Test vody na hubovou infekci (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Cestoviny s hubovou omáčkou z kuriatok fotorecept

Sracz, 70 ročný muž, Peoria, Arizona, USA, 19. januára 2018 8:07

Variant s tzv. „angel hair = anjelskými vlasmi“, čo sú vlastne niťovky, ale môžete použiť aj iné cestoviny podľa vlastného výberu, obľúbenosti, či chutí! Podobne je to aj s druhom húb. Ja som sa „ako slepé kura k zrnu“, dostal ku kuriatkám, tak som tú náhodu využil ku našej všeobecnej spokojnosti. Výsledné dielo predstavuje jednoduchý, veľmi chutný, časovo nenáročný a na počet ingrediencií optimálny obsah i objem pochúťky pre širokú laickú obec, ale aj gurmáni či „feinschmekri“ prídu na svoje.

Postup prípravy

… oficiálny nástup potrebných ingrediencií na rozdelenie „do služby“

na rozpustené maslo som uložil na menšie kúsky pokrájané kuriatka,

nechal ich podusiť do zozlatenia v stave „podnapilosti“ asi 4÷6´ a až teraz som ku nim pridal dva pretlačené strúčiky cesnaku a po premiešaní a vzájomnom zoznámení sa

som ich podlial troškou bieleho polosladkého vína; my sme mali v chladničke uloženú načatú fľašu „Husch Mendosino Chenin Blanc r. 2012“ s chuťou žltého melóna a zrelej marhule na podnebí, ktorá sa na tento účel prenáramne hodila

než sa vínko zredukovalo asi na ½, ďalších 6÷7´, pripravil som „anjelské vlasy“; na uvarenie týchto cestovín (255 g) „al dente“ postačujú 3÷4´ od bodu varu; vlastne čakanie na bod varu vody pre cestovinu „zožerie“ pri tomto „kuchtení“ najviac času

tekutina sa zredukovala, teraz som základ zalial šľahačkovou smotanou z krabičky, podľa chuti zasypal soľou, čerstvo mletým korením a čerstvo mletou borievkou-jalovcom, zmiešal, nechal prevrieť a „finito“,

do hotového hubového „liquid“ základu som preložil uvarené, scedené, ale nepremyté „anjelské vlasy“ a ½ pokrájaných lístočkov čerstvej petržlenovej a zelerovej vňate, jemne až nežne spoločne premiešal a hotovo! … mohol so servírovať!

na tanieri, ozdobené druhou polovicou pokrájaných lístočkov čerstvej vňaťky, to vyzerá tiež sympaticky. Jedlo bolo nielen lákadlom pre vizuálny kontakt, ale navyše aj sýte a chutné!

medzi dozrievajúcimi plodmi našeho citrónovníka sídlia už aj púčiky a kvety novej úrody

Test vody na hubovou infekci

Domácí testy spolehlivě odhalí cukrovku, mononukleózu i syfilis

Z lidské moči lze zjistit těhotenství, ale také ovulaci či užívání drog,

Lidé všeobecně málo navštěvují preventivní prohlídky u lékaře. Přitom včasné odhalení každé choroby může vést k rychlejšímu uzdravení a také k dalšímu životu bez komplikací a celoživotních následků.

Lidé neustále tvrdí, že nemají čas, přitom každá taková preventivní návštěva u lékaře může ušetřit mnohem více času a hlavně starostí v budoucnosti.

Určitou možností prevence pak také mohou být domácí testy, které by však měly být vnímány především jako testy orientační, jež člověka pouze upozorní na možný problém. V případě pozitivního výsledku nebo dalších pochybností by lidé měli vždy navštívit lékaře.

Test na zjištění krevní skupiny

Jen málokdo z nás zná svou krevní skupinu, přestože tato znalost je v případě potřeby transfúze po úrazu nebo havárii nesmírně důležitá. Bohužel tuto informaci mnohdy postrádá i praktický lékař.

Ženy se o své krevní skupině mnohdy dovídají až v těhotenství, kdy se uvádí údaj o krevní skupině včetně Rh faktoru do těhotenského průkazu. Znalost Rh faktoru je totiž při porodu velmi důležitá. Pokud má matka Rh faktor negativní, otec pozitivní a dítě pozitivní, hrozí novorozenci hemolytická nemoc, která byla dříve častou příčinou jejich úmrtí. Stačí však podat matce antiglobulin a dojde pouze k menší komplikaci v podobě novorozenecké žloutenky.

Test na zjištění krevní skupiny dovede určit krevní typ v systémech ABo a Rh a používá se po celém světě.

„Pomocí sterilní speciální jehly odeberete vzorek vaší krve, umístíte jej do čtyř koleček na testovací kartě a smícháte s kapkou vody. Po několika minutách lze snadno vyčíst krevní skupinu,“ popisuje princip testu Tomáš Arndt z internetové lékárny Prozdravi.cz. Cena testu se přitom pohybuje kolem 399 Kč.

Test na mononukleózu

Infekční mononukleóza neboli také polibková nemoc je virové onemocnění, které postihuje vnitřní orgány, zejména slezinu, játra a uzliny.

Nejčastěji se lze nakazit tímto onemocněním líbáním s člověkem, který nemá žádné příznaky nemoci a jeho virus je v tzv. toulavém stadiu. To znamená, že se vylučuje slinami bez toho, aby o tom měl jeho nositel sebemenší vědomí. Infikovat se lze ale i kvůli špatné hygieně v restauracích či při půjčování osobních věcí apod.

Nemoc zpočátku vypadá jako angína a je tak i často diagnostikována, je však důležité při nemoci zachovávat klid na lůžku a dodržovat dietu, protože v průběhu onemocnění často dochází k přechodnému narušení funkce jater.

„Pokud se onemocnění včas rozpozná a pacient dodržuje režim, dochází většinou k úplnému uzdravení. Právě k včasnému rozpoznání tohoto onemocnění je určen tento test,“ vysvětluje Arndt. Cena testu se pohybuje okolo 249 Kč.

Test na diabetes

Cukrovkou trpí jenom v České republice více jak 800 tisíc lidí. V prvotní fázi se toto onemocnění neprojevuje jasnými příznaky a lékařskými studiemi bylo zjištěno, že 30 – 50 % lidí s cukrovkou ani neví, že ji má.

Nemoc je však charakteristická vysokou hladinou glukózy v krvi a časem může dojít k vážnému poškození některých orgánů (poškození ledvin či tzv. diabetická noha).

“Bohužel k rozpoznání choroby často dochází až po objevení akutních symptomů, kdy již došlo k vážnému a nezvratnému poškození, kterému se však dá včasným snížením hodnoty glukózy předejít,“ upozorňuje PharmDr. Arndt.

Diabetes Test je efektivním testem k včasné detekci abnormální hladiny cukru v krvi, která může být příznakem cukrovky nebo jiných zdravotních problémů. Jeho cena se pohybuje kolem 199 Kč za 2 ks.

Test na skryté krvácení do stolice

Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem nádorových onemocnění tlustého střeva a konečníku. O závažnosti tohoto onemocnění pak není nutné vůbec pochybovat. Pokud se však onemocnění odhalí včas, je velká šance i na úplné uzdravení.

Jedním z příznaků je tzv. skryté krvácení do stolice, které je zpočátku pouhým okem nezjistitelné. Citlivé testy však odhalí i nepatrné množství krve ve stolici, přitom nevyžadují žádnou předchozí dietu, jako je tomu u dalších podrobnějších vyšetření tlustého střeva.

Přítomnost krve ve stolici může také signalizovat přítomnost polypů ve střevě nebo jiného onemocnění, která probíhají bez jiných příznaků až do fáze, kdy už je jejich léčba velmi komplikovaná.

„Tento test by měli podstoupit lidé hlavně nad 50 let. Po pozitivním výsledku testu pak důrazně doporučuji podstoupit vyšetření u odborníka,“ upozorňuje Arndt. Cena testu se pohybuje okolo 75 Kč.

Test na Chlamydie

Chlamydiová infekce je jedna z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí. Nejvíce ohroženými skupinami jsou především mladí lidé ve věku 15-25 let, kteří často mění sexuální partnery a novorozenci infikovaných matek. Infekce bez sexuálního kontaktu (jako z bazénu či sauny) se vyskytují zřídka, ale nejsou nemožné.

Infekce Chlamydií Trachomatis často nemá žádné příznaky. Nicméně může vést k potížím, jako jsou oční infekce, artritida nebo infekce močových cest. Kromě toho může neléčená chlamydiová infekce způsobit neplodnost, zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství a předčasného porodu. Cena tohoto testu se pohybuje kolem 499 Kč.

Test na syfilis

Syfilis je nebezpečné bakteriální onemocnění, které se šíří pohlavním stykem nebo přenosem z matky na plod. Je-li člověk nakažený bakteriemi syfilidy, jeho tělo proti nim vytváří protilátky, jejichž přítomnost v krvi zjišťuje syfilis test.

„Je však třeba brát v úvahu, že může nějakou dobu po infekci trvat, než je tělo schopné vytvořit dostatečné množství protilátek, které mohou být detekovány. Negativní výsledek může nastat také po nedávném kontaktu s bakteriemi,“ upozorňuje Arndt. Cena testu se pohybuje kolem 299 Kč.

Ovulační test

Ovulace je přirozený proces, k němuž dochází každý měsíc. Během tohoto období se zvyšuje hladina ovulačního hormonu, známého jako luteinizační hormon (LH), a jeho zvýšení lze zjistit v moči. Toto zvýšení LH spouští ovulaci, tzn. uvolnění vajíčka z vaječníku, obvykle uprostřed měsíčního menstruačního cyklu.

Hladina LH (nárůst LH) se zvyšuje na přibližně 24 hodin před ovulací. Test tento nárůst LH rozpozná a tím ženě umožňuje určit, kdy u ní dochází k ovulaci.

Pro ženy s pravidelným menstruačním cyklem obvykle stačí pětidenní testování, ale ženy, jejichž menstruace je nepravidelná, by se měly testovat denně. Cena testu se pohybuje kolem 52 Kč.

Test na drogy

Tento test ocení především rodiče, kteří mají již nějaký čas podezření na užívání drog svými potomky.

Drogový test dokáže z moči odhalit drogy jako THC, marihuanu, hašiš a cannabis, ale i extázi, pervitin a jiné metamfetaminy, včetně heroinu a dalších opiátů. Cena tohoto multitestu se pohybuje kolem 224 Kč.

Test mužské plodnosti

Problémy a neúspěchy při početí dítěte mohou mít řadu příčin, z nichž jednou je i mužská neplodnost. Až v 50 % případů je neplodnost páru způsobena problémy se spermatem.

„Test mužské plodnosti snadno a diskrétně umožňuje určit množství spermií a aktivitu testovaného vzorku spermatu. Normální aktivita, tedy ani vyšší, ani nižší, se spojuje s lepší šancí na otěhotnění. Výsledky testu jsou známy za 90 minut,“ popisuje Arndt. Cena testu se pohybuje kolem 699 Kč za 2 ks.

Související články:

Jitka Sedláčková: Po padesátce nic nezačíná, naopak spousta věcí začíná končit

včera 12:06 Po loňském rozchodu s přítelem tvrdí, že je na lovu.

Plisovaná sukně a jak ji nosit, aby vám slušela

včera 11:05 Obrazem: Plisované sukně zaznamenaly svůj největší.

Práce na plný úvazek aneb Kolik hodin denně stráví ženy péčí o děti

včera 10:05 Výměna plen, logistická strategie, jak zvládnout během.

Co dělat, když je váš sexuální apetit větší než partnerův

včera 08:42 Případy, kdy má jeden z partnerů vyšší libido než ten.

Oční vada může poukázat na zvýšené riziko demence v pozdějším věku

včera 07:19 Z očí lze vyčíst mnohé. Při pouhém pohledu poznáme.

Nejoblíbenější dobroty z vykoledovaných vajec

2.4. 14:35 Obrazem: Zůstalo vám doma po koledě velké množství.

Test vody na hubovou infekci

Další název:Otrava z potravin; Gastroenteritida

Obecný přehled

Co jsou nemoci z potravin a vody?

Nemoci z potravina vody jsou infekční onemocnění, která vznikají v důsledku požití potravin nebo pití tekutin kontaminovaných mikroorganizmy nebo jejich toxiny. Způsobují typické gastrointestinální příznaky jako bolesti břicha, nutkání ke zvracení, zvracení a průjem. Tato kapitola nezahrnuje onemocnění po požití kontaminovaných potravin, která mají neinfekční příčinu, ani infekce v jiných oblastech těla než je zažívací trakt.

Instituce Centers for Disease Control and Prevention (CDC) odhaduje, že v USA po požití kontaminovaných potravin a vody každoročně onemocní 1 z 6 osob, z nichž zhruba 128,000 vyžaduje hospitalizaci, a 3,000 umírá na komplikace.

Mikroorganizmy, kontaminující potraviny a vodu, zahrnují mnohé bakterie, viry, a parazity. Některé z nich lze nalézt po celém světě, jiné jsou lokální. Některé se vyskytují běžně, jiné vzácněji. Po expozici se mohou příznaky onemocnění vyskytovat u většiny lidí, nebo jen u těch, kteří jsou méně odolní. Lokální kmeny bakterií nemusí vyvolat infekci u místních obyvatel, kteří jsou na ně zvyklí, mohou však být příčinou onemocnění cestovatelů. Kontaminované potraviny mohou mít normální vůni, vzhled a chuť; jimi způsobená onemocnění mohou být samoúzdravná nebo mít průběh středně závažný až těžký.

Nemoci z potravin a vody mohou postihnout kohokoli, nejzávažnější průběh však lze očekávat:

 • U malých dětí a starých osob, u nichž se může vyvinout dehydratace.
 • U osob s oslabeným imunitním systémem jako jsou osoby s HIV/AIDS, nebo po tkáňové transplantaci, je průběh onemocnění závažný a léčba je obtížná.
 • U osob s chronickýmonemocněním, jako je diabetes, onemocnění srdce, nemoci plicnebo onemocnění jater.
 • U těhotných žen – některé infekce mohou poškodit vývoj plodu.

Tato onemocnění, obvykle označovaná jako otravy z potravin, mohou postihovat jednotlivé osoby, nebo se vyskytovat jako součást epidemie. Většina případů vzniká přímo v důsledku požití kontaminovaných potravin, méně často přenosem mezi lidmi, zejména v uzavřených populacích ve školkách, na výletních lodích, léčebnách nebo v ústavní péči.

Vyvinou-li se příznaky onemocnění u více než jedné osoby po požití stejné tekutiny nebo potraviny, které jsou kontaminovány stejnou bakterií nebo obsahujících stejný toxin, jedná se o epidemický výskyt. Výskyt může být lokalizovaný, nebo se může objevit ve více oblastech. Kvalitu vody a potravin průběžně monitorují příslušné státní instituce a orgány veřejného zdraví, které identifikují zdroj epidemie, zabraňují šíření epidemie a dohlížejí na nápravu. Účinek těchto opatření znesnadňuje celosvětový pohyb potravin a obyvatel.

Při podezření na otravu potravinami je zapotřebí získat kompletní anamnézu postižených osob a zaslat k vyšetření do příslušných laboratoří odebrané vzorky, obvykle vzorky stolice. Pacienti mohou být nápomocni poskytnutím informací o typu průjmu (krvavý, vodnatý), svých nedávných cestách a konzumované potravě. V některých případech je dobré sepsat potravu zkonzumovanou v posledních 10 dnech. Tyto podrobnosti mohou poskytnout klíč k příčině onemocnění.

Často se také vyšetřují vzorky odebrané z podezřelého zdroje kontaminace. Laboratoře veřejného zdraví používají molekulární testy, nazvané pulzní gelová elektroforéza (pulsed-field gel electrophoresis, PFGE), které umožňují srovnat DNApatogenaizolovaného z od nemocného s DNA mikroorganizmu izolovaného z podezřelé potraviny nebo vody. Tímto způsobem mohou laboratoře rychle identifikovat zdroje onemocnění. Výsledky jsou ukládány do databáze PulseNet, kterou mohou využívat nejrůznější uživatelé ke srovnání DNA a k rychlé identifikaci onemocnění které mají společný zdroj. Po odhalení zdroje kontaminace lze zahájit příslušné kroky k zábraně šíření kontaminovaných potravin a následných onemocnění.

Potraviny mohou být kontaminovány v kterémkoli okamžiku pěstování, zpracování, skladování a obchodování. Příklady zahrnují kontaminace různých zdrojů:

 • Rostliny mohou být kontaminovány půdou, živočišnými hnojivy nebo vodou. Kontaminace čerstvých produktů, jako je špenát nebo salát, vzniká jejich oplachováním kontaminovanou vodou.
 • Zvířata mohou být kolonizovánabakteriemi, které u nich onemocnění nevyvolávají, mohou však být příčinou infekce u lidí. Například bakterie druhu Salmonella jsou obvyklé u drůbeže. Mohou být přítomny dokonce i uvnitř neporušených vajíček, které po nedostatečném tepelném opracování mohou způsobit infekci u lidí.
 • Střevní bakterie mohou během zpracovávání kontaminovat maso, např. hovězí, které je živnou půdou pro mikroby. Při nedostatečném tepelném opracování může být příčinou onemocnění.
 • Potraviny jako jsou syrové ústřice nebo klíčky rostlin mohou být kontaminovány během růstu, a jsou-li požity syrové, mohou způsobit onemocnění.
 • Zaměstnanci potravinářského průmyslu a jejich rodinní příslušníci, kteří zanedbávají zásady hygieny, mohou kontaminaci šířit a přenášet. Kontaminace se může šířit prostřednictvím krájecího pultu, na němž se nejdříve krájí kontaminované maso a po nedostatečné očistě se na něm krájí jiné potraviny. Také osoba s nemocí potravin, může přenášet toto onemocnění jídlem, které připravuje.
 • Zdrojem bakteriálního onemocnění z potravy mohou být nepasterizované šťávy a mléko. Některé bakterie, jako Listeria, se mnohou množit i v ledničce.
 • V jídle, které je připraveno dlouho před konzumací, jako je tomu např. na pikniku, se mohou množit bakterie.
 • Některé bakterie a rostliny vytvářejí toxiny, které mohou vyvolat onemocnění z potravin. Mezi příklady lze uvést botulizmus, způsobený Clostridium botulinum, které vytváří toxin paralyzující svalstvo, nebo toxin, který vytváří Staphylococcus aureus. Některé toxiny ničí var, jiné nikoli.
 • Potraviny mohou kontaminovat další toxiny a jedy, ke kterým patří pesticidy, těžké kovy jako rtuť a olovo, nebo jsou přirozeně přítomny v potravinách, jako je tomu u jedovatých hub, avšak tyto otravy jsou mimo rámec této kapitoly.
 • Kontaminována může být léčivá voda, voda ze studánky nebo jiná pramenitá voda, voda používaná k zavlažování, užívaná k rekreaci v jezerech, řekách, bazénech a v některých teplých mořích a oceánech. Dokonce i kontaminované kostky ledu, nebo malá množství kontaminované vody, polknuté při plavání, mohou způsobit onemocnění.
 • Mikroby se šíří při omývání potravin, umývání nádobí nebo mytí povrchů kontaminovanou vodou.
 • Kontaminující mikroorganizmy mohou žít v prostředí přirozeně, nebo se mohou do vody dostat ze zvířecích nebo lidských fekálií. Ke kontaminaci vody může dojít při přírodních katastrofách způsobenými hurikány nebo zemětřesením. Splašky nebo odpadní vody, přítomné v pitné vodě, potenciálně ohrožují lidi nemocemi.

Příčiny: Mikroorganizmy a jejich toxiny

Mnohé bakterie, viry, parazitéa toxiny mohou být potenciální příčinou onemocnění z vody nebo potravin.

Podle posledních zpráv z CDC jsou hlavní příčinou nemocí z vody a potravin noroviry. Jsou to velmi nakažlivé viry, které kontaminují potraviny a vodu a mohou být přenášeny mezi lidmi.

Mezi nejčastější příčiny patří následující bakterie:

Za nejčastější příčinu onemocnění nebo úmrtí při nemocech z potravin lze pokládat noroviry, bakterie Salmonella, Listeria, a parazityToxoplasma. Onemocnění způsobená noroviry mají obvykle mírný průběh, postihují však mnoho lidí.

Mezi mikroorganizmy, nalézané jako příčina nemocí z vody a potravin patří:

(Poznámka: Mnohá onemocnění spojená s konzumací vody nebo potravin mají neinfekční příčinu, jako např. otrava rybami kontaminovanými toxiny, a jsou mimo rámec této kapitoly).

 • Salmonella– tyto bakterie mohou kontaminovat syrové maso, drůbeží vejce a jiné potraviny. Příznaky se obvykle vyvinou v rozmezí 7 – 12 hodin po infekci a mohou přetrvávat po 4 – 7 dnů. Infekce obvykle odeznívá bez léčby, nebo jen s podpůrnou léčbou, avšak u některých osob, zejména u velmi malých dětí a starých osob, se může vyskytnout tak závažný průjem,že vyžaduje nemocniční léčbu. U těžce nemocných je nebezpečí vniku infekce do krve a riziko úmrtí. Tyto závažné případy se bezodkladně léčí antibiotiky. Sérotypy Salmonella Enteritidis a Salmonella Typhimurium jsou v USA obvyklé, u nás je zhruba 96 % salmonelových infekcí způsobeno sérotypem Salmonella Enteritidis. Mnohé případy jsou v souvislosti s cestováním. Salmonella typhi, původce tyfu, se vyskytuje v rozvojových zemích.
 • Relativně běžnou bakterií jeCampylobacter. Campylobacter jejuni byl příčinou některých nedávných epidemií. Toto onemocnění provázené vodnatelnou nebo krvavou stolicí se vyvíjí za 2 až 5 dnů po infekci a trvá zhruba týden; zdroj může být nepasterizované mléko nebo sýry, syrová nebo nedovařená drůbež, nebo kontaminovaná voda. Komplikace infekce zahrnují Guillain-Barré syndroma reaktivní arthritidu. Počet případů se typicky zvyšuje na jaře a na podzim. Obvykle postačuje podpůrná léčba, závažné nebo protrahované případy mohou vyžadovat antibiotika.
 • Escherichia coli– bakterie E. coli jsou normálně přítomné v zažívacím traktu lidí i zvířat. Většina kmenů je neškodných, některé však vytvářejí tzv. “shiga toxin”, schopný způsobit krvavé průjmy a potenciálně závažné infekce šířící se ze zdrojů jako jsou nedovařené maso, nebo z člověka na člověka. Původce se nazývá shiga toxin-produkující E.coli neboli STEC. Jeden zvlášť závažný kmen spojený s mnoha epidemickými výskyty se označuje jako O157:H7. Velmi malé děti a staré osoby jsou nejzávažněji postihovány komplikacemi infekcí STEC, jako je hemolyticko-uremický syndrom (HUS).
 • Listeria monocytogenes– se nachází v tepelně nezpracovaném mase, zelenině, ovoci, měkkých sýrech, párcích v rohlíku a v nepasteurizovaném mléce. Tyto bakterie se dobře množí, dokonce i v chladničce. Onemocnění může mít závažný průběh u osob s oslabeným imunitním systémem, a může být přeneseno z matky na dítě a vyvolat samovolný potrat.
 • Vibrio– nalézá se v kontaminovaných mořských plodech, jako jsou syrové ústřice. Nejčastěji se vyskytuje Vibrio parahaemolyticus; Vibrio vulnificus se nachází v teplé mořské vodě a může způsobit infekce se smrtelným průběhem, zejména u osob s onemocněním jaternebo s oslabeným imunitním systémem. Vibrio cholerae způsobuje choleru.
 • Yersinia– nachází se v nedostatečně tepelně zpracovaném vepřovém mase, mořských plodech a v nepasterizovaném mléku; často jsou zdrojem pokrmy připravené v prasečím střevě, jejichž konzumace, stejně jako počet infekcí, vrcholí v zimních měsících. Infekce provází reaktivní artritida. Nejčastěji se vyskytujícím druhem je Yersinia enterocolitica.
 • Shigella – zahrnuje několik druhů, z nichž některé vytvářejí toxin a způsobují reaktivní artritidu a hemolyticko-uremický syndrom. Shigella dysenteriae je příčinou dyzentérie, závažného onemocnění s krvavou stolicí a horečkou.
 • Norovirus (Norwalk-like virus) – je obvyklou příčinou gastroenteritid a v USA způsobuje více než 50 % nemocí z potravin. Je rezistentní k desinfekčním prostředkům, velmi nakažlivý, a může být přenášen mezi lidmi, kontaminovanými potravinami nebo vodou, nebo dotykem kontaminovaných povrchů. Je obvyklou příčinou onemocnění na výletních lodích, po návštěvě restaurace nebo po styku s nakaženými osobami. U většiny osob nemoc odezní po 1- 3 dnech, avšak malé děti, staří lidé a osoby s jiným závažným onemocněním jsou v riziku dehydratace . Osoby se závažnou dehydratací vyžadují nemocniční péči; antibiotika se NEPODÁVAJÍ, neboť onemocnění je virového původu.
 • Rotavirus – je velmi obvyklý u dětí; u nich a u imunokompromitovanýchmůže způsobit závažný průjem a dehydrataci.
 • Hepatitis A- počet případů v USA i v jiných oblastech světa se zvyšuje; zdrojem infekce mohou být odpadní vody, korýši, a/nebo nedostatečně tepelně upravená zelenina a potraviny. Před onemocněním může ochránit vakcína.

Mezi parazity zapříčiňující nemoci z potravin a vody patří:

 • Toxoplasma gondii– jednobuněčný parazit, který může být pozřen v kontaminované potravině nebo vodě, zejména v nedostatečně tepelně opracovaném vepřovém nebo skopovém mase nebo ve zvěřině, k infekci může dojít po manipulaci s podestýlkou pro kočky, přenosem z těhotné matky na plod a vzácně přenosem transplantovaného orgánu nebo při krevní transfuzi. Většina zdravých lidí, kteří se infikují, nemá známky infekce, nebo jsou mírné a připomínají chřipkové onemocnění. Jejich imunitní systém je chrání před vývinem závažné formy infekce. Osoby s oslabeným imunitním systémem a děti narozené matkám, infikovaným v průběhu těhotenství jsou citlivější k výskytu závažné infekce.
 • Giardia duodenalis(Giardia intestinalis, Giardia lamblia) – velmi častá příčina nemocí z vody; tento parazit často potraviny a může být přenášen mezi lidmi; příznaky onemocnění u infikovaných osob se mohou vyskytovat intermitentně.
 • Entamoeba histolytica– parazit získaný z kontaminované vody nebo potraviny; může se šířit mezi lidmi.
 • Cryptosporidium parvum– se může nalézat ve vodě a v potravinách; infekce u imunokompromitovaných osob mohou být závažné a perzistující.
 • Cyclospora cayetanensis– nalézá se v kontaminovaných potravinách a ve vodě; způsobuje vodnatelné průjmy.
 • Microsporidia, mnoho druhů – infekce pochází z kontaminované vody a u imunokompromitovaných osob se vyskytuje ve formě chronickéhoprůjmu.
 • Cystoisospora belli – nalézá se v kontaminovaných potravinách a ve vodě; nejčetněji v tropických oblastech.
 • Trichinella spiralis– původce trichinózy; poměrně vzácného onemocnění, jehož zdrojem je nedostatečně tepelně opracované maso z vepřů a divočáků; cysty parazita lze najít ve svalech.
 • Taenia soliuma Taenia saginata – tasemnice nacházené v syrovém nebo nedostatečně tepelně opracovaném mase prasat a skotu, mohou kontaminovat potraviny a vodu.

Příčinou nemocí z potravin a vody mohou být bakteriální toxiny:

 • Staphylococcus aureus– může vytvářet toxin, který za několik hodin po požití kontaminovaného jídla vyvolává příznaky akutního nutkání ke zvracení a zvracení.
 • Clostridium perfringens– tyto bakterie mohou kontaminovat syrové maso a drůbež; onemocnění způsobuje požití potraviny, která není náležitě uvařená, upečená nebo uchovávána. Bakterie tvoří spóry odolávající vysokým teplotám, takže když teplota po varu klesne, bakterie se znovu množí. Pozřené bakterie vytvářejí toxin, který po 8 – 12 hodinách způsobí akutní infekci, s příznaky střevních křečí a průjmu (ale bez horečky nebo zvracení), která trvá zhruba 24 hodin. Jako u jiných podobných onemocnění, má tato infekce mnohem závažnější průběh u zranitelných osob.
 • Clostridium botulinum– toxin se vytváří v kontaminované potravině, způsobuje ochrnutí a může způsobit smrt. Onemocnění se vyskytuje v souvislosti s předem připravenými jídly s nízkou kyselostí; toxin lze zničit vysokou teplotou.

Bakteriea viry způsobují akutní onemocnění, zatímco paraziti častěji způsobují onemocnění chronická a/nebo intermitentní. Každé onemocnění má svou vlastní inkubační periodu, trvající po požití kontaminované vody nebo potraviny od několika hodin po několik dnů, a délka onemocnění trvá od několika dnů po týdny.

Obvyklé potíže a příznaky zahrnují:

 • Bolesti břicha
 • Nutkání ke zvracení
 • Zvracení
 • Průjem , který může být vodnatý, častý, intermitentní a v některých případech krvavý
 • Dehydrataci

Mezi další příznaky patří:

 • Horečka
 • Ztráta váhy
 • Bolest hlavy
 • Obtíže při žvýkání
 • Svalová slabost; některé toxiny mohou způsobit paralýzu
 • Dvojité vidění

V některých závažných případech onemocnění progreduje a vyskytuje se:

Některé případy nemocí z potravin a vody mohou být smrtelné.

Laboratorní testy

Diagnóza nemoci z potravin a vody zahrnuje nejdříve klinickou dokumentaci potíží a příznaků pacienta, jejich závažnost a dobu trvání, výčet jídel konzumovaných před tím, než se příznaky objevily, a údaj o cestách pacienta v nedávné minulosti.

Mnohé nemoci z potravin a vody způsobené bakteriemi a viry mají tendenci k samoúzdravě. Vyšetření se provádí, pokud příznaky:

 • Jsou závažné a/nebo přetrvávají více dnů
 • Jeví se jako součást většího výskytu infekcí
 • Je podezření, že původcem je parazit
 • Je podezření, že se jedná o různá onemocnění s podobnými příznaky

Vyšetřují se nemocné osoby a v některých případech se monitoruje účinnost léčby.

Laboratorní vyšetřování vzorků potravin a vody podezřelých jako zdroj infekce se používá ke zjištění zdroje kontaminace, zvláště v případě epidemického výskytu. Vyšetřováním těchto vzorků a vzorků od postižených osob lze zjistit druhy mikroorganizmů, které onemocnění způsobily, monitorovat jejich výskyt, a získat podklady k zábraně šíření epidemií.

Vyšetřování osoby s nemocí z potravin nebo s podezřením na nemoc z potravin se často zahajuje vyšetřením stolice jedním nebo více následujícími testy:

 • Kultivační vyšetření stolice – detekuje bakteriální původce
 • Stolice na parazity – požaduje se k detekci a identifikaci parazitů
 • Testy antigenů ve stolici – používají se k detekci shiga toxin-produkující E. coli (STEC) , Giardia , Cryptosporidium , nebo Entamoeba histolytica
 • Průkaz leukocytů ve stolici – jejich přítomnost ve stolici indikuje závažnější infekce způsobené bakteriemi nebo některými parazity

Další vyšetření může být provedeno společně nebo následně s vyšetřením stolice. Některé z nich zahrnují:

 • Krevní obraz – někdy se vyžaduje k zjištění zvýšeného bílých krvinek jako známce bakteriální infekce.
 • Kultivace krve – někdy se vyžaduje k detekci bakteriální infekce, která se rozšířila do krve ( septikémie ).
 • Vyšetření protilátek z krve proti určitým bakteriím, nebo původci hepatitidy A; někdy je vyžádáno k potvrzení diagnózy.
 • Speciální barvící testy mohou být vyžádány k identifikaci určitého parazita ve vzorku stolice.
 • Molekulární testy (průkaz reverzní transkriptázy polymerázovou řetězovou reakcí, RT-PCR) – k průkazu provirů.
 • Rotavirus antigen – vyžadovaný k detekci rotavirů.

V některých případech se používají specifické živné půdypro kultivaci a speciální techniky, které jsou nezbytné k detekci a identifikaci některých mikroorganizmů. Lékař musí rozpoznat potenciální expozici pacienta a vyžádat specializované vyšetření.

Vyšetřování v laboratořích veřejného zdraví

Lékaři a pracovníci klinických laboratoří hlásí podezření na onemocnění z vody a potravin do příslušných místních nebo státních epidemiologických zařízení, a zahajuje se vyšetřování k určení zdroje onemocnění. Vzorky stolice od postižených osob a/nebo častěji izolované mikroby mohou být zasílány laboratoří veřejného zdraví k provedení speciálních testů. Při podezření na bakteriálního původce onemocnění provedou tyto laboratoře molekulární testy, nazvané pulzní gelová elektroforéza (pulsed-field gel electrophoresis, PFGE), které umožňují srovnat DNApatogenaizolovaného z od nemocného s DNA mikroorganizmu izolovaného z podezřelé potraviny nebo vody. Výsledky jsou ukládány do mezinárodní databáze PulseNet, kterou mohou využívat nejrůznější uživatelé ke srovnání DNA a k rychlé identifikaci onemocnění které mají společný zdroj, a která umožňuje hledání zdroje kontaminovaných potravin i za hranicemi země.

Prevenci nemocí z potravin a vody lze provádět v několika rovinách, které zahrnují:

 • Pečlivé dodržování postupů k zábraně šíření a přenosu kontaminace při domácí přípravě pokrmů ze syrového masa, drůbeže nebo mořských plodů
 • Důkladné mytí rukou vodou a mýdlem před přípravou pokrmů a před jídlem, po použití toalety, při péči o nemocné s průjmem nebo styku se zvířaty (není-li k dispozici voda, pak přijatelnou alternativou je použití nejméně 60 % alkoholu)
 • Vaření masa ve stanovených bezpečných teplotách
 • Uchovávání jídel v bezpečných teplotách a po bezpečnou dobu
 • Nepožívání neošetřené vody, nepasterizovaného mléko nebo šťávy
 • Vyhýbání se potravinám a nápojům z nejistého zdroje během cest
 • Zvláštní opatrnosti je třeba věnovat osobám imunokompromitovaným, osobám se závažným základním onemocněním, nebo těhotným

Preventivní opatření na státní úrovni a péči o veřejné zdraví zahrnuje tyto významné kroky:

 • Bezpečné udržování zásob vody pitné, užitkové a určené k rekreaci
 • Monitorování výroby potravin a zajišťování a kontrola dobré zdravotní praxe
 • Zajištění přesné a včasné surveillance, zodpovědnosti a podpory při řešení lokálních a národních epidemických výskytů nemocí z potravin

Mezi vakcínyk prevenci některých nemocí z potravin a vody patří vakcína proti infekci rotaviry a proti hepatitidě A. Oběma vakcínami lze rutinně očkovat děti a vakcínu proti hepatitidě A lze doporučit některým osobám, které cestují po světě.

Většina bakteriálních i virovýchnemocí z potravin a vody je samoúzdravná a vyžaduje nejvýš podpůrnou léčbu, sestávající z náhrady tekutin a odpočinku. Nedoporučuje se užívat volně prodejné přípravky proti průjmu, neboť prodlužují trvání příznaků. K zábraně šíření kontaminace je nutno pečlivě dodržovat hygienu.

Při výskytu závažných příznaků a významné dehydratacemůže být nezbytné pacienta hospitalizovat a zahájit intravenózní podávání tekutin. Někteří nemocní mohou být v riziku rozšíření infekce do krve a jiných tělesných orgánů. Je-li onemocnění těchto pacientů způsobeno bakteriemi, lze je léčit antibiotiky. V nejvyšším riziku vzniku závažného onemocnění jsou malé děti, staří lidé, osoby s oslabeným imunitním systémem, jako jsou osoby s HIV/AIDSnebo příjemci orgánů.

Parazitární infekce mohou vyžadovat podání léků.

Leave a Reply