Šampon salsun pro hubovou infekci (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

MAGAZÍN OKO IV/2011 – Plzeňsko

Category: Documents

Víc než inzertní magazín v Plzeňském a Karlovarském kraji, inzerce, poradny, zábava informace, sudoku, inzertní noviny

MAGAZÍN OKO – Plzeňsko III/2011

Inzertní magazín OKO se stavební přílohou s distribucí v Plzeňském kraji, inzerce, prezentace, reklama, informace, poradny, sudoku

MAGAZÍN OKO Plzeňsko prosinec

Inzertní magazín distribuovaný do poštovních schránek

Plzeňsko MAGAZÍN OKO

zajimavosti, inzerce, informace

MAGAZÍN OKO únor Plzeňsko

inzertní magazín v Plzeňském kraji tištěný v nákladu 80 tisíc výtisků, společně s Karlovarskou mutací v nákladu 151 300 výtisků

IX/12 MAGAZÍN OKO plzeňsko

Zábavné, Inzertní noviny v Plzeňském a Karlovarském kraji

OKO Plzeňsko VII 2011

Inzertní a zábavný magazín v Plzeňském a Karlovarském kraji.

MAG. OKO září Plzeňsko

inzertní magazín, noviny

MAGAZIN OKO IV/2011 Karlovarsko

Víc než inzertní magazín v Plzeňském a Karlovarském kraji, inzerce, poradny, zábava informace, sudoku, inzertní noviny

Plzeňský – MAGAZÍN OKO V/2012

Zábavné, inzertní noviny v Karlovarském a Plzeňském kraji

Karlovarský – MAGAZÍN OKO V/2012

Zábavné, inzertní noviny v Karlovarském a Plzeňském kraji

MAGAZÍN OKO říjen 2009

MAGAZÍN OKO říjen 2009

Plzeňský MAGAZÍN OKO VI/2011

inzertní noviny plné magazínového čtení pro všechny, vychází v Plzeňském a Karlovarském kraji od roku 2007

MAGAZÍN OKO – Karlovarsko III/2011

Magazín OKO, inzertní magazín v Karlovarském kraji, inzerce, poradny, zábava, sudoku

MAGAZÍN OKO Karlovarsko PROSINEC

Inzertní magazín v Karlovarském kraji, distribuován zdarma do schránek.

MAGAZÍN OKO prosinec 2009

inzertní magazín Karlovarského kraje

MAGAZÍN OKO květen 2010

magazín oko v Karlovarském kraji

MAGAZÍN OKO IV/13 Plzeňský kraj

Zábavné, Inzertní noviny v Plzeňském a Karlovarském kraji

Karlovarský MAGAZÍN OKO III 2012

Inzertní zábavný magazín v Karlovarském kraji

Karlovarský MAGAZíN OKO listopad 2011

Inzertní a zábavný magazín v Plzeňském a Karlovarském kraji. MAGAZÍN OKO je distribuován do poštovních schránek a na odběrná místa. MAGAZÍN OKO je zdarma.

MAGAZÍN OKO únor 2011 Karlovarsko

MAGAZÍN OKO Karlovarská mutace vyšla v nákladu 71 300 výtisků, celkový náklad magazínu 151 300 výtisků

Nezávislý Chovatelský Klub

Těšíme se na výstavu- vážné i nevážné praktické rady pro začátečníky

N áš dlouho očekávaný den se blíží. Jdeme na první výstavu ušlechtilých koček ( a stále si ještě myslíme, že to bude zábava. ).

Máme opravu všechno, neopomněli jsme nic ? Očkovací průkaz, průkaz původu, kartáče, hřebeny, záclonky. Proboha, kálecí misku bychom nechali doma a nemáme misku na vodu ! A co bude ta naše chudinka jíst a pít ? A taky kočkolit a desinfekci do klece a fotografie ! Propánakrále, nikam se nejede, máme prošlé očkování, zapomněli jsme na povinnou veterinární prohlídku.

Napětí vrcholí, hlava rodiny je blízka zhroucení a kočka v přepravce zuří, dobývá se ven, vydává prapodivné výhružné zvuky a teď se dokonce . No hanba mluvit!

Aby to u vás, kteří se chystáte na svou první výstavu, nevypadalo obdobně, připravili jsme několik převážně vážně míněných rad, které by měl chovatel znát, než vyrazí s kočkou do ulic a nástrah velkoměsta, rozhodčích, stewardů, přejímajících veterinářů a vůbec obecně pořadatelů, účastníků a návštěvníků výstavy.

Máme-li zvířátko, které milujeme (doufejme, že to snad každý slušný chovatel či majitel ) a chceme je předvést na výstavě, musíme si ujasnit několik věcí.

Předně si zjistíme podrobnosti o výstavě, která bude pořádána. Mělo by to být nejméně měsíc a půl před datem jejího konání. Důležité je zjistit, který klub výstavu pořádá, zdali vadí či nevadí, že případně nejsem jeho členem, jaké jsou výstavní podmínky a do jaké třídy mohu eventuelně svého miláčka přihlásit.

V mnoha klubech dnes na výstavách přijímají ochotně i členy jiných chovatelských sdružení , některé organizace přijímají na výstavu i dosud neorganizované chovatele.

Má-li naše kočika průkaz původu, potom vybíráme třídu, která je pro ni určena. Výstavní třídy jsou dány výstavním řádem pořádajícího klubu a jsou také uvedeny na propozicích výstavy, které byste si měli pečlivě prostudovat a pečlivě založit. I kočičky bez průkazu původu mají šanci – mezi domácími kočkami, na některých výstavách mezi domácími mazlíčky. Pokud jste přesvědčeni, že kočka patří k určitému plemeni, zjistěte si, zdali pořádající organizace či federace má pro toto plemeno otevřenu třídu noviců. Při vystavení a posouzení v této třídě máte ( za dodržení všech předepsaných podmínek ) šanci na vystavení experimentálního průkazu původu pro vaši kočku či kocoura.

Velmi důležité jsou také veterinární podmínky. Zpravidla se uvádí, že kočka musí být nejpozději rok před výstavou očkována proti vzteklině, parvoviróze a kočičí rýmě a že toto očkování nesmí být provedeno dříve, než 1 měsíc před datem konání výstavy. Například výstava se koná 24.prosince 2009 :

kočka musí mít v očkovacím průkaze očkování mezi 24. l2. 2008 – 24. 11. 2009.

Některé kluby však mohou mít ještě přísnější podmínky – např. povinné čipování, očkování proti plísni atp. U bílých koček navíc musíte na mezinárodních výstavách předkládat atest o veterinárním vyšetření sluchu.

Také je důležitá veterinární prohlídka, kterou mohou některé organizace vyžadovat (NCHK) navzdory mezinárodnímu pasu. Na tuto prohlídku musíte s kočkou max. tři dny před datem konání výstavy. Příklad – výstava se koná 24. l2. 2009, prohlídka musí být provedena v rozmezí od 2l. 12. – 23. 12.2009.

Zvíře musí být absolutně zdravé, žádné černé tečky či šupinky v uších, žádná lysá místa, chuchvalce si smotky v srsti a samozřejmě žádní vnější ani vnitřní parazité. I když je vaše čičinka hýčkaná jako v bavlnce, preventivním postříkáním např. Frontlinem cca 3- 4 dny před výstavou nic nezkazíte. Březí kočky na výstavu nepatří. S každou účastí na výstavě je spojeno riziko stresu či infekcí a budoucí maminka musí být hýčkána jako v bavlnce.

Vždy je lepší oželet výstavní poplatek ( je nutno zaplatit jej ve stanoveném termínu a kopií doložit jeho provedení. Kopie se zpravidla připevňuje k přihlášce. ), nejsme-li přesvědčeni o perfektním zdravotním stavu číčy, než riskovat nakažení ostatních vystavovaných zvířat či propuknutí onemocnění a zhoršení zdravotního stavu např. u nemocí chronických či neinfekčních. žádný titul nestojí za ohrožení zdraví vaší kočky či koček ostatních chovatelů.

Máme-li již odeslanou přihlášku a perfektně proočkovanou kočku, můžeme se začít věnovat kočičí parádě. Pokud jste se již byli na nějaké kočičí výstavě podívat, jistě jste si všimli malinkých " pokojíčků ", které svým čičinkám chovatelé připravují. Není na tom nic složitého, jde vlastně pouze o to, ušít si záclonky (a neprošít si prst).

Záclonky do klece by měly mít standardní rozměr a měly by ladit s barvou i plemenem kočky. Je vhodné ušít je z materiálu, který se dá snadno udržovat, například z umělého vlákna. Záleží pouze na naší představě a na našem vkusu, ozdobíme-li záclonky krajkou, volánkem nebo nějakou jinou ozdobou.

Rozměr záclonek musí být přizpůsoben standardnímu rozměru klece – na výstavách NCHK jsou klece o rozměru 50 x 100 x 50 cm. Na mezinárodních výstavách pod patronací WCF či zahraničních svobodných klubů jsou rozměry klece 70 x 70 x 70 cm. Počítáme-li také s účastí na výstavách zahraničních klubů, patrně nám nezbude, než ušít záclonky dvoje nebo ušít dvojitý tunýlek – jeden ve vzdálenosti 50 cm od okraje a jeden ve vzdálenosti 70 cm od okraje.

Záclonky by měly být složeny nejméně ze dvou dílů dlouhých cca 120 – 150 cm ( 180 cm ) a vysokých, jak již bylo uvedeno 50 či 70 cm. Šijeme-li záclonky ze tří dílů, postačí délka 100 (120)cm .

Na horní okraj záložky našijeme 20 cm dlouhé kousky stužky přeložené tak, aby se daly volnými konci zavázat. Našíváme je ve vzdálenosti 10 cm.

Tunýlkem provlékneme stuhy – dvě stejné délky, abychom mohli záclonu patřičně připevnit.

Na závěr tvůrčí práce můžeme ještě cca 10 cm od spodního okraje v krajích našít 2 stužky, abychom mohli záclonu připevnit i v krajích klece.

Kromě záclonek ušijeme kočce do klece ještě polštářek – opět podle typu výstavy, na kterou se chystáme jezdit – buď 50 x 100 cm nebo 70 x 70 cm. Polštářek by měl být opět zhotoven z dobře udržovatelného materiálu a vyplněn dvěma vrstvami vatelínu. Je vhodné vatelín ve všech čtyřech krajích polštářku prošít, aby se při praní nesesmekl na stranu.

Do klece si ještě musíme připravit kálecí misku vhodného rozměru, misku na vodu a krmivo. Samozřejmě, že iniciativě se meze nekladou a můžeme kočce opatřit ještě pelíšek nebo proutěný košík, postýlku s peřinkami či podobné vymoženosti. Popravdě řečeno, nevím, jestli se kočkám v našich výtvorech líbí – většinou totiž výstavy prospí, protože je na nich z kočičího hlediska neskutečná nuda.

Snad právě proto musíme číče dopřát patřičné "vzrůšo" ještě před výstavou. A k němu patří koupání.

Koupání před výstavou

Tak tedy, milá kočičko, půjdeme se koupat ! Popravdě řečeno, být kočkou, určitě se někde schovám a ani nepípnu. Kočky totiž- až na naši přírodní mainskou katastrofu Lotty- koupání nijak neupřednostňují.

Vanu nebo dřez nejprve naplníme teplou vodou. Jjejí teplotu zkusíme na předloktí.Voda by měla být trochu teplejší než pro miminko, protože kočky mají poněkud vyšší tělní teplotu než lidé a teplota vody, při níž vodu na předloktí prakticky necítíme, je pro kočku příliš nízká.

Do nádoby na koupání vložíme starý ručník (tím není míněno špinavý ) či utěrku, aby si kočka nemyslela, že je na kluzišti – ty náročnější by po vás mohly chtít brusle!

Potom číču uchopíme za krkem, jako když kočka nosí svá mláďata a druhou rukou podepřeme zadeček. Kočku postavíme do vany, stále přidržujeme a navlhčíme kožíšek. Můžeme ho navlhčit rukou či připraveným kalíškem. Potom do srsti vetřeme dobrý šampon (např. Jojobový nebo jiný veterinární podle typu srsti ) a zvíře umyjeme. Bedlivě musíme dávat pozor, aby se voda nedostala do zvukovodů a do očí, kde by pěna ze šampónu mohla štípat.

Je-li náš milánek umytý, pozvolna srst promýváme vodou. Je vhodné použít sprchu, aby se srst zcela zbavila pěny. Po celou dobu koupání na kočku hezky mluvíme a dodáváme jí pocit bezpečí.

( Např. "Ty obludo jedna, slez z mých zad a nekousej mě do nosu!)

Zároveň je ale vhodné nepolevovat v ostražitosti, aby nás zvíře zbytečně nezranilo.

Vykoupanou kočku položíme na osušku a dobře – raději několika dobře sajícími osuškami- vysušíme. Poté můžeme podle zvyklosti kočku vyfenovat či nechat v teplé místnosti uschnout.

Rozhodně se varujeme použití kosmetických přípravků pro lidi. Ne všechny jsou pro kočku bezpečné.

Nabízím však ještě jeden recept.

Vykoupanou a vytřenou kočku prosypeme Naturamylem či Solamylem a okamžitě vyčesáváme hustým kartáčem s jemnými zahnutými zoubky. Škrob se musí dostat na všechny tělesné partie! Kočka je prakticky okamžitě suchá a její srst je nadýchaná a hebká. Škrob kočkám nevadí a nezatěžuje jejich žaludek. Pochopitelně toto není vhodné pro kočky tmavých barev!

Kočku koupeme podle barvy srsti týden až dva, tři dny před výstavou. I při nejlepší přípravě potřebuje srst určitou dobu na regeneraci a ani splihlá srst ani solamyl vypadávající z kožíšku není dobrou vizitkou.

Máme-li kočičku " prudší nátury " rozhodně požádáme zkušeného chovatele o pomoc. máme-li doma Ramba, požádáme o pomoc i úrazové oddění místní nemocnice. Takové zbojíníky je možné vykoupat ve zvláštním vaku, v němž je odbojná kočka fixovaná. Ale dobře vychovaná kočka si na koupání zvykne. Jak už jsem řekla, milují ho zřídka, ale jako nutné " zlo" jej přetrpí.

Škodolibá kočka si ale jistě užije nějakou tu švandu, když zápasí se svým majitelem .

Náš Micánek či Micinka jsou už týden vykoupaní – a my si můžeme v klidu ( hodinku před odjezdem na výstavu – jen to ne . ) připravit vše potřebné.

To nejdůležitější se týká kočky samé. Dáme do připravených desek průkaz původu ( má-li jej ), očkovácí průkaz a případně, má-li číča nějaký handicap, také zprávu od veterinárního lékaře, jak k němu přišla. Také neopomeneme připravit přepravku, důkladně ji vydrhnout, vystlat podle zvyklostí – leskymem, prostěradýlkem, dekou- jak je libo a jak to odpovídá ročnímu období.

Do cestovní kabely připravíme sadu kartáčů a hřebenů, solamyl nebo pudr na srst, olejíček na čištění uší, borovou nebo převařenou vodu ( případně oční kapky ) na čištění očí. Náročnější majitelé zabalí celou kosmetickou výbavičku hodnou Liz Taylorové. Dále lahvičku s dezinfekcí na klec ( žádné spreje !! ), kterou zakoupíme ve vetrinární lékárně nebu u veterináře. Samozřejmě několikery papírové kapesníčky, savý hadřík na vytření klece. Také peroxid vodíku a malé obinadlo se nám – až se číče nebude líbit náš nebo stewardův způsob předvedení – může hodit. Škrtidlo jen pro případ nepříznivého posudku.

Má-li číča již ocenění z předchozích výstav – kokardy, pohár, můžeme je vzít s sebou na výzdobu klece. Také případný kočičí "nábyteček" – tedy křesílka, kukaně, pelíšky, pohovky – mají-li pořadatelé dostatečně velké klece- můžeme přibalit. A nezapomeňte na album, aby jste se mohli pochlubit tím, co všechno vaše kočka umí a jak si žije .

Záclonky do klece – pečlivě vyžehlené přibalímě též. Zkontrolujte si, zdali máte provlečené tkalouny a zdali máte zásobu zavíracích špendlíků. Je trapné zjistit ve výstavním sále, že sice máte nádherné záclonky, ale nemáte je jaksi do klece jak připevnit . Podložku nebo polštářek atp. vložíme do tašky až nakonec.Co kdyby se číče v přepravce špatně sedělo?.

Do jiné tašky dáme připravenou vydrhnutou kálecí misku a sáček se stelivem, na které je číča zvyklá. Ostatní vystavovatelé budou neskonale vděčni, vezmete-li čisté stelivo.

Kočky na výstavě většinou kálecí misku používají jako postýlku .

Také neškodí vzít s sebou pár mikrotenových sáčků na případný odpad. Samozřejmě přibalíme kočičce svačinu (konzervu, suché krmení) a misky na vodu a potravu. Prodávají se plastové dvoumisky, které mají tu výhodu, že jsou nerozbitné. Nevýhodou je, že se hůře desinfikují.

A nyní nesmíme zapomenout na páníčka – má už připravenou svou taštičku ?

Páníček si vezme raději občanku a hlavně – velkou svačinu a lahev nealkoholického nápoje. Na každé výstavě se dá koupit něco k snědku, ale přeci jen je lepší být se svou kočku. Pokud by se přeci nic k jídlu koupit nedalo a páníček svou svačinku zapomněl, může chudák vyhládlý ochutnat mazlíkovy granulky – ať ví, čím ty ubožáky krmí! Také nezapomeňte drobné na cestu, kávu a čtyřnohému zlatíčku na hračky ( alespoň 1500 ,- Kč ), prášek na bolení hlavy, jsme -li k tomuto neduhu náchylní, a navrch přibalte dobré předsevzetí bavit se a užít si to .

/ Snad jen zahraniční chovatel pokládá výstavy koček za zábavu. /

A vzhůru na výstavu !

NEZAPOMNĚLI JSTE DOMA K O Č K U ?

První výstava bývá pro mnohé chovatele zážitkem na celý život. Člověk je plný očekávání, nervozity, vše je nové a neokoukané. Dá se říci, že jsou to takové malé, soukromé chovatelské Vánoce.

Prošli jsme již veterinární přejímkou ( bylo potvrzeno, že páníček nemá vzteklinu), máme katalog, číslo pro kočičku (podle typu výstavy a pořádající organizace ) a hledáme svou klec. Pokud si nejste jisti, obraťte se přímo u přejímky na pořadatele výstavy, rádi vám pomohou.

Samozřejmě, že než číču umístíme do klece, musíme klec – přesto že již zcela jistě desinfikována byla – pro jistotu vydesinfikovat ještě jednou. V zásadě nikdy nepoužíváme spreje, protože mohou dráždit ostatní zvířata nebo vystavovatele. Potom upevníme záclonky, vložíme podušky, pelíšek a kálecí misku. Teprve když se ujistíme, že klec je připravená a bezpečná ( nedoporučuji páníčkovi do klece lézt a zkoušet, jak se na polštářku leží, kočka by za vámi mohla přibouchnout dvířka), kočku do ní vypustíme. Zpravidla nemá příliš chuti ke komunikaci a stulí se do svého pelíšku či – jak už bylo zmíněno – do kálecí misky.

Je-li kočka dostatečně zabezpečena, doneseme jí čerstvou vodu – tu musí mít k dispozici stále ! A můžeme i nabídnout malou porci krmení. Většinou jsou však kočky natolik stressované neznámým prostředím, že potravu na výstavě nepřijímají.

Neměli bychom zapomenout upevnit kočce na krk číslo, které slouží při anonymním posuzování k identifikaci zvířete.(Páníček si může místo čísla upevnit kravatu, depresivnější nátury provaz nechají raději doma. )

A nyní vyčkáme, až budeme vyzváni k posuzování. Časový harmonogram posouzení může být uveden v katalogu, ale záleží na pořádající organizaci, velikosti výstavy a způsobu posuzování. Rozhodně bychom se však neměli z výstavního sálu vzdalovat, abychom nebyli nepříjemně překvapeni.

U posuzovatelského stolu platí pravidlo – nediskutovat s posuzovatelem. Není to omezení byrokratické či despotické. Jde pouze o to, že posuzovatel má určitou kvalifikaci, kterou získal na základě praktických i teoretických zkoušek a měl by tedy být odborně obeznámen s daným plemenem a jeho standardem. Navíc by diskuze bránila klidnému průběhu posuzování.

Představte si výstavu se sto zvířaty a dvěma posuzovateli – dokážete si představit ten zmatek, kdyby každý vystavovatel diskutoval s rozhodčím ?

Samozřejmě, že rozhodčí jsou lidé jako každý jiný a mohou – i když by zásadně neměli – učinit chybná rozhodnutí. Pak je namístě ohradit se a přednést stížnost výstavnímu výboru. Tam by měla být taková záležitost vyřešena.

Jedná-li se o posuzování otevřené a veřejné, pak rozhodčí nahlas vysvětluje případné odchylky od standardu a může vám i doporučit opatření k eliminaci nežádoucích znaků. Pěkné jsou např. oficiální formulace : "Kočka je v příliš blahobytné kondici. " (a k chovateli: "Prasátka na kočičí výstavu nesmějí. " nebo "Přál bych této kočce lepší nasazení uší a prohnutí nosního hřbetu.." (a k chovateli: "Kdyby zafoukal vítr, uletí s těma ušima se stolu. ").

Je-li již kočička posouzena a není-li navržena do finálních soutěží / Best in Show /, máme před sebou spoustu volného času. Můžeme sledovat závěrečnou soutěž, diskutovat s chovateli (neperte se, prosím), občerstvit se. Nikdy bychom však neměli nechávat kočku bez dozoru .

Pakliže jsme již dostali posudek a diplom, ( zkontrolujte si prosím, jestli jsou všechny uvedené údaje správné, zdali na posudku a diplomu nechybí podpisy rozhodčího – případně rozhodčích a ředitele výstavy a zdali jsou řádně orazítkované ) případně též kokardu, v žádném případě to neznamená, že smíme opustit výstavu ! Výstava končí podle propozic ve stanovenou dobu a předčasné opuštění výstavy může mít za následek anulování posouzení. Je-li nezbytné opustit výstavu dříve, například proto, že bychom jinak neměli spojení domů, musíte tuto žádost projednat s výstavním výborem, který vám vydá písemné potvrzení.

K aždý seriózní pořadatel výstavy by měl mít na zřeteli zejména to, aby se jak návštěvník, tak vystavovatel a jeho zvíře se na výstavě cítili bezpečně a spokojeně.

Nebuďte smutní, vítězové nebývají nejšťastnější.

Dr. Taylor píše v jedné své knize : " Člověk navštěvuje kočičí výstavy proto, aby obdivoval krásu vystavených zvířat a žasl nad ní. Když se však vrátí domů, zjišťuje, že nejkrásnější kočka je ta jeho, která si mu přijde sednout na klín či ta která na něj čeká doma u krbu. "

Vaše kočka by to podepsala všemi drápy, co má.

Moje miminko má rozštěp patra

Asi každá maminka se modlí, aby její děťátko, které nosí pod srdcem, bylo zdravé. Díky bohu tomu tak skutečně ve většině případů je, ale většina případů neznamená 100 %.

Když se mi narodil Adámek a já ležela celá šťastná na porodním sále, ani ve snu mě nenapadlo, že se za pár minut dozvím, že má rozštěp patra. (Proč by také měl mít nějakou vrozenou vadu, když veškeré testy byly v pořádku?)

Pravdou je, že když mně a manželovi přišla dětská lékařka říct, že má syn rozštěp, nijak to se mnou nezamávalo.

Mělo by? Syn byl jinak zdravý, vada byla skrytá, čili já tuto informaci vzala jako fakt – stalo se stalo – a věřte, že mi to nijak nezkazilo radost z toho, že mám krásné, zdravé miminko.

(Ano, brala jsem to tak, že je syn zdravý. Vada mu neohrožovala život a bylo to krásné donošené dítě).

Pochopitelně, že rozštěp měkkého patra má veliký vliv na kojení. Dítě totiž díky vadě není schopné vysávat z prsu mléko – nedokáže vytvořit takový tlak, aby mléko z prsu teklo – takže jsem se sestřičkou v porodnici přišly na úžasný zlepšovák. Já mléko odsávala, ona ho přelila do kojenecké láhve, která měla dudlík s prostřiženým otvorem. Otvorem dost velikým na to, aby mléko vytékalo samo a Adámek nemusel sát ;o)

Když byly malému tři měsíce, jeli jsme na kontrolu a na vyšetření do Vinohradské nemocnice, kde nám řekli, že operace patra se provádí až ve třech letech. Dostali jsme také několik pokynů, které jsme museli dodržovat:

Když budu upřímná, ne vždy se nám podařilo tyto pokyny dodržet na 100 %, ale snažili jsme, co to šlo.

Na kliniku plastické chirurgie jsme dojížděli na pravidelné kontroly a po třech letech jsme dostali termín nástupu na operaci.

Pochopitelně jsme absolvovali řadu vyšetření (krevní obraz, vyšetření pediatra apod.) a můžu vám říci, že Adam byl tak statečný, až by to vyrazilo dech.

Do nemocnice jsme nastoupili v úterý, v mrazivý únorový den a naštěstí jsem měla tu možnost, být v nemocnici se synem, což mi skutečně spadl kámen ze srdce.

Při nástupu jsme opět prošli vyšetřením, tentokrát i zubařským a posléze se zabydleli na nemocničním pokoji.

Věřte, nebylo mi ani trochu dobře. Žaludek jsem měla sevřený, srdce nepřestávalo bít na poplach, ale štěstěna mi přihrála perfektní spolubydlící s chlapečkem, jen o rok starším, než byl ten můj.

První den jsem přečkala s nervozitou v celém těle, ale navenek jsem byla tou nejveselejší maminkou. Adámkovi jsem ukazovala nemocniční hračky, pobíhali jsme spolu po chodbě, hráli si a myslím, že synek z našeho nástupu nebyl nijak vyděšený či plný strachu.

Sestřičky i doktoři byli naprosto úžasní a za to jim patří můj dík. Moc pomohli nejen mně, ale především všem dětem (a že jich tam bylo!), které měli před, či po operaci.

Ve středu ráno nás čekal okamžik „O“.

Adámek měl naplánovanou operaci na devátou ráno, takže již od šesté hodiny ranní jsme měli frmol. Vysprchovat, umýt vlásky, zkrátka podstoupit kompletní předoperační hygienu.

Poté synek dostal kapičky, které ho měly uklidnit. No. nevím, zda na jiné děti skutečně účinkovaly tak, jak měly, ale u nás spustily záchvaty vzteku, rozzuření a stále křiklavého „Nechci. “

S vypětím všech sil jsme tento stav přečkali a pak už si syna odvezli na operační sál.

Lékařem nám bylo sděleno, že pokud by Adam měl tak veliké krční mandle, že by překážely v operaci, budou mu je muset nejprve vytrhnout a až poté (zhruba po měsíci) by následovala sama operace patra.

Tahle věta mou nervozitu vehnala až na pokraj únosnosti a já se rozbrečela jak malé dítě. Myslela jsem, že syn to bude už mít vše za sebou a teď se dozvídám, že může nastat tohle?

Asi díky tomu, že jsem se snažila být silná a před synkem stále veselá, přišel absolutní zlom a já vzlykala a vzlykala a vzlykala.

Věděla jsem, že takováto operace není nebezpečná a že je daleko, daleko horších nemocí, které děti postihují, ale přesto. Operovali přeci mého chlapečka!

Vše dopadlo naštěstí dobře. Mandle zůstaly na svém místě a Adámek byl po hodině převezen na JIP.

Operace se vydařila a mé nervy si trochu oddychly.

Proč jen trochu?

Na JIP jsem pochopitelně v den operace nemohla, takže mě i manžela sestry poslaly domů.

Musela jsem být hrozně otravná, protože jsem co chvíli volala do nemocnice a ptala se na stav mého syna (naštěstí jsem o několik dní později dozvěděla, že tohle dělá většina maminek a že sestřičky už jsou na to zvyklé ;o) ), a pochopitelně, celou noc jsem nezamhouřila ani oko.

Druhý den ráno mi volala lékařka, že se synovi daří dobře a že se mohu k němu vrátit do nemocnice a být tam s ním až do dne propuštění.

Čtyři dny byl Adámek na JIP, kde jsem s ním trávila celý den – jen na noc chodila spát do svého pokoje přes chodbu – a díky pravidelným návštěvám manžela jsem se dobíjela energií, optimismem a sílou.

Pochopitelně i po operaci na mě přišly chvíle, kdy se mi chtělo hrozně brečet a nejraději bych vzala synka a utekla s ním domů. Ale pokaždé jsem se snažila s tímto stavem co nejrychleji porvat a zahnat ho pryč z mé mysli.

Říkala jsem si, že nemám právo tu brečet jako malá holka, ale naopak být silnou matkou, která je oporou pro své dítě. Tohle přesvědčení mi většinou pomohlo se fofrem uklidnit, zahnat slzy a nasadit úsměv při čtení pohádek ;o)

V nemocnici jsme strávili jedenáct dní. Já si tam našla kamarádku, Adámek kamarády a nyní už na ty chvíle vzpomínám s úsměvem a s podivnou nostalgií.

Dnes jsou Adámkovi čtyři roky a věřte, nebo ne, jeho patro vypadá, jako by nikdy žádný rozštěp ani neexistoval.

Pravdou je, že stále chodíme na logopedii, protože děti s rozštěpovou vadou mají problémy s výslovností, ale i ta už je na dobré cestě.

Závěrem bych chtěla poděkovat celému kolektivu dětské plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Díky za vaši péči, díky za váš přístup, díky za to, co pro naše děti děláte.

Nový komentář

Hanula_m: myslím, že ve 27. týdnu už se strachuješ zbytečně. na vrozené vady se myslím dá “zadělat” jen v prvním trimestru. teď už Tvoje mimčo jenom roste a nabírá na síle

Holky já tedy nevím, ale co by pisatelka podle vás měla dělat, i kdyby to nakrásně zjistili, že malej má rozštěp patra. nejsem žádný odborník, ale v dnešní době je to snad záležitost spíš estetická, ne? Nějak si nedovedu představit, že by kvůli takový “prkotině” mohla nějaká mamča jít na interrupci

Můj kamarád má rozštěp horního patra, rtu i nosu. Má obrovský talent a přesto se na konzervatoř nedostal a jako důvod mu bylos děleno “kosmetická vada” – měla jsem chuť toho pedagoga zabít. Když jsem pak viděla Horem pádem a kde Macháčkovi udělali rozštěp schválně. ´tenhle by ho měl aspoň pravý!

Lowel: no ona asi myslela vyříznout, právě při té operaci..ale pak by vlastně tu operaci patra nemohli dělat, tak nechápu proč ty mandle nevyřešili dřív.

Adámek měl štěstí, mandle velké neměl, ale kdyby měl ,tak by se kvůli tomu zrušila celá operace a v niveč by přišly složitý předoperační vyšetření

Prima, že to dobře dopadlo.

Jen nechápu dvě věci.

a) problém s krmením dětí s rozstěpem je přece poměrně známý, proč na to nejsou sestry na novorozeneckém přímo školené a nemají vhodné pomůcky?

b) proč v rámci předoperačních vyšetření neokoukl někdo i krční mandle?

Jsem moc ráda, že moje děti na žádnou operaci zatím nemusely, ikdyž i tak jsme si, jako většina maminek, s doktorama užily svoje (Vojtovo cvičení, vdechování protiastmatických aerosolů, ortopedické cvičení a nákup speciálních vložek a další starosti). Kamarádka má dítě s rozštěpem přirození, měla to horší, než autorka článku, protože museli jet celkem asi čtyřikrát na operaci přes celou republiku až do Prahy. Ta porucha zdánlivě nevadila, ale občas přinášela urologické problémy, záněty močového měchýře nebo i ledvin. Takže si moc oddychne, až to budou mít v těch necelých šesti letech konečně za sebou.

Kakika : my sme si s manzelom nechali urobit geneticke testy a pan doktor sa nam pytal, ci niekto v rodine nemal rozstep pusy. Myslis ze je to dedicne? Ma to este niekto vo vasej rodine alebo len mamina?

Poznala som holku ktora mala rozstep, na operaciu ju u nas vzali az niekedy v 10 rokoch, aj tak to nebola potom ziadna slava, pusinku nema ako ine deti. Myslim ze vela zavisi aj od sikovnosti plast. chirurgov. Ale na Adamkovi to vobec nevidno, krasny chlapcek

Když mu dělali předoperační vyšetření, proč mu taky na ORL nevyšetřili velikost mandle? to se přece dělá běžně, na operačním sále až před samotnou operací mě to přijde divné.

misam: nejen, že neodhalí všechny vady, ale někdy dokonce vyjdou testy pozitivně, ale narodí se zdravé dítě. a pak běžte třeba podle těch testů na interrupci. a stejně se třeba amniocentéza neprovádí všem matkám (pouze při nějakém podezření nebo ve věku nad 30 let), takže se ani na některé vady nemůže přijít

Náš malý si ve třech letech roztrhl měkké patro, šili mu to v nemocnici na krčním, já tam sním být nemohla, ale za tři dny ho půstili domů. Jen jsme museli chodit na penicilínové injekce, aby nedostal zánět.

přeju zdraví a pevné nervy. Článek se mi moc líbil.

Přeju moc štěstí.

Jen se ptám, proč si spousta lidí myslí, že nemá právo plakat Ne třeba před malým, ale máš právo na pláč, není na něm vůbec nic špatného

tak to je skvělé,že to dopadlo dobře. ty nervy,které musí mamina zažít když s něco je jsou strašné,ale vy už to máte za sebou u nás v ulici je kluk taky měl stejný problém,rodiče se hrozně styděli..a dnes když potkávám na ulici stejného,ale 16ti-letého mladíka tak nikdo nic nepozná. vypadá skvěle a nikdo neví,že nějaký rozštěp měl

Taky přeju hodně

Jedna mamky kamarádka má syna a jeho holka čeká tuším v květnu mimčo. No a před nedávnem jim řekli, že zjistili, že to mimčo má rozštěp patra a rtu. A do tý doby taky byly všechny testy vpořádku.

Taky přeji hodně a zdravíčka.

Přeju Vám hodně štěstí a hlavně zdraví. Jen bych nesouhlasila s tím, že maminka nemá právo brečet jak malá holka. Právě že má! Každý přece ze sebe potřebujeme dostat svůj strach a bolest. A slzy vše smyjí.

Doporučujeme

Kulinářské čtenářské shledání: Testovali jsme kuchyňský robot Tefal Tématem našeho posledního kulinářského setkání v Tančící kuchyni byly slané a sladké recepty, které pro nás připravila naše kolegyně Elly Kolaříková alias Bohyně kuchyně. Chutné pokrmy jsme připravovali za pomoci nového šikovného kuchyňského robotu QB307538 Wizzo od společnosti Tefal.

Kolagenový gel nebo prášek? Pomůžeme vám si vybrat ten správný pro vás Na trhu najdete množství přípravků s obsahem kolagenu, od krému, gelu, pilulky po injekci. Kolagen může pocházet z různých zdrojů, nejčastěji se využívá vepřový kolagen.

Máte problémy s dásněmi? Vsaďte na novinku Zendium BIOGUM Pokud máte citlivé dásně, se kterými často řešíte problémy, pak máme pro vás velmi dobrý tip.

Dopřejte svým oknům jarní kúru Jaro pomalu klepe na dveře. Pokud plánujete, co všechno byste letos na jaře měli stihnout, nezapomeňte také na údržbu oken. I když máte třeba jen pár let stará okna, i ony potřebují pravidelnou údržbu, aby zůstaly krásné a dlouho dobře sloužily.

Pojďte s námi testovat NaturGyn Scarlett! Problematika vulvovaginálního diskomfortu, mykóz a kvasinkových vaginálních infekcí jsou nejčastější typy potíží, s nimiž ženy navštěvují svého gynekologa. K úspěšné léčbě může pomoci i bylinné vaginální tělísko NaturGyn Scarlett.

Detox smoothie: Okurka vás pročistí, banán zase nakopne! Volá vaše tělo po jarním detoxu nebo jenom hledá ztracenou energii? Pokud ano, zbystřete. Poradíme, jak na únavu, trávicí potíže i regeneraci. Recept je jednoduchý. Každý den jedno smoothie plné vitamínů. Výběr ingrediencí při očistné kúře přitom hraje hlavní roli.

JARO JE TU! IDEÁLNÍ ČAS POMÝŠLET NA STŘEŠNÍ FOTOVOLTAIKU Venku se konečně otepluje, dny se prodlužují, slunce svítí a majitelé střešních fotovoltaických panelů si mnou ruce, protože jim právě začíná sezóna opravdu levné elektřiny.

Blíží se pylové alergie, buďte na ně připravení Těšíme se na jaro, na teplé sluneční paprsky a na rozkvetlé stromy. Pro pylové alergiky ale nastává náročné období. Pyl, který se přenáší vzduchem, aktivuje jejich alergické reakce. Pokud se tento problém týká i Vás, jistě tyto situace znáte. Ucpaný nos, podrážděné sliznice, kýchání, zarudlé červené oči, ztížené dýchání. Sledujete pylové zpravodajství, jak je na tom pyl stromů či rostlin, který Vám nedělá dobře.

Komerční tipy

Tajný návod, jak vyprat hromady prádla za poloviční čas Nemáte čas čekat dlouhé hodiny, až vaše pračka vypere prádlo v běžném režimu? Pomohou vám nové technologie, kterými jsou vybaveny nejnovější pračky. Dokážou prádlo vyprat až o 50 % rychleji.

Dobrým spánkem nejen proti jarní únavě – 4 tipy na super matrace Spánek je něco, co nám přijde zcela automatické, pro řadu lidí v dnešní době dokonce ztrátové. Přitom spánek je pro naše tělo základní regenerační proces, pokud spíme málo nebo špatně, odrazí se to na větší únavě během dne. A tak je třeba dbát na kvalitu spánku a mít dobrou „výbavu pro spánek“ – dobrou postel a především matraci.

La Mer: nová dubajská pláž plná zábavy Dubajské pláže vždy patřily k ikonám města. Nyní mají turisté možnost relaxovat na jedné úplně nové. Na turisty na ní čekají desítky barů, restaurací a možností rodinné zábavy.

Naučte se před spaním vypnout mozek, jinak si zaděláváte na potíže Přijdete po stresujícím dni z práce domů a jste opět v jednom kole. Když už máte konečně chvilku čas, doháníte, co jste během uplynulého týdne nestačili. Zní vám to povědomě?

3 nejlepší místa pro jarní lyžovačku Jaro klepe na dveře a sněhová pokrývka se pomalu vytrácí. Vy jste si ale ještě nestihli pořádně zalyžovat, co teď? Nezoufejte!

Testovali jsme v redakci Ceresit RE-NEW pro obnovu silikonových spár Úklid domácnosti je naším aktuálním tématem. Pokud děláte generální úklid koupelny nebo toalety, pak se musíte podívat i na spáry mezi dlaždicemi a na silikonové spáry mezi dlaždicemi a vanou nebo umyvadlem.

Snadné a rychlé mytí oken s Clinem 2v1 Shine&Protection. Pojďte testovat! Blíží se Velikonoce a snimi spojený jarní úklid. Venku je již cítit jaro, teploty se pomalu šplhají nahoru. Tedy ideální čas pro mytí oken po zimě. Rádi bychom vám doporučili skvělého pomocníka pro mytí oken beze šmouh!

Sterilizátor, který i zdravě uvaří pro celou rodinu, to je BAYBY BBS 3020 Kvalitní parní sterilizátor je téměř povinnou výbavou každé maminky. Zajistí sterilní čistotu lahviček a doplňků kolem miminka.

Spirulina a chlorella. Seznamte se! Za posledních pár let se na českém trhu objevila celá řada nových potravin. K těm nejzajímavějším potravinám se řadí i chlorella a spirulina – zelené potraviny nabízející nutričně bohatý obsah a mnoho prospěšných vlastností. Můžete je koupit v tabletách, v sušeném prášku nebo méně často v podobě tekutého extraktu. Superpotraviny se ideálně kombinují s vodou nebo ovocnými šťávami, dokonce nacházejí i kulinářské využití.

Albi – čtenářky testují. Jak bavilo testování her Kvído malou Amálku? Na magazínu Žena-in jsme k velké radosti mé šestileté dcery Amélie vyhráli 4 deskové hry od Albi a to Pohádkové divadlo Princezny a Rytíři, Moje 1. kvízy – farma, Chytré pexeso – hádanky a Chytré vějíře. Všechny hry jsou moc povedené a všechny jsme si několikrát zahrály a stále se k nim vracíme.

Přihlášení

Vyhledávání

Vyhrajte dámskou peněženku!

3x balíček šetrné péče pro vaše miminko s kosmetikou Onclé

Zázračné Tri-Therapy Lifting Serum pro 3 z vás!

Ráda čtete? Zahrajte si o dva napínavé thrillery od Rachel Abbottové!

Osvěžení po úklidu: Koupel plná malin pro dvě z vás!

Soutěž o plavací pleny Huggies Little Swimmers na celý rok!

Partner rubriky

Komerční články

Kulinářské čtenářské shledání: Testovali jsme kuchyňský robot Tefal

The Color Run™ 2018 oslavuje hrdiny

Není to šperk. Je to příběh lásky. Ten Váš.

Kolikrát jste se jí toužili dotknout? Se mnou můžete!

Chovatelé by měli být s příchodem jara obezřetní. Už první teplé týdny s sebou nesou riziko nákazy boreliózou

Nejnovější

Desatero užitečných rad pro péči o jemné vlasy

Denimové šaty jsou in! Nechte se inspirovat

VÝHERCI hledací soutěže a turnaje v samolodích z minulého týdne

Wheel Yoga: pomůcka, se kterou si hravě zacvičíte i sami doma a bude vás to bavit

Víte, co pijete? Přehled, se kterým nebudete v kavárně mimo šálek

6 trendů, které budou v dubnu opravdu in

Když vám imaginární kamarád dítěte nahání strach

Snadný salát s kuskusem a pestrou zeleninou

Víte, že první moderní podprsenka má české kořeny? Oslavte den spodního prádla

Rady pro alergiky: Jak se nejlépe vyhnout pylu?

Své připomínky k obsahu internetového deníku posílejte na redakce@zena-in.cz.

Kontakty na redakci a reklamní oddělení najdete ZDE

Leave a Reply