Všechny druhy hub (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Houby – Atlas hub (Fungi)

Vřeckovýtrusné houby

Nižší houby stopkovýtrusné

Stopkovýtrusné vyšší

Stopkovýtrusné vyšší

Stopkovýtrusné vyšší

Stopkovýtrusné vyšší

Recepty z hub

Jedlé

Jedlé, nepříliš chutné

Jedlé pouze mladé

Jedlé, syrové jedovaté

Použitelné jako koření

Nejedlé

Vzácné nebo chráněné

Zákonem chráněné

Jedovaté

Smrtelně jedovaté

Léčivé, zdraví prospěšné

Neurčené

Popisy hub, které zde uvádím, jsou zpravidla stručné a nemusí se vždy stoprocentně shodovat s údaji v atlasech nebo v jiné literatuře. Snažím se vycházet z nejnovějších poznatků, které se dost často mění a mnohdy zde zmiňuji také své osobní poznatky.

Všechny houby jsou jedlé.

. ale některé jen jednou, říká okřídlené úsloví. Stále jsou mezi námi jedinci, kteří každoročně zkoušejí jeho pravdivost. Tato roztomilá lesní ruská ruleta už si vyžádala nemálo obětí. Když ne na životech, tak alespoň na ledvinách a žaludcích mnohdy doživotně poškozených.

Jistě by bylo lepší sbírat a zažívacím traktem prohánět jen to, co je možno bezpečně pojíst i několikrát za sebou.

A tak, než vůbec začnete mlsně pokukovat po letošních prvních žampionech nebo hříbcích, než se vrhnete pod vzrostlé jehličnany a než začnete klacíkem píchat do každé hromádky listí s vidiou libézní smaženice, snad vám přijde vhod několik rad od člověka, který sebere a sní i mnoho z toho, čeho se jiní bojí, a přesto stále úspěšně žije.

Nehodlám aspirovat na post mykologa, ale přece jen…

Houby jsou v mém zájmu už od mých čtyř let. Ještě než jsem se naučila číst, znala jsem je a také aktivně sbírala a pojídala. S kým jiným,než s babičkou.

Rady a postřehy, které vám v článku nabízím, jsou vpravdě více lidské než odborné, snad vám proto budou bližší.

Nehodlám vás unavovat atlasem, který si můžete kdekoli zakoupit. Spíše bych „vypíchla" věci, které by se mohly hodit a těžko se hledají. Mnozí z vás ale některé určitě znají také.

Houby jsou mazané

Nejvíc hub vždycky najdu u cesty. Patrně je to proto, že všichni se vrhají hluboko do lesa v domnění, že u cesty budou vysbírané. Proto je u cesty nikdo nehledá. Proto tam jsou nejvíc.

Některé houby se nemají rády

Například na místech, kde roste ryzec peprný, většinou nerostou jiné jeho kolegyně.

Pokud byste byli gurmány, lze tuhle houbu upravit například se slaninou, ale mně moc nechutná. Jinak je velice podobný ryzci plstnatému, a ten je nejedlý, byť není nijak jedovatý. Je to na vás.

Holubinky jsou bezpečné, když…

Je celá řada výtečných holubinek, kterých se lidé možná zbytečně bojí. Přitom je holubinka bezpečnější pro začátečníka než třeba žampion. Ten už si lze splést snadněji. Proč?

Žádná holubinka nemá prstýnek. Myšleno takovou sukýnku kolem nohy. Pokud byste znali holubinku s prstýnkem, tak mi o ní řekněte. Ale všechny druhy muchomůrek, kterých se bojíme, sukýnku mají. Holubinky lze sbírat naprosto beze strachu, pokud tohle víme.

Žádná holubinka není jedovatá. Jen některé jsou méně a jiné více chutné. Například taková holubinka namodralá je výtečná houba a roste už teď. Lze naprosto spolehlivě vyrobit chutnou smaženici z různých druhů holubinek bez použití jediného hřibu.

Žádná holubinka, na rozdíl od muchomůrek, nemá kalich. Takové „puklé vejce", ze kterého roste.

Nechoďte na houby s igelitem

Houby jsou potvůrky. Přestože máte nasbírané jen samé jedlé a bezpečné druhy, ještě to neznamená, že se jimi nemůžete dost nepříjemně přiotrávit. Houby se totiž nesmí zapařit!

Zapařené houby jsou jedovaté, i kdyby předtím nebyly. Ono taky vyrazit na houby s igelitkou je značně neuctivé i vůči lesu samotnému.

V lese jsme na návštěvě a je hezké, když tam po sobě těm, kdo v něm bydlí, nenecháme binec, jako jsme zvyklí dělat v okolí našich bydlišť.

Zvířátka a lesní skřítci se s námi o houby rádi podělí. Ovšem nepijí z petlahví, svačinu si nebalí do alobalů a rovněž k ničemu nepotřebují ojeté pneumatiky. Tak jim to tam nenechávejme.

Nikdy houby neochutnávejte syrové!

A to bych skutečně chtěla zdůraznit. A není to proto, že byste mohli pojíst houbu jedovatou, protože jedovatá houba je až třeba na smrže jedovatá, i kdybyste ji týden vařili. Já vám povím proč.

Milovala jsem syrové hřiby. Jen ovšem do chvíle, než jsem přesně tímhle způsobem drapla chorobu, kterou normálně člověk dnes dostane jen velmi těžko. Totiž nefalšovanou kulhavku.

Nikomu bych nepřála pusu plnou boláků, díky kterým člověk nepozře ani vodu. Ty stejné boláky i po rukách a nohách a hlavně na játrech.

Nikdo nevěděl, co se mnou. Lékaři v Rychnově mi léčili afty. Bylo to čím dál horší. Museli jsme z chalupy rychle do Prahy.

Kdybych tehdy neměla „obvoďáka“, který měl vystudovanou i zemědělskou školu, byla by diagnóza podstatně těžší.

„Máš kuhlavku. Akorát nechápu, jak to, když to dostávají hlavně krávy,“ pravil tehdy starý pan doktor Miklík.

„To je prima, to jsem tedy asi stará kráva,“ povídám. Bylo mi devatenáct.

„Hlavně jsi v průšvihu,“ povídá vážně lékař.

Následovala okamžitá cesta do nemocnice, čtrnáctidenní hospitalizace, velmi nepříjemné injekce, proplachování pusy peroxidem (je to odporné) a zdlouhavé vyšetřování, jak jsem k nemoci přišla.

Nakonec byly na vině právě syrové houby, které předtím ožižlal nějaký nakažený kopytník.

Tuhle princeznu nebrat!

Tahle kráska je vůbec nejjedovatější houbou na světě. Je to muchomůrka zelená a její jarní bílá podoba. Právě její čistě bílý převlek je nejnebezpečnější, protože tehdy připomíná žampion.

Jen 0,5 g této houbičky by zabilo takové množství myší, že kdybychom je postavili do řady, byla by dlouhá 18 kilometrů. Otravy muchomůrkou zelenou většinou končí smrtí. Hlavně proto, že po jiných jedovatých houbách je nám zle už zakrátko po požití. Kdežto po této houbě mnohdy i za dva dny, a to je většinou už pozdě.

Každým rokem se pár lidí otráví díky tomu, že nevědí, že tahle kráska, na rozdíl od žampionu, má kalich a nikdy není nahnědlá zespodu kloboučku.

Žampion navíc má proti ní ošklivou, pomuchlanou sukýnku.

S holubinkou si muchomůrku splést nelze, protože holubinka nemá sukýnku vůbec. Čili zelená baculatá houbička bez prstýnku a bez kalichu je holubinka zelená, hrozně dobrá.

Co si určitě nespletete?

Existují houby, kterých je poměrně hodně, nikdo je nesbírá a ony zůstávají ladem, protože se lidem nelíbí, a přitom jsou dobré a naprosto nezaměnitelné.

Než si moje rodina zvykla, mysleli si všichni, když jsem přijela z lesa, že je chci zamordovat. Dnes si už běžně pochutnají i na takovémto „krasavci".

Je to „kominíček“, znáte?

Odborně je to stroček trubkovitý. Roste v trsech a je to moc dobrá houba. Taková kořeněná.

 • Jestli nemáte právě dobrý žaludek, nejezte houby na noc – je to stejné jako s vejci na tvrdo.
 • V lednici je neuchovávejte déle než do druhého dne.
 • Mražené houby budou rozblebtané.
 • Usušené houby lze rozemlít na prášek a používat jako koření, například do guláše. Je to skvělé!
 • Bacha! Model, že jedovaté houby nejedí slimáci a nejsou červavé, by mohla být fatální mýlka! Odvážlivci jako jsou plži a červi mají zcela jinak uzpůsobená tělíčka než lidé!

Nakonec jsem si nechala ozdobu každého lesa

Jako malá jsem jim říkala baletky.

Jsou to překrásné houby. Jestli neprahnete po levné opici, nechte je na místě a jen je obdivujte, mají to rády. Jsou to pyšné houbičky, ale zaslouží si pozornost.

Tak jako lidé chodí do hospody, tak chodí zvířátka na muchomůrky červené. Je to slabý halucinogen a vědci dávají obě paže do ohně za to, že například srny a veverky je okusují schválně, aby se pak motaly a měly pěkné sny.

Pokud tedy potkáte v lese srnu, která se motá a prozpěvuje si, tak buďto byla ona na muchomůrkách, nebo vy v té hospodě. 🙂

Už jste letos byli na houbách? Už rostou! Máte nějaké vlastní postřehy ohledně hub? Ochutnáváte syrové houby?

Nový komentář

ani jednu z fotky bych nesebrala..

houby rádi sbíráme i jíme

Nestyda — #29 Dříve jsme taky byli proti takto zacházet s houbičkama. Většinou je naaranžujeme zpět, ať se na ně nachytá někdo další. A to jak s hořčákem, tak i s houbou plesnivou či červavou. Ale jednou jsme sledovali rozhovor s mykologem a ten dokonce doporučoval houby rozkopávat (to nedělám, to mi přijde ošklivé a hulvátské), rozkrajovat na malé kousky a pohodit kolem, rozbíjet o kmeny. prý se takto houba lépe a dále vytrousí a příště jich vyroste více. Prý je to pro ně zdravé.

Je mi to proti srsti, ale hořčáka vždy potrestám! Ostatní aranžuji zpět:-)

Zázvorka — #28 Protože kvůli Tvé kratochvíli ona umřela. Je to jako hodit s mrtvým tělem člověka jenom proto, že se nám nelíbí.

Zázvorka — #28 To je ale ošklivý zacházení s houbou. Ona nemůže za to, že Tobě nešmakuje. Pěkně ji položit zpět do trávy a omluvit se jí.

Michaela Kudláčková — #22 právě pro tu nádheru do poslední chvíle nevěřím, že to je hořčák a přeju si, aby to byl hříbeček:-))

Většinou pak hořčák letí velkou rychlostí na nejbližší kmen:-)

Jakub D. Kočí — #23 to jsou mi tedy kamarádi. Mně přijde, Jakube, že oni Ti vůbec nedůvěřují.

v pátek razíme

Miluju sbírání hub, je to moje úchylka. Mamča už mě lámala, že o víkendu vyrazíme. A jestl fakt rostou, už mě z lesa nikdo nedostane a budu tam nasazená každou volnou chvíli

sbírám jen ty houby co dobře znám

Mno, já vždycky tvrdil, že poznám všechny jedovaté houby a tak ty ostatní jsou jedlý. Z mě nepochopitelného důvodu vždycky, když někde vaříme na akci houby, se kamarádi ptají mojí drahé polovičky: "A kontolovals ty houby ty, žejo?"

Zázvorka — #21 Hořčák poznáš i jinak. Má růžové masíčko pod kloboučkem a je prostě nádhernej. Tak hezký hřib, jakým hořčák je, musí být podezřelý. 🙂

Míšo nádherný článek!

Taky moc ráda chodím na houby, sbírám jen ty, co dobře znám! Sice každý rok asi o 2-3 kousky náš repertoár rozšíříme, ale to vždy s atlasem, se 100%zkušenostma ostatních a někdy i s mykologem:-)

S holubinkama si mi udělala radost, nastuduji a zkusím sbírat! Stejné jako s holubinkama, je to s píchavkama, taky všechny druhy jsou jedlé (a dobré) a nejde se splést!

Jo a houby okusuji v lese jen ty, u kterých si nejsem jistá, zda je to hořčák či není 🙂

Letos jsem ještě nebyla, ale už se nemůžu dočkat!

ToraToraTora — #19 papááá, hlavu věšet nebudu, nechci bejt směšná oběšená, když umřít, tak v nějaké úctě a ne, aby se na mně ještě nějakej capart houpal s přiblblým úsměvem na tváři 🙂 🙂 🙂

Nestyda — #18 to by si nedovolil:) Mažu do školky. Nevěš hlavu a pa zas někdy

ToraToraTora — #17 neříkám, že bych červenáčka chtěla domů, ale dobírat si ho, hihi, to by mne bavilo, než by mne setřel hrubými slovy, že jsem trapná.

Nestyda — #16 ToraToraTora je šelma co potřebuje ulovit kus krvavé flákoty, sladkým hošíkem jí nikdo nezasytí. Ale jako předkrm dobrý

ToraToraTora — #15 jůůů, takovýho bych taky chtěla. Já totiž ani jiné řeči, než dvojsmyslné, nevedu.. To bych ho dostala do rozpaků, to by se mně líbilo. U nás je lékárník starý kmet, který se sotva drží na nohou a když občas ještě obsluhuje, dělá to takovým tempem, že i šnek proti němu je formule se Schumachrem za volantem 😀

Nestyda — #14 náš lékárník je zas takový roztomilý klouček, který zčervená, když vydává recept a vedou se u toho dvojsmyslné řeči

ToraToraTora — #13 Tady je lékárník vydřiduch, naše lékárna je ta nejdražší v jihočeském kraji 😀 Ten je s nimi beztak jedna ruka 😀

Doporučujeme

Kulinářské čtenářské shledání: Testovali jsme kuchyňský robot Tefal Tématem našeho posledního kulinářského setkání v Tančící kuchyni byly slané a sladké recepty, které pro nás připravila naše kolegyně Elly Kolaříková alias Bohyně kuchyně. Chutné pokrmy jsme připravovali za pomoci nového šikovného kuchyňského robotu QB307538 Wizzo od společnosti Tefal.

Kolagenový gel nebo prášek? Pomůžeme vám si vybrat ten správný pro vás Na trhu najdete množství přípravků s obsahem kolagenu, od krému, gelu, pilulky po injekci. Kolagen může pocházet z různých zdrojů, nejčastěji se využívá vepřový kolagen.

Máte problémy s dásněmi? Vsaďte na novinku Zendium BIOGUM Pokud máte citlivé dásně, se kterými často řešíte problémy, pak máme pro vás velmi dobrý tip.

Dopřejte svým oknům jarní kúru Jaro pomalu klepe na dveře. Pokud plánujete, co všechno byste letos na jaře měli stihnout, nezapomeňte také na údržbu oken. I když máte třeba jen pár let stará okna, i ony potřebují pravidelnou údržbu, aby zůstaly krásné a dlouho dobře sloužily.

Pojďte s námi testovat NaturGyn Scarlett! Problematika vulvovaginálního diskomfortu, mykóz a kvasinkových vaginálních infekcí jsou nejčastější typy potíží, s nimiž ženy navštěvují svého gynekologa. K úspěšné léčbě může pomoci i bylinné vaginální tělísko NaturGyn Scarlett.

Detox smoothie: Okurka vás pročistí, banán zase nakopne! Volá vaše tělo po jarním detoxu nebo jenom hledá ztracenou energii? Pokud ano, zbystřete. Poradíme, jak na únavu, trávicí potíže i regeneraci. Recept je jednoduchý. Každý den jedno smoothie plné vitamínů. Výběr ingrediencí při očistné kúře přitom hraje hlavní roli.

JARO JE TU! IDEÁLNÍ ČAS POMÝŠLET NA STŘEŠNÍ FOTOVOLTAIKU Venku se konečně otepluje, dny se prodlužují, slunce svítí a majitelé střešních fotovoltaických panelů si mnou ruce, protože jim právě začíná sezóna opravdu levné elektřiny.

Blíží se pylové alergie, buďte na ně připravení Těšíme se na jaro, na teplé sluneční paprsky a na rozkvetlé stromy. Pro pylové alergiky ale nastává náročné období. Pyl, který se přenáší vzduchem, aktivuje jejich alergické reakce. Pokud se tento problém týká i Vás, jistě tyto situace znáte. Ucpaný nos, podrážděné sliznice, kýchání, zarudlé červené oči, ztížené dýchání. Sledujete pylové zpravodajství, jak je na tom pyl stromů či rostlin, který Vám nedělá dobře.

Komerční tipy

Tajný návod, jak vyprat hromady prádla za poloviční čas Nemáte čas čekat dlouhé hodiny, až vaše pračka vypere prádlo v běžném režimu? Pomohou vám nové technologie, kterými jsou vybaveny nejnovější pračky. Dokážou prádlo vyprat až o 50 % rychleji.

Dobrým spánkem nejen proti jarní únavě – 4 tipy na super matrace Spánek je něco, co nám přijde zcela automatické, pro řadu lidí v dnešní době dokonce ztrátové. Přitom spánek je pro naše tělo základní regenerační proces, pokud spíme málo nebo špatně, odrazí se to na větší únavě během dne. A tak je třeba dbát na kvalitu spánku a mít dobrou „výbavu pro spánek“ – dobrou postel a především matraci.

La Mer: nová dubajská pláž plná zábavy Dubajské pláže vždy patřily k ikonám města. Nyní mají turisté možnost relaxovat na jedné úplně nové. Na turisty na ní čekají desítky barů, restaurací a možností rodinné zábavy.

Naučte se před spaním vypnout mozek, jinak si zaděláváte na potíže Přijdete po stresujícím dni z práce domů a jste opět v jednom kole. Když už máte konečně chvilku čas, doháníte, co jste během uplynulého týdne nestačili. Zní vám to povědomě?

3 nejlepší místa pro jarní lyžovačku Jaro klepe na dveře a sněhová pokrývka se pomalu vytrácí. Vy jste si ale ještě nestihli pořádně zalyžovat, co teď? Nezoufejte!

Testovali jsme v redakci Ceresit RE-NEW pro obnovu silikonových spár Úklid domácnosti je naším aktuálním tématem. Pokud děláte generální úklid koupelny nebo toalety, pak se musíte podívat i na spáry mezi dlaždicemi a na silikonové spáry mezi dlaždicemi a vanou nebo umyvadlem.

Snadné a rychlé mytí oken s Clinem 2v1 Shine&Protection. Pojďte testovat! Blíží se Velikonoce a snimi spojený jarní úklid. Venku je již cítit jaro, teploty se pomalu šplhají nahoru. Tedy ideální čas pro mytí oken po zimě. Rádi bychom vám doporučili skvělého pomocníka pro mytí oken beze šmouh!

Sterilizátor, který i zdravě uvaří pro celou rodinu, to je BAYBY BBS 3020 Kvalitní parní sterilizátor je téměř povinnou výbavou každé maminky. Zajistí sterilní čistotu lahviček a doplňků kolem miminka.

Spirulina a chlorella. Seznamte se! Za posledních pár let se na českém trhu objevila celá řada nových potravin. K těm nejzajímavějším potravinám se řadí i chlorella a spirulina – zelené potraviny nabízející nutričně bohatý obsah a mnoho prospěšných vlastností. Můžete je koupit v tabletách, v sušeném prášku nebo méně často v podobě tekutého extraktu. Superpotraviny se ideálně kombinují s vodou nebo ovocnými šťávami, dokonce nacházejí i kulinářské využití.

Albi – čtenářky testují. Jak bavilo testování her Kvído malou Amálku? Na magazínu Žena-in jsme k velké radosti mé šestileté dcery Amélie vyhráli 4 deskové hry od Albi a to Pohádkové divadlo Princezny a Rytíři, Moje 1. kvízy – farma, Chytré pexeso – hádanky a Chytré vějíře. Všechny hry jsou moc povedené a všechny jsme si několikrát zahrály a stále se k nim vracíme.

Přihlášení

Vyhledávání

Vyhrajte dámskou peněženku!

3x balíček šetrné péče pro vaše miminko s kosmetikou Onclé

Zázračné Tri-Therapy Lifting Serum pro 3 z vás!

Soutěž o plavací pleny Huggies Little Swimmers na celý rok!

Partner rubriky

Komerční články

Těžká inkontinence – problém, o kterém se nemluví. Inkontinenční pomůcky jsou důstojné a diskrétní řešení

Vyzkoušeno: Lžičková bublanina s ovocem

Světová senzace – v Evropě na Cosmoprofu 2018 přistává UFO

Tři tipy jak vybrat ideální sekačku pro vaši zahradu

Kryštof ÁDéHáDě: kniha pro vyčerpané rodiče hyperaktivních dětí

Nejnovější

Desatero užitečných rad pro péči o jemné vlasy

Denimové šaty jsou in! Nechte se inspirovat

VÝHERCI hledací soutěže a turnaje v samolodích z minulého týdne

Wheel Yoga: pomůcka, se kterou si hravě zacvičíte i sami doma a bude vás to bavit

Víte, co pijete? Přehled, se kterým nebudete v kavárně mimo šálek

6 trendů, které budou v dubnu opravdu in

Když vám imaginární kamarád dítěte nahání strach

Snadný salát s kuskusem a pestrou zeleninou

Víte, že první moderní podprsenka má české kořeny? Oslavte den spodního prádla

Rady pro alergiky: Jak se nejlépe vyhnout pylu?

Své připomínky k obsahu internetového deníku posílejte na redakce@zena-in.cz.

Kontakty na redakci a reklamní oddělení najdete ZDE

Atlas hub I. Hřibovité

Vítáme Vás v našem v nově založeném Atlase hub MK Rychnov n. Kn.

Tento atlas by se měl do budoucna skládat z jednotlivých dílů, z nichž každý bude popisovat a vyobrazovat různé druhy hub (Hřibovité, Holubinky, Ryzce, Muchomůrky atd.), abychom je přiblížily široké veřejnosti. Víme, že to bude práce nelehká a zdlouhavá, proto bude popisů a fotografií druhů hub postupně přibývat. Latinské názvy jsou porovnávany a Indexem Fungorum. Zde dochází občas ke změnám jmen, a proto nám nemůžete mít za zlé, když nějaký z druhů bude mít neaktualizované označení, proto že bychom nedělali nic jiného než přepisovali jména hub. Snažíme se kontrolovat popisy, znaky a jména s odbornou literaturou, a pokud dojde k odlišnosti, bude to u konkrétní houby připsané.

– Encyklopedie hub a lišejníků (Vladimír Antonín)

– Atlas Hřibovité houby (Josef Šutara, Michal Mikšík, Václav Janda)

– Atlas hub (Ladislav Hagara)

– Holex J. & Beran M. [eds.] (2006): Červený seznam hub (makromycetů) České republiky. – Příroda, Praha, 24: 1-282

Cílem našeho snažení je umístit do tohoto atlasu hub všechny druhy hub vyskytující se v katastru Rychnova nad Kněžnou a jeho širokého okolí, včetně běžně se vyskytujícich druhů.

Věřime, že budete s výsledkem naší práce spokojeni.

Autoři Atlasu hub : přítel Václav Matějka z MK Rychnov n. Kn., přítel Luděk Novák z MK Rychnov n. Kn., přítel Luděk Novák mladší z MK Rychnov n. Kn.

Je pravda, že všechny druhy lišek (hub) jsou jedlé?

sbírat je nebudu , nemám moc v ,,houby s lupeny" důvěru.

Repelenty a takové věci proti klíšťatům jsou hodně účinné, upřímně si myslím, že být narepelentovaný v lese je bezpečnější než chodit po parku nebo zahradě "bez ochrany" . enecefalitida není sranda , ale jde proti ní očkovat. Borelióza sice taky není sranda, ale jde léčit.

Teď si ale uvědomuju, že je den po 6. a dva dny před 9. srpnem, takže tyhle vtípky postrádají vkus, a proto s nimi končím.

Houba nejen pro nejisté houbaře: Všechny klouzky jsou chutné a jedlé

Někdo klouzky nesbírá, jiný na ně nedá dopustit. Povězme si něco o pravidlech při jejich sběru, ale také o přednostech klouzků, pro které tyto houby právem patří do houbařova košíku.

Myslím, že výhody klouzků jednoznačně převládají nad nevýhodami. Některé houbaře od sběru klouzků odrazuje silná vrstva slizu na pokožce klobouku za deštivého a vlhkého počasí. Tu přitom lze snadno seškrábnout nožíkem, klouzky není třeba loupat. Za sucha tento problém nehrozí. Viskozita prostupuje u klouzků celou dužninou, což je dobře patrné, pokud je sušíme. Nikdy se neseschnou natolik, aby se jejich plátky lámaly mezi prsty. Právě to pak poněkud ovlivní i klouzavou konzistenci houbových pokrmů, což mnoho houbařů–labužníků s oblibou vyhledává. Ostatně klouzky nejsou jedinou skupinou hub s touto vlastností, k dalším patří slizáky a například i oblíbená zimní houba, penízovka sametonohá.

Klouzkům svědčí jemné zacházení

Starší plodnice klouzků bývají bačkorovité a měkké a transportem se nevzhledně deformují. Doporučuje se proto sbírat jen mladé kousky. Z praxe je známo, že klouzky, stejně jako například mladé pýchavky, je lepší ukládat do košíku odděleně, aby se od nich ostatní druhy hub neznečistily. K tomu postačí mít po ruce pár pytlíků od cukru.

Sličné a bezpečné houby

Mezi nesporné výhody tohoto druhu patří, že všechny druhy klouzků bez rozdílu jsou jedlé. Prakticky tedy nehrozí nebezpečí záměny za jedovatou houbu. Mezi nejznámější klouzky patří svítivě žlutooranžový klouzek sličný alias modřínový. Dále je to klouzek obecný, rostoucí pod borovicemi se dvěma jehlicemi ve svazku. A tamtéž rostoucí a jemu poněkud podobný klouzek zrnitý, ten ovšem bez prstenu na třeni. Poznáme ho i podle kapiček usazených v horní části třeně i na rourkách pod kloboukem, po nichž pak zasycháním zůstávají tmavé zrnéčkaté tečky či skvrnky. Oba posledně jmenované druhy klouzků se vyznačují také léčivými účinky.

První klouzky začínají růst už v květnu a scénu opouštějí postupně během října. Všechny druhy klouzků vyrůstají zpravidla ve vlnách a ve značném množství najednou. Je snadné jich pak ve chvilce nasbírat plný koš. Chutí se klouzky báječně vyrovnají ostatním kulinářsky ceněným hřibovitým houbám. Je mnoho zajímavých podob jejich kuchyňského použití.

Labužnické avokádo plněné klouzky v humrové majonéze:

 • miska klouzků
 • 100 g tepelně opracovaného humřího masa (nebo chatka či náhražku)
 • 2–3 dobře zralá avokáda
 • šálek zeleninového bujónu
 • sklenka suchého bílého vína
 • 2–3 lžíce majonézy
 • lžička rajského protlaku
 • šťáva z limetky
 • sůl a mletý bílý pepř

 1. Nakrájené houby uvařte v bujonu s trochou bílého vína, vývar redukujte a pak odstavte.
 2. Vyzrálé avokádo ořízněte kolem pecky na poloviny, dužninu lžičkou vydlabejte na menší hrudky a obě poloviny slupky uchovejte.
 3. Humří maso zbavte plochých kostiček, najemno nakrájejte, vložte do misky a zakápněte šťávou z limetky. Přidejte majonézu, osolte, opepřete a dohladka vymíchejte.
 4. Vychladlé houby vložte s kousky avokáda do směsi a opatrně ji promíchejte.

Směsí naplňte slupky avokáda a takto přizdobené „loďky“ dejte před podáváním na hodinku vychladnout.

Mohlo by vás zajímat

 • Vaření a recepty

  Bedla vysoká je výtečná houba. Pozor však na zrádnou bedlu…

 • Vaření a recepty

  Jedovaté houby pod drobnohledem: Kolik času vám zbývá, když…

 • Vaření a recepty

  Houby na smetaně, na víně či v netradičním salátě

 • Vaření a recepty

  Jak si poradit s hlavní sezonou hub? Vynikající rizoto z…

 • Vaření a recepty

  Petr Stupka radí, jak kořenit pokrmy z hub: kmínem,…

 • Vaření a recepty

  Houbové recepty Petra Stupky: koláč, nákyp, placky,…

 • Vaření a recepty

  Houbaření je výlet do pohádky

  Více z rubriky: Vaření a recepty

 • Vaření a recepty

  Svatomartinská vína jsou tu. Těžký rok přinesl kvalitu

 • Vaření a recepty

  Proti nachlazení pomůže i bílá ředkev. Přidejte ji do…

 • Vaření a recepty

  Jídelníček jako prevence osteoporózy: Přidat vápník nestačí

  Táhnutím přejdete na další článěk

  Svatomartinská vína jsou tu. Těžký rok přinesl kvalitu

  Používáme soubory cookies pro poskytování kvalitních služeb. Úpravy můžete provést v nastavení prohlížeče.

 • Leave a Reply