Terapie moči pro houby nohou (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Typy močového měchýře Katetry

Foley katetr jemalý sterilní zkumavka vložena uvnitř močového měchýře a slouží k odtoku moči , v souladu s národní knihovny medicíny . Sterilní voda se používá pro nafouknutí měkké plastové nebo gumové špičky , jako balón , držet katétru v místě . Foley katétr může být ponechán v měchýři za pouhých pár hodin, nebo po dobu několika týdnů .

dlouhodobě zavedený katétr může být ponechán na místě po delší dobu , a je připojena k drenážní vaku pro sběr moči . Permanentní katetr mají dva typy drenážních sáčků :taška nohu avypouštěcí dolů ( velký odvodňovací zařízení ) . Noha taška jemalé zařízení, které je připojeno k noze s gumičkou . Obvykle se nosí po celý den a diskrétně se vejde pod sukni nebo kalhoty , které usnadňuje vyprázdnění do záchodu . Dolů vypouštěcí vak se používá po celou noc , a mohou být umístěny na podlahu nebo zavěsit na posteli .

katétry , které jsou potřebné pouze příležitostně , se nazývají krátkodobé ( občasné ) katétry . Při použití tohoto typu katétru , se učí cévkovat ( vložit katétr ), sami a v případě potřeby vypustit moč z močového měchýře . Externí zařízení není nutné pro tento typ katétru . Někteří lidé mohou mít prospěch z používání přerušovaný katetru , stejně jako žen po gynekologické chirurgie postupy , někoho s poruchou nervového systému , nebo muže s zvětšené prostaty , jak je uvedeno Národní lékařské knihovny .

Klipart suprapubickou léze močového měchýře

suprapubická léze močového měchýře katetr je často přednostní u lidí s poraněním nebo podmínky, které omezují pohyb ruky , jak je uvedeno u internetového věstníku Family Practice . To je vložen nad stydkou kostí , přes břicho a umístěn přímo do močového měchýře . Národní knihovna medicíny uvádí, žesuprapubická katétr musí být umístěn ve správné oblasti urologem . Tento postup se obvykle provádí při kanceláři postupu nebo ambulantní chirurgický zákrok .

Při použití katétru močového měchýře , je možné , aby došlo k komplikace . Infekce močových cest , infekce ledvin , močové kameny , zácpa , zranění uretrální a krev v moči jsou komplikace vyplývající z dlouhodobé použití katétru močového měchýře . Podle National Library of Medicine , je rakovina močového měchýře také vyvinout po několika letech používání katétr močového měchýře .

Otoky nohou

Myslím, že mnoho čtenářů našich stránkách vědětpotíž – ve večerních hodinách nohy jsou těžké, tam je únava, bolest. Tam je dojem, že nohy "Buzz" nebo "spálit". Opět otoky. Tam je touha zůstat v atraktivní boty a rychle dostat na své oblíbené pohovce .

Tak jak se vám zbavit nohy z otok a takové utrpení? V tomto článku naleznete užitečné tipy a rady.

pochopení edém

Lékaři tvrdí, že jeden z pěti pacientů,Odkazují na ně na recepci si stěžují na opakující se nebo trvalé otoky nohou. V horkém období, tato situace se zhoršuje, že jen velmi zhoršuje kvalitu života, brání práci a odpočinku.

Častěji než ne v důsledku otoku nohou jsouporušení odtoku krve, lymfatických zadržování tekutin v končetinách. Objevil nadměrnou vlhkost se hromadí v dutinách tkáně, čímž se zvyšuje objem a změnit tvar. Otok může být příznakem řady vnitřních problémů v těle a onemocnění, vylučovací, srdce, cévní systém, zánět kloubů, žilní trombózy. Někdy se připojil k otoku nohou bolest a tenzitu signál o této nemoci jako "těžkých nohou syndrom". Někdy nemoc je výsledkem skryté tekoucí varixy – Dne bez nohou "hvězdy" se neobjevujívelké žíly povrch se vizuálně "mesh". Je však možné konstatovat, některé charakteristické příznaky nemoci – "plazení" zimnice končetin, křeče v dolních končetinách, brnění v nohou. Blame – genetická predispozice, nebo dlouhodobé, trvalé a denní zatížení na nohou. Nejčastěji se vyskytuje v kadeřnictví, maloobchodníky, lékárníky a dalšími odborníky, vedení většinu pracovního dne ve svislé poloze. Negativní dopad na stav nohou a vysrážením faktorů: nadváhou, boty nejsou na velikosti, vysoké podpatky, častý pobyt v saunách, koupele, solária. Vídeň protáhnout, přetékající krve, její tok je omezována, takže zde je tekutý a hromadí se v tkáních končetin. V případě, že nohy jsou oteklé kvůli únavě a fyzické zátěži, pak řešit problém jednodušší. Že je obtížnější, pokud otok – důsledkem onemocnění.

Proč oteklé nohy

Pro správné ošetření, je důležité znát příčinu edému. Přispívají k:

 • těsné oblečení, pevné boty, které jsou velmi elegantní, ale ne vaší velikosti;
 • dlouhotrvající a stálé expozice velkolepé, ale příliš vysoké podpatky;
 • Přebytek tělesné hmotnosti pro vás, ploché nohy;
 • dlouhodobému pobytu ve stejné poloze – sedí nebo stojí;
 • jíst slané potraviny, a to zejména pozdě v noci;
 • fyziologických změnách, kterými tělo během těhotenství či menopauzy.

Ale vážnější důvody:

 • srdeční selhání, vysoký tlak;
 • onemocnění ledvin, lymfatického systému;
 • křečové žíly, trombóza;
 • onemocnění střev a jater;
 • hormonální poruchy,

Rady od odborníků

V případě, že otok vás neustále trápí, pakUrčitě byste měli vzít poukaz na terapeuta. Zkušený lékař po pečlivém přezkoumání vás odkázat na testy nebo kardiologa, nefrolog flebologie endokrinolog. Po identifikaci příčin je lékař vybrat tu správnou léčbu pro vás. Není třeba vzít své vlastní léky, protože kromě léčebného účinku mají nežádoucí účinky a kontraindikace. Není jim vědět, můžete nechtěně poškodit jejich zdraví. Podle svědectví lékaře může předepsat fyzioterapii, masáže, nošení kompresních punčoch nebo punčochy. V některých případech je chirurgický zákrok vyžaduje onemocnění žil. Teď hodně high-tech a šetřící jeho provedení metody.

doporučení

Někteří věří, že tvorba edémuvině vodu. To je omyl. všichni si pamatujeme z biologie samozřejmě ve škole, že člověk se skládá z vody o 70%, nebo dokonce o něco více. V případě, přebytek vody jsou uloženy ve tkáních a nejsou zobrazeny, se říká, že pouze problémy v těle. Souhlasíte s tím, že nejvíce oteklé nohy v teple. Takže naše tělo reaguje na vnější faktory a vytváří "rezervu", jen v případě. A pokud se v průběhu tohoto období pít málo, tělo vnímá jako signál, že se voda vyčerpá. A co uděláme, když naše kohoutky stéká tenký? To je pravda, myslíme si, že voda je nyní kompletně pryč a začít skladovat jej do kbelíků nebo jiných nádob. To je náš dopředu tělo začne vážit každý dostal dovnitř poháru a zrušil vlhkost "v záloze". To je důvod, proč otok a zesílen. Z tohoto důvodu jsme došli k závěru – můžete Neomezujte se ve vodě, pokud jsou otoky. To je za předpokladu, že ledviny a srdce vám zdravé. U zdravých jedinců, přebytečná tekutina by se zobrazí vždy – v moči, potu, dechu. Kromě čistá voda pít zelený čaj nebo "ibišek", má močopudné účinky. Chcete-li pít, to je nejlepší jíst šťavnaté okurky a rajčata, šálek bohaté na vitamíny ovoce a životodárný vlhkost, která by získala na stejné močopudné účinky – jahody, maliny, rybíz, brusinky, brusinkový. Zde, aby nám pomohli, aby melouny, neslazené odrůd. Nezapomeňte na léčivou šťávy – jablko, ananas, mrkev, hrozen.

Ale po 19. hodině v noci, snažte se pítžádný nápoj, protože v noci tělo bude mít i odpočinek, a voda je uložena v tkáních. Budeme muset opustit přebytečnou sůl, která je omezit ve stravě sýrů, sleď, majonéza, klobásou, zachování. Získat dostatek zeleninových salátů s přidáním diuretika složek – kopr, petržel, celer, Chci být zdravý – dobře najíst.

V případě, že je tendence k edému, vyzkoušetZískat praktické, pohodlné a komfortní originální kožené boty aby se vaše nohy v něm může "dýchat". Nenoste neustále tenké, vysoké podpatky, pokud chcete opravdu pomodnichat, pak nosit tyto boty jen několik hodin denně. Uvědomte si také: Záda by neměla být tuhé, ale boty by měla být stabilní a pohodlné. Nenakupujte úzká obuv, vzít svou velikost. V letním období, ještě lépe, aby byl malý prostor, protože ve večerních hodinách, zpravidla se objem nohy se zvětší.

Během dne se pravidelně vyprazdňovat nohyboty nebo sandály. Můžete dát do stolního stojanu nebo malé židli, periodicky zvyšovat na nohy, čímž se usnadňuje průtok krve. Odstavit se od zvyku příčných ramen, protože v této poloze, stlačený plavidel.

Několikrát denně provádět jednoduché cvičení pro nohy:

 1. Vstát od stolu a centra pro transfergravitace na prsty u nohou, zvedání "na špičkách", a pak zase na patách. To lze provést jednoduše a na schodech, vhodná zábradlí nebo na stěnu pro podporu. Tři zápisy z těchto zasedání – a zlepšit cévní tonus.
 2. Kladen na podlaze drobné předměty (tlačítka,Velký obal na cukroví, tužky, pera) a zvedněte jim sevření a držení prsty na nohou. Zpočátku to bude těžké, to může cítit stres a únavu, ale postupně začínají dostávat.
 3. Domy pravidelně lehnout na gauč a zvedl nohy. Odtok tekutiny z končetin jsou dobře známy nastat při výkonu všech cvičení – "Birch", "kolo".

Aby se zabránilo otoku a venózníSelhání je užitečné, aby se zapojily do těchto sportech ke zlepšení prokrvení končetin – běh, plavání, jízda na kole a badminton. A obecně platí, že pohyb pomáhá zabránit bobtnání.

Ve večerních hodinách nebo dokonce v průběhu dne, pokud je volný čas,proveďte léčebné koupele nohou. Budeme potřebovat kbelík teplé vody, moře, nebo dokonce kuchyňské soli. Trvání léčby – 20 minut je to možné. V tuto chvíli můžete sledovat svůj oblíbený televizní seriál nebo zajímavé programy. Mezitím, sůl voda vytáhnout přebytečnou tekutinu z tkání nohy. Již po prvním ošetření si všimnete pozitivní výsledek. Můžete přidat do vody esenciální oleje – jalovec, levandule, verbeny . Nebo nalít připravené infuze bylin vhodné březové listí, lipové květy, heřmánku a měsíčku.

Užitečné a borovice extrakt.

Stimuluje krevní oběh v nohou a kontrastní sprchou. První postříká nohy v chladu, pak horkou vodu. Tento postup je ukončen po několik střídání určitě studené vody.

V případě porušení žilního oběhu, lékaři doporučují pacientům lékáren masti a krémy, které obsahují mentol, kaštanový extrakt a dalších látek, jako je "Venitan", "Gepatrombin", "Essaven" .

Známé lidové léky

Pozoruhodné má močopudné účinky čajelisty černého rybízu. Se stejným účelem doporučujeme používat bylinky – listy břízy, brusinky, medvědice, borůvky výhonky, tráva, křídlatky, přesličky. Tyto přírodní prostředky přinese další výhody k tělu než diuretikum furosemid, Hypothiazid, indapamid.

Zbavte se toxinů a přebytečné tekutiny z čajezázvor kořen. Je lepší vzít kus kořene a kotleta. Bay vařící vody, nechte lehce stát pálení ochutnat nápoj po dobu 20 minut V případě potřeby přidejte čaj citronovou kruh. Není-li syrový kořen, to je nahrazení zázvorového prášku, koupil v supermarketu, v oddělení "Spice".

Více otok by být dobrým pomocníkem semenolen, koupil v lékárně. Vezměte 500 ml vody, přidat zpět jednu nebo dvě čajové lžičky lněného semene, přivedeme k varu a vaříme na mírném ohni po dobu 5 minut. Nalije do termosky nebo obvazy. Necháme několik hodin. Tato půda je čerpána v průběhu dne. Pokud nechcete namáhat a pil s měkkými semeny, je stále dobrý a střeva budou čistit.

Vynikající lék edém je žlutá nebooranžové dýně. Jíst velkou sklenicí polovinu nebo dokonce celou sklenici nastrouhané dýně v den. K dispozici je i jakýmsi dýně "ananasu", je možné jíst plátky.

Jen neberte výše uvedené prostředky krátce před spaním, jinak "vnitřní budík" bude vždy dát signál, což má za následek nemůže spát.

Pokud máte přirozený jablečného octa, vařené doma, můžete je otřít otoky nohou několikrát denně.

V horkém počasí, když jsem přišel k záchraně otok koupel s přídavkem jogurtu z mléka tibetské houby. Postačí 20 minut, a v nohách opět lehkost, živostí a kůže na nohou měkký a příjemný!

Často otok obtěžování dlouho po operaci, a dlouhotrvající nemoci antibiotikaV takových případech pomoci vývar boky. Bude posílení organismu, vitamínů a nasycení přebytečnou tekutinu displeje. Pít dostatek 2 lžičky ovoce na 250 ml vroucí vody. Jen nezapomeňte, že napjaté infuze pít brčkem, slámy, ne zničit zubní sklovinu před kyselinami. A pak vypláchněte ústa čistou vodou.

Про noha otok v těhotenství ženy naše stránky se podrobně píše v jednom ze svých článků.

Otok nastat z různých důvodů – to můžeprostě být účinek horkého počasí, dlouhodobého stresu na nohou, únava. Nicméně, někdy to signál, že pocházejí z těla poruchu orgánu nebo systému. Proto, pokud jste neustále trápí otoky, milí čtenáři, navštívit lékaře a projít inspekcí. A ne jen kupovat drahé léky, protože příroda ve své spíže připravit mnoho bylin, které mohou pomoci a výrazně zlepšit zdraví.

Mykóza nohou a jak na ní 5 / 5 ( 1 )

Plísně a kvasinky jsou velmi nepříjemné společnice. Zejména během letních měsíců rady potrápí vaše nohy. Nepříjemné pálení, řezání a svědění na chodidlech možná znáte. Proč mykózy vznikají a jak se jich zbavit? Na to, aby se kvasinky a plísně uvelebily v organismu, potřebují dvě základní věci: vhodné prostředí a oslabeného hostitele.

Povrchové plísňové infekce jsou velmi časté a pokud se hned nezačnou léčit, mohou se dlouhodobě vléct a recidivovat. Objevit si na těle mykózovou nákazu není pro laika snadná věc, mnoho lidí si ji zaměňuje se suchou podrážděnou pokožkou, polovina o ní vůbec neví a spokojeně ji šíří dál. Plíseň se ráda usazuje na nohou, mezi prsty a úžasně se jí daří zejména ve vlhkém a teplém prostředí.

Koupaliště je ideální prostředí na „chycení“ mykózy chodidel

Lidé, kterým se často potí nohy, jsou pro ni neodolatelným lákadlem. Výhodou pro plísně a nevýhodou pro nás je, že jsou chytlavé. Na své oběti číhají v bazénech, na dlaždicích ve společných sprchách, v ručnících, na dřevěných lavicích v saunách. Na člověka se dokonce mohou přenést i ze zvířat. Pokud proniknou do nehtů, mohou je úplně zničit.

Prvním příznakem, že jsme dostali nečekanou houbovou návštěvu, je svědění a zarudnutí pokožky. Ale pozor, samozřejmě ne všechno, co svědí, má však vždy do činění s kvasinkami. Často může jít o alergické reakce, různé atopické či seboroické dermatitidy, proto je vždy nezbytné laboratorní vyšetření, které přítomnost houby potvrdí. Pokud se antimykotiky, tj. protiplísňovými léky, léčí jiné onemocnění, může to vyvolat závažnou alergickou reakci.

Příznaky mykotického onemocnění kůže, nohou a nehtů

 • podráždění a svědění
 • olupování kůže
 • nepříjemný zápach
 • trhlinky v kůži
 • nehty měknou, lámou se, ošklivě zhnědnou a třepí se, nehtové lůžko je narušeno a rohovina odpadává

Léčba mykózy kůže

Při mírných formách zabírají protiplísňové masti a zásypy, v těžších případech se léky podávají ústně.

Prevence mykózy kůže

 • používejte pantofle, pokud se pohybujete ve společných sprchách
 • vyvářejte ručníky a ložní prádlo
 • důkladně si vysušte kůži po každém umytí
 • upřednostňujte bavlněné prádlo a ponožky
 • pokud jste náchylní na plísňová onemocnění, vyhýbejte se bazénům s teplou vodou
 • ošetřujte a hydratujte pokožku, pečlivě ošetřovaná kůže je odolnější

Za lékařem nebo alespoň do lékárny – stydět se nemusíte!

Mykóza na nohách je však onemocnění, za které se přes jeho vysokému výskytu, neoprávněně stydíme. A místo toho, abychom řešili nemoc okamžitě, často raději čekáme, že tak jako přišla, i odejde. Je to přitom velká chyba, protože mykóza sama nezmizí a bez účinných látek bude na našich nohou parazitovat nadále.

Pokud z jakéhokoliv důvodu neplánujete navštívit dermatologa a plíseň je jen v počátečním stadiu, měli byste si opatřit léčivé masti z lékárny. Je to minimum, které pro své nohy můžete udělat. Naštěstí existují i ​​takové přípravky, které stačí nanést jednou za den a po zbytek dne se obejdete i bez nich. Nejsou finančně náročné a úspěšnost je relativně vysoká.

Nezapomínejte na pravidelné mytí nohou, zásypy a udržování suché, čisté pokožky chodidel. Účinné jsou i lázně z odvarů z kaštanových listů a dubové kůry, kterou seženete v některých obchodech s bioprodukty. Je důležité upozornit ostatní členy domácnosti na svůj problém a používat zásadně ručník určen pouze pro oblast nohou. Tak snížíte možnost přenosu infekce a urychlíte léčbu.

Některá fakta o plísních na nohou

Plíseň na nohou je jedním z nejběžnějších onemocnění vůbec

Každý čtvrtý člověk trpí tímto onemocněním. Houbovité mikroorganismy se přenášejí prostřednictvím infikovaných šupinek kůže. Typickými místy na šíření plísní jsou plovárny, veřejné sportoviště, hotelové pokoje, sauny, převlékárny, ale i v domácnosti, může dojít k přenosu mezi členy rodiny.

Plíseň na nohou je snadno vyléčitelná moderními antimykotickými léky, například krémem Canesten.

Patogeny číhají všude

Plísně na nohou se nacházejí všude tam, kde se setkává mnoho lidí a chodí bosí. Kdykoliv vejdete do veřejné sprchy, bazénu, sauny, fitness centra, hotelového pokoje – plíseň na vás číhá. I společné ručníky, sportovní oblečení a hygienické potřeby jako pinzety či kartáčky mohou vést k přenosu patogenů.

Jen zdravá noha vypadá dobře

Naneštěstí jen málo lidí infikovaných plísní na nohách s tím opravdu něco dělá, přesto, že léčba moderními antimykotik je jednoduchá. Myšlenka ukrýt nohy v botách a ponožkách zní lákavě. Plíseň nohou je však doprovázena nejen nepříjemným vzhledem, ale i zápachem a příznaky svědění a pálení. Jak by toto nestačilo, stále je zde hrozba rozšíření postižení na nehty či přenosu na členy rodiny. Kvůli všem těmto důvodem jsou zdravé nohy nepostradatelnou součástí fyzické a duševní pohody. Nečekejte již déle a osvoboďte své nohy od utrpení a nepříjemné plísně!

Terapie urgentní a stresové močové inkontinence u žen

Výskyt močové inkontinence je v dospělé populaci až čtyřikrát častější u žen než u mužů. Její prevalence s věkem stoupá a ve vyšších věkových skupinách se rozdíl mezi pohlavími stírá. V léčbě močové inkontinence se uplatňují režimová opatření, farmakoterapie i chirurgické řešení. Nezastupitelné místo mají rovněž inkontinenční pomůcky, které lze využít v kombinaci s různými typy léčby.

Terapie urgentní inkontinence

V terapii urgentní inkontinence stojí na prvním místě režimová opatření zahrnující omezení močopudných nápojů, pravidelné vyprazdňování močového měchýře a přiměřenou restrikci tekutin. Účinné je rovněž zpevňování svaloviny pánevního dna pravidelným cvičením, případně s využitím biofeedbacku.

Z farmakoterapie se uplatňují preparáty s anticholinergním nebo i současným spasmolytickým působením. Využít lze rovněž tricyklická antidepresiva, alfa-lytika, analoga vazopresinu, vaniloidy a botulotoxin.

Chirurgické metody, mezi něž patří supravezikální derivace moči, augmentační techniky nebo orto- či heterotopická náhrada močového měchýře, jsou na místě až po vyčerpání léčby konzervativní a uplatňují se spíše výjimečně.

Terapie stresové inkontinence

Režimová opatření mohou zcela odstranit potíže související s nízkým stupněm stresové inkontinence. Vedle redukce hmotnosti je zásadní rovněž zanechání kouření jako jedné z možných příčin chronického kašle. Své místo v léčbě stresové inkontinence má také elektrostimulace kombinovaná s cvičením svalů pánevního dna a biofeedbackem.

Z farmak lze využít alfa-sympatomimetika, tricyklická antidepresiva, duální specifický inhibitor zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu duloxetin a estrogeny. Upravit narušené anatomické poměry a zvýšit průtokový odpor uretry mohou vaginální pesary, které jsou možnou alternativou operačního řešení u žen, jež tuto cestu nepreferují nebo chirurgický zákrok nemohou z různých důvodů podstoupit.

Z chirurgických metod se v současnosti nejvíce uplatňuje aplikace TVT pásky (tension-free vaginal tape), kterou lze provést v lokální anestezii. Druhou nejčastěji používanou metodou je závěsná abdominální operace (kolposuspenze podle Burcha). Méně často se u žen uplatňuje periuretrální aplikace (bulking) s užitím autologního či heterologního materiálu a v přesně indikovaných případech též arteficiální svěrač.

Moderní inkontinenční pomůcky

U I.−III. stupně inkontinence moči lze rovněž využít moderních inkontinenčních pomůcek, vložek, vložných plen a plenkových kalhotek. Ty mohou sloužit jako doplněk léčby nebo se uplatňují při jejím selhání. Díky moderní technologii jsou inkontinenční pomůcky schopné nasát i velké objemy moči, která zůstane uzavřena v jádru pomůcky. Tyto produkty navíc využívají systémů neutralizujících zápach a v některých případech také indikátorů vlhkosti, jež dotyčného či jeho ošetřovatele informují o nutnosti výměny pomůcky.

1. Vilhelmová L. Inkontinence moči, diagnostika a léčba. Urologie pro praxi 2011; 12 (2): 97–99.

Děkujeme za Váš hlas

Při hlasování došlo k chybě

Související články

Obecná představa, že močová inkontinence postihuje pouze starší ženy, je mylná.

Inkontinencí moči je označován stav, při němž člověk není schopen sám vědomě.

Mezi nepříjemné vedlejší následky terapie rakoviny prostaty patří inkontinence.

Zorientovat se v široké problematice inkontinence a v nabídce různých pomůcek.

S nadsázkou se někdy říká, že močová inkontinence vás nezabije, ale ukradne.

Potíže s močením zažívá velká většina nemocných s roztroušenou sklerózou, a.

Potíže s únikem moči postihují na celém světě téměř polovinu žen ve středním.

Inkontinence. To slovo nikdo neslyší rád a zejména pro mladé lidi může být těžké.

Mimovolní únik moči člověka výrazně omezuje v každodenním životě. Jen malá část.

Nedobrovolný únik moči trápí přibližně polovinu těhotných žen. Jde o nepříjemnou.

Doporučujeme

Inkontinencí život nekončí!

Mastné kyseliny jako prevence revmatoidní artritidy

Osm nemocí, na které jsme díky očkování téměř zapomněli

Čtěte více

Tenisový loket, epikondylitida, je zánět šlachových úponů na vnější (laterální).

Houby mohou být pro alergika zákeřné. Alergická reakce totiž může nastat po.

Dnes už to pociťujeme mnohem méně, ale naši předci vnímali rozdíl mezi zimní.

Kromě pylů trav patří mezi nejčastější původce pylové alergie pyly stromů, například.

Zastánci teplých večeří tvrdí, že tepelná úprava potravin zlepšuje jejich trávení.

Juvenilní idiopatická artritida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění kloubů, které.

Termoterapie (aplikace tepla nebo chladu) je jednou z nejstarších metod léčby.

Léčba drogové závislosti může probíhat různě. Kromě ambulantního řešení lze.

Již v minulosti bylo mezi lékaři známo, že nedostatek růstového hormonu způsobuje.

Supresní terapie tyroxinem se využívá v léčbě zvětšené štítné žlázy nebo uzlů.

I když nezasvěceným může lupénka neboli psoriáza připadat jen jako nevzhledná.

Vědci z Yale School of Medicine vyvinuli jednoduchý laboratorní test, který.

Chemoterapie kromě svých hlavních účinků způsobuje také oslabení imunity člověka.

Tetanus je akutní infekční onemocnění způsobené bakterií Clostridium tetani.

V naší zemi tetanus už skoro vymizel – zásluhou povinného očkování. Na toto.

Rozhodli jste se, že si necháte na těle vytvořit tetování nebo si dáte propíchnout.

Psoriáza je chronická zánětlivá choroba, nejčastěji postihující kůži.

Lidem, kteří trpí nejtěžší formou psoriázy, tedy lupénkou, může jejich onemocnění.

Ranní ztuhlost, omezená pohyblivost a pomalé pohyby v postiženém kloubu – to.

Největší česká medicínská online poradna a průkopník v oblasti telemedicíny si klade za cíl zefektivnit a zkvalitnit české zdravotnictví. Tým více jak 250 lékařů včetně desítek specialistů obslouží průměrně 3 500 uživatelů měsíčně. Poradna je pacientům k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu nejen na webu, ale i přes mobilní aplikaci.

Bolesti a otoky nohou – příčiny, terapie a úspěšná léčba

Autor alternativnimagazin.cz · Publikováno 5.10.2015 · Aktualizováno 29.3.2018

V rámci série článků zaměřených na analýzu příčin a výběr vhodné léčby pro různé typy bolestí, přinášíme další článek pojednávající o bolestech a otocích nohou. Tyto typy potíží patří mezi běžně se vyskytující zdravotní problémy, které trápí mnoho lidí, stejně muže i ženy různého věku.

Způsobované mohou být celou škálou faktorů, proto je důležité zjistit příčinu a následně na to se snažit vybrat tu správnou léčbu.Odstranění bolestí a otoků nohou dokáže výrazně zlepšit kvalitu života člověka. Otoky nohou obecně vznikají v důsledku nahromadění tekutin.

Příčiny hromadění tekutin v nohách

Mezi nejčastější příčiny hromadění tekutiny v nohách patří následující:

Dlouhodobé sezení nebo stání

Problém se zvykne prohlubovat v horkém počasí, kdy se tekutiny mohou hromadit převážně v chodidlech, kotnících a lýtkách.

Nefunkční chlopně v žilách

S přibýváním věku nebo v případech nadváhy dochází k zvýšenému opotřebení srdečních chlopní, které mají za úkol bránit zpětnému průtoku krve. Krev se tak z nohou neodvádí do srdce, ale zůstává a hromadí se v nohách.

Chronická onemocnění plic

Mezi typická onemocnění plic způsobující bolesti a otoky na nohou patří dušnost a chronická bronchitida, které zvyšují tlak v žilách vedoucích ze srdce do plic. Tento tlak se pak zpětně projevuje na srdci a může také způsobovat bolesti a otok v nohách.

Městnavé srdeční selhání

Jedná se o nemoc, při které srdce nedokáže efektivně pumpovat krev, což následné vyvolává hromadění tekutin v plicích a jiných částech těla. Nejzřetelněji se tyto otoky projevují právě na nohou.

Během těhotenství může plod vyvíjející se v děloze tlačit na některé žíly vedoucí do a z oblasti nohou. Otoky během tohoto období bývají dosti časté. Hromadění se tekutin během těhotenství může být způsobováno i jinými, více závažnými onemocněními (například tzv. Preklamsiou).

Nízká hladina bílkovin v krvi

Tento problém vzniká nejčastěji v důsledku podvýživy, nesprávné výživy (například u vegetariánů, kteří mají špatně sestavený jídelníček), ale také v důsledku špatně fungujících ledvin nebo jater.

Proteiny pomáhají udržet v žilách sůl a vodu a proto ve zdravém prostředí tekutiny neunikají do okolních tkání. Pokud však hladina krevního proteinu jménem Albumin klesne pod určitou úroveň, začnou se tekutiny shromažďovat převážně v tkáních chodidel, kotníků a lýtek.

Při lymfedému se v končetinách shromažďuje lymfatická tekutina jako následek špatně fungujícího lymfatického systému nebo jako důsledek odstranění lymfatických uzlin. Lymfatická tekutina je bohatá na bílkoviny, která za normálních okolností proudí rozsáhlou sítí lymfatických žil a kapilár, přičemž v uzlinách dochází k jejímu pročišťování od škodlivin a bakterií.

Pokud je průtok lymfatické tekutiny nějakým způsobem omezen, tekutina se následně začne hromadit a způsobovat v daných místech otoky vyprovázené bolestmi. Nejčastěji se s tímto typem problémů setkáváme u lidí, kteří podstoupili konvenční léčbu rakoviny ozařováním, chemoterapií nebo odstraněním lymfatických uzlin.

Nezřídka bývá příčinou otoku a bolestí v nohách infekce. Riziko infekce je vyšší u lidí trpících diabetickou neuropatií. Pokud trpíte cukrovkou, je velmi důležité si prohlížet nohy každý den a kontrolovat, zda se vám na nich nevytvářejí puchýře nebo vyrážka, protože poškozené nervy nemusí problém signalizovat dost brzy.

Šíření a infekce nepovšimnutých puchýřů může postupovat velmi rychle, proto je jejich včasné zjištění velmi důležité.

Velké množství léků může jako vedlejší účinky způsobovat bolesti a otoky nohou.

Mezi nejčastější léky mající takový vliv na organismus patří hormonální léky (estrogeny), antikoncepce, testosteron, hormonální terapie, blokátory vápníku, léky na vysoký krevní tlak, steroidní léky (anabolika a kortikosteroidy), antidepresiva, běžné léky proti bolesti (Ibuprofen) a léky na cukrovku.

Diagnóza, terapie a léčba otoků nohou

Projevy hromadění tekutin v nohách se mohou různit, ale obecně bude na postiženém místě natažená a lesklá kůže. Pro výběr správné léčby otoků nohou je vždy třeba znát jejich správnou příčinu. Někdy je pro laika samotného těžké příčinu odhalit, proto je vhodné v těchto případech pro diagnózu problému navštívit klasického lékaře, který má k dispozici adekvátní přístrojové vybavení. Způsob léčby si pak každý pacient vybere sám – ať už se rozhodne pro konvenční léčbu, léčbu alternativní nebo kombinaci obou.

Mezi klasická vyšetření ke zjištění příčiny u lékaře patří analýza vzorku moči (pro stanovení hladiny albuminu), dále se využívají krevní testy a elektrokardiogram (EKG). V neposlední řadě pak rentgen plic, ultrazvuk na blokády žil a artérií v nohou, případně na odhalení nefunkčních chlopní.

Léčba bolestí a otoků nohou je pak zaměřena na nápravu zjištěného problému. Mezi nejčastější obecná doporučení patří strava s nízkým obsahem soli (sodíku). Rozšířeným, ale nepříliš ideálním doporučením, bývá i omezení příjmu tekutin.

To sice může částečně odstranit problém s jejich nadbytečným hromaděním, ale na druhé straně ochuzuje tělo o možnost správného pročišťování se od toxinů. Pokud by se omezování tekutin praktikovalo dlouhodobě, mohlo by naopak vést k problémům s ledvinami a tudíž k ještě většímu prohloubení již existujících potíží.

Mezi další obecné doporučení patří poskytnout nohám odpočinek, během kterého se umístí do vyvýšené polohy nad úroveň vašeho srdce. To je možné praktikovat pouze v případě, pokud člověk netrpí dušností. Ve vyvýšené poloze otoky po čase obvykle na odezní.

Konvenční lékaři často také předepisují odvodňovací tabletky, což podle našeho názoru není moc správný způsob. Tabletky lze užívat krátkodobě na odstranění akutních problémů, ne dlouhodobě, neboť jejich nadužívání by zdravotnímu stavu mohlo více uškodit než prospět.

V případě oteklých nohou během těhotenství je možné vyzkoušet jejich polohování nad úrovní srdce a vyhýbání se ležení na zádech za účelem zlepšení krevního oběhu.

Pokud vám nohy otékají v důsledku nefunkčnosti chlopní v srdci, pak byste své nohy měli polohovat pravidelně a kromě toho se také obvykle doporučuje nošení kompresních punčoch. Lékaři v tomto případě doporučují proceduru pod názvem nitrožilní ablace, jejímž cílem je zlepšení průtoku krve v žilách a tepnách nohou.

Bez ohledu na příčinu otoků, postižené místo by mělo být za všech okolností chráněno před tlaky, poraněními a extrémními teplotami. Časem se pokožka na postižených místech stane křehčí a snadněji zranitelnou.

Hojení míst postižených otoky po říznutí, záděry, škrábanců a popáleninách trvá mnohem déle, než hojení pokožky na zdravých místech, navíc zde hrozí zvýšené riziko infekcí. Dobrou zprávou je, že při brzkém podchycení a správném přístupu k léčbě lze valnou většinu bolestí a otoků nohou úspěšně zdolat.

V našem příštím článku se budeme podrobněji věnovat několika přírodním bylinám, které jsou účinné při léčbě a zmírňování problémů s oteklými nohami.

Související

NEPŘEHLÉDNĚTE

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Leave a Reply