Psí ušní houba přírodní lék (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Přírodní antivirotika – která to jsou a jak pomohou? 4.83 / 5 ( 12 )

Třeba měsíček lékařský je přírodní antivirotikum. Jaké ještě známe? Mrkněte do článku.

V dnešní době hodně lidí chodí na každoroční očkování proti chřipce, ale to je účinné jen na 80% účinné kvůli mutačním kmenům viru chřipky. Tyto vakcíny navíc někdy „vzdělávají“ imunitní systém nesprávným a nepřirozeným způsobem a často také obsahují nebezpečné chemické látky a další konzervační látky. Naštěstí existuje řada silných antivirových bylin a dalších prostředků, které posilují imunitní systém, snižují záněty a bojují s infekcemi přirozenou cestou.

Co je to vlastně virus?

Virus je jakýsi infekční agent, která se může replikovat pouze uvnitř živých buněk jiných organismů. Viry mohou infikovat všechny typy životních forem – lidi, zvířata, rostliny a i mikroorganismy, včetně bakterií a archea. Viry můžete nalézt v téměř každém ekosystému na Zemi a jsou nejhojnějším typem biologické entity.

Viry byly skutečně popsány jako „organismy na okraji života“, protože nesou genetický materiál, reprodukují se a vyvíjejí se přirozeným výběrem, ale postrádají buněčnou strukturu, která je obecně potřebná k tomu, aby byla považována za živou.

Virus a jeho šíření

Existuje mnoho způsobů šíření viru. U zvířat se virus přenáší hmyzem sáním krve. Některé viry, jako je chřipka, se šíří kašláním a kýcháním (kapénková infekce). Viry, jako je virová gastroenteritida (infekční průjem), se přenášejí fekálně-orální cestou (což je důsledkem špatné hygieny) a jsou předávány z člověka na člověka kontaktem nebo vstoupí do těla potravou a vodou. HIV je jeden z několika virů, které jsou přenášeny sexuálním stykem či vystavením infikované krvi.

Antivirové bylinky

Antivirové byliny inhibují vývoj virů. Mohou být používány k léčbě infekcí bez obav, protože jsou neškodné a zpravidla nemají žádné nebo mají jen málo vedlejších účinků. Mnoho antivirových bylin posiluje imunitní systém, který tělu umožňuje napadat virové patogeny. To může být dokonce lepší než přímý útok na specifické patogeny, protože patogeny se postupně mění a stávají se méně náchylné k léčbě.

Nejen že antivirové byliny bojují proti virovým infekcím, posilují imunitní systém a pracují jako přírodní léky proti chřipce, ale mají řadu dalších přínosů pro zdraví, jako je třeba podpora kardiovaskulárního systému těla či protizánětlivé vlastnosti. Které bylinky tedy takto účinkují?

Bezinka má dlouhou a bohatou historii – používá se pro její léčivé přínosy v mnoha kulturách. Bojuje proti infekcím včetně chřipky, herpes, virovým infekcím a bakteriálním infekcím. Jedna ze studií konstatovala, že bezinka může být použita na bezpečnou léčbu chřipky typu A i B. To je způsobeno její účinností na všechny kmeny viru chřipky, které byly testovány. Ukázala se také jakákoliv nepřítomnost vedlejších účinků.

Může být použita většina částí bezinky – květiny, kůra, kořeny a listy. Opravdu úžasná bylinka s protivirovými účinky.

2. Echinacea

Echinacea je obecně jednou z nejprodávanějších bylin všech dob – to je zejména proto, že pravidelné používání echinacei je přínosem pro podporu imunitního systému a celkového zdraví. Existují důkazy o tom, že fytochemikálie u echinacei mají schopnost snížit virové infekce a nádory. Tato mocná bylina obsahuje sloučeninu zvanou echinacein, která inhibuje bakterie a viry před pronikáním do zdravých buněk. To značně snižuje pravděpodobnost vzniku jakéhokoli typu infekce.

Echinacea má schopnost zmírňovat bolest, snížit zánět v těle, zlepšuje kožní problémy, léčí problémy s dýchacími orgány a zlepšuje duševní zdraví.

Květ měsíčku lékařského se používá pro lékařské účely již od 12. století. Tato antivirová bylina obsahuje velké množství flavonoidů, které jsou vlastně rostlinnými antioxidanty – chrání buňky před poškozením volnými radikály a také bojují proti virům, zánětu a bakteriím. Vysušené okvětní lístky rostliny se používají v tinkturách či mastích při léčbě infekcí, popálenin i hojení různých ran.

Podle lékařského centra Univerzity v Marylandu se někdy používají ušní kapky obsahující měsíček lékařský k léčbě ušní infekce u dětí (vědecké studie navíc nenalezly žádné vedlejší účinky).

Česnek je prostě král. Experimenty ukázaly, že česnek – nebo specifické chemické sloučeniny nacházející se v česneku – jsou vysoce účinné při zabíjení nespočetných mikroorganismů, které jsou odpovědné za některé z nejčastějších infekcí (včetně tuberkulózy, pneumonie, herpesu). Vzhledem k jeho antivirovým vlastnostem může být česnek používán k léčbě očních infekcí a jako přírodní lék proti infekci uší.

Syrový česnek má také schopnosti snižovat riziko rakoviny, kontrolovat hypertenzi, posiluje kardiovaskulární zdraví.

Chcete-li si udělat domácí česnekový lék, rozdrťte česnek a přidejte ho do nosného oleje (třeba olivový olej). Nechte směs odpočinout asi pět hodin a potom konzumujte. Můžete také jíst surové stroužky česneku. možná budete muset snížit na polovinu, pokud je příliš velká. Česnek obsahuje Alicin. A je to právě alicin, který má antibakteriální (antibiotické) a fungicidní (protiplísňové) účinky.

5. Kořen Kozince (Astragalus)

Kozinec je další silná antivirová bylina. Je už po staletí používán v tradiční čínské medicíně a jeho hlavním použitím je posilování imunitního systému těla. Vědecké studie ukázaly, že astragalus má antivirové vlastnosti a stimuluje imunitní systém, což naznačuje, že může pomoci zabránit běžnému nachlazení nebo chřipce.

Studie z roku 2004 vyhodnotila účinky astragalusu na herpes simplex virus typu 1 a zjistila, že bylina má zřejmou inhibiční (tlumivou) účinnost. Další studie publikovaná v časopise Chinese Medical Sciences Journal konstatovala, že astragalus je schopen inhibovat růst viru coxsackie B u myší. Astragalus má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a používá se na ošetření ran na pokožce. Je to také adaptogenní bylina, která snižuje hladinu kortizolu v těle.

6. Řemdihák plstnatý (vilcacora, Kočičí dráp)

Kůra a kořeny Vilcacory již po staletí používají jihoameričané k léčbě zdravotních problémů, jako jsou horečky, žaludeční vředy, zažívací potíže a úplavice. Kočičí dráp funguje i jako přírodní léčba artritidy.

Kočičí dráp má antivirové vlastnosti a používá se jako přírodní lék na herpes. Současné studie zkoumají i její účinky na HIV. Tato mocná bylina je protizánětlivá, antibakteriální a antifungální. Používá se k léčbě zažívacích potíží, jako jsou vředy, syndrom dráždivého tračníku, kolitida. Nejlepší způsob, jak pravidelně konzumovat kočičí dráp, je připravit si bylinný čaj se lžičkou sušené bylinky ve 250ml vody.

Ajurvédská medicína oslavuje schopnost zázvoru posilovat imunitní systém. Obecně se věří, že protože zázvor je tak účinný při zahřátí těla, může tak přispět ke snížení hromadění toxinů ve vašich orgánech. Je také známo, že čistí lymfatický systém našeho těla. Zázvor zabraňuje akumulaci toxinů, které vás činí více náchylnými na virové, houbové a bakteriální infekce. Zázvor také funguje jako přírodní lék na nevolnost, zmírnění bolesti, má silné protizánětlivé vlastnosti.

8. Lékořice

Lékořice se často objevuje jako významný hráč při hledání léčby a prevence u nemocí, jako je hepatitida C, HIV a chřipka. Několik výzkumů potvrzuje antivirovou aktivitu kořene lékořice zejména kvůli obsahu triterpenoidu.

Lékořice má zejména tyto benefity:

 • Lék na bolest v krku, i pro rychlou úlevu
 • Přírodní lék na kašel
 • Ochrana před příznaky a symptomy syndromu dráždivého střeva
 • Úleva od bolesti

9. Olivový list

Olivový list má antivirové vlastnosti, což mu umožňuje léčit běžné nachlazení a bojovat s nebezpečnými viry – včetně příznaků candidy, meningitidy, pneumonie, chronického únavového syndromu, hepatitidy B, malárie a tuberkulózy. Léčí také infekce zubů, uší a močových cest a je přírodní léčbou pásového oparu.

Výzkumy ukazují, že výtažky z olivových listů účinně bojují proti mnoha choroboplodným mikrobům, včetně některých virů, které způsobují chřipku a jiné infekce dýchacích cest. Silné sloučeniny nacházející se v olivových listech zničí invazivní organismy a nedovolují, aby se viry replikovaly a způsobily infekci.

10. Oregano

Účinky a výhody oreganového olej se ukázaly být lepší než některá antibiotika a bez jakýchkoliv škodlivých vedlejších účinků. Je to proto, že oregano obsahuje dvě silné sloučeniny, Karvakrol a Thymol, které mají silné antibakteriální a antifungální vlastnosti. Je to právě karvakrol, který hodně bojuje s virovými infekcemi, stejně jako s alergiemi, nádory, parazity a chorobami způsobující záněty. Pochybujete o síle této antivirové byliny? Existuje více než 800 vědeckých studií, které odkazují na Karvakrol a jeho úžasné přínosy pro zdraví!

Jak používat antivirové bylinky?

Bylinkový čaj

Čaje jsou skvělý způsob, jak každý den dostat do těla antivirové účinky bylin. Dejte jednu lžíci bylinky do horké vody a nechte odpočívat po dobu 5-10 minut.

Bylinný nálev

Bylinné nálevy jsou silnější než čaje, protože vyžadují větší množství bylin. Chcete-li vyrobit vlastní bylinný nálev, máčejte šálek antivirotika ve vodě asi 7 hodin. Nálev udržujte ve vzduchotěsné nádobě a vypijte ho studený nebo ohřátý. Protože nálevy jsou zpravidla silné, nepijte více než jeden šálek denně.

Domácí rostlinný olej

Bylinky můžete využít také tak, že zahřejete bylinu v nosném oleji po dobu několika hodin. Třeba vaši troubu můžete použít k zahřátí směsi nebo ji můžete nechat na horkém a slunečném místě po dobu 12 hodin. Použijte asi 1/2 šálku antivirových bylin (můžete použít jednu bylinu nebo směs) a přidejte ji do 1 šálku kokosového nebo jojobového oleje.

Pokud zahříváte směs v troubě, měla by být v troubě po dobu 3 hodin při 200 stupních. Pokud se rozhodnete nepoužívat troubu, vložte směs do vzduchotěsné nádoby a nechte ji na slunném místě asi 12 hodin. Jakmile jsou vlastnosti bylinky přeneseny do oleje, vyjměte listy a udržujte olej v nádobě. Olej můžete místně použít ke zmírnění bolesti a k vyřešení infekcí v daném místě.

Éterické oleje

Mnoho z těchto bylin se prodává i jako esenciální oleje. Jen se vždy ujistěte, že nakupujete organické a čisté esenciální oleje od renomované společnosti. Chcete-li využít výhody esenciálních olejů, jako jsou jejich antivirové vlastnosti, rozšiřte 3-5 kapek ve svém domě, přidejte 2-3 kapky do teplé koupelové vody nebo promíchejte 1-2 kapky s nosným olejem a aplikujte směs přímo na kůži.

Co ještě patří mezi přírodní antivirotika?

A co ještě můžeme řadit mezi přírodní antivirotika? Tak třeba:

Jablečný ocet

Smíchejte dvě lžíce surového jablečného octa s 250ml vody a trochou citronové šťávy (oslaďte stevií, pokud máte rádi) a pijte třikrát denně na prázdný žaludek. Můžete také aplikovat jablečný ocet přímo na všechny postižené oblasti pokožky a přikryjte oblast měkkým obvazem (ideálně před spaním).

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná poskytuje nejen úlevu od deprese, ale také pomáhá bojovat proti virům a posiluje imunitní systém.

Čaga sibiřská

Chaga je jedním z nejsilnějších přírodních antivirotik, který vykazuje velký potenciál při léčbě symptomů i sekundárních onemocnění způsobených HIV.

Schizandra

Schizandra je bylinka považovaná za jednu z padesáti základních bylin používaných v tradiční čínské medicíně. Je to jedna z nejoblíbenějších antivirových bylin. Je také adaptogenní. Jako přírodní antivirový přípravek Schizandra úspěšně léčila i virovou hepatitidu.

Reishi (Lingzhi)

Lingzhi (lat. Ganoderma lucidum) je jednou z nejúčinnějších čínských antivirotik. Tato houba, známá také jako houba reishi, je používána nejen v Číně, ale také v jiných asijských zemích, jako je Vietnam a Japonsko. Lidé oceňují tuto rostlinu a její léčebné vlastnosti už po tisíce let. Jak to víme? Je zdokumentována v mnoha starověkých textech.

A co říci na závěr?

Chcete být zdraví a chcete se vyhnout virům? Platí samozřejmě všechny obvyklé zdravotní předpisy – čerstvé ovoce a zelenina, cvičení, čerstvý vzduch, vyvarujte se stresu. A poslouchejte však vaše tělo.

Psí svátky:

PETKULT dog MEDIUM ADULT lamb 12kg

TASTE WILD southwest CANYON 13kg

TASTE WILD wetlands WILD FOWL 13kg

Zánět zvukovodu

Když je ucho hladké, růžové, nebolestivé, bez zápachu a výtoku, pak je zdravé. Ovšem čas od času může vaše zvířecí mazlíčky potrápit zánět.

Zevním zvukovodem máme na mysli kanálek, který vede od ušního boltce dovnitř k bubínku. Zánět zvukovodu se vyskytuje především u psů s převislýma ušima. Obecně mají záněty různé příčiny – bakteriální, parazitární nebo plísňové. Někdy může být spouštěčem zánětu také cizí těleso (např. travní osiny). U některých plemen je třeba pravidelně vytrhávat chloupky rostoucí ve zvukovodu, a to především u pudlů, kníračů, bišonků, maltézáčků, jokšírů a dalších plemen s jemnou srstí. Pokud se chlupy ponechají ve zvukovodu, vytváří často společně s ušním mazem ušní zátku, která brání větrání zvukovodu a to vede ke vzniku zánětu. U koček se zánět zvukovodu nevyskytuje tak často a téměř vždy je způsoben parazity (ušní svrab).

Klasickými příznaky zánětu zvukovodu je časté třepání hlavou a drbání ucha. V případě, že je ucho velmi špinavé, zapáchá, vytéká z něj páchnoucí tekutina, jeho povrch je zarudlý či zdrsnělý, nebo si zvíře nezvykle často drbe ucho, třepe hlavou, tře uši o koberec apod., určitě s návštěvou veterináře neotálejte!Pokud se škrábe kočka a v jejím uchu objevíte špínu připomínající kávovou sedlinu, můžete si být téměř jistí, že se jedná o ušní svrab, který také vyžaduje odbornou pomoc.

Pokud ucho jen svědí, ale nic z něj neteče, vykapejte ho čistícími kapkami. Jestliže zpozorujete, že se zvířeti ulevilo, opakujte čištění každý den až do odeznění příznaků.

Zvířeti nikdy nečistěte uši vodou, borovou vodou ani jakýmkoliv olejem.

Pokud zpozorujete páchnoucí sekret, musíte navštívit veterináře, který ucho zvířete vyšetří a nasadí odpovídající léčbu (speciální kapky).

Vždy pečlivě dodržujte léčebný postup, který naordinoval veterinář. Domácím mazlíčkům je kapání zanícených uší velmi nepříjemné, proto proti němu mnohdy velmi zarputile protestují. Ovšem vy to nevzdávejte a vytrvejte, do nedoléčeného ucha by se infekce velmi rychle vrátila. Často se veterináři setkávají s případy, kdy majitelé vodí svá zvířata do ordinace z důvodu, že předchozí kapky „nezabraly“, takže se nasadí jiné. Za měsíc se opakuje stejný scénář. Výsledkem pak může být chronický zánět zvukovodu. Přitom by mnohdy stačilo, kdyby se při prvním zánětu dodržel léčebný postup a nepřerušil se v průběhu, když došlo k prvnímu zlepšení.

V případě, že zvířeti nejste sami schopni uši vykapat, nezbývá vám nic jiného než se domluvit s veterinářem a chodit na tento úkon do ordinace.

U psů přicházejících do užšího styku s kočkami se můžeme setkat s ušním svrabem, který je způsoben parazitickým roztočem. Je nutno přeléčit veškerá zvířata v domácnosti, na které je svrab přenosný.

Osiny trav, které se dostanou do zvukovou, ucho dráždí a zraňují. V takovém případě často dochází k zanícení a zvířeti se spustí hnisavý výtok z ucha. Vždy je nutné odborné odstranění cizího tělesa a vyčištění zvukovodu. Domácí pokusy o vyndání osin mohou skončit jejím zasunutím hlouběji do zvukovodu, kde může v nejhorším případě dojít až k perforaci (proděravění) bubínku.

Mírné zašpinění ucha ušním mazem je běžné. Ucho vyčistěte následujícím způsobem: pořiďte si roztok na rozpouštění mazu v uších, ten aplikujte do zvukovodu klidně ve větším množství a chrupavčitou trubici zvukovodu masírujte, až je slyšet šplouchání. Pak už jen vytírejte papírovým kapesníkem namotaným na prstu, co zvíře vyklepe do ústí zvukovodu. Před čištěním druhého ucha vždy očistěte kónus kapek (hrozí riziko zavlečení infekce z nemocného ucha do zdravého). Pokud si nevíte rady, nechte si od veterináře předvést, jak ucho správně vyčistit (případně jak aplikovat speciální kapky při léčbě).

Pokud zánět přece jen propukne, můžete léčbu podpořit také homeopaticky. Jaké léky zvolit?

Akutní záněty zevního zvukovodu

Tato homeopatika se podávají v počáteční fázi zánětu, kdy můžete pozorovat překrvenost a bolestivost ucha.

Podávejte při náhlých bolestech ucha se zarudnutím. Většinou po pobytu ve větrném, suchém a chladném počasí. Začátek se často objeví uprostřed noci, kdy zvíře vzbudí svého pána bolestivými projevy. Ředění 9 CH několik dávek podejte co nejdříve po objevení prvních příznaků.

Záněty ucha se objevují po vystavení vlhkému chladu, například po promoknutí, často po vodních pracích loveckých psů v chladném počasí. Ředění 9-15 CH 2-5krát denně.

Prudký začátek, bolestivost, ucho je na pohmat teplé. Bubínek je překrvený, vyskytuje se horečka. Ředění 9 CH 5krát denně.

Pomalejší rozvoj zánětu, bubínek je mírně překrvený, teplota nebývá. Ředění 9 CH 5krát denně.

Postižené ucho je překrvené, červené a citlivé, druhé je studené. Zvíře reaguje velmi podrážděně, až neadekvátně. Ačkoli se ucho nezdá tolik podrážděné, jedinec se projevuje až agresivně, pokud si ho chceme prohlédnout. Ředění 15-30 CH po 2 hodinách.

Podává se k prevenci komplikací. Ředění 9-15 CH 1-2krát denně.

Hnisavé záněty ucha s výtokem

Hepar sulfuris calcareum

Hnisání, páchnoucí, žlutý sekret. Podáváme raději vyšší ředění pro vysušení sekrece. Ředění 15 CH 3krát denně.

Sekret z ucha je nazelenalý, zapáchající, může se objevit příměs krve. Ředění 9-15 CH 3-5krát denně.

Opět lék při hnisání a zápachu. Ředění 9-15 CH 1-2krát denně.

Chronické a opakované záněty ucha

Kromě opakovaných zánětů ucha se u zvířete objevují také kožní problémy. Zánět v uchu se opakuje 2-4krát ročně. Zejména u robustních jedinců. Ředění 15 CH 2-3krát týdně.

Často opakované otitidy i více než 6krát ročně. Hlavně u vytáhlých a rychlých jedinců. Ředění 15 CH 2-3krát týdně.

Lék chronického hnisání. Jedná se o drobné, neduživé a paličaté jedince. Sýrový sekret, svědění a zápach z ucha. Ředění 15-30 CH 1-2krát týdně.

Chronické otitidy, spíše tlustí jedinci s mastnou kůží a srstí, v uších se často vyskytují papilomatózní výrůstky. Opakované léčení kortikoidními kapkami. Ředění 15 CH 2krát týdně.

Sekret proměnlivé barvy, množství i konzistence. Zesílení stěny zvukovodu, opakované záněty. Ředění 15 CH 1krát denně až 2krát týdně.

Opakované záněty uší, spíše pravostranné, u zvířat s ekzémy, které svědí i ve spánku, s nadýmáním, nebo u jedinců, kteří jedí po troškách. Ředění 15 CH 2-3krát týdně.

Zdroje: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada

Napsáno: 6.4.2013 18:32:13

Dobrý den,mám 1O letou pitbulku,na záněty trpěla velice často.Tím,že si opakovaně tře hlavou a jezdí i hlavou po koberci došlo o opakovaným otohematomům/praskne jí mezi uš.boltci cévka a krev se vyleje mezi ušní listy,ucho je pak horké,bolestivé,jsme po zákroku od léta už to měla jednou to se vstřebalo a nyní opět.Už si nevím rady,v uchu má po ušním vyš.bakterii na kterou jsme dostali ant ale ANI NÉ PO DOBRÁNÍ opět znovu otohematom!Dnes jdu na RTG opět v narkoze,pokud zjistí že má už problém v kosti prognoza velice špatná.Prosím není tadyk někdo kdo se setkal s podobným případem.

pětiletý mohutný leonberger má hnědý sekret v uších. Čistím mechanicky ob den plátýnkem , někdy i namočeným v tee tree, neustále třepe hlavou. Prosím o radu, jaký účinnější prostředek použít.

Dobrý den, potřebovala bych vědět když mého psího mazlíčka svědí ucho zrovna v noci, co mám dělat, když doma žádný kapky nemáme? Prosím o pomoc. Děkuji

Dobrý den chtela bych svem psovi pomoct drbala jsem ho u ucha a zacal knucet tak jsem se mu podivala do ucha mel tam strasnou spinu naruzovely ucho a strasne mu z nej pachlo tak jsem se koukla na priznaky zanetu ucha a bylo tam tohle ale moje rodice myho psa nenavidej a rekli ze nemaji penize na veterinare aby se mu podival na to ucho hnrdka na me zacli kricet vis vubec kolik to stoji penez tak vas prosim jestli nemate nejakou radu abych mu pomohla bez nejakych pripravku moc vas prosim chci myt sveho psa zdravehi moc vas poradte mi abych mu to nejak vycistila je mi 14 let miluju sveho psa a chci aby byl stastnej moc vas prosim dekuju

Vodu z uší si pes vytřepe i po koupání, zvukovod a boltce mu pak můžete jemně vysušit.

Opatrně by měli majitelé psů a koček zacházet hlavně s vatovými štětičkami. Podle veterinární lékařky Gabriely Zelinkové totiž s jejich pomocí spíše zatlačují ušní maz ještě hlouběji, což může vyvolat zánět.

Čistě vatovou tyčinkou poranění bubínku vzhledem k anatomickému tvaru zvukovodu způsobit nelze. Přesto na její používání pozor. "Například pokud pejsek třepe hlavou, může mít ve zvukovodu i osinu z trávy. Manipulace vatovou tyčinkou v psím uchu pak může osinu posunout hluboko do zvukovodu a tím nepřímo způsobit poranění ušního bubínku," vysvětluje veterinářka.

Jako mnohem šetrnější se tak osvědčuje používání čisticích ušních kapek. Na trhu jich je celá řada, dokonce i ve zverimexech, chce to jen šťastnou ruku při jejich výběru. Určitě neprohloupíte, když se poradíte s veterinářem svého zvířete, jaké konkrétní kapky by mu doporučil používat a proč.

Psí i kočičí uši čistěte podle potřeby

Potřeba čištění uší je dána už jejich anatomií, pro svůj tvar prostě snadno přitahují bakterie a nečistoty. Očista či vizuální kontrola jednou týdně obvykle stačí. Pokud má zvíře vnější zvukovody čisté, nemusíte je čistit za každou cenu. A naopak, pokud si pes uši mne tlapkami či třepe hlavou, potřebuje vaši pomoc.

Některá plemena navíc mají k tvorbě ušních zánětů větší předpoklady než jiná; obecně to jsou psi se svěšenými boltci a zvýšenou tvorbou ušního mazu. "Patří k nim například kokršpanělé, retrívři, pudli nebo baseti. Jejich uši proto vyžadují větší pozornost majitele a většinou i častější čištění," konstatuje Zelinková.

Tatáž veterinární lékařka doporučuje používat kapky na přírodní bází, ideálně bez alkoholu, s využitím glykotechnologie: "Ty totiž vůbec bakteriím a kvasinkám nedovolí uchytit se na kůži zvukovodu. Dokonce dokážou zklidnit i počínající zánět."

Jak čistit psí uši, abychom jim neublížili

Vlastní čištění pomocí kapek je přitom velmi jednoduché a většina psů s ním nemá problém. Navíc i ti nejcitlivější časem brzy podvědomě vycítí, že jim vyčištění uší dělá dobře, a rádi to tu chvilku vydrží. Jak tedy postupovat?

Jednou rukou natáhněte psovi ušní boltec a pevně si ho přidržte, druhou rukou do zvukovodu aplikujte ušní kapky. Mělo by jich být takové množství, až máte pocit, že z ucha přetečou ven. Poté psovi promasírujte zvukovod až k hlavě. "Mělo by to přitom v uchu pěkně čvachtat," radí Zelinková s úsměvem. Pak psa nechte, aby si přebytek tekutiny z ucha vytřepal sám, nejlíp ví jak.

Zvukovod nakonec důkladně vytřete a osušte.

A zbytek akce pak je opět na vás: ušní boltec a tu zevní část zvukovodu, která je ještě snadno dostupná prstem, vytřete a vysušte buď vatovým tamponkem, buničinou nebo kouskem gázy namotané na prst. Některým majitelům se na vytírání osvědčily i vlhké hygienické ubrousky.

Správně by měl být tampon po výplachu a vytření ucha zašpiněný minimálně. Pokud je špinavý, opakujte výplachy ucha raději denně, dokud nezůstane čistý. Pak už čistěte uši podle potřeby, tedy obvykle jednou týdně. Zbytečně časté čištění ničemu nepomůže.

Zanedbaná péče o uši může mít pro psa fatální důsledky

V každém případě je péče o psí uši namístě, případný zánět není pro psa, a koneckonců ani pro jeho majitele, nic příjemného. A hlavně může celkový zdravotní stav zvířete hodně zkomplikovat.

"Projeví-li se u pejska počínající příznaky zánětu, jako je potřepávání hlavou nebo otírání ucha o stěny, lze jako první pomoc použít vypláchnutí ucha čisticími kapkami," radí Zelinková. Pokud příznaky přetrvávají, nebo se dokonce zhoršují, návštěvu veterináře rozhodně neodkládejte.

"Neřešené záněty mohou vést k chronickým změnám ve zvukovodu, které následně vyžadují chirurgické řešení a vedou až ke ztrátě sluchu. Travní osina ve zvukovodu může vést k perforaci bubínku a prostupu zánětu do středního i vnitřního ucha a vyústit až v život ohrožující stav," uvádí veterinářka negativní dopady, které veterináři bohužel znají z praxe.

OTIPAX 1X16GM Ušní kapky, roztok

Produkt nelze zakoupit online na českém trhu.

Doporučené alternativní produkty

Podrobné informace

Informace o produktu

Příbalový leták

PŘÍBALOVÁ INFORMACE – INFORMACE PRO PACIENTA

ušní kapky, roztok

phenazonum, lidocaini hydrochloridum monohydricum

Přečtěte si pozorně celou příbalovou informaci dříve, než začnete tento přípravek používat,

protože obsahuje pro Vás důležité údaje.

Ponechte si příbalovou informaci pro případ, že si ji budete potřebovat přečíst znovu.

Máte-li jakékoli další otázky, zeptejte se svého lékaře.

Tento přípravek byl předepsán výhradně Vám. Nedávejte jej žádné další osobě. Mohl by jí

ublížit, a to i tehdy, má-li stejné známky onemocnění jako Vy.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři. Stejně

postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové

informaci. Viz bod 4.

Co naleznete v této příbalové informaci:

Co je přípravek OTIPAX a k čemu se používá

Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete přípravek OTIPAX používat

Jak se OTIPAX používá

Možné nežádoucí účinky

Jak OTIPAX uchovávat

Obsah balení a další informace

CO JE PŘÍPRAVEK OTIPAX A K ČEMU SE POUŽÍVÁ

OTIPAX, ušní kapky se používá k místní léčbě příznaků bolestivých onemocnění středního ucha

s neporušeným bubínkem:

• akutní zánět středního ucha virového nebo bakteriálního původu, hlavně v počátečním

• zánět ušního bubínku

• barotraumatická otitida (zánět ucha způsobený přetlakem)

Fenazon má výrazný protizánětlivý účinek a působí zmírnění bolestí ucha.

Monohydrát lidokain-hydrochloridu posiluje analgetický účinek (tlumení bolesti) fenazonu a působí

jako lokální anestetikum (místně znecitlivující látka).

ČEMU MUSÍTE VĚNOVAT POZORNOST, NEŽ ZAČNETE OTIPAX POUŽÍVAT

jestliže jste alergický(á) na fenazon, monohydrát lidokain-hydrochloridu nebo na kteroukoli

další složku tohoto přípravku

v případě porušeného bubínku

Pokud se stavy uvedené v tomto odstavci u Vás vyskytnou teprve během používání přípravku,

informujte o tom svého ošetřujícího lékaře.

Přípravek není určen pro novorozence (do 1 měsíce věku).

MÁTE-LI JAKÉKOLI POCHYBNOSTI, OBRAŤTE SE NA LÉKAŘE.

Upozornění a opatření

Před zahájením léčby je nutné provést vyšetření ucha k vyloučení perforace (proděravění)

bubínku. U nemocných s proděravělým nebo se zničeným ušním bubínkem, nebo s poškozením

stěny středního ucha, se přípravek může dostat do prostředí ve vnitřním uchu, kde může způsobit

Při náhodném požití přípravku (vypití) dítětem nebo dospělým se okamžitě obraťte na svého

MÁTE-LI JAKÉKOLI POCHYBNOSTI, OBRAŤTE SE NA LÉKAŘE.

Informujte svého lékaře o všech lécích, které používáte, které jste používal(a) v nedávné době

nebo které možná začnete používat.

Účinky přípravku OTIPAX a účinky jiných současně užívaných léků se mohou navzájem

poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento přípravek používat.

O vhodnosti použití přípravku u těhotných nebo kojících žen rozhodne lékař.

JAK SE PŘÍPRAVEK OTIPAX POUŽÍVÁ

Vždy používejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á),

poraďte se se svým lékařem.

použitím ohřejte ušní kapky na 37

C (přibližně tělesná teplota). Toto ohřátí lze provést v dlaních.

Maximální denní dávka nemá přesáhnout 12 kapek/bolestivé ucho a den.

onemocnění nezlepší, pokud dojde k jejich zhoršení nebo pokud se vyskytnou nežádoucí účinky,

poraďte se o dalším používání přípravku s lékařem.

– Odšroubujte uzávěr lahvičky

– Našroubujte kapátko na lahvičku

– Odejměte čepičku kapátka

– Obraťte lahvičku dnem vzhůru, potom jemně zatlačte na kapátko, až získáte 1 kapku

– Stiskněte znovu, až takto získáte celkem 4 kapky

– Našroubujte zpátky čepičku kapátka

Informujte svého lékaře.

MOŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí

vyskytnout u každého.

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi.

Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové

informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv,

Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky:

Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto

JAK PŘÍPRAVEK OTIPAX UCHOVÁVAT

Uchovávejte při teplotě do 25

Chemická a fyzikální stabilita po otevření před použitím byla doložena na dobu 14 dní při 25

Z mikrobiologického hlediska může být přípravek po otevření uchováván maximálně po dobu

14 dní při teplotě 25

C. Jiná doba a podmínky uchovávání přípravku po otevření před použitím

jsou v odpovědnosti uživatele

„Použitelné do:“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní

OBSAH BALENÍ A DALŠÍ INFORMACE

Co přípravek OTIPAX obsahuje

– phenazonum ……. 40 mg

– lidocaini hydrochloridum monohydricum . 10 mg

Thiosíran sodný, bezvodý ethanol, glycerol, čištěná voda.

Přípravek obsahuje 222 mg alkoholu v jednom gramu ušních kapek, roztoku.

Jeden gram ušních kapek, roztoku odpovídá 40 kapkám.

Kapací lahvička z hnědého skla, bílý šroubovací HDPE uzávěr garantující neporušenost obalu

s LDPE vložkou, aplikační (PE/vinylacetát) nástavec s bílým šroubovacím LDPE uzávěrem

v blistru (papír/PE), krabička.

BIOCODEX, 7 avenue Gallieni, 94250 GENTILLY, Francie

BIOCODEX, 1 avenue Blaise Pascal, 60000 BEAUVAIS, Francie

Recenze produktu OTIPAX 1X16GM Ušní kapky, roztok

Diskuze k produktu OTIPAX 1X16GM Ušní kapky, roztok

Lékarna.cz, to je.

Mohlo by vás zajímat

Nejprodávanější značky

 • Přečtěte si

  Jak na psí blechy? A jak na klíšťata?

  Aby se z vašeho mazlíčka nestal bleší autobus, snažte se ho ochránit preventivně. Budete chránit i sebe. A nebojte, pomoc existuje, i když už jste nevítané hosty v srsti našli.… více

  Jak se správně odlíčit

  Určitě to znáte, jste unavená po vydařené party nebo prostě jen po náročném pracovním dni a už se vidíte v posteli. Na odličování a čištění pleti nemáte ani pomyšlení. Tyto denní… více

  Vyzkoušejte koloidní stříbro

  Zdravé vaření: Čokoládová pěna z avokáda

  Maliník obecný, dvojí radost pro naše tělo

  • 1. dubna 2018 Klub spáčů Lékárny.cz: Všechny barvy šumu až domů
  • 27. března 2018 Lékárna.cz obsadila 1. místo v soutěži Shop roku 2017 v kategorii Zdraví
  • 22. března 2018 Poraďte se s veterinářem
  • 19. března 2018 Lékárenská poradna slaví 1. narozeniny!
  • 16. února 2018 Nedostupná platba ČSOB

  Akční nabídka do vaší schránky

  Výhodné nabídky už nemusíte hledat

  Poradíme vám s výběrem léků

  Na dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím odpovídají naši lékárníci každý den on-line. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

  Poradíme vám s objednávkou

  Máte dotaz k objednávce, platbě či dostupnosti zboží? Děvčata ze zákaznického centra jsou připravena vám poradit na e-mailu i na telefonu.

  Může se vám hodit

  Jak u nás můžete platit

  Oveření internetové lékárny

  Užitečné informace

  Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni

  Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.

  Než se dáme do chatování, přihlaste se prosím ke svému účtu na Lékárně.cz.

  Toto opatření jsme museli přijmout, abychom odradili různé vtipálky. Děkujeme za pochopení.

  Pro přidání položky do oblíbených musíte být přihlášeni

  Pro přidání položky do oblíbených musíte být přihlášeni.

  Pro přidání recenze musíte být přihlášeni

  Pro přidání recenze musíte být přihlášeni.

  Děkujeme za přidání recenze

  Děkujeme, vaše recenze byla úspěšně přidána.

  Leave a Reply