Saprofytické výživy v pojmenované houbové infekci (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Ať to není to nepříjemné téma, hovořme o parazitech

Možná to zní překvapivě, ale lidské tělo je super inteligentní biologický přístroj, který se díky imunitnímu systému dokáže bránit bakteriím. Důsledkem nedostatečné vrozené a získané imunity se naše tělo stává dokonalým hostitelem pro parazity.

Co může způsobovat slabou imunitu?

Jednostranné nebo nezdravé stravování, přídavné látky v potravinách, aplikace antibiotik a steroidů, všechny do jednoho oslabují fungování imunitního systému. Životospráva, která je bohatá na tuky, škroby a bílý cukr je dokonalou živnou půdou pro parazity. V případě zdravého stravování je organismus odolnější vůči adaptivním a patogenním parazitům. V případě, že se tvoří dostatečné množství žaludeční šťávy, disponujeme zdravým žlučníkem a přitom jsou přítomny střevní bakterie formující zdravou mikroflóru tenkého střeva a náš imunitní systém funguje v normálních hodnotách. Při tomto fungování se parazité nedokážou cizopasit a jejich přežití je absolutně vyloučeno.

Podle výzkumů trpí parazitární infekcí téměř 30% obyvatelstva světa. Jednou ze skupin parazitárních infekcí jsou houbové infekce (mycosis). Mykózy jsou zodpovědné za různé lidské onemocnění a případy smrti. Do této skupiny patří různé druhy Candidy a Asperdily a dokonce Crytococcus neoformans.

Málokdo věnuje pozornost konzumaci vody. Je to velká chyba, protože v současnosti je jedním z parazitů, kteří způsobují největší problémy Giardia nebo Lamblia intestinalis. Giardia je parazit, který generuje infekce původem z vody. Můžeme se ptát: jaká vážná zdravotní rizika může mít za následek konzumace vody z vodovodu?

Jaká onemocnění způsobená infekcí parazity se mohou objevit v lidském organismu?

 • nedostatek minerálních látek
 • bolest hlavy
 • nespavost
 • skřípání zubů
 • nevolnost
 • zvracení
 • trávicí problémy
 • vyčerpání
 • bolesti zad
 • bolest v krku
 • alergie
 • anomálie štítné žlázy
 • rakovina
 • zánět střeva
 • kožní onemocnění
 • bolest kloubů a svalů
 • průjem
 • chronická únava

Jak se chránit proti parazitům?

Tak, jako je tomu u jiných onemocnění, prevencí. Abychom odolali množení parazitů, nejdůležitější je posílení imunitního systému. Při vhodném a vyváženém zdravém stravování se nedokážou v našem organismu usadit. Proč? Parazité a červy nemají rádi čistý organismus, protože se nemají čím živit. Speciálně nemají rádi minerální látky, protože obsahují léčivé rostliny. To znamená, že léčivé byliny nám mohou pomoci v boji proti parazitům.

Pokud máte jeden nebo více příznaků, vyplatí se v zájmu vlastního zdraví, rozmyslet si podstoupení čisticí kúry. Clean Inside je detoxikační kúra, která je složena z přírodních složek a může nabídnout dokonalé řešení v případě podezření na přítomnost parazitů.

Osvoboďme své tlusté střevo od usazených toxinů a usazenin, resp. parazitů, kteří jsou v něm schovaní. Kompletní detoxikační kúra Clean Inside je skvělou volbou proti parazitům. Sada Clean Inside je složena z téměř 50 druhů léčivých rostlin a může být dokonalým řešením v boji proti parazitům.

Nedovolme, aby se parazité rozmnožili, protože dokážou způsobit skutečně vážná onemocnění, o kterých jsme si mysleli, že nemohou způsobit trvalé poškození v našem organismu. Pokud nebudeme včas léčit všechny příznaky, později už nebude jisté, že kúra na očistu střev bude stačit. Řešení je na dosah ruky, aplikací detoxikační kúry Clean Inside můžete být vůči parazitům úspěšní.

Antiparazitní výživový doplněk

Parasic® pomáhá odstranit z organismu škodlivé parazity, mezi nimi střevní parazity a jejich vajíčka. Antiparazitní výživový doplněk Parasic® pomáhá odstranit škodlivé parazity, mezi nimi střevní parazity a jejich vajíčka z tlustého střeva a z ostatních částí organismu. Speciální kombinace některých léčivých rostlin se už celá tisíciletí úspěšně používají při ničení a odstranění parazitů. Parasic® je účinnou kombinací 17 rostlin vynikající kvality, které se tradičně používaly na odstranění parazitů, jejich vajíček a vylíhnutých larev z organismu. Je účinný a zároveň bezpečný, nezatěžuje dospělý organismus.

Zajímá mě antiparazitní výživový doplněk

Související články

Trápí Vás parazité? Může Vám pomoci očista tlustého střeva!

Paraziti a děti? Bohužel, je to pravda!

Paraziti: němí zabijáci.

Vybraná témata

oblak štítků

NOVINKY Z BLOGU

Tipy pro zdraví přímo do Vašeho emailu: pro uvědomělejší a zdravější životní styl se přihlaste k odběru novinek z blogu.

Program Clean Inside očista střev

Program Clean Inside očista střev se skládá ze tří produktů, které jsme vyvinuli vysloveně pro nejdůkladnější a nejpřirozenější způsob očisty tlustého střeva..

Antiparazitní doplněk výživy

Parasic je protiparazitní doplněk výživy, který pomáhá odstranit škodlivé střevní parazity a jejich vajíčka z tlustého střeva a jiných částí organismu.

Detoxikační bylinkový čaj

Kombinace 13 -ti speciálně vybraných rostlin. Podporuje optimální fungování střev a pravidelnou stolici. Neobsahuje kofein.

Naši odborníci

Copyright © 2006-2018 NaturalSwiss Veškerá práva vyhrazena. Žádná čásť této webové stránky nesmí být kopírována bez písemného souhlasu Natural Swiss.

Dieta při kvasinkové infekci: vhodné a nevhodné potraviny a doplňky

Pokud je jejich množství v těle udržováno na přijatelné úrovni, jsou kvasinky houby, které zlepšují vstřebávání živin a podporují trávení. Pokud se ale v organizmu přemnoží, mají kvasinky řadu závažných nežádoucích účinků, které vaše tělo oslabují. Pak možná budete nuceni upravit své stravování a dodržovat dietu proti kvasinkám.

Dieta proti kvasinkám je jedním z nejlepších způsobů jak se zbavit projevů přemnožení kvasinek v těle.

Ale co byste měli z vašeho jídelníčku odstranit, pokud se chcete kvasinkové infekce zbavit?

Podrobný návod jak postupovat při likvidaci následků přemnožení kvasinek v organizmu vám přinášíme v tomto článku, kde se dozvíte jak se zbavit kvasinek navěky!

Dieta při kvasinkové infekci (kandidóze)

Kandidóza je “odborný název” pro kvasinkovou infekci, která postihuje muže i ženy všech věkových kategorií a negativně ovlivňuje fungování řady orgánů. Jedná se o infekci vyvolanou houbami (plísněmi) rodu Candida albicans (ta je nejčastější, ale kvasinkové infekce mohou být vyvolány i jinými kandidami).

Kandidóza se nejčastěji vyskytuje v dutině ústní, uších, na nehtech prstů nohou a rukou, v trávicím ústrojí a v pochvě (vaginální kandidóza). Kvasinkové infekce se mohou projevovat obrovským množstvím různorodých příznaků, od zápachu z úst (halitózy) až po záněty kloubů. Vzhledem k obrovské různorodosti projevů tohoto onemocnění jsou kvasinkové infekce často “opomíjeny” nebo lékaři pacienty léčí na něco úplně jiného, protože je na první pohled nenapadne souvislost mezi projevy onemocnění a kvasinkovou infekcí.

Pokud trpíte na kvasinkové infekce nebo znáte někoho, kdo si kandidózou prošel, tak pravděpodobně víte, že existuje řada přírodních léčebných postupů, které vám pomohou se tohoto nepříjemného plísňového onemocnění zbavit.

Mezi hlavní přírodní metody léčby kvasinkové infekce patří dieta proti kvasinkám, jejímž smyslem je zabránit nadměrnému množení kvasinek.

A stejně jako u každé jiné nové diety, i v případě protikvasinkové diety platí, že je nejprve dobré organizmus vyčistit a zbavit ho tak přemnožených kvasinek. Vyčištění organizmu od kvasinek spočívá v “propláchnutí” zažívacího traktu.

V zásadě můžete trávicí systém od kvasinek vyčistit dvěma způsoby: buď pouze s pomocí tekutin nebo prostřednictvím konzumace vhodných potravin, což je poněkud “jemnější” způsob. Případně můžete oba způsoby kombinovat.

Krok 1: Vyčištění organizmu od kvasinek pouze s pomocí tekutin (doba trvání: 1 – 2 dny)

Nejprve si připravte silný zeleninový vývar z následujících druhů zeleniny (používejte výhradně zeleninu v bio kvalitě – tedy pěstovanou bez použití chemických postřiků): cibule, česnek, celer, kapusta, mořská sůl a čistá voda. Je potřeba vývar vařit pomalu, ideálně v tlakovém hrnci. Odstraňte z vývaru zbytky zeleniny a získanou tekutinu dejte do ledničky.

Během dne pomalu upíjejte teplý vývar a nezapomeňte pít velké množství čisté vody, která vám pomůže zbavit se všech škodlivých látek a toxinů v zažívacím traktu. Tato metoda čištění organizmu trvá pouze 1 až 2 dny, je nenáročná a lze jí opakovat každých několik týdnů.

Případně tuto metodu můžete použít jako “počáteční impulz” k vyčištění organizmu s pomocí vhodných potravin (viz. krok 2 níže).

Krok 2: Vyčištění organizmu s pomocí zeleniny vařené v páře (doba trvání: 3 až 5 dní)

V boji proti přemnoženým kvasinkám vám může velmi pomoci dieta složená ze zeleniny vařené v páře, kterou budete dodržovat po dobu 3 až 5 dnů.

Je samozřejmě nutné, abyste se v této době nejedli potraviny, které kvasinkám dodávají potravu (obilniny, cukry, ovoce, škroby a alkohol).

V této fázi byste měli jíst hlavně čerstvou bio zeleninu, připravenou vařením v páře a měli byste se vyhnout konzumaci škrobovité zeleniny, jako je například mrkev, ředkvičky, červená řepa, normální i sladké brambory (povijnice batátová), apod. Škrob totiž může v organizmu způsobit vzestup hladiny cukrů, které jsou pro kvasinky oblíbenou pochoutkou. Nezapomeňte také pít dostatečné množství čisté vody (alespoň v množství 2 litrů denně). Voda je důležitá, protože pomáhá z těla odplavit jak kvasinky, tak produkty jejich metabolizmu.

Po celou dobu této “čistící fáze” si můžete dát (maximálně jednou denně) salát z listové zeleniny (například římský salát) neboz hořké zeleniny (mangoldový salát), pokapaný trochou kokosového oleje a octa z jablečného moštu (nebo citronovou šťávou).

V obou čistících krocích výše můžete používat také bentonitový jíl, který do sebe “nasaje” škodlivé toxiny a pomůže je účinně odstranit ze zažívacího systému.

Po ukončení této čistící fáze můžete přejít na vlastní protikvasinkovou dietu, která nejen brání dalšímu přemnožení kvasinek v těle, ale pomůže vašemu tělu zbavit se kvasinek nadobro!

Níže popisujeme jeden z možných postupů, který vám pomůže zbavit se kvasinek:

Dieta proti kvasinkám: krok 1 – vyloučení problematických potravin

Aby byl váš boj s kvasinkami úspěšný, musíte nejprve ze svého jídelníčku nadobro vyřadit potraviny, které kvasinky “krmí” a podporují jejich růst v těle. Mezi tyto potraviny patří cukr, bílá mouka, kvasnice a alkohol. Tyto potraviny se do velké míry podílí na přemnožení kvasinek v organizmu (a narušení jeho rovnováhy). Pokud se vám podaří zbavit se závislosti na cukru a bílé mouce, nebude pro vás žádným problémem přestat jíst i většinu průmyslově vyráběných potravin, které jsou charakteristické tím, že obsahují hodně kalorií a mají naopak málo pro tělo důležitých živin.

Klíčem k úspěšnému boji s kvasinkami je vyřazení cukru ve všech formách. Buňky kvasinek potřebují cukr na syntézu buněčné stěny, rozšiřování kolonií a také k přechodu do virulentnější “plísňové” podoby. Proto je součástí léčby kvasinkových infekcí vždy dieta s nízkým obsahem sacharidů, což může být někdy problematické vzhledem k závislosti na sacharidech, kterou řada lidí trpí.

Jedním z osvědčených způsobů jak se závislosti na cukrech zbavit je jíst co nejvíce zeleniny, kvalitních potravin s vysokým obsahem bílkovin a bezlepkové obilniny, jako je například hnědá rýže nebo proso. Důležitou zásadou při boji se závislostí na cukrech je vyřadit ze svého jídelníčku ovoce, protože i když je ovoce velmi zdravé, je také bohatým zdrojem cukrů.

Co se týče zeleniny, tak je potřeba se vyvarovat těch druhů, které mají vyšší obsah škrobu, jako jsou normální a sladké brambory (povijnice batátová), mrkev, řepa, brambory oka (jam, yam), hrášek a pastinák. Tyto druhy zeleniny byste neměli jíst, pokud se snažíte zlikvidovat kvasinkovou infekci, protože obsahují velké množství karbohydrátů (cukrů). Po skončení “léčby” kvasinkové infekce je ale můžete do jídelníčku opět zařadit, protože jsou velmi bohatým zdrojem živin.

Dieta proti kvasinkám: krok 2 – zvýšení příjmu potravin, které likvidují kvasinky a posilují váš imunitní systém

Pokud chcete zlikvidovat kvasinkovou infekci, doporučujeme jíst každý den potraviny ze seznamu 10 nejlepších potravin pro boj s kvasinkovou infekcí (viz. níže), včetně octa z jablečného moštu, kyselého zelí a ostatní kvašené zeleniny, listové zeleniny a zeleninových nápojů, kokosového oleje, manuka medu, česneku, semen šalvěje hispánské (chia), lněných semen, neslazeného brusinkové šťávy, kvašených mléčných výrobků a koření, jako jsou kurkuma nebo skořice.

Jak dlouho budete muset dodržovat protikvasinkovou dietu?

Pro úspěšné vyléčení kvasinkové infekce s pomocí diety proti kvasinkám je nutné dodržovat výše uvedené zásady po dobu několika týdnů až několika měsíců. Není možné jednoznačně určit, jak dlouho budete muset tuto dietu dodržovat, protože to závisí na řadě věcí, jako například:

 • jak pečlivě (přísně) dodržujete tuto dietu
 • množství probiotik a látek působících proti houbovým infekcím (antimykotika), které užíváte a jejich účinnost
 • závažnost kvasinkové infekce

Dieta proti kvasinkám: krok 3 – vytvoření a dodržování lepších stravovacích návyků

Poté co se výše uvedenými postupy zbavíte kvasinkové infekce, možná vás napadne následující otázka.

Asi je vám úplně jasné, že pokud se vrátíte do starých kolejí a budete jíst to co předtím, pravděpodobně dojde zase k přemnožení kvasinek a vaše problémy se znovu objeví. Nicméně přesto můžete pomalu do jídelníčku začít opět zařazovat některé potraviny, jejichž konzumaci jsme při vlastní léčbě kvasinkové infekce zakázali, ale které jsou přesto zdravé a v rozumné míře i vhodné.

Příkladem potravin, které je po likvidaci kvasinkové infekce opětovně možno zařadit do vašeho jídelníčku je ovoce s nízkým obsahem cukrů.

Tím doporučujeme začít na prvním místě. Pokud zařazením ovoce do jídelníčku nedojde k opětovnému přemnožení kvasinek, můžete postupně přidávat další potraviny, které jste měli zakázány ve fázi léčby kvasinkové infekce. Důležité je postupovat pomalu a zařazovat jednotlivé potraviny postupně, vždy po jedné a sledovat, zda nedojde k opětovnému propuknutí kvasinkové infekce.

Čtrnáct potravin, které by neměly chybět v dietě proti kvasinkám

Pokud se snažíte zbavit kvasinek s pomocí protikvasinkové diety, měli byste jíst následující potraviny.

1. Ocet z jablečného moštu

Kyseliny a enzymy v octu z jablečného moštu pomáhají zabíjet kvasinky a zbavit se jejich nadbytku v organizmu. (1)

2. Kyselé zelí a kvašené (fermentované) potraviny

Kvašené potraviny, jako je kyselé zelí nebo kombucha obsahují mikroflóru, která pomáhá chránit vaše střeva. Pravidelnou konzumací těchto potravin také posílíte imunitní systém a vaše tělo se tak stane pro kvasinky místem, kde nejsou vhodné podmínky pro jejich přežití. (2)

3. Listová zelenina a zelené nápoje

Listová zelenina pomáhá ke zvýšení pH organizmu (tedy ke snížení kyselosti), což je vhodné pro boj s přemnoženými kvasinkami, které se mohou množit i díky určitému “překyselení organizmu”. Zelenina neobsahuje cukry, ale naopak díky vysokému obsahu hořčíku pomáhá přirozeně detoxikovat (zbavit škodlivin) organizmus. Díky obsahu vitamínu C posiluje imunitní systém, chlorofyl pomáhá čistit tělo, vitamíny skupiny B a železo tělu dodávají energii a zlepšují prokrvení orgánů. (3)

4. Kokosový olej

Kokosový olej má antimikrobiální účinky a díky kombinaci kyseliny laurové a kaprylové zabíjí kvasinky jak ve střevech, tak na kůži při topické (místní) aplikaci. (4)

Více o pozitivním vlivu kokosového oleje na zdraví si můžete přečíst v tomto článku.

5. Manuka med

Med podle všeho inhibuje (potlačuje) růst hub. Čistý med potlačuje růst hub a plísní a zředěný med naopak dokáže potlačit produkci škodlivých látek v houbách. Vědecký výzkum také prokázal, že med umí zabít i kvasinky. (5)

Manuka med, který vyrábí včely na Novém Zélandě, které opylují keře manuka, patří mezi jedinečné a hlavně nejzdravější druhy medu na světě.

Česnek obsahuje velké množství sloučenin s obsahem síry, která je velmi silným a účinným širokospektrálním prostředkem na likvidaci hub a plísní. Syrový česnek konkrétně velmi dobře působí proti kvasinkám. (6)

7. Mleté lněné semínko a semínko ze šalvěje hispánské (chia)

Lněné a chia semínka obsahují polyfenoly, což jsou látky, které podporují růst probiotik (zdraví prospěšných baktérií) v trávicím traktu a které mohou rovněž pomoci zlikvidovat plísně a kvasinky v těle. (7)

8. Neslazená brusinková šťáva

Neslazená brusinková šťáva pomáhá srovnat hodnotu pH moči, čímž brání přemnožení hub, jako jsou například kvasinky. (8)

9. Kvašené mléčné výrobky

Kvašené mléčné výrobky, nejlépe kefír z kozího mléka, představují kvalitní probiotické potraviny, které účinně hubí kvasinky v zažívacím traktu a podporují růst zdraví prospěšné mikroflóry. (9)

10. Kurkuma, skořice a další koření

Kurkuma obsahuje aktivní složku zvanou kurkumin, která podle odborníků dokáže úplně zastavit růst nejen hub rodu Candida Albicans (nejčastějšího původce kvasinkových infekcí), ale také růst řady dalších kmenů hub a může působit i proti rakovině. (10)

Skořice pomáhá při léčbě kvasinkových infekcí v dutině ústní, protože klinické studie prokázaly, že lidé užívající doplňky stravy s obsahem skořice trpí na kvasinkové infekce dutiny ústní méně často než lidé, kteří skořici neužívají.

11. Vařená zelenina

Vařená neškrobovitá zelenina, jako je například brokolice, květák nebo chřest, dodá vašemu organizmu kvalitní živiny pro boj s kvasinkami. (11)

12. Maso v bio kvalitě

Bílkoviny hrají v boji s kvasinkami velmi důležitou roli. Jejich dobrým zdrojem je maso, ovšem nikoli maso “průmyslově” vyráběné (to bývá naopak často zdrojem škodlivých látek, které podporují růst kvasinek), ale kvalitní maso z biofarem. (12).

13. Vývar z kostí

Vývar z kostí je další vhodným jídlem při boji proti kvasinkové infekci. Na organizmus má řadu blahodárných účinků a díky pozitivnímu vlivu na zdraví trávicího systému a střev, pomáhá v boji proti kvasinkám.

14. Čaj Lapačo (Pau D’arco, Lapacho)

Čaj Lapačo je jednou z nejlepších věcí, kterou můžete konzumovat při boji s kvasinkovou infekcí. Pomáhá tělu přirozeně likvidovat kvasinky, díky obsahu přírodních antimykotik, jako je například lapachol (čti lapačol), který účinně působí proti kvasinkám, jak potvrzují i odborné studie. (13)

Potraviny, které do diety proti kvasinkám nepatří

Pokud se snažíte dodržovat protikvasinkovou dietu, rozhodně byste neměli jíst následující potraviny. (14)

1. Cukr a umělá sladidla

Sladidla a cukry jsou pro kvasinky zdrojem energie, takže se jich snažte za každou cenu vyvarovat.

2. Ovoce a ovocné šťávy a džusy

I když je ovoce obecně vzato zdravé, obsahuje hodně cukrů, což přispívá ke zhoršování kvasinkové infekce.

Kvasnice jsou součástí celé řady alkoholických nápojů (včetně piva), takže je logické, že čím více alkoholu s obsahem kvasinek budete konzumovat, tím větší bude riziko, že se kvasinky přemnoží.

Raději tedy alkohol nepijte.

4. Obilniny

Obilniny se v těle rozkládají na cukr, který je “krmivem” pro kvasinky a škodlivé baktérie.

Pokud se snažíte bojovat s přemnoženými kvasinkami, měli byste se vyvarovat všech druhů octa s jedinou výjimkou, kterou je ocet z jablečného moštu. To je jediný druh octa, který má alkalizující účinky a pomáhá tak kvasinky zabíjet.

6. Burské oříšky

Burské oříšky mohou často obsahovat různé plísně, které přispívají k dalšímu růstu kvasinek. Navíc, alergie na burské oříšky je jednou z nejčastějších potravinových alergií, což je další dobrý důvod, proč na buráky raději zapomenout.

Někteří odborníci doporučují nejíst houby vůbec, protože houby jsou vlastně plísně a mohou podporovat růst kvasinek.

Na druhou stranu ale existují houby, jako například Lesklokorka lesklá (Reishi, Ganoderma lucidum nebo “božská houba nesmrtelnosti”) či Sírovec (Maitake, trstnatec lupenitý), které významně posilují imunitní systém. Můžete si tedy vybrat – buď nejíst houby vůbec, nebo si pečlivě vybírat houby, které jíte.

8. Mléčné výrobky

Mléko obsahuje laktózu, což je mléčný cukr, takže byste se mléčných výrobků měli vyvarovat, pokud se chcete kvasinkové infekce zbavit. To platí zejména v časných fázích “čištění organizmu od kvasinek”. Jedinou výjimkou jsou kvašené mléčné výrobky (ideálně z kozího mléka).

9. Potravinová intolerance

Některé kvasinkové infekce mohou být vyvolány potravinovými alergiemi. Proto se snažte nejíst potraviny, které ve vašem těle vyvolávají jakékoli negativní reakce. Pokud si myslíte, že trpíte potravinovou alergií, vyzkoušejte jednoduchou eliminační dietu, která vám pomůže zjistit, jaké potraviny u vás intoleranci nebo alergie vyvolávají.

10. Ostatní nevhodné potraviny

Mezi ostatní potraviny, které byste neměli při kvasinkové infekci jíst, patří sušené ovoce, banány a ledové nápoje.

Nejlepší esenciální oleje pro boj s kvasinkami

Mezi esenciální oleje, které nejlépe účinkují proti kvasinkám, patří:

 • hřebíčkový olej
 • oregánový olej
 • myrhový olej
 • levandulový olej
 • tea tree olej

Těchto pět olejů pomůže vašemu tělu zlikvidovat celou řadu různých parazitů a hub, včetně kvasinek. Levandulový olej navíc potlačuje růst kvasinek a účinně působí proti dalšímu rozšiřování infekce. (15, 16)

V případě velmi odolných kvasinkových infekcí můžete vyzkoušet (během fáze čištění těla od kvasinek) smíchat pár kapek hřebíčkového oleje nebo levandulového oleje s kokosovým olejem a užívat vnitřně. Vzhledem k vysoké účinnosti těchto olejů je užívejte vnitřně maximálně po dobu 10 dnů. Poté by měla infekce vymizet. Delší užívání nedoporučujeme, protože by mohlo dojít k narušení střevní mikroflóry.

Pro léčbu kvasinkové infekce v ústech (kandidóza ústní dutiny) můžete vyzkoušet následující recept:

Smíchejte 3 kapky hřebíčkového oleje s jednou polévkovou lžící kokosového oleje a získanou směs převalujte v ústech po dobu 20 minut.

Tento postup vám pomůže úspěšně zabít kvasinky v dutině ústní a přispívá i k celkové detoxifikaci organizmu.

5 nejlepších doplňků stravy proti kvasinkám

Pro boj s kvasinkovou infekcí můžete vhodně použít i následující doplňky stravy:

 • Probiotika (dávkování: 50 miliard jednotek denně): Probiotika dodají vašemu tělu zdraví prospěšné baktérie, které pomáhají zlikvidovat přemnožené kvasinky a znovu nastolit rovnováhu ve střevech.
 • Oregánový olej (dávkování: 5 kapek, 3 x denně): Oregánový olej je přírodním prostředkem proti baktériím a houbám.
 • Česnek (dávkování: 2 stroužky denně): Pomáhá likvidovat infekce způsobené houbami a plísněmi a posiluje imunitní systém.
 • Vitamín C (dávkování: 1000 mg, 3x denně): Posiluje funkci imunitního systému a pomáhá zlikvidovat záněty v těle.
 • Výtažek z grepových semínek (dávkování: 200 mg, 2 – 3 x denně): Tento výtažek je velmi účinným prostředkem na likvidaci kvasinek.

Pro léčbu kvasinkové infekce můžete využít také bylinky, jako jsou kozinec (astralagus) nebo olivový list.

V roce 2003 byla v Izraeli provedená klinická studie, která prokázala, že výtažek z olivových listů dobře působí proti baktériím a houbám. Při testování si extrakt z olivového oleje dokázal poradit téměř se všemi baktériemi, na kterých byla jeho účinnost testována, včetně dermatofytů (což jsou mikroorganizmy způsobující plísňová onemocnění kůže, vlasů a nehtů), kvasinek rodu Candida Albicans (nejčastější původce kvasinkových infekcí pochvy a dutiny ústní) a Escherichia coli (baktérie žijící v tlustém střevě, které mohou vyvolat závažné infekce zejména močových cest). (17)

Dieta proti kvasinkám: 3 recepty, které stojí za vyzkoušení

Dieta proti kvasinkám by měla zahrnovat dostatek syrové, kvašené a vařené zeleniny. Do vašeho jídelníčku byste měli zařadit co nejvíce potravin, které zabíjí kvasinky (z výše uvedeného seznamu) a naopak vůbec nejíst potraviny, které podporují růst kvasinek.

Níže najdete 3 recepty na chutná jídla proti kvasinkové infekci, které můžete vyzkoušet.

Recept na domácí Kimchi (korejský kvašený salát)

Co budete potřebovat na přípravu asi 1 kg domácího kimchi salátu?

 • 1 střední hlávku červeného hlávkového zelí nebo pekingského (napa) zelí
 • 57 gramů himalájské nebo keltské mořské soli
 • 113 ml čisté vody
 • 5–6 jemně nasekaných stroužků česneku
 • 1 kávovou lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru
 • 1 kávovou lžičku kokosového palmového cukru
 • 2 – 3 polévkové lžíce “mořských” ochucovadel, jako je například rybí omáčka nebo krevetová pasta (pokud nestojíte o zvýraznění chuti, můžete použít namísto toho více vody)
 • 1 – 5 polévkových lžic drcených korejských červených čili papriček ve formě vloček (množství upravte podle toho, jak hodně pálivý chcete výsledný salát mít)
 • 236 g oloupané a jemně nakrájené korejské ředkve nebo bílé ředkve (daikon)
 • 4 na jemno nakrájené jarní cibulky
 • Zelí podélně rozčtvrťte a odstraňte dřevnatou prostředí část a pak jej nakrájejte na jemné proužky.
 • Nakrájené zelí dejte do velké mísy, přidejte sůl a s pomocí rukou “vtírejte” sůl do zelí dokud nezačne měknout a pouštět vodu. To může trvat i několik minut.
 • Nechte zelí odležet 1 – 2 hodiny odležet a poté jej pečlivě několik minut proplachujte pod tekoucí vodou.
 • Následně si v menší misce připravte směs z česneku, zázvoru, cukru a mořských ochucovadel tak, aby vám vznikla jemná pasta, kterou přidejte do mísy se zelím.
 • Přidejte nasekané ředkve, jarní cibulky a 1 – 5 polévkových lžic drcených korejských červených čili papriček ve formě vloček a vše rukama dobře a dostatečně promíchejte.
 • Následně vezměte sklenici na zavařování a celý salát do ní napěchujte.
 • Je potřeba pořádně přitlačit, aby nahoře vznikla vrstvička šťávy (solanky), která bude zakrývat zeleninu pod ní.
 • Sklenice musí být dostatečně velká, aby vám nad vrstvičkou solanky zbyla vzduchová mezera minimálně o výšce 2,5 – 5 cm (to je důležité pro kvašení).
 • Po napěchování salátu do sklenice jí pevně uzavřete a nechte stát při pokojové teplotě po dobu 1 – 5 dní.
 • Jednou denně salát kimchi zkontrolujte a v případě potřeby zeleninu stlačte tak, aby byla ponořená v roztoku solanky. Po několika dnech salát ochutnejte, a pokud je na vás dostatečně kyselý, uložte ho do lednice, kde ho zavřený můžete skladovat až 3 měsíce.

Pokud salát není dostatečně kyselý, nechte jej ještě několik dní stát při pokojové teplotě.

Recept na zeleninovou šťávu na detoxikaci organizmu

Níže uvedený recept na detoxikační zeleninovou šťávu je dalším vhodným prostředkem na likvidaci kvasinek.

Celková doba přípravy je 5 minut a s pomocí níže uvedených pokynů si připravíte dvě porce.

 • 8 celerových natí
 • 227 g brokolice
 • 100 g chřestu
 • 100 g koriandru
 • 100 g mangoldu

Dejte všechny přísady do mixéru na zeleninu. Rozmixujte a ihned podávejte.

Recept na křupavý kadeřávkový salát

Kadeřávek je jednou z nejzdravějších potravin, kterou vůbec můžete jíst. Je doslova nabitý živinami.

Pokud si chcete připravit rychlý a zdravý kadeřávkový salát, vyzkoušejte tento recept.

 • 100 gramů nakrájeného kadeřávku (v bio kvalitě)
 • 1 polévkovou lžíci kokosového oleje
 • 1 cibuli
 • 4 – 5 jemně nakrájených stroužků česneku
 • Špetku mořské soli na dochucení

Jednoduše vše promíchejte dohromady a ihned podávejte :).

Rizikové faktory, příčiny a příznaky kvasinkové infekce

Kandidóza je houbová infekce vyvolaná kvasinkami rodu Candida. Dosud známe více než 20 druhů kvasinek Candida, které způsobují více či méně závažné infekce u lidí. Nejčastější je Candida albicans, jednobuněčná houba, která se běžně vyskytuje v zažívacím a pohlavním ústrojí člověka. Kvasinky také normálně žijí na kůži a sliznicích aniž by způsobovaly závažné infekce, ale jejich přemnožení může vést k řadě nepříjemných příznaků.

Mezi rizikové faktory vzniku kvasinkových infekcí patří cukrovka (diabetes), léčba rakoviny s pomocí chemoterapie a léčba astmatu s pomocí inhalačních prostředků s obsahem kortikosteroidů.

U některých žen mohou kvasinkové infekce znovu propuknout při užívání hormonální antikoncepce.

Podle amerického Národního centra pro kvasinkové infekce (National Candida Center) patří mezi hlavní příčiny střevní dysbiózy (narušení střevní mikroflóry a vnitřního prostředí zažívacího traktu) a přemnožení kvasinek, následující věci (18):

 • Špatné stravovací návyky
 • Léky na předpis, zejména antibiotika
 • Konzumace alkoholu
 • Hormonální nerovnováha
 • Kohoutková voda
 • Zažívací problémy
 • Stres
 • Plísně a chemikálie vyskytující se v okolním prostředí
 • Toxické kovy a potravinářská chemie
 • Oslabená imunita (například u pacientů trpících AIDS nebo rakovinou)

Už jste někdy trpěli těmito příznaky?

 • Vyčerpání a únava
 • Neodolatelná touha (bažení) po konzumaci sladkostí
 • Zápach z úst
 • Bílý povlak na jazyku
 • Pocit náhlého zblbnutí (“zatmění” mozku)
 • Hormonální nerovnováha
 • Bolesti kloubů
 • Ztráta libida
 • Chronické záněty dutin a alergie
 • Zažívací problémy (plynatost a nadýmání)
 • Oslabená imunita
 • Infekce močových cest

Pokud ano, tak to je jen výčet několika málo příznaků, které mohou souviset s kvasinkovou infekcí. Ve vlhkém prostředí nebo po požití jídel s obsahem cukrů nebo kvasnic se mohou tyto příznaky zhoršovat. V případě, že se kvasinková infekce neléčí, může oslabit imunitní systém, což může časem vyvolat i vznik závažnějšího onemocnění.

Upozornění: příznaky související se “zabitím” (eradikací) kvasinek

Pokud v těle rychle zabijete všechny kvasinky, dochází ke vzniku metabolické reakce, při které se do těla uvolňuje až 70 různých druhů toxických látek.

To je docela síla, co?

Než se začnete bát a říkat, že se raději na léčbu kvasinkové infekce vykašlete tak vězte, že je mnohem lepší přežít nepříjemné projevy související s likvidací kvasinek než tento problém neléčit a nechat kvasinky zničit váš imunitní systém.

Mezi příznaky, které jsou s vymíráním kvasinek spojeny a které dokazují, že dieta proti kvasinkám funguje, patří:

 • Zhoršení mozkových funkcí
 • Bolest hlavy
 • Únava
 • Závratě
 • Pocení a horečka
 • Trávicí a střevní potíže (nadýmání, plynatost, zácpa či nevolnost)
 • Zánět dutin
 • Kožní vyrážky (nejen na obličeji ale i po celém těle)
 • Příznaky podobné chřipce

Tyto příznaky obvykle ustoupí do 7 až 10 dnů. Kvasinky opouští vaše tělo a po několika týdnech se budete cítit svěží, lépe se soustředit a uleví se vám také od dalších nepříjemných potíží. Až se tedy tyto příznaky u vás po zahájení protikvasinkové diety objeví můžete začít “slavit”, protože jste na cestě k lepšímu zdraví!

Poté co tyto příznaky odezní a dokončíte čistící (detoxifikační) fázi diety proti kvasinkám, je potřeba i nadále jíst potraviny s vysokým obsahem bílkovin a zeleninu s vysokým obsahem vlákniny. I nadále byste měli omezit konzumaci obilnin, ovoce, cukru a zeleniny s vysokým obsahem škrobu (například brambor). Naopak kvašená zelenina a kefír jsou potraviny, které vašemu tělu pomáhají udržet rovnováhu a drží kvasinky na uzdě.

Přestože výše uvedené rady u většiny lidí fungují, je důležité vědět, že poslední slovo má vždy lékař.

Proto pokud trpíte chronickou kvasinkovou infekcí nebo se váš stav nelepší a naopak zhoršuje, neprodleně se obraťte na vašeho lékaře.

Dlouhotrvající kvasinková infekce může být signálem závažnějšího onemocnění, jako je cukrovka, nebo dysfunkce imunitního systému. Tato onemocnění pak v těle vytváří příznivější prostředí pro přemnožení kvasinek.

Pár slov na závěr k dietě proti kvasinkám

Pevně věřím, že vám naše doporučení umožní rychle se zbavit přemnožených kvasinek, díky čemuž se budete cítit lépe.

Pokud budete mít dostatečnou sebekázeň a dodržovat výše uvedená doporučení, zbavíte vaše tělo plísní a kvasinek a začnete vést mnohem zdravější život.

 • Kvasinková infekce bohužel trápí velké množství lidí.
 • Příznaky kvasinkové infekce jsou často ignorovány nebo nejsou správně diagnostikovány.
 • Dieta proti kvasinkám dokáže tělo zbavit plísní a kvasinek a ulevit vám od nepříjemných příznaků.
 • Až začnete dodržovat dietu proti kvasinkám možná zjistíte, že bude nutné některé potraviny trvale vyřadit z vašeho jídelníčku, protože u vás způsobují opětovné propuknutí kvasinkové infekce.
 • Zlepšení zdravotního stavu a snížení únavy stojí za to, že se “zřeknete” některých jídel a nápojů, které vám chutnají.
 • Obecně platí, že je pro vás nejlepší přestat jíst jídla s vysokým obsahem cukrů a průmyslově vyráběné potraviny.
 • Nejlépe uděláte, když budete jíst přírodní stravu v bio kvalitě.

Související články

7 nezbytných doplňků stravy pro vegany

Co je berberin a jaké jsou jeho léčivé účinky?

Průvodce potravinovými doplňky s omega 3 mastnými kyselinami: Co má smysl kupovat a proč?

11 léčivých bylinek a doplňků stravy pro diabetiky

Co je tyrozin, jaké jsou jeho účinky, rizika a dávkování?

Má opravdu smysl užívat potravinové doplňky s obsahem hořčíku?

Chcete dostávat podobné články o zdraví každý den na e-mail?

Přihlaste se k odběru našich příspěvků a každý den vám pošleme jeden článek o zdraví a výživě na e-mail. Žádné nesmysly, ale kvalitní příspěvky, které vám pomohou získat více informací o léčbě a diagnostice různých onemocnění, potravinách a léčivech.

Nebo nás sledujte na sociálních sítích.

Nejčtenější

20 potravin, které vám okamžitě uleví od pálení žáhy

Bolesti bederní páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

Bolesti krční páteře: příčiny, projevy, prevence a cvičení

77 možností jak používat kokosový olej

Hluboká žilní trombóza

Zánět slinivky břišní: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Diagnostický test CRP: co to je a k čemu slouží

Artroskopie kolena: princip, indikace a rehabilitace

Co může být příčinou nadměrného močení?

Ústřel (ischias) a jeho léčba

Jak snížit vysoký cholesterol?

Velký průvodce pitím čaje v těhotenství

Bolest na hrudi od páteře, infarktu a z jiných příčin. Jak je od sebe odlišit?

Zánět Achillovy šlachy: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Periferní neuropatie: příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

Naše mise a hodnoty

Medlicker vám přináší podrobné články o zdraví, výživě, kráse, léčivech a doplňcích stravy. Kromě toho připravujeme také testy a případové studie pro studenty medicíny. Žádné nesmysly, ale kvalitní a ověřené informace v souladu se zásadami medicíny založené na důkazech a s odkazy na kvalitní klinické studie.

Medlicker v jiných jazycích

Medlicker je magazín o zdraví, který nepíše nesmysly

Leave a Reply