Ušní infekce plísňové nebo bakteriální plíce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Gynekologické problémy. Jak léčit mykózu nebo bakteriální infekci?

Obtíže v gynekologické oblasti přivádí do lékárny mnoho žen. Většinou přicházejí ženy se zcela přirozeným ostychem o svých intimních obtížích hovořit. Lékárník jako zdravotnický profesionál je však schopen i o intimních obtížích mluvit citlivě a bez patosu.

Vaginální dyskomfort nemá jasnou definici, představuje formu nepohodlí v intimní oblasti ženy. Jedním z nejčastějších stesků žen s dyskomfortem je poševní výtok. Na začátku je potřeba zdůraznit, že ne každý výtok znamená infekci. Určité množství výtoku z pochvy je přirozené. Jeho množství a charakter se mění podle fáze cyklu. Přirozený výtok je čirá až mléčně bílá tekutina, bez zápachu, na spodním prádle může zežloutnout. Důležité je sledovat, jestli je výtok jiný než obvykle (např. hrudkovitý, zapáchající, zbarvený apod.) a jestli je výtok doprovázen ještě dalšími projevy (svědění, pálení, bolest, zarudnutí nebo otok) – tyto dva faktory mohou svědčit pro přítomnost infekce.

Důvodů, proč se u ženy objeví poševní dyskomfort, je celá řada. Nejčastěji se jedná o přemnožení mikroorganismů – kvasinek či bakterií.

Mykózy (vaginální kandidóza): přemnožení kvasinek

Kvasinky jsou přirozenou součástí poševní mikroflóry a za normálních podmínek nezpůsobují žádné obtíže. Často ovšem dochází k jejich přemnožení a vzniku obtíží.

Faktory, které podporují vznik kvasinkové infekce:

 • po léčbě antibiotiky
 • při cukrovce
 • v těhotenství
 • při stresu
 • při užívání hormonální antikoncepce
 • kolísání hormonálních hladin během cyklu
 • po konzumaci přemíry sladkých nápojů, pokrmů a bílé mouky
 • při používání slipových vložek a parfémovaných toaletních papírů
 • při nošení nevhodného oblečení (např. těsné spodní prádlo ze syntetických materiálů)
 • špatná intimní hygiena – nevhodné přípravky na mytí (běžná mýdla a sprchové gely), nedostatečná intimní hygiena

Charakteristickým průvodním jevem přemnožení kvasinek bývá hutný, hrudkovitý, nepáchnoucí výtok. Mohou se přidružit svědění, začervenání, otok.

K léčbě se využívají přípravky ze skupiny antimykotik, které jsou na trhu dostupné v různých formách s lokálním účinkem – vaginální čípky, krémy a vaginální tablety. Tyto přípravky si můžete pořídit v lékárně bez lékařského předpisu. Nejčastěji obsahují některou z těchto látek: klotrimazol (Canesten®, Jenamazol®, Candibene®) a ekonazol (Gyno-pevaryl®)

 • účinnost obou těchto látek je stejná, ekonazol však častěji způsobuje nežádoucí účinky (mírného charakteru – svědění, vyrážka, pálení)
 • délka léčby je přímo úměrná intenzitě obtíží, k přeléčení je vhodnější zvolit několikadenní léčbu, abychom předešli recidivě (návratu obtíží)
 • antimykotika mají efekt při akutní/ojedinělé atace, u vracejících se potíží je jejich účinnost nižší (přechodný účinek) a je potřeba obtíže řešit komplexně (nejlépe po poradě s gynekologem)
 • aplikační formu je potřeba zvolit podle druhu a intenzity potíží (postižení zevního nebo vnitřního genitálu, přítomnost/absence výtoku atd., s výběrem vám v případě potřeby ochotně poradí lékárník)

Existují rovněž antimykotika s celkovým účinkem, která jsou vázána pouze na lékařský předpis. Nejčastěji jsou předepisovány tablety s obsahem flukonazolu.

Bakteriální infekce (bakteriální vaginóza)

Přemnožení bakterií (endogenní původ)

Ve vaginálním prostředí ženy žije přirozeně celá řada bakterií – uvádí se, že největší zastoupení mají laktobacily. Přirozené pH pochvy, které by mělo být optimálně v rozmezí 4 – 4,5 (kyselé pH), zajišťuje vhodné prostředí pro udržení laktobacilů na sliznici a jejich rozmnožování.

Laktobacily chrání vagínu před pomnožením ostatních bakterií a vzniku obtíží. Zjednodušeně řečeno dochází při bakteriální vaginóze z různých příčin k poklesu počtu laktobacilů a následnému přemnožení ostatních bakterií. Přemnožení těchto ostatních bakterií vyvolává obtíže.

Infekce (exogenní původ)

K infekci však může dojít i zanesením bakterií z vnějšího prostředí do pochvy (např. pohlavním stykem)

Charakteristickým příznakem bakteriálních infekcí bývá hojný, šedavý, řídký výtok s charakteristickým rybím zápachem. Důležité je říci, že u mnoha žen probíhá bakteriální infekce bez výtoku, pouze s mírnými obtížemi (pálení, svědění zevního genitálu).

Léčba bakteriálních infekcí

Užívání (případně zavádění) antibiotik s obsahem metronidazolu, nifuratelu nebo klindamycinu, která jsou vázána pouze na lékařský předpis.

Okyselení prostředí pochvy – snížení pH (např. vitamín C, kyselina mléčná).

 • v nízkém pH se dobře daří laktobacilům, naopak pro přemnožení ostatních bakterií je kyselé prostředí nevhodné (ostatní bakterie lépe rostou v prostředí s vyšším pH)
 • pozor: přílišné snížení pH v kombinaci s dalšími faktory může vést k přemnožení kvasinek (kyselé prostředí a náhlé velké výkyvy pH kvasinkám svědčí)

Dodání laktobacilů, které jsou přirozenou součástí vaginy a brání nadměrnému množení ostatních bakterií (nejlépe lokální aplikací přípravků s obsahem laktobacilů).

Doplňkové přípravky

Tyto přípravky můžete používat jako doplněk při léčbě (prevenci) vaginálních obtíží, ať už kvasinkového, nebo bakteriálního původu.

Přípravky s protizánětlivými a antiseptickými účinky

 • benzydamin (Rosalgin®)
 • tetraboritan sodný (např. v globulích připravovaných v lékárně), který zároveň upravuje pH
 • olej tea tree (Femigel®)

Přípravky okyselující poševní prostředí

Bakteriální lyzáty (Candivac ®) vhodné k dlouhodobému užívání při opakujících se potížích

Přípravky pro intimní hygienu – intimní mycí gely s obsahem kyseliny mléčné, lubrikační gely s obsahem tea tree oleje

Během léčby vaginálního dyskomfortu je doporučováno zdržet se pohlavního styku a při opakujících se obtížích je vhodné uvažovat i o současném přeléčení partnera. Je důležité zdůraznit, že neexistuje jeden univerzální přípravek, který by od potíží pomohl všem. Existuje však celá řada možností, jak s vaginálním dyskomfortem úspěšně bojovat. V lékárně vám s výběrem vhodného přípravku rádi poradíme.

Příčinou vaginálního dyskomfortu může být i vysychání sliznice pochvy.

 • v přechodovém věku ženy: věkem podmíněné ztenčování sliznice a snížení lubrikace pochvy úbytkem estrogenů
 • v mladším věku ženy: po porodu, při užívání antikoncepce s nízkým obsahem hormonů, stres, psychické příčiny

Řešení suché sliznice pochvy je používání zvlhčujících lubrikačních gelů, gynekolog může předepsat estrogenový krém nebo tablety.

Samostatnou kapitolu tvoří vaginální infekce v těhotenství a rizika s nimi spojená. Může se jednak o klasickou kvasinkovou/bakteriální infekci, hrozí však i závažnější infekce bakterií Streptococcus agalactiae. Detekce této bakterie v pochvě ženy se provádí standardně stěrem v 36.-37. týdnu těhotenství (v těhotenské průkazce je toto vyšetření označeno jako GBS nebo SGA). Tato bakterie není nebezpečná pro matku, ale může způsobit komplikace u novorozence (závažné infekce postihující například plíce nebo mozkové blány). Nejčastěji se řeší profylaktickým podáním penicilinových antibiotik. Pokud jste těhotná a máte jakékoliv příznaky vaginálního nepohodlí, neprodleně se obraťte na svého gynekologa.

Svědění, pálení, případně jiné nepohodlí nemusí být způsobeno pouze dysbalancí ekosystému pochvy a zánětem. Příčinou mohou být závažnější onemocnění – pro příklad uvádím kapavku, chlamydie, syfilis, případně dermatózy, prekancerózy až nádorové onemocnění. Pokud si tedy nejste jistá původem infekce nebo se stav nezlepší ani po přeléčení, případně se potíže vracejí, obraťte se na svého gynekologa, který provede potřebná vyšetření k odhalení příčiny problémů.

Lékárna BENU, Česká Lípa

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

Vše o lécích

Filtr článků

Nově v této sekci

Diabetes u dětí 3.4.2018

Pokud mluvíme o diabetu u dětí, máme tím zejména na mysli diabetes mellitus neboli cukrovku 1. typu (DM 1. typu). Jedná se o chronické (dlouhodobé) autoimunitní onemocnění, kdy lidské…

Problémy s trávením 23.3.2018

Češi patří k národům, u kterých je přejídání téměř na denním pořádku. Následkem nejsou jen akutní trávicí potíže nebo občasné pálení žáhy či nadýmání, ale také…

Psoriáza neboli lupénka 21.3.2018

Psoriáza je velice časté kožní onemocnění. Postihuje více než 2 % populace. Na našem území je ovšem známější pod názvem lupénka . Tento název jedním slovem vystihuje hlavní a…

Sledujte nás

Jsme také na sociálních sítích

Mobilní aplikace

Potřebujete vyhledat nejbližší lékárnu ve svém mobilním telefonu? Můžete si stáhnout bezplatnou aplikaci pro Android a iOS.

bakteriální infekce

VIROVÁ NEBO BAKTERIÁLNÍ INFEKCE UCHA

Virová infekce ucha

 • Může zasáhnout jakoukoli část ucha.
 • Není tak častá jako bakteriálníinfekce.
 • Může být způsobena působením viru nebo může dojít k systémovému virovému onemocnění, jako je například chřipka nebo nachlazení.
 • Uši jsou náchylné k sekundární infekci z horních cest dýchacích, díky Eustachově trubici, která spojuje uši s nosohltanem.
 • Všechny infekce nosních nebo ústních dutin mají potenciál šířit se do uší přes Eustachovu trubici.
 • Děti jsou ve srovnání s dospělými náchylnější na infekci Eustachovy trubice.

Zveřejněno dne: 30.4.2013

Diskuze: Re: hnisavé ložisko a bolest zad u kočky

Vezměte kočičku na kontrolu k veterináři. Po třech dnech sice nebude ještě bakteriální infekce zažehnána, ale nic nezkazíte, když necháte zkontrolovat průběh léčby. Lékař se také může více soustředit na vyšetření dutiny břišní například rentgenem nebo magnetickou rezonancí.

Odesláno dne: 29.2.2016 uživatelem Jindra

VIROVÁ NEBO BAKTERIÁLNÍ INFEKCE UCHA

Virové příznaky ušní infekce

Symptomy virové infekce ucha závisí na tom, v které části ucha se infekce nachází.

U dospělých symptomy zahrnují:

Příznaky u kojenců jsou:

 • popudlivost
 • potíže se spánkem
 • tahání uší
 • horečka
 • výtok z uší
 • ztráta rovnováhy
 • známky sluchových obtíží

Zveřejněno dne: 30.4.2013

Diskuze: Re: Lysiny u kočky

Příčinou můžou být blechy, svrab, kožní infekce a další. Pro zahájení účinné léčby bude třeba provést vyšetření. Antibiotika by pomohla pouze v případě, kdyby kočku postihl bakteriální zánět kůže. Na ostatní možné příčiny by antibiotika neúčinkovala. Vezměte kočku k veterináři a hned se dozvíte co ji to trápí a čím ji nejrychleji můžete pomoct.

Odesláno dne: 7.1.2017 uživatelem Cempírek

VIROVÁ NEBO BAKTERIÁLNÍ INFEKCE UCHA

Léčba virové infekce ucha

Léčba virové infekce ucha závisí na typu ušní infekce, například infekce středního ucha nebo infekce vnitřního ucha.

 • Léky proti bolesti pomáhají se zmírněním bolesti, která přichází s ušní infekcí.
 • Ústní nebo nosní spreje pomáhají zabránit šíření infekce z nosu či úst do ucha.
 • Odstranění nahromaděné tekutiny ve vnitřním uchu lze provést pomocí Myringotomu.
 • Vyhněte se prudkému foukání z nosu během nachlazení či infekce dýchacích cest.
 • Kojencům by mělo být podáváno mléko a strava správným způsobem (dle hygienických zásad), aby nedošlo k infekci Eustachovy trubice.
 • Posilte svůj imunitní systém pomocí vitamínových a minerálních doplňků.
 • Pokud si všimnete příznaků ušní infekce, měli byste vyhledat lékaře, který stanoví léčbu.

Zveřejněno dne: 30.4.2013

Diskuze: Re: je bakteriální zápal plic nakažlivý?

Bakteriální zápal plic je nakažlivý, sice ne jako chřipka, ale přenos je možný kontaktem. Ochrana vaší dcery ošetřovatelky je možná pomocí přídavné roušky na obličej a důsledného mytí rukou.

Odesláno dne: 29.9.2017 uživatelem Cempírek

BABSKÉ RADY NA BOLEST V KRKU

Nejčastějšími příčinami bolesti v krku jsou bakteriální a virové infekce, svou roli hraje i alergie, znečistěné ovzduší, suchý vzduch a tabákový kouř. Viry vyvolané nachlazením napadají sliznici v hrdle přímo, v případě alergie vzniká bolest v krku následkem přítomnosti většího množství hlenu a otoku sliznic. Při virové infekci bývá nástup bolestí prudký, ale bolest v krku také rychleji odchází a její průběh je mírnější. Bakteriální infekce je vždy těžší, způsobuje silnou bolest v krku, obtíže při polykání a je provázena horečkou.

Častokrát je bolest v krku způsobena virovou infekcí:

 • nachlazení;
 • infekce hlasivek;
 • mononukleóza (virová infekce, která má tendenci způsobit přetrvávající bolest v krku);
 • jiné virové infekce, například příušnice nebo chřipka.

Bakteriální infekce způsobující bolest v krku:

 • zánět nebo infekce mandlí (angína);
 • zánět epiglottis (epiglititida);
 • zánět čípku;
 • ve vzácných případech může být způsobena pohlavně přenosnými chorobami (kapavka nebo chlamydie).

Mezi další příčiny bolesti v krku patří dráždivé poranění, které trvá déle než týden:

 • podráždění hrdla z důvodu nízké vlhkosti, kouření, znečištění ovzduší, křiku nebo vysušení nosní dutiny;
 • dýchaní ústy, zejména při alergii nebo při ucpaném nosu;
 • pálení žáhy;
 • poranění zadní části krku;
 • chronický únavový syndrom (onemocnění, které způsobuje extrémní únavu).

Zveřejněno dne: 24.1.2016

Diskuze: Re: Hnisavy vytok

Některé vaginální výtoky jsou u žen normální. Často jsou čiré nebo bělavé s minimálním zápachem. Jestliže výtok změní barvu, zápach nebo texturu, může to být známka infekce, ačkoli některé změny v průběhu menstruačního cyklu jsou běžné. Infekce mohou být doprovázeny dalšími příznaky, jako je svědění, pálení, nepohodlí nebo špinění.

Nejčastější příčinou zeleného vaginálního výtoku je sexuálně přenosná infekce známá jako trichomoniáza. Výtok často zapáchá a typicky je více žlutozelený než čistě zelený. Pohlavní styk a močení mohou způsobovat nepohodlí a genitální oblast může být svědivá. Může se také objevit bolest v pánvi, ale není častá.

Vaginální výtok může být rovněž spojen s kapavou nebo chlamýdií, potom je spíše žlutý nebo zakalený. Bakteriální vaginóza má typicky bílý výtok se zápachem. Barevný výtok se může objevit v případě, když je v pochvě cizí tělo, například zapomenutý tampon.

Trichomoniazu lze snadno diagnostikovat odběrem vzorků. Vzhledem k tomu, že je sexuálně přenosná, mohou být provedeny současně testy na jiné infekce, včetně kapavky a bakteriální vaginózy. Trichomoniaza, kapavka a bakteriální vaginóza jsou léčitelné vhodnou antibiotickou terapií. Pokud je přítomno cizorodé těleso, bude nutné jej odstranit a antibiotika se mohou použít k léčbě jakékoli potenciální infekce.

Vzhledem k tomu, že podmínky, které způsobují zelený vaginální výtok, jsou často léčitelné, a protože mohou být přenosné na jiné osoby nebo mohou způsobit závažné komplikace, vyhledejte okamžitou lékařskou péči, pokud máte takový výtok. Navštivte svého gynekologa a sdělte mu svůj stav.

Odesláno dne: 13.9.2017 uživatelem Cempírek

VAGINÁLNÍ KVASINKOVÁ INFEKCE

Lze zabránit vaginální kvasinkové infekci?

Dobrá hygiena genitálií může pomoci předejít této infekci:

 • Udržujte vagínu a její okolí čisté. Používejte jemné, neparfémované mýdlo a vodu.
 • Po močení se utírejte zepředu dozadu, aby se zabránilo šíření kvasinkové nebo bakteriálníinfekce z řitního otvoru do pochvy nebo močových cest.
 • Noste spodní prádlo z materiálu, který nezadržuje teplo a vlhko. Doporučuje se nošení bavlněného spodního prádla.
 • Vyvarujte se nošení přiléhavého oblečení, protože zvyšuje tělesnou teplotu a vlhkost v genitální oblasti.
 • Nenoste mokré plavky, způsobují vlhkost v genitální oblasti.
 • Často vyměňujte vložky nebo tampony.
 • Sprcha, tampony, deodoranty, spreje a prášky mohou narušit rovnováhu organismů v pochvě.

Zveřejněno dne: 6.1.2013

Diskuze: je bakteriální zápal plic nakažlivý?

Dnes mi v nemocnici diagnistikovali bakteriální zápal plic, zatím jen s domácím léčením a antobiotikama Stará se o mne dcera, může to ode mne dostat, je tento zápal infekční? V nemocnici jsem se zapomněla zeptat. Děkuji

Odesláno dne: 29.9.2017 uživatelem Anna Pavlů

VAGINÁLNÍ KVASINKOVÁ INFEKCE

Příznaky vaginální kvasinkové infekce

Kvasinková infekce způsobuje svědění, bolestivost, bolest nebo pálení při močení či při sexu. Některé ženy mohou mít výtok, který nezapáchá, vypadá jako tvaroh a objevuje se asi týden před menstruací.

Zveřejněno dne: 6.1.2013

Diskuze: Re: rýma u psa

Veterinář je v tomto případě prospěšný, protože váš pejsek má nejspíše bakteriální zánět dutin a bude potřebovat antibiotika.

Odesláno dne: 2.5.2016 uživatelem Kamča

ZÁNĚT SPOJIVEK

Kapky na zánět spojivek

Na bakteriální zánět spojivek se využívají antibiotikové kapky do oka. Ty vám může předepsat pouze váš oční lékař. U alergického zánětu spojivek je zase třeba používat protialergické přípravky. Na začátku se používá antihistaminikum. Na virový zánět se využívá oftalmologikum.

Zveřejněno dne: 2.6.2014

Diskuze: Re: cervene skvrny

Vzadu na jazyku jsou takové červené hrbolky, které vystupují z šedší tkáně. Někdy se stane, že se zduří a pak vytvářejí pocit, že vám uvízlo jídlo v krku. Zduření nastává jako reakce většinou na bakteriální nákazu. Někdy si s ní poradí imunitní systém a zduření za den dva zmizí. Někdy to nezvládne a infekce propukne s typickou bolestí a škrábáním v krku. preventivně můžete zkusit kloktat Stopangin nebo kloktadlo JOX. Žlutý povlak na jazyku může být způsoben kouřením. Zkuste ho odstranit dvouminutovým výplachem úst pomocí čerstvě vymačkané neředěné citronové šťávy.

Odesláno dne: 2.10.2015 uživatelem Cempírek

VAGINÁLNÍ KVASINKOVÁ INFEKCE

Diagnostika vaginální kvasinkové infekce

Pokud si nejste jistá, jakým onemocněním trpíte, navštivte svého lékaře, který podle popsaných příznaků nemoc stoprocentně rozpozná. Jestliže jste těhotná, určitě podstupte vaginální vyšetření u svého gynekologa.

Zveřejněno dne: 6.1.2013

Diskuze: Re: hematom v uchu

je třeba zaměřit se na příčinu – velmi často to bývá např. neřešený zánět v uchu, kdy pejsek z důvodu svědění stále třepe hlavou a cévky v uchu praskají.

Pokud je ale již původní příčina vyřešena a problém stále trvá, bude zřejmě zapotřebí razantnější chirurgické ošetření v celkové narkóze, které spočívá v naříznutí a důkladném prošití ušního boltce s drenáží pro odtok tekutiny.

Po tomto zákroku je důležité, aby měl pes ochranný límec min. 14 dní a za účelem snížení bakteriální infekce byl pod antibiotickou clonou.

Nežádoucí reakcí bývá někdy zkrabacení boltce, což je ale pouze kosmetický problém. V případě tohoto typu zákroku recidivy časté nebývají.

Odesláno dne: 10.6.2016 uživatelem Michaela Hrachová

HERPES U PSA

Klinický nález není pro herpesvirovou infekci typický a nepostačuje k určení diagnózy. Netypické jsou i odchylky v biochemickém a krevním obrazu. Diagnóza je založena na průkazu viru (vzorky tkání z uhynulého štěněte, plodových obalů) nebo na vzestupu protilátek proti herpesviru v krevním séru.

U dospělých psů probíhá infekce zpravidla bez příznaků, prokázání protilátek proti herpesviru bývá negativní. Proto se doporučuje zjišťovat protilátky na herpesvirus u fen s problematickou březostí, málopočetnými vrhy, s méně životaschopnými štěňaty a s brzkým úhynem štěňat 10 až 14 dnů po porodu.

U novorozenců bývá terapie neúčinná, protože onemocnění má velmi rychlý průběh. U starších psů je stanovena terapie pouze dle klinických příznaků (zpravidla podávání antibiotik k potlačení možné druhotné bakteriální infekce).

Protože virus přežívá v sekretech pouze krátkou dobu, dochází k infekci nejčastěji přímým kontaktem s nemocným zvířetem. Proto je nutné jedince s občasnými výtoky z nosu, z pochvy (u fen), nebo se záněty předkožky a žaludu (u psů), oddělit od vrhu a ostatních zdravých psů. Dále se doporučuje udržovat teplotu vnějšího prostředí u novorozených štěňat mezi 36–37,7 °C se 45–55% vlhkostí. Je také velmi vhodné oddělit jednotlivé feny tři týdny před porodem a tři týdny po porodu, protože infekce získaná v tomto období je nejčastější příčinou úhynu sajících štěňat.

Zveřejněno dne: 17.12.2015

Diskuze: Re: ivetaazdenek@email.cz

Recept na čaj z olivových lístků

Vezměte 10-20 zralých nepoškozených olivových listů ze zdravé rostliny. Důkladně je opláchněte ve vodě a mírně osušte. Mokré lístky umístěte na suchém a chladném místě po dobu 3 až 7 dní, dokud nebudou zcela vysušeny. V případě potřeby pak vezměte 10 až 15 sušených olivových listů na šálek vody a dejte je do nádoby vařit na 5 minut. Sejměte z plotýnky a nechte ještě listy plavat v převařené vodě po dobu 2-3 minut, dokud tekutina nedostane krásnou zlatavou barvu, pak teprve podáváme. Můžete přidat cukr, pokud si přejete. Čaj se dá pít teplý, ale vynikající je i studený.

Ještě zmíním léčivé účinky:

– snižuje krevní tlak

– snížuje predispozice ke krevním sraženinám (posiluje účinky Warfarinu)

Odesláno dne: 2.8.2016 uživatelem Kamča

ROTAVIRY U DĚTÍ

Jak dlouho trvá rotavirová infekce

Většina rotavirových infekcí trvá zhruba 3 až 9 dnů a jejich průběh bývá obvykle nekomplikovaný. V některých případech vede infekce až k těžké dehydrataci, která může v krajních případech skončit i smrtí. Téměř každé čtyřicáté dítě s rotavirovou infekcí je nutné hospitalizovat a zavést mu nitrožilní výživu.

Zveřejněno dne: 14.6.2017

Diskuze: jak dlouho púsobí antibiotika po dobrání

Antibiotický účinek léků proti bakteriální infekci se po ukončení léčby vytrácí po uplynutí dvojnásobné doby, která byla mezi dávkami.

Odesláno dne: 8.4.2017 uživatelem Tomi

ZNÁMKY A PŘÍZNAKY INFEKCE MOČOVÝCH CEST

Bolest močových cest

Infekce močových cest se vyznačuje bolestí při močení. Můžete také cítit pálení, křeče nebo matnou bolest v dolní části zad či pánve. Bolestivé močení je způsobeno bakteriemi, které vyvolávají podráždění močové trubice. V tomto případě dochází ke znatelnému pálení nebo bolesti v pánvi. Bolest zad je způsobena bakteriemi dráždícími ledviny.

Zveřejněno dne: 30.6.2013

CHOROBY A ŠKŮDCI VINNÉ RÉVY

Bakteriální choroby

Bakteriální skvrnitost listů (Pseudomonas syringae)

 • příznaky: na plně vyvinutých listech se objeví zřetelné drobné světlezelené až žlutozelené, skvrny, ohraničené žilnatinou. Skvrny jsou ojedinělé nebo ve skupinách. Postižená místa červenají, hnědnou a postupně nekrotizují. Na okrajích skvrn postupně vznikají další světlé skvrny. Silně postižené listy žloutnou nebo červenají a předčasně opadávají. Bakterie přetrvávají dlouhodobě epifyticky na rostlinách a za příznivých podmínek napadají pletiva listů
 • ochrana: k výskytu dochází zejména za deštivého počasí, na teplotě nezáleží, výskyt této choroby tedy omezí všechna opatření, která zajistí plnou vitalitu keřů, zejména jejich vyrovnaná výživa
 • fotografie této choroby najdete mimo jiné tady: bakteriální skvrnitost listů foto.

Bakteriální nádorovitost révy

(Rhizobium radiobacter, syn. Agrobacterium tumefaciens; Rhizobium vitis, syn. Agrobacterium vitis)

 • příznaky: na hlavě keře nebo na kmínku se objevují různě velké a utvářené nádory. U sazenic jsou nádory obvykle v místě srůstu roubu a podnože a na bázi podnožového řízku. Nádory jsou zpočátku bílé nebo zelené, měkké, květákovité, později tvrdnou a dřevnatí. Postižené keře mají světlejší a menší listy a kratší a slabší přírůstky. Silně postižené keře slaběji rostou a dávají menší a méně kvalitní sklizeň
 • ochrana: je třeba zabránit nebo omezit poranění včetně poškození mrazem a případná poranění ošetřit. Důležité je zlikvidovat napadené rostliny. Riziko napadení omezuje správná péče a harmonická výživa, která zajistí plnou vitalitu keřů
 • fotografie této choroby najdete mimo jiné tady: bakteriální nádory u révy foto.

Zveřejněno dne: 16.1.2015

BÍLÝ POVLAK NA JAZYKU U KOJENCE

 • Někdy kvasinková infekce vymizí spontánně.
 • Vhodné je vytírat ústa roztokem jedlé sody.
 • Roztoky s protiplísňovými neboli antimykotickými účinky jsou jen na předpis.
 • Při vážnějších stavech se podávají celostní antimykotika.

Své kroky byste měli vždy konzultovat s pediatrem. Neléčená, respektive nesprávně léčená kandidóza by se mohla rozšířit. Léčená kvasinková infekce by měla zmizet do týdne.

Zveřejněno dne: 14.12.2012

VAGINÁLNÍ KVASINKOVÁ INFEKCE

Léčba vaginální kvasinkové infekce

Pokud jste měla dříve kvasinkovou infekci a dokážete rozpoznat příznaky, ale hlavně pokud nejste těhotná, můžete se léčit sama léky, které lze koupit bez lékařského předpisu. Většinou se používají fungicidní krémy nebo čípky, které vložíte do pochvy, nebo antimykotické tablety, které se užívají perorálně. Pokud jsou příznaky mírné, můžete počkat, zda se uklidní samy. Kvasinková infekce se však může objevit i během těhotenství, v tom případě byste neměla používat přípravky na kvasinkovou infekci bez konzultace s lékařem.

U mnoha žen dochází k opakující se infekci. Jestliže jste měla čtyři nebo více kvasinkových infekcí za rok, navštivte svého lékaře. Budete se muset podrobit testům, které zjistí, zda není kvasinková infekce způsobena jiným zdravotním problémem, například cukrovkou.

Zveřejněno dne: 6.1.2013

DOMÁCÍ LÉČBA VAGINÁLNÍ KVASINKOVÉ INFEKCE

Čajovníkový olej tea tree oil proti kandidě

Zveřejněno dne: 6.7.2012

KVASINKOVÁ INFEKCE U KOJENCE

Příčiny vzniku

Mezi kvasinkové infekce patří moučnivka a plenková dermatitida. Moučnivka postihuje hlavně novorozence a kojence. Moučnivka se u dětí po porodu může objevit v případě, že jejich matka měla vaginální kvasinkovou infekci, dále při kojení z matčiných prsů, při léčbě antibiotiky či u dětí s poruchami imunitního systému. Plenková dermatitida se vyskytuje v místech zakrytých plenkami. Častou příčinou je nadměrná vlhkost způsobená močí a potem pod plenkami.

Zveřejněno dne: 15.10.2015

GARDNERELLA VAGINALIS

Co je to gardnerella vaginalis

Gardnerella vaginalis patří mezi poměrně časté vaginální infekce s dominantně (nikoliv výhradně) sexuálním transferem. Gardnerella není vyloženě infekce, spíše jde o takzvanou dysmikrobii, často při současném nedostatku laktobacilů. Tato dysmikrobie se projevuje spíše zapáchajícím výtokem připomínajícím zápach rybiny. U problému je důležité upravit pH poševního prostředí a obnovit laktobacilovou populaci. Také je vhodné mít pohlavní styk s kondomem či přerušovaný styk, protože sperma má zásaditou povahu a negativně narušuje přirozené kyselé prostředí v pochvě.

Zveřejněno dne: 17.1.2015

HYPERMANGAN – POUŽITÍ

Plísňové infekce

Manganistan draselný inhibuje plísňové infekce. Mykóza nohou se například projevuje svěděním nebo pálením vyskytujícím se obvykle mezi prsty. Také dochází k zarudnutí nebo šupinatění kůže, což vyvolává pocit pálení nohou. Tyto příznaky jsou použitím hypermanganu zlepšeny, jelikož dochází k inhibici růstu plísní. Stačí postiženou nohu ponořit do roztoku manganistanu draselného po dobu 15 minut. Tato aplikace se provádí dvakrát denně po dobu tří týdnů. Vedlejší účinek manganistanu draselného zahrnuje dočasné zhnědnutí nohy.

Zveřejněno dne: 3.6.2013

DOMÁCÍ LÉČBA VAGINÁLNÍ KVASINKOVÉ INFEKCE

Borová voda na kvasinkové infekce pochvy

Zveřejněno dne: 6.7.2012

ZNÁMKY A PŘÍZNAKY INFEKCE MOČOVÝCH CEST

Infekce močových cest

Zánět močových cest způsobuje přítomnost škodlivých bakterií ve sliznicích dolních močových cest a měchýře. V 80 % jde o bakterie Escherichia coli, v 5–15 % pak o Staphylococcus epidermidis a Enterococcus faecalis či Streptococcus viridans. Opakované infekce nemocných po předchozí časté léčbě antibiotiky způsobují v 5–10 % již vyselektované odolné bakterie, jako je Pseudomonas sp., Klebsiella sp. a Proteus sp. Všechny tyto bakterie jsou velmi důležitými obyvatelkami střevní mikroflóry, kde některé z nich hrají velmi důležitou roli při trávení. Problém však může přijít ve chvíli, kdy tyto bakterie opustí své přirozené prostředí a z konečníku „vycestují“ do močové trubice a dále do močového měchýře. Tady se totiž z přátelských bakterií rázem stávají nechtěnými a škodlivými vetřelci.

Zveřejněno dne: 30.6.2013

BABSKÉ RADY NA BOLEST V KRKU

Doporučení

 • Používejte zvlhčovač vzduchu, brání vysychání sliznic.
 • Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným místnostem.
 • Pijte hodně tekutin (osm i více šálků denně). Vhodnější jsou teplé tekutiny, například polévky a čaj.
 • Bolest v krku zmírňuje časté kloktání během dne. Zkuste tato bylinková kloktadla: vroucí vodou spařte směs vodilky, lékořice, malinového listí a amerického jilmu, sceďte a vychlaďte, aby byl čaj vlažný; nebo přelijte lžičku šalvěje 200 ml vroucí vody, nechte zchladnout a sceďte.
 • Lékař by vám neměl předepisovat antibiotika, není-li potvrzeno, že jde o bakteriální infekci. Antibiotika mohou zničit ve střevech užitečné bakterie, které udržují správnou funkci zažívacího ústrojí; doplňte je proto vždy užíváním probiotik.
 • Zvládnout nachlazení a zabránit rozvoji bolesti v krku mohou pomoci zinkové pastilky.

V následujících případech se doporučuje vyhledání lékařské pomoci:

 • Je-li bolest v krku velmi silná, může jít o bakteriální infekci.
 • Máte-li horečku přes 38 °C bez příznaků nachlazení.
 • Máte-li velmi silné polykací obtíže.
 • Objeví-li se zároveň vyrážka.
 • Trvá-li mírná bolest v krku déle než týden.

Zveřejněno dne: 24.1.2016

Mějte stále při ruce aktuální dění na webu ČeskáOrdinace.cz. Stáhněte si naši aplikaci pro mobilní zařízení Android.

Veroval CRP domácí test

Energy CYTOSAN Inovum 90 kapslí

Chilly Intimní gel Chilly (Intima Antibacterial) 200 ml

Energy Cytosan 90 kapslí

Clinex Phytoxan 30 tablet

Clinex Phytoxan 2 x 30 tablet

Knihy Dohoda s nemocí I. díl (Valerij Sinelnikov)

Sebamed Mycí emulze na obličej a tělo Classic (Liquid Face & Body Wash) 1000 ml

Sebamed Mycí emulze na obličej a tělo Classic (Liquid Face & Body Wash) 200 ml

Alva Rhassoul Tyčinka na akné 5 ml

Sebamed Jemná mycí emulze na obličej a tělo s pumpičkou Classic (Liquid Face & Body Wash) 400 ml

Knihy Nemoc jako cesta (Thorwald Dethlefsen, Dr. Ruediger Dahlke)

Knihy Nebuď potravou pro houbu Candida (Andrzej Janus)

Alva Harmonizující krém Salva-Derm – pro velmi citlivou a problematickou pleť 50 ml

Beurer Digitální teploměr do ucha FT 58

Lavena Intimní gel pro těhotné ženy Maternea (Intimate Gel) 200 ml

MiraTes Syfilis Test 1 ks

Herb Pharma Pureceutical – dvojfázový čisticí roztok na stahování pórů 125 ml

Klas Super Acidophilus plus 6 miliard 60 kapslí

Energy DROSERIN 50 ml

Energy Grepofit nosol aqua – antimikrobiální a protizánětlivý nosní sprej

Energy Grepofit spray 14 ml

Energy Peralgin 120 kapslí

Energy Probiosan 90 kapslí

GreenSwan GS Imunostim 60 tbl.

LR Aloe Vera sprej první pomoci 400 ml

Miradent Čistič jazyka Tong-Clin De Luxe Růžový

Miradent Čistič jazyka Tong-Clin De Luxe Modrý

Paul Mitchell Lavender Mint Essential Oil 10 ml

Fytofontana Aurecon drops ušní kapky 10 ml

zácpa rychlá pomoc

březová voda

rakovina konečníku příznaky

pásový opar inkubační doba

co na suchý dráždivý kašel babské rady

recept na čaj z rýmovníku

svrab u člověka fotogalerie

bolest ledvin

chlamydie příznaky

Re: Re: Re: Re: prodán adipex

Mam zajem o Adipex mate jeste k prodeji 733252842

skořice a krevní tlak

Dobrý den prosím mám dotaz dcera má problémy s nízkým tlakem může jíst skořici ?A prosím co by měla.

Nežádoucí účinky

Došel si někdo z Vás co to užívá na jaterní testy?

Re: Re: Re: Re: prodán adipex

Dobrý den koupím adipex. Je možné se nějak domluvit? Email klalka123@email.cz. Děkuji

Re: Re: Re: furolin diskuze

Dobrý den,i já přidávám své zkušenosti s tímto “lékem”.Po využívání téměř celého balení jsem zažila rychlou.

Leave a Reply