Symptomy močové infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Zánět močového měchýře – symptomy: křeče, křeče a nepohodlí

Jakékoliv cest infekce močových – závažné onemocnění. Aby bylo možné rychle vyhledat lékařskou péči, je třeba znát hlavní příznaky nejčastějších onemocnění močových cest – zánět močového měchýře, protože jen rychle a správně předepsána léčba může zabránit přechodu akutní do chronické.

Co se děje v cystitida močového měchýře

Změny v močovém měchýři pro akutní zánět močového měchýře obvykle omezené na sliznici, to zčervená a edematózní. V závažnějších případech, proces zasahuje hluboko do stěny močového měchýře, v některých oblastech epitelu sliznice expandovaný, tvorba eroze a vředy v moči je velké množství v krvi – tvořil hemoragické cystitidy Hemorrhagic Cystitis: vždy vážně ,

V nejtěžších případech, zejména v kombinaci infekce močového měchýře s krevního oběhu v jeho stěně je nekróza (nekróza) sliznice, následovaný opadáváním – vyvinuté gangrenózní cystitidy. Při tavení svalovou vrstvu močového měchýře může dojít k samovolnému roztržení (perforace) jeho stěny.

Při chronické cystitidy je zánět uvnitř zdí močového měchýře a působí na všechny jeho pláště. Všechny shell močového měchýře je zánět, oteklé, protáhnout močový měchýř se snižuje, a to zejména v oblasti močového měchýře trojúhelníku (části stěny močového měchýře v jeho spodní části, mezi místa vstupu a výstupu z ureters močové trubice). Zánět oblasti zvané trigonitom a zánět v přechodové oblasti močového měchýře do močové trubice – cervikální zánět močového měchýře.

Někdy se stěnou močového měchýře jsou malé puchýřky (microabscesses), po otevření v malé vředy. Někdy se vředy se vyskytují na pozadí metabolických poruch ve stěně močového měchýře. Po zjizvení vředů vytvořena zjizvení močového měchýře, a vřed začne na jiném místě, to se nazývá intersticiální cystitida. To vede k úplné ztrátě funkce močového měchýře.

Příznaky akutních zánětech močového měchýře

Známky akutní zánět močového měchýře je vznik bolesti v podbřišku a bolest při močení (dysurie). Všechny tyto příznaky se objevují nějaký čas po studeném, virové infekce, přijímání chemické látky, které dráždí sliznice močového měchýře. Intenzita bolesti při močení se zvyšuje, bolest stává téměř konstantní. Někdy, vzhledem k silné bolesti pacient není schopen udržet moč.

Závažnost symptomů akutního zánětu močového měchýře mohou být odlišné. Občas (u méně závažné) pacientů cítit pouze závažnost břicha, časté močení, a několik malých bolesti na konci močení. V některých případech se tyto jevy pokračují 2-3 dny a zmizí bez léčby.

Ale většina akutní zánět močového měchýře Akutní zánět močového měchýře: Treat zacházet odpovědně To trvá několik týdnů, a to i v případě, že je léčen zcela správně. Taková mírně prodloužena při jednání o tom, co hledat příčinu, který pomáhá prodloužit zánětlivý proces. To může být některé mírné narušení průchodu moči (například, vzhledem k zúžení močové trubice).

Těžký akutní zánět močového měchýře se vyskytují s horečkou, porušení celkový stav. Moč je malý a je blátivé, zapáchající, obsahuje vločky (protein fibrin), někdy kousky sliznice, krve. Krev může skvrny na moč zcela izolovaný jako sraženin, které brání průtoku moči.

Diagnóza akutního zánětu močového měchýře obvykle dají na základě charakteristických vlastností, obecné analýzy krve a moči, a kultivaci moči.

Příznaky chronického zánětu močového měchýře

Příznaky chronického zánětu močového měchýře závisí na její příčiny a jak dobře byly ošetřeny. Hlavními příznaky jsou stejné jako v akutní zánět močového měchýře, ale méně výrazný. Chronický zánět močového měchýře Cystitida: naléhavě jednat To může probíhat v kontinuálním procesu s přítomností stálých stížností a změny v moči. Další varianta průtok – opakující se, ve kterém exacerbace nahrazeny lehkými intervalech, během nichž se symptomy se nevyskytuje.

S cílem potvrdit diagnózu chronické cystitidy, jednu malou laboratoř. ALWAYS cystoskopie – Zkontrolujte vnitřní povrch močového měchýře pomocí cystoskop. Je možné vidět nejmenší změny v stěně močového měchýře.

V dlouhodobém chronické cystitidy nutně vyloučit anatomické změny v močových cest, které mohou bránit pohybu moči. To může být zúžení močové trubice, návrat hod moč z močového měchýře do močovodů (vezikoureterální pod zpětným chladičem) nebo porušení nervového regulace močového měchýře. Existují-li takové změny, nemají jejich odstranění, léčit chronické zánět močového měchýře Chronická cystitida: a správná diagnóza – hlavní Bude to nemožné.

Je-li osoba pravidelně vykazuje známky močení, tím dříve bude plné vyšetření a zahájit léčbu, tím větší šance, že se musí zbavit zánětu močového měchýře.

Léčba cystitidy – v některých případech, je nutná hospitalizace – v průběhu těhotenství

 • Léčba cystitida – ve kterých případech je třeba hospitalizaci
 • Lékařské ošetření
 • Co dělat
 • Efektivní metody
 • Antibiotika
 • Furadonin
 • Homeopatické léky
 • Babička prostředky
 • Byliny
 • Oddělený
 • Lidové léky
 • Doma
 • Zabránění
 • Ženy
 • Muži
 • Děti
 • Když těhotenství
 • Při kojení
 • Radiocystitis
 • Forum

Léčba cystitida v průběhu těhotenství

Cystitida – což je jev zcela běžný v těhotenství a spojené se zvýšenými hladinami konkrétních hormonů těhotenství v těle, což vede ke změnám v cest močových mikroflóry. To zase zvyšuje riziko bakteriální infekce urogenitálního systému, a zejména, cystitida.

V některých případech, cystitis Cystitida: naléhavě jednat během těhotenství může být asymptomatické nebo mírné příznaky. V takových případech obvykle provádí test moči, který vám umožní vytvořit přesnou diagnózu a stanovit přítomnost infekce, cukrovky nebo preeklampsie. Některé z příznaků zánětu močového měchýře – jako je časté močení, pálení při vyprazdňování močového měchýře – podobně jako příznaky vaginální infekce (např drozd). To je důvod, proč léčení cystitidy v těhotenství vyžaduje povinné provádění moči. Zvýšení množství kapalin, pití, a vyprazdňování močového měchýře bezprostředně po vzniku močení snížit riziko cystitidy.

Po zjištění a potvrzení diagnózy výsledků cystitis zkoušek pro léčení infekcí jmenovaných antibotiki bezpečné pro těhotné ženy. Zpoždění léčba cystitida v těhotenství Léčba cystitida během těhotenství – pozor, léčba To nemůže, vzhledem k riziku komplikací, případně může způsobit potrat Potrat – můžete chránit před ní? nebo předčasný porod.

Antibiotika: hlavní metodou léčby zánětu močového měchýře v těhotenství

Léčba cystitidy během těhotenství naznačuje léčbu antibiotiky, doba trvání, která je obvykle sedm dní, a příznaky cystitidy Zánět močového měchýře – symptomy: křeče, křeče a nepohodlí obvykle zmizí po několika dnech po zahájení antibiotické léčby. Při léčbě zánětu močového měchýře během těhotenství je velmi důležité nejen drogami přesně v souladu s pokyny lékaře, ale také, aby ošetření až do konce, aby se vyloučila možnost opakovaného výskytu příznaků cystitidy. Antibiotika se používají k léčbě zánět močového měchýře v průběhu těhotenství je bezpečný pro těhotné ženy a není poškodit zdraví dítěte.

Pokud se několik dní po zahájení léčby cystitidy příznaků infekce během těhotenství nezmizel ani stále naléhavější, měli byste se poradit se svým lékařem – může to signalizovat přítomnost bakteriální rezistence na určité typy drog. Přítomnost antibiotické rezistence odhaluje vzorek odpovídající moči. V takových případech se léčba of cystitidy v těhotenství vyžaduje změnu léku.

Situace s léčbou zánětu močového měchýře v těhotenství je zásadně odlišná než v případě s léčbou zánětu močového měchýře v non-těhotné ženy a muže: v normálních případech může dovolit léčbu nezávisle, doma, léčba zánětu močového měchýře v těhotenství vyžaduje povinnou odkaz na lékaře a užívání antibiotik.

Pro usnadnění zejména ostré a nepříjemné příznaky zánětu močového měchýře, ať bolest diskomfrt nebo vysoká tělesná teplota, doporučuje léky proti bolesti, – pro léčbu cystitidy v těhotenství, je nejlepší, paracetamol, které je možné zakoupit na přepážce bez lékařského předpisu.

Zvýšení množství kapaliny – tradiční rady pro léčbu cystitidy v těhotenství: předpokládá se, že zvýšení množství kapaliny spotřebované pomáhá "wash out" infekce močového měchýře. Přestože přímé důkazy o vztahu množství tekutiny v dávce vyléčení infekcí močových cest ne, není pochyb o tom, že dostatečné množství tekutin pomáhá zabránit bakteriální infekce, a vyhnout se tak, že je třeba pro léčbu zánětu močového měchýře v těhotenství.

Po léčbě zánětu močového měchýře během těhotenství a dokončit léčbu antibiotiky se obvykle provádí opakovanou analýzu moči pro testování účinnosti léčby a pro stanovení přítomnosti bakterií v moči.

Symptomy močové infekce

Weby autora projektu

Statistika návštěvnosti

Počet stránek ve webu: 1530

Mykoplazmová infekce, mykoplazmata – příznaky, projevy, symptomy

První zprávy o mykoplazmové infekci pocházejí již z roku 1937, kdy byla izolována první bakterie tohoto rodu z abscesu Bartoliniho (Bartholinské) žlázy (mazová žláza ženské vulvy). Izolovali ji Dienes a Edsall a jednalo se o Mycoplazma hominis. Dnes mnohem poulárnější Mycoplazma pneumoniae byla objevena až ve 40. letech 20. století Eatonem. Dnes se ví, že mezi Mykoplazma se řadí rod Mykoplazma a Ureaplazma.

Mykoplazmata způsobují několik chronických onemocnění, včetně únavového syndromu, fibromyalgického syndromu, syndromu Války v zálivu a revmatoidní artritidy. Co se týče akutních onemocnění, tak mykoplazmata způsobují pneumonie (zápaly plic), bronchitidy, záněty močových cest, záněty v oblasti genitálu.

Léčba: Jedinou účinnou léčbou je nasazení antibiotik. Vzhledem k tomu, že tyto bakterie nemají buněčnou stěnu, musíme nasadit agresivnější léčbu pomocí tetracyklinů a makrolidů.

Ureaplasma urealyticum / parvum | pЕ™Г­znaky | testovГЎnГ­ | lГ©ДЌba

MoЕѕnosti nГЎkazy

Ureaplasmata jsou ДЌasto souДЌГЎstГ­ normГЎlnГ­ mikrobiГЎlnГ­ flГіry, nicmГ©nД› u nemocnГЅch s nespecifickou uretritidou tvoЕ™Г­ aЕѕ polovinu pЕ™Г­padЕЇ. Ureaplasmaty se lze nakazit jak pЕ™i klasickГ© souloЕѕi tak pЕ™i orГЎlnГ­m styku. OrГЎlnГ­ sex je bД›Еѕnou sexuГЎlnГ­ praktikou heterosexuГЎlnГ­ch i homosexuГЎlnГ­ch pГЎrЕЇ. Ureaplasma mЕЇЕѕe bГЅt pЕ™i orГЎlnГ­m styku pЕ™eneseno z nakaЕѕenГ©ho partnera z penisu nebo vagГ­ny do Гєst sexuГЎlnГ­ho partnera a naopak. PouЕѕГ­vГЎnГ­ kondomЕЇ nemusГ­ vЕѕdy zabezpeДЌit dostateДЌnou ochranu.

InkubaДЌnГ­ doba

InkubaДЌnГ­ doba ureaplasmovГЅch infekcГ­ je jeden aЕѕ tЕ™i tГЅdny. ДЊasto zЕЇstГЎvГЎ infekce nerozpoznГЎna, protoЕѕe probГ­hГЎ bezpЕ™Г­znakovД› (tzv. asymptomaticky). NakaЕѕenГЅ jedinec nemГЎ ЕѕГЎdnГ© pЕ™Г­znaky a pЕ™enГЎЕЎГ­ infekci na dalЕЎГ­ sexuГЎlnГ­ partnery.

U muЕѕЕЇ se ureaplasmovГ© nГЎkazy projevujГ­ jako zГЎnД›ty moДЌovГ© trubice (uretritidy), bolesti pЕ™i moДЌenГ­, uretrГЎlnГ­ bolesti nebo nepЕ™Г­jemnГ© pocity. NelГ©ДЌenГЎ infekce mЕЇЕѕe vГ©st k zГЎnД›tu nadvarlat (epididymitis), akutnГ­mu a poslГ©ze chronickГ©mu zГЎnД›tu prostaty (prostatitis).

U Еѕen jsou ДЌastГ© zГЎnД›ty moДЌovГ© trubice a cervixu, s bolestmi ДЌi nepЕ™Г­jemnГЅmi pocity pЕ™i moДЌenГ­, zГЎnД›ty vejcovodЕЇ (salpingitis).

NelГ©ДЌenГЎ infekce mЕЇЕѕe vГ©st u obou pohlavГ­ k zГЎvaЕѕnГЅm poruchГЎm plodnosti.

MoЕѕnosti testovГЎnГ­

NejpЕ™esnД›jЕЎГ­ metodou stanovenГ­ infekce je DNA (PCR) diagnostika, kterГЎ je vГЎm nabГ­zena na tomto portГЎlu.

KultivaДЌnГ­ vyЕЎetЕ™enГ­ je sloЕѕitГ© a nespolehlivГ©.

Pro lГ©ДЌbu je tЕ™eba poЕѕГ­t vhodnГЎ antibiotika. VГЅbД›r antibiotik zГЎvisГ­ na pЕ™Г­tomnosti infekce dalЕЎГ­mi mikroorganizmy, na typu antibiotik, kterГ© klient uЕѕГ­val v poslednГ­ dobД›. Antibiotika je nutnГ© vybrat v pЕ™edepsanГ©m mnoЕѕstvГ­ pЕ™esnД› dle instrukcГ­ lГ©kaЕ™e. Po dvou mД›sГ­cГ­ch od lГ©ДЌby je vhodnГ© zopakovat analГЅzu moДЌe na pЕ™Г­tomnost infekce, aby se vylouДЌila reinfekce nebo rezistence na podanГЎ antibiotika.

PouЕѕitГЎ literatura

Edwards S, Carne C. Oral sex and transmission of non-viral STIs. Sex Transm Infect. 1998 Apr;74(2):95-100.

Bannister BA, Begg NT, Gillespie SH. Infectious disease. Second Edition. Blackwell Science 2000.

Symptomy močové infekce

Weby autora projektu

Statistika návštěvnosti

Počet stránek ve webu: 1530

Infekce Klebsiella pneumoniae – příznaky, projevy, symptomy

Klebsiella pneumoniae je bakterie, která se řadí do čeledi Enterobacteriacae. Tato bakterie se dle Grammova barvení barví negativně. Je tyčinkovitého tvaru a je nepohyblivá a má okolo sebe pouzdro. Velikost je 2×0,7mm.

Klebsiella pneumoniae se často vyskytuje jakou součást fyziologické střevní flóry, a proto ji běžně nacházíme ve stolici.

Tato bakterie patří mezi tzv. podmíněně patogenní kmeny. To znamená, že člověku způsobuje potíže pouze, pokud se dostane mimo své přirozené prostředí, tedy mimo střevo. Nejčastěji tedy způsobuje infekce močových cest. U novorozenců, kteří nemají ještě dovyvinutou imunitu, může způsobit průjmy. Není výjimkou, že způsobuje také sekundární respirační infekce, což znamená, že infekce klebsiellou nasedá na nejčastěji na předchozí virovou infekci dýchacích cest.

Diagnostika: Pokud bychom chtěli zjistit, zda je onemocnění, které proděláváme způsobeno klebsiellou museli bychom odebrat vzorek na mikrobiologickou kultivaci. Podle příznaků pouze nemůžeme určit, zda je onemocnění způsobeno klebsiellou.

Léčba klebsielová infekce: spočívá v podávání antibiotik. Klebsiella pneumoniae je citlivá na antibiotika. Konkrétně se jedná o cefalosporiny 3.generace, fluorochinolony, aminoglykosidy, amoxycilin. Naopak je rezistentní k ampicilinu.

Onemocnění způsobená klebsiellou, klebsiella pneumoniae – příznaky, projevy, symptomy

časté nucení na močení

pálení, řezání (zvláště při domočování)

bolesti za stydkou kostí, v oblasti močové trubice

krev viditelná v moči

někdy teploty, celková únava a schvácenost

u mužů (pokud přestoupí infekce i na jiné orgány) bolesti nadvarlat, varlat, na hrázi, výtok z močové trubice

Močová infekce

MUDr. Barbora Barchánková

Dobrý den, močové infekce jsou někdy svízelné. Nejdříve k výsledku rozboru moči- v moči jsou přítomny leukocyty a bakterie, urobilinogem, což svědčí pro zánětlivý nález. Doporučila bych opět kultivaci.

U Vás může jít též o infekci způsobenou Chlamydiemi, Ureaplazmaty apod. Existují též močové infekce s negativním nálezem v moči- při tomto je podezření na tuberkulózu (neznám Vaší anamnézu, ani to, zda by toto u Vás přicházelo v úvahu, vyskytuje se vzácně).

Při recidivujících nekomplikovaných infekcích močových cest antibiotika eradikují infekci, ale nezábrání recidivám. Posílení slizniční imunity preparáty zvyšujícími imunitní odolnost sliznice proti infekci (Urovaxom 1tb po 3 měsíce) může snížit počet recidiv IMC (dle dostupných údajů účinkuje u cca 50% lidí). Vyšetření urologem je na místě, aby se vyloučila nějaká vada na močovém ústrojí.

Dbejte také na dostatečný příjem tekutin, ať je močový měchýř proplachován, ev. zkuste i preparáty s brusinkami. Cukrovku předpokládám, že nemáte (u diabetu jsou infekce častější). Vyvarujte se prochlazení a rizikových sexuálních styků. S pozdravem BB.

Související dotazy

Poradna uLékaře.cz

Poraďte se s lékařem

Zkušení lékaři odpovídají

Doporučujeme

Inkontinencí život nekončí!

Mastné kyseliny jako prevence revmatoidní artritidy

Osm nemocí, na které jsme díky očkování téměř zapomněli

Více dotazů z poradny

Dobrý den paní doktorko, v noci chodím 1x na malou a mám to tak co si pamatuju.

Mám na Vás prosbu,mohu sama – mimo toho abych málo pila- udělat něco proto.

Dobrý den, Už delší dobu mám problém s úplným vymočením v sedě při stolici.

Dobrý den,mám dotaz ohledně močení.Jsem ve 12tt a od začátku často chodím čůrat.Problém.

Dobrý den pane doktore, mám takový problém. Trápí mě časté močení, ale nejedná.

Dobrý den Paní doktorko chci se zeptat už asi cca před týdnem ne však pravidelně.

dobrý den neviem či to je problem alebo o čo može ist mavam sem tam hlavne ked.

podľa lekára začínam mať problém s prostatou, beriem 2 x denne prostenal, idem.

Dobry den, uz dlhsiu dobu (cca tyzden a pol) sa pravidelne budim medzi 4-5hod.

Dobry den, minuly tyden rano zachod, samo moční pálení uz po 4 dny, furt curak.

Zdravím, asi před týdnem se u mě projevilo pálení při močení a nutnost jít na.

Dobry den mám strach o moji mamku. Je ji 41 let.našli jsi v moči červené krvinky.

Dobrý den, už asi měsíc mě trápí při jak kdyby "ukončování" čůrání, mě to začalo.

Dobry den mám strach o moji mamku. Je ji 41 let.našli jsi v moči červené krvinky.

Děkuji za odpověd, Že začátku mě to vůbec nebolelo jenom jsem zacitil občasné.

Dobrý den, mám velké bolesti při močení,ale jen při konci a na toaletním papíru.

Dobrý den, v sobotu jsem byla na pohotovosti a predepsali mi na zánět močového.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.. Nedávno jsem měla můj první pohlavní styk.

Dobry den, vcera rano se u me objevil bily vytok z penisu, zaroven paleni pri.

Dobry den, moje problemy trvaji uz mesic a pul – zacaly 6. listopadu na erasmu.

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Dobry den, asi posledni mesic se mi stava, ze mi zacne silene busit srdicko.

Dobrý den pane doktore, má otázka se týká natrženého křížového vazu. Jsem aktivní.

Dobrý den, je mi 23let, před rokem jsem prodělala laparoskopickou operaci endometriozy.

Dobrý den . Jsem 4 rokem po strumektomii, přibližně dva roky mě trápí občasná.

Dobrý den, už asi 14 dní pociťuji divný pocit u srdce, jakoby tlak. Bolest.

Dobrý den. Mám už asi 3 nebo 4 roky problém nejspíš s kotníkem. Měla jsem nalomenou.

Dobrý den, mojí dceři (9 měsíců) byl dnes diagnostikován astigmatismus a naměřeny.

Dobrý den, asi před třemi týdny to vše začalo. Váhala jsem mezi kvasinkami.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat mam asi 3 dni normální menstruace a poté další.

Dobrý den, mám dotaz ohledně krevních testu na vsechny drogy. Kdyz jsem pozila.

Dobry den před 2dny jsem v noci se vzbudila s bolestmi břicha a celou noc jsem.

dobrý den,jsem po plicní embolii (2010),a letos v červnu se chystám na přechod.

Chtela sem se zeptat s xeho se mi muze delat modrini na stehnach vcera sem ukazovala.

Dobry den, chtěl bych se zeptat. Můj problém začal ze jsem mel strasne bolesti.

Dobrý den, před 2 týdny jsem byla na konizaci děložního čípku (el.kličkou).

Dobrý den, Už par týdnů se mi dělají nebolestive "modřiny". Všimla sem si.

Dobrý den, před dvěma týdny sem si nahmatal na holeni malinkou nebolestivou.

Dobry den, Uz druhy den me boli jazyk a mam tam boulicku nevim co to je ale.

Dobrý den mám dotaz..v úrovni pasu.. se mi udělaly vedle sebe hnědé modřiny.

Dobrý den, mám diagnostikované 2 žlučníkové kameny velkosti 20 mm. Můj největší.

Sebediagnostika

Mohlo by vás zajímat

Pálení a řezání v podbřišku, pocity, že už nedojdete.

Už zase vás trápí časté běhání na toaletu, bolesti.

Před početím by každá žena měla zhodnotit svůj zdravotní.

Chronická obstrukční plicní nemoc je zánětlivé onemocnění.

Shlédněte video na téma jak se zbavit deprese..

Související dotazy z poradny

Dobrý den, Prosím o radu. Před dvěma měsíci po pohl.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, před dvěma týdny.

Dobrý den, chci se zeptat na mé potíže.Njeprve to.

Dobrý den, ráda bych požádala o Váš názor a omlouvám.

Dobrý den, bylo mi určeno ať užívám prášky Amoksiklav.

Naši lékaři a zdravotnická zařízení

MUDr. Tomáš Adámek

Anosmed ortopedie

Atoda Medical

MUDr. Barbora Bačová

MUDr. Barbora Barchánková

Největší česká medicínská online poradna a průkopník v oblasti telemedicíny si klade za cíl zefektivnit a zkvalitnit české zdravotnictví. Tým více jak 250 lékařů včetně desítek specialistů obslouží průměrně 3 500 uživatelů měsíčně. Poradna je pacientům k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu nejen na webu, ale i přes mobilní aplikaci.

ZГЎnД›t moДЌovГЅch cest

Infekce močových cest jsou častým onemocněním. Je to stav, kdy jsou v močových cestách přítomní patogeni. Častější je infekce dolních močových cest, tj. cystitida a uretritida (zánět močového měchýře a močové trubice), zánět horních močových cest postihuje ledviny a mluvíme o pyelonefritidě. U žen, stejně tak u diabetiků dochází k těmto infekcím častěji než u mužů a je zcela běžné, že infekce recidivuje ‒ vrací se.

DalЕЎГ­ nГЎzvy: Infekce moДЌovГЅch cest (IMC), uroinfekce

PЕ™Г­ДЌiny rozvoje infekce moДЌovГЅch cest

 • PohlavnГ­ styk
 • ЕЅeny ‒ majГ­ kratЕЎГ­ moДЌovou trubici, kterГЎ se nachГЎzГ­ blГ­zko anГЎlnГ­ho otvoru
 • Diabetes ‒ sniЕѕuje odolnost moДЌovГЅch cest proti nГЎkaze
 • CГ©vkovГЎnГ­ ‒ pЕ™i zavГЎdД›nГ­ cГ©vky mЕЇЕѕe dojГ­t k zanesenГ­ infekce
 • PЕ™ekГЎЕѕka v odtoku moДЌi ‒ zvД›tЕЎenГЎ prostata, zГєЕѕeniny v prЕЇbД›hu moДЌovГЅch cest aj.
 • VezikoureterГЎlnГ­ reflux ‒ nГЎvrat moДЌi z mД›chГЅЕ™e do moДЌovodu
 • PЕ™estup infekce z okolnГ­ch orgГЎnЕЇ, krvГ­ aj.
 • Е patnГЎ hygiena
 • AntibiotickГЎ lГ©ДЌba

PЕЇvodci infekcГ­

Nejčastějšími patogeny, které způsobují infekce močových cest, jsou Escherichia coli, enterokoky, klebsiela, mykoplazmata, uroplazmata, chlamýdie…, ale i viry a plísně.

Další infekcí je gonorea ‒ kapavka způsobená bakterií Neisseria gonorrhoeae, gonokokem.

PЕ™Г­znaky infekce moДЌovГЅch cest

 • PГЎlenГ­ a Е™ezГЎnГ­ pЕ™i moДЌenГ­, hlavnД› pЕ™i domoДЌovГЎnГ­
 • NucenГ­ na moДЌenГ­
 • Bolest ДЌi tlak v podbЕ™iЕЎku, za stydkou kostГ­
 • ZvГЅЕЎenГ© teploty

U infekcГ­ hornГ­ch moДЌovГЅch cest jsou pЕ™Г­znaky i stav pacienta vГЎЕѕnД›jЕЎГ­

U obou infekcГ­ se mЕЇЕѕe objevit v moДЌi hnis, tj. pyurie, ale takГ© krev, tj. hematurie.

U starЕЎГ­ch osob mohou symptomy provГЎzejГ­cГ­ moДЌovГ© infekce zcela chybД›t, mЕЇЕѕe se objevit inkontinence a zmД›ny mentГЎlnГ­ho stavu, Гєnava aj.

VyЕЎetЕ™enГ­ k potvrzenГ­ diagnГіzy

Vyšetření krve ‒ známky zánětu

Vyšetření moči ‒ biochemický rozbor, mikrobiologické vyšetření.

V moДЌi se mЕЇЕѕe nachГЎzet zvГЅЕЎenГ© mnoЕѕstvГ­ bГ­lkovin, hnis, krev, je moЕѕnГ© vykultivovat bakterie a zjistit jejich citlivost na antibiotika.

 • PouЕѕГ­vГЎnГ­ kondomu pЕ™i pohlavnГ­m styku
 • Hygiena
 • SprГЎvnГ© spodnГ­ prГЎdlo
 • DostateДЌnГЅ pЕ™Г­jem tekutin
 • NezadrЕѕovГЎnГ­ moДЌenГ­
 • Vyvarovat se stavu zapГЎЕ™ky
 • UЕѕГ­vГЎnГ­ pЕ™Г­pravkЕЇ s obsahem brusinek a manГіzy, laktobacily

LГ©ДЌba infekcГ­ moДЌovГЅch cest

U infekcГ­ dolnГ­ch cest moДЌovГЅch jsou zГЎnД›ty vД›tЕЎinou nekomplikovanГ© a snadno lГ©ДЌitelnГ© podГЎnГ­m chemoterapeutik nebo antibiotik. NД›kdy se pЕ™idГЎvajГ­ spasmolytika na snГ­ЕѕenГ­ bolesti.

V případě opakujících se infekcí je možné vyrobit autovakcínu, podporovat a stimulovat imunitní systém ‒ Uro-vaxom. Vhodné může být i použití enzymoterapie.

DЕЇleЕѕitou sloЕѕkou lГ©ДЌby je dostateДЌnГЅ pЕ™Г­jem tekutin, pЕ™Г­jem nedrГЎЕѕdivГ© stravy a nГЎpojЕЇ.

U vГЎЕѕnД›jЕЎГ­ch infekcГ­ hornГ­ch cest moДЌovГЅch je nutnГЎ hospitalizace.

DoporuДЌenГ©

Mohlo by vГЎs takГ© zajГ­mat

Krev v moДЌi

Bakterie v moДЌi, co znaДЌГ­

ZvГЅЕЎenГЎ tД›lesnГЎ teplota

InkontinenДЌnГ­ pomЕЇcky

Informace naВ tomto portГЎlu majГ­ pouze informativnГ­ charakter aВ nenahrazujГ­ konzultaci sВ VaЕЎГ­m oЕЎeЕЎtЕ™ujГ­cГ­m lГ©kaЕ™em.

AutorskГЎ prГЎva pro ДЌeskou verzi ДЌГ­selnГ­ku diagГіz MKN-10 patЕ™Г­ ministerstvu zdravotnictvГ­ ДЊR, zdroj informacГ­ ГљZIS ДЊR.

AutorskГЎ prГЎva pro ДЌeskou verzi tezauru Medical Subject Headings patЕ™Г­ NГЎrodnГ­ lГ©kaЕ™skГ© knihovnД›.

PublikovГЎnГ­ nebo jakГ©koliv uЕѕitГ­ obsahu serveru je bez pЕ™edchozГ­ho souhlasu zakГЎzГЎno.

Česká urologická společnost ČLS JEP

Akutní záněty močových cest

MUDr. Petr Končický, Urologické oddělení Nemocnice Teplice

Infekce močových cest (IMC) jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější lokalizací bakteriálních infekcí. Až jedna polovina žen si během svého života projde alespoň jedenkrát infekcí močových cest. U mužů se objevují méně častěji, a to asi jen u každého pátého. Toto je dáno hlavně anatomickou stavbou močových cest. U žen je, oproti mužům, kratší močová trubice, která je lokalizovaná v blízkosti gynekologických cest a také blízko konečníku. To vše usnadňuje vstup bakterií do močového traktu. Z tohoto plyne, že nejčastějším místem vstupu infekce je právě přes močovou trubici.

Původci bývá nejčastěji bakterie Escherichia coli, bakterie běžně obývající střevní mikroflóru. Dále je mohou způsobovat Klebsiella, Proteus, Enterococcus, Pseudomonas, a někteří pohlavně přenosní původci, Chlamydie trachomatis, Ureaplasma, Mycoplasma,…

Jak můžeme rozdělit akutních záněty močových cest

Dělíme je podle anatomické lokalizace infekce, a to na zánět ledvin (pyelonefritis), zánět močového měchýře (cystitis), zánět močové trubice (urethritis), a u mužů zánět prostaty (prostatitis). Infekce často nebývají lokalizovány jen na jednotlivý orgán vylučovací soustavy. Od toho se poté rozvíjí i jednotlivé symptomy nemoci u pacienta.

Akutní cystitida

Zánět močového měchýře (odborně cystitis) je nejčastější lokalizace infekce v močových cestách. Toto onemocnění nejčastěji vzniká na podkladě bakteriální infekce, která vniká do močových cest většinou přes močovou trubici. Původci jsou převážně bakterie obývající střevní trakt (E. coli,…), nebo sexuálně přenosné bakterie a zřídka viry. Ke vzniku onemocnění přispívá řada faktorů. U žen anatomická predispozice močového traktu, dále pak snížená imunita, prochlazení, těhotenství, diabetes, infekce v oblasti gynekologických cest, vznikají v souvislosti s instrumentací, cévkováním, atp. U mužů toto onemocnění vídáme často v souvislosti s infekcí v předkožkovém vaku.

Jak se cystitida projevuje a diagnostikuje?

Typicky se objevuje pálení, řezání při močení, pocit neúplného vymočení, močení po malých porcích, nucení na močení, bolesti v podbřišku. Moč může být zkalená, s příměsí krve a může zapáchat. Při výraznějším průběhu může být i mírně zvýšená teplota, celková únava.

Lékař při fyzikálním vyšetření zjišťuje palpační bolestivost za sponou nebo celého podbřišku. Odebírá moč, kterou odesílá na biochemický rozbor nebo ji vyšetřuje pomocí papírkového testu. V moči jsou patrné leukocyty (zánětlivé buňky), bakterie, mohou být patrné i erytrocyty (červené krvinky). Dále se může vyšetřit moč na přítomnost bakterií = kultivační vyšetření. Výsledek tohoto vyšetření se dozvídáme až po několika dnech.

Vzhledem k tomu, že cystitida může probíhat spolu se zánětem dalších částí močových cest, u mužů např. spolu s prostatitidou, může lékař ještě k dovyšetření použít pomocná zobrazovací vyšetření, jako ultrazvuk, RTG snímek, nebo vyšetření prostaty prstem přes konečník.

Při každé infekci močových cest je třeba dodržovat zvýšený pitný a klidový režim. Pokud vás symptomy dovedou k lékaři, pravděpodobně vám předepíše chemoterapeutika nebo antibiotika. Ty se nasazují naslepo podle očekávaného účinku na nejčastěji se vyskytující bakterie v dané oblasti. Podle výsledků kultivace se pak léčba může upravit. Léčba obvykle trvá mezi 3 až 7 dny. U mužů i déle. Vzhledem k tomu, že jedinec, kterého cystitida postihne je následně náchylnější k opakování infekce, doporučuje se dodržování preventivních opatření, jako dodržování pitného režimu, příjem vitamínů, dodržování intimní hygieny, atp.

Akutní pyelonefritida

Akutní pyelonefritida je bakteriální zánět ledviny a ledvinné pánvičky. Původci jsou ve většině případů obdobní jako u cystitidy. Zánětu ledvin velmi často předchází zánět močového měchýře. Z praktického hlediska se dělí na tzv. neobstrukční a obstrukční (pyelonefritida vzniklá při obstrukci „ucpáním“ močových cest, nejčastěji konkrementem). Tento stav si vyžaduje urgentní zajištění derivace takto zablokované ledviny.

Neléčená pyelonefritida může vést k rozšíření infekce do organismu, celkové reakci pacienta (tzv. urosepsi) a zhoršení zdravotního stavu. Dále se jako komplikace objevuje, i když zřídka, absces ledviny. Což je „ohraničená zapouzdřená dutina vyplněná hnisem“, jehož další řešení bývá komplikované.

Jak se onemocnění projevuje a diagnostikuje?

Vzhledem k tomu, že zánětu ledvin může předcházet zánět močového měchýře, může být symptomatologie bohatá. Většinou se objevují bolesti v bedru a horečky. Může být přítomna nausea (pocit na zvrací), či zvracení. Při pokročilém onemocnění se může vyskytovat celkové zhoršení stavu, schvácenost, zimnice, třesavky.

Při fyzikálním vyšetření je přítomna bolestivost při pohmatu v oblasti břicha, kde je umístěna postižená ledvina. Dále je ve vzorku moči přítomnost zánětlivých buněk a bakterií. Moč odesílá i na kultivaci, kde se zjišťuje konkrétní bakterie a podle toho i na které antibiotikum je citlivá.

Praktický lékař může při podezření na komplikovaný průběh odeslat pacienta na urologické pracoviště k dovyšetření. V tomto případě urolog provede ultrazvukové vyšetření, kde vyloučí či potvrdí dané podezření. Pokud je lékař v diagnostických rozpacích může provést CT.

Jak se pyelonefritida léčí?

Zásadní pro léčbu je rozlišení, zdali zánět probíhá v přítomnosti obstrukce močových cest. V takovém případě je potřeba po nasazení antibiotické terapie urgentně močové cesty zprůchodnit. To se provádí endoskopicky zprůchodněním močových cest nebo založení nefrostomie, což je drenážní trubice, která se zavede do ledvinné pánvičky přes břišní stěnu.

Základní léčbou je podávání antibiotik. Ty se podávají zprvu naslepo a po několika dnech se eventuálně upraví podle výsledků kultivačního vyšetření. Při vysokých horečkách, bolestech, se léčba doplňuje podáváním antipyretik (paralen. ) a analgetik. Velmi důležitý je opět klidový a pitný režim, který musí pacient ke správnému vyléčení dodržovat.

Pokud onemocnění probíhá bez výrazných klinických projevů a komplikací, může léčba probíhat ambulantně, v domácí péči. Léčba trvá obvykle kolem 14 dní.

Urethritis

Urethritida je zánětlivé onemocnění močové trubice. Často doprovází záněty močového měchýře. V tomto případě bývá původce infekce stejný jako u cystitid.

Ovšem, samostatné uretritidy se daleko častěji vyskytují u sexuálně aktivních jedinců a jsou způsobeny sexuálně přenosnými původci. Mezi ně patří zejména Chlamydia sp., Ureaplasma sp., Mycoplasma sp. Nebo Neisseria gonorrhoeae (kapavky), Trichomonas vaginalis, dále se na vzniku mohou podílet i virové infekce jako Herpes simplex aj.

Neléčená uretritida může vést k rozšíření infekce na další orgány močové a pohlavní soustavy, v dlouhodobém hledisku může vést k jizvení močové trubice a vzniku striktur (zůženin) a u mužů poruchám plodnosti.

Jak se onemocnění projevuje, diagnostikuje a léčí?

Nejčastěji se projevuje pálivou řezavou bolestí, která se objevuje během močení. Dále se může objevit výtok z močové trubice. U některých pacientů může být přítomno občasné svědění nebo výtok z močové trubice. Část pacientů může být bez jakýchkoliv příznaků. V tomto případě se onemocnění detekuje až na základě vyšetření při onemocnění partnera či partnerky.

Vzhledem k tomu, že infekce močové trubice jsou nejčastěji způsobeny sexuálně přenosnými původci, je léčba, diagnostika a otázka dalšího řešení infekce často ve spolupráci s dermatovenerologem.

Lékař, nejlépe dermatovenerolog nebo urolog na základě anamnézy a předchozích symptomů provádí další dovyšetření. Odebírá se první porce moče, kde pomocí papírkového testu nebo biochemického rozboru mohou být v moči patrné leukocyty (zánětlivé buňky). Takto odebraná moč se může odeslat na kultivaci, ke zjištění konkrétní bakterie. Dále se provádí výtěr z močové trubice. Bakterie způsobující kapavku může být ze sekretu diagnostikována mikroskopicky.

Diagnostická vyšetření, která nám přinesou výsledek o tom, jaký konkrétní původce uretritidu způsobuje, trvají často několik dní. Proto léčba probíhá empiricky, tj. naslepo nasazenými antibiotiky podle očekávaného původce onemocnění. Další léčba se poté může upravit, podle výsledků těchto vyšetření. Dále je nutné dodržení sexuální abstinence, přešetření a přeléčení sexuálního partnera či partnerky.

Pokud je infekce způsobena pohlavně přenosnými infekcemi, probíhá léčba v rukou dermatovenerologa.

Jako prevence vzniku uretritid se doporučují zásady bezpečného, bariérově chráněného pohlavního styku.

Akutní prostatitida

Prostata neboli předstojná žláza je mužská přídatná pohlavní žláza, která produkuje sekret, který je součástí ejakulátu. V této žláze také dochází ke spojení močových a pohlavních cest.

Zánět prostaty, prostatitis, je onemocnění, které se může vyskytovat v každém věku, ovšem jeho výskyt stoupá s věkem muže a to hlavně v souvislosti s benigní hyperplazií prostaty. Kdy se na základě zvětšení této žlázy mění poměry v močových cestách a dochází k poruše močení a vyprazdňování močového měchýře. Příčinou jsou nejčastěji bakterie, a to většinou stejné, způsobující ostatní záněty močových cest.

Neléčená nebo špatně léčená prostatitida může vést ke vzniku abscesu, rozšíření zánětu dále do měkkých tkání pánve či vzniku chronické prostatitidy.

Jak se onemocnění projevuje a diagnostikuje?

U mužů postižených tímto onemocněním se objevují nejen potíže s močením, ale i celková reakce organismu. Toto téměř vždy vyžaduje akutní péči při hospitalizaci nejlépe na specializovaném pracovišti.

Jedinec často trpí vysokými horečkami, mohou být i zimnice a celková schvácenost, pocit na zvracení nebo zvracení. Dále bolesti v oblasti pánve a hráze. Potíže s močením jako nucení na močení, časté močení, pálení při mikci. V souvislosti s otokem prostaty se může objevit i potíže s neúplným vyprázdněním močového měchýře, či může dojít k úplné zástavě močení. Někdy bývá i pocit nucení na stolici.

Pokud se muž dostaví s těmito potížemi k lékaři, ten má dále několik možností, jak onemocnění dovyšetřit i když z velké části již na základě anamnézy a symptomů může stanovit diagnózu.

Provádí se vyšetření prostaty přes konečník, kdy je prostata při zatlačení prstem výrazně bolestivá a prosáklá. Dále se odebírá moč na biochemický rozbor, kde je patrná přítomnost zánětlivých buněk a bakterií. Moč se také, jako u většiny zánětů močových cest, odesílá i na kultivační vyšetření, kde se zjišťuje konkrétní bakterie a podle toho i na které antibiotikum je citlivá. Lékař by měl také provést ultrazvuk močového měchýře, kde se zjistí, jestli po vymočení dochází k jeho úplnému vyprázdnění. Protože zbytková moč může být rezervoárem infekce a pokud by se vyprázdnění nezajistilo, úplné přeléčení infekce by bylo komplikované.

Jak už bylo výše zmíněno, akutní prostatitida může probíhat jako závažné onemocnění, které si může vyžádat léčbu za hospitalizace, a to nejlépe na urologickém oddělení.

Základem léčby jsou antibiotika. Vzhledem k tomu, že prostata je žláza, která je špatně prostupná pro některá antibiotika, podávají se často v kombinace s dalšími ATB. Doléčení může trvat i několik týdnů. Dále se podávají protizánětlivé léky a analgetika. Je třeba dodržet klidový a pitný režim na lůžku.

Vzhledem k častému výskytu infekcí močových cest by měl každý člověk mít povědomí o tom, že tyto onemocnění existují, jak se mohou projevit a pokud bude mít tyto potíže, kde má hledat pomoc.

V poslední době se stále častějším užíváním antibiotik, vznikají na běžná antibiotika rezistentní a agresivnější kmeny bakterií. Proto je vhodné brát zřetel na zodpovědný přístup k léčbě infekcí močových cest. A pokud je to možné, při komplikovaných infekcích jejich léčbu přesunout hlavně do rukou specialisty, urologa.

Chronické a recidivující záněty

MUDr. Jiří Ladman, Urologické oddělení Nemocnice Písek

Recidivující infekce dolních močových cest (RIMC) jedná se o opakující se infekce, nejčastěji tři a více v průběhu 12 měsíců. Především v ženské populaci jsou poměrně časté. Významnou skupinu těchto pacientek tvoří zdravé ženy v reprodukčním věku a s přibývajícím věkem je procento recidiv ještě vyšší (vliv hormonálních změn). U mladých zdravých mužů jsou recidivující infekce močových cest raritní, zde se vyskytují spíše u starších mužů, a to na podkladě zvětšené prostaty.

Chronický zánět močového měchýře vzniká většinou z nedoléčených akutních zánětů. Projevy jsou obdobné jako u akutního zánětu (častější a bolestivé močení, pálení a řezání, výskyt křečí, apod.), ale příznaky jsou méně intenzivní. V důsledku zánětlivých změn se může zmenšit kapacita močového měchýře, což vede k častému močení, až k dráždivému měchýři.

Chronická pyelonefritida postihuje parenchym ledvin, obvykle je následkem akutního zánětu, zejména recidivujícího či špatně léčeného. Typická je přítomnost jizev ledvinné tkáně se svrašťováním ledviny. Onemocnění často probíhá bezpříznakově, ale mohou se objevit i tzv. ataky charakteru akutní pyelonefritidy. Chronická pyelonefritida se může projevit bolestmi v bedrech, nebo se může pozdně odhalit jako příčina vysokého krevního tlaku a snížené funkce ledvin. Chronické záněty doprovází zvýšená teplota 37-38 °C, celková nevole i únavový syndrom, nechutenství.

Co dělat při opakujících se cystitidách? Pyelonefritidách?

U pacientů s recidivujícími infekcemi močových cest či podezřením na chronickou pyelonefritidu je již nutné odeslání pacienta k vyšetření na urologii. Dle výsledků je stanoven další postup a následně navržena léčba a řešení. I pacient sám má možnost potíže významně ovlivnit, a to především dodržováním doporučených režimových opatření (viz dále) a dobrou spoluprací s urologem.

Jaká dovyšetření mohou následovat?

Anamnéza – podrobný rozhovor s lékařem o počátku potíží až po současný stav, probrání i ostatních nemocí, se kterými se pacient léčí. Ne všechna vyšetření jsou výtěžná a potřebná pro každého pacienta, záleží na klinických příznacích.

Fyzikální vyšetření se zaměřením na vyšetření břicha, podbřišku, bederní oblasti, zevního genitálu, u mužů vyšetření per rektum (přes konečník), u žen per vaginam (přes pochvu).

Laboratorní vyšetření – odběry moči na biochemické, mikroskopické a mikrobiologické vyšetření. Odběr krve k posouzení intenzitu zánětu a ledvinných funkcí. V indikovaných případech i výtěr z močové trubice anebo pochvy.

Zobrazovací metody – základní metodou je ultrazvuk ledvin, močového měchýře (naplněného i po vymočení) a u mužů prostaty. Nativní rentgenový snímek ledvin a měchýře při podezření na kameny v močových cestách. Vylučovací urografie je rentgenové vyšetření s kontrastní látkou podanou do žíly, nebo perorálně, ukazuje morfologii dutého systému ledvin a močového traktu. CT (počítačová tomografie) a /MRI (magnetická rezonance) se provádí jen v indikovaných případech. Scintigrafie ledviny je vyšetření prováděné na odděleních nukleární medicíny. Jedná se o nejcitlivější metodu pro průkaz jizev ledvinového parenchymu a k posouzení symetrie funkce i velikosti ledvin.

Cystoskopie + kalibrace – invazivní vyšetření močové trubice a močového měchýře, kde zjišťujeme, zda není zúžení močové trubice anebo zda není patologický nález uvnitř močového měchýře.

Další možná vyšetření – v některých případech je potřebná spolupráce a vyšetření na gynekologii, neurologii nebo imunologii.

Jaké jsou nejčastější příčiny?

Příčiny vzniku recidivujících a chronických zánětů lze rozdělit do několika skupin. Jako první možnou příčinu lze určit defekt obranyschopnosti sliznice močových cest. Druhou příčinou může být porucha či odchylka ve vyprazdňování moči – nedochází k plynulému odchodu moči z ledviny či močového měchýře kvůli překážce. Může se jednat o vrozenou odchylku, nebo odchylku získanou (zúžení močové trubice, hyperplasie prostaty, kámen/kameny v močových cestách, či tumor/nádor případně i cizí těleso). U žen je rizikovým faktorem močová inkontinence (úniky moči) nebo cystokéla – vakovité vyklenutí s poklesem močového měchýře do pochvy.

Jaká je možnost řešení těchto příčin?

Hlavním cílem je ovšem řešit základní příčinu, která vede k obtížím. Vždy se snažíme o vyléčení infekce a to cílenou antibiotickou léčbou, kterou lze doplnit nesteroidními antiflogistiky, spasmolytiky.

V případě vrozených odchylek močových cest je řešení značně individuální a většinou se provádí na vyšších pracovištích speciálními operačními zákroky. Získané odchylky se řeší dle typu postižení, u stenózy, striktury močové trubice se provádí buď dilatace (rozšíření) či uretrotomie (protětí jizevnaté tkáně), u striktur hrdla močové měchýře se jedná o transuretrální resekci, v případě hyperplázie prostaty je to prostatektomie. U chronické pyelonefritidy a u komplikovaných chronických zánětů močového měchýře lze v jistých případech uvažovat i o odstranění celého orgánu – nefrektomii /cystektomii.

Užívá se imunologických preparátů, které obsahují části oslabených bakterií (nejčastěji E. coli). Působí zlepšení funkce bílých krvinek a zvýšení sérové i tkáňové koncentrace protilátek. Existují i individuální autovakcíny.

Probiotika mohou příznivě ovlivnit mikrobiální prostředí ve vagině.

Co je to dlouhodobá antibiotická profylaxe?

Tato terapie je doporučována u pacientek s přetrvávajícími recidivujícími infekcemi močových cest. Jedná se o podávání antibiotik v redukovaných dávkách, ale po delší dobu. Důvodem je předejít další infekci.

Jaká jsou doporučená režimová opatření?

Potřebný je dostatečný pitný režim, alespoň 2–2,5 l tekutin denně rovnoměrně rozložené během celého dne. Nápoje by měly být teplé nebo pokojové teploty. Jsou vhodné i bylinné čaje s obecně protizánětlivými účinky. Močení nepředržovat, pokud to okolnosti přímo nevyžadují. U spodního prádla se snažíme vyvarovat zapářky. Teplé oblékání a zejména ochrana bederní krajiny je považováno za samozřejmost. Při osobní hygieně je potřeba vyvarovat se častého používání dezinfekčních mýdel a sprchových gelů narušujících poševní mikroflóru, nejsou vhodné ani pěnové koupele, které vysušují sliznice. Obecně je lepší volit sprchu místo koupele. Bezprostředně po zánětu, není koupání v přírodě či veřejných bazénech vhodné, pouze v čisté vodě, která není chladná. Po pohlavním styku je správné se jít vymočit, dbát na hygienu genitálu před pohlavním stykem a po něm, vyhnout se používání dámských hygienických ubrousků, a při rizikových technikách pohlavního styku (zvláště análním sexu) používat kondom, který po koitu ihned vyhodit. Naopak při vaginálním styku je kondom více dráždiví pro sliznici, zvláště při současném použití spermicidních gelů a lubrikantů. Jako antikoncepce nejsou doporučována ani nitroděložní tělístka.

Leave a Reply