Ušní houbové infekce ztráta sluchu (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Co je bulózní Ušní infekce

bakterií je jednou z příčin bulózní ušních infekcí .

bulózní myringitis nastane, kdyžbubínek nakazí bakteriemi nebo viry . Bakterie , mykoplazmata , jenejčastější příčinou infekce . Mycoplasma vyvolává reakci, která tvoří puchýře na bubínku . Bulózní myringitis se obvykle vyskytuje ve spojení s infekcí středního ucha .

příznaky bulózní myringitis jsou podobné jako u jiných ušních infekcí . To je charakterizováno náhlým nástupem bolesti v uchu , které mohou trvat několik dní bez úlevy .

další příznaky spojené s bulózní ucha infekce jsou infekce horních cest dýchacích , které způsobují kašel nebo rýmu . U velmi malých dětí , diagnóza může být obtížné, protože nemohou vysvětlit, kde je bolest , ale pokud se vytáhnout na jejich uši , máte horečku nebo ztratit chuť k jídlu , oni by mohli mít bulózní myringitis .

otoskop se používá podívat do uší .

lékař diagnostikovat bulózní myringitis podle hodnotících příznaky , jako je bolest ucha nebo horečkou , a pomocí otoskop se podívat do ucha . Pokudbubínku se zanítí a puchýřů ,pozitivní diagnóza může být provedena .

Antibotics může léčit bakteriální infekce .

Chcete-li snížit bolest , puchýře naplněné tekutinou na bubínku lze propíchnout nebo projela ke zmírnění tlaku . Infekční myringitis způsobené bakteriemi mohou být léčeny antibiotiky a léky proti bolesti .

Jaká je léčba pro mykotických infekcí uší

Uši by měly být udržovány v čistotě , aby pomohl léčit plísňové infekce . Měkký hadr nebovatové tampony by měly být použity k vyhladit viditelné vosk nebo vypouštění . ( Vatové tampóny by neměl být umístěn uvnitř zvukovodu . )Lékař bude používat injekční stříkačky nebo odsávací zařízení k čištění pryč další nečistoty . Čištění je důležitá, protože pomáhá dostat léky na infikovaných částí ucha snadněji .

Mějte uši Čištění

k léčbě plísňových infekcí , by mělucho zůstat suché . Voda se nesmí dostat do zvukovodu , a neměl by být žádný plavání při plísňových infekcí . Bavlněná koule potažené vazelína by měla být umístěna uvnitř ucha během vanou a sprchou , a laky na vlasy by měly být ošetřeny od ucha během houbové infekce .

kyselým roztokem , jako je kyselina octová , jeantibiotikum, které je často předepisován pro léčbu plísňových infekcí ucha . I když tento typ léčby je účinné pro bakteriální nebo mykotické infekce vnějšího ucha , je specifický pro tento účel . Kyselé roztoky nemají léčit jiné typy ušních infekcí . Příklady zahrnují Acetasol nebo Vosol klesá.

Kortikosteroidy jsou často předepsány k léčbě plísňových ušní infekce . Steroidy inhibují procesy v těle , které mohou způsobit otok, bolest a zánět . Příklady steroidních kapek jsou Locacorten – Vioform , Sofradex , Kenacomb ušní a Cipro .

antifungální léky jsou někdy kombinovány s dalšími ucho drop řešení k léčbě infekcí vnějšího zvukovodu , které se vyskytují u zánětu . Tyto léky mohou dočasně zmírnit svědění a bolest . Příklady těchto zahrnují Tri – ušní nebo Canesten kapek .

UЕ NГЌ ONEMOCNДљNГЌ – PORUCHY SLUCHY

KaЕѕdГ© ucho se rozdД›luje na tЕ™i ДЌГЎsti: na zevnГ­ ucho, kterГ© zachycuje zvuky z okolГ­ jako radar, na stЕ™ednГ­ ucho, kterГ© zachycenГ© zvuky pomocГ­ systГ©mu sluchovГЅch kЕЇstek zesiluje a pЕ™evГЎdГ­ na mechanickГ© vibrace, a na vnitЕ™nГ­ ucho, kterГ© mД›nГ­ vibrace na elektrickГ© impulsy a mimo to zaznamenГЎvГЎ polohu hlavy. VГЅslednГ© nervovГ© impulsy se pЕ™enГЎЕЎejГ­ do mozku dvojicГ­ nervЕЇ leЕѕГ­cГ­ch vedle sebe: vestibulГЎrnГ­m nervem z rovnovГЎЕѕnГ©ho ГєstrojГ­ a kochleГЎrnГ­m nervem z ГєstrojГ­ sluchovГ©ho.

UЕЎnГ­ maz neboli cerumen je smД›s mastnГЅch vГЅmД›ЕЎkЕЇ speciГЎlnГ­ch potnГ­ch ЕѕlГЎz v zevnГ­ tЕ™etinД› zvukovodu. Maz obsahuje takГ© ЕЎupinky odloupanГ© kЕЇЕѕe a prachovГ© ДЌГЎstice. Je lepkavГЅ, vodД›vzdornГЅ a pЕ™edstavuje ochranu zvukovodu proti infekci.

Za normГЎlnГ­ch okolnostГ­ se uЕЎnГ­ maz v uЕЎГ­ch nehromadГ­ a trvale se odstraЕ€uje ze zvukovodЕЇ pomocГ­ pohybЕЇ dolnГ­ ДЌelisti a pЕ™irozenГЅm odlupovГЎnГ­m kЕЇЕѕe. NД›kteЕ™Г­ lidГ© vЕЎak produkujГ­ vГ­ce uЕЎnГ­ho mazu neЕѕ ostatnГ­. Jeho nahromadД›nГ­ je pravdД›podobnД›jЕЎГ­ u lidГ­, kteЕ™Г­ pracujГ­ v praЕЎnГ©m prostЕ™edГ­ nebo kteЕ™Г­ majГ­ v ГєstГ­ zvukovodЕЇ hustЕЎГ­ ochlupenГ­. Je ДЌastД›jЕЎГ­ takГ© pЕ™i zГЎnД›tu kЕЇЕѕe zvukovodu nebo kЕЎtice.

NahromadД›nГ­ uЕЎnГ­ho mazu vyvolГЎvГЎ rЕЇznГ© problГ©my, v prvnГ­ Е™adД› doДЌasnou poruchu sluchu. UЕЎnГ­ maz se takГ© mЕЇЕѕe pЕ™i neodbornГ©m ДЌiЕЎtД›nГ­ vatovГЅmi ЕЎtД›teДЌky, zГЎpalkami, ЕЎpendlГ­ky, kancelГЎЕ™skГЅmi svorkami a podobnГЅmi bizarnГ­mi nГЎstroji zatlaДЌit dГЎle do uЕѕЕЎГ­ ДЌГЎsti zvukovodu, kterou zcela ucpe. NahromadД›nГЅ maz mЕЇЕѕe zavinit podrГЎЕѕdД›nГ­ a huДЌenГ­ v uchu, ale jen mГЎlokdy vyvolГЎ bolest.

NГЎhlГЎ porucha sluchu doprovГЎzenГЎ tlakem se mЕЇЕѕe nД›kdy objevit po koupГЎnГ­ nebo po umytГ­ hlavy; je zpЕЇsobena vniknutГ­m vody do zvukovodu a nabobtnГЎnГ­m uЕЎnГ­ho mazu. Pokus o vyДЌiЕЎtД›nГ­ ucha vede pouze k zatlaДЌenГ­ mazu hloubД›ji, k ЕЎumД›nГ­ v uchu, bolesti a nД›kdy i k zГЎvratГ­m.

MazovГЎ zГЎtka ve zvukovodu je jednou z nejДЌastД›jЕЎГ­ch pЕ™Г­hod, s nimiЕѕ pacienti navЕЎtД›vujГ­ uЕЎnГ­ specialisty. LГ©kaЕ™ odstranГ­ nahromadД›nГЅ maz zcela bezpeДЌnД› za zrakovГ© kontroly, takЕѕe nehrozГ­ poranД›nГ­ uЕЎnГ­ho bubГ­nku.

NД›kdy se k odstranД›nГ­ uЕЎnГ­ho mazu pouЕѕГ­vГЎ jeho vГЅplach ze zvukovodu. Ve zkuЕЎenГЅch rukou je to procedura bezpeДЌnГЎ. PЕ™ed vlastnГ­m vГЅplachem lГ©kaЕ™ kГЎpne pacientovi do zvukovodu nД›kolik kapek roztoku zaЕѕГ­vacГ­ sody nebo vlaЕѕnГ©ho oleje, aby uЕЎnГ­ maz zmД›kl a dal se snГЎze vyplГЎchnout. VГЅplach je nebolestivГЅ. Do zvukovodu se vstЕ™Г­kne proud vlaЕѕnГ© vody a ucho se potom peДЌlivД› vyДЌistГ­ a vysuЕЎГ­. Гљprava sluchu je okamЕѕitГЎ. U dД›tГ­ je tЕ™eba pЕ™i ДЌiЕЎtД›nГ­ uЕЎГ­ postupovat se zvlГЎЕЎtnГ­ opatrnostГ­. Pokud je dГ­tД› neklidnГ© nebo nechce spolupracovat, je lГ©pe odstranit uЕЎnГ­ maz v krГЎtkodobГ© narkГіze.

Pokud je uЕЎnГ­ maz nahromadД›nГЅ ve velkГ©m mnoЕѕstvГ­ nebo je zatuhlГЅ, odstranГ­ jej specialista v nemocnici.

Existuje několik volně prodejných přípravků určených k usnadnění odstranění ušního mazu a nečistot ze zvukovodu: PARAFFINUM LIQUIDUM – tekutý parafín, AUDICLEAN ušní kapky, UŠNÍ BOROVÁ VODA. Použití těchto přípravků bez konzultace s lékařem je dosti problematické. Nepoužívá-li zkušený pacient tyto přípravky jako prevenci opakujících se epizod, je určitě vhodnější navštívit lékaře – ORL specialistu (pro návštěvu není nutné doporučení praktického lékaře, bez objednání).

Použití přípravku AURECON – ušní svíčky (určeného k odstranění polétavých nečistot z vnějšího ucha) můžeme pro psychologický efekt doporučit. Viditelné nečistoty jsou šetrně vysány komínovým efektem a spalovány na smotku svíčky očistným plamenem. To je působivé.

ZГЎnД›tlivГЎ onemocnД›nГ­ uЕЎГ­

ZГЎnД›t vnД›jЕЎГ­ho ucha (otitis externa) se projevГ­ bolestГ­, otokem, vГЅtokem z ucha a nД›kdy hluchotou, pokud se zvukovod ucpe zaschlГЅm sekretem. VД›tЕЎГ­ sklon k tomuto onemocnД›nГ­ a k jeho opakovГЎnГ­ majГ­ lidГ© s velmi mastnou kЕЇЕѕГ­ se zvГЅЕЎenou tvorbou lupЕЇ. NД›kdy se mЕЇЕѕe zГЎnД›t objevit takГ© po plavГЎnГ­. LГ©ДЌГ­ se antibiotiky ve formД› tablet nebo uЕЎnГ­ch kapek.

ZГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha (otitis media) se objevГ­ tehdy, kdyЕѕ bakteriГЎlnГ­ nebo virovГЎ infekce pronikne do stЕ™ednГ­ho ucha Eustachovou trubicГ­, kterГЎ jej spojuje s hltanem. Obvykle je tedy komplikacГ­ pЕ™edchГЎzejГ­cГ­ho zГЎnД›tu v oblasti krku. ZГЎnД›ty stЕ™ednГ­ho ucha bГЅvajГ­ velmi bolestivГ©, protoЕѕe hnis z tohoto malГ©ho prostoru nemЕЇЕѕe volnД› odchГЎzet. UЕЎnГ­ bubГ­nek zarudne a vyklene se smД›rem ven, a pokud je zГЎnД›t tД›ЕѕkГЅ, mЕЇЕѕe i prasknout a hnis potom odteДЌe zvukovodem ven. Ve vД›tЕЎinД› pЕ™Г­padЕЇ bubГ­nek sroste a na sluchu to nezanechГЎ ЕѕГЎdnГ© nГЎsledky. Pokud se vЕЎak zГЎnД›t stane chronickГЅm, mЕЇЕѕe vГ©st k ohluchnutГ­.

VГЅtok z ucha, bolest nebo jakГЎkoliv porucha sluchu jsou vЕѕdy varovnГ© znГЎmky, kterГ© by mД›ly vГ©st k nГЎvЕЎtД›vД› lГ©kaЕ™e. PlatГ­ to zejmГ©na u dД›tГ­!

ZkrГЎtka: KdyЕѕ VГЎs zaДЌne trГЎpit vГЅraznГЎ bolest v uchu doprovГЎzenГЎ zvГЅЕЎenou teplotou, mЕЇЕѕete si doma vzГ­t lГ©ky proti bolesti a teplotД›. V ЕѕГЎdnГ©m pЕ™Г­padД› se nesnaЕѕte si ucho pomocГ­ ЕЎtД›tiДЌky nebo ДЌehokoli jinГ©ho vyДЌistit, protoЕѕe byste se mohli zranit a zpЕЇsobit vГ­ce ЕЎkody neЕѕ uЕѕitku. PЕ™i pЕ™etrvГЎvajГ­cГ­ bolesti ucha je vhodnГ© vyhledat lГ©kaЕ™e otorinolaryngologa, kterГЅ VГЎs vyЕЎetЕ™Г­ a pЕ™edepГ­ЕЎe vhodnou lГ©ДЌbu. Budou VГЎm pravdД›podobnД› pЕ™edepsГЎny uЕЎnГ­ kapky, kterГ© zmГ­rnГ­ otok a bolest. NД›kdy bude tЕ™eba, abyste si do ucha kapali i antibiotickГ© kapky. UЕЎnГ­ kapky je vhodnГ© kapat nejlГ©pe vleЕѕe na boku, 2-3 kapky. Po chvilce pЕЇsobenГ­ otЕ™Г­t pЕ™ebytek tekutiny papГ­rovГЅm kapesnГ­kem. Kapky, kterГ© je nutnГ© uchovГЎvat v chladu (v ledniДЌce), je vhodnГ© pЕ™ed pouЕѕitГ­m zahЕ™ГЎt na pokojovou teplotu (v dlani), jinak je aplikace do citlivГ©ho ucha velmi nepЕ™Г­jemnГЎ.

MЕЇЕѕou VГЎm bГЅt rovnД›Еѕ pЕ™edepsГЎny nosnГ­ dekongesДЌnГ­ kapky ДЌi sprej, kterГ© pЕ™i sprГЎvnГ© aplikaci a polohovГЎnГ­ (po aplikaci v zГЎklonu nГЎsleduje hlubokГЅ pЕ™edklon se stisknutГЅmi nosnГ­mi dГ­rkami, skoro aЕѕ do kotoulu, dД›tem se Е™Г­kaly tzv. kotoulovГ© kapky) pomohou uvolnit Eustachovu trubici. TГ­m dojde ke snГ­ЕѕenГ­ pЕ™etlaku, bolesti, provzduЕЎnД›nГ­ a snГ­ЕѕenГ­ zГЎnД›tu.

Není vhodné používat k čištění uší vatové tyčinky. V lékárnách sice existuje jejich „bezpečnostní varianta“ s rozšířenou bází znemožňující nebezpečné zasunutí hluboko do ucha s rizikem poranění. Raději si však dejte na špičku prstu papírový kapesník a jím otřete okraj zvukovodu. Nikdy nesahejte do hloubky zvukovodu.

Poruchy sluchu

PЕ™Г­ДЌin poruch sluchu je vГ­ce. NД›kdy se narodГ­ dГ­tД› hluchГ© v dЕЇsledku nedostateДЌnД› vyvinutГ©ho vnitЕ™nГ­ho ucha nebo v dЕЇsledku infekce matky virem zardД›nek bД›hem tД›hotenstvГ­. Batolata a starЕЎГ­ dД›ti mohou ohluchnout v dЕЇsledku zГЎnД›tЕЇ stЕ™ednГ­ho ucha nebo chronickГ© infekce stЕ™edouЕЎГ­. ZГЎnД›ty stЕ™ednГ­ho ucha jsou u dД›tГ­ pomД›rnД› ДЌastГ©, bД›hem dД›tstvГ­ je prodД›lГЎ vД›tЕЎina dД›tГ­. KaЕѕdГ© dГ­tД› s poruchou sluchu by mД›l vyЕЎetЕ™it lГ©kaЕ™ a mД›lo by se provГ©st podrobnГ© sluchovГ© vyЕЎetЕ™enГ­, protoЕѕe sluchovГ© postiЕѕenГ­ mЕЇЕѕe mГ­t vГЎЕѕnГЅ dopad na vГЅvoj Е™eДЌi a vzdД›lГЎnГ­.

U dospД›lГЅch osob se mЕЇЕѕe ztrГЎta sluchu projevit v dЕЇsledku stГЎrnutГ­, Е™eЕЎenГ­m je zesГ­lenГ­ zvukЕЇ pomocГ­ sluchadel. Ale i u mladЕЎГ­ch osob vede dlouhodobГ© a opakovanГ© vystavenГ­ velkГ©mu hluku k oslabenГ­ aЕѕ ztrГЎtД› sluchu (hlasitГ© diskotГ©ky!).

Zde můžeme jen informovat, že v lékárnách je možné zakoupit několik typu chráničů sluchu = „špuntů do uší“. Jejich užití je jednoduché, levné a u jednorázových typů i hygienické. Kdo už je nucen používat moderní elektronická sluchadla, může v lékárnách zakoupit baterie do sluchadel (je nutné znát typ baterií nebo přinést vzorek).

PomД›rnД› vzГЎcnou pЕ™Г­ДЌinou poruchy sluchu je otosklerГіza, kterГЎ postihuje mladЕЎГ­ dospД›lГ© osoby, pЕ™edevЕЎГ­m Еѕeny, a mЕЇЕѕe mГ­t i rodinnГЅ vГЅskyt. Nemoc vede k tuhnutГ­ kloubЕЇ mezi sluchovГЅmi kЕЇstkami a jejich srЕЇstГЎnГ­, takЕѕe se nakonec zvuk do vnitЕ™nГ­ho ucha pЕ™estane pЕ™evГЎdД›t. ZtrГЎta sluchu je pomalГЎ a lze ji zvrГЎtit operacГ­, pЕ™i nГ­Еѕ se sluchovГ© kЕЇstky nahradГ­ plastickГЅmi implantГЎty.

Tinnitus – pocit hučení v uchu nebo v hlavě, laiky popisovaný jako „zvonění v uších“, je příznak, který postihuje více lidí, než se obvykle domníváme. Pacient vnímá zvuk, i když nepochází z vnějšího prostředí. Někdy je zvuk tichý a stěží zachytitelný, jindy může být velmi silný a brání postiženému ve spánku. Ačkoliv se jen vzácně jedná o příznak závažnějšího onemocnění, pro svého nositele může být velmi trýznivý. Vnímaný zvuk může mít nejrůznější charakter, od zvonění, syčení, bzukotu až k hlasitému řevu.

V zevnГ­m uchu se jednГЎ nejДЌastД›ji o dvД› moЕѕnГ© pЕ™Г­ДЌiny. PrvnГ­ a nejДЌastД›jЕЎГ­ je uЕЎnГ­ maz zatlaДЌenГЅ do nitra zvukovodu k bubГ­nku. ДЊasto se to stГЎvГЎ, kdyЕѕ si pacient chce vyДЌistit zvukovod vatovГЅm tampГіnem nebo rЕЇЕѕkem kapesnГ­ku. Mazovou zГЎtku lГ©kaЕ™ obvykle snadno odstranГ­ tГ­m, Еѕe ji vyplГЎchne vlaЕѕnou vodou.

DalЕЎГ­ pЕ™Г­ДЌinou je bakteriГЎlnГ­ nebo plГ­sЕ€ovГЎ infekce zevnГ­ho zvukovodu. V tomto pЕ™Г­padД› pacient pociЕҐuje kromД› huДЌenГ­ v uЕЎГ­ch jeЕЎtД› urДЌitГЅ stupeЕ€ podrГЎЕѕdД›nГ­ zvukovodu, ДЌasto spojenГЅ s bolestГ­, kterГЎ se zhorЕЎuje pЕ™i pasivnГ­m pohybu uЕЎnГ­m boltcem. OnemocnД›nГ­ mЕЇЕѕe doprovГЎzet i porucha sluchu a slabГЅ vodnatГЅ vГЅtok z ucha. LГ©ДЌba je naЕЎtД›stГ­ pomД›rnД› jednoduchГЎ. PodГЎvajГ­ se antibiotika a kortikosteroidy v kapkГЎch, kterГ© infekci obvykle brzy zvlГЎdnou a zvonД›nГ­ v uЕЎГ­ch vymizГ­.

Tinnitus se ДЌasto vyskytuje ve spojenГ­ s nemocemi stЕ™ednГ­ho ucha. DvД› hlavnГ­ pЕ™Г­ДЌiny jsou infekce a otosklerГіza. PЕ™i zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha (otitis media) bГЅvГЎ zvonД›nГ­ v uЕЎГ­ch ДЌastГ©, stejnД› jako poruchy sluchu, vГЅtok z ucha a zvГЅЕЎenГЎ teplota. LГ©ДЌba spoДЌГ­vГЎ v podГЎvГЎnГ­ antibiotik a dekongesДЌnГ­ch nosnГ­ch kapek.

Tinnitus je ovЕЎem takГ© ДЌasnou znГЎmkou jinГ©ho onemocnД›nГ­ stЕ™ednГ­ho ucha. JednГЎ se o otosklerГіzu, kdy se okolo jednГ© stЕ™edouЕЎnГ­ kЕЇstky, tЕ™mГ­nku (lat. stapes) vytvГЎЕ™Г­ novГЎ kost, a brГЎnГ­ mu tak ve volnГ©m pohybu. V dЕЇsledku toho nemЕЇЕѕe tЕ™mГ­nek pЕ™evГЎdД›t sprГЎvnД› zvuky z bubГ­nku do vnitЕ™nГ­ho ucha. Pacient trpГ­ zhorЕЎujГ­cГ­ se sluchovou poruchou, kterГЎ nakonec konДЌГ­ Гєplnou ztrГЎtou sluchu. OnemocnД›nГ­ se dГЎ lГ©ДЌit operacГ­ a nahrazenГ­m tЕ™mГ­nku plastickГЅm implantГЎtem. Sluch se tak obnovГ­ a pЕ™Г­padnГ© zvonД›nГ­ v uЕЎГ­ch se obvykle pЕ™ehluЕЎГ­ zesГ­lenГЅm zvukem zvenДЌГ­, kterГЅ pacient opД›t normГЎlnД› slyЕЎГ­.

V hlemГЅЕѕdi vnitЕ™nГ­ho ucha se nachГЎzejГ­ velmi jemnГ© buЕ€ky vnГ­majГ­cГ­ zvukovГ© vlny. Jejich poЕЎkozenГ­ je pravdД›podobnД› nejДЌastД›jЕЎГ­ pЕ™Г­ДЌinou zvonД›nГ­ v uЕЎГ­ch. PЕ™Г­ДЌin takovГ©ho poЕЎkozenГ­ mЕЇЕѕe bГЅt vГ­ce, ale zdaleka nejДЌastД›ji se jednГЎ prostД› o dЕЇsledek degenerativnГ­ch zmД›n bД›hem stГЎrnutГ­, kterГ© s sebou pЕ™inГЎЕЎejГ­ poruchu sluchu. AДЌkoliv jejГ­ stupeЕ€ a vД›k pacientЕЇ, kdy se zaДЌГ­nГЎ projevovat, velmi ЕЎiroce kolГ­sГЎ, tГ©mД›Е™ vЕѕdy ji doprovГЎzГ­ huДЌenГ­ v uЕЎГ­ch. TakГ© nД›kterГ© lГ©ky mohou vnitЕ™nГ­ ucho poЕЎkodit a vyvolat huДЌenГ­ v uЕЎГ­ch.

LГ©ДЌenГ­ potГ­ЕѕГ­, kterГ© jsou vyvolanГ© poruchou nebo poЕЎkozenГ­m vnitЕ™nГ­ho ucha, je obtГ­ЕѕnГ©. PomГЎhajГ­ nД›kterГ© lГ©ky obsahujГ­cГ­ cinnarizin ( STUGERON, CINARIZIN) nebo betahistin (BETASERC, BETAHISTIN Actavis, atd.). Tyto lГ©ky jsou vГЎzanГ© na lГ©kaЕ™skГЅ pЕ™edpis. TlumГ­ nadmД›rnГ© impulzy z poЕЎkozenГЅch bunД›k vnitЕ™nГ­ho ucha. DГЎle je efektivnГ­ fyzioterapie (rehabilitace) zamД›Е™enГЎ na krДЌnГ­ pГЎteЕ™, kdy degenerativnГ­ zmД›ny pГЎteЕ™e a zvГЅЕЎenГЅ tonus svaloviny ДЌasto rovnД›Еѕ zpЕЇsobujГ­ poruchy vnitЕ™nГ­ho ucha.

Je-li příčinou porucha prokrvení, pomáhají vazodilatační léky ( ENELBIN, extrakt GINKGO BILOBA). Dalším řešením je také používání pomůcek, které tinnitus „maskují“. Jde o přístroje, které se nosí v uchu podobně jako naslouchátko. Vydávají stálý šum, který odvádí pozornost nemocného od tinnitu a usnadňují mu tak život s touto poruchou.

JelikoЕѕ je vnitЕ™nГ­ ucho zГЎroveЕ€ i rovnovГЎЕѕnГЅm aparГЎtem, rozliЕЎujeme i tzv. Menierovu chorobu, kde se porucha prokrvenГ­ vnitЕ™nГ­ho ucha projevuje ЕЎelesty, kterГ© pЕ™echГЎzejГ­ do zГЎchvatu doprovГЎzenГ©ho zГЎvratД›mi a zvracenГ­m.

TГ©ma bylo zpracovГЎno bez nГЎroku na Гєplnost.

TГ©ma bylo zpracovГЎno dle nejlepЕЎГ­ho vД›domГ­ a svД›domГ­ autora na zГЎkladД› dostupnГЅch relevantnГ­ch vД›deckГЅch informacГ­.

Nemoci a příčiny

Sluch je pro nás důležitým smyslem, jehož narušení nebo úplná ztráta je pro člověka krajně omezujícím. Příčin poruchy tohoto smyslu je celá řada, k jejich pochopení je ovšem nejprve nutné si krátce říci o stavbě sluchového aparátu.

Sluchový aparát: Vlastní sluchový orgán je párový a vyskytuje se v pravém i levém vnitřním uchu jako tzv. hlemýžď. Zvukové vlnění je přenášeno skrze zevní ucho (boltec má trychtýřovitý tvar, aby zvuk dobře zachytil) na bubínek. Bubínek se rozechvěje a toto chvění je přeneseno do středního ucha, kde jsou tři sluchové kůstky (kladívko, kovadlinka a třmínek). Přes kůstky je pak vibrace přenesena přímo do vnitřního ucha na kostěný labyrint vnitřního ucha, kde se nachází hlemýžď. V hlemýždi se tato mechanická energie přenese na smyslové buňky a z nich pak nervovými vlákny do mozku. Nervová vlákna se cestou k mozku spojují ve velký hlavový nerv, který spolu s informacemi o sluchu vede i informace o rovnováze a poloze v prostoru. V mozku je pak informace vyhodnocena, zpracována a pochopena jako určitý hluk nebo řeč.

Porucha ve kterékoliv části výše zmíněného systému pak vede ke ztrátě sluchu na jednom, eventuálně na obou uších.

1. Vysoký věk – S věkem postupně degeneruje vlastní hlemýžď a přestává být schopen příjmu zvukového signálu. Typické je to zejména pro vysoké tóny, postupně bývá narušeno i vnímání ostatních zvuků.

2. Trvalý nadměrný hluk – Trvalé vystavování se hluku vede k neúměrnému zatížení sluchového aparátu a může způsobit nevratné narušení funkce hlemýždě. Z toho důvodu je kladen důraz na dostatečnou ochranu sluchu u lidí pracujících v trvalém hluku.

3. Ucpání zvukovodu mazem – Zvýšená produkce ušního mazu ve zvukovodu může vést k vytvoření zátky, která zhorší přenos zvukových vibrací na bubínek.

4. Zánět zvukovodu a středního ucha – Rozsáhlejší zánět s tvorbou hnisu může narušit převod zvuku na bubínek (zánět zvukovodu), nebo mezi bubínkem a hlemýžděm (zánět středního ucha). Často se opakující a nedostatečně léčené záněty středního ucha mohou mít na převodní systém středního ucha i trvalé negativní účinky.

5. Jiné infekce – Řada infekcí může způsobit dočasné či trvalé narušení sluchu, mnohdy v dětském věku. Bylo to pozorováno například u zarděnek a u příušnic.

6. Úrazy ucha – Úrazy mohou způsobit protržení bubínku, poškození sluchových kůstek a-nebo vnitřního ucha.

7. Otoskleróza – Toto onemocnění postihuje kostěný labyrint, v němž je uložen hlemýžď i kůstky středního ucha a způsobí poruchy přenosu zvukových vibrací mezi bubínkem a hlemýžděm.

8. Meniérova choroba – V tomto případě je podstata poruchy v endolymfě, tekutině, která vyplňuje kostěný labyrint. Postižen je hlemýžď i ústrojí rovnováhy a pohybu. Kromě postupného zhoršování sluchu se objevuje i motání hlavy. Více informací najdete v příslušném textu.

9. Neurologická onemocnění – K běžným neurologickým stavům, které mohou vyvolat zhoršení sluchu patří mozkové příhody a záněty mozkových blan.

10. Mozkové nádory – Nádorové procesy v mozku, které naruší nerv vedoucí údaje o sluchu nebo centrum zpracování sluchu v mozku mohou způsobit narušení vnímání zvuku nebo i hluchotu. Typickým nádorem, který postihuje přímo nerv vedoucí sluchové informace je neurinom akustiku (přesněji vestibulární schwannom).

11. Fetální alkoholový syndrom – Děti alkoholiček pijících i během těhotenství mohou trpět mimo jiné i hluchotou.

12. Léky – Některé léky jsou tzv. ototoxické, což znamená, že mohou poškodit sluchový nerv. Ohluchnutí je pak tragickým nežádoucím efektem léčby. Mezi takové léky se řadí například některá antibiotika (jisté riziko je například u antibiotik obsahujících sloučeninu vancomycin – lék Vancomycin a sloučeninu teikoplanin – lék Targocid) a chemoterapeutika.

13. Vrozené vady – Existuje řada geneticky podmíněných vad, které způsobují vrozenou hluchotu. Z celkového množství lidí s poruchami sluchu se nicméně jedná o okrajovou a poměrně složitou záležitost, které se zde nebudu dále věnovat.

Diagnostika

Základem je vyšetření lékařem ORL (ušní-nosní-krční), který si za pomoci nástrojů může prohlédnout zvukovod a zhodnotit stav bubínku. Vnímání sluchu se vyšetřuje pomocí audiometrie, která určí tíži poruchy sluchu daného ucha a do jisté míry zhodnotí, zda porucha sluchu vzniká z důvodu poruchy přenosu zvukové vibrace, nebo zpracování ve smyslovém orgánu a přenosu nervovými vlákny do mozku. Ze zobrazovacích metod, které mohou ukázat anatomii zvukového aparátu včetně sluchového nervu, je šikovné a dostupné CT vyšetření oblasti vnitřního ucha a mozku, výtěžná je i magnetická rezonance těchto oblastí. V případě podezření na neurologickou podstatu obtíží je vhodné vyšetření neurologem.

Ušní houbové infekce ztráta sluchu

Léčba nedoslýchavosti závisí na vyvolávající příčině. Například:

Ušní maz lze odstranit

Ušní infekce mohou být léčeny léky

Nemoci, které způsobují zánět ucha mohou být léčeny léky

Léky, které jsou toxické na uchu se lze vyhnout

Občas chirurgické postupy jsou nutné

Jaké jsou příznaky ztráty sluchu?

Příznaky ztráty sluchu patří mírné ztrátě vysokých frekvencí jednání, ztrátu sluchu spojené s vyzváněním nebo zvuky (tinnitus), a úplná hluchota. Příznaky se mohou vyvinout postupně v průběhu času s mnoha příčinami ztráty sluchu.

Lidé, kteří zažívají nedoslýchavost může zdržet v rozhovorech, může hlasitost vysoko v rádiu nebo v televizi, a mohou často ptají ostatní opakovat, co řekli.

Jaké jsou typy sluchových ztrát?

Ztráta sluchu může být také klasifikovány na základě které části sluchového systému (sluchový systém) jsou ovlivněny. Když je ovlivněn nervový systém, to je odkazoval se na jako percepční nedoslýchavosti. Pokud jsou postiženy části ucha, které jsou zodpovědné za přenos zvuku do nervů, to je jen poruch sluchu.

Podmínky ovlivňující hlemýždě, osmé lebeční nervy, mícha, nebo mozku způsobit percepční nedoslýchavost. Příklady zahrnují:

sluchu stárnutí (presbycusis),

nervové poranění syfilis,

sluchu neznámého původu (idiopatická nedoslýchavost),

nervové nádory a;

léky toxicity (jako aspirin a aminoglykosidů).

Podmínky, které ovlivňují zvukovodu, ušní bubínek (bubínku), a středního ucha vede ke poruch sluchu. Příklady poruch sluchu patří:

Ušní maz blokování zvukovodu,

zánět středního ucha a;

Jaké jsou formy ztráty sluchu?

Ztráta sluchu, nebo hluchota, může být přítomen při narození (vrozený), nebo se stanou zřejmými později v životě (získaný). Rozdíl mezi nabytých a vrozené hluchoty určuje pouze dobu, po kterou hluchota se zobrazí. To není určit, zda příčinou hluchoty je genetická (zděděný).

Získané hluchota může nebo nemusí být genetická. Například, to může být projev opožděného nástupu formě genetické hluchoty. Alternativně, získané hluchota může být vzhledem k poškození ucha v důsledku hluku nebo z jiných podmínek.

Vrozená hluchota podobně může nebo nemusí být genetická. Například, to může být spojeno s bílou pramen vlasů, a je způsobená genetickou nemoci zvané Waardenburg syndrom. Vlastně, více než polovina z vrozené ztráty sluchu se dědí. Alternativně, vrozená hluchota může být v důsledku onemocnění nebo infekce, na které byla vystavena matka během těhotenství, jako je například viru zarděnek.

Ušní choroby koček

Ušima kočka jednak vnímá zvuky, jednak v nich má uloženy orgány ovládající rovnováhu. Infekce středního a vnitřního ucha mohou proto způsobit i problémy s pohyblivostí i se sluchem.

Nejběžnější příčinou infekce jsou mikroorganismy, cizí předměty nebo ušní roztoči. Vnějšími projevy ušních poruch jsou především trvalé škrábání, potřásání hlavou, cukání ušima a výtok z uší.

Hluchota může být důsledkem infekce, ale častěji jde o vrozený defekt. U starých koček dochází k částečné ztrátě sluchu.

Ušní roztoči

Roztoči se vyskytují téměř u všech koček (zvláště u koťat), ale zdravotním problémem jsou tehdy, je-li jich v uchu příliš mnoho. Roztoči žijí ve zvukovodu, a živí se jemnou výstelkou zvukovodu, čímž vyvolávají dráždění, které se projevuje zvýšenou produkcí tmavě hnědého páchnoucího mazu. Kočka potom potřásá hlavou a škrábe si uši, což vede k jejich zanícení.

Včasná veterinární pomoc je nezbytná, aby se předešlo rozšíření infekce do vnitřního ucha. Veterinář vyšeří uši kočky auriskopem, tak může potvrdit přítomnost ušních roztočů. Všem kočkám a psům v domácnosti je pak nutno aplikovat ušní kapky.

Udržujte kočce uši v čistotě a pravidelně je kontrolujte, zda nejsou podrážděné a neobjevuje-li se v nich infekce. Ušní roztoči se velmi snadno přenášejí z jednoho zvířete na druhé, a proto vždy ošetřete obě uši a všechny kočky v domácnosti (případně i psy).

Infekce uší

Záněty zvukovodu mohou být způsobeny cizím tělesem, plísněmi nebo bakteriemi v uchu. Kočka si zanícené ucho škrábe, což vede k infekci a někdy k výtoku z ucha.

Poraďte se s veterinárním lékařem a nechte kočce uši vyšetřit. Léčba obvykle spočívá v aplikaci ušních kapek.

Jestliže se infekce rozšíří do středního a vnitřního ucha, může dojít k poruše sluchu. Příznaky tohoto stavu zahrnují ztrátu sluchu a rovnováhy. Postižená kočka může naklánět hlavu na stranu. Tady je zapotřebí rychlá veterinární pomoc a léčba antibiotiky. Prodleva může způsobit trvalou poruchu sluchu.

Krevní puchýř (hematom)

Rvačky nebo trvalé škrábání mohou vést k popraskání cév v ušním boltci. Vzniknou puchýře naplněné krví, které nejsou bolestivé, ale dráždí kočku, takže pokračuje ve škrábání.

Poraďte se s veterinářem, který může tekutinu z ucha vypustit. Jestliže se puchýř naplněný krví neošetří, mohou vzniknout jizvy a tzv. „květákovité“ ucho.

Spálení sluncem

Světle zbarvené kočky, žijící v zemích s tropickým klimatem, mohou utrpět na slunci popáleniny. Postiženy bývají především konečky ušních boltců, které nemají dostatečnou pigmentovou ochranu. Časem se takové poškození kůže může změnit v rakovinové bujení, při němž ušní boltce zduří a zanítí se.

Po nejteplejší část dne by kočka měla zůstat doma, na boltce lze aplikovat ochranný krém. Jedinou léčbou při rakovině konečků ušních boltců je jejich amputace.

Ztráta sluchu může být důsledkem stáří, infekce středního ucha, poranění hlavy nebo ucpání zvukovodu ušním mazem. Některé kočky jsou hluché od narození, zejména bílé kočky s modrýma očima.

Jestliže máte podezření na hluchotu, nechte kočku ihned vyšetřit veterinárním lékařem, který vám poradí adekvátní postup v léčbě.

Cizí tělesa v uchu kočky

Například travní semena se mohou zachytit v uchu a mohou způsobit podráždění, případně i infekci. Poraďte se s veterinářem, jestliže zapadlé těleso není vidět a nelze jej snadno odstranit.

Onemocnění u dospělých

Existuje široká škála onemocnění, u kterých se ztráta sluchu vyskytuje jako příznak nebo následek.

Na této stránce najdete přehled některých běžnějších onemocnění, která mohou vést ke ztrátě sluchu. Připomínáme, že se jedná pouze o přehled, ne o úplný seznam. Podrobnější informace k těmto nebo jiným onemocněním získáte u svého lékaře nebo specialisty.

Akustický neurinom

Akustický neurinom (známý též jako vestibulární schwannom) je nerakovinný nádor na sluchovém nervu v blízkosti hlemýždě, který přenáší zvukové impulsy do mozku. Akustický neurinom roste pomalu, ale může způsobit ztrátu sluchu v postiženém uchu a tlak na jiné nervy nebo mozkové tkáně při tom, jak roste.  Akustický neurinom se vyskytne přibližně u jednoho člověka ze 100 000 ročně 1 a je nejčastější u lidí ve věku 30 až 50 let.

Moderní mikrochirurgické techniky obvykle dokáží odstranit nádory akustického neurinomu, ale často vedou k úplné ztrátě sluchu v postiženém uchu.

Cholesteatom

Cholesteatom je typ kožní cysty ve středním uchu. Může být přítomen od narození, ale obvykle se objevuje jako komplikace chronické infekce uší. Opakované ušní infekce mohou způsobit vytvoření podtlaku ve středním uchu. V průběhu času se ušní bubínek stahuje směrem k vnitřnímu uchu a nakonec vytvoří kožní vak nebo cystu. Cysta se může zvětšovat a infikovat, což ovlivňuje sluch, rovnováhu a dokonce i funkci obličejových svalů. Mezi příznaky patří závratě, výtok z ucha a ztráta sluchu v postiženém uchu 2 .

Rozšířený vestibulární akvadukt

Kanálky vestibulárního akvaduktu jsou úzké, kostěné kanálky, které vedou z vnitřního ucha hluboko dovnitř lebky. Vestibulární akvadukt se považuje za rozšířený, pokud je jeho velikost větší než 1,5 mm, což přibližně odpovídá průměru špendlíkové hlavičky. Je-li vestibulární akvadukt rozšířený, je obvykle rozšířená i endolymfatická trubička a váček. Funkce endolymfatické trubičky a váčku nejsou zcela známy, ale vědci věří, že pomáhají regulovat hladinu iontů v tekutině vnitřního ucha. Ionty pomáhají při přenosu nervových vzruchů, které předávají informace o zvucích a rovnováze do mozku. Výzkumy naznačují, že pět až 15 procent dětí, které trpící senzorineurální ztrátou sluchu nebo ztrátou sluchu způsobenou poškozením smyslových buněk uvnitř hlemýždě, má rozšířené kanálky vestibulárního akvaduktu 3 .

Ménièrova choroba

Ménièrova choroba je onemocnění vnitřní ucha, které má vliv na sluch a rovnováhu. Způsobuje náhlé záchvaty závratě (silné točení hlavy), tinnitus (hlasité zvonění v uších), tlak nebo bolest v uchu a dočasnou nebo trvalou ztrátu sluchu.  Závratě mohou také způsobit nevolnost a zvracení. Příčina Ménièrovy choroby není známa, ale pravděpodobně souvisí s nerovnováhou kapalin vnitřního ucha.  Léčí se léky a někdy chirurgickým zákrokem. Vyhýbání se kofeinu, alkoholu, tabáku, soli a stresu může být také prevencí záchvatů závratě.

Meningitida

Meningitida je virová nebo bakteriální infekce, která způsobuje zánět a otok blan pokrývajících mozek a míchu. Mezi nejčastější příznaky meningitidy patří bolesti hlavy a ztuhlost šíje spojená s horečkou, zmateností nebo poruchami vědomí, zvracením a neschopnost tolerovat světlo (fotofobie) nebo hlasité zvuky (fonofobie). Ztráta sluchu nebo hluchota patří mezi možné vážné komplikace. Meningitida může být způsobena virovou infekcí, bakteriemi nebo jinými mikroorganismy, méně často i některými léky.

Otoskleróza

Otoskleróza je nadměrný růst kosti v prostoru za bubínkem (ve středním uchu) a ve vnitřním uchu. Mezi příznaky patří tinnitus (zvonění v uších), závratě a částečně ztráta sluchu. Rozvíjí se těžká ztráta sluchu a hluchota, protože střední a vnitřní ucho je méně funkční.  Příčina otosklerózy je neznámá, ačkoliv může být dědičná. Ke ztrátě sluchu následkem otosklerózy dochází obvykle mezi 11. a 30. rokem. U žen je otoskleróza dvakrát častější než u mužů a stav se může zhoršit v průběhu těhotenství nebo po něm. Chirurgický zákrok může někdy zlepšit ztrátu sluchu způsobenou otosklerózou.

Ototoxické léky

Ototoxické léky poškozují sluch a jsou častou příčinou ztráty sluchu, zejména u starších dospělých, kteří berou lék pravidelně. Mezi první příznaky obvykle patří zvonění v uších (tinnitus) a závratě. Ztráta sluchu způsobená ototoxickými léky se může rozvinout rychle, ale sluch se může vrátit k normálu po vysazení léku. Avšak některé léky mohou způsobit trvalé poškození vnitřního ucha.  Mezi běžně používané léky, které mohou způsobit ztrátu sluchu, patří: velké dávky aspirinu (8 až 12 tablet denně); nesteroidní protizánětlivé léky; některá antibiotika; kličková diuretika používaná k léčbě vysokého krevního tlaku a srdečního selhání; léky používané k léčbě rakoviny.

Presbyakuze

Presbyakuze je postupná ztráta schopnosti slyšet vysoké frekvence se zvyšujícím se věkem. Začíná v rané dospělosti, ale obvykle neovlivňuje schopnost porozumět konverzaci až do mnohem pozdější doby. Ačkoliv je geneticky proměnná, je normálním příznakem stárnutí a liší se od ztráty sluchu způsobené expozicí hluku, toxinům nebo původcům chorob.

Náhlá ztráta sluchu

Náhlá senzorineurální ztráta sluchu je rychlá ztráta sluchu (alespoň 30 decibelů na třech nebo více sousedních frekvencích), ke které může dojít najednou nebo v průběhu až tří dní. 4 Vyskytuje se v celém věkovém spektru, stejně často u mužů a žen, ale většině pacientů je mezi 50–60 lety 5 . Taková ztráta sluchu obvykle začíná jako náhlé zhoršení sluchu v jednom uchu a pacienti mohou také zaznamenat ušní šelesty, zalehlé uši anebo závrať. Každý s takovými příznaky by měl vyhledat neodkladnou lékařskou péči.  Vzhledem k tomu, že tento typ ztráty sluchu může mít více než 100 možných příčin, je konkrétní příčina zřídka přesně identifikována 4 . Někteří pacienti se zcela uzdraví bez lékařského zásahu, často během prvních tří dnů. U jiných dojde ke zlepšení pomalu, v průběhu jednoho až dvou týdnů. Ve zbývajících případech, kdy se ztráta sluchu nezlepší nebo se dokonce zhorší, je k dispozici řada způsobů léčby, včetně steroidů 4 .

Akustické trauma je poškození sluchového mechanismu vnitřního ucha velmi hlasitým zvukem. Tím může být výbuch v blízkosti ucha, střelba nebo hlasitá hudba nebo hluk strojů po dlouhou dobu.   Mezi příznaky patří ztráta sluchu, která je obvykle částečná, zahrnující zvuky o vysokých frekvencích, a zvonění nebo šelesty v uších 6 . Ztráta sluchu způsobená akustickým traumatem se může v průběhu času zhoršovat.

  1. National institute on deafness and other communication disorders [online]. 2011. K dispozici na URL: http://www.nidcd.nih.gov.
  2. Cause of Hearing Loss – Cholesteatoma [online]. 2010. K dispozici na URL: http://deafness.about.com/od/diseasesandsyndromes/a/cholesteatoma.htm
  3. National Institute on Deafness and Other Communication Disorders. [online] 2007. K dispozici na URL: http://www.nidcd.nih.gov/health/hearing/Pages/eva.aspx
  4. National Institute on Deafness and other Communication Disorders, Sudden Deafness 2007.  [online] K dispozici na URL: http://www.nidcd.nih.gov/health/hearing/pages/sudden.aspx
  5. Wynne M, Fritsch M, Diefendorf A, Sudden Hearing Loss, The Asha Leader. 26. prosince 2001. [online]K dispozici na URL: http://www.asha.org/Publications/leader/2001/011226/sudden_hearing_loss.htm
  6. Medline Plus 2011. [Internet] K dispozici na URL: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001061.htm
Zašlete nám dotazy nebo připomínky
Představujeme

Slevová akce Cochlear FamilyMáme tady nový rok a s ním i další speciální nabídku pro členy Cochlear Family.

O sluchu a o ztrátě sluchu

Produkty společnosti Cochlear

Příběhy a komunita

Podpůrné materiály

O společnosti Cochlear

Copyright © 2018 Cochlear Ltd. All rights reserved

Tyto internetové stránky používají soubory cookie k poskytování našich služeb, personalizaci stránky a stahování souborů.

Potvrzením tlačítka „Zavřít“ vyjadřujete souhlas s používáním a pravidly souboru cookie. Bližší podmínky použití naleznete v Pravidlech Cookies

Leave a Reply