Sínusové onemocnění způsobené houbovou infekcí (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Epidurální absces: příznaky a léčba

autor: doktor Fedorenko NS

Epidurální absces mozku je omezené hromadění hnisu mezi dura mater a kosti lebky. V případě abscesu míchy je to zánětlivé zaměření epidurální celulózy míchy.

Tvorba epidurálního abscesu míchy a mozku je možná s otevřeným pronikajícím kraniocerebrálním traumatem, infekcí rány po operacích na kůži mozku a lebky, purulentně-zánětlivými procesy ucha a paranazálních dutin, stejně jako zápal plic, chronická nebo akutní bakteriální endokarditida , infekce gastrointestinálního traktu a sepse (infekce krve), osteomyelitida.

Zjistěte, který patogen způsobil vznik abscesu, je dost obtížné, protože ve dvou třetinách všech případů jsou bakteriologické kultury krve sterilní. Nejčastěji jde o streptokoky, stafylokoky, enterobakterie a v případě imunosupresivních stavů jinou patogenní flóru.

Symptomy onemocnění

Jako jakékoli zánětlivé onemocnění je absces charakterizován projevy těžké intoxikace (zimnice, bolesti kostí a svalů, bolest hlavy, slabost) a vysoká horečka. Při abscesu mozku se mohou vyvinout těžké bolesti hlavy, záchvaty se ztrátou vědomí a křečemi. Pokud je absces lokalizován v míchce, pak může navíc k výše uvedeným vzniknout bolest v páteři, zvyšující se tlakem a klepnutím, stejně jako narušení citlivosti, pohybu končetin a orgánů pánve (nedobrovolné močení a defekace).

Diagnostika epidurálního abscesu je založena na důkladném dotazování pacienta, objasnění lokalizace infekčních ložisek, předcházejících infekcích, zranění, chirurgických zákrocích. Epidurální absces míchy je téměř vždy spojen s osteomyelitidou (zánětlivý proces v kostech).

V počátečních fázích počítačového a magnetického rezonančního zobrazování zpravidla výsledky nedávají, pouze s nárůstem velikosti abscesu v obrazech jasně viditelná forma kruhového tvaru s jasně vymezenými obrysy kapsle abscesu. O zánětlivém procesu lze posoudit změny v krvi a mozkomíšním moku s páteří, ale tyto ukazatele jsou charakteristické pro jakékoli záněty.

Léčba epidurálního abscesu

V počátečních stádiích, stejně jako v případě malého rozsahu abscesu (až 3 cm v průměru), je léčba konzervativní a jejím základem je použití širokospektrých antibiotik.

Traumatické abscesy lokalizované v cizím těle a abscesy způsobené houbovou infekcí jsou indikací pro chirurgickou léčbu.

Rovněž se používá stereotaxická metoda léčby abscesů – punkce následovaná vyprázdněním abscesu, jeho praní a zavedením antibakteriálních léků.

Epidurální abscesy míchy a mozku mají poměrně příznivý výsledek. Pokud není dura mater poškozena, není možné infekci samotnou mozkovou látkou a léčba osteomyelitidy umožňuje eliminovat šíření infekce v epidurálním prostoru.

Také si přečtěte páteřní epidurální absces a pamatujte si, že jakákoliv nemoc je snadněji preventivní než léčit později. Proto včasná adekvátní léčba jakýchkoli zánětlivých onemocnění, stejně jako léčba poranění s kraniocerebrálními a spinálními poruchami, může snížit riziko vzniku epidurálního abscesu.

Účinky arachnoidní cysty mozku

autor: lékař Polevskaya K.G.

Arachnoidová cysta je forma, která vznikla mezi vrstvami arachnoidních skořápků mozku. Je naplněn cerebrospinální tekutinou. Vypadá to častěji u chlapců a chlapců. S rostoucím tlakem uvnitř arachnoidní cysty se mozková kůra stlačí a projevují se příznaky charakteristické pro cysty.

Tento typ cysty je poměrně vzácný fenomén – tvoří pouze asi 1% všech intrakraniálních novotvarů.

Důsledky cysty mozku

autor: lékař Mirnaya E.V.

Cysta je forma, která má dutinu obklopenou pláštěm a naplněnou tekutinou. Cysty nejsou nádory, ačkoli představují také objemné útvary. Velikost cyst může být velmi odlišná. Mohou růst ve velikosti a stlačit strukturu mozku, což způsobuje živou klinickou symptomatologii, jejíž povaha závisí na lokalizaci cysty. Cysty malé velikosti mohou existovat po dlouhou dobu v mozkové tkáni, aniž by způsobovaly nepříjemné pocity u jejich majitele. Obvykle se vyskytují náhodně, když podstoupí lékařské prohlídky nebo když se u lékaře setká s jinou chorobou.

Retrocerebelární a arachnoidní cysta

autor: doktor Cazonova O.I.

Cysta mozku je benigní volumetrický novotvar, který vypadá jako tekutá bublina různých velikostí lokalizovaná mezi mozkovými tkáněmi. Existují dva typy cystických mozkových útvarů: retrorebrální (intracerebrální) a arachnoidní cysta mozku.

Důsledky lymské nemoci

autor: doktor Kuznetsov MA

Lyme nemoc, známá také jako klíšťata borelióza, je infekční onemocnění, při které se člověk nakazí kousnutím klíštěk: patogen vstoupí do krevního řečiště se svými slinami. Existují 3 hlavní patogeny této choroby, které jsou velmi podobné spirochetu: Borrelia garinii, Borrelia burgdorferi, Borrelia afzelii.

Absces po injekci

autor: lékař Subbota AA

Absces hýždí je komplikací intramuskulárních injekcí. Dochází k němu poměrně často, ale může se mu vyhnout, pokud budou dodržována pravidla pro intramuskulární injekci.

Abscesy a flegony z maxilofaciální oblasti

autor: Shevcherko N.G.

Zánět v ústech, dokonce i bolest v krku, může vést k různým abscesům, včetně úhlu čelisti.

Absces jazyka: příznaky a léčba

autor: zubní lékař Grebennikov A.P.

Jazyk je formace měkké tkáně, pokryté specifickou sliznicí s množstvím nervových receptorů. Její poškození je vždy plné komplikací, které mohou výrazně změnit obvyklé životy člověka. Jednou z takových komplikací je absces jazyka. Rozpoznat první příznaky a okamžitě předepsat léčbu je klíčem k úspěšnému odstranění problému.

Bartholinova abscesová žláza

autor: lékař Yurina M.S.

Bartholinová žláza je velká žláza vaginálního vestibulu, která vytváří tajemství, které udržuje vlhkost v pochvě. Zánět bartholinové žlázy nebo bartholinitida nastává v důsledku infekčních onemocnění pohlavních orgánů.

На главную страницу

Komárková – Nehty

Nemoci nehtů – MUDr. Ivana Krajsová

Nehty na rukou i nohou představují nedílnou součást lidského těla, a jsou-li hezké a upravené, tvoří ozdobu žen i mužů. Zdravé nehtové ploténky jsou hladké, lesklé, pevné, bez barevných změn a třepení. Některá onemocnění mohou způsobit výraznou a nevítanou změnu jejich vzhledu. Příčina však nemusí být přímo v nehtech samotných. Mnohé nemoci vnitřních orgánů, stejně jako některá vrozená onemocnění, se projevují změnou vzhledu nehtové ploténky. Také řada kožních chorob vyvolává současně i změny na nehtech. Nejčastějším onemocněním postihujícím primárně nehty je mykotická (houbová) infekce

Změny nehtů vyvolané nemocemi vnitřních orgánů

Nehty tvaru hodinového sklíčka jsou součástí syndromu paličkovitých prstů, které mohou provázet onemocnění plic, jater nebo střev. Jsou považovány za časná znamení různých nemocí vnitřních orgánů. Existují však také zcela samostatně, bez jakékoliv další nemoci. Často se dědí.

Lžičkovité nehty vznikají zanořením nehtové ploténky. Příčinou bývá podvýživa, nedostatek vitaminů řady B a železa, někdy též nádory horní části zažívacího traktu.

Nehty barvy mléčného skla jsou opálově bílé a mohou se vyskytovat u pokročilých jaterních a střevních onemocnění. Vyskytují se však i familiárně (tedy u různých členů téže rodiny) bez jakékoliv příčiny.

Příčné bělavé proužky na nehtových ploténkách mohou být projevem otravy těžkými kovy, jako je arzen, rtuť nebo thalium. Při růstu nehtu postupně odrůstají.

Modravě zbarvené nehty mohou provázet otravy rtutí nebo stříbrem.

Červeně zbarvené nehty různého rozsahu bývají příznakem onemocnění ledvin.

Hnědočervené zbarvení poloviny nehtové ploténky může upozorňovat na možnost ledvinného selhání. Tento nález se po transplantaci ledvin upravuje. Změnou nehtů se může projevit jakékoliv těžší onemocnění. Ať již pouze v jejich kvalitě (snadné lámání a třepení nehtů), nebo přímo změnou tvaru a vzhledu nehtů. Jsou známy případy, že několik týdnů po proběhlém těžkém onemocnění se na všech nehtech symetricky objeví například zanořené příčné proužky, které postupně rovnoměrně odrůstají.

Změny na nehtech vyvolané poraněním

Charakter těchto změn je závislý na tíži poranění. Při těžkém úraze dochází většinou ke krvácení pod nehtovou ploténku, což se projeví zčervenáním, zmodráním či zfialověním nehtu, postupným nadzvedáváním nehtové ploténky a jejím úplným odloučením. Poté dorůstá nový nehet. Pokud však při poranění došlo k poškození nehtového lůžka, může být nový nehet různě zdeformovaný. Při mírném traumatu, například tlakem těsných bot, se objevují jen drobné červenohnědé plošky z mírného krvácení pod nehtové ploténky. Tato ložiska bývají často symetricky uložená, většinou na palcích, ale není to pravidlem. Chronická mírná poranění nehtových valů nešetrnou manikúrou způsobují vznik drobných bělavých proužků uložených rovnoměrně s linulou (bělavou ploškou měsíčkovitého vzhledu u nehtového lůžka). Tyto proužky postupně odrůstají.

Změny na nehtech při kožních chorobách

Typická kožní nemoc postihující také nehtové ploténky je lupénka. Projevuje se dokonce několika různými variantami. Jedním z typických příznaků je dolíčkování nehtů. Nehtové ploténky vypadají, jako by je někdo popíchal špendlíkem. Nacházíme nepravidelně uspořádané drobné mělké dolíčky na několika nebo i všech nehtech. Ztluštění nehtových plotének, jejich drolení a přítomnost žlutavých, takzvaných olejových skvrn pod nehtem je dalším typickým příznakem lupénky. Virové bradavice mohou růst na nehtových valech a utlačovat a deformovat nehtovou ploténku nebo se mohou vklínit i pod nehet, který potom nadzvedávají a odtlačují od nehtového lůžka. Chronická, dlouhotrvající ekzematozní ložiska na rukou či nohou, zejména v blízkosti nehtových valů, vyvolávají dystrofické změny nehtů. Projevují se ztrátou lesku, zhrubnutím nehtové ploténky, roztřepením okrajů a jsou provázeny jejich snadnou lámavostí. V těchto případech je potřeba si uvědomit, že příčina není v nehtech samotných. Občas se totiž setkáváme s tím, že toto postižení je považováno za „plíseň“ na nehtech a nemocným je doporučováno stržení nehtů. Což však v tomto případě problém neřeší. Kožní nádor melanom může vznikat také přímo pod nehtovou ploténkou. Vytváří hnědočerné ložisko prosvítající pod nehtem, které může připomínat drobné krvácení. Na rozdíl od hematomu se však neposunuje s růstem nehtu, naopak se stále zvětšuje a brzy vyrůstá zpod nehtového lůžka na okolníkůži. Při nálezu hnědé pigmentace pod nehtem je vždy nutná konzultace s kožním lékařem.

Změny nehtů způsobené mykotickou infekcí

Zdravé nehty bývají postiženy vzácně, většinou je napaden nehet poškozený úrazem, utlačovaný těsnou obuví nebo nehty špatně vyživované v důsledku zhoršeného cévního zásobení dolních končetin. Existují též jedinci vrozeně méně odolní vůči této infekci, kteří onemocní častěji a i po vyléčení se jim infekce opakovaně vrací. Nehty na rukou jsou postiženy méně často než nehty na nohou. Na nohou se infekce přenáší z meziprstních prostorů, na rukou z mykotických ložisek na kůži trupu nebo kštice. Onemocnění postihuje jeden nebo více nehtů, výjimkou nejsou ani nemocní s postiženými všemi nehty na nohou. Na rukou je onemocnění všech nehtů vzácnější. Infekce se projevuje většinou bělavým nebo žlutavým zbarvením okraje nehtové ploténky, které se postupně rozšiřuje dál po nehtu. Ten ztrácí lesk, nehtová ploténka se ztlušťuje, hrubne a pod nehtem se tvoří nánosy rohovitých hmot, které mohou odtlačovat nehtovou ploténku od lůžka. Takto postižené nehty špatně a pomalu rostou, protože se snadno drolí a ulamují. Klinický vzhled nehtů je pro mykotické onemocnění celkem typický, přesto je nutné stanovit diagnózu vždy až na základě takzvaného mykologického vyšetření, které prokáže pravou příčinu. Původcem onemocnění jsou asi v 95–97 % antropofilní houby zvané dermatofyty (Trichophyton rubrum a trichophyton mentagrophytes) , zbývajících 3–5 % onemocnění vyvolávají kvasinky (Candida albicans). Existuje ještě řada změn nehtů, jejichž příčinu se nám nepodaří prokázat. Platí to například o relativně častém lámání nehtů, jejich třepení nebo ztrátě lesku. Nehtové ploténky mohou být také poškozeny nešetrnou manikúrou, lakováním i odlakováváním nehtů, nadměrným máčením rukou v saponátech či jiných agresivních chemikáliích. Nošení těsných bot způsobuje špatné prokrvení konečků prstů s následnýmpoškoz ením nehtových plotének a zvýšenou možností uchycení mykotické infekce. Léčba poškozených nehtů je velmi obtížná a v některých případech ani není možná. Vždy se musíme snažit odstranit vyvolávající příčinu, ať se již jedná o onemocnění vnitřních orgánů, či kožní nemoci.

V případě kožního nádoru melanomu je základní léčebnou metodou chirurgické odstranění nádoru, které je bezpodmínečně nutné. Při mykotické infekci nehtů je možné volit místní nebo celkovou léčbu.

Nutno říci, že efekt místní léčby u nehtů lze očekávat pouze v případech mírného postižení, kdy je infekce na méně než polovině nehtové ploténky. Při postižení více nehtů a celých nehtových plotének jsou mnohem účinnější moderní systémově podávané antimykotické preparáty s dobrým efektem při postižení nehtů dermatofyty a kvasinkami. Základní podmínkou pro tuto léčbu je mykologické vyšetření, které prokáže houbovou infekci a její přesný typ. I po chirurgickém odstranění nehtů pro onychomykózu (plísňové onemocnění nehtu), takzvané ablaci, je nutné přidávat místní nebo celkovou antimykotickou léčbu. Předpokladem pro hezké a zdravé nehty je také správná péče o kůži rukou a nohou a včasná léčba všech nemocí, které se objeví na nehtech i v jejich blízkém okolí.

Tinedol Recenze, cena a nákup

Co je Tinedol?

Tinedol je produkt, který účinně bojuje proti napadení nohou houbou nehtů a nohou sportovce a s různými účinky. Produkt působí mnoha způsoby, protože brání tvorbě kvasnicových hub, které jsou zodpovědné za napadení houbami na chodidle, velmi účinné. Navíc je svržení sníženo, což je vždy úzce spojeno s houbovou infekcí. Huba je s produktem účinně zničena. Současně se také sníží pocení na nohách, protože pot je ideálním základem pro další šíření hub. Obsažený olej z čajovníku proniká hluboko do pokožky, uzdravuje problémové oblasti a zároveň poskytuje příjemnou čerstvost nohy, čímž odstraňuje nepříjemné pachy. K tomuto účelu je kůže navlhčena, což je velmi důležité a zvláště vhodné pro trhliny způsobené napadením houbami. Trhliny jsou také vyléčeny. Krém se příjemně nanáší na nohu, nevytváří nepříjemný mazací film a nezanechává žádné nepříjemné známky i na spodním prádle a oděvu. Výrobek způsobuje, že houbový záchvat zmizí. Zároveň se sníží svědění a lupy na pokožce. Nohy mají vždy příjemnou vůni a pocení je výrazně sníženo. Pukliny, které vznikly při napadení houbami, jsou skutečně vyléčené a nohy opět vypadají příjemně dobře upravené a pocit na nohou se rychle zrychluje.

Tinedol přísady

Výrobek obsahuje mnoho účinných složek.

 • Rostlinný olej: Rostlinný olej v krému způsobuje intenzivní péči o pokožku a tím i účinné zlepšení stavu pokožky. Za tímto účelem je obnovení buněk podporováno po napadení houbami.
 • Řezání kapalného vosku: Řezný tekutý vosk převádí složky oleje do krémové struktury. To zvyšuje výživný efekt a činí výrobek snazší aplikovat v krémové struktuře.
 • glycerin: glycerin ve výrobku účinně podporuje hojení ran na nohou. Navíc glycerin způsobuje výživu a zvlhčení pokožky na nohou a působí hluboko do jednotlivých vrstev pokožky.
 • Lanolin: obsažený lanolin je účinný proti pronikání bakterií a dalších hub, stejně jako bakterií. To je dosaženo účinkem, který lanolin vytváří jako ochrannou vrstvu přes póry pokožky.
 • methylparaben: Methylparaben je silný antiseptik, který zajišťuje hygienický povrch pokožky a zabraňuje dalšímu bakteriálnímu a houbovému záchvatu.
 • Clibazol: Clibazol je složka, která má velmi pozitivní účinek na houbový záchvat a tak velmi účinně bojuje proti houbě kůže a nehtů.
 • Farnesol: Farnesol má inhibiční účinek na stafylokokový a streptokokový biofilm a podporuje imunitu kůže proti těmto škůdcům.
 • Carbomer: Carbomer redukuje zánětlivé procesy způsobené napadením kůží a houbami nehtů. Aktivní složka má silný léčebný účinek.
 • Vitamin E: Vitamin E se také často označuje jako kožní vitamin. Vitamin E má posilující a ochranný účinek na pokožku a podporuje kožní tkáň v její odolnosti proti útočníkům, jako jsou houby, bakterie a viry.

Tinedol funkce

výrobku je zaměřen na uživatele, kteří mají infekci chodidel způsobenou nehtovou houbou nebo nohou sportovce obecně. Fáze nemoci nezáleží na tom, že produkt má pozitivní vliv na napadení houbou ve všech fázích onemocnění a účinně jej bojuje. Dokonce i když jsou na nehty jen nepatrné příznaky, jako jsou záplaty, je výrobek již účinný a zabraňuje tak dalšímu šíření napadení houbami. Dokonce i lidé, kteří jsou postiženi nohou sportovce a již mají závažné kožní léze, mohou mít z tohoto produktu prospěch. Díky svým vysoce hojivým přísadám jsou kožní slzy dobře ošetřeny a rychle se hojí.

Produkt má různé způsoby činnosti, které navzájem efektivně vytvářejí. Na jedné straně aplikace výrobku posiluje pokožku tak, aby byla účinně chráněna proti dalšímu napadení houbami. Navíc má produkt silný léčebný účinek. Současně má přípravek silný efekt péče o pleť kvůli vysoce kvalitním olejům, které jsou obsaženy. Stresovaná kůže je tak pružná a bolesti způsobené slzami pokožky se snižují velmi rychle. Fungicidní složky účinně napadají houbu a bojují proti různým kulturám plísní, které jsou odpovědné za onemocnění kůže a nehtů. Od zabíjení hub k léčivému účinku kůže na posilování obrany proti novému houbovému záchvatu působí Tinedol efektivně na různých úrovních. Nehtová houba a noha sportovce jsou tak účinně a trvale bojovány.

Produkt je v aplikaci snadno použitelný jako normální krém na nohy. Nejdříve se nohy důkladně umyjí. Je velmi důležité, aby se zabránilo šíření hub, že ručník, který se používá po sušení k usušení nohou, je používán výhradně pro tuto oblast těla. Ubrousky by měly být také použity pouze jednou a poté by měly být omyty horké, aby se zabránilo dalšímu šíření napadení hubami. Když jsou nohy zcela suché, doporučuje se používat vysoušeč vlasů, aby se z pokožky odstranila i poslední vlhkost produkující živiny. Poté se produkt nanáší v tenké vrstvě na celou pokožku nohou a také na nehty a jemně masíruje. Produkt by se měl mírně uschnout a pohybovat se, což je velmi rychlé. Poté boty mohou být nasazeny jako obvykle bez strachu z trvalých usazenin na textiliích. Nosit punčochy z přírodních materiálů a dýchatelné boty urychlí hojení napadení hubami. Žádost by měla být provedena po doporučení výrobce večer po dobu nejméně 30 dnů.

Jaké výhody a nevýhody přinese Tinedol?

 • rychlá účinnost
 • příjemná struktura
 • rychle vstřebává
 • Na skříň a ložní prádlo nezanechává žádné nepříjemné zbytky
 • funguje proti houbám mnoha způsoby, pro zlepšení kvality pokožky

Zvláštností produktu je to, že neovlivňuje pouze napadení houbami. Kromě boje proti houbám má produkt také za cíl poskytovat intenzivní péči o pokožku, což účinně eliminuje vedlejší účinky, jako je krakování kůže. Za tímto účelem má výrobek potlačující účinek, který nakonec odstraňuje živné prostředí z hub. Trvalý účinek nejenže hoji akutní houbový záchvat, ale také chrání kůži a nehty před obnoveným houbovým napadením. Podle výrobce dokonce dermatologové doporučují použití přípravku Tinedol k boji s nehtovou houbou a nohou sportovce.

Uživatelé uvádějí, že jiné přípravky, které dříve použily houbu, se ukázaly jako neúčinné. Po aplikaci tohoto přípravku došlo k okamžitému zlepšení klinického obrazu a houbová infekce mohla být rychle snížena. Po doporučené léčbě od výrobce po dobu 30 dnů byla infekce houbou prakticky úplně vyléčena a podle uživatelů byla kůže a nehty v nové kráse.

Kolik času a peněz již bylo investováno v léčbě jinými přípravky proti houbám, které byly často ve zpětném pohledu marné a uživatelé tvrdí, že byly vynechány pouze rozhodnutí pro tento produkt v současné době. Kromě houbové infekce sám a bolest, která vzniká z jejich kožní léze se rychle sníží a může rychle normální boty jsou opět nosí při částečném nastavit pouze otevřít obuvi, kdy houba, snížit tlak na nohou. O tomto odkazu naleznete více názorů a zkušenosti zákazníků!

Tinedol nežádoucí účinky

Nežádoucí účinky při používání výrobku nejsou známy. Také výrobce neposkytuje informace o vedlejších účincích a neupozorňuje na interakce s jinými produkty, které se používají k péči o pleť. Tak může být výrobek bezpečně používán, aniž by způsoboval nepříjemné vedlejší účinky.

Produkt je možné zakoupit přímo u výrobce. Není to však klasický způsob objednání. Místo toho musí zákazník vyplňovat pouze malý objednávkový formulář, ve kterém je zadáno jeho vlastní jméno a telefonní číslo, jakož i země, ze které je zakázka zadána. Poté se podpora výrobce zavolá zpět pod volané číslo. V tomto telefonním hovoru jsou zpracovány všechny další způsoby objednávky. Protože dodávka pochází ze zahraničí, je nutné zadání země původu zákazníka. Kde se provádí přesné dodání, zákazník se při vyplňování formuláře objednávky dozví, ale ne. Občas nabízejí speciální nabídky odstupňované ceny, které mohou zvýšit atraktivitu nákupu na straně výrobce. Za tímto účelem lze výrobek získat prostřednictvím výrobce v online obchodování.

Výrobek není předepsán lékařem, ale doporučuje se maximálně. To znamená, že léčení léčivem musí být financováno samotným uživatelem, protože zdravotní pojišťovny se obvykle nezapočítávají na náklady na léky bez předpisu a tento produkt nemá schválení protidrogové léčby. Cena výrobku se liší.

Zahrnuty jsou – bez ohledu na kupní cenu – v trubici každých 75 ml výrobku.

Je nabízena v tradičním online obchodu na odpovídajících prodejních platforech za cenu od cca za trubku.

Výrobek lze také získat od výrobce prostřednictvím webové stránky. Zde se inzeruje s běžnou kupní cenou, která se snižuje nar jako diskontní cenu. Výrobce však nevyjadřuje, zda je snížená cena trvale nabízena, nebo zda je nabídka s omezenou dobou platnosti. Také na případné náklady na dopravu, kupující v předstihu na webových stránkách výrobce není informován.

Původní krém Tinedol proti houbám je vyroben patentovanou technologií. Umožňuje vám vypořádat se s nehtovou houbovou infekcí, dokonce i v pokročilých. Zařízení má osvědčení o kvalitě, prošla řadou různých klinických studií. Krém eliminuje viditelné projevy, pomáhá chránit před jejich výskytem v budoucnu.

Houba na prstách je nebezpečné onemocnění, které vyžaduje zodpovědný přístup k léčbě. Vyplývá pocit pálení a loupání. Objevující se v počátečním stádiu bublinek rychle praskne, což vede k tvorbě ran a zlomenin. Pokud se mykóza nachází pod talířem nehtové plotny, začne zničit její vnitřní část. V závažných případech dochází k infekci vnitřních orgánů. Protože jsou tyto účinky nalezeny:

 • plantární bradavice,
 • hyperkeratóza,
 • kůže hnisavá a lymfostáza,
 • dermatitida,
 • alergické reakce.

Důvodem vzniku špičky houby se může stát kontakt s nemocnými zvířaty nebo lidmi. Dokonce i banální chůze na zemi bosí může vést k rozvoji onemocnění. Rizikovou skupinou jsou sportovci, diabetici, lidé, kteří nosí špatnou nebo syntetickou obuv. Sportovní noha se přenáší prostřednictvím kontaktu s infikovanou kůží nebo použitím osobních věcí nemocných.

Mykotická a parazitární onemocnění kůže

Podobné prezentace

Prezentace na téma: “Mykotická a parazitární onemocnění kůže”— Transkript prezentace:

1 Mykotická a parazitární onemocnění kůže

As.MUDr.Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D Dermatovenerologická klinika 3.LF UK a FNKV

2 Mykózy nazýváme obecně onemocnění způsobená houbovou infekcí

Onemocnění kůže a adnex způsobená houbovou infekcí jsou dermatomykózy Houby jsou aerobní organismy, tvoří buněčnou stěnu, žijí v organickém materiálu a tvoří kolonie Na rozdíl od bakterie, mají jádro

3 Původci kožních mykóz dermatofyty , patogenní houby 1/ 2/ 3/

kvasinky a kvasinkové houby oportunní mikromycety

4 Původci kožních mykóz dermatofyty , patogenní houby 1/ 2/ 3/

antropofilní zoofilní geofilní kvasinky a kvasinkové houby oportunní mikromycety

5 dermatofyty , patogenní houby

Původci kožních mykóz 1/ dermatofyty , patogenní houby antropofilní zoofilní geofilní Trichophyton rubrum Trichophyton interdigitale Epidermophyton floccosum

6 dermatofyty , patogenní houby

Původci kožních mykóz 1/ dermatofyty , patogenní houby antropofilní zoofilní geofilní Microsporum canis Trichophyton mentagrophytes

7 dermatofyty , patogenní houby

Původci kožních mykóz 1/ dermatofyty , patogenní houby antropofilní zoofilní geofilní Microsporum gypseum Trichophyton terrestre

8 Způsob přenosu dermatomykóz

Sport /uzavřená obuv Sprchy Bazény sauny Koberce v hotelích Vypůjčené boty, přezůvky Nástroje na pedikúru manikúru Hřebeny, kartáče Pacienti s poruchami metabolismu Iatrogenní vliny /kortikosteroidy ATB,imunosupresiva Pacienti s poruchami imunity

9 Způsob přenosu dermatomykóz

Sprchy bazény sauny Sport /uzavřená obuv Koberce v hotelích Vypůjčené boty, přezůvky Nástroje na pedikúru manikúru Hřebeny, kartáče Pacienti s poruchami metabolismu Iatrogenní vliny /kortikosteroidy ATB,imunosupresiva Pacienti s poruchami imunity

Koberce v hotelích Sport /uzavřená obuv Sprchy Bazény sauny Vypůjčené boty, přezůvky Nástroje na pedikúru manikúru Hřebeny, kartáče Pacienti s poruchami metabolismu Iatrogenní vliny /kortikosteroidy ATB,imunosupresiva Pacienti s poruchami imunity

Sport /uzavřená obuv Sprchy Bazény sauny Koberce v hotelích Vypůjčené boty, přezůvky Nástroje na pedikúru manikúru Hřebeny, kartáče Pacienti s poruchami metabolismu Iatrogenní vliny /kortikosteroidy ATB,imunosupresiva Pacienti s poruchami imunity

Sport /uzavřená obuv Sprchy Bazény sauny Koberce v hotelích Nástroje na pedikúru manikúru Vypůjčené boty, přezůvky Hřebeny, kartáče Pacienti s poruchami metabolismu Iatrogenní vliny /kortikosteroidy ATB,imunosupresiva Pacienti s poruchami imunity

Sport /uzavřená obuv Sprchy Bazény sauny Koberce v hotelích Hřebeny, kartáče Vypůjčené boty, přezůvky Nástroje na pedikúru manikúru Pacienti s poruchami metabolismu Iatrogenní vliny /kortikosteroidy ATB,imunosupresiva Pacienti s poruchami imunity

Sport /uzavřená obuv Sprchy Bazény sauny Koberce v hotelích Vypůjčené boty, přezůvky Nástroje na pedikúru manikúru Hřebeny, kartáče Iatrogenní vliny /kortikosteroidy ATB,imunosupresiva Pacienti s poruchami metabolismu Pacienti s poruchami imunity

Sport /uzavřená obuv Sprchy Bazény sauny Koberce v hotelích Vypůjčené boty, přezůvky Nástroje na pedikúru manikúru Hřebeny, kartáče Pacienti s poruchami imunity Iatrogenní vliny /kortikosteroidy ATB,imunosupresiva Pacienti s poruchami metabolismu

Sport /uzavřená obuv Sprchy Bazény sauny Koberce v hotelích Vypůjčené boty, přezůvky Nástroje na pedikúru manikúru Hřebeny, kartáče Pacienti s poruchami metabolismu Iatrogenní vliny /kortikosteroidy ATB,imunosupresiva Pacienti s poruchami imunity

17 Průkaz mykóz- mykologické vyšetření

Mikroskopické vyšetření Kultivační vyšetření

18 Dermatomykózy tinea superf.,profunda kandidózy Pityriasis versicolor

19 Dermatofytózy Živí se keratinem, proto napadají rohovějící epitel – kůži, vlasy a nehty Každý dermatofyt může vyvolat různé formy infekce, které se označují jako tinea

20 Tinea pedis Postihuje nejčastěji meziprstní prostory mužů středního věku, 10-30% populace Etiologie: Trichophyton rubrum, Trichophyton interdigitale Klinické formy: Interdigitalní – začervenalá olupující se kůže, později macerovaná, bělavá, ztluštělá, s tvorbou prasklin, svěděním. Komplikace – bakteriální infekce

Hyperkeratotická – asymptomatická, postihuje hlavně plosky a často překračuje okraje chodidel. Kůže je ztluštěla, olupuje se, praskliny Akutní dyshidrotická – méně častá, drobné svědivé puchýřky, které zaschnou s následným olupováním kůže

22 Tinea pedis Diagnóza: klinický obraz, mykologické vyšetření

Dif.dg: u hyperkeratotické formy – atopická dermatitida, palmoplantární psoriáza, hyperkeratotický ekzém u dishydrotické formy – atopický, kontaktní, dyhidrotický ekzém

23 Tinea inguinalis Dermatofytické onemocnění třísel

Etiologie: Trichophyton rubrum,interdigitale, Epidermophyton floccosum Svědivé erytem. ložisko, které se pomalu rozšiřuje do periferie vyvýšeným, červeným, od okolní kůže ostře ohraničeným lemem, tvořeným papulami,puchýřky až pustulami, v centru postupně bledné

24 Tinea inguinalis Diagnóza: typický klinicky obraz, mykologické vyšetření Dif.dg: kandidová infekce, erythrasma, kontaktní dermatitida, inverzní psoriáza

25 Tinea manus Méně časté dermatofytické onemocnění ruky

Etiologie: téměř výhradně onemocněním sekundarním, vzniká při postižení nohou Klinický obraz: Většinou jednostranné. Hyperkeratotická forma – olupování, zřetelnější v palmárních rýhách Dyshidrotická – svědivé puchýřky

26 Tinea manus Diagnóza: mykologické vyšetření

Dif.dg: atopický ekzém, kontaktní dermatitida, dyshidrotický ekzém, psoriáza.

27 Tinea barbae Dermatofytická infekce vousaté časti obličeje a krku

Postihuje osoby přicházející do styku s nemocnými zvířaty. Původci bývají T.mentagrophytes (hlodavci), Trichopyton verrucosum (skot) a u domacích zvířat Microsporum canis Tinea manus

28 Tinea barbae Ve vousech vznikají folikulárně vázané erytematózní papulopustuly až uzly a abscesy s hnisavou sekrecí, někdy lymfadenitida. Vousy mírným tahem snadno se uvolňují. Diagnóza: Mikroskopické a kultivační vyšetření Dif.dg: folikulitida, aktinomykóza, TBC

29 Tinea capitis Dermatofytické onemocnění vlasaté časti hlavy, obočí a řas, více dětí Etiologie: Trichopyton a Microsporum. Microsporum způsobuje infekci typu ektotrix ( na povrchu vlasu), Trichophyton infekci typu ektotrix i endotrix (uvnitř vlasu).

T.verrucosum, T.mentagrophytes Silně červený olupující se ložisko tvořeného papulami, pustulami a větší splývající hnisavými a navzájem komunikující hrboly

Nezánětlivá forma tinea capitis. M.canis,M.audouinii. Oválná ložiska s pityriaziformně se olupujícím povrchem a ulámanými vlasy

32 Tinea capitis Favus Trichophyton schoenleinii

Ve střední Evropě je vzácná, postihuje děti Nemoc charakterizuje tvorba tzv. skutul, což jsou nažloztlé miskovité útvary v okolí ústí vlasových folikulů obepínající vlasový stvol, splývající do větších ploch, vedou k jizvící alopecie

33 Tinea capitis Diagnóza: mykologické vyšetření

Dif.dg.: ostatní formy alopecie, seboroicka dermatitida, lupus erytematodes, folikulitida

Onychomycosis má širší význam ( dermatofyty + kvasinky) Houbová infekce nehtových plotének T.rubrum (85%), T.interdigitale, E.floccosum, z kvasinek pak rod Candida. Predisponující faktory: poruchy cirkulace, neuropatie, diabetes, poranění

35 Onychomycosis Diagnóza: klinický obraz, mykologické vyšetření

Dif.dg: dystrofické nehty, psoriáza

36 Tinea corporis Infekce trupu a končetin Všechny druhy dermatofytů

Anulární ložiska, do periferie se šiří, vyvýšeným lemem z papulopustul, deskvamace

37 Tinea corporis Diagnóza: klinický obraz, mykologické vyšetření

Dif.dg.: erythema chronicum migrans, psoriasis, numulární ekzém, pityriasis rosea

38 Candidosis Infekce vyvolaná kvasinkami rodu Candida, postihuje především intertriginózní lokalizace kůže a sliznice. Často u diabetiků, immunosuprimovaných pacientů, při podávání systémových antibiotik, kortikosteroidů, cytostatik. Klinický obraz: Kandidóza DÚ, Anguli infectiosi, Kandidóza genitálu, intertriginózní ,interdigitalis, paronychia kandidová, chronická mukokutánní kandidóza

39 Kandidóza DÚ Soor ( akutní pseudomembranózní forma)

Bělavé splývající povlaky na bukálních sliznicích a na jazyku, lze snadno setřít

40 Anguli infectiosi Bolestivé začervenalé, popraskané ústní koutky úst někdy s bělavými povlaky Kojenci, pacienti se zubními protézami

41 Kandidóza genitálu Vulvovaginitis: bělavý hustý výtok, svědění, zarudnutí genitalu Balanitis, balanoposthitis: erytematózní ložiska, bělavý povlak

Červené, mokvající plochy, na periferii s límečkem šupin, někdy pustuly Třísla, řasy břicha, pod prsy Svědění, pálení

Ve 3. meziprstí řase rukou vzniká červená eroze s bělavým límečkem šupin na periferii ( u osob pracujících ve vlhku – uklizečky, kuchařky)

44 Paronychia kandidová Bolestivé, zduřelé, zarudlé nehtové valy.

45 Chronická mukokutánní kandidóza

Infekce kůže, sliznic a nehtů postihující immunosuprimované a imunodeficitni jedince Erytématoskvamozní hyperkeratotická ložiska

46 Candidosis Mikroskopické a kultivační vyšetření na Sabouradově agaru během 48h. Při recidivách a atypických projevech nutné hledat možné interní souvislosti ( diabetes mellitus, imunodeficit, atd.) Dif.dg: kontaktní dermatitida, inverzní psoriáza, jiné houbové infekce

Pityriasis versicolor: Častá povrchová infekce s pityriaziformně se olupujícími projevy Vznik podporuje vlhko a teplo Etiologie: Malassezia furfur ( dříve jako Pityrosporum ovale)

Diagnóza: Klinický obraz, mikroskopické vyšetření, žluta fluorosence ve Woodově světle Dif.dg: seborh.dermatitida, Pityriasis rosea Gibert, Vitiligo, postzánětlivé hypopigmentace

Zánětlivé onemocnění vlasových folikulů způsobené organisem Malassezia furfur Immunosuprimované osoby Klinický obraz: svědivé, folikularně vázané, červené papuly až papulopustuly připominající akne Mykologické vyšetření, negativní bakteriologické vyšetřeí

50 Léčba dermatomykóz – místní – celková

51 Léčba dermatomykóz – místní nespecifická antimykotika – celková

– roztoky barviv / genc. violeť, fuchsin, ../ – jodové preparáty / Jodisol/ – dehty, síra a její deriváty – chinolinové preparáty / Endiaron/ – kyselina undecylenová / Mycodecidin, Mycoseptin/ – fenol a deriváty / Nitrofungin/

– hexachlorofen /Hexadecyl spray/ – resorcin / sol. Castellani/ – sloučeniny rtuti /Famosept/ -aldehydy /formalín/ -kvarterní sloučeniny / Ajatin, Fokusan/ – kyselina salicylová , urea

1/ polyenová antimykotika – nystatin / Fungicidin ung/ – natamycin/ Pimafucin , Pimafucort krém, ung/

2/ azolová antimykotika -bifonazol /Mycospor/ – ekonazol / Pevaryl/ – klotrimazol /Canesten, Canifug, Clotrimazol, Imazol , Imazol Plus, Imacort/ – oxiconazol / Myfungar/ – ketokonazol / Nizoral/ – flutrimazol /Micetal/

3/allylaminová antimykotika – naftifin / Exoderil / – terbinafin / Lamisil/ 4/pyridinová antimykotika – cyklopiroxolamin / Batrafen/ 5/ morfolinová antimykotika – amarolfin / Loceryl /

– Lamisil / terbinafin/ – Sporanox, Prokanazol / itraconazol/ – Diflucan /fluconazol/ – Nizoral / ketokonazol/

Scabies (svrab) Pediculosis( zavšivení) Pulicosis ( blechy) Cimicosis ( infestace štěnicemi) Trombidiasis ( srpnová výražka) Ixodidae ( klíštata ) Cerkáriová dermatitida Larva migrans

Svědivé, přenosné, parazitární kožní onemocnění Sarcoptes scabies ( tvoří chodbičky v stratum corneum, zanechává trus a samičky do nich kladou vajíčka) Přímým kontaktem Inkubační doba 2-6 týdnů Typické lokalizace ( meziprstní prostory rukou, volární strana zápěstí, lokty, axily, areoly, pupek, genitál)

60 Scabies Chodbicky – bělošedavé, časrkovité linie zakončené někdy vezikulou Papuly ve dvojicích, exkoriace ze škrábáni, urtikariální léze Generalizované svědění, zejména v noci !! Scabies norvegica – extremně nakazliva forma, projevy i na obličej, krku, nehty Scabies nodularis

61 Scabies Léčba Permethrin Síra – 10-20% u malých děti 2,5%

Hygienické opatření Celkově – ivermectin

62 Pediculosis Vyvolávají vši – hmyz sající krev hostitele vždy po několika hodinách, bez potravy umírá do několika dnů Pediculosis capitis ( veš hlavová ) Phtirius pubis ( veš v ohanbí ) Pediculus corporis ( veš šatní )

63 Pediculosis Klinické projevy jsou dány reakcí na sliny nebo antikoagulans v nich obsažené,které pronikají do koria během sání Svědivé makulopapuly nebo papuly, hodiny až dny po poštípáni

64 Pediculosis capitis Nejčastějiší typ postihující zejména děti školního věku Nízká osobní hygiena a kolektiv Kštici, zřídka vousy a ochlupení genitalu Hnidy – šedobělavé oválné útvary podobné lupům, které však pevně lpějí na vlasech

65 Pediculosis pubis Především oblasti s apokrinními potními žlázami, nejčastěji ohanbí, méně anogenitální a axilární, při hustém ochlupení event. obočí, řasy a kštici V místě vpichů šedomodré skvrnky ( maculae coerulae ) podmíněné degradací hemoglobinu enzymy ve slinách vši.

66 Pediculosis Diagnóza: svědčí průkaz vší či hnid ( případně lupa nebo mikroskop) Terapie: Organofosfáty ( Diffusil spr), Pediculo Hermal. Hnidy lze odstranit namočením vlasů do teplé octové vody a vyčesat hřebenem Hygienické opatření

67 Pulicosis Vyvolává blecha obecná – Pulex irritans

Ukrývá se před světlem ve škvirách nábytku, v podlaze, pod kobercem Asymetrické uspořádané, svědivé erytematózní makuly a pomfy s petechiemi v centru Léčba symptomatická

68 Cimicosis Štěnice parazitující na lidech – Cimex lectularius

Skrývají se před světlem ve škvírách, šají krev jedenkrát týdně a vydrží bez potravy i měsíce Svědivé pupeny až otoky, které vykazují při stlačení sklem přítomnost hemoragického bodu vpichu Terapie symptomatická

69 Trombidiasis Vyvolává – Trombicula autumnalis, žije v trávě, v křovinách a při styku s kůží nasaje krev a spontánně odpadá Svědivá dermatóza pozdního léta ( srpnová výražka) Svědivé červené makuly, během 24hod papuly a papulovezikuly. Postihující místa těsného kontaktu oděvu s kůži, kde se larvy zachytí Terapie symptomatická

70 Ixodidae Klíště – Ixodes ricinus V místě vpichu erytematózní papula

Riziko boreliózy, klíšťové encefalitidy, ricktesiózy Terapie: odstranění klíštěte, desinfekce, prevence

Dermatitida způsobená vniknutím larev ( cerkárií) zvířecích druhů ( zejména ptačích) do vlhké kůže, do několika dní hynou protože člověk není vhodným hostitelem Během několika minut píchavé pocity, postupně makulózní erytém a za několik hodin – papuly, vezikuly, urtiky Léčba je symptomatická

72 Larva migrans Způsobené larvami parazitů v tropických oblastech

Parazity psů a koček které pronikají nepostiženou kůži po přímém kontaktu s fekáliemi kontaminovanou zemí. Chodbičky ve spodních vrstvách epidermis – vzácné postihují jiné organy V místě průniku silné svědění, edém, papulovezikuly – postupně elevovaný proužek Terapie: kryoterapie, albendazol p.o

Podobné prezentace

Kuperóza v kosmetické praxi

KOŽNÍ CHOROBY Akné Albinismus Alergie Atopický ekzém Vitiligo Lupénka

Borrélie – úskalí laboratorní diagnostiky

Přenos infekcí Sexuální přenos

Hmyz u nás v domě.

SOUSTAVA KOŽNÍ Stavba a funkce kůže Kůže tvoří ochranný kryt těla

Plísňová onemocnění v rybářské praxi

RIZIKOVÉ SEXUÁLNÍ CHOVÁNÍ II.

ČASTÉ NEINFEKČNÍ CHOROBY

RIZIKOVÉ SEXUÁLNÍ CHOVÁNÍ IV.-

ANAFYLAKTICKÝ ŠOK v dětském věku

Diabetologické centrum – podiatrická ambulance

Řád:Sekáči zadeček přisedá k hlavohrudi celou šíří (vypadá jako jeden kus) kráčivé končetiny – velmi dlouhé schopnost odvrhnutí končetiny=autotomie nestavějí.

Leave a Reply