Testy na plísňové infekce v plicích (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Chlamydie.info

Brala jsem zatím asi 8 měsíců wp, problémy kolísají, problémy mi začaly po viroze, už to trvá asi 6 let. Byla jsem několikrát hospitalizovaná pro dlouhodobou teplotu, zimnice, bolesti celého těla, rozmazané vidění, návaly nevolností atd. na různých odděleních. I přesto, že jsem si stěžovala opakovaně na bolesti na plicích, motání hlavy, pocitu píchání a pálení v oblasti průdušek a plic, stálou únavu, žádného doktora nenapadlo mi udělat rtg plic, vždy mě odbyli, že poslechově tam nic není, pokaždé mě nakonec poslali na psychiatrii, tak už jsem ten rtg pak neřešila, když mě asi 8 doktorů odmítlo, s tím, že poslechově je vše v pořádku. Maximalně mi řekli at jdu na alergologii, že to bude alergie nebo astma. Před týdnem jsem si nechala konečně udělat rtg plic a vyšel mi stín na levé plíci hraniční velikosti, výrazná plicní kresba, známky peribronchitis. Lékařka mi předepsala Klacid. Říkala, že se to jeví jako nějaká zastaralá nevyléčená infekce, možná i chlamydie. Prý v tom je ta zrada, že poslechově to nejde poznat. Máte někdo podobnou zkušenost?

Dobrý den, bohužel mám

Už sem tam nikdy nešla.

Dnes sem si na to vzpomněla jelikož mě zas chytla hrozná bodavá bolest do celého dekoltu, že sem ani dech nemohla popadnout, ale bohužel názor neměním a k lékařům nejdu .. Je to jen ztráta času :o(((

 • Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

veraokb. nejdu a

nejdu a nepůjdu. bez jejich zásahu je cokoli bezpečnější.

 • Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Ja flak na plucach mam tiez

Ja flak na plucach mam tiez – mozno uz nie. Pred asi 15mi rokmi ma asi 5 rokov sledovali – každý rok rontgen. Bolo skonštatovane, ze flak sa nemeni, tak ma vyradili z dispenzarizácie. Bola som rada, lebo zo sledovania sa nikto nevyliečil a bol to zabitý čas. A potom prečo v zdravotníctve nie sú peniaze – pacientov sledujú namiesto liečenia. Mne ten flak ale potom pomohol presvedčiť moju doktorku, že problém u mňa môžu byť chronické chlamýdie a nasadila mi WP.

Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09.

RS od r. 1980. Na WP od 08/08 s prestavkou 02/09-04/09. Od maja 2012 do maja 2013 prerušovaná liečba. Od mája 2013 bez atb a zdravotný stav sa stále pomaly zlepšuje.

 • Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

No já měl jednou takhle

No já měl jednou takhle takové chrčení, takové za ty roky bídy a utrpení už pro mne celkem normální, leč kardioložce se to vůbec nelíbilo a vyhnala mne s neschopenkou a doxycyklinem na základě stínu na rentgenu z předchozí kontroly před třemi měsíci do postele. Byl tam nějaký nejasný stín před těmi 3 měsíci, na novém rtg při tom chrčení a při poslechovém nálezu na plicích i průduškách zlý duch se rozplynul či schoval, fotograf plic to zkonstatoval něco jako asi chyba materiálu, na tom prvním snímku pochopitelně .

Byl to krásný týden, v rauši, pocení, zimnici, chroptění a sípání. Fuj, hrůza! Ale snímek plic bez nálezu – J 209 Akutní bronchitida, NS – 18.3.2005 !

Jan Na WP (a později SP) od 12/2005 pro Cpn; CFS, fibromyalgie, vysoký tlak, závratě, opakované infekty HCD i DCD, uší, VAS, parestézie a bolesti DK, průjmy, křeče a zažívací potíže . červenec 2010 ukončení nepřerušované léčby

březen 2013 ukončení CAPu

 • Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Je to děs co, koukám, že

 • Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

No však dobrá rada ".

No však dobrá rada “. že když sem s tím žila do dnes, že budu žít dál . ” dodá síly a optimismu.

březen 2013 ukončení CAPu

 • Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Mám dotaz(prosbu). Již asi

 • Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Kašlu rok a půl, u

 • Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Přihlášení

Podporujeme

Občanské sdružení, které bylo založeno zdejšími uživateli pro řešení problematiky onemocnění a léčby chronických chlamýdiových infekcí.

Naše zdraví: plísňové a kvasinkové infekce – příčiny, příznaky a diagnóza

Příčiny vzniku chronických plísňových a kvasinkových infekcí

Od konce 20. století vidíme nárůst chronických plísňových a kvasinkových onemocnění. Jako u většiny chronických onemocnění, je i u těchto infekcí vždy více příčin vzniku a velkou roli hrají i psychické příčiny. Prvotní příčina dalších ložisek plísňových infekcí v těle se zpravidla nachází ve střevech.

Hlavní příčiny vzniku chronických plísňových infekcí:

1.Nesprávné stravovací návyky

Nadměrná konzumace rafinovaného cukru, soli, mléka a mléčných výrobků, bílé mouky, bílé loupané rýže, konzervačních prostředků, .

2.Rozsáhlé používání léků, anabolických steroidů, kortikosteroidů, širokospektrých antibiotik, hormonální antikoncepce atd.

Všechny tyto látky a ostatní chemická léčiva mají nežádoucí vedlejší účinky a představují zátěž pro střeva a játra. Nacházejí se ve formě léků nebo jako zbytkové látky v jídle (hlavně v mase a mléce). Například dlouhodobé nebo opakované braní antibiotik má na přemnožení kvasinek velký vliv, protože antibiotika spolu s choroboplodnými bakteriemi ničí i bakterie "správné". V důsledku toho pak dochází k nerovnováze střevní mikroflóry. Mléčné bakterie (laktobacily) napomáhající trávení potravy jsou vytlačovány agresivními druhy kvasinek (např. Candida albicans) a plísní.

3. Oslabený imunitní systém

Například při cukrovce, nádorových onemocněních, AIDS atd.

4. Překyselení organismu

Nejvíce překyselují tělo potraviny jako cukr, maso, výrobky z bílé mouky, mléčné výrobky, alkohol, .

5. Nedostatek trávicích enzymů

6. Změny hladiny hormonů

Jde o období jako začátek puberty, těhotenství, menopauza, užívání antikoncepčních pilulek (ty často způsobují snížení acidity v pochvě a tím se ochranné mléčné bakterie poševní flóry nemohou dostatečně rozmnožovat a bránit tak vnikání infekcí). Mnohé ženy mají kvasinkovou infekci vždy v období menstruace, kdy se také mění hladiny hormonů.

7. Časté používání projímadel a výplachů střeva bez změny stravovacích návyků

Takovým způsobem střevo "zleniví". Jednorázově naopak může výplach střeva pomoci zbavit se kolonie kvasinek, zejména na začátku boje s kvasinkami.

Nikotin zužuje cévy, čímž se výrazně snižuje prokrvení rukou, nohou, mozku, dásní, střeva atd., Což podporuje množení kvasinek a následně například i vznik paradentózy.

9. Trvale oslabené střevo

Při střevních onemocněních jako kolitida, Crohnova choroba, celiakie, při vředech nebo dlouhodobé zácpě.

10. Akumulace toxinů v trávicím systému

11. Nesprávná hygiena intimních míst a spodní prádlo ze syntetických materiálů

12. Psychické příčiny

Hlavně stres, nespokojenost v některé oblasti života (u žen často v partnerské oblasti), zloba, nedostatečná schopnost obrany, neschopnoť přetransformovat negativní impulsy, úzkosti, .

Projevy/příznaky plísňových a kvasinkových infekcí

Přítomnost plísňové infekce v těle se dá jen velmi těžko rozpoznat, protože její projevy bývají u jednotlivců velmi rozdílné. Projevy/příznaky kvasinkové nákazy u dospělých jsou často natolik všeobecné, že je lékař bez dalších diagnostických vyšetření jen velmi těžko může přičíst na vrub kvasinkové infekci. Hodně krát se stává, že i laboratorní testy jsou negativní.

Nejběžnější projevy přemnožení plísní a kvasinek v těle jsou:

• chronické zažívací a vylučovací obtíže: nafouknuté břicho, bolesti břicha, časté nadýmání a průjem, které se projevují zejména po snědení sladkostí, škrobovin nebo vypití většího množství piva či vína, střídání průjmu a zácpy a jiné poruchy trávení a vylučování

• dušnost a problémy se srdcem, které jsou navzdory lékařským nálezem v normě a které se často označují jako psychosomatická choroba srdeční (střeva se při nafukování totiž často naplní plynem do takové míry, že začnou tlačit na bránici, plíce a srdce)

• neodolatelná chuť na sladké nebo na chléb

• bílý povlak na jazyku, který se dá jen velmi těžko odstranit

• ekzémy a vyrážky

• plísňová onemocnění nehtů a kůže

• pálící šupinkovité fleky mezi prsty na nohou

• pálící a svědící červené vyrážky při konečníku, které někdy mokvají

• svědění celého těla

• zvýšená tvorba lupů, vypadávání vlasů a svědění hlavy

• suché dlaně a šupinatá kůže

• opakované záněty pohlavních orgánů (vaginální mykóza)

• časté záněty močových cest

• brnění v nohách

• časté ušní záněty s hnisavými výtoky

• zvětšené uzliny (zejména na krku)

• svědění a pálení očí

• chronický únavový syndrom

• poruchy pozornosti a paměti

• závratě, točení a bolesti hlavy

• deprese a apatie

Některé druhy kvasinek a plísní se spolupodílejí na vzniku chorob jako jsou: kardiovaskulární poruchy, revma, artritida, dna, astma, gastritida, tuberkulóza, nádorová onemocnění atd.

Plísňové a kvasinkové onemocnění je tak trochu "diagnostický chameleon", protože u každého člověka se může projevovat jinak. Lékařské vyšetření ke zjištění zvýšené přítomnosti kvasinek jsou především vyšetření moči, stolice, krve a lokální vyšetření gynekologické mikroflóry (kultivace). Při podezření na mykózu je z podezřelé kůže nebo sliznice odebrán povrchový stěr. Invazivní růst plísní, čili vniknutí do hlubších tkáňových vrstev, je dokazatelný jen pomocí vzorku tkáně a vyžaduje odebrání vzorku z příslušného orgánu resp. tkáně.

Lékaři jsou k diagnóze plísňové či kvasinkové infekce často nepochopitelně skeptičtí a nechtějí ani provést potřebná vyšetření. Případná antibiotická a fungicidní (antimykotická) léčba má navíc spíše devastující následky, neboť jsou narušeny potřebné symbiotické mikrobiální vztahy ve střevním traktu. Pacientům proto často nezbývá než vzít své zdraví do vlastních rukou a pustit se do alternativní léčby.

Laické diagnostické metody:

1. Slinový test na bílou kvasinku Candidu albicans.

Hned ráno, spíš než se napijete, najíte nebo si vyčistíte zuby, nalijte vlažnou vodu do průsvitného sklenice, nasbírejte slinu v ústech a vyplivněte ji do sklenice s vodou. Přibližně po půl hodině se do sklenice podívejte a zkontrolujte, zda se něco změnilo.

pokud slina plave na vodě a objevují se tenké prameny visící pod ní – slabá infekce

pokud slina plave ke středu poháru a zůstane tam – středně silná infekce

pokud slina plave ke dnu a voda je přitom zakalená – silná infekce

2. Použít seznam příznaků/projevů plísňové infekce

Zaškrtněte každý problém, se kterým se potýkáte a nakonec uvidíte, kolik z nich je opravdu izolovaných a nesouvisejících s jinými, a kolik jich vybízí zamyslet se nad hlubší společnou příčinou.

Kvasinky – kvasinkový syndrom – kandidóza

Polysystémová chronická kandidóza, candidóza, mykóza, plísně

Za určitých podmínek se však množí, oslabuje imunitní systém a způsobuje infekci známou jako kandidóza. Mikroorganismus může cestovat krevním oběhem do mnoha tělních orgánů.

Každé oslabení imunitního systému, jehož příčinou může být například toto:

 • Steroidní hormony jako kortizon nebo anabolické steroidy v jídle nebo v lécích, zvláště v antikoncepčních pilulkách.
 • Antibiotika podávaná lidem nebo zvířatům, jejichž maso lidé jedí. Antibiotika ničí užitečné bakterie (acidophilus, bifidobakter) stejně jako bakterie způsobující nemoc.
 • Pravidelné užívání antikoncepčních pilulek.
 • Stres.
 • Nesprávná výživa, kdy je přijímáno nadměrné množství jednoduchých cukrů.
 • Léčení rakoviny ozařováním nebo chemoterapií, chirurgický zákrok, umělá výživa.
 • Zděděné nebo získané poškození imunitního systému ( např. AIDS).
 • Příliš mnoho cukru v krvi, např. při cukrovce
 • Přemíra alkoholu, léků nebo drog.
 • Nakažení novorozence při porodu od matky, jeli genitální oblast zasažena infekcí.

Výčet sahá od chronických infekcí a bolestí hlavy přes chronickou únavu nebo deprese až po bolesti nervů a kloubů. Tyto plíživé příznaky mohou vystupovat samy nebo v kombinaci s jinými příznaky a mohou být více či méně výrazné. Jiné obtíže naopak zřetelně ukazují na příčinu onemocnění.

Také astma bronchiale, lupenka (psoriasis) a revma jsou zhoršení alergie.

1. anamnéza – velmi často se onemocnění dá rozpoznat pouze podle příznaků a předchozího působení vyvolávajících faktorů

2. laboratorní důkaz: vzorky stolice, moči, vzorek z dýchacích cest, úst,kůže, nehtů, vlasů – časté chyby při odběru vzorku a falešně negativní výsledky

3. krevní testy – stanovování protilátek či průkaz kvasinek v krvi (provádí se v zahraničí).

Přírodní a doplňková léčba

1. protikvasinkové přípravky a léky

2. protikvasinková dieta

3. obnova přirozené střevní mikroflóry tzv. probiotiky

4. posílení imunitního systému

5. posílení jater

6. doplňující opatření

Klasické léky proti kvasinkám ve střevech

 • nystatin – tabletky, dražé, tekutina, gel
 • natamycin
 • amphotericin B

  Klasické léky proti kvasinkám v orgánech

 • azoly (flukokonazol)

  Prášky, tinktury, krémy a šampony proti kožním plísním

 • intraconazol proti plísňové infekci kůže a nehtů

  Vironal – regenerační bylinný přípravek k posílení celkové imunity, působící proti plísním ve střevech, lze užívat současně s antibiotiky (pokud jsou nutné k léčbě bakteriálního! onemocnění) – posiluje jejich účinnost, snižuje jejich negativní účinky

  Syrový česnek nebo česnek ve formě potravinového doplňku česnekový olej – bez zápachu.

  Čaj lapacho a maté

  Výtažky z grapefruitových semínek

  Albisan – přírodní prostředek k lokální léčbě vaginálních mykóz

  Mykostop H přírodní přípravek proti kožním mykózám

  Mykostop N přírodní přípravek proti mykózám nehtů

 • Čerstvá zelenina podle ročního období a saláty z ní

  artyčoky, avokádo, brambory, brokolice, celer, cibule, cuketa, čekankové puky, černý kořen, červená řepa, česnek, čínské zelí, fazole, fenykl, chřest, karotka, kedlubna, křen, lilek, listový salát, mangold, mrkev, okurky, olivy, paprika, pažitka, polníček, pórek, rajčata, ředkev, ředkvičky, řeřicha, sója, sójové výhonky, špenát, topinambury, zelí ( všechny druhy ).

  houbičky shiitake, hřiby, křemenáče, lišky, smrže, václavky, žampiony.

  citróny, grepy, hrušky kyselé, jablka kyselá.

  bylinky, hořčice ( velmi ostrá ), křen, pepř, skořice, sůl, majoránka, ocet, tymián, vanilka.

  jogurt s živými kulturami, maso ( kromě vepřového ), mléko, mořské plody, podmáslí, ryby, sýry, tvaroh, vejce, želatina.

  celozrnné výrobky, chléb kynutý droždím, chléb z kvasu, jáhly, pohanka.

  čaj lapacho ( čaj Inků ), čaj maté, čaje ( kromě ovocných čajů ), minerální vody, zeleninové šťávy.

  za studena lisované a nerafinované čisté margaríny, rostlinné oleje.

  burské oříšky, dýňová semena, kešu ořechy, kokosové ořechy, lískové oříšky, sezamová semena, slunečnicová semena, vlašské ořechy.

  mléčný cukr, ( umělé sladidla – aspartam, acesulfam, cyklamát, sacharin ).

  cukr ( bílý, hnědý, práškový, krystalový ), cukrovinky, hroznový cukr, kandys ( řepný cukr ), koláče, med, ovocný cukr – fruktóza, pudinkový prášek, sirup, sušené ovoce, sušenky, třtinový cukr, umělé sladidla sorbit a xylit, výrobky s cukrem, výrobky z instantního kakaa.

  sladké druhy jako banány, hrozny, mandarinky, broskve, kompoty, koncetrované šťávy ( z jablek, hrušek ), konzervované ovoce, džemy.

  konzervovaná zelenina, hotové výrobky z brambor, kečup přislazený cukrem, sójová omáčka přislazená cukrem.

  marinované pokrmy, ovocné jogurty, pokrmy obsahující cukr, mouku a konzervační látky, pokrmy s omáčkami a panádami.

  bílé mouky, loupaná rýže, obilné klíčky, přípravky na zhušťování omáček, těstoviny z bílé mouky.

  alkoholické nápoje ( s výjimkou velmi suchého vína ), instantní a všechny slazené čaje, limonáda a coca-cola.

  Zde je krátké shrnutí, na co musíte při této dietě dávat pozor.

  • Na prvním místě se ve vašem jídelníčku nachází zelenina a saláty – čerstvé nebo šetrně podušené, podle sezónní nabídky.
  • Vyhněte se konzervám všeho druhu.
  • Jezte často bílé a kysané zelí, cibuli a pórek, ředkev a ředkvičky, česnek, křen a ostrou hořčici, podmáslí a přírodní jogurt – to jsou vyhlášení “nepřátelé“ kvasinek.
  • Zřekněte se cukru a všech jídel, ve kterých je obsažen;bílé rýže a všech výrobků z bílé mouky.
  • Občas si pro změnu připravujte jídla z celozrnného obilí,ne však každý den. Celozrnné obilí působí kyselinotvorně.
  • Zeleninu a saláty čistěte důkladně, abyste zabránili nové infekci.
  • Zeleninu připravujte šetrným způsobem, aby se zachovaly vitaminy, minerály a jiné zdravé látky, které obsahuje. Používejte metody jako je dušení, vaření v páře, ohřívání ve varných sáčcích nebo v keramickém nádobí.
  • Jako koření používejte čerstvé bylinky, solí šetřte.
  • Pijte v dostatečném množství minerální vodu, čerstvě připravené zeleninové šťávy, bylinkové čaje, čaj lapacho a maté. Pijte co nejméně kávu a černý čaj, neboť oba nápoje jsou silně kyselinotvorné.

  Kůra většinou trvá od 3 do 6 měsíců

  Po skončení kůry se stravujte nadále zdravě.

  konzumace bílých jogurtů s živou mikroflórou

  Odumírající kvasinky a jejich metabolity musí být z těla vyloučeny. Je třeba posilnit funkci jater jakožto hlavního detoxikačního orgánu.

  Rabanon – bylinný přípravek na posilnění funkce jater

  ostropestřec mariánský – možno použít i do pomazánek a salátů

  Před zahájením terapie je možno vyčistit střeva klystýrem.

  Dostatečně pijte – min. 2 litry denně.

  Používejte nedráždivou čistě přírodní kosmetiku.

  K hygieně intimních míst používejte speciální přípravky s protikvasinkovou aktivitou (např. Intima, Intimus).

  Začněte používat nový zubní kartáček, který přes noc namočíte do roztoku s protikvasinkovým přípravkem

  Během léčby perte prádlo, ručníky a žínky na 95 stupňů Celsia.

  Další články z rubriky

  Unikátní technologie pro sledování srdečního rytmu je nyní k dispozici i českým pacientům.

  Myšitída – syndrom počítačové myši

  Lékárny v Belgii od března nabízejí zdarma jódové tablety

  Pacienti často nejsou informováni o možnosti nové léčby

  Zdravotně gramotní lidé chodí méně často k lékaři

  Do kdy je nutné nastoupit do lázní

  Proč senioři špatně spí

  Odborníci radí, jak pomoci orgánům zbavit se toxinů

  Hledají se lékaři do venkovských praxí

  Když potraviny lékům nesvědčí aneb proč zapíjet léky jen čistou vodou?

  Poslední aktivní témata diskuse

  Kdo bude prezident ČR?

  Komentářů: 6772 | Poslední komentář: 4.4.2018 06:51

  Exekutorské hyeny a vrazi !

  Komentářů: 93 | Poslední komentář: 4.4.2018 06:32

  Gamblerství

  Komentářů: 16230 | Poslední komentář: 4.4.2018 06:23

  Ženská EJAKULACE

  Komentářů: 1211 | Poslední komentář: 4.4.2018 04:35

  Kdy jste se naposledy pokakali

  Komentářů: 2944 | Poslední komentář: 4.4.2018 01:32

  Co jsou plísňové infekce?

  3D ilustrace plísně Candida albicans

  Plísněmi označujeme organismy, které se tvoří uvnitř či vně organizmu (na těle) a způsobují záněty jak vnitřních orgánů, tak kůže, nehtů a vlasů.

  Mykologie, co je původcem plísní?

  Chlebová plíseň (Kropidlovec černavý) a houby patří mezi nejznámější příklady plísní. Tyto organismy rostou v nepravidelném množství bez kořenů, stonků a listů. Živí se jinými organismy, živými nebo mrtvými a hrají důležitou roli v procesech rozkladu uhynulých živočichů a rostlin. Existuje tisíce druhů různých plísní, avšak jen některé mohou způsobit nemoc člověku.

  A právě tyto plísně jsou příčinou široké škály onemocnění, od drobných kožních obtíží až k životu nebezpečným chorobám. Jsou původcem dvou druhů infekcí: systémových a povrchových. Systémové infekce postihují vnitřní orgány. Infekce často začínají v plicích, v závažných případech se mohou dále šířit do krve, srdce, mozku, ledvin, jater, nebo jiné části těla. Povrchové infekce se objevují na povrchu těla, kůži, nehtech a vlasech. Nejvíce se vyskytují ve vlhkých místech, např. mezi prsty, v rozkroku, nebo v ústech.

  Co jsou povrchové infekce?

  Povrchové infekce napadají tkáně na povrchu těla, tedy kůži, nehty nebo vlasy. Mezi běžné druhy patří lišej kroužkový, plíseň na nohou, indický ekzém (mykóza v oblasti třísel a lůna) nebo kvasinkové infekce. Kvasinkové infekce typu Candida obvykle nacházíme na kůži, v ústech, ve vagíně či na žaludu penisu, nebo kolem nehtů. Povrchové plísňové infekce jsou nakažlivé a přenáší se z člověka na člověka buď přímým kontaktem, nebo méně častěji dotykem s oblečením, povrchy nebo jinými předměty v prostředí.

  Systémové infekce a mykózy?

  Některé plísně jsou běžnou součástí lidského těla, na uzdě je udržuje imunitní systém. Pokud je ale imunitní systém oslaben, mohou se tyto infekce vymknout kontrole a způsobit nemoc. Takovým infekcím říkáme oportunní infekce. Mezi nejběžnější oportunní infekce, které se vyskytují u lidí jsou:

  candida (kandidóza), kvasinková infekce

  aspergilóza – infekční onemocnění způsobené houbou rodu Aspergillus

  zygomykóza – Typ oportunní mykózy jehož původcem jsou rody Rhizopus, Rhizomucor. Původcem oportunních mykóz bývají saprofytické houby, které získávají organické látky pomocí rozkladu odumřelých živočišných či rostlinných těl

  kryptokokóza – orgánová mykóza způsobená kvasinkovitou houbou kryptokokem Cryptococcus neoformans, u živočichů postihuje zejména CNS (centrální nervový systém) a u lidí se projevuje jako akutní meningoencefalitida (zánět mozkové tkáně a přilehlých struktur).

  Lidé trpící na AIDS (syndrom získaného selhání imunity), leukémii (rakovina krevních buněk), s Hodgkinovou chorobou nebo dalšími typy lymfomů (rakovina imunitního systému) jsou více náchylní k oportunním infekcím, protože jejich imunitní systém je oslabený. Tyto infekce se mohou objevit také u lidí, kteří se léčí radioterapií nebo chemoterapií, nebo u lidí beroucích kortikosteroidy nebo imunosupresiva, jako například léky, které se podávají po transplantaci orgánu.

  * kortikosteroidy jsou léky, které jsou předepisovány, aby zmírnily zánět a potlačily imunitní reakci těla.

  * imunosupresiva jsou látky, které oslabují imunitní reakci těla.

  Písňové infekce mohou postihnout také lidi, kteří již delší dobu berou antibiotika k léčbě bakteriálních infekcí.

  Další plísně způsobují nemoci i jinak zdravým lidem s neoslabeným imunitním systémem. V těchto případech například lidé vdechnou spory (nevyvinutá forma) plísní, které obvykle žijí v prostředí, především v půdě některých geografických oblastí.

  Jaké jsou symptomy systémové infekce?

  Systémové infekce jsou často chronické a vyvíjejí se pomalu; trvá týdny nebo měsíce, než pro člověka začnou představovat problém. Symptomy jsou někdy velmi podobné běžnému nachlazení, ale jindy, obzvláště u lidí s oslabeným imunitním systémem, mohou být symptomy náhlé a závažné a vyžadují hospitalizaci. Mezi symptomy může patřit kašel, horečka, zimnice, noční pocení, anorexie (ztráta chuti k jídlu), váhový úbytek, všeobecná únava a deprese.

  Číst dále – Kandidóza, nejčastější plísňová infekce

  Mykózy a plísně v organizmu nebo na kůži představují vážnější civilizační onemocnění, které bychom neměli podceňovat. Časté únavy, chuť na skladké a pečivo, nedostatek energie a další mohou být také příznaky plísňové infekce. V takových situacích se vyplatí zapojit vlastní síly a vhodnou dietou, pitným režimem, pohybem a bylinami či doplňky stravy podpořit organizmus a začít snižovat množství plísní v něm. V této kategorii naleznete přípravky, které Vám s tím pomohou.

  Plicní chlamydie: Zákeřná infekce napadá plíce a může způsobit roztroušenou sklerózu

  Máte už delší dobu nepříjemný kašel a nic nepomáhá? Možná máte chlamydie. Ačkoliv tyto mikroskopické parazitující organismy bývají spojovány s pohlavní chorobou, existují chlamydie, které se vám mohou usadit na plicích nebo i v očích. Počet onemocnění v průběhu posledních let neustále stoupá. Plicní chlamydie jsou bohužel velmi špatně rozpoznatelné a mohou vyústit v astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc.

  Co jsou chlamydie?

  Chlamydie jsou mikroskopické parazitující organismy. Svou velikostí se podobají virům, ale nejčastěji jsou řazeny mezi bakterie.

  Zajímavostí je, že oproti klasickým bakteriím získávají energii pro svůj život a rozmnožování uvnitř živých buněk hostitele. Chlamydie přežívají v buňce v neinfekční podobě a následný osud buňky je poté dvojí. V prvním případě dochází k rozpadu buňky a uvolnění infekční formy chlamydií do okolí, nebo v druhém případě zůstává buňka zachována a infekční forma se uvolňuje pomocí exocytózy (buňka „vyvrhne“ větší molekulu či strukturu).

  Zákeřná infekce

  Chlamydiové infekce umí být celkem zákeřné, protože mají velmi podobné klinické příznaky s ostatními infekcemi. Jejich diagnostika bývá obtížná, z tohoto důvodu jejich počet narůstá.

  Většina populace má tyto infekce spojené především se sexuálním přenosem a následnou nákazou, ale v současnosti dominují infekce dýchacího traktu, očí, případně dochází k následnému postižení jiných orgánů. Chlamydií existuje mnoho druhů. Významné druhy napadající člověka jsou Chlamydia trachomatis a Chlamydia pneumoniae. Chlamydia psittaci je především zvířecí patogen, ale s možností přenosu na člověka.

  Přenos prsknutím i dotykem

  Na prvním místě zde patří uvést nechráněný pohlavní styk, kterým se přenáší především Chlamydia trachomatis. Tato infekce reprezentuje první místo v pohlavně přenosných chorobách. Ne všechny typy této bakterie je možné získat sexuálním přenosem.

  Další cestou nákazy je stejně jako u chřipky kapénková infekce. Bránou vstupu jsou sliznice úst a nosohltanu nebo oční spojivka. K přenosu může dojít dotykem, prsknutím, mluvením a přímým kontaktem. Nezřídka se lze nakazit přes kontaminované předměty (ručníky, použité ložní prádlo, společné sprchy ve veřejných bazénech, snížená hygiena v domácnostech), jídlo, nebo dokonce i hmyz. Nakazit se může i novorozenec během porodu, pokud je matka infekční.

  Existují i případy, kdy se nakazili oční lékaři při vyšetřování infikovaných pacientů. Chlamydia psittaci se přenáší kontaminovaným trusem (koně, kozy, ovce, prasata, kočky atd.), peřím (ptáci) nebo kontaminovaným prachem.

  Dlouhá inkubační doba

  Nejčastějším původcem chlamydiové infekce dýchacího aparátu je Chlamydia pneumoniae. Počet onemocnění v průběhu posledních let neustále stoupá. Inkubační doba je zde poměrně dlouhá (3–4 týdny) a po jejím uplynutí nastupují příznaky velmi pozvolna.

  Často proběhnou jako běžné chřipkové onemocnění nebo infekce horních či dolních dýchacích cest. V průběhu cca 1–4 týdnů dochází k postižení horních cest dýchacích (rýma, zánět nosohltanu, zánět paranazálních dutin, případně zánět středního ucha) a poté následují symptomy zánětu průdušek nebo zápalu plic.

  Dráždivý kašel

  Dominantním znakem je dráždivý kašel, u více než 50 % pacientů se objeví bolest hlavy, slabost a únava, pocení nebo zvýšená teplota. Horečka se vyskytuje málokdy. Obtíže přetrvávají celé týdny po začátku onemocnění. Někteří pacienti nemusí mít příznaky žádné, nebo jen mírné a stávají se tak přenašeči.

  Chlamydie jsou schopné přežívat v organismu několik let nebo i celoživotně. Mají schopnost šířit se do dalších orgánů a následně pak může docházet k reinfekcím. Pokud se často vracejí stejné obtíže (angíny, škrábání v krku, záněty dutin, dráždivý kašel, únava atd.), pravděpodobně se jedná o chlamydiovou infekci. Až 80 % lidí má v sobě přítomné chlamydie.

  Možné komplikace? Astma nebo únavový syndrom

  Pozdní léčba infekce dýchacích cest může vyústit v astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc. Možný je částečný podíl na vzniku plicního karcinomu. Rovněž se lze setkat s infekčním zánětem spojivek, který může vyústit až v slepotu.

  Vzácně se objeví akutní zánět srdeční svaloviny, zánět mozkových blan. Někdy může dojít dokonce k rozvoji autoimunitního onemocnění jako např. roztroušená skleróza, postižení štítné žlázy, chronický únavový syndrom atd.

  Vyšetření pomocí výtěru

  Málokdy se v praxi setkáváme s tím, že přítomnost chlamydií odhalí praktický lékař. Nejčastěji tuto záležitost řeší specialisté (gynekolog, urolog, plicní lékař), ke kterým přicházíme se symptomy infekce. V posledních letech zaznamenala diagnostika velký pokrok.

  V prvé řadě odebere lékař vzorek ze sliznice, kde se předpokládá výskyt chlamydií. Jako biologický materiál pro testování slouží výtěr z nosohltanu, vzorky z průdušek a plicních sklípků získané laváží („výplachem“), stěry z močové trubice a gynekologických cest, odběry ze spojivkového vaku.

  Léčba na několik měsíců

  Základem k úspěšnému řešení onemocnění je správná diagnóza, důkladné laboratorní testování a klinické zhodnocení. Je namístě určit druh chlamydie, rozsah infekce, místo (případně místa) postižení.

  K přeléčení se používá dostatečně dlouhá antibiotická léčba (2–3 týdny v případě akutní infekce, až 8 týdnů při chronické infekci), kterou vždy vede lékař. Je však potřeba mít na paměti, že chlamydie nejsou bakterie (i když jsou k nim řazeny), proto nemusí být antibiotická léčba vždy účinná a může trvat několik měsíců i celá léta.

  „Součástí je také léčba analgetiky, antimykotiky, imunomodulancii (léky působící na činnost imunitního systému) a rehabilitace. Jako podpůrnou léčbu lze užívat současně s antibiotiky i enzymatické preparáty, které dle studií účinnost antibiotické léčby zvyšují. Někteří pacienti využívají poznatky z tradiční čínské medicíny, homeopatie nebo akupunktury,“ říkají farmaceuti z portálu Lékarnické kapky.

  Jak se lze chránit?

  Dodržování základních hygienických pravidel patří k základnímu pravidlu ochrany. U starších lidí je důležité mít pod kontrolou chronická onemocnění (diabetes, vysoký krevní tlak atd.), která zhoršují prognózu akutní infekce. V neposlední řadě je důležité posilování imunitního systému správnou životosprávou, dostatkem tekutin, případně vhodnými doplňky stravy.

  „V případě prevence i jako součást léčby byl prokázán příznivý účinek u betaglukanů. Jedná se o přírodní látky, které dokážou podporovat přirozené obranné reakce organismu proti bakteriálním a parazitárním onemocněním. Je namístě volit co nejkvalitnější přípravek s vysokým obsahem čistých glukanů,“ radí odborníci a doplňují: „Pozitivní efekt byl popsán i u podávání vitaminu C.“

  Častý jev, malá informovanost

  I když jsou chlamydie častým jevem, chybí podle odborníků větší informovanost pacientů, preventivní činnost a osvěta. Vzhledem k drahé diagnostice, která se běžně neprovádí, jsou málokdy rozpoznány. Infekce pak přecházejí do chronické formy, ze které mohou plynout i velmi závažné komplikace, většinou nevratné. Běžně prováděná vyšetření ani u chronických pacientů chlamydie neodhalí, protože se neprojevují běžnými známkami zánětu a nebo se k nim přidruží jiný bakteriální původce, kterého lékaři považují za prvotní zdroj obtíží.

  Klíčový krok k úspěchu je správná diagnóza a volba správného léčebného postupu. Pokud máte podezření na přítomnost chlamydií nebo vaše chování bylo „rizikové“, je nutné svěřit se ošetřujícímu lékaři. Ten na základě popsaných projevů zvolí další postup. Ať tak či onak, je nutné své zdraví chránit, protože chlamydie umí být velmi zákeřné.

  Leave a Reply