Sinusová infekční léčba houbová kůže (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Sinusová bradykardie – jak odlišit normální z patologického stavu

Indikátor normální srdeční frekvence je považován za 60 tepů za minutu. Dojde-li ke zpomalení rychlosti, se nazývá sinusová bradykardie. Ne ve všech případech je tento stav je třeba považovat jako odchylka od normy nebo onemocnění. Pozoruhodné tyto klinické případy, ve kterých je zpomalení tepové frekvence v doprovodu významné změny v hemodynamických parametrů (krevní tlak Krevní tlak – pokud je jeho švih nebezpečné? , Tepové frekvence, variace srdeční frekvence, a další).

V některých případech je etiologie je normou

Ve většině případů, sinusová bradykardie nevede k rozvoji patologických symptomů. U zdravých osob je frekvence rychlost zpomalila ve dne, kdy se srdeční frekvence může být od 30 do 40 tepů za minutu. Nejčastěji je diagnostikována u lidí, kteří se podílejí na různých profesionálním sportu. Chcete-li fyzicky odborně vzdělaných osob je varianta normy, ale pouze v případě, due diligence a vyloučit přítomnost chorobných stavů srdcem systému.

Střední sinus bradykardii může být opakován pro několik generací jedné rodiny, tzv rodiny nebo ústavní-dědičný. Tento typ bradykardie má podobnosti s neurogenními formách, tak velký význam je připojen diferenciální diagnostiku a studiem rodinné anamnézy. Většina jasně familiární etiologie popisuje příklad rodiny Bonaparte.

Léčba sinusové bradykardie je nezbytné, pokud zjištěných onemocnění, které se vyskytují s bradykardií Bradykardie – když se zastaví srdce , Při fyziologickém bradykardie farmakoterapie se neuskuteční, se doporučuje pouze provádět aktivní sledování. Často, zpomalení srdeční frekvence se vyskytuje na pozadí sinusové arytmie Arytmie – když slyšíme vaše srdce , Jakékoli srdečního rytmu vyžadují další vyšetření s povinným poradny kardiologa.

Změny na EKG během bradykardie

K objasnění příčin bradykardie za účelem diferenciální diagnózy pacientů dostávalo další typy studií, z nichž jedna je EKG (elektrokardiogram). Sinusová bradykardie na změny EKG se odráží v některých zubů a drážek, které slouží lékaři funkční diagnózy při interpretaci výsledků studie.

Známky patologických změn jsou na následujících obrázcích:

 • zvýšení PQ interval (0, 20-0, 22sek), ale v některých případech štěrbina nemusí být měněn
 • QRS komplex se stane širší (0 až 10 s)
 • Umístění ST segmentu kontury nad boule, která je obrácena směrem dolů

Klíčové zuby na EKG bradykardie nezměnil (zuby P, T) Na pozadí sinus kardiostimulátoru. Funkce sinus bradykardie je udržet soulad v práci předsíní a komor srdce, takže nedochází k žádné změně na straně hlavního kardiostimulátoru (normální sinusový rytmus). Změna T vlnu se mohou týkat ke zvýšení jeho amplitudy v hrudi vedení (výfuk V 1 – V 4).

Klinické příznaky hemodynamické nestability

Jakékoli příznaky objeví, když pacient má těžkou sinus bradykardii s významným snížením srdeční frekvence (méně než 40 stahů). To odráží přítomnost základního onemocnění, které způsobuje poškození sinusovém uzlu a změny tepové frekvence. To by mělo vyloučit přítomnost ischemické choroby srdeční nebo vzhled těchto stížností:

 • závrať
 • celková slabost, malátnost
 • zvýšená únava
 • studený pot
 • poruchy koncentrace
 • presyncopal, mdloby (vliv nedostatkem kyslíku)
 • Dušnost

Příznaky sinusové bradykardie v některých případech vyžadují lékařskou péči, která může zabránit rozvoji nebezpečných komplikací srdeční a respirační funkce (přerušení dýchání). Během vývoje bradykardie zvyšuje riziko náhlé srdeční zástavy, který je ohrožující faktorem pro života pacienta.

Je třeba mít na paměti, že přítomnost určitých klinických symptomů určených k tomu, že specifické kauzální faktor při změny srdeční frekvence. Příčiny sinusové bradykardie jsou různorodé, a že je třeba vzít v úvahu, jaké léky, aby se osoby v době průzkumu. Je známo, že léky blokátory, digoxinu, kordaron snížit srdeční frekvenci.

Velký důraz je kladen na funkčního stavu štítné žlázy Štítná žláza – je zodpovědný za vaše hormony , Jestliže osoba má ztrátu funkce ve formě hypotyreózy, přítomnost bradykardie je důležitým Diagnostická kritéria onemocnění. Pacienti, kteří užívají drogy štítné žlázy, označený srdeční arytmii, ale tato komplikace se vyvíjí zřídka. Různé projevy štítné patologií, které ovlivňují srdeční systém, je indikací pro komplexní vyšetření pacienta.

Vyvolat vývoj sinusové bradykardie, může být různé ohrožující faktory, tedy bez ohledu na konkrétní příčinu, je konstantní základ bradykardie. Takové jsou základní změny, které negativně ovlivnit proces vývoje sinusového uzlu puls. Dostupné patologických procesů působit jako příčiny bradykardie, ve stejné době, kdy se bradykardie sám o sobě je patologický stav. Zabývám se tohoto typu porušení srdeční frekvence, odpovědět na otázku, co je sinusová bradykardie, odborník může být založena pouze na studium historie nemoci, tyto klinické a laboratorní vyšetření.

Nízký krevní tlak – to může být považováno za normální? – Míra krevního tlaku

 • Nízký krevní tlak – to může být považováno za normální?
 • Rychlost krevního tlaku

Rychlost krevního tlaku

Krevní tlak je přímo souvisí s vitálních funkcí, jako jsou srdeční frekvence, dýchání a srdeční frekvence, tělesné teploty. Z tohoto důvodu je nutné sledovat velikost tlaku, protože odchylka od normy může znamenat narušení životně důležitých orgánů. Most vysoký krevní tlak je pozorována při vyhození krve do aorty; min – když je hladina dosáhne vena cava. K dispozici jsou horní (systolický) a spodní (diastolický) krevní tlak. Například, pokud jsou tlaky 120/80, "120" – je horní systolický tlak, a "80" – čím nižší je diastolický tlak.

Systolický tlak představuje tlak, který nastane, když krev prochází tepny ze srdce do dalších orgánů a částí těla (srdeční svaly, smlouvy). Diastolický krevní tlak představuje tlak v tepnách v mezi údery srdce (srdeční svalové uvolnění).

Má se za to, že tento tlak je 120/80, ale mnozí odborníci se domnívají, že optimální tlak je 115 sedmdesát pěttiny. Celkově lze říci, uvědomit si, co je optimální tlak na konkrétní osobu, poněkud obtížné.

Nicméně, je tlak je nižší než 90 (systolický) a 60 (diastolický) se považuje za nízkou. Tlak může být považována za nízkou, nebo dokonce nižší, pokud je pouze jeden parametr podceňovat, tj. systolický nebo diastolický. Z tohoto důvodu, je tlak 115/50 se považuje za nízkou.

Druhy nízkého krevního tlaku

Ortostatická hypotenze: náhlý prudký pokles krevního tlaku u lidí, kteří prudce rostou po delším vsedě nebo vleže. Faktem je, že když se dostanete nahoru náhle, krev spěchá do končetin, což vede k srdeční tep zrychluje. Nicméně, tento vyrovnávací mechanismus nefunguje u lidí s ortostatickou nízkým tlakem. Jsou vstávání po náhlém prudký pokles krevního tlaku, což vede k závratě, ztráta koordinace a dokonce i ztrátu vědomí.

 • Příčiny ortostatické hypotenze: dehydratace, dlouhý pobyt v leže (například při léčbě klidu na lůžku), těhotenství, popáleniny, diabetes, horečka, křečových žil a některých neurologických onemocnění. Nejběžnější ortostatická hypotenze u osob starších 65 let, ale pro mladé lidi je také nalezen.
 • Mnohočetné systémové atrofie s ortostatická hypotenze: někdy nízký krevní tlak způsobený porušením nervového systému. Toto onemocnění je známé jako Shy-Drager syndrom (nebo dědičný mieloentsefalopatiya), vyvinutý zhroucení autonomního (vegetativního) nervového systému. Mnohočetné systémové atrofie untreatable a vede k úmrtí pacienta během 7-10 let po diagnóze.
 • Postprandiální hypotenze: Ve vzácných případech, prudký pokles krevního tlaku dochází po jídle (od gravitace krev spěchá k nohám). Naše tělo je "naprogramována" tak, že účinek gravitace je třeba kompenzovat bušení srdce a vazokonstrikci. Lidé s Parkinsonovou nemocí často vyvíjí postprandiální hypotenzi.
 • Vegetovascular hypotenze (dystonie): v tomto případě, k prudkému poklesu tlaku dochází po dlouhém stání, a to zejména v horkém počasí. To je způsobeno v důsledku porušení komunikace mezi mozku a srdce. Když se stát po dlouhou dobu, krev spěchá do nohou, ale tělo kompenzuje tím, že normalizaci krevního tlaku. Ale u lidí, kteří trpí cévní dystonie, nervy levé komory srdeční posílá do mozku signál, že se krevní tlak není snížen, ale zvýšila. V důsledku toho, srdeční tep zpomaluje a tlak se dále sníží. Toto onemocnění je nejčastější u mladých lidí.

Takže pokud máte nízký krevní tlak a zrychlený srdeční tep, jste v nebezpečí. Skutečnost, že tachykardie čerpání krve cévami obtížnější, což vede ke snížení průtoku krve do orgánů a částí těla. Když srdeční frekvence vyšší než 83 tepů za sekundu, měli byste okamžitě poradit s lékařem. Ale pamatujte si, že po cvičení zvyšuje srdeční frekvence, a to je v pořádku.

Nebezpečně nízký tlak krve

Nízký krevní tlak (hypotenze), je často považován za standard, zvláště když si uvědomíte, že vysoký krevní tlak (hypertenze) je více škodlivé pro srdce a oběhového systému. Nízký tlak snižuje pravděpodobnost vzniku onemocnění ledvin a cévní mozkové příhody Stroke – vážné zranění mozku ,

Nicméně, nízký krevní tlak je také spojena s určitými zdravotními riziky. Snížením tlaku průchod krve cévami snižujících tok krve do některých životně důležitých orgánů, jako je mozek a srdce, což vede k závratě Závratě – v případě, že země je uklouznutí pod nohama a ztráta vědomí.

Age přímo souvisí s krevním tlakem.

Starší lidé, kteří prudce rostou po jídle, postprandiální hypotenze vyvíjí. Děti a mladí lidé se často rozvíjet cévní dystonie.

Pravděpodobnost hypotenze je zvýšena u osob s kardiovaskulárními chorobami a Parkinsonova choroba Parkinsonova nemoc – kde jsou nervová zakončení zničeny ,

Nízký krevní tlak a těhotenství

Těhotenství často způsobuje dočasný pokles krevního tlaku během těhotenství, jako oběhový systém žen rychle roste. Podle lékařů, v prvních 24 týdnech těhotenství, může systolický krevní tlak klesnout na 5-10 jednotek a diastolický – 10 – 15 jednotek. V důsledku toho, těhotné ženy často pocit závratě nebo dokonce mdloby. Samy o sobě, tyto displeje nízký tlak nemá nebezpečné, ale mohou způsobit pokles, který již nese riziko pro plod.

Podle některých lékařů, může dehydratace také vést k nízkému krevnímu tlaku u těhotných žen, proto doporučil během těhotenství zvýšit příjem tekutin (vody nebo džusu).

Léčba nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak obvykle nevyžaduje léčbu, a to zejména pokud jde o asymptomatické hypotenze. Léčba symptomatické hypotenze obvykle přidělen v závislosti na jeho příčině.

Normalizovat tlaku se často doporučuje pro změnu stravy, zejména zvýšit příjem sodíku.

Zde jsou některé non-farmakologické prostředky normalizací krevního tlaku:

 • Omezte příjem kofeinu
 • Zvyšte příjem tekutin
 • Pravidelně cvičit (ke zlepšení průtoku krve)
 • Pečlivě vstát a lehnout si na postel, aby neupadla. Když se dostanete nahoru, sednout si na postel jako první, a teprve pak vstát na nohy.
 • Neberte horké koupele. Long-lázeňské procedury jsou také kontraindikován.

Léčit nemoc

Informace jak léčit nemoc rychle a přehledně. Lecitnemoc.cz přináší informace pro léčbu nemocí z pečlivě zvolených českých serverů zaměřující se na problematiku léčby nemocí, medicíny a zdraví. Přinášíme také praktické tipy jak předcházet nemocím a pro péči o zdraví.

Lékořice je léčivka, která podporuje imunitní systém a nejen to.

 • Publikováno: 03.04.2018 – 12:52

Jak na problémy s vlasy?

Problémy s vlasy může vyřešit správná výživa a některé vitamíny + minerály.

 • Publikováno: 31.03.2018 – 11:34

Seznam nemocí

Zinek nejen proti nachlazení

Zinek je velice důležitý pro fungování lidského organismu.

 • Publikováno: 28.03.2018 – 10:43

Vodilka kanadská na imunitu

Léčivka, která posiluje imunitní systém a dokáže bojovat s bakteriemi.

 • Publikováno: 24.03.2018 – 16:52

Výtažek z hroznových jader ochrání naše srdce

Tvrdí se, že by výtažek z hroznových jader měl snižovat riziko rakoviny.

 • Publikováno: 24.03.2018 – 16:52

Když k vám promlouvá kašel

 • Publikováno: 22.03.2018 – 08:58

Jaké vitamíny a látky by neměly chybět ve výživě dětí?

Lidský organismus potřebuje pravidelný přísun vitamínů, minerálů a dalš&iacute.

 • Publikováno: 20.03.2018 – 12:47

Vrbová kůra nejen na bolesti

Vrbová kůra bývá také označována jako přírodní aspirin.

 • Publikováno: 20.03.2018 – 09:31

Pampeliška lékařská, jen obyčejná kytka?

 • Publikováno: 15.03.2018 – 10:47

Bylinné čaje na naše neduhy

 • Publikováno: 15.03.2018 – 09:48

Už jste zkusili jarní kopřivovou očistu?

 • Publikováno: 15.03.2018 – 08:54

Astma, příznaky a jak mu předcházet

Co to je? Astma je chronické onemocnění dolních cest dýchacích, které velmi z.

 • Publikováno: 13.03.2018 – 13:59

Anemie u dětí a navýšení příjmu železa v potravě

Když je hladina příliš nízká Anemie nebo-li chudokrevnost je zdravotní stav, kdy je .

 • Publikováno: 13.03.2018 – 13:32

Premenstruační syndrom, co s tím?

Co to PMS je? Premenstruační syndrom je soubor fyzických a psychických příznaků, kter&eacut.

 • Publikováno: 13.03.2018 – 12:20

Bazalka není pouze koření, ale i lék

 • Publikováno: 13.03.2018 – 10:07

Super bylinky pro muže

 • Publikováno: 08.03.2018 – 12:24

Hledaná témata

Proč nás bolí hlava?

reagovat 24.4.2003 13:24 – Patusova Viera. pripravok na reumaticku artritidu CAR T CELL dostat na lekarsky predpis alebo je volne dostupny v lekarni a aka je priblizne jeho cena.

 • Líbí se: 377 lidem

Bolest očí při pohybu

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

 • Líbí se: 1425 lidem

Lékořice – lecitnemoc.cz

dechová cvičení při chopn: mírní dušnost a zvyšují . dalacin c krém. co způsobuje astma a chopn a jak jim předcházet. oteklé tva .

 • Líbí se: 270 lidem

Cvičení v těhotenství

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

 • Líbí se: 1291 lidem

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Podobné témata jako Rutin

 • Líbí se: 423 lidem

Borelioza u dětí

Objevili jste u svého dítěte na kůži v místě přisátí klíštěte postupně se zvětšující zarudnutí a vyrážku? Příčinou může být lymeská .

 • Líbí se: 603 lidem

Australský antigen aneb Příběh hepatitidy B

Poškozující a smrtící virová hepatitida sužovala lidstvo od počátku známé historie. Od doby, kdy lidé netušili o tomto onemocnění vůbec nic, se však .

 • Líbí se: 1337 lidem

Ženský průvodce prevencí rakoviny

Používejte sluneční brýle s ochrannými skly a vyvarujte se nadměrného opalování . Prevence rakoviny, . pracuji jako manikérka, .

 • Líbí se: 1014 lidem

Škrkavka příznaky

Škrkavka příznaky. Inzerce. Možné příznaky těhotenstv .

 • Líbí se: 1404 lidem

Novorozenecká žloutenka fototerapie

Pokud se chcete zaregistrovat, je nutné zaškrtnout souhlas s podmínkami uLékaře.cz. Bez toho nelze registraci dokončit. Registrujte se. Zapomenuté heslo.

 • Líbí se: 696 lidem

Neplodnost muže

Souhlasím se Zpracováním osobních údajů Souhlasím s Právním prohlášením uLékaře.cz. Pokud se chcete zaregistrovat, je nutné zaškrtnout souhlas s .

 • Líbí se: 1346 lidem

Prasečí chřipka v těhotenství

Pro pacienta s vadou chlopně je v současné době optimální operační řešení rekonstrukční výkon spojený se zachováním vlastní chlopně. Chřipka nás může ovlivnit už před narozením

 • Líbí se: 165 lidem

Firma MSD IT v Praze vytváří programy a aplikace užitečné .

Firma MSD IT v Praze vytváří programy a aplikace užitečné pro . Hlavní stránka > Zdraví > Firma MSD IT v Praze vytváří programy a aplikace užitečné .

 • Líbí se: 822 lidem

Byl jsem mnohokrát na urologii krev moč v pořádku,vyšetření,Ultrazvuk -CT . Hořovice Více . Fakultní nemocnice Královské .

Podobné témata jako Varlata

 • Líbí se: 1153 lidem

Kvasinková infekce pochvy

. Kyselý výtok z pochvy, Noční pocení u žen, Pálení pochvy po sexu, Vaginální zápach, Výtok z pochvy žlutý, .

Léčit nemoc

Informace jak léčit nemoc rychle a přehledně. Lecitnemoc.cz přináší informace pro léčbu nemocí z pečlivě zvolených českých serverů zaměřující se na problematiku léčby nemocí, medicíny a zdraví. Přinášíme také praktické tipy jak předcházet nemocím a pro péči o zdraví.

Lékořice je léčivka, která podporuje imunitní systém a nejen to.

 • Publikováno: 03.04.2018 – 12:52

Jak na problémy s vlasy?

Problémy s vlasy může vyřešit správná výživa a některé vitamíny + minerály.

 • Publikováno: 31.03.2018 – 11:34

Seznam nemocí

Zinek nejen proti nachlazení

Zinek je velice důležitý pro fungování lidského organismu.

 • Publikováno: 28.03.2018 – 10:43

Vodilka kanadská na imunitu

Léčivka, která posiluje imunitní systém a dokáže bojovat s bakteriemi.

 • Publikováno: 24.03.2018 – 16:52

Výtažek z hroznových jader ochrání naše srdce

Tvrdí se, že by výtažek z hroznových jader měl snižovat riziko rakoviny.

 • Publikováno: 24.03.2018 – 16:52

Když k vám promlouvá kašel

 • Publikováno: 22.03.2018 – 08:58

Jaké vitamíny a látky by neměly chybět ve výživě dětí?

Lidský organismus potřebuje pravidelný přísun vitamínů, minerálů a dalš&iacute.

 • Publikováno: 20.03.2018 – 12:47

Vrbová kůra nejen na bolesti

Vrbová kůra bývá také označována jako přírodní aspirin.

 • Publikováno: 20.03.2018 – 09:31

Pampeliška lékařská, jen obyčejná kytka?

 • Publikováno: 15.03.2018 – 10:47

Bylinné čaje na naše neduhy

 • Publikováno: 15.03.2018 – 09:48

Už jste zkusili jarní kopřivovou očistu?

 • Publikováno: 15.03.2018 – 08:54

Astma, příznaky a jak mu předcházet

Co to je? Astma je chronické onemocnění dolních cest dýchacích, které velmi z.

 • Publikováno: 13.03.2018 – 13:59

Anemie u dětí a navýšení příjmu železa v potravě

Když je hladina příliš nízká Anemie nebo-li chudokrevnost je zdravotní stav, kdy je .

 • Publikováno: 13.03.2018 – 13:32

Premenstruační syndrom, co s tím?

Co to PMS je? Premenstruační syndrom je soubor fyzických a psychických příznaků, kter&eacut.

 • Publikováno: 13.03.2018 – 12:20

Bazalka není pouze koření, ale i lék

 • Publikováno: 13.03.2018 – 10:07

Super bylinky pro muže

 • Publikováno: 08.03.2018 – 12:24

Hledaná témata

Ateroskleróza

Jak se léčit doma; Jak se vyhnout nemocem; Jak rozeznat příznaky nemoc . Zázraky se děj .

 • Líbí se: 1054 lidem

Na rakovinu prsu upozorní pravidelná vyšetření

. očkování Rakovina – prevence Na rakovinu prsu upozorní pravidelná vyšetřen . že rakovina prsu propukne právě u vás? Každý měsíc samovyšetření.

 • Líbí se: 836 lidem

Plíce – křehká součást těla, bez které nelze žít

Jsou umístěny v dutině hrudní a každá plíce je rozdělena na laloky. . Ať je výdech sebeintenzivnější, v plicích vždy zůstane . Co všechno je v .

 • Líbí se: 1345 lidem

Nikdy není pozdě začít se hýbat a zdravěji jíst, protože cítit se lépe stojí za to v každém životním období. Bez ohledu na věk.

Podobné témata jako Mozek

 • Líbí se: 348 lidem

Není nemoc jako nemoc

Souběžně s tím, jak se naše kondice zlepšuje . souběžně, v přímé závislosti na . Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s .

 • Líbí se: 972 lidem

Nikdy není pozdě

. že Vasiljevová je vůbec nejstarším člověkem na . Lékaři se tento mimořádně . Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s .

 • Líbí se: 155 lidem

Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s .

Rýmu a její léčbu nepodceňujte – spolehněte se na léky s přírodním složením. . Jak zatočit s hemeroidy. 13.3.2018 00:01. reklama.

 • Líbí se: 452 lidem

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Podobné témata jako Ledviny

 • Líbí se: 1145 lidem

Chcete zdravé kosti? Musíte se hýbat!

Kosti jsou doslova oporou našeho těla. A to je dost pádný důvod, proč je udržovat v dobré kondici. Nejvíce můžeme udělat pro dobro svých kostí ještě v .

 • Líbí se: 930 lidem

Proč nás bolí hlava?

reagovat 24.4.2003 13:24 – Patusova Viera. pripravok na reumaticku artritidu CAR T CELL dostat na lekarsky predpis alebo je volne dostupny v lekarni a aka je priblizne jeho cena.

 • Líbí se: 377 lidem

Bolest očí při pohybu

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

 • Líbí se: 1425 lidem

Lékořice – lecitnemoc.cz

dechová cvičení při chopn: mírní dušnost a zvyšují . dalacin c krém. co způsobuje astma a chopn a jak jim předcházet. oteklé tva .

 • Líbí se: 270 lidem

Cvičení v těhotenství

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

 • Líbí se: 1291 lidem

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Podobné témata jako Rutin

 • Líbí se: 423 lidem

Borelioza u dětí

Objevili jste u svého dítěte na kůži v místě přisátí klíštěte postupně se zvětšující zarudnutí a vyrážku? Příčinou může být lymeská .

Kvasinková infekce

Kvasinková infekce je poměrně častá infekce vyvolaná kvasinkami rodu Candida. Za normálních okolností jsou kvasinky součástí normální flóry v trávicím traktu a genitálu, ojediněle na kůži. V přítomnosti predispozičních faktorů se mohou výrazně pomnožit a způsobit nejrůznější projevy. Kvasinky postihují nejen kůži a sliznice, ale mohou způsobit i orgánové postižení. Kvasinkové infekci se odborně říká kandidóza nebo monilióza.

Původcem houbové infekce jsou kvasinky rodu Candida. Kandidy se nacházejí v půdě, na neživých předmětech, v potravinách a samozřejmě na lidech. Sliznice dutiny ústní, horních cest dýchacích, trávicího ústrojí a genitálu je běžně osídlena jednou z kvasinek Candida albicans, proto je někdy těžké rozhodnout, zda se jedná infekci nebo pouze osídlení. V lidském těle může být původcem infekce devět druhů kvasinek, například C. tropicalis, C. glabrata nebo C. krusei. Většina infekcí je endogenních, kvasinky se pomnoží při oslabeném imunitě působení rizikového faktoru, ale je možný i mezilidský přenos (u vaginální mykózy, soor novorozenců).

Rizikové faktory vzniku kandidózy

Kvasinková infekce snadněji vzniká u diabetiků (osob s cukrovkou), při užívání hormonální antikoncepce, systémových antibiotik a podávání léků potlačujících imunitní pochody – imunosupresiv, kortikosteroidů nebo chemoterapie (podávané při léčbě nádorového onemocnění). Náchylní ke vzniku závažnějších forem jsou osoby s poruchy imunity při nádorovém onemocnění krvetvorby a infekcí HIV. Trpí totiž neutropenií – nemají téměř žádné bílé krvinky, které by mohly bojovat s kvasinkovou infekcí. Kandidóza se proto někdy označuje jako “nemoc nemocných”.

Jak vzniká kvasinková infekce

Kůže představuje poměrně odolnou bariéru proti infekci. Náchylnost ke vzniku infekce zvýší macerace kůže, tedy působení vlhka a tepla v místě kožního tření. Kvasinky mají schopnost přilnout ke sliznicím a umělým materiálům. Samotné protilátky nejsou schopné kvasinky zničit, potřebují k tomu i buňky imunitního systému. Pacienti s poruchou buněčné imunity jsou náchylní k tvorbě kožních a slizničních forem kandidóz.

Čtěte také:

Formy kvasinkové infekce

Kandidové infekce se rozdělují do několika forem podle toho, kde se vyskytují:

 • kožní formy
 • slizniční formy
 • systémové infekce s postižením orgánů

Jednotlivé formy mohou přecházet jedna v druhou, neexistují přesné hranice.

Kvasinková infekce úst

Kandidóza dutiny ústní se nejčastěji projevuje bělavými splývajícími povlaky bukální sliznice a jazyku, které lze snadno setřít, přičemž se obnaží lehce krvácející spodina. Při neléčení se šíří do hltanu. Odborně se tato akutní pablánovitá (pseudomembranózní) forma označuje jako soor. Onemocnění je dlouho bez bolestí, obtíže při polykání přináší až rozsáhlý nález s propagací do jícnu. Soor se vyskytuje u astmatiků léčených inhalačními kortikoidy, u novorozenců, osob s deficitem imunity (HIV), léčených agresivní chemoterapií.

Méně častá akutní atrofická forma se projevuje zarudlou bolestivou sliznicí. Pod zubními náhradami se jako zarudlá sliznice objevuje chronická forma. U kojenců v prvním měsíci věku a u dospělých s poruchou imunity nebo se zubními protézami vznikají tzv. infekční koutky (anguli infectiosi). Na zarudlých bolestivých popraskaných koutcích úst vznikají bělavé povlaky.

Kandidóza genitálu

Kvasinková infekce pohlavního ústrojí se u žen projevuje zánětem poševní sliznice a sliznice zevních rodidel (vulvovaginitida). Je častá u diabetiček, těhotných, ale i u jinak zcela zdravých žen. Vaginální mykózu charakterizuje svědění zarudlého genitálu s tvorbou hustého bělavého tvarohovitého výtoku.

U mužů diabetiků nebo při léčení kortikoidy probíhá pod obrazem zánětu žaludu a předkožky pohlavního údu. Na žaludu a vnitřním listu předkožky se tvoří ostře ohraničená červená ložiska s bělavými povlaky, které se někdy olupují. Projevy svědí a pálí.

Kvasinkové opruzení

U obézních osob vzniká třením kůže v místech kožních záhybů a působením potu opruzení (intertrigo). Při druhotném pomnožení kvasinek hovoříme o intertrigózní kandidóze. Jasně červené mokvající plochy jsou ohraničené límečkem šupin. Do okolí se ze zarudlých ložisek šíří drobné pupínky a puchýřky, které se po stržení mění v eroze (červená ložiska). Projevy svědí a pálí. Nejčastěji postiženými kožními řasami jsou tříselná rýha, řasy břicha a pod prsy. Infekce se snadno roznese na celý trup a končetiny. Poměrně často se u kojenců vyskytuje plenková kandidová dermatitida. Onemocnění navazuje na předchozí dráždivou dermatitidu způsobenou vlhkou zapářkou, působením moči a stolice pod málo vyměňovanými plenami.

Kandidóza rukou

Kvasinková infekce meziprstí je charakteristická pro diabetiky a osoby pracující ve vlhku. U uklízeček či kuchařek vzniká ve třetím meziprstí ostře ohraničená červená ložiska s nadzdviženými okraji a bělavým límečkem šupin na periferii.

Kandidová paronychia se projevují bolestivými, zduřelými, zarudlými nehtovými valy, z nichž lze vytlačit kapku hnisu. Potíže vznikají u predisponovaných osob ve vlhku, při máčení rukou při praní prádla, zpracování ovoce či umývání nádobí.

Onychomykóza

Onychomykóza je houbová infekce nehtů způsobená nejen dermatofyty, ale i kvasinkami. Při kandidové formě je nehet výrazně ztluštělý, žlutý a drolí se, často přechází v infekci nehtových valů (paronychia) nebo jiné kožní a slizniční projevy.

Systémové formy kvasinkové infekce

Osoby se závažnou poruchu imunity (neutropenií) jsou náchylné ke vzniku kandidových ložisek. Ta se mohou vytvořit kdekoliv na kůži jako růžovo-červené hrboly či jako abscesy v orgánech – v játrech, ledvinách, slezině či plicích.

Kandidová infekce může postihnout kteroukoliv část lidského těla. Vznikají kvasinkové infekce močového měchýře, dýchacích cest, trávicího ústrojí či závažná kandidová sepse (celotělová zánětlivá reakce organismu na infekční mikroorganismy).

Diagnostika kvasinkové infekce

Diagnóza kožních a slizničních forem kandidózy se stanovuje na základě typických příznaků a kožních projevů.

Při pochybnost se provádí přímý průkaz kvasinky pomocí mikroskopického nebo kultivačního vyšetření. Ke kultivačnímu vyšetření lékař provede z dotyčného místa stěr sterilním vatovým tampónem nebo kličkou. Odebraný vzorek se pak vyočkuje na speciální půdu. Místo odběru se nesmí alespoň 3 týdny léčit, jinak mohou být falešně negativní výsledky.

Při výskytu neobvyklých projevů a neustálém opakování se nechejte vyšetřit i po interní stránce. Častěji se kvasinkové infekce objevují při přidruženém interním onemocnění – cukrovce, poruše imunity či nádorovém onemocnění.

Léčba kvasinkové infekce

Terapie se řídí lokalizací infekce, jejím rozsahem a přidruženými rizikovými faktory. Základem úspěšné léčby je dodržování režimových opatření a cílené odstranění kvasinek antimykotiky. Antimykotika zabrání růstu a množení kvasinek.

Při kožní, orální a genitální kandidóze se aplikují lokální prostředky ve formě sprejů, mastí, krémů i roztoků. Z nespecifických antimykotik se ještě dnes používá Endiaronová mast na kandidové intertigo. Specifická antimykotika působí na kvasinky cíleně. Na kožní a genitální formy kandidózy se lokálně používají Fungicidin mast, Pimafucin krém a přípravky s klotrimazolem (Canesten, Clotrimazol AL či Imazol).

Při orgánovém postižení, neúčinnosti lokální léčby, kandidové sepsi podávají systémová antimykotika s itrakonazolem (Sporanox a Prokanazol), amphotericinem B (Amphocil, Abelcet), voriconazolem (Vfend) nebo s flukonazolem (Diflucan, Fluconazol, Mycomax, Diflazon a Mycocyst) v tabletách nebo nitrožilně.

Při léčbě vaginální mykózy se používají antimykotika ve formě vaginálních čípků, globulí a mastí. Nejoblíbenější antimykotikum klotrimazol obsahuje Canesten, Candibenne, Clotrimazol AL nebo Jenamazol.

Prevence kvasinkové infekce

Kvasinkovým infekcím kůže můžete zabránit dodržováním hygienických návyků – pravidelně se denně koupejte, místa kožních záhybů pečlivě vysoušejte. Denně se vyměňujte spodní prádlo a ponožky. Noste prodyšné, bavlněné oblečení. Používejte pouze svůj ručník. Na koupaliště, do společných sprch sportovišť noste svoji obuv.

K intimní hygieně používejte neparfémovaná mýdla a vložky. Nenoste syntetické spodní prádlo, ani těsné oblečení – obě podporují rozvoj kvasinkové infekce.

Preventivně působí strava s nízkým obsahem cukrů (nadměrný přísun cukrů podporuje množení kvasinek) a přísun prospěšných bakterií ve formě jogurtů s živou kulturou, podmáslí a probiotických nápojů.

U osob s poruchou imunity se preventivně podávají antimykotika.

Doporučení při kvasinkové infekci

Průběh kandidóz je někdy zdlouhavý. Infekce kvasinkami se neustále vrací, pokud se nepodaří odstranit predisponující a zevní faktory.

 • Pokud trpíte kožními formami kandidózy, omezte pobyt ve vlhku, zabráníte tím neustálému opakování infekcí.
 • Pro diabetiky je důležité dodržovat dietní omezení, důsledně užívat léky a chodit na pravidelné kontroly.

Doporučujeme k tématu

Švédské kapky MAURERS 250ml

Bylinné švédské kapky MAURER‘S jsou vyrobeny podle staré tradiční rakouské…

DROSERIN krém XXL, Energy 250ml

Bioinformační bylinný regenerační krém Droserin krém je přípravek s…

DROSERIN krém, Energy 50ml

Bioinformační bylinný regenerační krém Droserin krém je přípravek s…

DRAGS IMUN, Energy 30ml

Bioinformační přípravek obsahující čistou pryskyřici ze stromu Croton…

další podobná témata

Tip pro čtenáře Spektra Zdraví:

Dobrý kontakt k tématu

Lékárna RUBUS zajišťuje v Rožnově pod Radhoštěm výdej léků a prodej zdravotnických pomůcek již.

Lékárna v Lovosicích pod vedením zkušeného lékárníka PharmDr. Františka Stáně patří do přední.

Lékárna U Svaté Ludmily Stará Boleslav je současně kamenná lékárna, která funguje rovněž jako e-shop pro.

Praktický lékař MUDr. Karel Stuchlík provozuje svou ordinaci v obci Josefův Důl a.

Historie lékárny U Milosrdného Samaritána spadá do 18. století. Dnes navazuje na mnohaletou tradici.

 • související test k tématu
 • všechny testy >
 • ověřte si znalost tématu v našem testu

Test: Kvasinková infekce

1. Kvasinková infekce.

 • A
 • pouze kůži
 • B
 • kůži a sliznice
 • C
 • kůži, sliznice i některé…

2. Mezi rizikové faktory.

 • A
 • užívání systémových…
 • B
 • cukrovka (diabetes mellitus)
 • C
 • konzumace tučných a…

3. Lokální přípravky se v.

 • A
 • vaginální kvasinkové infekce
 • B
 • kvasinkové sepse
 • C
 • kvasinkové infekci jazyka…

Doporučujeme k tématu

Aromaterapeutické pastilky Kardamom, Citron

Osvěžení a energie Osvěžující pastilky BONNE SANTÉ pastilky s přírodními…

Dubové kapky 100ml Dědek kořenář

Péče, ochrana a uklidnění pokožky a ústní dutiny Tekutý bylinný výluh…

Esenciální olej CITRON 10ml Dr.Popov

Přírodní éterický olej pro desinfekci prostoru, na dýchací cesty, pro…

Poslední komentáře u článků

Doporučujeme Reklama

KALMEGH 60kps.

Bylinný přípravek s pročišťujícími účinky.

Virovet 30ml EnergyVet

Veterinární produkt pro zvířata Imunitní a.

Denní krém na obličej 50ml SPF-15 NATURA SIBERICA

Krém pro mastnou a smíšenou pleť, i při opalování.

Přepínač PKL – keramická kartuš P7ak

Přepínač jednoděrový s keramickou.

Vitaminová krémová maska na ruce 75ml NATURA SIBERICA

Vyživuje a regeneruje pokožku, dělá pokožku.

Synkopa je náhlá, krátkodobá ztráta vědomí, obvykle vedoucí k pádu.…

Portální hypertenze

Portální hypertenze je porucha v oblasti jater, která se jinak označuje…

Kašel – akutní a subakutní

Kašel občas trápí každého z nás. Je to reflex sloužící k obraně a…

Lamblióza neboli giardióza

Giardióza (starším názvem lamblióza) patří mezi naše časté střevní…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje…

Kuří oko neboli mozol je kožní abnormalita odborně nazývaná clavus nebo…

Abrupce placenty

Abrupce placenty je životu ohrožující stav, který vzniká v průběhu…

Nemoci slinných žláz

Slinné žlázy jsou důležitou součástí trávicího systému člověka.…

Kuří oko neboli mozol je kožní abnormalita odborně nazývaná clavus nebo…

Filarióza je skupina tropických onemocnění vyvolaných parazity – vlasovci.…

Tinnitus je odboré označení pro tzv. zvukové šelesty. Lidé tyto šelesty…

Keratokonus

Keratokonus je degenerativní onemocnění oka, které se projevuje…

Pojem ascites je odborné označení pro nadměrné hromadění tekutiny v…

Gynekomastie

Zvětšení prsní žlázy u mužů – tzv. gynekomastie (z řeckého gyné =…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom je nádorové onemocnění, které vzniká na základě virové…

Botulismus

Botulismus je akutní onemocnění způsobené nervovým toxinem produkovaným…

Nádor jazyka

Nádory jazyka se řadí k onemocněním ústní dutiny. Nádory jazyka se…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje…

portál vytvořila společnost PROPEOPLE marketing

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte

Leave a Reply