Typy houb na nohou na spodních nohou (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Otoky dolních končetin

Otoky dolních končetin bývají způsobeny narůstáním objemu takzvané intersticiální tekutiny, což znamená tekutiny mezi buňkami.

ilustrační foto | Autor: Shutterstock

Příčiny tohoto stavu jsou celkově tři – systémové, postihující celý organismus, žilní – postihující žilní systém a lymfatické (lymfedém) – kde je především postižen lymfatický systém. Základní systémové příčiny jsou: srdeční selhání, jaterní cirhóza; chronické onemocnění ledvin; snížená funkce štítné žlázy (myxedém); porucha hormonální funkce; snížená hladina krevních bílkovin (hypoproteinemie).

Pokud interní vyšetření nemocného vyloučí systémové onemocnění, a zvláště je-li výraznější otok končetiny jednostranný, jedná se velmi pravděpodobně o místní onemocnění. Hlavním diagnostickým problémem je pak rozeznat, zda je příčina žilní, nebo lymfatická.

Žilní a lymfatické příčiny otoků

Žilní příčiny otoků jsou: postflebitický (podnětlivý) stav, uzávěr nebo ztížený průtok krve hlubokým žilním systémem postižené končetiny, zevní komprese žil způsobená například nádorem, úrazem, dále hojení i pooperačních ran. Při chronické žilní nedostatečnosti je otok vyvolán především abnormálně vysokou filtrací tekutin způsobenou přetlakem krve v nejdrobnějších žilách končetiny.

Lymfatické příčiny otoků (lymfedému) jsou: primární, vrozený lymfedém, sem patří i tzv. lymphedema praecox – objevuje se více u mladých žen, je často spojený s příznakem komprese žilního systému. Sekundární lymfedém vzniká následkem dlouhodobé žilní nedostatečnosti, při nádorovém onemocnění, po ozáření, při alergii, infekci (cizopasníci), po chirurgickém výkonu v oblasti pánve či po svalovém ochrnutí.

V některých případech zůstává původ lymfedému neznámý. Periferní lymfatické cévy mají schopnost odstranit bílkovinné molekuly z mezibuněčného prostoru. Selhání této schopnosti vede k zadržování vody a ke vzniku otoku – edému. Pro všechny druhy otoků dolních končetin je nutná, stejně jako pro jiná onemocnění, správná diagnóza a na ni navazující léčba.

Edém dolní končetiny, způsobený systémovým onemocněním, jako je městnavé srdeční selhání, jaterní cirhóza nebo chronická onemocnění ledvin, je měkký, zanechává otisky, je oboustranný a většinou se snadno odliší od lymfedému. Hlavním problémem diferenciální diagnostiky je při chronické žilní nedostatečnosti rozlišení mezi lymfedémem a edémem.

Na rozdíl od žilního onemocnění je lymfatický otok obyčejně nebolestivý. Lymfedém je pevný, až gumovitý, nezanechává otisky a velice málo se zmenšuje bez intenzivní léčby. Pokud se částečně zmenšuje, pak při elevaci (zvednutí) končetiny v noci. Otok při chronické žilní nedostatečnosti je měkký, zpočátku zanechává otisky, později se ale může stát tuhým a je spojen se sekundárními barevnými změnami, kožními záněty, vředy a varixy – křečovými žilami.

Při dlouhodobém trvání lymfedému dochází k opakovaným zánětům lymfatických cév, až k flegmonám (neohraničený hnisavý zánět). Lymfedém však může vzniknout i na končetině s postflebitickým – pozánětlivým žilním onemocněním a obě onemocnění se tak při déletrvajícím průběhu často kombinují. Přesné rozlišení, zda se jedná o otok žilního, nebo lymfatického původu, tak není často možné jen z klinického vyšetření.

Velmi užitečná jsou ultrazvuková vyšetření v případech žilních onemocnění i kontrastní vyšetření žilního nebo lymfatického systému. Zvláště cenná jsou nyní však izotopová vyšetření žilního nebo lymfatického systému, prováděná na odděleních nukleární medicíny. Tato vyšetření mohou přesně odlišit, zda se jedná o žilní, lymfatické, nebo kombinované onemocnění.

Otoky dolních končetin, jednostranné a oboustranné, vyžadují včasné a specializované vyšetření, které má vyústit v léčebná opatření. Při postižení žilního i lymfatického systému se dnes nabízí řada nových možností – speciálních léků na podporu žilního nebo lymfatického oběhu.

Medikamentózní a chirurgická léčba

Medikamentózní léčba žilní nedostatečnosti je při dnešním širokém výběru léků schopna prakticky každého nemocného z velké části jeho subjektivních obtíží zbavit a částečně i ovlivnit otoky končetin. Podávání specifických přípravků dosahuje podobného efektu i u otoků lymfatického původu, zde však je nutná i další dlouhodobá léčba. Elastické punčochy druhé až třetí kompresní třídy při správné indikaci a používání významně ovlivňují lymfatické i žilní otoky a naše lékárny je poskytují ve velmi širokém výběru.

Chirurgická, radikální léčba chronického žilního onemocnění doznala v posledních letech rovněž značného pokroku po zavedení tzv. endovazálních – v postižené cévě působících – metod. Tyto endolaserové nebo radiofrekvenční způsoby léčby významně zlepšily pooperační průběh a zrychlily hojení – při zachování požadované radikality zákroků. Velmi podstatně se i zkrátila doba pracovní neschopnosti. Toto vše vede k prevenci vytváření chronické žilní a s ní spojené lymfatické nedostatečnosti a následných otoků.

Rovněž prognóza primárních i sekundárních lymfatických otoků končetin se zlepšila i při vědomí, že tato léčba je vždy dlouhodobá, čím dříve je zahájena, tím lépe. Lymfomasážní přístroje pro ambulantní, ale i pro domácí léčbu, prokazují vysokou úspěšnost v prevenci závažných komplikací déletrvajícího onemocnění. Z těchto důvodů se zdá nutné zvyšovat kapacitu těchto lymfomasážních center, aby trvalá péče o prokázané chronické lymfatické otoky končetin byla pro všechny indikované nemocné dostupná.

Otoky jsou příznakem závažnějšího onemocnění

Závěrem lze říci, že otoky dolních končetin jsou vždy příznakem závažnějšího onemocnění. Je nutné specializované vyšetření s odhalením pokud možno všech příčin edémů (otoků). Současná léčba umožňuje účinnou prevenci vývoje komplikací, ke kterým při déletrvajících otocích dolních končetin vždy dochází, ať už jsou způsobeny celkovým onemocněním, chorobami žilního, nebo lymfatického systému. Pokud se vytvoří následné kožní změny po dlouhodobém trvání otoků, je potom jejich léčba rovněž dlouhodobá a v některých případech, zvláště jsou-li žilního původu, jsou kosmetické změny prakticky trvalé.

Je zřejmé, že akutně vzniklý otok končetiny ve většině případů nemocného k lékaři přivede. Je však rovněž tak důležité, aby i postupně a pomalu vznikající otok, jednostranný i oboustranný i nepravidelný v intenzitě, byl vždy řádně vyšetřen. Jen tak lze rozvoji následných komplikací zabránit.

Jedním z pomocníků je i v tomto případě pohyb – lékaři doporučují například mírnou cyklistiku, svižnou chůzi a plavání. Vhodné nejsou tzv. silové sporty. Nezapomínejte na polohování nohou, při delším sezení je lepší je podepřít do vodorovné polohy, lékaři nedoporučují jejich křížení. I zde je důležité dodržování pitného režimu, protože dostatek tekutin pomáhá snižovat hustotu krve. Ani v tomto případě se nevyplatí přestat kontrolovat svou hmotnost. Nohy by neměly být sevřené v nevhodných botách. Nohám naopak prospívá střídavé sprchování teplou a studenou vodou. Naučte se kroužit nohama v kotnících i v kolenou, dělejte výpony na špičky a zhoupnutí zpět na paty. Choďte střídavě po vnitřní a vnější straně chodidel.

O autorovi: Doc. MU Dr. Ivan Malý, CSc., Ambulantní poradna pro všeobecnou a cévní chirurgii, Praha

Klíčová slova

Doc. MUDr. Ivan Malý, CSc.

Komentovat článek: Otoky dolních končetin

3 nejnovější komentáře k článku Otoky dolních končetin

Vyzkoušejte jiného lékaře a třeba takového,který vám pomůže 🙂 !!

Dobrý den, pročítala jsem si článek týkající se otoků dolních končetin a prakticky ze zoufalosti zkusím napsat i sem. Již třetím rokem běhám za svou obvodní lékařkou s jednostranným otokem dolní končetiny, automaticky mě poslala na vyšetření žil a ortopedii, vše vyšlo čisté. otok neustále trvá, noha je neskutečně natlakovaná a občas proškubává ve vnitřní straně u kolene. už nevím kam se obrátit. bohužel má paní doktorka nepovažuje za důležité to řešit..je mi 33 let a velmi mě to omezuje

Mám otoky kotníků.)))) Dříve jsem sportovala na trampolíně – závodně. Měla jsem mnoho výronů v kotníku trener mě je vžy zmrazil a já mohla skákat dál. Dnes jsou v katastrofálním stavu . Ráda chodím po horách , ale pak ty bolesti. Když jsem byla u lékaře zjistil mi, že mám přetrhané vazy..Dá se něco dělat ?

Velké, pořádně rozvinuté nohy nejsou jen o stehnech. Tipy, jak efektivně posílit hamstringy

Jednoznačně nejznámější cviky na hamstringy jsou zakopávání (leg curls) a mrtvé tahy s nataženýma nohama (stiff-legged deadlifts). Oba aktivují zadní stehenní svaly (hamstringy) a v dnešním článku se podíváme na to, jak hamstringy efektivně procvičit, ale zároveň poukážeme na rozdíly mezi jednotlivými cviky. Který je lepší? V první řadě si je ale třeba uvědomit, že nohy nejsou jen o velkých, rozvinutých stehnech. Samozřejmě, ty požadovaný efekt vytvoří, ale na hamstringy netřeba v žádném případě zapomínat a ignorovat je. Svalová disbalance, menší síla v nohách, slabší podpora u různých excelentních cviků, jako jsou mrtvé tahy či dřepy, a v neposlední řadě, jejich zanedbáváním riskujete i zranění.

Jen ve zkratce, abychom byli trošku chytřejší, když se řeknou hamstringy, myslí se tím dvouhlavý sval stehenní (musculus biceps femoris) .. ano, biceps není jen to na ruce, dále sval pološlachovitý (musculus semitendinosus) a poloblanitý (musculus semimembranosus).

Opět nebudeme jen tápat a mluvit o tom, že tamten cvik je lepší nebo horší než onen, jen tak, ale zkusíme se podívat na kvalitní studii. Tato konkrétní řešila svalovou aktivaci ve vrchní a spodní části hamstringů. Počkat, počkat! Ve vrchní a spodní? Ano, je stále více a více výzkumů, zabývajících se svalovými vlákny, které hovoří o tom, že v rámci tréninku můžeme různými cviky zasáhnout rozdílné části hamstringů. Účastníci studie byli aktivní cvičenci s praxí minimálně 1 rok a tréninkem alespoň 3x týdně. Testovalo se 8 RM, čili maximální množství váhy použité pro provedení 8 opakovaní.

Data ohledně laterální části nebyly překvapující, protože krátká hlava bicepsu femoris vede přes kyčel, takže cvičení, kde dochází k ohýbání kolena (zakopávání) je v podstatě nezbytný způsob, jak tu část svalu zasáhnout. Co se týče vrchní části hamstringů, aktivace byla u obou cviků velmi podobná. Nicméně, aktivace spodní části hamstringů (mediální i laterální) byla znatelně vyšší při zakopávání.

Zakopávání = mnohem nižší aktivita spodních laterálních hamstringů o solidních

Zakopávání = mnohem nižší aktivita spodních laterálních hamstringů o

Co mám teda cvičit?

Praktická doporučení nebudou dechberoucí. Sesbíraná data hovoří o tom, že pro maximalizaci a komplexnost aktivace, respektive zasažení hamstringů, je třeba provádět oba typy cviků. To znamená, že i cvik s důrazem na ohýbání boků (mrtvé tahy s nataženýma nohama), ale také cvik s důrazem na ohýbání kolena (zakopávání). A po kvalitním tréninku nohou nezapomeň ani na strečink a pokud máš možnost, ani na pěnový válec, který ti může pomoci s nepříjemnou svalovkou a celkově s regenerací.

Pokud si dosud prováděl jen zakopávání, trošku si sám sebe okrádal o možné svalové přírůstky v rámci hamstringů. Mimo jiné, díky mrtvým tahům s nataženýma nohama zasáhneš i zadek, zabrat dostanou i svaly trupu a tento cvik posiluje spodní část zad a také zadní svaly ramenního pletence.

Při zakopávaní snad není třeba nic speciálně vysvětlovat. Tady si uvedeme video pro názornou ukázku. Veškerý chaos ale nastává při variantách mrtvých tahů, kde se ani slovenské / české překlady často neshodují a trenér od trenéra ti může říct jemně odlišné tipy, varianty a vychytávky. Známe Stiff Legged Deadlift, Straight Leg Deadlift, Romanian Deadlift a další, a jejich technika, zejména tedy u prvních dvou, není diametrálně odlišná, ale existují jisté rozdíly. To by však bylo na vlastní dlouhý článek, a tak se soustřeďme na ten základ, který chceme – zasáhnout hamstringy.

Ohýbáš se, přičemž držíš své boky nahoře, jemný pohyb uděláš i v rámci ohnutí kolen (můžeš i bez ohnutí kolen, záleží, jakou variantu si vybereš) a snažíš se mít rovná záda (pozor na kulacení zad, to je častá chyba), přičemž ti jde o maximální natažení hamstringů. Ukázka s využitím jednoruček tu alebo tu a velké činky tady. Nejlepší doporučení však bude, pokud si to vyzkoušíš s lehčí váhou ve fitku. Pokud si tento cvik nikdy nedělal a hamstringy tak trošku zanedbáváš, pořádná svalovka je garantovaná.

Další tipy

Pokud chceš opravdu makat na hamstringách, prováděj minimálně 2 pohyby týdně aktivující hamstringy za účelem získání dostatečného množství mechanického napětí, metabolického stresu a poškození svalů za použití různých rozsahů opakování, jelikož hamstringy nejsou svalovou partou s primárně rychlými svalovými vlákny. Jeden z takových pohybů by měl být cvik, který pořádně natáhne hamstringy (například zmiňované mrtvé tahy s nataženýma nohama), přičemž se při takových typech cviků doporučuje dělat 3-4 série po 6-10 opakování. Druhý z nich by měl tvořit cvik, který hamstringy pořádně „vypálí”, jako například zakopávání. Zde můžeš dělat 3-4 série po 10-15 opakováních s kratšími přestávkami mezi sériemi. Samozřejmě, není to pravidlo a můžeš zakomponovat různé varianty, ať už cviků nebo sérií a opakování. Hamstringy zasáhneš různými variantami mŕtvych ťahov, hyperextenzemi (back extensions), cvikem good mornings, GHR (glute ham raises), kettlebel swingami nebo tzv. Nordic Ham Curls.

Krásna slza na stehne, užší alebo širší postoj, vytočené špičky či podložené päty malým kotúčom. Ako toto všetko mení zapojenie kvadricepsov a čo sa deje so stehnami?

Porazila rakovinu, našla balans nielen v strave a cvičení, ale hlavne v živote.

Ďalšia dávka príspevkov, ktoré pridávame do Fitcult Premium.

Kávu milujú mnohí a s kofeínom ľudia takisto nešetria. Ako ovplyvňujú naše zdravie a kto by si mal dávať pozor na množstvo?

Z študie z článku : "Avšak, aktivácia SPODNEJ časti hamstringov (mediálne aj LATERÁLNE) bola znateľne VYŠŠIA pri zakopávaniach" . a nad obrazkom nasledne

"Zakopávania = oveľa nižšia aktivita spodných laterálnych hamstringov o solídnych

"Zakopávania = oveľa nižšia aktivita spodných laterálnych hamstringov o

65%" . Može mi to prosim niekto vysvetlit ? Tak vyššia či nižšia aktivacia je spravne teraz ? Hodnoty 65% a 170% su odkial ? Nerozumiem tomu.

Diabetes a svědění kůže

Diabetici si mnohdy stěžují, že je svědí kůže. Co je příčinou a proč tento zdánlivě banální problém není radno podceňovat?

Studie, která se na výzkum svědění kůže zaměřila, zkoumala 2700 pacientů s diabetem v porovnání se 499 zdravými jedinci. Mezi diabetiky 11,3 % účastníků studie potvrdilo, že tímto problémem trpí, kdežto u zdravých jedinců to bylo jen 2,9 %.

Proč kůže svrbí?

Na první pohled se jeví svědění kůže jako banální záležitost, může ale být symptomem závažnějšího onemocnění nebo může stát za vznikem infekce. Ke svědění u diabetiků dochází především z důvodu poškození nervových vláken ve vnějších vrstvách pokožky. To souvisí s různými typy neuropatie, ke které dochází, když vysoké hladiny cukru v krvi poškozují nervová vlákna. To se stává především na nohou a rukou. V některých případech může být svědění varovným signálem, že teprve k poškození nervu může dojít. Svědění se také někdy objevuje i v případě, kdy má pacient problémy s ledvinami nebo játry, jako alergická reakce na nové léky, trpí-li psoriázou či ekzémem.

Příznaky svědění se mohou lišit

Například při periferní neuropatii se svědění objevuje především na spodních částech nohou či rukou a může být také doprovázeno pocity brnění. Mezi další onemocnění spojená s diabetem a projevující se svěděním můžeme zahrnout:

eruptivní xantomatózu – v tomto případě se objevují výrazné pupínky, především u pacientů s vysokým cholesterolem

necrobiosis lipoidica – projevuje se vznikem červených ohraničených ložisek hlavně u žen diabetiček mezi 40–60 rokem života

kožní infekce – kůže bývá načervenalá, opuchlá a horká, objevují se i puchýřky

Jak svědění předcházet?

Základem je dobrá kompenzace diabetu, ale zároveň se vyvarujte příliš horkých koupelí. Nedoporučuje se používat parfémované krémy ani udržovat pokožku příliš vlhkou, to přináší riziko vzniku plísní (především na nohou). Na druhé straně by však kůže neměla být ani vysušená. K mazání jsou ideální hypoalergenní krémy. Pokud se svědění přece jen objeví a nezmizí, je na čase navštívit lékaře, který odhalí příčinu a doporučí další postup.

Houby – Atlas hub (Fungi)

Vřeckovýtrusné houby

Nižší houby stopkovýtrusné

Stopkovýtrusné vyšší

Stopkovýtrusné vyšší

Stopkovýtrusné vyšší

Stopkovýtrusné vyšší

Recepty z hub

Jedlé

Jedlé, nepříliš chutné

Jedlé pouze mladé

Jedlé, syrové jedovaté

Použitelné jako koření

Nejedlé

Vzácné nebo chráněné

Zákonem chráněné

Jedovaté

Smrtelně jedovaté

Léčivé, zdraví prospěšné

Neurčené

Popisy hub, které zde uvádím, jsou zpravidla stručné a nemusí se vždy stoprocentně shodovat s údaji v atlasech nebo v jiné literatuře. Snažím se vycházet z nejnovějších poznatků, které se dost často mění a mnohdy zde zmiňuji také své osobní poznatky.

Léčit nemoc

Informace jak léčit nemoc rychle a přehledně. Lecitnemoc.cz přináší informace pro léčbu nemocí z pečlivě zvolených českých serverů zaměřující se na problematiku léčby nemocí, medicíny a zdraví. Přinášíme také praktické tipy jak předcházet nemocím a pro péči o zdraví.

Lékořice je léčivka, která podporuje imunitní systém a nejen to.

 • Publikováno: 03.04.2018 – 12:52

Jak na problémy s vlasy?

Problémy s vlasy může vyřešit správná výživa a některé vitamíny + minerály.

 • Publikováno: 31.03.2018 – 11:34

Seznam nemocí

Zinek nejen proti nachlazení

Zinek je velice důležitý pro fungování lidského organismu.

 • Publikováno: 28.03.2018 – 10:43

Vodilka kanadská na imunitu

Léčivka, která posiluje imunitní systém a dokáže bojovat s bakteriemi.

 • Publikováno: 24.03.2018 – 16:52

Výtažek z hroznových jader ochrání naše srdce

Tvrdí se, že by výtažek z hroznových jader měl snižovat riziko rakoviny.

 • Publikováno: 24.03.2018 – 16:52

Když k vám promlouvá kašel

 • Publikováno: 22.03.2018 – 08:58

Jaké vitamíny a látky by neměly chybět ve výživě dětí?

Lidský organismus potřebuje pravidelný přísun vitamínů, minerálů a dalš&iacute.

 • Publikováno: 20.03.2018 – 12:47

Vrbová kůra nejen na bolesti

Vrbová kůra bývá také označována jako přírodní aspirin.

 • Publikováno: 20.03.2018 – 09:31

Pampeliška lékařská, jen obyčejná kytka?

 • Publikováno: 15.03.2018 – 10:47

Bylinné čaje na naše neduhy

 • Publikováno: 15.03.2018 – 09:48

Už jste zkusili jarní kopřivovou očistu?

 • Publikováno: 15.03.2018 – 08:54

Astma, příznaky a jak mu předcházet

Co to je? Astma je chronické onemocnění dolních cest dýchacích, které velmi z.

 • Publikováno: 13.03.2018 – 13:59

Anemie u dětí a navýšení příjmu železa v potravě

Když je hladina příliš nízká Anemie nebo-li chudokrevnost je zdravotní stav, kdy je .

 • Publikováno: 13.03.2018 – 13:32

Premenstruační syndrom, co s tím?

Co to PMS je? Premenstruační syndrom je soubor fyzických a psychických příznaků, kter&eacut.

 • Publikováno: 13.03.2018 – 12:20

Bazalka není pouze koření, ale i lék

 • Publikováno: 13.03.2018 – 10:07

Super bylinky pro muže

 • Publikováno: 08.03.2018 – 12:24

Hledaná témata

Poruchy menstruačního cyklu – příznaky a léčba

Nejčastější poruchy menstruačního cyklu si popíšeme v tomto článku. Další názvy: poruchy menstruace, problémy s měsíčky. Nemoci s tímto příznakem.

 • Líbí se: 1026 lidem

Nádor na plicích

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

 • Líbí se: 1123 lidem

Ateroskleróza

Jak se léčit doma; Jak se vyhnout nemocem; Jak rozeznat příznaky nemoc . Zázraky se děj .

 • Líbí se: 1054 lidem

Na rakovinu prsu upozorní pravidelná vyšetření

. očkování Rakovina – prevence Na rakovinu prsu upozorní pravidelná vyšetřen . že rakovina prsu propukne právě u vás? Každý měsíc samovyšetření.

 • Líbí se: 836 lidem

Plíce – křehká součást těla, bez které nelze žít

Jsou umístěny v dutině hrudní a každá plíce je rozdělena na laloky. . Ať je výdech sebeintenzivnější, v plicích vždy zůstane . Co všechno je v .

 • Líbí se: 1345 lidem

Nikdy není pozdě začít se hýbat a zdravěji jíst, protože cítit se lépe stojí za to v každém životním období. Bez ohledu na věk.

Podobné témata jako Mozek

 • Líbí se: 348 lidem

Není nemoc jako nemoc

Souběžně s tím, jak se naše kondice zlepšuje . souběžně, v přímé závislosti na . Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s .

 • Líbí se: 972 lidem

Nikdy není pozdě

. že Vasiljevová je vůbec nejstarším člověkem na . Lékaři se tento mimořádně . Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s .

 • Líbí se: 155 lidem

Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s .

Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s přírodním složením. . Jak zatočit s hemeroidy. 13.3.2018 00:01. reklama.

 • Líbí se: 452 lidem

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Podobné témata jako Ledviny

 • Líbí se: 1145 lidem

Chcete zdravé kosti? Musíte se hýbat!

Kosti jsou doslova oporou našeho těla. A to je dost pádný důvod, proč je udržovat v dobré kondici. Nejvíce můžeme udělat pro dobro svých kostí ještě v .

 • Líbí se: 930 lidem

Proč nás bolí hlava?

reagovat 24.4.2003 13:24 – Patusova Viera. pripravok na reumaticku artritidu CAR T CELL dostat na lekarsky predpis alebo je volne dostupny v lekarni a aka je priblizne jeho cena.

 • Líbí se: 377 lidem

Bolest očí při pohybu

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

 • Líbí se: 1425 lidem

Lékořice – lecitnemoc.cz

dechová cvičení při chopn: mírní dušnost a zvyšují . dalacin c krém. co způsobuje astma a chopn a jak jim předcházet. oteklé tva .

 • Líbí se: 270 lidem

Cvičení v těhotenství

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

FitLucy’s blog

neděle 26. června 2016

Trénink nohou a hýždí

Klasický dřep

Co se při tomto cviku dělá špatně ?

 1. Nedostatečná hloubka – při dřepu by se měl kyčelní kloub dostat na úroveň kolenního kloubu nebo ještě níže. To, do jaké hloubky dřep zvládnete, závisí na vaší tělesné stavbě a flexibilitě.
 2. Nesprávný postoj (šířka mezi chodidly) – každému samozřejmě vyhovuje jiné postavení chodidel. Všude píší něco jiného. Někde vám uvedou, že by postoj měl být maximálně na šíři ramen, jinde zase, že by postoj mohl být i širší. Kde je pravda ? Pokud jste normálního vzrůstu (=nejste trpaslík měřící 100cm. Berte to s nadsázkou), postavte chodila minimálně na šíři ramen. Postoj může být klidně i širší.
 3. Nedostatečná flexibilita – pokud máte zkrácené svaly (vnitřní a zadní strana stehen, sedací svaly, lýtkové svaly) nebo ztuhlé svaly v oblasti kyčelního kloubu, nebudete schopni tento cvik provést. Dalším důvodem, proč ho nejste schopni provést správně, může být nedostatečná flexibilita kotníků.
 4. Dýchání – nebudu vám tady uvádět, jaké je to špatné dýchání (abyste to tak náhodou nezačali dělat) a místo toho vám rovnou uvedu to správné. Při poklesu do spodní pozice se musíte nadechnout a zadržet dech. Vydechneme až tehdy, kdy se dostaneme do konečné polohy.

Síla by měla vycházet z pat.

Na stránkách Muscle&Fitness (ZDE) můžete najít tabulku s údaji, jaká pozice činky či postavení by mohlo vyhovovat právě vám.

Jaké jsou další varianty ? Např. dřepy s jednoručkami, s osou, čelní dřepy, sumo dřepy, bulharské dřepy, dřepy na multipressu, hacken dřepy, dřepy na široko, dřepy na úzko, dřepy s míčem o stěnu atd.

Hacken dřepy

 1. Postavte se do stroje, záda opřete o opěradlo a ramena zapřete do opěrek.
 2. Nohy položte na platformu na šiři ramen, špičky mírně od sebe.
 3. Uvolněte zarážku držící opěradlo.
 4. Pohybem v bocích a kolenou vykonávejte dřep v dráze stroje.
 5. Jděte tak dluboko, jak je to jen možné.
 6. Tlačte zátěž zpět do výchozí polohy.

Bulharské dřepy

Lze je provádět s osou i s jednoručkami.

 1. Zaujměte se závažím postoj před pevným bodem, o který opřete nárt jedné nohy.
 2. Zanožte a opřete jednu nohu, najděte rovnováhu, zpevněte tělo a z výchozí polohy klesejte do pozice hlubokého výpadu. Délku nakročení (vzdálenost stojné nohy od opěrného bodu druhé nohy) zvolte takovou, aby se Vaše koleno ve spodní pozici dřepu dostalo zhruba na úroveň špičky. Delší nákrok více zatíží hamstringy a sedací svaly, kratší nákrok přenese větší část zatížení na kvadriceps.
 3. Tělo držte vzpřímené, neměli byste se v průběhu cviku dostávat do předklonu. Pokud se to děje, pak máte buď špatnou flexibilitu (zapracujte zejména na strečinku illiopsoasu), nebo používáte příliš velkou zátěž.
 4. Udělejte daný počet opakování pro jednu nohu, krátce si odpočiňte a nohy vystřídejte. Doporučil bych vystřídat nohu, kterou začínáte, při každé sérii.

Stejně jak píše autor ve zmíněném článku, i já bych spíše doporučovala volit jednoručky z praktických i bezpečnostních důvodů.

Čelní dřepy

 1. Činku položíme na ramena, před tělem překřížíme ruce, zvedneme lokty a dlaně dáme přes osu.
 2. Klesneme do hlubokého dřepu a vrátíme se do výchozí pozice.
 3. Při tomto cviku musíme držet trup hodně vzpřímeně a nesmíme se předklánět. V opačném případě by nám činka vypadla, nebo bychom i s ní letěli k zemi.

Činku položíme na přední delty, lokty vystrčíme dopředu, zápěstí zalomíme dozadu a osu přidržujeme v prstech. Váha činky by měla spočívat na ramenou a prsty ji opravdu jenom přidržují, aby nesjela.Dále postupujeme stejně jako u výše uvedeného provedení (od bodu 2).

Čelní dřepy se dají provádět také na multipressu.

Další varianty už jen v podobě obrázků:

Mrtvé tahy

Sumo mrtvý tah

Rumunský mrtvý tah

Při tomto cviku pracují především hamstringy a vzpřimovače zad. Je velice důležité, abychom činku po celou dobu drželi co nejblíže těla. Pokud bychom ji měli daleko, příliš bychom zatěžovali spodní záda a mohlo by dojít ke zranění.

Výpady vpřed

 1. Zatáhněte břicho směrem k páteři a soustřeďte se očima na konkrétní bod na zemi, pouze několik desítek centimetrů před vámi.
 2. Proveďte výpad pravou (či levou. ) nohou dopředu, tak aby vzdálenost chodidel odpovídala jednomu delšímu kroku. Nadzvedněte pravou patu ze země a pokrčte kolena.
 3. V okamžiku, kdy se pravé (levé) stehno bude nacházet rovnoběžně s podlahou a pravé kolmo k ní, tlakem vedeným přes bříško pravého (levého) chodidla se navraťte do startovní pozice.
 4. Prakticky bez přestávky proveďte další opakování, tentokrát však výkrok proveďte s druhou nohou.

Výpady za chůze

 1. Najděte si v posilovně dostatečně volný prostor, kde můžete nerušeně projít minimálně 7 metrů.
 2. Uchopte jednoručky, postavte se vzpřímeně s pažemi volně podél těla, přičemž špičky chodidel by měly směřovat dopředu. Chodidla jsou od sebe na šířku boků.
 3. Proveďte výkrok pravou nohou dopředu. V okamžiku, kdy se chodidlo přední nohy dostane do kontaktu s podlahou, nadzvedněte levou patu. Pomalu ohýbejte obě kolena, dokud se pravé stehno nedostane do pozice rovnoběžně s podlahou a levé naopak kolmo k ní.
 4. Soustřeďte se na tlak do oblasti bříška chodidla a vraťte se do vzpřímené pozice. Současně ihned pokračujte výpadem levou nohou. Takto pokračujte v chůzi, dokud neprovedete na každou nohu 8–12 opakování.

Při cvičení na legpressu můžete jít tak hluboko, jak to zvládnete – důležité ovšem je nezvedat zadek! V horní poloze nepropínejte nohy, stále je mějte lehce pokrčené. Paty se mějte po celou dobu na podložce.

V dolní poloze je nádech a po přepnutí nohou nastává výdech.

Hip thrust (= zvedání pánve)

Hip thrust je možné provádět na zemi, na bosu, na lavičce či na stroji na předkopávání.

 1. Pozice činky – Jak na sebe činku dostat ? Pokud už tento cvik nějakou chvíli provádíte, nedělá vám problém “překutálet” na sebe činku přes nohy až na tělo. Toto platí tedy v případě, kdy zvedáte vyšší váhy, kotouče jsou tedy větší, vy jste schopni na sebe činku tímto způsobem dostat a dokážete ji zvednout ze země. Pokud jste začátečník, talk samozřejmě cvičíte s menšími váhami. Zde je problém malých kotoučů – v takovém případě nebudete schopni na sebe činku dostat, pokud nezvolíte kotouče s malou zátěží, ale stejnou velikostí jako např. 20kg kotouč (kotouče tohoto typu využívají např. crossfiťáci). Pokud tuto možnost nemáte, tak máte dvě možnosti – buď vám pomůže sparing dát činku na bedra, nebo činku zvednete ze země jako při mrtvém tahu, sednete si na lavičku a teprve potom na zem. Činka by měla být umístěna v záhybu beder. Během celého pohybu si činku přidržujete rukama (je na vás, zda nadhmatem či podhmatem). Ramena by měla být dole a neměli byste je zbytečně krčit.
 2. Ochrana beder – vysoké váhy při tomto cviku kladou velkou zátěž na bedra. Najdou se jedinci, kterým tlak činky na tělo nevadí, většina lidí ovšem používá chrániče na činky. Nebojte se tyto chrániče použít, obzvlášť pokud vám bolest beder opravdu vadí a vy pak nejste schopni se plně na cvik soustředit. Kolikrát vám i bolest beder může zabraňovat ve zvedání vyšší váhy.
 3. Chodidla – chodidla by měla být v takové pozici, kdy v horní fázi je koleno v pravém úhlu (viz jeden z obrázků níže). Špičky by se měly mírně vytáčet do stran. Celou dobu by měla být chodidla pevně na zemi (žádné zvedání pat!)

Provedení:

 1. Při zvedání činky se soustřeďte na to, abyste ji zvedali zadkem, nikoli spodními zády či zadní stranou stehen (hamstringy).
 2. Jakmile dostanete činku do horní pozice, pevně stlačte zadek a tlačte bedra vpřed.
 3. V konečné pizici by měl být trup rovnoběžně s podlahou.
 4. Při negativní fázi pohybu (spouštění činky dolů) se stále soustřeďte na zapojení zadku.
 5. Pohyb musí být po celou dobu plynulý – žádné švihání!
 6. Je potřeba mít zpevněný střed těla a hlavu v prodloužení těla.

Vysvětlení ve formě videa, jak cvik provést, najdete např. ZDE 🙂

PS: Při cviku jako je tento se snažte nenavazovat oční kontakt :DDD

Předkopávání

Provedení (čerpala jsem z TÉTO stránky)

 1. Sedneme si na lavičku předkopávacího přístroje. Zadní strana stehen by měla být celou svou délkou v kontaktu s lavičkou. Trup zůstává rovný, bez kulacení zad, a pro dosažení extenze může být trochu nakloněn dozadu. Končetina od kolena dolů je v počáteční poloze svislá, neměla by být však pod stehny a svírat tak menší úhel než 90 stupňů.
 2. Jestliže sedíme stabilně na lavici a jsme připraveni ke cvičení, chytneme držadla na kraji lavice, pokud je jimi stroj vybaven, nebo uchopíme kraj lavice, abychom udrželi trup rovně a přitom mohli začít zvedat nohy. Polstrovaný válec je umístěn na spodní části holeně.
 3. Při nadechnutí a postupném vydechování pomalu silou kvadricepsu zvedáme bérce do propnutí v kolenou.
 4. Ve vrchní pozici provedeme smrštění svalu a můžeme zde 1 – 2 vteřiny vydržet.
 5. Poté pomalu spouštíme končetiny pod koleny zpět do počáteční polohy.
 6. Pokračujeme opět vzhůru až do dosažení požadovaného počtu opakování.

Poznámka: V normálním opakování držíme špičky chodidel rovně, ale pro větší zacílení práce na vnitřní nebo vnější část kvadricepsu můžeme špičky vytočit směrem ven nebo více k sobě. Ačkoliv jde o izolovaný cvik, přesto držíme zpevněné celé tělo a koncentrujeme se na práci příslušných svalů.

Zakopávání

Provedení – zakopávání vleže (čerpala jsem z tohoto článku)

 1. Lehneme si na lavici břichem na rovnou část a stehna jsou na šikmé části lavice, kolena by měla být mimo lavičku, abychom na ně nevyvíjeli příliš velký tlak. Pohyb bude vykonáván pouze nohama od kolen dolů. Tělo je zpevněné, i když se jedná o izolovaný cvik.
 2. Rukama se chytneme držadel, pokud je přístroj má, nebo se chytneme boční hrany lavice. Opěrku vytvářející tlak na nohu umístíme mezi spodní část lýtka a nad kotník.
 3. Pokud máme stabilizovanou polohu těla, začneme zvedat silou hamstringů nohy pod koleny.
 4. Pokračujeme až do úplného smrštění, kdy se lýtka, či lépe řečeno válec, který lýtková část zvedá, co nejvíce přiblíží k zadní straně stehen.
 5. Pokračujeme do výchozí polohy a poté pokračujeme dalšími opakováními až do úplného dokončení série.

 1. Postavíme se zpříma k opěrce pro zafixování trupu, abychom se mohli plně soustředit na práci hamstringů. Zpevníme celou postavu, držíme vzpřímenou linii a zpevníme spodní záda a břicho. Rukama se držíme držadel nebo případně okraje opěrky. Válec umístíme mezi spodní část lýtka a kotník na končetinu, kterou budeme cvičit. Druhá noha musí zůstat v kontaktu s podložkou po celou dobu vykonávání série. Nepoužíváme ji pro usnadnění pohybu, pohupování, trhání.
 2. Jakmile jsme připraveni, zvedneme silou hamstringů válec končetinou pod kolenem do trochu větší úrovně než nad pravý úhel s podlahou.
 3. Rychlost pohybu je střední, po dosažení vrchní polohy můžeme stejným tempem spouštět válec do výchozí polohy, ovšem kontrolovaně a i při spouštění zátěže se snažíme procítit procvičované svaly.
 4. Bez odpočinku pokračujeme do vykonání požadovaného počtu opakování v sérii.
 5. Série končí po prostřídání obou končetin a provedení požadováného počtu opakování každou stranou.

Poznámka: Zakopávání vestoje jednou nohou dovoluje vyvažovat silové nedostatky jedné z končetin, protože jsou nuceny pracovat odděleně. Je zde také menší riziko zranění a předcházení bolesti v kolenou.

Good morning (předklony s osou)

PS: Jak zmínila má oblíbená blogerka Adélka, je to jeden ze cviků, při kterém otestujete (ne)průhlednost vašich legín 😀 a zároveň potěšíte pánské osazenstvo (pokud jste žena :D).

 1. Činka na zádech je přibližně ve stejné poloze, jako když děláte dřepy. Postoj by měl být na šíři ramen. Tělo je vzpřímené a zpevněné. Nohy mějte lehce pokrčené.
 2. Jakmile jste připraveni, vykonejte předklon vycházející pouze z boků – záda držíte stále rovná.
 3. Pohyb končí, jakmile je horní část těla rovnoběžně s podlahou (Není ovšem nutné jít až do této pozice. Někteří cvičenci toho ani kvůli zkráceným svalům nebudou schopni.)
 4. Nyní se můžete pomalu vracet do výchozí pozice – síla vychází z pat, zadek tlačíte dopředu. V horní pozici jej můžete zatáhnout.

Výstupy na lavičku

Cvik můžete provádět s vlastní váhou, s jednoručkami či s osou.

 1. Postavte se před lavičku, pokud máte závaží tak jej pevně uchopte.
 2. Trup držte vzpřímený, zpevněte břišní svaly.
 3. Střídáním nohou vystupujte a sestupujte z lavičky. Při provedení cviku se neodrážejte od nohy, jenž je na podlaze, ale snažte se tahat tělo vzhůru pomocí nohy, jenž je na lavici.
 4. Při pohybu dolů nádech, při zvedání výdech.

Zanožování

Zanožování v kleku:

 1. Klekněte si na kolena a opřete se o lokty.
 2. Zanožovaná noha je skrčená přes 90 stupňů, chodidlo zanožované nohy je ve flexu, kyčle jsou ve stejné rovině.
 3. Nohou nešviháme, pouze tahem ji zvedáme jen tak vysoko, aby naše kyčle byly stále rovně.
 4. Neprohýbáme se v bedrech. Břicho je zpevněné. Nestřídáme nohy hned po jednom, ale až po více opakování.
 5. Při pohybu dolů by vám nemělo koleno spadnout pod úroveň boků.

Zanožování na spodní kladce:

 1. Postevte se čelem ke spodní kladce a zahákněte si ji o kotník.
 2. Plynuje zakopávejte, dbejte na zafixované koleno.
 3. Vyvarujte se předklonu, zpevněte hýždě a břicho.
 4. Pro větší účinek v krajní poloze setrvejte, než spustíte nohu.
 5. Při zakopávání vydechujte, při spouštění nadechujte.

Výpony ve stoje

 1. Stoupneme si na stupačky stroje tak, aby paty byly volně. Ramena stroje nastavíme tak, aby již ve výchozí poloze doléhala na naše ramena a my tak mohli svaly procvičit ve všech fázích pohybu.
 2. Ze základní fáze zahájíme výpon až do maximálního vypětí lýtek.
 3. V horní pozici setrváme cca 2 sekundy a poté se vrátíme dolů, kde paty uvolníme mírně pod úroveň stupaček. Při pokrčení kolen se více zapojí šikmý sval lýtkový, k tomu ale tento cvik primárně není určen (narozdíl od výponu v sedě), proto kolena budeme držet propnutá.
 4. Cvik provádíme plynule (a se zpevněným trupem), nejen kvůli kvalitnímu procvičení svalů, ale i kvůli bezpečnosti. Především je nutné věnovat zvýšenou pozornost kolenním kloubům a achillovým šlachám.

Výpony ve stoje v multipressu

 1. Postavte se pod osu multipressu.
 2. Nohy na šíři boků.
 3. Plynule provádějte výpony.
 4. Dbejte na zpevněné tělo a maximální výpon.
 5. Pro lepší účinek je vhodné stoupnout na podložku.
 6. Při výponu vydechujte, při spouštění nadechujte.

Výpony na hacken-stroji

 1. Postavte se na spodní vyvýšenou plochu hacken dřepu. Rameny se zapřete do opěrek v horní části stroje. Nohy jsou, kolena propnuté.
 2. Pohyb začínáme s maximálním natáhnutím lýtka.
 3. Kontrakcí lýtkového svalu se snažíme dostat váhu svého těla a zvoleného závaží do horní polohy.
 4. Poté se vracíme do startovní polohy a vydechujeme.

Výpony vsedě

 1. Sedneme si na přístroj určenému na výpony. Pod špičky si dáme podložku, asi pět až deset centimetrů vysokou a také dostatečně širokou, aby se nepřevrátila, přístroj je podložkou obyčejně vybaven. Nohy jsou pokrčené v kolenou do 90 stupňů.
 2. Na přední stranu stehen umístíme páku přístroje nebo osu činky. V případě použití činky omotáme její osu něčím měkkým, aby nás netlačila do stehen.
 3. I když sedíme, měli bychom udržovat celé tělo zpevněné a to včetně oblasti břicha a spodních zad. Při vykonávání cviku se nezakláníme a držíme trup vzpřímený.
 4. Nyní můžeme vytlačit paty co nejvýše a ve vrchní pozici vydržíme 1 – 2 vteřiny. Poté spustíme paty dolu pod úroveň podložky a cítíme protažení v lýtkových svalech.
 5. Pokračujeme v dalším opakování do splnění počtu v sérii. Neodrážíme se od spodní pozice a nepoužíváme trhavých pohybu, ale pouze plynulých, přičemž můžeme používat rychlejšího i pomalejšího tempa.

Poznámka: Je vhodné střídat nízké počty opakování s vysokými pro aktivaci všech vláken svalů.

Oslí výpony

 1. Stoupněte si na stupínek nebo kotouč činky, které musí být tak vysoko, aby při ohnutí v kotníku se lýtka plně protáhla a pata se přitom nedotkla podlahy.
 2. Umístěte levou nohu na stupínku tak, aby špička nohy byla pevně na kraji plochy.
 3. Zatočte pravou nohu kolem zadní plochy dolní části levé nohy.
 4. Držte páteř ve fyziologické poloze, předkloňte se v kyčlích a na podložce se opřete pažemi nebo předloktím. K opření můžete použít nějakého nářadí v posilovně nebo jinou stabilní oporu.
 5. Udržujte kolenní kloub téměř zcela natažený, silně kontrahujte lýtka a zvedněte se co nejvýše, přitom vydechujte.
 6. Udržte tuto horní polohu na chvíli s cílem maximálně napnout svaly, poté se pomalu spouštějte do polohy v protažení, v níž by se pata měla přiblížit k podlaze. Nadechujte při pohybu dolů.
 7. Několikrát toto cvičení opakujte a pak vystřídejte nohy.

Výpony na legpressu

 1. Opěrku legpressu upravíme tak, aby nohy s trupem svíraly úhel 90°. Dle toho umístíme chodidla na opěrnou desku stroje do takové polohy, abychom úhel neporušili.
 2. Nohy jsou propnuté, paty mírně za úrovní desky, tzn. paty musí být volně.
 3. Z této polohy zahájíme výpon.
 4. Ve vrcholné poloze setrváme cca dvě vteřiny, poté s patou pomalu klesneme.

6 komentářů:

No jo, leg day je asi nejomílanější 😀 Taky jej mám ráda, ale zároveň..no, vždyť víme 😀

Já taky klasika jako dřepy, tahy, výpady, zanožování. v domácích podmínkách samosebou člověk nejede takové velké váhy, ale i tak se to dá pěkně procítit, jen chtít 🙂

A abych byla upřímná, tak nejraději asi cvičím záda, triceps a ramena. Mám to v jeden den a nějakým záhadným způsobem mě to vždy nejvíce baví 😀 A jo, možná jsem divná, ale i břicho jedu ráda 🙂 Ok, pak zůstává otázkou ,co vlastně ráda nejedu 😀

No, nejraději ho mají zejména ženy 😀 Já legday miluji, přes to nejede vlak 😀

Jasné no, ale ikdyž nejsou váhy, tak to chce alespoň třeba osu podle mě 😀 Ono když si pak už člověk zvykne na tu posilovnu, tak už to doma tak moc neprocítí 😀

Záda jsou mým druhým nejoblíbenějším tréninkem, a pak ramena 😀 🙂

Břicho taky jedu ráda 🙂 Ikdyž trochu záleží jaký cvik a jak moc mě dorazí trénink partií předtím (břicho jezdím vždy na konci) 😀

Já nikdy nevím, jakou váhu si dát 😀 Nevím totiž, kolik zvládnu a kdy přestat. Ale Leg Day miluju

Tak musíš zkoušet, jinak to nejde 🙂 Každý nepoužívá stejnou váhu 🙂 A ono taky záleží na typu tréninku, jaký cvik zrovna jedeš a tak 🙂 Pokud si nejsi jistá, tak se zkus s někým ve fitku poradit, nebo se zeptat nějakého trenéra 🙂

Ja už chci taky do fitka a mít legday :(( 😀 Nejlepší je stejně rumunský mrtvý tah :3 😀 a potom hip trusty 🙂

Ty nemůžeš ? 😀 A co dřepy ? 😀 Rumuny a hip thrusty jsou super, ale dřepy taky 😀

Moc děkuji za návštěvu blogu a za každý komentář, ať už pozitivní či negativní – chybami se člověk učí 🙂

Leave a Reply