Topická léčba infekce hubovými nehty (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Lupénka vás uЕѕ nemusí tíЕѕit

Poradna pro pacienty s lupГ©nkou

ProstЕ™ednictvГ­m tГ©to poradny mГЎte moЕѕnost poloЕѕit VaЕЎe dotazy odbornГ­kЕЇm v oblasti dermatologie.

Vyhrazujeme si prГЎvo nezveЕ™ejЕ€ovat nevhodnГ© otГЎzky.

TopickГЎ lokГЎlnГ­ lГ©ДЌba

Dobrý den, co se mЕЇЕѕe stát pЕ™i nepravidelném pouЕѕívání kotikosteroidЕЇ v místД› genitálu? DД›kuji.

Dobrý den, mám zaДЌínající lupénku v kštici a po stranách pokoЕѕky hlavy. JiЕѕ jsem navštívila dermatologa a ten mi pЕ™edepsal belosalic. po nД›m je to chvíli dobré, ale poté pЕ™ijde zhoršení. Jediné co mi proti svД›dД›ní pokoЕѕky hlavy pomáda je šampon Headshouders ( dennД› ) . Mohu se zeptat existuje nД›co, po ДЌem by se mi nemastili vlasy a zároveЕ€ bych se zbavila lupénky

dobrý efekt má kombinování bД›Еѕné vlasové kosmetiky a léДЌivých pЕ™ípravkЕЇ. Dehtové šampony mají i pЕ™es svЕЇj typický zápach stále své místo v udrЕѕovací léДЌbД› lupénky. Mají dobrý protizánД›tlivý charakter. Z léДЌivých pЕ™ípravkЕЇ se nyní uЕѕívají kortikoidní preparáty i s deriváty vitamínu D do kštice na pЕ™edpis. BohuЕѕel kaЕѕdý pacient si však musí svoje doplЕ€kové pЕ™ípravky vyzkoušet sám a zjistit, co mu vyhovuje.

JiЕѕ 4.rokem mД› trápí lupénka ve vlasech. Poslední rok se problém prohloubil, kromД› šupin (které bych ještД› zvládala), mД› trápí nepЕ™etrЕѕité a úporné svД›dД›ní pokoЕѕky hlavy, proti kterému mi nic nepomáhá.

Moc prosím o radu a moc dД›kuji pЕ™edem.

dД›kuji Vám za dota. Na lupénku v hlavД› máme k dispozici šampon s kortikosteroidem, který je ale jen na lékaЕ™ský pЕ™edpis, a to Clobex, který velmi ulevuje svД›dД›ní. V kombinaci s volnД› prodejným šamponem Mediket Ictamo dokáЕѕe velmi stav vlasové pokoЕѕky zlepšit. DoporuДЌuji Vám tedy navštívit dermatologa, který šampon pЕ™edepíše.

S podzravem MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den , mám lupenku v oblasti tЕ™ísel pokaЕѕdé koupeli to svД›dí tak bych se chtД›l zeptat ДЌím bych to mohl promazávat dД›kuji.

Dobrý den, dД›kuji Vám za dotaz. ZáleЕѕí ale na tom, jak projevy lupénky vypadají. NД›kdy jsou suché, nД›kdy v tД›chto oblastech mohu mokvat. LéДЌba se potom liší. Navíc mЕЇЕѕe v tД›chto místech ДЌasto druhotnД› být i houbová infekce. DoporuДЌuji urДЌitД› neaplikovat Еѕádné masti, které mohou v tД›chto lokalizacích projevy zhoršit, kdyЕѕtak krémy nebo ichtamolovou pastu(Vitella Ictamo) a nejlépe bude navštívit dermatologa. MUDr. Jorga Fialová

je mi 42 a asi pЕ™ed 5 lety mi diagnostikovali nehtovou lupénku. Byl mi pЕ™edepsán vit.D., který jsem pouЕѕívala asi pЕЇl roku. Nyní je lupénka trochu lepší (neodchlipují se mi nehty, nedД›lají Еѕlutavé skvrny), ale stále to nevypadá hezky. Rýhy, ДЏolíky, ustupování nehtových lЕЇЕѕek, olupovaní kЕЇЕѕe kolem nehtЕЇ. Jakou další léДЌbu byste mi prosím doporuДЌili a je moЕѕné a vhodné nechat si udД›lat umД›lé (gelové) nehty? DД›kuji Simona

Dobrý den, lupénka nehtЕЇ je velmi obtíЕѕnД› léДЌitelná lokálními pЕ™ípravky a pro vД›tší úДЌinnost je tЕ™eba pouЕѕít léky systémové. Co se týká gelových nehtЕЇ, tak záleЕѕí, jaký typ postiЕѕení nehtЕЇ máte, tedy bude-li gel moЕѕné nanést. Ale urДЌitД› opatrnД› i vzhledem k vámi popsanému postiЕѕení kЕЇЕѕe. S pozdravem MUDr. Jorga Fialová

Léčba atletické nohy

S léčbou začněte ihned, jak zpozorujete příznaky atletické nohy.

Topická antimykotika (léčivé přípravky nanášené přímo na postiženou pokožku) představují běžný a poměrně komfortní způsob, jak se s atletickou nohou poprat. Antimykotické přípravky účinně napadají hlavní typy plísní, které způsobují infekci, včetně dermatofytů. Snadno se aplikují a jsou dost silná na to, aby pronikala do kůže a ulevila tak od příznaků kožních plísňových onemocnění.

Atletická noha je onemocnění smíšené – způsobeno je plísněmi, ale může být zhoršeno další infekcí bakteriemi nebo kvasinkami. Pokud již k této infekci došlo, bude nutné použít léčivé přípravky, které odstraní všechny druhy přítomných patogenních organismů. Léčivé látky, které se k léčbě atletické nohy používají, jsou například tyto:

 • Bifonazol a klotrimazol – obě jsou antimykotika, která vykazují i určité antibakteriální vlastnosti

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Navštivte lékaře, pokud si nejste jistí diagnózou anebo pokud vaše příznaky po léčbě přetrvávají.

Pokud jste těhotná, konzultujte antimykotickou léčbu se svým lékařem.

Nezapomeňte!

I když se zdá, že příznaky atletické nohy ustoupily, musíte dokončit celou léčebnou proceduru, abyste zajistili úspěšné vyléčení infekce.

Prevence atletické nohy

Příznaky atletické nohy

Produkty k léčbě plísní

ČTĚTE PEČLIVĚ PŘÍBALOVOU INFORMACI.

Canespor 1x denně krém, Canespor 1x denně roztok a Canespor 1x denně sada na nehty jsou volně prodejné léčivé přípravky k vnějšímu použití. Obsahují léčivou látku bifonazol. Canesten krém je volně prodejný léčivý přípravek k vnějšímu použití, obsahuje léčivou látku clotrimazol.

Psoriáza /lupénka/ je jedním z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění postihující především kůži, avšak kromě pokožky může postihovat též nehty a klouby. Nemoc postihuje přibližně 2-3% europoidní populace, její výskyt může být však častější. Průběh tohoto onemocnění nelze předvídat. U některých lidí nemoc propukne jednou nebo dvakrát a pak se stáhne do trvalé remise, zatímco jiní lidé bývají postiženi vážným stupněm nemoci po celý život. Psoriáza může být spojená s destruktivním onemocněním kloubů (takzvanou psoriatickou artropatií), která postihuje zhruba 15 % osob trpících psoriázou.

Kdo bývá postižen psoriázou?

Psoriáza se vyskytuje ve stejné míře u mužů jako u žen. Může se rozvinout v jakémkoli věku, avšak k propuknutí nemoci obvykle dochází u osob ve věku mezi 15. a 40. rokem života. V průběhu života může docházet k opakovaným výskytům nemoci.

Jaké jsou příčiny psoriázy?

Příčiny psoriázy nejsou zcela známy. U některých lidí je pravděpodobnost rozvinutí psoriázy vyšší než u druhých, a to zejména tehdy, pokud u nich v rodině někdo tímto onemocněním již trpí. U jiných osob může být spouštěcím momentem nějaký externí faktor, například poškození nebo infekce kůže, působení ultrafi alového záření, působení určitých léků (např. lithia), nadměrné požívání alkoholu, kouření tabáku, psychický stres, atd. Psoriáza není nakažlivá.

Vnější vrstva kůže (epidermis) se skládá z několika vrstev buněk, které se při dozrávání pohybují směrem k povrchu kůže. Tyto buňky nakonec odpadávají a jsou nahrazovány mladšími buňkami zespodu. Jedná se o nepřetržitý proces a doba, za kterou nová buňka dozraje a odloupne se, činí přibližně 4 týdny. V případě psoriázy je tento koloběh z dosud neznámých důvodů výrazně urychlen a trvá pouhé asi 4 dny.

Jak vypadá psoriáza?

Psoriáza se obvykle projevuje ve formě dobře ohraničených, červených, šupinatých kožních lézí (takzvaných ložisek), které se vyskytují na různých částech těla. Místa výskytu, počet a stupeň závažnosti ložisek se u každého pacienta liší. Existuje několik různých typů psoriázy:

Chronická ložisková psoriáza

Kapkovitá (guttate) psoriáza

Erytrodermická a pustulární (vředovitá) psoriáza

Jaké jsou běžné příznaky psoriázy?

Léze psoriázy jsou svědivé a zanícené a mohou se vytvářet bolestivé praskliny. Zhruba u poloviny osob postižených psoriázou se mohou objevit změny na nehtech na rukou a nohou.

U osob, u kterých se ve spojení s psoriázou dostaví potíže s klouby, se projeví ztuhlost a bolestivost kloubů, a to obvykle na kloubech prstů na rukou a na nohou.

Mnoho lidí postižených psoriázou se vedle fyzických problémů potýká s problémy snížené kvality života. Tito lidé se trápí kvůli svému vzhledu a může se u nich projevit ztráta sebedůvěry, která má dopad na veškeré aspekty jejich života, včetně osobních vztahů a zaměstnání. Lidé, kteří lupénkou netrpí, často mívají na toto onemocnění nesprávný názor – mnoho lidí se například domnívá, že psoriáza je nakažlivá nebo že člověk postižený psoriázou je „nečistý“.

Takové domněnky často vedou k tomu, že se pacient postižený psoriázou za svou nemoc stydí.

Jaké jsou možnosti léčby?

Psoriáza je nevyléčitelné onemocnění. Léčba psoriázy je spíše zaměřena na kontrolu příznaků než na samotné vyléčení nemoci.

Většina pacientů trpí mírným až středním stupněm onemocnění a v takových případech obvykle postačuje léčba aplikovaná přímo na kůži (topická léčba).

Topická léčba spočívá v nanášení krémů, mastí a emulzí – například hydratačních přípravků (pro zvlhčení kůže a omezení tvorby šupin), steroidních krémů (na snížení zánětu), přípravků s vitamínem D (na zpomalení koloběhu zrání kožních buněk) a preparátů s uhelným dehtem (na snížení zánětu).

Druhy topické léčby nemusí být u pacientů oblíbené, neboť příslušná léčiva mohou být velmi mastná, mohou nepříjemně zapáchat a také špinit oblečení. Závažnější stupeň onemocnění (vážné onemocnění z hlediska klinického, nebo jako nemoc, která má nepříznivý dopad na kvalitu života pacienta) bude vyžadovat agresivnější léčbu prováděnou v nemocnici.

Léčba spočívá v podávání takových léků, jakým je například metotrexát (na zpomalení zrání kožních buněk) a cyklosporin (na potlačení aktivity imunitního systému), apod. Používat se může též fototerapie, která využívá formy ultrafi alového světla. Pacienta, který takové typy léčby podstupuje, je nutno pozorně sledovat, neboť může dojít k rozvinutí toxických vedlejších účinků.

Světelná terapie BIOPTRON při psoriáze

Světelná terapie BIOPTRON může pomáhat léčit taková kožní onemocnění, jakým je psoriáza, na základě zmírnění bolesti a zánětu a podporou hojivé reakce v kožních lézích.

Jak mám používat světelnou terapii BIOPTRON, jestliže mám psoriázu?

Je to velmi snadné! Světelná terapie BIOPTRON je naprosto bezpečná a její použití je velmi jednoduché. Přístroj světelné terapie BIOPTRON lze snadno umístit tak, aby léčebné světlo dopadalo na kteroukoli oblast s výskytem psoriázy (hlavu, ruce, nohy atd.). Terapie by se měla na každou postiženou plochu aplikovat po dobu 4 až 10 minut na každou proceduru jednou až dvakrát denně tak dlouho, dokud bude třeba a dokud nebude patrné zlepšení.

Přiložené soubory

Související produkty

 • Sterilní Oxy Sprej Kod: PAG-961-250S Sterilní Oxy Sprej je přírodní a jedinečný produkt pro péči o pokožku, který svým složením poskytuje lidské pokožce hydrataci a vitalitu.
 • BIOPTRON MedAll Kod: MED-004 (včetně stojanu a OXY spreje)Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt ».
 • BIOPTRON Pro 1 Kód: MED-002-TS (se stolním stojanem a OXY sprejem)Možné dokoupit podlahový stojan, kód: PAG-991-FS Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kont.
 • BIOPTRON 2 Kod: PAG-880-SET (včetně podlahového stojanu, kód: PAG-883-Y) Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt ».
 • Barevné filtry – BIOPTRON Compact III Kod: PAG-865 Ohledně ceny kontaktujte svého nejbližšího obchodního konzultanta Zepter Medical. Klikněte na Kontakt » .

Nejsou žádné komentáře

Regionální obchodní kancelář Medical, Ostrovského 253/3, 150 00 Praha 5, Tel: 774 749 995 Marcela Dolanová

Diagnostika a léčba dermatofytóz

Autor: Jana Hercogová

Dermatofytózy jsou vyvolávány dermatofyty a jsou klasifikovány podle toho, kterou část těla postihují. U prepubertálních dětí se nejčastěji vyskytují tinea corporis a tinea capitis, zatímco u dospívajících a dospělých se s větší pravděpodobností vyvinou tinea inguinalis, tinea pedis a tinea unguium (onychomykóza). Klinická diagnostika nemusí být vždy spolehlivá, neboť stejné léze jako v případě dermatofytóz se mohou tvořit také při jiných onemocněních. Například u tinea corporis hrozí záměna za ekzém, u tinea capitis za alopecia areata a u onychomykózy za dystrofii nehtů na nohou vzniklou v důsledku opakovaných nezávažných traumat. Lékaři by si měli podezření na onychomykózu a tinea capitis potvrdit za pomoci testu s hydroxidem draselným nebo kultivací. Tinea corporis, tinea inguinalis a tinea pedis obecně reagují na levnou topickou léčbu, např. krémy s obsahem terbinafinu či butenafinu, ale při rozsáhlém postižení, selhání topické terapie, u imunokompromitovaných pacientů nebo u závažné „mokasínové“ tinea pedis mohou být indikována perorální antimykotika. Perorální podávání terbinafinu je vzhledem ke snášenlivosti, vysoké četnosti vyléčení a nízké ceně farmaka léčbou první linie u tinea capitis a onychomykózy. Fungální absces bychom měli léčit griseofulvinem, pokud jako jeho vyvolávající patogen nebyl prokázán Trichophyton. Není‑li fungální absces ve vlasaté části hlavy léčen promptně, hrozí jizvení a trvalá ztráta vlasů.

Tinea infections are caused by dermatophytes and are classified by the involved site. The most common infections in prepubertal children are tinea corporis and tinea capitis, whereas adolescents and adults are more likely to develop tinea cruris, tinea pedis, and tinea unguium (onychomycosis). The clinical diagnosis can be unreliable because tinea infections have many mimics, which can manifest identical lesions. For example, tinea corporis can be confused with eczema, tinea capitis can be confused with alopecia areata, and onychomycosis can be confused with dystrophic toenails from repeated low‑level trauma. Physicians should confirm suspected onychomycosis and tinea capitis with a potassium hydroxide preparation or culture. Tinea corporis, tinea cruris, and tinea pedis generally respond to inexpensive topical agents such as terbinafine cream or butenafine cream, but oral antifungal agents may be indicated for extensive disease, failed topical treatment, immunocompromised patients, or severe moccasin‑type tinea pedis. Oral terbinafine is first‑line therapy for tinea capitis and onychomycosis because of its tolerability, high cure rate, and low cost. However, kerion should be treated with griseofulvin unless Trichophyton has been documented as the pathogen. Failure to treat kerion promptly can lead to scarring and permanent hair loss.

Diagnostika a léčbadermatofytóz

Prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA

Autoři předkládají doporučení, jak diagnostikovat a léčit mykotické infekce působené vláknitými houbami, tj. dermatofyty. Protože jsou to praktičtí lékaři, je vidět řadu rozdílů v přístupu jak k diagnostice a léčbě, tak i ke klasifikaci jednotlivých nozologických jednotek, které jsou navíc ve Spojených státech amerických tradičně nazývány jinak než v Evropě. Už samotný název článku „diagnostika a léčba tinea infections“ nedává žádný smysl, neboť „tinea“ je klinické označení pro infekci působenou vláknitými houbami. Podobně používat jako synonyma „tinea unguium“ a „onychomykóza“ není správné (onychomykóza má více příčin, způsobují ji nejen dermatofyta), stejně jako „tinea versicolor“ a „pityriasis versicolor“ (jde o chorobu působenou kvasinkami, nikoli o tineu, tedy jen druhý název je správný). Článek problematiku dermatofytóz velmi zjednodušuje a neuvádí hlavní dělení těchto dermatomykóz, tzn. na infekce superficiální a infekce hluboké, což má zásadní význam pro léčbu. V českém překladu je nesprávně užit opakovaně termín „fungální absces“ pro kerion, chybí zmínka o dalším projevu hluboké dermatofytózy postihující kštici (scutulum).

Mykotické infekce se dělí z různých hledisek: podle původce, podle toho, kde se tento agens vyskytuje (v půdě, u zvířat, u lidí), podle lokalizace nebo hloubky postižených struktur kůže. Základní dělení je na povrchové (postihují rohovou vrstvu epidermis, vlasy/chlupy a nehty), hluboké (infekce škáry a podkoží, některá dermatofyta mohou působit i hluboké dermatofytózy kštice) a systémové. Superficiální dermatomykózy jsou buď nezánětlivé (pityriasis versicolor), nebo zánětlivé – dermatofytózy (předmět tohoto sdělení) a kandidózy.

Dermatofytózy mají tři hlavní původce – rody Trichophyton, Microsporum a Epidermophyton, nejčastější příčinou dermatofytóz jsou s výjimkou tinea capitis druhy Trichophyton rubrum a Trichophyton mentagrophytes. Poslední jmenovaný druh má navíc dvě varianty – Trichophyton mentagrophytes var. mentagrophytes (zoofilní typ, přenášený na člověka ze zvířat) a Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale (antropofilní typ, přenášený z člověka na člověka).

Typickou kožní lézí tinea superficialis na hladké kůži (trupu, obličeji, končetinách) je červený, ostře ohraničený plak (plochá široká léze nad niveau okolníkůže), s vyvýšenými okraji, na kterých jsou šupiny a v případě akutního průběhu i pustuly. Tyto kožní léze se jednak kontaktem s nemocnou kůží šíří na další místa na těle a jednak se rozšiřují do plochy. Důležitým subjektivním příznakem je svědění, důležitým objektivním příznakem jsou šupiny na okraji, nebo pokud mají léze tzv. formu iris (mají soustředné kruhy připomínající duhovku nebo terč), i na těchto anulárních projevech. Důvodem přítomnosti šupin na povrchu plaků je fakt, že mikroskopické houby se nacházejí ve stratum corneum pokožky. V klinické praxi je důležité znát různé klinické podoby povrchových dermatofytóz, včetně jejich variant. V USA se používá řada názvů, které se u nás nepoužívají (např. tzv. atletická noha je označení pro tinea pedis interdigitalis, „mokasinový typ tiney“ je hyperkeratoticko‑skvamózní tinea pedis). Vezikulózní tinea pedis se manifestuje v podobě puchýřků v klenbě nohy.

Diferenciální diagnostika tinea superficialis na hladké kůži je široká, jak autoři ukazují v přehledných tabulkách. Ráda bych zdůraznila, že pro odlišení jiných dermatóz autoři článku nezmiňují predilekční lokalizace – zatímco tinea vzniká v místě kontaktu s infekčním agens, kožní léze jsou proto na těle asymetricky rozšířeny a nemají typickou lokalizaci, o většině nemocí, jež je třeba odlišit, to neplatí. Psoriáza chronicky stacionární neboli plaková postihuje obvykle symetricky kůži nad lokty, koleny, křížovou oblast a kštici. Atopický ekzém je symetrický na končetinách i trupu a obličeji, u dětí často probíhá pod obrazem „pulpitis sicca“ neboli lamelózního olupování kůže na ploskách (často mylně považováno za superficiální dermatofytózu). Terčovité léze erythema multiforme jsou obvykle na dlaních, ploskách a nikdy nemají šupiny (nejde o zánět epidermis), podobně jako fixní lékový exantém či granuloma anulare. A pokud u některých dalších klinických jednotek šupiny přítomny jsou, jsou v celém rozsahu lézí, nejen na okraji (psoriáza, numulární ekzém). Šupiny na okrajích primárního plaku pityriasis rosea Gibert naopak jsou podobně distribuovány a i výsev vícečetných, menších sekundárních lézí s odstupem týdne může činit diferenciálně diagnostický problém. Ráda bych upozornila na fakt, že autoři opomenuli zmínit iniciální stadium mycosis fungoides, T‑buněčného kožního lymfomu a sekundární stadium syfilidy. Obě tyto klinické jednotky mohou probíhat pod obrazem mnohočetných červených nesvědivých makul až plaků se šupinami na povrchu, lokalizovaných na trupu.

Ze všech uvedených důvodů se domnívám, že doporučení léčit dermatofytózy hladké kůže pouze na základě klinického obrazu může být mnohdy obtížné i pro dermatologa. Pokud jsou anamnéza a klinický obraz typické, lze připustit zahájení léčby topickými antimykotiky, ale nedojde‑li ke zlepšení či zhojení lézí do dvou týdnů, je třeba odeslat pacienta k dermatologovi ke stanovení diagnózy. Úloha kožního lékaře je však zároveň velmi ztížená, protože kultivace původce z kožních lézí již ošetřovaných antimykotiky je prakticky nemožná. Dermatolog musí nejprve antimykotickou léčbu přerušit a teprve s odstupem buď provést vyšetření v louhovém preparátu (mikroskopické vyšetření s 20% KOH, jehož výsledek má zkušený dermatolog okamžitě, eventuálně do dvou hodin), nebo odebrat po otření kožní léze alkoholem pomocí sterilního tupého skalpelu šupiny z okraje lézí, které se kultivují na Sabouraudově glukózovém agaru (výsledek je za tři až čtyři týdny). Protože tyto obě varianty jsou problematické a oddalují stanovení diagnózy, v praxi se často přistupuje k provedení probatorní excize a dermatohistopatologickému vyšetření za použití barvení PAS. Správnou klinickou praxí by proto mělo být nejprve provedení mikroskopického vyšetření s pomocí KOH (louhového preparátu), eventuálně současného odběru na kultivaci a teprve poté zahájení léčby.

Zatímco u superficiální dermatofytózy kůže může dermatolog diagnózu určit bez laboratorních vyšetření, při podezření jak na hlubokou tineu kůže i kštice, tak na onychomykózu jsou louhový preparát a kultivace etiologického agens nezastupitelné. Proto lékař, který nemá možnost provést sám mikroskopické vyšetření, by měl pacienta odeslat na specializované pracoviště. Samotná problematika diferenciální diagnostiky tinea capitis i tinea unguium je totiž ještě složitější a i provedení odběru na kultivaci je třeba znát. Zahájení léčby systémovými antimykotiky bez předchozího přímého průkazu původce nejen že není lege artis, ale neodpovídá v případě fluconazolu ani podmínkám úhrady ze zdravotního pojištění. V praxi se setkáváme nejčastěji s lichen planus nebo psoriázou, eventuálně s různými onychodystrofiemi (včetně geneticky podmíněných – pachyonychia congenita) postihujícími nehtové ploténky, které byly opakovaně neúspěšně léčeny systémovými antimykotiky bez předchozího vyšetření a stanovení diagnózy.

Podobně jako jsou odlišně nazývány typy dermatofytóz, liší se i doporučená léčba. Lze zobecnit, že nejprve používáme topická léčiva a při neúspěchu léčby nebo při větším rozsahu onemocnění přistupujeme k systémové terapii. Hluboké dermatofytózy vyžadují vždy léčbu systémovou, podobně jako je tomu v případě imunosuprimovaných nemocných. Připadá mi zvláštní zdůraznění jen některých antimykotik a opomenutí jiných. Chybí též zmínka o možnosti využít topická léčiva připravovaná magistraliter s důrazem na vhodné vehiculum pro konkrétní lokalizaci. Např. pro onychomykózu je vhodné využívat laky a roztoky, na hladkou kůži krémy a masti, do kštice roztoky atd. Antimykoticky působí řada různých léků, které lze kombinovat se specialitami. Důvodem může být minimální využívání magistraliter léků v USA na rozdíl od ČR. Důležitou součástí léčby je správně vysvětlit pacientovi, jak aplikovat antimykotika (nestačí jen na samotnou kožní lézi, ale i do širšího okolí) a jak onemocnění předcházet, včetně dezinfekce oděvu či obuvi.

Předložený článek by měl upozornit na rozmanitost klinických obrazů dermatofytóz, na nezbytnost přímého průkazu etiologického agens před zahájením terapie a nezastupitelnost mezioborové spolupráce. Na závěr mi dovolte připomenout, že dermatologická mykologie má v ČR velkou tradici, v minulosti byla doménou kožních klinik, ze kterých se v poslední době pomalu přesouvají mykologické laboratoře do centrálních mikrobiologických. Diagnostika paradoxně sice pokročila, ale nemusí být vždy dostupná. Proto znalost provedení poměrně jednoduchého louhového preparátu v ordinaci dermatologa může být alternativou ke kultivačnímu vyšetření. Úlohou praktického lékaře je včas na dermatofytózu pomyslet, pacienta v případě jasného nálezu léčit nebo odeslat k dermatologovi a nezapomenout na hlášení infekční nemoci při hromadném výskytu.

Další články z této rubriky

Jste odborný pracovník ve zdravotnictví?

Tyto stránky jsou určeny odborným pracovníkům ve zdravotnictví. Informace nejsou určeny pro laickou veřejnost.

Topická léčba infekce hubovými nehty

Chci se registrovat

PЕ™ihlГЎЕЎenГ­

Zadejte prosГ­m svГ© heslo do proLГ©kaЕ™e.cz, abychom ovД›Е™ili, Еѕe jste to opravdu Vy.

Jste lГ©kaЕ™ a jeЕЎtД› nemГЎte ГєДЌet?

CelГЎ sluЕѕba a vstup je zdarma.

TopickГЎ lГ©ДЌba psoriГЎzy

KreditovanГЅ kurz

Autor kurzu: MUDr. Lucie JareЕЎovГЎ

OdbornГ© spoleДЌnosti

ZajГ­mavГ© odkazy

© 2008-2018 MeDitorial | ISSN 1803-6597 | Aktualizace: 3.4.2018

Jak léčit seboreu

Co je seboroická dermatitida?

Slovo seborea v překladu z latiny znamená nadměrnou produkci kožního mazu. Seboroická dermatitida je změna sekreční funkce mazových (sebaceálních) žláz a chemického složení produkovaného nimi sekretu (výměšku). Porucha funkce mazových žláz vede k rozvoji seboroické dermatitidy (seborea) na pokožce hlavy. Tento patologický stav je nejčastěji způsoben hormonální nerovnováhou. Při poruše funkce sebaceálních žláz se potlačují baktericidní vlastnosti mazové sekrece. Toto onemocnění postihuje zejména dospělé a dospívající, a představuje vážný estetický, psychologický a zdravotní problém. Seborea je charakterizována chronickým průběhem s častými recidivami. Při absenci adekvátní léčby onemocnění může být komplikováno akné, seboroickým ekzémem a dermatitidou.

Seboroická dermatitida příznaky

Klinický obraz se liší v závislosti na formě onemocnění. V klasickém průběhu nemoci zpočátku vzniká suchá pokožka, a pak mastná seborea pokožky hlavy za zadní části hlavy až k hranici růstu vlasů. Při absenci léčby seborey je zasažena i hladká kůže.

Současně vznikají příznaky suché a mastné formy onemocnění: vlasová pokožka hlavy se stává suchá a šupinatá, vlasy jsou tenké a křehké, zatímco obličej, krk, horní část zad a hrudník jsou velmi mastné, lesklé, se zánětlivými prvky.

V četných klinických a laboratorních studiích bylo zjištěno, že hlavní roli v rozvoji seboroické dermatity ve vlasech a vzniku lupů hrají kvasinky Pityrosporum ovale, které jsou stálými obyvateli zdravé lidské kůže. Během celého života tyto mikroorganizmy parazitují na pokožce a vyživují se produktem sekrece mazových žláz. Za nepříznivých podmínek je však narušena ochranná funkce pokožky a ztratí se kontrola nad růstem patogenní mikroflóry. V důsledku toho začíná intenzivně se množit a stává se příčinou seboroické dermatitidy.

Jak již bylo zmíněno hlavním patogenetickým faktorem onemocnění s lokalizací na pokožce hlavy je kvasnika Pityrosporum ovale. To je jediný představitel biocenózy pokožky hlavy, který obvykle činí 30-40% z celkové flóry. V souvislosti s vnitřními nebo vnějšími nepříznivými faktory kvasinková kolonie se zvyšuje až do 60 % s nejvyšší koncentrací vedle mazových žláz, jejichž výměšek je živnou půdou pro Pityrosporum ovale. Ztráta kontroly nad růstem kvasinek, v důsledku snížené imunity, přispívá k progresí seboroické dermatitidy.

Mastná seborea se obvykle rozvijí u mladých žen a je doprovázena vegetativní neurózou. Tvorba kožního mazu se zvyšuje v pubertě (10-14 let) nerovnoměrně na všech seboroických oblastech: zvýšená sekrece tekutého kožního mazu je především na obličeji a vlasové pokožce. Výsledkem je, že kůže stává se lesklá, někdy s papulopustulárním akné. Prodloužený průběh mastné seboroické dermatitidy u mužů může být doprovázen alopecií. Mírná forma mastné seborey s malým množstvím nezánětlivých akné na nose u dospívajících je tak běžná, že je považována za normu (fyziologická seborea).

Suchá seborea je projevem snížené tvorby kožního mazu, který doprovází odlupující šupinky vlasové pokožky (lupy). Suchá seborea se objevuje jako důsledek snížení imunity v důsledku intenzivního emočního nebo fyzického stresu a špatné výživy. Cyklus přirozeného odlupování kožních buněk se snižuje, vznikají lupy, porušuje se struktura vlasů (vlasy se stávají tenčími, suchými a křehkými), může dojít k vypadávání vlasů.

Při smíšené seboreji pacient může mít příznaky suché a mastné seborey na stejných oblastech pokožky.

Každý člověk má mazové žlázy. U malých dětí většina žláz je v nefunkčním stavu a začínají plnohodnotně fungovat jen v období puberty. U starších lidí se postupně snižuje počet těchto struktur pokožky. Žlázy produkují sebum, které pokrývá povrch pokožky tenkou vrstvou a chrání ji a vlasy před přesycháním. Při hyperfunkcí mazových žláz, která vzniká z určitých příčin, začnou produkovat o 1,5 krát více seba s pozměněným složením: menší množství kyseliny linolové je změněno zvýšením pH kůže, což znamená, je nachýlnější k infekcím. Zatímco hypofunkce žláz vede ke ztenčení kůže a přesychání. Kvůli nedostatku tuku její přírozená ochranná funkce je porušena.

Seborea často doprovází stavy, při kterých tělo prochází hormonálními změnami (klimakterium, těhotenství, puberta atd.), a nazývá se benigní nebo fyziologická, protože po normalizaci hladin hormonů odeznívá i toto onemocnění. Hormonální změny mohou být způsobeny užíváním hormonálních léků (například antikoncepce, anabolické steroidy) – v tomto pří je riziko rozvoje seboroické dermatitidy. U některých patologií endokrinního systému je pravděpodobný rozvoj seborey (dysfunkce štítné žlázy a pohlavních žláz, nádory vaječníků, varlat a nadledvin, diabetes mellitus). Náchylnost k poškození vlasové pokožky vzniká z paralýzy těla a hlavových nervů, a také z schizofrenie, Parkinsovy nemoci, epilepsie. U pacientů se závažnou formou imunodeficiencí například u nemocných s AIDS, seborea se objevuje v 80% případů.

Podle průběhu onemocnění se rozlišují tři klinické formy seboroické dermatitidy:

Mastná: vyskytuje se při hyperfunkci mazových žláz a nadměrné sekreci kožního mazu.

Suchá: rozvijí se při hypofunkci mazových žláz a nedostatku kožního mazu.

Smíšená: pro tuto formu seboroické dermatitidy je charakteristická jak hyper-, tak i hypofunkce mazových žláz, které se projevují na stejných oblastech pokožky.

Seboroická dermatitida léčba

Vzhledem k tomu, že komplex symptomů může doprovázet řadu onemocnění, je nutné je vyloučit během vyšetření. Než bude zahájená hlavní léčba seboroické dermatitidy, pacient musí navštívit:

– androloga (pro muže) a gynekologa (pro ženy), podstoupit vyšetření, které odhalí patologie určitého orgánu.

Léčba seborey ve vlasech a hladké kůže má komplexní přístup a pro mnoho pacientů se stává celoživotní terapií a doporučení, které by měly být dodržována neustále, aby se zabránilo exacerbacím.

Souběřně s hlavní léčbou je možné používat přírodní léčbu seborey, kterou se dá uplatňovat v pohodlí domova.

Seborea ve vlasech přírodní léčba

1. Odvar z cibulových slupek. Asi 50 gramů suchých cibulových slupek zalijeme 2 šálky vody, přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni asi 20 minut, a pak necháme hodinu pod poklicí vyluhovat. Poté odvar přecedíme. Takovým odvarem z cibulových slupek je vhodné mazat jak vlasovou pokožku, tak hladkou kůži několikrát denně.

2. Odvar z dubové kůry. 5 polévkových lžící drcené dubové kůry zalijeme 2 šálky vody, vaříme na mírném ohni asi 15 minut, pak ochladíme a přecedíme. Proti seborea ve vlasech vtírejte odvar do kořenů vlasů denně, nechte ho působit 40 minut a opláchněte vodou.

3. Maska z ricinového oleje s měsíčkem. 1 polévkovou lžíci předehřátého ricinového oleje smíchejte s 10 čajových lžiček alkoholové tinktury z měsíčku. Jemně vtírejte tuto směs do pokožky hlavy několikrát denně.

4. Medovo vajíčková maska na vlasy. V kameninovém nádobí smíchejte 1 polévkovou lžíci cibulové šťávy, tekutého medu a ricinového oleje, přidejte do této směsi jeden žloutek. Masku naneste na pokožku hlavy, zabalte do ručníku a nechte působit asi 2 hodiny, pak důkladně umyjte hlavu. Aplikujte dvakrát týdně.

1. Okurková maska. Na velkém struhadle nastrouhejte čerstvou okurku a vzniklou směs dejte na pokožku obličeje a hrudníku, nechte působit cca 15 minut. Poté opláchněte studenou vodou. Aplikujte dvakrát týdně.

2. Výluh z heřmánku, měsíčku a jitrocelu. 4 polévkové lžíce suché bylinné směsi se nalije 300 ml vroucí vody, zakryté v termosce necháme celou noc vyluhovat. Tímto výluhem otřete kůži 3-4 krát denně.

3. Tinktura z třezalky tečkované. 10 g suché nařezané třezalky zalijeme 10 ml 70% alkoholu a necháme 7 dní louhovat na temném místě. Pak scedíme a zředíme 1 polévkovou lžíci tinktury v 200 ml teplé vařené vody. Této tinkturou otřete postiženou pokožku nebo aplikujte obklady obklady 3-4 krát denně. Může se také používat na pokožku hlavy.

4. Maska z petržele. Do kaši z listů petržele přidejte pár kapek citrónové šťávy a naneste na pokožku obličeje a nechte působit po dobu 15 minut. Opláchněte teplou vodou.

Seborea ve vlasech léčba přírodními přípravky PsoEasy

Společnost PsoEasy nabízí léčbu seboroické dermatitidy přírodní cestou. K dosažení nejlepších výsledků by měly být použity dva přírodních produkty PsoEasy — šampon a lotion

Šampon PsoEasy je obohacen o olej z čajového dřeva, olej z pšeničných klíčků a minerály z Mrtvého moře, které jsou známé pro jejich účinnost při zmírňování zánětlivých projevů na vlasové pokožce. Tento šampon dezinfikuje pokožku hlavy, odstraňuje odlupování a očisťuje od vrstvy bakterií, která byla nahromaděná na vlasové pokožce. Přírodní šampon proti lupům PsoEasy – používejte šampon denně po dobu nejméně 14 po sobě jdoucích dnů.

Pleťová voda PsoEasy Scalp Lotion je vyrobena z rostlinných výtažků, esenciálních olejů a minerálů z Mrtvého moře. Má antiseptické, antialergické, protizánětlivé a hojivé účinky, urychluje regeneraci kožních buněk. Při aplikaci lotionu na pokožku hlavy pomáhá odstranit odumřelé buňky a zpomaluje růst nových vedoucí ke zmírnění olupování a suchosti kůže.

Návod, jak léčit seboreu

Namočte si vlasy a vlasovou pokožku, aplikujte šampon PsoEasy Active Shampoo. Lehkou masáží (1-2 minuty) vytvořte pěnu a důkladně vypláchněte. Opakujte tento postup znovu během prvních několika dní.

Pokud máte fleky s mastnou pokožkou pokryté bílými nebo žlutými šupinky nebo krustou na pokožce hlavy či za ušima, doporučuje se používat lotion PsoEasy jako doplňkovou léčbu. Tento lotion pro pokožku hlavy je na bázi čistých éterických olejů, rostlinných extraktů a minerálů z Mrtvého moře, které aktivně zjemňují šupinatou pokožku hlavy. Účinné látky tohoto lotionu se rychle vstřebávají do pokožky a odstraňují podráždění a vznik lupů. Pomáhá zabránit hromadění lupů na pokožce hlavy a posiluje kořeny vlasů. Lotion nesmývejte

Oba produkty si můžete zakoupit v našem online obchodě a nyní i v cenově zvýhodněné sadě léčba pokožky hlavy.

Doporučení pro pacienty se seboreou – Prevence

Léčba tohoto onemocnění vyžaduje komplexní přístup, který zahrnuje i úpravu výživy, i změnu životního stylu.

Jak léčit seboreu změnou životního stylu:

 1. Lidem trpícím jakoukoliv formou seboroické dermatitidy se doporučuje omezit konzumaci sladkého, slaného, smaženého, kořeněného, uzeného a tučného. Jídelníček se obohacuje o produkty bohaté na vitamíny skupiny B, zinek, vlákninu (plodová, kořenová, listová zelenina atd.), nízkotučné kysané mléčné výrobky
 2. Doporučuje se příjem pivních kvasinek
 3. Je třeba opustit zlozvyky jako kouření a pití alkoholu
 4. Vyhněte se stresovým situacím a vylučte zbytečnou nervozitu
 5. K dosažení emoční rovnováhy se doporučuje autotrénink, časté procházky v lesním prostředí atd.
 6. Je třeba se vyvarovat kontrastních teplot a prudké změny klimatických podmínek.
 7. Sluneční koupele jsou užitečné pro pacienty se seboreou, ale jen s mírou.
 8. Ženy by se měly vyhnout fénovat vlasy horkým vzduchem, barvení vlasů, trvalé ondulaci.
 9. V případě postižení hladké pokožky používejte speciální pečující kosmetiku pro mastnou nebo smíšenou pleť.
 10. Nepoužívejte kosmetické prostředky obsahující alkohol, které na první pohled odstraní mastný lesk, ale stahují pleť a vysušují povrch pórů, čímž vedou k ještě větší aktivaci mazových žláz, které kompenzačně produkují ještě více seba k hydrataci pokožky.

Možná je překvapivé, ale pouhé dodržování těchto doporučení umožňuje zapomenout na seboreu ve vlasech po dlouhou dobu a žít normální život bez nepříjemných příznaků.

Seborea ve vlasech vyžaduje použití speciálního šamponu, který může být mono- nebo polykomponentní (vícesložkový) a obsahovat složky s takovými vlastnostmi:

 • antimykotické (ketokonazol apod.) zničující kvasinkové mikroorganismy a plísně
 • antibakterialní (pyrithion zinečnatý, octopirox) inhibující rozvoj patogenní flóry
 • odlupující (síra, kyselina salicylová)
 • vyčištění povrchu vlasové pokožky od lupů
 • rostlinné složky zlepšující strukturu vlasů a posilující jejich kořeny.

Dieta při seboroické dermatitidě

Je známo, že projevy seboroické dermatitidy se často objeví u těch, kteří rádi jedí smažená, tučná a sladká jídla. Dokonce i v případě, že příčinou nepravidelné funkce mazových žláz není strava, dieta pomáhá zlepšit stav.

Nicméně často hormonální poruchy se vyskytují v důsledku pravidelného přejídání, nesprávných chuťových návyků (konzumace příliš kalorických potravin bez dostatečného množství syrového ovoce a zeleniny). V těchto stavech dieta je základem léčby a přináší trvalý terapeutický účinek.

Vyjmenujeme produkty, které se nedoporučují jíst při seboroické dermatitidě:

Uvádíme některé způsoby léčby seborey v obličeji nebo v hlavě (lupy):

Šťáva a dužina aloe – listy této rostliny mají silný antibakteriální účinek. Na jeho základě se vyrábějí krémy a masti s aloe vera. Účinnost léčby aloe byla potvrzena studií – stav se zlepšil u 62% pacientů: zmenšila se oblast postižení, svědění a množství lupů. V léčbě mastné seborey v hlavě se používají masky s dužinou aloe vera. V léčbě seborey v obličeji a na ramenou se používá šťáva z listů rostliny.

Pro opláchnutí vlasů postižených seboroickou dermatitidou se používá jablečný ocet. Normalizuje mikroflóru vlasové pokožky a omezuje projevy infekce (plísní, bakterií).

Pro mytí vlasů a pokožky hlavy s seboreou se používají hořčicí masky (ne dlouho, do 15 minut, bez medu, cukru a jiné sledkosti, které jsou často přidávany do složení masky pro zvýšení pálivého účinku).

Bylinné odvary na pití, otření kůže a přidávání do koupelny: heřmánek, šalvěj, dvouzubec kopřiva, lopuch, třezalka tečkovaná.

Seboroická dermatitida ve vlasech léčba je doprovázena UV zářením (v soláriu nebo na slunci). Sluneční paprsky zneškodňují patologické mikroorganismy a čistí kůži.

Komplikace a důsledky seboroické dermatitidy

Nesprávná a nevčasná léčba seboroické dermatitidy může vážně ovlivnit stav kůže. Komplikace se mohou projevovat různými způsoby, povaha příznaků závisí na věku pacienta. Například důsledky seborey prodělané v pubertě mohou pronásledovat osobu po celý život. Jakékoliv hormonální poruchy vedou ke zhoršení onemocnění, které je doprovázeno rozšířením pórů, výskytem černých teček a akné.

V době dospívání u pacienta se vyskytují akné a je velká pravděpodobnost rozvoje takové komplikace jako seboroická dermatitida. K seboreji se mohou připojit sekundární bakteriální kožní infekce: folikulitida, furunkl, pyodermie. Látková přeměna se v tomto věku zpomaluje, snižuje se schopnost tkaní k regeneraci, to vše může skončit zjizvením zanícených pórů. Na kůži se objevují "krátery", vypadají jako důlky, mají červenavý odstín a časem vyblednou. Povrch pokožky se vyrovnává velmi pomalu, zůstává dlouhý čas nerovnou a mastnou. Při absenci léčby se může seboroická dermatitida rozšířit na hladkou kůži.

V pokročilém věku se důsledky seboroické dermatitidy projevují jako tvorba velkého počtu papilomů.Komplikace a důsledky seboroické dermatitidy.

Léčba lupénky a vliv stresu

Ačkoliv lupénka (psoriáza) je onemocnění imunitního systému, existuje mnoho spouštěcích mechanismů, které nemoc provokují. Jedním z nich je stres.

Lupénka a počasí

Někteří lidé trpící lupénkou prohlašují, že počasí může ovlivnit příznaky tohoto kožního onemocnění. Avšak nehledě na teplotu, existuje několik technik, které pomohou předejít vzplanutí lupénky.

Přírodní léčba lupénky PsoEasy v kombinaci s jinou léčbou

V klinické studii hodnotící účinnost našich produktů, která byla provedena dermatologem specializujícím se na kožní problémy, jsme dospěli k závěru, že.

Léčba lupénky v noci: spěte klidně!

Pro lidi trpící lupénkou noc je obvykle nejtěžší součástí dne, protože pokud během dne, když nespíme, jsme schopni sami sebe kontrolovat a vyvarovat se drbání ložisek, v noci to ovládat nemůžeme, a tak můžeme udělat své pokožce více škody než během dne. Rozškrábání svědících ložisek může zanechávat na prádle krevní skvrny a to může vést k ještě většímu zánětu.

Léčba lupénky a kožních onemocnění: volně prodejné léky

Léčba lupénky je spíše obecný termín, který v sobě spojuje řadu léčivých přípravků zmírňujících kožní příznaky. Avšak toto onemocnění se nedá vyléčit jednou provždy.

Expresní zásilky EMS nebo zásilky s možností sledování

Náš web používá soubory cookie – malé textové soubory, které ukládá váš webový prohlížeč při používání webových stránek. Používáme je ke zlepšení našeho webu, k jejich přizpůsobení vašim předpokládaným zájmům a k provádění průzkumů trhu. K vyhodnocování návštěvnosti nám pomáhají nástroje Google Analytics, které využívají soubory cookie. Ochrana osobních údajů

Leave a Reply