Svalové houby domácí lék (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Vzácná nemoc

Chlapec bojuje o čas, potřebuje drahý lék. Pojišťovna se zdráhá

Bojuje s časem, nákladný a v Česku jediný dostupný lék na vzácnou nemoc potřebuje co nejrychleji. Pojišťovna se ale zdráhá přispět a proplacení léku protahuje. Stav malého chlapce, který trpí spinální svalovou atrofií se však každým dnem zhoršuje. Zprávu přinesl server iDnes.cz.

Teprve dvouletý Zdeněk trpí nemocí, která způsobuje úbytek a ochabování svalů. Člověk má pak postupně horší motoriku. Nakonec se objevují i potíže s polykáním a dýcháním, což vede až k předčasnému úmrtí.

Zdeněk se podle slov své matky nedokáže sám posadit ani se nezvládne překulit z břicha na záda. Nutně potřebuje lék, který není pojišťovna ochotna už čtvrt roku proplatit.

“Zdenda se dříve zvládl aspoň sám posadit, stabilně sedět, klečet, hrát si vleže na břiše, plazil se a bez problémů válel sudy po celém bytě, dostal se tak po zemi, kamkoliv chtěl. Dnes se sám neposadí, bez opory sedí velice nestabilně,” říká ke stavu svého dítěte Tereza Rejzková v rozhovoru pro iDnes.

Na českém trhu je dostupný jediný lék – Spinraza, který dokáže zastavit úbytek svalů a tedy i zhoršování nemoci. Jeho cena je však 2,5 milionu korun za jednu dávku, přičemž pacient musí užít tři během jednoho měsíce a další pak v průběhu roku. Nicméně zdravotní pojišťovna je podle zákona povinna veškerou úhradu za léky zaplatit, jelikož se jedná o jedinou dostupnou léčbu.

S tím však má problém Všeobecně zdravotní pojišťovna (VZP). Rodiče Zdeňka zažádali o úhradu koncem listopadu, pojišťovna po nich ale v prosinci žádala další informace, a celý proces schválení tak zdržuje. Přitom to je její povinnost obstarat si potřebné informace k posouzení schválení.

“Povinnosti, které VZP v rámci přerušení řízení uložila, nedávají žádnou logiku, a proto z nich účelovost čiší na první pohled. Pojišťovna požadovala výsledky motorických testů, které se ovšem ve Zdeňkově případě průběžně zhoršují. Rovněž o podrobný průběh onemocnění si mohli požádat ošetřující lékařku telefonicky, a ta by jim celou kartu dodala elektronicky v řádu hodin,” argumentuje právnička Lada Petriková proti neochotě pojišťovny.

VZP měla definitivně o celé situaci rozhodnout do 30. ledna, to se ale nestalo. Namísto toho požaduje po rodičích stanovisko revizního lékaře, čímž opět z právnického hlediska porušuje zákon. “Zákon jasně říká, že pokud hrozí riziko z prodlení, což v případě Zdeňka, jehož stav se každým dnem bez léčby nenávratně zhoršuje, nemá být schválení žádosti vázáno na předchozí souhlas revizního lékaře,” dokládá Petriková.

VZP se skrze mluvčího Oldřicha Tichého hájí tím, že se snaží vyhovět všem svým klientům, ale nikoho zároveň nemůže v rámci legislativních pravidel zvýhodňovat. “Žádné skupiny klientů nemůže VZP zvýhodňovat,” řekl redakci iDnes Tichý.

Podobných případů s nemocí spinální svalové atrofie je v Česku více, trpí ji okolo stovky dětí. Jak zjistil iDnes, Česká průmyslová pojišťovna a Vojenská zdravotní pojišťovna svým pojištěncům v této věci na rozdíl od VZP vyhověly.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

V Šanghaji začal proces s předsedou správní rady pojišťovny Anbang Insurance Group. Wu Siao-chuej je obžalován z podvodu a zneužití svého postavení k osobnímu. více

Znepokojující zpráva

V Nigérii se od začátku roku šíří krvácivá horečkalassa. Jde o jednu z nemocí, která může vyústit v nebezpečnou epidemii, avšak neexistuje proti ní vakcína. více

Nemoc v potravinách

Zdrojem listeriózy, která od loňského ledna zabila v Jihoafrické republice 180 lidí, byla továrna na masné výrobky na severovýchodě země více

Změna vedení

Předsedkyní správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) byla zvolena šéfka zdravotního výboru sněmovny, poslankyně Věra Adámková (za ANO). Dosavadní šéf. více

Poslat článek na email

RELAX A ZÁBAVA

SEDMICKA.CZ

PROBÍHAJÍCÍ SOUTĚŽE

Nejčtenější

 • 24 hodin
 • 3 dny
 • 7 dní
 • Dnes 06:12

  Fotogalerie

  OBRAZEM: Pozoruhodný život Stephena Hawkinga

  Bude mít Česko do letních prázdnin vládu s důvěrou?

 • Ne. (46 %)

 • Netuším, nezajímá mě to. (28 %)

Chat s osobností

Jak správně investovat v oblasti numizmatiky? Ptejte se experta Elizeje Macha. Host odpovídá ve čtvrtek 5. dubna od 13.00

Našli jste po prarodičích na půdě sbírku mincí a netušíte, co s nimi? Chtěli byste zkusit své mince zhodnotit a nevíte, jak na to? Sběratelství a investice do numizmatiky se. více

Svalové houby domácí lék

Nemáte žádné nové zprávy

Partneři Prostřeno.cz – Odhaleno.cz (www.odhaleno.cz) a Bety.cz (www.bety.cz)

Své náměty a připomínky k obsahu internetového magazínu Prostřeno.cz posílejte na redakce@prostreno.cz.

Copyright © 2009-2016 Prostřeno.cz – všechna práva vyhrazena.

Získávejte nejnovější články e-mailem

Na Váš e-mail již brzy přijde přehled aktuálních článků.

Zvolte si, jak často chcete přehled dostávat:

nechám to na vás

Na Váš e-mail již brzy přijde přehled aktuálních článků.

Na spinální svalovou atrofii už je lék. Rodiny pacientů teď bojují o jeho zavedení v Česku

Rodiny pacientů s nevyléčitelnou spinální muskulární atrofií dostaly naději. Evropská komise schválila první lék, který pomáhá mírnit projevy této vzácné choroby. V Česku s ní žije několik desítek pacientů, kteří se sdružují v pacientské organizaci SMÁci.

Sdílet obsah

Spinální svalová atrofie: Hrozba, na kterou je česká medicína zatím krátká

V těch nejvážnějších a také nejčastějších případech mají nemocní od narození problémy s pohybem, polykáním i dýcháním. Na tyto obtíže často pacienti umírají do dvou let. Jednání o nové léčbě se rozběhla i v Česku. Diskutuje se o účinnosti, ale také milionových nákladech s ní spojených.

Jedním z pacientů, kteří novou léčbu vyzkoušeli, je čtyřletá Božena Hradílková. V poslední době jí zesílil hlas i svaly. „Má lepší motorické schopnosti v jemné motorice na prstech, lépe drží ručičky, má větší výdrž, dokáže si zvednout hlavu v některých polohách, lépe polyká,“ popisuje její otec a místopředseda sdružení SMÁci Václav Hradílek.

Jí a dalším pěti českým pacientům se podařilo vstoupit do zahraničních léčebných programů. V Paříži tak dostala první čtyři injekce nového léku. Kvůli genetické vadě chybí Boženě od narození jedna bílkovina ‒ to postihuje nervy zodpovědné za pohyb svalů. Lék, který se píchá přímo do míchy, má tenhle nedostatek doplnit.

„Začali jsme vyvíjet způsob, jak tu chybu opravit. Jinými slovy, aby v té knize byla tato kapitola na svém místě,“ říká autor výzkumu a molekulární genetik Adrian Krainer z Cold Spring Harbor Laboratory v New Yorku.

Co je to svalová atrofie SMA1

Spinální muskulární atrofie neboli míšní svalová atrofie ‒ SMA 1, patří mezi nejvážnější genetická onemocnění dětí do dvou let. Je to nemoc dědičná a bohužel smrtelná, při které poškozuje nervy, které kontrolují ovládané pohyby, například lezení, chůzi, sezení, kontrolu hlavy nebo krku. Dítě se svalovou atrofií SMA 1 se již v kojeneckém věku přestává hýbat, projevuje se dechová nedostatečnost, přestává polykat jídlo i tekutiny.

Jedno z šesti tisíc dětí se narodí se svalovou atrofií SMA, polovina z nich se nedožije druhých narozenin.

„Velice malá část těch pacientů byla schopná stoje, ale někteří byli schopni třeba udržet hlavu v ose těla nebo se posadit a sedět, což je u této nemoci zcela výjimečné. Není to zázračný lék, přesto je to z pohledu medicíny neuvěřitelný pokrok,“ popisuje zlepšení pacientů Jana Haberlová z Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN Motol.

Ještě loni se stav malé Boženy zhoršoval. Celkově slábla a špatně se jí polykalo. Pokrok teď potvrdily i neuromotorické testy. V rámci programu dostala lék v Paříži zdarma, rodina ale musela zaplatit cestu a léčebné výlohy. S tím pomohli dárci.

Evropská registrace platí i pro Česko

„Teď by nás další lék měl čekat za tři měsíce, ale my nemáme jistotu, že ho za ty tři měsíce dostaneme,“ říká otec Boženy Hradílkové. Přípravek už je totiž v Evropě registrovaný a speciální léčebné programy v zahraničí tak skončí.

„Jsme trošku vyčerpaní, musíme najít nějakou cestu, jak tento lék pro Boženku, a nejen pro Boženku, ale i další pacienty, najít,“ doufá Boženin otec. Hradílkovi věří, že za příští injekcí nebude muset Božena cestovat až do Francie. Evropská registrace totiž platí i pro Česko.

„Držitel rozhodnutí o registraci podá klasickou žádost o zahájení správního řízení, my si vyžádáme veškeré podklady. Pokud je všechny dodá tak, jak má, tak stanovíme maximální cenu a úhradu z veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla ke vstupu přípravku na český trh mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Lucie Přinesdomová.

V Motole chtějí s léčbou pokračovat

Další možností, jak dostat lék alespoň k některým českým pacientům, je zahájení specifického léčebného programu. Ten se začal připravovat v pražské motolské nemocnici. Výrobce léku už potvrdil, že jeho nabídka na mimořádný program platí. Rozhodující slovo budou mít zřejmě zdravotní pojišťovny.

Zájem o léčbu má i rodina malé Viktorie. „Vikča je hrozně trpělivá a snaživá, je na ní vidět, že to prostě nechce vzdát. Už jen to, že se drží, že má sílu bojovat, už to mě popohání dál,“ říká její matka Tereza Fironová.

Příběh rodiny se svalovou atrofií

Viktorie potřebuje neustálou péči. Každodenní cvičení je základ. „Je důležitý je udržet v dobrém stavu, aby se nekroutily, takže procvičovat, natahovat šlachy,“ popisuje cvičení Fironová.

Pečovat musí také o dýchání své dcery, které kvůli ochablým svalům trpí. Ve spánku už jí musí pomáhat přístroj. Stejně jako další rodiče teď hraje Tereza Fironová o čas. „Může se to opravdu během pár týdnů nebo měsíců zhoršit a pak by už léčba nemusela pomoct,“ tvrdí matka Viktorie.

Pražská motolská nemocnice je jedním ze specializovaných center, která se o pacienty se spinální muskulární atrofií starají. Nemocnice už zahájila jednání o podmínkách úhrady léčby – zatím jen u dětí, které už lék dostaly v zahraničí. Nemocnice ale žádá od pojišťoven záruku, že náklady na léčbu uhradí.

Počty pacientů s různými druhy svalové atrofie v ČR

Míšní svalová atrofie – 11

Infantilní svalová atrofie, I. typ – 142

Jiné svalové atrofie – 219

Nespecifikované svalové atrofie – 184

„A to formou výkonové úhrady. Ve chvíli, kdy na to pojišťovny přistoupí, tak není problém a ty děti mohou nastoupit k nám,“ tvrdí mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková.

„Případy, které se posuzují podle zvláštního paragrafu, by měly být skutečně mimořádné, a nikoliv abychom je plošně zaváděli do praxe,“ řekl k podpoře léčby prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friedrich.

„Pokud by se léčbu podařilo dostat do České republiky, což bohužel není a nás to strašně mrzí, tak by to bylo i pro ten náš zdravotnický systém ekonomicky výhodné,“ zastává se léčby předseda sdružení SMÁci Ondřej Hlavica.

Viktorii Fironovou sice do programu v Paříži přijali, lék ale před jeho registrací dostat nestihla. Její matka tak o něj bude muset žádat zřejmě individuálně.

Svalovй kшeиe – pшниiny a doporuиenб lйиba

Svalovй kшeиe

Svalovй kшeиe jsou stav v tмle, pшi kterйm dochбzн k nadmмrnйmu nebo dlouhodobйmu stahu kosternн иi hladkй svaloviny. Kaћdэ sval v tмle se zatнnб pшi podrбћdмnн nervovэch zakonиenн, kterй do danйho svalu ъstн. Pшi svalovэch kшeинch je tedy pшниinou nadmмrnйho nebo dlouhodobйho stahu prбvм nervovй podrбћdмnн, kterй neustбvб ani po dlouhй dobм. Svalovй kшeиe mohou postihnout buп jen jeden sval nebo celй svalovй skupiny.

Pшниiny vzniku svalovэch kшeин

Svalovй kшeиe mohou mнt rщznй pшниiny. Podle rozliљenн pшниin je pak rщznб i jejich nбslednб lйиba.

 • Nedostateиnэ pitnэ reћim.
 • Pшetнћenн svalщ – Jednб se o nejиastмjљн pшниinu svalovэch kшeин. Objevuje se zejmйna u nesportujнcнch lidн, kteшн hodnм cviиili nebo fyzicky pracovali.
 • Nedostatek nмkterэch minerбlщ, pшedevљнm hoшинku – Tato pшниina svalovэch kшeин je po pшetнћenн hned druhэm nejиastмjљнm spouљtмиem svalovэch kшeин. Nedostatek hoшинku mщћe bэt zpщsoben љpatnou stravou, silnэm pocenнm, chronickэm alkoholismem, tмhotenstvнm, dlouhodobэm hladovмnнm, silnou fyzickou nбmahou, stresem, uћнvбnнm moиopudnэch prostшedkщ иi projнmadel, chronickэm prщjmem, zvracenнm, onemocnмnнm љtнtnй ћlбzy, cukrovkou nebo nedostateиnэm pшнvodem tekutin.
 • Nemoci ћil dolnнch konиetin – Pokud jsou pшниinou svalovэch kшeин prбvм nemoci ћil dolnнch konиetin, budou svalovй kшeиe doprovбzet i pocity tмћkэch nohou a bolesti svalщ i kloubщ.
 • Nedostatek vitamнnщ B (pшedevљнm vitamнnu B6) – Pшниinou nedostatku vitamнnщ B v tмle mщћe bэt alkohol, antikoncepиnн pilulky zvyљujнcн hladinu estrogenu, dlouhodobэ stres a nadmмrnб konzumace jednoduchэch cukrщ a upravovanэch potravin.
 • Nedostatek vitamнnu E – Pokud patшнte mezi lidi, kteшн иasto pijн chlorovanou vodu nebo konzumujн velkй mnoћstvн tukщ s nenasycenэmi mastnэmi kyselinami, bude Vaљe tмlo spotшebovбvat vнce vitamнnu E. Pak se mщћe stбt, ћe jej budete mнt ve Vaљem organismu mбlo a nedostatek se tak stane pшниinou vzniku svalovэch kшeин.

Ъиinnб lйиba svalovэch kшeин

Nejrychlejљн lйиbou svalovэch kшeин je protaћenн svalu postiћenйho kшeин. Napшнklad pшi kшeиi v lэtku pomщћe zvednout љpiиku smмrem nahoru a tak natбhnout lэtkovэ sval. Kшeи ze svalu okamћitм vymizн. Nмkdy je nutnй zvednout љpiиku rukama, protoћe sval v noze je tak silnм napjatэ, ћe jej nenн moћnй protбhnout. Rychlou lйиbou kшeиe je i chщze, masбћ иi koupel v teplй vodм. Pro trvalou lйиbu a zabrбnмnн opakovбnн svalovэch kшeин je vљak nutnй zjistit jejich pшниinu a natrvalo se jн zbavit.

Pшнspмvky, kterй obsahujн reklamu nebo nevhodnэ obsah, budou vymazбny.

Jiћ roky trpнm zvlбљtnнmi bolestmi v lэtku pшechбzejнcнmi aћ do prstщ.Nedбvno jsem na internetu naљel,ћe by mohlo pomoci pшiloћenн иtvereиku alobalu na lэtko pшes noc (pшichytнm pruћnэm obvazem)Tak to praktikuji jiћ dva mмsнce .Po pшioћenн alpobalu mohu шнct ,ћe do 15 min bolest(spнљe svмdмnн kterй nedб spбt-dб se pшirovnat k bolesti zubщ))ustoupн a do rбna mбm klid.Kamarб to vyzkouљel i na bolest krиnн pбteшe a mб za to ћe mu to pomбhб.

Nakшeиe pouћнvбm nemletэ mбk,protoћe je to potravina s nejvмtљнm obsahem hoшинku a vбpnнku kterйho mбme po љedesбtce v tмle nedostatek.Pokud kouшнte zuћujete si cйvy v konиetinбch a potom nepomщћe nic.Mбku schroustбm dvм lћнce dennм a je po kшeинch.

. a vynechat co nejvнce mouku, kбvu

2-4 kiwi velkй, zralй dennм a bude po kшeинch 🙂 . vlastnн zkuљenost

Dobrэ veиer, mбm problйmy hlavnм v noci. Dostбvбm straљnй kшeиe buп do lэtka nebo palcщ dolnнch konиetin. Piji magnezii uћ asi rok, nepiji alkohol jedinм pшнleћitostnм a taky nekouшнm. Trpнm na cukrovku, vysokэ tlak a vysokэ cholesterol. Taky mбm sedavй zamмstnбnн, sedнm 8 hodin u mikroskopu. Uћ si nevнm rady a proto bych Vбs chtмla poprosit o radu. Dмkuji a pшeji pшнjemnэ zbytek veиera.

Dobrэ den,mбm podobnй problйmy,v dмtstvн jsem byl na operaci pateиe po TBC,postupem иasu vznikl utlak mнchy,parapareza nohou,mбm jiћ 65 let.Postupem иasu jsem uћнval ruznй leky,nynн Tebokan,Baclofen,Rivitril,B-komplex,Magnosolv,nмkolikrбt jsem byl v nemocnici na infuze,nyni mi шekli,ћe lйky jinй lйky jiћ dбt nemuћe a tak jsem si zaшal pomбhat sбm,vљe konzultuji s neurologem i s leиiteli.Sбm pљstuji bylinky,kterй uћivбm na иaje,masti a tinktury,stбle objevuji nмco noveho,hlavnм pшes internet.Ted jedu do lбznн.

3roky mбm bolesti v oblasti hэћdн, bolest mi vystшeluje do nohou, moje neuroloћka mм lйиila asi tak rok tнm,ћe jsem uћнvala spustu lйkщ, kterй mм neшeљili mщj problйm, nakonec jsem byla hospitalizovanб v nemocnici na neurolog. odd. kde mм nasadili 10 dnн kapaиky a spoustu lйkщ, opмt ћбdnй vэsledky, jen jsem si rozhodila zaћнvacн problйm, taky jsem se pak pщl roku dбvala dopoшбdku ze stшevama.Podstoupila jsem spoustu vyшetшenн, kde mм zjistili, ћe se mi zuћujн nervovй kanбlky,sesedбvб mi pбteш a utlaиuje mi to plotэnky,byla mм nasazena lйиba na rehabil. odd. nauиili mм spoustu cvikщ a ujistili mм pokud budu dennм cviиit,ћe se mi mщj zdravotnн stav zlepљн.Cviинm kaћdэ den dechovй cviky, 2xtэdnм chodнm do cviиenн, kde posiluji svaly, ale nic nepomбhб, bolesti mбm kaћdэ den, nejhorљн je to po rбnu, mнsto lйkщ kupuji masti a k lйkaшi nechodнm, stejnм иlovмku nepomщћou, teќ jsem jeљtм k tomu zaиala mнt v noci kшeиe v lэtkбch, jsem z toho neљtastnб neb je mi 60let a nevнm jak si mбm pomoc, nikdo z lйkaшъ mi nenн schopen z иeho to je a co mбm dмlat, kdybyste mмli nмkdo dobrou radu tak se ozvмte, dмkuji Novбkovб

jiћ delљн dobu takй trpнm bolestmi a kшeиemi nohou. Zaинnбm je ъиinnм lйиit masбћemi kaћdэ veиer konopnэmi mastмmi od domбcнch vэrobcщ – jde o vљelйk. Souиasnм zaинnбm uћнvat doporuиenй vitaminy z organizace vэћiva pro sportovce a to karnetin a BCAA – najdete na internetu pod Iontsport Plzeт – majitel pan Trampota – vљe perfektnм vysvмtlн vиetnм jнdelnниku. Vмшнm a cнtнm to na sobм, ћe vљe dohromady mб ъћasnэ vэsledek. S usmмvem Svobodovб

krec me vzala v lytku a zustala mi bolest ve svalu, druhy den uz boli pri chuzi.ale mam take koleno po zhmozdeni 7tydnu,o to je to horsi.co na to- v lekarne pry ibalgin mast.zatim sval boli.ma nekdo zkusenost podobnou?asi je vse zhorsene ti,ze nemohu moc chodit kvuli kolenu.

Jiћ 9 mмsнcщ mбm takovй bolesti svalщ,nemohu stбt ani hodit,vyљetшenн mбm snad od vљech odbornэch lйkaшщ,byla jsem i na magnetickй rezonanci,ale kшeиe a bolesti svalщ mбm stбle,ћбdnй lйky na bolest nezabнrajн i ty nejsilnмjљн,je mi 65 rokщ a jen se modlнm abych tyto bolest nemмla jiћ stбle

Speciбl o ovulaci: Jak poznбm ovulaci

V druhйm dнle naљeho speciбlu o ovulaci se. vнce zde >>

Speciбl o ovulaci: Co je to ovulace a plodnй dny

V prvnнm dнle naљeho speciбlu o ovulaci se. vнce zde >>

Tмhotenskб prщkazka: zkratky a cizн slova

Nevyznбte se ve vљech tмch cizнch slovech a. vнce zde >>

Tмhotenskб prщkazka

Tмhotenskб prщkazka je nejdщleћitмjљн doklad. vнce zde >>

Jak vybrat jmйno pro dнtм

Uћ jako malб jste snila o tom, jakй jmйno dбte. vнce zde >>

Tмhotenstvн tэden po tэdnu IV.

Jste tмhotnб a velice Vбs zajнmб vэvoj miminka. vнce zde >>

Tмhotenstvн tэden po tэdnu III.

Jste tмhotnб a velice Vбs zajнmб vэvoj miminka. vнce zde >>

Tмhotenstvн tэden po tэdnu II.

Jste tмhotnб a velice Vбs zajнmб vэvoj miminka. vнce zde >>

Tмhotenstvн tэden po tэdnu I.

Jste tмhotnб a velice Vбs zajнmб vэvoj miminka. vнce zde >>

Jsou strie Vaљн noиnн mщrou?

Bojнte se ћe Vбm vzniknou strie nebo je uћ. vнce zde >>

Lйkaшskб vyљetшenн v tмhotenstvн

Bмhem tмhotenstvн Vбs иekб mnoho zdravotnнch. vнce zde >>

Pшнznaky tмhotenstvн

Pшнznakщ tмhotenstvн je celб шada. Ne vљechny a. vнce zde >>

Tшetн trimest (169 – 266.den tмhotenstvн)

Tшetн tмhotenskэ trimestr je uћ aji ten. vнce zde >>

Druhэ trimest (85 – 168.den tмhotenstvн)

Tato fбze bэvб povaћovбna za nejpшнjemnмjљн. vнce zde >>

Prvnн trimestr (0 – 84. den tмhotenstvн)

Prvnн obdobн tмhotenstvн z pohledu miminka. vнce zde >>

0 produktщ za 0 Kc

Cena: 172 Kи

Rady proti svalovГЅm kЕ™eДЌГ­m

ZahЕ™ejte si svaly

DodrЕѕujte pitnyМЃ reЕѕim

Jedním z častých důvodů křečí je nedodržování pitného režimu – svaly jsou pak šptně zásobeny tekutinami. Mějte na mysli, že při cvičení se potíte a vyplavujete ze sebe potřebnou vodu a důležité minerály. Pijete-li až v okamžiku, kdy máte pocit žízně, děláte chybu. Žízeň vás totiž přepadne až ve chvíli, kdy ztráta tekutin vedla ke ztrátě výkonu. Neexistuje přitom nějaké přesné doporučení, kolik toho vypít – u každého je to individuální. Odborníci zpravidla mluví o 1,5 až dvou litrech tekutin denně, v horku by to dokonce měly být tři

aЕѕ ДЌtyЕ™i litry. Pijte vЕЎak pravidelnД› po menЕЎГ­ch dГЎvkГЎch: tД›lo totiЕѕ dokГЎЕѕe najednou pЕ™ijmout jen dva decilitry tekutin a zbytek vylouДЌГ­. Pokud se tedy pЕ™ed cviДЌenГ­m prolijete vodou, svГ©mu tД›lu spГ­ЕЎe ublГ­ЕѕГ­te. NadmД›rnyМЃ pЕ™Г­jem tekutin totiЕѕ mЕЇЕѕe sniЕѕovat koncentraci

soli v organismu, coЕѕ vyvolГЎvГЎ zГЎvratД›, nГЎvaly bolesti a takГ© svalovГ© kЕ™eДЌe.

ztrácíme z těla při silném pocení, těhotenství, silné fyzické námaze, stresu, dlouhodobém hladovění a při nedostatku tekutin. V lékárnách nebo v prodejnách s potravinovými doplňky lze koupit řadu preparátů s obsahem magnezia, elegantním řešením je pití minerálních vod s vyšším obsahem této látky. Dopřejte si ale denně jen jednu či dvě skleničky – i zde totiž platí, že všeho moc

škodí.Magnezium do sebe dostanete i při konzumaci lněných semínek, pšeničných klíčků, ořechů, hrachu i černého chleba. Kombinujte magnezium se zinkem, vápníkem a kyselinou listovou. „Dobré je také pít hypotonické iontové nápoje, protože v sobě mají potřebné

látky ve vyváženém množství,“ říká Václav Kváča.

BlahodГЎrnГЎ i nebezpeДЌnГЎ sЕЇl

V pЕ™Г­padД›, Еѕe dostanete svalovГ© kЕ™eДЌe, pomЕЇЕѕe dГЎvka soli. MД›jte proto pЕ™i cviДЌenГ­ pЕ™ipravenou sЕЇl, kterou mЕЇЕѕete rozmГ­chat ve sklenici

vody. MГЎ v sobД› sodГ­k, kteryМЃ dokГЎЕѕe vyvГЎЕѕit draslГ­k, jehoЕѕ vysokyМЃ obsah v tД›le zvyЕЎuje pravdД›podobnost kЕ™eДЌГ­. PЕ™Г­sun soli je dЕЇleЕѕityМЃ i v rГЎmci prevence proti kЕ™eДЌГ­m, hlavnД› u sportЕЇ aerobnГ­ho charakteru, jako je napЕ™Г­klad cyklistika a bД›h.

Pokud se ale chystáte na nějaký náročnější výkon, sůl na pár dní vynechte. „Poslední týden před závody je potřeba zbavit se vody v podkoží, a sůl se proto vynechat musí. Jinak by se vám mohlo stát, že během závodu přijdou křeče,“ pokračuje mistr Evropy v kulturistice Václav Kváča.

Dbejte na pЕ™Г­sun vitamГ­nЕЇ

V rГЎmci prevence proti svalovyМЃm kЕ™eДЌГ­m si hlГ­dejte i pЕ™Г­sun vitamГ­nu B. StaДЌГ­, kdyЕѕ do svГ©ho jГ­delnГ­ДЌku zaЕ™adГ­te celozrnnГ© vyМЃrobky,

luЕЎtД›niny a listovou zeleninu. Naopak se vyhnД›te alkoholu, vysokГ© konzumaci jednoduchyМЃch cukrЕЇ ДЌidlouhodobГ©mu stresu.

Svalové křeče vás mohou při sportu potrápit i kvůli nedostatku vitamínu E, který se vyskytuje ve všech listových zeleninách a v rostlinných olejích. Ve vašem pestrém jídelníčku by proto neměly chybět kukuřice, vejce, chléb, máslo, sýry, hrách, fazole a špenát. Možná vás překvapí, že o nedostatek „éčka“ se může postarat i pití chlórované vody. Neznamená to, že nemáte pít vodu z kohoutku, ale že je dobré si dopřát vodu z hlubinných vrtů a minerálky, třeba právě ty s magneziem.

RehabilitaДЌnГ­ mГ­ДЌe jako prevence

DobryМЃm pomocnГ­kem v boji proti kЕ™eДЌГ­m jsou rehabilitaДЌnГ­ mГ­ДЌe, o nichЕѕ pГ­ЕЎeme na jinГ©m mГ­stД›. CviДЌenГ­ na nich totiЕѕ pomГЎhГЎ snГ­Еѕit

svalovГ© napД›tГ­, zlepЕЎuje funkci svalЕЇ a protahuje zkrГЎcenГ© svalovГ© skupiny. Pokud budete dodrЕѕovat popsanГ© postupy a ohlГ­dГЎte si pЕ™Г­jem potЕ™ebnyМЃch lГЎtek, kЕ™eДЌe by vГЎs trГЎpit nemД›ly. Pokud vЕЎak vГЎs uЕѕ postihujГ­, a to pravidelnД›, nenГ­ od vД›ci navЕЎtГ­vit lГ©kaЕ™e a nechat si udД›lat rozbor krve, dГ­ky kterГ©mu se zjistГ­, v ДЌem spoДЌГ­vГЎ vГЎЕЎ problГ©m.

Domácí lék na bolesti kloubů, zad a zápěstí opravdu léčí a funguje!

Snad každý se již někdy v životě potkal s úpornou bolestí zad, která člověka na několik dní téměř paralyzuje. Jiní lidé zase trpí na bolesti končetin, kloubů, nebo zápěstí, což je také nepříjemné.

Pokud jste se někdy zamýšleli, zda existuje nějaká prevence proti těmto bolestem, kterou by bylo možné připravit doma, vyzkoušejte tento postup. Můžete udržovat své kosti a klouby zdravé velmi snadno.

Zakupte 150 gramů želatiny. Večer rozmíchejte 2 čajové lžičky/ 5 g želatiny ve studené vodě a nechte stát celou noc. Nedávejte však do ledničky. Po probuzení vypijte rozpuštěnou želatinu před jídlem nebo snídaní. Ti, kteří si chtějí udělat směs chutnější, mohou přidat med, jogurt, zakysanou smetanu či džus.

Pokračujte takto každý den po dobu jednoho měsíce. Již po týdnu ucítíte úlevu. Léčba může trvat pouze jeden měsíc, ale může být znovu opakována po jednom semestru.

Želatina je ve skutečnosti produkt živočišného původu, stimuluje růst pojivových tkání a obsahuje účinné aminokyseliny. Rovněž posiluje klouby a srdce, podporuje metabolickou funkci, zlepšuje duševní schopnosti, zajišťuje pružnost pokožky a posiluje vazy. Zabraňuje osteoporóze, zlepšuje strukturu pokožky a vlasů, například domácí šampon ze želatiny je skvělý pro všechny typy vlasů.

Lišky, lahodné voňavé houby: sběr, recept a účinky na zdraví

Pro každého houbaře je skutečným potěšením nacházet v prosluněných okrajích lesů skupinky žluťoučkých lišek, často dovedně ukrytých před zraky nepozorných kolemjdoucích.

Lišky obecné patří mezi houby, které snadno poznají i děti – mají nažloutlou dužninu a typickou příjemnou houbovou vůni. Vyskytují se v jehličnatých i listnatých lesích od nížin až do hor a rostou od června do plného podzimu. Jim podobné, světlejší lišky bledé, jsou zpravidla o něco větší a rostou v teplejších dubových hájích nižších poloh.

Lišky, houby oblíbené po celém světě

Podobně jako u některých dalších druhů hub je i růst lišek závislý na čistotě ovzduší – s radostí proto v posledních letech zaznamenáváme jejich opětný hojnější výskyt.

Tyto nápadné a snadno určitelné houby jsou, podobně jako bílé hřiby, kulinářsky velmi považované. A to i v zemích, kde pro kuchyňské účely jsou využívány téměř výhradně pouze pěstované druhy hub. Cena lišek je pro jejich oblibu celosvětově vysoká. Jejich využití začerstva v kuchyni je všestranné a rovněž konzervovat je lze rozmanitými způsoby. Snad jen k sušení je lišek škoda. Velkou výhodou lišek je, že téměř nebývají napadeny hmyzem.

Lišky utopené v sýrové smetaně

 • Misku čerstvých lišek
 • olivový olej
 • zeleninový vývar
 • jarní naťovou cibulku
 • máslo
 • sýr s modrou plísní
 • smetanu na vaření
 • sůl a mletý bílý pepř

 1. Houby obdělejte na troše oleje, podlijte osoleným vývarem, přiklopené čtvrthodinku poduste a odstavte.
 2. Na lžíci másla zpěňte jemně pokrájenou bílou část cibulky, přidejte nastrouhaný sýr, přilijte smetanu, přiveďte k varu, míchejte a rozvařte dohladka.

Přidejte houby, pokrájenou nať cibulky, dle chuti přisolte a okořeňte, krátce promíchejte a je hotovo.

Léčivé účinky houby lišky

Liška obecná působí např. proti různým bakteriím, mezi jinými také proti přemnožené střevní bakterii Escherichia coli a zlatému stafylokoku (Staphylococcus aureus). Byla v ní zjištěna přítomnost různých fenolických látek a flavonoidů, a–tokoferolu, ß–karotenu, lykopenu a také větší množství vitaminu C. Fenoly a tokoferol jsou patrně hlavními látkami odpovědnými za antioxidační účinky této houby, které chrání naše tělo před nebezpečnými oxidačními radikály.

V lišce je přítomno také poměrně vysoké množství ergokalciferol, vitaminu D2, který je pro lidský organismus velmi potřebný, protože je nezbytný pro vstřebávání vápníku a fosforu ve střevě a pro správnou tvorbu kostí. Jeho nedostatek se projevuje v dětství křivicí (rachitidou) a v dospělosti měknutím kostí (osteomalacií). Kromě toho je vitamin D potřebný pro správnou funkci imunitního systému a pomáhá v prevenci před některými typy rakovin a jinými nemocemi. Obsah různých sterolů, přítomných v této houbě, je významný také např. v regulaci imunitního systému a zánětlivých procesů.

Liška pomáhá proti depresím

Naprosto zcela novým poznatkem je, že liška obecná obsahuje poměrně značné množství serotoninu – indolového neurotransmiteru, jehož nedostatek způsobuje snížení přenosu nervových vzruchů a souvisí se změnami nálady a dokonce i s receptory chuti. Nedostatek této látky v těle se může projevit zejména v zimě, kdy je málo slunečního záření, což se pak projevuje depresemi nebo poruchami spánku. Lišky obecné by tak mohly posloužit jako nový přírodní lék na zimní depresi místo užívání syntetických antidepresiv. Za zkoušku to určitě stojí – v žádném případě nám to neuškodí.

Mohlo by vás zajímat

 • Vaření a recepty

  Podzimní houbařská sezóna: Jak najít a poznat lahodné ryzce…

 • Nasbírejte si šípky a místo čaje připravte macerát – uchová…

 • Plané jeřabiny pomohou při cukrovce, na revma, trávení i…

 • Vaření a recepty

  Desatero dobrého houbaře

 • Vaření a recepty

  Jak uchovat houby pro zimní kulinaření: sušení, nakládání,…

 • Vaření a recepty

  Hřib smrkový, dubový, borový, bronzový: Poznáte je od sebe…

 • Vaření a recepty

  Hřib smrkový, nejcennější úlovek vášnivého hřibaře

  Více z rubriky: Vaření a recepty

 • Vaření a recepty

  Mýty o čaji, kávě a limonádách: Neuvěřili jste také bludům?

 • Vaření a recepty

  Rakytník pro zdraví a pohodu: nápoje z mražených i sušených…

 • Vaření a recepty

  Zázvor, první pomoc nejen při nachlazení

  Táhnutím přejdete na další článěk

  Mýty o čaji, kávě a limonádách: Neuvěřili jste také bludům?

  Používáme soubory cookies pro poskytování kvalitních služeb. Úpravy můžete provést v nastavení prohlížeče.

 • Leave a Reply