Suchá kůže a infekce houbami (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Svědění a loupání v uších, příčiny a léčba

Svědění v uchu – to je normální reakce vnější vrstvy kůže na vnější podněty, nebo na vnitřních tělesných tekutin: Ear tuku, síra nebo potu. V otázce mohu říci, když se uši svědit po celou dobu, a kůže začne loupat je. Neschopnost rozeznat příčinu úzkosti vede k tomu, že léčba vzácně se vyskytuje na počátku onemocnění, jak je obvykle důvodem pohledu na nedostatek hygieny.

Ne vždy ucho svědění a odlupování – signál vážné nemoci. Nejčastějším důvodem pro jejich vzhled – základní nekomerční osobní hygieny. Opatrně péče o obličej a krk, uši jsou často přehlíženy. Po spíše omyjte je, stejně jako jiné části těla, mazat dřez a spusťte zvukovodu jakýmkoli nízkým obsahem tuku krém na nepohodlí přestal.

Dalším důvodem je, naopak nadměrné čištění uší. Bavlněné tampony, i přes svou měkkost, mohli poškrábat a třít tuku šedou nebo nechráněnou kůži. Čím větší je pravděpodobnost poškození před poškrábáním zápas, pletací jehlice nebo jiný ostrý předmět. Výsledný škrábance svědí v přemnožení, ale jak se jim infekce může vyvolat zánět.

Ponecháme-li stranou otázku hygieny, jsou následující příčiny odlupování a svědění v uchu:

• místní alergické reakce

• kožní poruchy (ekzém, dermatitida, včetně alergické povahy)

• onemocnění plísňové (otomikozy)

• zánět vnějšího ucha (otitis media, vzhled hnisavého zánětu v místě poranění, pupínek nebo vařit)

Lokální projevy alergie začíná zarudnutí ucha nebo na uších, pocit pálení a svědění, a dlouhodobému kontaktu s objektem, který způsobil reakci otshelushyvaetsya vrchní vrstvy epidermis. Viníkem může být barvení vlasů, šampon, sprchový gel a další prostředky péče o vlasy. Alergie triggery a kontakt se sluchátky na uších, náušnice nebo kovové výztuhy brýle. Zastavení používání agresivních chemikálií nebo cokoliv, co obsahuje alergen, obvykle normalizuje pokožku. V opačném případě, jsou komplikace, dermatitida nebo ekzém zevního ucha. Pro léčbu alergenních jmenován místní terapii ve formě antihistaminiky, krémy a masti (Fenystyl), zmírnění pokožku a odstranění svědění. V těžké alergie použít hypoalergenní stravu, příjem perorální antihistaminika (Suprastin, loratadin) a lokální použití hormonálních mastí (Advantan, Lokoid).

Zánětlivé procesy a jejich léčba

Zánět středního ucha vnější

Vniknutí vody v uších nebo podchlazení vytváří příznivé podmínky pro rozvoj infekce. Pravděpodobnost poškození zvyšuje s kůží. To, co začíná svědění hluboko do ucha, ztráta a mírný pocit "zásuvek" sluchu – časných příznaků otitis externa. Další vývoj onemocnění vede k zánětu, bolesti a hnisavé hmoty s vydáním zvukovodu. Způsobují vývoj spojený dermatitidy: podrážděnou pokožku sekrety z ucha svědění a šupinatá.

Léčba zánětu vnějšího ucha je pod dohledem lékaře. V mírných případech, používají alkoholové roztoky kyseliny borité, v pokročilejších případech vydaných orálními antibiotiky (amoxiclav, Nitrofural), antibakteriální a protizánětlivé roztoky a masti pro léčení zvukovodu a ucha. Dobrým doplňkem ocitnou fyzioterapie: UFO- a UHF-terapie.

Kůže poškozené nepřesné čištění zvukovodu, a je náchylný k zánětu. Oční infekce může vyvolat tvorbu vře – akutní zánět vlasového folikulu, mazové žlázy a podkožního vaziva. O začátku zánětlivého procesu zabraňuje svědění a zarudnutí postižených míst. Dále se jednání, je bolestivý otok, zvyšuje bolest před dotykem uši, na odkládání ucha, žvýkání. Je-li léčba otitis externa obvykle nezpůsobuje problémy včas výzvě k lékaři, to se vaří léčba vyžaduje chirurgický zákrok a léčba antibiotiky je velmi dlouhý proces.

Léčba dermatitidy či ekzému ucha

Tyto kožní onemocnění, jako je dermatitis, ekzém, nebo tam

• V důsledku alergických reakcí

• prostřednictvím mechanického dráždění (např stavba prach)

• pod vlivem propuštění z vnějšího ucha v zánětlivých procesech

• oslabení imunity a chronických nemocí, které porušují metabolismus

U atopické dermatitidy svědění začíná kolem zvukovodu, ušní a svědivou vlasovou pokožku v blízkosti postiženého ucha. To je červená, tvorba váčků s serózní obsah. Po zveřejnění se objeví šupinatá, vzdělávání pláč nebo suché krusty. Podobně, projevuje a kontaktní dermatitida, ale počáteční otok může zachytit oblast kontaktu s alergenem.

Nedostatečná léčba akutních forem, jak se dostat do infekci při hojení tkání nebo nemocemi plýtvání, které oslabují imunitní systém, což vede k chronické formy ekzémů.

Therapy. Před zahájením léčby, objasnit diagnózu, odlišuje od ekzém houbové infekce. Rány se očistí od nánosu pomocí olejové řešení. Smuteční forma ekzému se zpracuje s boritou alkoholu nebo etheru, za použití aerosolů s oksykort. Po zaschnutí naneste peeling krémy s protizánětlivými, vazokonstrikční a antimykotické vlastnosti. Přípravky musí obsahovat antibakteriální přísady. Lokálně aplikované látky, které snižují ucho svědí. Léčba trvá asi 3-4 týdny by měla být do konce, aby se zabránilo opakování a přechod do chronického stádia.

Houba v uších: Příčiny a léčba

Zánět v uších může mít houbového původu. To se děje s oslabením imunitního systému a vytvoření příznivých podmínek pro ucho hyperaktivity hub jsou vždy k dispozici na kůži. Porušení mikroflóry uši a vyvolalo příliš pečlivého zvukovodu hygienu při praní nejen uši, ale i uvnitř přímé vodu. Infekce se může objevit při použití sluchátek jiných lidí, špunty do uší, pomůcky pro nedoslýchavé.

Příznaky houbových lézí:

– Svědění a odlupování v uších

– Bolesti hlavy a hučení v uších

– Pocit cizího tělesa nebo vzniku sírové korku

– Výrazné barvy a různé hustoty v závislosti na druhu houby

Uši ovlivňuje společné hub z rodu Candida nebo Asperhyll, ale otitis externa přidá k nim, a bakterie, jako je například Staphylococcus aureus.

Před návštěvou lékaře

V alergické svědění potřebná k odstranění možného kontaktu s alergenem, je-li závažné reakce mohou trvat antihistaminikum tablety, které informují svého lékaře. Osoby samostatně výdělečně kožní onemocnění nebo houbami nejsou povoleny: bez přesného charakteru kožních lézí, které promění chronických a zvýšit léčbu. Návštěvou lékaře může snížit svědění a loupání, čištění uší alkoholovým roztokem, rostlinným olejem nebo vazelínou.

Kožní projevy při vnitřních onemocnění

Kůže je orgán pokrývající lidské tělo. Má mnoho funkcí a svojí rozlohou (1,5–2 m 2 ) je největším orgánem lidského těla. Kůže odděluje a chrání vnitřní prostředí organizmu od zevních vlivů. Kromě ochrany před fyzikálními (teplem, chladem, UV zářením) a chemickými faktory se podílí na regulaci teploty těla, tvorbě vitaminu D a zabraňuje ztrátám tělních tekutin. Prostřednictvím receptorů umožňuje vnímání tepla, chladu, tlaku a vibrací.

Důležité jsou i vlastnosti kůže z hlediska imunity. Kůže se skládá ze 3 základních částí. Je tvořena pokožkou, vazivovou vrstvou kůže a podkožím. Kožní projevy, které vznikají v souvislosti s jiným onemocněním organizmu, se nazývají dermadromy. Změny na kůži mohou být prvním projevem interního či onkologického onemocnění.

Některé dermadromy jsou specifické pro určitou chorobu a stanovení diagnózy je snadné. Častější bývá výskyt nespecifických kožních příznaků, stejné projevy se mohou vyskytovat u různých chorob (např. svědění kůže, kopřivka, žlutý kolorit kůže, pásový opar, ekzémy). Vzhledem k rozsáhlému tématu jsou v článku popsány nejčastější interní choroby, u kterých se mohou vyskytnout kožní změny.

Metabolické poruchy

Mezi nejčastější metabolické poruchy patří diabetes mellitus (DM) – cukrovka a hyperlipidémie – zvýšená hladina tuků v krvi. Kožní komplikace při cukrovce postihují v průběhu života 25–50 % diabetických pacientů. Můžeme je dělit na projevy, které souvisejí se zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií), a které po úpravě hodnot glykémie mizí. Patří mezi ně například svědění kůže, kožní infekce. Existují také projevy vznikající na podkladě postižení cév a nervů, které nejsou závislé na glykémii, například necrobiosis lipoidica, diabetická dermopatie, granuloma annulare – názvy jsou vysvětleny v následujícím textu.

Některé projevy mohou vznikat v důsledku léčby onemocnění, například alergické kožní projevy. Mezi nespecifické projevy patří svědění kůže neboli pruritus. Přesný mechanizmus svědění nepostižené kůže v důsledku metabolické poruchy není znám. Vedle zvýšené hodnoty glykémie se může uplatňovat postižení nervů. Neuropatie mohou způsobovat sníženou funkci potních a mazových žláz vedoucí k nedostatečnému promaštění a hydrataci kůže. Nejčastější je svědění lokalizováno v oblasti kožních záhybů, mezi lopatkami, v zevním zvukovodu, na šíji nebo ve kštici. Svědění kůže může být vyvoláno mnoha faktory, kromě metabolických poruch se vyskytuje při onemocnění ledvin, trávicího traktu, nádorových onemocnění, při infekci nebo po požití léků, ale i v těhotenství.

Přítomnost chronicky opakujících se infekcí s nedostatečnou reakcí na léčbu může upozornit na zatím nediagnostikovaný diabetes. Na zvýšené incidenci se podílí snížená obranyschopnost organizmu, vlivy cévního postižení a neuropatie. Pacient s postižením nervů nevnímá drobná poranění bolestivě, vzhledem k poruše čití je neošetří, a tak vzniká brána vstupu pro baktérie, vhodné prostředí pro pomnožení různých mikrobů a jejich rozšíření do organizmu. Cévní změny – ischémie – vedou ke snížení přívodů živin ke kůži, ale i protilátek a imunitních buněk.

Mezi nejčastější kožní infekce u diabetiků patří kvasinkové a plísňové infekce. Kvasinkové infekce postihují nejčastěji kožní záhyby, místa vlhké zapářky (v tříslech, pod prsy, v oblasti hýždí). Vznikají zde poměrně ohraničená růžová až červená silně svědivá ložiska se zvýrazněným lemem, v okolí jsou často drobné pupínky nebo bělavé puchýřky, kůže může být na pohmat mokrá. Častým projevem plísňového onemocnění je postižení nehtové ploténky prstů dolních končetin. Nehet je drolivý, zažloutlý, ztluštělý. V meziprstí způsobuje plíseň olupování kůže až praskliny, které umožňují vstup baktériím a vznik infekčního onemocnění např. erysipelu („růže“). Růže je provázena vysokou horečkou, třesavkou, zimnicí, zvětšením lymfatických uzlin a vznikem ohraničeného zarudnutí a otokem nejčastěji dolní končetiny.

Další komplikace u diabetiků

Až u 50 % diabetiků se na přední straně bérců tvoří nebolestivé, ostře ohraničené, světle hnědé vkleslé plošky nepravidelného tvaru. Velikost projevů je 5–10 mm. Dalším možným projevem je granuloma annulare, které vzniká nejčastěji na dorsech rukou a nohou nebo nad klouby. Ložiska jsou charakterizováná tvorbou prstencovitě (anulárně) uspořádaných papul, okraje navalité a bez subjektivních příznaků. Necrobiosis lipoidica je chronické onemocnění charakterizované tvorbou dobře ohraničeného sytě červeného či hnědočerveného ložiska s lehce vyvýšeným okrajem. Střed projevu je atrofický, voskového vzhledu s prosvítající cévní kresbou a nažloutlou barvou. Vyskytuje se na přední straně bérců. Tyto projevy mohou vést k následné diagnóze diabetu.

Jiné poruchy metabolizmu

První známkou v poruše metabolizmu tukových látek mohou být depozita lipidů v kůži a podkoží. Nejběžnějším typem je tvorba xantelezmat. Na horních a dolních víčkách se tvoří drobné žlutavé, tuhé uzlíky. Náhlý výsev mnohočetných žlutých papul na ramenou a hýždích může signalizovat poruchu hodnot hladiny krevního cukru nebo tuků. Při poruše metabolizmu červeného krevního barviva hemoglobinu se hromadí meziprodukty (tzv. porfyriny) v kůži. Způsobují zvýšenou citlivost kůže na UV záření, tvoří se puchýře a vředy, které se často špatně hojí. Obočí může být srostlé a kolem očí i na spáncích bývá patrné zvýšené ochlupení. V oblasti ušních boltců, v obličeji a na hřbetech rukou vznikají četné pigmentové skvrny, které mohou být až hnědočerné.

Mezi nejčastější endokrinologická onemocnění (onemocnění žláz s vnitřní sekrecí) patří porucha funkce štítné žlázy. Kožní změny jsou často prvním projevem onemocnění a při správné léčbě mizí. Zvýšená produkce hormonů štítné žlázy tj. hypertyreóza se může projevovat zarudnutím neboli erytémem dlaní, obličeje, zvýšeným pocením rukou a nohou. Vlasy jsou řídké s vypadáváním, nehty jsou rýhované, štěpí se, může být přítomen otok očních víček a exoftalmus. Počet nově vzniklých případů nemoci snížené funkce štítné žlázy je poměrně vysoký. Vyskytuje se u 4–7 % starších žen, u mužů je incidence nižší. Při hypoty­re­óze je kůže chladná, bledá, suchá, vrásčitá, někdy nažloutlá a v oblasti drsná až plechová. Vlasy jsou hrubé, řídké, nekvalitní. O­chlupení v podpaží i na genitálu může chybět. Bývá přítomen otok obličeje, rukou a očních víček. Jazyk je velký, někdy s otisky zubů.

Cushingův syndrom vzniká na podkladě zvýšené produkce hormonů kůry nadledvin. Může být vyvolán nádorovým nebo systémovým onemocněním, ale také při dlouhodobé celkové léčbě kortikosteroidy. Jedním z hlavních příznaků je změna ukládání tělesného tuku. Nejvíce se ukládá v oblasti trupu (břicho, záda) a v obličeji. Nemocní lidé mají kulatý obličej, končetiny bývají tenčí, méně tuku se ukládá do oblasti hýždí. Kůže je tenká, atrofická, se sklonem k tvorbě modřin. Na břiše a na bocích vznikají fialové trhlinky v kůži – strie. Někdy může být přítomno zvýšené ochlupení a nadměrná tvorba pigmentových skvrn. Téměř vždy je přítomna výrazná únava.

Kožní projevy vznikající při postižení cév mohou být vyvolány různými faktory. Nejčastěji infekcí, potravinami, léky, ale i systémovým a nádorovým onemocněním. Zánětlivá onemocnění cév – vaskulitidy se projevují dle typu velikosti postižené cévy, na kterém závisí i lokalizace kožních změn. Tvoří se červené skvrny, kopřivkové pupeny, puchýře s následnou tvorbou vředů, lividní erytémy ve tvaru větví nebo blesku, bolestivé a hmatné uzle. Při postižení cév v oblasti prstů vzniká chladem vyvolaná záchvatovitá bolestivost nebo porucha citlivosti, zbělení prstů s následným zčervenáním. Tyto příznaky se označují Raynaudův fenomén. Pokud potíže trvají dlouho, kůže na prstech je hladká, napjatá, mohou se na ní tvořit drobné vřídky.

Onemocnění trávicího traktu

Kožní projevy při postižení trávicího traktu jsou časté u zánětlivého onemocnění trávicího traktu například při Crohnově nemoci, ulcerózní kolitidě atd., ale i u nádorových a systémových onemocnění například u celiakie. Zánětlivé střevní onemocnění postihující různé úseky střeva se mohou projevovat na kůži tvorbou píštělí v oblasti konečníku nebo vývodů, vaskulitidou, tvorbou tuhých červených uzlů na končetinách a tvorbou vředů. Celiakie je onemocnění způsobující poruchu střevního vstřebávání. Jedná se o nesnášenlivost lepku neboli glutenu v potravě. U celiakie se často vyskytují chronické silně svědivé projevy. Tvoří se puchýřky na začervenalé spodině nebo na ekzémových ložiscích. Nejčastější lokalizace je na předloktí, loktech, na ramenou, v oblasti lopatek a v sakrální oblasti.

Při porušení bezlepkové die­ty dochází ke zhoršení. Choroby jater a žlučníku bývají provázeny nespecifickými příznaky – svěděním, kopřivkou, žlutou barvou kůže. U dlouhotrvajících stavů se tvoří mnohočetné rozšířené žilky na kůži i sliznicích, na trupu může být patrna ztráta ochlupení.

Při postižení ledvin jsou kožní změny nespecifické. Kůže je bledá, suchá, drsná, šupinatá. Svědění a změny na nehtech jsou časté.

Projevy vznikající v souvislosti s nádorovým onemocněním, vzdálené od nádoru se označují jako paraneoplastické projevy. Tyto změny mohou upozornit na vznik onkologického onemocnění. Břišní maligní nádory se mohou na kůži projevovat například náhlým výsevem bradavičnatých výrůstků, častým zánětem žil, růstem jemných vlasů na uších, nose, krku, trupu nebo končetinách, kůže může být na různých místech šedočerná, drsná a ztluštělá. Ostře ohraničená nesvědící červená ložiska se šupinatým okrajem měnící svou lokalizaci mohou být přítomny u nádorového onemocnění např. prsu, prostaty, dělohy, žaludku, plic. Nehojící se oděrky a puchýře na zánětlivé spodině bez tendence ke zhojení při léčbě, náhlý vznik suché olupující se kůže mohou být signálem onemocnění krve a lymfatického systému. Sem patří také náhlý vznik silného svědění a zarudnutí kůže celého těla tzv. erytrodermie.

Na nádorové onemocnění může také upozornit vznik rozsáhlého pásového oparu, který je velmi bolestivý a infekční. Na kůži se tvoří červené pupeny s následnou tvorbou puchýřků, které praskají a zasychají ve strupy. Po onemocnění může přetrvávat bolestivost v místě původního oparu.

Imunologicky podmíněné choroby

Imunologicky podmíněné choroby zahrnují řadu onemocnění, které jsou charakte­rizované postižením pojiva, cév a tvorbou autoprotilátek. Autoprotilátky jsou protilátky proti vlastním buňkám lidského organizmu.

Nápadný červenofialový otok víček v obličeji, tvorba červených plochých papul nad klouby rukou, nad koleny a lokty, smutný výraz tváře se sníženou mimikou je typický pro dermatomyositidu (DM). Jde o získané chronické zánětlivé onemocnění příčně pruhovaných svalů projevující se symetrickou svalovou slabostí končetin (hlavně při česání, kladení předmětů do výšky, chůzi do schodů atd.) a kožními změnami. Vyvolávající příčinou onemocnění může být infekce, stres, léky nebo výskyt nádorového onemocnění (zhoubný nádor prsu, vaječníků a střev). Po odstranění tumoru projevy onemocnění mizí, při vytvoření vzdálených nádorových ložisek (metastáz) se mohou opět vyskytnout.

Vznik bolestivého otoku kloubů rukou a zápěstí s následným tuhnutím kůže s nemožností narovnat prsty je projevem tzv. sklerodermie, která vzniká v důsledku poško­zení vaziva. Typické jsou výrazné vrásky kolem zmenšených úst. Postiženy mohou být svaly i vnitřní orgány. Ložiska se mohou vyskytovat kdekoliv na těle, a to v různém počtu. Jsou ohraničená, růžová s postupným tuhnutím kůže v centru a změnou barvy se zvýrazně­ným lemem. Kůže je lesklá, nedá se zřasit. Tyto projevy mohou vznikat také při onemocnění Lymskou boreliózou.

Růžová nebo fialová ložiska, mírně vystouplá lokalizovaná v obličeji, na tvářích, která mají „motýlovitý“ tvar; dále v dekoltu, ve dlaních i ploskách, mohou být projevem závažného celkového onemocnění Lupus erythematodes. Typickým projevem je fialové zbarvení konečků prstů rukou. Kožní projevy mohou být vyvolány působením slunce, UV zářením. Postiženy mohou být všechny tkáně a orgány vlivem poruchy cévních struktur a pojivové tkáně. Celkové příznaky jsou časté. V závislosti na závažnosti postižení je přítomna únava, schvácenost, horečka, bolesti kloubů, dechové potíže, bolesti břicha. Kožní změny jsou přítomny u 80% nemocných.

Kůže je označována jako zrcadlo lidského organizmu. Nové projevy vznikající na kůži mohou signalizovat závažná onemocnění. Proto je nutné věnovat všem kožním změnám pozornost. Včasná diagnostika, léčba vnitřního onemocnění a spolupráce pacienta s lékařem je velmi důležitá.

Kožní povrchové houbové infekce, Dermatomykózy

Kožní povrchové houbové infekce

Na kůži se náhle objevila červená skvrna, která svědí – co by to mohlo být? Ve většině případů se jedná o ekzém nebo o nákazu houbou (poznámka: pod obecným názvem „houby“ jsou zde míněny mikroskopické houby, plísně a kvasinky).

Nákazy houbou se vyskytují především v průmyslových zemích: mnoho léků (antibiotika se širokým spektrem působení, prostředky proti rakovině a protizánětlivé přípravky) a spotřeba cukrů oslabují imunitu těla vůči plísňovým onemocněním. Plísňové infekce se mohou vyskytovat na celém těle a jsou nakažlivé.

Příčiny/rizikové faktory

Kožní houby (dermatofyta) čerpají živiny ze zrohovatělé kůže a milují vlhko a teplo. Mezi prsty na nohou nacházejí ideální klima, vyskytují se však také na patách, v kožních záhybech na hrudníku, na pokožce hlavy a pod nehty. Plísňová onemocnění na hlavě se šíří někdy velmi explozivně ve školkách a školách.

Kvasinky (nejčastěji Candida albicans) se nalézají především ve střevech, kde i při neporušené imunitě dlouhodobě přežívají. Při oslabení imunity (u diabetiků, nemocných AIDS, pacientů dlouhodobě léčených kortikosteroidy nebo imunosupresivy aj.) však mohou vyvolat infekci sliznic a kůže.

Chorobopis

Rozpoznání/vyšetření

Že se na infekci podílí i nějaká houba, je možno rozpoznat vyšetřením pomocí mikroskopu. K přesnému určení, o jaký druh houby se jedná, jsou ovšem nezbytná zdlouhavá laboratorní vyšetření. Nejdůležitější druhy hub jsou Microsporon, Trichophyton a Epidermophyton, nejčastější kvasinkou je Candida albicans. Vniknou-li do kůže spóry hub, kůže se zanítí, praská, zčervená, odlupují se z ní bělavé šupinky a svědí.

Infikovaná místa mohou být lehko zaměnitelná s ekzémy nebo s lupenkou, pod mikroskopem lze však houbu dobře rozpoznat. Může napadat kůži, nehty a vlasy. Pokud sliznici infikují kvasinky, tvoří se bělavé, snadno odstranitelné povlaky na zčervenalé sliznici, nejčastěji v ústech nebo na sliznici genitálií.

Jelikož je léčba zdlouhavá (takže by v jejím průběhu mohlo dojít k infekci jinou houbou), jsou často předepisovány přípravky, které jsou účinné proti mnoha druhům hub. Některé prostředky ve formě krémů, roztoků nebo pudrů jsou k dostání v lékárně i bez lékařského předpisu. Skupina léčiv obsahujících azoly (ketokonazol, mikonazol, itakonazol, flukonazol) jsou účinné téměř proti všem choroboplodným houbám. Věšinou jsou aplikovány v mastech a krémech, při závažných infekcích ale musejí být některé látky podávány v kapslích nebo tabletách. Ale pozor: tyto léky jsou účinné, ale při nesprávném použití mohou být i nebezpečné. Vhodný lék a způsob léčby musí vždy stanovit odborný lékař-dermatolog.

Podpůrně působí omývání teplou vodou s dezinfekčními přísadami: extrakt ze šalvějových listů (v lékárnách k dostání jako tinktura) a olej z čajovníku působí antimikrobiálně a inhibičně vůči houbám. Je-li na kůži nanášen olej z čajovníku, měl by být smíchán s levandulovým olejem v poměru 2:1, což mu dodává vysušující účinek a pronikavou vůni. Po dvoutýdenní léčbě by měla být vložena několikadenní přestávka, jinak může vzniknout návyk. Při nákaze houbou by se dále mělo několik dalších týdnů pokračovat v léčbě aplikací směsi 40 kapek oleje z čajovníku (tea-tree oil) na 100 ml jojobového nebo jiného „nosného“ oleje. Upozornění: ne všechny přípravky s obsahem oleje z čajovníku jsou kvalitní. Některé mají jen nízký obsah účinných látek, a mohou navíc způsobovat alergie.

Účinnost dezinfekčních postřikovacích zařízení na plovárnách je sporná: někteří odborníci od nich zrazují, neboť působí jen na suché kůži, a mimo to obsahují mnoho formaldehydu, který zase může způsobit alergii. Všeobecně je třeba pečovat o silný imunitní systém: vyvážená strava, pohyb na čerstvém vzduchu, vytrvalostní sport.

Časté dotazy

Některé kožní choroby se díky teplým slunečním paprskům lepší, jiným spíše škodí. Kdo snadno dostane plísňové onemocnění, musí si obzvláště v létě dávat pozor hlavně na to, aby kožní záhyby a chodidla byly stále suché. K tomu ovšem slunce přispívá.

Suchá kůže

18.3.2012 , Kateřina Januzsová

Suchá kůže

Suchá kůže může svědět, loupe se, praská a velmi znepříjemňuje život. Kůže pro svou správnou funkci musí obsahovat dostatečné množství vody, tuků a jiných látek tvořících tzv. kožní bariéru.

Kůže tvoří přirozenou překážku mezi zevním prostředím a našim tělem. Jde o překážku mechanickou, jelikož brání prostupu různých látek či mikrobů dovnitř těla, chemickou, jelikož pot, který je na kůži vylučován má kyselé pH a obsahuje látky ničící mikroby, a imunologickou, protože kůže je součástí obranyschopnosti těla – žije na ní spousta mikrobů pro nás prospěšných, které brání v uchycení a zabydlení mikrobů choroboplodných. Pokud je kůže porušena, je tím snížena i naše schopnost bránit se zevním vlivům. Nejčastější formou narušení kůže je její vysušení.

Příčiny suché kůže

Nejčastěji k narušení ochranné bariéry a vyschnutí kůže dochází:

  • V zimě – pro toto roční období je velmi typická nízká vlhkost vzduchu jak venku v mrazech, tak v místnostech, jelikož bývají často přetopené suchým vzduchem z radiátorů a karem. Kůže i sliznice v takovém prostředí velmi trpí a vysychají. Suchost kůže doprovází svědění, pocit svírání a mohou se tvořit velmi bolestivé praskliny.
  • V létě – k vysoušení kůže dochází, když je daný člověk příliš často v místnosti s klimatizací, nebo také vlivem opalování. Nejen kvůli vysoušení kůže, ale především kvůli hrozbě vzniku rakoviny kůže, zhoubného melanomu, je nutné se vždy před sluněním namazat opalovacím krémem s dostatečně vysokým faktorem, minimálně faktor SPF 10.
  • Suchá kůže je velmi výrazným problémem u lidí trpících ekzémy – ekzémy se většinou projevují jako suché, zarudlé, svědící a olupující se mapy na kůži. Celkově i mimo postižená místa je kůže suchá a potřebuje každodenní promazávání.
  • Při používání mycích, pracích, čisticích prostředků – jde především o ženy pracující v domácnosti, nebo ženy i muže přicházející do styku s těmito prostředky v práci, tudíž často. Kůže je suchá především na rukou, které s dráždivými, vysušujícími látkami přicházejí do styku nejčastěji. Je silně doporučováno vždy používat k uklízení, ručnímu praní a jinému čištění gumové rukavice.
  • Bohužel u citlivých lidí je kůže velmi suchá po sprchování a koupání v horké vodě. V tomto případě se doporučuje sprchovat co nejkratší dobu pouze vlažnou vodou a poté kůži promazat.

Prevence suché kůže

Rizikové faktory pro vznik suché kůže jsou vlastně popsány výše. Je důležité tomuto stavu předcházet, ideálně po každém sprchování a šetrném usušení kůži promazat krémem, podle míry vysušení více či méně mastným. Velmi výhodná jsou tzv. emoliencia, což jsou krémy, které zvyšují množství vody v kůži a tím ji změkčují. Lze je zakoupit v lékárnách. Na běžnou suchost kůže se doporučuje dodržovat pitný režim a zahrnout do jídelníčku dostatek minerálů a vitaminů, jako například vitamin C. Ženy by dále měly pečovat o tvář a krk vhodnými pleťovými krémy a séry, jelikož suchá kůže je náchylná na rychlou tvorbu vrásek.

Pokud trpíte pocitem suché kůže, která praská, olupuje se a nepomáhají běžné krémy, nebo máte-li na těle mapy suché svědící kůže s šupinkami, obraťte se prosím na svého lékaře, budete zřejmě potřebovat kožní vyšetření a léčbu dle odpovídající příčiny.

Suchá kůže

Dobrý den, mám už delší dobu problém se suchou, svědivou kůží. Na prstu ruky se mi tvoří ložisko, které svědí, mnohdy až praskne do krve. Svědí mě i kolenní jamky, tvoří se mi suchá ložiska i v oblasti ledvin na zádech, svědí mě i uši v záhybech. V minulosti jsem u lékaře byla, ale nic z toho nebylo. Špatný výběr lékaře. Vím, že je těžko určit dg. na dálku, ale napadá Vás, co je příčinou? Alergie, lupénka?

Zkoušela jsem používat různé krémy, masti jako např. Ambiderman, Ondřejova mast, Locoid, když mám vše v nejhorším stádiu. Při silném svědění Fenistil gel. Děkuji za Vaše zkušenosti a rady. Hezký den, s pozdravem J.

MUDr. Lucie Hasalíková

Dobrý den, je těžké bez prohlédnutí určit dg., ale spíše se mi to jeví jako atopická dermatitida, lupenka má ložiska stabilnější, výrazněji ohraničené, vy popisujete celkové potíže, což mi více sedí na atopii, ekzém, je důležité zda má někdo v rodině lupénku či ekzém, alergie, zda máte i jiné alergické projevy jako astma, podobné atopické dermatitidě je kontaktní dermatitida – ta je po vystavení podráždění látkou – můžou být oleje v práci, desinfekce, mycí prostředky. Stran opatření, ano určitě pravidelně i několikrát promašťovat, mléka např. Locoid, není špatná i klasická modrá indulona, do koupele můžete Linolu, při častých prasklinách je možné přechodně i krém s kortikoidy, ten je již nutné na recept, také byste se měla vyhýbat dráždivým potravinám – čokoláda, ořechy, citrusy, rajčata. Máte možnost volby lékaře, kožní amb. většinou berou i bez žádanky. S pozdravem Dr. Hasalíková

Související dotazy

Poradna uLékaře.cz

Poraďte se s lékařem

Zkušení lékaři odpovídají

Doporučujeme

Inkontinencí život nekončí!

Mastné kyseliny jako prevence revmatoidní artritidy

Osm nemocí, na které jsme díky očkování téměř zapomněli

Více dotazů z poradny

Dobry den, s pritelkyni spim uz 5 mesicu a problem se vyskytl teprve ted. Po.

Dobry den pani doktorko. Trapi mne sucha kuze. Udelala se mi na nohou, sla jsem.

Dobry den,mam takovy problem,po umyti vlasu,me pokozka zacne strasne svedit.

Dobry den.Mam jeden problem ,mam hrozne suchou kuzi uvnitr usi,take se mi trochu.

Dobry den, asi mesic nebo dva mam uplne vyschla briska prstu (krome palce) na.

Dobrý den, vsimla jsem si ze mam na stydkych pyscich takovou suchou supinkatou.

Dobry den, asi tyden zpatky jsem mel nechraneny sex se dvema divkami. Od te.

Dobry den mam takovy problem mam suchou kuzi okolo oci a strasne citlive oci.

Dobry den mam problem se suchou kuzi na hlave(ve vlasech)a svedenim, roskrabanim.

Dobry den, posledni dva mescie pocituji velke zmeny lamou se im nehty do masa.

Dobrý den, poměrně dlouho mne trápí suchá popraskaná předkožka, kdy často je.

Dobry den, mam problem se suchou kuzi na tele. Svedi to na ruznych mistech.

Dobrý den, Mám suchou kůži na sourku. Můžete mi prosím poradit, čím to mazat.

Dobrý den, mám problém s hodně přesušenou kůží na rukou.Jsem alergická na nikl.

Dobrý den, už delší dobu mě trápí problém s kůží. Pokožku mám na několika místech.

Dobrý den pane doktore/paní doktorko, poslední měsíce mám problémy se suchou.

Dobrý den je mi 15 let . a mám problém u konce prdkožky mám na vrchu suchou.

Dobrý den, paní doktorko měla bych na Vás dotaz. Přibližně před týdnem se mi.

Dobrý den, mám takový problém s kůží často na tváři, ramenech a občas i na kloubech.

Po operaci štítné žlázy v lednu 2010 mi začaly vypadávat vlasy a kůže začala.

Naposledy přečtené dotazy z poradny

Dobrý den, již půl roku mě bolí pichlava bolest v oblasti dolní 2/3 hrudní.

Dobrý den, občas se mi pod kůží (na tváři, bradě a nebo kolem uší) vytvoří.

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak dlouho se léčí zánět v koleni?

je mi 50 let pracuji v provoze 4 roky a 7,5 hodin stojim na nohou.je to asi.

Dobry den, na genitaliich (stydkem pysku) se mi udelala podkozni bulka ve velikosti.

Dobrý den, před 6dny jsme grilovali kuřecí maso, po dvou dnech jsem nastoupila.

Dobrý den, mažel začal před více než 3 kašlat, trpěl bolestí hlavy a nevolností.

Dobrý den , je mi 54 let a poslední dobou se mi při vyvrcholení nedostavuje.

Dobrý den, nevím jesti se ptám správně, ale chtěla jsem vědět kdy má člověk.

Dobrý den, obracím se na Vás se svým problémem ohledně stolice. V poslední.

Dobry den, jiz nekolik let mam problem se suchosti v pochve. Tudiz mi dela.

Dobrý den,je mi 35 let a 12 let mam problémy s hemoroidy.V říjnu 2008 jsem byla.

Dobrý den, je mi 16 let a můj penis měří na délku 16 cm, ale obvod, který mě.

Dobrý den, chtěla bych se vás zeptatat zda je vhodné si nechat odstranit tetování.

Dobrý den, asi pře 10 lety mi odstranili krční mandle, a asi poslední dva roky.

Dobrý den, v předešlém dotazu jsem se zapoměla zeptat. Jak se polypy odstraňují.

Dobrý den. Mám takový intimní problém trvající asi 2 týdny. Začalo to svěděním.

Dobrý den. Mám dlouhodobé problémy s kolenem. Vše to začalo na jednom běžeckém.

Dobry den, už 5. Den me boli pod pravým prsem jako by na žebru. Boli to jen.

Dobrý den, prosím o Váš názor, případně radu. Přibližně 8 měsíců bolest čtyřhlavého.

Sebediagnostika

Mohlo by vás zajímat

Problémy s nadměrnou suchostí kůže jsou velmi časté.

Suchá a atopická pokožka se bez pravidelného a důkladného.

Chronická obstrukční plicní nemoc je zánětlivé onemocnění.

Jaro klepe na dveře, venku je ovšem pořád chladno.

Vzhledem ke krátké inkubační době (18 až 24 hodin).

Související dotazy z poradny

Dobrý den, Mám problém s vlasovou pokožkou. Už několik.

Dobry den,neustále mě trápí svědění kůže na nohou a.

Dobrý den, z ničeho nic se mi na kůži různě po těle.

Dobry den, Uz od malicka me trapi sucha kuze na.

Zdravím, v první řadě chci říct, že jsem si přinesl.

Naši lékaři a zdravotnická zařízení

MUDr. Tomáš Adámek

Anosmed ortopedie

Atoda Medical

MUDr. Barbora Bačová

MUDr. Barbora Barchánková

Největší česká medicínská online poradna a průkopník v oblasti telemedicíny si klade za cíl zefektivnit a zkvalitnit české zdravotnictví. Tým více jak 250 lékařů včetně desítek specialistů obslouží průměrně 3 500 uživatelů měsíčně. Poradna je pacientům k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu nejen na webu, ale i přes mobilní aplikaci.

Leave a Reply