterých hrozí povrchová bakteriální infekce nebo riziko bakteriální oční infekce.

Při předepisování přípravku TOBRADEX je nezbytné vzít v úvahu oficiální doporučení o správném používání antibakteriálních látek.

Dávkování a způsob podání

Použití pro dospívající a dospělé včetně starších pacientů a dětí od 1 rokuJedna nebo dvě kapky, aplikované do spojivkového vaku postiženého oka (postižených očí) 4-5 krátdenně. Během počátečních 24-48 hodin je možno dávku zvýšit na jednu až dvě kapky každé dvě hodiny. Podle klinických projevů by měla četnost aplikace postupně klesat.

U závažného onemocnění se nakapává jedna nebo dvě kapky každou hodinu, dokud se zánět nedostane pod kontrolu, poté je třeba četnost postupně snižovat na jednu nebo dvě kapky každé dvě hodiny po dobu 3 dnů; poté se podává jedna nebo dvě kapky každé 4 hodiny po dalších 5 až 8 dnů a nakonec jedna nebo dvě kapky každý den po dobu posledních 5 až 8 dnů, je-li to považováno za nezbytné.

Je třeba dbát na to, aby se léčba neukončila předčasně. Obvykle léčba trvá jeden až dva týdny.

Je třeba pravidelně monitorovat nitrooční tlak.

Po aplikaci se doporučuje zlehka zavřít víčko a uzavřít slzný kanálek. Tím se sníží systémová absorpce přípravků podávaných do oka, což povede ke snížení systémových nežádoucích účinků.

V případě souběžné léčby jinými očními přípravky pro lokální použití má být mezi jednotlivými aplikacemi zachován interval deset až patnáct minut.

Použití při zhoršené funkci jater a ledvinÚčinky přípravku TOBRADEX nebyly u těchto pacientů hodnoceny. Vzhledem k nízké systémové absorpci tobramycinu a dexamethasonu po lokálním podání přípravku však není úprava dávkování nutná.

Způsob podáníLahvičku je třeba před použitím důkladně protřepat.

Aby se zabránilo kontaminaci ústí lahvičky a suspenze, je třeba dbát na to, aby se ústí lahvičky nedostalo do kontaktu s očním víčkem, přilehlými tkáněmi nebo jinými povrchy.

Přecitlivělost na léčivé látky nebo kteroukoli pomocnou látku.

Akutní herpes simplex keratitida (dendritická keratitida).

Kravské neštovice, plané neštovice nebo jiné virové choroby rohovky a spojivky (kromě herpes zoster keratitidy).

Houbová onemocnění očních struktur.

Mykobakteriální infekce oka.

Zvláštní upozornění a zvláštní opatření pro použití

Pouze pro oční podání. Není určeno pro injekční aplikaci a požití.

Může se objevit zkřížená přecitlivělost s jinými aminoglykosidy, především kanamycinem, gentamicinem a neomycinem. Možnost senzibilizace vzrůstá s opakovanou léčbou. Pokud se přecitlivělost vyvine během používání tohoto přípravku, musí se léčba přerušit a použít jiné léky.

Je-li TOBRADEX používán souběžně se systémovými aminoglykosidovými antibiotiky, musí se pečlivě monitorovat jejich celková koncentrace v séru.

Dlouhodobé užívání nebo zvýšená frekvence podávání může vést k nitrooční hypertenzi a/nebo glaukomu s poškozením optického nervu, snížené ostrosti vidění nebo zorného pole a tvorbě subkapsulární katarakty. U pacientů léčených delší dobu očními kortikosteroidy je třeba pravidelně a často kontrolovat nitrooční tlak.

Kortikosteroidy mohou snižovat odolnost vůči bakteriálním, virovým nebo houbovým infekcím a pomáhat jejich rozvoji. Lokálně používané kortikosteroidy mohou zamaskovat klinické známky infekce tím, že brání rozpoznání neúčinnosti antibiotika, nebo mohou potlačit reakce přecitlivělosti na látky v přípravku. U pacientů s přetrvávající ulcerací rohovky, kteří byli nebo jsou léčení lokálně podávanými

kortikosteroidy, by se mohlo objevit podezření na houbovou infekci. Objeví-li se houbová infekce, je třeba léčbu přerušit a zavést odpovídající terapii.

Stejně jako u jiných antibiotických přípravků může dlouhodobé používání přípravku TOBRADEX mít za následek přerůstání necitlivých mikroorganismů včetně hub.

Pokud to vyžaduje klinické posouzení nebo při nutnosti použití více léků, má být pacient vyšetřen za pomoci postupů umožňujících zvětšení, jako je biomikroskopie štěrbinovou lampou a kde je to nutné pomocí fluoresceinového barvení.

U onemocnění způsobujících ztenčení rohovky nebo skléry byly zaznamenány při použití lokálně podávaných kortikosteroidů perforace.

TOBRADEX obsahuje benzalkonium-chlorid, který může způsobovat podráždění a je o něm známo, že zbarvuje měkké kontaktní čočky. Kromě toho se nošení kontraktních čoček v průběhu léčby oční infekce nedoporučuje. Proto mají být pacienti poučeni, aby v průběhu léčby přípravkem TOBRADEX kontaktníčočky nenosili. Je třeba zabránit kontaktu s měkkými očními čočkami. Pokud přesto pacienti během léčby kontaktní čočky používají, musí být poučeni, aby si před aplikací přípravku TOBRADEX kontaktní čočky vyjmuli a vyčkali před nasazením čoček po nakapání přípravku 15 minut.

Interakce s jinými léčivými přípravky a jiné formy interakce

Žádné studie na interakce nebyly provedeny.

Souběžné nebo následné používání aminoglykosidů (tobramycin) a dalších systémových, perorálních nebo lokálně podávaných léčiv, jež mají neurotoxické, ototoxické nebo nefrotoxické účinky, může vést ke zvýšené toxicitě a je třeba se mu kdykoli je to možné vyhnout.

Je- li použito více lokálních očních přípravků, je třeba, aby byl mezi jednotlivými přípravky zachován interval alespoň 5 minut.

Těhotenství a kojení

TěhotenstvíO použití přípravku TOBRADEX u těhotných žen neexistují žádná data nebo jsou jen omezená. Studie na zvířatech prokázala reprodukční toxicitu (viz bod 5.3 Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti). TOBRADEX není během těhotenství doporučován.

KojeníSystémově podávané kortikosteroidy se objevují v mateřském mléku v množstvích, jež by mohla kojené dítě ovlivňovat. Jsou-li však podávány lokálně, je systémová expozice nízká.Není známo, zda je TOBRADEX vylučován do mateřského mléka. Riziko pro kojence však nelze vyloučit. Je třeba učinit rozhodnutí zda pokračovat v kojení nebo přerušit/vzdát se léčby přípravkem TOBRADEX, při němž se vezme v úvahu přínos kojení pro dítě a přínos léčby pro ženu.

Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje

TOBRADEX nemá žádný nebo pouze zanedbatelný vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Stejně jako u jiných očních kapek může dočasně rozmazané vidění nebo jiná porucha vidění ovlivnit schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Pokud dojde po aplikaci k rozmazanému vidění, pacient musí vyčkat do doby, než se vidění projasní.

Souhrn profilu bezpečnostiV klinických studiích, jichž se zúčastnilo 1765 pacientů, byl TOBRADEX podáván až šestkrát denně. V klinických studiích nebyly hlášeny žádné závažné oční nežádoucí účinky, spojené s přípravkem TOBRADEX nebo složkami kombinace. Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky byly takové, jež byly spojeny s lokalizovanou oční snášenlivostí včetně přecitlivělosti, jež se vyskytovala u méně než 4 % pacientů, zahrnující nepříjemné pocity v oku, podráždění oka, bolest oka, hyperemii, svědění oka, svědění očního víčka, otok očního víčka a pocit cizího tělíska v oku.

Tabulka souhrnu nežádoucích účinkůNíže uvedené nežádoucí účinky byly hodnoceny jako spojené s použitím přípravku TOBRADEX během klinických studií nebo na základě zkušeností po uvedení přípravku na trh a byly roztříděny podle následující klasifikace: velmi časté (≥1/10), časté (≥1/100 až <1/10), méně časté (≥1/1000 až <1/100), vzácné (≥1/10 000 až <1/1000), velmi vzácné (<1/10 000), nebo není známo (z dostupných údajů nelze stanovit). V každé skupině četnosti jsou nežádoucí účinky uvedeny v pořadí klesající závažnosti.

Klasifikace dle orgánových systémů

Poruchy nervového systému

Méně časté: dysgeusie (špatná nebo hořká chuť), bolest hlavyNení známo: závratě

Časté: nepříjemné pocity v oku, bolest oka, podráždění oka Méně časté: oční alergie (přecitlivělost), oční hypertenze, keratitida, tečkovaná keratitida, oční hyperemie, svědění oka, svědění očního víčka, erytém očního víčka, rozmazané vidění, pocit cizího tělíska v očích, edém spojivek, suché oko, edém očního víčka, zvýšená tvorba slzNení známo: glaukom, katarakta, snížení ostrosti vidění, mydriáza, fotofobie.

Respirační poruchy, poruchy hrudníku a mediastina

Méně časté: laryngospasmus, výtok z nosu

Není známo: zvracení, nauzea

Poruchy kůže a podkožní tkáně

Není známo: vyrážka, otok tváře, svědění, erytém.

Popis vybraných nežádoucích příhodK nežádoucím příhodám docházelo u léků, představujících kombinaci steroidů a protiinfekčních látek. Nežádoucí příhody mohou být připsány steroidní složce, protiinfekční složce nebo jejich kombinaci. Přípravek TOBRADEX obsahuje tobramycin a dexamethason. Nežádoucí příhody, spojené s používáním jednotlivých složek, pozorované při klinickém hodnocení, jež se mohou potenciálně objevit u přípravku

Tobramycin 3 mg/ml

Dexamethason 1 mg/ml

Klasifikace dle orgánových systémů

Poruchy nervového systému

Časté: bolest hlavy

Časté: hyperemie oka, bolest okaMéně časté: svědění oka, nepříjemné pocity v oku, oční alergie, edém očního víčka, konjunktivitida, oslnění, zvýšené slzení, keratitida

Časté: podráždění oka, oční hypere mie, erytém očního víčka, nepřirozený pocit v oku

Respirační poruchy, poruchy hrudníku a mediastina

Podává-li se lokálně tobramycin do oka společně se systémovými aminoglykosidovými antibiotiky, je třeba dbát na monitorování celkové koncentrace v séru.

Vzhledem ke steroidní složce existuje u onemocnění způsobujících zeslabení rohovky nebo skléry vyšší riziko perforace, především po delší léčbě.

Po používání kombinací, obsahujících steroidy a antimikrobiální látky, docházelo k vývoji sekundární infekce. K houbovým infekcím rohovky bývá náhodný sklon především u dlouhodobé aplikace steroidů. Možnost houbové invaze se musí brát v úvahu při jakékoli přetrvávající ulceraci rohovky, kde se využívala léčba steroidy. Dochází také k sekundární oční infekci.

Dosud nebyl hlášen žádný případ předávkování. Lokálně podanou vyšší dávku přípravku TOBRADEX lze z oka (očí) vypláchnout vlažnou vodou.

Farmakoterapeutická skupina: protizánětlivá léčiva a antiinfektiva v kombinaci; kortikosteroidy a antiinfektiva v kombinaci

ATC kód: S01C A01

Přípravek Tobradex oční kapky má dvojí účinek: potlačuje zánětlivé příznaky silným účinkemkortikosteroidové složky dexamethasonem a vykazuje protiinfekční účinek díky antibiotiku tobramycinu.

Způsob účinkuTobramycin je rychle působící baktericidní aminoglykosidové antibiotikum. Jeho primární účinek působí na bakteriální buňky inhibicí tvorby polypeptidu a syntézy na ribozómu.

Mechanismus rezistenceRezistence na tobramycin se vyskytuje v důsledku několika různých mechanismů: (1) změnami ribozómové podjednotky v bakteriální buňce; (2) interferencí s transportem tobramycinu do buňky a (3) inaktivací tobramycinu velkým počtem adenylačních, fosforylačních a acetylačních enzymů. Genetické informace pro tvorbu inaktivujících enzymů se mohou přenášet na bakteriálním chromozómu nebo na plasmidech. Může se vyskytnout i zkřížená rezistence na jiné aminoglykosidy.

Zlomové hodnotyAktivita tobramycinu je obecně popsána in vitro minimální inhibiční koncentrací (minimal inhibitory concentration, MIC) antibiotika, což je měřítko síly určitého antibiotika proti každému bakteriálnímu druhu. Byly definovány zlomové hodnoty MIC, klasifikující bakteriální izolát, citlivý nebo rezistentní na určité antibiotikum. Skutečná zlomová hodnota MIC pro tobramycin, zvolená pro určitý druh, bere v úvahu vnitřní citlivost určitého druhu i farmakokinetické hodnoty Cmax a AUC, naměřené v séru po perorálním podání. Tyto zlomové hodnoty, klasifikující izoláty jako citlivé nebo rezistentní, jsou užitečné pro předpověď klinické účinnosti antibiotik, podávaných systémově. Níže uvedená zlomová hodnota a spektrum in vitro jsou založeny na systémovém použití. Tyto zlomové hodnoty však nemusíplatit při lokálním použití léčivého přípravku do oka, protože při lokálním použití je dosaženo vyšších koncentrací a aktivita přípravu v místě podání může být ovlivněna místními fyzikálními či chemickými okolnostmi. Navrženy jsou následující zlomové body MIC, oddělující citlivé (S) mikroorganismy od rezistentních (R):

S ≤ 2 mg/l, R > 4 mg/l

S ≤ 4 mg/l, R > 4 mg/l

S ≤ 4 mg/l, R > 4 mg/l

S ≤ 1 mg/l, R > 1 mg/l

Nevztahující se k žádnému druhu S ≤ 2 mg/l, R > 4 mg/l

CitlivostNíže uvedená informace dává pouze přibližné vodítko o pravděpodobnostech, zda budou mikroorganismy citlivé na tobramycin v přípravku TOBRADEX. Jsou zde uvedeny bakteriální druhy, jež byly izolovány z vnějších očních infekcí oka, jako byly například druhy pozorované při konjunktivitidě.

Rozšíření získané rezistence se může geograficky a s časem pro vybrané druhy lišit a je žádoucí místní informace o rezistenci, především při léčbě závažných infekcí. Je-li to nezbytné, je třeba si vyžádat odbornou radu, když je lokální rozšíření rezistence takové, že je přinos tobramycinu u minimálně některých typů infekcí pochybná.

BĚŽNĚ CITLIVÉ DRUHY

Aerobní grampozitivní mikroorganismyBacillus cereusBacillus megateriumBacillus pumilusBacillus thuringiensisCorynebacterium accolensCorynebacterium bovisCorynebacterium macginleyiCorynebacterium pseudodiphtheriticumKocuria kristinaeKocuria rhizophilaStaphylococcus aureus (citlivé na methicilin – MSSA)Staphylococcus epidermidis (citlivé na methicilin – MSSE)Staphylococcus haemolyticus (citlivé na methicilin – MSSH)Staphylococcus, jiné koaguláza-negativní spp. (citlivé na methicilin – CONS)

Aerobní gramnegativní mikroorganismyAcinetobacter baumaniiAcinetobacter juniiAcinetobacter ursingii

Citrobacter koseriEscherichia coliKlebsiella oxytocaKlebsiella pneumoniaeMoraxella catarrhalisMoraxella oslonensisMorganella morganiiNeisseria perflavaProteus mirabilisPseudomonas aeruginosaSerratia liquifaciensDRUHY, U NICHŽ MŮŽE BÝT PROBLÉMEM ZÍSKANÁ REZISTENCEStaphylococcus aureus (methicilin-rezistentní – MRSA)Staphylococcus epidermidis (methicilin rezistentní e – MRSE)Staphylococcus haemolyticus (methicilin rezistentní – MRSH)Staphylococcus, jiné koaguláza-negativní druhy (methicilin rezistentní-CONS)Serratia marcescens

Z PODSTATY REZISTENTNÍ MIKROORGANISMYAerobní grampozitivní mikroorganismyEnterococci faecalisStreptococcus mitisStreptococcus pneumoniaeStreptococcus pyogenesStreptococcus sanguis

Aerobní gramnegativní mikroorganismyChryseobacterium indologenesHaemophilus influenzaeStenotrophomonas maltophilia

Anaerobní baktériePropionibacterium acnes

Dexamethason je středně silný kortikosteroid, který dobře proniká do oční tkáně. Kortikosteroidy mají protizánětlivý a vasokonstrikční účinek. Potlačují zánětlivou odpověď a symptomy u různých poruch, aniž by v zásadě tyto poruchy léčily.

DexamethasonPo lokálním podání přípravku TOBRADEX do oka je systémová expozice dexamethasonem nízká. Nejvyšší hladiny v plazmě se po podání jedné kapky TOBRADEXu do každého oka čtyřikrát denně po dobu dvou po sobě jdoucích dnů pohybovaly od 220 do 888 pg/ml (s průměrem 555 ± 217 pg/ml).

Dexamethason je vylučován ve formě metabolitů. Zhruba 60 % dávky se objeví v moči jako 6-β-hydrohydexamethason. Nezměněný dexamethason nelze v moči najít. Poločas vylučování z plazmy je relativně krátký, zhruba 3-4 hodiny. Dexamethason je vázán na sérový albumin zhruba ze 77 %-84 %. Hodnoty clearance kolísají od 0,111 do 0,225 l/hod./kg a distribuční objem od 0,576 do 1,15 l/kg. Biologická dostupnost dexamethasonu po perorálním podání je zhruba 70 %.

TobramycinSystémová expozice tobramycinem je při lokálním očním podání přípravku TOBRADEX nízká. U devíti z dvanácti subjektů, kterým byla podávána jedna kapka přípravku TOBRADEX do každého oka čtyřikrát

denně po dobu dvou po sobě následujících dnů, nebyly hladiny v plazmě kvantifikovatelné. Nejvyšší měřitelná hladina byla 0,25 g/ml, což je osmkrát méně než koncentrace 2 g/ml, o níž je známo, že je pod prahovou hodnotou, spojovanou s rizikem nefrotoxicity.

Tobramycin je vylučován rychle a ve velkém rozsahu močí pomocí glomerulární filtrace, především v nezměněné podobě. Poločas v plazmě je zhruba dvě hodiny s clearance 0,04 l/hod/kg a distribuční objem je 0,26 l/kg. Tobramycin se váže na plazmatické proteiny jenom omezeně, méně než z 10 %. Biologická dostupnost tobramycinu po perorálním podání je nízká (<1 %).

Předklinické údaje vztahující se k bezpečnosti

Data týkající se bezpečnostiProfil systémové toxicity jednotlivých léčivých látek je dobře stanoven. Systémová expozice tobramycinem při toxických dávkách, podstatně vyšších než jsou dávky, se kterými se setkáváme při lokálním podání do oka, může být spojena s nefrotoxicitou a ototoxicitou. Systémová expozice dexamethasonem může být spojena s účinky vztahujícími se k nerovnováze glukokortikosteroidů. Studie toxicity při opakovaných dávkách s přípravkem TOBRADEX odhalily systémové účinky glukokortikosteroidů na králíky, ale při dávkách podstatně vyšších než je expozice člověka, takže mají jen malý klinický význam. Takové účinky jsou při doporučeném použití přípravku TOBRADEX považovány za nepravděpodobné.

MutagenitaAni in vitro ani in vivo studie s oběma léčivými látkami nezaznamenaly potenciál mutagenity.

TeratogenitaTobramycin prochází placentou do oběhu plodu a do amniotické tekutiny. Studie na zvířatech se systémovým podáváním vysokých dávek tobramycinu matkám v průběhu organogenese udávají, že docházelo k toxicitě na ledviny a ototoxicitě u plodů. Ostatní studie, provedené s tobramycinem v dávkách až 100 mg/kg/den, podávaných potkanům a králíkům parenterálně (což je více než 400krát více než maximální klinická dávka) neprokázaly žádné případy poškození plodnosti nebo poškození plodu.

Ve studiích na zvířatech bylo prokázáno, že kortikosteroidy jsou teratogenní. Oční podání přípravku s 0,1% dexamethasonu březím králičím samicím vedlo ke zvýšenému výskytu anomálií plodu a retardaci intrauterinního růstu. Retardace růstu plodu a zvýšený podíl mortality byly rovněž pozorovány při chronické léčbě dexamethasonem na potkanech.

TOBRADEX by se v těhotenství měl používat pouze tehdy, převáží-li jeho potenciální přínos pro matku potenciální riziko pro plod.

Pro vyhodnocení karcinogenního potenciálu přípravku TOBRADEX nebyly provedeny žádné studie.

Seznam pomocných látek

benzalkonium-chlorid dihydrát dinatrium-edetátuchlorid sodnýsíran sodný tyloxapolhyetelózaroztok kyseliny sírové a/nebo hydroxidu sodného (na úpravu pH)čištěná voda

Nebyly provedeny žádné detailní studie inkompatibility.

Po prvním otevření: 4 týdny

Zvláštní opatření pro uchovávání

Uchovávejte při teplotě do 25 C. Chraňte před mrazem.

Lahvičku uchovávejte ve vzpřímené poloze.

Lahvičku uchovávejte pevně uzavřenou.Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí.

Druh obalu a velikost balení

Přípravek TOBRADEX, oční kapky, je dodáván v 5 ml kapací lahvičce (DROP-TAINER) z plastické hmoty s bílým šroubovacím polypropylenovým uzávěrem.

Návod k použití přípravku, zacházení s ním

Žádné zvláštní požadavky.

DRŽITEL ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

ALCON-COUVREUR n.v., Rijksweg 14, 2870 Puurs, Belgie

DATUM PRVNÍ REGISTRACE / PRODLOUŽENÍ REGISTRACE

20. 10.1999 / 29.12. 2010

DATUM REVIZE TEXTU

Informace na obalu

ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA VNĚJŠÍM OBALU Krabička 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU

TOBRADEX , 3mg/ml + 1mg/ml, oční kapky, suspenze

OBSAH LÉČIVÉ LÁTKY/LÉČIVÝCH LÁTEK

1 ml suspenze obsahuje tobramycinum 3 mg a dexamethasonum 1 mg 3.

SEZNAM POMOCNÝCH LÁTEK

benzalkonium-chlorid , dihydrát dinatrium-edetátu, chlorid sodný, síran sodný , tyloxapol, hyetelóza, roztok kyseliny sírové a/nebo roztok hydroxidu sodného (na úpravu pH), čištěná voda

LÉKOVÁ FORMA A VELIKOST BALENÍ

Oční kapky, suspenze 1 x 5 ml 5.

ZPŮSOB A CESTA /CESTY PODÁNÍ

Oční podání. Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. Dávkování vždy určí lékař 6.

ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, ŽE LÉČIVÝ PŘÍPRAVEK MUSÍ BÝT UCHOVÁVÁN MIMO DOSAH A DOHLED DĚTÍ

Uchovávejte mimo dosah a dohled dětí Před použitím si přečtěte příbalovou informaci. 7.

DALŠÍ ZVLÁŠTNÍ UPOZORNĚNÍ, POKUD JE POTŘEBNÉ

ZVLÁŠTNÍ PODMÍNKY PRO UCHOVÁVÁNÍ

Uchovávejte při teplotě do 25°C.

Chraňte před mrazem.

Lahvičku uchovávejte pevně uzavřenou.

Zlikvidujte 4 týdny po prvním otevření. 10. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO LIKVIDACI NEPOUŽITÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ

NEBO ODPADU Z TAKOVÝCH LÉČIVÝCH PŘÍPRAVKŮ, POKUD JE TO VHODNÉ

Nepoužitelné léčivo vraťte do lékárny. 11. NÁZEV A ADRESA DRŽITELE ROZHODNUTÍ O REGISTRACI

Alcon-Couvreur n. v., Rijksweg 14, B-2870 Puurs, Belgie 12. REGISTRAČNÍ ČÍSLO/ČÍSLA 64/706/99-C 13. ČÍSLO ŠARŽE Č.š.: 14. KLASIFIKACE PRO VÝDEJ Výdej léčivého přípravku vázán na lékařský předpis. 15. NÁVOD K POUŽITÍ 16. INFORMACE V BRAILLOVĚ PÍSMU Tobradex oční kapky

MINIMÁLNÍ ÚDAJE UVÁDĚNÉ NA MALÉM VNITŘNÍM OBALU lahvička 1.

NÁZEV LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU A CESTA/CESTY PODÁNÍ

TOBRADEX, 3mg/ml + 1mg/ml, oční kapky, suspenze

Před použitím si přečtěte příbalovou informaci.

Uchovávejte při teplotě do 25°C. Chraňte před mrazem. 3.

OBSAH UDANÝ JAKO HMOTNOST, OBJEM NEBO POČET

Leave a Reply