Vykopat nohou houbu (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Jak se vyrábí

Mikroskopické houby se vyskytují všude kolem nás, ve vzduchu i v půdě. Některé parazitují na sliznicích a tkáních člověka či zvířat a působí nemalé potíže, jiné jsou naopak přátelské. Dvojice českých znalců Martin Suchánek a Radim Klimeš vytvořila originální technologii na preparáty s využití mikroorganismu Pythium oligandrum, hovorově nazývaného „chytrá houba“, která coby predátor požírá houby škodící. Za tento originální vynález jim byl udělen patent. Léčba mykóz a různých kožních onemocnění bývá velice obtížná, zdlouhavá a používané přípravky mají často vedlejší účinky. Kdežto „chytrá houba“ je čistě ekologická a působí na různé druhy plísní, aniž by škodila lidskému organismu. Houbu nyní kultiují zdravotnící za přísných bezpečnostních podmínek v laboratořích nedaleko Prahy.

Pro děti i nemocné lidi

Dlouhodobé praktické testování prokázalo, že se člověk mikroorganismu Pythium oligandrum nemůže předávkovat a že houba nemá žádné vedlejší účinky. Před použitím se nevyžadují jaterní testy, mohou ji používat i děti mladší tří let (například na opruzeniny přípravek Pythie Baby mast), těhotné a kojící ženy, lidé se sníženou imunitou, diabetici, pacienti se žloutenkou nebo po chemoterapii.

Mykóza nehtů velmi obtěžuje

U nás jí trpí cca 800 000 lidí (zhruba 8% populace). Projevuje se bílými nebo nažloutlými skvrnami na okrajích nehtů, které se postupně rozšiřují, dochází ke ztluštění nehtu, jeho lámání a drolení, někdy až k zhnědnutí. Mykóza zapáchá, svědí, pálí a nehtové lůžko bolí. Může velmi zkomplikovat život diabetikům, lidem s oslabenou imunitou či pacientům s cévními problémy na dolních končetinách. Pokud jsou příznaky slabé, mnohdy si ani postižený neuvědomuje, že roznáší infekci a může nakazit nejen své nejbližší.

 • Biodeur Nail Chytrá houba se při aplikaci dostane pod nehet bez nutnosti jeho pilování, leptání či dokonce strhávání. Proniká do buněk plísní a pro sebe z nich rychle vysává živiny. „Po jejich zahubení už nemá potravu a její aktivita ustane,“ vysvětluje Radim Klimeš. „Nerozmnožuje se při teplotě lidského těla, což bylo prokázáno četnými testy, a lidské buňky pro ni nejsou vhodným prostředím k životu. Není schopna si obstarat živiny z ničeho jiného než z plísní a tak odrůstá s nehtem a s kůží.“

Na paradentózu i proleženiny

Další ověřené využití „Chytré houby“ je při paradentóze (přípravek PYTHIE Bio Plus), při potlačení mikrobiologického osídlení bércových vředů, proleženin, vybrané enzymy produkované „Chytrou houbou“ dokážou výrazně ovlivnit stavy lupénky a atopického ekzému (přípravek Pythie Biogama jemná mast).

Proti lupénce a atopickému ekzému

 • Pythie Biogama jemná mast obsahuje Pythium oligandrum (Chytrou houbu), tento houbový mikroorganismus proniká svými vlákny do buněk plísňového nebo kvasinkového parazita a čerpá z něj pro svou výživu potřebné látky, tímto mechanismem vytlačuje z kožních prostorů patogenní kožní houby.

Pro zvířata i na předměty

Přípravky s „Chytrou houbou“ slouží i pro veterinární využití a pro eliminaci mikroflóry z různých předmětů přicházejících do styku s lidmi nebo zvířaty (přípravek Ecosin). Chytrá houba funguje i na potlačování plísní na zdech, kde vroste až půl centimetru do omítky, požere plíseň, zaspóruje se, a pokud přijde s vlhkostí plíseň znova, houba ožije a opět ji zlikviduje (přípravek Bio Repel).

Proti vaginálním mykózám

Konečně můžete mít účinný a přírodní prostředek proti vaginálním mykózám. Je jím FEEL FRESH z řady obsahující Pythium oligandrum (tzv. chytrou houbu). Je určený pro kůži náchylnou k zapářce a pro péči o místa s výskytem kvasinek, zvláště rodu Candida, při vaginálních mykózách. Zmírňuje až odstraňuje projevy spojené s tímto onemocněním (svědění, pálení, výtok) a pomáhá obnovit fyziologickou mikroflóru.

Každého z nás někdy bolí nohy, a pokud je to proto, že jsme ušli 20 km nebo se v posilovně věnovali právě této části těla, je vše v naprostém pořádku. Jakmile nás ale bolí nohy opakovaně, a navíc bez zjevné vnější příčiny, je na čase tuto situaci řešit, a to poměrně rychle. Bolesti v dolních končetinách totiž mohou být důsledkem i několika akutních stavů. Pojďme se na ně podívat zblízka.

Je prokázáno, že svalové křeče častěji postihují ženy, a to zejména v těhotenství, ale i mimo něj. Ve většině případů jsou důsledkem nedostatku hořčíku v těle. Vhodným řešením tedy je, tento prvek do těla doplnit, ať už stravou nebo potravinovými doplňky. Pokud však úprava jídelníčku nezabírá a časté křeče stále přetrvávají, je vhodné navštívit lékaře, neboť jejich příčinou může být v těch nejhorších případech třeba i cévní mozková příhoda nebo mozkový nádor.

Pozor: U osob s diabetem mohou křeče signalizovat hypoglykémii. V takovém případě je třeba do těla rychle doplnit cukr.

Za nepříjemnými otoky dolních končetin může být několik příčin:

 • Narušená funkce žilního systému bývá spojena i s pocitem těžkých nohou, povrchové žíly jsou rozšířené a viditelné (křečové žíly). Léčí se pomocí medikamentů a kompresních punčoch. Těžká forma žilní nedostatečnosti vede až ke vzniku bércových vředů.
 • Žilní trombóza, tedy sraženina v hlubokých žilách, která se může a nemusí projevit fialovým zbarvením postižené končetiny. Tento akutní stav je třeba řešit podáváním léků na ředění krve.
 • Růže je infekční onemocnění tkáně a je způsobeno streptokokem. Postižená noha bývá kromě otoku i zarudlá a silně bolestivá. Podobá se trombóze. Jedinou možnou léčbou je nasazení antibiotik.

Pozor: Velmi často se stává, že do jednou postiženého organismu se růže opakovaně vrací.

 • Lymfedém – stav spojený s poruchou odtoku mízy. Pokud je vrozený, léčit jej nelze a je třeba pečovat o oteklé nohy pravidelnou hygienou, masážemi apod. Je-li lymfedém následkem léčby nádorových onemocnění, lze jej odstranit chirurgicky.
 • Nedostatek bílkovin v těle způsobuje jev, kdy krevní tekutina uniká z cév a v okolních tkáních vytváří otoky. Může být zapříčiněn minimálním zastoupením proteinů ve stravě nebo poruchou vstřebávání z trávicího traktu. Bílkoviny je třeba do těla doplnit.
 • Selhání ledvin vede k převodnění organismu a tedy i k otokům. Vždy je třeba navštívit lékaře a léčit příčinu ledvinového kolapsu.

Ischemická choroba dolních končetin

Jde o onemocnění, kdy v důsledku aterosklerózy dochází k zužování tepen. Nemoc se projevuje bolestmi nohou, patrnými zejména při chůzi a námaze, při odpočinku mizí. Důvodem je nedokrvení tkání. ICHDK je třeba léčit včas a komplexně. Nejtěžší formy této choroby bývají příčinou k amputaci končetiny.

Pozor: Smrtelně nebezpečným důsledkem ischemické choroby dolních končetin je náhlý tepenný uzávěr, kdy dojde k ucpání tepny krevní sraženinou. Projevuje se krutou bolestí pouze v jedné končetině, zblednutím nohy, případně poruchou její citlivosti nebo hybnosti, také z končetiny vymizí puls. Stav je akutní a je třeba jej okamžitě řešit.

Polyneuropatie

Ačkoli příčina této skupiny poruch, při níž dochází k poškození dlouhých nervů dolních končetin, není zcela jednoznačná, je spojována s deformací nervů častou konzumací alkoholu nebo se špatně kompenzovaným diabetem. Projevuje se bolestmi, pálením či brněním zejména v okrajových částech končetin. Jedinou možnou léčbou je odstranění původu těchto nepříjemných projevů, což bývá často velmi složité.

Bakerova cysta

Jde o chronický zánět v oblasti pod kolenem. Vzniká hlavně po úrazech či zánětlivých onemocněních kloubů, jako je například dna nebo artróza. O cystě nemusí postižený vůbec vědět a může být odhalena zcela náhodou při vyšetření ultrazvukem nebo se projevuje bolestí kolene či lýtka a nepříjemným tlakem. Tehdy je velmi jednoduché zaměnit ji za mnohem nebezpečnější hlubokou žilní trombózu, proto je nutná diagnóza lékaře.

Další příčiny bolavých nohou

Zejména u lidí s nadváhou jsou častým důvodem bolesti v dolních končetinách ploché nohy, kdy v důsledku jejich hmotnosti dochází ke ztrátě nožní klenby a ploska nohy se častěji dotýká země. V nejednom případě bývá také zdrojem bolesti ostruha na patě, která vzniká v důsledku přetěžování paty či nošením příliš těsné obuvi a její jedinou účinnou léčbou je ozařování. Bez zmínky by neměly zůstat ani záněty šlach nebo jejich přetržení, které se léčí klidem.

Přidat do oblíbených

Hodnocení článku (1 hvězdička = průměrný / 5 hvězdiček = velmi dobrý)

Čtěte také

Elixír mládí s názvem Reishi

Ling Zhi, Lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum nebo Reishi. Mnoho názvů pro jednu houbu – božskou . čtěte dále

Ledviny a záludné potíže s nimi

Ledviny zastávají v těle důležitou funkci čističe zplodin vzniklých látkovou přeměnou. Jejich poruchy a onemocnění . čtěte dále

Ischemická choroba srdeční

Ischemická choroba srdeční je sice jednou z pozdních komplikací diabetu, ale tato diagnóza se týká . čtěte dále

Homeopatie: opěvovaná i zatracovaná

Je homeopatie zajímavou alternativou k mnohdy neúčinné tradiční západní medicíně nebo jde o pavědu, kterou . čtěte dále

Fakta a mýty o hormonální antikoncepci

Hormonální antikoncepce má na svědomí sociální proměnu společnosti a snížení počtu potratů, ale její užívání . čtěte dále

Mykóza, plíseň nohou a nehtů

Mykóza nehtů a nohou se projevuje bílými nebo nažloutlými skvrnami na okrajích nehtů, infekce se rozšiřuje na nehtové lůžko pod nehtovou ploténkou, poté dojde ke ztluštění nehtu, jeho lámání a drolení, někdy až k zhnědnutí a postupně zasahuje další nehty. Mykóza spolu s bakteriemi, s nimiž žije v symbióze, navíc silně zapáchá, pokožka svědí, často i pálí. Někdy se může jednat o dočasnou nepříjemnost, častěji se však musí přistoupit k léčbě, která může trvat třeba rok i déle. Když už se potýkáte s některým mykotickým onemocněním nohou, je potřeba vybrat vhodný léčebný přípravek. Mezi možnosti léčby patří antimykotické léky ve formě pěn, roztoků, sprejů či krémů. Zvolit si můžete i „chytrou houbu“. Je neskutečně rychlá, patogenní organismy začne likvidovat během desítek minut. Pro zmiňované potíže se využívají speciální přípravky obsahující specifické kmeny chytré houby, které nejlépe eliminují mykózy na nohou a pod nehty nohou.

Nejprodávanější v kategorii Mykóza, plíseň nohou a nehtů

Naše výhody

 • Jako jediná internetová lékárna máme více než 500 výdejních míst.
 • Telefonická podpora zdarma. Volejte

• Nyní zdarma pro objednávky nad 299 Kč na libovolnou pobočku!

• Při nákupu od 1 500 Kč doprava zdarma až k Vám domů.

Spojte se s námi

sLéky.cz – Internetová lékárna

 • Aktuální akční nabídky
 • Proč nakupovat na sLéky.cz
 • Doprava a platba
 • Obchodní podmínky
 • Reklamační řád
 • Kontaktní údaje

© 2018 Teta drogerie a lékárny ČR s.r.o.

Všechna práva vyhrazena.

Potřebujete poradit?

Napište nám pomocí kontaktního formuláře nebo volejte zdarma pro konzultace a telefonické objednávky.

800 228 227 Po – Pá 11:00 – 14:00 Zodpovědná osoba za konzultace:

Chytrá houba proti plísni na nohou a moje zkušenost

Je chytrá houba opravdu zázračná a zbaví mě plísně na nohou? Konečně jsem se odhodlala ji vyzkoušet a chci se o to s vámi podělit. Tolik jsem o chytré houbě slyšela. Mnoho věcí mi vůbec nezabírá a nepomáhá, tak do Pythium oligandrum na plíseň nehtů vkládám velké naděje.

V téhle části bych chtěla shrnout všechny informace, které jsem dohledala na internetu o tomto přípravku a zároveň tady publikovat mou osobní malou fotoreportáž aplikace.

Odkud se chytrá houba vzala?

Co jsem se o chytré houbě dočetla na internetu?

Úspěchy i neúspěchy s chytrou houbou proti plísni

“ Je to léčení na delší dobu, ale je účinný.Nemusí se používat denně a ještě má výsledky, čož jsem u jiných přípravku nezaznamenal. Je to prvně, co se mi nehty začaly léčit.”

Dočetla jsem se o hodně pozitivních účincích. Pár jich bylo hned po první aplikaci, ale byli tam i tací, kteří psali, že je třeba vytrvat pár měsíců. Doba trvání kúry má samozřejmě vliv i na cenu, takže to je třeba taky zvážit. Může se mi stát, že chytrá houba zafunguje, ale plíseň se vrátí. Budu ji muset opakovat stále a stále dookola, což se určitě prodraží.

Tato chytrá houba má kladnou vlastnost, že jí mohou použít děti, diabetici, gravidní ženy nebo osoby s narušenou imunitou, protože je ryze přírodní.

V recenzích se samozřejmě zmiňují i o neúspěších chytré houby. Není jich tolik, aby mě to odradilo. Naopak, podezřelé by bylo, kdybych nenašla ani jednu.

Škoda, že ještě nejde z těch negativních zkušeností eliminovat uživatelé, kteří špatně vyhodnotili své potíže a nemají plíseň, ale jiný problém. Protože tento přípravek je účinný v případě onychomykóz – plísní na nehtech.

Takže pokud uživatelé řeší mylně něco jiného, než je plíseň nehtů, tak přípravek samozřejmě nezafunguje.

Výrobce uvádí, že chytrá houba nemá žádný vedlejší účinek a pokud už se nemůže dál živit plísní, což je náš cíl, tak sama od sebe zanikne. Nenašla jsem nikde ani omezení v délce používání.

V recenzích jsem dokonce objevila, že i kožní lékařka svému pacientovi doporučila tento přípravek, protože chemie nezabírala. To je skvělá zpráva působí na mě ještě více důvěryhodněji.

“Skvělá věc. Jako biologický výrobek je to lepší, než chemický. Někoho možná odradí vyšší cena, nicméně z mé osobní zkušenosti vím, že za levnější mastičky, kapky, spreje jsem předtím vyplácal za delší dobu mnohem víc peněz s většinou nulovým účinkem. Toto zafungovalo při první aplikaci a skoro stoprocentně..”

“Nutné dodržení přesného návodu, nepoužívat dezinfekci a jiné přípravky, opravdu funguje”

Všechny informace, které jsem dohledala na mě působí velmi pozitivně a hned jak mi chytrá houba proti plísní na nohou dorazí, tak ji vyzkouším. Postup aplikace uvádím níže.

 • biologický neboli přírodní přípravek bez chemie
 • přípravek lze použít i na nehty na rukou
 • účinný i v zápachu nohou a zpocených nohou
 • vysoká míra úspěšnosti
 • složitější aplikace – celonoční zábal
 • nefunguje 100% u každého, ale procento úspěšnosti je vysoké

Jak jsem použila chytrou houbu na plíseň na nohou já?

Na fotce bude vidět můj problém. Je to plíseň na palci u nohy. Mám dva cíle. Za prvé, aby plíseň byla odstraněna. To je zřejmé. A za druhé, aby se plíseň nenavrátila. Alespoň ne brzo.

Pokud by byla kúra superúčinná na poprvé, ale potom se plíseň stále vracela a já musela pravidelně celý proces opakovat, tak bych přípravek nehodnotila 100% kladně.

Postup aplikace chytré houby

Takto vypadá balení chytré houby (Pythium Oligandrum), které jsem objednala a od kterého si slibuji zlepšení či dokonce zmizení plísně na palci. Je to konkrétně Pythie nail od Biodeur. (Pythium Oligandrum), které jsem si vybrala pro jeho dobré reference.

Tak tady mám připravenou celou výbavu. Můj problémový palec, se kterým si neví rady ani kožní lékařka. Návod, jak postupovat při aplikaci chytré houby. Sklenička s vodou, kde budu rozpouštět tablety roztoku. Vatové tampónky, náplasti, ponožka, sáček.

Otvírám tubu a velké překvapení je uvnitř. Jsou tam čtyři tablety. Znova si prohlížím krabičku a návod, ale opravdu tam je 3 x 3 g. Takže jednu tabletu mám k dobru.

Podle návodu si do skleničky odměřím 1dcl vody cca 30°C – 40°C a vhodím do ní tabletu. Tableta hned začíná šumět a rozpouští se.

Beru si tampónky na čištění pleti, nechám je důkladně nasát roztokem, obalím si tím nehet a oblepím náplastí.

Je pravda, že v různých diskuzích a recenzích se uživatelé často zmiňují, že chvíli namáčeli nehty samotné v roztoku. Já jsem se rozhodla, že budu postupovat podle návodu. Možná při příští aplikaci na chvíli palec do roztoku ponořím.

Nohu jsem zabalila do sáčku a do ponožky a nechám působit na noc.

Trochu jsem neodhadla čas a aplikovala chytrou houbu pár hodin před spaním, takže jsem pak trochu šustila a klouzala.

Roztok dle návodu jsem uschovala, protože přesně to samé zopakuji následný den.

Jak jsem už psala. Následující den dodržím úplně stejný postup. Takto vyčerpám první tabletu.

Úplně stejný postup budu opakovat s druhou a třetí tabletou. Vždy tam je rozestup 1-2týdny mezi tabletama a vždy jednu tabletu použiji na dva dny.

6 komentářů

Bude nějaké pokračování, jak to zabralo ?

Ano, určitě. Chystáme v nejbližší době

Ahojky Jitka. Tak ako ti zabrala chytra houba?

Taky čekam na výsledek.

Ahoj. Zaujimalo by ma ako dopadol tvoj test s chytrou houbou. Pomohlo? Dakujem

Diskuse – Plíseň nohou

dráždivý tračník

Dobrý den! Potřebujete legitimní a rychlou půjčku? V současné době nabízíme 3% úvěry všech druhů, podnikatelské úvěry, osobní půjčky, úvěry na. (zkráceno)

Jak rychle zhubnout?

Víš o tom, že při najetí na jméno jsou vidět ip? Tak proč tady děláš jednou Dana, podruhé Vercu a podobné trapasy? Jak ti člověk má věřit?

Guillen-Barré syndrom

Dobrý den, bratr mi leží v nemocnici od 28.02.2018 na JIP. na plicní ventilaci po podání 10-ti dávek plazmy a 3 denní dávky imunoglobulinu. Horní i. (zkráceno)

Klouby a jejich výživa

Podle mého ortpodea EVRIS FLEX BLEND, osobně ji užívám a nemám žádné problémy

Hello everyone! I had seen so many recommendations on jamesscotthacker so I contacted him to help me Clone my ex cell phone and WhatsApp. Just like. (zkráceno)

Mykóza nohou

19.2.2013 , Danica Deretić

Mykóza nohou

Mykóza nohou je poměrně častým problémem, který postihuje jak muže, tak ženy. Jedná se o nejčastější plísňové onemocnění, jehož původcem je obvykle plíseň zvaná Trychophyton rubrum, ři Trychophyton interdigitale. Mykóza nohou bývá velice často přehlížena a podceňována, jelikož je laickou veřejností často považována za kosmetickou vadu. Jedná se však o onemocnění, které se často šíří i na nehty a lze ji léčit pomocí antimykotik.

Vznik mykózy nohou

Mykóza nohou vzniká přímým, či nepřímým přenosem plísně z nakažené osoby, nebo zvířete. Přenos je možný také kontaminovanou půdou. Původce onemocnění bývá skryt v odloučených částicích keratinu, který je součástí kůže. Nejsnadněji se mykóza nohou přenáší ve společných veřejných zařízeních, jako jsou bazény, sprchy, nebo sauny. Toto plísňové onemocnění se přenáší i užíváním stejných předmětů, jako jsou ručníky, obuv, prádlo, hřebeny, nebo předměty určené k péči o nohy a nehty. Pokud je navíc narušena integrita kůže, například nějakým poraněním, nebo škrábnutím, selhávají tak přirozené obranné mechanismy kůže a plísni již nic nebrání ke vstupu do organismu.

Formy a projevy mykózy nohou

Mykóza nohou je v dnešní době nejčastějším plísňovým onemocnění, kterým dle některých statistik trpí až 50% dospělé populace. Postiženy bývají plosky nohou, nebo meziprstní prostory a často jsou postiženy obě nohy. Onemocnění má spíše chronicko-intermitentní průběh, to znamená, že se periodicky vrací po dobu několika let až desetiletí. Rozlišujeme 3 formy mykózy nohou, a to tzv. interdigitální, vezikulózní a hyperkeratotickou.

Interditigální forma mykózy nohou

Interdigitální forma mykózy nohou postihuje oblast meziprstí, nejčastěji prostor mezi 3. a 4., či 4. a 5. prstem. Klinicky se tato forma projevuje mírným zarudnutím, silným svěděním a odlupováním kůže s postupným bělavým zabarvením. Po odeznění akutní fáze se projevuje jako suché odlupování kůže s šířením na plosky i hřbety nohou. Kůže je obnažená a tak vytváří vhodné podmínky pro snadný vstup bakterií. To se projeví otoky, prasklinami a mokváním.

Vezikulózní forma mykóz nohou

Vezikulózní forma mykózy nohou je méně častá a vyznačuje se svěděním, zarudnutím kůže s výsevem puchýřků, které mají zkalený hnisavý obsah. Nejčastěji se vyskytuje na vnitřních stranách plosky nohy. Puchýře po čase praskají a tvoří se drobné, vřídkům podobné afekce.

Hyperkeratotická forma mykózy nohou

Pro hyperkeratotickou formu mykózy nohou je typické zvýšené rohovatění kůže, což se projeví jako okrsky ztluštělé kůže, ve kterých vznikají praskliny a otevírají tak cestu pro vstup bakteriím. Pokud jsou praskliny hlubší, bývají bolestivé a mohou i krvácet. Ložiska jsou pokryta bělavými šupinkami, které se olupují. Tuto formu nejčastěji vidíme na patách, koncích prstů, ale může postihovat i celou plosku nohy. Často tato forma nemá žádné příznaky a může se snadno zaměnit i s lupénkou, či ekzémem.

Rizikové faktory vzniku mykózy nohou

Mykóza nohou vzniká přenosem plísňové infekce na obnaženou kůži. Existují však různé rizikové faktory, které vznik mykózy podporují. Je známo, že plísním se velice dobře daří v teplém a vhlkém prostředí. Proto je zvýšené pocení a zároveň i zvýšená teplota prostředí významným rizikovým faktorem, který je snadno dosažitelný například v meziprstí. Dalším faktorem podporující vznik mykózy nohou je nošení neprodyšné obuvi, především v létě. Náchylní jsou rovněž i pacienti s poruchami krevní cirkulace na dolních končetinách, často diabetici.

Komplikace mykózy nohou

Mykóza nohou je velice často laickou veřejností bagatelizovánaa považována za kosmetickou záležitost. Jedná se však o dlouhodobé úporné onemocnění, které se někdy těžce léčí a může vést k rozvoji komplikací, nejčastěji ve smyslu šíření do okolí. Nezřídka se mykóza šíří na nehty, vlasy a v případě kontaktu i na ruce. V případě přítomnosti obnažené kůže, či prasklin, vzniká velice snadno bakteriální infekce ran. Závažné komplikace může mykóza nohou způsobit u diabetiků, či pacientů s oslabeným imunitním systémem, kdy může dojít až ke vzniku flegmóny,či gangrény a hrozí tak chirurgická amputace prstů a přilehlých částí.

Diagnostika mykózy nohou

Mykóza nohou je obvykle snadno diagnostikovatelné již z klinického obrazu. Ten však může být pozměněn domácí samoléčbou a proto je nezbytné se o použitých přípravcích lékaři zmínit. K potvrzení diagnózy je nutné mikroskopické a kultivační vyšetření vzorku. Vzorek se odebírá pinzetou, či skalpelem, kterými jemně odebíráme šupiny z chorobného ložiska. V případě puchýřků se k dalšímu vyšetření odebírá jejich kryt. Vzorek je nutné co nejrychleji transportovat ke zpracování, aby nedošlo k vyschnutí.

Léčba mykózy nohou

Léčba mykózy nohou by měla být zahájena po laboratorním potvrzení diagnózy a spočívá v užívání antimykotik. Terapie je v první řadě zevní, kdy je možné užití celé řady látek ve formě mastí, sprejů, či roztoků. Jedná se o léky ze skupiny imidazolů, alylaminů a hydroxypyridonů. V případě hyperkeratotické formy je nezbytné odstranění nánosu rohoviny, nejlépe salycilovou vazelínou. Pokud tato léčba není účinná, můžeme zvolit léčbu celkovou, kdy jsou podávany antimykotika v tabletách. Mykóza nohou je onemocnění, které se často vrací a proto je nezbytné, aby na léčbu navazovala i preventivní opatření, která zabrání opětovnému rozvoji onemocnění.

Prevence mykózy nohou

Prevence mykózy nohou spočívá především v pečlivé hygieně, nošení vzdušné obuvi a zabránění dlouhodobému pobytu nohou ve vlhku. K tomu dochází především v letním období, proto je vhodné vyvarovat se například nošení uzavřené obuvi naboso. Stejně tak je nezbytné řádné osušení nohou po koupeli, dezinfekce obuvi antimykotickými přípravky, nošení bavlněných ponožek sajících pot, vyhýbání se chození naboso ve veřejných prostorách a používat vlastní ručníky, či prádlo.

Lenka Baderlová: dobrý den potřebovala by se zeptat dá se přenést mykoza na druhého člověka když opatrní mam jenom osipani nohy byle méně to svědí a páli . děkuji za dotaz

23. června 2016 20:07

jankaslabá: Musím doporučit Chytrou houbu. Pomohla mi výborně na mykózu nehtů i meziprstí.

Diskuse – Plíseň nohou

dráždivý tračník

Dobrý den! Potřebujete legitimní a rychlou půjčku? V současné době nabízíme 3% úvěry všech druhů, podnikatelské úvěry, osobní půjčky, úvěry na. (zkráceno)

Jak rychle zhubnout?

Víš o tom, že při najetí na jméno jsou vidět ip? Tak proč tady děláš jednou Dana, podruhé Vercu a podobné trapasy? Jak ti člověk má věřit?

Guillen-Barré syndrom

Dobrý den, bratr mi leží v nemocnici od 28.02.2018 na JIP. na plicní ventilaci po podání 10-ti dávek plazmy a 3 denní dávky imunoglobulinu. Horní i. (zkráceno)

Klouby a jejich výživa

Podle mého ortpodea EVRIS FLEX BLEND, osobně ji užívám a nemám žádné problémy

Hello everyone! I had seen so many recommendations on jamesscotthacker so I contacted him to help me Clone my ex cell phone and WhatsApp. Just like. (zkráceno)

Vykopat nohou houbu

Když plísním zachutnají naše nohy

Pokud se mykózy objevují opakovaně, je dobré neváhat s návštěvou lékaře.

Plísně se šíří prostřednictvím nakažených šupinek kůže. V pantoflích, ve kterých je tma, teplo, případně i vlhko od zpocených nohou, mají pro množení a infikování téměř ideální podmínky. Málokdo ví, že některé druhy plísní v nich dokážou přežít šest až devět měsíců. Obrana je snadná. Když nás trápí opakované plísně na nohou, přineseme si na návštěvu svoje vlastní obutí. Třeba zdravotní. Hostitelům vysvětlíme, že jsme si je přinesli proto, že nás v nich nebolí tolik záda. Snáze se tak vyhneme zbytečnému trapasu.

Šupinky se sporami plísní bývají i v kobercích. V nich ale nemají k infikování nohou oblečených do ponožek tak dobré podmínky jako v pantoflích.

Jako signál další nemoci

Mykózy se na nohou často objeví mezi 4. a 5. prstem. Ohlašují se olupováním kůže, svěděním a pak i bolestivými prasklinkami.

Vyšetření u pediatra či kožního specialisty zabrání dalšímu šíření mykózy z nohou na tělo.

Pokud nás trápí opakovaně, je určitě dobré navštívit praktického lékaře nebo dermatologa. Nejen proto, že nám doporučí konkrétní přípravky, případně předepíše léky. Ale také s námi probere, jestli opakující se plísně nejsou signálem nastupujících potíží:

 • s hladinou krevních cukrů, a tedy cukrovkou;
 • problémů s imunitou;
 • začínajících cévních potíží, to znamená trablů s postižením nejjemnějších cév, kvůli kterým dochází k horší výživě kůže, a tedy k její snazší nákaze.

Tento problém trápí zejména diabetiky nebo starší lidi, kteří by měli o pokožku na nohou a o nehty víc pečovat. Vláčnost i obranyschopnost pleti podpoří třeba tím, že si ji budou pravidelně natírat hydratačním nebo jiným krémem určeným k ošetření nohou.

Nejúpornější bývají plísně na nehtech. Vyžadují léčbu specialisty a nejednou i podání celkově působícího léku. Lokálně používané prostředky často nepřinášejí žádoucí efekt.

Jednoduché triky

Lékař nám navíc poradí řadu fíglů, jak riziko nákazy snížit. Třeba tím, že si po návratu z bazénu, sauny nebo zařízení, kde jsou společné umývárny a vlhké prostředí, umyjeme nohy ve správně koncentrovaném roztoku hypermanganu. Co znamená správně, to nám vysvětlí, abychom si hypermanganem kůži zbytečně nepoškodili, nebo aby nebyl slabý, a tedy neúčinný.

Plísně na nohou a rukou napadají zejména starší lidi

Naše babičky používaly roztok octa, protože plísně nemají rády příliš kyselé prostředí. Ten však není zdaleka tak účinný jako hypermangan. Dobré je také vytírat pravidelně domácí obuv octovou vodou, případně ji vystříkat sprejem obsahujícím některou z antimykotických látek. A totéž platí i pro běžnou obuv. Obzvlášť pečlivě bychom to měli udělat zejména se sportovní obuví, ve které se nohy často velmi intenzivně paří.

Spreje s antimykotiky můžeme preventivně používat i po návratu z bazénu nebo sauny. Pokud se rozhodneme pro hypermangan, případně ocet, dáme ho do vlažné vody.

Součást obrany: správné praní prádla

Zabránit opakované infekci plísněmi, na to obvykle nestačí jen krémy, gely nebo vodičky. Musíme se zamyslet i nad praním prádla, hlavně ponožek. Ty je dobré prát za vyšších teplot: na 60 °C. Což platí rovněž pro ložní prádlo. Někdy snese až 90 °C.

S ponožkami můžeme dát do pračky i tvarovatelné zdravotní vložky z umělé hmoty z bot. Naopak, neměli bychom s nimi prát spodní prádlo a trička. Jinak hrozí, že se do nich dostanou plísně, které pračka nezničí. A vzroste tak riziko, že se nám rozšíří do podpaží, rozkroku, případně ženám pod prsa. Tedy do míst, kde se kůže zapařuje a kde mají ideální prostředí pro svou existenci: tmu, vlhko a teplo.

Vystříkat si boty

Zbavit plísní bychom měli i obuv. Praktičtější a účinnější než ocet bývají spreje s nejrůznějšími antimykotiky. Jsou ale také výrazně dražší.

K razantním prostředkům patří hadřík namočený do formaldehydu, který dáme do bot. Ty pak zabalíme do igelitového pytle, aby výpary zůstaly uvnitř. Když látku vyjmeme, dáme boty na tři dny na balkón, aby vyschly.

Užitečné je, když se v práci budeme přezouvat do pohodlných zdravotních sandálů nebo pantoflí, které jsou dobře větrané, takže se nám v nich nohy nezpotí a nezapaří tak jako v běžné obuvi.

Pomoc z přírody

Lidé, kteří se vyhýbají používání chemikálií, mohou sáhnout po biologickém preparátu. Jde o patent českého vědce Dáši Veselého. Obsahuje mikroskopickou parazitní houbu pythium oligandrum. Původně chránil před plísněmi řepu a další zemědělské plodiny. Ukázalo se však, že stejně dobře účinkuje i na člověka.

Vtip preparátu spočívá v parazitní houbě, která se živí plísněmi a kvasinkami. Když je sežere, zasporuje se a čeká na další potravu. Pokud se jí nedočká, setřeme ji z kůže, aniž bychom něco zpozorovali. Bílý prášek s houbou nasypeme do vlažné vody, ve které se aktivuje. Postižená místa do ní zhruba na půl hodiny ponoříme. Boty se jím lehce vysypávají. Výzkumy, které dělal v laboratořích Krajské nemocnice v Pardubicích MUDr. Karel Mencl, CSc., potvrzují, že dosahuje podobné účinnosti jako lokálně působící léky. Nemá navíc jejich vedlejší účinky. A plísně nebo kvasinky si proti němu nedokážou vytvořit odolnost.

Související články:

Jitka Sedláčková: Po padesátce nic nezačíná, naopak spousta věcí začíná končit

dnes 12:06 Po loňském rozchodu s přítelem tvrdí, že je na lovu.

Plisovaná sukně a jak ji nosit, aby vám slušela

dnes 11:05 Obrazem: Plisované sukně zaznamenaly svůj největší boom.

Práce na plný úvazek aneb Kolik hodin denně stráví ženy péčí o děti

dnes 10:05 Výměna plen, logistická strategie, jak zvládnout během.

Co dělat, když je váš sexuální apetit větší než partnerův

dnes 08:42 Případy, kdy má jeden z partnerů vyšší libido než ten.

Oční vada může poukázat na zvýšené riziko demence v pozdějším věku

dnes 07:19 Z očí lze vyčíst mnohé. Při pouhém pohledu poznáme, zda.

Nejoblíbenější dobroty z vykoledovaných vajec

včera 14:35 Obrazem: Zůstalo vám doma po koledě velké množství.

Leave a Reply