Typy malých hub (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Houby – Atlas hub (Fungi)

Vřeckovýtrusné houby

Nižší houby stopkovýtrusné

Stopkovýtrusné vyšší

Stopkovýtrusné vyšší

Stopkovýtrusné vyšší

Stopkovýtrusné vyšší

Recepty z hub

Jedlé

Jedlé, nepříliš chutné

Jedlé pouze mladé

Jedlé, syrové jedovaté

Použitelné jako koření

Nejedlé

Vzácné nebo chráněné

Zákonem chráněné

Jedovaté

Smrtelně jedovaté

Léčivé, zdraví prospěšné

Neurčené

Popisy hub, které zde uvádím, jsou zpravidla stručné a nemusí se vždy stoprocentně shodovat s údaji v atlasech nebo v jiné literatuře. Snažím se vycházet z nejnovějších poznatků, které se dost často mění a mnohdy zde zmiňuji také své osobní poznatky.

FOTOGALERIE mořských hub Förster´s

FOTOGALERIE PŘÍRODNÍCH MYCÍCH MOŘSKÝCH HUB FÖRSTER´S

Pro bližší představu o velikostech jednotlivých mořských hub Förster´s, včetně toho, jak se mezi sebou liší houby z Karibského a ze Středozemního moře, jsme pro Vás připravili tuto fotogalerii. Je doplňkem k fotografiím jednotlivých produktů, které jsou nafocené v dlani, také pro možnost lépe si představit jejich velikost.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o strojově vyráběný produkt, avšak o přírodní, v moři rostoucí houby, které mají různé tvary, tak jednotlivé kusy nejsou samozřejmě totožné. Houby Förster´s jsou umístěny v krabičkách (s výjimku malých obličejových houbiček). Neznamená to však, že houba vyplňuje krabičku ve všech 3 rozměrech, právě vzhledem k různosti tvarů jednotlivých hub. Některé jsou vyšší a při pohledu zvrchu spíše kruhového tvaru, jiné jsou zase do více do šířky. Krabičky mají následující velikosti:

  • velikost S = 8 x 15 x 5 cm
  • velikost S/M = 12 x 11 x 6,5 cm
  • velikost M = 13,5 x 12 x 7 cm
  • velikost M = 15 x 12 x 7 cm
  • velikost XL = 16 x 14 x 11 cm

Karibské houby jsou sbírány v mělkých vodách hloubky po kolena. Naproti pro houby ze Středozemního moře sestupují potápěči až do hloubky 30 metrů, jsou velmi houževnaté a trvanlivé. Středomořské houby mají zároveň specificky krásně “přírodou propracované” tvarování povrchu.

Produkty teprve připravujeme.

Můžete se ale podívat na ostatní kategorie.

PŘIJĎTE ZA NÁMI NA BIO STYL NA FESTIVALU EVOLUTION
SOUTĚŽ O VSTUPENKY NA WORLD OF BEAUTY & SPA
NOVÁ KATEGORIE PRO MUŽE – FÖRSTER´S KARTÁČE NA VOUSY
PŘIJĎTE ZA NÁMI NA VELETRH WORLD OF BEAUTY & SPA
VALENTÝNSKÁ SOUTĚŽ TAKÉ NA FACEBOOKU KHADI

OBDRŽÍTE DÁREK PŘI OBJEDNÁVCE OD 1600 KČ / 60 EUR – trojice pleťových a tělových olejů Khadi v baleních 10 ml, krásně vánočně zabalená. Pro intenzivní péči o pleť, nádherných vůní.

Možností, jak zpracovat houbovou úrodu, je celá řada.

Na druhém místě to byl smrž, třetí pozici obsadil ryzec. Hřib je až na pátém místě.

Muchomůrka růžovka (Amanita rubesces)

Například Petr Hampl z České mykologické společnosti tvrdí: "Muchomůrka růžovka je použitelná na všechny druhy kuchyňské úpravy a je obecně uznávaná jako nejchutnější houba našich lesů. Na kodexu tržních hub není jen kvůli možné zaměnitelnosti s muchomůrkou tygrovanou."

Šéfkuchaři Michal Göth a Jiří Štift by zase dali jedničku smrži obecnému. "Je pro mě luxusním přivítáním jara, dá se s ním donekonečna kombinovat a vždy překvapí svou elegancí," shodli se v hodnocení. "Skvěle se kombinují s chřestem, hráškem, jehněčím i králíkem," vysvětlují.

Aby bylo možné bezpečně sezonní úrodu skladovat, doporučuje se několik základních postupů. Při jejich dodržení si budete hub užívat až do příštího jara.

Nečervivé houby nakrájejte na plátky asi 3 mm silné a dejte sušit. Ideální je sušička, pokud ji nemáte k dispozici, sušte na stinném místě v průvanu na rámech se sítí – ne na novinách, lepí se. Na konci dosušte v troubě – plátky hub se musí lámat, ne ohýbat.

Dejte do sklenic a uzavřete. Nedávejte nikdy do plátěných sáčků, je to sice romantické, ale houby nasáknou vzdušnou vlhkost, střídavě vysychají a vlhnou a jsou pak vyčpělé a navíc mohou snadno zplesnivět.

Vydrží celý rok, použít je můžete po zalití horkou vodou do polévek, omáček, na sekanou… Můžete je rozdrtit na kořenící prášek, houbovou chuť si tak možná oblíbí i ti, jimž vadí "kluzké" houby.

Pevnější houby očistěte a pokrájejte, v míse vložte do mikrovlnné trouby s trochou másla. Nechte máslo rozpustit a promíchejte, ještě chvíli v mikrovlnce poduste. Zchlaďte, dejte do mikrotenových sáčků nebo plastových krabiček a dejte zmrazit.

Vydrží půl roku. Použít můžete jakkoliv kromě houbových řízků. Houby můžete zamrazit i bez tepelné přípravy, ale po rozmrazení jsou rozpatlanější. Pozor, neopracované lišky při zmrazení hořknou.

Obecné zásady uchování hub

  • Použijte mladé, nečervivé a nerozmoklé plodnice.
  • Houby zpracujte co nejdřív po sběru.
  • Houby dobře očistěte, lépe "nasucho" než propráním ve vodě.
  • U zavařených hub po zchladnutí zkontrolujte, zda se dobře "chytla víčka", pokud ne, zkonzumujte ihned.
  • Po otevření obsah sklenic co nejdříve spotřebujte.

Použijte malé pevné houby, vařte 20 minut v nálevu z litru vody, lžíce soli, pepře, nového koření, bobkového listu, celeru, mrkve a petržele. Mezitím svařte druhý nálev, potřebovat budete 1/4 litru octa, 3/4 litru vody, 3 lžičky soli, 50 g cukru, 4 snítky stévie (nemáte-li, přidejte trochu cukru), bobkový list, hřebíček, nové koření, celý pepř, hořčičné semínko, koriandr.

Předvařené houby nechejte okapat, plňte spolu s pokrájenou cibulí, mrkví, celerem a paprikou do malých skleniček. Zalijte octovým nálevem, uzavřete a sterilujte 25 minut.

Vydrží rok, je ideální použít je jako pikantní přílohu k masu. Protože není použita konzervační chemie, spotřebujte otevřenou skleničku co nejdříve.

Malé pevné plodnice hub nakrájejte na čtvrtky, rozložte a nechte několik hodin oschnout. Pak je pěchujte do sklenic a každou vrstvu prosypte solí. Je dobré, když je sůl vysušená (například předem v troubě).

Na kilogram hub přijde čtvrt kilogramu soli. Poslední vrstva bude sůl, uzavřete, uchovejte v temnu a chladu.

Vydrží půl roku a použít je můžete do polévek a omáček, pokrm je pak vhodné nesolit. Tento postup se hodí, když nemáte sušičku a počasí nepřeje přirozenému sušení hub.

Houby ponechte v celku, 2 minuty povařte v osolené vodě a v cedníku prudce zchlaďte pod studenou vodou. Do soudku nebo kameninového hrnce natěsnejte houby a zalijte nálevem.

Nálev připravíte tak, že na litr vody dáte 50 g soli, 20 g cukru, lžíci kyselého mléka, okořenit můžete pepřem, novým kořením, česnekem, cibulí. Aby byly houby ponořené, zatižte je například talířkem, na který položíte závaží. Kvasit nechte při pokojové teplotě asi dva týdny. Pak přeneste do chladu.

Vydrží až půl roku a použít je můžete jako pikantní přílohu k masu, před použitím je propláchněte vodou. Kvašení přispívá k lepší stravitelnosti hub.

V hrnci rozpusťte sádlo, přidejte postupně dvojnásobné množství na kostky pokrájených hub (pevné, nerozmáčené). Na mírném plameni nechte vydusit, až jsou houby jako škvarky. Pak nalijte horké do vyhřátých suchých skleniček, ihned zavíčkujte a otočte dnem vzhůru

Vydrží tři měsíce a natřít si je můžete přímo na chléb jako houbové škvarky, ale i například pod pečené maso. Houby v tuku jsou výborné, ale je to energetická bomba.

Ve vlastní šťávě

Houby pokrájejte a pak opečte, až pustí vlastní šťávu. Zakryjte a na mírném ohni poduste asi 20 minut, občas promíchejte. Napěchujte do malých skleniček (aby se dávka spotřebovala najednou), zalijte vydušenou šťávou. Uzavřete skleničky a sterilujte 50 minut.

Vydrží rok jako polotovar do omáček, polévek, náplň do houbové sekané, omelet… Aby mohlo být použití všestranné, nekořeňte.

Houbová pasta

Houby pokrájejte a duste v malém množství vody. Podušené rozmixujte, nařeďte vodou a prudce povařte. Můžete okořenit kmínem, solí, pepřem. Výsledná konzistence by měla být jako hustý sirup. Vroucí nalijte do malých, horkou vodou opláchnutých skleniček, uzavřete a hned otočte dnem vzhůru.

Vydrží rok a použít ji můžete koření do polévek či omáček. Tento způsob je ideální na zpracování zbytků třeňů a hub horší kvality.

Prístupová metóda

Pi kábloch siete sa môže v jednom okamihu šíriť iba jeden signál od jednej stanice. Čo sa však stane, ak chce vysielať viacero staníc súčastne? Na to práve dáva odpoveď prístupová metóda.

Ethernet používa metódu CSMA-CD (Carrier sense muliple access collision detection), ktorá pracuje takto:

Stanica chystajúca sa k vysielaniu najprv skontroluje, či sa káblom nešíri nejaký signál

V prípade, že je kábel voľný, začne vysielať.

Môže sa však stať, že v rovnakom okamihu začne s vysielaním aj iná stanica. Preto vysielajúca stanica kontroluje, či signály v sieti zodpovedajú tomu, čo vysiela. Pokiaľ to tak nie je, ide okonflikt.

Pokiaľ dôjde ku konfliktu, vysielajúci PC sa odmlčí a za náhodne stanovenú dobu sa pokusí o nové vysielanie.

Ide teda o metódu náhodného prístupu, ktorej výhodou je nízka cena komponentov. Funckiu CSMA-CD zaisťuje elektronika sieťovej karty. Nevýhodou je možnosť zahĺtenia siete. So stúpajúcim počtom staníc sa totiž zvyšuje pravdepodobnosť kolízí. U malých sietí toto nebezpečenstvo nehrozí, naviac sa používajú switche, ktoré tieto kolízie značne obmedzujú.

Kabeláži som venoval osobitnú pozornosť a preto som ju uviedol ako samostatnú kapitolu.

Topológia siete

Topológiou rozumieme spôsob vedenia káblu medzi počítačmi. Od sieťovej karty každého PC vedie kábel do centra počítačovej siete, do koncentrátoru (napr. HUB, Switch….). PC sa tak navzájom prepoja. Do koncentrátoru môžu byť integrované rôzne funkcie. U malej siete môžeme káble viesť po okrajoch stien alebo pomedzi stoly a pod. Bezpečnejšie je káble viesť cez lišty na stene a zakončiť zásuvkamy. Maximálna vzdialenosť medzi koncentrátorom a PC je u koncovej dvojlinky Ethernetu 100 m, ale pochybujem, že ju niekedy prekročíte.

Jednotlivé topológie najlepšie pochopíte z obrázku. Ponechal som pôvodné anglické názvy, lebo práve tieto sa vo všeobecnosti najčastejšie používajú.

Rýchlosť prenosu

V sieťach Ethernet založených na krútenej dvojlinke sa môžeme stretnúť s rýchlosťami:

10 Mb/s – staršie typy sietí, málo používané – označenie Ethernet 10Base-T

100 Mb/s – momentálne najpouživanejšia rýchlosť prenosu – označenie Ethernet 100Base-T

1 Gb/s – stále viac sa rozšírujúca rýchlosť – označenie Ethernet 1000Base-T

Staršie sieťové karty sú stavané len pre jednu z uvedených rýchlostí a to je ich nevýhodou. Pri ich zapájaní s koncentrátormi môže vzniknúť problém, keď nie sú kompatibilné s nižšou či, vyššou rýchlosťou. Preto je výhodné použiť koncentrátor kompatibilný s viacerými rýchlosťami. Napríklad tak, že ho môžeme použiť v zapojení aj s 10 Mb/s aj so 100 Mb/s sieťovou kartou. Tak isto ako koncentrátori sú kompatibilné pre viacero rýchlostí, tak sa aj nové sieťové karty zhotovujú pre viacero rýchlostí. Vtedy sa ich rýchlosť uvádza napr 10/100 Mb/s. Čiže sieťová karta má k dispozíci rýchlosť buď 10 Mb/s alebo 100 Mb/s. Pri nových sieťových kartách a koncentrátoroch by nemal byť žiaden problém s ich zapojením.

Typy malých hub

Kolem sběru hub panuje mnoho nesmyslných mýtů

„Ukázaly to rozbory hub posbíraných v rizikových oblastech,“ říká Tamara Starnovská, vrchní nutriční terapeutka z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze. „Přesvědčivě doložily, že nejsou méně vhodné pro přípravu jídel než houby z jiných oblastí.“

Těžké kovy a chemické látky, které v nich mohou být v malých množstvích, se navíc nestačí do těla absorbovat. Houby totiž obsahují velké množství vlákniny. Ta v zažívacím traktu zvětší svůj objem, protože na sebe váže vodu. Tím stimuluje stahy střev a zrychluje průchod trávicím ústrojím. Proto organismus nestihne zmíněné látky vstřebat.

Určitě však neudělá chybu člověk, který nebude sbírat houby v místech bývalých skládek a hald, v blízkosti důlních šachet, chemiček a u frekventovaných cest. V naprosté většině sice neobsahují nebezpečné koncentrace škodlivých látek, ale nemusí to platit absolutně. Měli bychom se proto chovat rozumně a vyhýbat se zbytečnému riziku, byť malému.

Pozor, aby se nezapařily

Nejvíce se lidé obávají otrav z hub. Netuší, že řadu trávicích problémů vůbec nemusí způsobit jedovaté houby, ale chyby, kterých se dopustí. Klasickou je třeba sbírání hub do igelitové tašky. Zvlášť v teplém a vlhkém počasí, jaké jsme si užívali na přelomu června a července.

„V igelitce se snadno zapaří,“ upozorňuje Tamara Starnovská. „Ve vlhkém a teplém prostředí se navíc začnou rychleji množit bakterie, plísně, případně další problematické mikroorganismy. To pak může vyvolat zažívací problémy a často výrazné.“

Vysoký podíl vody, kterou houby vedle vlákniny, minerálních látek a stopových prvků obsahují, urychluje rozvoj plísní nebo hniloby. Není divu, že se nám po jídle, které z takových hub uděláme, udělá těžko nebo dokonce špatně.

Zapařit se mohou také v kufru auta při dlouhé cestě ve vedru. Ale i ty nasbírané do košíku musíme doma důkladně očistit a tepelně zpracovat. Jinak dokážou vyvolat vážné trávicí potíže. Naprosto zásadní je důkladná tepelná úprava po dobu 20 minut u václavek nebo u hřibu koloděje. Za syrova obsahují látky, které jsou toxické.

Záludné otravy

Nejjedovatější houbou u nás není muchomůrka zelená, ale vzácný pavučinec plyšový. Zmíněná muchomůrka vyvolává velice vážné otravy nejčastěji. Důvod je jednoduchý. Pokud roste na stinných místech, kam dopadá málo slunečních paprsků, má často krémovou nebo světlou barvu. Snadno si ji pak spleteme s pečárkou nebo s lahodnou bedlou.

U relativně lehčích otrav, které trávicí trakt obvykle jen podráždí, se reakce obvykle dostaví brzy: za 2 až 3 hodiny. Těžké otravy, při kterých může dojít k poškození jater, ledvin a nervového systému, se často projeví za 10 až 30 hodin. Rozlišit lehkou otravu od těžké lidé běžně nedokážou. Proto by při prvních potížích, například zvracení, měli kontaktovat lékaře a konzultovat s ním další postup.

Pokud postiženého sužují bolesti hlavy, sucho v ústech, má rozšířené zornice a zrychlený tep srdce, bývá jeho stav dost vážný. Při halucinacích, poruchách vidění nebo ztrátě vědomí je už kritický.

Kalorická bomba z dietní potraviny

Houby, podobně jako zelenina, obsahují málo kalorií. Proto jsou výhodné, pokud potřebujeme shodit nadbytečná kila. „Když je však usmažíme, na oleji nebo na sádle, pořádnou porci kalorií získají,“ zdůrazňuje Tamara Starnovská.

„Smaženice z hub a vajíček, udělaná na sádle, je už vydatnou kalorickou bombou. Navíc bombou, kterou budeme, kvůli vysokému obsahu vlákniny v houbách i díky živočišným tukům ze sádla, trávit dost těžko. Lepší bývá podusit houby na rostlinném oleji.“

Stravitelnější jsou vařené nebo dušené. Na to bychom měli myslet, pokud z nich připravujeme jídlo pro děti, případně seniory. „Houbová omáčka a kulajda pro ně bude rozhodně vhodnější než smaženice,“ říká Tamara Starnovská. „Ta u nich snadno vyvolá nadýmání, bolesti břicha stejně jako průjem.“

Pokrmy připravené z hub by i dospělí měli jíst spíš k obědu než k večeři anebo večer před spaním. Lidem, kteří na ně reagují citlivě, lze udělat vývar ze sušených hub a ten přidat do jídla. Je vhodný také pro pacienty s chronickým onemocněním žlučníku nebo slinivky. I oni si tak mohou užít aromatickou houbovou chuť bez rizika potíží.

Spojení na odborníky

V ČR úspěšně funguje poradna České mykologické společnosti. Na telefon 257 530 842 lze volat v pondělí, v úterý a ve čtvrtek od 9.00 do 12.00 hodin, v pondělí pak ještě od 14.00 do 16.00. Řadu užitečných informací najdete i na jejích internetových stránkách: www.myko.cz . Sídlí na adrese Karmelitská 14, 118 00 Praha 1.

Falešné mýty

– Můžeme na houby pít alkohol? Není to tak jednoduché. Alkohol sice zpomaluje trávení hub, ale nijak s nimi nereaguje. Výjimkou je hnojník inkoustový a hřib koloděj. U nich nepříjemná reakce hrozí. Pokud sníme jedovatou houbu, zesiluje alkohol účinek otravy, podobně jako třeba káva. Navíc může na chvíli potlačit její projevy a zhoršit třeba poškození jater. Jinak u lidí, kteří jsou k tomu náchylní, snadno podráždí slinivku ve spojení s těžkým jídlem.

– Houby se prý nesmějí znovu ohřívat. To je další vžitá a chybná představa. Když jsme je utrhli zdravé, nenapadené plísněmi nebo hnilobou a tepelně dobře zpracovali, platí pro ně to samé co pro jiné potraviny: uchovávat v chladu. Pak nic nehrozí.

– Při otravě pomáhá, když pijeme mléko. Není to tak. Kdysi to lékaři doporučovali. Určité typy otrav skutečně může mírnit. U jiných naopak škodí. Proto je lepší nepít ho vůbec.

Hlavně je důležité neřešit situaci podle vžitých mýtů. Naopak, při jakémkoliv podezření nebo problémech se co nejdřív obrátit na lékaře.

Související články:

Jitka Sedláčková: Po padesátce nic nezačíná, naopak spousta věcí začíná končit

včera 12:06 Po loňském rozchodu s přítelem tvrdí, že je na lovu.

Plisovaná sukně a jak ji nosit, aby vám slušela

včera 11:05 Obrazem: Plisované sukně zaznamenaly svůj největší.

Práce na plný úvazek aneb Kolik hodin denně stráví ženy péčí o děti

včera 10:05 Výměna plen, logistická strategie, jak zvládnout během.

Co dělat, když je váš sexuální apetit větší než partnerův

včera 08:42 Případy, kdy má jeden z partnerů vyšší libido než ten.

Oční vada může poukázat na zvýšené riziko demence v pozdějším věku

včera 07:19 Z očí lze vyčíst mnohé. Při pouhém pohledu poznáme.

Nejoblíbenější dobroty z vykoledovaných vajec

2.4. 14:35 Obrazem: Zůstalo vám doma po koledě velké množství.

Mali byť výkladnou skriňou socialistického života, zostali iba sochy

Malacky dostali v uplynulých desaťročiach mnohé rany, ktoré zmenili ich vzhľad. Paneláky, obytné domy, sem-tam nejaká staršia stavba. Mali byť výkladnou skriňou socialistického života.

Všetko staré zváľali a stavali nové. Žiaľ, zdá sa, že to robili nedôsledne. Predzvesťou konca starých Malaciek bola najprv železničná trať, ktorá odrezala domy od pálfiovského rodového kaštieľa. Mesto úplne dorazil mohutný diaľničný privádzač.

Druhý pohľad

Bez duše a bez ducha? Mladá mamička Dominika Dvoranová (31) vidí Malacky v lepšom svetle.

„Môj muž Miro začal chodiť na ryby. Našiel si tu kopu miest, kde si môže ísť zaloviť. Naokolo je veľa lesov plných húb. Malacky sú naozaj dobré miesto na život. Ani do Malých Karpát odtiaľto nie je ďaleko. Na svoje si prídu i mestské typy, môžu si zájsť do kaviarničiek. Nechýba tu ani obchodné centrum,“ pochvaľuje si Dominika. „Je tu fakt všetko.“

Do Malaciek sa prisťahovali s rodičmi v roku 1993, keď mala šesť. Otec, vojenský pilot, pochádza z juhu Slovenska a mama z východu. Malý Marko (3) je tu tiež spokojný. Výstavba v okolí mu prináša radosť z prejazdov ťažkých strojov. Mladá mamička „nevyprávjá“, ale hovorí čisto, spisovne, ako to jej a bratovi Juliánovi vštepovali rodičia.

„Po narodení Marka ma prekvapilo, čo všetko je tu k dispozícii mamičkám s deťmi,“ pochvaľuje si.

V meste nebývala nepretržite. Na vysokú školu chodila do Bratislavy, s rodičmi žila dva roky v USA a rok v Bruseli. Napriek tomu, že Dominika našla dušu a ducha Malaciek, zamysleli sa s manželom nad možnosťou poskytnúť ich synovi vzdelanie za mokrou čiarou rieky Moravy v Rakúsku.

Leave a Reply