Svědící šupinové houbové infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Pink zoster – neznámá povahu choroby

Pink zoster – non-maligní útvar na kůži, která se v dlouhodobém horizontu neohrožuje, ale přesto může být velmi nepříjemný. V průměru, nemoc pokračuje po dobu šesti týdnů, nebo, v těžších případech až dva měsíce. V nejhorším případě, že pacient může být nemocný s lupus se zvýšil na 6 měsíců, ale to se stává velmi zřídka.

Prvním příznakem onemocnění – vzhled na kůži, nejčastěji na zadní straně, "matka" plakety, velké a někdy i bolestivé skvrny růžové nebo červené. Poté, co jeden nebo dva týdny na kožní vyrážka objeví obrovská – skládá se z malých skvrn, ale je mnoho a jsou velmi nápadné. Nejintenzivnější růžová zoster Pásový opar – a to nejen infekční onemocnění Je ukázáno, na horní části těla, ale může mít vliv i na končetinu. Tváří v tvář vyrážky růžové lišejníku objeví vzácný.

Se vší pravděpodobností, v případě růžového lišejníku, nejsou na vině žádné genetické vlastnosti. To může nastat v téměř každý; U žen dochází k onemocnění, o něco častěji než muži. Nejpravděpodobnější k rozvoji onemocnění u dětí, ale to se může projevit v jakémkoliv věku. 70% případů růžové lišejník – ti, kteří v nedávné době infekce horních cest dýchacích.

Pityriasis Rosea není způsobeno virem nebo bakteriální infekce, stejně jako houby, ačkoli to má podobnost s příznaky houbové infekce příznaky. Přísně vzato, růžová šindele není nakažlivá, ale to se stává, že je téměř současně nemocní lidé žijí ve stejném domě. Ohrožena jsou ti, kteří používají stejný koupelny jako pacient. Víme o masových onemocnění růžové lišejníky v sportovní týmy, studentských kolejích, vojenských kasáren, ale příčina těchto ohnisek není jasné.

Ve skutečnosti, prostě není jasné, a příčina růžové lišejníku. Nejčastěji jsou nemocní v jaře a na podzim, ale není jasné, zda je to nějakým způsobem souvisí s rostlinami, které kvetou v této době, počasí nebo něco jiného.

Pink zoster způsobuje, že trpí velmi vážné potíže. Vyrážka může být bolestivé a někdy svědí a poškrábaný. Tyto příznaky jsou obvykle horší, když je průtok krve zrychlený, například, ve sportu, těžká stress Jak porazit stres? Vytvořit oázu nebo vystavení vysokým teplotám. Nicméně, některé oblasti kůže dochází k zánětu a skořápky.

Obvykle růžový lišejník nezanechává žádné stopy; Někteří pacienti kůže, která má vyrážku, nějaký čas po využití jsou světlejší nebo tmavší než pleť kolem, nicméně, a to trvá několik týdnů. Hyperpigmentace po růžovém lišejníku je obvykle u lidí se světlou pletí, hypopigmentace – na smuglokozhih.

První stížnost pacientů s růžovým lišejníku je vzhled vyrážky na kůži.

Pokud ano, je nutné poradit se s odbornou dermatologa, aby bylo možné zjistit příčinu kožních změn. Vyrážky jsou příznakem mnoha nemocí, takže diferenciální diagnóza mezi těmito státy, musí mít kvalifikaci.

Vysrážení faktor při vývoji onemocnění se často stává virová infekce, nachlazení. To vede k závěru, o infekční povahy nemoci. Existují důkazy, že příčinou vývoje může být alergickou složkou. To způsobuje alergické kožní léze. Nejčastěji označený sezónnosti onemocnění, růžový opar se vyskytuje hlavně v zimním období (podzim, jaro).

Skvrny a svědění – jak je to nebezpečné?

Pacienti prvky se objeví na kůži ve středu nebo ve výšce klinického obrazu onemocnění. Jsou umístěny převážně symetrické v zádech, trupu, hrudníku, proximální končetin. Na krku, obličeje a jiných částí těla vyrážky jsou vzácnější. Typicky umístění skvrny na těle v určitém pořadí, které lze nazvat "rybí kosti". Někteří popisují, že existují podobnosti s vyrážky medailonu. Pokožka je žlutavě narůžovělé skvrny kulaté nebo oválný tvar, tyčící se nad povrch kůže. Barva bodů se může pohybovat mezi různými odstíny růžové až červené.

Tam je korelace barevných záplat na typu pleti – lidé s lehkou kůží míst bude více růžové barvy, s tmavší barvou pleti budou hnědé. Hrana zvýšil o několik míst, Vlastenecké a má intenzivnější zabarvení. Centrální část je charakteristická jemné skládání, klesá ve srovnání s okrajem a oloupat. V některých případech může být centrem pigmentované. Peeling je nejvíce jasně patrné, na pomezí centrální a okrajové části, které budou jako typický límcem. Maximální velikost formací dosáhne tři centimetry, přičemž je zde tendence k vyrážka periferní růstu nebo šíření.

Svědění není konstantní, a závažnost symptomů, nejčastěji je to trochu na intenzitě symptomů . Pouze 25% pacientů dochází k intenzivní svědění . Nejčastěji se objeví svědí s prvním náplast nebo plaku, později slábne a stává se nevyjádřeným . Typické erupce neobjevují okamžitě najednou, jsou periodické, trhavé Flash . V týdnech před objevením se společné kožní vyrážky dojde k "mateřskou plaketa" . V průměru, může trvat 20 dní od nástupu plaků a následný vývoj vyrážky . To je reprezentován jako jediný prvek, která je velká ve srovnání s ostatními . Deska má oválný tvar, střední část má jemnou skládání a loupané, papyrus papír, který se podobá popis . Hrana skvrny zastoupené na okraji úzkého okraje květenství . Vzhled kožních lézí v různých časových intervalech vytvoří určitý polymorfismus .

Resolution nebo zvrátit vývoj prvků začíná od středu na místě, takže střední část se stává pigmentované a ztratil živé zbarvení. Postupně tyto skvrny oloupejte, pak ztrácí intenzitu barev okrajových míst. Po peeling kožní vyrážka se stane prstencové charakter. Popsaný povahu lézí považovány za typické formy růžové lišejníků, ale může se objevit vzácná forma:

Jejich rozdíl je založen především na povaze kůže prvků, které umožňuje libovolně alokují klinické druhů onemocnění. Velmi často se stává, když růžové vyrážka šindele v raných fázích překroucených jako houbové infekce kůže začít zpracovávat tyto různé prvky antimykotik. Tato terapie nemá žádný lékařský účinek, a je zcela neopodstatněné, jako houbové flora není příčinným faktorem onemocnění. Z jakéhokoli samoléčení až v době diagnózy je třeba se vyhnout.

Příznaky růžového lišejníků jsou nevýznamné ve svých projevech. Nejtypičtějším příznakem je kožní projevy, ale mohou být spojeny nespecifické symptomy jsou bolest hlavy, výtok z nosu, kašel a mírné zvýšení tělesné teploty.

Tyto příznaky se vyskytují v časných stádiích onemocnění a mohou být projevy nachlazení, po kterém rozvoje zoster. Často, tyto příznaky mohou být zaměněny za příznaky infekce dýchacích cest. V takovém případě byste měli dávat pozor na možnost "mateřských plaků" v časném vývoji zoster. Přítomnost těchto plaků je potvrzením onemocnění kůže.

Snad nejzávažnější důsledky růžové lišejníků – je svědění, bolest a psychické nepohody zkušený člověk, který se objevil na kůži tak silnou erupci. Ale aspoň je to předzvěst onemocnění není rakovina nebo jiné závažné onemocnění. Kromě toho, růžová lišejníku je velmi vzácné, a oni onemocní jednou za život.

Kdy růžové šindele nevyžadují léčbu. Vzhledem k tomu, její příčiny nejsou zcela objasněny, to nemůže být vyléčen, to jde pryč po několika týdnech. K urychlení tohoto procesu není možné.

Užívání drog mohou zmírnit některé příznaky. V případě, že vyrážka je těžké bolesti, vzít analgetika; svědící pomoc antihistaminika. V případě, že pacient je česání vyrážka na kůži, může zůstat jizvy; Chcete-li tomu zabránit, použijte tečku antibiotika.

A vzácné případy, v případě, že zánět a vyrážka růžové lišejníků přetrvávají, předepsat protizánětlivé léky.

Diskoloratsiya kůže, která zůstane po růžovém lišejníku není velmi nápadné, ale pokud to vadí pacientovi dohodě s tím je možné použít ultrafialové světlo léčbu. Tento postup je poměrně drahé, ale to se vyplatí, pokud je člověk velmi znepokojeni jejich vzhled. Ve většině případů se však, růžová zoster by měla být jednoduše "čekat".

Jak víte, že mám růžové šindele?

Pink dermatolog může diagnostikovat kožního onemocnění. Její příznaky jsou velmi podobné příznaky jiných chorob, jako je například herpes zoster a herpes zoster Šindele a plané neštovice – ze stejného patogenu , Exantém v růžové zoster, někdy také se alergické reakce na jistých léčiv, jako jsou antibiotika, léky proti bolesti a protizánětlivé látky.

Pink zoster může být diagnostikována biopsií, nicméně, protože toto onemocnění není nebezpečný, protože není nutné provádět tak složitý postup.

Pokud jde o přenositelnost růžový lišejník žádný jednotný názor. Víme, že to není vždy přenášeny přímým kontaktem s pacientem. Někteří lékaři se domnívají, že nemoc je způsobena bakteriemi nebo viru; Bylo zjištěno, že se houba nebo alergie, nejsou přesně způsobilo.

První známkou růžové lišejníků – velký narůžovělá skvrny na kůži, je velmi podobná trichofytózy Pásový opar – Jak se zůstat bez chlupů Což je houbová infekční onemocnění. Podobně, aby se zjistilo, co přesně je nemocný pacient, jen lékař může.

Suchá a svědivá pokožka hlavy – jak si s ní poradit? 4.88 / 5 ( 74 )

Jak si poradit se suchou a svědivou pokožkou hlavy?

Proč je moje pokožka na hlavě suchá a svědí?

Pokožka na hlavě obsahuje mazové žlázy, které produkují kožní maz, aby udržely pokožku jemně mastnou. Když je produkce tohoto mazu z jakéhokoliv důvodu snížena, pokožka hlavy je příliš suchá a dost svědí.

Tato situace může nastat z mnoha důvodů. Některé běžné příčiny jsou například:

 • ekzém, nebo jiné onemocnění na pokožce hlavy,
 • nějaké nedostatky ve stravě a jídelníčku
 • nějaká infekce pokožky hlavy,
 • vystavení pokožky chladu a suchu,
 • velmi časté umývání vlasů a pokožky hlavy nevhodným šamponem,
 • používání nějakých přípravků na péči o vlasy, které obsahují alkohol nebo nějaké chemikálie,

Suchá pokožka hlavy může být nepříjemně svědivá, červená a podrážděná. V některých případech může také způsobit, že vypadávají vlasy. Absence adekvátní vlhkosti může také oslabit vlasové folikuly a dokonce zvýšit padání vlasů. To je prostě něco, co nechcete. Takže je důležité vyřešit tento problém. Ale jak na to?

Naštěstí existuje mnoho jednoduchých a efektivních prostředků k obnově vlhkosti na pokožce hlavy. Podívejte se na ně v našem přehledu.

1. Teplá masáž olejem

Příjemně teplá olejová masáž je asi nejlepší a nejúčinnější způsob, jak obnovit ztracenou vlhkost a jak léčit suchou pokožku hlavy. Masáž vhodným olejem povzbuzuje přirozenou produkci mazu, zlepšuje krevní oběh vlasových folikulů a pokožky hlavy + zajišťuje základní výživu pro pokožku na hlavě. Tato masáž také pomáhá snížit nepříjemné svědění. Při masáži používejte kokosový olej nebo olivový olej, tak dosáhnete nejlepších výsledků.

 1. Zahřejte 2 až 3 polévkové lžíce kokosového nebo olivového oleje.
 2. Použijte příjemně teplý olej na masáž celé pokožky hlavy.
 3. Omotejte si vlasy do ručníku a nechte působit 1 až 2 hodiny.
 4. Olej pak opláchněte z vlasů a potom umyjte šamponem jako obvykle.
 5. Dělejte si masáž s olejem tak jednou nebo dvakrát týdně.

2. Aloe Vera

Aloe vera je další velmi účinný domácí prostředek pro suchou pokožku hlavy. Vzhledem k tomu, že aloe vera je skvělý hydratační přípravek na pokožku, můžete ji použít i pro léčbu svědivé pokožky hlavy. Ve skutečnosti je aloe vera obzvláště přínosná pro suchou pokožku hlavy způsobenou psoriázou.

 1. Extrahujte čistý aloe vera gel z listu aloe vera.
 2. Aplikujte gel na pokožku hlavy.
 3. Nechte jej působit 15 až 20 minut.
 4. Umyjte si pak vlasy jako obvykle.
 5. Opakujte tuto metodu tak 1 nebo 2 krát týdně.

Med je také dobrým prostředkem na suchou a svědící pokožku hlavy. Antimikrobiální vlastnosti medu mohou pomoci odstranit všechny škodlivé mikroby přítomné na pokožce hlavy a snížit tak riziko případné infekce.

 • Zřeďte kvalitní med s trochou teplé vody v poměru 4:1. Masírujte tento roztok do vlasové pokožky po dobu 2 až 3 minut. Pak zakryjte hlavu teplým ručníkem a nechte působit 2 hodiny. Pak si umyjte vlasy jako obvykle. Tuto metodu použijte dvakrát týdně.
 • Alternativně smíchejte 1/2 šálku teplého olivového oleje a 2 čajové lžičky medu. Aplikujte směs na pokožku hlavy a jemně masírujte. Nechte působit asi 10 minut a pak vlasy umyjte šamponem jako obvykle. Tuto metodu použijte 2 nebo 3 krát týdně.

4. Kvalitní jogurt

Jogurt také funguje jako skvělý prostředek na suchou pokožku hlavy. Má antibakteriální a antifungální vlastnosti, které vám pomohou udržet pokožku hlavy čistou a bez infekcí. Použijte čistý a kvalitní jogurt, abyste se zbavili infekcí a suché pokožky hlavy. Také dělá vaše vlasy měkké, hladké a lesklé. A to se taky počítá. Jak ho použít?

 • Naneste na pokožku hlavy kvalitní, bílý jogurt a důkladně masírujte 5 až 10 minut. Nechte působit 30 až 45 minut a vypláchněte ho vlažnou vodou. Použijte několikrát týdně.
 • Případně smícháme 1/2 šálku jogurtu a 3 polévkové lžíce mletého semena z pískavice. Aplikujte tuto směs na pokožku hlavy a vlasy. Počkejte 1 hodinu a poté si hlavu umyjte jemným šamponem. Tento postup opakujte jednou týdně.

5. Jablečný ocet

Jablečný ocet je výbornou léčbou pro suchou nebo svědící pokožku hlavy, zvláště pokud je problém způsoben psoriázou, ekzémem nebo lupy. Pomáhá vyčistit pokožku hlavy a vlasy, eliminuje nahromaděné zbytky lupů a obnovuje pH vlasů. Mnoho lidí má s jablečným olejem v souvislosti se svědivou pokožkou hlavy výborné skutečnosti.

 1. Smíchejte 1/4 šálku syrového, nefiltrovaného jablečného octa s 3 šálky vody.
 2. Nastříkejte tento roztok na pokožku hlavy.
 3. Zakryjte hlavu koupací čepicí.
 4. Nechejte směs působit po dobu 20 až 30 minut.
 5. Pak si šampónem umyjte vlasy jako obvykle.
 6. Tento postup opakujte jednou nebo dvakrát týdně.

6. Majonéza

To koukáte, že? Majonéza je plná olejů a tuků, které regenerují pokožku hlavy a i vlasy. To pomáhá snížit suchost hlavy. Ocet v majonéze také pomáhá vypořádat se s jakoukoliv bakteriální nebo houbovou infekcí, což je jeden z hlavních důvodů, které stojí za suchou pokožku hlavy.

 1. Na pokožku hlavy jednoduše naneste velké množství kvalitní majonézy.
 2. Zakryjte hlavu koupací čepicí.
 3. Majonézu nechte působit po dobu 15 až 20 minut.
 4. Opláchněte pak vlasy teplou vodou, pak pečlivě umyjte šamponem jako obvykle.
 5. Tento postup opakujte jednou týdně.

Banány jsou velmi výživné a hydratační – ideální na suchou pokožku hlavy. Mohou účinně snížit výskyt lupů, záněty a suchost pokožky hlavy.

 • Rozmačkejte 2 zralé banány a aplikujte tuto kašičku na pokožku hlavy. Nechte působit po dobu nejméně 30 minut a pak opláchněte studenou vodou. Tuto metodu léčby opakujte jednou týdně.
 • Případně smíchejte 1 zralý banán, 2 lžíce medu a 1 lžíci mandlového oleje. Aplikujte tuto vlasovou masku důkladně na pokožku hlavy a i na vlasy. Nechejte pěkně působit po dobu 20 až 30 minut, poté dobře opláchněte teplou vodou. Tuto metodu používejte pravidelně jednou týdně.

Dalším bezva plodem, kterým může pomoci bojovat proti suché a svědící pokožce hlavy je avokádo. Aplikujte avokádovou dužinu jednou nebo dvakrát týdně na suchou pokožku hlavy. A proč zrovna avokádo? Avokádo je bohaté na minerály, vitamíny a přírodní oleje, které pomáhají bojovat proti suchu na pokožce.

 • Rozmačkejte dužinu avokáda a rozetřete ji na pokožku hlavy. Nechejte ji působit po dobu 25 až 30 minut a poté umyjte hlavu vodou. Proveďte to takto alespoň jednou týdně. A pravidelně.
 • Případně smíchejte zralé avokádo a s 1 čajovou lžičkou oleje z pšeničných klíčků a 1 čajovou lžičkou jojobového oleje, abyste vytvořili hladkou pastu. Aplikujte tuto směs na čerstvě umyté vlasy a pokožku hlavy. Pokryjte pokožku hlavy a vlasy koupací čepicí – nechte působit po dobu 30 minut, pak si umyjte vlasy vlažnou vodou. Takto to dělejte jednou nebo dvakrát týdně.

9. Ovesné vločky

Ovesné vločky je skvělým léčitelem pro suchou pokožku hlavy, stejně jako na matné a nezdravé vlasy. Vitamin E ve vločkách pomáhá udržovat pokožku hlavy a vlasů dobře hydratovanou a zabraňuje suchu, odlupování pokožky a svědění. Aplikujte pastu z ovesné mouky na suchou pokožku hlavy.

 1. Smíchejte 1 polévkovou lžíci ovesného prášku (ovesné mouky) v 1/2 šálku vody.
 2. Naneste směs jemně na pokožku hlavy.
 3. Nechte pěkně působit po dobu 20 až 30 minut.
 4. Opláchněte pak studenou vodou.
 5. Opakujte jednou nebo dvakrát týdně.

Ano, opravdu pivo. Pokud máte doma láhev piva, je na čase, abyste ji použili na suchou pokožku hlavy. Pivo je skvělý přírodní kondicionér a příznivě působí na suchou pokožku hlavy a vlasy. Má také překvapující účinky na zdraví pokožky hlavy a vlasy. Za vše může vysoký obsah vitamínu B a kvasnic.

 • Smíchejte 2 šálky piva a 2 lžíce jablečného octa. Aplikujte tuto směs na vlasy po umytí hlavy. Počkejte 5-10 minut a poté opláchněte studenou vodou. Opakujte jednou nebo dvakrát týdně.
 • Alternativně můžete míchat několik kapek jojobového oleje v 1 šálku tmavého piva. Aplikujte směs na vlasy a nechte působit tak 15 minut. Opláchněte vodou a následně umyjte šamponem.

11. Šampón s čajovníkovým olejem

Čajovníkový olej (neboli tea tree oil) má silné protiplísňové vlastnosti. Pokud je vaše svědivá pokožka hlavy způsobena nějakou plísní, toto jistě pomůže.

Co budete potřebovat?

Přidejte několik kapek oleje z čajovníku do jemného šamponu a dobře protřepejte láhev. Použijte tuto směs jako obyčejně pro opláchnutí vlasů. Používejte dvakrát týdně.

12. Citronová šťáva

Citronová šťáva má stahující vlastnosti a reguluje pH pokožky hlavy. Také vás zbaví jakékoli houbové infekce související s lupy.

Vezměte si půl citronu. Opatrně naneste citronovou šťávu na kůži na pokožce hlavy. Nechte pak působit asi pět minut. Pak opláchněte a upravte vlasy jako obvykle. Dělejte to takto až dvakrát týdně. Pokud na vás šťáva bude moc silná, zřeďte ji čistou vodou. Dále takto stejně můžete použít cibulovou šťávu s medem nebo i jablečnou šťávu.

13. Listerine

Zdá se vám to divné? Listerine je silné antiseptické a antimikrobiální činidlo. Všechny škodlivé mikroby způsobující suchou a šupinovitou pokožku budou zabity. Pomůže také snížit pocit svědění na pokožce hlavy.

Připravte si 1/2 šálku Listerine a 1/2 šálku vody. Umyjte si vlasy a osušte ručníkem. Nyní aplikujte na pokožku hlavy ředěný roztok Listerinu (s vodou). Masírujete pokožku hlavy a nechte působit asi 5 minut. Pak opláchněte vlasy důkladně čistou vodou. Opakujte to jednou za týden.

14. Jedlá soda

Kromě antiseptického a antibakteriálního činidla je jedlá soda základní složkou, která obnovuje pH rovnováhu pokožky hlavy. Je to také dobrý exfoliant. Takže nejen způsobí zdravou produkci přírodního mazu na pokožce hlavy, ale také zlepší růst vlasů.

 1. Vezměte si 3-4 lžíce jedlé sody a růžovou vodu.
 2. Vytvořte pastu ze sody a růžové vody.
 3. Aplikujte na pokožku hlavy a jemně masírujte 2-3 minuty.
 4. Opláchněte studenou vodou.
 5. Udělejte to takto 2x týdně.

Další tipy, jak na svědivou a suchou pokožku hlavy

 • Před opláchnutím vlasů a pokožky nějakou směsí ze seznamu si pečlivě vykartáčujte vlasy měkkým čistým hřebenem, abyste odstranili jakýkoli výskyt mazu, vlasových produktů a kožních buněk.
 • Dodržujte pitný režim, pijte dostatečné množství vody, aby se zabránilo vysušené kůži i suché pokožce hlavy zevnitř. To je hodně důležité.
 • Jezte potraviny bohaté na esenciální mastné kyseliny, jako jsou lněná semínka, vlašské ořechy a lososa.
 • Snižte příjem kávy a alkoholu, to pomůže zmírnit vaši suchou pokožku hlavy.
 • Používejte šátek, který chrání vlasy před sluncem a jinými drsnými povětrnostními podmínkami. Nepoužívejte k umytí vlasů horkou vodu, protože ta pomáhá dalšímu vysychání. Používejte vždy vlažnou nebo studenou vodu.
 • Nepoužívejte šampóny na bázi alkoholu, které také přispívají k vysychání vlasů a pokožky hlavy.
 • Nepoužívejte vlasové výrobky, které obsahují různé chemikálie, které mohou dráždit pokožku hlavy a způsobit alergickou reakci, zarudnutí a svědění.

A co vy? Jak se svědivou pokožkou hlavy bojujete vy? Budeme rádi za vaše rady v komentářích.

Svědící šupinové houbové infekce

Nemáte žádné nové zprávy

Partneři Prostřeno.cz – Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) a Bety.cz (www.bety.cz)

Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Prostřeno.cz posílejte na redakce@prostreno.cz.

Copyright © 2009-2016 Prostřeno.cz – všechna práva vyhrazena.

Získávejte nejnovější články e-mailem

Na Váš e-mail již brzy přijde přehled aktuálních článků.

Zvolte si, jak často chcete přehled dostávat:

nechám to na vás

Na Váš e-mail již brzy přijde přehled aktuálních článků.

Tymiánový olej – na co je super a jak si ho vyrobit doma? 4.92 / 5 ( 26 )

Jaké zdravotní účinky má tymiánový olej?

Představujeme tymiánový olej

Tymiánový olej tedy pochází z vytrvalé byliny známé jako Thymus vulgaris. Díky obsahu rostlinných éterickým olejů má řadu zdravotních přínosů. Ve skutečnosti jsou tyto výhody uznávány a využívány už po celé tisíce let, zejména v oblasti Středomoří. Tymiánový olej je antiseptický, antibakteriální, antispasmodický, hypertenzní a má uklidňující vlastnosti.

Léčivé vlastnosti tymiánového oleje tedy pochází převážně z éterických olejů v tymiánu, které se extrahují parní destilací čerstvých květin a listů. Hlavními složkami esenciálního oleje jsou alfa-thujon, alfa-pinen, camphen, beta-pinen, para-cymen, alfa-terpinen, linalool, borneol, beta-karyofylén, thymol a carvacrol. Tento esenciální olej má pikantní a teplou vůni, která je silná a pronikavá.

Tymiánový esenciální olej obsahuje 20 až 54 procent thymolu, což dává tymiánovému oleji jeho antiseptické vlastnosti. Z tohoto důvodu se tymiánový olej běžně používá v ústních vodách a zubních pastách. Účinně zabíjí zárodky a infekce v ústech a chrání zuby před plakem. Thymol také zabíjí houby a je komerčně přidáván do dezinfekcí rukou a protiplísňových krémů.

Tymiánový olej je jeden z nejsilnějších antioxidantů. Je to jeden z nejlepších esenciálních olejů pro hormony, protože vyrovnává hormonální hladiny – pomáhá ženám s menstruačními a menopauzálními příznaky. Ochraňuje také tělo před nebezpečnými nemocemi a onemocněními, jako je mrtvice, artritida, houbové a bakteriální infekce a kožní onemocnění.

A kdy nám může tymiánový olej pomoci?

1. Léčí různé respirační stavy

Tymiánový olej léčí infekce na průduškách a v krku, které způsobují časté nachlazení nebo kašel. Obecně je nachlazení způsobeno více než 200 různými viry, které mohou napadnout horní části dýchacích cest a jsou rozptýleny ve vzduchu (přenáší se z člověka na člověka). Mezi obvyklé příčiny nachlazení patří oslabený imunitní systém, nedostatek spánku, emoční stres, vystavení plísním a nezdravý zažívací trakt.

Tymiánový olej zabíjí infekce, snižuje úzkost, zbavuje tělo toxinů a léčí nespavost bez léků, což je dokonalým přírodním prostředkem pro běžné nachlazení či rýmu. A nejlepší na tom je, že je to všechno přirozené a neobsahuje žádné chemikálie, které lze nalézt v tradičních lécích.

2. Zabíjí bakterie a infekce

Díky tymiánovým složkám jako karyofylen a camphene je olej antiseptický a zabíjí infekce na pokožce i v těle. Tymiánový olej je také antibakteriální a inhibuje růst bakterií – to znamená, že tymiánový olej je schopen léčit střevní infekce, bakteriální infekce genitálií a močové trubice, bakterie, které se budují v dýchacím systému a léčí škrábance nebo rány vystavené působení škodlivých bakterií.

Studie z roku 2011 provedená na Lékařské univerzitě v Lodži v Polsku testovala odpověď tymiánového oleje na 120 kmenů bakterií izolovaných od pacientů s infekcí ústní dutiny, respiračních a genitourinálních cest. Výsledky experimentů ukázaly, že olej z tymiánové rostliny vykazoval extrémně silnou účinnost proti všem klinickým kmenům. Tymiánový olej dokonce prokázal dobrou účinnost proti kmenům odolným i vůči antibiotikům.

Tymiánový olej je také antihelmintikum (léčiva podávaná při parazitárních onemocněních způsobených mnohobuněčnými červy, helmity), takže zabíjí střevní červy, které mohou být velmi nebezpečné.

3. Podporuje zdraví kůže, proti ekzému a podobně

Tymiánový olej chrání kůži před škodlivými bakteriemi a houbovými infekcemi. Funguje také jako domácí lék na akné, léčí různé rány, řezy a jizvy, zlepšuje stav popálenin a přirozeně zlepšuje stav vyrážek.

Ekzém, je porucha kůže, která způsobuje suchou, červenou, svědící kůži, mohou se také vytvářet puchýře nebo může pokožka i prasknout. Někdy je to kvůli špatnému trávení (jako třeba syndrom dráždivého střeva), stresu, dědičnosti, lékům a imunitním nedostatkům. Protože tymiánový olej pomáhá trávicímu systému, stimuluje vylučování toxinů z těla močením, uvolňuje mysl a funguje jako antioxidant, je to dokonalá přírodní léčba ekzému.

Studie publikovaná v časopise British Journal of Nutrition měřila změny v antioxidační aktivitě enzymu při léčbě tymiánovým olejem. Výsledky ukazují potenciální přínos tymiánového oleje jako dietního antioxidantu, protože ošetření tymiánovým olejem zlepšilo mozkovou funkci a složení mastných kyselin u stárnoucích krys. Tělo používá antioxidanty, aby se bránilo škodám způsobeným radikály, které vést k rakovině, demenci a srdečním chorobám. Bonus v konzumaci vysoce antioxidačních jídel spočívá v tom, že zpomalují proces stárnutí a vede to také ke zdravé, zářící pokožce.

4. Podporuje zdraví zubů

Tymiánový olej je znám také díky tomu, že léčí ústní potíže, jako je zubní kaz, záněty dásní, zubní plak a špatný dech. S antiseptickými a antibakteriálními vlastnostmi je tymiánový olej přirozený způsob, jak zabíjet bakterie v ústech, abyste se vyhnuli perorálním infekcím. Thymol, aktivní složka v tymiánovém oleji, se používá jako zubní glazura, který chrání zuby před rozpadem.

5. Poslouží i jako odpuzovač hmyzu

Tymiánový olej přirozeně odpuzuje škůdce a parazity, které se živí na našem těle. Škůdci, jako jsou komáři, blechy, vši mohou způsobit velkou spoušť na pokožce, vlasech, oblečení a nábytku. Můžete je odpudit nebo odehnat tímto přírodním esenciálním olejem. Několik kapek tymiánového oleje také odpuzuje můry, moly a další brouky, takže váš šatník i kuchyň budou v bezpečí. Pokud jste se nedostali k tymiánovému oleji dostatečně rychle, můžete ho také použít na kousnutí či bodnutí hmyzem.

6. Zlepšuje cirkulaci krve

Tymiánový olej je stimulant, a aktivuje oběh. Blokovaná cirkulace vede k stavům, jako je artritida a mrtvice. Tento silný olej je také schopen uvolnit tepny a žíly – což snižuje zátěž na srdce a krevní tlak. Tymiánový olej tedy může být přírodní léčbou vysokého krevního tlaku.

K mrtvici dochází například v případě, že krevní céva v mozku praskne nebo cévní mozková komora je zablokována a omezuje přívod kyslíku do mozku. Tato deprivace kyslíku znamená, že buňky ve vašem mozku za pár minut zemřou a to pak vede k problémům s rovnováhou a pohybem, kognitivním deficitem, jazykovým problémům, ztrátě paměti, paralýze, záchvatům, mrzké řeči, potížím s polykáním a slabosti. Je proto velmi důležité udržet krev v oběhu.

Používejte přírodní a bezpečné prostředky, jako je tymiánový olej, ke zlepšení krevního oběhu. Tymiánový olej je také tonikum, který tónuje oběhový systém, posiluje srdeční svaly a udržuje správně proudící krev.

7. Zlepšuje stres a úzkostné stavy

Tymiánový olej je také účinný způsob, jak zmírňovat stres a léčit nepokoj. Uvolňuje tělo – umožňuje plicím, žilám a mysli otevřít se a udržet tělo správně fungující. Je důležité zůstat v klidu a bez stresu, protože neustálá úzkost může vést k vysokému krevnímu tlaku, nespavosti, zažívacím potížím a záchvatům paniky. Dlouhodobě je to velmi nezdravé a jde to na vás vidět. Nevypadáte prostě dobře.

Používejte několik kapek tymiánového oleje po celý týden, abyste snížili úrovně úzkosti a umožnili tělu růst. Přidejte olej do vody do koupele, difuzéru, tělového mléka nebo jen tak vdechujte jeho vůni.

8. Vyvažuje hormony v těle

Tymiánový esenciální olej má progesteronové vyrovnávací účinky – zlepšuje produkci progesteronu. Muži, i mnoho žen má nízkou hladinu progesteronu. A nízká hladina progesteronu je spojena s neplodností, depresí, stejně jako s dalšími nerovnovážnými stavy v těle.

V minulosti proběhl jeden experiment. 150 bylin bylo testovaných v souvislosti s produkcí progesteronu. A tymiánový olej jedním z prvních šesti, který má nejvyšší vazbu na estradiol a progesteron. Z tohoto důvodu je použití tohoto oleje skvělým způsobem, jak přirozeně vyvážit hormony v těle. Navíc je mnohem lepší, než se obrátit na syntetická léčiva, jako je například hormonální substituční terapie, která může maskovat příznaky při vývoji onemocnění v jiných částech těla a často způsobuje vážné vedlejší účinky.

Tymiánový olej zpomaluje nástup menopauzy (díky stimulaci hormonů). Také slouží jako přírodní lék na odvrácení menopauzy, protože vyrovnává hormonální hladiny a zmírňuje menopauzální příznaky, včetně změn nálad, návalů horka a nespavosti.

9. Léčí fibroidy

Fibroidy jsou nárůsty pojivové tkáně, které se vyskytují v děloze. Mnoho žen nemá žádné příznaky fibroidů, ale mohou způsobovat horší průběh menstruace. Příčiny fibroidů zahrnují vysokou hladinu estrogenu a nízké hladiny progesteronu způsobené obezitou, hypotyreózou či perimenopauzou.

A protože tymianový olej zvyšuje hladinu progesteronu v těle, slouží jako přirozená fibroidní léčba. Na břišní pokožku dvakrát denně roztírejte dvě kapky tymiánového oleje k léčbě fibroidů a zmírnění příznaků PMS a menstruace.

10. Působí proti nadýmání

Plyny, které se vytvářejí v žaludku a střevech, nejsou tak nevinné, jak se zdá. Jejich účinek se neomezuje pouze na nepříjemné zápachy. Mohou vás okrádat o vaši chuť k jídlu a spánek, mohou zvýšit váš krevní tlak, představovat hrozbu pro vaše srdce, způsobit těžké bolesti žaludku, křeče, zvracení, bolesti hlavy a nevolnost. Tymiánový esenciální olej, který je karminativní (působící proti nadýmání) a antispasmodický, nutí plyny hýbat se směrem dolů (pohyb směrem vzhůru je velmi nebezpečný) a nedovolí jim znovu stoupat vzhůru.

A co dál umí?

Kromě těchto deseti osvědčených účinků tymiánový olej:

 • slouží jako diuretikum, které pomáhá při odstraňování toxinů, solí a přebytečné vody z těla
 • zlepšuje paměť a zvyšuje koncentraci
 • zlepšuje celulitidu
 • zabraňuje vypadávání vlasů
 • zlepšuje vidění

Pro některé osoby může působit dráždivě a v některých případech může způsobit alergické reakce (spíš u velmi citlivých jedinců). Je to také hypertenzní látka, která zvyšuje krevní tlak, takže pacienti s vysokým krevním tlakem ho by měli používat po konzultaci s lékařem. Je to emmenagogum, proto by se mu měly ženy během těhotenství vyhnout.

Recepty s tymiánovým olejem

Zubní pasta s tymiánovým olejem

Jak jsme uvedli ve článku, tymiánový olej zabíjí bakterie v ústech a odstraňuje zubní lak. Udělejte si doma zubní pastu smícháním 4 lžic kokosového oleje, 2 lžiček sody a několika kapek tymiánového oleje (10-20 kapek). Tento recept má všechny živiny, které podporují budování zdravých zubů, od vápníku až po hořčík. Nejen, že vaše zuby budou čisté, ale budou také zdravé a silné.

Jak si doma vyrobit tymiánový olej

Tymiánový esenciální olej se vyrábí parní destilací čerstvých nebo částečně sušených listů a květů z tymiánu. Tato destilace produkuje tymiánový olej červené, hnědé nebo oranžové barvy, který má silnou, kořeněnou vůni. Další destilací se získá bílý tymiánový olej, čirý nebo světle žlutý olej s jemnou vůní.

Jak bylo uvedeno výše, jeho chemické složení se liší v závislosti na typu tymiánu používaného při výrobě. I doma si můžete snadno připravit vlastní tymiánový olej.

Co budete potřebovat k výrobě tymiánového oleje:

 • 1/2 šálku čerstvého tymiánu
 • 230 ml nějakého nosného oleje (např. olivový olej)
 • Hmoždíř a palička
 • Menší hrnec
 • Trychtýř
 • Skleněná nádoba

Postup přípravy:

 1. Umyjte bylinky a osušte je čistou látkou. Můžete je také nechat vyschnout na slunci.
 2. Zpracujte hmoždířem bylinku pomocí paličky, abyste uvolnili přírodní oleje této bylinky.
 3. Umístěte drcený tymián a jeho oleje do hrnce a nalijte na něj nosný olej. Tuto směs míchejte na středním ohni po dobu nejméně pěti minut nebo dokud nedojde k tvorbě bublinek.
 4. Vypněte plotnu a nechte směs vychladnout. Nalijte směs do skleněné nádoby a skladujte ji na chladném místě.

A jak používáte tymiánový olej vy? Podělte se s námi v komentářích, budeme moc rádi.

Leave a Reply