Ušní kvasinková infekce u psů houbových (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Kvasinková infekce u psů a její léčba

Pošta pro psy přináší věčně aktuální téma, které se začíná v průběhu oteplování znovu objevovat a trápí naše čtyřnohé psí kamarády v hojné míře – kvasinková infekce. V tomto článku se vám pokusíme přiblížit co je vlastně kvasinková infekce, mykóza, jaké jsou její projevy a jak případně toto nepříjemné infekční onemocnění léčit. Navíc součástí aktuální březnové Pošty pro psy jsou jako DÁREK ZDARMA v krabičce antimykotické a antibakteriální ubrousky na tlapičky.

Co je kvasinková infekce a jak se projevuje?

Kvasinky Malassezia pachydermatis jsou nejběžnějším typem kvasinek a obyčejně vyskytují v zevním zvukovodu, v análních váčcích a v oblastech okolo análního otvoru a genitálií u psů a fen. Výjimkou výskytu nejsou také různé kožní záhyby, ať už v podpaží, tříslech, okolo tlamičky nebo přímo na kůži samotné. Nejčastěji se však tyto kvasinky vyskytují na tlapkách psů mezi polštářky.

Kvasinková infekce se projevuje především výraznou svědivostí postižené oblasti, viditelným zarudnutím, případně úbytek srsti v místě infekce, ve zvukovodech je projevem produkce tmavě hnědého, zapáchajícího mazu, barevná změna u drápků a okolních chlupů do rezava až červeno hněda, což způsobují psí sliny a reakce kvasinek. Typický je také zápach, který lze připodobnit k tzv. "myšině", který může přecházet až do štiplavého pachu.

Pejskové či feny si takové infikované místo až zuřivě vykusují, škrábají ať už tlapkami nebo se snaží škrábat tzv. sáňkováním (což může být i jiná příčina potíží např. ucpané anální žlázky), škrábáním se o koberece, stěny atd. Zvíře bývá viditelně nervózní díky výrazně svědivým projevům. Oblasti mezi polštářky mohou být až napuchlé a bolestivé při chůzi, což je nejtypičtější oblast výskytu kvasinkových infekcí, jak už bylo řečeno.

Zajimavé je, že některá plemena jako je například West Highland White teriér, Americký kokršpaněl, Baset nebo šarpej bývají nejtypičtější plemena, která tato infekce postihuje nejčastěji, ale samozřejmě se toto běžné onemocnění nevýhýbá i dalším.

Jak dochází ke kvasinkové infekci u psů?

Nejčastějsi se začnou kvasinkové infekce objevovat s příchodem jara, kdy se začíná venku oteplovat a sem tam zaprší nebo v letních měsících, kdy se psi potí a také se koupou, ochlazují, čímž vzniká vlhké a teplé prostředí, které kvasinky přímo milují. Nicméně kvasinkovou infekci může také spustit oslabená imunita Vašeho psa, po léčbě antibiotiky nebo zvýšená produkce mazu či dlouhodobá léčba glukokortikoidy.

Léčba kvasinkových infekcí a prevence před onemocněním

Diagnostika kvasinek se provádí za pomocí stěrů a také za posouzení komplexní anamnézi zvířecího pacienta. Mnohdy bývá tato infekce zaměňována za projev sezónní alergie případně potravinové. Při lehčích projevech kvasinkové infekce můžeme vřele doporučit šampony Clorexyderm, případně spreye nebo tzv. spot ony, které velmi účinně a hlavně také šetrně napomáhají při léčbě kvasinkových infekcí, ničí bakterie a odstraňuje typický zápach kvasinek. Tyto přípravky na bázi Clorexydermu jsou již běžně dostupné v chovatelských potřebách či lékarnách.

Ošetření šamponem je vhodnější pokud se kvasinky vyskytují po těle jako podbřišek, třísla, kožní záhyby, ale i tlapky. Spot-on je pak vhodné použít na menší lokální ložiska jako bříško, mezi polštářky, okolo tlamičky nebo i do zvukovodů. Spreje představuje stejně jako spot-on snadnější aplikaci a manipulaci, doporučuje se spíše při mírnějších formách kvasinkových infekcí. Možno také použít přípravky jako například Canesten nebo Lamisil. V případě rozáhlejších infekcí nebo těch, které se již stávají chronickými je nutná porada s veterinárním lékařem a většinou dochází k nasazení glukokortikoidů a antimykotických látek.

Prevencí před kvasinkovými infekcemi může být hlavně fakt, že po procházkách, hlavně v deštivých nebo letních obdobích budeme psa dostatečně vysušovat ručníkem (pokud snese, tak klidně i fénem) po celém těle, včetně slabin a oblastí mezi polštářky. Ideální je psovi očistit tlapky vlhkým hadříkem od nečistot a poté se snažit co nejvíce vysušit do sucha, hlavně u dlouhosrstých plemen. Účinným a praktičtějším ošetřeným jsou pak různé vlhčené ubrousky, které jsou přímo určeny na ošetření tlapek (třísel, oblastí análního otvoru), obsahují nejen pečující složky, ale hlavně také antibakteriální a antimykotické látky, které účinně napomáhají proti těmto infekcím.

V případě, že byste rádi tyto antibakteriální a antimykotické, vlhčené ubrousky rádi vyzkoušeli, můžete si zakoupit aktuální březnovou Poštu pro psy, kde jdou tyto ubrousky mimo dalších produktů přibaleny jako dárek pro naše zákazníky. Vzhledem k blížícímu se jaru, vlhkému, ale již hřejivějšímu počasí, které kvasinky milují, doporučujeme jako prevenci tyto ubrousky.

Recenze odolných hraček pro psy, test hraček, Žvejkometr

Ženě utekl pes, našli ho o 1700 km dál

Mazlíčci stále více trpí demencí. Může za to chudá strava a lenost

Domácí zvířata

Post navigation

Pes kvasinková infekce – léčba u psů s kvasinkovou infekci

Mnoho majitelů psů si všimnout, že jejich zvířata jsou neustále svědění. Jednou z možných příčin pro trvalé svědění je kvasinková infekce. To se vyskytuje u psů poměrně často a je to způsobeno tím, kvasnice, a to zejména odrůdy, která je známá jako pachydermatis malasezzia.

Ve většině případů se kvasinkové infekce se na kůži a uši psa. Objev kvasinek, který způsobuje tato infekce byla provedena méně než před deseti lety, takže lidé jsou právě nyní začíná rozumět a naučit se lépe, když jejich pes trpí to.

Příznaky, které jsou společné Pokud má pes kvasinkovou infekci, jsou poranění kůže, svědění uší, bolesti a divný zápach z oblastí, které jsou ovlivněny a vypadávání vlasů.

Vývoj malasezzia může být ovlivněn celou řadou věcí, jako jsou blechy a alergie na pyl a potraviny. Ty budou v rozporu s pravidelnou funkci a tvorbu kožního mazu, takže výroba malasezzia je jimi ovlivněn.

Další potenciální problém, který může způsobit infekce štítné žlázy, která není dostatečně aktivní. Také, když se psi léčby antibiotiky, je pravděpodobné, že budou trpět touto nemocí.

Pokud se pes dostane kvasinkovou infekci, veterinář musí zacházet s problémy, které způsobují to, jako každá alergie nebo problémy se štítnou žlázou. Tyto problémy mohou být léčeni léky proti houbovým, jako je ketokonazol nebo flukonazol.

Používání perorální léčby infekce kvasinky se pojistit psa rychlé zotavení pro psa, tak dlouho, jak si zajistit, aby všechny pokyny přijaté od veterináře jsou respektovány. Existuje poměrně málo věcí je potřeba udělat, pokud chtějí, aby se ujistil, že jejich pes se nedostane infekce. Jednou z nich je skutečnost, že plísně množí a daří ve vlhkém a teplém prostředí.

, Aby se ujistil, že nedostane psa kvasinkovou infekci, by pes měl být čistý a suchý po celou dobu. Pokud je imunitní systém je slabý, může váš pes může dostat infekce, takže krmení psa správné živiny, je dalším krokem, měli byste zvážit.

Klíčové oblasti by měly být identifikovány a postaráno opatrněji. Tipy a domácí opravné prostředky, používané k léčbě kvasinkové infekce se snadno najít, a některé z nich obsahují kyselinu boritou, glycerin a čistý alkohol. Opravný prostředek by měl být vtírá se do oblasti, která je ovlivněna, takže se předešlo budoucím infekcím.

Vědět, co způsobuje kvasinková infekce a jak lze zabránit, je prvním krokem k udržení svého psa šťastná a zdravá.

Přečtěte si více o infekci psů kvasnice, společné příznaky infekce psa kvasinek a léčbě kvasinkových infekcí u psů DogYeastInfectiondtcm.

Související články – psy, psí zdraví,

Krmivo pro psy

vyberte krmivo pro psy a kočky

Ušní infekce u psa

3.10.2015 by admin

Zánět středního ucha nebo infekce jsou u psů běžné. Existuje mnoho různých příčin ušních chorob a diagnostika příčiny je důležitou součástí léčby. Ušní choroby jsou časté u obou pohlaví, u všech plemen i u všech věkových kategorií.

Jaký je rozdíl mezi zánětem a ušní infekcí ?

Zánět ucha vyvolává zánětlivá reakce, která může být způsobena různými faktory, včetně potravinových alergií, bodnutí blechou, atd. Ušní infekce je skutečná infekce ucha a je způsobená buď bakteriemi, kvasinkami nebo parazity. Ušní infekce může vést k zánětu středního ucha. Infekce může také být druhotný efekt po zánětu.

Příčinou zánětu uší jsou často vnější paraziti, nejčastějšími jsou ušní roztoči, kteří naruší rovnováhu mikroflóry v uchu. Proto často dochází k sekundární bakteriální nebo kvasinkové infekci. Proto je nutná léčba primárního problému, kterým je alergické reakce kůže a autoimunitní onemocnění.

K zánětu také přispívá nadměrná sekrece ušního mazu. Hlavně musíte být opatrní majitelé psů se sklopenýma ušima. Sklopené uši bránit ventilaci vzduchu, což způsobuje přehřátí a nadměrnou sekreci ušního mazu, který vyplňuje ucho. Následně se může ucho infikovat.

Příznaky zánětu uší a ušních infekcí:

Pes se škrábe na hlavě nebo uších

Často třese hlavou

Strupy kolem ucha, které se mohou rozšířit do oblasti hlavy a krku

Uši jsou citlivé na dotek

Jestliže nemoc postupuje do středního ucha je patrná bolest v čelisti, naklápění hlavy na stranu a chůze v kruhu.

Toto jsou příznaky zánětu ucha, který může být pouze v zevním zvukovodu nebo může jít o infekci středního a vnitřního ucha. Pokud pozorujete tyto příznaky, je třeba včas navštívit veterináře.

Léčba zánětu začíná čištěním ucha a zvukovodu. Pokud se jedná o mírný zánět, může ucho pejskovi čistit sám majitel. V případě těžkého zánětu by tak měl učinit veterinární lékař. Čištěním musíme odstranit hnis.

U bakteriálních infekcí je často vidět žlutohnědý, páchnoucí výtok. V takovém případě se často nasazují antibiotika.

Jak se starat o zdravé uši psa?

Důležité je opakovaně, minimálně každý měsíc, kontrolovat uši Vašeho psa. Malé množství ušního mazu v uchu je normální a představuje přirozenou obranu proti škodlivým mikroorganismům.

U psů s dlouhýma visícíma ušima a u těch, kteří měli ušní infekce, se doporučuje uši pravidelně jednou týdně čistit. Doporučuje se použití čistícího roztoku pro čištění uší. Čištění se také doporučuje v případě zvýšené produkce ušního mazu. V případě, že cítíte nepříjemný nebo silný zápach, měl by být pes vyšetřen veterinárním lékařem.

Příčiny, příznaky a léčba infekce uši

Ucho se skládá ze 3 částí. Většinou se jedná o vnější ucho, které nakazí (90% případů). V tomto článku bych vám znamení dávat pozor, pokud si myslíte, že se díváte na případ nákazy uši.

Je zcela běžné, že pes si jejich vnějšího ucha infekce. Pes ušní infekce je docela běžné u psů z toho důvodu, že jejich uši jsou navrženy především tak, že dává přednost infekcí patogeny. Faktem je, že design uši dělá to nepříjemný pro částice jako jsou voda a nečistoty snadno odtoku mimo ucha.

Ano, jaké jsou příznaky, které potřebujete zaplatit zblízka být jisti, že co do činění s případem infekce uši? -Váš pes stále kroutil hlavou a stále nadměrně Vidíte žlutá až hnědá kapalina z vašeho psa uši? -Cítíš něco, co si myslíš, že kvasnice z vašeho psa do ucha? -Obvykle je zarudnutí a otok v uchu, pozor na to.

Jaké jsou příčiny infekce uši? Obvykle alergické psi jsou náchylnější k infekci uši. Jak již bylo zmíněno, kvůli způsobu, jakým pes uši jsou navrženy tak, vody jít dovnitř nemůže řádně odtékat, což způsobuje zánět středního ucha psa. S tím na mysli, je-li váš pes rádi koupou, je pravděpodobnost vzniku psa středního ucha. To neznamená, že váš pes by neměl dostat šanci hrát v blízkosti vody. Ty by měly pouze Ujistěte se, že suché a čisté uši kdykoli se mu ukončení přehrávání po vodě.

Takže vyvstává otázka: Jak čistit psí uši? Je velmi obtížné, aby se zabránilo infekci uši z toho prostého důvodu, že nemůžete dál sledujete na psa každých 24 hodin. Nejdůležitější věcí je, když si všimnete jakýchkoli psa ušní infekce, měli byste vědět, jak se čistí uši před použitím madication na něm.

1. Nejprve můžete jen dát nějaké několik kapek do ucha čistící prostředek na vašeho psa infikovaných ucha. 2. Další věc, kterou musíte udělat, je jemně masírujte ucho, aby se uvolnili nečistoty, které jsou stále uvízl tam 3. Nakonec stačí použít vatový tampon jemně otřete nečistoty z infikovaných ucha.

Po vyčištění uší, můžete se přesunout na léky použít léky, jak je uvedeno na etiketě přípravku jste si koupili. Tento lék by měl být předepsáno veterinárním lékařem. Existují různé typy medicaitons tam v závislosti na typu infekce. V případě, kvasinková infekce, která jsou stanovena většinou protiplísňové léky. Pokud se infekce je spíše způsobena bakteriemi, lékař obvykle předepíše antibiotika.

Obvykle léčba infekce uši jsou obvykle aplikuje přímo do ucha. Existuje případ, kdy je perorální léčba navrhuje v závislosti na naléhavost případu. Někdy je také nutné klip vlasy kolem ucha, aby více vzduchu proudit. V případě, že váš pes ucho nezlepší veterinář může doporučit operaci.

Všichni psi stojí riziko vzniku infekce ucha psa. To řekl, některá plemena jsou náchylnější k rozvoji ve vztahu k ostatním. Obvykle ty s velkým uchem, že klapka přes vnější kanál a ty s menšími stojí zvukovodu a vyšší riziko infekce. Je důležité, aby majitel psa klade důraz především na jeho / její psí uši. Uši by měly být pravidelně čištěny.

Pokud si péči o zdraví svého psa a bude chtít získat více informací o tom, jak udržet vašeho psa zdravého pak mám pro vás dobrou zprávu. Po omezenou dobu, jsem rozdávání zdarma 7 dnů ecourse o tom, jak udržet vašeho psa zdravého

Klikněte zde a podívejte se na volné ecourse

Související články – příčiny, příznaky a léčba infekce uši,

Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Ušní infekce u psů

10.10.2011 by admin

Ušní onemocnění je velmi časté onemocnění. Přispívá k tomuto poměrně komplikovaná anatomii ucha. Toto onemocnění se vyskytuje častěji u psů s dlouhýma ušima. Zde jsou ideální podmínky pro bakterie, kvasinky a jiné houby.

Některá plemena jsou náchylná k zánětu, časté jsou u pudlů a německých ovčáků. Pudlíci mají hustou srst, která brání řádnému větrání..

Akutní zánět středního ucha

Toto onemocnění zahrnuje vnější část ucha nebo zvukovodu. Příčiny jsou různé, obvykle jsou to cizí subjekty, které dráždí stěny ucha. V uchu se pak rychle množí patogeny. Zbytečně časté koupání psa také zvyšuje pravděpodobnost zánětu. Náchylní jsou pudlíci a kokršpanělé.

Mezi příznaky patří svědění. Psa ucho bolí, zabraňuje kontaktu, nechce pohladit na citlivých místech. Často má hlavu k jedné straně. Sekrece z ucha je mnohem větší než obvykle.

Léčba je založena na opláchnutí zvukovodu, veterinární lékař předepíše vhodně zvolené přípravky a podává antibiotika, ty pomohou v boji s infekcí a zmírňuje bolest. Nemyjte uši vodou, protože vlhkost vede k růstu patogenních mikroorganismů. Léčba by měla trvat nejméně 14 dní.

To je obvykle komplikace zánětu středního ucha. Dotýká se oblasti ucha, která je zodpovědná za rovnováhu. Toto onemocnění se vyznačuje velmi charakteristické příznaky. Pes ztratí rovnováhu a má potíže se zvracením.

Léčba spočívá v podávání vysokých dávek antibiotik. Doba trvání závisí na stadiu onemocnění a může trvat až 6 týdnů.

Prevence ušní infekce u psů

Vyhněte se dlouhým procházkám za nepříznivých povětrnostních podmínek. Kromě toho je třeba dbát pečlivě o hygienu uší psa.

Ujistěte se, že se do zvukovodu nedostalo cizí těleso. Umyjte uši, použijte speciální přípravky (např. epiotic) na bázi rostlinného oleje. Nemyjte ucho vodu a vodným roztokem. Můžete také použít olivový olej, který zabraňuje re-infekci. Je nutno zacházet velmi jemně a psa odměnit za trpělivost při čištění uší. Správný výběr přípravku na hygienu uší doporučí veterinární lékař.

8 Comments

Prosím o radu,mám 9.měsíční fenku Schi-tzu a 3.psa Schi-tzu.Oba dva se drbou ale blechy nevydím,ale ted mám největší problém z fenečkou.Na vnitřní straně ucha se jí udělala boule,pořád se tam drbala že jí tam něco asi svědělo ale nic jsem tam nenašla.Ted několik dní tam má bouli.Prosím vás víte co by to mohlo být? předem děkuji za radu.

tak blechy na psovi nemusíte vůbec najít, ale pravděpodobně tam najdete malé černé tečky, což je bleší trus. Takže oba psy radši odblešte.

Co se týče toho ouška. Bude to tzv. otohematom. Jak se tam pořád drbala, tak ji tam praskla nějaká žilka a vylila se jí krev mezi kůži a chrupavku ušního boltce. Bylo by dobré, aby jste se s ní stavila k veterináři. Existuje několik způsobů jak se dá otohematom léčit, buďto se vyřeší chirurgicky, nebo se dá ta krev odsát stříkačkou a do ucha se dá lék, který by měl zastavit nebo aspoň zmírnit další krvácení.

Dobrý den přeji, není to náš pejsek Pudl, ale chodí k nám a velmi rád. My jej rádi vidíme a mazlíme se s ním. Je sousedův a má problém s ouškem. Zatřepe hlavičkou a to asi jej svědí,tak při tom ječí či kňučí bolestí.Majitelé to vědí a léči jej kapkami. Nevím zda jsou kapky účinné ale nepomáhá to. Trvá to dlouho a nelepší se to. Mně je toho pejska líto a chtěla bych mu také pomoct a ulevit mu od bolestí. Prosím poraďte mi co dělat.My jsme měli 17 let pudlíka střední velikostí ( jako je tento náš host) ale vždycky jsem dbála na to, aby měl ouška v pořádku.Já vám děkuji a budu se těšit na odpověd. Kaválková

podle toho, co popisujete bude mít pejsek pravděpodobně v oušku zánět. Určitě by bylo dobré vzít pudlíka k veterináři, aby se mu do ucha podíval a dal Vám antibiotické kapky. Pokud mu tam sousedi kapou jen nějaké kapky na preventivní čištění, tak to nezabere, určitě budou potřeba antibiotika. Ale i přes řádnou léčbu může celková doba léčení trvat i 3 týdny, pejskovi se sice rychle uleví (během týdne), ale příznaky zánětu mohou přetrvávat mnohem déle. Proto je potřeba vytrvat a kapat kapky i když se pejsek už nedrbe. Protože pokud se tento zánět pořádně nedoléčí bude se pak vracet. Takže co Vám můžu poradit? Buďto domluvte sousedům ať s pejskem zajdou na veterinu nebo ho tam vemte Vy, i když není Váš…

Mam 3letou fenku labradora s PP.Je vesela ,lita se psi. Zijeme u lesa v domku.Na svatky jsme byli 10dnu v Plzni. Porat spala. 4x-5x denne chodili ven.Ted jsme v domku a spi porat.Rano jdu na 20min.ven,pak se naji,granule namocene.Spi do 11h a pak jdeme na chvilku ven. Dostane kureci maso a spi do 15h a to jdem na velkou prochazku 3-6km. Vesela,beha po lese,ocichava vse.A spi cely vecer.Muze behat po zahrade,jen chvilku nosi aport a pak zase spi az do rana.Po 7h rano je ciperna,lita. Potkame psa,litaji ,hraji si a k veceru spi a spi.Ma trochu nadvahu.Zdrava. Poradte. Dekuji

jestli to dobře chápu, tak problémem je to, že hodně spí? Tak, pokud pes nemá právě nějakou zábavu, tak spí. Co taky jiného by měl dělat. Ale pokud předtím byla aktivnější, tak bych navštívila veterináře, aby Vám fenku prohlédl, jestli ji něco netrápí. Píšete, že má nadváhu, mohou ji bolet klouby nebo taky může mít úplně jiný problém. Každopádně by bylo dobré aby zhubla, tak ji klidně přestaňte dávat odpolední maso a nechte ji jen granule. Pravidelné delší procházky by ji také neuškodily. Pohyb je nutný nejen pro zdraví kloubů, ale také pomůže shodit nějaké to kilo. V létě je ideální plavání. Zajděte za Vaším veterinářem a on Vám určitě poradí.

prosim o radu. Mojmu yourkshirovi diagnostikovali zapal stredneho ucha. Uz treti tyzden berieme antibiotika, momentalne dostal silnejsiu davku .Ma hlavicku na jednu stranu a mam pocit, ze to nelepsi. Je mozne, ze hlavicka po liecbe sa upravi? Kolko je ptedpoklad liecenia zapalu stredneho ucha?

Je mozne, ze uz treti tyzden sa hlavicka nevracia naspat?

Dakujem za radu a odpoved

pokud má Váš pejsek stále problém ve středním uchu, tak bude mít hlavičku pořád nakloněnou. Až se ouško vyléčí, hlavička by se mu měla zase vrátit. Ale léčení může trvat dlouho, klidně i 6 týdnů. Musíte být trpělivá.

Dermatitidy způsobené kvasinkami rodu Malassezia

Matousek J. L., Campbell K. L. Malassezia dermatitis. Compendium on continuing education 2002;24(4):224-229.

V současnosti popisujeme sedm druhů malasezií – M. pachydermatis, M. furfur, M. sympodialis, M. obtusa, M. restricta a M. slooffiae. M. pachydermatis se obvykle izoluje ze zvířat, zejména z masožravců, a je nejčastějším druhem kvasinek rodu Malassezia u psů. Byla izolována z kůže, zvukovodu, pysků, bukální sliznice, análních váčků, vagíny a anální sliznice zdravých psů, méně často z kůže, análních váčků, uší a sliznic zdravých koček. U koček byly kromě M. pachydermatis zjištěny M. sympodialis a M. globosa.

Lipidy a buňky stratum corneum chrání kůži proti invazi mikroorganismů. Pokud je ochranná bariéra porušena, dochází sekundárně ke kvasinkové a bakteriální infekci. Známo je mnoho primárních kožních a systémových onemocnění, které snižují funkci ochranné kožní bariéry – alergie, hypersenzitivita, endokrinopatie (hypotyreóza, hyperadrenokorticismus), poruchy metabolismu (deficit zinku, kožní neoplazie). K plemenům psů, která jsou predisponována k dermatitidám způsobeným malaseziemi, se řadí např. kokršpaněl, boxer, německý ovčák, Lhasa apso, šicu, maltézký pinč, bígl, čivava, kolie, pudl nebo teriéři. Pravděpodobnost, že antibiotická terapie predisponuje zvířata k infekci malaseziemi je nízká. Existuje jen málo poznatků o predispozičních faktorech u dermatitid a otitid způsobených malaseziemi u koček. V porovnání s normálními kočkami však bylo zvýšené množství malasezií ve zvukovodu a na povrchu kůže zjištěno u koček s FeLV a FIV.

Infekce vyvolané malaseziemi způsobují u psů intenzivní pruritus doprovázený erytémem, tvorbou žlutých šupin a krust. Při masivním postižení mají psi mastnou páchnoucí kůži s hyperpigmentací a lichenifikací. Nejčastěji bývají postiženy tváře, tlapky, ventrální plocha krku a břicho. Infekce však může být lokalizována i v meziprstí, na nehtovém lůžku, pyscích, čenichu a v kožních záhybech. Malasezie jsou také predisponujícím faktorem při vzniku otitis externa, který se projevuje pruritem a žlutohnědým voskovitým exsudátem. U některých psů působí M. pachydermatis jako alergen. Dermatitida způsobená malaseziemi je u koček vzácná. Projevuje se nadměrnou tvorbou mazu, exfoliativní dermatitidou a pruritem. Stejně jako u psů může být predispozičním faktorem pro otitis externa spojené s nadměrným hromaděním cerumenu, zánětem zvukovodu a pruritem.

Zvířata obvykle dobře odpovídají na terapii antimykotiky. U většiny pacientů je nezbytná celková léčba, samotná topická léčba není efektivní a kombinuje se se systémovou. Nejčastěji se používají azoly (ketokonazol, itrakonazol, flukonazol). Tyto přípravky se podávají společně s potravou. Nejčastější nežádoucí účinky – anorexie, průjem, zvracení – se eliminují snížením dávky léčiva nebo jejím rozdělením do dvou dávek. Rovněž se může vyskytnout zvýšení hodnoty jaterních enzymů, ikterus a hepatotoxicita. Ketokonazol se podává v dávce 10 mg/kg/den, itrakonazol 5 mg/kg/den, oba p. o. 21 až 30 dnů. Pokud se nepodaří příčinu eliminovat, pak i déle nebo se terapie opakuje. Griseofulvin není na malasezie účinný.

K lokálním přípravkům patří ketokonazol, mikonazol, sulfid selenu, enilkonazol, propylenglykol (50%), chlorhexidin (více než 1%), nystatin, klotrimazol a dehet. Ušní preparáty proti otitis externa u psů se obvykle skládají z několika komponent. Nejčastěji obsahují klotrimazol, thiabendazol, nystatin a mikonazol. Obvykle se používají spolu s čisticími přípravky, které pomáhají odstranit ze zvukovodu nahromaděný exsudát a zároveň snížují pH. K tomu účelu slouží i roztok kyseliny octové, stejně jako přípravky s obsahem chlorhexidinu, kyseliny salicylové, kyseliny octové nebo borité. Dermatitida nebo otitida způsobená malaseziemi by se měla zlepšit 7 až 14 dní po zahájení léčby. Za tři týdny je vhodné zvíře znovu vyšetřit. Pokud se v cytologickém preparátu stále objevují kvasinky, terapie vyžaduje vyšší dávku antimykotik. Při systémové terapii itrakonazolem nebo ketokonazolem je třeba před zahájením léčby vyšetřit funkci jater a každé 4 – 6 týdnů je monitorovat. Důležité je rovněž zvládnutí predispozičních faktorů pro vznik kvasinkové infekce. U zvířat, u kterých i po vyléčení přetrvává pruritus, je třeba provést antiparazitární ošetření, odblešení nebo test na alergeny prostředí. Pokud se pruritus i nadále vyskytuje, je vhodné zvíře vyšetřit na poruchy metabolismu nebo endokrinopatie.

MVDR.Zbyněk Lonský – veterinární ošetřovna pro malá zvířata, veterinární stomatologie, veterinární ortodoncie.

Malassezia pachydermatis a kožní onemocnění psů

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Kvasinka Malassezia pachydermatis byla spojována se zánětem zvukovodu psů již před čtyřiceti lety. Jedním z nejdůležitějších současných poznatků je závěr, že tuto kvasinku lze též najít na změněných místech nemocné kůže u psů u nichž jsou kožní změny více rozšířené a dále poznatek, že protikvasinková léčba v takovýchto případech přináší výsledky.

M. pachydermatis je normálně přítomná na kůži zdravých psů, nejvíce v oblastech pysků, meziprstí, anální krajině a v oblasti zevního zvukovodu.

U psů s onemocněním kůže, způsobeným touto kvasinkou je počet zárodků v místě onemocnění zvýšen 100 až 10 000 násobně ve srovnání se zdravými psy. Někteří atopičtí psi mají zvýšený výskyt zárodků jak na změněných tak na nezměněných místech kůže. Současně je u nemocných psů zjišťováno na kůži zvýšené množství zárodků rodu Staphylococcus, hrajících při projevech onemocnění též důležitou roli. Faktory, které ovlivňují přeměnu kvasinky z normálního mikroorganismu, přítomného na kůži v původce onemocnění nejsou zcela známy, ale pravděpodobně se jedná o změny, ovlivňující normální fyzikální, chemické nebo imunologické mechanismy omezující normální bakteriologické osazení kůže. Sklony k onemocnění, spojeným s kvasinkou Malassezia pachydermatis se projevují u plemen basset, jezevčík, kokršpaněl, west highland white teriér, pudl a australský silky teriér. Onemocnění se objevuje u všech věkových kategorií psů. Současná onemocnění jako jsou alergie, endokrinní onemocnění a poruchy keratinizace, která jsou považována za jednu z příčin hnisavých zánětů kůže, se vyskytují u velkého množství, ale ne uv šech případů tohoto kvasinkového onemocnění. Někteří klinici uvádějí možný vliv počasí, přičemž na zhoršení stavu má vliv teplo a vlhko.

Klinické změny při onemocnění M. pachydermatis jsou buď lokální nebo celkové. Nejčastěji postiženými krajinami jsou zevní zvukovod, tváře, spodní strana krku, meziprstí, záhyby boltců a slabiny. Změny jsou nejčastěji charakterizovány začervenáním, vypadáním srsti a různými stupni lupovitosti a zvýšené tvorby mazu. Svědivost je střední až velmi silná.

Pro diagnostiku se používají cytologické, histopatologické a kultivační metody. V praxi je součástí diagnostiky dobrá reakce na antimykotické preparáty. Léčba zahrnuje redukci kvasinkové a bakteriální populace na kůži a ovlivnění přidružených onemocnění, která podporují rozvoj infekce. Povrchové umístění infekce podporuje léčbu povrchově užívaných léčiv. Tato léčba je též vhodná z důvodu odstranění výtoků a výrazného zápachu. Autorovi se osvědčily koupele v šampónu s obsahem miconazolu a chlorhexidinu. Podobné účinky mají preparáty s obsahem síry, enilconazolu a benzoylperoxidu. Celková léčba je vhodná zvláště v případech, kdy majitel nemůže psa koupat nebo když jsou příznaky velmi těžké. Onemocnění má sklon k opakování a v některých případech je nutné léčit i dlouhodobě, někdy po celý život zvířete.

Zdroj: Ross Bond, Royal Vet. College, University of London

Leave a Reply