Slepé ušní infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Bolesti ucha u dД›tГ­

Informace a doporuДЌenГ­ obsaЕѕenГ© v tГ©to ДЌГЎsti majГ­ pouze informativnГ­ charakter a nelze je bez dalЕЎГ­ho upЕ™esnД›nГ­ aplikovat na vЕЎechny konkrГ©tnГ­ pЕ™Г­pady. JakГ©koliv pЕ™Г­padnГ© pochybnosti nebo dotazy konzultujte s lГ©kaЕ™em nebo lГ©kГЎrnГ­kem.

Bolesti ucha a uЕЎnГ­ infekce u dД›tГ­

Bolesti ucha jsou u dД›tГ­ pЕ™ekvapivД› ДЌastГ© a je to jeden z hlavnГ­ch dЕЇvodЕЇ nГЎvЕЎtД›vy pohotovosti. V ДЌetnГЅch pЕ™Г­padech bГЅvГЎ pЕ™Г­ДЌinou bolesti infekce ve stЕ™ednГ­m uchu, kterГЎ je znГЎmГЎ jako zГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha (otitis media).

Co vyvolГЎvГЎ bolesti ucha?

ZГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha je nГЎsledek infekce v EustachovД› trubici. Je to tenkГЎ trubice spojujГ­cГ­ dutinu nosnГ­ s uchem. K zГЎnД›tu dochГЎzГ­, kdyЕѕ se pЕ™i rГЅmД› ДЌi infekci v jinГ© ДЌГЎsti tД›la ucpe Eustachova trubice. NГЎslednД› dochГЎzГ­ k hromadД›nГ­ tekutiny a jejГ­mu infikovГЎnГ­. To postupnД› vyvolГЎ bolest ucha.

Nejčastěji postihuje ušní infekce děti ve věku 6–18 měsíců.

DД›ti jsou nГЎchylnД›jЕЎГ­ k zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha vГ­ce neЕѕ dospД›lГ­, protoЕѕe jejich imunitnГ­ systГ©m se hЕЇЕ™e brГЎnГ­ infekci. Z toho dЕЇvodu jsou nГЎchylnД›jЕЎГ­ i k infekcГ­m cest dГЅchacГ­ch. PЕ™i zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha hraje vГЅznamnou roli i fakt, Еѕe Eustachova trubice je u dД›tГ­ tenДЌГ­ a tedy nГЎchylnД›jЕЎГ­ k zablokovГЎnГ­. ZГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha mЕЇЕѕe bГЅt zpЕЇsoben Е™adou bakteriГ­ a virЕЇ. Mezi nejДЌastД›jЕЎГ­ patЕ™Г­ pneumokoky.

ZnГЎmky zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha

HlavnГ­ pЕ™Г­znaky zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha

 • bolest uЕЎГ­
 • vysokГЎ teplota 38 stupЕ€ЕЇ Celsia nebo vyЕЎЕЎГ­
 • pocit nemoci
 • nedostatek energie
 • lehkГЎ hluchota

U mladЕЎГ­ch dД›tГ­, kterГ© neumГ­ vysvД›tlit, co je trГЎpГ­, je ДЌasto obtГ­ЕѕnГ© diagnostikovat zГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha. NГ­Еѕe jsou nД›kterГ© pЕ™Г­znaky, kterГ© mohou na toto onemocnД›nГ­ ukazovat:

 • odtaЕѕenГ­ ucha
 • drГЎЕѕdivost
 • neklid v noci
 • problГ©my pЕ™i kojenГ­
 • ztrГЎta rovnovГЎhy
 • horeДЌka
 • plГЎДЌ
 • Гєnava nebo ЕЎpatnГ© spanГ­
 • lehkГЎ hluchota

Pomoc pЕ™i zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha

Ve vД›tЕЎinД› pЕ™Г­padЕЇ skonДЌГ­ zГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha bez nutnosti lГ©ДЌby bД›hem tЕ™Г­ aЕѕ ДЌtyЕ™ dnЕЇ, ale v pЕ™Г­padД›, Еѕe se domnГ­vГЎte, Еѕe VaЕЎe dГ­tД› vyЕѕaduje pro pЕ™ekonГЎnГ­ infekce lГ©ky, poraДЏte se s VaЕЎГ­m lГ©kaЕ™em. AДЌkoliv mohou antibiotika pЕ™edstavovat efektivnГ­ druh lГ©ДЌby, lГ©kaЕ™i je na zГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha nepЕ™edepisujГ­. NД›kteЕ™Г­ odbornГ­ci totiЕѕ doporuДЌujГ­ vyДЌkat, jestli nedojde k samovolnГ©mu zlepЕЎenГ­ stavu.

Lze ale udД›lat nД›kolik vД›cГ­ pro zmГ­rnД›nГ­ bolesti a horeДЌky VaЕЎeho dГ­tД›te. LГ©kaЕ™ VГЎm mЕЇЕѕe doporuДЌit pouЕѕitГ­ analgetika jako paracetamol nebo ibuprofen, kterГ© jsou urДЌenГ© pro dД›ti. KyselinД› acetylsalicylovГ© (lГ©ДЌivГЎ lГЎtka obsaЕѕenГЎ napЕ™. v acylpyrinu) byste se mД›li u dД›tГ­ do 16 let vyhГЅbat. DЕЇvodem je riziko rozvoje Reyeova syndromu a riziko zГЎvaЕѕnГ©ho poЕЎkozenГ­ mozku a jater.

ZГЎnД›t stЕ™ednГ­ho ucha je bД›ЕѕnГЅm onemocnД›nГ­m. NГЎsledujГ­cГ­ faktory mohou mГ­t vliv na ДЌetnost zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha.

 • DГ­tД› mГЎ prvnГ­ pЕ™Г­hodu zГЎnД›tu stЕ™ednГ­ho ucha (otis media) brzy v ranГ©m vД›ku.
 • PouЕѕГ­vГЎte dudlГ­k.
 • BГЅvГЎte u nД›koho, kdo kouЕ™Г­.
 • KrmГ­te dГ­tД› vleЕѕe.
 • KojГ­te mГ©nД› neЕѕ tЕ™i mД›sГ­ce.

PЕ™ed pouЕѕitГ­m jakГ©hokoliv lГ©ku se poraДЏte s lГ©kaЕ™em nebo lГ©kГЎrnГ­kem. PeДЌlivД› ДЌtД›te pЕ™Г­balovГЅ letГЎk. Panadol je registrovanГЎ ochrannГЎ znГЎmka skupiny firem GSK. В© 2016 skupina firem GSK nebo jejГ­ poskytovatelГ© licence. VЕЎechna prГЎva vyhrazena.

Slepé ušní infekce

Weby autora projektu

Statistika návštěvnosti

Počet stránek ve webu: 1530

Zánět slepého střeva, apendicitida – příznaky, projevy, symptomy

Jak se projevuje apendicitida, zánět slepého střeva – příznaky, projevy, symptomy

 • vzniká z plného zdraví
 • nechutenství
 • nauzea (pocit na zvracení) nebo zvracení
 • bolest okolo pupku, přesouvající se postupně do pravého podbřišku, bolest se zhoršuje při otřesech a chůzi. POZOR, BOLEST MŮŽE BÝT LOKALIZOVÁNA I JINDE PODLE ANATOMICKÉHO UMÍSTĚNÍ ČERVOVITÉHO VÝBĚŽKU SLEPÉHO STŘEVA
 • zastavení odchodu větrů (flatulence) a stolice
 • zrychlení tepu
 • zvýšená teplota kolem 37,5°C
 • citlivost a napjetí břišní stěny (peritoneální dráždění)

Onemocnění je nejčastěji zaměňováno za: gynekologický zánět, zánět žlučníku, ledvinovou koliku

Onemocnění se řadí mezi náhlé příhody břišní, je nutné okamžitě řešit a vyhledat lékařskou péči.

Při potvrzeném podezření na apendicitidu se realizuje hospitalizace (pacient zůstává hospitalizován v nemocnici). Apendicitidu léčí chirurg a to buď konzervativně nebo operačně (laparoskopickým přístupem či klasickým krátkým řezem).

Neléčený zánět červovitého výběžku slepého střeva může přejít na ostatní orgány (u žen vede k neplodnosti), může prasknout a způsobit zánět pobřišnice (peritonitidu). Neléčená závažná apendicitida s případnou peritonitidou může způsobit i smrt!

Jak vyléčit ušní infekci a bolesti ucha pomocí soli a ponožky

Když jsem byl malé dítě, míval jsem ušní infekce poměrně často. Byli strašně bolestivé a nepříjemné.

Moji rodiče se obávali, že mi budou muset propichovat ušní bubínky a vkládat do nich kanálky pro snadnější odtékání hnisu. Naštěstí moje babička ukázala rodičům jeden výborný trik.

Jde o velmi jednoduchý způsob, jak se ušní infekce poměrně rychle zbavit.

Jediné, co k tomu budete potřebovat je:

 • jedna bavlněná ponožka
 • 1/2 sklenice mořské soli

Použijte však mořskou sůl, ne obyčejnou kuchyňskou. Ta má totiž mnohem lepší výsledky. Může být i růžová Himalájská sůl.

postup najdete na druhé stránce…

Ušní choroby koček

Ušima kočka jednak vnímá zvuky, jednak v nich má uloženy orgány ovládající rovnováhu. Infekce středního a vnitřního ucha mohou proto způsobit i problémy s pohyblivostí i se sluchem.

Nejběžnější příčinou infekce jsou mikroorganismy, cizí předměty nebo ušní roztoči. Vnějšími projevy ušních poruch jsou především trvalé škrábání, potřásání hlavou, cukání ušima a výtok z uší.

Hluchota může být důsledkem infekce, ale častěji jde o vrozený defekt. U starých koček dochází k částečné ztrátě sluchu.

Ušní roztoči

Roztoči se vyskytují téměř u všech koček (zvláště u koťat), ale zdravotním problémem jsou tehdy, je-li jich v uchu příliš mnoho. Roztoči žijí ve zvukovodu, a živí se jemnou výstelkou zvukovodu, čímž vyvolávají dráždění, které se projevuje zvýšenou produkcí tmavě hnědého páchnoucího mazu. Kočka potom potřásá hlavou a škrábe si uši, což vede k jejich zanícení.

Včasná veterinární pomoc je nezbytná, aby se předešlo rozšíření infekce do vnitřního ucha. Veterinář vyšeří uši kočky auriskopem, tak může potvrdit přítomnost ušních roztočů. Všem kočkám a psům v domácnosti je pak nutno aplikovat ušní kapky.

Udržujte kočce uši v čistotě a pravidelně je kontrolujte, zda nejsou podrážděné a neobjevuje-li se v nich infekce. Ušní roztoči se velmi snadno přenášejí z jednoho zvířete na druhé, a proto vždy ošetřete obě uši a všechny kočky v domácnosti (případně i psy).

Infekce uší

Záněty zvukovodu mohou být způsobeny cizím tělesem, plísněmi nebo bakteriemi v uchu. Kočka si zanícené ucho škrábe, což vede k infekci a někdy k výtoku z ucha.

Poraďte se s veterinárním lékařem a nechte kočce uši vyšetřit. Léčba obvykle spočívá v aplikaci ušních kapek.

Jestliže se infekce rozšíří do středního a vnitřního ucha, může dojít k poruše sluchu. Příznaky tohoto stavu zahrnují ztrátu sluchu a rovnováhy. Postižená kočka může naklánět hlavu na stranu. Tady je zapotřebí rychlá veterinární pomoc a léčba antibiotiky. Prodleva může způsobit trvalou poruchu sluchu.

Krevní puchýř (hematom)

Rvačky nebo trvalé škrábání mohou vést k popraskání cév v ušním boltci. Vzniknou puchýře naplněné krví, které nejsou bolestivé, ale dráždí kočku, takže pokračuje ve škrábání.

Poraďte se s veterinářem, který může tekutinu z ucha vypustit. Jestliže se puchýř naplněný krví neošetří, mohou vzniknout jizvy a tzv. „květákovité“ ucho.

Spálení sluncem

Světle zbarvené kočky, žijící v zemích s tropickým klimatem, mohou utrpět na slunci popáleniny. Postiženy bývají především konečky ušních boltců, které nemají dostatečnou pigmentovou ochranu. Časem se takové poškození kůže může změnit v rakovinové bujení, při němž ušní boltce zduří a zanítí se.

Po nejteplejší část dne by kočka měla zůstat doma, na boltce lze aplikovat ochranný krém. Jedinou léčbou při rakovině konečků ušních boltců je jejich amputace.

Ztráta sluchu může být důsledkem stáří, infekce středního ucha, poranění hlavy nebo ucpání zvukovodu ušním mazem. Některé kočky jsou hluché od narození, zejména bílé kočky s modrýma očima.

Jestliže máte podezření na hluchotu, nechte kočku ihned vyšetřit veterinárním lékařem, který vám poradí adekvátní postup v léčbě.

Cizí tělesa v uchu kočky

Například travní semena se mohou zachytit v uchu a mohou způsobit podráždění, případně i infekci. Poraďte se s veterinářem, jestliže zapadlé těleso není vidět a nelze jej snadno odstranit.

Ušní infekce u dětí

Ušní infekce u dětí

Ušní infekce patří po zánětu horních cest dýchacích k nejběžnějším dětským nemocem. Ve 3 letech měly 4 z 5 dětí alespoň jednou ušní infekci, která se ve většině případů zvládla pomocí antibiotik. Ušní infekce se nejčastěji vyskytují u dětí ve věku 6 měsíců až 1 roku. Později se objevují stále méně častěji a ustávají, když dítě dosáhne přibližně 5 let věku. Některé děti postihují ušní infekce častěji a i když jsou léčeny, vedou v řadě případů ke komplikacím – jako je například nedoslýchavost. Ta může v době, kdy se dítě učí mluvit, způsobit opožděný vývoj řeči.

Jak se vyvíjí ušní infekce?

Dětské ucho tvoří tří hlavní části – vnější, střední a vnitřní ucho. Trubice zvaná Eustachova spojuje střední ucho se zadní částí hrdla a nosu dítěte. Když má dítě v nose nebo v hrdle infekci, je nachlazené nebo má alergii, Eustachova trubice se zablokuje a ve středním uchu se začne hromadit tekutina (tmavá oblast). Eustachova trubice u dětí je náchylnější k zablokování, neboť je kratší a vodorovnější než u dospělých, odtok tekutiny je tedy obtížnější. Tekutina hromadící se ve středním uchu se může infikovat bakterií nebo v ojedinělých případech virem, což vyvolá zduření ušního bubínku a ucho začne bolet. Tento typ ušní infekce se nazývá otitis media, což znamená zánět středního ucha.

Je vaše dítě ohroženo?

Nebezpečí ušní infekce mohou zvýšit následující faktory:

 • Pobyt v dětských zařízeních, kdy je dítě vystaveno zvýšenou měrou choroboplodným zárodkům jiných dětí a které je příčinou častějších infekcí horních cest dýchacích.
 • Pobyt ve společnosti lidí, kteří kouří, neboť pasivní kouření zvyšuje nebezpečí infekcí dýchacích cest a zánětů v dýchacím ústrojí.
 • Předchozí ušní infekce, zejména v 1. roce věku.
 • Časté ušní infekce v rodinné anamnéze (u sourozenců nebo u rodičů).
 • Umělá výživa místo mateřského mléka, které poskytuje určitou zvýšenou imunitu vůči ušním infekcím. Dítě krmené z lahve leží při krmení na zádech, mléko mu pak stéká do hrdla, kde může dojít k zablokování odtoku tekutin z Eustachovy trubice, která spojuje hrdlo a ucho dítěte.
 • Z neznámých důvodů trpí ušními infekcemi více chlapci než dívky.
 • Rozštěp patra, deformace lebky nebo hrdla a Downův syndrom – u všech těchto poruch dochází k deformaci Eustachovy trubice.
 • Imunitní systém oslabený nějakou dědičnou nebo vrozenou vadou, léky potlačujícími imunitní systém nebo některými nemocemi – například AIDS.

Některé z uvedených rizikových faktorů lze omezit například tím, že budete dítě kojit, při krmení z lahve bude dítě sedět, nedopustíte, aby přišlo do styku s tabákovým kouřem, a budete ho chránit před zánětem horních cest dýchacích nebo jiných infekcí dýchacích cest tím, že mu budete udržovat obličej a ruce v čistotě.

Příznaky ušní infekce

Je důležité, abyste uměli rozpoznat příznaky ušní infekce, a zajistit dítěti rychle lékařské ošetření. Lékař rozhodne, zda máte dítě přivést a jaký druh léčby bude potřebovat. Ihned zavolejte lékaře, když zjistíte následující příznaky:

 • Bolest – malé dítě se obvykle tahá za ucho nebo je nervózní a rozmrzelé, zejména během jídla nebo v noci.
 • Horečka– teplota v rozmezí 38 až 40 °C.
 • Výtok z ucha – žlutý nebo bílý výtok z ucha, může být s příměsí krve nebo páchnoucí.
 • Potíže se sluchem – tekutina hromadící se ve středním uchu narušuje přenos zvuku do mozku. Jestliže v uchu zůstane, může nedoslýchavost přetrvávat i po odeznění infekce.
 • Závratěnebo zvonění v uších – starší děti mohou pociťovat závratě nebo zvonění v uších.
 • Známky prozrazující bolest v uchu – malé dítě vám obvykle není schopné říci, že ho bolí ucho, prozradí vám to některé známky – dítě se dotýká bolavého ucha, je nervóznější a podrážděnější než obvykle.

Léčba ušní infekce

Jakmile zjistíte u dítěte příznaky ušní infekce, vyhledejte lékaře. Předejdete tak možným problémům – například nedoslýchavosti. Jestliže lékař zjistí ušní infekci, obvykle doporučí některý z následujících léčebných postupů:

 • Antibiotika ničící bakterie, které jsou zpravidla příčinou ušních infekcí. Předepíše-li vám lékař anti biotika, dodržujte přesně jeho instrukce a dbejte, aby dítě využívalo celou dávku. Jinak některé bakterie přežijí a vyvolají další infekcí. Nepoužívejte volně prodejné léky na zánět horních cest dýchacích (dekongestanty nebo antihistaminika), na ušní infekce nepůsobí.
 • Léky na zmírnění bolesti, například paracetamol nebo ibuprofen, zmírní bolest a nepříjemné pocity. Nikdy nedávejte dítěti aspirin, neboť může vyvolat život ohrožující Reyeův syndrom.
 • Bolest zmírní rovněž teplé, vlhké obklady přikládané na postižené ucho. Dětem do 12 let nedávejte obklady, když spí, mohly by se dusit.

Co dělat, když dítě trpí častými ušními infekcemi?

Dětem, které mají ušní infekce více než třikrát během půl roku, předepíše lékař nízkou dávku antibiotik, kterou užívají denně po dobu 1 až 6 měsíců. Tato léčba však představuje určité riziko, neboť může dojít k růstu bakterií odolných vůči antibiotikům. Lékař by vás měl seznámit s nebezpečím a přínosem tohoto způsobu léčby.

Přetrvávající nebo recidivující ušní infekce je možné léčit chirurgickým výkonem zvaným tympanostomie, při kterém se do ušního bubínku zavedou tenké trubičky, kterými se odvádí tekutina ze středního ucha. Jako každá operace i tympanostomie přináší určitá rizika. Kromě rizika plynoucího z celkové anestezie hrozí, že v ušním bubínku zůstanou po trubičkách jizvy nebo otvory.

Jak se zavedou trubičky do ucha dítěte?

V ušním bubínku se provede malý řez, kterým se odsaje tekutina ze středního ucha. Do řezu se pak zavede malá plastová trubička, která se tam ponechá 6 až 18 měsíců, pak sama odpadne nebojí odstraní lékař.

Související články

kamagra oral jelly side effects: kamagra oral jelly amazon nederland texas

Přírodní domácí léky na ušní infekci

Pro někoho, kdo kdy měl ušní infekci, ví, že ušní infekce nejsou zábavné. Bohužel jsou poměrně časté, zejména u kojenců a dětí. Infekce ucha obvykle vznikají, když se v ušním bubínku nebo kolem něj objeví hlen nebo tekutina. Může to být také důsledek potravinových alergií, environmentálních alergií, výživových nedostatků nebo vnitřních zranění.

Příznaky infekce ucha

Ztráta chuti k jídlu

Nereaguje na zvuky nebo slyšení

Vysoká horečka – (38 C) nebo vyšší

Tekutina pocházející z ucha (obvykle žlutá nebo krvavá)

Bolest uší, zejména při ležení

Tekutina pocházející z ucha

Bez ohledu na příčinu jsou infekce uší velmi bolestivé a nechávají pacienta prosit o nápravu a rychle. Níže najdete osm přírodních léků na ušní infekci, které jsou rychlé, pohodlné a účinné.

1. Olej z čajovníku

Olej z čajovníku je dobře respektován díky svým antibakteriálním vlastnostem, který je velmi užitečný při infekci ucha. Kombinujte 3 kapky oleje z čajovníku, 2 polévkové lžíce olivového oleje, 1 lžičku jablečného octa a 1 lžičku koloidního stříbra v teplovzdorné nádobě směs mírně zahřejte. Pomocí kapátka aplikujte tento roztok do ucha; necháme působit pět minut; pak otočte hlavu a nechte vytéct. Můžete to opakovat až třikrát denně.

2. Teplá komprese

Pro okamžitou úlevu použijte teplý obklad na postižené ucho. Přiložte vyhřívací podložku, láhev na teplou vodu nebo teplou utěrku. Dávejte pozor, aby obklad nebyl příliš horký pro pokožku. Aplikujte na ucho po dobu pěti minut, pak si dejte na pauzu a opakujte podle potřeby.

Česnek je skvělý pro mnoho infekcí a zánětlivých reakcí. Můžete jednoduše použít kapátko, abyste vložili 1-2 kapky šťávy z čerstvého česneku do postiženého ucha. Pokud s tímto řešením nejste spokojeni, můžete vařit 2-3 stroužky česneku asi pět minut, přidat špetku soli. Nechejte směs vychladnout, sceďte a poté umístěte do tenké čisté tkaniny a aplikujte na postižené ucho.

Nakrájíme malou cibuli a necháme 1-2 minuty zahřívat. Nechte cibuli vychladnout a poté vymačkejte cibulovou šťávu. Pomocí kapátka vložte 2-3 kapky cibulové šťávy do infikovaného ucha (ujistěte se, že je teplota akorát!). Nechte šťávu asi pět minut působit, pak otočte hlavu a nechte vytéct.

Rozdrvíte 4-5 bazalkových listů, abyste z nich získali šťávu. Použijte šťávu kolem vnější strany infikovaného ucha; nedávejte bazalkovou šťávu do ucha. Bazalková šťáva sníží zánět a otok v uchu.

Snad nejjednodušší nápravou v domácnosti, vyžaduje to pouze zahřát jeden šálek soli po dobu 5-6 minut. Pak nasypte sůl do staré ponožky a zavažte ponožku do uzlu. Lehněte si a položte ponožku se solí na infikované ucho na 10 minut. Teplo podpoří odvodnění z ucha a uvolní otoky a bolest. To se může opakovat několikrát po celý den.

7. Jablečný ocet

Jablečný ocet se používá v tolika domácích prostředcích; každý by měl vždy nějaký po ruce. Pro léčbu ušní infekce prostě kombinujte stejný poměr octu a vody. Namočte do roztoku vatový tampon a umístěte namočený přímo do ucha. Po pěti minutách vyjměte z ucha a nakloněním hlavy nechte z ucha vytéct.

8. Olivový olej

Jednoduše zahřejte trošku olivového oleje a nakapejte do ucha několik kapek. To pomůže zjemnit maz a snížit tlak uvnitř ucha.

Zatímco ušní infekce může být velmi bolestivá a nepříjemná, existují některé vynikající přírodní léky, které povzbudí rychlé zotavení. Zvlášť pokud máte děti, zkuste, zda alespoň jeden z těchto prostředků je vhodný.

Jak vyléčit ušní infekci a bolesti ucha pomocí soli a ponožky

Když jsem byl malé dítě, míval jsem ušní infekce poměrně často. Byli strašně bolestivé a nepříjemné.

Moji rodiče se obávali, že mi budou muset propichovat ušní bubínky a vkládat do nich kanálky pro snadnější odtékání hnisu. Naštěstí moje babička ukázala rodičům jeden výborný trik.

Jde o velmi jednoduchý způsob, jak se ušní infekce poměrně rychle zbavit.

Jediné, co k tomu budete potřebovat je:

 • jedna bavlněná ponožka
 • 1/2 sklenice mořské soli

Použijte však mořskou sůl, ne obyčejnou kuchyňskou. Ta má totiž mnohem lepší výsledky. Může být i růžová Himalájská sůl.

postup najdete na druhé stránce…

TOP 10 potravin, které bojují proti zánětům a infekcím 4.92 / 5 ( 13 )

Med i citron jsou super na infekce i záněty. A co ještě? Mrkněte na náš článek.

Ve skutečnosti už Hippocrates kdysi řekl: „Nechte své jídlo být vaším lékem a váš lék je vaším jídlem.“

Výběrem správných jídel pomůžete velmi efektivně tělu pomoci se chránit před škodlivými mikroby a přirozeně ho posílit v boji proti infekcím. Existuje ve skutečnosti opravdu mnoho potravin, které bojují proti nemocem a infekcím. A právě tyto potraviny by měly být v kuchyni každého člověka a měly byste je jíst denně nebo jakkoliv pravidelně.

Zde je tedy 10 nejlepších potravin, které skutečně bojují proti nemocem a infekcím.

1. Zázvor na gastritidu

Akutní gastritida (neboli žaludeční chřipka) je velmi nepříjemný zážitek, způsobuje řadu nepříjemných příznaků jako třeba žaludeční nevolnost, průjem, bolesti hlavy, bolesti celého těla, žaludeční křeče, mírnou horečku, únavu a zvracení.

Mnoho lidí trpí gastritidou jako důsledkem virové infekce. Čtyři běžné viry, které zpravidla způsobují tento problém, jsou adenovirus, astrovirus, kalicivirus a rotavirus.

Při léčbě gastritidy je právě zázvor velmi účinný. Díky svým přirozeným protizánětlivým vlastnostem zázvor redukuje zánět v gastrointestinálním traktu. Zázvor je také přírodní antivirotikum, pomáhá tak efektivně bojovat proti viru, který způsobuje chřipku.

A jak zázvor v případě gastritidy používat?

 • Pijte zázvorový čaj dvakrát nebo třikrát denně. Pro přípravu čaje nastrouhejte kousek čerstvého zázvoru a vařte ho asi v 1 šálku vody cca 5 až 10 minut. Kvůli, přidejte med a citrónovou šťávu, pak pijte.
 • Můžete také žvýkat malý kousek čerstvého kořene zázvoru několikrát denně nebo si dejte zázvorové kapsle (pokud třeba máte s čerstvým zázvorem chutí).

2. Česnek na Candidu

Candidová infekce může mít vliv na kůži, ústa, močové cesty a pohlavní orgán. Může také způsobit žaludeční onemocnění, infekci kůže nebo kvasinky u žen, v závislosti na tom, kde dochází k nadměrnému růstu kvasinek. Infekce candidy pak může způsobit doce nepříjemné příznaky jako třeba intenzivní svědění a zarudnutí v daném místě.

K boji proti Candidě je česnek velmi účinný. Obsahuje několik složek, které pomáhají překonat růst Candidy a také nás chrání před kvasinkami a plísňovými infekcemi. Česnek má silné antibakteriální a antibiotické vlastnosti, které hrají klíčovou roli v procesu obnovy po infekci.

A jak česnek použít?

 • Pokud máte problémy s candidovou infekcí, na postiženou kůži aplikujte česnekový olej. Nechte působit 10 minut a poté opláchněte. Opakujte 2 nebo 3 krát denně. Pokud se jedná problém s candidou v ústech, můžete také použít česnekovou pastu (mletý česnek) na postižené oblasti.
 • Přidejte čerstvý česnek do vaší stravy. Ve skutečnosti je ideální rozžvýkat a sníst 2 stroužky česneku denně.
 • Můžete se také spolehnout i na různé doplňky z česneku. Obecné doporučení je konzumovat 600 až 900 mg těchto doplňků denně (ale raději konzultujte se svým lékařem příslušnou dávku).

3. Citron na bolest v krku

Bolest v krku je velmi častý a bolestivý problém. A právě virové, bakteriální nebo plísňové infekce mohou hodně přispět k nepříjemné bolesti v krku. Citrón je na toto velmi účinný. Poskytne vám rychlou úlevu od bolesti v krku a všech příznaků.

A proč zrovna citron? Citrony obsahují dvě sloučeniny nazvané kumarin a tetrazin – obě mohou pomoci bojovat proti několika patogenům. A Dále vysoká hladina vitamínu C v citronu působí jako antioxidant, který bojuje proti volným radikálům způsobujícím různé choroby v těle.

Jak citron použít?

 • Smíchejte šťávu z poloviny citronu a 1 čajovou lžičku medu do 1 šálku teplé vody. Pomalu popíjejte po celý den.
 • Můžete také kloktat v krku čerstvě vymačkanou citronovou šťávou zředěnou stejným množstvím teplé vody. Fajn kloktadlo.

4. Jogurt na leukoreu (vaginální výtok)

Leukorea, velmi častý problém u žen, se týká vaginálního výtoku, který se může objevit mezi menstruačními cykly. Leukorea je často spojena s hormonálními změnami v těle. Ale i různé vaginální infekce mohou také způsobit tento problém. Pokud se jedná o vaginální infekci, výtok je žlutý nebo zelený a je doprovázen nepříjemným pachem.

Na leukoreu je velmi účinný kvalitní jogurt. Ale nejen jogurt. Ty produkty, které v sobě mají „živé a aktivní kultury“ jsou účinné. Tyto živé kultury pomáhají udržovat růst plísní pod kontrolou produkcí kyseliny mléčné. Živé kultury také pomáhají zlepšit fungování imunitního systému, což mu umožňuje lépe bojovat s nemocemi a infekcemi.

Jak jogurt v tomto případě použít?

 • Pro vyřešení leukorei namočte tampon do čistého jogurtu s živými kulturami a vložte ho do pochvy po dobu 2 hodin. Udělejte to dvakrát denně.
 • Také jeste 2 až 3 šálky obyčejného jogurtu denně, dokud infekce zcela nezmizí.

5. Kajenský pepř na infekce dutin

K infekci dutin obvykle dochází kvůli viru způsobujícímu otoky a záněty dutin. Tento typ infekce je často vyvolán nachlazením a vede následně k hromadění hlenu, čímž se blokují dutiny. Tato infekce může způsobit spoustu nepohodlí, včetně příznaků, jako jsou bolesti hlavy, bolesti a citlivost nosu, bolesti v krku, kašel a horečka. Pro zmírnění příznaků infekce dutin je právě kajenský pepř velmi účinný. Pomáhá otevřít a čistit dutiny. Také zlepšuje imunitu, snižuje otoky, záněty a zlepšuje oběh.

 • Rozmíchejte 1 čajovou lžičku kajenského pepře v šálku horké vody. Můžete také strčit několik zázvorových kousků do horké vody, abyste ještě zvýšili efektivitu tohoto nápoje. Pijte jej 2 až 3 krát denně.
 • Případně můžete jíst směs 1 čajové lžičky kajenského pepře a medu několikrát denně. To je taky fajn.

6. Brusinky pro infekci močových cest

Infekce močových cest nastává, když jsou močový měchýř a jeho výstupní část infikovány bakteriemi. Léčení této infekce není snadné, způsobuje časté nutkání na močení, potíže s močením, pocit pálení při močení, změnu barvy moči, bolesti břicha, horečku, nevolnost i zvracení.

Pokud jde o léčbu infekce močových cest, jsou velmi užitečné právě brusinky. Tyto plody mají vlastnosti inhibující bakterie, což ve finále může krásně pomoci při potírání infekce (+ také zabrání opakovaným infekcím). Některé sloučeniny v brusinkách brání bakteriím dosáhnout stěn močové trubice a způsobit infekce močových cest.

 • Pijte 2 nebo 3 sklenice brusinkového džusu (bez cukru) denně. Pokud se vám nelíbí chuť brusinek, můžete šťávu smíchat s jablečným džusem a vypít ji.
 • Alternativně můžete jíst brusinkové doplňky (tabletky).
 • Jezte i sušené brusinky (také bez cukru).

7. Cibulová šťáva na infekce ucha

Ušní infekce mohou být velmi bolestivé a jsou často způsobeny bakteriemi nebo virem v prostřední části ucha. Vedle bolesti ucha mohou příznaky ušní infekce být: potíže se spánkem, bolesti hlavy, špatná odezva na zvuky, vysoká horečka a tekutina vytékající z ucha.

Při domácím ošetření ušní infekce je velmi účinná cibule. Cibule má antiseptické a antibakteriální vlastnosti, což může pomoci vyřešit tento problém.

 • Nakrájejte malou cibuli a dejte ji do misky.
 • Dejte do mikrovlnné trouby na několik sekund.
 • Nechejte ji vychladnout, potom vymačkejte cibulovou šťávu a zřeďte ji s trochou vody.
 • Do infikovaného ucha dejte 2 nebo 3 kapky šťávy.
 • Počkejte 5 minut a pak otočte hlavu a nechte ji pěkně vytéct z ucha ven.
 • Udělejte toto dvakrát denně.

8. Kokosový olej na problémy v ústech

Orální kandidóza, typ kvasinkové infekce, která se rozvíjí v ústech, způsobuje bílé léze, které se objevují na jazyku nebo jinde ve vnitřku úst. Tato infekce může způsobit zarudnutí, bolest, potíže s polykáním a ztrátu chuti. Kokosový olej může pomoci při potírání ústní infekce.

Obecně je kokosový olej na kvasinky opravdu dobrý. Obsahuje mastnou kyselinu se středně dlouhým řetězcem zvanou kyselina laurová, která kokosovému oleji dodává jeho antifungální a antibakteriální vlastnosti. Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem mohou inaktivovat kvasinky, které jsou odpovědné za orální problémy. A to je super ne?

 • Aplikujte kvalitní nerafinovaný kokosový olej na vnitřní stranu úst a jazyka pomocí bavlněného tampónu 2-3x denně.
 • Zkuste také tzv. oil pulling – vyplachování úst olejem. Dejte 1 lžíci extra panenského kokosového oleje do úst a převalujte olej v ústech asi 15-20 minut a pak ho vyplivněte. Vypláchněte si pak ústa teplou vodou a zuby umyjte kartáčkem obvyklým způsobem.

9. Med pro respirační infekce

Infekce horních cest dýchacích jsou nakažlivé infekce nosu, hrdla, dutin, hltanu nebo hrtanu. Nejčastěji jsou identifikátory virem a rychle se šíří z jedné osoby na druhou. V některých případech však tyto infekce dýchacích cest mohou být způsobeny i bakteriemi nebo houbami. Řešení těchto infekcí nebývá snadné, způsobuje příznaky, jako je například rýma, kapání z nosu, kašel, bolest v krku, bolesti hlavy, svalové bolesti a potíže s dýcháním.

Můžete použít kvalitní med pro léčbu infekcí horních cest dýchacích. Ten je na tento problém opravdu perfektní. Vysoké množství živin a enzymů v medu pomáhá v boji proti virům, které způsobují infekce horních cest dýchacích. Med také účinně zabíjí určité druhy bakterií.

 • Přidejte 1 polévkovou lžíci kvalitního medu do sklenice teplé vody. Ne horké.
 • Přimíchejte 1/2 čajové lžičky mleté skořice.
 • Popíjejte to pomalu, dvakrát až třikrát denně.
 • Upozornění: Nedávejte med dětem mladším než 1 rok.

10. Černý čaj pro konjunktivitidu

Konjunktivitida, běžně známá jako zánět spojivek, je dráždivý a nepříjemný stav očí, který může být způsoben bakterií, virem nebo alergiemi. Způsobuje zarudnutí, svědění, zánět, slzení a pocity cizího těla v oku nebo pálení v očích. Hodně nepříjemná záležitost. Bez ohledu na to, zda je zánět spojivek způsoben bakteriální nebo virovou infekcí, je nakažlivý a průběh musí být kontrolován.

Černý čaj je skvělý pro ošetření očí se zánětem spojivek. Taniny v něm pomáhají efektivně snižovat svědění a zánět. Také různé bioflavonoidy v černém čaji bojují proti virovým a bakteriálním infekcím.

 • Připravte si šálek čaje pomocí 2 černých čajových sáčků. Vezměte čajové sáčky a umístěte je do chladničky po dobu 30 minut. Poté umístěte ochlazené, vlhké čajové sáčky na oči asi na 10 minut. Dělejte to takto několikrát denně.
 • Další možností je použít slabý roztok černého čaje pro vymytí očí 2 nebo 3 krát denně.

Leave a Reply