Svrbivá hrbolatá noha houba (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Ostatní bezobratlí

Prodám strašilky Sceptrophasma hispidulum psg183. Krásné nenáročné strašilky i pro úplně začátečníky. Odkaz k.

!! Poslední kusy !! Pelmatojulus ligulatus 250,- Archispirostreptus sp black giant cameroon 250,- Ophistreptus guineensis 250,-

Prodám luxusní terárium „B“ o rozměrech: d – 35,5cm, š – 31cm, v – 30cm. Otevírání na panty, větrání hliníková mřížka. Pozadí z.

Prodám terárium „D“ o rozměrech: d – 50cm, š – 25cm, v – 35cm. Otevírání posuvné skla, větrání hliníková mřížka. Viz foto. Cena.

Prodám luxusní terárium „A“ o rozměrech: d – 43cm, š – 26cm, v – 51cm. Otevírání na panty, větrání hliníková mřížka. Pozadí z.

Prodám luxusní terárium „C“ o rozměrech: d – 35cm, š – 33cm, v – 21cm. Otevírání na panty, větrání hliníková mřížka. Pozadí z.

K prodeji nabízím násadu kalifornských žížal vhodnou pro založení vermikompostéru. Násada mimo dospělých žížal také obsahuje mláďata (spolu.

Nabízím poslední kusy těchto strasilek

Na že 14.4 mohu dovézt sub-adlut jedince 20kč/ks pouze na objednávku.sms neřeším,závazná objednávka s platbou předem na účet. Jinudy vlak.

Mexické bičovce Amblypygi – 2. instar 250 Kč/ks, 10ks 2000 Kč. Předání na FT Ostrava 15.4.2018.

Daruji mladé africké šneky – velikost ulity cca 5 cm, druh Achatina Immaculata, různě zbarvení. Velmi nenáročný chov. Na obrázku jsou těsně po.

Nabízím násady kalifornských žížal (nejméně 200 jedinců se substrátem obsahujícím vajíčka a mikroorganismy cca 1 kg). Vhodné k urychlení.

Phyllium philippinicum, nymfy v 3. instaru, 50,-Kč/ks, 400,-/10ks, od 20ks výš á35,-, posílám od 4ks. Předání Plzeň, Praha nebo posílám.

Prodám strašilky Extatosoma tiaratum, ♂+♀ , od l1 ,cena 25kč/ks posílám poštou ems.

Prodám 3 mladé jedince h. petersii, nz 2017. Cena 200,-/ks nebo 500,- za všechny. Předání: Nové Město nad Metují, po dohodě Hradec Králové.

Prodam levne oblovky,cca 6mes.stare,6kusu,hneda ulita,bila noha,prekrasni,cena 20Kc kus,mohu zaslat,tel.739292125,pouze sms.

Prodam vajicka,z nichz se lihnou male pakobylky,pouze 3Kc kus,mohu zaslat postou.tel. 739292125

Nabízím mladé šnečky ve velikosti 3-4cm,tento druh neni mezi chovateli moc rozšířený,nenáročný na chov a odchov,velikost v dospělosti 13-15 cm.K.

Na Fauna trhy mohu přivézt tyto stonohy a zákeřnice: Ethmostigmus trigonopodus, nymfy cca 5 cm, 200 Kč/kus (Keňa, kovově modré končetiny, v.

Nabízím Mnohonožky Pelmatojulus ligulatus 250,- Archispirostreptus sp black giant cameroon 250,- Ophistreptus guineensis 250,- Brno osobně jinak burzy

Pelmatojulus ligulatus 250,- Archispirostreptus sp black giant cameroon 250,- Ophistreptus guineensis 250,-

Koupím různé druhy štíru ,ideálně určené nebo partonogenni.Ale nabídněte klidně i mláďata. Děkuji vyzvednutí na burzách (Ostrava,Olomouc,Praha)

Nabízím akvárium o rozměrech: výška 60 x šířka 50 x hloubka 45 cm a tloušťka skla 9 mm. Akvárium má v jednom rohu menší prasklinu (cca 7 cm).

Mnohonožky Pelmatojulus ligulatus 250,- Archispirostreptus sp black giant cameroon 250,- Ophistreptus guineensis 250,-

Kdo daruje nebo vně prodá různé druhy velkých strašilek a pakobylek

Přenechám (350,-) na zítra 3.3. malý stůl na že Praha.

Prodej strašilek Haaniella dehaanii , Eurycantha calcarata , Peruphasma schultei , Sungaya inexpectata , Trachyaretaon sp.Aurora , Extatosoma tiaratum , Dares.

Prodám nymfy strašilky australské,L3-L5. Jsou rozkrmené na ostružiníku. Osobní odběr.

Prodám strašilky Sungaya Inexpectata tmavé s bílým pruhem, nymfy 1 měsíc staré. i větší množství. 5 Kč/ks.

Prodám suchozemské kraby Geosesarma sp. Vampire purple, Red devil, Golden eye, vampire yellow. Jsou nenároční na chov, k rozmnožování nepotřebují.

Nz 12/2017, rodiče z odchytu, donesu objednané na sobotní že, neposílám, cena za kus, stůl č. 138, á 250, 5 ks 1.000,-, nebo rád vyměním za jiné.

Mohu donést objednané, nebo i zasílám po předchozí platbě až se oteplí: Alueropoda insignis 10x medium nymfa 100,- 50x 300,- Archimandrita tesselata.

Na burzu mohu dovézt krásné druhy malých a velkých mnohonožek Anadenobolus monilicornis (Bumblebee Millipedes) 200kč/ks Pelmatojulus ligulatus.

Na Živé exotice budu nabízet bičovce z kamerunu. 1-3ks 550ks 4-x 500ks Posledních pár ks k prodeji. Nabízíme i sklípkany,mnohonožky a stonohy.

Koupím zajímavé druhy štírů- Hottentotta, Centruroides, Tityus, Androctonus a jiné. Případné předání Živá exotica 3.3.2018 nebo poblíž Brna.

Prodám štíry Tityus stigmurus 3-5. instar. 100kč/ks Osobní odběr Opava/Ostrava nebo předání na Fauna trzích.

na ŽE mohu dovézt cca 15ks těchto mnohonožek.

na ŽE mohu dovézt: Pelmatojulus ligulatus (kamerun) Archispirostreptus sp. cameroon – giant black millipede

Na pražskou ŽE mohu nabídnout 12ks těchto amblypygi z Kamerunu.

Koupím strašilku australskou. Zlínský kraj.

TONKIBOLUS DOLLFUSI – prodám Vlastní odchov duhových mnohonožek Tonkibolus dollfusi, posledních 8 ks, juvenilní-subadult. Cena 165,-/ks -po 4 ks.

Koupím jakékoliv lupenitky (nymfy, dospělce, jen ne vajíčka) a Attacus atlas, popřípadě jiné hezké motýly, možné předání i na Živé exotice.

Které zvláštní techniky použít při malování bytu

Zvláštní techniky výmalby získávají na oblibě, ač vyžadují víc práce. Vedle vzhledu přinášejí i další efekty, například stěna opatřená strukturální barvou láme světelné paprsky jinak než stěna hladká a zlepší i akustiku.

Materiály nejsou drahé, i když jsou samozřejmě dražší než běžné malířské barvy. Kdo se do netradičního malování pustí sám, ušetří za řemeslníky.

Techniky sice vyžadují určitou zručnost a dodržování technologických postupů, ale to, zda výsledek vypadá pěkně, nebo ne, je čistě subjektivní názor.

Strukturální nátěry

Hodí se na stěny, u nichž potřebujeme potlačit nerovnosti, které nezle odstranit jiným způsobem. Hrbolatá zeď by třeba mohla působit jako záměr.

Strukturálními barvami ale také můžeme naopak určité detaily zdůraznit. Když například uděláme nátěr hodně plastický, s mnoha prohlubněmi a vyvýšeninami, zlepšíme akustiku místnosti. Je sice pravda, že se bude na stěnách víc usazovat prach, ale protože většinu nátěrů strukturálních barev lze snadno čistit, nemusí to vadit.

Principem je hmota, která se po nanesení neslévá jako běžné barvy, nýbrž drží tvar, který jí dáme použitým nářadím. Zvolíme-li štětec, nebudeme se snažit hmotu roztírat, nýbrž spíše tupovat; k tomu se ostatně hodí i pórovité houbičky nebo cupanina.

Strukturální barvy lze zpracovávat také strukturovacími pistolemi, které spíše připomínají omítače, protože barvu nerozprašují, nýbrž vrhají na stěnu.

Lepšího efektu však dosáhneme se speciálními strukturovacími válečky. Vypadají jakoby rozpraskaně a barvu tudíž na stěnu nenanášejí rovnoměrně v hladkém filmu, nýbrž v hrubé vrstvě. Vzhled navíc umocníme tím, že budeme válečkem jezdit všemi směry a přes sebe.

Štětec využijeme pro drobné opravy a úpravy nebo pro vytváření hrubších efektů, špachtlemi zase můžeme nanášet více barevných odstínů, protože barvy se neslévají, ale zůstávají v původních odstínech.

Ať tak, či onak: Na výsledek bude mít vliv síla vrstev, jejich počet a volba odstínů i jejich kombinace, ale také způsob nanášení a naše představivost. A ve všech případech také dokonale připravený podklad, to znamená čistý a napenetrovaný.

Možnost použití

Strukturálními barvami nemusíme natírat jen stěny bytu, ať už budou štukované, ze sádrokartonu, nebo z dřevěných desek, můžeme je použít i na beton, kov či dřevo. Jen musíme najít odpovídající barvu. Samostatnou kapitolou by byly strukturální fasádní omítky, ale těmi se v tomto článku nebudeme zabývat.

Antická zemina florentská

Poněkud starosvětsky znějící název není od věci, protože technika vychází ze způsobu ochrany stěn ve starověké Itálii a dnes se používá na klasickou štukovou omítku, sádrokarton, beton i dřevotřísku. Povrch ošetřený tímto způsobem vydrží velmi dlouho v nezměněném stavu, je omyvatelný, ale na druhou stranu dobře prodyšný, snadno se udržuje a navíc lze dělat dodatečné opravy, aniž by to na něm bylo znát.

Systém barev označovaný jako antická zemina florentská (někdy se souběžně užívá výraz dekorativní barvy pro vnitřní a venkovní použití) je vymyšlený tak, aby bylo možné získat nejen velké množství odstínů, ale také škálu sytosti od tmavé po zcela světlou.

Princip hmot i nanášení zůstávají stejné, jen se mohou lišit v detailech podle jednotlivých výrobců:

 1. Standardně připravenou stěnu tedy nejdříve natřeme speciálním základním nátěrem, který je určen pro antické zeminy a který povrch stabilizuje, ale hlavně zajistí, aby k němu následný dekorativní nátěr dobře přilnul.
 2. Hmota hlavního nátěru je bílá, proto vybereme speciální barvivo, které do ní přimícháme, abychom vytvořili požadovaný odstín. Barva se podobá šlehačce. Nanášíme ji širokým plochým štětcem, a to krátkými, mírně zaoblenými tahy vedenými jakoby do ztracena. Vytváříme jakási písmena V jedno přes druhé a v různém natočení, dokud zcela nezakryjeme podklad, který ovšem smí místy prosvítat.
 3. Barvu dál neroztíráme, hrudky nebo plastické brázdy zanechané štětcem nejsou závadou, naopak jsou nutné, počkáme deset až patnáct minut a povrch pak plastovým hladítkem uhladíme. Ale opět postupujeme specifickým způsobem: Povrch uhlazujeme v nepravidelných, krátkých tazích různými směry a setřenou barvu z hladítka průběžně odstraňujeme. Hladítkem vlastně vytváříme konečnou podobu. Výsledkem jsou fleky a kresba připomínající plíseň.

Na venkovní fasádě je nutné antickou zeminu florentskou opatřit vrchním ochranným nátěrem, tedy lakem, který bude odpuzovat dešťovou vodu a odrážet UV záření. V interiéru to není potřeba.

Protože však počítáme s časem schnutí, takhle kompletně uděláme vždy asi jeden, nanejvýš dva metry čtvereční plochy, a pak se posuneme dál. Napojení je snadné a nebude vůbec znát.

 • Tónovanou antickou zeminou lze vytvářet i plastické povrchy, to znamená, že pro konečnou úpravu nepoužijeme hladítko, zato pečlivě vybereme štětec a pozornější také budeme při samotném nanášení.
 • Nemusíme se bát ani barevných variací, namícháme si třeba souběžně tři nebo čtyři barevné odstíny, každý do vlastní nádoby, a každý odstín pak také budeme nanášet vlastním štětcem, a to víceméně souběžně. Při uhlazování se pak odstíny ještě promíchají. Tohle bychom si ale měli vyzkoušet nanečisto, abychom věděli, jak se který odstín ke kterému hodí.
 • A ještě jeden tip: Místo štětce můžeme použít hrubou houbu nebo cupaninu a barvu nanášet tupováním.

Benátský štuk

Tento název je nejrozšířenější, i když se technice také někdy říká římský štuk, italská omítka nebo spatulata. Jde o štukatérskou techniku a výsledkem je dokonalá imitace mramoru včetně jeho vlastností — tedy hladkého povrchu, snadné omyvatelnosti a dlouhé životnosti.

Při úpravě stěny postupujeme ve třech fázích: Připravíme podklad, naneseme benátský štuk a povrch vyhladíme do konečné podoby. Jednotlivé fáze se mohou lišit, ale to podstatné musíme dodržet.

Připravíme podklad

Povrch stěny opatříme štukovou omítkou, a to se vším všudy včetně penetrace. Dbáme na to, aby byla plocha naprosto rovná a přiměřeně hladká, to znamená, že štuk naneseme, necháme ho den schnout a pak celou stěnu přebrousíme a prach setřeme. Tato štuková omítka musí nejméně týden zrát.

S některými systémy benátského štuku se prodává speciální základní nátěr, který má funkci penetrace. Natíráme jím třeba sádrokartonové podklady, na které není nutné dávat omítku. Nátěry lze ale použít jako podklad na jakékoliv povrchy určené pro benátský štuk.

Naneseme benátský štuk

Podle návodu namícháme benátský štuk, zpravidla to znamená, že do něj vmícháme speciální barvu, která mu dodá požadovaný odstín, jinak by totiž hmota zůstala bílá.

Štuk nanášíme na stěnu hladítkem takzvaným natahováním stejně jako jakýkoliv jiný štuk, ovšem v tomto případě děláme tahy všemi směry. V podstatě postupujeme podobně jako při nanášení antické zeminy florentské a podobný by měl být i efekt: flekatá, ale hladká zeď.

Přebytečnou hmotu z hladítka odstraňujeme. Štuk necháme zaschnout, stačí do druhého dne. Pokud objevíme nerovnosti, přebrousíme je.

Povrch vyhladíme do konečné podoby

Naneseme finální vrstvu (opět stejným způsobem jako předešlou a opět ji stejným způsobem uhladíme), ale tentokrát ji vyleštíme, a to nerezovým hladítkem v době, kdy ještě není suchá. Hladíme pěkně tah po tahu tak, aby se výsledek opravdu podobal mramoru.

V místnostech s vyšší vlhkostí nebo na venkovní stěny naneseme speciální vosky nebo lešticí pasty.

Poslední vrstvu lze nanášet různými špachtlemi, tím docílíme rozdílných otisků barvy, někde bude sytější, jinde méně sytá, dokonce lze nanášet několik odstínů barev a ty pak hladítky roztírat přes sebe, finální práce chce zkrátka trochu fantazie.

Postupujeme po plochách metr až dva metry čtvereční, snadno je napojujeme a dokud není vrchní vrstva úplně suchá, můžeme ji stále upravovat.

Jednodušší nanášení benátského štuku

 • Maskovací páskou vymezíme hranice, ve kterých budeme štuk nanášet.

 • Páskou přikryjeme části, které nelze odstranit a které bychom mohli potřísnit.
 • Štuk je bílý, proto jej musíme natónovat do požadovaného odstínu.
 • V rozích a záhybech si vypomůžeme malým molitanovým válečkem.

 • Velkým válečkem naneseme štuk po celé ploše.
 • Hladítkem stahujeme hmotu všemi směry, abychom vytvořili mramorový efekt.

Smyslem je povrch vyhladit tak, aby byl hladký jako mramor, ale také, aby tak vypadal na pohled. Štuk sice válečkem nanášíme rovnoměrně, ale nesnažíme se, aby všude byla stejná sytost, naopak nestálá sytost odstínu je předpokladem pro dobrý konečný efekt. I před tímto zjednodušeným nanášením musíme podklad připravit, to znamená opatřit dokonale rovnou a hladkou štukovou omítkou nanesenou na penetrovaný základ. Přebytečnou hmotu z hladítka odstraňujeme.

Marocký štuk

Takzvaný marocký štuk, který se prodává i pod názvem tadelakt, je ve srovnání s benátským štukem sofistikovanější směs, které ještě lépe odolává vodě. Však jej také v antice používali v lázních a při stavbách vodních nádrží, dnes se hodí třeba do sprchových koutů nebo na stěny místností s bazény. Nanášíme jej podobným způsobem jako benátský štuk, jen ho v konečné fázi vyhlazujeme kamenem.

Foto archiv firem a Shutterstock

Mohlo by vás zajímat

 • Malířem snadno a rychle: čím štukovat, tmelit, malovat

 • Malujete doma sami?

 • Domov a bydlení

  Jak vymalovat byt, které barvy a odstíny volit

 • Domov a bydlení

  Štuky, stěrky a jiné malířské tipy pro opravy stěn a…

  Více z rubriky: Domov a bydlení

 • Domov a bydlení

  Vonné silice, éterické oleje: Cenný dar přírody vám…

 • Domov a bydlení

  Jaký je ideální sprchový kout? Vybrat ho je celkem věda

 • Domov a bydlení

  Velikonoce 2018: volné dny, recepty, tradice i dekorace

  Táhnutím přejdete na další článěk

  Vonné silice, éterické oleje: Cenný dar přírody vám zpříjemní život

  Používáme soubory cookies pro poskytování kvalitních služeb. Úpravy můžete provést v nastavení prohlížeče.

  0.0.100 Nhandu chromatus 3-6svl.-40Kc (20ks-600Kc.100ks-2000) 0.0.70 Hysterocrates hercules-50Kc (5ks/200Kc) 0.0.80 Heteroscodra maculata-40Kc 1.0.

  ŽE 6.1.2018 STŮL 83 balíček pavouků za 1000Kc Balíček: 1xH.pulchripes 1xH.incei 1xH.incei gold 2xPt.sazimai 2xPt.murinus za 1000Kč počet omezený.

  Adultní samci .Sahydroaraneus raja 1500,-,Psednocnemis brachyramosa 700,-,Lasiodora parahybana 250,-. Seznam mládat zašlu na mail.

  Samice (female) Brachypelma vagans 0,2 3 cm tělo 300,-/ks Cyriocosmus elegans 0,1 6 sv. 400,-/ks Davus pentaloris (fasciatus) 0,2 2,5 cm tělo.

  Samice Brachypelma albopilosa 5cm 400,- Brachypelma aurata 5cm 1000,- Heteroscodra maculata 3,5cm 4ks 300,-ks Poecilotheria ornata 4cm .

  Aphonopelma sp. Chapala (Mexico) 2-3.svl. 150,- Bumba cabocla 4-5.svl. 500,- Cyriopagopus sp. hatihati 3-4.svl. 150,- Davus pentaloris (F1, Mexico) 1.

  Dobrý den,na tuto burzu povezu tyto: Adult 0,1: Yamia sp.Namtok Phlio 250kc Holothele incei 400kc Holothele incei "gold" 500kc Idiothele mira.

  sháním adult samce: Hapalopus sp. Columbian big Haplopelma albostriatum Chaiyaphum Haplopelma lividum Poecilotheria regalis Poecilotheria subfusca.

  C.crawshayi samice dohoda M.balfouri 3 cm v těle 600 L.parahybana 4 cm v těle 400 Pouze osobní předání Brno a okolí

  Na brnenskou burzu muzu vzit tyto sklipkany: 3x H.pulchripes 2,5-3cm v tele 2x E.olivacea 4-5 svlek 1x P. sp. Machala 4-4,5cm v tele 1,0 adult H.hercules 1x.

  Nabízím sklípkany Chilobrachys Sp Kaeng Karchan cca 3-4 svlek, Chilobrachys fimbriatus, Lasiodora parahybana 4-6 sv, Cyriopagus sp Hati hati, Brachypelma.

  určené samice Hapalopus formosus, 8. svlek . 450 Kč Tapinauchenius cupreus, 10. svlek . 450 Kč určení samci – adult ! Brachypelma sabulosum.

  Prodám:0.0.40 Hysterocrates hercules-60Kč/ks 0.0.90 Nhandu chromatus 4-6svl.-40Kč/ks 0.2 Lasiodora parahybana-11svl.-200kč/ks 2.0.

  Adult 1,0 Brachypelma Albopilosa 250.- (12/17) Chilobrachys Fimbriatus 250.- ( 9/17) Chilobrachys sp. Kaeng Krachan 250.-(2ks.400.-) (9-11/17) Lampropelma.

  Studijní materiály, maturitní otázky

  Největší databáze studijních materiálů pro střední a vysoké školy.

  P a n o n s k á p á n e v

  – SZ Ptujské jezero

  – měkký luh: na břehu toku, naplaveniny, topoly, břízy, olše

  – tvrdý luh: jilmy, duby

  – byliny – sezónní dynamika

  – jaro – bledule jarní, blatouch bahenní, …

  – léto – velké druhy – kopřiva, pýr, ostružník.

  – stromy – topol bílý, habrovec, vrby, akát bílý

  • chmel otáčivý – ze samičích květů se vyrábí pivo

  • ambrózie ambróziolistá – č. hvězdicovité

  • rudohlávek jehlancovitý –orchidej

  • ptačí zob obecný

  • mydlice lékařská – dříve se z ní vyrábělo domácí mýdlo

  • vrba bílá – pruty na výrobu košíků

  • pupalka dvouletá – protáhlé štíhlé plody, kvete odpoledne a večer , č. pupalkovité

  • netykavka žlaznatá – červené květy, podél toku řek

   bažant obecný – hlasový projev

   nesytka sršňová – mimikry (sršeň)

  Cíl terénního cvičení byl splněn – seznámili jsme se s geologií, botanikou a výskytem bezobratlých a obratlovců ve Slovinsku. Velmi mě zaujala zdejší příroda ( hory, vodopády, řeky, lesy…). Okouzlila mne natolik, že se sem rád vrátím a projedu si celé Slovinsko ještě jednou. I počasí stálo na naší straně a proto jsme si cvičení všichni bez potíží užili. Celkově hodnotím terénní cvičení za velmi vydařené, když devět dní se zdálo dlouhé.

  lokalita: JEZERA VE FIESI

  – hloubka až 6,5 m

  – 1989 vyhlášeno přírodní památkou

  – v seznamu dědictví Slovinska

  lokalita: POBŘEŽÍ JADERSKÉHO MOŘE

  – vrstevnatý vzhled – klify – flyšové (střídání pískovce a slínovce)Chorvatsko vápence

  – flyš vznikl suchozemskou sedimentací

  – činností řek ostrohranné kameny X kameny na pláži zaoblené (příliv a odliv)

  Lokalita: AKVÁRIUM PIRAN

  Aiptasia mutabilis sasanka měnivá

  Anemonia sulcata sasanka hnědá

  Arca noae návka Noemova

  Astraea rugosa donka dalmátská

  Cassidaria echinophora šišan uzlinatý

  Cerianthus membranaceus červnatec sasankový

  Cladocora caespitosa útesovník protáhlý

  Cucumaria planci sumýš Plankův

  Dromia vulgaris krab hřbetonohý

  Echinaster sepositus hvězdice vzácná

  Echinus melo ježovka zaoblená

  Eriphia spinifrons krab žlutý

  Galathea strigosa polokrab ostnitý

  Geodia cydonium houba

  Haliotis lamellosa ušeň mořská

  Holothuria tubulosa sumýš obecný

  Homaruegammarus humr evropský

  Chlamys flexuosa hřebenatka

  Litophaga litophaga datlovka vrtavá

  Maja squinado krab pavoučí

  Marthasterias glacialis hvězdice lední

  Mitra zona čepicovka pruhovaná

  Ophioderma longicauda hadice dlouhoramenná

  Ophiothrix fragilis hadice křehká

  Ostreva edulis ústřice jedlá

  Ozaena moschata chobotnice pižmová

  Paguristes oculatus poustevníček

  Palinurus vulgaris langusta obecná

  Pecten jacobaeus hřebenatka jakubská

  Ragactis pulchra sasanka

  Sepia officinalis sépie obecná

  Squilla mantis strašek kudlankový

  Suberites domuncula houba domečková

  Tethya aurantiaca houba pomerančová

  Velus verrucosa zaděnka jedlá

  Anguilla anguilla úhoř říční

  Blennius ocellaris slizoun okatý

  Cantharus cantharus kantara

  Conger conger úhoř(ovec) mořský

  Coris julis kněžík duhový

  Crenilabrus ocellatus pyskoun

  Dicentrarchus (Morone) labrax morčák chutný

  Diplodus (Puntazzo) puntazzo mořan okounovitý (kanic ostrohl.)

  Diplodus anullaris mořan světloploutvý

  Diplodus sargus mořan přínopruhý

  Diplodus vulgaris mořan obecný

  Gobius paganellus hlaváč pestrý

  Halocynthia papillosa sumka červená

  Hippocampus hippocampus koníček obecný

  Chromis chromis tmavec (sapín) hnědý

  Labrus merula pyskoun tmavý

  Mugil cephalus cípal hlavatý

  Mullus barbatus parmice nachová

  Muraena helena muréna obecná

  Oblada melanura oblada obecná

  Pagellus erythrinus ružich červený

  Phallusia mammilata sumka hrbolatá

  Pleuronectes (Platichthys) flesus platýs malý

  Raja miraletus rejnok čtyřoký

  Sarda salpa okáč (očnatec) obecný

  Sciaena (Johnius) umbra smuha tmavá

  Sciaena cirrhosa smuha bradavičnatá

  Scorpaena porcus ropušnice

  Scyliorhinus canicula máčka skvrnitá

  Serranus hepatus kanic hnědý (hnědopruhý)

  Serranus scriba kanic písmenkový

  Sparus aurata pražman zlatý

  Squalus acanthias ostroun obecný

  Syngnathus acus jehla hranatá

  Torpedo marmorata parejnok elektrický

  Trachinus draco ostnatec velký

  Tursiops truncatus delfín skákavý

  Uranoscopus scaber nebehled obecný

  Z á p a d n í K a r a v a n k y

  • jasan zimnář – roste i u nás

  • chřest pichlavý – asparágus

  • podražec křovištní – č. podražcovité

  • komule Davidova – č. komulovité, světle fialové nebo bílé květy

  • vavřín zdobný (bobkový list)

  • áron alpský – jednoděložná rostlina

  • řepa přímořská – dvouletá rostlina, předek našich kultivarů

   dlouhozobka svízelová – motýl denní

  JADERSKÉ MOŘE

  7. den 27.6.06 – J a d e r s k é m o ř e

  • vavřín zdobný (bobkový list)

  • drnavec židovský – kopřivovitá rostlina, malé zelené květy

  • Coronilla emerus (čičorka)

  POSTOJEHSKÁ JESKYNĚ

   vznikla ve vápenci (vytvořil před 70 milióny let) v křídě

   v terciénu se moře stáhlo a na pevnině se začaly krasové procesy

   v pliocénu (před 3 milióny let) – povrchové řeky vsakují do vápence a pod zemí odtékají do tehdejšího panonského moře (jeho zbytek dnes Černé moře)

   ponorné řeky vytvořily podzemní chodby ve třech výškách – nejstarší suché jsou nejvýše, nejmladší jsou vodní cesty (tvarované řekou Pivkou)

   nejmenší krápníky jsou trubičky a stalaktity ( vysejí ze stropu)

   největší jsou stalagmity a sintrové kopce (rostou z pevné půdy)

   na stěnách jsou sintrové závěsy

   barva krápníků závislá na různých příměsích (do červena je obarví krasová hlína bohatá na oxidy železa, černou a šedivou barvu způsobují oxidy manganu)

   21 km dostupných chodeb ve dvou patrech

   růst krápníků-1-10 mm za rok, některé 1 mm za 100 let

   největší dóm je Kongresna dvorana – koncerty, bazén s macarátem jeskynním

   turistická část dlouhá 5 km ( 3,5 km vláčkem+1,5 km pěšky)

   teplota v jeskyni 8-10 °C

   nejspodnější vrstva – flyš – základ řeka Pivka

   vrstevnaté štěrky, brekcie

   vrstvy sintrů – teplejší ledová doba

   vápencový štěrk – kosti jeskynního medvěda

   krápníky vznikly před 15 000 lety

   macarát jeskynní – slepý, dýchá zevními žábry, živí se mikroskopicky malými tvory,

  rozmnožuje se vajíčky, chráněn

   jeskynní mlži – podobní slávkám

  K l a s i c k ý k r a s

  – Cerknické jezero je obklopeno Javorníky, Slivnicí

  – geol. zlom- propustný vápenec, nepropustný dolomit

  – velké množství ryb – např. lín obecný, perlín ostrobřichý, kapr obecný, mník jednovousý, okoun říční

  – jezero je krasový div

  – žije 230 druhů ptáků

  – vysoušení jezera probíhá dvěma směry

  – na začátku 20. století snaha jezero vysušit

  – 1954 postaveny jezy – ryby mohou přečkávat období sucha

  lokalita: CERKNICKÉ JEZERO

  • skřípinec jezerní – roste ve vodě

   šidélko větší – tmavé tělo s modrým zadečkem

   šidélko rudoočko – červené oči, proužkované

   vážka černořitá – černý zadeček

  lokalita: KOPEC SLIVNICA (1114 m)

  • kýchavice bílá Lobelova

  • úročník bolhoj mnoholistý

  • hlavinka horská – orchidej

  ALPSKÝ PRŮSMYK VRŠIČ -1611 m

  POVODÍ ŘEKY SOČE

  – pramen Soče- krasový systém puklin

  J u l s k é A l p y

  – r.1550 byl otevřen nejstarší vchod do dolu Antonijev rov – horníci zpočátku kutali ve slabě zrudněné karbonské jílové břidlice (obsah rtuti byl 0,3 – 1,5%)

  – později narazili na cinabaritovou rudu v hloubce 42 metrů

  – v 16. století většina rudy se vyvážela a sloužila k amalgamaci zlatonosné rudy

  – v 17. století se vytěžilo nejvíce tun za rok – 250 tun rudy

  – horníci umírali velmi mladí (20 – 25 let) po třech letech strávených v dolech, ženy (převažovaly vdovy) se živily paličkováním krajek

  – vrtání nebezpečné pro zdraví- v rudě hodně křemene-zapíchnutí do stěn plic-nemoc silikóza

  – v 18. století byla vykopána Terezina šachta, poté ještě další dvě

  – na přelomu 18. a 19. století pracovalo v dole asi 1350 horníků a těžilo se asi 600 – 700 tun rtuti ročně

  – začátkem 19. století těžba upadla a nový rozkvět začal až na začátku 20. století

  (těžilo až 820 tun ročně)

  – celkovým množstvím vytěžené rudy patří idrijské rtuťové doly historicky na druhé místo ve světě (1. španělský Almaden) – za 500 let se vytěžilo 144 000 tun rudy

  – od poloviny 80. let 20. století klesá poptávka po rtuti a v roce 1987 jsou doly postupně uzavřeny

  – dnes probíhá asanace podzemí a doly jsou od 22.6.1995 muzeem těžby rtuti

  – 1.patro budovy se používalo pro horníky jako nemocnice, později ubytovna

  – v přízemí registrace, čtení písma (kaple sv. Trojice), a pak 1000 schodů do podzemí

   idrijský rudní revír je tvořen nahoře ležícími nepropustnými staršími horninami (karbonské jílové břidlice s čočkami pískovců, svrchně perskými dolomity, klastickými a pyroklastickými sedimenty)

   v podloží jsou mladší svrchně triasové vrstvy, křídové vápence a eocénní sedimenty

   charakteristickými odrůdami rtuťových rud s místními názvy a obsahem až 78% Hg – jeklanka, jetrenka, opekovka, korálová ruda a Karoli ruda

   délka zrudněné zóny je asi 1500 m, šířka 300 – 600 m, hloubka 450 m, je v ní asi 156 známých rudních těles

   délka chodeb v několika patrech je asi 120 km

  OSADA JELENDOL –louky

  • divizna černá – tmavé středy květů (tyčinky)

  • kohátka srostloplátečná – č. liliovité

  • šalvěj žláznatá – ostře vykrojené báze listů

  • hořec tolitový – fialové květy (KRNAP ve znaku)

  • udatna lesní – bílé květy

  • kamejka lékařská – bílé květy, léčivá, č. brutnákovité

  • lilek potměchuť – liána, fialové květy, roste na stinných místech

  • trojštět žlutavý – má osiny, světlejší květy

  • ocún jesenní – na podzim vykvete, po zimě teprve vyroste semeník

  • lilie cibulkonosná – oranžové květy, pacibulky (slouží k vegetat. množení)

  • pryšec sladký – květy v rovině, listy pravidelně uložené

  • vikev lesní – bílé květy, na pavéze modré žilky

  • kozí brada východní – zákrovní listy jsou zelené

  (jsou buď stejně dlouhé nebo kratší jak jazykové žluté květy), č. čekankovité)

  • volovec vrbolistý – štíhlé protáhlé listy, oranžově žluté květy

  • vítod chocholatý – růžové květy, na hoře má chocholku

  • len počistivý – bílé květy

  • bedrník větší – lichozpeřené listy, úkrojky protáhlé, č. miříkovité

  • kmín kořenný – úzké malé úkrojky na listech

  • třeslice prostřední – kulovité klásky

  • medyněk vlnatý – na dotek semišový

  • jílek vytrvalý – nízká trsnatá tráva

  • úročník bolhoj mnohodílný – žluté květy

  • jetel chlumní – chlupatý, bílé květy

  • kakost pyrenejský – drobné střední květy

   čolek horský – larva – ocas zploštělý z boku, keříčkovitá žábra

   plotička pestrá – č. ploštičkovité

   chroustek rodu Hoplia

   plochule znamenatá – mnohonožka

   kromě vápenců i pískovec  rozrušování, přenos a ukládání

   typy tvorby sedimentů – šedé až béžové pískovce, různobarevné slepence

  DOLINA VRATA POD TRIGLAVEM – severní stěna

  – Triglavský národní park – jediný ve Slovinsku

  • koulenka – příbuzná zvonkům, stonek bez listů, roste na skalkách

  • marulka alpská – č. hluchavkovité

  • ostřice tuhá – pichlavá, tvoří kompaktní polštáře

  • porostnice mnohotvárná – vytváří deštníky, kapradina

  • bukovinec osladičovitý – kapradina

  • sleziník zelený – roste na vápencích, žebro je zelené (prostřední)

  • lomikámen hadcolistý – listy v přízemní růžici, ale není přímo u země,

  bílé drobné květy;

  • hlístník hnízdák – orchidej, parazit, není chráněná

  • papratka horská – protáhlé spory

  • třezalka skvrnitá – čtyřhranná lodyha

  • hasivka orličí – kapradina

  • svízelka lysá – 4 listy v přeslenu, nemá chlupy, žluté květy

  • pryskyřník zvrhlý – nejjedovatější

   mravenec lesní – královna

  J u l s k é A l p y

   Hornosávské údolí – vrchovištní prameniště řeky Sávy = ZELENEC

  – přírodní rezervace: 219 km

  – údolí modelováno tektonicky – glaciálně- uložena především spodní moréna

  – podloží vápence (vápence rozmělněny zkorodovány-dno Zelence) na něm se

  ukládaly především rostlinné sedimenty- Vrchoviště

  • medovník meduňkolistý – kvete bíle (jiná forma), u nás kvete růžovo-bíle

   potápka malá – hlasový projev

  b) Obratlovci

   Stol 2200 m – hora v Západních Karavankách

   vápence- spodní perm (permokarbon)

   na dně moře Tethis ukládání zbytků organismů (mikroorganismů) – mocnost

   v paleogénu se zvedly Alpy vlivem nárazu Evropské a Africké desky

   vápence obsahují CaCO3, MgCO3, žilky s kalcity Fe2+

   Fe3+ akumulace ve vrchních vrstvách → vznik červené půdy = tera rosy

   velké suťové posypy –gravitační třídění

  lokalita: HORSKÉ LOUKY – bazické podloží

  • brambořík evropský – list ze spodu červený

  • jeřáb mišpulka – ze spodu bíle plstnaté listy

  • kýchavice bílá Lobelova – č. liliovité, špinavě zelené květy, původ alpský

  • lilie zlatohlávek – listy v přeslenu, květy růžové obrácené dolů, nemá pacibulky

  • devětsil zvrhlý – bílé plstnaté listy, suťová pole

  • dvojštítek měňavý – č. brukvovité

  • len počistivý – používal se jako projímadlo

  • kociánek dvoudomý – č. hvězdicovité

  • všivec lesní – poloparazit, č. krtičníkovité

  • dryádka osmiplátečná – bílé květy

  • vítod hořký – modré květy;

  • mák Kernerův – žluté květy

  • lnice alpská – fialové květy, prašníky oranžové, hmyzosnubná bylina

  • žluťucha orlíčkolistá – světlé růžové květy

  • jarmanka bavarika – list dělený, drobné okolíky

  • orchidej pětiprstá horská – fialové květy, úzké listy

  • upolín evropský – žluté květy

  lokalita: 1500 m.n.m.(výjezd lanovkou)

  • šafrán jarní (krokus)

  b) obratlovci (v celé lokalitě)

  c) bezobratlí (v celé lokalitě)

   kuloštítník beranní – mimikry (vosy)

   pestřenka trubcová – mimikry (včela)

   mrchožrout nosatý – živí se plži, žije pod kameny

   střevlíček kovový – pod kameny

   chřestovníček liliový – červeně zbarvený

   sekáč obecný – dlouhé nohy

  Z á p a d n í K a r a v a n k y

  – výroba bot BEKO

  lokalita: DOLŽANOVA SOUTĚSKA – světová paleontologická oblast

   u první pravotočivé zatáčky umístěn statigrafický sloup, podobný statigrafický

  vývoj jako v údolí Zelenici  vznikl v mladších prvohorách

  (karbon, perm – před 260 milióny let)  mělké šelfové moře

  (žily mohutné kolonie korálů – čtyřčetní i šestičetní, trilobiti, ramenonožci s CaCO3

  schránkami)  karbonátové sedimenty

   nejstarší období je svrchní karbon – vrstvy jílovitých břidlic a pískovce

   následuje perm (největší výskyt bezobratlých) – temně šedé jílové břidlice

  a pískovce, tmavé vrstevnaté vápence

  (Schwagerina Carniolika – jediné místo s fosíliemi – objevené v levotočivé zatáčce)

   střední a svrchní perm – vápence zpevněné červenými tmely, červené gremenské

  pískovce, slepence, temně šedé vrstevnaté dolomity, dolomitové brekcie

  (vznikly podmořským sesuvem, ostrohranné úlomky posunuty na krátkou

  vzdálenost a ostatní tmely zpevněny), někdy horniny musely podstoupit vliv

  horkého suchého podnebí – Fe2+ → Fe3+ (červená barva)

   poslední vrstva trias – vápence (stáří 250 miliónů let a méně než 232 miliónů let)

  SLOVINSKO 2006

  a seznámit se s geologií, botanikou a výskytem bezobratlých a obratlovců v této lokalitě.

  Poznali jsem zde jak druhy vyskytující se pouze v alpské oblasti, tak druhy vyskytující se

   pozorování a determinace rostlin, bezobratlých a obratlovců v terénu

  – na okraji Slovinska u hranice s Rakouskem

  • štědřenec alpský – lysé letorosty, jedovatý med, č. bobovité

  • kozlík trojný – list ze 3 částí

  • pcháč lepkavý –žluté květenství

  • vřesovec pleťový – kvete začátkem jara na bazických půdách

  • podbělice lesní – čeleď hvězdicovité

  • bika lesní – široké listy

  • sasanka trojená – trojčetné listy

 • Leave a Reply