Typy infekcí kůže infekce houbami (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Plísňová onemocnění kůže – všude nebezpečí – plíseň nohou

Jaké jsou plísňová onemocnění kůže

Původcům houbových infekcí kůže jsou rostlinné mikoroorganizmy (hub). Infekce se vyskytuje v kontaktu s zdravých lidských pacientů nebo zvířat, stejně jako výrobky obsahující prvky houby.

V závislosti na hloubce proniknutí infekce do kůže je izolovaný:

 • plísňová onemocnění, ve kterém jsou houby umístěné v nejvyšší vrstvě epidermis – stratům corneum neovlivňují vlasy a nehty; tzv keratomikozy příklad, pityriasis versicolor Pásový opar – a to nejen infekční onemocnění ;
 • Houby jsou umístěny v hlubších vrstev epidermis, což způsobuje výraznou zánětlivou reakci, snaha o vlasy a nehty; Tento plísňové zastavení microsporia, trichofytózy a favus;
 • hluboké mykózy, ve které vedle kůži a sliznice v patologický proces zapojených svalů, kostí, a vnitřních orgánů.

V samostatné skupiny zahrnují kandidóza, které jsou příčinou kvasinek-jako houby. Mají vliv na sliznice, pokožku, nehty a vnitřní orgány.

Pityriasis (vícebarevný) Šindele se objeví růžovo-hnědé skvrny se snadnou defurfuration na kůži na krku, zad a hrudníku. Zvláště pozoruhodné jsou skvrny po slunci, zůstávat světlo na pozadí pigmentované kůže. Hlavním zdrojem infekce, jsou dřevěné lehátka nebo plážové písky, které se krátce před tím, než zdravý člověk byl nemocný, stejně jako ložní prádlo nebo spodní prádlo, které byly v kontaktu s kůží pacienta. Toto onemocnění není příliš nakažlivý a se vyskytuje převážně u lidí s nadměrným pocením a chemickém složení potu. Děti do sedmi let nebyl nalezen. Tehdy, když se zvnějšku aplikuje 3% salicylová alkohol a sírová mast.

Plísňové onemocnění nohou jsou běžné. Obvykle nakažený v lázních, bazény, sprchy, tělocvičny, kde je kůže zdravého člověka onemocní epidermis vločky, které obsahují prvky houby. Mezi prsty záhyby objevují peeling, poté vlhkosti vznikají erozi. Na klenbě chodidla – bubliny, peeling. Nehty stanou zahuštěný, deformovaný, křehnou.

Aby se zabránilo plíseň nohou, nepoužívejte někoho jiného boty, nejdou v bazénu nebo ve vaně Sauna a zdraví: výhody a poškozuje Bath postupů naboso. Po bazénu by měly osprchovat a pečlivě otřete kůži, zejména v záhybech. Aby se zabránilo kůže lze čistit se zastávkou prostředky nebo antimykotické krémy k mazání vhodné. Domy v koupelně by neměl držet gumové rohože nebo dřevěná mříž, které si spolu dobře s houbami. Pokud sportovní noha se objevila i tak poté, co provádí léčbu dermatolog musí být pečlivě prodizenfitsirovat všechny z druhé ruky boty: namazat vnitřní povrch tampónu Jak používat sanitární pad – základní preventivní opatření Namočené v kyselině octové 70 – 80% (ruce nedotýkejte – může způsobit popáleniny), pak každý pár bot dát do igelitového sáčku po dobu 24 hodin, vázání ho dobře. A den boty oddělí, vysuší a větrané.

Microsporia způsobeno dvěma druhů hub, z nichž jeden je nakažlivé pouze pro osoby (vzácný typ), druhý – pro lidi i pro zvířata. Proto v prvním případě onemocnění dochází při použití klobouky a hřebeny jiných lidí, ve druhém – od nemocných koček, psů nebo objekty, které obsahují prvky houby.

Když microsporia vyhlazování pokožky se objeví konkrétní kapsy zaoblený tvar s válečkem na okraji kondenzovaných bublin, uzlíků a kůry. Na pokožku hlavy ohnisek oblými tvary mají také jasné hranice s malou loupáním na povrchu. Vlasy vylomený, jako by se ořízne. Nad povrchem kůže lepení krátké (4-5 mm), konopí, vlasy, pokrytou bělavé bloom houby.

Léčba microsporia Microsporia – ohrožuje plísňové infekce To poskytuje pouze s dermatologem, s sebou nese dlouhodobé léčbě samozřejmě se vstupem komplikací v podobě různých infekcí.

Chcete-li zabránit microsporia třeba dodržovat následující pravidla:

 • žádný kontakt s toulavých zvířat;
 • Nenosím klobouky a oblečení jiných lidí.

Při prvních příznacích nemoci nemůže být děti navštěvovat mateřskou školu. Domácí kočky a psi, které byly možná příčina nemoci, by neměl být vyhozen z domu (k nakazit ostatní!), Musí být zacházeno v veterinární nemocnice. Objekty, které přicházejí do styku s pacienty, dezinfikuje, a ztratil vlasy spálené.

Nezapomeňte! Dermatologové nemůže být pánem vlastního návodu k obsluze. Základní základní znalosti, co potřebujete pro prevenci kožních onemocnění. No, jestli existuje nějaký kožní vyrážka, je nejlepší poradit se s lékařem, dermatolog.

Bradavice – zárodek rakoviny? – Proč se

 • Bradavice – zárodek rakoviny?
 • Proč je tam

Jaké jsou bradavice a proč k nim dochází

Bradavice – benigní nádor virového původu. Původci jsou různé typy lidské papilomaviry. Přenosu dochází při kontaktu s pacientem a přes objekty, které se těšil. Pod vlivem infekce patogenem dochází k proliferaci vnějších vrstev kůže s porušení keratinizace buněk. Tam jsou vulgární, plantární, plochá a genitální bradavice.

Faktorů, které přispívají ke vzniku bradavic jsou všechny příčiny poklesu obranyschopnost organismu: stres, trauma, nadměrné pocení nohou a rukou, časté nachlazení, chronických onemocnění a tak dále.

Dlouho existující a vystavena neustálému bradavic zranění (většinou plantárních a genitální), mohou být maligní (proměnit zhoubných nádorů.

Bradavice vulgární jen jedno nebo více uzly o průměru 3-10 mm a více zakulaceným, šedá-růžové nebo nažloutlé barvy s konvexními porostů a zvýšené kornifikace buněk (hyperkeratóza) na povrchu.

Nabízí jednoduché bradavice na jakoukoliv část kůže, obvykle na zadní straně rukou a nohou. Tyto bradavice mají tendenci sloučit do velkých kapes.

Plantární bradavice – je omezen hustý bolestivé vzdělání zaoblený tvar s výraznými nadržených vrstev nebo kráterů podobných depresí (hlubší forma plantárních bradavice).

Plantární bradavice jsou umístěny většinou na nohou v oblasti paty, a ve spodní části prsty.

Ploché (Youth) bradavice

Ploché (Youth) bradavice vypadají jako zploštělé více malých uzlíků, mírně vystupující nad povrch kůže. Oni jsou obvykle umístěny na zadní straně rukou, předloktí, obličej, rty červeným okrajem, někdy i na sliznici úst.

Genitální bradavice nebo genitální bradavice jsou způsobeny onkogenní (rakovina-působit) viru a většina z nich se nachází v oblasti mezhyagodichnoy záhyby v kůži perinea, zevního genitálu. Vzhled genitálních bradavic podporovat vylučování, což má za následek zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů. Je také možné, sexuálního přenosu infekce.

Zpočátku, genitální bradavice jsou měkké štítkem uzliny, které mají tendenci sloučit do nádoru, jako konglomeráty s povrchem připomínající hřeben kohouta, nebo květák. Pokračující existence genitálních bradavic může způsobit rakovinu děložního čípku Rakovina děložního čípku: možný lék ženy.

Diagnóza je obvykle není pochyb, ale někdy se provádí studii objasnění bradavice tkáňových buněk (histologické vyšetření). Genitální bradavice jsou často podobné některým příznaky syfilis (condylomata lata), takže v těchto případech se provádí krevní testy na syfilis Syfilis – trest Venuše ,

Léčba bradavic se koná v kanceláři dermatolog. Jsou-li jednotlivé bradavice odstraní různými způsoby, nejčastěji z toho – elektrokauterizací, zmrazení kapalným dusíkem a odstranění pomocí rádiových vln (přístroje Surgitron).

Odstraňte bradavice mohou také kolhaminovoy jejich mazací mast, koncentrovaný roztok peroxidu vodíku, podophyllin suspenze v kapalném parafinu, kyselina salicylová.

Když se dlouho existující plantární bradavice provádět chirurgické odstranění (skalpel), laser vyříznutí. Někdy plantární bradavice odříznout protivirové léky (např, interferon).

Při více bradavice doporučuje antivirové terapie ve spojení s místní léčbě bradavic. Při léčení genitálních bradavic Léčba genitálních bradavic použité antivirové léky Antivirotika – základní dělení v kombinaci s chirurgické úpravy: elektrokoagulace, vliv kapalného dusíku (cryodestruction), chirurgické vyříznutí nebo mazacích různými léky (např řešení podofillina nebo resorcinolovými s formaldehydem).

Nezapomeňte k léčbě bradavic sami sebe, je velmi nebezpečné, protože mohou být traumatizující promění zhoubných nádorů.

Infekce a onemocnění nehtů.

Infekci a onemocnění nehtů může dojít mnoha způsoby. Pokud jde o vážné poškození, navštivte kožního lékaře!

Plísňová a kvasinková infekce

Tyto infekce postihují horní vrstvu kůže. Spóry se obvykle množí podél okrajů nehtů a některé infekce vyvolané mikroskopickými houbami pronikají rankami v kožních záhybech. Obvykle mají zelené nebo žluté zbarvení a působí na tkáň a tvar nehtu, protože spotřebovávají keratinové proteiny nehtové ploténky. Jak se infekce rozvíjí, nehet může tmavnout měnit barvu, stávat se ztluštěným a drolivým.

Prvním krokem k účinnému odstranění problému je správná diagnóza. Rozvoj plísní podporuje nedostatečná hygiena. Prodavají se různé protiplísňové výrobky na nehty díky nímž se dá plíseň léčit. Jestliže problémy přetrvávají navštivte kožního lékaře. Rozhodně se důsledně vyhněte okusování nehtů, riziko infekce tím jenom zvyšujete.

Tento pojem označuje alergické reakce na určité látky, které se dotkly kůže. Projevuje se svěděním, zrudnutím a suchostí. Když postihne nehty a okolní kůži, je pravděpodobně způsobena dráždidly, jako jsou adheziva, monomery nebo barviva používaná k upevnění akrylových nehtů. Přestaňtě používat dráždivou substanci a v případě, že si nejste příčinou jisti, navštivte kožního lékaře.

Deformace nehtové ploténky

Nehtová ploténka, která má tvar lžičky a je bílá nebo neprůhledná, je často výsledkem věku, ale také může naznačovat obecný medicínský problém jako ekzém, nádory, chudokrevnost, nebo chronickou infekci. Nejčastěji jsou postiženy ukazováček, prsteník a prostředník, Ošetřujte napadené nehty opatrně, protože nehtová ploténka je křehká.

Hematom (nebo zhmoždělý nehtet) je stav, při němž se mezi nehtovou ploténkou a nehtovým lůžkem vytvoří krevní sraženina. Přechází od tmavě rudé po červenou a v některých případech se nehtová ploténka oddělí a je infikována. Nový růst závisí na rozsahu poškození. K hematomu obvykle dojde prudkým úderem, ale může to být i následek špatně padnoucí obuvi.

 Nemoc je známá jako lžičkovité nehty a vzniká z nedostatku železa. Nehet je tenký, konkávně prohnutý a někdy u něj dojde k vyzdvižení okrajů. Navštivtě raději praktického lékaře, neboť náhlá změna tvaru může ukazovat na vnitřní zdravnotní probémy.

Onemocnění se obvykle projevuje vertikálními pigmentovými hnědými nebo černými proužky či nehtovými “mateřskými znaménky” které se tvoří v  “mateřské” hmotě nehtu. Tato náhlá změna nehtové ploténky může indikovat zhoubný nádor nebo poruchu, která vyžaduje lékařské vyšetření.

 Je známá rovněž pouze jako atrofie a jde o úbytek nehtové ploténky. Nehty ztrácejí lesk, smršťují se a někdy dokonce odpadnou. Probém může být způsoben zraněním nebo vnitřním onemocněním, stejně jako dědičným faktorem či nedostatkem ve výživě.

Onychauxis neboli hypertrofie je zbytnění nehtu – nehtová ploténka se ztluštuje a vyklenuje. Postižení je obvykle způsobené vnitřní nerovnováhou, lokální infekcí. Nehet opilujte a vyleštěte do hladka.

Při tomto onemocnění je nehtová ploténka tlustá a drápovitá, zakřivená dovnitř a někdy přesahuje špičku prstu.  Nejčastější příčinou bývá úraz, jehož následkem ploténka bolestivě bodá do nehtového lůžka. Odstranění původce bolesti vyžaduje chirurgický zákrok.

Toto kožní onemocnění je charakterizováno kruhovými, rudými suchými skvrnami a ložisky pokrytými stříbrnými šupinkami. Jestliže postihne nehtovou plotenku, nehet se pokryje důlky, je suchý, může změnit barvu a oddělit se od nehtového lůžka. Ve vážných případech může dojít ke kompletnímu rozpadu ploténky. Pokud lupénka zasáhne Vaše nehty, poraďte se o ošetřování s kožním lékařem.

Tento obecný pojem pro přerůstání se vztahuje k abnormálnímu růstu kůžičky přes nehtovou ploténku. Obvykle je způsobena poraněním “mateřské” hmoty nehtu a může vyústit dokonce ve ztrátu nehtu.

Oddělení nehtu od lůžka

Jestliže se nehet odděluje od lůžka, může to být způsobeno úrazem nebo poruchou štítné žlázy, ale většinou zůstává příčina tohoto stavu neznámá. Oddělený nehet velmi opatrně odstříhněte.

Objednávky na: 603711248

Zapsáno v živnostenském rejstříku Městského úřadu ve Velkém Meziříčí

Plísňové infekce zvířat

Plísňové infekce

Plísňové infekce, odborně také dermatofytózy, jsou onemocnění způsobené dermatofytickými houbami, které napadají keratinizované části kůže (vrchní vrstvu kůže, chlupy, drápy). Nejčastějším původcem je Microsporum canis, který je u psů a koček diagnostikován až v 77 % dermatofytních infekcí. Druhým významným dermatofytem je Trichophyton mentagrophytes, který se u psů vyskytuje až ve 24 % a u koček jen sporadicky. Tento dermatofyt se velice často vyskytuje také u domácích a volně žijících hlodavců. Napadené zvíře může mít po rozhrnutí srsti na kůži uvolněné šupinky nebo jemné stroupky, pokračuje lámání a vypadávání srsti do typického kruhovitého tvaru. Tento typický vzhled ale není pravidlem, léze mohou splývat a vytvářet nepravidelné útvary. Průběh onemocnění může ovlivňovat také přítomnost ektoparazitů, kteří způsobují svědění, a zvíře si v jeho důsledku poškozuje pokožku. Často se také projevuje sekundární bakteriální infekce s hnisavými projevy. Při napadení drápků může docházet ke křivení, deformacím a odlamování, což je pro zvíře velice bolestivé a může mít za následek problémy s chůzí.

Toto onemocnění se přenáší nejen nakaženými jedinci, ale i kontaminovanými předměty z okolí nemocného zvířete, proto je velmi důležité dodržovat hygienu a na každé zvíře používat vlastní chovatelské pomůcky (obojky, ohlávky, kartáče aj.). Mezi dlouhosrstými plemeny koček je až 89 % asymptomatických přenašečů, což jsou jedinci, kteří nejeví žádné příznaky onemocnění, ale i přesto mají v srsti dermatofyta. Proniknutí dermatofytů do kůže umožňuje především poranění nebo oslabení kůže, zdravou pokožkou proniknout nemůže. Na přenos infekce má vliv také věk zvířat, březost, laktace nebo určitý imunitní deficit. Pokud se dermatofytóza neléčí, může dojít i k samovyhojení. Tato doba však může trvat několik měsíců ale i let.

 • Chytrá houba Ecosin Chytrá houba mykoparaziticky eliminuje vláknité mikromycety a kvasinkové organismy na kůži, srsti a jiných kožních derivátech (paznehty, kopyta, drápy aj.).
 • Chytrá houba Dermasin oil Přípravek je obzvláště vhodný pro použití při lokálních infekcích, u bezsrstých plemen zvířat, či jako doplněk k Chytré houbě Ecosin. Pythium oligandrum obsažené v přípravku mykoparaziticky eliminuje vláknité mikromicety a kvasinkové organismy. Obsažený olej zvláčňuje vysušenou kůži a podporuje její hojení.

Kožní povrchové houbové infekce, Dermatomykózy

Kožní povrchové houbové infekce

Na kůži se náhle objevila červená skvrna, která svědí – co by to mohlo být? Ve většině případů se jedná o ekzém nebo o nákazu houbou (poznámka: pod obecným názvem „houby“ jsou zde míněny mikroskopické houby, plísně a kvasinky).

Nákazy houbou se vyskytují především v průmyslových zemích: mnoho léků (antibiotika se širokým spektrem působení, prostředky proti rakovině a protizánětlivé přípravky) a spotřeba cukrů oslabují imunitu těla vůči plísňovým onemocněním. Plísňové infekce se mohou vyskytovat na celém těle a jsou nakažlivé.

Příčiny/rizikové faktory

Kožní houby (dermatofyta) čerpají živiny ze zrohovatělé kůže a milují vlhko a teplo. Mezi prsty na nohou nacházejí ideální klima, vyskytují se však také na patách, v kožních záhybech na hrudníku, na pokožce hlavy a pod nehty. Plísňová onemocnění na hlavě se šíří někdy velmi explozivně ve školkách a školách.

Kvasinky (nejčastěji Candida albicans) se nalézají především ve střevech, kde i při neporušené imunitě dlouhodobě přežívají. Při oslabení imunity (u diabetiků, nemocných AIDS, pacientů dlouhodobě léčených kortikosteroidy nebo imunosupresivy aj.) však mohou vyvolat infekci sliznic a kůže.

Chorobopis

Rozpoznání/vyšetření

Že se na infekci podílí i nějaká houba, je možno rozpoznat vyšetřením pomocí mikroskopu. K přesnému určení, o jaký druh houby se jedná, jsou ovšem nezbytná zdlouhavá laboratorní vyšetření. Nejdůležitější druhy hub jsou Microsporon, Trichophyton a Epidermophyton, nejčastější kvasinkou je Candida albicans. Vniknou-li do kůže spóry hub, kůže se zanítí, praská, zčervená, odlupují se z ní bělavé šupinky a svědí.

Infikovaná místa mohou být lehko zaměnitelná s ekzémy nebo s lupenkou, pod mikroskopem lze však houbu dobře rozpoznat. Může napadat kůži, nehty a vlasy. Pokud sliznici infikují kvasinky, tvoří se bělavé, snadno odstranitelné povlaky na zčervenalé sliznici, nejčastěji v ústech nebo na sliznici genitálií.

Jelikož je léčba zdlouhavá (takže by v jejím průběhu mohlo dojít k infekci jinou houbou), jsou často předepisovány přípravky, které jsou účinné proti mnoha druhům hub. Některé prostředky ve formě krémů, roztoků nebo pudrů jsou k dostání v lékárně i bez lékařského předpisu. Skupina léčiv obsahujících azoly (ketokonazol, mikonazol, itakonazol, flukonazol) jsou účinné téměř proti všem choroboplodným houbám. Věšinou jsou aplikovány v mastech a krémech, při závažných infekcích ale musejí být některé látky podávány v kapslích nebo tabletách. Ale pozor: tyto léky jsou účinné, ale při nesprávném použití mohou být i nebezpečné. Vhodný lék a způsob léčby musí vždy stanovit odborný lékař-dermatolog.

Podpůrně působí omývání teplou vodou s dezinfekčními přísadami: extrakt ze šalvějových listů (v lékárnách k dostání jako tinktura) a olej z čajovníku působí antimikrobiálně a inhibičně vůči houbám. Je-li na kůži nanášen olej z čajovníku, měl by být smíchán s levandulovým olejem v poměru 2:1, což mu dodává vysušující účinek a pronikavou vůni. Po dvoutýdenní léčbě by měla být vložena několikadenní přestávka, jinak může vzniknout návyk. Při nákaze houbou by se dále mělo několik dalších týdnů pokračovat v léčbě aplikací směsi 40 kapek oleje z čajovníku (tea-tree oil) na 100 ml jojobového nebo jiného „nosného“ oleje. Upozornění: ne všechny přípravky s obsahem oleje z čajovníku jsou kvalitní. Některé mají jen nízký obsah účinných látek, a mohou navíc způsobovat alergie.

Účinnost dezinfekčních postřikovacích zařízení na plovárnách je sporná: někteří odborníci od nich zrazují, neboť působí jen na suché kůži, a mimo to obsahují mnoho formaldehydu, který zase může způsobit alergii. Všeobecně je třeba pečovat o silný imunitní systém: vyvážená strava, pohyb na čerstvém vzduchu, vytrvalostní sport.

Časté dotazy

Některé kožní choroby se díky teplým slunečním paprskům lepší, jiným spíše škodí. Kdo snadno dostane plísňové onemocnění, musí si obzvláště v létě dávat pozor hlavně na to, aby kožní záhyby a chodidla byly stále suché. K tomu ovšem slunce přispívá.

Invazivní infekce vyvolané oportunními vláknitými houbami / Invasive Mycotic Infections Caused by Opportunistic Fibrous Fungi

Článek se zabývá problematikou invazivních mykotických infekcí vyvolaných vláknitými houbami. Jsou uvedeny nejčastější rizikové faktory, nejčastější typy invazivních infekcí a možnosti diagnostiky a léčby těchto infekcí. Invazivní mykózy jsou obvykle spojeny s vysokou mortalitou.

ALASTRUEY-IZQUIERDO, Ana; ALCAZAR-FUOLI, Laura; CUENCA-ESTRELLA, Manuel. Antifungal susceptibility profile of cryptic species of Aspergillus. Mycopathologia, 2014, 178.5-6: 427-433.

CORNELY, O. A., et al. ESCMID and ECMM joint clinical guidelines for the diagnosis and management of mucormycosis 2013. Clinical Microbiology and Infection, 2014, 20.s3: 5-26.

DE PAUW, Ben, et al. Revised definitions of invasive fungal disease from the European organization for research and treatment of cancer/invasive fungal infections cooperative group and the national institute of allergy and infectious diseases mycoses study group (EORTC/MSG) consensus group. Clinical infectious diseases, 2008, 46.12: 1813-1821.

HABER, Jan, et al., „Plicní aspergilové syndromy – diagnostika a léčba, doporučené postupy odborných společností. Studia Pneumologica Phtiseologica, 2016, 76.3:82-106.

CHOWDHARY, A., et al. ESCMID and ECMM joint clinical guidelines for the diagnosis and management of systemic phaeohyphomycosis: diseases caused by black fungi. Clinical Microbiology and Infection, 2014, 20.s3: 47-75.

MALLÁTOVÁ, N., et al. Testování citlivosti mikromycet k antimykotikům in vitro u imunosuprimovaných pacientůdoporučení odborníků s podporou CELL a SLM ČLS JEP. Postgraduální medicína, 2011, 5: 51-65.

RÁČIL, Zdeněk, et al., „Léčba invazivní aspergilózy – doporučení odborníků s podporou CELL. Postgraduální Medicína, 2014, 16.3: 7-9.

TISSOT, Frederic, et al. ECIL-6 guidelines for the treatment of invasive candidiasis, aspergillosis and mucormycosis in leukemia and hematopoietic stem cell transplant patients. Haematologica, 2016, haematol. 2016.152900.

TORTORANO, A. M., et al. ESCMID and ECMM joint guidelines on diagnosis and management of hyalohyphomycosis: Fusarium spp., Scedosporium spp. and others. Clinical Microbiology and Infection, 2014, 20.s3: 27-46.

TORTORANO, A. M., et al. European Confederation of Medical Mycology (ECMM) epidemiological survey on invasive infections due to Fusarium species in Europe. European journal of clinical microbiology & infectious diseases, 2014, 33.9: 1623-1630.

VAN DER LINDEN, J. W. M., et al. Prospective multicenter international surveillance of azole resistance in Aspergillus fumigatus. Emerging infectious diseases, 2015, 21.6: 1041.

VERWEIJ, Paul E., et al. International expert opinion on the management of infection caused by azole-resistant Aspergillus fumigatus. Drug Resistance Updates, 2015, 21: 30-40.

VERWEIJ, Paul E., et al. Azole resistance in Aspergillus fumigatus: can we retain the clinical use of mold-active antifungal azoles?. Clinical Infectious Diseases, 2016, 62.3: 362-368.

VERWEIJ, Paul E., et al. In-host adaptation and acquired triazole resistance in Aspergillus fumigatus: a dilemma for clinical management. The Lancet Infectious Diseases, 2016, 16.11: e251-e260.

ŽÁK, P., et al., Léčba vzácných invazivních mykóz (mukormykózy, fuzariózy a kryptokokózy) u leukémií a po transplantaci hematopoetických buněk (doporučení odborníků s podporou CELL, ČHS, JEP, ČOS JEP, SOS). Postgraduální medicína, 2014, 16.3: 14-17.

The article deals with opportunistic fungal infections caused by hyphomycetes. It discusses risk factors in patients, the most common fungi causing infections, the most common types of invasive infections, and the ways to diagnose and treat these infections. Invasive infections caused by opportunistic fungi are usually associa­ted with high mortality.

 • Průkaz hyf mukormycetů ze vzorku plicní tkáně ve fluorescenčním mikroskopu po obarvení blankoforem. Foto P. Lysková

Obrazové přílohy

 • Archa světel a stínů je celovečerním dokumentárním filmem režiséra Jana Svatoše, který odkrývá zcela zapomenutý příběh filmových průkopníků, manželů Martina a Osy Johnsonových. Film vůbec poprvé prezentuje unikátní archivní záběry z Afriky pořízené ve 20. – 30. letech minulého století. Tam, kde by se jiní vzdali, nasadili američtí filmaři Johnsonovi život, aby odvyprávěli svědectví o mizející divočině. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat, v lepším případě neúspěch, v horším i život. Jejich práce fascinovala nejen širokou veřejnost, ale i osobnosti jako Ernesta Hemingwaye, Charlieho Chaplina nebo britskou královskou rodinu.

  Předplatné Živy

  Cena ročního předplatného je 294 Kč za šest čísel Živy (tedy 49 Kč za jedno číslo). Dvouleté předplatné stojí 568 Kč. Zjistěte, jak si předplatit časopis Živa.

  Co je to Živa?

  Časopis Živa je populárně vědecký časopis přinášející příspěvky z biologických oborů. V roce 2003 oslavila Živa dvě významná jubilea – 150. výročí od svého založení Janem E. Purkyněm a 50 let nepřetržitého současného vydávání.

  © 2018 Časopis ŽIVA – Rozhled v oboru veškeré přírody.

  Založil roku 1853 J. E. Purkyně.

  Vydává Nakladatelství Academia,

  Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., za podpory Akademie věd ČR.

  Plísňové infekce

  Plísňové infekce, odborně také dermatofytózy, jsou onemocnění způsobené dermatofytickými houbami, které napadají keratinizované části kůže (vrchní vrstvu kůže, chlupy, drápy). Nejčastějším původcem je Microsporum canis, který je u psů a koček diagnostikován až v 77 % dermatofytních infekcí. Druhým významným dermatofytem je Trichophyton mentagrophytes, který se u psů vyskytuje až ve 24 % a u koček jen sporadicky. Tento dermatofyt se velice často vyskytuje také u domácích a volně žijících hlodavců. Napadené zvíře může mít po rozhrnutí srsti na kůži uvolněné šupinky nebo jemné stroupky, pokračuje lámání a vypadávání srsti do typického kruhovitého tvaru. Tento typický vzhled ale není pravidlem, léze mohou splývat a vytvářet nepravidelné útvary. Průběh onemocnění může ovlivňovat také přítomnost ektoparazitů, kteří způsobují svědění, a zvíře si v jeho důsledku poškozuje pokožku. Často se také projevuje sekundární bakteriální infekce s hnisavými projevy. Při napadení drápků může docházet ke křivení, deformacím a odlamování, což je pro zvíře velice bolestivé a může mít za následek problémy s chůzí.

  Toto onemocnění se přenáší nejen nakaženými jedinci, ale i kontaminovanými předměty z okolí nemocného zvířete, proto je velmi důležité dodržovat hygienu a na každé zvíře používat vlastní chovatelské pomůcky (obojky, ohlávky, kartáče aj.). Mezi dlouhosrstými plemeny koček je až 89 % asymptomatických přenašečů, což jsou jedinci, kteří nejeví žádné příznaky onemocnění, ale i přesto mají v srsti dermatofyta. Proniknutí dermatofytů do kůže umožňuje především poranění nebo oslabení kůže, zdravou pokožkou proniknout nemůže. Na přenos infekce má vliv také věk zvířat, březost, laktace nebo určitý imunitní deficit. Pokud se dermatofytóza neléčí, může dojít i k samovyhojení. Tato doba však může trvat několik měsíců ale i let.

  Chytrá houba mykoparaziticky eliminuje vláknité mikromycety a kvasinkové organismy na kůži, srsti a jiných kožních derivátech (paznehty, kopyta, drápy aj.).

  Přípravek je obzvláště vhodný pro použití při lokálních infekcích, u bezsrstých plemen zvířat, či jako doplněk k Chytré houbě Ecosin. Pythium oligandrum obsažené v přípravku mykoparaziticky eliminuje vláknité mikromicety a kvasinkové organismy. Obsažený olej zvláčňuje vysušenou kůži a podporuje její hojení.

  Kotě – dermatofytóza před a po použití Ecosinu

  Morče – dermatofytóza před a po použití Ecosinu

  Morče – dermatofytóza před a po použití Ecosinu

  Leave a Reply