Ušní houbové infekce tinitus (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Příznaky kvasinkové infekce v uchu

Podobně jako u jiných forem kvasinkové infekce , které v uchu může produkovat bílý výtok kolem laloku . To je způsobeno tím, těla imunitní systém reaguje na infekci a snaží se bojovat a zabránit tomu, aby napadající tělo .

Jeden z většina bolestivé příznaky kvasinkové infekce v uchuušní bolest . Tato bolest může být velmi nesnesitelný pro člověka a může způsobit vážné poškození ucha , pokud je léčba nežádá rychle .

Když někdo s kvasinkovou infekci v ucho hledá léčbu , můželékař vyčistit ucho , a předepíše antibiotikum . Léky pomůže zabít bakterie , která je součástí infekce ucha . Je důležité čistit ucho doma, pravidelně , aby se zabránilo další infekci .

Příčiny kvasinková infekce

Ušní jsou způsobeny bakteriemi, které se obvykle zdržuje, v zadní části ústa , pohybující se na trubky, které jdou do uší osoby . Tato bakterie se hledá teplý domov přežít a tyto trubky jsouideálním místem pro růst .

tím pomoci zabránit infekci kvasinek ucha z děje podle čištění uší pravidelně . To zahrnuje sušení vnitřní a vnější části ucha . Pokud se vlhkost dostane chycen uvnitř , může to pomoci k ohřevu teplé domov pro bakterie hromadí a růst .

Lamisil spray – proti-houbové činidlo s účinností sušení

Lamisil spray – je antimykotikum lék pro místní aplikaci na vysušenou a osvěžující účinek. Tato funkce umožňuje používat v žádných klinických projevů houbové infekce. Ale je zvláště vhodný Lamisil spray v případě, kde se léze nachází v odlehlých oblastech a je doprovázena s mokváním.

Lamisil sprej – jak to funguje

Lamisil sprej pro lokální použití je transparentní bezbarvá nebo světle žlutá kapalina a je k dispozici v lahvičkách jako je 1% roztoku. Kompozice obsahuje stříkací Lamisil terbinafin účinnou látku a pomocné látky: Makrogol cetostearylether, ethylalkohol, čištěná voda, propylenglykol, dusíku.

Lamisil Spray se používá pouze z vnějšku, a má aktivní antifungální aktivitu. Současně je osvěžující a vysušuje pokožku. Při aplikaci spreje na kůži je absorbován do krve, je ne více než 5% účinné aktivní složky, tak významné systémové účinky drogy nemá. Zachytil na rozprašovací proniká kůží do povrchových vrstev pokožky a aktivně ovlivňuje metabolismus Zlepšuje metabolismus a hubnutí bez diety v mykotických buňkách v léze.

Mechanismus účinku spreje není odlišné od všech ostatních dávkových forem lamizila. To potlačuje tvorbu sterolů v houbách buňkách, což vede k jejich nedostatku normálního metabolismu v buňkách. Současně se buňky hub se hromadí velké množství meziproduktu, z nichž postavené potřebných elementů steroly, – skvalen. Takové porušení metabolických procesů vedoucích k houbové buněčné smrti.

Citlivost na lamizilom Lamisil – moderní lék pomoci vyrovnat se s plísňovou infekcí vykazují mnoho dermatofytů, způsobit plísňových infekcí kůže, stejně jako kvasinky Candida houby rod, a původce barevného (pityriasis) rozebrání.

Sprej je efektivní, proniká do nejodlehlejších oblastí postiženou kůži, ale to je nepředstavitelné, že se ocitl v oku -, bude to znamenat značné podráždění oční tkáně.

V závažných plísňových infekcí vnější použití spreje v kombinaci s přijímáním Lamisil tablety uvnitř.

Se kterými nemoci a jak aplikovat Lamisil

Funkce Spray Lamisil umožňují jeho použití v mnoha plísňovým infekcím (mykózám), včetně mykózy nohou (tinea a rubrofitii), štítem a svědění Jock svědí: plísňové infekce , Plísňové infekce kůže hladké tělo, způsobené dermatofyty s porážkou velkým záhybech kůže a leží v těžko přístupných místech. Applied Lamisil sprej při léčbě mykotických infekcí pokožky hlavy.

Lamisil Sprej je účinný také při oděru kůže, způsobené Candida – současná antifungální a sušení efekt vám umožňuje rychle odstranit tyto léze.

Kromě toho, sprej Lamisil se s úspěchem využívá k léčbě mnohobarevného (pityriasis) rozebrání.

Použít sprej pouze k léčbě dospělých a dětí po 12 let. Před jeho aplikací pleť důkladně vyčistit a lehce sušeno. Potom nástřikem v dostatečném množství tak, že se kožní léze a oblasti umístěné kolem oblasti zdravé kůže byla dobře navlhčený.

Lamisil Spray se aplikuje na kůži jednou denně po dobu jednoho týdne. S různobarevnými oblázky sprej se aplikuje dvakrát denně v týdnu.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Vedlejší účinky Lamisil sprej je zřídka významný. Kůže na místě rozprašování lamizila mohou být příznaky podráždění v podobě zarudnutí, suchosti a odlupování kůže doprovázené pálení a svědění.

Tam může být alergické reakce, které mohou být podobně jako konvenční stimulaci. Alergie se projevuje jako kopřivka, náchylný k fúzím, porážce velké plochy kůže a podkožního vaziva při přechodu, včetně v oblasti hrdla (angioedém). Pokud se objeví známky podráždění nebo alergie, je nutné navštívit lékaře, který rozhodne, zda bude pokračovat v léčbě: během stimulace je často možné v něm pokračovat, a alergie by měly být okamžitě zastaveno.

Lamisil Sprej je kontraindikován při přecitlivělosti na jeho složky, a pacienta ve věku do 12 let (klinických studiích léku u dětí nebyly provedeny). S opatrností a pouze na lékařský předpis by měl být používán během těhotenství, dítě krmení Kojení – osobní volba prsu, jaterní choroby a selhání ledvin, chronický alkoholismus, rakovina (včetně krevních onemocnění), metabolické poruchy a onemocnění souvisejících s poruchou průchodnosti krevních cév končetin.

Lamisil Spray – velmi výhodná dávková forma pro léčení plísňových infekcí nacházejících se v těžko přístupných místech kůže.

Nolitsin: širokospektrální antibiotikum

Nolitsin – chinolon antibakteriální léčivo, má výrazný antimikrobiální účinek, je nejúčinnější při onemocnění močových orgánů. Je účinný proti většině patogenům těchto infekcí, jako akutních a chronických zánětlivých onemocnění ledvin a močových cest, kapavka Kapavka – self-vládl ,

Mechanismus účinku nolitsin

Nolitsin (INN – norfloxacin) – širokospektrální antibiotika fluorochinolon skupina, která je vyrobena z slovinské farmaceutické společnosti Krka tablety, oční a ušní kapky. Jiné farmaceutické společnosti podobné léky prodávané pod názvem ankvin, baktinor, girablok, kvinoloks, lokson, negafloks, norbaktin, norilet, Normaks, noroksin, norfloks, norfloxacin, sofazin, spektrama, chibroksin, yutibid.

Nolitsin má baktericidní (zabíjí citlivost na bakteriální flóry) aktivitu a vyznačuje se tím, že se prakticky tolerance vyvíjí (odolné) mikroorganismů. To inhibuje tvorbu určitých enzymů potřebných pro život bakterií (např., DNA gyrázy), což vede k nemožnosti tvorby řetězců DNA a okamžitou smrt bakterií. Baktericidní účinek se zdá velmi rychle, během jedné hodiny po požití léku.

Kromě toho, nolitsin obsahuje fluor, který dále zvyšuje účinnost tohoto léku vůči většině bakterií citlivých na to. Také aktivní vliv na běžnou gram (hlavně) a gram-pozitivní (některé) mikroflóry, což způsobuje většinu infekcí močových cest, potlačuje nolitsin živobytí Pseudomonas aeruginosa – jeden z nejstabilnějších v souvislosti s bakterií odolných vůči antibiotikům.

Pokud jsou podávány nolitsin dobře absorbován z gastrointestinálního traktu do krve, a tam zejména tkáně (tkáně močové orgány) nepronikají do centrálního nervového systému a kost. Absorpce se zpomalí, jídlo (zvláště prsa, tak to je nejlepší, aby se na lačný žaludek), a léky, které neutralizují kyselost žaludečních šťáv (antacidy). Maximální koncentrace v krvi je dosaženo během 1-2 hodin po požití. Uložené v těle 12 hodin, po které se rozkládá v játrech (jeho rozkladných produktů – metabolity vykazují také určitou aktivitu), a poté vylučovány močí (většinou) a výkaly. Z tohoto důvodu, když se doporučuje závažná porucha funkce ledvin instalovat individuální dávku.

Indikace a kontraindikace pro příjem nolitsin

Přijímací nolitsin do tablet je uvedena v následujících chorob (pouze po laboratorních zkoušek biologického materiálu o citlivosti mikroorganismů na antibiotika)

 • infekce močového traktu – pyelonefritida, cystitida, uretritida (většinou nolitsin schopen potlačit všechny flóru, které mohou způsobovat infekce ledvin a močových cest, včetně těch, odolné proti jiným antibiotikům);
 • po chirurgických operacích na ledvin a močových cest s cílem zabránit infekci nebo akutní zhoršení chronických infekcí;
 • Gonokokové infekce, včetně těch, které se skrytou, nevyjádřený přes;
 • střevní infekce – salmonelóza Salmonelóza – rysy nemoci , Úplavice, iersineoza;
 • pro prevenci střevní infekce během návštěvy v oblastech, kde jsou tyto infekce (neinhibuje normální střevní mikroflóru);
 • Infekce vnitřních pohlavních orgánů mužů a žen (chronické bakteriální prostatitidy Bakteriální prostatitida – může být akutní nebo chronická , Adnexitis – zánět vaječníků u žen);
 • infekce kůže a měkkých tkání, včetně infekce ran, oděru;
 • infekce horních cest dýchacích (dutin, hltanu, hrtanu, středního ucha);
 • infekce pohledu.

Místní nolitsin používá v oční a ušní kapky v infekcích zraku a sluchu, stejně jako pro prevenci těchto onemocnění.

Kontraindikace nolitsin jsou přecitlivělost na léku, věk 15 vyjádřené v lidském ledvinami. V průběhu těhotenství a kojení, otázka užívání drogy se řeší individuálně ze zdravotních důvodů.

Nežádoucí účinky, které mohou nastat při uplatňování nolitsin

Při uplatňování nolitsin mohou vyskytnout následující nežádoucí účinky:

 • z gastrointestinálního traktu – pálení žáhy, ztráta chuti k jídlu, nevolnost, průjem, bolest břicha Břicha bolest: Typy a symptomy ;
 • z jater – malý abnormální jaterní funkce;
 • centrální nervový systém – bolesti hlavy, závratě, letargie, ztráty účinnosti, poruchy spánku, podrážděnost, úzkost;
 • ledvinami a infekce močových cest – zánět pojivových bazí ledvin (intersticiální nefritida), selhání ledvin;
 • alergické reakce – kožní vyrážky různého druhu, svědění, otok tkání.

Opatrnost se doporučuje v případě nolitsin spasmophilia jakéhokoliv původu, pokud jsou vyjádřeny porušování jater. Při příjmu lék by neměli mléčné výrobky, a musí být pod vlivem slunečního záření. Nedoporučuje, protože se v průběhu nolitsin vozidel s pohonem léčby.

Nolitsin – je antibiotikum, které může být přijato pouze na lékařský předpis.

UЕ NГЌ ONEMOCNДљNГЌ – PORUCHY SLUCHY

KaЕѕdГ© ucho se rozdД›luje na tЕ™i ДЌГЎsti: na zevnГ­ ucho, kterГ© zachycuje zvuky z okolГ­ jako radar, na stЕ™ednГ­ ucho, kterГ© zachycenГ© zvuky pomocГ­ systГ©mu sluchovГЅch kЕЇstek zesiluje a pЕ™evГЎdГ­ na mechanickГ© vibrace, a na vnitЕ™nГ­ ucho, kterГ© mД›nГ­ vibrace na elektrickГ© impulsy a mimo to zaznamenГЎvГЎ polohu hlavy. VГЅslednГ© nervovГ© impulsy se pЕ™enГЎЕЎejГ­ do mozku dvojicГ­ nervЕЇ leЕѕГ­cГ­ch vedle sebe: vestibulГЎrnГ­m nervem z rovnovГЎЕѕnГ©ho ГєstrojГ­ a kochleГЎrnГ­m nervem z ГєstrojГ­ sluchovГ©ho.

UЕЎnГ­ maz neboli cerumen je smД›s mastnГЅch vГЅmД›ЕЎkЕЇ speciГЎlnГ­ch potnГ­ch ЕѕlГЎz v zevnГ­ tЕ™etinД› zvukovodu. Maz obsahuje takГ© ЕЎupinky odloupanГ© kЕЇЕѕe a prachovГ© ДЌГЎstice. Je lepkavГЅ, vodД›vzdornГЅ a pЕ™edstavuje ochranu zvukovodu proti infekci.

Za normГЎlnГ­ch okolnostГ­ se uЕЎnГ­ maz v uЕЎГ­ch nehromadГ­ a trvale se odstraЕ€uje ze zvukovodЕЇ pomocГ­ pohybЕЇ dolnГ­ ДЌelisti a pЕ™irozenГЅm odlupovГЎnГ­m kЕЇЕѕe. NД›kteЕ™Г­ lidГ© vЕЎak produkujГ­ vГ­ce uЕЎnГ­ho mazu neЕѕ ostatnГ­. Jeho nahromadД›nГ­ je pravdД›podobnД›jЕЎГ­ u lidГ­, kteЕ™Г­ pracujГ­ v praЕЎnГ©m prostЕ™edГ­ nebo kteЕ™Г­ majГ­ v ГєstГ­ zvukovodЕЇ hustЕЎГ­ ochlupenГ­. Je ДЌastД›jЕЎГ­ takГ© pЕ™i zГЎnД›tu kЕЇЕѕe zvukovodu nebo kЕЎtice.

NahromadД›nГ­ uЕЎnГ­ho mazu vyvolГЎvГЎ rЕЇznГ© problГ©my, v prvnГ­ Е™adД› doДЌasnou poruchu sluchu. UЕЎnГ­ maz se takГ© mЕЇЕѕe pЕ™i neodbornГ©m ДЌiЕЎtД›nГ­ vatovГЅmi ЕЎtД›teДЌky, zГЎpalkami, ЕЎpendlГ­ky, kancelГЎЕ™skГЅmi svorkami a podobnГЅmi bizarnГ­mi nГЎstroji zatlaДЌit dГЎle do uЕѕЕЎГ­ ДЌГЎsti zvukovodu, kterou zcela ucpe. NahromadД›nГЅ maz mЕЇЕѕe zavinit podrГЎЕѕdД›nГ­ a huДЌenГ­ v uchu, ale jen mГЎlokdy vyvolГЎ bolest.

NГЎhlГЎ porucha sluchu doprovГЎzenГЎ tlakem se mЕЇЕѕe nД›kdy objevit po koupГЎnГ­ nebo po umytГ­ hlavy; je zpЕЇsobena vniknutГ­m vody do zvukovodu a nabobtnГЎnГ­m uЕЎnГ­ho mazu. Pokus o vyДЌiЕЎtД›nГ­ ucha vede pouze k zatlaДЌenГ­ mazu hloubД›ji, k ЕЎumД›nГ­ v uchu, bolesti a nД›kdy i k zГЎvratГ­m.

MazovГЎ zГЎtka ve zvukovodu je jednou z nejДЌastД›jЕЎГ­ch pЕ™Г­hod, s nimiЕѕ pacienti navЕЎtД›vujГ­ uЕЎnГ­ specialisty. LГ©kaЕ™ odstranГ­ nahromadД›nГЅ maz zcela bezpeДЌnД› za zrakovГ© kontroly, takЕѕe nehrozГ­ poranД›nГ­ uЕЎnГ­ho bubГ­nku.

NД›kdy se k odstranД›nГ­ uЕЎnГ­ho mazu pouЕѕГ­vГЎ jeho vГЅplach ze zvukovodu. Ve zkuЕЎenГЅch rukou je to procedura bezpeДЌnГЎ. PЕ™ed vlastnГ­m vГЅplachem lГ©kaЕ™ kГЎpne pacientovi do zvukovodu nД›kolik kapek roztoku zaЕѕГ­vacГ­ sody nebo vlaЕѕnГ©ho oleje, aby uЕЎnГ­ maz zmД›kl a dal se snГЎze vyplГЎchnout. VГЅplach je nebolestivГЅ. Do zvukovodu se vstЕ™Г­kne proud vlaЕѕnГ© vody a ucho se potom peДЌlivД› vyДЌistГ­ a vysuЕЎГ­. Гљprava sluchu je okamЕѕitГЎ. U dД›tГ­ je tЕ™eba pЕ™i ДЌiЕЎtД›nГ­ uЕЎГ­ postupovat se zvlГЎЕЎtnГ­ opatrnostГ­. Pokud je dГ­tД› neklidnГ© nebo nechce spolupracovat, je lГ©pe odstranit uЕЎnГ­ maz v krГЎtkodobГ© narkГіze.

Pokud je uЕЎnГ­ maz nahromadД›nГЅ ve velkГ©m mnoЕѕstvГ­ nebo je zatuhlГЅ, odstranГ­ jej specialista v nemocnici.

Existuje několik volně prodejných přípravků určených k usnadnění odstranění ušního mazu a nečistot ze zvukovodu: PARAFFINUM LIQUIDUM – tekutý parafín, AUDICLEAN ušní kapky, UŠNÍ BOROVÁ VODA. Použití těchto přípravků bez konzultace s lékařem je dosti problematické. Nepoužívá-li zkušený pacient tyto přípravky jako prevenci opakujících se epizod, je určitě vhodnější navštívit lékaře – ORL specialistu (pro návštěvu není nutné doporučení praktického lékaře, bez objednání).

Použití přípravku AURECON – ušní svíčky (určeného k odstranění polétavých nečistot z vnějšího ucha) můžeme pro psychologický efekt doporučit. Viditelné nečistoty jsou šetrně vysány komínovým efektem a spalovány na smotku svíčky očistným plamenem. To je působivé.

ZГЎnД›tlivГЎ onemocnД›nГ­ uЕЎГ­

ZГЎnД›t vnД›jЕЎГ­ho ucha (otitis externa) se projevГ­ bolestГ­, otokem, vГЅtokem z ucha a nД›kdy hluchotou, pokud se zvukovod ucpe zaschlГЅm sekretem. VД›tЕЎГ­ sklon k tomuto onemocnД›nГ­ a k jeho opakovГЎnГ­ majГ­ lidГ© s velmi mastnou kЕЇЕѕГ­ se zvГЅЕЎenou tvorbou lupЕЇ. NД›kdy se mЕЇЕѕe zГЎnД›t objevit takГ© po plavГЎnГ­. LГ©ДЌГ­ se antibiotiky ve formД› tablet nebo uЕЎnГ­ch kapek.

ZГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha (otitis media) se objevГ­ tehdy, kdyЕѕ bakteriГЎlnГ­ nebo virovГЎ infekce pronikne do stЕ™ednГ­ho ucha Eustachovou trubicГ­, kterГЎ jej spojuje s hltanem. Obvykle je tedy komplikacГ­ pЕ™edchГЎzejГ­cГ­ho zГЎnД›tu v oblasti krku. ZГЎnД›ty stЕ™ednГ­ho ucha bГЅvajГ­ velmi bolestivГ©, protoЕѕe hnis z tohoto malГ©ho prostoru nemЕЇЕѕe volnД› odchГЎzet. UЕЎnГ­ bubГ­nek zarudne a vyklene se smД›rem ven, a pokud je zГЎnД›t tД›ЕѕkГЅ, mЕЇЕѕe i prasknout a hnis potom odteДЌe zvukovodem ven. Ve vД›tЕЎinД› pЕ™Г­padЕЇ bubГ­nek sroste a na sluchu to nezanechГЎ ЕѕГЎdnГ© nГЎsledky. Pokud se vЕЎak zГЎnД›t stane chronickГЅm, mЕЇЕѕe vГ©st k ohluchnutГ­.

VГЅtok z ucha, bolest nebo jakГЎkoliv porucha sluchu jsou vЕѕdy varovnГ© znГЎmky, kterГ© by mД›ly vГ©st k nГЎvЕЎtД›vД› lГ©kaЕ™e. PlatГ­ to zejmГ©na u dД›tГ­!

ZkrГЎtka: KdyЕѕ VГЎs zaДЌne trГЎpit vГЅraznГЎ bolest v uchu doprovГЎzenГЎ zvГЅЕЎenou teplotou, mЕЇЕѕete si doma vzГ­t lГ©ky proti bolesti a teplotД›. V ЕѕГЎdnГ©m pЕ™Г­padД› se nesnaЕѕte si ucho pomocГ­ ЕЎtД›tiДЌky nebo ДЌehokoli jinГ©ho vyДЌistit, protoЕѕe byste se mohli zranit a zpЕЇsobit vГ­ce ЕЎkody neЕѕ uЕѕitku. PЕ™i pЕ™etrvГЎvajГ­cГ­ bolesti ucha je vhodnГ© vyhledat lГ©kaЕ™e otorinolaryngologa, kterГЅ VГЎs vyЕЎetЕ™Г­ a pЕ™edepГ­ЕЎe vhodnou lГ©ДЌbu. Budou VГЎm pravdД›podobnД› pЕ™edepsГЎny uЕЎnГ­ kapky, kterГ© zmГ­rnГ­ otok a bolest. NД›kdy bude tЕ™eba, abyste si do ucha kapali i antibiotickГ© kapky. UЕЎnГ­ kapky je vhodnГ© kapat nejlГ©pe vleЕѕe na boku, 2-3 kapky. Po chvilce pЕЇsobenГ­ otЕ™Г­t pЕ™ebytek tekutiny papГ­rovГЅm kapesnГ­kem. Kapky, kterГ© je nutnГ© uchovГЎvat v chladu (v ledniДЌce), je vhodnГ© pЕ™ed pouЕѕitГ­m zahЕ™ГЎt na pokojovou teplotu (v dlani), jinak je aplikace do citlivГ©ho ucha velmi nepЕ™Г­jemnГЎ.

MЕЇЕѕou VГЎm bГЅt rovnД›Еѕ pЕ™edepsГЎny nosnГ­ dekongesДЌnГ­ kapky ДЌi sprej, kterГ© pЕ™i sprГЎvnГ© aplikaci a polohovГЎnГ­ (po aplikaci v zГЎklonu nГЎsleduje hlubokГЅ pЕ™edklon se stisknutГЅmi nosnГ­mi dГ­rkami, skoro aЕѕ do kotoulu, dД›tem se Е™Г­kaly tzv. kotoulovГ© kapky) pomohou uvolnit Eustachovu trubici. TГ­m dojde ke snГ­ЕѕenГ­ pЕ™etlaku, bolesti, provzduЕЎnД›nГ­ a snГ­ЕѕenГ­ zГЎnД›tu.

Není vhodné používat k čištění uší vatové tyčinky. V lékárnách sice existuje jejich „bezpečnostní varianta“ s rozšířenou bází znemožňující nebezpečné zasunutí hluboko do ucha s rizikem poranění. Raději si však dejte na špičku prstu papírový kapesník a jím otřete okraj zvukovodu. Nikdy nesahejte do hloubky zvukovodu.

Poruchy sluchu

PЕ™Г­ДЌin poruch sluchu je vГ­ce. NД›kdy se narodГ­ dГ­tД› hluchГ© v dЕЇsledku nedostateДЌnД› vyvinutГ©ho vnitЕ™nГ­ho ucha nebo v dЕЇsledku infekce matky virem zardД›nek bД›hem tД›hotenstvГ­. Batolata a starЕЎГ­ dД›ti mohou ohluchnout v dЕЇsledku zГЎnД›tЕЇ stЕ™ednГ­ho ucha nebo chronickГ© infekce stЕ™edouЕЎГ­. ZГЎnД›ty stЕ™ednГ­ho ucha jsou u dД›tГ­ pomД›rnД› ДЌastГ©, bД›hem dД›tstvГ­ je prodД›lГЎ vД›tЕЎina dД›tГ­. KaЕѕdГ© dГ­tД› s poruchou sluchu by mД›l vyЕЎetЕ™it lГ©kaЕ™ a mД›lo by se provГ©st podrobnГ© sluchovГ© vyЕЎetЕ™enГ­, protoЕѕe sluchovГ© postiЕѕenГ­ mЕЇЕѕe mГ­t vГЎЕѕnГЅ dopad na vГЅvoj Е™eДЌi a vzdД›lГЎnГ­.

U dospД›lГЅch osob se mЕЇЕѕe ztrГЎta sluchu projevit v dЕЇsledku stГЎrnutГ­, Е™eЕЎenГ­m je zesГ­lenГ­ zvukЕЇ pomocГ­ sluchadel. Ale i u mladЕЎГ­ch osob vede dlouhodobГ© a opakovanГ© vystavenГ­ velkГ©mu hluku k oslabenГ­ aЕѕ ztrГЎtД› sluchu (hlasitГ© diskotГ©ky!).

Zde můžeme jen informovat, že v lékárnách je možné zakoupit několik typu chráničů sluchu = „špuntů do uší“. Jejich užití je jednoduché, levné a u jednorázových typů i hygienické. Kdo už je nucen používat moderní elektronická sluchadla, může v lékárnách zakoupit baterie do sluchadel (je nutné znát typ baterií nebo přinést vzorek).

PomД›rnД› vzГЎcnou pЕ™Г­ДЌinou poruchy sluchu je otosklerГіza, kterГЎ postihuje mladЕЎГ­ dospД›lГ© osoby, pЕ™edevЕЎГ­m Еѕeny, a mЕЇЕѕe mГ­t i rodinnГЅ vГЅskyt. Nemoc vede k tuhnutГ­ kloubЕЇ mezi sluchovГЅmi kЕЇstkami a jejich srЕЇstГЎnГ­, takЕѕe se nakonec zvuk do vnitЕ™nГ­ho ucha pЕ™estane pЕ™evГЎdД›t. ZtrГЎta sluchu je pomalГЎ a lze ji zvrГЎtit operacГ­, pЕ™i nГ­Еѕ se sluchovГ© kЕЇstky nahradГ­ plastickГЅmi implantГЎty.

Tinnitus – pocit hučení v uchu nebo v hlavě, laiky popisovaný jako „zvonění v uších“, je příznak, který postihuje více lidí, než se obvykle domníváme. Pacient vnímá zvuk, i když nepochází z vnějšího prostředí. Někdy je zvuk tichý a stěží zachytitelný, jindy může být velmi silný a brání postiženému ve spánku. Ačkoliv se jen vzácně jedná o příznak závažnějšího onemocnění, pro svého nositele může být velmi trýznivý. Vnímaný zvuk může mít nejrůznější charakter, od zvonění, syčení, bzukotu až k hlasitému řevu.

V zevnГ­m uchu se jednГЎ nejДЌastД›ji o dvД› moЕѕnГ© pЕ™Г­ДЌiny. PrvnГ­ a nejДЌastД›jЕЎГ­ je uЕЎnГ­ maz zatlaДЌenГЅ do nitra zvukovodu k bubГ­nku. ДЊasto se to stГЎvГЎ, kdyЕѕ si pacient chce vyДЌistit zvukovod vatovГЅm tampГіnem nebo rЕЇЕѕkem kapesnГ­ku. Mazovou zГЎtku lГ©kaЕ™ obvykle snadno odstranГ­ tГ­m, Еѕe ji vyplГЎchne vlaЕѕnou vodou.

DalЕЎГ­ pЕ™Г­ДЌinou je bakteriГЎlnГ­ nebo plГ­sЕ€ovГЎ infekce zevnГ­ho zvukovodu. V tomto pЕ™Г­padД› pacient pociЕҐuje kromД› huДЌenГ­ v uЕЎГ­ch jeЕЎtД› urДЌitГЅ stupeЕ€ podrГЎЕѕdД›nГ­ zvukovodu, ДЌasto spojenГЅ s bolestГ­, kterГЎ se zhorЕЎuje pЕ™i pasivnГ­m pohybu uЕЎnГ­m boltcem. OnemocnД›nГ­ mЕЇЕѕe doprovГЎzet i porucha sluchu a slabГЅ vodnatГЅ vГЅtok z ucha. LГ©ДЌba je naЕЎtД›stГ­ pomД›rnД› jednoduchГЎ. PodГЎvajГ­ se antibiotika a kortikosteroidy v kapkГЎch, kterГ© infekci obvykle brzy zvlГЎdnou a zvonД›nГ­ v uЕЎГ­ch vymizГ­.

Tinnitus se ДЌasto vyskytuje ve spojenГ­ s nemocemi stЕ™ednГ­ho ucha. DvД› hlavnГ­ pЕ™Г­ДЌiny jsou infekce a otosklerГіza. PЕ™i zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha (otitis media) bГЅvГЎ zvonД›nГ­ v uЕЎГ­ch ДЌastГ©, stejnД› jako poruchy sluchu, vГЅtok z ucha a zvГЅЕЎenГЎ teplota. LГ©ДЌba spoДЌГ­vГЎ v podГЎvГЎnГ­ antibiotik a dekongesДЌnГ­ch nosnГ­ch kapek.

Tinnitus je ovЕЎem takГ© ДЌasnou znГЎmkou jinГ©ho onemocnД›nГ­ stЕ™ednГ­ho ucha. JednГЎ se o otosklerГіzu, kdy se okolo jednГ© stЕ™edouЕЎnГ­ kЕЇstky, tЕ™mГ­nku (lat. stapes) vytvГЎЕ™Г­ novГЎ kost, a brГЎnГ­ mu tak ve volnГ©m pohybu. V dЕЇsledku toho nemЕЇЕѕe tЕ™mГ­nek pЕ™evГЎdД›t sprГЎvnД› zvuky z bubГ­nku do vnitЕ™nГ­ho ucha. Pacient trpГ­ zhorЕЎujГ­cГ­ se sluchovou poruchou, kterГЎ nakonec konДЌГ­ Гєplnou ztrГЎtou sluchu. OnemocnД›nГ­ se dГЎ lГ©ДЌit operacГ­ a nahrazenГ­m tЕ™mГ­nku plastickГЅm implantГЎtem. Sluch se tak obnovГ­ a pЕ™Г­padnГ© zvonД›nГ­ v uЕЎГ­ch se obvykle pЕ™ehluЕЎГ­ zesГ­lenГЅm zvukem zvenДЌГ­, kterГЅ pacient opД›t normГЎlnД› slyЕЎГ­.

V hlemГЅЕѕdi vnitЕ™nГ­ho ucha se nachГЎzejГ­ velmi jemnГ© buЕ€ky vnГ­majГ­cГ­ zvukovГ© vlny. Jejich poЕЎkozenГ­ je pravdД›podobnД› nejДЌastД›jЕЎГ­ pЕ™Г­ДЌinou zvonД›nГ­ v uЕЎГ­ch. PЕ™Г­ДЌin takovГ©ho poЕЎkozenГ­ mЕЇЕѕe bГЅt vГ­ce, ale zdaleka nejДЌastД›ji se jednГЎ prostД› o dЕЇsledek degenerativnГ­ch zmД›n bД›hem stГЎrnutГ­, kterГ© s sebou pЕ™inГЎЕЎejГ­ poruchu sluchu. AДЌkoliv jejГ­ stupeЕ€ a vД›k pacientЕЇ, kdy se zaДЌГ­nГЎ projevovat, velmi ЕЎiroce kolГ­sГЎ, tГ©mД›Е™ vЕѕdy ji doprovГЎzГ­ huДЌenГ­ v uЕЎГ­ch. TakГ© nД›kterГ© lГ©ky mohou vnitЕ™nГ­ ucho poЕЎkodit a vyvolat huДЌenГ­ v uЕЎГ­ch.

LГ©ДЌenГ­ potГ­ЕѕГ­, kterГ© jsou vyvolanГ© poruchou nebo poЕЎkozenГ­m vnitЕ™nГ­ho ucha, je obtГ­ЕѕnГ©. PomГЎhajГ­ nД›kterГ© lГ©ky obsahujГ­cГ­ cinnarizin ( STUGERON, CINARIZIN) nebo betahistin (BETASERC, BETAHISTIN Actavis, atd.). Tyto lГ©ky jsou vГЎzanГ© na lГ©kaЕ™skГЅ pЕ™edpis. TlumГ­ nadmД›rnГ© impulzy z poЕЎkozenГЅch bunД›k vnitЕ™nГ­ho ucha. DГЎle je efektivnГ­ fyzioterapie (rehabilitace) zamД›Е™enГЎ na krДЌnГ­ pГЎteЕ™, kdy degenerativnГ­ zmД›ny pГЎteЕ™e a zvГЅЕЎenГЅ tonus svaloviny ДЌasto rovnД›Еѕ zpЕЇsobujГ­ poruchy vnitЕ™nГ­ho ucha.

Je-li příčinou porucha prokrvení, pomáhají vazodilatační léky ( ENELBIN, extrakt GINKGO BILOBA). Dalším řešením je také používání pomůcek, které tinnitus „maskují“. Jde o přístroje, které se nosí v uchu podobně jako naslouchátko. Vydávají stálý šum, který odvádí pozornost nemocného od tinnitu a usnadňují mu tak život s touto poruchou.

JelikoЕѕ je vnitЕ™nГ­ ucho zГЎroveЕ€ i rovnovГЎЕѕnГЅm aparГЎtem, rozliЕЎujeme i tzv. Menierovu chorobu, kde se porucha prokrvenГ­ vnitЕ™nГ­ho ucha projevuje ЕЎelesty, kterГ© pЕ™echГЎzejГ­ do zГЎchvatu doprovГЎzenГ©ho zГЎvratД›mi a zvracenГ­m.

TГ©ma bylo zpracovГЎno bez nГЎroku na Гєplnost.

TГ©ma bylo zpracovГЎno dle nejlepЕЎГ­ho vД›domГ­ a svД›domГ­ autora na zГЎkladД› dostupnГЅch relevantnГ­ch vД›deckГЅch informacГ­.

Ušní šelest

Příčiny/rizikové faktory

Na vzniku ušního šelestu se podílejí vnitřní i vnější vláskové buňky v hlemýždi (cochlea) ve vnitřním uchu. Je-li poškozeno větší množství těchto buněk, nemůže být dobře dosaženo přeměny zvukových vln na nervové impulsy a spontánně dochází k chybným reakcím. Sluchový nerv tyto reakce dále zpracovává jako kdyby byl impuls vyvolán zvukovou vlnou. V mozku je potom signalizován dojem zvukového jevu: tak kvůli chybnému přenosu vzniká subjektivní vjem šumu.

Nejčastější příčinou ušního šelestu bývá krátkodobé, silné přepětí sluchu, kupříkladu při poslechu walkmana, rockovém koncertu nebo techno party, ale také při střelbě bez tlumiče, z poplašných pistolí, nebo při silvestrovských ohňostrojích atd. Kromě akutní, velmi hlasité zátěže může vláskové buňky ve vnitřním uchu poškodit také dlouhotrvající vleklý zdroj hluku. V povolání jsou ohroženi – mimo diskžokejů a rockových hudebníků – např. dělníci pracující na silnici nebo obecně dělníci na hlučných pracovištích, kteří zanedbávají opatření chránící sluch. Mezi dělníky se ušní šelest vyskytuje dvakrát častěji než u ostatních povolání.

Druhý soubor příčin zahrnuje určité poruchy a choroby: počínaje ucpaným zvukovodem, přes virové infekce, krvácení a zranění ucha, mozkolebečním zraněním a nádory konče. Nejčastější příčinou bývají organické choroby. Tyto choroby mohou postihnout přímo sluchový aparát (Meniérova nemoc, stařecká nedoslýchavost, chronický zánět středního ucha) anebo způsobují nedostatečné prokrvování (při vysokém nebo výrazně nízkém krevním tlaku, u chorob krevního oběhu, při arterioskleróze).

Vnitřní ucho mohou postihnout také dlouhodobá poškození cév vyskytující se u diabetiků. Předpokladem pro vznik tzv. cervikogenního ušního šelestu mohou být degenerativní změny nebo chronicky chybné postavení krční páteře. U starších lidí je za ušní šelest často zodpovědná otoskleróza. Jedná se o kostnatění třmínku, který zajišťuje spojení mezi středním a vnitřním uchem. S tím spjaté poruchy sluchu mohou být operativně odstraněny.

Pravděpodobnost, že spolu s nimi zmizí také ušní šelest, se pohybuje kolem 50%. Ve více než polovině případů vychází spouštěcí faktor pro vznik ušního šelestu z mnohaletých individuálních psychických problémů. Předpokládá se, že tvorba adrenalinu zvýšená dlouhotrvajícím stresem vede k omezení nebo úplnému zastavení krevní cirkulace ve vnitřním uchu.

Charakteristické je, že nemálo postižených vypovídá o trvalém stresovém zatížení před vznikem ušního šelestu takto: „Nemohl jsem to už déle poslouchat.“

Ve většině případů (odhlížeje od řídkých příčin, např. nádorů) není ušní šelest ani ve svých příčinách ani ve svých následcích životu nebezpečný. Viděno z lékařského hlediska, nepředstavuje ušní šelest ani tak nemoc, nýbrž pouze symptom, který však – není-li léčen – může vést k závažným zdravotním problémům. Pouze asi u 7% případů dochází po prvním projevu k dalšímu zhoršování ušního šelestu. V přibližně 90% těžkých případů může dojít k dočasné nebo trvalé ztrátě sluchu. Ušní šelest však není s nedoslýchavostí nebo se ztrátou sluchu automaticky spjat. Pro lidi, jichž se problém netýká, bývá často obtížné stížnosti postiženého pochopit: kdo to ještě sám nezažil, nedokáže si rámus v hlavě, který terorizuje postižené, představit. Přitom jsou právě pacienti s ušním šelestem závislí na klidném společenském kontaktu plném porozumění druhých. Neboť ušní šelest pro ně už sám o sobě představuje značný stresový faktor – a stres, neklid a strach mohou zase vést k jeho zesílenému vnímání.

Rozpoznání/vyšetření

Před každým léčením by měla být stanovena pokud možno přesná diagnóza s podrobným popisem příčin. K tomu patří ORL-lékařské vyšetřovací metody a klinické testy. Už typ hluku může ukázat na jeho příčiny:

Šumění, bzučení, hučení nebo zvonění bývají často následky onemocnění středního ucha a s ním propojenými prostory, jako jsou nosní dutiny aj.

Syčení nebo pískání poukazují spíše na onemocnění vnitřního ucha. Objevují se po akustických otřesech (např. po střelbě bez ušních špuntů, po návštěvě diskotéky), ale také při Meniérově nemoci. Zvuky v uchu mohou přivodit také mnohé otravy. Při otravě arzenem (dnes vzácné) lze v uchu slyšet např. syčení nebo pískání. Ušní šelest synchronní s tepem bývá většinou následkem poruch krevní cirkulace – ne vždy jej však lze ovlivnit prostředky cirkulaci povzbuzujícími. Ušním šelestem bývá také často doprovázen vysoký krevní tlak (arteriální hypertenze). Ušní šelest je nutné odlišit od akustických jevů probíhajících během aury u epilepsie a halucinací.

Jak rozdílné bývají příčiny a formy vjemů u ušního šelestu, tak rozdílná bývají také v jednotlivých případech potřebná terapeutická opatření. Rozhodujícím pro úspěšný průběh léčení je vnitřní pocit pacienta. Jelikož neexistuje ani medikamentózní ani nemedikamentózní terapie, která by ušní šelest spolehlivě a zcela vyléčila, měl by se pacient pokusit „uzavřít s ušním šelestem mír“, tzn. měl by se naučit brát ho jako součást sebe sama a svého života. V mnoha případech může být reálným cílem léčby pouze to, aby se nesnesitelný ušní šelest stal snesitelným.

Standardní léčba v akutní fázi. Ambulantně nebo stacionárně jsou prostřednictvím infuze poskytnuty látky, které zlepšují kapalné vlastnosti krve. Největší úspěch má tato terapie v akutní fázi, pokud možno brzy po stanovení diagnózy na sluchový spád nebo ušní šelest. Při jejím využití se dosahuje zlepšené krevní cirkulace a zásobování hlemýždě kyslíkem.

Pacient přes masku vdechuje stoprocentní kyslík. Tak by se mělo zlepšit zásobování vnitřního ucha kyslíkem a povzbudit regenerace smyslových buněk.

Tinitus-retraining-terapie (TRT) je založena na poznatku, že příčinou ušního šelestu není porucha ucha, nýbrž pouhý vjem. Každé místo má svůj vlastní zvuk, v odborné terminologii „otoakustickou emisi“, která je obvykle „vyfiltrována“ sluchovým centrem v mozku, kde jsou zvukové informace ve formě bioelektrických impulsů zpracovávány. Je-li tato filtrovací funkce sluchového centra ztracena, přichází na řadu ušní šelest. Nemusí být tedy spraveno ucho, nýbrž musí být přeprogramovány vjemy. Toho je možné dosáhnout odpovídajícím tréninkem. TRT sleduje dva cíle: odstranění emocionálních následků (habituace na reakce) a ukončení vnímání ušního šelestu (habituace na vjemy). TRT je založena na spolupráci tinitus-retraining týmu sestávajícího z ušního lékaře, odborníka na sluchové přístroje a psychoterapeuta/psychologa, kteří vycházejíce ze tří odborných směrů dohromady s postiženým pracují na přivyknutí situaci (habituaci). Přitom je sluchové centrum v mozku, v němž probíhají ústřední sluchové procesy, vzhledem k ušnímu hluku znecitlivováno a pozornost odvracována. TRT také nepracuje bezpodmínečně s cílem úplného vyléčení, ušní šelest by měl být spíše přeměněn z rušivého, nebezpečného fantomatického vnímání v bezvýznamnou vedlejší věc. TRT k tomu využívá krom jiného takzvaný „noiser“, jehož funkce a působení jsou v určitých intervalech kontrolovány speciálně vycvičeným odborníkem na sluchové přístroje. Jedná se o generátor hluku vypadající podobně jako sluchový aparát, který vydává příjemný „růžový šum“, na nějž lze vnímání pomalu ale jistě přivyknout. Noiser se nosí – i v případě jednostranného ušního šelestu – na obou uších, a to denně po delší časový úsek. Vedle této „technické stránky“ však patří k TRT také podpora krevní cirkulace ve vnitřním uchu, výuka relaxačních technik, ovládání stresu a intenzivní psychologické konzultace ve skupinových nebo individuálních sezeních (krátkodobá terapie). Zkušenosti s tinitus-retraining-terapií jsou mimořádně kladné. Při profesionálním provedení metody se kvóta úspěšnosti pohybuje okolo 80%. Stejně jako jiné terapie, také TRT působí tím lépe, čím dříve je nasazena. Úspěšná léčba může trvat rok až rok a půl. Během provádění TRT jsou vyloučeny další dvě metody, neboť jsou kontraproduktivní: trénink přemáhání a technika zastírání (maskování), jež obě znemožňují habituaci (přivyknutí).

Nová rehabilitační metoda se soustřeďuje na prvky relaxačního a odchylujícího tréninku a může být prováděna ambulantně. Klinická zkušenost a vědecké výzkumy ukazují, že emocionální stres, resp. psychické napětí příznaky ušního šelestu zpravidla zhoršují. Krom toho je známo, že je ušní šelest lépe snesitelný, resp. méně zřetelně vnímaný, když je pozornost postižené osoby zaměstnána jinými věcmi, tzn. když je ona osoba od ušního šelestu odvrácena. U kombinovaného tréninku odvádění pozornosti a relaxace se novým způsobem spojují klasické postupy relaxace (progresivní svalové uvolnění podle Jacobsona) s tréninkem odvádění pozornosti; vedení tréninku je podepřeno kontrolou přístrojů a ovládáno prostřednictvím počítače. V rámci tohoto rehabilitačního programu je odvracována pozornost od ušního šelestu tím, že jsou prostřednictvím světelného a tepelného dráždění vyvolávány příjemné smyslové pocity, které se v tu chvíli stávají středem pozornosti. Výsledek prvního studijního programu univerzity v Trieru: Ambulantním provedením tréninku odvádějícího pozornost a relaxace bylo v velké míře dosaženo zmírnění zatížení sluchu ušním šelestem (podle dotazníku), k němuž bývá jinak zapotřebí daleko zevrubnějšího, několikatýdenního stacionárního relaxačního programu.

Přístroj maskující ušní šelest – neplést si s aparátem „noiser“, který je nasazován při TRT – je založen na tom principu, že dokáže jeden zvukový signál jiným zvukovým signálem změnit, zastřít nebo překrýt. Když je třeba (je-li ušní šelest nesnesitelný), nosí pacient na postiženém uchu „maskéra“ velikosti naslouchadla, individuálně nastaveného na frekvenci jeho ušního šelestu. Tóny maskéra by měly vjemy vnitřního ucha přehlušit a ušní šelest tak říkajíc vypudit. Jelikož může být hlasitost těchto přístrojů velmi výrazně zvýšena, existuje tu riziko poškození sluchu, resp. zhoršení ušního šelestu. Kritikové uvádějí, že „přehlušení“ ušního šelestu pomocí maskéra zabraňuje možnosti habituace tak, jak je umožněná s použitím TRT, a proto nedosahuje žádných trvalých výsledků.

Nový způsob léčby by měl u chronického ušního šelestu dopomoci ke značnému úbytku ušního hluku až k jeho úplnému zmizení. Terapie pulsujícími signály, původně vyvinutá pro ošetřování kloubů a již čtyři roky používaná v Německu, je založená na jednoduchém principu: prostřednictvím magnetické cívky jsou na nemocné místo těla přenášeny signály se speciálním, biologickým pochodům v těle podobným vzorkem impulsů a frekvencí. Pro oblast kloubu to znamená vědecky prokazatelnou novou tvorbu chrupavky a vazivové tkáně. U ušního šelestu zatím není působící mechanismus prozkoumán. Pacient je při TPS pulsujícími signály ozvučen právě jednu hodinu denně, a to dvanáct po sobě jdoucích dní – kromě víkendu. Při tom sedí pacient pohodlně v křesle. Vedlejší účinky zatím nejsou známy. Ceny pohybující se ve výši od 600 € dnes nejsou hrazeny nemocenskou pojišťovnou. Informace týkající se nové ošetřovací metody lze získat v TPS centru Berlin-Wilmersdorf.

Léčba hudbou využívá toho, že je náš mozek schopen filtrovat sluchové dojmy – i jednotlivé tóny. Dovnitř nějakého klasického hudebního kusu, např. Mozartova houslového koncertu, se vsadí rušivý signál stejné výšky, jakou mají i tóny ušního šelestu. Pacient jej pociťuje nejprve jako nepříjemné rušení, v průběhu tréninku jej však čím dál více „přeslýchá“. duševní hudebně motivovaný trénink: zde jsou sestavovány individuální variabilní zvukové skladby – bez oněch rušivých prvků používaných při hudební terapie. Cílem je uvolnění pomocí hudby a zesílená sebekontrola pacienta.

U pacientů, kteří se nezávisle na ušním šelestu kvůli potížím s pohybovým aparátem podrobí Brüggerově terapii, se nečekaně objevuje proměna ušního hluku (mění se tónová výška nebo hluk na určitý čas zmizí). Zatím existují kliniky, které v rámci rehabilitační kúry integrují Brüggerovu metodu do své léčby ušního šelestu (např. Severomořská klinika II v St. Peter-Ording). Ušní šelest a sluchový spád by se měly dát na základě poruchy cirkulace příznivě ovlivnit – krom infuzní terapie – také prostřednictvím rostlinných látek povzbuzujících prokrvování, jako je např. výtažek z rostliny ginkgo. S individuálně rozdílným úspěchem je jako podpůrné opatření zaváděna akupunktura, elektroakupunktura, biofeedback, terapie kruhových polí (Feldenkreis-Therapie), hypnoterapie, neuralterapie, homeopatie, pohybová terapie, celková tělesná relaxace, tai chi, meditace, jóga, zvuková terapie nebo metody popsané v Ayurvédě. Jelikož stresové faktory a duševní poruchy zesilují smyslové vnímání a tím také ušní šelest, přispívají všechny formy terapie, které vedou k tělesně-duševnímu uvolnění, k lepšímu zdolávání sluchových vjemů a obtížných každodenních situací. K tomu je třeba přičíst také psychologickou péči, v případě nutnosti zahrnující i partnera.

 • Upřednostňovat ticho a klidnou hudbu.
 • Nevystavovat uši příliš často rockovým koncertům, hodiny trvajícímu technu a disku, resp. hlasitému poslechu hudby z walkmana.
 • Dodržovat ochranné předpisy na pracovišti nebo při střelbě.
 • Nepřibližovat se pokud možno k předem očekávaným náhlým ohlušujícím otřesům, např. k silvestrovským dělobuchům.

Tomu, kdo by chtěl pro profylaxi něco aktivně činit, se nabízí jednoduché a levné řešení: sám si zpívat. Zpěv je považován za příznivý a velmi uvolňující pro náš sluchový systém. Začít by se s ním mělo už v dětském věku. Mimo zdravý, klidný způsob života nadto neexistuje jiné opatření, které by mohlo riziko ušního šelestu ovlivnit. Kdo by rád zabránil ušnímu šelestu podmíněnému špatnou krevní cirkulací, musí vyloučit rizikové faktory, jako je kouření.

Časté dotazy

Od „přeskakování mezi terapiemi“ bývá zrazováno. Které z možností mohou být v jednotlivých případech účelně kombinovány, může rozhodnout pouze odborník. Rehabilitační programy mohou trvat mnoho měsíců nebo až jeden dva roky. Vytrvalé snažení přináší více nežli rychlá změna.

Už velmi dlouho trpím ušním šelestem, mohu proti němu vůbec ještě něco dělat?

Projevy ušního šelestu a vyhlídky na jeho zlepšení jsou jen velmi těžko předpovídatelné. Terapie, jakou je např. retraining, byly však vyvinuty speciálně pro léčení chronického ušního šelestu a každopádně stojí za pokus. Některá ORL pracoviště se na léčbu tinnitu specializují (v Praze např. ORL klinika fakultní nemocnice na Královských Vinohradech) – požádejte jejich odborníky o konzultaci.

V souvislosti s ušním šelestem jsou stále dokola používány výrazy jako náhlé ohluchnutí, Meniérova nemoc a hyperakuzie, co se za nimi skrývá?

K náhlému ohluchnutí může dojít na jednom uchu, vzácně na obou. Často bývá doprovázeno ušním šelestem a závratí. Závrať obvykle přejde, ušní šelest však často dále trvá i po znovunabytí schopnosti sluchu. Meniérova nemoc se vyznačuje kombinací nevolnosti a závratí, sluchovými šelesty a časem i trvalou poruchou sluchu. Příčiny nejsou známy. Při hyperakuzii se již slabé zvuky, např. lidské hlasy nebo zvuky prostředí, zdají být mimořádně hlasité a zatěžující. Pacienti s hyperakuzií žijí většinou ve „zvukotěsném“ bytě, už jen cinkot talíře, který pokládají na stůl, je pro ně nesnesitelný. K tomu se může ještě objevit ušní šelest. Hyperakuzie nesmí být zaměňována za psychotický strach z hluku, fonofobii.

Děkuji za odpověď:)

Děkuji za odpověď:)

je obtížné se k tomuto problému vyjádřit formou emailu. Bezesporu je třeba se nechat vyšetřit neurologem a lékařem na ORL.

Leave a Reply