Suchá kůže proti infekci houbami (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Kožní onemocnění, kůže

Kožní onemocnění mohou postihnout kteroukoli část těla a jejich závažnost se pohybuje od podráždění kůže až ke stavům ohrožujícím život. Spousta ovoce a zeleniny, pití velkého množství vody a rozumné užívání doplňků mohou ovlivnit některé potíže.

Co to je kožní onemocnění

Kůže je největší tělesný orgán odpovědný za množství funkcí; je také zranitelná nejrůznějšími chorobami, jejichž příčina nemusí být vždy jasná. Nějaké svědění nebo modřiny má občas každý, ale v některých případech to může být známkou závažného celkového onemocnění. Některé kožní problémy jsou důsledkem poruch vylučovacích orgánů (střeva, ledviny aj ) Mezi nejčastější onemocnění kůže patří ekzém (dermatitida), akné, lupus a psoriáza. Jiným kožním onemocněním jsou bradavice, opar, sluneční spáleniny, mozoly, kuří oka a nakažlivé nemoci jako impetigo a svrab.

Příčiny onemocnění kůže

Strava obsahující mnoho cukru, tuku a průmyslově čištěných a zpracovaných surovin je pro kůži velkou zátěží, stejně jako škodliviny z prostředí, stres, kouření a UV paprsky. Suchost kůže bývá podmíněna geneticky, ale zhoršuje se špatnou výživou, nebo je-li kůže vystavena slunci a mrazu. Velmi suchá kůže bývá často způsobena pouhým nedostatkem kožního mazu a vlhkosti nebo je důsledkem snížené činnosti štítné žlázy. Kůži také mohou vysoušet některé léky, jako spazmolytika, antihistaminika a diuretika. Ztenčení kůže je přirozeným důsledkem stárnutí, ale mohou je způsobit i steroidy. Ekzémy a různé vyrážky jsou často vyvolány alergií na kovy, slunce, kosmetiku, rostliny, potraviny a jiné látky; vzplanutí psoriázy může vyvolat i stres. Rovněž špatné vylučování toxinů z organismu při onemocnění jater či ledvin může být příčinou vyrážky. Nápadná tvorba modřin může být následkem nedostatků ve výživě, poruchy srážlivosti (například při užívání léku proti srážení krve), chudokrevnosti nebo nadváhy. Může to však být i časný příznak rakoviny. Kuří oka a mozoly vznikají tlakem nebo třením kůže, například u špatně padnoucí obuvi.

Příznaky kožního onemocnění

• svědící a zarudlá kůže

• suchá, olupující se či praskající kůže se sníženou citlivostí; hnědé skvrny nebo změna barvy

• ztluštění nebo ztenčení kůže

• nadměrná tvorba modřin

Jak mohou pomáhat potravinové doplňky při onemocnění kůže

V boji proti suché pokožce a při léčení různých vyrážek dbejte na to, abyste užívali vyvážené množství omega- 3 a omega-6 mastných kyselin v rybím tuku nebo lněném oleji Tyto tuky také přinášejí úlevu při svědění a zánětlivých projevech na kůži, od erysipelu po svrab. Nejlepší je jejich kombinace s antioxidanty, například s vitaminem C a vitaminem E, které pomáhají chránit kůži před poškozením zvnějška a před volnými radikály poškozujícími buňky. Tyto vitaminy zklidňují vyrážky a ekzémy, hojí popáleniny, oděrky i řezné rány Potlačují zánět a zmírňují svědění a suchost kůže.

Při léčení suché kůže, akné a psoriázy i jako podpora hojení poškozené tkáně je velmi prospěšný zinek. Máte-li podobné potíže, užívejte multivitaminový a multiminerální doplněk s obsahem zinku a selenu. Zvyšováním imunitních funkcí bojuje proti kožním infekcím i echinacea, kterou lze nanášet také přímo na kůži při léčení ran, ekzémů a popálenin. Při mnohých kožních onemocněních – zvláště zánětlivých – je velmi účinný pupalkový olej, který lze rovněž aplikovat místně.

Olej tea tree (melaleukový olej) a levandulový olej se rovněž nanáší na kůži, aby podpořil hojení hmyzího bodnutí a štípnutí, řezných ranek a odřenin a zabránil jejich infikování. Aloe vera zklidňuje popáleniny a hojí poraněnou kůži. Heřmánkový krém a jogurt můžete použít místně proti svědění a měsíčkový krém proti zánětu.

dávkování: 2 lžičky denně

pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem

doporučení: vegetariáni mohou nahradit i lžící lněného oleje

dávkování: 500 mg denně

doporučení: objeví-li se průjem, snižte dávku

pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem

dávkování: 15 mg denně

doporučení: užíváte-li zinek déle než měsíc, přidejte doplněk obsahující 2 mg mědi

dávkování: 200 mg třikrát až čtyřikrát denně

doporučení: při akutní infekci užívejte vždy po několika hodinách

dávkování: 1000 mg dvakrát až třikrát denně

doporučení: užívejte při jídle

Co ještě můžete dělat při onemocnění kůže

Pijte nejméně šest sklenic vody denně – pomůže to odstranit z organismu odpadové látky, které mohou být příčinou kožních problémů.

Omezte množství tučných jídel a jezte více ovoce a zeleniny, zvláště mrkve (obsahující beta-karoten), aby vaše kůže byla zdravá a abyste potlačili projevy akné.

Nové poznatky o kožním onemocnění

Stačí jeden den na slunci bez dostatečné ochrany, aby mohly vzniknout nenapravitelné škody na kožních buňkách a možná i na DNA, které mohou vést až k rakovině kůže a jejímu předčasnému stárnutí. Mnozí lidé si ani neuvědomují, jakou dávku slunečního záření denně dostanou.

• Zmírňovat suchost kůže pomáhá méně časté mytí, používání pouze vlažné vody a neparfémovaných mýdel a jemné vysušování kůže poťukáváním namísto tření ručníkem.

• Potravinová alergie, například na vejce, mléko, čokoládu a oříšky, může být příčinou až 75 procent vyrážek u dětí. Testy na alergii prokážou, je-li příčinou některá speciální potravina. Podle klinických zkoušek může stav pacientů s ekzémem zlepšit vynechání lepku a mléčných výrobků.

• Odvar z pampelišky, kopřivy, lučního jetele, přestupu a šťovíku stimuluje funkci jater a ledvin a tím podporuje vylučování toxinů a zlepšuje vzhled kůže.

Příznaky překyselení organismu

Střevní chřipka

dráždivý tračník

We specialized in Bank Guarantee , Standby Letter of Credit , Medium Term Notes , Confirmable Bank Draft as well as other. (zkráceno)

Guillen-Barré syndrom

Dobrý den, bratr mi leží v nemocnici od 28.02.2018 na JIP. na plicní ventilaci po podání 10-ti dávek plazmy a 3 denní dávky imunoglobulinu. Horní i. (zkráceno)

Hello everyone! I had seen so many recommendations on jamesscotthacker so I contacted him to help me Clone my ex cell phone and WhatsApp. Just like. (zkráceno)

Dávivý-černý kašel

STOP BEING SCAMMED BY FAKE HACKERS and BINARY BROKERS. Hire a Ethical Hacking group who are professional and real. Hack Ethics is an experienced. (zkráceno)

První pomoc při svědění s pomocí bylinek, domácích surovin a aromaterapie

Trápí vás kopřivka, vyrážka či nějaký kožní zánět? Tato kožní onemocnění s sebou nesou řadu nepříjemných pocitů a jedním z nich je neúprosné svědění. Poradíme vám, jak s tímto nezvaným hostem bojovat.

Reklama, která pomáhá

Co najdeme doma

Každý má určitě ve své domácnosti sodu. Jedlá soda od pradávna pomáhá vysoušet vyrážky a ekzémy. Taktéž med, který má antiseptické účinky. Nejúčinnější první pomoc je potírat medem postiženou část kůže. Známým lidovým prostředkem na ošetření kůže je i okurka. Okurka, jak znali naši předkové, pomáhá zklidnit svědivou a zanícenou vyrážku. Voda z okurek také čistí a mastnou pokožku. Okurka se nakrájí a vaří, scedí a po vychladnutí používá. A neměli bychom zapomenout na mrkev. Ta má antiseptické účinky, urychluje léčbu a zmírňuje příznaky svědění a praskání kůže. Známá jsou i lněná semínka, která slouží jako prevence pro zdravou kůži pro svůj vysoký obsah omega-3 esenciálních mastných kyselin. Také jsou známé účinky brambor. Šťáva ze syrových brambor zklidňuje a léčí dermatitidy, vředy a popraskanou kůži. Nastrouhanou bramboru smícháme s olivovým olejem. A nakonec zelí a řepa. Šťáva ze zelí a řepy má pročišťovací účinky na pleť, čistí ji a zbavuje akné. Šťáva se pije po dobu 10 dní.

Co najdeme v přírodě

Léčivé rostliny – bylinky se po staletí osvědčují při léčbě různých kožních problémů. Mohou ulevit od bolesti, zmírnit příznaky, odvrátit infekci. Bylinky lze používat buď jako obklady nebo jako mast, kterou potíráme postižená místa.

Měsíček, tato nenáročná rostlinka, která je skoro na každé zahrádce, vždy sloužila jako první pomoc při spáleninách, při infekci a zánětu kůže. Rovněž i bez má proti zánětlivé účinky, taktéž i lopuchová semínka se používají k léčbě abscesů, akné, lupénky…

A máme tu heřmánek. Ten má protizánětlivé účinky, také kůži zklidní. Dnes je již mnoho lidí, co mají doma nejen pro krásu a potěšení, ale i pro léčbu různých nemocí, rostlinku aloe. Její gel vyživí suchou pokožku a zklidní bolavá místa. Je velice účinná. Hamamelis, lék volně dostupný v lékárnách, ale málokdo ho zná, má velice silné antiseptické účinky, zastavuje krvácení, léčí modřiny a zmírňuje příznaky křečových žil.

Kdy vyhledat lékaře

Postižení nebo onemocnění kůže je v blízkosti očí. Stav kůže se zhoršuje. Ekzém nebo vyrážka je doprovázena teplotou, otupělostí, bolestmi hlavy, mdlobami a dýchavičností. U velmi malých dětí, když je postiženo jiným typem ekzému, než je opruzení, kopřivka.

Při léčení ekzému pomůže i aromaterapie. Známý je levandulový olej, který povzbuzuje růst kožních buněk. Zklidni vyrážku, sluneční spáleniny, ale i kousnutí hmyzem. Mátový olej ochlazuje a čistí, zmírní svědění, ale pozor, větší množství může uškodit. Olej z římského heřmánku je vhodný na citlivou a suchou kůži, léčí akné a kožní záněty. Eukalyptový olej je znám pro své chladivé účinky.

Mezi nejúčinnější rostlinky, ze kterých se lisují oleje, patří levandule, šalvěj, cypřiš, máta peprná, eukalypt, jalovec a heřmánek.

Suchá kůže

Dobrý den, mám už delší dobu problém se suchou, svědivou kůží. Na prstu ruky se mi tvoří ložisko, které svědí, mnohdy až praskne do krve. Svědí mě i kolenní jamky, tvoří se mi suchá ložiska i v oblasti ledvin na zádech, svědí mě i uši v záhybech. V minulosti jsem u lékaře byla, ale nic z toho nebylo. Špatný výběr lékaře. Vím, že je těžko určit dg. na dálku, ale napadá Vás, co je příčinou? Alergie, lupénka?

Zkoušela jsem používat různé krémy, masti jako např. Ambiderman, Ondřejova mast, Locoid, když mám vše v nejhorším stádiu. Při silném svědění Fenistil gel. Děkuji za Vaše zkušenosti a rady. Hezký den, s pozdravem J.

MUDr. Lucie Hasalíková

Dobrý den, je těžké bez prohlédnutí určit dg., ale spíše se mi to jeví jako atopická dermatitida, lupenka má ložiska stabilnější, výrazněji ohraničené, vy popisujete celkové potíže, což mi více sedí na atopii, ekzém, je důležité zda má někdo v rodině lupénku či ekzém, alergie, zda máte i jiné alergické projevy jako astma, podobné atopické dermatitidě je kontaktní dermatitida – ta je po vystavení podráždění látkou – můžou být oleje v práci, desinfekce, mycí prostředky. Stran opatření, ano určitě pravidelně i několikrát promašťovat, mléka např. Locoid, není špatná i klasická modrá indulona, do koupele můžete Linolu, při častých prasklinách je možné přechodně i krém s kortikoidy, ten je již nutné na recept, také byste se měla vyhýbat dráždivým potravinám – čokoláda, ořechy, citrusy, rajčata. Máte možnost volby lékaře, kožní amb. většinou berou i bez žádanky. S pozdravem Dr. Hasalíková

Související dotazy

Poradna uLékaře.cz

Poraďte se s lékařem

Zkušení lékaři odpovídají

Doporučujeme

Inkontinencí život nekončí!

Mastné kyseliny jako prevence revmatoidní artritidy

Osm nemocí, na které jsme díky očkování téměř zapomněli

Více dotazů z poradny

Dobry den, s pritelkyni spim uz 5 mesicu a problem se vyskytl teprve ted. Po.

Dobry den pani doktorko. Trapi mne sucha kuze. Udelala se mi na nohou, sla jsem.

Dobry den,mam takovy problem,po umyti vlasu,me pokozka zacne strasne svedit.

Dobry den.Mam jeden problem ,mam hrozne suchou kuzi uvnitr usi,take se mi trochu.

Dobry den, asi mesic nebo dva mam uplne vyschla briska prstu (krome palce) na.

Dobrý den, vsimla jsem si ze mam na stydkych pyscich takovou suchou supinkatou.

Dobry den, asi tyden zpatky jsem mel nechraneny sex se dvema divkami. Od te.

Dobry den mam takovy problem mam suchou kuzi okolo oci a strasne citlive oci.

Dobry den mam problem se suchou kuzi na hlave(ve vlasech)a svedenim, roskrabanim.

Dobry den, posledni dva mescie pocituji velke zmeny lamou se im nehty do masa.

Dobrý den, poměrně dlouho mne trápí suchá popraskaná předkožka, kdy často je.

Dobry den, mam problem se suchou kuzi na tele. Svedi to na ruznych mistech.

Dobrý den, Mám suchou kůži na sourku. Můžete mi prosím poradit, čím to mazat.

Dobrý den, mám problém s hodně přesušenou kůží na rukou.Jsem alergická na nikl.

Dobrý den, už delší dobu mě trápí problém s kůží. Pokožku mám na několika místech.

Dobrý den pane doktore/paní doktorko, poslední měsíce mám problémy se suchou.

Dobrý den je mi 15 let . a mám problém u konce prdkožky mám na vrchu suchou.

Dobrý den, paní doktorko měla bych na Vás dotaz. Přibližně před týdnem se mi.

Dobrý den, mám takový problém s kůží často na tváři, ramenech a občas i na kloubech.

Po operaci štítné žlázy v lednu 2010 mi začaly vypadávat vlasy a kůže začala.

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Dobrý den, již půl roku mě bolí pichlava bolest v oblasti dolní 2/3 hrudní.

Dobrý den, občas se mi pod kůží (na tváři, bradě a nebo kolem uší) vytvoří.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak dlouho se léčí zánět v koleni?

je mi 50 let pracuji v provoze 4 roky a 7,5 hodin stojim na nohou.je to asi.

Dobry den, na genitaliich (stydkem pysku) se mi udelala podkozni bulka ve velikosti.

Dobrý den, před 6dny jsme grilovali kuřecí maso, po dvou dnech jsem nastoupila.

Dobrý den, mažel začal před více než 3 kašlat, trpěl bolestí hlavy a nevolností.

Dobrý den , je mi 54 let a poslední dobou se mi při vyvrcholení nedostavuje.

Dobrý den, nevím jesti se ptám správně, ale chtěla jsem vědět kdy má člověk.

Dobrý den, obracím se na Vás se svým problémem ohledně stolice. V poslední.

Dobry den, jiz nekolik let mam problem se suchosti v pochve. Tudiz mi dela.

Dobrý den,je mi 35 let a 12 let mam problémy s hemoroidy.V říjnu 2008 jsem byla.

Dobrý den, je mi 16 let a můj penis měří na délku 16 cm, ale obvod, který mě.

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptatat zda je vhodné si nechat odstranit tetování.

Dobrý den, asi pře 10 lety mi odstranili krční mandle, a asi poslední dva roky.

Dobrý den, v předešlém dotazu jsem se zapoměla zeptat. Jak se polypy odstraňují.

Dobrý den. Mám takový intimní problém trvající asi 2 týdny. Začalo to svěděním.

Dobrý den. Mám dlouhodobé problémy s kolenem. Vše to začalo na jednom běžeckém.

Dobry den, už 5. Den me boli pod pravým prsem jako by na žebru. Boli to jen.

Dobrý den, prosím o Váš názor, případně radu. Přibližně 8 měsíců bolest čtyřhlavého.

Sebediagnostika

Mohlo by vás zajímat

Problémy s nadměrnou suchostí kůže jsou velmi časté.

Suchá a atopická pokožka se bez pravidelného a důkladného.

Chronická obstrukční plicní nemoc je zánětlivé onemocnění.

Jaro klepe na dveře, venku je ovšem pořád chladno.

Vzhledem ke krátké inkubační době (18 až 24 hodin).

Související dotazy z poradny

Dobrý den, Mám problém s vlasovou pokožkou. Už několik.

Dobry den,neustále mě trápí svědění kůže na nohou a.

Dobrý den, z ničeho nic se mi na kůži různě po těle.

Dobry den, Uz od malicka me trapi sucha kuze na.

Zdravím, v první řadě chci říct, že jsem si přinesl.

Naši lékaři a zdravotnická zařízení

MUDr. Tomáš Adámek

Anosmed ortopedie

Atoda Medical

MUDr. Barbora Bačová

MUDr. Barbora Barchánková

Největší česká medicínská online poradna a průkopník v oblasti telemedicíny si klade za cíl zefektivnit a zkvalitnit české zdravotnictví. Tým více jak 250 lékařů včetně desítek specialistů obslouží průměrně 3 500 uživatelů měsíčně. Poradna je pacientům k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu nejen na webu, ale i přes mobilní aplikaci.

Suchá kůže proti infekci houbami

suchá kůže skvrny, suchá kůže na tváři, suchou kůži na nohou, suchou kůži

penis na hands-listového šupinatá suchá kůže, děti a kojenci

Moje kůže je suchá, proč?

každý z nás může projít stupni vysoušení, a tento typ sucha

se liší od jednoho k druhému. to může být:

přírodní suchá kůže:

1 – se stalo v zimě

2 – Po studené vody expozici

3 – expozice suchého vzduchu

a existuje mnoho dalších příčin se bude diskutovat i zde.

suchá kůže příčiny:

Kůže je důležitým orgánem, který jedná s jeho ochranného opatření

od okolního prostředí. Kůže je první obrana zeď

proti prachu, nečistotě, infekcí a teplé studené počasí. každý den, pokožka vystavena

mnoho prvků v našem životě, jako je voda, mýdlo, rukavice, chemikálií, prachu a

nepříznivých povětrnostních podmínek.

Existuje mnoho faktorů, udržují pokožku zdravou a hladkou:

1 – Stratum corneum: vnější vrstva kůže faktorů může obsahovat

vody nutný pro zdravou kůži o 70%

3 – deskvamace je dalším důležitým faktorem, aby pleť jemnou a

4 – mezibuněčné lipidy, které mají vodu a zabraňují ztrátě vody

pokud jsou tyto 4 faktory jsou poškození kůže a tím bude více sucha jako v následujícím příkladu:

hlavní příčiny suchou pokožku

1-ztráta vody v pokožce: tato tzv. transepidermal ztráta vody z

stratum corneum. jak voda je tak důležité udržet pleť jemnou

2 – Expozice chladných příčin ztráty vody a suchá kůže

3 – Expozice suchého vzduchu a vítr způsobuje ztrátu vody a suchá kůže

4 – expozice vůči chemikáliím (dráždivé), rozpouštědla, mýdlo a dokonce i nadměrné používání

voda způsobuje suchou pokožku

5 – Slunci pro dlouhé časy

6 – Používání teplá sprcha vede ke ztrátě přírodních olejových látek na kůži

a tak dále způsobuje suchou kůži, jak se změní běžné onemocnění kůže

když tyto hlavní faktory považují za závažné:

– Záleží na tom, kolik jej použít (běžné používání není špatné)

-Typy těchto nepříjemných faktorů

Nemoci, které způsobují suchou kůží:

3 – ichtyóza (genetické problémy, suchá kůže)

5 – atopický ekzém u dětí

suchá kůže dětí:

děti mohou mít suchou kůži:

– Suchý obličej studenou vodou po expozici

suchá kůže skvrny, šupinatá suchá kůže:

suchá kůže může být v mnoha podobách:

– Skvrny suchá kůže

– Šupinatá suchá kůže

– Šupinatá suchá kůže

pracovních míst, které mohou způsobit suchou kůži:

2 – potraviny servisní pracovník

3 – myčky nádobí

, protože tyto práce mohou provádět změny v oblasti zdraví a povaha kůže prvků

léky, které způsobuje suchou kůží:

1-aktuální retinoid, který se používá při léčbě akné, jako Retin

někdy volal suché olupování kůže jako retinoidů odstranit vrstvu po vrstvě akné

Copyright © 2010 skincarefamily.com. All Rights Reserved.

This is a simple skin guide about common skin conditions, skincare, pimples, acne creams, herpes, mrsa, folliculitis, baby heat rash, skin rash, impetigo, canesten, accutane, dmae , cellulitis, acne scars, fillers, This website’s mission is to provide comprehensive education about all aspects of dermatology and skin health. Most popular topics include cosmetic dermatology, botox, laser hair removal, dermabrasion, skin tags, laser Cost and how to choose a dermatologist..

Suchá kůže proti infekci houbami

Infekce kůže a v ráně (ranné infekce) jsou způsobeny narušením tkání jedním nebo více druhy mikroorganismů. Tyto infekce aktivují imunitní systém, vyvolávají zánět, poškození tkáně a zpomalují hojení. Mnoho infekcí zůstává omezeno na malé ploše, jako infikované škrábnutí či vlasový folikul, a většinou se upraví spontánně. Jiné mohou přetrvávat a pokud nejsou léčeny, jejich závažnost roste a šíří se dále anebo hlouběji. Některé infekce se šíří do jiných orgánů nebo vyvolají sepsi.

Kůže je největší orgán lidského těla a patří mezi první linii obrany. Dokonce i když je čistá, její povrch není sterilní. Je osídlena různými mikroorganismy nazívanými normální flóra. Tato normální flóra formuje dynamickou bariéru, která pomáhá proti šíření jiných škodlivějších mikroorganismů (patogenů). V kterémkoli okamžiku je určité procento populace nosiči patogenu, který vytlačuje část normální flóry a „kolonizuje“ oblasti jako nosní sliznice. Většinu času nezpůsobuje normální flóra a kolonizující patogeny onemocnění a nestimulují imunitní systém. Pokud je přítomno poškození kůže nebo je narušen imunitní systém, potom je každý přítomný mikroorganismus může vyvolat infekci v ráně nebo kožní infekci.

Rány jsou poškození integrity kůže a souvisejících tkání. Mohou to být povrchová říznutí nebo škrábnutí, ale zahrnují také bodnutí, popáleniny nebo mohou vzniknout jako důsledek chirurgických nebo stomatologických výkonů. Mikroorganismy, které mají sklon je infikovat, závisejí na rozsahu poranění a jeho hloubce, na prostředí, kde se rána nachází, a mikroorganismech přítomných na kůži jednotlivce. Kůže má 3 vrstvy: vnější epidermis, dermis – kde je mnoho vlasových folikulů a potních žláz, a tukové podkoží. Pod těmito vrstvami jsou tkáně chránící pojivo, svaly a kosti. Rány mohou pronikat kteroukoli vrstvou a mohou se do nich šířit. Hojení ran je komplexní proces, který zahrnuje mnoho souvisejících systémů, mediátorů a buněk pracujících dohromady na čištění rány, zabezpečení jejích okrajů a produkci nových tkání a cév.

Infekce kůže a v ráně interferují s procesem hojení a mohou vytvořit další tkáňové poranění. Mohou postihnout každého, ale jedinci s pomalým hojením ran vzhledem k faktorům jako je porucha oběhu nebo oslabený imunitní systém jsou ve velkém riziku. Když infekce proniknou hluboko do těla do tkání jako je kost nebo se objeví ve špatně prokrvené tkáni, mohou se stát obtížně léčitelnými a přejít do chronicity.

Typy infekcí v ráně a mikroorganismy

Typy infekcí v ráně a mikroorganismy

Rány mohou být rozděleny na základě příčiny, lokalizace, jejich rozsahu a toho, zda jsou čisté, nebo kontaminované. Mikroorganismy, které typicky infikují rány a kůži, závisejí faktorech prostředí, stavu imunity hostitele a hloubce poranění.

Bakterie, houby a viry mohou vyvolat kožní a ranné infekce. Bakterie mohou být rozděleny na základě prostředí, v němž rostou: ty, co rostou na vzduchu (aerobní), ty, co rostou v prostředí chudém na kyslík (microaerofilní), a ty co rostou při nízkém až žádném kyslíku (anaerobní). Mikroaerofilní a anaerobní bacterie mohou být nalézány v hlubokých ranách a abscesech.

Povrchové infekce probíhají primárně ve vnějšíchvrstvách kůže, ale mohou se rozšířit hlouběji do podkožních vrstev. Jsou způsobeny primárně aerobními mikroorganismy, ale hlubší rány mohou být také infikovány anaeroby.

Bakteriální infekce jsou typicky způsobeny bakteriemi normální flóry, jako jsou některé druhy stafylokoků a streptokoků. Mohou být také způsobeny kolonizujícími bakteriemi a bakteriemi rezistentními na antibiotika, jako je MRSA (meticilin-rezistentní Stafylococcus aureus).

Ranné infekce z brakických vod mohou být způsobeny vodou šířenými druhy Vibrií nebo Aeromonas. Infekce asociované s teplými koupelemi mohou být způsobeny Pseudomonas aeruginosa. U hlubších ran mohou možnými patogeny být anaeroby jako Bacteroides sp. nebo Clostridium sp.

Typické bakteriální infekce kůže zahrnují:

 • Folikulitidu, furunkly a karbunkly
 • Impetigo — kožní léze a puchýře
 • Proleženiny a vředy—vyskytují se u dlouhodobě imobilizovaných pacientů, často v léčebnách dlouhodobé péče. Tyto typy ran mohou obsahovat různé typy bakterií a jejich kultivace neposkytují užitečnou informaci o způsobu léčby
 • Celulitida—infekce často zahrnující podkožní a pojivové tkáně kůže, způsobující zčervenání, teplo a otok
 • Nekrotizující fasciitida — vážná, ale málo častá infekce, která se může rychle šířit a ničit kůži, tuk, svalovou tkáň a fascie, tj. vrstvy tkáně pokrývající svalové skupiny. Tento typ infekce je většinou způsoben Streptokoky skupiny A, někdy nazývanými „masožravé bakterie“

Další běžné kožní infekce jako trichoficie (ringworm) a atletická noha nejsou způsobeny bakteriemi, ale houbami (plísněmi). Houby mohou být přítomny na trnech, třískách a mrtvé vegetaci a mohou způsobovat hluboké infekce ran, které pro diagnostiku vyžadují speciální kultivaci. Kvasinkové infekce způsobené Candida species mohou probíhat v ústech (afty) nebo v dalších vlhkých oblastech kůže.

Různé bradavice, jako běžné bradavice a bradavice na chodidlech, jsou způsobeny lidským papilomavirem (HPV).

Ranné infekce způsobené kousnutím odrážejí mikroorganismy přítomné ve slinách a ústní dutině člověka nebo zvířete, které ránu vytvořilo. Mohou obsahovat jeden nebo více aerobních, mikroaerofilních a/nebo anaerobních mikroorganismů. Lidská kousnutí mohou být infikována množstvím aerobních a anaerobních bakterií, která jsou částí normální ústní flóry. Většina zvířecích kousnutí je od psů a koček a nejběžnější bakterie získaná z jejich kultivací je Pasteurella multocida. I když vzácně, existuje riziko virové vztekliny od neočkovaných zvířat. V ČR se dlouhodobě vzteklina nevyskytuje, riziko je spojeno hlavně s pokousáním netopýrem a vlkem, v příhraničních oblastech s Polskem a Slovenskem i s kousnutím dalších zvířat, jako je liška, pes apod.

Trauma je široká kategorie zranění způsobených fyzikální silou. Zahrnuje vše od popálenin ke zraněním z motorových nehod, nárazů, pořezání nožem nebo dalšími ostrými předměty a střelná zranění. Typ získané infekce závisí na prostředí, ve kterém se zranění odehrálo, na rozsahu zranění, mikroorganismech přítomných na kůži zraněné osoby, mikroorganismech, kterým je postižená osoba vystavena během hojení ran a na celkovém zdraví a stavu imunitního systému.

Zranění, která jsou již iniciálně kontaminována, např. špínou z automobilové nehody, nebo rány, které obsahují rozsáhlou poškozenou tkáň, např. těžké popáleniny, mají zvýšené riziko infekce. Je běžné, že u hlubokých a kontaminovaných ran je přítomen více než jeden aerobní a/nebo anaerobní mikroorganismus.

Hluboké bodné rány mohou umožňovat růst bakteriím jako Clostridium tetani (příčina tetanu). Protože populace v ČR je proti tetanu očkována, je to infekce vzácná. Očkování proti tetanu musí být obnovováno každých 10-15 let. Přeočkování je často prováděno na pohotovosti při léčbě pacientů s hlubšími zraněními, která vyžadují šití.

Chirurgické rány jsou nejčastěji infikovány pacientovou normální kožní a/nebo gastrointestinální flórou – stejnými mikroorganismy jako u povrchových kožních infekcí. Mohou být také infikovány expozicí nosokomiálním mikroorganismům. Nosokomiální bakterie, jako MRSA, mají často zvýšenou rezistenci na antibiotika. Hluboké chirurgické rány mohou být infikovány jak povrchově aerobními mikroorganismy, tak hluboce anaeroby.

Popáleniny mohu vzniknout opařením nebo hořící tekutinou, ohněm a dalšími zdroji tepla, chemikáliemi, slunečním zářením, elektrikou a velmi vzácně nukleárním ozářením. Popáleniny 1. stupně postihují epidermis. Popáleniny 2. stupně pronikají do dermis. Popáleniny 3. stupně postihují všechny vrstvy kůže a často i tkáně podkožní.

Popáleninová poranění jsou zpočátku sterilní, ale vzhledem k mrtvé tkáni v jejich centru – eschara – a ztrátě kožní ochrany, jsou rychle kolonizovány normální flórou. Postižená osoba je ve zvýšeném riziku ranné infekce, sepse a multiorgánového selhání. Nejprve se objevují bakteriální infekce, později se moho objevit mykotické infekce vyvolané Candida sp., Aspergillus sp., Fusarium sp. ad., protože nejsou inhibovány antibiotickou léčbou. Virové infekce jako např.herpes simplex virus se mohou rovněž vyskytnout.

Klinické příznaky

Klinické příznaky

Celkové příznaky a symptomy ranné infekce zahrnují zarudnutí, otok, teplo, citlivost a hnisavou sekreci. Kůže může být tvrdší a napnutější v dané oblasti a erytém se může šířit od poranění. Ranné infekce mohou způsobit horečku, obzvláště pokud přestoupí do krve. Infekce kůže mohou vyvolat změnu barvy kůže a způsobit pustuly, olupování, bolest a/nebo svědění.

Mnoho drobných a povrchových kožních ran je diagnostikováno na základě klinického posouzení lékařem a jeho zkušeností. Kromě celkových projevů má mnoho kožních infekcí charakteristické známky, jako je například bradavice, nebo charakteristické místo výskytu např. v případě kožní plísně na nohou v meziprstí a na plosce (typicky u sportovců). Klinické zhodnocení nicméně nemůže lékaři poskytnout přesnou informaci o vyvolávajícím mikroorganismu a citlivosti k léčbě. V tomto případě je na místě využití laboratorních testů.

Laboratorní vyšetření

Laboratorní testy jsou hlavně používány pro diagnostiku bakteriemi infikovaných poranění k identifikaci kauzálního patogenu a zjištění citlivosti. Podobně se někdy vyšetření provádí k detekci mykóz. Odběr vzorku zahrnuje stěr z povrchu rány, který zachytí buňky a hnis, aspiraci tekutiny či hnisu jehlou a stříkačkou, případně je možné provést kožní biopsii. Pokud je podezření na anaerobní flóru, potom musí být proveden speciální odběr a dodržena transportní opatření, aby nedošlo k expozici vzorku kyslíku. Pro vyšetření houbových mikroorganismů je možno získat vzorek seškrabáním kůže.

Testování může zahrnout:

 • Bacteriální kultivace – toto je primární test k diagnostice bakteriální infekce. Vzorek je nanesen na živnou půdu nebo do média a inkubován při tělové teplotě. Po namnožení je možné bakterie identifikovat. Součástí je identifikace MRSA, pokud je přítomen. Výsledek kultivace je zpravidla k dispozici během 24-48 hod. od dodání vzorku do laboratoře. Speciální kultivace pomalu rostoucích mikroorganismů, jako jsou houby nebo mykobakteria, mohou trvat několik týdnů.
 • Gramovo barvení – používáno současně s kultivací. Speciální barvení umožňuje vyhodnocení bakterií pod mikroskopem. Ty mohou být rozeznány podle tvaru – koky (kulaté) nebo tyčinky – a rozděleny podle zbarvení na grampozitivní a gramnegativní mikroorganismy. Výsledky tohoto vyšetření by měly být dostupné ten samý den, kdy byl vzorek odeslán do laboratoře, a poskytnout lékaři předběžnou informaci o charakteru vzorku a potenciálních patogenech vyvolávajících infekci.
 • Citlivost na antimikrobiální léky – následný test ke kultivaci. Když je patogen identifikován a izolován z kultivace z rány, je tento test proveden ke stanovení citlivosti bakterie k různým antibiotikům. Tato informace pomůže lékaři ke správnému výběru antibiotika v léčbě. Výsledek citlivosti je většinou k dispozici 24 hodin po identifikaci bakterie z kultury.

Další testy, které mohou být prováděny:

 • kultivace mykotických agens – pokud je podezření na infekci houbami a plísněmi. Mnoho z nich jsou pomalu rostoucí a identifikace trvá několik týdnů.
 • kultivace a barvení na mykobakteria – pokud je podezření na mykobakteriání infekci
 • hemokultura – pokud je pravděpodobnost sepse (otravy krve)
 • kultivace moči – pokud je podezření na infekci močových cest
 • testy na detekci DNA nebo RNA určitých patogenů

V některých případech mohou být využity zobrazovací metody jako rentgen, ultrazvuk, CT a pod. ke zhodnocení rozsahu postižení měkkých tkání a detekci hnisu a jiných tekutin.

Riziko ranných infekcí může být minimalizováno rychlým a řádným vyčištěním rány a léčbou. Většina infekcí může být takto úspěšně vyřešena.

Mnoho povrchových bakteriálních a virových infekcí se vyléčí spontáně bez léčby. Jiné bakteriální infekce mohou vyžadovat pouze lokální antibiotickou léčbu, v některých případech po předchozí incizi a drenáži. Hlubší a přetrvávající infekce vyžadují celkovou antibiotickou léčbu. Volba antibitika ideálně probíhá na základě výsledků kultivace a testů citlivosti. Pacienti s rezistentním patogenem nebo s infekcí v lokalizaci obtížně dostupné pro průnik antibiotika (např. kost) mohou vyžadovat rozšířenou léčbu nebo intravenózní podání léků.

Rány mohou také vyžadovat chirurgické odstranění mrtvé tkáně (debridement) a/nebo drenáž – někdy i vícekrát. Lokální antibiotika a debridement jsou používány rovněž v léčbě popálenin. U rozsáhlých poranění může být vyžadovány kožní transplatace či další chirurgické postupy.

Literatura a zdroje

Literatura a zdroje

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 1011-1012.

Forbes, B. et. al. (© 2007). Bailey & Scott’s Diagnostic Microbiology, Twelfth Edition: Mosby Elsevier Press, St. Louis, Missouri. Pp 891 – 903.

Wu, A. (2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, Fourth Edition. Saunders Elsevier, St. Louis, Missouri. Pp 1611-1612.

Leave a Reply