Tonail houba domácí lék (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Jak používat domácí lék na plíseň nehtů

Pomocí Tea Tree Oil . Umístění malé množství tea tree olej na postiženou patě bude čistit prst , a také působí jako fungicid .

Namočte infikovaný nohu ve směsi stejných dílů teplé vody a jablečného octa . Tato směs působí jakoantiseptikum .

Smíchejte oregano olej a olivový olej . Umístěte několik kapek na plísně nehtů . Oregano olej má antiseptické , antibakteriální , analgetické a antimykotické vlastnosti .

Použít extraktu z grapefruitových jadérek . Dalším lékem , který můžete použít , je dvakrát denně stříknout extrakt na postižené místo .

suché nohy důkladně po uvedení jakýkoliv typ domácí lék na ně . Vlhké prsty budou chovat více houbu .

Tonail houba domácí lék

 • Nápoj obsahuje mnoho vitamínů, především skupiny B včetně cenného vitamínu B12 a kyseliny listové.
 • Působí blahodárně na trávení, pročišťují trávicí systém, pomáhají při zácpách a nadýmání.
 • Brzdí alergické reakce organismu a tak ulevují při alergii a pomohou pomoci při ekzémech.
 • Působí proti otokům, urychlují léčbu zánětů
 • Podporují imunitní systém ve správné funkci (zdravá střeva a trávení jsou pro imunitu a celkové zdraví zásadní)
 • Působí preventivně proti mnohým civilizačním chorobám, jako je vysoký krevní tlak, vyšší hladina cholesterolu v krvi apod.
 • Mléčné bílkoviny i cukry se stanou působením kefírové kultury snáze stravitelné.
 • Působí proti překyselení organismu, čímž jej harmonizuje a dodává mu vitalitu (překyselení organismu paradoxně nezpůsobují potravin kyselé, ale naopak sladké).

Připravte si lahodný a zdravý domácí kefír

 • Jednu či dvě polévkové lžíce kefírové kultury, tibetské houby
 • Půl litru kvalitního, nejlépe čerstvého a plnotučného mléka (kravského či kozího).

Zamraženi uchová zrna dva měsíce nejvýše. Houbičky opláchnout převařenou vodou jako u sušení vložíme zrna do nádoby, nebo do sáčku posypané sušeným mlékem tak, aby byla kompletně pokryta, a dáme do mrazáku. Pro znovuoživení je potřeba vložit zrna na pár minut do sklenice se studenou, převařenou vodou, a poté z nich v cedníku opláchnout zbytky sušeného mléka. Následně je stačí vložit do čerstvého mléka v poměru 1 : 3 a každých 24 hodin mléko vyměnit, (vždy o trochu větší množství), až bude mléko – kefír cítit čistě a kysele.

Tibetská houba – 100% přírodní lék proti stresu i usazeným cevám

Pokud také patříte k lidem, kteří se nebojí zkoušet nové věci, dávají si záležet na tom, co jedí a zdravá výživa pro ně není neznámým pojmem, pak vás jistě zaujme tibetská houba. Možná už jste o ní slyšeli, možná je pro vás naprostou novinkou, každopádně za pozornost jistě stojí – působí totiž až neuvěřitelně pozitivně na lidské zdraví.

Tibetská houba, která pochází z Asie, konkrétně z Tibetu a je známá již po více než 5000 let. Po dlouhou dobu byla tibetskými mnichy velmi pečlivě střežena před okolním světem. Tradovalo se totiž, že jakmile bude její tajemství vyzrazeno, ztratí svou sílu a léčebnou moc. Stala se proto jakýmsi kmenovým bohatstvím a postup výroby léčivého „lektvaru“ z ní byl předáván z generace na generaci. Z Tibetu se ji v dávných dobách nakonec podařilo vyvézt jistému cestovateli, který její zázračné léčebné účinky vyzkoušel na vlastní kůži. Převezl ji na Kavkaz, kde ji věnoval kavkazskému knížeti. Z Kavkazu se následně dostala do Moskvy a odtamtud se rozšířila do celé Evropy.

Obyvatelé Kavkazu a Tibetu používali houbu pro uchovávání kozího, kravského i koňského mléka. Vzhledem k tomu, že neznali ledničky, byl to jediný možný způsob, jak mléko uchránit před znehodnocením. Říká se, že právě díky konzumaci takto upraveného mléka se tamní lidé dožívali extrémně vysokého věku. Byli minimálně nemocní a nevyskytovaly se u nich žádné civilizační nemoci, jako je vysoký tlak, problémy s trávením, nemoci srdce a cév a zcela neznámým pojmem byla v těchto oblastech i rakovina či tuberkulóza. V řadě států si tak i dnes tuto kefírovou kulturu pro její výjimečné vlastnosti oblíbili.

A co to vlastně ta tibetská houba je? Tibetská houba (anglicky Kefir Mushroom, Yogurt Mushroom nebo Tibetan Milk Mushroom) je kolonie mikroorganismů rozmnožujících se v mléce, které jej přeměňují na kefír. Nápoj vznikne kvašením pomocí kefírové kultury. Živá tibetská houba vypadá jako bělavé želatinové hrudky, které vzdáleně připomínají růžičky květáku nebo větší bílé žmolky.

Díky tibetské houbě získáme lahodný nápoj podobající se zákysu, podmáslí nebo kefíru, který má blahodárné účinky na lidský organismus. Kefír z tibetské houby zabraňuje shromažďování a hnití zbytků potravy ve střevech a odkyseluje organismus. V trávicím traktu člověka se dokáže vypořádat s přemnoženými kvasinkami, které jsou nežádoucí, ale také s bakteriemi a viry. Významně tak stimuluje a posiluje náš imunitní systém a působí očistně. Mnozí říkají, že vzniklý kefír je doslova balzámem na zažívání. Vzhledem k tomu, že se mléčný kefír živí mléčnou laktózou, mohou jej pít i osoby alergické či citlivé na tuto látku.

Tibetská houba se však může pochlubit celou řadou dalších vynikajících účinků:

– zabraňuje stárnutí organismu

– reguluje krevní tlak

– zamezuje vzniku žaludečních vředů

– vytváří přírodní antibiotika a působí tak hojivě na záněty v organismu

– zmírňuje stres, únavu a vyčerpání

– příznivě působí na ledviny a močové cesty

– účinně pomáhá při onemocnění srdce a cév

– odbourává cholesterol usazený v cévách

– posiluje imunitní systém

– blahodárně působí na orgány jako je slinivka, játra, slezina, žlučník a dvanácterník

– zadržuje metastázy a brzdí jejich vývoj

Výhodou zázračné tibetské houby je, že jde o 100% přírodní produkt, z něhož si můžete lék v podobě kefírového nápoje připravit v klidu a pohodlí domova. Tento lék nejenže je účinný, ale je také chutný. Pomůže vám od mnohých neduhů a nemocí.

Příprava kefíru z tibetské houby (množství plně postačující pro jednu osobu)

Vezmeme dvě polévkové lžíce tibetské houby a přelijeme je asi čtvrt litrem nesvařeného mléka (nízkotučné mléko je nevhodné, polotučné je dostačující a z plnotučného je kefír krásně hustý a sametový). Dbáme na to, aby byla houba mlékem zalita, jinak by zčernala a ztratila po cca 25 dnech své léčebné účinky. Hrneček nebo sklenici, v níž máme houbu s mlékem, přikryjeme čistou utěrkou nebo papírovým ubrouskem a necháme stát při pokojové teplotě. Po 12 hodinách obsah hrnku opatrně, ale důkladně zamícháme dřevenou nebo plastovou lžící (nesmí být kovová!). Po 24 hodinách scedíme přes plastový cedník a houbu, která zůstala na cedníku, propláchneme pod tekoucí vodou a vrátíme zpět do vypláchnuté sklenice. Houbu poté znovu přelijeme nesvařeným mlékem a postup opakujeme po dobu 20 dnů.

Užívání kefíru

Mléko, které jsme si z tibetské houby připravili, popíjíme každý večer před spaním – neměli bychom žádný den vynechat. Po vypití už nic nejíme. Po uplynutí 20 dní uděláme desetidenní přestávku v užívání. Během této přestávky je třeba houbu čistit a zalévat čerstvým mlékem, nebo ji můžeme zamrazit. Celá léčebná kúra se může poté opět opakovat a to tak dlouho, dokud se nedostaví nějaké výrazné zlepšení zdravotního stavu. Pokud je naše houba zdravá, po 14 – 17 dnech se její objem zdvojnásobí. Takovéto množství jeden člověk neupotřebí, proto je dobré tibetskou houbu rozdělit na polovinu a darovat někomu dalšímu.

Na co si dát pozor?

Tibetskou houbu je nutné vždy pečlivě propláchnout tekoucí vodou – je možné ji chytnout i do rukou. Pokud by byla špatně propláchnutá, začal by se na ní vytvářet sliz. Kefír vytvořený ze slizké houby se nedoporučuje ke konzumaci, hrozí bolesti břicha a průjmy. Jakmile houbu slizu zbavíte, můžete ji dále využívat. Tibetskou houbu je možné bez problémů mrazit, přechovávání ve sklenici je zbytečně pracné – je třeba ji denně proplachovat, aby se nezkazila. Při práci s houbou je důležité nepoužívat kovová sítka, lžíce a lžičky – houba by se zničila. Pokud tedy chcete vyrábět domácí léčivý kefír, musíte si pořídit dřevěnou vařečku, plastové sítko a plastovou lžičku.

Článek byl zobrazen 9538 krát.

Diskuze k článku

Nenalezen žádný záznam

Máte doma zvířátko? Naše látky vydrží i kočičí drápky.

Dveře a skryté zárubně DORSIS

Spolehlivá tepelná čerpadla Mach

Výklopně – kyvné střešní okno PreSelect

Značková okna a dveře Stavona založeno 1991

Terasová sezona začíná

Další články na téma Recepty

Dámy, letos s Velikonocemi jednoduše vypečte!

Velikonoční zvyky v podobě šlehání pomlázkou či barvení vajíček asi nezměníme, ale k jistým příjemným inovacím vám pomoci můžeme… S bolavými partiemi těla se správná hospodyňka tento den holt musí smířit, ovšem se spáleným mazancem, bezhlavým beránkem nebo nedokonalou velikonoční výzdobou rozhodně ne. Přesvědčíme vás, že je možné tento svátek jara zvládnout lépe než dřív!

Jak připravit přepuštěné máslo ghí, nejlepší tuk na pečení a smažení

Záleží vám na tom, co jíte? Kupujete si kvalitní suroviny a věnujete dostatečnou pozornost tepelné přípravě pokrmů? Pak byste se měli zaměřit také na tuk, na kterém potraviny připravujete. Jako nejlepší tuk pro vaření, pečení či smažení je označováno přepuštěné máslo ghí, které nejenže je chutné, ale má také spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví.

Nápoje pro zahřátí…

Při pohledu z okna vás v těchto romantických leč chladivých dnech jistě napadne, že by to chtělo něco dobrého pro zahřátí. Vedle čaje s rumem či slivovicí se nabízí i luxusnější a lahodnější nápoje, které zvládnete připravit sami.

Začínáme s příkrmy

Podle současných trendů a doporučení Světové zdravotnické organizace i Laktační ligy je ideální děti plně kojit do dovršení věku šesti měsíců. Hodnota a výživnost mateřského mléka pak vzhledem k váze a aktivitě dětí prudce klesá a samotné už nestačí, a tak je po půlroce žádoucí začít s příkrmy. U dětí na umělém mléce se začíná přikrmovat už po ukončení 4. měsíce věku. Jak na to?

Dali byste si letní osvěžující party drink? Zkuste Mojito

Tropické teploty sice na pár dní odezněly, přesto vám může bodnout umíchat si i v těchto o pár stupňů chladnějších dnech léta osvěžující drink.

Digitálně ovládaný gril Intelligrill 48018 pro inteligentní grilování

Pokud vás mrzí, že se při grilování nemůžete věnovat přátelům či návštěvě, pořiďte si digitálně ovládaný kontaktní gril Intelligrill 48018 vybavený teplotní sondou. Využívá moderní technologie a tak umožňuje nadstandardně inteligentní grilování. Sonda se o vše postará, vy se tak můžete bavit s přáteli a společně si pak pochutnat na výtečném jídle.

Co jste možná nevěděli o Coca-Cole

Coca-Cola, nápoj oblíbený po celém světě, letos slaví už 120. narozeniny. Snad každý ji alespoň jednou ochutnal nebo si ji jednou za čas dopřává, mnozí jí doslova propadli. Tmavá perlivá limonáda je díky historii plné zvratů opředena řadou legend, mýtů a překvapujících údajů.

Zázvorový čaj zažene chřipku i další neduhy

Čerstvý i sušený, nákladaný i kandovaný. Ve všech těchto podobách se v kuchyni uplatní zázvor. Jde však nejen o přísadu do pokrmů, ale zároveň i o přírodní lék, který zbaví tělo řady neduhů.

Bobuloviny se SLEVOU 5%

Ideální čas na výsadbu bobulovin je tady! Rybízy, borůvky, angrešty, maliny a mnoho dalších. Vybíráme pouze odrůdy vhodné pro pěstování v našich podnebních podmínkách.

Stavební materiál se slevou až 50 %

Exkluzivní SLEVOVÝ POUKAZ „Stavte výhodně“ přináší až 50 % slevu na KVALITNÍ zdivo, střešní krytiny, komíny, okna či dveře, potrubí, a dokonce i koupelny. Ale pozor, jen do 30.4.2018!

Plastový modulární kompostér

Chytré stavebnicové řešení kompostéru z materiálu Traplast™. Jednoduchá montáž i demontáž bez šroubů a vrtání. Výšku kompostéru snadno upravíte přidáním či odebráním jednotlivých prken.

České dveře CAG – novinky roku 2018

Hledáte inspiraci pro nové dveře do interiéru? Prohlédněte si kompletní nabídku dveří i novinky českého výrobce CAG. Navrhněte si dveře v našem konfigurátoru na www.dverecag.cz.

Nejčtenější z této rubriky

Černý bez – vyrobte si domácí bezový med, víno nebo sirup

K nejdostupnějším a také nejoblíbenějším léčivým rostlinám u nás patří bez černý. Právě v těchto dnech je možné sbírat jeho voňavé květy, z nichž se dají připravovat čaje, sirupy, nejrůznější šťávy i med. Z bezových květů si však můžeme připravit i chutný dezert – oblíbená je například úprava smažením ve vinném těstíčku.

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku

Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?

Sušení švestek a zdravé pochoutky ze sušených švestek

Také máte doma nadbytek švestek a nevíte, co s nimi? Jako první jistě každého napadne možnost je zkapalnit, ale co takhle je usušit a proměnit v chutnou a zdravou sladkost? Sušené švestky mají příznivý vliv na naše zdraví a kromě toho, že dokážou nahradit nezdravé bonbóny a cukrovinky, mají široké možnosti využití také v kuchyni.

Pečeme cheesecake – recept na sýrový dort

Cheesecake neboli česky sýrový dort je velmi chutný dezert, jehož původ najdeme ve Spojených státech amerických. Přestože k americkým pochutinám většinou nemáme příliš důvěry, cheesecake je rozhodně něčím, o co bychom naše chuťové buňky neměli ochudit. Je opravdu výborný a kdo jej jednou ochutná, možná si vytvoří malou závislost.

Co s úrodou cuket – recepty na cuketové dobroty

Máte letos také nadúrodu cuket a už nevíte, co s nimi? Vyzkoušeli jste už všechny známé recepty a dochází vám nápady? Výhodou této zeleniny je, že ji můžeme připravit snad na všechny způsoby a recepty se tak dají obměňovat, jak je libo. Vybrali jsme pro vás pár klasických i nevšedních receptů a uvidíte, že se vám cuketa jen tak nepřejí.

Jak připravit chutné, zdravé a vydatné smoothie?

Slyšeli jste už o smoothie? V poslední době se s tímto názvem v souvislosti se zdravou výživou setkáváme čím dál častěji. Co se pod ním tedy skrývá? Jde o hustý koktejl, který vytvoříme rozmixováním ovoce, zeleniny, bylinek a různých dalších zajímavých ingrediencí. Je plný vitamínů a dokonale zasytí. Smoothie může být zdravá snídaně či vydatná svačinka.

Už jste ochutnali klokaní maso?

Na našem trhu se v poslední době rozšířilo klokaní maso. Můžeme jej zakoupit hned v několika sítích masen i supermarketů a do jídelníčků jej řadí vedle mnoha restaurací i několik cateringových firem, které vaří ve velkém pro jídelny, menzy a bufety. Málokdo však ví, jak klokaní maso chutná a jaké je jeho složení v porovnání s ostatními druhy masa. A proto si o něm pojďme popovídat.

Kolik znáte druhů octů? A umíte je správně používat při vaření?

Ocet je v kuchyni nenahraditelným dochucovadlem, které užijeme při přípravě mnoha pokrmů. Ještě před několika lety se v českých domácnostech používal jen jediný typ octa – kvasný lihový. Dnes však kuchaři a kuchařsky stále častěji sahají po octech méně známých, jako je rýžový, malinový, bylinkový ocet či ocet balsamico.

Další z této rubriky

Jak má vypadat správné české pivo?

Pivo k Čechům patří stejně jako víno k Francouzům a Italům, rakija k Bulharům nebo vodka k Rusům. Jsme zkrátka národem pivařů, který se zároveň může pochlubit, že má jedno z nejlepších piv na světě.

Cibule v boji proti nemocem – připravte si cibulový sirup nebo čaj

Že je cibule nepostradatelnou ingrediencí v kuchyni, kde má mnohostranné využití, všichni dobře víme, ale ne každý ví, jak se dá účinně využít také v léčitelství. Je plná látek, které jsou pro lidské tělo zdravé a dokážou bojovat s řadou neduhů. Až na vás jak se říká „něco poleze“, zkuste si uvařit cibulový čaj, nebo připravit cibulový sirup.

Včelí med jako sladidlo i účinný lék

Med je nejen vynikající pochoutka, ale dokáže léčit i nejrůznější zdravotní potíže. Med samotný a výrobky z něj sloužily lidstvu k posilování zdraví od nepaměti. Blahodárné účinky medu na zdraví už znali naši předkové a chvála jeho léčivých schopností byla popsána v nejedné moudré knize. Jedna lžička medu denně je jednoduchý recept na zdravý život.

Rozmanité druhy rostlinných olejů pro zdraví i chutnější vaření

Když jdete koupit stolní olej, možná také už automaticky sáhnete po klasickém slunečnicovém či řepkovém oleji, maximálně pak po oleji olivovém. Na trhu je však dnes mnoho dalších druhů rostlinných olejů, které je možné používat v kuchyni. Co takhle zkusit olej lněný, avokádový, nebo třeba bodlákový?

Sous vide – revoluční vaření v nízkoteplotní páře

Za jistou revoluci v oblasti gastronomie je považována kuchařská metoda „sous vide“, kdy se vakuované potraviny tepelně upravují v páře nebo vodní lázni při nízkých teplotách. Pokrmy si zachovávají přirozenou chuť použitých potravin, původní aroma i křehkost. Současně zůstávají zachovány a neporušeny veškeré živiny uvnitř pokrmu.

Velikonoční menu

Po uplynulém postním týdnu, který začíná na Květnou neděli, je maso ve velikonočním jídelníčku již dovoleno. Tradiční úpravou kůzlečího nebo jehněčího se zabývat nebudeme, vždyť naše hospodyňky jsou vyhlášené kuchařky. Proto nabízíme méně známé úpravy masa a pár typicky velikonočních receptů pro mlsné jazýčky.

Česnek je všelék a elixír zdraví

Česnek (allium sativum) je účinným přírodním antibiotikem, který je v léčitelství ceněn už po celá tisíciletí. Pro nabytí síly a vytrvalosti jej užívali už stavitelé pyramid. Jeho téměř zázračné antibakteriální účinky zkoumal v 19. století Louis Pasteur a vojenští lékaři jím léčili válečná poranění.

Chia semínka – Šalvěj hispánská a její léčivá semena

V současnosti existuje téměř 900 druhů šalvějí. Známá je především šalvěj divotvorná, jejíž pěstování bylo pro její psychotropní účinky u nás zakázáno, dále šalvěj lékařská, ale v posledních letech se do popředí zájmu dostává také šalvěj hispánská, neboli chia. Semínka jsou považována za „superpotravinu“, protože obsahují obrovské množství ceněných látek.

Partnerské weby

Další zajímavé magazíny .

Světadíly.cz

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

Turecko-Dovolená.eu

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.

Domácí lék na bolesti kloubů, zad a zápěstí opravdu léčí a funguje!

Snad každý se již někdy v životě potkal s úpornou bolestí zad, která člověka na několik dní téměř paralyzuje. Jiní lidé zase trpí na bolesti končetin, kloubů, nebo zápěstí, což je také nepříjemné.

Pokud jste se někdy zamýšleli, zda existuje nějaká prevence proti těmto bolestem, kterou by bylo možné připravit doma, vyzkoušejte tento postup. Můžete udržovat své kosti a klouby zdravé velmi snadno.

Zakupte 150 gramů želatiny. Večer rozmíchejte 2 čajové lžičky/ 5 g želatiny ve studené vodě a nechte stát celou noc. Nedávejte však do ledničky. Po probuzení vypijte rozpuštěnou želatinu před jídlem nebo snídaní. Ti, kteří si chtějí udělat směs chutnější, mohou přidat med, jogurt, zakysanou smetanu či džus.

Pokračujte takto každý den po dobu jednoho měsíce. Již po týdnu ucítíte úlevu. Léčba může trvat pouze jeden měsíc, ale může být znovu opakována po jednom semestru.

Želatina je ve skutečnosti produkt živočišného původu, stimuluje růst pojivových tkání a obsahuje účinné aminokyseliny. Rovněž posiluje klouby a srdce, podporuje metabolickou funkci, zlepšuje duševní schopnosti, zajišťuje pružnost pokožky a posiluje vazy. Zabraňuje osteoporóze, zlepšuje strukturu pokožky a vlasů, například domácí šampon ze želatiny je skvělý pro všechny typy vlasů.

Tibetská houba umí vyrobit lahodný a zdravý domácí kefír

Tato prastará kefírová kultura pochází z tibetských i kavkazských hor. Zde byla odedávna využívána k fermentaci mléka, které šlo uchovávat i bez ledničky. Stalo se také snadno stravitelným a mělo ozdravný účinek na organismus, což platí dodnes.

Kvašený nápoj vzniká působením mnoha druhů bakterií a kvasinek, které spolu žijí v polysacharidových zrníčkách, jakýchsi schránkách, které sami produkují. Je velmi podobný kefíru, na jehož vzniku se rovněž podílejí probiotické bakterie a ušlechtilé kvasinky, ovšem kultura zvaná tibetská houba má určité specifické vlastnosti.

(Tibetskou houbou je také někdy nazývána vzácná houba housenice čínská, která je již tisíciletí ceněna v tradiční čínské medicíně a má obdobné účinky, jako naše hlíva ústřičná. Tato houba nevyráví kefír, ale konzumuje se přímo.)

Připravte si lahodný a zdravý domácí kefír

 • Jednu či dvě polévkové lžíce kefírové kultury, tibetské houby
 • Půl litru kvalitního, nejlépe čerstvého a plnotučného mléka (kravského či kozího).
 1. Mléko vlijeme do větší sklenice, vložíme houbu a zakryjeme prodyšnou gázou.
 2. Při pokojové teplotě ponecháme 24 hodin houbu pracovat.
 3. Nápoj ve sklenici občas promícháme, dřevěnou či plastovou měchačkou – kov by do styku s kefírem přijít neměl.
 4. Po dni by měl zhoustnout a chutnat příjemně nakysle. Fermentovat jej můžeme nechat i déle, podle chuti.
 5. Hotový kefír důkladně promícháme a poté přecedíme přes pastové sítko a uchováváme jej v lednici.
 6. Houbu vložíme do nového mléka, aby pracovala dále. Někteří lidé ji při tom proplachují ve vodě, ovšem zkušení kefíromilci to nepovažují za nutné ani vhodné. Houba bude bez takových zásahů rychleji pracovat, proplachování je pro ni nepřirozené.

Kefírová kultura dovede mléko zpracovat i při nízkých teplotách, například v ledničce, ovšem proces trvá déle – až týden.

Hotový přecezený kefír je možné v uzavřené nádobě ponechat ještě den či dva při pokojové teplotě, čímž se stane ještě kyselejším a lépe stravitelným. Vyzkoušet můžete různé varianty, neboť každá připraví nápoj trošku jiné chuti.

Množení a uchovávání

Tibetská houba nejen pilně pracuje a fermentuje mléko, ale také postupně narůstá. Přebytky jednoduše oddělíte (pouze rukou, nikoli nožem) a můžete je darovat dále. Takto se houba šíří mezi mnoha spokojenými kefíromily, kteří si násadu například posílají poštou za uhrazení poštovného.

Tibetskou houbu, kefírovou kulturu, je možné přechovávat v mléce v lednici, kde stále pomalu vytváří kefír, a mléko nejlépe jednou týdně měnit. Lze je také, nejlépe i s malým množstvím mléka, zamrazit, nebo šetrně usušit

Sušená násada se musí chvilku vzpamatovávat, proto prvních několik nálevů nemusí dosahovat lahodné chuti ani kvality – je třeba je vylít a kultuře poskytnout další čerstvé mléko. Správně připravený kefír má vždy příjemnou chuť a nezapáchá.

Houbičky, které neudáte dále, můžete bez obav sníst, nebo dát na kompost.

Jak kefír užívat?

Hrnek lahdného nápoje si můžete dopřát ráno i večer, nebo pouze jednou denně, nejlépe pře jídlem.

Pokud nejste zvyklí ani na popíjení našich běžných kefírů a acidofilních mlék, je lepší začít postupně s měnším množstvím, aby si trávicí systém přivyknul.

Mohlo by vás zajímat

 • Vaření a recepty

  Kombucha: Nafouklá bublina nebo zázračný všelék?

 • Kefír z kombuchy, šibori na hedvábí a papírová busta Julese…

 • Domácí výroba jogurtu; jogurtové lívance, zmrzlina, polévky

 • Vaření a recepty

  Uvařte si voňavou medovinu a medový likér

 • Hlíva ústřičná posiluje imunitu

 • Vaříme domácí pivo

 • Kombucha, houba s léčivými účinky

  Více z rubriky: Zdraví

 • Jednoduchý domácí balzám na rty: Jde to kvalitně a levně

 • Co se děje s alkoholem v našem těle

 • Nemůžete usnout? Zkuste valeriánové kapky z kozlíku…

  Táhnutím přejdete na další článěk

  Jednoduchý domácí balzám na rty: Jde to kvalitně a levně

  Používáme soubory cookies pro poskytování kvalitních služeb. Úpravy můžete provést v nastavení prohlížeče.

 • Leave a Reply