Ušní infekce houbových infekcí (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Ušní choroby koček

Ušima kočka jednak vnímá zvuky, jednak v nich má uloženy orgány ovládající rovnováhu. Infekce středního a vnitřního ucha mohou proto způsobit i problémy s pohyblivostí i se sluchem.

Nejběžnější příčinou infekce jsou mikroorganismy, cizí předměty nebo ušní roztoči. Vnějšími projevy ušních poruch jsou především trvalé škrábání, potřásání hlavou, cukání ušima a výtok z uší.

Hluchota může být důsledkem infekce, ale častěji jde o vrozený defekt. U starých koček dochází k částečné ztrátě sluchu.

Ušní roztoči

Roztoči se vyskytují téměř u všech koček (zvláště u koťat), ale zdravotním problémem jsou tehdy, je-li jich v uchu příliš mnoho. Roztoči žijí ve zvukovodu, a živí se jemnou výstelkou zvukovodu, čímž vyvolávají dráždění, které se projevuje zvýšenou produkcí tmavě hnědého páchnoucího mazu. Kočka potom potřásá hlavou a škrábe si uši, což vede k jejich zanícení.

Včasná veterinární pomoc je nezbytná, aby se předešlo rozšíření infekce do vnitřního ucha. Veterinář vyšeří uši kočky auriskopem, tak může potvrdit přítomnost ušních roztočů. Všem kočkám a psům v domácnosti je pak nutno aplikovat ušní kapky.

Udržujte kočce uši v čistotě a pravidelně je kontrolujte, zda nejsou podrážděné a neobjevuje-li se v nich infekce. Ušní roztoči se velmi snadno přenášejí z jednoho zvířete na druhé, a proto vždy ošetřete obě uši a všechny kočky v domácnosti (případně i psy).

Infekce uší

Záněty zvukovodu mohou být způsobeny cizím tělesem, plísněmi nebo bakteriemi v uchu. Kočka si zanícené ucho škrábe, což vede k infekci a někdy k výtoku z ucha.

Poraďte se s veterinárním lékařem a nechte kočce uši vyšetřit. Léčba obvykle spočívá v aplikaci ušních kapek.

Jestliže se infekce rozšíří do středního a vnitřního ucha, může dojít k poruše sluchu. Příznaky tohoto stavu zahrnují ztrátu sluchu a rovnováhy. Postižená kočka může naklánět hlavu na stranu. Tady je zapotřebí rychlá veterinární pomoc a léčba antibiotiky. Prodleva může způsobit trvalou poruchu sluchu.

Krevní puchýř (hematom)

Rvačky nebo trvalé škrábání mohou vést k popraskání cév v ušním boltci. Vzniknou puchýře naplněné krví, které nejsou bolestivé, ale dráždí kočku, takže pokračuje ve škrábání.

Poraďte se s veterinářem, který může tekutinu z ucha vypustit. Jestliže se puchýř naplněný krví neošetří, mohou vzniknout jizvy a tzv. „květákovité“ ucho.

Spálení sluncem

Světle zbarvené kočky, žijící v zemích s tropickým klimatem, mohou utrpět na slunci popáleniny. Postiženy bývají především konečky ušních boltců, které nemají dostatečnou pigmentovou ochranu. Časem se takové poškození kůže může změnit v rakovinové bujení, při němž ušní boltce zduří a zanítí se.

Po nejteplejší část dne by kočka měla zůstat doma, na boltce lze aplikovat ochranný krém. Jedinou léčbou při rakovině konečků ušních boltců je jejich amputace.

Ztráta sluchu může být důsledkem stáří, infekce středního ucha, poranění hlavy nebo ucpání zvukovodu ušním mazem. Některé kočky jsou hluché od narození, zejména bílé kočky s modrýma očima.

Jestliže máte podezření na hluchotu, nechte kočku ihned vyšetřit veterinárním lékařem, který vám poradí adekvátní postup v léčbě.

Cizí tělesa v uchu kočky

Například travní semena se mohou zachytit v uchu a mohou způsobit podráždění, případně i infekci. Poraďte se s veterinářem, jestliže zapadlé těleso není vidět a nelze jej snadno odstranit.

Bolesti ucha u dД›tГ­

Informace a doporuДЌenГ­ obsaЕѕenГ© v tГ©to ДЌГЎsti majГ­ pouze informativnГ­ charakter a nelze je bez dalЕЎГ­ho upЕ™esnД›nГ­ aplikovat na vЕЎechny konkrГ©tnГ­ pЕ™Г­pady. JakГ©koliv pЕ™Г­padnГ© pochybnosti nebo dotazy konzultujte s lГ©kaЕ™em nebo lГ©kГЎrnГ­kem.

Bolesti ucha a uЕЎnГ­ infekce u dД›tГ­

Bolesti ucha jsou u dД›tГ­ pЕ™ekvapivД› ДЌastГ© a je to jeden z hlavnГ­ch dЕЇvodЕЇ nГЎvЕЎtД›vy pohotovosti. V ДЌetnГЅch pЕ™Г­padech bГЅvГЎ pЕ™Г­ДЌinou bolesti infekce ve stЕ™ednГ­m uchu, kterГЎ je znГЎmГЎ jako zГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha (otitis media).

Co vyvolГЎvГЎ bolesti ucha?

ZГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha je nГЎsledek infekce v EustachovД› trubici. Je to tenkГЎ trubice spojujГ­cГ­ dutinu nosnГ­ s uchem. K zГЎnД›tu dochГЎzГ­, kdyЕѕ se pЕ™i rГЅmД› ДЌi infekci v jinГ© ДЌГЎsti tД›la ucpe Eustachova trubice. NГЎslednД› dochГЎzГ­ k hromadД›nГ­ tekutiny a jejГ­mu infikovГЎnГ­. To postupnД› vyvolГЎ bolest ucha.

Nejčastěji postihuje ušní infekce děti ve věku 6–18 měsíců.

DД›ti jsou nГЎchylnД›jЕЎГ­ k zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha vГ­ce neЕѕ dospД›lГ­, protoЕѕe jejich imunitnГ­ systГ©m se hЕЇЕ™e brГЎnГ­ infekci. Z toho dЕЇvodu jsou nГЎchylnД›jЕЎГ­ i k infekcГ­m cest dГЅchacГ­ch. PЕ™i zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha hraje vГЅznamnou roli i fakt, Еѕe Eustachova trubice je u dД›tГ­ tenДЌГ­ a tedy nГЎchylnД›jЕЎГ­ k zablokovГЎnГ­. ZГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha mЕЇЕѕe bГЅt zpЕЇsoben Е™adou bakteriГ­ a virЕЇ. Mezi nejДЌastД›jЕЎГ­ patЕ™Г­ pneumokoky.

ZnГЎmky zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha

HlavnГ­ pЕ™Г­znaky zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha

 • bolest uЕЎГ­
 • vysokГЎ teplota 38 stupЕ€ЕЇ Celsia nebo vyЕЎЕЎГ­
 • pocit nemoci
 • nedostatek energie
 • lehkГЎ hluchota

U mladЕЎГ­ch dД›tГ­, kterГ© neumГ­ vysvД›tlit, co je trГЎpГ­, je ДЌasto obtГ­ЕѕnГ© diagnostikovat zГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha. NГ­Еѕe jsou nД›kterГ© pЕ™Г­znaky, kterГ© mohou na toto onemocnД›nГ­ ukazovat:

 • odtaЕѕenГ­ ucha
 • drГЎЕѕdivost
 • neklid v noci
 • problГ©my pЕ™i kojenГ­
 • ztrГЎta rovnovГЎhy
 • horeДЌka
 • plГЎДЌ
 • Гєnava nebo ЕЎpatnГ© spanГ­
 • lehkГЎ hluchota

Pomoc pЕ™i zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha

Ve vД›tЕЎinД› pЕ™Г­padЕЇ skonДЌГ­ zГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha bez nutnosti lГ©ДЌby bД›hem tЕ™Г­ aЕѕ ДЌtyЕ™ dnЕЇ, ale v pЕ™Г­padД›, Еѕe se domnГ­vГЎte, Еѕe VaЕЎe dГ­tД› vyЕѕaduje pro pЕ™ekonГЎnГ­ infekce lГ©ky, poraДЏte se s VaЕЎГ­m lГ©kaЕ™em. AДЌkoliv mohou antibiotika pЕ™edstavovat efektivnГ­ druh lГ©ДЌby, lГ©kaЕ™i je na zГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha nepЕ™edepisujГ­. NД›kteЕ™Г­ odbornГ­ci totiЕѕ doporuДЌujГ­ vyДЌkat, jestli nedojde k samovolnГ©mu zlepЕЎenГ­ stavu.

Lze ale udД›lat nД›kolik vД›cГ­ pro zmГ­rnД›nГ­ bolesti a horeДЌky VaЕЎeho dГ­tД›te. LГ©kaЕ™ VГЎm mЕЇЕѕe doporuДЌit pouЕѕitГ­ analgetika jako paracetamol nebo ibuprofen, kterГ© jsou urДЌenГ© pro dД›ti. KyselinД› acetylsalicylovГ© (lГ©ДЌivГЎ lГЎtka obsaЕѕenГЎ napЕ™. v acylpyrinu) byste se mД›li u dД›tГ­ do 16 let vyhГЅbat. DЕЇvodem je riziko rozvoje Reyeova syndromu a riziko zГЎvaЕѕnГ©ho poЕЎkozenГ­ mozku a jater.

ZГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha je bД›ЕѕnГЅm onemocnД›nГ­m. NГЎsledujГ­cГ­ faktory mohou mГ­t vliv na ДЌetnost zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha.

 • DГ­tД› mГЎ prvnГ­ pЕ™Г­hodu zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha (otis media) brzy v ranГ©m vД›ku.
 • PouЕѕГ­vГЎte dudlГ­k.
 • BГЅvГЎte u nД›koho, kdo kouЕ™Г­.
 • KrmГ­te dГ­tД› vleЕѕe.
 • KojГ­te mГ©nД› neЕѕ tЕ™i mД›sГ­ce.

PЕ™ed pouЕѕitГ­m jakГ©hokoliv lГ©ku se poraДЏte s lГ©kaЕ™em nebo lГ©kГЎrnГ­kem. PeДЌlivД› ДЌtД›te pЕ™Г­balovГЅ letГЎk. Panadol je registrovanГЎ ochrannГЎ znГЎmka skupiny firem GSK. В© 2016 skupina firem GSK nebo jejГ­ poskytovatelГ© licence. VЕЎechna prГЎva vyhrazena.

Domácí zvířata

Post navigation

Ušní infekce u psů může být hrozba

Máte-li vlastní pet, pak by bylo nutné, aby své psy vždy uklizené. Psi jsou náchylné k mnoha nemocem a infekcím. Mezi různými problémy psa ucha infekce má tendenci být více. Pokud nejsou zpracovávány v čase pak by věčně poškodit sluch psa. Dog infekce jsou něco jako je nepravděpodobné nahromadění nepříjemných bakterií, jako jsou kvasinky a bakterie, hlavně vyvolat infekci ve vnějším zvukovodu pro psy. Dokonce i roztoči jsou také časté parazity, kteří se živí cévy mazlíčka ucha. Můžete si vědět, že ucha psů je napaden, pokud je dráždění v roce, zvýšené vybudovat vosku, svědění, bolest na dotek, zápach z kanálu, a propuštění, která je buď v hnědé, žluté nebo černé . Nicméně existují různé druhy infekce uši. Mohou být vnější, střední a vnitřní ucho infekce. Většinou vnější část je běžně provádí oblasti. Infekce stane, když vlhkost nemůže dostat pryč sluchovodu. To je mírně častější Domácí zvířata kvůli vnitřní utváření ucha. Zvukovodu začne rovnou, a pak klesá kolmo, stavební ideální pozice pro shromažďování vlhkosti sestavit. Když cítíte, že tam je zánět středního ucha si to ošetřit a diagnostikována okamžitě, jinak by podmínka mohl dostat ještě více zhorší. Ušní infekce je zdraví, strach, že všichni majitelé psů by měl být seznámeni, protože má vysoký počet známých případů. Dokonce i ušní infekce bude snadno patrné, když zjistíte, váš pes třese nebo nakloněnou hlavu často a v podivném úhlu. To může také třít jeho ucha, protože neustále podráždění. Za takových okolností, doporučujeme konzultovat veterinárního lékaře. Ty obvykle doporučí tekutý lék, který je umístěn uvnitř ucha každý den. Ale před tím je potřeba zajistit, aby psa zvukovodu čistí správně nebo lék nebude mít moc pomoci. Také čistit uši, můžete použít čisticí roztok. Nicméně vložte malé množství kapek přípravku do ucha a pak zase po jejich rozklad zpět přes ucho a jemně vmasírujte. Konečně lék pomůže v rozbíjení látka, která je uvnitř. Pak všivák dostane uvolnit a mohou být odstraněny stěry bavlna nebo měkký hadřík, aby se z vosku a špíny. Takže tím, že drží ucho své psy “čistý můžete vyhnout časté ušní infekce by přišlo jako lepkavá zdravotní stav. Někdy tyto ušní infekce ponechává nejhorší situací, jako je vznik nádoru uvnitř zvukovodu. Nicméně nejvíce efektivní potírání libovolného onemocnění tím, že zvýší imunitní systém.

Zde jsou jednoduché čtyři kroky, aby je od infekce, jako je:

• Změna vašeho psa stravy. • Udržujte psy ucho čisté a suché • Vyhněte se, že se jim příliš mnoho antibiotik. • Využití antimikrobiální bylin

Ušní infekce u psů je velmi časté. Pro více informací o infekci uši, navštivte drnaturalvetdtcm

Související články – ušní infekce u psů, uši infekce, psí šampony, šampony pro psy,

Ušní infekce u dětí

Ušní infekce u dětí

Ušní infekce patří po zánětu horních cest dýchacích k nejběžnějším dětským nemocem. Ve 3 letech měly 4 z 5 dětí alespoň jednou ušní infekci, která se ve většině případů zvládla pomocí antibiotik. Ušní infekce se nejčastěji vyskytují u dětí ve věku 6 měsíců až 1 roku. Později se objevují stále méně častěji a ustávají, když dítě dosáhne přibližně 5 let věku. Některé děti postihují ušní infekce častěji a i když jsou léčeny, vedou v řadě případů ke komplikacím – jako je například nedoslýchavost. Ta může v době, kdy se dítě učí mluvit, způsobit opožděný vývoj řeči.

Jak se vyvíjí ušní infekce?

Dětské ucho tvoří tří hlavní části – vnější, střední a vnitřní ucho. Trubice zvaná Eustachova spojuje střední ucho se zadní částí hrdla a nosu dítěte. Když má dítě v nose nebo v hrdle infekci, je nachlazené nebo má alergii, Eustachova trubice se zablokuje a ve středním uchu se začne hromadit tekutina (tmavá oblast). Eustachova trubice u dětí je náchylnější k zablokování, neboť je kratší a vodorovnější než u dospělých, odtok tekutiny je tedy obtížnější. Tekutina hromadící se ve středním uchu se může infikovat bakterií nebo v ojedinělých případech virem, což vyvolá zduření ušního bubínku a ucho začne bolet. Tento typ ušní infekce se nazývá otitis media, což znamená zánět středního ucha.

Je vaše dítě ohroženo?

Nebezpečí ušní infekce mohou zvýšit následující faktory:

 • Pobyt v dětských zařízeních, kdy je dítě vystaveno zvýšenou měrou choroboplodným zárodkům jiných dětí a které je příčinou častějších infekcí horních cest dýchacích.
 • Pobyt ve společnosti lidí, kteří kouří, neboť pasivní kouření zvyšuje nebezpečí infekcí dýchacích cest a zánětů v dýchacím ústrojí.
 • Předchozí ušní infekce, zejména v 1. roce věku.
 • Časté ušní infekce v rodinné anamnéze (u sourozenců nebo u rodičů).
 • Umělá výživa místo mateřského mléka, které poskytuje určitou zvýšenou imunitu vůči ušním infekcím. Dítě krmené z lahve leží při krmení na zádech, mléko mu pak stéká do hrdla, kde může dojít k zablokování odtoku tekutin z Eustachovy trubice, která spojuje hrdlo a ucho dítěte.
 • Z neznámých důvodů trpí ušními infekcemi více chlapci než dívky.
 • Rozštěp patra, deformace lebky nebo hrdla a Downův syndrom – u všech těchto poruch dochází k deformaci Eustachovy trubice.
 • Imunitní systém oslabený nějakou dědičnou nebo vrozenou vadou, léky potlačujícími imunitní systém nebo některými nemocemi – například AIDS.

Některé z uvedených rizikových faktorů lze omezit například tím, že budete dítě kojit, při krmení z lahve bude dítě sedět, nedopustíte, aby přišlo do styku s tabákovým kouřem, a budete ho chránit před zánětem horních cest dýchacích nebo jiných infekcí dýchacích cest tím, že mu budete udržovat obličej a ruce v čistotě.

Příznaky ušní infekce

Je důležité, abyste uměli rozpoznat příznaky ušní infekce, a zajistit dítěti rychle lékařské ošetření. Lékař rozhodne, zda máte dítě přivést a jaký druh léčby bude potřebovat. Ihned zavolejte lékaře, když zjistíte následující příznaky:

 • Bolest – malé dítě se obvykle tahá za ucho nebo je nervózní a rozmrzelé, zejména během jídla nebo v noci.
 • Horečka– teplota v rozmezí 38 až 40 °C.
 • Výtok z ucha – žlutý nebo bílý výtok z ucha, může být s příměsí krve nebo páchnoucí.
 • Potíže se sluchem – tekutina hromadící se ve středním uchu narušuje přenos zvuku do mozku. Jestliže v uchu zůstane, může nedoslýchavost přetrvávat i po odeznění infekce.
 • Závratěnebo zvonění v uších – starší děti mohou pociťovat závratě nebo zvonění v uších.
 • Známky prozrazující bolest v uchu – malé dítě vám obvykle není schopné říci, že ho bolí ucho, prozradí vám to některé známky – dítě se dotýká bolavého ucha, je nervóznější a podrážděnější než obvykle.

Léčba ušní infekce

Jakmile zjistíte u dítěte příznaky ušní infekce, vyhledejte lékaře. Předejdete tak možným problémům – například nedoslýchavosti. Jestliže lékař zjistí ušní infekci, obvykle doporučí některý z následujících léčebných postupů:

 • Antibiotika ničící bakterie, které jsou zpravidla příčinou ušních infekcí. Předepíše-li vám lékař anti biotika, dodržujte přesně jeho instrukce a dbejte, aby dítě využívalo celou dávku. Jinak některé bakterie přežijí a vyvolají další infekcí. Nepoužívejte volně prodejné léky na zánět horních cest dýchacích (dekongestanty nebo antihistaminika), na ušní infekce nepůsobí.
 • Léky na zmírnění bolesti, například paracetamol nebo ibuprofen, zmírní bolest a nepříjemné pocity. Nikdy nedávejte dítěti aspirin, neboť může vyvolat život ohrožující Reyeův syndrom.
 • Bolest zmírní rovněž teplé, vlhké obklady přikládané na postižené ucho. Dětem do 12 let nedávejte obklady, když spí, mohly by se dusit.

Co dělat, když dítě trpí častými ušními infekcemi?

Dětem, které mají ušní infekce více než třikrát během půl roku, předepíše lékař nízkou dávku antibiotik, kterou užívají denně po dobu 1 až 6 měsíců. Tato léčba však představuje určité riziko, neboť může dojít k růstu bakterií odolných vůči antibiotikům. Lékař by vás měl seznámit s nebezpečím a přínosem tohoto způsobu léčby.

Přetrvávající nebo recidivující ušní infekce je možné léčit chirurgickým výkonem zvaným tympanostomie, při kterém se do ušního bubínku zavedou tenké trubičky, kterými se odvádí tekutina ze středního ucha. Jako každá operace i tympanostomie přináší určitá rizika. Kromě rizika plynoucího z celkové anestezie hrozí, že v ušním bubínku zůstanou po trubičkách jizvy nebo otvory.

Jak se zavedou trubičky do ucha dítěte?

V ušním bubínku se provede malý řez, kterým se odsaje tekutina ze středního ucha. Do řezu se pak zavede malá plastová trubička, která se tam ponechá 6 až 18 měsíců, pak sama odpadne nebojí odstraní lékař.

Související články

kamagra oral jelly side effects: kamagra oral jelly amazon nederland texas

Přírodní domácí léky na ušní infekci

Pro někoho, kdo kdy měl ušní infekci, ví, že ušní infekce nejsou zábavné. Bohužel jsou poměrně časté, zejména u kojenců a dětí. Infekce ucha obvykle vznikají, když se v ušním bubínku nebo kolem něj objeví hlen nebo tekutina. Může to být také důsledek potravinových alergií, environmentálních alergií, výživových nedostatků nebo vnitřních zranění.

Příznaky infekce ucha

Ztráta chuti k jídlu

Nereaguje na zvuky nebo slyšení

Vysoká horečka – (38 C) nebo vyšší

Tekutina pocházející z ucha (obvykle žlutá nebo krvavá)

Bolest uší, zejména při ležení

Tekutina pocházející z ucha

Bez ohledu na příčinu jsou infekce uší velmi bolestivé a nechávají pacienta prosit o nápravu a rychle. Níže najdete osm přírodních léků na ušní infekci, které jsou rychlé, pohodlné a účinné.

1. Olej z čajovníku

Olej z čajovníku je dobře respektován díky svým antibakteriálním vlastnostem, který je velmi užitečný při infekci ucha. Kombinujte 3 kapky oleje z čajovníku, 2 polévkové lžíce olivového oleje, 1 lžičku jablečného octa a 1 lžičku koloidního stříbra v teplovzdorné nádobě směs mírně zahřejte. Pomocí kapátka aplikujte tento roztok do ucha; necháme působit pět minut; pak otočte hlavu a nechte vytéct. Můžete to opakovat až třikrát denně.

2. Teplá komprese

Pro okamžitou úlevu použijte teplý obklad na postižené ucho. Přiložte vyhřívací podložku, láhev na teplou vodu nebo teplou utěrku. Dávejte pozor, aby obklad nebyl příliš horký pro pokožku. Aplikujte na ucho po dobu pěti minut, pak si dejte na pauzu a opakujte podle potřeby.

Česnek je skvělý pro mnoho infekcí a zánětlivých reakcí. Můžete jednoduše použít kapátko, abyste vložili 1-2 kapky šťávy z čerstvého česneku do postiženého ucha. Pokud s tímto řešením nejste spokojeni, můžete vařit 2-3 stroužky česneku asi pět minut, přidat špetku soli. Nechejte směs vychladnout, sceďte a poté umístěte do tenké čisté tkaniny a aplikujte na postižené ucho.

Nakrájíme malou cibuli a necháme 1-2 minuty zahřívat. Nechte cibuli vychladnout a poté vymačkejte cibulovou šťávu. Pomocí kapátka vložte 2-3 kapky cibulové šťávy do infikovaného ucha (ujistěte se, že je teplota akorát!). Nechte šťávu asi pět minut působit, pak otočte hlavu a nechte vytéct.

Rozdrvíte 4-5 bazalkových listů, abyste z nich získali šťávu. Použijte šťávu kolem vnější strany infikovaného ucha; nedávejte bazalkovou šťávu do ucha. Bazalková šťáva sníží zánět a otok v uchu.

Snad nejjednodušší nápravou v domácnosti, vyžaduje to pouze zahřát jeden šálek soli po dobu 5-6 minut. Pak nasypte sůl do staré ponožky a zavažte ponožku do uzlu. Lehněte si a položte ponožku se solí na infikované ucho na 10 minut. Teplo podpoří odvodnění z ucha a uvolní otoky a bolest. To se může opakovat několikrát po celý den.

7. Jablečný ocet

Jablečný ocet se používá v tolika domácích prostředcích; každý by měl vždy nějaký po ruce. Pro léčbu ušní infekce prostě kombinujte stejný poměr octu a vody. Namočte do roztoku vatový tampon a umístěte namočený přímo do ucha. Po pěti minutách vyjměte z ucha a nakloněním hlavy nechte z ucha vytéct.

8. Olivový olej

Jednoduše zahřejte trošku olivového oleje a nakapejte do ucha několik kapek. To pomůže zjemnit maz a snížit tlak uvnitř ucha.

Zatímco ušní infekce může být velmi bolestivá a nepříjemná, existují některé vynikající přírodní léky, které povzbudí rychlé zotavení. Zvlášť pokud máte děti, zkuste, zda alespoň jeden z těchto prostředků je vhodný.

Ušní infekce

Ušní infekce (neboli zánět uší) patří po zánětu horních dýchacích cest k nejběžnějším dětským nemocem. Ušní infekce se nejčastěji vyskytují u dětí ve věku 6 měsíců až 1 roku. Později se objevují stále méně častěji a ustávají, když dítě dosáhne přibližně 5 let věku.

Nejčastěji se asi setkáte u dětí se zánětem středního ucha (otitis media). Když má dítě v nose nebo v hrdle infekci, je nachlazené, Eustachova trubice se zablokuje a ve středním uchu se začne hromadit tekutina . Eustachova trubice u dětí je náchylnější k zablokování, neboť je kratší a vodorovnější než u dospělých, odtok tekutiny je tedy obtížnější. Tekutina hromadící se ve středním uchu se může infikovat bakterií nebo v ojedinělých případech virem, což vyvolá zduření ušního bubínku – zánět.

Příznaky svědčící pro akutní zánět středního ucha jsou bolest ucha a teplota 38–39 °C. Bolest bývá pulzující a stupňuje se při polykání, kašli nebo pláči. Bolest bývá intenzivnější v noci. Děti nespí, jsou nepokojné, pláčou, trpí nechutenstvím, chytají se za boltec na postižené straně. Starší děti si uvědomují přechodné zhoršení sluchu nebo pocit plného ucha. V případě hnisavého zánětu se po propíchnutí ušního bubínku může objevit ve zvukovodu hnis.

Vnější ucho tvoří boltec a vnější zvukovod až po ušní bubínek Zánět v této oblasti vzniká v důsledku zanesení infekce zvenku nebo přestupem infekce ze středního ucha. Prvotními příčinami bývá nadměrná vlhkost (po potápění se), nadměrná suchost (narušení ochranného účinku ušního mazu při ekzému a jiných kožních onemocněních), mechanické poškození (při čištění nebo cizím tělesem).

Zánět vnějšího ucha se projevuje zejména bolestí, často poměrně silnou, která se zvyšuje při pohybu sanice, ale i tlakem na boltec. Dalším příznakem bývá výtok z ucha. Otok sliznice a bubínku dohromady se sekretem zužuje zvukovod, čímž se zhoršuje sluch. Léčba zánětu vnějšího ucha je jednoduchá, ale měla by být pod kontrolou lékaře. Podávají se ušní kapky obsahující antibiotika a léky tlumící bolest. Do konce úplného vyhojení by se dítěti neměla dostat do ucha voda.

Jakmile zjistíte u dítěte příznaky ušní infekce, vyhledejte lékaře. Předejdete tak možným následným komplikacím těchto onemocnění jako je např. nedoslýchavost. Jestliže lékař zjistí ušní infekci, obvykle doporučí některý z následujících léčebných postupů:

 • Antibiotika ničící bakterie, které jsou zpravidla příčinou ušních infekcí. Předepíše-li vám lékař antibiotika, dodržujte přesně jeho instrukce a dbejte, aby dítě využívalo celou dávku. Jinak některé bakterie přežijí a vyvolají další infekcí.
 • Léky na zmírnění bolesti, například paracetamol nebo ibuprofen, zmírní bolest a nepříjemné pocity.
 • Bolest zmírní rovněž teplé, vlhké obklady přikládané na postižené ucho. Dětem do 12 let nedávejte obklady, když spí, mohly by se dusit.

Uchránit dítě od všech infekcí není pravděpodobně ani možné a ani správné. Víme ale, že dlouhodobé kojení snižuje riziko vzniku infekcí nebo vývoj komplikací těchto onemocnění včetně zánětu uší. Mezi základní preventivní opatření patří i ochrana dítěte před nepříznivým vlivem tabákového kouře.

Když mají děti s opakovanými infekcemi dýchacích cest současně i častější výskyt zánětu středního ucha, je důležité pátrat po příčinách opakovaných infekcí dýchacích cest. Mezi takové příčiny patří poruchy obranyschopnosti, nezralost imunitního systému, některé vrozené anomálie nebo nadměrná mikrobiální zátěž. V případě, že je u dítěte nosní mandle nadměrně zvětšena, je nutné ji odstranit.

Granule pro psy

vyberte granule pro psy a kočky

Ušní infekce u psů

10.10.2011 by admin

Ušní onemocnění je velmi časté onemocnění. Přispívá k tomuto poměrně komplikovaná anatomii ucha. Toto onemocnění se vyskytuje častěji u psů s dlouhýma ušima. Zde jsou ideální podmínky pro bakterie, kvasinky a jiné houby.

Některá plemena jsou náchylná k zánětu, časté jsou u pudlů a německých ovčáků. Pudlíci mají hustou srst, která brání řádnému větrání..

Akutní zánět středního ucha

Toto onemocnění zahrnuje vnější část ucha nebo zvukovodu. Příčiny jsou různé, obvykle jsou to cizí subjekty, které dráždí stěny ucha. V uchu se pak rychle množí patogeny. Zbytečně časté koupání psa také zvyšuje pravděpodobnost zánětu. Náchylní jsou pudlíci a kokršpanělé.

Mezi příznaky patří svědění. Psa ucho bolí, zabraňuje kontaktu, nechce pohladit na citlivých místech. Často má hlavu k jedné straně. Sekrece z ucha je mnohem větší než obvykle.

Léčba je založena na opláchnutí zvukovodu, veterinární lékař předepíše vhodně zvolené přípravky a podává antibiotika, ty pomohou v boji s infekcí a zmírňuje bolest. Nemyjte uši vodou, protože vlhkost vede k růstu patogenních mikroorganismů. Léčba by měla trvat nejméně 14 dní.

To je obvykle komplikace zánětu středního ucha. Dotýká se oblasti ucha, která je zodpovědná za rovnováhu. Toto onemocnění se vyznačuje velmi charakteristické příznaky. Pes ztratí rovnováhu a má potíže se zvracením.

Léčba spočívá v podávání vysokých dávek antibiotik. Doba trvání závisí na stadiu onemocnění a může trvat až 6 týdnů.

Prevence ušní infekce u psů

Vyhněte se dlouhým procházkám za nepříznivých povětrnostních podmínek. Kromě toho je třeba dbát pečlivě o hygienu uší psa.

Ujistěte se, že se do zvukovodu nedostalo cizí těleso. Umyjte uši, použijte speciální přípravky (např. epiotic) na bázi rostlinného oleje. Nemyjte ucho vodu a vodným roztokem. Můžete také použít olivový olej, který zabraňuje re-infekci. Je nutno zacházet velmi jemně a psa odměnit za trpělivost při čištění uší. Správný výběr přípravku na hygienu uší doporučí veterinární lékař.

8 Comments

Prosím o radu,mám 9.měsíční fenku Schi-tzu a 3.psa Schi-tzu.Oba dva se drbou ale blechy nevydím,ale ted mám největší problém z fenečkou.Na vnitřní straně ucha se jí udělala boule,pořád se tam drbala že jí tam něco asi svědělo ale nic jsem tam nenašla.Ted několik dní tam má bouli.Prosím vás víte co by to mohlo být? předem děkuji za radu.

tak blechy na psovi nemusíte vůbec najít, ale pravděpodobně tam najdete malé černé tečky, což je bleší trus. Takže oba psy radši odblešte.

Co se týče toho ouška. Bude to tzv. otohematom. Jak se tam pořád drbala, tak ji tam praskla nějaká žilka a vylila se jí krev mezi kůži a chrupavku ušního boltce. Bylo by dobré, aby jste se s ní stavila k veterináři. Existuje několik způsobů jak se dá otohematom léčit, buďto se vyřeší chirurgicky, nebo se dá ta krev odsát stříkačkou a do ucha se dá lék, který by měl zastavit nebo aspoň zmírnit další krvácení.

Dobrý den přeji, není to náš pejsek Pudl, ale chodí k nám a velmi rád. My jej rádi vidíme a mazlíme se s ním. Je sousedův a má problém s ouškem. Zatřepe hlavičkou a to asi jej svědí,tak při tom ječí či kňučí bolestí.Majitelé to vědí a léči jej kapkami. Nevím zda jsou kapky účinné ale nepomáhá to. Trvá to dlouho a nelepší se to. Mně je toho pejska líto a chtěla bych mu také pomoct a ulevit mu od bolestí. Prosím poraďte mi co dělat.My jsme měli 17 let pudlíka střední velikostí ( jako je tento náš host) ale vždycky jsem dbála na to, aby měl ouška v pořádku.Já vám děkuji a budu se těšit na odpověd. Kaválková

podle toho, co popisujete bude mít pejsek pravděpodobně v oušku zánět. Určitě by bylo dobré vzít pudlíka k veterináři, aby se mu do ucha podíval a dal Vám antibiotické kapky. Pokud mu tam sousedi kapou jen nějaké kapky na preventivní čištění, tak to nezabere, určitě budou potřeba antibiotika. Ale i přes řádnou léčbu může celková doba léčení trvat i 3 týdny, pejskovi se sice rychle uleví (během týdne), ale příznaky zánětu mohou přetrvávat mnohem déle. Proto je potřeba vytrvat a kapat kapky i když se pejsek už nedrbe. Protože pokud se tento zánět pořádně nedoléčí bude se pak vracet. Takže co Vám můžu poradit? Buďto domluvte sousedům ať s pejskem zajdou na veterinu nebo ho tam vemte Vy, i když není Váš…

Mam 3letou fenku labradora s PP.Je vesela ,lita se psi. Zijeme u lesa v domku.Na svatky jsme byli 10dnu v Plzni. Porat spala. 4x-5x denne chodili ven.Ted jsme v domku a spi porat.Rano jdu na 20min.ven,pak se naji,granule namocene.Spi do 11h a pak jdeme na chvilku ven. Dostane kureci maso a spi do 15h a to jdem na velkou prochazku 3-6km. Vesela,beha po lese,ocichava vse.A spi cely vecer.Muze behat po zahrade,jen chvilku nosi aport a pak zase spi az do rana.Po 7h rano je ciperna,lita. Potkame psa,litaji ,hraji si a k veceru spi a spi.Ma trochu nadvahu.Zdrava. Poradte. Dekuji

jestli to dobře chápu, tak problémem je to, že hodně spí? Tak, pokud pes nemá právě nějakou zábavu, tak spí. Co taky jiného by měl dělat. Ale pokud předtím byla aktivnější, tak bych navštívila veterináře, aby Vám fenku prohlédl, jestli ji něco netrápí. Píšete, že má nadváhu, mohou ji bolet klouby nebo taky může mít úplně jiný problém. Každopádně by bylo dobré aby zhubla, tak ji klidně přestaňte dávat odpolední maso a nechte ji jen granule. Pravidelné delší procházky by ji také neuškodily. Pohyb je nutný nejen pro zdraví kloubů, ale také pomůže shodit nějaké to kilo. V létě je ideální plavání. Zajděte za Vaším veterinářem a on Vám určitě poradí.

prosim o radu. Mojmu yourkshirovi diagnostikovali zapal stredneho ucha. Uz treti tyzden berieme antibiotika, momentalne dostal silnejsiu davku .Ma hlavicku na jednu stranu a mam pocit, ze to nelepsi. Je mozne, ze hlavicka po liecbe sa upravi? Kolko je ptedpoklad liecenia zapalu stredneho ucha?

Je mozne, ze uz treti tyzden sa hlavicka nevracia naspat?

Dakujem za radu a odpoved

pokud má Váš pejsek stále problém ve středním uchu, tak bude mít hlavičku pořád nakloněnou. Až se ouško vyléčí, hlavička by se mu měla zase vrátit. Ale léčení může trvat dlouho, klidně i 6 týdnů. Musíte být trpělivá.

Leave a Reply