Vaginální houbové infekce v těhotenství (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Důležité je, aby těhotná žena informovala o svých problémech lékaře a infekce mohla být včas přeléčena.

Mezi nejčastější infekce v těhotenství patří mykotické a bakteriální záněty. Důvodem je zvyšování se hladiny estrogenů a hladiny polysacharidu glykogenu v pochvě. I když je plod proti běžným poševním infekcím chráněn uzavřeným děložním čípkem, může dojít k porušení přirozené bariéry nebo k oslabení imunity plodu. Proto je podle lékařů důležité, aby se žena o svých problémech nebála mluvit, a tak urychlila případnou léčbu.

"Rozvoj tohoto onemocnění závisí mimo jiné na obranných schopnostech organismu žen. Ty se s tímto onemocněním setkávají v různých etapách svého života počínaje dětstvím, přes reprodukční věk až po menopausu. Často se poprvé objeví v období těhotenství a může být zdrojem porodního poranění,“ popisuje svou zkušenost gynekoložka Taťána Hanáková.

Bakteriální vaginóza je onemocnění způsobené přemnožením bakterie zvané Gardnerela vaginalis, která mění pH poševního prostředí. Tyto bakterie produkují látky, které způsobují typický rybí zápach. Nejčastějším projevem bývá vodnatý výtok. Projeví-li se vaginóza v těhotenství, může to pro plod znamenat jistá rizika. Toto onemocnění bývá spojeno s vyšším výskytem samovolných potratů a předčasných porodů. Léčba se provádí od druhého trimestru, kdy mohou rizika negativních důsledků onemocnění stoupat, a to celkově aplikovanými antibiotiky v kombinaci s vaginální terapií.

"Bakteriální vaginóza může sehrát úlohu při vzniku pánevních infekcí vedoucích k neplodnosti a mimoděložnímu těhotenství. Narůstá množství důkazů pro zvýšení počtu nepříznivých výsledků těhotenství, jakými jsou předčasný porod či nízká porodní hmotnost plodu,“ upozorňuje Taťána Hanáková.

Mezi nejzávažnější infekce v těhotenství patří jednoznačně výskyt bakterie Streptococcus agalactiae. Tento druh streptokoka může způsobit zánět plodových obalů, vyvolat předčasný porod a novorozence vystavit infekci. V současné době se u každé těhotné ženy preventivně provádí kultivační vyšetření pochvy a výsledek se zaznamenává do těhotenské průkazky. V případě pozitivního výsledku se provádí antibiotická profylaxe. Během první doby porodní se aplikují antibiotika nitrožilně. Jedná se o neškodnou penicilinovou řadu léků.

"V graviditě jsou časté infekce streptokokem skupiny B, tzv. hemolytickým, který lze zjistit kultivací materiálu z pochvy, jež by se měla standardně provádět ve 36.-37. týdnu těhotenství. Pokud má žena obtíže, je nutné těhotnou léčit během těhotenství a bezpodmínečně zajistit jednou dávkou antibiotik i při porodu,“ zdůrazňuje gynekoložka Hourová.

_ Co je bakteriГЎlnГ­ vaginГіza a jak se brГЎnit jejГ­mu rozvoji

BakteriГЎlnГ­ vaginГіza patЕ™Г­ k nejДЌastД›jЕЎГ­m gynekologickГЅm onemocnД›nГ­m Еѕen v reprodukДЌnГ­m obdobГ­. Za jejГ­m rozvojem stojГ­ naruЕЎenГ­ pЕ™irozenГ© poЕЎevnГ­ rovnovГЎhy.

S bakteriГЎlnГ­ vaginГіzou se nД›kdy bД›hem svГ©ho Еѕivota setkГЎ aЕѕ 35 procent Еѕen. HlavnГ­m projevem tГ©to infekce je silnГЅ vodnatГЅ, ДЌasto po rybinД› zapГЎchajГ­cГ­ vГЅtok, u ДЌГЎsti Еѕen vЕЎak nГЎkaza mЕЇЕѕe probГ­hat zcela bezpЕ™Г­znakovД›.

Na rozdГ­l od jinГЅch poЕЎevnГ­ch infekcГ­ bakteriГЎlnГ­ vaginГіzu nedoprovГЎzГ­ bolest v podbЕ™iЕЎku, svД›dД›nГ­, pГЎlenГ­ ani pocity Е™ezГЎnГ­ poЕЎevnГ­ch sliznic.

Jak bakteriГЎlnГ­ vaginГіza vznikГЎ

K rozvoji bakteriГЎlnГ­ vaginГіzy dochГЎzГ­ tehdy, dojde-li k naruЕЎenГ­ pЕ™irozenГ© poЕЎevnГ­ rovnovГЎhy. Pokud dojde k potlaДЌenГ­ rЕЇstu ochrannГЅch bakteriГ­, zejmГ©na laktobacilЕЇ, dochГЎzГ­ k pЕ™emnoЕѕenГ­ patogennГ­ch, pЕ™edevЕЎГ­m anaerobnГ­ch bakteriГ­, kterГ© jsou hlavnГ­mi pЕЇvodci infekce. BakteriГЎlnГ­ vaginГіza proto ДЌasto vznikГЎ po lГ©ДЌbД› antibiotiky, kdy v dЕЇsledku vedlejЕЎГ­ch neЕѕГЎdoucГ­ch ГєДЌinkЕЇ dojde k vyhlazenГ­ pЕ™irozenГ© ochrannГ© flГіry poЕЎevnГ­ho prostЕ™edГ­.

U ДЌГЎsti Еѕen mЕЇЕѕe bГЅt pЕ™Г­ДЌinou vzniku opakovanГЅch infekcГ­ nechrГЎnД›nГЅ sex s nakaЕѕenГЅm partnerem, u nД›hoЕѕ infekce probГ­hГЎ zcela bezpЕ™Г­znakovД› a on o svГ©m onemocnД›nГ­ nevГ­.

ProДЌ se bakteriГЎlnГ­ vaginГіzou zabГЅvat

BakteriГЎlnГ­ vaginГіza mЕЇЕѕe bГЅt pЕ™Г­ДЌinou mnoha potГ­ЕѕГ­.В

PЕ™Г­tomnГЅ vГЅtok svГЅm zГЎpachem ЕѕenД› zpЕЇsobuje znaДЌnГЅ diskomfort a mЕЇЕѕe ji omezovat v partnerskГ©m a sexuГЎlnГ­m ЕѕivotД›.

KromД› toho vЕЎak infekce mЕЇЕѕe mГ­t i mnohem zГЎvaЕѕnД›jЕЎГ­ dЕЇsledky. U nelГ©ДЌenГЅch stavЕЇ pЕ™echГЎzГ­ infekce do chronickГ©ho stГЎdia a mЕЇЕѕe bГЅt pЕ™Г­ДЌinou potГ­ЕѕГ­ s otД›hotnД›nГ­m.

VГЎЕѕnou komplikaci znamenГЎ bakteriГЎlnГ­ vaginГіza pro tД›hotnГ© Еѕeny, u kterГЅch je dГЎvГЎna do pЕ™Г­mГ© souvislosti s rozvojem samovolnГЅch potratЕЇ a vznikem pЕ™edДЌasnГЅch porodЕЇ.

Diagnostika a lГ©ДЌba

Pokud bakteriГЎlnГ­ vaginГіza probГ­hГЎ zcela bezpЕ™Г­znakovД› (Еѕena nepozoruje ЕѕГЎdnГЅ vГЅtok) je diagnostika velmi sloЕѕitГЎ a ДЌasto se na probГ­hajГ­cГ­ infekci pЕ™ijde zcela nГЎhodou, napЕ™Г­klad v rГЎmci preventivnГ­ho vyЕЎetЕ™enГ­. V pЕ™Г­padД›, Еѕe infekci doprovГЎzГ­ vГЅtok, provГЎdГ­ se diagnostika poЕЎevnГ­m stД›rem. Ten je nГЎslednД› poslГЎn k analГЅze do laboratoЕ™e a dle vГЅsledku je pak ЕѕenД› doporuДЌena odpovГ­dajГ­cГ­ lГ©ДЌba pomocГ­ cГ­lenГЅch antibiotik.

V mnoha pЕ™Г­padech, zejmГ©na u Еѕen s ДЌasto opakujГ­cГ­mi se problГ©my a v rГЎmci prevence rozvoje nГЎkazy, je namГ­stД› pЕ™istoupit ke krokЕЇm vedoucГ­m k obnovД› zdravГ©ho poЕЎevnГ­ho prostЕ™edГ­ napЕ™Г­klad pomocГ­ preparГЎtЕЇ obsahujГ­cГ­ch kyselinu mlГ©ДЌnou a glykogen.В

Prevence rozvoje infekce

Prevence rozvoje poЕЎevnГ­ch vaginГіz spoДЌГ­vГЎ v aplikaci lГЎtek, kterГ© zmД›nГ­ pH poЕЎevnГ­ho prostЕ™edГ­ a podpoЕ™Г­ rЕЇst ochrannГ© poЕЎevnГ­ mikroflГіry. Toho lze docГ­lit napЕ™Г­klad lokГЎlnГ­m uЕѕГ­vГЎnГ­m pЕ™Г­pravkЕЇ obsahujГ­cГ­ch kyselinu mlГ©ДЌnou.

Kyselina mlГ©ДЌnГЎ vznikГЎ mlГ©ДЌnГЅm kvaЕЎenГ­m cukrЕЇ (vyskytuje se napЕ™Г­klad v mlГ©ДЌnГЅch vГЅrobcГ­ch ДЌi v kyselГ©m zelГ­) a je pЕ™irozenГЅm meziproduktem lГЎtkovГ© vГЅmД›ny savcЕЇ (vytvГЎЕ™Г­ ji svaly bД›hem fyzickГ© nГЎmahy).

ZvГЅЕЎenГ­ kyselosti poЕЎevnГ­ho prostЕ™edГ­ pЕ™irozenД› vytvГЎЕ™Г­ podmГ­nky podporujГ­cГ­ rЕЇst ochrannГЅch bakteriГ­ a potlaДЌenГ­ mnoЕѕenГ­ neЕѕГЎdoucГ­ch mikroorganismЕЇ, zejmГ©na anaerobnГ­ch bakteriГ­, kterГ© jsou pЕ™Г­ДЌinou rozvoje bakteriГ­lnГ­ vaginГіzy.

K zesílení účinku je vhodné vybírat přípravky obohacené o glykogen, který působí jako zdroj potravy „hodných bakterií“ a tím podporují jejich růst a urychluje optimalizaci poševního prostředí.

Гљpravou pЕ™irozenГ©ho poЕЎevnГ­ho prostЕ™edГ­ dochГЎzГ­ k posГ­lenГ­ imunitnГ­ho systГ©mu Еѕeny, ke zvГЅЕЎenГ­ obranyschopnosti poЕЎevnГ­ch sliznic a k vytvoЕ™enГ­ podmГ­nek vedoucГ­ch ke zmГ­rnД›nГ­ ДЌi zabrГЎnД›nГ­ rozvoje gynekologickГЅch infekcГ­.

Mykóza v těhotenství

8.4.2012 , Lucia Hlavatá

Mykóza v těhotenství

Poševní mykóza neboli kandidóza je poměrně běžnou infekcí v ženské populaci a tím spíše v těhotenství při hormonální nerovnováze. Mykóza nejen v těhotenství je způsobena kvasinkou, která se jmenuje Candida albicans. Za svůj život se s ní alespoň jednou setkají přibližně tři čtvrtiny žen. Příčin jejího vzniku je více, velice často se však objevuje právě v průběhu těhotenství. V tomto období je až desetinásobně vyšší riziko vzniku mykózy. Kvasinky se přirozeně vyskytují v lidském těle a též ve vagině, přičemž nezpůsobují žádné problémy. V pochvě jsou součástí tzv. mikroflóry spolu s dalšími bakteriemi a za normálních okolností je mezi těmito mikroorganismy udržována rovnováha, čímž se zabraňuje vzniku infekcí. V průběhu těhotenství se však podmínky v ženském organismu mění a s nimi dochází i ke změnám na poševní sliznici. Ta je právě z toho důvodu v tomto období více náchylnější ke vzniku mykóz.

Jak vzniká mykóza v těhotenství

V pochvě je za normálních okolností udržováno kyselé prostředí, které je nevhodné pro život choroboplodných zárodků. Je vytvářeno bakterií, která je součástí poševní mikroflóry a jmenuje se Lactobacillus vaginalis, známý též pod názvem Döderleinův bacil. Kvasinkám se naopak výborně daří při zvýšených hladinách cukrů. V buňkách poševní sliznice se cukr nachází také a jedná se o polysacharid glykogen. Během těhotenství dochází v ženském organismu k mnoha různým změnám, na jejichž základě může vzniknout právě mykóza. Jednou z nich je zvyšování hladin pohlavních hormonů. Se stoupající hladinou estrogenu se zvyšuje obsah glykogenu, a tím pádem se snižuje kyselost v pochvě. To jsou vhodné podmínky pro množení kvasinek. Sliznice pochvy se také vlivem estrogenu stává citlivější a vnímavější ke kvasinkám. Ochranný systém pochvy se narušuje a proto není mykóza v těhotenství ničím neobvyklým.

Příznaky mykózy v těhotenství

Prvním příznakem kvasinkové infekce neboli mykózy v těhotenství je svědění a to jak uvnitř pochvy, tak i na zevních rodidlech. Okolí pochvy je bolestivé, zarudlé a oteklé. Mohou se objevit také bolesti při močení a pohlavním styku. Někdy jsou bolesti i v oblasti podbřišku. V těhotenství je běžné, že se objevuje řídký bělavý výtok. Příznakem kvasinkové infekce je ale výtok bílý, drobivý, připomínající tvaroh. Na rozdíl od bakteriálního zánětu je však výtok způsobený kvasinkami bez zápachu. Léčba mykózy během těhotenství je poněkud obtížnější než u netěhotných žen. Odpověď na léčbu bývá pomalejší, nicméně infekci je třeba léčit. Může se totiž stát, že při vleklé nebo silné neléčené infekci kvasinky proniknou děložním hrdlem a infikují plodovou vodu. Dítě se pak rodí s příznaky vrozené kandidózy. Léčba mykózy v těhotenství je tedy nutností vzhledem ke zdraví dosud nenarozeného dítěte. Po porodu dochází k ustálení hladiny hormonů a vše se vrátí do normálu.

Komplikace mykózy v těhotenství

Jakmile jde o těhotenství, je potřeba jakékoli změny a problémy neprodleně konzultovat a řešit se svým gynekologem. Ten pak při včasném záchytu onemocnění určí vhodnou a účinnou léčbu. Hrozí totiž riziko, že by se infekce mohla dostat k plodu. Díky včasným a velmi nepříjemným příznakům však ženy navštíví gynekologa již při počátečních projevech vaginální mykózy v těhotenství.

Léčba mykózy v těhotenství

Díky nepříjemným svědivým a pálivým projevům vaginální mykózy, je její léčba ve většině případů zahájena včas. Kvůli hormonální nerovnováze bývá léčba v těhotenství zdlouhavá a mykózy se často vracejí. Právě hormonální nerovnováha přítomná v těhotenství způsobí zvýšení hladiny glykogenu ve vagíně, čímž se stává vaginální slznice náchylnější k mykotickým onemocněním. Léčba mykózy v těhotenství spočívá ve vaginální aplikaci globulí či tablet. Účinné jsou i masti, které se však užívají pouze na zevní rodidla. Veškerou léčbu mykózy v těhotenství je potřeba konzultovat s odborníkem, tedy s gynekologem a obzvláště v těhotenství se raději nepouštět do samoléčby.

Mykóza v těhotenství a její prevence

Vznik mykózy v těhotenství je dán především hormonálními změnami, které nelze ovlivnit. Také se častěji vyskytuje u těhotných s nadváhou a cukrovkou. Infekci se dá alespoň částečně předejít dodržováním jistých pravidel. Důležitá je dostatečná hygiena, ne však příliš přehnaná a už vůbec se nedoporučují výplachy pochvy. Vhodné je používání mýdel pro intimní hygienu s kyselinou mléčnou, nošení bavlněného spodního prádla místo syntetických materiálů, strava s nižším obsahem cukrů a užívání probiotik, například i jogurtů se živými kulturami. Je třeba si uvědomit, že škrábáním postižené oblasti se infekce ještě zhorší. Nedoporučuje se používat volně dostupné prostředky k léčbě mykóz v těhotenství, naopak, je třeba se poradit s lékařem a infekci důsledně léčit, aby se předešlo případným komplikacím.

Kvasinková onemocnění v těhotenství

V těhotenství je kvasinková infekce velmi běžné onemocnění. Přečtěte si více v našem článku.

V těhotenství je kvasinková infekce velmi běžné onemocnění. Přečtěte si více v našem článku.

Během těhotenství máte mnohem větší šanci, že se u vás objeví kvasinková infekce. Mám pro vás pár tipů, jak se s tím bezpečně vypořádat. Pečlivě si je pročtěte, a pokud si přeci jen nebudete něčím jistá, obraťte se na svého gynekologa.

Proč tolik těhotných žen trpí kvasinkovou infekcí?

Kvasinková infekce je poměrně běžná vaginální infekce. Během těhotenství se nejen s hormonálními změnami ženské tělo mění a pro kvasinkovou infekci nastává ideální období. V pochvě způsobují zánět, který vede k podráždění vaginální sliznice a jejího okolí.

Jaké jsou příznaky kandidózy?

U každé ženy se tato infekce může projevovat odlišně, někdy může probíhat i bez příznaků. Níže najdete seznam základních příznaků kvasinkové infekce, neváhejte navštívit vašeho lékaře, pokud se u vás projeví některý z příznaků:

 • Pocity svědění či pálení v pochvě, na zevním genitálu nebo až na stehnech.
 • Celková místní bolestivost a zarudnutí sliznice a kůže.
 • Bolest či pálení během sexuálních aktivit, nebo při močení.
 • Bělavý výtok, hustý, tvarohovitý. V těhotenství je běžné, že se častěji objevuje řídký bělavý výtok. Hustý, tvarohovitý bělavý výtok je však již příznakem infekce.

Měla bych navštívit gynekologa?

Pokud máte pocit, že byste mohla trpět kvasinkovou infekcí, kontaktujte co nejdříve svého gynekologa, aby vás vyšetřil a naordinoval vhodnou léčbu. Léčba v těhotenství je sice omezená, ale existuje a poskytne vám úlevu od obtíží. V průběhu léčby byste se měla vyvarovat sexuálnímu styku.

Jak bezpečně vyléčit kvasinkovou infekci?

 • Během těhotenství byste si neměla kupovat žádné volně dostupné léky, takže se o léčbě vždy poraďte se svým gynekologem.
 • Omezte teplé koupele, raději se sprchujte. Ručníky, žínky a spodní prádlo vyvařujte a často vyměňujte.
 • Používejte neparfémované mýdlo či sprchový gel nebo speciální kosmetické přípravky pro intimní partie, které neovlivňují kyselost poševního prostředí.
 • Noste bavlněné spodní prádlo a volné kalhoty nebo šaty – nezapaříte se.
 • Pomoci může i to, když budete jíst přírodní jogurty s živými kulturami nebo přípravky obsahující Lactobacillus.

Kvasinky se dobře množí tam, kde je teplo a vlhko, často v kožních záhybech. Větší sklon ke kvasinkovým infekcím mají těhotné s nadváhou a s cukrovkou, případně po léčbě antibiotiky, kdy se změní složení mikroflóry v pochvě.

Kvasinková infekce a vaše dítě

Kvasinková infekce může být pěkně obtěžující, ovšem dobrá zpráva je, že v průběhu těhotenství vaše dítě neohrožuje. Vždy je dobré zánět vyléčit před porodem, dokud vaše dítě neprochází porodními cestami.

Gynekoložka Tereza , 17. 5. 2016 00:00

Váš průvodce těhotenstvím

Tipy a rady ohledně průběhu těhotenstvíí týden po týdnu. To vše ve vašem e-mailu a ZDARMA

Vaginální mykóza

Původcem vaginální mykózy je kvasinka Candida Albicans.

Mykóza (nebo také kvasinková infekce či kandidóza) vzniká tehdy, pokud se v pochvě přemnoží kvasinky. Těm se velmi dobře daří ve vlhkém prostředí, kam je omezen přístup vzduchu.

Nejčastější příčiny vzniku vaginální mykózy:

Zapaření genitálu. Nošení nevhodného prádla a oblečení (např. mokré plavky, tanga a těsné kalhoty), které vytvářejí vlhké a teplé prostředí.

Nesprávná hygiena. Nedostatečné nebo naopak příliš časté omývání genitálu. Nevhodné je používání některých mýdel, sprchových gelů či deodorantů. U některých žen může jít i o přecitlivělost na parfémované vložky nebo tampóny.

Stres. Snižuje imunitu a je častou příčinou kvasinkové infekce. Ve stresu tělo vyplavuje do krve určité látky, které mohou způsobit rozvoj mykózy.

Těhotenství. Ženské tělo prochází v těhotenství řadou hormonálních změn, zvyšuje se hladina estrogenů a cukrů. Tělo je náchylnější k zánětům a gynekologickým potížím.

Hormonální substituce. Pokud žena užívá antikoncepci nebo podstupuje hormonální léčbu v období přechodu, mění se (podobně jako v těhotenství) hladina hormonů.

Užívání antibiotik. Při užívání antibiotik může nastat nerovnováha poševního prostředí a dojde k přemnožení kvasinek.

Špatný způsob stravování. Jídlo a pití také ovlivňují hladiny látek v krvi, proto se nedoporučuje příliš vysoká konzumace např. sladkostí.

Cukrovka. Nemocní cukrovkou mají zvýšenou hladinu cukru v krvi, to je pro množení kvasinek ideální.

Popis a příznaky

Kvasinky jsou přirozenou součástí poševního prostředí, pokud ale za určitých okolností dojde k jejich přemnožení (viz Příčiny), dochází k vaginální nerovnováze a zánětu.

V typických případech jsou příznaky mykózy:

Svědění. Ve vnitřní i vnější oblasti genitálu. To obvykle ukazuje, že se mykotická infekce rozšířila i na vnější část genitálií. Tření rozkroku se nedoporučuje, může dojít k rozšíření nákazy, většímu podráždění a ještě silnějšímu svědění.

Otok a zarudnutí. Ve vnější oblasti genitálu.

Pálení. Především při močení.

Výtok. V typických případech buď bílý hustý „tvarohovitý“, nebo bílý řídký, vodnatý. V některých případech zůstává uvnitř pochvy, kde tvoří hrudkovitou hmotu.

Tlak a bolest v podbřišku.

Bolesti. Při pohlavním styku.

Vhodně se oblékejte. Nejlepší je nosit vzdušné prodyšné oblečení. Nenoste těsné spodní prádlo a prádlo ze syntetického (umělého) materiálu, nejlepší jsou bavlněné kalhotky. Nevhodné jsou těsné džíny, punčocháče a neprodyšné oblečení. Oblast genitálu vždy udržujte v suchu. Plavky a vlhké spodní prádlo co nejrychleji sundejte, genitálie a pokožku si důkladně osušte a převlékněte se do suchého a pohodlného prádla.

Dodržujte intimní hygienu. Používejte speciální gely na intimní partie, dodržujte hygienu při pohlavním styku a po něm. To se týká všech částí těla (např. ruce, prsty, nehty), které přišly do styku s pohlavními orgány. Při pohlavním styku dbejte na to, aby nedošlo k poškození sliznice genitálu.

Dbejte na životosprávu. Nepřejídejte se sladkostmi a nepijte příliš často sladké nápoje, jestliže trpíte cukrovkou, zvlášť dbejte pokynů lékaře. Při oslabení organismu a užívání antibiotik preventivně užívejte doplňky stravy a probiotické kultury, které zvýší obranyschopnost vašeho těla.

Léčba vaginální mykózy je většinou jednoduchá. Podstatné je především stanovit správnou diagnózu, některá onemocnění totiž dokážou příznaky mykózy velmi dobře napodobit. Vhodné je proto navštívit gynekologa. Pokud si je ale pacientka jistá, že má mykózu, je možná i samoléčba.

 • antimykotika (vaginální tablety nebo krémy), aplikují se buď do pochvy, nebo na její vnější část
 • tablety k polykání – na lékařský předpis
 • při opakovaných mykotických zánětech je nutná dlouhodobá (6měsíční) léčba a změna životního stylu
 • při svědění lze doplnit oplachy roztokem přípravku Rosalgin

Lékařské ošetření je nutné:

 • v těhotenství
 • při prvním onemocnění mykózou
 • u mladistvých
 • při netypickém zapáchajícím výtoku
 • v případě, že nemoc po aplikaci léků neustupuje

I přesto, že se vaginální mykóza nepovažuje za pohlavně přenosnou chorobu, mohou jí trpět oba partneři a opakovaně ji na sebe přenášet prostřednictvím pohlavního styku. Genitální mykózou tedy mohou trpět i muži. Nestává se to sice příliš často, ale v oblasti předkožkového vaku a žaludu se mohou přemnožit kvasinky. Nemoc se projevuje podobně jako u žen – svěděním, pálením, zarudnutím, případně otokem. Nemoc se neprojevuje výtokem, ale v okolí předkožky a žaludu se může hromadit hlen. Muži mohou být ale pouze přenašeči tohoto onemocnění, nemoc se u nich přitom nemusí nijak projevit.

Čtěte pečlivě příbalovou informaci!

ROSALGIN EASY 140 mg vaginální roztok a ROSALGIN jsou léky k vaginálnímu užití.

Obsahují léčivou látku benzydamini hydrochloridum. Feminella Hyalosoft a FeminellaVagi C jsou zdravotnické prostředky.

Infekce zevních rodidel a pochvy a výtok v těhotenství

1. Proč a k jakým infekcím dochází v těhotenství častěji?

Vlivem hormonálních změn v organizmu těhotné a ztráty volné komunikace mezi pochvou a nad ní uložených gynekologických orgánů je výskyt zánětů především v oblasti vaječníků a vejcovodů méně častý, než mimo graviditu. Naopak se záněty zevních rodidel se setkáváme více.

Dochází totiž k několika typickým změnám. Poševní sliznice a čípek jsou v graviditě překrvené a prosáklé. V hrdle děložním se zvětšují žlázky, které produkují více hlenu – ten slouží právě jako překážka přestupu infekce do oblasti děložního těla a výše. Těhotenství je také doprovázeno vyšší sekrecí poševní sliznice a výraznějším olupováním jejích buněk. S tím souvisí bělavý poševní výtok, který je zcela běžný. Vzniká tak ale prostředí vhodnější pro množení některých mikroorganizmů.

2. Kvasinkové infekce

Nějčastější jsou infekce způsobené kvasinkami. Jejich množení je podpořeno pro kvasinky charakteristickou přítomností receptorů pro ženské pohlavní hormony a také zvýšenou nabídkou cukru v organizmu těhotné, přispívat může též nevhodné (příliš těsné) oblečení. Tento typ infekce zevních rodidel a pochvy nepředstavuje ohrožení pro graviditu jako takovou. Je ale prakticky vždy spojen s nepříjemnými vjemy jako je pálení a svědění. Možný je i přenos na novorozence při porodu. Přeléčení by mělo být prováděno lokálně aplikovanými antimykotickými přípravky ve formě vaginálních (poševních) tablet a krémů. Pokud se jedná o mírnou infekci, je možné využít pouze dezinfekčních přípravků (častěji využíváno v prvních třech měsících gravidity).

3. Bakteriální vaginóza

Dalším onemocněním, které je však nezánětlivé, je bakteriální vaginóza. Její podstatou je narušení mikrobiální rovnováhy. Hlavním projevem tohoto onemocnění je hojný vodnatý výtok. Vaginóza s sebou nese určitá rizika pro graviditu. Je totiž spojena s vyšším výskytem samovolných potratů a předčasných porodů a stejně tak se záněty dělohy po porodech či horším hojením porodních poranění. Přeléčení provádíme od druhého trimestru (kdy rizika negativních důsledků onemocnění stoupají) celkově aplikovanými antibiotiky v kombinaci s vaginální terapií.

4. Hnisavé bakteriální záněty

Hnisavé bakteriální záněty nebývají v těhotenství příliš časté. Léčba se řídí výsledkem kultivace (odebírá se z pochvy při potížích pacientky nebo podezření na zánět při objektivním vyšetření). Volí se vaginálně (do pochvy) aplikované přípravky.

5. Výskyt bakterie Streptococcus agalactiae

Existuje ale jedna z bakterií, jejíž výskyt je spojen s vysokými riziky závažných infekcí novorozenců a se zvýšeným rizikem zánětů plodových obalů a tím i hrozbou předčasného porodu. Je to Streptococcus agalactiae. Jedná se o běžný mikroorganizmus genitálního ústrojí (proniká sem z trávicího traktu). Jeho výskyt je tedy poměrně častý. Možným komplikacím předcházíme tak, že po jeho přítomnosti cíleně pátráme kultivačním vyšetřením z pochvy u každé těhotné v období mezi 36. a 38. týdnem gravidity. Výsledek je vždy nutné zaznamenat do těhotenské průkazky. Při pozitivním výsledku kultivace pak provádíme tzv. antibiotickou profylaxi – tedy preventivní ochranné podání antibiotik. Ta se aplikují rodičce do žíly v první době porodní po nástupu pravidelných kontrakcí nebo po odtoku plodové vody. Jde o přípravky penicilinové řady (při alergii pak z jiných, pro plod neškodných skupin). Celkové přeléčení se provádí i u žen s hrozícím předčasným porodem a pozitivní kultivací (z pochvy nebo moči). Léčba je opět celková (tablety nebo injekce). Více o této infekci a její léčbě: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/problemove-situace/pozitivni-gbs-streptokok

6. Vaše dotazy

Kvasinky v těhotenství

Dobrý den, jsem v 19. týdnu těhotenství. Lékař mi řekl, že mám rizikové těhotenství, protože se u mne ve výtoku objevily kvasinky. Předepsal mi čípky PEVARYL 50, 2 x denně. Není to moc? V příbalovém letáku je napsáno, že se mají užívat jednou denně. Neublíží to miminku, když budu brát 2 denně. Jak hrozivá infekce mě napadla? Dost jsem se vystrašila. Děkuji, Katka.

Odpověď MUDr. Gerychové: Kvasinková infekce v těhotenství bývá častěji (vzhledem k hormonálním změnám) a není pro plod nijak ohrožující. Léčí se lokální aplikací čípků nebo mastí do pochvy. Gyno-Pevaryl na vkládání je dobrá volba, ale domnívám se, že aplikace jednou denně je dostačující.

Léky v prvním trimestru

Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Jsem v 10+4 tt. Minulý týden jsem absolvovala běžnou kontrolu těhotenství u gynekologa. Mého ošetřujícího lékaře zastupoval jiný lékař. Ten mi předepsal léky na kvasinky Pimafucort, ačkoli jsem žádné obtíže spojené s kvasinkami nepociťovala. Od 6+4 tt beru také Utrogestan. Po nasazení Pimafurortu mi nebylo nejlépe, stále mě pobolívalo břicho, dnes už opravdu výrazně a tak jsem lékaře navštívila znovu. Mého lékaře stále zaskakoval jiný pan doktor. Ten mi oznámil, že Utrogestan a Pimafucort společně špatně zreagovaly a vytvořily další bakterii. Oba mi vysadil a předepsal mi Klion-D, ale v příbalovém letáku jsem se dočetla, že se nesmí používat v prvním trimestru.

Nejsem si teď tedy vůbec jistá, co tedy mám brát. Bojím se brát Klion-D, ale nechci infekci zhoršit. Jaký je Váš názor?

Odpověď MUDr. Gerychové: Řešení situace vidím následovné – vzhledem k nepřítomnosti klinických potíží kvasinkové infekce (svědění, pálení rodidel, bělavý “tvarohový” výtok) a probíhajícímu I.trimestru bych z výše uvedeného lokálního léčení neužívala nic. Odebrala bych kultivaci z pochvy a podle výsledku teprve cíleně léčebně zapůsobila. Ideálně až po ukončení I.trimestru.

Je streptokoková infekce sexuálně přenosná?

Dobrý večer, zjistili mi v moči i v pochvě streptokoka. Lékař mi předepsal antibiotika a chci se zeptat, zda to není nakažlivé a zda mohu mít pohlavní styk. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, streptokoková infekce není sexuálně přenosná choroba, takže nemusíte mít obavy. Partner se přeléčovat nemusí a pohlavní styk mít můžete.

Již delší dobu mě trápí nepříjemný výtok

Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Mám problém s tím, že jakmile jdu na toaletu na malou, tak při čůrání nebo chvilku po něm, mám bílý výtok. Už nevím, co s tím. Nic mě nebolí ani nesvědí, ale je to nepříjemné. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, sekrece z pochvy je naprosto normální u všech žen. Pokud výtok nepálí či nesvědí, pravděpodobně nejde o žádnou infekci. To, že se výtok vyskytuje především po toaletě, je dáno tím, že používáte nitrobřišní lis, a tím se nahromaděná sekrece z pochvy přirozeně dostává ven.

Ve zkratce pro tatínky

Zatímco zánětů v oblasti vaječníků a vejcovodů – tedy nad dělohou – v těhotenství ubývá, přibývá naopak těch pod ní. Souvisí to s vyšší poševní sekrecí s přítomností oloupaných povrchových buněk, které jsou vhodným prostředím pro množení mikrobů. Nejčastější se setkáváme s infekcemi způsobenými kvasinkami, které jsou doprovázeny pálením a svěděním. Léčí se místně podávanými přípravky – vaginální tablety, krémy, nebo pouze dezinfekcí. S výskytem samovolných potratů je spojeno narušení mikrobiální rovnováhy v pochvě, tzv. bakteriální vaginóza. Léčí se místně i celkově podávanými antibiotiky. Hnisavé záněty pochvy nebývají v těhotenství časté a léčí se dle výsledků kultivace. Léčebně musíme zasáhnout v případě přítomnosti streptokoka v pochvě – zjišťuje se kolem 36. týdne těhotenství – a to podáváním antibiotik těsně před porodem. JM

Související články

Virus ZIKA jako původce mikrocefalie plodu

Cysta v těhotenství

Co to znamená cysta v těhotenství? Kde jsou cysty uloženy? Jak se zjistí, že příčinou bolestí břicha je cysta, která způsobila náhlou příhodu břišní? Jaké je riziko operace pro těhotenství?

Otoky v těhotenství

Co je podstatou, příčinou otoku a jak se projevuje? Co dělat, když v těhotenství zjistím otok? Léčba výrazných symetrických otoků. Co je příčinou a jak se léčí jednostranné otoky? Jak otokům předcházet?

Rh faktor v těhotenství

Početí dítěte Rh negativní ženou s Rh pozitivním mužem s sebou nese zvýšené riziko výskytu hemolytického onemocnění u dalšího potomka. V současnosti se však tato situace dá snadno řešit podáváním injekce imunoglobulinu matce.

Mimoděložní těhotenství

Co je mimoděložní těhotenství? Jaké jsou jeho příznaky? Co dělat, když mám podezření na mimoděložní těhotenství? Jaká je léčba?

Raný spontánní potrat

Jaké jsou příznaky? Co může být příčinou a jaká je léčba? Budu moci po spontánním potratu mít děti?

Běžné těhotenské potíže

Proč se objevuje v těhotenství pálení žáhy? Co může doprovázet svalové bolesti? K jakým změnám dochází v dutině ústní? Jak předejít zácpě, bolestem hlavy a tvorbě křečových žil a hemoroidů?

Těhotenství s HIV/AIDS

Jak probíhá těhotenství s HIV/AIDS? Lze zabránit přenosu infekce na dítě? Má léčba těhotné na plod negativní vliv? U jakých žen se setkáváme s HIV/AIDS pozitivitou?

Vícečetné těhotenství

Co je vícečetné těhotenství a jak k němu dochází? Jak zjistím, že čekám dvojčata? Jednovaječná a dvojvaječná, který typ se vyskytuje nejčastěji. Co jsou to siamská dvojčata? Je možné dvojčata rodit přirozeně? Jaké jsou komplikace v těhotenství a při porodu dvojčat?

Tvrdnutí břicha

Je tonizace, neboli tuhnutí břicha v těhotenství časté? Kdy se vyskytují? Jsou pro těhotenství nebezpečné? Jak ulevit tonizacím? Jak poznám rozdíl mezi poslíčky a skutečnými kontrakcemi?

Kyretáž dělohy – revize dutiny děložní

Co je kyretáž dělohy (revize dělohy, lidově výškrab)? Kdy se provádí? Režim a krvácení po kyretáži. Kyretáž a pracovní neschopnost. Sex po kyretáži. Zamlklý potrat.

Pozitivní GBS neboli SAG, Streptococcus agalactiae

Co znamená pozitivní GBS? Kdy a proč se vyšetřuje? Co by mohl Streptokok způsobit? Jaká jsou opatření při porodu? Může dojít k nákaze miminka? Jak často? Může Streptokok ohrozit miminko před porodem, tj. během těhotenství?

Těhotenská cukrovka

Co je těhotenská cukrovka, proč vzniká, jaká je její léčba? Lze jí předejít? Nutná vyšetření. Může ohrozit miminko? Odezní po porodu?

Zácpa v těhotenství

Jaké jsou příčiny a důsledky zácpy? Jak zácpě předejít? Proč je nutný dostatečný příjem tekutin a zařazení vlákniny do stravy? Pomohou potravinové doplňky či mléčné výrobky? Jaké jsou další možnosti léčby?

Bolest břicha v těhotenství

Jedná se o hrozící potrat nebo již počínající potrat? K čemu při tom dochází? Bolest provází i mimoděložní těhotenství, předčasné odloučení lůžka nebo hrozící předčasný porod. Může být také neporodnického původu.

Dieta při cukrovce, jídelníček

Jak a co jíst při cukrovce v těhotenství? Co vyškrtnout z jídelníčku? Nevhodné potraviny. Základ diety – složené sacharidy. Cukrovka a med, fruktóza a laktóza.

Nevolnost v těhotenství

Kdy se nevolnost a zvracení v těhotenství objevují? Čím jsou způsobeny? Jak jsou časté? Co dělat při lehkém i těžším průběhu? Jaké mohou být další příčiny zvracení?

Krvácení v těhotenství

Kdy je příčinou hrozící potrat, kdy mimoděložní těhotenství a kdy je může způsobit vcestné lůžko? Krvácení v časné graviditě – do 12. týdne těhotenství, mezi 12. a 24. týdnem gravidity a po 24. týdnu gravidity.

Trombofilie a těhotenství

Trombofilie a těhotenství, Fraxiparin v těhotenství, Anopyrin v těhotenství

Pohlavně přenosné nemoci v těhotenství i mimo něj

Pod pohlavně přenosnými nemocemi rozumíme všechna infekční onemocnění přenosná zejména pohlavním stykem nebo jinými sexuálními aktivitami.

Preeklampsie

Co je vlastně preeklampsie? Jak se projevuje a jaké jsou rizikové faktory? Lze počínající preeklampsii včas rozpoznat a nějak předejít? Jaké další komplikace těhotenství sebou může přinést? Jak se preeklampsie léčí?

Infekční onemocnění

Jaká rizika mohou mít pro těhotenství a plod infekční choroby jako toxoplazmóza, listerióza, chřipka, plané neštovice a pásový opar, spalničky, zarděnky, opar (rtu, nebo genitálií)? Jaká je jejich léčba?

Infekce rodidel a pochvy, výtok – diskuze

ne každý výtok musí znašit nějakou chorobu. u druhého těhotentví jsem od začátku měla šílené výtoky, ale opravud obrovské několikrát za den, že sjem musela používat inkontinenšní vložky.

šlo o pouhou zvýšenou činnost sekreční žlázy.

po porodu zjistili, že šlo o bakteriální virozu, v mém případě e-coli. Ta mi narušila plodový obal.

Navíc teda mě bylo i nepříjemné to neustálé vlhko díky více pracující sliznici. to bylo dost nepříjemné i bez bakterií.

jediné místo, kde mě trápily kvasinky byla hlava. to není sranda. měla jsem šílené lupy, vypadávaly mi s nimi celé chomáče vlasů. dle kožní obyčejné kvasinky, které mají v těhotenství extra živnou půdu.

teda to jsem ještě neslyšela, že by mohly být kvasinky i na hlavě, ale zase jsem o něco chytřejší

prý to je naproto běžné, a přenáší se půjčením hřebenu, většina lupů je způsobena právě těmito kvasinkami.

tak to buď ráda

Fakt?A vydrzelo ti to furt?Moje teta rikala,ze jako mlada na to desne trpela a porod ji to taky spravil.Me teda ne

no musím zaklepat, ale od té doby co jsem byla těhotná a teď po porodu nikde nic

Tak ti to posililo treba imunitu nebo je telo jeste stale porad nadopovany.

jojo,kvasinky jsou normálně v těle,a když mají možnost tak se přemnoží.já si na sladké dávám taky pozor.

v pondeli to s nim musim poresit,pac jako nic moc.jsem zvedva,co mi na to da..ale nejist sladky?moje smrt

jojo,já když to přeženu tak hned kvasinky o sobě dávájí vědět. určitě ti něco na to dá

holky potřebovala bych poradit, jestli je to jenom můj případ nebo ne: Po porodu mně trápí kvasinky a výtoky skoro furt; před porodem jsem s tím nikdy problém neměla. Malému je teď 9 měsíců.

Myslíte si, že to může být porodem, resp. tím, že cesty jsou otevřenější než před porodem?

a co na to na gynekologii?s lekarem jsi se neradila?asi by to chtelo,jinak budes zbytecne trpet a to nema cenu.a radila bych pro udrzovani pri preleceni maldion.

ten mi moc pomoha.

takhodne zdaru pri lecbe.je to opravdu neprijemne a zdlouhave zbytecne kolikrat.takze utikat na gyndu,nechat se prelecit a pak bych doporucila tu udrzovaci fazi.

díky moc. kouknu na to a zkusím; s lékařem jsem se radila; říkal, že je to složité, když furt kojím; že mi může dát jenom jednu mastičku a nezabrala.

Takže bych měla nejdřív dokojit a pak pořádně léčit :-(((

tak jsem na to koukala a je super, že to mohou používat i kojící matky

tak to byly asi taky nejake potvory bakterie ne?zadne preleceni nebylo?

Jojo,presne tak.Kvasinky.A lecila jsme to nastesti volne prodejnymi leky na radu lekare.

me muj gynekolog rikal taky,ze tyhle leky nijak spatne miminko neovlivnuji.ze se muzou.

Může se jednat o samovolný potrat?

Dobré rano. Byla jsem 14.3. na odběrech krve u obvodního lékaře, jen jestli je vše v poradku.15.3.mi volala sestra, jestli je možné, že jsem těhotná, řekla jsem teda, že ano. Hned 16.3. jsem tam zašla a lékař mi říká, že jsem tak 14 dní těhotná, že hcg je 100. Tak že začátek těhotenství. Na gynekologii jsem ještě nebyla, ale šíleně mě bolí prsa a poslední menstruaci jsem měla 17.2., takže teoretický vše nasvědčuje, že těhotná jsem. Teď tak 3. týden. Ale píšu, protože jsem teď byla na toaletě a když jsem se utřela, tak mi přišlo že špiním. Barva je středně hnedá a vypadalo to jako malé chloupky. Ještě párkrát jsem se utřela no a pak tam byl jakoby kousek tmavého hlenu? Nebo sražené krve, nevím, jak to přesně popsat, ale vzala jsem to do ruky a bylo to takové, já nevím takový jakoby uzlíček a mělo to asi 0.5cm. Je možné, že jsem potratila? Bolesti břicha nemám, jen mě bolí trochu zada v místech, jak jsou ledviny, kousek nad ledvinama. Předem moc děkuju.

Dobrý den, co se týče špinění či slabého krvácení v začátku těhotenství, nebývá to nic neobvyklého. Nicméně potrat samozřejmě značit může. Nebylo by ale rozumné něco hodnotiti před kontrolou u gynekologa. Hodnota hCG 100 je poměrně nízká na 3. týden těhotenství, ale je možné, že jste otěhotněla později. Vše se uvidí na gynekologii, kde pravděpodobně provedou UZ a event. jiná vyšetření, pokud bude potřeba.

Výpočet termínů – kalkulačka

Ovulační kalkulačka

Vypočtěte si Váš termín ovulace! Kdy budete mít plodné dny? Výpočet ovulace Vám provede naše ovulace kalkulačka.

Zadejte datum prvního dne poslední menstruace:

Těhotenská kalkulačka

Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.

Zadejte datum prvního dne poslední menstruace:

Termín porodu

Vypočtěte si termín porodu:

Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.

Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.

Termíny očkování

Kdy bude Vaše dítě očkováno proti nemocem zahrnutým v rámci pravidelného očkovacího kalendáře?

Zadejte datum narození dítěte:

Termín otěhotnění

Vypočtěte si termín, kdy u vás došlo k otěhotnění (datum oplodňující soulože).

Zadejte počet týdnů a dní svého těhotenství

Dnes je 4.4. a svátek má Ivana.

Zvolte si svůj týden těhotenství

Aktuální soutěže

Soutěž o rodinné vstupenky na dětský muzikál Královna Kapeska
Soutěž o šikovného pomocníka do kuchyně MioMat
Soutěž na Těhotníčku

Publikace Zdravé těhotenství

Zdravé těhotenství – to je jedinečný rádce pro úspěšné otěhotnění, těhotenství, porod i šestinedělí.

Byli jste / chystáte se s miminkem na vyšetření po šestinedělí k fyzioterapeutce?

Máte dotazy k těhotenství? Zeptejte se odborníka!

Jména dětí

Databáze jmen pro vaše dítě

Seznam a hodnocení porodnic v ČR

Gynekologové – nová hodnocení

Pediatři – nová hodnocení

Mateřské školy – nová hodnocení

Mateřská centra – nová hodnocení

Seriály BabyONLINE

Jak maminky prožily Vánoce

Julinka 30 měsíců

Když sourozenci nastupují do školky společně

Podzimní předškolní příprava Haničky podle knihy Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky

Doporučení od fyzioterapeutky

Zajímavosti a životní styl

Darování vajíček

Svatební hostina

Jak správně napsat životopis

Pálení žáhy

Rady jak uhasit pálení žáhy: – vypít sklenici vody – čaj proti pálení žáhy: Do šálku vroucí vody přidejte lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru a nechte 10minut luhovat,pak vypít – žvýkat žvýkačku bez cukru,cucat tvrdé bonbony – soda bikarbona:

Pro předškoláka do školy

Pokud již do září dítě nebude mít narozeniny, pak je na zvážení koupě aktovky, příp. kufříku na výtvarné

Šála pro mimi po druhé

Když nenajdete tu pravou šálu,stačí si koupit v metrovém textilu třeba jen 40cm flauše jako jsem to udělala já.Jen se to sešije k sobě a trochu zarovná,aby se netřepilo,vůbec nešiju,neumím,jen občas něco

Alergie – webové odkazy

http://www.bez-alergie.cz/uvodni-stranka http://www.proalergiky.cz/ http://www.alergie.cz/pylovy-kalendar/ http://www.bezlepkovadieta.cz/ http://coeliac.cz/

Formulare pro vyrizeni rodicovskeho prispevku, porodneho atd( i z ciziny)

http://portal.mpsv.cz/forms/ Vhodne i pro ty z vas, kdo dane veci vyrizuji z ciziny. Je treba si precist podminky v danych formularich.Pokud je splnujete ( jeden z hlavnich je trvaly pobyt matky v CR),muzete vyplnit online. a neprijit tak o

Mazanec nadýchaný jako peříčko – bez vajec

275 ml mléka, 100g rozpuštěného másla nebo Hery, 500g polohrubé mouky, 5 lžic cukru ( z toho 1-2 vanilkového), 1 lžička soli, 1 lžička sušeného nebo 1/4 čerstvého droždí, rozinky nebo mandle Postup: Suroviny vložíme v uvedeném pořadí jen

Zapékané vepřové maso po finsku

500 gr vepř.masa(bůček ,plec) olej,2 cibule,sůl,půl lžičky mletého nového koření,brambory,strouhaný sýr. Maso nakrájíme na kostky,nakríjíme ciboli,osmahneme na oleji s cibulí.Osolíme ,podlejeme vývarem a dusíme v troubě.Když je maso

vanilkové muffiny s malinami

rozpočet na cca 15 muffinů: 400g hladké mouky, 2 kypřící prášky do pečiva, 200g hnědého cukru (já použiji bílý), 2 vejce, 500ml mléka, 100g rozpuštěného

rohlíková polévka

tenhle recept mám vyčtený z časopisu Pošli recept!!Je to snad nejrychlejší polévka, co znám. Na másle se osmaží jakákoliv mražená zelenina, do toho se rozdrobí

Burizony trochu jinak

3bal.mléčných karamel,menší půlka másla, 2lžíce mléka, 2lžíce kakaa, rozpustit pozvolna a přidat 1,5-2sáčky burizonů. Tvaruji v igelitu do tvaru šišky salámu ( na placato nebo na kulato ) Osvětčilo se mi to jako dobrý dárek. Pak se krájí asi na ¨půl

GaGa’s pleny

Máte představu, že látkové pleny jsou časově náročné a pracné? Po vyzkoušení moderních látkových plen zjistíte, že doby našich babiček jsou dávno pryč. Dnešní látkové pleny se nežehlí ani nevyvařují, prostě stačí jen dát do pračky a pověsit jako

RAKYTNÍČEK ŽELATINKY

Multivitaminové želatinky RAKYTNÍČEK mají skvělou chuť díky obsahu 20% ovocné šťávy, dále jsou obohacené o 9 vitaminů a rakytník na podporu obranyschopnosti organizmu. Maminky jistě ocení, že jsou bez chemických příměsí a konzervantů, již v pěti

Autosedačka BS IZI SLEEP

Nová, delší a prostornější verze, do které se vejde i větší dítě, je určena pro nejmenší děti do cca 12 měsíců (13kg). Pohodlné ergonomické držadlo je nastavitelné do tří poloh, polohovací je rovněž samotná sedačka – ve vodorovné poloze se může

Linola Fett*

Linola Fett* Intenzivně promašťující krém pro extrémně suchou nebo namáhanou pokožku Linola Fett je krém s vysokým obsahem lipidů (obsah lipidů 60 %) a s vynikající snášenlivostí. Obsahuje nenasycené mastné kyseliny (mezi jinými kyselinu

Termokelímek Explora se zaklapávacím brčkem 18+, 300 ml

Unikátní ucelená kolekce dětských hrnečků a kelímků Explora společnosti Tommee Tippee, která roste s Vaším dítětem. Kolekce provází Vaše dítě od prvních pokusů až po samostatné pití. Hrníčky i kelímky zaručí pití bez polití. Celá kolekce je vyrobena

mišutka2010 – Hradec Králové

Ahoj jmenuji se Zlatka a je mi 30let a 11.4.2010 7.07 hod. se nám narodila naše krásná holčička Michalka :-)) měřila 53cm a vážila

stracala – plzen

ahoj jmenuji se Věra mám 4,5letého syna a s přítelem plánujeme druhé

Misel02 – Kroměříž

Ahoji. Jmenuji se Michaela a je mi 21. Jsem vdaná mám suprového manžela a bydlíme spolu v malém domečku v jedné dědině. Pracuji jako pečovatelka v jendom domově pro seniory, ale boužel budu muset jít na rizikové, protože tahle práce je velmi

VeMi – Jindřichův Hradec

Ahoj:) jmenuji se Veronika je mi 20let s přítelem jsem 2 roky po pul roce chozeni sem otehotnela,mely jsme oba radost,ale v 7tt jsem potratila( již to bylo podruhe:-()Ja sem rekla ze mam strach z dalšího těhotenství,což Michal.muj přítel,chápal,tak

Luciana78 – Ostrava – Poruba

Jmenuji se Lucie Stašová, jsem maminkou moc šikovného 3 letého Michaelka, letos jsem oslavila třicítku, ale připadám si pořád jako dvacítka. Jsem povahou ztřeštěná, miluju neplánované akce, které jsou zpravidla ty nejpovedenější, jsem nesmírně

Blog Babyonline

Chvíli jsem nic nenapsala, ale během šestinedělí po operaci se nic(. )

Ahoj, abych se Vám nejprve trošku popsala, vím, že je to na mě a mohlo by to(. )

Diskuzní klub BabyONLINE

Obojí bylo skvělé. Kupodivu i v práci. Když se chce, všechno jde.

Změna školy

Uceni uz se ji bohuzel zprotivilo. Kazdopadne dik za nazory, asi jsem potrebovala utvrdit v tom, ze

Tulipánová dekorace z Buchlovic 2

Inzerce – bazárek

Značkové nosítko

Prodám dětské nosítko zn. Chic.

Značkové nosítko

Prodám dětské nosítko zn. Chic.

Dětský ohřivací talíř

Prodám skoro nepoužitý dětský .

Prodám krásná dětská nosítka v.

Vaše nejnovější fotografie

Mohlo by vás zajímat

Těhotenství

Věci do porodnice. Porod se blíží a Vy přemýšlíte, co si zabalit s sebou do porodnice? Máme pro Vás seznam!

Výbava pro miminko. Které věci by Vám určitě neměly ve výbavičce chybět? Praktický průvodce.

Poznáváme BOL

Co se dnes děje na Baby on line? Jaké nové příspěvky si můžete dnes přečíst? Mrkněte na fotky a blogy.

Celebrity na BOL

Rozhovor s Tomiem Okamurou. Střípky z jeho osobního života a jiné zajímavosti.

Babyonline.cz přináší vše praktické o těhotenství a dítěti od odborníků i od maminek. Baby on line je nejnavštěvovanější odborně garantovaný a komunitní portál zaměřený na těhotenství a péči o dítě. Praktický průvodce moderních rodičů pomáhá kvalitními a praktickými informacemi v každodenním rodičovském i předrodičovském rozhodování. Lékařské informace o těhotenství a péči o dítě jsou odborně garantovány, psány lékařem a garantovány lékařskou autoritou v daném oboru, příp. jeho pracovištěm. Jasné a prakticky zaměřené lékařské informace jsou systematicky a logicky dle problematiky uspořádány do oddílů, např. těhotenství a dítě od A do Z a další.

ISSN 1802-4572, © MUDr. Jana Martincová, 2007-2018 | Realizace Internetová agentura Q2 Interactive | Grafické zpracování Michaela Němcová

Leave a Reply