Velká houba na špičce špiček (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Valgomed Recenze, cena a nákup

Co je Valgomed?

Valgomed byl vyvinut v USA pro léčbu prstů koulí a je konečně k dispozici v Evropě. Výrobek není chemická droga, ale silikonová dlaha. Pomocí této dlahy léčíte bolestivé nesouososti vašich prstů bez vedlejších účinků a bez operace. Příčinou deformovaných velkých prstů (hallux valgus) jsou:

 • na sobě mají příliš vysoké boty na podpatku
 • nosit příliš těsné boty
 • nevhodná obuv
 • Spuštění příčného oblouku nohy
 • Odchylka metatarzálních kostí
 • revmatoidní onemocnění

Pokud jste, stejně jako většina pacientů, tak silně zasažen vaším velkým prstím v každodenním životě a váš lékař vám doporučuje, abyste měli operaci, neměli byste se rozhodnout, dokud neprošetříte všechny dostupné alternativy. Ochránce byl schopen pomáhat mnoha lidem, aby obcházeli chirurgický zákrok.

Deformace kostí nohou je jednou z nejčastějších onemocnění moderních žen. Vysoké podpatky, příčné platypodie, rodinná anamnéza a endokrinní problémy. To jsou jen některé příčiny ze seznamu problémů, které mohou způsobit bolestivou a neatraktivní deformitu nohou kostí. Ačkoli se tato nemoc prostě nazývá „bunion“, proces zahrnuje celou skupinu zdravotních rizik. S výrobku fixátorem můžete tento problém vyřešit a ušetřit čas a peníze, které byste vynaložili na léčbu. Pouze 1 měsíc stačí k dosažení viditelného výsledku a potom můžete opět obléknout své oblíbené boty.

Valgomed funkce

Železnice je speciálně přizpůsobena tvaru vašeho špičky. Cílem je uvolnit míč nohy a tím zmírnit bolest. Pokud chcete ochránce ochutnat sami, měli byste vědět, že fáze halluxu valgus má malý význam pro úspěch léčby. Pokud je vaše velká prst jen mírně deformovaná, máte dobrou šanci na úplnou léčbu. Úkolem dlahy je položit špičku prstů do správné polohy k ostatním prstům. Nosit chránič také ovlivňuje celý kotník. Výsledkem je nepříjemný kostní výčnělek, který se vytvořil zevnitř, zezadu. Kromě toho jsou bolestivé modřiny ukončeny nosením dlahy a ztuhlé tření pleti a nepříjemné tření pleti.

Existuje několik doporučení, po kterých zvýšíte účinnost fixátoru. Na rozdíl od některých odborných rad, silikonový držák by měl být odstraněn v noci a také v případě, že noha není vystavena žádnému zatížení. Tímto způsobem se kloub zvykne na novou pozici dříve. Postupujte podle níže uvedených lékařských doporučení: tento oddělovač špiček není určen k ošetření bunionu na špičce, a proto by se neměl používat pouze k jinému než hlavnímu účelu; abyste zhodnotili skutečné výsledky, použijte korektor alespoň 1 měsíc po celý den; účinnost závisí na dodržování doporučení uživatelů. Sledujte své pocity, cítíte, jak se zlepší pohodlí; nepoužívejte žádné další oddělovače ani jiná zařízení, i když si myslíte, že mohou pomoci zlepšit výsledky; nepoužívejte přípravek výrobku po operaci bunny. Léčebné masáže a manuální terapie nejsou zakázány. pečlivě si přečtěte příbalovou informaci a pamatujte na doporučení výrobce. Mnoho zákazníků, kteří se stále ptají, zda zařízení funguje, prostě neví, jak ho správně používat. Nepoužívejte spěch a věnujte pozornost přečtení informací o silikonovém fixátoru. Je to velmi jednoduché a okamžitě zaznamenáte pokles bolesti a všech dalších negativních pocitů, které ovlivňují váš kloub.

Valgomed dávkování

Nosit chránič je doporučeno, pokud lékař diagnostikoval Hallux valgus. Pokud máte patologický vzorek chůze a / nebo silnou bolest způsobenou vašimi boty, měli byste si dlahu jako doplňkové opatření k léčbě ošetřit svým lékařem. Chránič je určen jak pro krátkodobou, tak dlouhodobou léčbu. Při dlouhodobém nošení dosáhnete toho, že více či méně poškozené tkáně léčí a malomocenství a tvar špičky se dlouhodobě koriguje. Dlaha je vyrobena z antialergenního silikonu zvláště pro kůži a nabízí vysoký komfort při nošení. Chcete-li dosáhnout požadovaného terapeutického úspěchu, měli byste nosit chránič denně alespoň po dobu šesti až osmi hodin. Během této doby je postižená noha vycvičena tak, aby správně nasadila a zvykla si. Kromě toho, když nosíte v každodenním životě, svaly, svaly nohou obklopující vaše nohy jsou intenzivně vycvičené a používají se v pravé noze. Aplikace chrániče není obtížné. Přesto byste se měli řádně postavit. Jak je aplikujete a co je třeba věnovat pozornost, je podrobně popsáno v letáku.

Vzhledem k tomu, že tento produkt byl k dispozici pouze na evropském trhu, nejsou k dispozici žádné výsledky založené na dlouhodobých aplikacích. Některé webové stránky propagují skvělé výsledky a dokonce i úplné uzdravení. V tomto bodě je však třeba zmínit, že tyto internetové stránky jsou bez internetových stránek.

Prostřednictvím rozsáhlých testů jsme pro Vás testovali krok za krokem, zda a jak funguje železnice. Během našich testů bylo jasně prokázáno, že použití dlahy nejen ulehčuje bolest v raných stádiích hallux valgus, čímž se opět uklidní.

 • způsobuje optimální polohu při špatném umístění prstů
 • Přiložený fixační materiál je vyroben z hypoalergenního silikonu a nevyvolává vyrážky nebo ekzém na kůži
 • Kůže mezi vašimi prsty je spolehlivě chráněna elastickým materiálem před poškrábáním, mozoly a modřinami
 • Perfektně se přizpůsobuje tvaru chodidla a nevypadá rušivě v otevřených botách

Fixátor je jednoduchý a neviditelný držák zvláštního tvaru. Musí se aplikovat na deformitu bunionu, která podporuje bolavou oblast nohy. Je to první místo, uvolňuje bolest, pak – zarudnutí a otok postižené oblasti. Lékařské testy dokazují absolutní bezpečnost fixátoru. výrobku má následující vlastnosti: je vyroben z měkkých a příjemných silikonových materiálů; plně vyhovuje evropským bezpečnostním normám; ortopedický tvar je vhodný pro všechny typy nohou (samec a samice); zařízení může být použito v libovolném stádiu deformity hallux valgus; léčba je bezbolestná, jak potvrzují testy. Lékařské testy byly prováděny za účasti mnoha dobrovolníků, aby se dosáhlo oficiálních výsledků. Avšak konzervativní lék nemá zájem šířit zprávu o účinnosti takového fixátoru. Operace, léky a masáže jsou drahé a přinášejí příjmy mnoha klinikám. Pravděpodobně to bude hlavní důvod.

Spokojní uživatelé, kteří vyzkoušeli zprávu o ochraně svých úspěchů s železnicí na internetu. Těmto lidem nebylo možné pomoci konvenčními způsoby léčby a terapie. Poté, co se dozvěděli o kolejnici a nosili ochranu, došlo k okamžitému zlepšení.

Také jsem trpěl Hallux valgus, dokud jsem nezjistil Valgomeda. Odmítl jsem operaci, protože jsem slyšela, že je to velmi drahé a že po operaci bylo spousta bolesti. Již po několika týdnech mě potěšilo, že se při chůzi sotva bolelo. Vzhledem k tomu, že chránič nabízí vysoký komfort při nošení, zvykl jsem se na něj velmi rychle, aby jej nosil pravidelně. V té době jsem se stěží odvážil ukázat své bosé nohy na pláži. Dnes, když nosím dlahu několik měsíců denně, nohy vypadají úplně normálně a nemám žádné problémy s chodit bosý na pláži. Dnes můžu dodatečně říci, že moje počáteční skepse ohledně železnice byla naprosto neopodstatněná. Je také příjemné, aby se dlaha mohla nosit v běžné obuvi.

Valgomed nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky tohoto produktu nejsou v době psaní známy.

Můžete pohodlně objednat chránič online na webových stránkách výrobce.

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet ochránce, budete chtít vědět, jaké náklady stojí. Na internetových stránkách výrobce vám budou nabídnuty různé speciální nabídky, takže můžete ušetřit peníze. Například vám budou nabídnuty dvě sady, které obvykle stojí 110 eur za pouhých 59 eur. Při objednání jedné sady zaplatíte místo 55 pouze 45 €. Můžete ochránit ochranu zcela bez rizika, protože vám výrobce poskytne 30-denní záruku vrácení peněz.

Zkouška a četné pozitivní recenze spokojených uživatelů potvrdily, že ochrankyně valgomed může zlepšit situaci velkého prstu. Přestože někteří uživatelé ohlásili úplné vyléčení Halluxu Valgus, nemůžeme vám to zaručit. V žádném případě byste neměli užívat přípravek bez diagnózy u svého lékaře a diskutovat o použití přípravku s lékařem s vaší důvěrou.

Viděl jsem Valgomeda, když jsem prohlížel můj e-mail. Jejich reklama byla opravdu obrovská (čtěte to: otravné), a tak jsem se rozhodl, že to zkontroluji. Mám skutečně malý případ buníků a to je důvod, proč se mi líbila.

Ale protože pracuji pro sebe a žiji na internetu v pohodlí vlastního domu, musím nosit pouze pantofle po celý den.

Každopádně jsem kliknul na jejich reklamu a přivedl jsem se na stránku, kde bylo Valgomedovi hodně svědectví. Dělám internetový marketing již delší dobu a já jsem se naučil rychle objevit známky, které web používá, když se snaží prodat přehrazené produkty a služby.

Všechny odkazy na stránce s posudky vedou k Valgomedu, takže to byl další logický krok. Šel jsem na jejich místo a byl opravdu dobře postaven. Má všechny potřebné informace o bunících a jak s nimi zacházet.

„Koupil jsem to proto, že jsem musel najít pracovní řešení, používal jsem to už 3 měsíce, vidím skutečný výsledek!“

„Rok fyziky neudělal moc.“

„Zatímco s Valgomedem tak krátká že výsledky jsou prostě úžasné. „

“ Já můžu chodit jako normální člověk znovu, moje žena mi o Valgomedovi dlouho říkala, ale nemohla jsem se rozhodnout, tam je tolik podvodů. , můj bunion začal klesat, nohy už nejsou bolestné a můžu normálně chodit. „

“ Jsem 24. V tomto věku je bunion skutečné prokletí. „

“ Zapomeň na vysoké podpatky, tohle mi řekla můj doktor. k držiteli jsem nebyl u lékaře už šest měsíců a už ho nechci vidět. „

“ To byla moje poslední šance před operací. „

“ Bunion byl tak velký, že by mě nebyla žádná obuv. začal jsem léčbu bylinkami a pilulky, ale nic mi pomohlo.Velgomed jsem užíval 2 měsíce a okamžitě jsem si všiml skutečných zlepšení. „

„Zastavte vyhledávání, zkusila jsem vše, co jsem našel, abych pomohl mým pralinkám, byly strašně bolestné, ačkoliv jsou stále ještě kostičky, silikonová věc výrazně omezila bolest a zarudnutí.“

Komunikace

Jak komunikovat s hluchoslepou osobou

PЕ™esnГЎ pravidla pro kontakt a komunikaci s hluchoslepou osobou nejsou danГЎ. ZГЎleЕѕГ­ pЕ™edevЕЎГ­m na rozsahu postiЕѕenГ­ kaЕѕdГ©ho hluchoslepГ©ho jedince, na jeho schopnostech, aktuГЎlnГ­m zdravotnГ­m stavu a ochotД› pomoci intaktnГ­ veЕ™ejnosti. NГ­Еѕe uvedenГЎ vymezenГ­ jsou tedy pouze obecnГЎ doporuДЌenГ­.

PrvnГ­ kontakt s hluchoslepou osobou

 1. Osoby s hluchoslepotou majГ­ rЕЇznГ© povahovГ© rysy, pЕ™ednosti a nedostatky jako kaЕѕdГЅ jinГЅ bez postiЕѕenГ­.
 2. PЕ™i setkГЎnГ­ s hluchoslepГЅm se vyvarujte silnГЅch projevЕЇ soucitu nebo naopak poznГЎmek, kterГ© osobu podceЕ€ujГ­ nebo zpochybЕ€ujГ­ jejГ­ schopnosti.
 3. V Гєvodu kontaktu hluchoslepou osobu vЕѕdy upozornД›te na svoji pЕ™Г­tomnost.
 4. Kdykoliv vstoupГ­te do mГ­stnosti, ve kterГ© se hluchoslepГЎ osoba nachГЎzГ­, pЕ™edstavte se.
 5. K hluchoslepГ©mu nepЕ™istupujte nГЎhle a zbrkle, aby se nevylekal.
 6. BД›hem oslovenГ­ se jemnД› dotknД›te jeho paЕѕe nebo ho oslovte jmГ©nem, aby hluchoslepГЅ vД›dД›l, Еѕe pozdrav patЕ™Г­ jemu.
 7. V komunikaci s hluchoslepou osobou buДЏte trpД›livГ­ a pamatujte na ztГ­Еѕenou moЕѕnost kompenzace jednoho smyslu druhГЅm.
 8. PЕ™i konverzaci se nebojte pouЕѕГ­vat slova typu vidД›t, dГ­vat se, prohlГ©dnout si, ДЌГ­st si. HluchoslepГ© osoby je bД›ЕѕnД› pouЕѕГ­vajГ­.
 9. PЕ™i odchodu nezapomeЕ€te upozornit hluchoslepГ©ho, Еѕe mГ­stnost opouЕЎtГ­te.

Komunikace s hluchoslepou osobou

 1. PЕ™i komunikaci dbejte vЕѕdy na co nejtiЕЎЕЎГ­ a nejmГ©nД› hluДЌnГ© prostЕ™edГ­. VylouДЌГ­ se tak ruЕЎivГ© vlivy a pЕ™Г­padnГЎ nedorozumД›nГ­.
 2. NeЕѕ zaДЌnete hovoЕ™it, upozornД›te hluchoslepГ©ho na svoji pЕ™Г­tomnost dotykem na paЕѕi nebo oslovenГ­m.
 3. HovoЕ™te vЕѕdy ДЌelem k hluchoslepГ©mu, nenГ­ vhodnГ© se bД›hem hovoru vzdalovat ani se otГЎДЌet.
 4. JestliЕѕe slyЕЎГ­ hluchoslepГЎ osoba pouze na jedno ucho, mluvte z tГ© strany, kde je sluch zachovГЎn.
 5. BД›hem konverzace dbejte vЕѕdy na sprГЎvnГ© osvД›tlenГ­ mГ­sta, kde dochГЎzГ­ ke kontaktu s postiЕѕenГЅm. StЕЇjte vГЅhradnД› ДЌelem ke zdroji svД›tla (okno, lampa), hluchoslepГЅ nebude oslnД›n pЕ™Г­mГЅm svД›tlem.
 6. V Гєvodu konverzace se s hluchoslepГЅm dohodnД›te na zpЕЇsobu komunikace, zaДЌnД›te pomalou mluvou.
 7. PouЕѕГ­vГЎ-li hluchoslepГЎ osoba ke komunikaci mluvenГ© slovo, hovoЕ™te vЕѕdy s pЕ™irozenou intonacГ­, neslabikujte. Vyslovujte pomalu a zЕ™etelnД›, nezvyЕЎujte hlas.
 8. Nelze-li se dorozumД›t s hluchoslepГЅm verbГЎlnД›, pokuste se najГ­t jinГЅ zpЕЇsob komunikace (pГ­semnГЎ forma, abecedy do dlanД› apod.), kterГЅ zvlГЎdГЎte vy i hluchoslepГЅ.
 9. MД›jte na pamД›ti, Еѕe hluchoslepГЎ osoba s vrozenou hluchotou mЕЇЕѕe mГ­t nedostateДЌnou slovnГ­ zГЎsobu. PЕ™i pГ­semnГ© komunikaci piЕЎte jednoduchГ© krГЎtkГ© vД›ty, pЕ™Г­padnД› vГЅstiЕѕnГЎ slova v 1. pГЎdД›.
 10. PЕ™i konverzaci se vyhГЅbejte cizГ­m slovЕЇm, sloЕѕitГЅm vГЅrazЕЇm ДЌi ironii.
 11. ГљДЌastnГ­-li se vaЕЎГ­ konverzace prЕЇvodce hluchoslepГ©ho nebo jeho rodinnГЅ pЕ™Г­sluЕЎnГ­k, jednejte i pЕ™esto s hluchoslepou osobou.
 12. Pro komunikaci s hluchoslepГЅm je vhodnГ© pouЕѕГ­vat vГЅraznou mimiku a gesta rukou.
 13. PЕ™i verbГЎlnГ­ komunikaci byste nemД›li jГ­st, pГ­t, ЕѕvГЅkat, podpГ­rat si bradu ДЌi dГЎvat ruce pЕ™ed Гєsta.
 14. NerozumГ­te-li sdД›lenГ­ hluchoslepГ© osoby, poЕѕГЎdejte o zpomalenГ­ nebo zopakovГЎnГ­.
 15. PЕ™i konverzaci ve skupinД› je tЕ™eba sdД›lit hluchoslepГ©mu tГ©ma rozhovoru a prЕЇbД›ЕѕnД› ho informovat.
 16. BД›hem komunikace je dЕЇleЕѕitГЎ zpД›tnГЎ vazba. Chcete-li vД›dД›t, zda vГЎm hluchoslepГЎ osoba dostateДЌnД› porozumД›la, neptejte se, zda vГЎm rozumГ­, ale co vГЎm rozumГ­.

KomunikaДЌnГ­ systГ©my osob s hluchoslepotou

ZpЕЇsob komunikace s hluchoslepГЅm ДЌlovД›kem zГЎvisГ­ pЕ™edevЕЎГ­m na rozsahu jeho postiЕѕenГ­, nezbytnГЅm pЕ™edpokladem je takГ© doba vzniku postiЕѕenГ­. DЕЇleЕѕitГЅ vliv na kvalitu komunikace, porozumД›nГ­ a poslech mГЎ takГ© prostЕ™edГ­, osvД›tlenГ­, okolnГ­ hluk, poДЌasГ­, psychickГЅ stav, posazenГ­ hlasu mluvГ­cГ­ho, zpЕЇsob Е™eДЌi, forma a sloЕѕitost vyjadЕ™ovГЎnГ­.

NД›kteЕ™Г­ hluchoslepГ­ lidГ© vyuЕѕГ­vajГ­ zbytkЕЇ zraku a sluchu a mohou tak ДЌГ­st zvД›tЕЎenГ© pГ­smo a slyЕЎet pomocГ­ sluchadla. Jinou kombinacГ­ je ГєplnГЎ ztrГЎta zraku se zbytky sluchu ДЌi naopak – totГЎlnД› neslyЕЎГ­cГ­ ДЌlovД›k se zbytky zraku. Zde se ke komunikaci s okolГ­m vyuЕѕГ­vГЎ Braillovo pГ­smo, znakovГЅ jazyk ДЌi prstovГЎ abeceda. NejvД›tЕЎГ­ pozornost potЕ™ebujГ­ lidГ© s vrozenou hluchoslepotou a zГ­skanou totГЎlnГ­ hluchoslepotou, kteЕ™Г­ se dorozumГ­vajГ­ Lormovou abecedou, taktilnГ­m znakovГЅm jazykem, pЕ™Г­padnД› dalЕЎГ­mi dohodnutГЅmi zpЕЇsoby.

Mezi nejДЌastД›ji uЕѕГ­vanГ© komunikaДЌnГ­ systГ©my hluchoslepГЅch osob patЕ™Г­:

Velmi ДЌastГЅ zpЕЇsob komunikace u osob se zГ­skanou hluchoslepotou se zbytky sluchu. PЕ™i komunikaci je nutnГ© mluvit pomalu a zЕ™etelnД›, sluch je ДЌasto kompenzovГЎn sluchadly.

Tuto formu komunikace mohou vyuЕѕГ­vat hluchoslepГ© osoby se zbytky zraku a sluchu. Realizuje se prostЕ™ednictvГ­m psanГ©ho textu, poДЌГ­taДЌe a mobilnГ­ho ДЌi psacГ­ho telefonu pro neslyЕЎГ­cГ­. PsanГЎ forma se vyuЕѕГ­vГЎ takГ© v situacГ­ch, kde nejsou respektovГЎny specifickГ© podmГ­nky pro komunikaci.

Jde o komunikaДЌnГ­ prostЕ™edek vhodnГЅ pro hluchoslepГ© osoby se zbytky zraku. DorozumГ­vacГ­ systГ©m je tvoЕ™enГЅ specifickГЅmi vizuГЎlnД›-pohybovГЅmi prostЕ™edky, tj. tvary rukou, jejich postavenГ­m a pohyby, mimikou, pozicemi hlavy a hornГ­ ДЌГЎsti trupu.

TaktilnГ­ znakovГЅ jazyk

Je primГЎrnГ­ komunikaДЌnГ­ technikou u tД›ch hluchoslepГЅch, kteЕ™Г­ majГ­ vrozenou nebo v ranГ©m vД›ku zГ­skanou sluchovou vadu. Tento systГ©m mohou jako sekundГЎrnГ­ vyuЕѕГ­vat i osoby se zГ­skanou hluchoslepotou. PЕ™i taktilnГ­ formД› jsou nemanuГЎlnГ­ prvky (vГЅraz obliДЌeje, pohyb hlavy, . ) pЕ™evedeny do sloЕѕky manuГЎlnГ­, tj. do znakЕЇ.

JednotlivГ© znaky vychГЎzejГ­ ze znakovГ©ho jazyka pro neslyЕЎГ­cГ­, pro tuto techniku jsou vЕЎak upraveny dle potЕ™eb hluchoslepГЅch.

DlaЕ€ovГЎ abeceda je vhodnГЎ pЕ™edevЕЎГ­m pro prakticky ДЌi totГЎlnД› hluchoslepГ© osoby. JednotlivГЎ pГ­smena abecedy danГ©ho jazyka se vyznaДЌujГ­ ustГЎlenГЅmi body nebo pohyby v danГ© ДЌГЎsti ruky, tj. palce, prstЕЇ, dlanД› nebo ruky.

PГ­smo je urДЌeno hluchoslepГЅm osobГЎm s praktickou ДЌi totГЎlnГ­ slepotou. Kombinace ЕЎesti bodЕЇ ve dvou sloupcГ­ch o tЕ™ech Е™ГЎdcГ­ch tvoЕ™Г­ jednotlivГЎ pГ­smena. Braillovo pГ­smo se ДЌte pomocГ­ hmatu.

TiskacГ­ pГ­smena psanГЎ do dlanД›

Tato forma dorozumГ­vГЎnГ­ je vyuЕѕГ­vanГЎ hluchoslepГЅmi se ztrГЎtou zraku a sluchu v pozdД›jЕЎГ­m vД›ku. Do dlanД› hluchoslepГ©ho ДЌlovД›ka se vpisujГ­ velkГЎ tiskacГ­ pГ­smena.

PrstovГЎ abeceda (daktylotika)

JednГЎ se o komunikaДЌnГ­ systГ©m pro hluchoslepГ© osoby se zachovalГЅmi zbytky zraku, nutnГЅm pЕ™edpokladem je znalost latinskГ© abecedy a ДЌeskГ©ho jazyka. Abeceda vyuЕѕГ­vГЎ formalizovanГЅch a ustГЎlenГЅch postavenГ­ prstЕЇ a dlanД› jednГ© ruky nebo prstЕЇ a dlanГ­ obou rukou k zobrazovГЎnГ­ jednotlivГЅch pГ­smen ДЌeskГ© abecedy. JednotlivГ© hlГЎsky se spojujГ­ do slov stejnД› jako v mluvenГ© Е™eДЌi.

Daktylotika do dlanД›

JednГЎ se taktilnГ­ formu prstovГ© abecedy, kdy se poloha a postavenГ­ prstЕЇ neznaДЌГ­ do prostoru, ale jednotlivГЎ pГ­smena abecedy pЕ™Г­jemce vnГ­mГЎ hmatem svГ© ruky.

VibraДЌnГ­ metoda Tadoma je systГ©m komunikace zaloЕѕenГЅ na vnГ­mГЎnГ­ mluvenГ© Е™eДЌi pomocГ­ odhmatГЎvГЎnГ­ vibracГ­ hlasivek, pohybЕЇ dolnГ­ ДЌelisti, rtЕЇ a tvГЎЕ™Г­ mluvДЌГ­ho. Metoda je uЕѕГ­vanГЎ osobami s vrozenou hluchoslepotou.

JednГЎ se o zЕ™etelnou artikulaci jednotlivГЅch ДЌeskГЅch slov Гєsty tak, aby bylo umoЕѕnД›no nebo usnadnД›no odezГ­rГЎnГ­ mluvenГ©ho projevu. Jde o mГ©nД› vyuЕѕГ­vanou formu komunikace, pro ДЌtenГ­ ze rtЕЇ musГ­ mГ­t hluchoslepГЎ osoba zachovanГ© velmi dobrГ© zbytky zraku.

VГЅbД›r jednotlivГЅch dorozumГ­vacГ­ch systГ©mЕЇ je zcela individuГЎlnГ­, jejich volba zГЎleЕѕГ­ na dobД› vzniku postiЕѕenГ­, na pЕ™evaЕѕujГ­cГ­ smyslovГ© vadД›, na vД›ku, vГЅvojovГ© Гєrovni a na psychickГ©m a fyzickГ©m stavu hluchoslepГ© osoby.

PrstovГЎ abeceda pro jednu ruku

PrstovГЎ abeceda pro dvД› ruce

Daktylotika do dlanД›

TiskacГ­ pГ­smena do dlanД›

ObrГЎzky pЕ™evzaty z: SouralovГЎ Eva. VzdД›lГЎvГЎnГ­ hluchoslepГЅch II. Praha: Scientia, 2000. ISBN 80-7183-226-X

Lormova abeceda

Lormova abeceda – jeden ze zГЎkladnГ­ch komunikaДЌnГ­ch systГ©mЕЇ hluchoslepГЅch – byla vytvoЕ™ena hluchoslepГЅm bГЎsnГ­kem, filozofem a spisovatelem, rodГЎkem z jihomoravskГ©ho Mikulova, Hieronymem Lormem (vlastnГ­m jmГ©nem Heinrich Landesmann).

Ke komunikaci se vyuЕѕГ­vГЎ dlaЕ€ovГЎ strana libovolnГ© ruky.

MluvДЌГ­ vyznaДЌuje prsty jednotlivГЎ pГ­smena do dlanД› a na prsty ruky pЕ™Г­jemce dle nГЎsledujГ­cГ­ho schГ©matu:

 • A – bod na ЕЎpiДЌce palce
 • B – ДЌГЎra po ukazovГЎДЌku od ЕЎpiДЌky prstu k dlani
 • C – bod na zГЎpД›stГ­
 • D – ДЌГЎra po prostЕ™ednГ­ДЌku od ЕЎpiДЌky prstu k dlani
 • E – bod na ЕЎpiДЌce ukazovГЎДЌku
 • F – souДЌasnГ© stisknutГ­ ЕЎpiДЌek ukazovГЎДЌku a prostЕ™ednГ­ДЌku ze strany
 • G – ДЌГЎra po prstenГ­ДЌku od ЕЎpiДЌky prstu k dlani
 • H – ДЌГЎra po malГ­ДЌku od ЕЎpiДЌky prstu k dlani
 • CH – souДЌasnГ© stisknutГ­ ЕЎpiДЌek prstenГ­ДЌku a malГ­ДЌku ze strany
 • I – bod na ЕЎpiДЌce prostЕ™ednГ­ДЌku
 • J – stisk ЕЎpiДЌky prostЕ™ednГ­ДЌku ze strany
 • K – bod ДЌtyЕ™ ЕЎpiДЌek prstЕЇ do dlanД›
 • L – ДЌГЎra po prostЕ™ednГ­ДЌku od ЕЎpiДЌky prstu pЕ™es dlaЕ€ k zГЎpД›stГ­
 • M – bod pod malГ­ДЌkem
 • N – bod pod ukazovГЎДЌkem
 • O – bod na ЕЎpiДЌce prstenГ­ДЌku
 • P – ДЌГЎra po vnД›jЕЎГ­ stranД› ukazovГЎДЌku od dlanД› ke ЕЎpiДЌce ukazovГЎДЌku
 • Q – ДЌГЎra po vnД›jЕЎГ­ stranД› malГ­ДЌku od dlanД› ke ЕЎpiДЌce malГ­ДЌku
 • R – postupnГ© poklГЎdГЎnГ­ ukazovГЎДЌku, prostЕ™ednГ­ДЌku a prstenГ­ДЌku do dlanД›
 • S – ukazovГЎДЌkem kruh na dlani
 • T – ДЌГЎra po palci od ЕЎpiДЌky prstu k dlani
 • U – bod na ЕЎpiДЌce malГ­ДЌku
 • V – bod pod palcem
 • W – dvakrГЎt bod pod palcem
 • X – ДЌГЎra podГ©l zГЎpД›stГ­ zleva doprava
 • Y – ДЌГЎra pod prsty smД›rem od ukazovГЎДЌku k malГ­ДЌku
 • Гќ – ДЌГЎra pod prsty smД›rem od ukazovГЎДЌku k malГ­ДЌku a pokraДЌovat po vnД›jЕЎГ­ stranД› malГ­ДЌku smД›rem ke ЕЎpiДЌce malГ­ДЌku
 • Z – ЕЎikmГЎ ДЌГЎra pЕ™es dlaЕ€ od palce k malГ­ДЌku

DlouhГ© samohlГЎsky – krГЎtkГЎ ДЌГЎra na ЕЎpiДЌce prstu pro pЕ™Г­sluЕЎnou samohlГЎsku smД›rem nahoru

HГЎДЌek nad pГ­smeny – bod mezi palcem a ukazovГЎДЌkem pЕ™ed pЕ™Г­sluЕЎnou hlГЎskou

ДЊГ­sla – lze vyjГЎdЕ™it dvД›ma zpЕЇsoby:

 1. arabskГ© ДЌГ­slice napsat obrysovД› do dlanД›; oznaДЌenГ­ tisГ­c, miliГіn, miliarda zkratkou (tis., mil., mld.)
 2. pouЕѕГ­t znaДЌenГ­ jako v BraillovД› pГ­smu: 1=A, 2=B, 3=C, 4=D, 5=E, 6=F, 7=G, 8=H, 9=I, 0=J, pЕ™ed ДЌГ­slicГ­ pouЕѕГ­t ДЌГЎru obrГЎcenГ©ho „L” (dlouhГЎ ДЌГЎra od zГЎpД›stГ­ smД›rem ke ЕЎpiДЌce prostЕ™ednГ­ku)

„NerozumГ­m“ – zavЕ™Г­t dlaЕ€

UpozornД›nГ­ na omyl – lehkГ© klepnutГ­ do dlanД›

Mezera mezi slovy – plochou ruky pЕ™ejet jedenkrГЎt po dlani

OtГЎzka – na konci vД›ty ukazovГЎДЌkem do dlanД› obrys otaznГ­ku

Konec vД›ty – plochou ruky pЕ™ejet dvakrГЎt po dlani

Ke komunikaci touto abecedou lze vyuЕѕГ­t rukavici s vyznaДЌenГЅmi pГ­smeny. V praxi tuto rukavici pouЕѕГ­vajГ­ zejmГ©na osoby, kterГ© Lormovu abecedu neznajГ­ a chtД›jГ­ se s hluchoslepГЅmi osobami tГ­mto zpЕЇsobem dorozumД›t.

Braillovo pГ­smo

Od poДЌГЎtku existovaly pro osoby se zrakovou vadou dva typy slepeckГ©ho pГ­sma. PГ­smo reliГ©fnГ­ pЕ™evГЎЕѕnД› s latinkou, kterГ© umoЕѕЕ€ovalo ДЌtenГ­ takГ© vidomГЅm a pГ­sma speciГЎlnГ­, tedy bodovГЎ, kterГЎ byla pro ДЌtenГ­ pomocГ­ hmatu zcela jistД› vГЅhodnД›jЕЎГ­. ZГЎleЕѕelo pЕ™edevЕЎГ­m na autorovi pГ­sma, zda byl vidomГЅ ДЌi nevidomГЅ a kterГЅ typ pГ­sma upЕ™ednostЕ€oval.

VelkГЅ zlom nastal zejmГ©na v 19. stoletГ­. Pro usnadnД›nГ­ komunikace a zdokonalenГ­ ДЌetby nevidomГЅch vytvoЕ™il francouzskГЅ nevidomГЅ student Louis Braille slepeckГ© bodovГ© pГ­smo – tzv. Braillovo pГ­smo. PravdД›podobnГЅm rokem vzniku Braillova pГ­sma je rok 1825.

ДЊГЎst odbornГ© veЕ™ejnosti jistou dobu brГЎnila rozЕЎГ­Е™enГ­ tohoto pГ­sma s odЕЇvodnД›nГ­m, Еѕe pГ­smo izoluje nevidomГ© od ostatnГ­ch a uДЌitelГ© ГєstavЕЇ pro nevidomГ© se je odmГ­tali uДЌit. Od druhГ© poloviny 19. st. do 20. let 20. stoletГ­ bylo ovЕЎem toto pГ­smo postupnД› pЕ™ijato tГ©mД›Е™ vЕЎemi nГЎrody svД›ta, vДЌetnД› arabskГЅch ДЌi asijskГЅch.

Adaptace Braillova pГ­sma pro ДЌeskГЅ jazyk probД›hla mezi roky 1873-1891, definitivnГ­ podoba pГ­sma byla pЕ™ijata aЕѕ v roce 1922. (zdroj: SmГЅkal Josef: Pohled do dД›jin slepeckГ©ho pГ­sma. Praha: ДЊeskГЎ unie nevidomГЅch a slabozrakГЅch, 1994).

BodovГ© pГ­smo pro nevidomГ© a hluchoslepГ© slouЕѕГ­ k psanГ©mu dorozumГ­vГЎnГ­ a zГ­skГЎvГЎnГ­ informacГ­. Lze ho psГЎt pomocГ­ Pichtova psacГ­ho stroje, PraЕѕskГ© tabulky nebo na poДЌГ­taДЌi s braillskou tiskГЎrnou.

ZГЎkladem bodovГ©ho pГ­sma je kombinace ЕЎesti bodЕЇ ve dvou tЕ™Г­bodovГЅch sloupcГ­ch postavenГЅch vedle sebe. SestavenГ­ jednotlivГЅch bodЕЇ tvoЕ™Г­ konkrГ©tnГ­ znak, jehoЕѕ velikost plnД› vyhovuje moЕѕnostem vnГ­mГЎnГ­ bЕ™Г­ЕЎkem ukazovГЎku. Braillovo pГ­smo je plnД› ortografickГ© a rovnГЎ se tak kterГ©mukoliv jinГ©mu pГ­smu. MГЎ vlastnГ­ znaky pro interpunkci i velkГЎ pГ­smena. PГ­smo lze takГ© velice snadno pЕ™izpЕЇsobit pro vД›tЕЎinu jazykЕЇ a bez problГ©mЕЇ se dajГ­ zapisovat i matematickГ© vГЅrazy ДЌi noty.

U Braillova pГ­sma s vyuЕѕitГ­m taktilnГ­ch technik se pГ­smena abecedy zobrazujГ­ ustГЎlenГЅmi dotyky na dvou prstech jednГ© ruky nebo vГ­ce prstech obou rukou s vyuЕѕitГ­m kГіdovГ©ho systГ©mu Braillova pГ­sma.

Toto pГ­smo se obtГ­ЕѕnД›ji uДЌГ­ osoby, kterГ© ztratily zrak v pozdД›jЕЎГ­m vД›ku. ProblГ©mem bГЅvГЎ takГ© nedostateДЌnГЎ citlivost v koneДЌcГ­ch prstЕЇ v dЕЇsledku diabetes mellitus (cukrovka).

DvouruДЌnГ­ Braillovo pГ­smo

JednoruДЌnГ­ Braillovo pГ­smo

ObrГЎzky pЕ™evzaty z: SouralovГЎ Eva. VzdД›lГЎvГЎnГ­ hluchoslepГЅch II. Praha: Scientia, 2000. ISBN 80-7183-226-X

TaktilnГ­ znakovГЅ jazyk

Znakový jazyk je jedním z nejdůležitějších komunikačních systémů neslyšících osob. Jestliže mají navíc tyto osoby přidruženou i zrakovou vadu, je nutné tuto komunikaci upravit dle individuálních potřeb. Hluchoslepá osoba totiž vnímá jednotlivé znaky do značné míry pouze hmatem a neverbální složky této komunikace jsou jí znepřístupněny. Z tohoto důvodu jsou nemanuální prvky (např. doprovodná mimika) nejčastěji vyjádřeny diferencovaným svalovým napětím při artikulaci znaku či různou silou a frekvencí dotyků. Manuální komponenty znaku (místo, kde se znak artikuluje, tvar a pohyb ruky/rukou, která znakuje, orientace prstů a dlaně) jsou transformovány do podoby, která umožňuje jejich vnímání hmatem. V průběhu komunikace dochází k vzájemnému kontaktu jedné nebo obou rukou komunikujících, tzv. znakování „ruku v ruce“.

TaktilnГ­ znakovГЅ jazyk je primГЎrnГ­m komunikaДЌnГ­m systГ©mem u tД›ch hluchoslepГЅch, kteЕ™Г­ majГ­ vrozenou nebo v ranГ©m vД›ku zГ­skanou sluchovou vadu, tzn. jako prvnГ­ si osvojili komunikaci znakovГЅm jazykem. Jako sekundГЎrnГ­ komunikaДЌnГ­ systГ©m ho mohou vyuЕѕГ­vat i osoby se zГ­skanou hluchoslepotou.

V ДЊeskГ© republice nebyla tato komunikace dosud plnД› rozvinuta. Proto o.s. LORM zahГЎjilo v oblasti komunikace hluchoslepГЅch osob v roce 2004 spoluprГЎci s doc. PhDr. E. Souralovou, Ph.D. z katedry speciГЎlnГ­ pedagogiky PedagogickГ© fakulty Univerzity PalackГ©ho v Olomouci a zaДЌala se dotekovГЎ forma znakovГ©ho jazyka zavГЎdД›t do praxe mezi hluchoslepГ©.

V srpnu 2004 poЕ™ГЎdal o.s. LORM prvnГ­ tГЅdennГ­ edukaДЌnГ­ pobyt se zamД›Е™enГ­m na vГЅuku taktilnГ­ho znakovГ©ho jazyka (TZJ) a na podzim byl v PoradenskГ©m centru LORM v BrnД› otevЕ™en prvnГ­ kurz TZJ pro hluchoslepГ©. Z ohlasЕЇ z prvnГ­ho pobytu i z vlastnГ­ vГЅuky taktilnГ­ formy znakovГ©ho jazyka se jednoznaДЌnД› ukГЎzala prospД›ЕЎnost tohoto typu komunikace pro hluchoslepГ©, a proto byla na rok 2005 naplГЎnovГЎna dalЕЎГ­ spoluprГЎce. ZaДЌalo se pЕ™ipravovat CD pro hluchoslepГ©. Po vypracovГЎnГ­ korpusu slov byla pЕ™ipravena jeho pracovnГ­ verze, na to navazovalo ЕЎkolenГ­ instruktorЕЇ TZJ pЕ™ed druhГЅm edukaДЌnГ­m pobytem. Pobyt mД›l takГ© ukГЎzat, kterГ© z Е™ady znakЕЇ pЕ™edtoДЌenГЅch pro potЕ™eby CD jsou v dotekovГ© formД› pro hluchoslepГ© nejvhodnД›jЕЎГ­ z hlediska jejich zrakovГ© ztrГЎty.

UЕѕivatel CD si mЕЇЕѕe zvolit velikost pГ­sma i barvu pozadГ­, lze upravit takГ© rychlost pЕ™edvГЎdД›nГ­ znakЕЇ. JednotlivГ© okruhy slov/znakЕЇ jsou na CD Е™azeny tematicky i abecednД›. UЕѕivatel si mЕЇЕѕe formou testЕЇ ihned vyzkouЕЎet nabytГ© vД›domosti. CD, kde jsou jednotlivГ© znaky ukГЎzГЎny v bД›ЕѕnГ©m provedenГ­, taktilnГ­m provedenГ­ a v detailu, je nynГ­ k dispozici vЕЎem zГЎjemcЕЇm v o.s. LORM.

BliЕѕЕЎГ­ informace a objednГЎnГ­ CD TaktilnГ­ znakovГЅ jazyk lze zГ­skat na internetovГЅch strГЎnkГЎch www.lorm.cz.

ZГЎsady prЕЇvodcovstvГ­

KaЕѕdГЅ hluchoslepГЅ ДЌlovД›k se dostГЎvГЎ do situace, kdy potЕ™ebuje pomoc druhГ©ho. Zde je nД›kolik nГЎvodЕЇ a rad, jak se sprГЎvnД› zachovat, potЕ™ebuje-li hluchoslepГЅ vaЕЎi pomoc a vy mu ji chcete nabГ­dnout.

ZdГЎ-li se vГЎm, Еѕe hluchoslepГЎ osoba potЕ™ebuje pomoci, zeptejte se jГ­. Pomoc nabГ­zejte taktnГ­m, nenucenГЅm zpЕЇsobem a pomГЎhejte tehdy, jestliЕѕe hluchoslepГЅ o pomoc stojГ­.

BД›hem oslovenГ­ se jemnД› dotknД›te jeho paЕѕe nebo ho oslovte jmГ©nem, aby hluchoslepГЅ vД›dД›l, Еѕe pozdrav patЕ™Г­ jemu.

Pokud mГЎ hluchoslepГЅ ДЌlovД›k zachovanГ© zbytky sluchu, je nutnГ© mluvit pomalu a zЕ™etelnД› vyslovovat. V pЕ™Г­padД›, Еѕe nereaguje na mluvenГЅ projev, je vhodnГ© se zeptat, zda rozumД›l. NeplatГ­ zde pЕ™edsudek, Еѕe se musГ­ na hluchoslepГ©ho kЕ™iДЌet. Na formД› komunikace je tЕ™eba se oboustrannД› dohodnout, vЕѕdy se vychГЎzГ­ z moЕѕnostГ­ postiЕѕenГ©ho a je nutnГ© se pЕ™izpЕЇsobit.

PЕ™i poskytovГЎnГ­ pomoci se zeptejte na vhodnГЅ zpЕЇsob a ovД›Е™te si, zda odpovГ­dГЎ potЕ™ebД› hluchoslepГ©ho ДЌlovД›ka.

Jako prЕЇvodce jdД›te pЕ™ed hluchoslepГЅm vЕѕdy o krok vpЕ™edu.

HluchoslepГЅ se drЕѕГ­ vaЕЎeho nadloktГ­ a pЕ™irozenД› tak nГЎsleduje vaЕЎe pohyby.

HluchoslepГЅ ДЌlovД›k se do prЕЇvodce nezavД›ЕЎuje, nedrЕѕГ­ ho za rameno nebo ДЌГЎsti odД›vu.

HluchoslepГ©ho nikdy nepostrkujte, ani se do nД›j nezavД›ЕЎujte.

Rychlost chЕЇze udГЎvГЎ vЕѕdy hluchoslepГЅ.

HluchoslepГЅ jde vЕѕdy na bezpeДЌnД›jЕЎГ­ stranД› (dГЎle od vozovky, vyДЌnГ­vajГ­cГ­ch pЕ™ekГЎЕѕek apod.).

NezapomeЕ€te upozornit vДЌas na nerovnosti terГ©nu (vГЅmoly, obrubnГ­k apod.).

Informace sdД›lujte konkrГ©tnД› a pЕ™esnД› (pЕ™. vlevo dole, dva kroky pЕ™ed vГЎmi), nepouЕѕГ­vejte slova typu tady a tam, pozor, kousek od vГЎs.

PЕ™i vstupu do mГ­stnosti hluchoslepГ©ho dveЕ™mi neprotlaДЌujte. PЕ™i chЕЇzi zГєЕѕenГЅm prostorem natГЎhnД›te svoji paЕѕi za zГЎda, hluchoslepГЅ se tak zaЕ™adГ­ za vГЎs.

DveЕ™mi prochГЎzГ­ hluchoslepГЅ vЕѕdy na stranД› pantЕЇ. UpozornД›te, kam se dveЕ™e otevГ­rajГ­ a poloЕѕte svoji ruku, za kterou se hluchoslepГЅ drЕѕГ­, na kliku. HluchoslepГЅ si volnou rukou kliku najde a dveЕ™e otevЕ™e. Jako prvnГ­ jdД›te vy, hluchoslepГЅ dveЕ™e zavЕ™e.

PЕ™ed vstupem na schodiЕЎtД› upozornД›te na smД›r schodiЕЎtД› (nahoru/dolu) a na prvnГ­ a poslednГ­ schod. Na schodiЕЎtД› je nutnГ© vstupovat kolmo.

Chce-li se hluchoslepГЅ posadit, poloЕѕte svoji ruku, za niЕѕ se hluchoslepГЅ drЕѕГ­, na opД›radlo Еѕidle. HluchoslepГЅ po ruce sjede k opД›radlu a zorientuje se. Druhou rukou si prohlГ©dne sedadlo, zjistГ­ polohu Еѕidle a posadГ­ se.

PЕ™i nastupovГЎnГ­/vystupovГЎnГ­ z tramvaje, autobusu ДЌi vlaku doveДЏte hluchoslepГ©ho ke dveЕ™Г­m vozu a poloЕѕte svoji ruku na madlo. MЕЇЕѕete Е™Г­ci poДЌet schodЕЇ a zda jsou vysokГ©.

JestliЕѕe doprovГЎzГ­te hluchoslepГ©ho s vodicГ­m psem, udГЎvejte pЕ™esnГ© slovnГ­ pokyny hluchoslepГ©mu. Ten je pЕ™evede do pokynu pro psa. VodГ­cГ­ho psa nehlaДЏte a nekrmte bez vД›domГ­ majitele.

BД›hem prЕЇvodcovstvГ­ nabГ­dnД›te hluchoslepГ©mu popis okolГ­ a nevynechГЎvejte informace vДЌetnД› barev.

Leave a Reply