Typy infekčních infekcí kůže mohou odeslat (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Prevence infekcГ­

ImunitnГ­ systГ©m, podobnД› jako vЕЎechny ostatnГ­ tД›lesnГ© systГ©my, potЕ™ebuje sprГЎvnГ© palivo, pokud mГЎ fungovat efektivnД›. Pokud tД›lo nedostГЎvГЎ sprГЎvnГ© Еѕiviny, prvnГ­m dЕЇsledkem je zvГЅЕЎenГЎ nГЎchylnost naВ rЕЇznГ© typy infekcГ­, zejmГ©na virovГ©, jako je rГЅma aВ chЕ™ipka. VirovГЎ onemocnД›nГ­ jako rГЅma aВ chЕ™ipka se bД›ЕѕnД› zaДЌГ­najГ­ mГ­rnГЅmi symptomy, jako ucpanГЅ nos, zanГ­cenГ© hrdlo aВ zvГЅЕЎenГЎ teplota. VВ tomto stadiu tД›lo zaДЌГ­nГЎ infekci odolГЎvat aВ podnikГЎ urДЌitГ© kroky, kterГ© mu mohou pomoci bojovat sВ infekcГ­ aВ zastavit dalЕЎГ­ rozvoj choroby. ZГЎleЕѕГ­ naВ imunitnГ­m systГ©mu, zda se to podaЕ™Г­ nebo ne.

Kdo je ohroЕѕen

KaЕѕdГЅ zВ nГЎs je vВ prЕЇbД›hu Еѕivota vystaven nД›kolika nebezpeДЌГ­m infekce. NД›kterГ© skupiny vЕЎak vyЕѕadujГ­ zvlГЎЕЎtnГ­ pГ©ДЌi, aby jejich imunitnГ­ systГ©m pracoval co nejlГ©pe. VeВ vaЕЎem pЕ™Г­padД› mЕЇЕѕe jГ­t oВ zvГЅЕЎenГ© nebezpeДЌГ­ infekce, pokud se naВ vГЎs vztahuje nД›co zВ uvedenГ©ho:

 • Zotavujete se zВ nД›jakГ© nemoci,
 • Pracujete naВ mГ­stД›, kde je vД›tЕЎГ­ vystavenГ­ infekci – napЕ™.. nemocnice, ЕЎkola,
 • UЕѕГ­vГЎte lГ©ky, kterГ© mohou potlaДЌovat imunitu, jako kortikosteroidy nebo lГ©ky proti rakovinД›,
 • Jste vВ pokroДЌilГ©m vД›ku nebo mГЎte celkovД› horЕЎГ­ zdravotnГ­ stav.

KlГ­ДЌovГ© Еѕiviny

KlГ­ДЌovГЅmi Еѕivinami pro zdravГЅ imunitnГ­ systГ©m jsou vitamin C, beta karoten az minerГЎlЕЇ zinek. Proto, pokud si myslГ­te, Еѕe podlГ©hГЎte nebezpeДЌГ­ infekce, potЕ™ebujete si zajistit adekvГЎtnГ­ mnoЕѕstvГ­ tД›chto Еѕivin veВ svГ© stravД›. VitamГ­n C – jezte dostatek citrusovГ©ho ovoce, banГЎnЕЇ aВ kiwi, jsou vynikajГ­cГ­mi zdroji vitamГ­nu C. ZelenГЎ listovГЎ zelenina je takГ© bohatГЎ naВ tento vitamГ­n. PЕ™ijГ­mejte velkГ© dГЎvky vitamГ­nu C. Jakmile se objevГ­ prvnГ­ pЕ™Г­znaky infekce, mЕЇЕѕe bГЅt vitamin C prevencГ­ pЕ™ed jejГ­m dalЕЎГ­m rozvojem aВ obvykle snГ­ЕѕГ­ jejГ­ trvГЎnГ­ aВ zГЎvaЕѕnost. NormГЎlnГ­ dГЎvka je 1g vitamГ­nu C kaЕѕdГ© 1-2 hodiny, dokud symptomy nezmizГ­.

Beta karoten – se nachГЎzГ­ veВ vysokГ© koncentraci vВ ЕѕlutГ©m aВ oranЕѕovГ©m ovoci iВ zeleninД›, jako meruЕ€ka, mrkev, ДЌervenГЎ aВ ЕѕlutГЎ paprika. ZajistД›te, abyste je mД›li veВ stravД› dostatek.

Zinek – moЕ™skГ© ryby, ryby aВ celozrnnГ© vГЅrobky jsou jeho dobrГЅm zdrojem.

Potrava sniЕѕujГ­cГ­ odolnost

KromД› zajiЕЎtД›nГ­ toho, aby vaЕЎe strava obsahovala Еѕiviny pozitivnД› podporujГ­cГ­ schopnost organismu bojovat sВ infekcГ­, je dЕЇleЕѕitГ© iВ vylouДЌit ty faktory, kterГ© zabraЕ€ujГ­ zdravГ©mu fungovГЎnГ­ imunitnГ­ho systГ©mu nebo infekci zhorЕЎujГ­.

VyhГЅbejte se tД›ЕѕkГЅm jГ­dlЕЇm. KdyЕѕ se organismus musГ­ vypoЕ™ГЎdat sВ velkГЅmi jГ­dly, jeho schopnost bojovat sВ infekcГ­ se zmenЕЎuje. VВ zГЎjmu optimalizace schopnosti bojovat sВ infekcГ­ se vyhГЅbejte velkГЅm jГ­dlЕЇm, zejmГ©na tД›m, kterГ© obsahujГ­ velkГ© mnoЕѕstvГ­ “tД›ЕѕkГЅch” nebo mastnГЅch potravin, jako maso aВ mlГ©ДЌnГ© vГЅrobky.

SniЕѕte pЕ™Г­jem cukru. ГљmД›rnД› se stoupГЎnГ­m hladiny cukru vВ krvi klesГЎ vГЅkonnost imunitnГ­ho systГ©mu. Aby vГЎЕЎ organismus mohl co nejlГ©pe odolГЎvat infekci, mГЎ smysl snГ­Еѕit pЕ™Г­jem cukru, sladkГЅch nГЎpojЕЇ aВ potravin obsahujГ­cГ­ch cukr, jako sladkГ©ho peДЌiva aВ kolГЎДЌЕЇ.

VyhГЅbejte se hlenotvornГЅm potravinГЎm. Pokud mГЎte rГЅmu, je ГєДЌinnГ© nekonzumovat potraviny podporujГ­cГ­ tvorbu hlenu. Potravinami, kterГЅm je tЕ™eba zabrГЎnit pЕ™edevЕЎГ­m, jsou kravskГ© mlГ©ko aВ vГЅrobky zВ kravskГ©ho mlГ©ka, napЕ™. sГЅr.

Vodnaté puchýře na rukou – k nepohodlí kůže

V případě, že obvyklý vyrážka, skládající se z načervenalé skvrny – plochý nebo konvexní – poměrně běžný jev, se objeví vodnaté bubliny nebo puchýře na kůži často, a může opravdu vyděsit. Nicméně, ve většině případů jsou způsobeny relativně benigním onemocněním. Proč se může objevit vodnatá puchýře na rukou, a co dělat, pokud nastanou?

U této poruchy je charakterizována zánětem kůže, který začíná v důsledku kontaktu s určitými látkami. Tyto reakce mohou být způsobeny:

 • Dráždivý – látka, která působí přímo na kůži;
 • Alergen – látka, která působí na imunitní systém Imunitní systém – jak to funguje? A jeho reakce vede ke vzniku příznaků kontaktní dermatitidy.

Typické příznaky tohoto onemocnění jsou zčervenání kůže, vzhled malých váčků, suchost a olupování kůže. Nejčastěji se v kontaktní dermatitidy Dermatitida – co s zanícené kůži? se objeví malé vodnaté puchýře na rukou, ale někdy se vyrábí v jiných částech těla.

V případě, že symptomy jsou výsledkem působení na podnět, to obvykle dochází během 48 hodin po kontaktu s činidlem. Při kontaktu s alergenem bublin a další příznaky se mohou objevit jen o několik dní později. Pokud se člověk může vyhnout opakované expozici alergenu nebo dráždivé, kůže vrátí do normálu během několika dnů nebo týdnů. Pouze ve vzácných případech se symptomy jsou silně exprimovány a skladován po delší dobu.

Někdy bubliny způsobit silné svědění, muže je česání, a prostřednictvím poškozených oblastí kůže pronikají bakterií. Symptomy bakteriálních kožních infekcí mohou být dramatické zhoršení dříve pozorovaných symptomů kontaktní dermatitida, malátnost, velmi těžkým svědění a bolesti v těch oblastech kůže, kde přišel infekce, zvýšení tělesné teploty. V případě takových příznaků, by se měli poradit s lékařem.

Dokud jste složili zkoušku a nebudete být léčeni, a to iv případě, máte velmi svědivé vodnaté puchýře na rukou, snažte se jich dotknout. Pro zmírnění svědění – alespoň dočasně – můžete použít studené obklady.

Mezi nejčastější podněty, které mohou způsobit kontaktní dermatitidu, jsou: mýdla, detergenty, antiseptiky, solubilizační přísady, parfémy a konzervační látky v kosmetických přípravcích, motorových olejů, kyselin a zásad, cementového prachu, půdě, vodě (zejména tvrdé nebo vysoce chlorované) , různé rostliny (např, pryskyřník, pryšec, hořčice). Velmi často se stává, nemoc je vidět u lidí profesích, jako je kuchař, cukrář, kosmetika, kadeřnictví, služka, stavební dělník, zdravotnického pracovníka, stejně jako zaměstnanci v chemickém průmyslu.

Aktivátory alergické kontaktní dermatitidy mohou být kosmetické přísady a kovů (většinou – niklu a kobaltu), některé léky pro externí aplikace, například, kortikosteroidy, guma, některé typy lepidla, tkáně a rostliny.

Pokud máte podezření na kontaktní dermatitidu, kontaktujte svého lékaře. To vám pomůže určit příčinu původce dermatitidy – je nezbytné pro úspěšnou léčbu. Kompletně vyhýbat se kontaktu s nimi není vždy možné, ale v mnoha případech můžete minimalizovat. Pro léčbu kontaktních dermatitidy se mohou použít jako změkčovadla – smáčecí prostředky, které pomáhají zmírnit symptomy onemocnění, a / nebo kortikosteroidy pro topické nebo orální podávání.

Popáleniny druhého stupně, může vést k vodnaté bublin na rukou nebo na jiných částech těla. V těchto popálenin je zasažen epidermis a dermis. Popáleniny druhého stupně může být způsobeno kontaktem s horkými předměty nebo plameny, a prodloužené a / nebo velmi intenzivnímu slunečnímu záření a některých chemických látek.

Známky popáleniny druhého stupně jsou bubliny na kůži (mohou být jak malý a poměrně velká), bolest dotkla kůže, závažné zčervenání. Kůže v oblasti hoření může být mokrá a lesklé. Velmi často tyto popáleniny, je dost, aby domácí léčbu.

Za prvé, namočte popálenou ruku pod studenou vodou, dokud je čas, dokud bolest přejde. To obvykle vyžaduje od patnácti minut až hodinu. Studená voda nejen úlevě od bolesti, ale také snižuje teplotu kůže, brání to před dalším poškozením. Můžete držet prst pod tekoucí vodou, ponořte jej v misce s vodou, nebo připojit k ručníkem namočeným ve studené vodě (je třeba změnit asi každých pět minut). Nepoužívejte led nebo ledovou vodu – to může vést k poškození kůže.

 • Pokud jsou ozdoby na ruce, je neprodleně odstranit. Později kůže může objevit otok, prsteny nebo náramky budou malé a výrazně komprimovat pokožku.
 • Když se bolest odezní, si umyjte ruce mýdlem. Pat kůže s kouskem gázy, poté se na její antibiotické masti, jako je například bacitracin nebo Polysporin.
 • Když praskla bubliny na spálenou kůži, musíte vypálit obvaz. V jiných případech to není nutné.

Plané neštovice – šíření infekčních chorob, že mnozí lidé nesou dítě. To může vést ke vzniku malých vodnaté puchýře na rukou a jiných částí těla. Ještě před výskytem symptomů osoba může cítit dobře, jeho teplota stoupá, je tělo bolesti, bolesti hlavy, snížení chuti k jídlu.

Bubliny se může objevit na kůži několik dní po nástupu příznaků. Jeden nebo dva dny později, bubliny roztržení, a na jejich místě se objeví suchou kůrku. Typicky, kůže se hojí z bublin a žádná stopa zůstane, ale někdy se na jejich místě jsou malé jizvy. Ve většině případů, plané neštovice bylo zacházeno stejně jako nachlazení nebo chřipka: pacienta na lůžku, berou antipyretika, s použitím domácí opravné prostředky (med, bylinný odvar, a tak dále). Zvláštní zacházení – například, s využitím antivirových léčiv nebo imunoglobulinu – mohou vyžadovat nemocného plané neštovice Plané: bolestivé, ale nejsou nebezpečné těhotných žen, kojenců a osoby s oslabeným imunitním systémem Odolnosti – druhy a vlastnosti u dětí u dospělých ,

Pásový opar – Jak se zůstat bez chlupů

 • Pásový opar – Jak se zůstat bez chlupů
 • Příčiny

Kožního onemocnění Pásový opar – a to nejen infekční onemocnění (jiná jména – trichofytózy, dermatofytosa) – plísňová onemocnění kůže Kožní onemocnění – co dělat, když porušil základní funkce kůže Které může způsobit vážné odlupování kůže, a změnou struktury nehtu. Závažnost příznaků onemocnění často závisí na tom, jakou dermatofytů byla infekční agens. Infekce může dojít kontaktem s nakaženou osoby nebo zvířete; v tomto druhém případě, nemoc se obvykle vyskytuje zvláště těžké.

Existují antropofilnymi dermatofyty, které mohou žít pouze u lidí, a geofilnye dermatofyty, které normálně žijí v půdě. Některé z geofilnyh dermatofyty může napadají člověka nebo zvířata v kontaktu s půdou. Zoofilnye dermatofyty parazitní na zvířatech, a mohou být přenášeny z nich na člověka.

Infekce tohoto typu, způsobené Dermatophyte antropofilnymi typicky přenášen přes kožní vločky na zemi nebo na boty, které mají životaschopné buňky hub – arthrospores. Tyto kožní buňky mohou zůstat infekční po dobu několika měsíců nebo let. Z tohoto důvodu, znečištění může dojít prostřednictvím nepřímého kontaktu po dlouhou dobu později, poté, co je zdroj infekce se dostal do životního prostředí.

Nejčastější patogeny tohoto druhu jsou dermatofytóza dermatofyty, jako je Trichophyton rubrum, T . interdigitale a Epidermophyton floccosum . Jejich arthrospores může být po dlouhou dobu, například některé druhy koberců a podlahových krytin . Infekce, které způsobují, jsou obecně chronický . Subklinická choroba může zůstat po dlouhou dobu, až se začne se šířit do dalších oblastí kůže, jako je rozkroku . Je důležité mít na paměti, že prostor mezi prsty je hlavní stanoviště těchto hub na lidský organismus, takže pásový opar je často zbytečné k léčbě jiných částí těla, není pozor na chodidlech . Navíc, lidé s chronickou infekcí nohou jsou přenašeči infekčních mikroorganismů – mohou přenášet infekci k těm, kteří žijí s nimi ve stejném domě, stejně jako velké množství lidí při návštěvě bazény a veřejné lázně .

Tento druh kožního onemocnění postihuje třísla, hýždě a podpaží. Nemoc se nejčastěji vyskytuje u mužů. Její vývoj je obvykle v důsledku šíření houbových mikroorganismů s nohama na částech těla, který se nachází nad.

 • Tinea unguium, nebo dermatofyt onychomykóza

Hlavní činidla tohoto typu jsou trichofycie dermatofytů Trichophyton rubrum a T. interdigitale. Ve vyspělých zemích, výskyt v populaci je v průměru o 3%. U starších lidí, toto číslo vzroste na 5%, a sportovci, horníci a jiní, kteří, z důvodu činnosti pravidelně využívají společné sprchy a převlékárny – až o 20%.

Je důležité si uvědomit, že pouze 50% z nehtů dystrofie je způsobena plísní, takže před přijetím jakéhokoli antifungální lék, měli byste se nechat vyšetřit a udělat všechny potřebné testy.

Dermatophyte onychomycosis může být dvojího typu: povrchní onychomykózy, v nichž se objevují skvrny na hřebík, s jasnými hranicemi a invazivní hyponychial dermatofytosa – nemoc, která postihuje nejen nehtovou ploténku, a prostor pod nehet. Lidé s tímto druhem dermatofytosa pozorováno ztluštění nehtové ploténky, nehty jsou tvořeny nažloutlé skvrny, které se postupně zvýšil.

Tento typ kožního onemocnění, které obvykle působí na povrch rukou a nohou, a někdy – kůže na jiných částech těla. Její agenti mohou být jak antropofilnymi dermatofyty (například T. rubrum), a geofilnye zoofilnye a dermatofyty, jako je M. a M. gypseum Canis.

Tento druh kožního onemocnění má vliv na pokožku hlavy. Některé typy onemocnění vést k poškození vlasových folikulů, a vypadávání vlasů, i Vypadávání vlasů – nouzový signál ,

Volba pro léčbu kožního onemocnění, závisí na konkrétního pacienta. Například v nekomplikované infekce a lézí malé oblasti kůže může být docela lokální aplikace antimykotik. Pro léčbu infekcí pokožky hlavy a hřebíky tyto opravné prostředky jsou často neúčinné, a vyžadují systémovou léčbou. V přítomnosti akutních zánětlivých procesů v kůži, stejně jako v případě kožního onemocnění postihuje rozsáhlé oblasti kůže, mohou být také zapotřebí systémovou léčbou. Pod dávkovacího režimu orálních léků používaných k léčbě různých typů šindelů.

Terbinafin – 250 mg denně, po dobu 6 týdnů infekce s nehty, po dobu 12 týdnů – v nehet infekce.

Itrakonazol – 200 mg na den po dobu 3-5 měsíců, nebo 400 mg denně po dobu jednoho týdne každý měsíc, Tato procedura se opakuje 3-4 měsíce v řadě.

Flukonazol – 150-300 mg na týden, dokud symptomy (obvykle k tomu dojde při 6-12 měsíců po zahájení léčby).

Griseofulvin – 500-1000 mg denně až do úplného uzdravení (12-18 měsíců).

Griseofulvin – 500 mg denně (nebo méně než 10 mg na kilogram tělesné hmotnosti denně) až do úplného uzdravení (6-8 týdnů).

Terbinafin – 250 mg na den po dobu čtyř týdnů.

Itrakonazol – 100 mg na den po dobu čtyř týdnů.

Flukonazol – 100 mg na den po dobu čtyř týdnů.

Griseofulvin – 500 mg na den, až do úplného zotavení (průměr 4-6 týdnů) se často používá v kombinaci s mastí, obsahujících imidazolu.

Terbinafin – 250 mg na den po dobu 2-4 týdnů.

Itrakonazol – 100 mg na den, po dobu 15 dní, nebo 200 mg jednou denně během jednoho týdne.

Flukonazol – 150-300 mg za týden, po dobu čtyř týdnů.

Griseofulvin – 500 mg na den až do úplného uzdravení (4-6 týdnů).

Terbinafin – 250 mg na den po dobu 2-4 týdnů.

Itrakonazol – 100 mg denně po dobu 15 dnů nebo 200 mg denně po dobu jednoho týdne.

Flukonazol – 150-300 mg za týden po dobu čtyř týdnů.

Griseofulvin – 500 mg na den až do úplného uzdravení (4-6 týdnů).

Terbinafin – 250 mg na den po dobu 2-4 týdnů.

Itrakonazol – 100 mg denně po dobu 15 dnů nebo 200 mg denně po dobu jednoho týdne.

Flukonazol – 150-300 mg za týden po dobu čtyř týdnů.

Chronická herpes zoster Šindele – od jednoduchých onemocnění a poškození mozku To nereaguje na jinou léčbu

Terbinafin – 250 mg na den po dobu 4-6 týdnů.

Itrakonazol – 200 mg na den po dobu 4-6 týdnů. Griseofulvin – 500-1000 mg denně až do úplného uzdravení (3-6 měsíců).

Typy infekčních infekcí kůže mohou odeslat

Infekce je nákaza je proniknutí choroboplodných zárodků (bakterií, virů, plísní) do organismu. Do těla se mohou dostat různými způsoby (kapénková nákaza, potrava, poranění, pohlavní styk, přenos krví, přenos z matky na plod, kousnutím hmyzem aj.). Lidský organismus se infekci brání (jako bariéra slouží kůže sliznice) a i po jejich proniknutí se je snaží likvidovat pomocí imunitního systému. Výskyt infekcí obecně

u správně léčených diabetiků není o mnoho větší než u zdravé populace, některé typy infekčních nemocí jsou nicméně častější (např. postižení kůže stafylokoky, infekce močových cest,mykózy). Přítomnost cukru v moči podporuje udržování chronické infekce a postižení pohlavních orgánů kvasinkami. Postižení cév mikroangiopatií zase způsobuje horší zásobení tkání kyslíkem což zpomaluje hojení a průnik antibiotik do místa infekce. Rovněž užívání imunosupresiv u pacientů po transplantaci vede k určitému oslabení imunity a ke sklonu k častějším a méně obvyklým typům infekce. Přítomnost infekce (zejména její akutní průběh) je nejčastějším vyvolávajícím faktorem akutních komplikací diabetu (ketoacidózy, hyperosmolárního hyperglykemického stavu). V případě příznaků infekce (horečka, bolesti hlavy, zimnice, třesavka, pocení, průjem) se doporučuje častější self-monitoring glykemie případně ketolátek. Pokud dojde k výraznému rozkolísání hladin krevního cukru je potřeba co nejdříve konzultovat svého lékaře ohledně případné úpravy dávek léků či inzulínu

a případném zahájení léčby infekce pomocí antibiotik

Pana profesora Kvapila

Zobrazit poradnu

Typy infekčních infekcí kůže mohou odeslat

Vakcína proti lidským papillomavirům (HPV) má velký potenciál zachránit mnoho lidských životů. Jde o druhou vakcínu, která chrání proti zhoubnému onemocnění (očkování proti „žloutence“ typu B chrání před karcinomem jater způsobeným touto infekcí).

Lidský papillomavirus (HPV) je běžný virus, kterým může být infikováno až 10% obyvatel. Během svého života se HPV nakazí až 80% pohlavně aktivních lidí. Riziko infekce mají ženy i muži praktikující jakýkoli druh pohlavní aktivity zahrnující kontakt s genitáliemi. Existuje mnoho typů HPV, některé z nich jsou zcela neškodné, jiné způsobují nemoci v genitální oblasti, jiné typy onemocnění kůže (např. běžné bradavice jsou též způsobeny lidskými papillomaviry). Mnoho lidí infikovaných HPV nemá žádné příznaky, to znamená, že mohou virus přenášet, aniž by o tom věděli. Ve většině případů se tělo samo i bez léčby viru zbaví. Pokud ne, infekce může přejít v karcinom děložního čípku, prekancerosní lézi nebo genitální bradavice v závislosti na typu HPV. HPV způsobují tzv. genitální bradavice u obou pohlaví a různá maligní onemocnění, k nimž patří u žen karcinom děložního čípku, pochvy a zevního genitálu, u chlapců karcinom penisu a u obou pohlaví karcinomy konečníku a hlavy a krku.

Karcinom děložního čípku je závažné onemocnění a může být život-ohrožující. Jen v České republice každoročně onemocní asi 800 žen a z nich 400 umírá. Celosvětově dochází k každoročně k asi 500 000 nových případů a 250 000 úmrtí. Tato nemoc je způsobena určitými typy lidských papillomavirů (HPV), které mohou způsobit změny buněk na povrchu čípku z normálních na prekancerosní leze (změny předcházející zhoubnému nádoru), které se mohou bez léčby změnit na karcinom (zhoubný nádor).

Genitální bradavice, které vznikají na vnitřním i zevním genitálu, jsou způsobeny určitými typy HPV. Mohou bolet, svědit, krvácet a být nepříjemné. Z těchto bradavic nevzniká karcinom. Někdy jsou obtížně léčitelné. V literatuře se uvádí až 10-15% riziko celoživotního získání genitálních bradavic.

Existují různé způsoby prevence pohlavně přenosných nemocí včetně HPV. Nejúčinnější ale obtížně realizovatelnou metodou je sexuální abstinence. Riziko se významně snižuje při trvale oboustranně monogamním partnerském vztahu. Používání kondomu partnerem snižuje riziko pohlavních chorob včetně HPV. Velmi důležitým způsobem prevence karcinomu děložního čípku je tzv. screening, to znamená záchyt změn na čípku ještě před prvními projevy onemocnění pravidelným vyšetřováním buněk odebraných z děložního čípku.

Proti HPV je též možné se chránit očkováním. Byly vyvinuty 2 očkovací HPV vakcíny, které jsou v prevenci karcinomu děložního čípku velmi účinné. Vakcíny chrání před karcinomem děložního čípku, před infekcí HPV a lézemi předcházejícími vzniku karcinomu. Kromě toho vakcíny mohou snižovat riziko i ostatních druhů karcinomů sdružených s HPV.

Kdo by se měl nechat naočkovat a v jakém věku

Optimálně by se měly naočkovat všechny dívky ve věku 11-13 let. Včasné očkování ještě před zahájením pohlavní aktivity je důležité, protože vakcíny nechrání před typy HPV, kterými je žena již infikována a k většině infekcí dochází velmi brzy po zahájení pohlavní aktivity. Je možné očkovat již od 9 let věku. Pozitivní přínos může mít i pro jedince již infikované, protože většina lidí není infikována všemi typy obsaženými ve vakcíně. Očkovaní jedinci jsou chráněni před typy HPV, kterými nebyli infikováni již v době před očkováním. Vakcíny poskytují jednoznačný prospěch i po zahájení pohlavní aktivity a je vhodné doočkovat všechny dívky a ženy do 26 let věku. Očkování může být prospěšné i pro ženy starší než 26 let. S narůstajícím věkem ale klesá prospěch vakcinace, protože je vyšší pravděpodobnost předchozí infekce a nižší pravděpodobnost budoucí infekce. V České republice je plná úhrada levnější varianty HPV vakcíny zdravotními pojišťovnami pro dívky ve věku 13 let. U dívek je tedy z ekonomických důvodů vhodné počkat z vakcinací na věk 13 let, ve kterém dívkám vakcínu pravděpodobně uhradí zdravotní pojišťovna. Starší dívky a ženy by se měly nechat naočkovat co nejdříve.

Před očkováním není potřeba podstoupit gynekologické vyšetření. Případné nálezy na čípku nejsou kontraindikací vakcinace (vakcína ale nemůže zabránit dalšímu vývoji změn na čípku – nemá léčebný účinek).

Vakcína je vhodná i pro chlapce z důvodu prevence genitálních bradavic a karcinomů penisu, konečníku, hlavy a krku a též z důvodu snížení rizika přenosu HPV na dívky při sexuálním kontaktu.

Jakou očkovací látku zvolit

Celosvětově jsou na trhu 2 očkovací látky proti HPV – Silgard (v USA a jiných zemích pod názvem Gardasil) firmy Merck a Cervarix firmy GlaxoSmithKline. Obě očkovací látky jsou velmi účinné v prevenci infekce typy virů obsažených ve vakcíně a onemocnění jimi způsobenými.

Obě vakcíny obsahují typy HPV 16 a 18, které jsou celosvětově odpovědné za zhruba 70% karcinomů děložního čípku. Při dodržení očkovacího schématu a očkování ještě před zahájením pohlavní aktivity snižují riziko karcinomu děložního čípku o asi 70% (vakcína je téměř 100% proti infekci vakcinačními typy).

Silgard navíc obsahuje typy 6 a 11, které jsou odpovědné za nejméně 90% genitálních bradavic.

Výhodou Cervarixu je jeho adjuvantní systém (adjuvantní systémy jsou látky, které zvyšují účinnost očkování). Cervarix může potenciálně poskytnout ochranu na delší dobu a rozšířit ochranu i na další typy HPV, může být tedy o něco výhodnější v prevenci karcinomu děložního čípku, ale neposkytuje ochranu proti genitálním bradavicím.

Velmi zjednodušeně řečeno: vakcína Cervarix pravděpodobně poskytuje o něco lepší ochranu proti zhoubným onemocněním, ale neposkytuje žádnou ochranu proti genitálním bradavicím. Naopak výhodou vakcíny Silgard je ochrana před genitálními bradavicemi za cenu nižší tvorby protilátek proti virům způsobujícím zhoubná onemocnění.

Díky a ženy mohou být očkované kteroukoli z těchto látek, pro chlapce je určena pouze vakcína Silgard.

Jaké je očkovací schéma

Obě vakcíny se podávají ve 3 dávkách v rozmezí 6 měsíců. Pro ani jednu očkovací látku nebylo stanoveno přeočkování.

Kdo by se neměl očkovat

Vakcíny nejsou určeny pro použití v těhotenství, i když nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky na plod (v průběhu klinických studií stovky očkovaných žen otěhotněly). Při otěhotnění během očkování se následující dávky podají až po ukončení gravidity. Při aplikaci vakcíny v těhotenství se nepředpokládají žádné nežádoucí účinky ani snížení účinnosti vakcinace.

Jaká jsou rizika a nevýhody vakcinace

Pravděpodobnost závažných nežádoucích účinků po vakcínách je extrémně nízká. Vakcíny nemohou způsobit infekci, protože neobsahují žádný genetický materiál a nejsou schopny pomnožení. Jedinou zásadní nevýhodou je velmi vysoká cena (pohybuje se kolem 7-9 tisíc Kč za celou sérii = 3 dávky). Od dubna 2012 hradí vakcinaci dívkám mezi 13 a 14 lety zdravotní pojišťovny. Vyšší využití HPV vakcíny u chlapců zatím brání vysoká cena a tedy finační bariéra.

Další informace je možné získat zde na hpv-college nebo na stránkách výrobců GSK a MSD .

Bílé krvinky a jejich správné hodnoty

Bílé krvinky (leukocyty) jsou důležitou skupinou buněk, které se tvoří v kostní dřeni, cirkulují v krvi a mohou se dle potřeby dostávat do tkání. Bílé krvinky pracují v úzké součinnosti a jsou důležitými pilíři imunitní odpovědi, která nás chrání před infekčními nemocemi a rakovinnými buňkami. Celkový počet bílých krvinek se pohybuje cca mezi 4–9 miliardami na litr krve.

Funkce bílých krvinek

Leukocyty vznikají v kostní dřeni a vyplavují se do krve, odkud se dostávají do mezibuněčných tkání. Jsou nezbytnou součástí krve a v případě ohrožení zdraví se mění na výborně organizovanou armádu bojující silnými a účinnými zbraněmi. Bojují s vyvolavateli infekcí, jako jsou viry, bakterie, plísně i paraziti, dále s nádorovými buňkami a odstraňují vniklé nečistoty a všechny tělu cizí částice.

Všechny bílé krvinky hrají roli ve vytváření imunitního systému, který zajišťuje obranyschopnost živočichů proti různých negativním elementům prostředí, jako jsou patogenní organismy či nádorové buňky. Bílé krvinky jsou v mnoha případech pohyblivé buňky a na podložce jsou schopné améboidního pohybu. Mají schopnost přilnout k různým povrchům nebo třeba opustit krevní řečiště a vycestovat do okolní tkáně (proces diapedézy leukocytů). Buněčná imunita se vyskytuje u různých bezobratlých či obratlovců v různých obměnách a může se projevovat jako fagocytóza (pohlcení a strávení) cizorodých částic, enkapsulace (uzavření patogenu do váčku, určité uzliny a podobně), cytotoxické účinky bílých krvinek (v podstatě usmrcení jiné buňky), srážení krve nebo hemolymf a mnohé další. U člověka a mnohých dalších obratlovců lze imunitní systém obecně podle funkce rozdělit na vrozenou a specifickou obranu. V obou hrají svou roli bílé krvinky. Ve vrozené imunitě se uplatňují všechny druhy granulocytů, a navíc NK buňky; adaptivní (specifická) imunita je doménou lymfocytů. Vrozená imunita se soustředí na náhodné vyhledávání patogenů v těle, aktivaci takzvaného komplementu, odstraňování nalezených patogenů (například fagocytózou) a v neposlední řadě je vrozená imunita schopna na svých MHC komplexech „vystavovat“ antigen a tím aktivovat lymfocyty (specifickou imunitu). Specifická čili adaptivní imunita se pokouší o propracovanější způsob boje proti patogenům a nádorovým buňkám, a to několika způsoby. Předně rozeznává antigeny na MHC komplexech; dále vyvíjí metody „ušité na míru“ proti konkrétní bakterii či viru; a konečně, je také schopná takzvané imunologické paměti pro případ, že by se nákaza opakovala

Leukocyty jsou nezbytnou součástí lidského organismu, bez kterých by se tělo neumělo bránit proti cizorodým částicím a vlivům. Rozlišuje se několik druhů leukocytů: monocyty, neutrolily, eozinofily, bazofily, lymfocyty. Dělí se podle funkce a mají také odlišný obraz pod mikroskopem.

Druhy leukocytů

Monocyty: Monocyty jsou buňky, které se vyvíjejí v kostní dřeni a vyplavují se do krve. Zde cirkulují několik dní a poté prostupují do tkání mezi buňky, kde se jim říká makrofágy. Funkcí monocytů je v podstatě hlídat, zda se kdekoliv v těle neobjeví nějaký cizorodý materiál, mikroby a nečistoty. Dokážou je rozpoznat a pohltit, čímž je zneškodní. Monocyty jsou schopné vystavit části pohlcených mikroorganismů na svém povrchu a tím dají zprávu ostatním leukocytům, že objevily nepřítele. Na další reakci se poté podílejí všechny složky imunitního systému. Monocyty tvoří v krvi 2–8 % bílých krvinek.

Lymfocyty: Zásadní úlohu v koordinaci všech složek imunitního systému a komunikaci mezi leukocyty zprostředkovávají lymfocyty. Tvoří 25–30 % leukocytů v krvi u dospělého člověka. Lymfocyty jsou buňky speciálně vycvičené k několika úkolům a podle toho se dělí na lymfocyty typu T a lymfocyty typu B. Jsou specializovanou obranou těla, to znamená, že se učí rozpoznávat tělu cizí částice, aby ho dokázaly správně identifikovat a účinně zakročit. T-lymfocyty mají na starost koordinaci všech složek imunitní odpovědi a komunikaci mezi nimi, aby reakce byla dostatečně silná, ale zároveň hlídají, aby nebyla přehnaná a nepoškozovala zbytečně vlastní tělo. Dokážou také porušit stěnu cizí buňky a tím ji zničit. Jako „cizí“ jsou vnímány buňky napadené viry, nádorové buňky i buňky mikroorganismů. B-lymfocyty, jako jediné, dovedou tvořit protilátky proti konkrétním choroboplodným zárodkům. Oba typy lymfocytů si umí zapamatovat, jakými zbraněmi bojovaly s určitým nepřítelem, a pokud se v těle opět objeví, je jejich reakce rychlejší a účinnější. Lymfocyty kolují v krvi i v dobách míru, ale při stavu ohrožení se množí a zvyšují několikrát svůj počet, obzvláště u virových infekcí.

Neutrofily: Neutrofily neboli neutrofilní granulocyty jsou druhem leukocytů, které účinně bojují s bakteriemi. Neutrofily jsou v krvi nejpočetnějším druhem ze všech leukocytů – tvoří 60–70 % všech bílých krvinek. Jsou schopné pohlcovat a ničit bakterie, jelikož uvnitř buňky vlastní takzvaná granula, která obsahují agresivní enzymy pro zlikvidování všech pohlcených částic. Neutrofily mají krátký život, v oběhu se vyskytují pouze 6 až 7 hodin, poté se přesunou do tkání, kde žijí 1 až 4 dny. Po uplynutí této doby se rozpadnou, jsou odstraněny makrofágy a z kostní dřeně se vyplaví nové mladé buňky.

Eozinofily a bazofily: Málo zastoupenými typy leukocytů jsou eozinofily a bazofily. Eozinofily tvoří 2–4 % všech leukocytů. Mají uvnitř velká granula, která se dobře barví eozinem, což je červené barvivo používané pro barvení buněk při prohlížení pod mikroskopem. Eozinofily se uplatňují v boji proti parazitům a také při alergiích. Bazofily jsou buňky s granuly barvícími se bazickými barvivy k barvení buněk a tvoří jen 1 % leukocytů. Není přesně objasněna jejich funkce, ale jejich počet se zvyšuje při krevních a infekčních chorobách

Správné hodnoty bílých krvinek

Bílé krvinky jsou stálou součástí krve, ale jejich množství poměrně výrazně kolísá – v 1 mm krychlovém (1 mikrolitr) se u zdravého dospělého člověka pohybuje přibližně od 4 500 do 10 000 bílých krvinek bez ohledu na jejich konkrétní typ. Průměrný počet bílých krvinek na jeden mikrolitr krve se u člověka uvádí 7 400 na 1 mm krychlový, tedy 7,4 x 10 na devátou na litr krve. Z celkového objemu lidské krve (cca 4,5 litru) zaujímají bílé krvinky pouhé 1 %, zatímco červené krvinky představují asi 45 %. Koncentrace bílých krvinek je poměrně proměnlivá, mnohem více než počet červených krvinek. Je ovlivněna denní dobou (ráno méně, odpoledne více), fyzickou aktivitou (počty stoupají po fyzickém výkonu), ale více bílých krvinek v těle je i během horkého počasí, za intenzivního slunečního záření, při sníženém množství kyslíku v ovzduší a podobně. Pohlaví má minimální vliv na normu krvinek.

Zjištění přesného zastoupení jednotlivých typů leukocytů v krvi (takzvaný diferenciální rozpočet leukocytů, často označovaný jako diferenciál) je často důležité pro stanovení diagnózy, neboť změněné poměry mohou být příznakem infekčních onemocnění (tyfus, AIDS a mnoha dalších). U člověka je v krvi nejvíce neutrofilů (tvoří až 2/3 všech bílých krvinek), na druhém místě jsou různé druhy lymfocytů. Ostatní leukocyty ve srovnání s těmito dvěma buněčnými typy jsou spíše vzácné.

Leukopoéza je tvorba bílých krvinek v těle, která je nezbytná k udržení stabilního počtu imunitních buněk v těle. Je zpravidla součástí širšího procesu krvetvorby. V určité části těla živočicha se zpravidla nachází zásoba kmenových buněk, které se pravidelně dělí, a část jejich potomstva se specializuje (diferencuje) na určitý buněčný typ krevních buněk, jako jsou červené krvinky, krevní destičky nebo právě bílé krvinky. Leukopoéza se u člověka odehrává především v kostní dřeni a v brzlíku.

S bílými krvinkami je úzce svázáno několik onemocnění. Běžně se používá několik termínů. Leukopenie: popisuje stav, kdy dojde k poklesu počtu bílých krvinek v těle. Obvykle dojde k poklesu jen určité skupiny bílých krvinek a k tomu se používají termíny jako:

 • lymfocytopenie = málo lymfocytů
 • neutropenie = snížené množství neutrofilů
 • eozinopenie = snížené množství eozinofilů
 • bazopenie = snížené množství bazofilů

Opačný problém představuje leukocytóza, při níž je v krvi přítomno zvýšené množství bílých krvinek. Opět se rozlišuje:

 • lymfocytóza = zvýšené množství lymfocytů
 • neutrofilie = zvýšené množství neutrofilů
 • eozinofilie = zvýšené množství eozinofilů
 • bazofilie = zvýšené množství bazofilů

Další termíny

Leukostáze = koagulace bílých krvinek

Leukémie = souhrnné označení pro několik akutních a chronických nádorových onemocnění, která vznikají rakovinným bujením tkáně, v níž vznikají bílé krvinky.

Pokud jde o onemocnění bílých krvinek, je stanovení správné diagnózy složité a musí se při něm brát v úvahu veškeré informace, které se získávají z krevního obrazu, morfologie, imunologické fenotypizace a dalších diagnostických testů.

Zvýšený počet bílých krvinek v krvi

Nadbytek bílých krvinek může souviset s jejich chorobně zvýšenou tvorbou v kostní dřeni, nebo s přítomností zcela jiné choroby, kvůli které jsou krvinky ve zvýšené míře tvořeny a uvolňovány do krve. Prakticky u každého akutního stavu, kdy dojde k narušení vnitřního prostředí organismu, dojde k reaktivnímu navýšení bílých krvinek v cévním řečišti.

Infekce: Jsou nejčastější příčinou zvýšeného počtu bílých krvinek. Běžné bakteriální infekce vedou nejčastěji ke zvýšení neutrofilů, virové infekce spíše ke zvýšení lymfocytů. Parazitární infekce (například tasemnice) jsou typické zvýšeným počtem eozinofilů. Dojde-li vlivem infekce k příliš vysokému zvýšení počtu bílých krvinek, pak se mluví o leukemoidní reakci. Léčba vždy spočívá ve zvládnutí primární infekce.

Poškození tkání: Je-li tkáň poškozená fyzikálními vlivy nebo nedostatkem kyslíku, vede to k zánětu, který je spojen se zvýšením počtu bílých krvinek. Patří sem například akutní tepenné uzávěry včetně infarktu myokardu, popáleniny a omrzliny. Reaktivní zvýšení počtu bílých krvinek může způsobit již samotný pocit bolesti.

Alergie: Alergické reakce zvyšují počet bílých krvinek, poměrně typicky bývá zvýšen počet eozinofilů.

Autoimunitní choroby: Všechny autoimunitní nemoci včetně vaskulitid mohou způsobit zvýšení počtu bílých krvinek v cévním řečišti, což je dáno vlastní imunopatologickou povahou těchto chorob.

Léky: Typickými léky zvyšujícími počet bílých krvinek v krevním řečišti jsou kortikoidy, dojde k tomu již při jejich nárazovém užití.

Nádorová onemocnění: Zejména pokročilá nádorová onemocnění s přítomnými metastázemi vedou ke zvýšení počtu bílých krvinek, které se snaží s nádorovými buňkami bojovat.

Lymfomy a leukémie: Toto jsou speciální podtypy nádorů, které se označují jako rakovina krve. Dochází zde k mutaci některé z nezralých bílých krvinek, která se začne nekontrolovaně množit a šíří se po těle. Dodejme, že u lymfomů se tyto nádorové buňky šíří spíše do mízních uzlin a v krvi nemusí být jejich počet zvýšený, u leukémií je tomu přesně naopak. Nádorové bílé krvinky bývají obvykle defektní a nefungují správně, nemocný člověk proto může paradoxně trpět příznaky nedostatku bílých krvinek (časté infekce).

Nadbytek bílých krvinek se zjistí z vyšetření vzorku odběru žilní krve. Je vhodné v takovém případě zjistit i takzvaný diferenciál, což je zjištění počtu a procentuálního poměru výskytu jednotlivých podtypů bílých krvinek. V hematologické laboratoři umí zjistit i zralost bílých krvinek. U výrazného nadbytku bílých krvinek je nutno pomocí speciálních metod vyloučit, zda nejde o namnožené klony jediné buňky, což je typické u lymfomů a leukémií, někdy je indikována sternální punkce nebo trepanobiopsie, která informuje o stavu kostní dřeně. Jsou-li tyto krevní nádory vyloučené, je třeba pátrat po jiných příčinách nadbytku bílých krvinek.

Odborně se zvýšení počtu bílých krvinek nazývá leukocytóza. Při nemoci a vyšetření dochází ke zjištění počtu bílých krvinek, díky čemuž je následně zjišťován původ infekce. Poté lze lépe nasadit léčbu. Jak se tělo po nemoci uzdravuje, dochází k vyrovnání a stabilizaci počtu bílých krvinek. Laicky řečeno se to dá vysvětlit tak, že bílé krvinky pomohly zničit infekci a viry, které ji způsobily, a opět se stahují, neboť jich už není zapotřebí tak velké množství. Léčba je vždy individuální dle primární příčiny vzniku nadbytku bílých krvinek.

Snížený počet bílých krvinek

Pokles počtu leukocytů v krvi se označuje jako leukopenie. Podle druhu leukocytů se rozlišuje na lymfopenii, neutropenii a monocytopenii.

Příčinou může být poškozená tvorba při utlumení kostní dřeně, zvýšená likvidace leukocytů po chemoterapii nebo produkce nefunkčních leukocytů. Při těchto stavech je vysoká náchylnost k infekcím, které mají velmi těžký průběh a mohou končit smrtí. Velmi často probíranou infekcí, která postihuje T-lymfocyty, je infekce virem HIV. Virus HIV způsobuje nemoc AIDS. Napadá T-lymfocyty, ve kterých se množí, napadené buňky likviduje a útočí na další. Výsledkem je rozložení imunitního systému, takže organismus nedokáže bojovat s žádnou infekcí a ta se později stává příčinou úmrtí.

Akutní infekce: V úvodu akutního infekčního procesu může dojít k paradoxnímu dočasnému snížení počtu bílých krvinek, relativně časté je to u septických stavů (otrava krve). Toto snížení je pak následováno očekávatelným zvýšením počtu bílých krvinek. Jako zcela speciální příčinu uveďme onemocnění AIDS při infekci HIV virem, který cíleně ničí jeden konkrétní podtyp T-lymfocytů zodpovědný za koordinaci imunitních reakcí.

Léky: Některé léky výrazně snižují počty bílých krvinek, většinou v důsledku poškození kostní dřeně. Jde například o některé přípravky používané k chemoterapii a o některá imunosupresiva. Velmi závažný podtyp je takzvaná febrilní neutropenie, kdy vlivem těchto léčiv dochází k poklesu jinak nejčastějších bílých krvinek, neutrofilů. Stav je spojen s těžkým poklesem počtu neutrofilů v krvi a s horečkou, může se snadno zvrhnout ve smrtelně probíhající infekci. Léčbou je podávání speciálních a drahých růstových faktorů, které stimulují tvorbu bílých krvinek. Pokles bílých krvinek nastává i po podávání některých antipsychotik a léků proti epilepsii.

Toxické sloučeniny: K poklesu počtu bílých krvinek dochází například vlivem chronických otrav některými těžkými kovy, jako je například arzén.

Hypersplenismus: Jedná se o zvýšenou aktivitu sleziny, která začne nadměrně vychytávat a skladovat krevní buňky a destičky. Hypersplenismus může vzniknout primárně poruchou sleziny, nebo může doprovázet jiná onemocnění.

Onemocnění kostní dřeně: Nedostatek tvorby bílých krvinek v kostní dřeni může být přítomen u hematologických chorob, jako je myelofibróza a aplastická anémie. Kostní dřeň může být kromě léků poškozena i ozařováním a po chemoterapii. Při chemoterapii jsou podávána cytostatika, která poškozují rychle se dělící buňky, hlavně nádorové, ale také má vliv na rychle rostoucí zdravé buňky (vlasové kořínky, buňky sliznic, krvinky). Pokles hladiny krvinek se obvykle projevuje 6.–10. den po podání chemoterapie. Neutrofily vznikají v kostní dřeni a pak cirkulují v krvi. Při infekci se za normálních okolností jejich počet výrazně zvyšuje. Mají jen krátkou životnost. Nedostatek bílých krvinek způsobuje sníženou odolnost proti infekcím. U oslabeného jedince může docházet k bakteriálním, ale i k plísňovým nebo virovým infekcím.

Pokles počtu bílých krvinek se zjistí z krevního náběru, vzorkem žilní krve. Za dolní hranici normy se většinou považují cca 4 miliardy bílých krvinek na litr krve (4 x 10 na devátou na litr). Kromě celkového počtu je vhodné znát i takzvaný diferenciál, tedy procentuální zastoupení jednotlivých podtypů bílých krvinek. Pokud je podezření na nemoci kostní dřeně, doplňují se další vyšetření, jako jsou sternální punkce a trepanobiopsie.

Závažnost neutropenie se dělí do 4 stupňů a podle toho také lékař ordinuje léčbu. Léčba zahrnuje léky snižující teplotu, například paralen, algifen, ibuprofen, dále dostatečné množství tekutin, klidový režim, někdy jsou nutná i antibiotika, jindy jsou potřeba takzvané růstové faktory.

Jak zvýšit počet bílých krvinek

Zdravý dospělý člověk má v krvi od 50 do 80 mg mědi. Její deficit vede k množství zdravotních potíží, včetně leukopenie. Lékaři upozorňují, že toto onemocnění je často nesprávně diagnostikováno. Zaměňuje se s myelodysplastickým syndromem, který nesouvisí s nedostatkem mědi, a tedy ani není léčen jejím doplněním. Pacienti s leukopenií by měli být v první řadě testováni na obsah mědi v těle, protože právě její nedostatek je v mnoha případech hlavní příčinou onemocnění. K potravinám bohatým na měď patří mořské plody (ústřice, humři, krabi), houby, lněná a dýňová semena, vlašské ořechy, pistácie, luštěniny, sušené ovoce a avokádo.

Produkty na zvýšení počtu bílých krvinek

Kočičí dráp (Uncaria tomentosa): Je rostlina rostoucí v amazonských deštných pralesích, která představuje značné výhody při posílení imunitního systému. Pacienti s rakovinou by se však o užívání přípravků s výtažkem z této exotické rostliny měli poradit se svým lékařem, protože bylo zjištěno, že v laboratorních podmínkách zároveň podporuje přežití leukemických buněk. Stejně se nedoporučuje pacientům, kteří užívají léky na ředění krve, protože v kombinaci s nimi může dojít ke krvácení.

Echinacea: Stimuluje aktivitu leukocytů. Na rozdíl od vakcín, které se zaměřují na konkrétní onemocnění a antibiotik, které přímo útočí na bakterie, echinacea stimuluje aktivitu bílých krvinek, které bojují proti nemocem prostřednictvím procesu nazývaného fagocytóza. Při pravidelné konzumaci přípravků z této byliny dochází k nárůstu celkového počtu bílých krvinek a stimulaci jejich aktivity. Nedoporučuje se však pacientům, kteří trpí onemocněním jater nebo diabetem. Rovněž se nesmí užívat zároveň s tabletami na ředění krve.

Omega-3 mastné kyseliny: Ty v těle zvyšují produkci fagocytů, což je druh bílých krvinek, které pohlcují škodlivé látky, jako například bakterie. Konzumací ryb, lněného oleje, rybího tuku, chia semínek, ořechů, špenátu nebo sóji dochází ke zvýšení hladiny bílých krvinek a podpoře činnosti takzvaných B-buněk, zvláštního druhu leukocytů.

Zinek: Patří k látkám, které vydatným způsobem posilují imunitní systém. Nedostatek zinku je přímo spojen s řadou poruch imunitního systému, včetně rakoviny. K potravinám s vysokým obsahem zinku patří mouka, chléb, luštěniny, ryby, jehněčí maso, hovězí játra, arašídy, vlašské ořechy, hořká čokoláda, dýňová semena, pšeničné klíčky, semena melounů.

Zelenina: Je univerzální potravina, protože obsahuje vitamíny, jakož i další živiny prospívající bílým krvinkám. Například vitamín A je důležitý pro kmenové buňky nalezené v kostní dřeni. Podporuje vývoj a zrání funkčních bílých krvinek. Konzumujte mrkev, dýni, sladké brambory i špenát a pomůžete tak tvorbě zdravé krve.

Ořechy: Jsou zásadní potravinou, která pomáhá zvýšit množství funkčních bílých krvinek. Mnoho druhů, včetně arašídů, mandlí a lískových oříšků, je zdrojem vitamínu E. Dostatek vitamínu E v těle je pak důležitý pro krevní buňky, reguluje pohyb bílých krvinek.

Bílé krvinky jsou důležitou součástí imunitního systému, protože nám pomáhají bojovat s infekcí. Lidé, jejichž imunita je ohrožena, a to prostřednictvím nemocí, jako je rakovina nebo hepatitida, mohou mít nízký počet bílých krvinek. Nedostatečná hladina bílých krvinek otevírá možnosti onemocnění na řadu infekcí, které mohou být smrtelně nebezpečné. Léky, ale zejména bohatá strava mohou pomoci zvýšit počet bílých krvinek nejen u nemocných lidí.

Bílé krvinky v moči

U zdravého člověka se velké molekuly nebo buňky nedostanou přes ledvinný filtr. Proto se do moči u zdravého člověka nedostanou červené (erytrocyty) nebo bílé krvinky (leukocyty). Pokud se při rozboru moči prokáže zvýšený výskyt leukocytů, pravděpodobně se jedná o infekci či zánět v oblasti močových cest nebo se může jednat o infekci močového měchýře či ledvin. U mužů pak může jít o infekci prostaty.

Leukocyty a jiné velké částice se do moči mohou dostat i tehdy, když je filtrační membrána v pořádku. V tom případě jsou do moči uvolněny až za touto membránou. To se děje při zánětech ledvin a vývodných cest močových (pánvička, močovod, močový měchýř, močová trubice). Leukocyty jsou „vnitřní policií“, bojují proti infekci a likvidují mikroorganismy. Při zánětu se aktivně pohybují směrem k největšímu výskytu infekce. Protože místem infekce jsou právě vývodné cesty močové, část leukocytů se může odplavit močí. Tyto dva stavy – poruchu membrány a zánět – lze odlišit. Při infekcích a zánětech jsou v moči přítomny i bakterie nebo viry. Při poruchách membrány zase dochází ke ztrátám většiny druhů krevních bílkovin, červených krvinek a minerálů. Všechny případy, při kterých se nacházejí leukocyty v moči, mohou mít v případě neléčení vážné důsledky. Jestliže má přítomnost leukocytů v moči příčinu v porušené filtrační membráně, ztrácí pacient touto cestou nezbytné krevní bílkoviny, krevní buňky a jiné důležité látky. Hrozí zvýšená krvácivost, vznik otoků a narušení metabolických drah živin. Ledvina může být v kritických případech zcela nefunkční a pacient je akutně ohrožen na životě. Jestliže se leukocyty dostanou do moči z důvodu chronického zánětu, může také dojít k narušení funkce ledvin, až k její úplné ztrátě. Velkým nebezpečím je poškození ledvin zánětlivými srůsty. Zánět se může z vývodných cest také přenést na okolní orgány, a to na prostatu, dělohu, vaječníky či peritoneum.

Správné hodnoty

Všechny případy, při nichž se v moči nachází zvýšené množství leukocytů, mohou mít v případě neléčení vážné důsledky. Norma leukocytů v moči by u zdravého člověka neměla přesáhnout 10 µL (miliontina litru!). Ke zjišťování leukocytů v moči se používá metoda zvaná cytofotometrie. Jedná se o složitý přístroj, který dokáže identifikovat téměř každou částici, která se nachází v močovém sedimentu. Rozeznává buňky, bílkoviny, cukry a mnoho jiných látek. Diagnóza se potvrzuje použitím indikačních proužků měnících barvu v závislosti na přítomnosti té které látky. Důležitou roli má i mikroskopování.

Leukocyty v moči v těhotenství

U těhotných žen probíhají infekce močových cest velmi často bez příznaků. Vhodná je kultivace moči. Jen ona vyloučí, zdali jde opravdu o zánět, či o kontaminaci těhotenským výtokem a nesterilním odběrem moči.

Leukocyty a krev v moči

Leukocyty a krev mohou zbarvit moč do narůžovělé až červené či hnědé barvy, vyskytují se při některých zánětech ledvin, nádoru ledviny, chudokrevnosti (anémii), popáleninách, tuberkulóze ledvin, při poraněních a nemocech močových cest.

Zvýšené leukocyty a erytrocyty v moči

K příznakům onemocnění ledvin a močových cest patří zejména vylučování leukocytů a erytrocytů. Výsledek se řídí počtem elementů v zorném poli.

 • Semikvantitativní vyšetření močového sedimentu po odstředění moči za standardních podmínek.
 • Kvantitativní vyšetření močového sedimentu dle Hamburgera.

Normální nález: Použije se preparát připravený z centrifugované moči – na jedno zorné pole 1–2 erytrocyty, 0–5 leukocytů u žen a 0–1 leukocyt u mužů. U zdravého jedince je močový sediment chudý.

Dle Hamburgera: Moč se sbírá 3 hodiny, doba sběru se udává s přesností na minuty a do laboratoře se dodá celý objem nasbírané moči, který se přesně změří. Objem nemá být menší než 100 ml. Moč je nutné dodat do laboratoře co nejdříve po skončení sběru. U kvantitativního vyšetření močového sedimentu podle Hamburgera se hodnotí počet elementů za 1 minutu: erytrocyty do 2 000/min; leukocyty do 4 000/min; válce do 60–70/min.

Počet 75 leukocytů v moči může signalizovat zánět močových cest nebo gynekologické znečištění moči.

Počet 11–20 leukocytů v moči může signalizovat odchylku. Nejedná se o patologický stav.

VINŠOVÁ, Světluše . Bílé krvinky a jejich správné hodnoty [online]. ČeskéNemoci.cz, 2017-02-27 . Dostupné online.

Tento článek si během posledních třiceti dnů přečetlo 1202 lidí.

Nenašli jste zde přesně to, co jste hledali? Zeptejte se na to ostatních. Určitě Vám pomohou.

Ke svému dotazu použijte tento formulář.

Erytrocyty

Co znamená zákal v moči

Bílé skvrny na nehtech

CRP v krvi a jeho hodnoty

Bílé kuličky pod kůží jsou mílie

Trombocyty

Bílé tečky v krku

Bílé skvrny na obličeji

Příznaky při nadbytku železa v krvi

Ztráta pigmentu, bílé fleky

Kyselina močová v krvi

Čepy na mandlích

Jak se zbavit roupů

Bílé skvrny na stehnech

Bílé flíčky na kůži

Bílé flíčky na kůži můžou být pityriáza

Jak snížit kyselinu močovou

Bílé skvrny na jazyku

Chlamydie – příznaky a projevy

Domácí triky na bílé zuby

kde bolí slinivka

hemeroidy a jejich domácí léčba

jedlá soda jako lék

hemeroidy domácí léčba

octové ponožky

zápal plic bez teploty příznaky

bolest žlučníku

svědění kůže na těle

oteklé nohy od kolen dolů

proč se přestal dovážet nebo vyrábět lek KARON

Tibetská houba do mléka – KYSANÝ NÁPOJ S VITAMÍNY

Nabízím Tibetskou houbu na kefír s přírodními PROBIOTIKY/velmi důležité – ve střevech je velký podíl.

Re: Re: léky na trojklaný nerv

Dobrý den, já měla první zánět trojklanného nervu z průvanu v 33-ti letech. Byla jsem přeléčena léky.

obnova tvorby pigmentace kůže

Má někdo zkušenost s obnovou pigmentu po poranění kůže na pleti?

Re: Re: tibetská houba

Nabízím Tibetskou (kefírovou) houbu 80 kč + poštovné, v případě odeslání. Jinak osobně Ostrava. Nabídka.

Leave a Reply