Tvrdohlavá houba (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Kategorie: Animovaný

63% Mimi šéf (2017 / populární )

Mimi šéf je ve skutečnosti velký boss. Navenek sice působí jako roztomilé batole, ale uvnitř je to protřelý byznysmen posedlý obchodními úspěchy. Pracuje pro…

Streamy: HD (CZ Dabing) / HD (EN Dabing + CZ Titulky) / HD (EN Dabing + CZ Titulky) / TS (EN Dabing)

53% Hop (2011)

Hlavním hrdinou snímku je velikonoční zajíček Hop snící o budoucnosti rockové hvězdy. Jednoho dne však Hopa přejede autem Fred, mladý ulejvák, u kterého se v…

Streamy: HD (CZ Dabing)

74% LEGO® Batman film (2017 / populární )

V neotřele odlehčeném duchu, díky kterému se film „LEGO® příběh” stal celosvětovým fenoménem, se dočkal vlastního filmového dobrodružství přirozený vůdce…

Streamy: HD (CZ Dabing) / HD (EN Dabing + CZ Titulky) / TS (EN Dabing) / CAM (EN Dabing)

66% Hodný dinosaurus (2015)

Animovaný film „Hodný dinosaurus” si pohrává s otázkou: Co kdyby asteroid, který jednou provždy změnil život na Zemi, naši planetu minul a obří dinosauři nikdy…

Streamy: HD (CZ Dabing) / HD (CZ Dabing)

74% Hotel Transylvánie (2012)

Málokdo o Draculovi ví, že není jen princem temnoty, ale také vlastníkem stylového Hotelu Transylvánie – luxusního pětihvězdičkového resortu, kde se mohou…

Streamy: HD (CZ Dabing)

56% SpongeBob ve filmu: Houba na suchu (2015)

SpongeBob je mořská houba, která nosí kalhoty, bydlí v ananasu a dělá úžasné krabí hambáče u Křupavého kraba. Jeho dalším poznávacím znamením je, že ho milují…

Streamy: HD (CZ Dabing) / HD (CZ Dabing)

71% Kung Fu Panda 3 (2016)

Jedna z nejúspěšnějších animovaných sérií na světě se vrací a v jejím čele nestojí nikdo jiný než slavný kung-fu bojovník, tak trochu i do šířky urostlý panda…

Streamy: HD (CZ Dabing)

51% Velká oříšková loupež 2 (2017 / populární )

Po událostech prvního filmu musí veverčák Bručoun se svými přáteli zabránit starostovi Oakton City zbourat jejich domov kvůli plánované výstavbě pochybného…

Streamy: HD (CZ Dabing)

81% Jak vycvičit draka 2 (2014)

Ostrov Blp býval místem, kde Vikingové ve dne v noci bojovali s draky. Pak však mladý snílek Škyťák vycvičil draka Bezzubku, spřátelil se s ním a hlavně všem…

Streamy: HD (CZ Dabing) / HD (CZ Dabing)

66% Doporučujeme! Já, padouch 3 (2017 / populární )

Bývalý padouch Gru má problém. Mezi prsty si nechal utéct aktuálně nejhledanějšího zlosyna na světě, a tak ho vyhodili z práce v Antipadoušské lize. Jeho…

Streamy: HD (CZ Dabing) / CAM (CZ Dabing) / TS (EN Dabing)

Field Restaurant

Dostupnost

Precizní servis a vynikající jídlo. To je Field

Pokud chcete zažít opravdu nevšední večer plný prvotřídního jídla vyzkoušejte velice populární Degustační Menu.

Radek Kašpárek = záruka kvality

Známý a respektovaný pan šéfkuchař se postará o to, abyste z Fieldu odcházeli s úžasným gastronomickým zážitkem a budete se těšit na další návštěvu.

Typ podniku

Druh kuchyně

Klíčová slova

FREE RANGE DINING

Field Restaurant popis

Ve Fieldu se nebojí dávat věcem volný průběh. Tvrdohlavá kuchyně šéfkuchaře Radka Kašpárka se pod nekonečně proměnlivým stropem může projevit ve svojí surové, nezkrášlené podobě. Sezónní menu nezakrývají svůj přírodní původ – a někdy doslova návrat ke kořenům. Pole je základ. Vše ostatní je otevřené.

Slovo šéfkuchaře

Slovo Radka Kašpárka: Jsem fanouškem moderní kuchyně s důrazem na přímočarou a nepřikrášlovanou prezentaci surovin. Bez zbytečných okolků servírujeme silné chutě, a naše pojetí pokrmů jsou často velmi neočekávaná.

Hlavní chody

 • Candát, kapusta, čočka, smrk 590 Kč
 • Holub, křížala, brusinka, houba 590 Kč
 • Jehněčí, lilek, fava fazole, šalotka 590 Kč
 • Jelen Sika, dýně, stroček, jeřabina 620 Kč
 • Sele, hrách, řepa, uzené aroma 590 Kč
 • Hruška, topinambur, Porter 250 Kč
 • Mandarinka, čokoláda, mandle, bazalka 250 Kč
 • Nugát, tonka fazole, tvaroh 250 Kč
 • Tvaroh, povidla, slivovice 250 Kč
 • Domácí sýr, ředkev, lískový ořech, popel 320 Kč
 • Husí játra, vínovice, višeň, pistácie 390 Kč
 • Parmice, grep, pórek, ústřice 370 Kč
 • Sob, černý bez, květák, kaštan 390 Kč
 • Brzlík, mořský ježek, česnek, slunečnice 390 Kč
 • Čistec, bryndza, medvědí česnek 350 Kč
 • Halibut, králík, černý česnek, fenykl 370 Kč
 • Kachna, morek, černý ořech, kefír 350 Kč
 • Šnek, kaviár, pórek, lanýž 350 Kč

Rezervujte si místo

Je to snadné, zavolejte přímo do restaurace: +420 222 316 999. Rádi vás uslyší a místo vám zajistí.

Akce podniku

Restaurace a bary v okolí

Les Moules

Pařížská 19, Praha 1 – Staré Město

Public Interest

U milosrdných 12, Praha 1 – Staré Město

M1 Lounge Bar & Club

Masná 1, Praha 1 – Staré Město

Novinky do e-mailu

Přihlaste se k odběru a my vám jednou týdně pošleme vybrané novinky a články přímo do vaší e-mailové schránky. Neunikne vám žádný nový zajímavý podnik ani mimořádná akce.

Spojte se s námi na sociálních sítích

– Objevte zajímavá místa, fotky a příběhy –

Lйиivй vlastnosti Phellinus Linteus

Ohтovec brбzditэ, tradiиnм nazэvanэ Sang-Hwang se pouћнvб v Koreji jako lйиivб houba proti rakovinм. Jejн protirakovinnй ъиinky mб na svмdomн aktivnн sloћka beta-glukan, kterэ stimuluje imunitnн systйm a jeho imunitnн odezvu u lidн, zvншat i na bunмиnй ъrovni. Beta-glukan pшнmo neniин nбdorovй buтky, ale posiluje buтky imunitnнho systйmu tak, ћe mohou inhibovat a zamezit rщst abnormбlnнm buтkбm v tмle. Beta-glukan mщћe bэt takй nбpomocen pшi lйиbм chronickй ъnavy.

Ve vэchodnн medicнnм se traduje, ћe „Ћlutб barva vyrщstajнcн z moruљovnнku mщћe dokonce zachrбnit umнrajнcнho иlovмka.“ Tato legenda je svмdectvнm o vztahu lidн k houbм Sang-Hwang a nalezneme ji v mnoha starovмkэch lйkaшskэch textech pochбzejнcнch z Koreje.

V Koreji se ohтovec brбzditэ uћнvб jako иaj, kterэ se pravidelnм popнjн jako prevence onemocnмnн. V asijskэch zemнch se po staletн uћнvб k lйиbм prщjmщ, krvбcenн a nбdorovэch onemocnмnн. Kromм beta-glukanu obsahuje ohтovec takй lektin. Jsou to dva polysacharid- proteinovй komplexy, kterй stimulujн imunitnн systйm.

Ohтovec brбzditэ je schopen regulovat hladinu cukru v krvi a mщћe bэt nбpomocen v lйиbм cukrovky. Zejmйna se jednб o cukrovku 2. typu, kterй lze sprбvnou dietou a zaиlenмnнm ohтovce do stravy ъиinnм pшedejнt. Lze jej kombinovat i s extraktem z listщ z moruљe bнlй, kterб se tradiиnм pouћнvб takй jako prevence proti diabetu 2. stupnм.

Zmнrnмnн krvбcivэch projevщ

Vlastnost ohтovce zmнrтovat a stavмt krvбcenн je velmi cennб. Lze ji uћнvat pшi nadmмrnйm menstruaиnнm krvбcenн a zastavuje i krvбcenн ve stшevech. V souиasnй dobм je v plnйm proudu vэzkum, kterэ se snaћн zjistit, zda Phlellinus linteus lze pouћнt k lйиbм hemofilie. Hemofilie je zбvaћnб genetickб porucha, kterб inhibuje normбlnн srбћenн krve. Kdyћ hemofilik upadne, odшe se a zaиne mu tйct krev, jeho tмlo to neumн zastavit. Na tuto nemoc dodnes neexistuje uspokojivб lйиba a pro normбlnнho иlovмka drobnй zranмnн, mщћe bэt pro hemofilika fatбlnн.

Extrakt z Phellinus Linteus obsahuje antioxidant znбmэ jako histidin. Antioxidanty jsou v naљem tмle nezbytnй k udrћenн zdravн, protoћe pomбhajн neutralizovat a odstraтovat z tмla volnй radikбly. Ty mohou bэt velmi nebezpeиnй, protoћe poљkozujн buтky a mohou je deformovat natolik, ћe zaиnou rakovinovм bujet.  

Podle Harvard Medical School, vэtaћky z Phellinus Linteus obsahujн lбtky s potenciбlem k protinбdorovй lйиbм. V иasopise British Journal of Cancer se doиteme, ћe houba Phellinus Linteus byla schopna naruљit a omezit vэkon AKT enzymu a tнm zabrбnit dalљнmu rozvoji rakoviny prsu. Ohтovec dovede ъиinnм doplnit lйиbu cytostatiky u rakoviny prostaty a rakoviny tlustйho stшeva se kterэmi mб synergniн pщsobenн a zmнrтuje jejich neћбdoucн ъиinky.

Vэtaћky z ohтovce majн takй antibakteriбlnн vlastnosti. V alkoholovйm extraktu nalezme slouиeniny z CHCI3, n-butanolu a H2O, kterй bojujн proti bakteriнm. Tyto konkrйtnн slouиeniny se ukazujн jako velmi cennй, protoћe jsou schopny bojovat proti bakteriнm rezistentnнch na stбvajнcн lйky. Staphylococcus aureus je velmi tvrdohlavб bakterie. Je odolnб i vщиi antibiotiku methicilinu.

Staphylococcus aureus zpщsobuje rщznй infekce, vиetnм furunklщ a stafylokokovйmu syndromu opaшenй kщћe. Ten se obvykle vyskytuje u kojencщ. Bakterie mщћe takй zpщsobit septickй artritidy, zejmйna u lidн, kteшн pouћнvajн protйzy. Mezi nejzбvaћnмjљн infekcн zpщsobenou kmeny Staphylococcus aureus je infekce srdeиnнch chlopnн. V lйkaшskй terminologii nazэvanб stafylokokovб endokarditidy.

Pomoc pшi prщjmech

Efektivnнm vyhubenнm љkodlivэch bakteriн ve stшevech, Phellinus linteus pomбhб zastavit jakэkoliv prщjem, kterэ je zpщsoben bakteriemi. To je dщleћitй, protoћe nadmмrnй prщjmy mohou zpщsobit dehydrataci a љok. Pokud se nelйин vиas, mщћe mнt prщjem fatбlnн nбsledky. To je dщvod, proи zщstanou иasto pacienti s prщjmy na infuzнch, pokud je prщjem pшнliљ ъpornэ a nedaшн se jej zastavit.

Dysfunkce trбvнcнho systйmu

Ohтovec brбzditэ lze uћнvat i pшi dysfunkcнch trбvicнho systйmu. Existujн situace, kdy stшeva nefungujн sprбvnм, i kdyћ se zdб, ћe by mмly bэt v poшбdku. Jde o nemoci jako je zбcpa aћ po syndrom drбћdivйho traиnнku (IBS). Tyto poruchy jsou иasto dщsledkem љpatnэch stravovacнch nбvykщ, zejmйna sklony ke konzumaci rafinovanэch potravin. Je nezbytnй, aby potrava obsahovala dostatek vlбkniny, kterou naleznete v celozrnnэch vэrobcнch, ovoci a v zeleninм. Tyto poruchy si иasto lidй zpщsobн sami nevhodnou stravou a иastэm uћнvбnнm laxativ. Trбvicн systйm je totiћ navrћen pшesnм tak, aby zpracoval potravu od mнsta vstupu, aћ do mнsta vэstupu jejich zbytkщ. Pokud nмkdo naduћнvб projнmadla, svaly stшev zeslбbnou a to zpщsobuje nбslednй poruchy. Chcete-li pшedejнt zбcpм, je potшeba pravidelnм cviиit a zaшadit do stravy vнce vlбkniny. Vyvarujte se takй sedavйmu ћivotnнmu stylu, protoћe vede k zбcpм, prasklinбm u koneиnнku a hemoroidщm. 

Web site is governed by California law jurisdiction and territorial jurisdiction of the courts in the district of San Jose, California (USA)

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klub chovatelů málopočetných plemen psů (www.kchmpp.cz)

VARIETY PLEMENE ŠIPERKA

Toto plemeno se nevyskytuje v různých varietách.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

První zmínka o šiperkách pochází již z 15. století, kde jsou v kronikách zmiňováni malí černí bezocasí psi. prý byla dříve užívána jako pomocník na lodích. Ale více známou se stala až koncem 17. století. Název plemene schipperke ve vlámštině znamená malý ovčák. Údajným předkem nejen šiperky, ale i belgického ovčáka byl pes leuvenaar, který byl poměrně malý a černý. Kolem rku 1690 byla šiperka oblíbená a vlastnilo ji mnoho ševců, kteří na šiperkách prezentovali na soutěžích bronzové obojky.

Šiperky mimo jiné lovily myši a krysy a v Belgii byli velmi oblíbenými společníky v domácnosti. V roce 1882 byli poprvé vystavovány v belgickém městě Spa. Jejich chov se velmi rozšířil zejména díky královně Marii Henriettě Belgické (manželka Leopolda II.), které se šiperky zalíbily natolik, že si jednu z výstavy rovnou odvezla.

Následně, v roce 1887, došlo k vývozu šiperek do USA a Velké Británie. V roce 1888 byl založen Schipperke Club a také sepsán standard. Jedná se o nejstarší chovatelský klub v Belgii. V roce 1930 byl klub přejmenován panovníkem na Královský klub šiperek. Stejně jako mnoho dalších plemen i šiperku zasáhly světové války. Naštěstí byl chov zachráněn a i dnes se můžeme těšit z tak úžasného plemena jako je šiperka.

Šiperka je ideální rodinný společník, jedná se o velmi zvědavého, veselého a učenlivého pejska. Miluje děti a je pro ně skvělým kamarádem, navíc i děti dokáží šiperku bez problémů ovládat a mohou se s ní věnovat některému kynologickému sportu, velmi oblíbené je agility. Své rodině je tento psík velmi oddaný a rád vám bude dělat společnost při každé aktivitě.

Přestože vzhled by mohl klamat, patří šiperka k ovčáckým psům a je to dobrý hlídač, na nově příchozího vás rozhodně upozorní a k cizím lidem může být nedůvěřivá, dokud neuvidí, že páníček jim důvěřuje. S ostatními zvířaty v domácnosti nemá toto plemeno problém. Od štěněcího věku je vhodné jej zvykat na přítomnost jiných mazlíčků. Šiperka je na svou velikost poměrně temperamentní, ale konflikty nevyhledává.

Šiperka má velkou osobnost, ale vzhledem k lehké ovladatelnosti se hodí i pro začínající kynology. Je velmi inteligentní a dobře se učí, ale někdy může být trochu tvrdohlavá, ale oblíbený pamlsek to rychle spraví. Základní poslušnost zvládne lehce, ráda dělá páníčkům radost, takže se vám bude snažit zavděčit.

Šiperka možná klame svou velikostí, ale je to velmi aktivní psík. Rozhodně ji neuspokojí pár kratší procházek. Potřebuje zaměstnání a ideálně se pořádně vyblbnout, aby byla spokojená, alespoň trochu unavená a nenudila se.

Je to skvělý parťák na běhání či ke kolu, pokud by se někde objevilo nevhodné prostředí, můžete ji naložit do košíku a převést, kam bude potřeba. Šiperka je velmi učenlivá a díky tomu se skvěle hodí pro výcvik a mnohé psí sporty. Její mrštnost a rychlost oceníte při agility, poslušnost při obedienci a dogdancingu. Je to ovčácké plemeno, takže se můžete věnovat i pasení oveček, které šiperky velmi baví.

Díky malé velikosti můžete šiperku zabavit i na zahradě či v případě špatného počasí doma. Ráda se učí, využijte toho k různým trikům a interaktivním hrám.

Šiperka je prostě čiperka!

I když by se mohlo na první pohled zdát na základě dlouhé srsti, že péče o šiperku je náročná, tak opak je pravdou. Srst stačí jednou týdně pročesat, časté šamponování se nedoporučuje. Naopak koupání a plavání má šiperka ráda, vezměte ji v létě k vodě a uvidíte, jak se bude kožíšek lesknout. Dvakrát do roka v období línání se musí počítat se značným množstvím chlupů a každodenním vyčesáváním.

Stejně jako u každého pejska je vhodné kontrolovat délku drápků a v případě potřeby je zkrátit spiciálními kleštičkami. Šiperky mají drápy černé, takže pozor, abyste nestřihli příliš.

Je vhodné pečovat o chrup, aby zoubky byly stále jako perličky. Ideální prevencí proti zubnímu kameni je mechanické čištění zubů, pak nedochází k usazování plaku a následnámu vzniku nežádoucího kamene. Používat můžete různé doplňky stravy, oblíbená je řasa kelpa.

ZAJÍMAVOSTI

V historii bývá na šiperku poukazováno jako na bezocasého psa. Ocásky byly dříve hojně kupírovány, od čehož se v dnešní době již upouští. Existují celkem tři domněnky, jak došlo k rozsáhlé tradici kupírování. Ale jaká z nich pravdivá, to se už asi nikdy nedozvíme.

Podle první se dva ševci snažili uspět v soutěži s obojky a neustále se předháněli, který vyrobí lepší a honosnější obojek. Ten který prohrál byl naštvaná a usekl ocas soupeřově šiperce. Tato úprava se lidem tak zalíbila, že se začalo s hromadným kupírováním.

Druhá domněnka říká, že dvě ševci byli sousedé a šiperka jednoho z nich neustále pobíhala po zahradě toho druhého, toho to rozzlobilo natolik, že šiperce uťal ocásek.

Podle poslední pověry byli šiperky bez ocásku, protože když se plavily na lodích, tak ocáskem často shazovaly věci. Proto lodník ocásek usekl, aby se šiperka mohla po lodi bezpečně pohybovat a nehrozilo, že něco rozbije.

Šiperka je malý psík a moc toho nesní. Můžete ji dopřát to nejlepší a nezruinuje vaši peněženku. Pokud se rozhodnete krmit granulemi, vždy čtěte složení, na prvním místě by se mělo objevit maso, a to nejlépe sušené, pokud je v čerstvém stavu, tak počítejte, že jeho objem se přo zpracování zmenší asi o dvě třetiny. S konzervami zacházejte opatrně, abyste si šiperku zbytečně nerozmlsali. Jakmile okusí něco lepšího, mohla by si pak začít s jídlem vymýšlet. Granule vybírejte podle věku, protože v každém životním stadiu (štěně, dospělý pes a senior) má pes jiné výživové nároky. Orientovat se můžete i podle velikosti. Výrobci často granule rozdělují pro malá, střední a velká plemena.

Pokud vaše šiperka ohrnuje nad granulemi čumáček, nebo jen nevěříte jejich složení a chcete mít přehled o tom, čím krmíte, tak můžete vyzkoušet přirozenou stravu. BARF (z anglického Bones And Raw Food) je oblíbený způsob krmení, při kterém pejskovi podáváte syrové maso, syrové kosti a přílohy v podobě zeleniny či ovoce. Než začnete takto krmit, doporučujeme nastudovat si potřebné informace, protože musíte sestavit vyváženou krmnou dávku tak, aby vašemu pejskovi nic nechybělo. Potřebovat budete místo v mrazáku, ale vzhledem k velikosti šiperky to nebude moc. Maso a ostatní suroviny seženete ve specializovaných obchodech.

Zejména v případě střevních potíží je vhodné krmit vařeným masem, ideálně kuřecím s rýží a mrkví. Jedná se o dietní stravu, která zbytečně nedráždí trávení.

Průměrný věk: 13–15 let

Šiperka je zdravé a odolné plemeno, o čemž svědčí i fakt, že jedinci, kteří jsou přijímaní chovu, nepotřebují žádné zdravotní vyšetření. Přesto mají chovní psi i feny často provedeno vyšetření na luxaci pately (vykloubení čéšky), jež je pro malá plemena velmi časté.

Zodpovědní chovatelé nechávají šiperky vyšetřit i na onemocnění postihující oči – progresivní retinální atrofii (PRA). Zasahuje oční sítnici a způsobuje její degeneraci, v důsledku toho přichází pes postupně o zrak.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Toto plemeno nemá zvláštní nároky. Jedná se o malého psíka, takže jej můžete mít bezproblémů i v bytě, pokud mu poskytnete dostatek pohybu. Šiperce stačí pelíšek ve vaší blízkosti, ale stejně bude určitě spát s vámi v posteli. Během dne klidně může pobývat na zahradě, ale měla by mít k dispozici boudu, do které se může schovat. Šiperka je ráda ve společnosti svých lidí, takže by neměla být na zahradě neustále sama, rozhodně potřebuje vaši pozornost a zaměstnání, aby se nenudila.

Péče o šiperku není náročná a výcvik poměrně jednoduchý, protože se jedná o inteligentní a učenlivé plemeno. Vychovat ji zvládne i začátečník a je to vhodný pejsek pro děti, které šiperka bezproblémů poslouchá.

I přes svou velikost vyžaduje šiperka dostatek pohybu, pár krátkých procházek jí stačit nebude. Hodí se do aktivní rodiny, která ji dostatečně zaměstná.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Chov plemene šiperka zaštiťuje v České republice Klub chovatelů málopočetných plemen psů (KCHMPP). Abyste mohli svého pejska uchovnit, tak musíte splnit podmínky stanovené klubem.

Prvním předpokladem je koupě štěněte s průkazem původu a ideálně předpokladem pro chov a výstavy. Ve věku minimálně 12 měsíců se musíte zúčastnit bonitace, na které je pejsek odborně posouzen komisí a zaznamenají se jeho odhcylky od standardu.

Šiperka nepotřebuje k přijetí do chovu žádná zdravotní vyšetření. Jen se musíte zúčastnit výstavy ve třídě mladých se známkou nejhůře velmi dobrý. Pes musí mít vyvinuté varlata sestouplá v šourku.

Psi i feny mohou být v chovu použiti od 15 měsíců věku, u psů není věková hranice omezena, u fen je chovnost ukončena 8. rokem věku. Klubem jsou povoleny maximálně 3 vrhy za dva dva kalendářní roky s doporučeným schématem: vrh – vrh –pauza – vrh – pauza.

Odchylky jsou definovány standardem, mezi vylučující vady patří: agresivita a bázlivost; nedostatek plemenného typu; vady chrupu (podkud, předkus, zkřížený skus, absence jednoho špičáku, jednoho P3, jednoho horního P4 nebo jednoho dolního P4, jedné stoličky M1 nebo M2, dále také absence jiných zubů nebo čtyř a více zubů (mimo P1); ztráta pigmentu nosní houby, pysků a očních víček; poloklopené nebo svislé uši; dlouhá srst; barva jiná než černá; hmotnost zasahující mimo vymezenou hranici.

MOŽNÁ ZÁMĚNA

Šiperka patří do skupiny FCI číslo 1 k ovčáckým psům a říká se o ní, že je to nejmenší ovčák. S ostatními ovčáckými psy je ovšem těžko zaměnitelná právě díky své velikosti a natolik typickému vzhledu. Toto plemeno však není příliš rozšířené, a proto se určitě setkáte s tím, že lidé nebudou vědět, o koho se jedná. Vzhledově je šiperka podobná špicům.

Německý špic

Špic se objevuje v celkem v 5 velikostních rázech. Se šiperkou může být zaměnitelný malý a případně i střední špic. Na rozdíl od šiperky patří do skupiny 5 FCI ke špicům a primitovním psům. Šiperce jsou podobní vzhledem i velikostí. Kromě černého zbarvení je u nich navíc možné i hnědé, bílé, oranžové a vlkošedé či jiné. Velikost středního špice je 34 cm (+/– 4 cm), u malého špice je kohoutková výška 26 cm (+/– 3 cm). Výška šiperky není ve standardu definována, ale pohybuje se kolem 25–30 cm. Špicové mají dlouhou a hustou srst s podsadou, na krku tvoří výrazný límec stejně jako u šiperky.

Shiba patří stejně jako špic do skupiny 5 FCI. Její zbarvení může být červené, černé se žlutými znaky, sezamové, černé sezamové a červené sezamové. Výška v kohoutku je větší než u šiperky, pohybuje se od 35–40 cm. Shiba má navíc kratší srst bez výrazného límce.

STANDARDNÍ VZHLED

Jedná se o malého a pevně stavěného ovčáka lupoidního typu. Hlava je klínovitého tvaru s poměrně krátkým čenichem a dobře vyvinutou mozkovnou. Tělo je podsasité, krátké, poměrně široké a dobře vyvážené. Končetiny mají jemnou kostru. Díky typické srsti má šiperka poměrně jedinečný vzhled, je hustá a rovná, na krku tvoří límec, hřívu a fiží pro končetiny jsou pak typické kalhotky. Pohlavní dimorfismus je znatelný. Jedná se o oblíbené malé plemeno s ovčáckou povahou.

Toto plemeno má kvadratický rámec těla, tedy kohoutková výška se rovná délce těla. Hrudník je hluboký a sahá až k loktům. Čenichová partie je zřetelně kratší než polovina hlavy.

Výšková hranice není standardem stanovena.

Šiperka má dvojí typ srsti: podsadu i krycí srst. Podsada je měkká a hustá. Krycí srst je hustá, bohatá, rovná, pevná a celkem hrubá, na dotek je suchá a odolná. Nejkratší srst nalezneme na uších. Krátká se objevuje na hlavě, přední straně hrudních končetin, nártech a hleznech. Na zbytku těla se nachází přiléhající středně dlouhá srst. Srst na krku je delší, typicky odstává a vytváří límec, který je jedním z poznávacích znamení plemene. Dlouhá srst kolem krku se nazývá límec, dlouhá srst na zadní straně krku, která pokračuje až ke kohoutku a plecím je hříva, dlouhá srst na hrdle a hrudi, která sahá až mezi hrudní končetiny se nazývá fiží. Na zadní straně stehen se objevují kalhotky, tedy dlouhá srst a bohatá srst, která mívá konce zahnuté dovnitř. Na ocase se nachází středně dlouhá srst jako jinde na těle.

Pro šiperku je typické černé zbarvení, ale podsada může být i tmavě šedé barvy, když ji krycí srst plně překrývá. Toleruje se prošedivění zejména na čumáku u starších jedinců.

Po celém těle těsně přiléhá.

Lupoidního typu. Má klínovitý tvar, ale není příliš dlouhá. Je dostatečně široká a společně s tělem působí v harmonii. Přechod od mozkovny k čenichové partii je zřetelný, ale ne příliš výrazný.

Hormí linie mozkovny a tlamy je paralelní. Čelo je poměrně široké a směrem k očím se postupně zužuje, při pohledu z boku je mírně zaoblené.

Společně s jařmovými jsou mírně klenuté.

Je vyjádřený, ale ne přehnaný.

OBLIČEJOVÁ ČÁST

Nosní houba je malá a vždy černá. Čenich se směrem k ni zužuje, je dobře utvářený, ale ne příliš dlouhý a na konci není tupý. Délka čenichu dosahuje asi 40 % z celkové délky hlavy. Linie jsou rovné.

Těsně přiléhají a jsou černě pigmentované.

Zuby jsou zdravé, dobře vsazené a mají nůžkový skus, ale toleruje se i klešťový skus. Chrup by měl být úplný podle zubního vzorce. Toleruje se absence jednoho nebo dvou P1 a P2. V úvahu není bráno, pokud chybí M3.

Suché a plynule přechází do čenichu.

Hnědé a malé. Mají mandlový tvar, nevystupují, ani nejsou příliš zapadlé. Pro plemeno je typický živý, pronikavý a uličnický pohled.

Oční víčka jsou černě lemovaná.

Velmi malé, trojúhelníkové (ideálně rovnoramenný trojúhelmík), špičaté, vztyčené, pevné, pohyblivé a nasazené vysoko, ale ne příliš blízko u sebe.

Dobře osvalený, silný, středně dlouhý, dobře vsazený do plecí, v afektu je nošen výše. Vypadá velmi mohutně díky typickému límci. Má mírně klenutou horní linii.

Zavalitý, krátký a široký, ale ne příliš těžký či objemný. Ideálně je kvadratický, tedy délka těla těla (od ramenního kloubu k sedacímu hrbolu) se shoduje s kohoutkovou výškou.

Linie hřbetu a beder je pevná a rovná, často od zádi směrem ke kohoutku mírně stoupá.

Velmi zřetelný a ještě navíc zvýrazněný hřívou.

Rovný, silný a krátký.

Široká, silná a krátká.

Vodorovná, široká a rovná. Zadní část je zaoblená (přechod od zádi k zadní straně stehen) podobně jako u morčat.

Při pohledu z profilu je výrazné.

Plynule stoupá od hlubokého hrudníku k břichu, to je mírně vtažené (ani ne visící či vykasané).

Dobře postavené pod trupem s jemnou kostrou.

HRUDNÍ KONČETINY

Při pohledu z jakékoliv strany jsou rovné a zepředu rovnoběžné. Délka od země k lokti přibližně dosahuje poloviny kohoutkové výšky.

Šikmé, dlouhé a normálně zaúhlené.

Dlouhá a přiměřeně šikmá.

Silné a rovné (nevbočené ani vbočené).

Nevystupující a silná.

Rovná, při pohledu zepředu dobře postavená.

Okrouhlé, malé a pevné (kočičí). Prsty jsou klenuté. Drápy jsou krátké, silné a vždy černě pigmentované.

PÁNEVNÍ KONČETINY

Musí být postaveny pod tělem. Při pohledu zezadu jsou naprosto rovnoběžné.

Silně osvalená a dlouhá s bohatou srstí (kalhotkami), díky které vypadají širší.

V linii kyčlí a jsou normálně zaúhlená. Bérce jsou přibližně stejně dlouhé jako stehna.

Nárty jsou poměrně krátké.

Dobře (na přehnaně) zaúhlené.

Stejné jako přední, nebo mohou být delší.

Při klusu je pohyb pružný a pevný, vykročení je přiměřené a posun dobrý. Při pohybu zůstává hřbetní linie vodorovná a končetiny se pohybují paralelně. Lokty se nesmějí vytáčet ven. Pohyb předních končetin by měl být v souladu se zadními končetinami. Při vyšší rychlosti dochází k přibližování končetin.

Vysoko nasazený. Mohou se narodit jedinci bez ocasu, se zakrnělým nebo krátkým ocasem. Kvůli tomu by však neměli být penalizováni. Přirozeně dlouhý ocas dosahuje alespoň ke hleznům, přednostně je nošen dolů ale zejména v pohybu jej může pes i zvedat ale maximálně do horní úrovně trupu a ne výše. Přípustný je i zatočený nebo vysoko nesený ocas.

Dosud největší ulovený tuňák ve sportovním rybolovu

Posádka člunu zpočátku netušila, co má na háčku. Rybářka z Aucklandu využila přepravy z Houhora na severu Nového Zélandu a jen tak z dlouhé chvíle si zarybařila. "Teprve když zabrala, měli jsme pocit, že za sebou taháme vagon," popsala své pocity Donna Pascoe. "Trvalo to dlouho a ryba byla tvrdohlavá, ale to já jsem taky," přisadila si.

Velcí tuňáci se prodávají na dražbách, například v Tokiu se v loňském roce prodal tuňák vážící 222 kilogramů za 34 milionů korun (více o dražbě zde). Donna jako sportovní rybářka však po zvážení a změření pustila zvíře zpět do moře.

Z kratochvíle se však vyvinul téměř pětihodinový boj s tuňákem obecným, zvaným obecně bluefin, který má potenciál zapsat se do knihy rekordů Mezinárodní asociace sportovního rybaření. V současné době se pracuje na ověření loňského úlovku rybáře Kevina Bakera, který ulovil tuňáka těžkého 352,5 kilogramu. Předchozí rekord činil 332 kilogramů, nepodařilo se jej však ověřit.

Kolem lovu tuňáka obecného se kupí vášně. Například ve vodách Středozemního moře a východního Atlantiku byl přijat zákaz lovu, protože se ocitl na pokraji vyhynutí. Celosvětově se jeho lov za několik posledních desetiletí zmnohonásobil.

Průmyslový lov pomocí vakových sítí a longliningu vede kromě devastace populace tuňáka také k vedlejším škodám, protože decimuje ohrožené mořské želvy, ptáky a savce.

Leave a Reply