Tablety proti houbové infekci nehtů u Walmartu (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Plísně nohou a nehtů

Léto je ve znamení otevřených sandálů a řada lidí teprve nyní začíná věnovat pozornost změnám na nehtech nohou, ztvrdlé kůži či svědění v meziprstí. To vše mohou být příznaky mykózy nohou.

PLÍSŇOVÁ ONEMOCNĚNÍ NOHOU

Plíseň nohou může chytit každý z nás. Někteří lidé jsou k ní ale náchylnější. Jsou to diabetici, lidé se zvýšenou činností štítné žlázy, oběhovými potížemi, oslabenou imunitou nebo ti, kdo prodělali léčbu antibiotiky. Častěji postihuje také osoby s nadváhou a se sklonem k nadměrnému pocení a sportovce. Nejčastějším původcem bývají mikroskopické houby napadající rohovějící vrstvy pokožky, či různé druhy kvasinek. Postižený člověk kolem sebe rozsévá malinké, prakticky neviditelné částečky kůže, na kterých se nacházejí zárodky hub. Tyto částečky se mohou nacházet na podlaze, v ručnících, žínkách, botách, posteli i prádle infikované osoby. K ověření plísňového původu se seškrabávají šupiny z okraje ložiska k mikroskopickému a kultivačnímu vyšetření. Nezbytným předpokladem však je, aby ložisko plísně nebylo několik týdnů ošetřováno antimykotickými léky.

Velmi často začíná jako svědění v meziprstí nohou. V prostorech mezi prsty na nohou se kůže jemně olupuje, později se objevují malé prasklinky a začervenání. Kůže bolí a pálí, někdy i zapáchá. Z prostorů mezi prsty se může infekce rozšířit i na plosku chodidla a na boční strany. Na patách se tvoří velké nánosy zrohovatělé kůže a vznikají bolestivé praskliny. Někdy se může vyskytnout i otok, puchýřky nebo mokvající vřídky.

K ověření plísňového původu se seškrabávají šupiny z okraje ložiska k mikroskopickému a kultivačnímu vyšetření. Nezbytným předpokladem však je, aby ložisko plísně nebylo několik týdnů ošetřováno antimykotickými léky. Nejčastějším původcem bývají mikroskopické houby napadající rohovějící vrstvy pokožky, nehty či vlasy, či různé druhy kvasinek.

Léčba mykóz kůže nohou je v prvé řadě zevní. K dispozici je paleta antimykotických zevních léků, přičemž mnoho z nich je volně prodejných, bez lékařského předpisu. Tyto látky působí jak na dermatofyty (houby), tak na kvasinky. Roztoky a spreje se aplikují do meziprstí, masti a krémy na chodidla. U hyperkeratotických forem je potřeba také léčba keratolytická, k odstranění nánosů rohoviny 5–10procentní salicylová vazelína. Neodpovídá-li plíseň na zevní léčbu, nezbývá než se pokusit o krátkodobou kúru vnitřní.

Během léčby infekcí nechoďte na plovárny, do saun ani solárií. Nepůjčujte si obuv na sport a vždy noste svoji. Doma si vyčleňte svůj vlastní ručník na nohy, a pokud je to možné i svou podložku pod nohy.

Podaří-li se plíseň nohou vyléčit, je nutno počítat s vysokou náchylností k recidivám, takže musí plynule navázat prevence: vzdušná obuv, bavlněné ponožky, případně prostředky proti pocení, pravidelná dezinfekce obuvi 1x týdně antimykotickým sprejem. Pokud se mykózy nohou opakují často, je vhodné preventivně dvakrát týdně promazat kůži chodidel i prstů některým z volně prodejných antimykotických krémů.V případě, že chodíte do prostředí, kde se lze opět nakazit, pak po návratu dejte nohy do lázně s vodou a přídavkem octa nebo hypermanganu. Hypermangan i ocet ničí kvasinky a plísně. Nepůjčujte si obuv na sport a vždy noste svoji.Osoby, které mají oslabený kožní imunitní systém, bývají k mykotickým infekcím vnímavější.

PLÍSEŇ NEHTŮ

Plísňové onemocnění nehtů (onychomykóza) většinou plynule navazuje na mykózu kůže nohou. Z bříšek prstů se rozšíří i na pokožku nehtového lůžka a postupuje dále pod nehtovou ploténkou. Rozeznáváme několik klinických forem, nejčastější je distálně-laterální subunguální typ, který začíná od volného okraje nehtu, zpravidla nadzvednutím růžku, a šíří se pod nehtem směrem k zadnímu nehtovému valu.

U plísňového onemocnění nehtů se nejprve na takzvaném volném okraji nehtu objeví nepravidelná bílá nebo žlutá skvrna. Ta se pomalu rozrůstá a nakonec se roztáhne na celou plošku. Nehet hrubne, ztrácí lesk, přestává být průhledný a postupně mění barvu, žloutne a hnědne. Ploška se někdy odděluje od lůžka a drolí se. Nehet vypadá neesteticky, ale také může nemocného omezovat v běžných činnostech. Někdy totiž pořádně bolí, a to i v klidu. Pokud jej neléčíte, začne zarůstat a zaněcovat se, případně se deformovat, a to je značně bolestivé. K houbové infekci se časem může přidat i bakteriální. Tehdy se vše komplikuje. Hůře se stanoví diagnóza a léčení je obtížnější a trvá déle.

Plísňové onemocnění nehtů nohou zdaleka není jen kosmetickým problémem, u diabetiků a pacientů s tepennými uzávěry na dolních končetinách představuje vážné riziko. Ztluštělé a deformované nehty s ostrými rohy a hranami mohou způsobit na okolní kůži rány a tlakové vředy, ze kterých se může vyvinout sněť.

Léčba plísně nehtů

Léčba onychomykóz je dlouhodobá a ne vždy úspěšná. Samozřejmě, čím dříve se s léčbou začne, tím je úspěšnější. V případě, že klinický obraz není jednoznačný, provede lékař před zahájením léčby odběr materiálu z nehtové ploténky a ověří pomocí mikroskopického, případně kultivačního, vyšetření, zda jsou projevy skutečně vyvolané mykotickou infekcí.

Lokální léčba, tedy masti a krémy, které ničí plísně a kvasinky. Při lehčích postiženích tato léčba většinou dostačuje, pokud je ale napadeno nehtové lůžko, lokální léčba už nepomáhá. Účinná látka totiž špatně proniká do spodní části nehtu, nebo je setřena než se vstřebá. Z toho důvodu se stále častěji používají speciální léčebné laky, které se na nehet aplikují jednou za týden, kde vytvoří ochrannou vrstvu. Brání dalšímu útoku plísní a zároveň umožňují lepší a průběžnější pronikání účinné látky do vnitřních struktur nehtu.

2. Celková léčba

Mezi celkovou léčbu patří antimykotické neboli protiplísňové tablety, a to především u rozsáhlejšího poškození. Užívají se několik měsíců a pak se léčba přeruší.

3. Kombinovaná léčba.

Jak už vyplývá z názvu, podávají se jak tablety, tak lokální masti. Tato terapie je nejúčinnější. Při příliš ztluštělých nehtech se doporučuje i chirurgické zbroušení nehtové ploténky, aby lokálně aplikované léky měly lepší přístup k postiženému nehtovému lůžku.

Prevence plísně nehtů

Opatření jsou stejná jako u plísně nohou, je možné je doplnit aplikací antimykotického nehtového laku 2x měsíčně.

Aby nedocházelo k opakování infekce, je nutné dodržovat preventivní opatření. Prevence spočívá v řádné léčbě všech nemocí, které se na nehtech objevují, dále v používání vlastních předmětů na hygienu nohou a rukou a v nošení bot do společných sprch a sauny. Obecnou radou v prevenci jakýchkoli nemocí je posilování imunitního systému.

Přečtěte si také

Poraďte se s našimi předními odborníky v online poradně.

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Klikněte na část těla, která Vás trápí a otestujte se online.

Archiv živých diskusí zde

Na vaše dotazy odpovídají na Ordinace.cz lékaři z různých odborů při pravidelných chatech, zde si můžete přečíst položené otázky i odpovědi odborníků.

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Chcete-li mít přehled o nových článcích na Ordinace.cz, objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

 • Příznaky rakoviny, které bychom neměli podceňovat (4897 čtenářů)
 • Zubní kámen. Jak ho odstranit? (4475 čtenářů)
 • Máte neustále ucpaný nos a rýmu? Možná se jedná o nosní polypy. (3782 čtenářů)
 • Rýmovník, bylinka nejen na rýmu a nachlazení (3241 čtenářů)
 • Příspěvek na péči: Pro koho je určený a jak o něj zažádat (2508 čtenářů)
 • Pozor na zubní kazy u dětí. Vznikají rychleji než u dospělých a chrup mohou doživotně poškodit. (2176 čtenářů)
 • Nemocné ledviny nebolí (1926 čtenářů)
 • Kdo má nárok na lázně a jaké jsou typy úhrad (1822 čtenářů)
 • Předání zdravotnické dokumentace při změně lékaře (1690 čtenářů)
 • Antibiotika se nesnesou s alkoholem: Ano či ne? (1464 čtenářů)

Dobrý den, mohu se zeptat, jak jstedopadli? popřípadě mohu napsat na uvedený mail výše?… Diskutovat

Ficaku asi presne tak jak říká zbyněk, cukr nám sežral nervy a zilky v nohách. Já o cukru… Diskutovat

Byla jsem před pár lety na operaci refluxu od té doby pořád potíže ale šlo to. Mnohokrát… Diskutovat

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.

Copyright Pears Health Cyber, s. r. o. 2018,

Poslední aktualizace 4.4.2018, ISSN 1801-8467

PlГ­snД› nohou a nehtЕЇ

Tagy: nohy, nehty, plГ­snД› nohou, plГ­snД› nehtЕЇ, mykГіza, pЕ™Г­znaky, lГ©ДЌba

LГ©to je ve znamenГ­ otevЕ™enГЅch sandГЎlЕЇ a Е™ada lidГ­ teprve nynГ­ zaДЌГ­nГЎ vД›novat pozornost zmД›nГЎm na nehtech nohou, ztvrdlГ© kЕЇЕѕi ДЌi svД›dД›nГ­ vВ meziprstГ­. To vЕЎe mohou bГЅt pЕ™Г­znaky mykГіzyВ nohou.

PLÍSŇOVÁ ONEMOCNĚNÍ NOHOU

PlГ­seЕ€ nohou mЕЇЕѕe chytit kaЕѕdГЅ zВ nГЎs. NД›kteЕ™Г­ lidГ© jsou kВ nГ­ ale nГЎchylnД›jЕЎГ­. Jsou to diabetici, lidГ© se zvГЅЕЎenou ДЌinnostГ­ ЕЎtГ­tnГ© ЕѕlГЎzy, obД›hovГЅmi potГ­Еѕemi, oslabenou imunitou nebo ti, kdo prodД›lali lГ©ДЌbu antibiotiky. ДЊastД›ji postihuje takГ© osoby sВ nadvГЎhou a se sklonem kВ nadmД›rnГ©mu pocenГ­ a sportovce. NejДЌastД›jЕЎГ­m pЕЇvodcem bГЅvajГ­ mikroskopickГ© houby napadajГ­cГ­ rohovД›jГ­cГ­ vrstvy pokoЕѕky, ДЌi rЕЇznГ© druhy kvasinek. PostiЕѕenГЅ ДЌlovД›k kolem sebe rozsГ©vГЎ malinkГ©, prakticky neviditelnГ© ДЌГЎsteДЌky kЕЇЕѕe, na kterГЅch se nachГЎzejГ­ zГЎrodky hub. Tyto ДЌГЎsteДЌky se mohou nachГЎzet na podlaze, vВ ruДЌnГ­cГ­ch, ЕѕГ­nkГЎch, botГЎch, posteli iВ prГЎdle infikovanГ© osoby. KВ ovД›Е™enГ­ plГ­sЕ€ovГ©ho pЕЇvodu se seЕЎkrabГЎvajГ­ ЕЎupiny zВ okraje loЕѕiska kВ mikroskopickГ©mu a kultivaДЌnГ­mu vyЕЎetЕ™enГ­. NezbytnГЅm pЕ™edpokladem vЕЎak je, aby loЕѕisko plГ­snД› nebylo nД›kolik tГЅdnЕЇ oЕЎetЕ™ovГЎno antimykotickГЅВ­miВ lГ©ky.

Velmi ДЌasto zaДЌГ­nГЎ jako svД›dД›nГ­ vВ meziprstГ­ nohou. VВ prostorech mezi prsty na nohou se kЕЇЕѕe jemnД› olupuje, pozdД›ji se objevujГ­ malГ© prasklinky a zaДЌervenГЎnГ­. KЕЇЕѕe bolГ­ a pГЎlГ­, nД›kdy iВ zapГЎchГЎ. ZВ prostorЕЇ mezi prsty se mЕЇЕѕe infekce rozЕЎГ­Е™it iВ na plosku chodidla a na boДЌnГ­ strany. Na patГЎch se tvoЕ™Г­ velkГ© nГЎnosy zrohovatД›lГ© kЕЇЕѕe a vznikajГ­ bolestivГ© praskliny. NД›kdy se mЕЇЕѕe vyskytnout iВ otok, puchГЅЕ™ky nebo mokvajГ­cГ­ vЕ™Г­dky.

K ověření plísňového původu se seškrabávají šupiny z okraje ložiska k mikroskopickému a kultivačnímu vyšetření. Nezbytným předpokladem však je, aby ložisko plísně nebylo několik týdnů ošetřováno antimykotickými léky. Nejčastějším původcem bývají mikroskopické houby napadající rohovějící vrstvy pokožky, nehty či vlasy, či různé druhy kvasinek. Léčba mykóz kůže nohou je v prvé řadě zevní. K dispozici je paleta antimykotických zevních léků, přičemž mnoho z nich je volně prodejných, bez lékařského předpisu. Tyto látky působí jak na dermatofyty (houby), tak na kvasinky. Roztoky a spreje se aplikují do meziprstí, masti a krémy na chodidla. U hyperkerato­tických forem je potřeba také léčba keratolytická, k odstranění nánosů rohoviny 5–10procentní salicylová vazelína. Neodpovídá-li plíseň na zevní léčbu, nezbývá než se pokusit o krátkodobou kúru vnitřní. Během léčby infekcí nechoďte na plovárny, do saun ani solárií. Nepůjčujte si obuv na sport a vždy noste svoji. Doma si vyčleňte svůj vlastní ručník na nohy, a pokud je to možné i svou podložku pod nohy.

PodaЕ™Г­-li se plГ­seЕ€ nohou vylГ©ДЌit, je nutno poДЌГ­tat sВ vysokou nГЎchylnostГ­ kВ recidivГЎm, takЕѕe musГ­ plynule navГЎzat prevence: vzduЕЎnГЎ obuv, bavlnД›nГ© ponoЕѕky, pЕ™Г­padnД› prostЕ™edky proti pocenГ­, pravidelnГЎ dezinfekce obuvi 1Г— tГЅdnД› antimykotickГЅm sprejem. Pokud se mykГіzy nohou opakujГ­ ДЌasto, je vhodnГ© preventivnД› dvakrГЎt tГЅdnД› promazat kЕЇЕѕi chodidel iВ prstЕЇ nД›kterГЅm zВ volnД› prodejnГЅch antimykotickГЅch krГ©mЕЇ.VВ pЕ™Г­padД›, Еѕe chodГ­te do prostЕ™edГ­, kde se lze opД›t nakazit, pak po nГЎvratu dejte nohy do lГЎznД› sВ vodou a pЕ™Г­davkem octa nebo hypermanganu. Hypermangan iВ ocet niДЌГ­ kvasinky a plГ­snД›. NepЕЇjДЌujte si obuv na sport a vЕѕdy noste svoji.Osoby, kterГ© majГ­ oslabenГЅ koЕѕnГ­ imunitnГ­ systГ©m, bГЅvajГ­ kВ mykotickГЅm infekcГ­m vnГ­mavД›jЕЎГ­.

Autor: Mark Mitchell

PLÍSEŇ NEHTŮ

PlГ­sЕ€ovГ© onemocnД›nГ­ nehtЕЇ (onychomykГіza) vД›tЕЎinou plynule navazuje na mykГіzu kЕЇЕѕe nohou. ZВ bЕ™Г­ЕЎek prstЕЇ se rozЕЎГ­Е™Г­ iВ na pokoЕѕku nehtovГ©ho lЕЇЕѕka a postupuje dГЎle pod nehtovou plotГ©nkou. RozeznГЎvГЎme nД›kolik klinickГЅch forem, nejДЌastД›jЕЎГ­ je distГЎlnД›-laterГЎlnГ­ subunguГЎlnГ­ typ, kterГЅ zaДЌГ­nГЎ od volnГ©ho okraje nehtu, zpravidla nadzvednutГ­m rЕЇЕѕku, a ЕЎГ­Е™Г­ se pod nehtem smД›rem kВ zadnГ­mu nehtovГ©muВ valu.

UВ plГ­sЕ€ovГ©ho onemocnД›nГ­ nehtЕЇ se nejprve na takzvanГ©m volnГ©m okraji nehtu objevГ­ nepravidelnГЎ bГ­lГЎ nebo ЕѕlutГЎ skvrna. Ta se pomalu rozrЕЇstГЎ a nakonec se roztГЎhne na celou ploЕЎku. Nehet hrubne, ztrГЎcГ­ lesk, pЕ™estГЎvГЎ bГЅt prЕЇhlednГЅ a postupnД› mД›nГ­ barvu, Еѕloutne a hnД›dne. PloЕЎka se nД›kdy oddД›luje od lЕЇЕѕka a drolГ­ se. Nehet vypadГЎ neesteticky, ale takГ© mЕЇЕѕe nemocnГ©ho omezovat vВ bД›ЕѕnГЅch ДЌinnostech. NД›kdy totiЕѕ poЕ™ГЎdnД› bolГ­, a to iВ vВ klidu. Pokud jej nelГ©ДЌГ­te, zaДЌne zarЕЇstat a zanД›covat se, pЕ™Г­padnД› se deformovat, a to je znaДЌnД› bolestivГ©. KВ houbovГ© infekci se ДЌasem mЕЇЕѕe pЕ™idat iВ bakteriГЎlnГ­. Tehdy se vЕЎe komplikuje. HЕЇЕ™e se stanovГ­ diagnГіza a lГ©ДЌenГ­ je obtГ­ЕѕnД›jЕЎГ­ a trvГЎ dГ©le. PlГ­sЕ€ovГ© onemocnД›nГ­ nehtЕЇ nohou zdaleka nenГ­ jen kosmetickГЅm problГ©mem, uВ diabetikЕЇ a pacientЕЇ sВ tepennГЅmi uzГЎvД›ry na dolnГ­ch konДЌetinГЎch pЕ™edstavuje vГЎЕѕnГ© riziko. ZtluЕЎtД›lГ© a deformovanГ© nehty sВ ostrГЅmi rohy a hranami mohou zpЕЇsobit na okolnГ­ kЕЇЕѕi rГЎny a tlakovГ© vЕ™edy, ze kterГЅch se mЕЇЕѕe vyvinoutВ snД›ЕҐ.

LГ©ДЌba plГ­snД› nehtЕЇ

LГ©ДЌba onychomykГіz je dlouhodobГЎ a ne vЕѕdy ГєspД›ЕЎnГЎ. SamozЕ™ejmД›, ДЌГ­m dЕ™Г­ve se sВ lГ©ДЌbou zaДЌne, tГ­m je ГєspД›ЕЎnД›jЕЎГ­. VВ pЕ™Г­padД›, Еѕe klinickГЅ obraz nenГ­ jednoznaДЌnГЅ, provede lГ©kaЕ™ pЕ™ed zahГЎjenГ­m lГ©ДЌby odbД›r materiГЎlu zВ nehtovГ© plotГ©nky a ovД›Е™Г­ pomocГ­ mikroskopickГ©ho, pЕ™Г­padnД› kultivaДЌnГ­ho, vyЕЎetЕ™enГ­, zda jsou projevy skuteДЌnД› vyvolanГ© mykotickou infekcГ­.

1.В MГ­stnГ­ lГ©ДЌba LokГЎlnГ­ lГ©ДЌba, tedy masti a krГ©my, kterГ© niДЌГ­ plГ­snД› a kvasinky. PЕ™i lehДЌГ­ch postiЕѕenГ­ch tato lГ©ДЌba vД›tЕЎinou dostaДЌuje, pokud je ale napadeno nehtovГ© lЕЇЕѕko, lokГЎlnГ­ lГ©ДЌba uЕѕ nepomГЎhГЎ. ГљДЌinnГЎ lГЎtka totiЕѕ ЕЎpatnД› pronikГЎ do spodnГ­ ДЌГЎsti nehtu, nebo je setЕ™ena neЕѕ se vstЕ™ebГЎ. ZВ toho dЕЇvodu se stГЎle ДЌastД›ji pouЕѕГ­vajГ­ speciГЎlnГ­ lГ©ДЌebnГ© laky, kterГ© se na nehet aplikujГ­ jednou za tГЅden, kde vytvoЕ™Г­ ochrannou vrstvu. BrГЎnГ­ dalЕЎГ­mu Гєtoku plГ­snГ­ a zГЎroveЕ€ umoЕѕЕ€ujГ­ lepЕЎГ­ a prЕЇbД›ЕѕnД›jЕЎГ­ pronikГЎnГ­ ГєДЌinnГ© lГЎtky do vnitЕ™nГ­ch struktur nehtu. 2.В CelkovГЎ lГ©ДЌba Mezi celkovou lГ©ДЌbu patЕ™Г­ antimykotickГ© neboli protiplГ­sЕ€ovГ© tablety, a to pЕ™edevЕЎГ­m uВ rozsГЎhlejЕЎГ­ho poЕЎkozenГ­. UЕѕГ­vajГ­ se nД›kolik mД›sГ­cЕЇ a pak se lГ©ДЌba pЕ™eruЕЎГ­. 3.В KombinovanГЎ lГ©ДЌba. Jak uЕѕ vyplГЅvГЎ zВ nГЎzvu, podГЎvajГ­ se jak tablety, tak lokГЎlnГ­ masti. Tato terapie je nejГєДЌinnД›jЕЎГ­. PЕ™i pЕ™Г­liЕЎ ztluЕЎtД›lГЅch nehtech se doporuДЌuje iВ chirurgickГ© zbrouЕЎenГ­ nehtovГ© plotГ©nky, aby lokГЎlnД› aplikovanГ© lГ©ky mД›ly lepЕЎГ­ pЕ™Г­stup kВ postiЕѕenГ©mu nehtovГ©muВ lЕЇЕѕku.

Prevence plГ­snД› nehtЕЇ

OpatЕ™enГ­ jsou stejnГЎ jako uВ plГ­snД› nohou, je moЕѕnГ© je doplnit aplikacГ­ antimykotickГ©ho nehtovГ©ho laku 2Г— mД›sГ­ДЌnД›. Aby nedochГЎzelo kВ opakovГЎnГ­ infekce, je nutnГ© dodrЕѕovat preventivnГ­ opatЕ™enГ­. Prevence spoДЌГ­vГЎ vВ Е™ГЎdnГ© lГ©ДЌbД› vЕЎech nemocГ­, kterГ© se na nehtech objevujГ­, dГЎle vВ pouЕѕГ­vГЎnГ­ vlastnГ­ch pЕ™edmД›tЕЇ na hygienu nohou a rukou a vВ noЕЎenГ­ bot do spoleДЌnГЅch sprch a sauny. Obecnou radou vВ prevenci jakГЅchkoli nemocГ­ je posilovГЎnГ­ imunitnГ­ho systГ©mu.

ДЊlГЎnek byl publikovГЎn za souhlasu ordinace.cz

PodobnГ© ДЌlГЎnky

 • PlГ­snД› na potravinГЎch mohou poЕЎkodit ledviny a zpЕЇsobit rakovinu 23.12.2013 12.00

DoporuДЌujeme

MagazГ­n Uzdravim.cz se tГ©matikou zdravГ­ a nemoci, zdravotnГ­ problГ©my.

PЕ™ebГ­rГЎnГ­ textЕЇ z tД›chto strГЎnek je bez svolenГ­ autora trestnГ©.

Tablety proti houbové infekci nehtů u Walmartu

Informace uveЕ™ejnД›nГ© na tД›chto strГЎnkГЎch jsou ryze informaДЌnГ­ho charakteru a nenahrazujГ­ lГ©kaЕ™skГ© oЕЎetЕ™enГ­ ani diagnostiku.NГЎvody pro samolГ©ДЌbu uvedenГ© na tД›chto strГЎnkГЎch jsou pouze orientaДЌnГ­, byly zjiЕЎtД›ny vlastnГ­ zkuЕЎenostГ­ a nejsou to tudГ­Еѕ oficiГЎlnД› schvГЎlenГ© lГ©kaЕ™skГ© postupy. Jejich pouЕѕitГ­ a pouЕѕitГ­ veЕЎkerГЅch prostЕ™edkЕЇ zde uvedenГЅch je pouze na vlastnГ­ riziko.

VydГЎno dne 25. 12. 2005 (24206 pЕ™eДЌtenГ­)

Flukonazol zasahuje do tvorby sterolЕЇ (zГЎkladnГ­ stavebnГ­

souДЌГЎsti stД›ny kvasinek). BlokГЎdou enzymu (cytochromu) P450 zabraЕ€uje

pЕЇsobenГ­ enzymatickГЅch systГ©mЕЇ, kterГ© jsou pro proces tvorby bunД›ДЌnГ© stД›ny

Tento enzym, cytochrom P450, je pЕ™Г­tomen takГ© v lidskГЅch buЕ€kГЎch (zejmГ©na

v jaternГ­ch), avЕЎak jeho ДЌinnost nenГ­ u ДЌlovД›ka pЕ™i bД›ЕѕnГ©m dГЎvkovГЎnГ­

flukonazolu prakticky ovlivnД›na. TГ­m je dosaЕѕeno stavu, kdy lГ©k

pЕ™i silnГ©m ГєДЌinku proti houbovГ© infekci, tГ©mД›Е™ nezatД›Еѕuje lidskГЅ

organismus neЕѕГЎdoucГ­mi ГєДЌinky. ZabrГЎnД›nГ­m tvorby bunД›ДЌnГ© stД›ny kvasinek

je dosaЕѕeno nejen lГ©ДЌebnГ©ho ГєДЌinku u jiЕѕ probГ­hajГ­cГ­ infekce, ale

ve vybranГЅch pЕ™Г­padech se pЕ™i preventivnГ­m podГЎnГ­ snГ­ЕѕГ­ osГ­dlenГ­ sliznic

mikroskopickГЅmi houbami (kterГ© tam pЕ™irozenД› ЕѕijГ­), a tak se snГ­ЕѕГ­

i nebezpeДЌГ­ vzniku infekce. StejnГЅm zpЕЇsobem se omezГ­ i schopnost hub

pЕ™ichytit se na umД›lГЅ povrch nitroЕѕilnД› zavedenГЅch plastikovГЅch kanyl,

kloubnГ­ch a srdeДЌnГ­ch protГ©z atd.

PouЕѕitГ­ lГ©ДЌebnГ©: pЕ™Г­pravek mohou uЕѕГ­vat dospД›lГ­, mladistvГ­ a dД›ti

s tД›lesnou hmotnostГ­ nad 20 kg a starЕЎГ­ 3 let, postiЕѕenГ­ jak povrchovou

(slizniДЌnГ­, koЕѕnГ­), tak i orgГЎnovou (jaternГ­, plicnГ­, ledvinovou, mozkovou

atd.) infekcГ­ vyvolanou zejmГ©na kvasinkami rodu Kandida (Candida

albicans a dalЕЎГ­) a kryptokoky (Cryptococcus neoformans a dalЕЎГ­). V lГ©ДЌbД›

orgГЎnovГЅch infekcГ­ se flukonazol uplatЕ€uje u nemocnГЅch se zГЎvaЕѕnГЅm

zГЎkladnГ­m onemocnД›nГ­m (cukrovka, druhotnГ© houbovГ© infekce pЕ™i lГ©ДЌbД›

ЕЎirokospektrГЅmi antibiotiky, nГЎdory, poruchy imunity a jinГ© formy

oslabenГ­ obranyschopnosti, jako je AIDS a dalЕЎГ­). V lГ©ДЌbД› povrchovГЅch

infekcГ­ se dosahuje vГЅbornГЅch vГЅsledkЕЇ zejmГ©na pЕ™i postiЕѕenГ­ sliznic ГєstnГ­

dutiny a jГ­cnu, pЕ™i akutnГ­ch i chronickГЅch infekcГ­ch gynekologickГЅch

a infekcГ­ch kЕЇЕѕe a nehtЕЇ.

PouЕѕitГ­ profylaktickГ©: k zabrГЎnД›nГ­ vzniku infekce u ohroЕѕenГЅch jedincЕЇ:

u nemocnГЅch, kteЕ™Г­ sice nemajГ­ znГЎmky infekce, ale jejichЕѕ zГЎkladnГ­ nemoc

(nebo jejГ­ lГ©ДЌba) je provГЎzena oslabenГ­m obrany proti infekci. V takovГ©m

pЕ™Г­padД› by rozvinutГЎ houbovГЎ infekce mohla probГ­hat velmi zГЎvaЕѕnД› aЕѕ

s rizikem ohroЕѕenГ­ Еѕivota (AIDS, nГЎdory, transplantace orgГЎnЕЇ a jinГ©).

Kdy byste nemД›li lГ©k uЕѕГ­vat

Flukonazol nesmГ­ uЕѕГ­vat nemocnГ­ se znГЎmou pЕ™ecitlivД›lostГ­ k tomuto lГ©ku

a kojГ­cГ­ Еѕeny. UЕѕГ­vГЎnГ­ pЕ™Г­pravku v obdobГ­ tД›hotenstvГ­ je moЕѕnГ© jen

pЕ™i tД›ЕѕkГЅch, Еѕivot ohroЕѕujГ­cГ­ch kvasinkovГЅch infekcГ­ch, kde prospД›ch

pro matku pЕ™evГЎЕѕГ­ nebezpeДЌГ­ moЕѕnГ©ho ohroЕѕenГ­ plodu.

Pro uЕѕГ­vГЎnГ­ pЕ™Г­pravku nemocnГЅmi s jaternГ­mi poruchami musГ­ bГЅt zvlГЎЕЎЕҐ

zГЎvaЕѕnГ© dЕЇvody – takovГ©, kdy pЕ™Г­nos podГЎnГ­ vyvГЎЕѕГ­ moЕѕnГ© riziko lГ©ДЌby.

LГ©kovГЎ forma nenГ­ vhodnГЎ pro dД›ti s tД›lesnou hmotnostГ­ pod 20 kg a mladЕЎГ­

Mycomax se nesmГ­ souДЌasnД› uЕѕГ­vat s pЕ™Г­pravky obsahujГ­cГ­mi astemizol

PЕ™Г­pravek je obvykle dobЕ™e snГЎЕЎen, pЕ™esto se ale nД›kdy mohou vyskytnout

nД›kterГ© neЕѕГЎdoucГ­ ГєДЌinky. NejДЌastД›ji se mohou objevovat zaЕѕГ­vacГ­ obtГ­Еѕe,

jako je nevolnost, bolesti v rЕЇznГЅch mГ­stech bЕ™icha a prЕЇjem. Mohou se

takГ© objevit jinГ© projevy, napЕ™. vyrГЎЕѕka nebo bolesti hlavy.

Pokud by bД›hem lГ©ДЌby doЕЎlo k vГЅsevu puchГЅЕ™ЕЇ na kЕЇЕѕi, neobvyklГЅm skvrnГЎm

a zarudnutГ­ kЕЇЕѕe, je tЕ™eba lГ©ДЌbu ihned pЕ™eruЕЎit a informovat oЕЎetЕ™ujГ­cГ­ho

BД›hem dlouhodobГ© lГ©ДЌby budete muset v pravidelnГЅch intervalech podstoupit

nД›kterГЎ vyЕЎetЕ™enГ­ moДЌe a krve, kterГЎ budou zamД›Е™ena pЕ™evГЎЕѕnД› na zjiЕЎtД›nГ­

funkcГ­ jater a ledvin, popЕ™Г­padД› na zmД›ny v krvetvorbД›.

PЕ™i pЕ™Г­padnГ©m vГЅskytu neЕѕГЎdoucГ­ch ГєДЌinkЕЇ nebo jinГЅch neobvyklГЅch reakcГ­

se o dalЕЎГ­m uЕѕГ­vГЎnГ­ pЕ™Г­pravku (podГЎvГЎnГ­ dД›tem) poraДЏte s lГ©kaЕ™em.

Jak mohou jinГ© lГ©ky ovlivnit lГ©ДЌbu?

ГљДЌinky flukonazolu a ГєДЌinky jinГЅch souДЌasnД› uЕѕГ­vanГЅch pЕ™Г­pravkЕЇ se mohou

navzГЎjem ovlivЕ€ovat. VГЎЕЎ lГ©kaЕ™ by proto mД›l bГЅt informovГЎn o vЕЎech

lГ©cГ­ch, kterГ© v souДЌasnГ© dobД› uЕѕГ­vГЎte nebo zaДЌnete uЕѕГ­vat, a to

na lГ©kaЕ™skГЅ pЕ™edpis nebo i bez nД›j. NeЕѕ zaДЌnete souДЌasnД› s pЕ™Г­pravkem

Mycomax uЕѕГ­vat nД›jakГЅ volnД› prodejnГЅ lГ©k, poraДЏte se se svГЅm oЕЎetЕ™ujГ­cГ­m

lГ©kaЕ™em. JestliЕѕe VГЎm dalЕЎГ­ lГ©kaЕ™ bude pЕ™edepisovat nД›jakГЅ jinГЅ lГ©k,

informujte ho, Еѕe uЕѕГ­vГЎte Mycomax. Pokud se po zahГЎjenГ­ lГ©ДЌby Mycomaxem

objevГ­ jakГ©koli obtГ­Еѕe, kterГ© jste dosud nepozorovali, nebo jsou

jinГ©ho druhu, neЕѕ jakГ© jste pozorovali pЕ™i uЕѕГ­vГЎnГ­ vaЕЎich ostatnГ­ch lГ©kЕЇ,

vyhledejte ihned svГ©ho lГ©kaЕ™e a informujte jej.

U nemocnГЅch uЕѕГ­vajГ­cГ­ch lГ©ky (tablety) proti cukrovce (chlorpropamid,

glibenclamid, glipizid, tolbutamid), mЕЇЕѕe dojГ­t k zesГ­lenГ­ ГєДЌinku tД›chto

lГ©kЕЇ (asi o 20%) a nГЎslednГ©mu snГ­ЕѕenГ­ hladiny cukru v krvi s projevy

nevolnosti, pocenГ­, zГ­vГЎnГ­, slabosti aЕѕ pocitem na omdlenГ­. Mycomax

mЕЇЕѕe zesГ­lit ГєДЌinek (asi o 8%) antikoagulanciГ­ (lГ©kЕЇ omezujГ­cГ­ch

srГЎЕѕlivost krve) jako je warfarin nebo Pelentan. VzГЎcnД› tak mЕЇЕѕe dojГ­t

k mГ­rnГ©mu zhorЕЎenГ­ srГЎЕѕlivosti, projevujГ­cГ­mu se moЕѕnГЅm vГЅskytem modЕ™in

nebo delЕЎГ­m krvГЎcenГ­m po drobnГЅch poranД›nГ­ch. PЕ™i souДЌasnГ©m uЕѕГ­vГЎnГ­

Mycomaxu spolu s pЕ™Г­pravky proti epilepsii, s pЕ™Г­pravky obsahujГ­cГ­mi

teofylin, lГ©ky proti alergii (astemizol, terfenadin), tiЕЎГ­cГ­mi

lГ©ky – krГЎtkodobД› pЕЇsobГ­cГ­mi benzodiazepinovГЅmi hypnotiky (midazolam,

triazolam), nД›kterГЅmi antibiotiky (rifabutin) a lГ©ky obsahujГ­cГ­mi cisaprid

mЕЇЕѕe dojГ­t k zesГ­lenГ­ jejich ГєДЌinku. ГљДЌinek flukonazolu mohou zvГЅЕЎit lГ©ky

obsahujГ­cГ­ hydrochlorothiazid a snГ­Еѕit lГ©ky obsahujГ­cГ­ rifampicin.

VГЅznamnД› mЕЇЕѕe bГЅt zvГЅЕЎenГЎ ГєДЌinnost zidovudinu u pacientЕЇ s AIDS s moЕѕnostГ­

zhorЕЎenГ­ krevnГ­ho obrazu. ZvГЅЕЎenГ­ ГєДЌinku cyklosporinu (o 21%) a takrolimu

(o 16% – lГ©k vЕЎak nenГ­ u nГЎs zatГ­m dostupnГЅ), kterГ© se podГЎvajГ­ nemocnГЅm

pro potlaДЌenГ­ imunity se prakticky neprojevГ­, stejnД› tak se v naprostГ©

vД›tЕЎinД› neprojevГ­ mГ­rnГ© kolГ­sГЎnГ­ hormonЕЇ pЕ™i souДЌasnГ©m uЕѕГ­vГЎnГ­ hormonГЎlnГ­

onychomykóza

ONYCHOMYKÓZA JE NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ NEHTŮ

Složení nehtu

Nehet je anatomicky složitá kožní adnexe, která se skládá z:

 • nehtového valu,
 • nehtové ploténky,
 • nehtového lůžka,
 • nehtové stěny,
 • a okolní pokožky.

Zveřejněno dne: 20.1.2015

Diskuze: Re: Re: onychomykóza

U staršího pána jsem.měla velmi dobrou zkušenost s chytrou houbou. Nezabíralo mu nic . až pak toto. Po 3 aplikacích ( což jsem Nadávala že to zanedbává:)) byla vidět změna.

Dělám si foto dokumentaci.. přiložím po doléčení

Odesláno dne: 28.10.2017 uživatelem Kateřina

ONYCHOMYKÓZA JE NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ NEHTŮ

Plíseň nehtů foto

Zveřejněno dne: 20.1.2015

Diskuze: onychomykóza

tuto nemoc mám již 3 měsíce na třech nehtech ruky a předtím jsem ji měla na palci nohy asi 3 roky. Léčím se na kožním odd. lakem Loceryl ale stále se to rozšiřuje. Mám použít chytrou houbu? Dále mám na palci druhé nohy zarostlý nehet se zánětem. Již 3x řezáno na chirurgii a nelustupuje to a stále se tvoří granulace. Prosím o radu.

Odesláno dne: 10.5.2016 uživatelem Rambousková Květuše

ONYCHOMYKÓZA JE NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ NEHTŮ

Prevence plísně nehtů

 • Proti plísni nehtů nenosit přiléhavou obuv – nemělo by docházet k tlakům na nohu.
 • Proti plísni je třeba dbát na péči o nehty s pravidelnou manikúrou.
 • Proti plísni je účinné co nejvíce zkrátit nehty.

Zveřejněno dne: 20.1.2015

Diskuze: Re: onychomykóza

Léčba plísně nehtů je zdlouhavá. Dlouho trvá, než se plísně zbavíte a pak se musí čekat až vyroste zdravý a silný nehet, který roste pomalu. Celé je to tak na rok až dva. Loceryl je velmi účinný lak na nehty proti plísni, doporučuji vytrvat a nenahrazovat ho. Nejistotu v léčbě a případné neúspěchy s ní konzultujte se svým lékařem, protože on zná nejlépe váš zdravotní stav a může podle toho měnit formu a intenzitu léčby. Když by se ukázalo, že Loceryl u vás nestačí, tak ještě existují pilulky na plíseň, které se potýkají a ničí plíseň zevnitř.

Odesláno dne: 10.5.2016 uživatelem Cempírek

PLÍSEŇ NEHTŮ

Příznaky nehtové plísně

Plíseň nehtů se projevuje jako bílé až žlutavě hnědé zbarvení nehtů, které jsou zbytnělé, změkčené a také deformované. Nejběžnější forma plísně nehtu se nazývá boční subunguální onychomykóza, která se obvykle vyskytuje na palci u nohy. Plíseň nehtu se vyskytuje jen vzácně ve formě, kdy je infikován pouze povrch nehtu, pak je na něm křídově bílý povrch, který zle oškrábat z nehtu. Promixální subunguální onychomykóza je plíseň v nehtovém lůžku a je také velice častá. Plíseň se dostane nejprve lokálně na nehet a až posléze se dostává a rozšiřuje do nehtu.

Plíseň nehtů foto

Tady je vidět několik fotografií s plísní nehtů – onychomykóza foto.

Zveřejněno dne: 1.11.2012

ONYCHOMYKÓZA JE NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ NEHTŮ

Růst nehtů

Plíseň nehtu se vyléčí jedině dorostem zdravého nehtu. Růst nehtů je dlouhodobá záležitost a celý nehet na prstě se obnoví asi tak za rok. Měsíčně nehet naroste přibližně o jeden milimetr. Obecně lze říci, že nehty na rukou rostou rychleji nežli na nohou.

Zveřejněno dne: 20.1.2015

ONYCHOMYKÓZA JE NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ NEHTŮ

Plíseň mění nehty

 • Barevné změny nehtu, který se při plísni mění z mléčně bílé a neprůhledné barvy na žlutou, hnědou, zelenou ale může dojít i k začernění.
 • Zesílení nehtu vlivem plísně, při kterém může dojít k zahuštění nehtové ploténky. Zdravé nehty mají tloušťku 0,5 – 0,75 mm u rukou, a u nohou je to do 1 mm.
 • Plíseň také způsobuje křehké nehty.
 • Při plísni dochází ke kompletnímu odchlípnutí nehtu.

Zveřejněno dne: 20.1.2015

ODLOMENÝ NEHET NA NOZE

Plíseň nehtů

Toto nepříjemné onemocnění lze rozdělit hned do několika kategorií. Může se jednat o problém infekční, neinfekční nebo vzniklý po úrazu. Velmi často se objevují i houbové infekce – onychomykóza. Onychomykóza je onemocnění, které se netýká jen nehtů u nohou, může se totiž objevit i na vašich pěstěných rukou. Na napadeném nehtu se objeví bílé skvrny a k tomu všemu vás začne i svědit kůže. Ale to není všechno – houba prorůstá nehtem, ten mění barvu, začne se drolit, lámat a nakonec z nehtového lůžka zmizí úplně. Pokud tedy máte podezření, že by vaše nehty mohly být tímto druhem napadeny, včas dojděte k lékaři, který vám předepíše tabletky nebo mastičky s antimykotickými látkami. Nepodceňujte to a chraňte se! I tady platí, že nejlepším pomocníkem je prevence. Stačí, když si nebudete půjčovat boty, dokud je teplo, noste vzdušnou obuv, nechoďte naboso do bazénu ani sauny, noste zásadně bavlněné ponožky. A čas od času také svou obuv vydezinfikujte!

Zveřejněno dne: 14.4.2014

KOŽNÍ PLÍSŇOVÁ ONEMOCNĚNÍ

Příklady kožní plísně a jejich patogenů

 • Plísně na kůži (Tinea corporis) způsobují dermatofyty Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum a Microsporum canis.
 • Mykóza kůže na nohou (Tinea pedis), kterou nejčastěji způsobuje E. floccosum, Trichophyton rubrum a Trichophyton mentagrophytes.
 • Plíseň ve vlasech (Tinea capitis), kterou způsobují Trichophyton tonsurans, Microsporum canis a Microsporum audouinii.
 • Plíseň ve vousech (Tinea barbae), kterou způsobuje Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton verrucosum a Trichophyton rubrum.
 • Plíseň na nehtechneboli onychomykóza (Tinea unguium), kterou způsobují E. floccosum, Trichophyton rubrum a Trichophyton mentagrophytes.

Zveřejněno dne: 1.12.2014

ONYCHOMYKÓZA JE NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ NEHTŮ

Diagnóza plísně

Plísně, které způsobují infekci nehtů, se nacházejí v našem prostředí, protože se mají rády teplo a vlhko. Normální zdravý nehet není infikován tak snadno, ve většině případů vzniku plísňové infekce za to může oslabení imunitního systému, různé nemoci nebo poranění nehtu. Rozpoznání plísně je jednoduché, protože je změněna barva nehtu, který se může také začít drolit. Pokud máte plísňovou infekci, tak je nutná léčba. Lékař diagnostikuje plísňovou infekci pod mikroskopem ze vzorku nehtu nebo za použití plísňové kultury.

Zveřejněno dne: 20.1.2015

ONYCHOMYKÓZA JE NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ NEHTŮ

Plíseň na nehtech u nohou

Nejchoulostivějším místem na vznik plísňové infekce nehtů na nohou je poškozený povrch pokožky nebo nehtu, Ten se poškodí neustálým tlakem pracovní obuvi, sportovní obuvi nebo zraněním. Plísňová infekce nehtů má typický průběh, který začíná na předním a bočním okraji nehtu. Ze vstupní části se patogen šíří stále dál dozadu ve směru nehtového valu, dokud není celý nehet zasažen. Pokud není léčena plísňová infekce, tak to většinou povede k celkovému zničení nehtu. Plíseň nehtů se někdy hojí sama, ale je tu riziko šíření na kůži, na jiné nehty nebo přenos na někoho jiného. Nejčastěji při plísni nehtů na noze se objevuje i bolest při běhu.

Zveřejněno dne: 20.1.2015

ONYCHOMYKÓZA JE NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ NEHTŮ

Preventivní opatření proti plísni nehtů

Každý, kdo již někdy trpěl mykózou nehtů, tak je stále ohrožen, protože může dostat plíseň nehtů znovu. Doporučuje se pravidelné prozkoumávání nehtů, ke zjištění zda už nevznikají nějaké další nové příznaky plísňové infekce.

Hygiena proti plísni nehtů

 • Do veřejných míst, jako jsou bazény, sauny, hotelové pokoje, choďte jen v pantoflích.
 • Pravidelně měňte ručníky a perte je aspoň při 60°C.
 • Na sušení nohou používejte pouze vlastní ručníky.
 • Ujistěte se, že máte suché nohy, hlavně mezi prsty.
 • Používejte tenké, prodyšné bavlněné ponožky, ve kterých se nohy tak snadno nepotí.
 • Měňte své ponožky denně.
 • Své boty měňte jak je to možné.
 • Pravidelně dezinfikujte svou obuv.

Zveřejněno dne: 20.1.2015

ONYCHOMYKÓZA JE NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ NEHTŮ

Léčba plísně nehtů

Plísňová infekce nehtu se může léčit jak zevně (lokálně), tak také pomocí lékové terapie (systémově). Trvání léčby závisí na stupni rozvinutí plísně.

Mírné až středně těžké onemocnění plísní nepřesahuje 50% nehtové ploténky. U onychomykózy s méně než 50% zasažením infekcí nehtové ploténky nebo nehtu je prováděna zevní lokální léčba. Rozhodující pro úspěch léčby všech nehtů s plísňovým onemocněním je její včasné zahájení.

Jestli je infekce rozsáhlejší než 50% nehtu, tak by měla být zahájena léčba pomocí orálního léku (tablety) pomocí systémové terapie. Správná forma léčby by měla být stanovena z diagnózy a od dermatologa.

Podpůrnou léčbou je bedlivě provedená lékařská pedikúra, u které jsou nehty ošetřeny profesionálně od lékaře. Pedikúra pomáhá udržovat nohy zdravé a s minimálním výskytem plísně.

Zveřejněno dne: 20.1.2015

Nehty nemoci

Onemocnění nehtů je odlišné od onemocnění kůže. Ačkoli nehty mají stejný základ jako kůže, mají své vlastní příznaky a symptomy, které se mohou vztahovat i k jiným zdravotním potížím. Mezi onemocnění nehtů patří:

 • Koilonychia – patologické zakřivení nehtů v důsledku nedostatku železa
 • Lámavost nehtů neboli křehkost nehtů
 • Melanonychia – černé nebo hnědé zabarvení nehtů
 • Onychokryptóza – známá jako „zarostlé nehty“
 • Onychodystrofie – deformace nehtů, které mohou vzniknout u rakoviny při chemoterapii
 • Onychogryposis – zesílení a zvýšení zakřivení hřebu nehtu, toto onemocnění je obvykle výsledkem poranění lůžka nehtu
 • Onychomykóza – nakažlivá infekce nehtu způsobená stejným houbovým organismem, který způsobuje pásový opar na kůži
 • Onychophosis – růst epitelu v nehtu
 • Onychoptosis – pravidelné uvolňování jednoho nebo více nehtů, tento stav může charakterizovat určité onemocnění, jako je syfilis
 • Onychomatricoma – nádor nehtové matice
 • Pemfigus – autoimunitní onemocnění
 • Paronychia – bakteriální nebo plísňové infekce přilehlé kůže u nehtu
 • Subunguální hematom – vyskytuje se v důsledku úrazu, kdy se hromadí krev pod nehtem

Zveřejněno dne: 8.8.2014

LÉK NA PLÍSEŇ NEHTŮ

Jak se projevuje plíseň nehtů

Plíseň nehtu způsobuje nejčastěji houba, která napadá nehet, postupně ho narušuje a parazituje pod ním. Odborný název tohoto onemocnění nehtů je onychomykóza. Projevuje se tak, že nehet po nákaze mění barvu do žluté a někdy až do černé barvy, v místě nákazy. Dále se plísňové onemocnění může projevit také tvarovými změnami nehtu, který v oblasti nákazy může být zbytnělý a nebo se naopak na konci začne třepit a odlamovat. Toto třepení nehtů bývá nejhorším projevem plísně nehtů, protože při neléčení můžete o celý nehet úplně přijít. V případě, že je toto onemocnění projeveno na prstech nohou, tak při drastickém vylámání nehtu může způsobovat těžkosti při chůzi, protože prst na noze pak nemá patřičnou horní oporu. Nákaza se přenáší zbytky kůže a napadených nehtů z okolí postiženého nehtu a velmi často nákaza pokračuje na okolní kůži i na okolní prsty. Nebývá vyjímkou, že se onemocnění přenese i na ostatní členy rodiny.

Zveřejněno dne: 15.12.2010

JAK BOJOVAT S PLÍSNÍ NEHTŮ NA NOHOU

Nakažlivá plíseň nehtů

Onychomykóza je velmi nakažlivé onemocnění, které se přenáší z osoby na osobu. Počátky nákazy jsou velmi často na veřejných prostranstvích, jako jsou lázně, sauny, bazény a sprchy u sportovních zařízení. Důvod rychlé nákazy je prostý, lidé zde chodí bosí a tím na sebe přenášejí infekci prostřednictvím styku kůže s podlahou.

Plísňová infekce může ovlivnit různé oblasti nehtu: nehtový val, nehtové lůžko a samotný nehet. Infekce většinou začíná na předním okraji nehtu, odkud se může rozšířit po celém nehtu. Mnozí trpí s viditelnými následky plísně nehtů, protože mají nehty zdeformované se žlutými nebo hnědými či bílými skvrnami.

Typické příznaky plísně nehtů na nohou

 • Nehty s plísní jsou křehké a praskají v jednotlivých vrstvách.
 • Nehty s plísní mají bělavé až žlutohnědé zbarvení.
 • U nehtů s plísní dochází k ztluštění nehtu.
 • Plíseň nehtu na noze může být také doprovázena bolestí při chůzi.

Plíseň nehtů na nohou foto

Tady je několik fotografií, na kterých je vidět plíseň nehtů na nohou.

Zveřejněno dne: 20.10.2014

ANTIMYKOTIKA PRO MUŽE

Imidazolová antimykotika

Nejsou tak účinná jako toxičtější amfotericin B. Ovlivňují cytochrom P-450, netvoří se tak ergosterol. Nežádoucí účinky jsou časté, ale mírné (zvracení, bolesti břicha, alergie).

Ketokonazol – má široké antimykotické spektrum (dermatofyty, kandidy, dimorfní houby, eumycety, fykomycety), ovlivňuje funkci cytochromu P-450 (blokáda tvorby ergosterolu). Podává se perorálně a indikuje se při systémových mykózách. Odstraňuje plísňové infekce způsobené houbou Malassezia, o níž se předpokládá, že vyvolává zánětlivé reakce na pokožce hlavy, což je příznačné pro androgenní alopecii u mužů. Ketokonazol by se však neměl při léčbě vypadávání vlasů užívat orálně, protože potřebné množství látky je velmi vysoké, tedy pro tělo velmi nebezpečné. V případě vypadávání vlasů je podstatné působit přímo na vlasové folikuly v pokožce hlavy, jako nejvhodnější prostředek se tudíž jeví šampóny s obsahem ketokonazolu.

Klotrimazol – jde o lokální přípravek, který se používá k léčbě místních dermatofytóz a vaginálních kandidóz. Klotrimazol 1% krém je určen k léčení kožních infekcí způsobených plísněmi, kvasinkami a některými podmíněně patogenními houbami (trichofycie, epidermofycie, mikrosporie, kondidóza), k léčení meziprstových plísňových onemocnění, zánětu nehtového lůžka (paronychie), zánětu sliznice žaludu (balanitis) u mužů, onemocnění vyvolaného plísní Malassezia furfur (pytiriasis versicolor), po chirurgickém snesení nehtu k léčení plísňových chorob nehtové ploténky (onychomykóza).

Zveřejněno dne: 28.9.2017

DIAGNOSTIKA NEMOCÍ PODLE NEHTŮ

Zánětlivá onemocnění nehtů

Zánět nehtového lůžka – Bývá jím postižen poslední článek prstu ruky a nehtové lůžko. Jde o zánětlivý proces, nejčastěji infekčního původu, který se může šířit přes prst a ruku až na celou horní končetinu. Příčinou je většinou drobné poranění prstu. Může to být jen drobný vpich, nebo někdy i bodnutí hmyzem. Pod kůží dojde k pomnožení bakterií a vzniku zánětlivého ložiska, které se dále šíří, až ke vzniku dutiny vyplněné hnisem. Pokud není ještě vytvořeno hnisavé ložisko, je možné se pokusit zaléčit zánět studenými obklady, klidem končetiny a případně antibiotiky. Pokud je ložisko již vytvořeno, potřebná je léčba chirurgická, která spočívá v otevření a vypuštění hnisavé dutiny, jejím výplachu a drenáži. Nemusíte se tohoto zákroku obávat, provádí se téměř vždy s místním znecitlivěním.

Zde se můžete podívat, jak vypadá zánět nehtového lůžka.

Onychomykóza je mykotické postižení nehtových plotének, popř. nehtových lůžek. Je to nejčastější onemocnění nehtů a tvoří asi polovinu všech nehtových abnormalit. Vyskytuje se čtyřikrát častěji na nohou než na rukou. Původci nemoci číhají doslova všude. Houby ke svému životu potřebují teplo a vlhko. Vlhko navíc způsobuje porušení kožní celistvosti a usnadní vstup infekce. Existuje léčba celková formou tablet a lokální antimykotická léčba mastmi. Je prokázáno, že nejúčinnější léčba plísně nehtové ploténky je kombinací obou forem léčby.

Zveřejněno dne: 28.4.2015

ONYCHOMYKÓZA JE NEJČASTĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ NEHTŮ

Nebezpečné lokality s plísní

Plíseň se drží v horkém a vlhkém prostředí, proto je nejčastěji v saunách a v bazénech. Ale nachází se i ve sportovní obuvi, veřejných sprchách, hotelových pokojích a dalších místech, která nabízejí optimální možnosti infekce.

Sauna a plísňová onemocnění nehtů

Do sauny jde téměř každý na boso bez přezutí, v těchto místech se plíseň vyskytuje nejvíce. Použití pantoflí poskytuje jednoduchou a účinnou ochranu.

Plísňová onemocnění při sportu

Sporty, jako je tenis, horolezectví, jízda na koni, hra fotbalu a turistika patří ke sportům, ve kterých se nosí pevná a uzavřená obuv, která je ideálním místem pro vznik plísně, protože noha je propocena a po námaze. Krom toho se mohou tvořit v důsledku fyzické aktivity malé slzy nebo jiná zranění nehtů, které jsou ideálním vstupním místem pro plíseň. A dalším místem v této oblasti jsou společné sprchy, které sportovci využívají po sportu a spoléhají na ně, že jsou čisté.

Cestování a plíseň nehtů

Při cestování nejčastěji narazíte na plíseň v hotelových pokojích a tamních sprchách, protože se tam opravdu často nacházejí mykotické patogeny. Doporučuje se nošení přezůvek, aby se zabránilo nákaze.

Plíseň v domácnosti

I ve své vlastní domácnosti můžete chytit plísňovou infekci nehtů. Jestli máte člena rodiny, který má plíseň nehtů, tak se jedná o další možnost přenosu. Ale nejčastějšími oběťmi plísní nehtů jsou lidi s oslabenou imunitou, jedná se o staré lidi a lidi s cukrovou.

Plíseň z povolání

V některých profesích, jako jsou dělníci, řemeslníci, zahradníci, lesníci a další, by měli používat solidní obuv. Ale i s pevnou obuví a potícími se nohami se produkuje vlhko a teplé klima, které je ideální pro plíseň. U těchto profesí je třeba pravidelná kontrola lékařem, abyste se ujistili, zda nemáte plíseň nehtů.

Zveřejněno dne: 20.1.2015

KVASINKY NA KŮŽI

Příznaky vždy záleží na původci. Antropofilní plísně, které jsou přenosné z člověka na člověka, postihují nejčastěji meziprstí nohou a chodidla, kde se projevují svěděním, olupováním, někdy trhlinami. Nehty postižené plísní ztrácejí lesk, bývají žlutě zbarvené, ztluštělé, drolivé. Mnohem častěji jsou postiženy nehty nohou než rukou.

Zoofilní druhy, které jsou přenesené ze zvířat, vyvolávají ložiska kdekoliv na těle, častější jsou u dětí. Ložiska bývají okrouhlá nebo oválná, růžová, mají vyvýšený okraj a jemně se olupují. Postižení vlasaté části hlavy bývá také častější u dětí.

Mykóza vlasaté části hlavy se vyskytuje u dětí do puberty, u dospělých je vzácná. Po pubertě se vlasy zvýšenou činností mazových žláz přirozeně mastí a tento maz působí protektivně proti houbové infekci. U prepubertálních dětí postižených mykózou se ve vlasech objevují ložiska s částečně ulámanými vlasy a jemnými šupinami, vzácněji se tvoří hlubší zánětlivé infiltráty. Infekce bývá v Evropě nejčastěji přenesena ze zvířat, ale může se šířit i prostřednictvím hřebenů a infikovaných ručníků.

Mykóza ovlasené části hlavy: Tinea capitis

Tiena capitis je kožní infekce postihující ovlasenou část hlavy, obočí a řasy. Je typická pro dětský věk a v dětském kolektivu se může snadno šířit. Jejím nejčastějším původcem je zoofilní dermatofyt, který přenášejí koťata. Při zánětlivé formě se tvoří na pokožce červené ložisko s pupínky a puchýřky a dochází k zanícení vlasových váčků, z nichž se lehce uvolňují vlasy. Následkem tohoto kožního onemocnění může být plešatost. Při nezánětlivé formě se tvoří oválná, ostře ohraničená ložiska s olupující se kůží a ulámanými vlasy.

Mykóza obličeje, trupu a končetin: Tinea facei a tinea corporis

Toto plísňové onemocnění postihuje nevousatou část obličeje, trup a končetiny. Vyznačuje se prstenčitými, kruhovitými, někdy i vícenásobnými ložisky s vyvýšeným okrajovým lemem. Ložisko může svědit, od centra k okraji postupně bledne. Nejčastějším důvodem nákazy je kontakt s domácími zvířaty.

Mykóza vousů: Tinea barbae

Tinea barbae postihuje vousatou část tváře a krku. Projevuje se zánětem a hnisáním kůže a folikul (vlasových váčků).

Mykóza nohou: Tinea pedis

Tinea pedis, nazývaná také atletická noha, je nejčastější dermatofytóza. Postihuje až 50 % populace. V mezerách mezi prsty se olupuje načervenalá kůže, která svědí, později zbělá, praská. Po čase svědění vymizí, mykóza se ale šíří mezi další prsty. K prasklinám je náchylná i kůže na ploskách nohou. Komplikací mykózy nohou může být bakteriální infekce. Tinea pedis má tendenci se vracet. Je proto důležité dbát na preventivní opatření, jako je nošení vzdušné obuvi, bavlněných ponožek, časté „větrání nohou“, častá dezinfekce obuvi i ošetření nohou volně prodejnými preventivními přípravky, například antimykotickým sprejem. Na to je důležité dbát obzvlášť po návštěvě prostor se zvýšeným rizikem nákazy mykózou, jako jsou bazény nebo sauny.

Mykóza rukou: Tinea manus

Komplikací mykózy nohou může být její rozšíření na ruce. Postihuje především dlaně, kde se projevuje mírným zarudnutím a jemným olupováním kůže.

Mykóza nehtů: Onychomykóza, tinea unguium

Onychomykóza je označení pro infekční plísňové onemocnění nehtů rukou a nohou. Postihuje častěji nehty na nohou, především palce, velmi často bývá také postižen nehet malíčku. Projevy onemocnění lze na nehtu často pozorovat i pouhým okem – nehet je matný, bělavý, nažloutlý či hnědavý, lomivý, drolivý a může docházet k jeho odlučování od nehtového lůžka. Rozvinuté onemocnění může být bolestivé, zejména při pohybu v uzavřených botách, které na postižený nehet vyvíjejí tlak. Onychomykóza patří k nejčastějším chronickým onemocněním nehtů. Nošení uzavřené a neprodyšné obuvi, především v letních měsících, rozvinutí onemocnění výrazně přispívá.

Zveřejněno dne: 16.10.2017

ANTIMYKOTIKA PRO MUŽE

Antimykotika na předpis

Antimykotika jsou léky používané k léčbě mykóz, dělí se na lokální a systémové, podle toho, zda se používají k léčbě povrchových mykóz (lokální – kůže, nehty, vlasy), nebo při mykotickém postižení vnitřních orgánů (systémová mykotická onemocnění).

Systémová mykotická onemocnění jsou v naší krajině méně častá, i když v poslední době se jejich výskyt zvyšuje. Souvisí především se stavy, při nichž je vážně narušen imunitní systém (nádorová onemocnění, leukémie, systémové autoimunitní choroby, HIV/AIDS), a představují velice závažný problém. Při vážném oslabení organismu mohou houby napadat téměř kterýkoli orgán a vést k jeho významnému poškození.

Lokální mykózy pak patří mezi poměrně častá onemocnění. Nejčastější onemocnění u mužů vyvolaná houbami jsou povrchové mykózy způsobené různými dermatofyty a kandidami. Jedná se o mykózy postihující kůži (nejčastěji na nohou, v tříslech a v předkožkovém vaku), nehty (onychomykóza), případně vlasy.

Antimykotika pracují na různých principech, ale téměř všem je společné to, že narušují buněčné stěny hub a kvasinek a porušují tak jejich integritu. Mezi antimykotika se řadí několik skupin léčiv, dělených podle chemické struktury.

Lokální antimykotika jsou obecně velice dobře snášena, kůží se nevstřebávají, účinné koncentrace tvoří v hlubších vrstvách pokožky. Jejich užívání bývá dlouhodobé (2–4 týdny), často s dobrým výsledkem. Většinou je možno je získat bez lékařského předpisu.

Systémová antimykotika jsou oproti tomu zatížena množstvím nežádoucích účinků, proto jejich předepisování patří do rukou lékařů specialistů. A je jen na lékaři, jaké antimykotikum zvolí.

Nejčastěji se jako účinné látky v antimykotických krémech používají azoly. Azoly však vyvolávají alergické reakce a lidé jsou na ně přecitlivělí a stále více se ukazuje, že přírodní prostředky jsou v léčbě mykóz často mnohem účinnější než běžná antimykotika.

Antimykotika tablety

Polykací tablety neboli pro vnitřní užití s účinnými látkami flukonazol a ketokonazol (perorální = ústy užívané) a místně aplikované přípravky s účinnými látkami ekonazol, bifonazol, klotrimazol, mikonazol a sulkonazol jsou určené pro vnitřní použití a jsou na lékařský předpis.

Existuje celá řada plísňových infekcí, přičemž mezi nejčastější patří mykózy nohou (tinea pedis/pedum), nehtů (onychomykóza) na rukou či nohou a kvasinkové infekce (kandidózy). Houby (plísně) ale mohou vyvolat i závažná onemocnění, jako je například zánět mozkových blan (meningitida). K léčbě mykóz se velmi často používají speciální antimykotické krémy a masti.

Některá antimykotika, která vám předepíše lékař, mohou způsobit poškození jater. Proto vždy pečlivě čtěte příbalový leták a používejte je tak, jak bylo doporučeno (nepřekračovat dávky).

Klinickým používáním antimykotik došlo ke vzniku rezistence. Antimykotika vyvolávají nebezpečné interakce s ostatními léčivy a mohou v těle vyvolat pěknou paseku. Výzkum nadále probíhá a farmaceutické firmy se snaží přicházet s novými a lepšími léky, které by se dokázaly lépe vypořádat s rezistentními i novými, dosud neznámými patogeny. Přesto se zdá, že přírodní léky jsou v této oblasti úspěšnější, vykazují lepší antimykotické účinky a jsou bezpečnější než běžná léčiva. To neznamená, že byste měli všechny antimykotické krémy hodit do koše a používat jen přírodní léky. Vždy je nutná porada s lékařem a dobrý lékař vám dokáže říct pravdu a poradit tak, aby se váš problém vyřešil. Nějaký čas možná budete muset používat silná průmyslově vyráběná antimykotika, ale poté je budete moct nahradit přírodními léky. Vždy je však nutné dodržovat pokyny a rady lékaře a vybrat si takového, který umí poradit.

Zveřejněno dne: 28.9.2017

Mějte stále při ruce aktuální dění na webu ČeskáOrdinace.cz. Stáhněte si naši aplikaci pro mobilní zařízení Android.

Chemek TopGold – Mykos 130 – pro nehty ohrožené plísní 20 ml

La Chévre Zpevňující výživa nehtů 15 g

P-Shine Náhradní pudr pro lesk nehtů 40 g

Dermacol Sprej na přípravu nehtů před aplikací gelového laku na nehty (Nail Primer) 150 ml

Beper Odsávačka prachu z nehtů Lady B 40997

Beper 40991-A

Blažek Barevný skleněný pilník na nehty 14 cm žlutý

Sally Hansen Nail Shaper Pilník pro tvarování nehtů – Odstín Zebra Pink

Blažek Obloukový skleněný pilník na nehty růžový květinový

Blažek Obloukový skleněný pilník na nehty černý s květinami

Blažek Obloukový skleněný pilník na nehty Poděbrady

Blažek Obloukový skleněný pilník na nehty levhart

Artdeco Masážní krém na nehty 17 ml

Artdeco Profesionální pilník (Profi File) 2 ks

Rio-Beauty Sada na gelové nehty s UV lampou a s příslušenstvím UVLP6 (Professional UV Nails Extensions)

Artdeco Odlakovač nehtů bez acetonu (Nail Polish Remover Acetone-Free) 100 ml

Oli-Oly 100% parfemovaný arganový olej na nehty 50 ml Svěží vůně – Fresh

Artdeco Leštička nehtů pro vysoký lesk (Extreme Shine File)

Blažek Barevný skleněný pilník na nehty 14 cm oranžový

Blažek Barevný skleněný pilník na nehty 14 cm růžový

Oli-Oly 100% parfemovaný arganový olej na nehty 50 ml Sladká vůně – Sweet

Artdeco Pilník pro úpravu suchých a křehkých nehtů (Special File For Brittle Nails)

Silk`n Náhradní válečky pro leštič nehtů Micro Nail 2+2 ks

Artdeco Klasický pilník na nehty se dvěma hrubostmi (Emery Board Files) 6 ks

Blažek Barevný skleněný pilník na nehty 14 cm zelený

Artdeco Polstrovaný pilník na nehty 4v1 (Nail Care)

Artdeco Korektor drobných chyb při lakování nehtů (Nail Polish Corrector)

Sally Hansen Posilující péče na nehty Miracle Cure (Strengthener) 13,3 ml

Artdeco Tyčinka na nehtovou kůžičku s arganovým olejem (All In One Nail Stick With Argan) 4,5 ml

Artdeco Diamantový zpevňovač nehtů (Diamond Hardener) 10 ml

pásový opar inkubační doba

rakovina konečníku příznaky

vysoký krevní tlak tabulka

březová voda

recept na čaj z rýmovníku

co na suchý dráždivý kašel babské rady

bolest ledvin

svrab u člověka fotogalerie

chlamydie příznaky

Re: Re: Re: Re: prodán adipex

Mam zajem o Adipex mate jeste k prodeji 733252842

skořice a krevní tlak

Dobrý den prosím mám dotaz dcera má problémy s nízkým tlakem může jíst skořici ?A prosím co by měla.

Nežádoucí účinky

Došel si někdo z Vás co to užívá na jaterní testy?

Re: Re: Re: Re: prodán adipex

Dobrý den koupím adipex. Je možné se nějak domluvit? Email klalka123@email.cz. Děkuji

Re: Re: Re: furolin diskuze

Dobrý den,i já přidávám své zkušenosti s tímto “lékem”.Po využívání téměř celého balení jsem zažila rychlou.

Leave a Reply