Rzi skvrny na rukou houbové infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Hnědé skvrny na rukou: strategie, jak se zbavit

Není divu, že říkají, že ruka ženy (a muži, nicméně) vždy dát věku. Secret zřejmé, a to nejen kvůli vrásek kůže vyprahlé rukou: skvrny na rukou, jako znamení ne velmi mladém věku. A zbavit těchto skvrn na kůži, může být obtížné – to vyžaduje celou řadu opatření.

Příčiny stařeckých skvrn na rukou

Důvody pro vzhled stařeckých skvrn na rukou mohou být různé, avšak většina z těchto míst jsou známkou věku. Například, mohou se objevit v důsledku skutečnosti, že s věkem výchozí pigmentu nerovnoměrně distribuované v kožních buněk. Často je příčinou zbarvení stává hormonální porucha. Je také možné, výskyt stařeckých skvrn, a v mladém věku, i když to je poměrně vzácný. V mladším věku skvrny na rukou, může být spojena s chorobami vnitřních orgánů (gastrointestinálního traktu, jater, gynekologických onemocnění) nebo vrozených vlastností kůže.

Méně časté příčiny stařeckých skvrn zahrnují:

  • Používání výrobků péče o nekvalitních pro kůži;
  • Vitamin nedostatky, zejména, nedostatek vitaminu C;
  • Reakce na léky. Některé léky zvyšují citlivost kůže na UV záření. Pokud nechcete použít speciální ochranné pomůcky, objevují pihy na všech exponovaných částech těla, včetně rukou.

Spoty jsou velké nebo malé, světlé nebo bledé, ale v žádném případě neměli zdobí kůži. Pihovatý ramena spojená s věkem, a to i v případě, že majitel těchto rukou vypadat mladá a atraktivní, ruce kazí celý dojem.

Pokud pihy na obličeji mohou být maskovány prostřednictvím zvukových zdrojů, jako maskování skvrny na rukou, je sotva možné. V chladném počasí venku, můžete skrýt ruku pod rukou, ale vždy jít do rukavice selhání. Takže, musíte najít způsob, jak se vypořádat s touto vadou kůže.

Než začnete, jak se zbavit stařeckých skvrn na rukou, je nutné zjistit příčinu jejich vzhledu. Pokud pihy bylo kvůli některým chorobám, je nepravděpodobné, že by mohli se jich zbavit sami. A tady skvrna "sluneční" původ může být, pokud nemáte zrušit úplně, tak alespoň, aby to méně nápadný. Někdy je možné na bělení a stařeckých skvrn na rukou.

Nezávisle zbavit stařeckých skvrn je možné s konvenčními bělícími činidly – petržel Petržel Zdraví a krása Lemon okurka.

Například, bude účinně maska ​​nasekanou petrželkou v mixéru, smísí s malým množstvím oleje lopuchu Lopuch olej – pomáhá poškozené vlasy , Tato směs se aplikuje na ruce po dobu patnácti minut, je žádoucí, aby v horní části rukavice na jedno použití. Rukavice by nemělo být příliš těžké obklíčit rameno, jako jsou lékařské silikonu, jinak se směs může být rozložena nerovnoměrně. Po provedení tohoto úkonu, maska ​​se smyje teplou vodou a krémem na ruce mazané.

Velmi účinný citrón maska ​​pro ruce. Citronová šťáva lze aplikovat na místa tečkované, můžete jednoduše setřít své ruce, můžete ji přidat do tuku krém. V případě, že použití čistého citrónové šťávy způsobuje brnění, pak místo toho můžete použít citrónovou olej. Je dobře známo, citrón-protein masky protein, porazil dobře s citronovou šťávou (ne vyměnit olej, nebo protein není vzobetsya v pěně). Maska jemně vtírá do pokožky a zanechává čtvrt hodiny. Pro zvýšení účinku ruky může pokrýt potravinovou fólií nebo použijte rukavice.

Dobrý bělení maska ​​okurka, strouhaný na jemném struhadle a smíchá se škrobem. Je vhodné použít okurka s kůží. Pro zvýšení efektu, lze přidat k hmotnosti okurky nebo citronovou petrželkou – tyto složky mohou být smíchány v jakékoli kombinaci, aby se dosáhlo požadovaného účinku. Směs se důkladně vtírá do pokožky a ponechá po dobu 15 minut, potom se promyje vodou.

Upozorňujeme, že bělení masku Whitening Mask: účinné recepty pro zesvětlení pokožky Ruční vysušuje kůži (to platí zejména pro citronovou šťávou). Proto po masek musí mazáním krém na ruce. Pro zvýšení účinku, je žádoucí používat krém s bělící účinek, ale bude blížit jakékoliv jiné živiny.

Domácí bělení léčby by mělo být provedeno pravidelně – každý druhý den, nebo dokonce dvakrát týdně. Asi měsíc bude vidět první výsledky. Pokud se domácí opravné prostředky ukázala jako neúčinná, takže budeme muset vyzkoušet salon postup.

Než půjdete do salonu krásy by hezké být vyšetřen lékaři – mnoho účinná léčba kontraindikace. Podle toho, která je zvolená metoda a odstranění pigmentových skvrn.

Laser může odstranit přebytečný pigment z kůže. Tento postup je zcela bezbolestný, laser ovlivňuje pouze nedokonalosti pleti bez vlivu na oblasti s normální pigmentaci.

Dalším způsobem, jak zlepšit stav pokožku rukou – resurfacing Fotoomlazení – zlepšuje regeneraci pokožky , Metoda je založena na vystavení pokožky záblesky jasným světlem (někdy v kombinaci s působením tepla). V důsledku toho, je kůže rejuvenated a stává se pružnější a tmavé skvrny mizí, nebo dokonce úplně zmizí.

Peeling – postup ve většině případů velmi bolestivé, ale velmi efektivní. Hnědé skvrny jednoduše vyjmout spolu s vrstvou kůže. Samozřejmě, že postup je dostatečně traumatické, ale z ošklivé skvrn nezůstává stopy. Je však důležité, po peelingu velmi pečlivě chránit kůži před sluncem: Postup zvyšuje citlivost na UV záření. V salonech obvykle nabízejí chemickou, laserové ultrazvukový peeling. Všechny z nich mají určité kontraindikace.

Advantan: Mast – je určen pro kožní nemoci

Mast Advantan je ze dvou druhů, s velkým a menší podíl tělesného tuku. To umožňuje použít Advantan pro různé typy pleti a různých forem kožních onemocnění, což vede k efektivnějšímu léčení drogové Advantan.

Jak použít masti a mastná mast Advantan Advantan

Hlavní účinnou složkou mastí Advantan je syntetický glukokortikoidy hormon methylprednisolonu. Mast se vyrábí ve dvou formách: Mast k zevnímu použití 0, 1% a mast pro lokální mastné 0, 1%. Pomocné látky 0, 1% mast je bílý vosk, kapalný parafin, emulgátor E, bílá vazelína, čištěná voda. Pomocné látky 0, 1% mastných mast je bílá vazelína, kapalný parafin, mikrokrystalický vosk, hydrogenovaný ricinový olej.

Jako zbytek Advantan přípravků pro vnější použití masti proniká kožní buňky a způsobuje rychlé ostrý zúžení krevních cév. To vede k okamžité zrušení otok, zarudnutí, svědění a snížení bolesti při zánětu.

0, 1% mast – dávková forma Advantan zajistit patřičnou rovnováhu tuku a vody. To je předepsáno v případě, kdy se zánět začne ustupovat, nebo postupuje se původně přehnal (subakutní a chronické zánětlivé procesy kůže) a pokožka není navlhnutí. Mast zmírňuje zánět, svědění a bolest, zvýšená odstraňuje suchou pokožku a obnovuje ochrannou mastný film na pokožce.

Mastná mast se žádná voda, takže se používá k léčbě dlouhodobě se vyskytující chronických zánětlivých onemocnění kůže ve velmi suché pokožky. Mastná mast vytváří lézi na povrchu ochranné fólie, které trvá dlouhou dobu a má výrazný terapeutický účinek i při velmi suchou šupinatá kůže zesíleným, charakteristika neurodermitis.

Se kterými nemoci a jak aplikovat formě masti Advantan

Mast Advantan přístup v zacházení s různými druhy ekzémů (pravých, mikrobiální, profesionální) po nejvíce akutní fázi onemocnění byl u konce, a pokožka je již navlhnutí. Pomáhá mast disgidroticheskoy stejně jako suchý ekzém, když je kůže na dlaních a chodidlech objeví bubliny potažené silnou slupkou. Můžete také použít ji v kontaktní dermatitidy (alergická a jednoduché), kdy tento jev bude ostrý.

Mastná mast nejvhodnější pro léčbu neurodermitis s velmi suchou pokožku. To rychle odstraňuje otoky a vysušení pokožky, pod jeho vlivem, nejprve snížit počet prvků, svědivá vyrážka, pak je pokožka zcela zrušeno.

Mast nebo mastné mast aplikuje v tenké vrstvě na postiženou kůži jednou denně. Délka léčby by neměla přesáhnout tři měsíce.

Advantan mast forma nemůže být aplikován na povrch kůže pláče. Během akutního zánětlivého procesu s pláčem lepší dát 0, 1% krém Advantan.

Nenanášejte mast na kůži Advantan tuberkulózy kůže TB kůže – vzácná forma onemocnění nebo položky v syfilis vyrážka Vyrážka syfilis – jak o tom svědčí tento příznak – To zhorší onemocnění, jako nižší imunity kůže. Je také možné aplikovat mast a mastná mast Advantan na kůži na všech virových onemocnění: snížená imunita pokožky povede k rychlému šíření virových onemocnění. Je nebezpečné aplikovat mast Advantan plané neštovice Plané: bolestivé, ale nejsou nebezpečné , Šindele, herpes recidivující infekci.

Pokud se zánět kůže způsobené bakteriální nebo houbové infekce krémem Advantan chráněné antibakteriální a antifungální činidla.

Advantan úsilí z masti a všech projevů rosacea – nemoci spojené s přetrvávající dilatací cév kůže.

Kromě toho, Advantan mast nepoužije, pokud kožní vyrážka po očkování, přecitlivělost na Advantanom pacienta, a děti ve věku do čtyř měsíců.

S velkou opatrností Advantan mast používána během těhotenství a kojení Kojení – osobní volba krmení. Používá se pouze na lékařský předpis krátkých předmětů, aby se zabránilo celkový dopad na organismus. Do mateřského mast Advantan nepoužije.

Velmi zřídka, při aplikaci masti a mastné mast na kůži objeví podrážděná, otoky, svědění a odlupování. Obvykle formě masti Advantan dobře snášeny. Všechny nežádoucí účinky těchto léků jsou zobrazeny v jejich dlouhodobém horizontu (více než tři po sobě jdoucí měsíce) použití.

V tomto případě se může zdát na kůži rozšířené žilky, bílé skvrny, strie (pajizévky) a atrofie (snížení objemu) individuálního kůže. V případě, že mast na dlouhou dobu aplikuje na kůži kolem očí, může zvýšit nitrooční tlak.

Opary na rukou -, které by mohly sloužit jako záminka?

Opary na rukou může být způsobeno různými typy patogeny herpetické infekce. Přispívající momenty jsou alergické kožní onemocnění, zejména atopická dermatitida. Kromě toho mohou opary na rukou se vyskytují při konstantním podráždění kůže.

Příčinou herpes na rukou může být herpes simplex virus Herpes simplex – ve skutečnosti není tak jednoduché První nebo druhý typ (HSV-1 a HSV-2) a varicella zoster virus, který způsobuje pásový opar.

Vzhled příznaků herpes zoster v ruce je obvykle spojena s podchlazením nebo zranění ruky. Ale mohou existovat i jiné důvody – celkový pokles imunity proti této nemoci, po operaci, při různých otravách, a tak dále. V tomto případě se aktivuje herpes zoster virus, dolů po nervových zakončení v kůži, násobí tam, a způsobuje onemocnění.

Herpes simplex je nejčastěji v rukou převodu je výsledkem infekce od primárního ložiska. Pro HSV-1 způsobuje opary na rtech, na dotek prsty boláky na rtu při aplikaci masti nebo jen herpes simplex viry mohou být přeneseny do vašich rukou a prstů. Predisponující faktory pro infekci jsou na straně v případě microcrack a různých onemocnění kůže na rukou, včetně ekzému, atopické dermatitidy, a atopické dermatitidy.

Podobně, šíření infekce způsobená virem herpes simplex typu 2 Herpes typu 2 – původce genitální herpes , Během exacerbace genitální herpes, může se dostat na ruce a prsty po různých léčebných postupů.

Pro prevenci viru herpes simplex na rukou je velmi důležité pro udržení dobrého osobní hygienu a po manipulaci ve ohnisek nákazy důkladně umýt ruce.

Doporučuje se také, aby zvládnout postižené oblasti kůže a sliznic není po ruce, a vatovým tamponem nebo speciálními hůlkami.

Pásový opar na kůži rukou začíná s výskytem nepříjemnou bolest v průběhu nervů. Poté, ve stejných oblastech kůže objeví zarudnutí a otok tkáně, doprovázený pálení a svědění. Po několika hodinách se na povrchu zánětlivých skvrny na kůži se objeví skupiny bublin naplněné jasným obsahem. Někdy malé bubliny splývají do větších bublin. Celý tento proces je doprovázen silnou bolestí podél nervů, pálení a svědění kůže.

Po chvíli, bubliny roztržení, tvořit malé vředy – mohou také sloučit, tvořit poměrně velký ulcerované povrch. Takový proces v rukou často se připojí k bakteriální infekci, zánětu a stává se hnisavé. Vředy jsou utaženy s časem vyschne a pokryté krustou, která je obvykle po pádu nebo zbývající stopy nebo malé skvrny, které se nakonec projdou.

Komplikace šindelů je postherpetická neuralgie – trvalé nebo paroxysmální silná bolest podél postiženého nervu.

Aby se předešlo této komplikaci, je třeba začít co nejdříve, aby se anti-virové léky.

Opary na rukou způsobené virem herpes simplex je zvláště bojovníci. Opary na rukou se objeví v místě zavedení infekce a oteklým a zarudlé kůže s kruhového nebo oválného tvaru, který se objeví typické vyrážku. Herpes nehty často lokalizované okolonogtevoy na povrchu kůže, kde také typické prvky objeví vyrážka. A jak ruce a prsty jsou neustále zraněn, špinavý a tak dále, je ohrožena další bakteriální-houbové infekce a zánětu v přechodové ekzému.

Herpes v rukou dítěte se obvykle říká, že snížení imunity (například na pozadí častých nachlazení, zranění, stres, přítomnost ložisek chronické infekce, a tak dále)

Než k léčbě opary na ruce? Zásady léčení herpes na rukou je stejné jako v ostatních oblastech těla. Pokud je to herpes zoster, ujistěte se, že jsou jmenováni Antivirotika pro systémové účinky – acyclovir Acyclovir – jak je to bezpečné? , Valtrex nebo Famvir ve formě tablet. To je nutné, aby se zabránilo výskytu těchto komplikací, jako je postherpetická neuralgie. Kromě toho předepsané prostředky k posílení imunitního systému Posílení imunitního systému – pomáhají imunitní systém antivirotika a vnější – masti, krémy, roztoky na bázi acykloviru.

Herpes simplex zbraně, není-li se rozprostírají přes velké plochy kůže mohou být léčeni krémy nebo masti s protivirovým akci.

Včasná léčba herpes na kůži rukou pod dohledem lékaře je prevence komplikací nemoci samotné.

Bílé skvrny na kůži – Jaké jsou příčiny a jak se léčit?

Diskoloratsiya kůži, protože z toho, že jsou bílé nebo světle růžové skvrny – velmi častým problémem. Typicky, bílé skvrny na kůži nejsou doprovázeny bolestí, ale mohou způsobit svědění, neustálé nepohodlí, a psychologické problémy spojené s lidskou nespokojenost vlastní vzhled.

Příčiny bílé skvrny na kůži jsou velmi různorodé.

Bílé skvrny na kůži trupu a končetin může být příznakem poměrně běžné nemoci – vitiligo. V této poruchy se bílé skvrny vzhledem k tomu, že kůže ztrácí melanin – pigmentu, který je za normálních okolností produkovaného buněk zvaných melanocytů. Diskoloratsiya způsobena poškozením melanocyty, a proč se to stane, je stále ještě není přesně známo. Podle jednoho z nejběžnějších a věrohodné teorií vitiligo – autoimunitní onemocnění, a melanocytů jsou zničeny imunitním systémem pacienta. Dále je známo, že náchylnost k rozvoji vitiligo, je v důsledku genetických faktorů.

V průměru, vitiligo jisté míry ovlivněn do 2% světové populace, a to i v různých zemích, je podíl pacientů s touto diagnózou mohou být odlišné. První příznaky onemocnění se obvykle objeví brzy, mezi první a třetí dekády života. Bílé skvrny na kůži dítěte je často příznakem vitiligo; Další poruchy spojené s hypopigmentace kůže, obvykle se vyvíjejí ve stáří.

Nejčastěji, vitiligo ovlivňuje části těla, které jsou většinu času na které se nevztahuje oblečením, a kožní záhyby (např podpaží).

Její příznaky se mohou objevit také v oblastech, kde je kůže již dříve došlo k poškození, a kolem mateřská znaménka Mateřská znaménka: Co říkají? , Typicky, ztráta pigmentu dochází rychle, ale občas se vyskytují více či méně prodloužené období, kdy se nemoc nepostupují. V některých případech, vývoj vitiligo skutečně zastaví, ale u mnoha pacientů nemoc postupuje fáze v průběhu celého života střídají s obdobími klidu.

Léčba bílých skvrn na kůži v vitiligo trvá dlouhou dobu a ne vždy k očekávanému výsledku. Bohužel, nejsou tam žádné léky nebo operace, které by mohly být zaručeně vrátí kůži pacienta vitiligo normální barvu. Malé bílé skvrny mohou být více či méně efektivně maskována nadace, prášky a concealers. Kromě toho, že pacient může být podána kortikosteroidní mast, která může být částečně nebo zcela obnovit pigmentaci kůže – zejména když se začne používat je v prvních stadiích onemocnění. Při léčbě pacientů Vitiligo děti obvykle používají masti méně koncentrované, než ty, pro dospělé pacienty jsou přiřazeny. První výsledky jsou viditelné ne dříve než tři měsíce po zahájení užívání mastí.

Kortikosteroidy mast jsou nejjednodušší a nejbezpečnější léčba vitiligo, ale nejsou tak účinné jako, například, fotochemoterapie s psoralenem. Při použití této metody, pacient užívá psoralen ve formě tablet nebo masti za použití této látky, ale jeho pokožka je pravidelně vystavena ultrafialovému A (UVA). Postupy jsou prováděny na klinice, kde je potřebné zařízení, v pravidelných intervalech. Tím, postupů nezbytných ke snížení expozice kůže na ultrafialové záření na minimum. Pod vlivem ultrafialového psoralen postupně dává vitiligo postižené oblasti na kůži tmavší barvu.

Psoralen mast je obvykle předepisován pacientům s malými oblastmi hypopigmentace a tablety – pro ty, kteří mají bílé skvrny pokrývají více než 20% povrchu těla. Fitohimioterapiya s psoralen – zdlouhavý a nákladný proces, který navíc může způsobit řadu závažných nežádoucích účinků. Před souhlasit s takovým ošetření, pacient by měl podstoupit důkladné vyšetření, a jak zvážit výhody a nevýhody tohoto způsobu léčby.

Depigmentace může být tou nejlepší volbou pro lidi, kteří mají vitiligo udeřil více než 50% povrchu kůže. Pacienti aplikuje dvakrát denně na kůži, kde se stále pigmentu mast hydrochinonu nebo méně, s jinými účinnými látkami. Léčba pokračuje tak dlouho, dokud pigmentové oblasti se stanou mnohem lehčí, a tón pleti je v souladu. Kůže pacienta po tomto ošetření se stává velmi citlivá na sluneční světlo, a on bude mít vždy, aby přijaly opatření na ochranu proti UV záření.

Aktivátory této choroby jsou houbové organismy Malassezia, který normálně obývají lidskou kůži v malém množství. Za určitých okolností mohou začít množit nadměrně aktivní, což vede k červenohnědé nebo suché bílé skvrny na kůži na krku, břicha, stehen a předloktí. Tato nemoc není nakažlivý.

Chromophytosis Pásový opar – a to nejen infekční onemocnění někdy volal sluneční plísně, protože oni často onemocní lidé, kteří přišli na odpočinek v teplých zemích. Ve skutečnosti, vystavení slunečnímu záření zde na ničem; Malassezia je aktivně množí v horkém a vlhkém podnebí, ale světlo je pro něj není příliš důležité. To je umožněno tím, faktory, jako je těžký pocení, mastnou pleť Mastná pleť: Přírodní a umělý péče , Nutriční nedostatky, těhotenství, používání kortikosteroidů, a oslabený imunitní systém.

K léčbě tinea versicolor používá antimykotických látek, jako terbinafinu, klotrimazol a mikonazol.

V postižených oblastech kůže, a může být aplikován na šamponu, který obsahuje sulfid seleničitý. Obvykle se doporučuje provést před spaním Dreams: jak porozumět své sny A opláchněte šampon v dopoledních hodinách. Pokud se symptomy tinea versicolor jsou uloženy po dobu dvou týdnů po zahájení použití výše uvedených prostředků, poraďte se s dermatologem.

Idiopatická kapkovité gipomelanoz

Charakteristické rysy onemocnění jsou malé (o průměru dvou až pěti milimetrů) bílé skvrny na kůži obličeje, paže, ramena a nohy. Ve většině případů, které jsou hladké, ale někdy se skvrny začnou oloupat. Tato porucha je nejčastější u žen a osob se světlou pletí.

Slovo "idiopatické" v názvu tohoto onemocnění naznačuje, že přesné důvody pro její rozvoj nejsou známy. Odborníci však naznačují, že idiopatické kapkovité gipomelanoz spojené s přirozeného stárnutí, protože to je nejvíce často diagnostikována u lidí starších než 40 let. Pravděpodobně hrají roli, a dědičné faktory, jak je běžné v rozporu s pokrevních příbuzných. K léčbě této nemoci s kortikosteroidy mastí a tretinoin, dermabraze, mikrodermabraze kryoterapii.

Existuje několik druhů tohoto onemocnění; Vzhled bílé nebo světle růžové skvrny na kůži způsobuje pityriasis bílá. Typickými příznaky tohoto onemocnění – bílé skvrny na kůži rukou, krku a obličeje. Nové body mohou být zvedány a načervenalé, ale postupně se stanou plochou a bílé. Oni jsou patrné zejména v létě, kdy pokožka s normálním pigmentace Můžete se opalovat. V zimě mohou bílé skvrny na kůži oloupat silně. Příčiny pityriasis neznámé.

Při léčbě pityriasis bílé aplikovat mast obsahující látku pimekrolimus, intenzivní, zavlažovače a tonery. V případě, že svědění a zánětů mastí mohou být použity při nižší koncentraci steroidů. Obvykle, pigmentace kůže u pacientů s pityriasis odrazí zpět po dobu několika měsíců až dva nebo tři roky.

Rez hrušně nás trápí stále

Letošní rok díky nižším srážkám a poněkud vyšším teplotám byl přeci jenom chudší na houbové choroby. Zaznamenali jsme to především u rajčat, okurek, tykví, cibule a brambor. Silnější byly výskyty moniliózy u ovocných stromů a výskyt strupovitosti u peckovin. Nejvíce však dělala pěstitelům starosti asi rez hrušně. Soudíme tak hlavně podle vašich četných dotazů a zaslaných snímků.

Tuto nemoc způsobuje houba Gymnosporangium sabina. Je to rez tzv. dvoubytná, tedy ke své existenci potřebuje „dva byty“ – dva hostitele. Tím prvním je hrušeň, druhým některý z jalovců. Ne však všechny druhy a kultivary, ale jalovec čínský (Juniperus chinensis), jalovec chvojka klášterská nebo též jalovec klášterský (Juniperus sabina), jalovec prostřední (Juniperus media), jalovec skalní (Juniperus scopulorum) a v některých případech také jalovec viržinský (Juniperus virginiana). K velmi náchylným patří zvláště kultivary: J. media ´Pfitzeriana´, ´Pfitzeriana Compacta´, ´Pfitzeriana Aurea´, ´Gold Sovereign´, ´Swissgold´, J. sabina ´Blue Danube´ a ´Tamariscifolia´, J. chinensis ´Keteleery´ a ´Robusta Green´.

Juniperus media ´Pfitzeriana´ (nahoře) a J. sabina patří k náchylným jalovcům.

Juniperus squamata je vůči napadení původce rzi hrušně odolný.

Teprve vzdálenost obou hostitelů větší než 200 metrů poskytuje jisté bezpečí, že nedojde k přenosu z jednoho hostitele na druhého.

Jak to funguje

Houba přezimuje ve větvích jalovce. V předjaří se houba začne probouzet a v době, kdy rozkvetou hrušně, se tvoří na jalovcových větévkách oranžovohnědé rosolovité útvary. Ty produkují zimní výtrusy, tzv. teliospory. Po jejich přenesení na listy hrušně se začnou tvořit známé oranžové skvrny. Pokud je v té době vlhko, infekce je silnější. Tyto útvary na hrušňových listech tvoří další druh spor, tzv. aeciospory. Ty mohou být koncem léta zaneseny na jalovce a koloběh se uzavírá.

Jak již bylo zmíněno výše, nejjistější ochranou je dostatečná izolace obou hostitelů. Ta se však v současné době dosti špatně zajišťuje. Dále lze pravidelně odstraňovat ložiska na jalovcích. Většinou bývají skrytá zběžnému pohledu. Tím bychom ale poškodili napadený jalovec. Vhodnější, pokud je to možné, je vysazovat jalovce, které nejsou hostiteli této houby, například: Juniperus. communis, J. conferta, J. horizontalis, J. procumbens, J. squamata. Z druhů, které hostiteli mohou být,lzer považovat za odolné některé kultivary např. J. media ´Hetzii´, ´Mint Julep´, ´Pfitzeriana Glauca´, ´Plumosa Aurea´, Juniperus chinensis ´Blue Alps´, ´Blaauw´, ´San Jose´, Juniperus sabina ´Wichite Blue´. Někdy pěstitelé považují za druhého hostitele i cypřišky (Chamaecyparis) a zeravy, túje (Thuja). Ty však hostiteli NEJSOU!

Naše běžné hrušně jsou k napadení rzí náchylné. Odolné jsou odrůdy asijské hrušně Pyrus pyrifolia označovaná jako nashi nebo kumoi.

Z chemických přípravků proti této chorobě nejsou v současné době povoleny žádné. Lze však použít přípravky určené proti strupovitosti (Baycor 25 WP, Topas 50 SC, Delan 700 WDG, Delan 750 SC, event. i Polyram WG, Dithane DG Neotec, Dithane Neotec, Dithane M 45). Postřik děláme v období těsně před květem, případně na počátku kvetení. Tyto přípravky můžeme použít od druhé poloviny srpna do první třetiny září i k ochraně jalovců.

Čím vlastně škodí

Rez při silném napadení může poškodit 60-80 procent listové plochy. To ubírá asimilační plochu, nepříznivě ovlivňuje přírůstky i růst, velikost a kvalitu plodů. Hrušky napadené přímo jsou deformované a prakticky nepoživatelné. Dojde-li k silnému napadení stromu opakovaně, dochází k jeho oslabení a chřadnutí. Takové stromy hůře odolávají nepříznivým podmínkám. Houba rovněž poškozuje jalovce. Napadené větvičky jsou zakrslé, prosychají a mohou odumřít. Snižuje se jejich dekorativní hodnota.

Co s napadeným listím

Dobrou zprávou je, že listí z napadených hrušní můžeme kompostovat, aniž bychom následně kompostem houbu šířili.

Rzi skvrny na rukou houbové infekce

Listy růží mohou utrpět na kráse z více důvodů. Mohou být posáty mšicemi, svinuty nebo zvlněny činností pilatek, našedle stříbřité díky sviluškám. Okusovat přijdou brouci, píďalky i včely čalounice. Výrazné změny barvy do světle nažloutlé bývají původu fyziologického (chloróza) jako následek nedostatku železa či jiného prvku nebo i špatnou výživou z podnože, po zimě apod. Konečně se nám někdy podaří listy popálit hnojivy, postřiky proti chorobám a škůdcům nebo (což je horší) herbicidy. Viry, naštěstí, nejsou u růží problémem.

My se dneska výlučně zaměříme na listové choroby, mající původ v houbách. Tyto jsou všeobecně rozšířené a každý pěstitel se s nimi velmi brzy prakticky seznámí a budou mu stále znepříjemňovat radost z růží. Budeme se zabývat venkovním pěstováním, tedy nikoliv skleníkovými kulturami.

Pro prevenci proti houbovým chorobám platí některé společné rady. Čím budou růže díky vyrovnané výživě a zálivce v lepší kondici, tím úspěšněji budou vzdorovat, a i když na nějakou dobu přijdeme o květy, rostliny přežijí. To je podstatné, protože růže nesázíme na rok či dva. K chemickým zásahům přistoupíme jedině, když poškození přesáhne únosnou míru, protože zahrada je součástí našeho životního prostředí. Správnou volbou odrůd je možno choroby omezit. Neexistuje však asi růže absolutně rezistentní k černé skvrnitosti nebo padlí, a co platí na jednom místě, nemusí platit jinde.

Zaměříme se nyní výlučně na listové choroby, mající původ v houbách. Tyto jsou všeobecně rozšířené a každý pěstitel se s nimi velmi brzy prakticky seznámí a budou mu stále znepříjemňovat radost z růží. Budeme se zabývat venkovním pěstováním, tedy nikoliv skleníkovým kulturám.

Černá skvrnitost (Marssonina rosae, Actinonema rasae, Diplocarpon rosae)

Nejhorší houbovou chorobou růží je černá skvrnitost. Obvykle již od časného léta, a k podzimu stále více, se na listech i nevyzrálých výhonech objevují hnědé až fialově černé, často žlutě orámované skvrny. Někdy jsou paprsčitého tvaru. Zatímco u některých odrůd zůstávají takto vybarvené listy dlouho na rostlině, u jiných brzy opadají. Intenzita napadení se u houbových chorob hodnotí odhadem procenta poškozených listů. Není vzácností, že na růži nenajdeme jediný zdravý list nebo jsou větve holé a na jejich koncích zakrnělé květy. Takto silně postižené rostliny pochopitelně také špatně přezimují. Horní větve vysokých sadových a pnoucích růží bývají zdravé, což asi souvisí jednak s nižší vlhkostí a intenzivním prouděním vzduchu, jednak s okolností, že zárodky houby přezimují ve spadaném listí, v menší míře ovšem též v mladých větvičkách. Bylo zjištěno, že spory vydrží bez poškození teplotu -18 °C. Na jaře od května se odtud uvolňují spóry, ty však mohou vyklíčit jen v kapkách vody. Proto je šíření houby velmi závislé na počasí.

Z uvedeného vyplývá způsob ochrany. Pokud si můžeme místo pro výsadbu vybírat, jsou lepší polohy větrné než uzavřené a v blízkosti vodních ploch s vysokou vzdušnou vlhkostí. Čím déle pěstujeme růže, tím více starostí budeme mít, protože se zárodky houby kumulují. Ve školkách se růže mají vyskytovat v dvouletém pěstebním cyklu jen jednou a pak je třeba několik let zařazovat polní plodiny. Pokud již poloha zahrady není ideální, rozhodně nesázejme odrůdy náchylné k černé skvrnitostí. Během vegetace odstraňujeme podle možností nemocné listy z rostlin i z půdy. Nezaléváme (hlavně ne večer) na list, poněvadž při orosení se více šíří infekce. Nezapomínáme na základní řez v předjaří, ale i zkrácení větví na podzim. Větve a listy pálíme, nedáváme je na kompost.

Růže často náchylné k černé skvrnitosti:

Circus, Duftwolke, Eminence, Hommage d’ Anjou, Charleston, Cherry Brandy, J. F. Kennedy, Kimono, Königliche Hoheit, Li1li Marleen, Orange Sensation, Piccadilly, Red Garnette, Rumba, Schneewittchen, Silver Star, Soir d’Automne, Sterling Silver, Virgo, Whisky, Wiener Charme, R. canina, R. foetida.

Padlí růžové (Sphaerotheca pannosa var. rosae), slov. múčnatka

Náchylnost k černé skvrnitosti neznamená, že růže nebude citlivá k druhé nejnebezpečnější houbové chorobě – padlí. Více napadá růže s měkkými, matnými listy než odrůdy s listy kožovitými a lesklými. Na listech, hlavně mladých výhonů, se tvoří bělavý až šedobílý moučnatý povlak. Tato choroba však napadá i poupata, květní kalichy a stopky. Květy jsou znetvořené a ztěžka se otvírají. Slabší výskyt se může omezovat pouze na stopky květů a uniknout tak pozornosti. Padlí se začíná šířit zpravidla dříve než černá skvrnitost, ovšem hlavním měsícem hromadného výskytu bývá srpen v období bouřkového počasí a nočního ochlazení s rosou. Výhony zakrňují, celá rostlina slábne, snižuje se mrazuvzdornost. Houba přezimuje ve formě podhoubí v pupenech na větvích odkud vyrůstají na jaře již napadené letorosty. Tento jev ostatně známe u jiného druhu padlí na jabloních. Během vegetace se pak uvolňují konidie, a ty se šíří po kraji. Padlí růžové na rozdíl od černé skvrnitosti nepotřebuje pro vyklíčení kapky vody, ale vysokou vzdušnou vlhkost a i vyšší teplotu. Velmi se proto vyskytuje ve sklenících, kde je skvrnitost vzácností. Zásady ekologické ochrany jsou v mnoha směrech stejné jako u černé skvrnitosti. Spočívají v udržování dobrého fyziologického stavu rostlin, likvidování napadených částí v počátku šíření, nezalévání na list. Při chemické ochraně platí, stejně jako u černé skvrnitosti, že jednou napadené části rostlin nelze zachránit. Dva nebo tři ochranné postřiky by se měly na rostlině projevit.

Růže často náchylné k padlí:

Albertine, Dorothy Perkins, Erotica, Excelsa, Christian Dior, Neues Europa, Papa Meilland, Super Star, Sutter’s Gold, Tausendchön.

Rez růžová (Phragmidium mucronatum, P. rosae)

Je další specifickou houbovou chorobou napadající jen růže. Na větvích se tvoří již v květnu červené výčnělky, hlavně na rubu listů se pak objevují rezavé prášivé kupky. Napadené listy odumírají.

Nemoc nebylo po mnoho let vidět, ale nyní se s ní můžeme setkat dosti často jak v zahradách, tak na botanických růžích v krajině. Také rez napadá druhy a odrůdy v nestejné intenzitě, ale podrobnější zkušenosti v tomto směru nemáme. Opět je nutné sázet na místa slunná a provzdušněná, nezahušťovat, zalévat podmokem.

Když nám houbové choroby již moc škodí, není vyhnutí, musíme stříkat, Řídíme se přesně návodem, nepracujeme za slunce, za silnějšího větru, před deštěm. Postřiky je zpravidla nutné opakovat v intervalu přibližně 10 dnů až do nápravy stavu. Pokud provádíme preventivní ochranu je třeba začít od poloviny června. Do konce září pak stříkáme asi 4x. Všeobecně platí, že čím chemický přípravek střídáme častěji, tím lépe, neboť škodlivé organismy si mohou po čase vytvořit odolnost. Povšimněte si, že mnohé přípravky působí současně proti více druhům hub. Je výhodné míchat fungicidní a insekticidní přípravky. Současně tak lze zastavit třeba šíření mšic.

Leave a Reply