Těžké obrázky houb pro nohy (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Jak být i v ponožkách frajer

Ponožky jsou symbol. Čisté, špinavé, v sandálech, jako dárek… Občas je fakt těžké najít k nim jednoznačný postoj. Zvláště když vám je zima od nohou, ale jste si vědomi toho, jak vypadají chlapské nohy oblečené jen ve vytažených ponožkách. Nezastírám, i mě pánské ponožky trochu zamotaly hlavu – a ne jen co se praní a zašívání týče. Teď vám, jak na talíři, servíruju několik ponožkových přístupů.

Klasická poučka k pánským ponožkám? Hlavně ať nejsou vidět. Úkolem ponožek je, mimo jiné, chránit cizí oči před pohledem na mužně chlupatý kotník – a obecně na něj nepoutat pozornost. Tradicionalisti proto doporučují pořizovat co nejdelší fusekle v barvě co nejpodobnější odstínu kalhot. Jasně, je to elegantní, cudné, bezpečné, opticky to prodlužuje nohy a občas se to bezesporu hodí. Ale není to trochu nuda?

Barevné a jinak výrazné ponožky vykukují na svět vždy když se zkracují nohavice a je čas na pánskou parádu. V dnešní podobě se poprvé objevily po finanční krizi kolem roku 2010, kdy si divoké vzory oblíbili pánští trendsetteři – a můžete si být jisti, že dokud pofrčí šortky, zkrácené délky, skinny kalhoty a ohrnuté nohavice, udrží se na špici i zajímavé ponožky.

Barevné ponožky jsou in, mají ale i jiné výhody. Po vyprání je snadno spárujete. Když si na návštěvě zujete boty, budete mít pořád hezké nohy a možná i téma hovoru k tomu. Pro stylovost stačí i u stále stejných kalhot měnit jen ponožky – navíc, fusekle jsou levnější doplněk než hodinky, boty nebo svetr. Nakonec, až budete před svou vyvolenou stát jen v ponožkách a trenkách, ty barevné prostě fakt vypadají líp ��

Zaujalo? Pak s chutí do toho. Potřebujete jen své nohy a barevné ponožky. Pro nesmělé začátečníky doporučujeme držet se klasických vzorů a poněkud přízemních kombinací. Pruhy, puntíky, tmavé odstíny… z toho ještě hlava nikoho nerozbolela a aspoň otestujete terén.

Pokud jsou pro vás začátečnické vzory moc nudné a nebo do toho chcete skočit po hlavě, směle do toho. Nabídka je nekonečná, od psychedelických barev až po portréty slavných osobností nebo obrázky oblíbených jídel. Ponožkami tak můžete vyjádřit víc než slovy. Třeba vám čouhající kotník s matematickým vzorci u zkoušky nejen odpustí, ale i pochválí.

Jen pozor, pokud s barevnými ponožkami nosíte zároveň i pestré tenisky. Aby těch barev a tvarů nebylo moc.

Nakonec, možná je i tohle pro vaše kreativní a rebelské já příliš svazující. To pak nezbývá než porušit všechna ponožková pravidla. Vysmát se módní policii a obléknout si ponožky do sandálů, mokasín nebo pantoflí. Ignorovat maminčiny připomínky a párování a nosit každou ponožku jinou. Nosit k tmavým kalhotám bílé ponožky, nebo nohavice kalhot rovnou do ponožek zastrčit. A že se lidi divně dívají? Jen ať. Proč by ponožky neměly být to nejdůležitější? Vždyť jak se říká, to chce klid a nohy v teple…

Olga Karpecká

Tvoříme pro vás VEMZU, a i když to není žádná lehká práce, baví nás to jak hrom. Děkujeme, že to pro vás můžeme dělat a inspirovat vás tím, čeho zrovna máme plnou hlavu.

Diabetická noha: Jak předejít nejhoršímu – amputaci

Syndrom diabetické nohy končí v řadě případů amputací. Ale často zbytečně. Nejdůležitější je zabránit poranění chodidel: Pokud máte cukrovku, ať už 1. nebo 2. typu, nechoďte bosi ani naboso, nedávejte nohy blízko ke zdrojům tepla a nohy denně kontrolujte. Pokud naleznete byť jen malé poranění, je nutné ho správně ošetřit.

Příčiny syndromu diabetické nohy

Vznik diabetické nohy je komplexní proces, na jehož počátku stojí zvýšená hladina krevního cukru u neléčeného nebo nedostatečně léčeného diabetika.

 1. Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) vede k poškozování velkých cév, urychluje proces aterosklerózy, a tak způsobuje zužování tepen. Postižené jsou i tepny na dolních končetinách, což vede ke zhoršování zásobení tkání dolních končetin krví a kyslíkem.
 2. Hyperglykémie vede i k poškozování nervů, což se označuje jako diabetická polyneuropatie. Postižení nervů dolních končetin se projeví občasnými pocity brnění nohou a poruchami citlivosti. Nemocný kvůli těmto poruchám začne chybně našlapovat a postupně se mu zbortí nožní klenba. A co je horší, pokud dojde ke zranění plosky nebo prstů, diabetik to nemusí cítit a rány si nemusí všimnout, nebo její rozsah podcení.
 3. Pro bakterie je cukr vítanou živinou, a proto se v těle diabetika rády množí. Jakákoliv poranění kožního krytu se u diabetika snadno infikují.
 4. U diabetiků je celkově pomalejší hojení ran a zhoršená funkce imunitního systému. Jejich tělo proto není schopno se s infekcemi tak dobře vypořádat.

U diabetické nohy se výše uvedené faktory kombinují. Tkáně dolní končetiny diabetika jsou hůře zásobené krví a kyslíkem. Diabetik má zhroucenou nožní klenbu a chybí mu správná citlivost – zvyšuje se riziko, že se někde na noze poraní a nevšimne si toho, nebo že pro nepřítomnost bolesti zanedbá péči o své zranění. Tato rána se pak u diabetika snadno infikuje bakteriemi. Hojení takové rány je svízelné a někdy prakticky nemožné. Infekce se může šířit do svého okolí a pak hrozí vážné riziko vzniku gangrény.

Kde vám pomohou? Seznam podiatrických ambulancí v celé republice najdete zde.

Projevem diabetické nohy je různě rozsáhlý defekt (poranění kůže a hlubších struktur), který vznikne kdekoliv na noze. Obvyklým místem je oblast plosky pod prsty. Tento defekt se nehojí, naopak se zvětšuje.

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Ještě mohu poradit jak to můžete lečit jenom čistým jitrocelem, ale to připadá až od jara, kdy začína růst jitrocel. Nasbíráme větší množství jitrocel, který pomeleme na mlynku na maso a tuto kaši přikladáme na postižené místo, ale musíme tak často, aby postížené místo bylo stale vlačné, přikladat i víckrát za den.

16. prosince 2010, 11:04:14

Dekuji za uzitecne rady o bylinkach, jiz jsem se neco docetl v Bylinky Revue, take o jitrocelu, Opravdu vyleci bylinka jitrocel dia nohu a zabrani amputaci? Bylinky jsou skvele.

8. února 2011, 17:28:48

Když se vám neprokrvuje noha z důvodu ucpaných cév, nepomůže přece nic jiného než uvolnit cévy. Pokud jsou to drobné cévy, tam už je problém.

7. listopadu 2014, 08:04:04

Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Klikněte na část těla, která Vás trápí a otestujte se online.

Archiv živých diskusí zde

Na vaše dotazy odpovídají na Ordinace.cz lékaři z různých odborů při pravidelných chatech, zde si můžete přečíst položené otázky i odpovědi odborníků.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Chcete-li mít přehled o nových článcích na Ordinace.cz, objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

 • Příznaky rakoviny, které bychom neměli podceňovat (4854 čtenářů)
 • Zubní kámen. Jak ho odstranit? (4450 čtenářů)
 • Máte neustále ucpaný nos a rýmu? Možná se jedná o nosní polypy. (3749 čtenářů)
 • Rýmovník, bylinka nejen na rýmu a nachlazení (3216 čtenářů)
 • Příspěvek na péči: Pro koho je určený a jak o něj zažádat (2493 čtenářů)
 • Od ledna 2018 se zásadně mění očkovací kalendář pro děti i dospělé (2386 čtenářů)
 • Pozor na zubní kazy u dětí. Vznikají rychleji než u dospělých a chrup mohou doživotně poškodit. (2163 čtenářů)
 • Nemocné ledviny nebolí (1904 čtenářů)
 • Kdo má nárok na lázně a jaké jsou typy úhrad (1799 čtenářů)
 • Předání zdravotnické dokumentace při změně lékaře (1670 čtenářů)

To mě taky zajímá, a jak ten výživový plán vypadal teda nebo co ste musela všechno… Diskutovat

Najdi si na nettu články o bariatrických operací a myslím ,že to bezpečně vylečíš ,pokud… Diskutovat

Souhlasím s Akrim. Ceny bezlepkových výrobků i bezlepkových surovin jsou nesmyslně vysoké,… Diskutovat

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.

Copyright Pears Health Cyber, s. r. o. 2018,

Poslední aktualizace 3.4.2018, ISSN 1801-8467

Pro zdravé nohy

Podpora projektu

Projekt je realizován za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR v Programu „PVP“.

Vrozené a získané vady nohou

Velká část vrozených vad pohybového ústrojí jsou vady dědičné, mohou vzniknout ale rovněž působením zevních vlivů. Na vzniku získaných deformit má největší podíl trvalé přetížení, svalová nevyváženost a kontraktura, ale také metabolické poruchy.

Pro těžké ortopedické vady jako jsou např. koňská vbočená noha (pes equinovarus), vyklenutá noha (pes cavus) nebo hákovitá noha (pes calcaneus) je nutné použití individuálně zhotovené ortopedické obuvi. Pacienti se středně těžkými a lehčími ortopedickými vadami mohou použít speciálně upravenou sériově vyrobenou terapeutickou ortopedickou obuv, u které lze jednotlivé defekty korigovat individuálními úpravami obuvi a vkládacích stélek.

Nejčastěji se vyskytující ortopedické vady :

 • podélně plochá noha fixovaná – rigidní (pes planus)
 • podélně plochá noha + nestabilita subtalo – flexibilní = zevně vbočená nebo vybočená noha (pes valgus) a vbočená nebo vybočená pata (calcaneus valgus)
 • příčně plochá noha (pes transversoplanus)
 • lukovitá – vysoká noha (pes excavatus)
 • vbočený palec (Hallux valgus), nepohyblivý palec (Hallux rigidus)
 • kladívkové prsty (digiti hamati), drápovité prsty (digiti mallei), postavení pátého prstu – malíku (digitus V.supraductus)
 • patní ostruha (calcar calcanei), plantární exostóza
 • ostatní kostěné výrůstky (exostózy)
 • prsty vbočené dovnitř do oblouku C – v oblasti metatarzů a kloubů prstců (metatarsi adducti)
 • otlaky, mozoly, afekce na ploskách nohy, zarostlý nehet (afekce), plísně, trofické změny na nehtech, ragády na patách, otlaky pod hlavičkami metatarsů, nízký nárt aj.
 • částečné amputace prstů nebo části nohy (po chirurgickém zákroku)
 • zkrat dolní končetiny
 • dna (arthritis uratika) –podagra – zduření velkého palcového kloubu (otoky)
 • PAP – progresivní (revmatoidní) artritida – kladívkovité deformity, rozšířená příčná klenba, ztráta tukových polštářků pod metatarzy (otlaky, mozoly)
 • DMO – dětská mozková obrna

PODÉLNĚ PLOCHÁ NOHA FIXOVANÁ

Plochonoží je nejčastější ortopedickou vadou. Lze jí předcházet i léčit.

Vrozená plochá noha je poměrně vzácná deformita. Jejím podkladem je srůst některých tarzálních kostí nebo sklon až vertikální postavenímu talu (hlezenní kost je ve strmém postavení). Zadní část nohy je tedy skloněna plantárně, přední polovina nohy je zvednuta se současnou úchylkou do valgozity (pes planovalgus). Šlachy extenzorů se rýsují zřetelně pod kůží. Chůze je těžkopádná a únavná.

Nejčastěji způsobená volností vazového aparátu a svalovou ochablostí. U dětí bývá vada často kombinována s valgozitou hlezenních a kolenních kloubů. V kterémkoli věku přispívá ke vzniku plochých nohou chronická únava nebo přetěžování nohou chůzí v nevhodné obuvi a dlouhým nehybným stáním, při kterém se svalstvo uvolňuje a vazový aparát postupně protahuje.

Nejlehčí stupeň plochých nohou se projevuje pouze při zatížení. Snižuje se jak podélná klenba nohou, tak i střední část příčné klenby. Při zvednutí nohy od podložky se obnovuje opět normální tvar nohy. Otisk nohy na podložce je uprostřed oproti normálnímu stavu mírně rozšířen. Vada je skoro vždy oboustranná. Chůze u této vady je normální, se zatížením více na vnitřní část nohou a proto podpatky obuvi bývají sešlapány dříve na vnitřní straně. Večer mohou být pociťovány pocity tíže nohou.

U druhého stupně plochých nohou zůstávají klenby oploštěné jak při zatížení, tak i při odlehčení. Na plantogramu je už zřetelné vyplnění celého obrysu nohy. Noha je dosud přiměřeně měkká, klenbu lze snadno pasivně vymodelovat, upravuje se i při našlápnutí na vložku. Chůze může být po delší době únavná a bolestivá. Při zatížení špičky (podpatky, chůze po schodech) může být pociťována bolest v nártu. Při větší námaze se mohou objevit otoky nohou a kotníků. Výraznější bolestivost svědčí o vývoji deformační artrózy na tarzálních skloubeních.

U třetího stupně plochých nohou (pes planus fixatus) je nápadná fixace nenormálního tvaru. Ani pasivně násilím nelze klenbu nohy vymodelovat. Plantogram je zcela vyplněn, na jeho mediálním obrysu je konvexní oblouček v místě loďkovité kosti. Fixace deformity je způsobena přizpůsobením měkkých struktur, zkrácením vazů a svalovými kontrakturami, později i pokročilými artrotickými změnami v tarzálních skloubeních (často se jedná o vrozenou vadu). Projevuje se bolestivostí při chůzi a večer po námaze. Největší bolestivost je pociťována při prvních krocích a pak po delší chůzi (přechází až do kolen a křížů).

 • Pravidelné cvičení: chůze po špičkách, uchopování předmětů – posilování dlouhých a krátkých flexorů, abdukce palce a prstů (rozevření prstů do vějíře), chůze po nakloněné rovině – uvolňování kontrahujících se svalů
 • Správná obuv (přiměřený podpatek, pevný opatek)
 • Ortopedické vkládací stélky do obuvi (nejlépe korkový tvarovaný fusbet), sandály s páskem nad metatarzy, u těžších deformit ortopedická obuv

Obr. Podélně plochá noha

Obr. Pes valgus – vbočená noha (valgosní postavení paty)

Postavení patní kosti vůči podložce :

a) správné postavení patní kosti je kolmo k podložce

Nesprávné postavení patní kosti:

b) postavení vybočené (varózní – nohy do O)

c) postavení vbočené (valgózní – nohy do X)

Postavení patní kosti v obuvi se zajišťuje správným tvarem patní části kopyta, na němž je obuv tvarována a pevným, dostatečně dlouhým opatkem v obuvi.

PODÉLNĚ PLOCHÁ NOHA S NESTABILITOU

Nazývána také noha plochovbočená, jedná se především o svalový problém. Je dána nestabilitou mezi kostí patní a hlezennou (v dolním hlezenním kloubu) = nestabilita subtalo. Může spolupůsobit i nestabilita TC kloubu (mezi kotníky) – po úrazech, zlomeninách, … Vbočené postavení patní části nohy (valgosita paty) u nejmladších dětí je v podstatě fyziologickou záležitostí, s přibývajícím věkem by se však díky zesilování svalstva a vaziva měla tato vada sama upravit. Výskyt vbočené paty u dětí školního věku a v období dospívání však lze považovat za patologii, neboť vbočená pata je předzvěstí vzniku nebo doprovází podélně plochou nohu.

Pravidelné cvičení (především balanční cvičení na nestabilních plochách)

Správná obuv (přiměřený podpatek, pevný opatek)

Ortopedické vkládací stélky do obuvi

Deformita, kde je nápadný pokles hlaviček středních metatarzů a oploštění předního příčného oblouku. Přední část nohy se už neopírá hlavně o dva body – hlavičku I. a V. metatarzu, nýbrž spočívá na podložce všemi hlavičkami. V extrémních případech jsou nejvíce zatěžována místa II. a III. metatarzální hlavičky. Zvýšeným tlakem na tuto krajinu při stání a chůzi zde vznikají bolestivé otlaky, případně ulcerace (destrukce měkkých tkání).

Obr. Příčně plochá noha

a) pokleslé paprsky příčné klenby

b) správně klenutá příčná klenba

Lukovitá noha je charakterizována vysokým nártem, nápadným zvýšením podélné klenby. Současně bývá pokleslá příčná klenba a vznikají kladívkové prsty (extenzní postavení v metatarzofalangeálních kloubech a flexní postavení v interfalangeálních kloubech). Pata bývá ve varózním postavení. Otisk nohy na podložce (plantogram) je uprostřed přerušen, střed nohy zůstává trvale i na zevní straně zvýšen a podložky se nedotkne. V oblasti hlaviček metatarzů je přetížení, tvoří se otlaky, případně ulcerace. Příčinou vývoje této deformity jsou většinou nervové poruchy, např. Friedreichova choroba, u níž při svalových hypotoniích se uplatňuje nerovnováha svalových funkcí, ale také nošení krátké obuvi (zvláště u dětí). Jen výjimečně může tuto vadu zavinit např. jizevnatý srůst na noze. Chůze nemocných s pes excavatus není kosmeticky nápadná, pacienti si však stěžují na snadnou únavnost, event. i bolesti, zvláště v nerovném kopcovitém terénu.

Obr. Vysoká (lukovitá) noha

Obr. Plantogram – otisk nohy

– Vysoká klenba (noha lukovitá)

– Normálně klenutá klenba

– Nízká klenba (podélně plochá noha)

VBOČENÝ PALEC, NEPOHYBLIVÝ PALEC

Hallux valgus (vbočený palec) – u této deformity se staví základní článek palce nohy do valgózního postavení. Skoro vždy je vada sdružena s poklesem příčné klenby a často i nestabilitou v oblasti paty. Vyskytuje se převážně u žen. Příčinou bývá někdy nevhodná obuv s úzkou špičkou a vysokým podpatkem a trvalé přetížení přední části nohy. Kromě tvaru obuvi má na vznik vbočeného postavení palce vliv také změna postavení nohy a funkce šlach a svalů v souvislosti s poklesem příčné klenby a změnou těžiště při chůzi. Tlakem obuvi na deformovanou nohu vznikají záněty měkkých tkání na vnitřní straně metatarzofalangeálního kloubu a velmi často též mohutné exostózy, které mohou být spolu s artrózou příčinou vychýlení palce.

Hallux rigidus (nepohyblivý palec) – těžká artróza MP kloubu palce. Projevuje se omezením pohyblivosti, zejména dorzální flexe palce (zvednutý palec). Vyskytuje se převážně u mužů.

   • Úprava obuvi zvýšením příčným klínkem v úrovni MP kloubů (odlehčení odvíjení nohy od podložky)
   • Operativně

Obr. Vbočený a nepohyblivý palec

L – valgus, P – rigidus

přetáčení palce, přeložený prst, kladívkové prsty, otlaky

KLADÍVKOVÉ PRSTY, DRÁPOVITÉ PRSTY

Tato deformita nohy bývá nejčastěji sdružena s poklesem příčné klenby, ale také s hallux valgus. Přímou příčinou jsou svalové kontraktury, které se vytvářejí, vzpírají-li se nemocní na prsty, aby si chránili bolestivou příčnou klenbu. Bazální články prstů, hlavně II. a III. prstu, se stavějí do dorzální flexe až do subluxačního postavení, druhé články jsou flektovány plantárně. Interfalangeální klouby nápadně vyčnívají. Dlouhodobým tlakem obuvi se zde vytvářejí mozoly nebo otlaky.

Obr. Kladívkový a drápovitý prst

Patní ostruhy jsou kostní výrůstky v místě úponu šlach na kosti patní. V souvislosti s poklesem nožní klenby, popř. nošením nevhodné obuvi, dochází k extrémní zátěži na patní kost. Organismus reaguje tím, že se pokouší tato místa zpevnit, tedy do nich vypouští vápenné prvky, čímž vzniká patní ostruha. Vznikají v pozdní dospělosti na dolním okraji tuber calanei v místě úponu plantární aponeurózy (spodní ostruha), nebo vzácněji při úponu Achillovy šlachy (zadní ostruha). Při zatížení jsou zdrojem bodavých bolestí, zvláště hned ráno a pak po namáhavější chůzi.

   • Cvičení, masírování a protahování prstů
   • Aplikace fyzikálních rehabilitačních metod
   • Ortopedické vkládací stélky s odlehčením (ve tvaru podkovy) pod patou, termoplastické ortopedické stélky, které zajistí ideální rozložení zátěže těla na plosku nohy.
   • Nošení obuvi s vyšším (3-5 cm) odpruženým podpatkem

Obr. Patní ostruha

OSTATNÍ KOSTĚNÉ VÝRŮSTKY

Trvalým tlakem obuvi v místech, kde je kost kryta pouze kůží dochází ke dráždění okostice, nadprodukci kostní tkáně a vzniká exostosa (kostní výrůstek).

Vyskytuje se na zadní straně paty, v důsledku nošení těsného lodičkového či mokasínového střihu obuvi. Příčinou bývá špatně tvarovaný (příliš uzavřený) opatek, tvrdá pata a ostrá horní obvodová hrana obuvi.

Terapie : nošení obuvi se správně tvarovanou a polstrovanou patou a bandážovaným límečkem v patní části obuvi, případně operace.

Tlakem nízké tužinky ve špici obuvi narůstá na nehtovém článku kostěný výrůstek.

Exostosa na nártu

Vzniká tlakem pevné bandáže obuvi na nárt (např. u lyžařské nebo bruslařské obuvi).

Obr. Dvojitá pata

Synonymem je pes varus (vnější oblouk nohy – abducti) – vybočená noha. Jedná se o vrozenou vadu (polohová vada). Cvičením v dětství a vhodnou obuví se dá korigovat.

Obr. vbočená noha

OTLAKY, MOZOLY, ZAROSTLÝ NEHET, PLÍSNĚ, TROFICKÉ ZMĚNY NA NEHTECH, RAGÁDY NA PATÁCH, aj.

Otlaky, mozoly (tyloma)

Jedná se jednoznačně o získané onemocnění kůže, způsobené nošením tvarově, velikostně či materiálově nevhodné obuvi. Otlaky vznikají při střídavém působení tlaku obuvi na kůži, která na tlak reaguje zesílením rohové vrstvy pokožky. Projevuje se oválným, plochým hrbolem, který je na pohmat tvrdý. Pokud se nezanítí, nebo netlačí na hluboká citlivá místa, není bolestivý.

Puchýře vznikají prudkým opakovaným třením, nejčastěji zadní části paty, při dlouhé chůzi v příliš těsné nebo volné obuvi. Jsou bolestivé.

Patří mezi virová kožní onemocnění nohou, trpí jimi nejčastěji malé děti, které navštěvují lázně a bazény. Bolestivost se projevuje spíše ve stavu bez zatížení.

Mezinárodní statistiky odhadují, že každá druhá osoba v lidské populaci má plesnivé nohy. Výskyt plísňových onemocnění kůže souvisí s tím, jakým způsobem jsou lidé zvyklí pečovat o své nohy a obuv. Příznivé podmínky pro množení plísní vytváří zvýšená vlhkost, zvýšená tvorba potu a nedostatečná možnost odpařování.

Nehty zasažené plísní změní barvu (zežloutnou) a zhrubnou (rostou do výšky). Začnou se drolit, lámat a uvolňovat z nehtového lůžka. Častým průvodním jevem plísní na plosce nohy bývá svědění nebo pálení mezi prsty a oteklá kůže. Rozdíl mezi vysokým nehtem způsobeným tlakem a plísní se pozná pod mikroskopem.

Je způsoben buď trvalým tlakem (přední hrany krátké obuvi na nehet), nebo poraněním nehtu. Následkem toho nehet přestává růst do délky a roste do výšky (přibývá na tloušťce). Zpětným tlakem svršku obuvi na nehet se poškozuje nehtové lůžko. Vypadá stejně jako nehet zasažený plísní – rozeznat lze pod mikroskopem.

Příčinou bývá nesprávné stříhání nehtů, nebo nošení úzké špičaté obuvi, případně obuvi s nízkou tužinkou ve špici (nízký prostor pro prsty). Méně časté jsou dědičné dispozice.

Trofické změny na nehtech

Např. suchost kůže, ztráta ochlupení, ochablost svalstva, pomalý růst a lomivost nehtů, snížená hojivá schopnost. Objevují se při cévní nedostatečnosti, vztahují se k výživě tkání a jejich růstu.

Ragády na patách (popraskané paty)

Jedná se o štěrbinovité praskliny kůže, které vznikají jejím vysušením a následným rohovatěním. Neobjevují se jen na patách, ale také mezi prsty u nohou nebo na rukou. Hluboké ragády jsou bolestivé. Důležité je pravidelné promašťování kůže, vhodné je např. vepřové sádlo.

vysoký nehet / plíseň, ulcerace (pod 4.prstem)

Nestejná délka dolních končetin.

 • rozdíl do 1 cm: koriguje se stélkou uvnitř obuvi
 • rozdíl nad 1 cm: koriguje se v podešvi

ČÁSTEČNÉ AMPUTACE PRSTŮ NEBO ČÁSTI NOHY, CHIRURGICKÝ ZÁKROK

Amputace je operativní odstranění některé části nebo celé končetiny. Příčinou mohou být úrazy např. autonehody, popáleniny a jiné. Dalším důvodem amputace mohou být různé choroby jako jsou cévní onemocnění, cukrovka apod. K nahrazení amputovaných končetin se používají protézy, které nahrazují jak končetinu, tak její funkční stránku.

DMO – DĚTSKÁ MOZKOVÁ OBRNA

Lidé našlapují na špičky (nůžkovitá chůze), nohu mají spíš vbočenou dovnitř a zatěžují tak nejvíc špičku obuvi a vnitřní hranu podešve. Potřeba vyztužit a mírně zvednout podešev ve špici, odlehčit a vyměkčit vnitřní část klenby.

Sedm tipů pro unavené a namáhané nohy

Jsou unavené, oteklé a těžké. Ano, naše nohy. Přes den je dokážeme pěkně zatěžovat. My víme, jak jim ulevit. Zde jsou naše tipy.

Běhejte bosí

Vysoké podpatky znamenají pro nohy a celé dolní končetiny tuhou dřinu. Nejen pro ně, také pro cévy, v kterých nám koluje krev. Lékaři, kteří se specializují na nemoci cév, flebologové, zdůrazňují, že klenba nohy při chůzi na vysokých podpatcích trpí, kontaktní dotyková plocha při chůzi na zemi je úzká. Žíly se nevyprazdňují. Krev prosakuje ve směru gravitace dolů. Cévní chirurgové proto radí. Vyzouvejte si častěji boty a běhejte bosí. Krev potom stagnuje daleko méně, zpětný tok krve je minimální.

Sprcha střídající teplou a studenou vodu

Zdravé srdce a krevní oběh dokáže ještě více podpořit práci žil. Sprcha, při níž se sprchujete střídavě studenou a teplou vodou směrem od nohou ke stehnům, posiluje mdlé žilní stěny. Ty se pak střídavě rozšiřují a stahují. To je ten správný efekt. Tento způsob sprchování má ovšem i preventivní účinek. Žíly jsou pak méně náchylné k onemocnění.

S rostlinnými extrakty dobře těsní

Chladivé gely s účinnými bylinami jako je koňský kaštan nebo vinná réva mohou ulevit pocitu těžkých nohou. Účinek se dostavuje v kombinaci s masáží. Kdo trpí na žilní nedostatečnost a má slabé žíly, může oba účinné extrakty užívat ve formě tablet. Extrakty fungují tak, že utěsní póry ve stěnách žil nebo drobných kapilár, z kterých při stagnaci krve dochází k prosakování tekutiny mimo cévy, a tím vytváření nepříjemných otoků. Užívání by mělo být dostatečně dlouhé, protože účinek se dostavuje většinou až po více týdnech.

Namáčejte nohy do studené vody

Touláte se po městě v třicetistupňových vedrech celý den nebo musíte někde dlouho stát. Až se této povinnosti zbavíte, naložte si své unavené nohy nejlépe do vlažné až studené vody. Pokud přidáte do lázně ještě rozmarýnový olej, pomůže lépe vaši nohy prokrvit. Namáhané nohy se znovu proberou.

Žíly v nohách potřebujeme vyprazdňovat

Aby se krev dostala znovu zpátky k srdci proti gravitaci, pomáhá ji v tom prostý mechanismus pumpy. Tu zabezpečují stahy lýtkových a stehenních svalů. Při stazích doslova tlačí na cévy. Dlouhodobě pomůžeme našim žilám tím, že při nadváze začneme nadbytečná kila shazovat. Je skoro jedno jakým způsobem. Pomohou procházky, jízda na kole, stoupání do schodů, běh. Všechny druhy pohybu uvádějí do chodu tuto svalovou pumpu. Při plavání nebo běhání ve vodě je navíc velmi příjemný chladivý a masážní efekt vody.

Dejte si nohy čas od času nahoru

Když to jde, dejte si nohy nahoru. Kdekoliv a kdykoliv je to možné. Platí zde pravidlo žil. Pro ně je lepší, když ležíme nebo běžíme, než když sedíme nebo stojíme. Toto pravidlo ulehčuje našim žilám jejich náročnou práci, kterou je zabezpečit návrat dostatečného množství odkysličené krve směrem k srdci. Žilám tak pomáháme navzdory fyzikálním zákonům rychleji a bez problémů znovu nasměřovat dostatek krve k srdci. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat. Kotníky je bez otoků, nohy se znovu vlezou do bot. Lehce zdvižené nohy v posteli posílí tuto funkci i v noci.

Elastické punčochy vytvářejí tlak

Také elastické punčochy vyvíjejí z vnějšku tlak na žíly. Při lehčích potížích, hlavně při cestování v autobuse nebo v letadle, je vhodné si je obléci. Jsou volně prodejné, nepotřebujete na ně recept. Pokud ovšem trpíte na křečové žíly, použijte kompresní obinadla. Předejdete tak horšímu postižení žil. Pokud vaše problémy ani tak nepovolí, pravděpodobně budete potřebovat vyhledat lékaře.

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

Leave a Reply