Ušní houbová infekce přírodní lék (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Jen 2 kapky tohoto potlačí každou infekci uší u dětí i dospělých

Záněty uší a zvláště středního ucha patří mezi nejčastější infekce. Postihují téměř 90% dětí alespoň jednou před dosažením věku 10 let.

Ve většině případů se vyřeší samy od sebe a nemají na zdraví žádné další důsledky.

Nicméně u některých dětí mohou tyto infekce přejít do chronického stadia. Jde o stav, kdy infekce buď přetrvává, nebo se opakovaně vrací.

To může způsobit dočasné ohluchnutí nebo sníženou slyšitelnost. Pokud se to neřeší, ovlivněn může být i vývin řeči u dětí.

Na co si dávat pozor při standardní léčbě

Při opakovaných zánětech ušní lékaři někdy doporučují ušní kanálky. Jde o chirurgický zákrok, při kterém se v ušním bubínku vytvoří malý kanálek, který má umožňovat lepší odtékání hnisu.

Nejnovější výzkumy však ukazují, že dlouhodobý účinek této procedury je minimální, či dokonce žádný.

V konvenční medicíně se ohledně léčby ušních infekcí nachází množství zkreslujících informací.

V tomto článku vám ukážeme pár nejnovějších vědeckých doporučení a také nabídneme jeden extra účinný domácí recept na infekce uší.

Základy, které potřebujete vědět o ušních infekcích

Když máte vy nebo vaše dítě silné bolesti nebo zarudlé uši spojené s horečkou, může se jednat o akutní bakteriální nebo virální zánět. Tehdy mohou pomoci antibiotika, ale ne vždy.

Druhým typem infekce jsou takzvané záněty středního ucha s výtokem. Právě u těchto infekcí se nejčastěji doporučují ušní kanálky. Tento druh infekce nemusí být nutně spojen s bolestmi. Typické jsou pro něj tekutiny uvnitř ucha a výtoky.

Jejich příčinou jsou nejčastější infekce horních cest dýchacích, jako rýma nebo nachlazení, kdy nákaza zasáhne i uši. Obvykle přejdou samy od sebe.

Pokud tomu tak není, doporučují ušní lékaři kanálky, aby pomohly odtoku tekutin.

Bylo však provedeno přes 41 studií a ty neprokázaly, že kanálky (myringotómia) snižují trvání infekcí nebo zlepšují slyšení.

Výzkumníci naopak zjistili, že to může mít několik nežádoucích vedlejších účinků, jako například vápenatění tkání středního ucha. To ironicky již může vést k trvalé ztrátě sluchu.

Jak předcházet ušním infekcím

Ušním infekcím se často dá předcházet. Jedním z nejčastějších spouštěčů kromě rýmy či nachlazení bývají i potravinové alergie.

Mnohým dětem se uleví v těchto případech:

snížená konzumace cukru a pečiva

vyhýbání se pasterizovanému mléku

snížený příjem ovocných džusů (velký podíl cukrů v ovoci může zpomalovat imunitní reakce těla)

eliminace lepku ze stravy, pokud je člověk na něj citlivý (někdy to dokáže dělat malé zázraky)

Kromě toho je dobré se vyhýbat i zakouřenému prostředí. Pokud je dítě ještě kojeno, mělo by co nejvíce konzumovat mateřské mléko.

Přírodní antivirotika – která to jsou a jak pomohou? 4.83 / 5 ( 12 )

Třeba měsíček lékařský je přírodní antivirotikum. Jaké ještě známe? Mrkněte do článku.

V dnešní době hodně lidí chodí na každoroční očkování proti chřipce, ale to je účinné jen na 80% účinné kvůli mutačním kmenům viru chřipky. Tyto vakcíny navíc někdy „vzdělávají“ imunitní systém nesprávným a nepřirozeným způsobem a často také obsahují nebezpečné chemické látky a další konzervační látky. Naštěstí existuje řada silných antivirových bylin a dalších prostředků, které posilují imunitní systém, snižují záněty a bojují s infekcemi přirozenou cestou.

Co je to vlastně virus?

Virus je jakýsi infekční agent, která se může replikovat pouze uvnitř živých buněk jiných organismů. Viry mohou infikovat všechny typy životních forem – lidi, zvířata, rostliny a i mikroorganismy, včetně bakterií a archea. Viry můžete nalézt v téměř každém ekosystému na Zemi a jsou nejhojnějším typem biologické entity.

Viry byly skutečně popsány jako „organismy na okraji života“, protože nesou genetický materiál, reprodukují se a vyvíjejí se přirozeným výběrem, ale postrádají buněčnou strukturu, která je obecně potřebná k tomu, aby byla považována za živou.

Virus a jeho šíření

Existuje mnoho způsobů šíření viru. U zvířat se virus přenáší hmyzem sáním krve. Některé viry, jako je chřipka, se šíří kašláním a kýcháním (kapénková infekce). Viry, jako je virová gastroenteritida (infekční průjem), se přenášejí fekálně-orální cestou (což je důsledkem špatné hygieny) a jsou předávány z člověka na člověka kontaktem nebo vstoupí do těla potravou a vodou. HIV je jeden z několika virů, které jsou přenášeny sexuálním stykem či vystavením infikované krvi.

Antivirové bylinky

Antivirové byliny inhibují vývoj virů. Mohou být používány k léčbě infekcí bez obav, protože jsou neškodné a zpravidla nemají žádné nebo mají jen málo vedlejších účinků. Mnoho antivirových bylin posiluje imunitní systém, který tělu umožňuje napadat virové patogeny. To může být dokonce lepší než přímý útok na specifické patogeny, protože patogeny se postupně mění a stávají se méně náchylné k léčbě.

Nejen že antivirové byliny bojují proti virovým infekcím, posilují imunitní systém a pracují jako přírodní léky proti chřipce, ale mají řadu dalších přínosů pro zdraví, jako je třeba podpora kardiovaskulárního systému těla či protizánětlivé vlastnosti. Které bylinky tedy takto účinkují?

Bezinka má dlouhou a bohatou historii – používá se pro její léčivé přínosy v mnoha kulturách. Bojuje proti infekcím včetně chřipky, herpes, virovým infekcím a bakteriálním infekcím. Jedna ze studií konstatovala, že bezinka může být použita na bezpečnou léčbu chřipky typu A i B. To je způsobeno její účinností na všechny kmeny viru chřipky, které byly testovány. Ukázala se také jakákoliv nepřítomnost vedlejších účinků.

Může být použita většina částí bezinky – květiny, kůra, kořeny a listy. Opravdu úžasná bylinka s protivirovými účinky.

2. Echinacea

Echinacea je obecně jednou z nejprodávanějších bylin všech dob – to je zejména proto, že pravidelné používání echinacei je přínosem pro podporu imunitního systému a celkového zdraví. Existují důkazy o tom, že fytochemikálie u echinacei mají schopnost snížit virové infekce a nádory. Tato mocná bylina obsahuje sloučeninu zvanou echinacein, která inhibuje bakterie a viry před pronikáním do zdravých buněk. To značně snižuje pravděpodobnost vzniku jakéhokoli typu infekce.

Echinacea má schopnost zmírňovat bolest, snížit zánět v těle, zlepšuje kožní problémy, léčí problémy s dýchacími orgány a zlepšuje duševní zdraví.

Květ měsíčku lékařského se používá pro lékařské účely již od 12. století. Tato antivirová bylina obsahuje velké množství flavonoidů, které jsou vlastně rostlinnými antioxidanty – chrání buňky před poškozením volnými radikály a také bojují proti virům, zánětu a bakteriím. Vysušené okvětní lístky rostliny se používají v tinkturách či mastích při léčbě infekcí, popálenin i hojení různých ran.

Podle lékařského centra Univerzity v Marylandu se někdy používají ušní kapky obsahující měsíček lékařský k léčbě ušní infekce u dětí (vědecké studie navíc nenalezly žádné vedlejší účinky).

Česnek je prostě král. Experimenty ukázaly, že česnek – nebo specifické chemické sloučeniny nacházející se v česneku – jsou vysoce účinné při zabíjení nespočetných mikroorganismů, které jsou odpovědné za některé z nejčastějších infekcí (včetně tuberkulózy, pneumonie, herpesu). Vzhledem k jeho antivirovým vlastnostem může být česnek používán k léčbě očních infekcí a jako přírodní lék proti infekci uší.

Syrový česnek má také schopnosti snižovat riziko rakoviny, kontrolovat hypertenzi, posiluje kardiovaskulární zdraví.

Chcete-li si udělat domácí česnekový lék, rozdrťte česnek a přidejte ho do nosného oleje (třeba olivový olej). Nechte směs odpočinout asi pět hodin a potom konzumujte. Můžete také jíst surové stroužky česneku. možná budete muset snížit na polovinu, pokud je příliš velká. Česnek obsahuje Alicin. A je to právě alicin, který má antibakteriální (antibiotické) a fungicidní (protiplísňové) účinky.

5. Kořen Kozince (Astragalus)

Kozinec je další silná antivirová bylina. Je už po staletí používán v tradiční čínské medicíně a jeho hlavním použitím je posilování imunitního systému těla. Vědecké studie ukázaly, že astragalus má antivirové vlastnosti a stimuluje imunitní systém, což naznačuje, že může pomoci zabránit běžnému nachlazení nebo chřipce.

Studie z roku 2004 vyhodnotila účinky astragalusu na herpes simplex virus typu 1 a zjistila, že bylina má zřejmou inhibiční (tlumivou) účinnost. Další studie publikovaná v časopise Chinese Medical Sciences Journal konstatovala, že astragalus je schopen inhibovat růst viru coxsackie B u myší. Astragalus má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a používá se na ošetření ran na pokožce. Je to také adaptogenní bylina, která snižuje hladinu kortizolu v těle.

6. Řemdihák plstnatý (vilcacora, Kočičí dráp)

Kůra a kořeny Vilcacory již po staletí používají jihoameričané k léčbě zdravotních problémů, jako jsou horečky, žaludeční vředy, zažívací potíže a úplavice. Kočičí dráp funguje i jako přírodní léčba artritidy.

Kočičí dráp má antivirové vlastnosti a používá se jako přírodní lék na herpes. Současné studie zkoumají i její účinky na HIV. Tato mocná bylina je protizánětlivá, antibakteriální a antifungální. Používá se k léčbě zažívacích potíží, jako jsou vředy, syndrom dráždivého tračníku, kolitida. Nejlepší způsob, jak pravidelně konzumovat kočičí dráp, je připravit si bylinný čaj se lžičkou sušené bylinky ve 250ml vody.

Ajurvédská medicína oslavuje schopnost zázvoru posilovat imunitní systém. Obecně se věří, že protože zázvor je tak účinný při zahřátí těla, může tak přispět ke snížení hromadění toxinů ve vašich orgánech. Je také známo, že čistí lymfatický systém našeho těla. Zázvor zabraňuje akumulaci toxinů, které vás činí více náchylnými na virové, houbové a bakteriální infekce. Zázvor také funguje jako přírodní lék na nevolnost, zmírnění bolesti, má silné protizánětlivé vlastnosti.

8. Lékořice

Lékořice se často objevuje jako významný hráč při hledání léčby a prevence u nemocí, jako je hepatitida C, HIV a chřipka. Několik výzkumů potvrzuje antivirovou aktivitu kořene lékořice zejména kvůli obsahu triterpenoidu.

Lékořice má zejména tyto benefity:

 • Lék na bolest v krku, i pro rychlou úlevu
 • Přírodní lék na kašel
 • Ochrana před příznaky a symptomy syndromu dráždivého střeva
 • Úleva od bolesti

9. Olivový list

Olivový list má antivirové vlastnosti, což mu umožňuje léčit běžné nachlazení a bojovat s nebezpečnými viry – včetně příznaků candidy, meningitidy, pneumonie, chronického únavového syndromu, hepatitidy B, malárie a tuberkulózy. Léčí také infekce zubů, uší a močových cest a je přírodní léčbou pásového oparu.

Výzkumy ukazují, že výtažky z olivových listů účinně bojují proti mnoha choroboplodným mikrobům, včetně některých virů, které způsobují chřipku a jiné infekce dýchacích cest. Silné sloučeniny nacházející se v olivových listech zničí invazivní organismy a nedovolují, aby se viry replikovaly a způsobily infekci.

10. Oregano

Účinky a výhody oreganového olej se ukázaly být lepší než některá antibiotika a bez jakýchkoliv škodlivých vedlejších účinků. Je to proto, že oregano obsahuje dvě silné sloučeniny, Karvakrol a Thymol, které mají silné antibakteriální a antifungální vlastnosti. Je to právě karvakrol, který hodně bojuje s virovými infekcemi, stejně jako s alergiemi, nádory, parazity a chorobami způsobující záněty. Pochybujete o síle této antivirové byliny? Existuje více než 800 vědeckých studií, které odkazují na Karvakrol a jeho úžasné přínosy pro zdraví!

Jak používat antivirové bylinky?

Bylinkový čaj

Čaje jsou skvělý způsob, jak každý den dostat do těla antivirové účinky bylin. Dejte jednu lžíci bylinky do horké vody a nechte odpočívat po dobu 5-10 minut.

Bylinný nálev

Bylinné nálevy jsou silnější než čaje, protože vyžadují větší množství bylin. Chcete-li vyrobit vlastní bylinný nálev, máčejte šálek antivirotika ve vodě asi 7 hodin. Nálev udržujte ve vzduchotěsné nádobě a vypijte ho studený nebo ohřátý. Protože nálevy jsou zpravidla silné, nepijte více než jeden šálek denně.

Domácí rostlinný olej

Bylinky můžete využít také tak, že zahřejete bylinu v nosném oleji po dobu několika hodin. Třeba vaši troubu můžete použít k zahřátí směsi nebo ji můžete nechat na horkém a slunečném místě po dobu 12 hodin. Použijte asi 1/2 šálku antivirových bylin (můžete použít jednu bylinu nebo směs) a přidejte ji do 1 šálku kokosového nebo jojobového oleje.

Pokud zahříváte směs v troubě, měla by být v troubě po dobu 3 hodin při 200 stupních. Pokud se rozhodnete nepoužívat troubu, vložte směs do vzduchotěsné nádoby a nechte ji na slunném místě asi 12 hodin. Jakmile jsou vlastnosti bylinky přeneseny do oleje, vyjměte listy a udržujte olej v nádobě. Olej můžete místně použít ke zmírnění bolesti a k vyřešení infekcí v daném místě.

Éterické oleje

Mnoho z těchto bylin se prodává i jako esenciální oleje. Jen se vždy ujistěte, že nakupujete organické a čisté esenciální oleje od renomované společnosti. Chcete-li využít výhody esenciálních olejů, jako jsou jejich antivirové vlastnosti, rozšiřte 3-5 kapek ve svém domě, přidejte 2-3 kapky do teplé koupelové vody nebo promíchejte 1-2 kapky s nosným olejem a aplikujte směs přímo na kůži.

Co ještě patří mezi přírodní antivirotika?

A co ještě můžeme řadit mezi přírodní antivirotika? Tak třeba:

Jablečný ocet

Smíchejte dvě lžíce surového jablečného octa s 250ml vody a trochou citronové šťávy (oslaďte stevií, pokud máte rádi) a pijte třikrát denně na prázdný žaludek. Můžete také aplikovat jablečný ocet přímo na všechny postižené oblasti pokožky a přikryjte oblast měkkým obvazem (ideálně před spaním).

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná poskytuje nejen úlevu od deprese, ale také pomáhá bojovat proti virům a posiluje imunitní systém.

Čaga sibiřská

Chaga je jedním z nejsilnějších přírodních antivirotik, který vykazuje velký potenciál při léčbě symptomů i sekundárních onemocnění způsobených HIV.

Schizandra

Schizandra je bylinka považovaná za jednu z padesáti základních bylin používaných v tradiční čínské medicíně. Je to jedna z nejoblíbenějších antivirových bylin. Je také adaptogenní. Jako přírodní antivirový přípravek Schizandra úspěšně léčila i virovou hepatitidu.

Reishi (Lingzhi)

Lingzhi (lat. Ganoderma lucidum) je jednou z nejúčinnějších čínských antivirotik. Tato houba, známá také jako houba reishi, je používána nejen v Číně, ale také v jiných asijských zemích, jako je Vietnam a Japonsko. Lidé oceňují tuto rostlinu a její léčebné vlastnosti už po tisíce let. Jak to víme? Je zdokumentována v mnoha starověkých textech.

A co říci na závěr?

Chcete být zdraví a chcete se vyhnout virům? Platí samozřejmě všechny obvyklé zdravotní předpisy – čerstvé ovoce a zelenina, cvičení, čerstvý vzduch, vyvarujte se stresu. A poslouchejte však vaše tělo.

Česnek zabíjí 14 druhů rakoviny a 13 typů infekce. Proč jej lékaři ještě nepředepisují?

Česnek. Na první pohled obyčejná kuchyňská potravina, ve skutečnosti však hotový zázrak. Všichni účinky česneku velmi dobře známe, pomáhá na nejrůznější zdravotní problémy. Je tedy nepostradatelnou součástí jak v kuchyni, kde dochucuje jídla, tak i v lékárničce těch, kteří si své neduhy a nemoci snaží ze všeho nejdřív řešit pomocí přírodní cesty. Česnek zvyšuje imunitu, pomáhá při nachlazení, ulevuje od ucpaného nosu, zlepšuje vykašlávání, odolává nemocem, virům, bakteriím, snižuje bolest v krku, zlepšuje krevní tlak, snižuje cholesterol a mnoho, mnoho dalšího.

Mocná síla česneku

Již dříve lidé věděli, jaké mimořádně účinky má česnek. Poskytuje obrovské množství zdravotních výhod a jejich seznam je skutečně dlouhý. Některé nemoci může léčit a jiné dokonce zahubit.

Namátkou přinášíme jejich výčet:

 • Infekce HIV – 1
 • Kvasinková infekce
 • Drozd (houbová infekce v dutině ústní)
 • Mykotoxiny – aflatoxicosis
 • Infekce Helicobacter pylori
 • Infekce Vibrio
 • Infekce Klebsiella
 • Meticllin – rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA)
 • Pseudomonas Aerigonosima (včetně rezistentních kmenů)
 • Cytomegalovirus infekce
 • Streptokoková infekce skupiny B
 • Mycobacterium tuberculosis
 • Virové infekce (Herpes simplex 1 a 2, virus vakcinie, virus parainfluenzy typu 3, virus vezikulární stomatitidy a lidský rinovirus typu 2)

Toto je jen krátký seznam nemocí. Česnek disponuje výkonnými vlastnostmi, které pomáhají v boji proti infekcím. V průběhu věku se používal také jako prostředek pro léčbu rakoviny. Dokonce už Hippokrates doporučovat brát v úvahu česnek jako léčbu proti rakovině. Pro podporu léčby rakoviny je vhodné jíst až 5-6 drcených stroužků denně, v jedné palici najdeme obvykle kolem 12 stroužků.

Rovněž je dobré mít na paměti, že je dobré jej nechat po rozdrcení 15 minut volně ležet, aby se snadno vstřebávaly potřebné látky. Během nich se totiž odlehčují enzymy, které produkují protirakovinné a antifungální sloučeniny. Konzumovat česnek je možno různými způsoby, syrový, vařený i pečený. Přidat jej můžete do sendvičů či do dalších pokrmů. Důležité je mít česnek čerstvý, jelikož doplněk stravy s česnekem nemá tak velké účinky.

Prevence proti mnoha nemocem

Česnek je skvělou prevencí a pomáhá v léčbě před více než 150 nejrůznějšími onemocněními. Namátkou pomáhá proti rakovině, diabetu, otravou rtuti, poškození DNA a podobně. V jednom výzkumu v Greenmedinfo.com bylo zjištěno, že česnek dokáže výrazně ovlivnit zdravotní stav i v případě právě probíhajících nemocí. Zásadní roli česneku v prevenci či léčbě rakoviny popisuje další studie. Rovněž se zabývá působením na kardiovaskulární choroby. A toto jsou dvě choroby, které zaujímají prvenství v příčinách úmrtí.

Česnek je levná, dostupná a časem prověřená plodina. V minulosti byla využívaná více než sůl. I my už víme, že je česnek nepostradatelný a stále více a více se o tom přesvědčujeme. Možná je jen otázkou času, kdy jej začnou předepisovat sami lékaři. Je jen dobře, že se sami o své zdraví staráte a využíváte k tomu vše, co vám nabízí přírodní látky a potraviny.

Může se vám líbit

Návod, jak vytvořit nápoj pro očištění tlustého střeva

Tlusté střevo je poslední částí střeva. Jeho hlavní funkcí je zpracování potravin a odvádění.

Detox pomocí červené řepy na játra i žlučové kameny

Cílem detoxikace a čištění jater je zbavení se toxinů, které se vytváří v průběhu času. Tyto toxiny.

Nechte zmrznout citrony a uvidíte, co všechno dokážou

Citrony patří mezi oblíbené tropické ovoce v Americe. Šťávy se využívají ke zlepšení chuti horkých.

Rozlučte se s celou řadou zdravotních problémů díky tomuto.

Moderní společnost si holduje v nezdravém životním stylu, který je plný zpracovaných a velmi.

Každý den 30 gramů kokosového oleje a s vaším tělem se budou dít.

Kokosový olej obsahuje unikátní kombinaci mastných kyselin se silnými léčivými vlastnostmi.

Použijte tento úžasný balzám na tmavé podpaží a další oblasti.

Tmavé podpaží je velmi nepříjemná estetická potíž. Kvůli tomuto problému si mnoho lidí nemůže na.

Zánět zevního zvukovodu

Bolí Vás ucho, špatně na něj slyšíte, nemůžete bolestí spát? To bude zánět! Zánět středního ucha? Nebo zevního zvukovodu? Jak to mám poznat a co se se mnou bude dít?

Předložte své uši ke kontrole

Bolí Vás ucho, špatně na něj slyšíte, nemůžete bolestí spát? To bude zánět! Zánět středního ucha? Nebo zevního zvukovodu? Jak to mám poznat a co se se mnou bude dít? Chcete-li vědět víc, čtěte o tomto nesmírně nepříjemném, často velmi bolestivém onemocnění, dál.

Jaká je příčina

Podle druhu infekce se může jednat o zánět bakteriální, virový a plísňový. Zánět může být omezen pouze na malý okrsek, pak hovoříme o lokalizovaném zánětu. Nebo může postihovat převážnou část zevního zvukovodu a pak je nazýván jako difusní. Vždy dojde k poruše funkce žlázek v zevním zvukovodu, které se podílejí na tvorbě ochranné vrstvičky. Ta má za úkol chránit kůži před nežádoucími vlivy škodlivých podnětů. Na tomto ději se také může podílet například používání různých dezinfekčních a kosmetických přípravků nebo alergie.

Jaké jsou příznaky

Bolí Vás ucho? Zejména když si sami zatlačíte před ústím zevního zvukovodu? Nebo když koušete? Máte ucho dokonce zalehlé? Teče z něj něco? Může se jednat o akutní zánět zevního zvukovodu. Mohou se objevit i zvětšené mízní uzliny na krku, to se projevuje objevením drobných bolestivých bouliček. Za bolestí ucha se může schovávat ještě celá řada jiných nemocí, které mohou mít původ například v oblasti středního ucha nebo čelistního kloubu.

První pomoc

Když Vás začne trápit výrazná bolest v uchu doprovázená zvýšenou teplotou můžete si doma vzít léky proti bolesti a teplotě. V žádném případě se nesnažte si ucho pomocí štětičky nebo čehokoli jiného vyčistit, protože byste se mohli zranit a způsobit více škody než užitku. Při přetrvávající bolesti ucha je vhodné vyhledat lékaře otorinolaryngologa, který Vás vyšetří a předepíše Vám vhodnou léčbu.

Při příchodu do ordinace se Vás nejprve lékař bude ptát na vaše obtíže a délku jejich trvání. Zda bolesti ucha nepředcházela viróza nebo jiné onemocnění spojené s rýmou. Poté Vás orientačně celkově vyšetří. Podívá se Vám do krku, do nosu, sáhne si na okolí ucha, jestli není na dotek citlivé. Poté pomocí speciálního ušního zrcátka, které má tvar nálevky a vůbec zrcátko nepřipomíná, vyšetří obě uši. Toto vyšetření není bolestivé, někomu se nemusí zdát příjemné, zvláště pak při vyšetřování bolavého ucha může být nepříjemné.

Na základě toho, co ve vašem uchu lékař uvidí, bude volit další postup. V případě, že se skutečně jedná o zánět zevního zvukovodu, je třeba vyčistit zánětlivě změněnou oloupanou kůži. Ta se ve zvukovodu hromadí a vytváří živnou půdu pro další množení bakterií. Když je zvukovod oteklý, vloží lékař do ucha proužek tkaniny, který je namočený v hojivých kapičkách. Budou Vám předepsány ušní kapky, které zmírní otok a bolest.Někdy bude třeba, abyste si do ucha kapali i antibiotické kapky.

Předpokladem úspěšného hojení je dostatečné čištění zvukovodu, které musí provádět ORL lékař za kontroly zrakem pomocí ušního zrcátka. V žádném případě se o to nepokoušejte sami doma.

Co neovlivníte

Buďte trpěliví. Zánět zevního zvukovodu není nemoc na jeden, dva dny. Budete možná trpět týden, nebo i dva. Ale přežijete, budete-li dbát pokynů Vašeho lékaře!

Při neléčeném zánětu nebo v případě že vaše nemoc nezabírá dobře na léčbu může dojít k rozšíření infekce a vzniku zánětu v těsné blízkosti chrupavky (perichondritidě) nebo vzniku abscesu. Toto jsou případy, kdy je nezbytná celková antibiotická léčba a někdy i chirurgický zákrok.

Čistíte si pečlivě uši ušní štětičkou? Pořádně do hloubky? Pozor, můžete si zatlačit ušní maz do hloubky zvukovodu! Tím ohrozíte samočisticí schopnost kůže zevního zvukovodu. Ta má schopnost odloupané buňky a ušní maz posouvat z hloubky zvukovodu na jeho kraj. Ale když je mazu moc a je upěchován u bubínku, tak to již nezvládne. A pod mazem v nedýchající kůži může vzniknout zánět. Nehledě na to, že když si ucho čistíte, můžete si poškrábat kůži a zanést do ní infekci. A už víte, jak vypadá prevence zánětu zvukovodu!

Máte riziko vzniku onemocnění?

Na vznik zánětu zvukovodu mohou mít vliv celková onemocnění, která na první pohled nemají s uchem žádnou souvislost, například cukrovka. Důležité jsou také místní poměry v uchu, šířka zvukovodu nebo přítomnost výrůstků, kterým se říká exostózy. Dlouhodobé působení vlhkého vzduchu či zvýšená prašnost také nedělají zevnímu uchu dobře.

Časté otázky

Bolí mne ucho a přestávám na něj slyšet. Je to zánět středního ucha nebo zvukovodu?

Na tuto otázku dokáže odpovědět jen lékař – specialista otorinolaryngolog. Jestliže ale máte zároveň i rýmu, bolest je píchavá, máte tlak v uchu, vysoké teploty, pak se spíš jedná o zánět středního ucha.

Bolí mne ucho. Musí jít hned k lékaři?

Nikoli. Zkuste nejprve běžné léky proti bolesti, případně studený obklad. Nepomůže-li to, pak vyhledejte ušního odborníka.

Bude mi lékař ucho píchat?

Jestliže se jedná o zánět zevního zvukovodu, pak ne. Ale zvukovod čistí, což může být nepříjemné.

Lékař mi doporučil tablety proti bolesti a nějaké kapky. Musím je do ucha kapat?

Samozřejmě. Právě lokální léčba, tedy kapání kapek do ucha, je nejdůležitější součást léčby.

Lékař mi říkal, že bolest bude ustupovat nejspíše velmi pomalu, možná bude trvat i týden. Nestrašil mne zbytečně?

Bohužel nestrašil, zánět zevního zvukovodu je nepříjemný právě tím, že okamžitá úleva neexistuje. Jen trpělivá léčba přináší ovoce.

Jak si mám tedy čistit uši, když mi to lékař zakazuje?

Ušní štětičky zahoďte. Maximálně si dejte na špičku prstu papírový kapesník a jím otřete okraj zvukovodu. Nikdy nesahejte do hloubky zvukovodu.

Může se zánět zevního zvukovodu opakovat?

Může. Víc není co dodat.

Otestuj se

Jak poznám, že mám zánět zevního zvukovodu?

a) bolí mne ucho, hůř na něj slyším, na dotek je citlivý vchod do zvukovodu

b) píchá mne a tlačí v uchu, mám vysokou teplotu, rýmu, celkově je mi zle

c) ucho mne vůbec nebolí, ale mám ho zalehlé

Jak se zánět zevního zvukovodu léčí?

a) přejde sám od sebe

b) ušními kapkami, studenými obklady

c) propíchnutím bubínku – paracentézou

a) pravidelně, ušní štětičkou, co nejvíce se snažit ucho vyčistit.

b) každý týden si zajít k lékaři na vyčištění

c) být „špindíra“, do ucha si sahat co nejméně, když, tak jen na okraj zvukovodu

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Děkuji autorovi článku za obsáhlé informace k tomuto onemocnění. Sám jím momentáloně trpím a věřte že je to to nejhorší, co mě potkalo . už čtvrtý den jsem se pořádně nevyspal, bolestí v uchu nemůžu pořádně kousat a opravdu se nestydím za to, že jsem včerejšek probrečel. všem trpícím touto chorobou přeji hodně trpělivosti a zdaru . snad to přejde . Kuba 😉

1. září 2008, 20:53:13

potkala mě strašná nemoc zánět střevního zvukovodu , začlo mě to včera večer. v pondělí jsem jel k doktorovi který mi dal mastičku. není to nic pěkného. tak doufám lidi že si užíváte prázdniny než já 😀 přeju vám abyste se brzo uzdravili a abyste zase byli šťastní .

16. července 2012, 16:59:36

Ano, zánět STŘEVNÍHO zvukovodu je hrozný. D

21. srpna 2012, 20:44:23

Celkový počet příspěvků v diskusi: 105. Vstoupit do diskuse.

Klikněte na část těla, která Vás trápí a otestujte se online.

Archiv živých diskusí zde

Na vaše dotazy odpovídají na Ordinace.cz lékaři z různých odborů při pravidelných chatech, zde si můžete přečíst položené otázky i odpovědi odborníků.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Chcete-li mít přehled o nových článcích na Ordinace.cz, objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

 • Příznaky rakoviny, které bychom neměli podceňovat (4887 čtenářů)
 • Zubní kámen. Jak ho odstranit? (4467 čtenářů)
 • Máte neustále ucpaný nos a rýmu? Možná se jedná o nosní polypy. (3767 čtenářů)
 • Rýmovník, bylinka nejen na rýmu a nachlazení (3233 čtenářů)
 • Příspěvek na péči: Pro koho je určený a jak o něj zažádat (2502 čtenářů)
 • Pozor na zubní kazy u dětí. Vznikají rychleji než u dospělých a chrup mohou doživotně poškodit. (2170 čtenářů)
 • Nemocné ledviny nebolí (1918 čtenářů)
 • Kdo má nárok na lázně a jaké jsou typy úhrad (1812 čtenářů)
 • Předání zdravotnické dokumentace při změně lékaře (1684 čtenářů)
 • Antibiotika se nesnesou s alkoholem: Ano či ne? (1455 čtenářů)

Ja teda nevim, na jake razove vlne jste byla. Ale ja chodim na fokusovanou razovou vlnu… Diskutovat

jo, jo, nohy zeslábnou rychle, protože se vyčerpá přenosová kapacita periferních nervů,… Diskutovat

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.

Copyright Pears Health Cyber, s. r. o. 2018,

Poslední aktualizace 4.4.2018, ISSN 1801-8467

Leave a Reply