Psí infekce žaludku (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

PЕ™Г­znaky a prevence torze Еѕaludku u psa

Torze Еѕaludku se projevuje postupnД› 18-ti pЕ™Г­znaky:

1) zvД›tЕЎenГ­ objemu bЕ™icha

2) na pohled ztuhlГ© bЕ™icho

3) bЕ™icho je bolestivГ© na dotyk

4) zvracenГ­ pД›ny nebo tekutiny

5) neГєspД›ЕЎnГ© pokusy o zvracenГ­

6) zrychlenГ© polykГЎnГ­

7) nadmД›rnГ© slinД›nГ­

8) zrychlenГ© dГЅchГЎnГ­

9) nadmД›rnГ© pitГ­

11) ДЌervenГ© nebo bledГ© dГЎsnД› (teda ne pЕ™irozenД› rЕЇЕѕovГ©)

12) nahrbenГЅ postoj ve stoji nebo v leЕѕe

13) leh ДЌi sed v nezvyklГЅch polohГЎch

14) pozice pЕ™i kterГ© je pЕ™edek pЕ™i zemi a zadek na hoЕ™e

16) vyhledГЎvГЎnГ­ skrytГЅch (tmavГЅch) mГ­st

17) nepЕ™irozenД› klidnГ© chovГЎnГ­

PЕ™Г­znaky nГЎsledujГ­ velmi rychle za sebou a jedinou pomocГ­ je vДЌasnГ© vyhledГЎnГ­ veterinГЎЕ™e! PЕ™i podezЕ™enГ­ na torzi Еѕaludku vaЕЎeho psa ho kontaktujte okamЕѕitД›. V ЕѕГЎdnГ©m pЕ™Г­padД› nГЎvЕЎtД›vu veterinГЎЕ™e neodklГЎdejte na rГЎno.

NГЎzory chovatelЕЇ se liЕЎГ­ v tom, zda je lepЕЎГ­ krmit granulemi, syrovГЅm nebo vaЕ™enГЅm masem. Bylo by zavГЎdД›jГ­cГ­ napsat, Еѕe granule nebo maso zpЕЇsobujГ­ torzi. RozhodnД› nenГ­ tЕ™eba se plaЕЎit. NapЕ™Г­klad pokud nechГЎte v lГ©tД› stГЎt delЕЎГ­ dobu granule s nД›jakГЅm vГЅvarem, kde byla zelenina, mЕЇЕѕou se ve vД›tЕЎГ­ mГ­Е™e tvoЕ™it plyny. DalЕЎГ­ kapitolou jsou psi, kteЕ™Г­ majГ­ nedostatek trГЎvicГ­ch kyselin,tzn. ЕЎpatnД› trГЎvГ­. V takovГЅch pЕ™Г­padech mЕЇЕѕe bГЅt torze nГЎslednou komplikacГ­.

V pЕ™Г­padД› krmenГ­ granulemi je tЕ™eba vybrat kvalitnГ­ znaДЌku granulГ­, kde obsah bГ­lkovin nenГ­ nastavovГЎn bГ­lkovinami pro psa nestravitelnГЅmi. Granule je lepЕЎГ­ podГЎvat namoДЌenГ©, zalitГ© teplou vodou, aby nabobtnaly, ale ne, aby z nich byla kaЕЎe. Je to dЕЇleЕѕitГ© hlavnД› pЕ™i krmenГ­ velkГЅch plemen. NejДЌastД›jЕЎГ­ pЕ™Г­ДЌina Гєhynu IrskГЅch vlkodavЕЇ je torze Еѕaludku. DlouhodobГЅm sledovГЎnГ­m pЕ™Г­padЕЇ torze Еѕaludku u vlkodavЕЇ se ukГЎzalo, Еѕe velmi ДЌasto vznikГЎ po zkrmovГЎnГ­ suchГЅch granulГ­.

Pozor dГЎvejte hlavnД› v lГ©tД›. Nekupujte granule a konzervy vystavenГ© pЕ™Г­mГ©mu sluneДЌnГ­mu svД›tlu.

Z odbornГЅch kruhЕЇ jsem se dozvД›dД›la jeЕЎtД› jeden pohled na torzi Еѕaludku, kterГЅ se mi zdГЎ nejpravdД›podobnД›jЕЎГ­. V ДЌasech, kdy jeЕЎtД› ЕѕГЎdnГ© psГ­ granule neexistovaly, nebylo slyЕЎet ani o torzi Еѕaludku. Podle nД›kterГЅch odbornГ­kЕЇ je to tГ­m, Еѕe tehdy psi pЕ™ijГ­mali klasickou stravu, kterГЎ obsahuje velkГЅ podГ­l vody a proto mГЎ svoji pЕ™imД›Е™enou hmotnost. ЕЅaludek tak pravidelnД› dostal urДЌitou zГЎtД›Еѕ nejen z pohledu biochemickГ©ho, ale i fyzikГЎlnГ­ho (zГЎmД›rnД› nepГ­ЕЎi fyziologickГ©ho). Hmotnost potravy totiЕѕ pЕ™i ДЌinnosti Еѕaludku zatД›Еѕovala celГЅ zГЎvД›snГЅ aparГЎt Еѕaludku, kterГЅ je upevnД›nГЅ v dutinД› bЕ™iЕЎnГ­. Tento zГЎvД›snГЅ aparГЎt je tvoЕ™enГЅ tkГЎnД›mi, kterГ© se trГ©ninkem zpevЕ€ujГ­ a udrЕѕujГ­ si svou pruЕѕnost.

VeterinГЎЕ™i a zkuЕЎenГ­ chovatelГ© jako prevenci pЕ™ed vznikem torze Еѕaludku doporuДЌujГ­:

klid po jГ­dle, ЕѕГЎdnГ© bД›hГЎnГ­, skГЎkГЎnГ­ po dvoЕ™e, vГ­tГЎnГ­ pЕ™Г­chozГ­ch vyskakovГЎnГ­m apod.

misky s vodou a krmenГ­m umГ­stit do vГЅЕЎku hrudnГ­ku, ne na zem.

nedovolit psovi napГ­t se hodnД› vody narГЎz. ObzvlГЎЕЎЕҐ nebezpeДЌnГ© je to v pЕ™Г­rodД› z potoka, kde jeЕЎtД› psovi trДЌГ­ zadek nahoru do bЕ™ehu a hlava je dole v potoce. UrДЌitД› noste na vychГЎzku vodu v lГЎhvi.

nezkrmovat míchanou potravu – teda granule smíchané s vařeným doplňkem (těstoviny, maso, rýže).

nikdy!! nezkrmovat uЕѕ nakvaЕЎenou potravu (kdyЕѕ pes nedojГ­ namoДЌenГ© granule nebo vaЕ™enou stravu a nechГЎ se mu to v misce celГЅ den).

nekrmit nД›kolik hodin pЕ™ed pohybovou aktivitou, ДЌi pЕ™ed jГ­zdou autem.

nekrmit alespoЕ€ hodinu po vГЅraznГ© pohybovГ© aktivitД›.

pЕ™i manipulaci s leЕѕГ­cГ­m psem nepЕ™evalovat z boku na bok pЕ™es hЕ™bet, ale v pЕ™Г­padД› nutnosti pЕ™es bЕ™icho.

vДЌas si zajistit zkuЕЎenГ©ho veterinГЎЕ™e, kterГЅ je ochotnГЅ zakroДЌit v jakoukoliv dobu.

Psí nemoci Torze žaludku

Torze žaludku je závažné a život ohrožující onemocnění. Statistiky uvádějí, že je druhou nejčastější příčinou úhynu psů hned po rakovině. Jedná se o přetočení žaludku podél své osy. Když se žaludek přetočí, nemůže se jeho obsah pohnout dopředu ani dozadu, tvoří se další plyny a potíže se ještě zhoršují. Dojde k zaškrcení velkých cév, organismus je nedostatečně zásoben kyslíkem, sníží se krevní tlak, dochází k šoku krevního oběhu. Mohou také odumřít části žaludeční stěny. Predisponovaná jsou převážně velká a obří plemena psů s hlubokým hrudníkem (dogy, německý ovčák, irský vlkodav, dobrman, bernardýn, retrívr apod.). Z malých plemen jsou nejčastěji postiženi baseti.

Toto onemocnění je způsobeno nesprávným krmením (velké dávky na jedno krmení, mnoho rostlinných bílkovin v krmivu) a nesprávnou technologií krmení. Pes by měl mít po krmení alespoň 2 hodiny klidu na trávení, peristaltika začíná přibližně 20 minut po nakrmení, a pokud vyrazíme se psem hned na procházku, nebo ho začneme trénovat, začátek trávení se oddaluje až na hodiny.

Hlavním a dobře rozpoznatelným příznakem je nadmutí. Žaludek se nachází kraniálně na ventrální straně břicha, tzn. největší nadmutí je za žebry. Břicho se stále zvětšuje, můžeme kontrolovat obvod břicha třeba provázkem. Pes se pokouší zvracet, ale nejde mu to. Když mu dáme napít, buď nepije, nebo se napije a hned to vyzvrací. Pokud pejsek normálně pije, jedná se pouze o dilataci. Nadmutí je velmi bolestivé, pes si nemůže sednout ani lehnout, zaujímá polohy, které předtím nedělal.

Jestliže máme podezření na torzi žaludku, je nutné okamžitě vyhledat veterinárního lékaře, nejlépe do dvou hodin od začátku obtíží. Poté se prognóza rapidně zhoršuje, může dojít až k odumření slinivky i sleziny v důsledku nedokrvení. Chirurgické řešení bývá nevyhnutelné.

Jak onemocnění předcházet?

Tomuto nebezpečnému onemocnění můžeme snadno předcházet dodržováním všech zásad správného krmení. Pes by měl jíst v klidu, rozdělíme mu krmnou dávku do několika porcí, po nakrmení omezit pohyb, nekrmit na noc (poslední dávka krmiva by měla být podána do 18. hod, nejvíce případů torze žaludku je zaznamenáno v noci), nekrmit po velké fyzické aktivitě, raději alespoň hodinu počkat.

Další možností prevence je chirurgický zákrok – gastropexe. Jedná se o přišití žaludku ke svalovině břišní dutiny. Doporučuje se preventivně u psů predisponovaných plemen, kteří jsou pravidelně vystavováni velké fyzické aktivitě, nebo v případě, že už pejsek s torzí někdy problémy měl.

PsГ­ ДЌlГЎnky

Gastritida je obecnГЅ termГ­n pouЕѕГ­vanГЅ k popisu zГЎnД›tu sliznice Еѕaludku. NejДЌastД›jЕЎГ­m pЕ™Г­znakem spojenГЅ s gastritidou je zvracenГ­. I kdyЕѕ pЕ™Г­znaky mohou bГЅt mГ­rnГ© a samovolnД› odeznГ­t v nД›kterГЅch pЕ™Г­padech mohou bГЅt vysilujГ­cГ­ a dokonce Еѕivot ohroЕѕujГ­cГ­ ( v takovГЅch to pЕ™Г­padech vyЕѕadujГ­ hospitalizaci a intenzivnГ­ lГ©ДЌbu). AkutnГ­ gastritida je charakterizovГЎna zvracenГ­m, kterГ© trvГЎ vГ­ce neЕѕ 7 dnГ­. ChronickГЎ gastritida je charakterizovГЎna opakovanГЅm se zvracenГ­ po dobu delЕЎГ­ neЕѕ 1-2 tГЅdne. Existuje celГЎ Е™ada pЕ™Г­ДЌin gastritidy. nД›kterГ© jsou spojenГ© s akutnГ­m zvracenГ­ a nД›kterГ© souvisГ­ s chronickГЅm zvracenГ­m.

PЕ™Г­ДЌiny akutnГ­ gastritidy

 • stravovacГ­ nerozvГЎЕѕnost (poЕѕitГ­ zkaЕѕenГ©ho jГ­dla, cizГ­ho tД›lesa, rostlinnГЅch lГЎtek, chlupЕЇ nebo pЕ™ejГ­dГЎnГ­)
 • stravovacГ­ nesnГЎЕЎenlivost nebo alergie
 • poЕѕitГ­ chemickГЅch nebo toxickГЅch lГЎtek (hnojiva, ДЌistГ­cГ­ prostЕ™edky, . atd)
 • lГ©ДЌiva (aspirin, antibiotika, steroidy)
 • infekДЌnГ­ vlivy (virovГ©, bakteriГЎlnГ­, parazitГЎrnГ­)
 • ЕЎok nebo otrava krve (systГ©movГЎ infekce)

PЕ™Г­ДЌiny chronickГ© gastritidy

 • trvalГ© nebo dlouhodobГ© praktiky ze seznamu pro akutnГ­ gastritida
 • ZГЎnД›tlivГ© onemocnД›nГ­ stЕ™ev
 • Rakovina Еѕaludku

ExistujГ­ nД›kterГ© systГ©movГ© choroby, kterГ© mohou bГЅt spojeny s akutnГ­ i chronickou gastritidu. Mezi nД› patЕ™Г­ selhГЎnГ­ ledvin, onemocnД›nГ­ jater, Addisonova choroba, neurologickГ© nemoci a vЕ™edy. Vzhledem k vД›tЕЎГ­m stravovacГ­m prohЕ™eЕЎkЕЇm u mladЕЎГ­ch zvГ­Е™at, jsou s nejvД›tЕЎГ­ pravdД›podobnostГ­ vystaveny, Еѕe onemocnГ­ akutnГ­ gastritidou. ChronickГЎ gastritida se mЕЇЕѕe objevit ve vЕЎech vД›kovГЅch kategoriГ­ch.

ДЊeho si vЕЎГ­mat?

 • nadmД›rnГ© zvracenГ­
 • nadmД›rnГ© zvracenГ­ s krv
 • nechutenstvГ­
 • slabost
 • Гєbytek hmotnosti
 • prЕЇjem
 • melГ©na (dehtovitД› ДЌernГЎ stolice s natrГЎvenou krvГ­)

Mnoho pЕ™Г­padЕЇ s akutnГ­ gastritidou jsou krГЎtkГ©ho trvГЎnГ­, snadno se rozpoznajГ­ a rozsГЎhlГ© diagnostickГ© vyЕЎetЕ™enГ­, je tЕ™eba jen zЕ™Г­dka. Diagnostika by mД›la bГЅt provedena u jednotlivcЕЇ, jejichЕѕ gastritida je silnГЎ, chronickГЎ, nebo se projevujГ­ znГЎmky onemocnД›nГ­. DЕЇkladnГЎ anamnГ©za a lГ©kaЕ™skГ© vyЕЎetЕ™enГ­ je nesmГ­rnД› dЕЇleЕѕitГ© pЕ™ed diagnostickГЅm vyhodnocenГ­m.

 • kompletnГ­ krevnГ­ obraz (CBC), biochemickГЅ profil, rozbor moДЌi a vyЕЎetЕ™enГ­ stolice
 • rentgen bЕ™icha
 • vyЕЎetЕ™enГ­ na parvovirГіzu u vЕЎech ЕЎtД›Е€at
 • ve vybranГЅch pЕ™Г­padech ultrazvuk bЕ™icha
 • ve vybranГЅch pЕ™Г­padech endoskopii

Existuje nД›kolik vД›cГ­, kterГ© vГЎЕЎ veterinГЎЕ™ mЕЇЕѕe doporuДЌit k symptomatickГ© lГ©ДЌbД› vaЕЎeho psa. Mezi hlavnГ­ cГ­le symptomatickГ© lГ©ДЌby je obnovenГ­ a udrЕѕenГ­ rovnovГЎhy tekutin, ГєplnГЅ odpoДЌinek zaЕѕГ­vacГ­ho traktu.

 • nic se nesmГ­ podat Гєsty po nД›kolik hodin, s postupnГЅm podГЎvГЎnГ­ vody a potГ© mГ­rnou dietu.
 • tekutiny a electrolytovГЎ lГ©ДЌba, kterГЎ se podГЎvГЎ u dehydratovanГЅch pacientЕЇ
 • Antiemetika (lГ©ky, kterГ© sniЕѕujГ­ frekvenci zvracenГ­)
 • Antacida (lГ©ky, kterГ© zabraЕ€ujГ­ tvorbu kyselin v Еѕaludku)
 • ЕЅaludeДЌnГ­ ochrany (lГ©ky, kterГ© „obalГ­“ a uklidnit zaЕѕГ­vacГ­ trakt)

DomГЎcГ­ pГ©ДЌe

PrimГЎrnГ­ doporuДЌenГ­ je neposkytnout ЕѕГЎdnГ© potraviny ani vodu do doby neЕѕ se domluvГ­te s veterinГЎЕ™em. PodГЎvejte lГ©ky a stravu pouze podle pokynЕЇ vaЕЎeho veterinГЎЕ™e a pozorujte svГ©ho psa velmi pozornД›. Pokud se klinickГ© pЕ™Г­znaky nezlepЕЎujГ­ a/nebo se stav vaЕЎeho psa zhorЕЎГ­, kontaktujte svГ©ho veterinГЎЕ™e.

PodrobnД›jЕЎГ­ informace

Gastritida je u psЕЇ pomД›rnД› ДЌastГЎ kvЕЇli jejich bezohlednГЅm stravovacГ­m nГЎvykЕЇm. NenГ­ to neobvyklГ© aby normГЎlnГ­ zdravГЅ pes mД›l obДЌas akutnГ­ gastritidu v prЕЇbД›hu svГ©ho Еѕivota, zejmГ©na pokud jsou dlouhosrstГ­, nebo majГ­ ve zvyku dostГЎvat se do koЕЎe. MusГ­ se rozliЕЎit akutnГ­ gastritida od chronickГ© gastritidy, stejnД› jako gastritida od opakovanГ©ho zvracenГ­ (zpЕЇsobenГ© ЕЎpatnГЅm polknutГ­m, nebo nenucenГ© vyprГЎzdnД›nГ­ tekutin, hlenu, nebo nestrГЎvenГ© potravy z jГ­cnu.

U psЕЇ, kteЕ™Г­ se jinak cГ­tГ­ dobЕ™e, symptomatickГЎ lГ©ДЌba, kterГЎ zahrnuje odstranД›nГ­ vЕЎech potravin a vody po urДЌitou dobu a postupnД› se znovu zavГЎdГ­ nД›jakГЎ dieta, je zpravidla lГ©ДЌivГЎ. Pokud pes dГЎle vykazuje pЕ™Г­znaky gastritidy (zvracenГ­, nechutenstvГ­, nevolnost) pЕ™esto Еѕe je nedostГЎval jГ­dlo ani vodu, nebo je-li krev pЕ™Г­tomna ve zvratkГЎch je dЕЇleЕѕitГ© kontaktovat veterinГЎЕ™e. KromД› toho, pokud vГЎЕЎ pes vypadГЎ bolestivГ©, v Гєzkosti nebo nemocnГЅ nД›jakГЅm jinГЅm zpЕЇsobem, mД›li byste kontaktovat svГ©ho veterinГЎЕ™e ihned.

Existuje nД›kolik onemocnД›nГ­, kterГ© mohou vyvolat podobnГ© pЕ™Г­znaky a mohou bГЅt zamД›nД›ny s gastritidou. PatЕ™Г­ mezi nД›:

 • stravovacГ­ nerozvГЎЕѕnost (poЕѕitГ­ zkaЕѕenГ©ho jГ­dla, cizГ­ho tД›lesa, rostlinnГЅch lГЎtek, chlupЕЇ nebo pЕ™ejГ­dГЎnГ­) je jednou z nejДЌastД›jЕЎГ­ch poruch, kterГ© je moЕѕnГ© vidД›t u psЕЇ i koДЌek. ZvracenГ­, prЕЇjem a nadГЅmГЎnГ­ jsou bД›ЕѕnД› vidД›ny se stravovacГ­ nerozvГЎЕѕnostГ­.
 • stravovacГ­ nesnГЎЕЎenlivost nebo alergie na urДЌitГ© potraviny nebo lГЎtky je ДЌasto spojena se zvracenГ­m a / nebo prЕЇjmem.
 • InfekДЌnГ­ onemocnД›nГ­, kterГ© pЕЇsobГ­ na zaЕѕГ­vacГ­ trakt vДЌetnД› virovГЅch, bakteriГЎlnГ­ch, plГ­sЕ€ovГЅch a parazitГЎrnГ­ch infekcГ­ je tЕ™eba odliЕЎit od gastritidy.
 • zГЎnД›t slinivky bЕ™iЕЎnГ­ v nД›kterГЅch pЕ™Г­padech mЕЇЕѕe bГЅt Еѕivot ohroЕѕujГ­cГ­. Mezi nejДЌastД›jЕЎГ­ klinickГ© pЕ™Г­znaky zГЎnД›tu slinivky bЕ™iЕЎnГ­ jsou zvracenГ­ a nechutenstvГ­.
 • poruchy metabolismu (selhГЎnГ­ ledvin, onemocnД›nГ­ jater, Addisonova choroba, cukrovka) jsou ДЌasto spojovГЎny se zvracenГ­, nechutenstvГ­ a hubnutГ­. VЕЎechno to jsou pЕ™Г­znaky obecnД› spojovanГ© s gastritidou.
 • GastrointestinГЎlnГ­ vЕ™edy mohou bГЅt spojeny s onemocnД›nГ­m jater, ledvin, slinivky bЕ™iЕЎnГ­, stresem a nД›kterГЅmi druhy rakoviny. KlinickГ© pЕ™Г­znaky spojenГ© s vЕ™edy jsou zvracenГ­ (pЕ™Г­padnД› s krvГ­), melГ©na (ДЌernГЎ dehtovitГЎ stolice s natrГЎvenou krvГ­), bolesti bЕ™icha, slabost, moЕѕnГЅ kolaps a smrt.
 • PylorickГЎ hypertrofie je zesГ­lenГ­ ДЌГЎsti Еѕaludku, kterГЎ ГєstГ­ do tenkГ©ho stЕ™eva, coЕѕ zpЕЇsobuje zvracenГ­. To je nejvГ­ce obvyklГ© u malГЅch psГ­ch plemen (lhasa apso, shih-tzu, maltГ©zskГЅ a miniaturnГ­ pudl.)
 • HemoragickГЎ gastroenteritida(zГЎnД›t Еѕaludku a stЕ™ev) je syndrom vidД›nГЅ u psЕЇ, jehoЕѕ pЕ™Г­ДЌina je neznГЎmГЎ. Tato zvГ­Е™ata ДЌasto majГ­ pЕ™Г­tomnГ© zvracenГ­ a krvavГЅ prЕЇjem. HemoragickГЎ gastroenteritida se nejДЌastД›ji objevuje v mД›stskГ©m prostЕ™edГ­.
 • Bolest, strach, nebo jinГ© psychogennГ­ poruchy mohou zpЕЇsobit gastrointestinГЎlnГ­ obtГ­Еѕe, a napodobujГ­ nebo zpЕЇsobГ­ pЕ™Г­znaky gastritidy.

VeterinГЎrnГ­ pГ©ДЌe

PodrobnГЎ diagnГіza

PЕ™edbД›ЕѕnГЎ diagnГіza akutnГ­ gastritida je obvykle provedena na zГЎkladД› anamnГ©zy a klinickГЅch zjiЕЎtД›nГ­. Pokud pes nereaguje na symptomatickou lГ©ДЌbu a / nebo pЕ™Г­znaky jsou zГЎvaЕѕnГ©, mД›ly by bГЅt provedeny diagnostickГ© testy. V pЕ™Г­padД› chronickГ© gastritidy, se vЕѕdy doporuДЌuje provГ©st kompletnГ­ diagnostickГ© vyЕЎetЕ™enГ­.

VГЎЕЎ veterinГЎЕ™ mЕЇЕѕe doporuДЌit i dalЕЎГ­ testy, aby zajistil nejvhodnД›jЕЎГ­ lГ©kaЕ™skou pГ©ДЌi. Zde jsou vybrГЎny zГЎkladnГ­ testy.

LГ©ДЌba podrobnД›

V pЕ™Г­padД› akutnГ­ gastritidy, je symptomatickГЎ lГ©ДЌba ДЌasto hlavnГ­ souДЌГЎstГ­ lГ©ДЌby, protoЕѕe vД›tЕЎina tД›chto pЕ™Г­padЕЇ vД›tЕЎinou reagujГ­ rychle a dЕЇkladnД›. Tato lГ©ДЌenГ­ mohou snГ­Еѕit zГЎvaЕѕnost pЕ™Г­znakЕЇ nebo poskytnout Гєlevu vaЕЎemu psovi. NicmГ©nД›, nespecifikovanГЎ lГ©ДЌba nenГ­ nГЎhradou za definitivnГ­ zachГЎzenГ­ s zГЎkladnГ­ho onemocnД›nГ­ zodpovД›dnГЅ za svГ©ho psa stavu, coЕѕ je situace, v nД›kterГЅch pЕ™Г­padech akutnГ­ gastritidy a ve vД›tЕЎinД› pЕ™Г­padЕЇ chronickГ© gastritidy.

OptimГЎlnГ­ lГ©ДЌba pro vaЕЎeho psa vyЕѕaduje kombinaci domГЎcГ­ a profesionГЎlnГ­ veterinГЎrnГ­ pГ©ДЌe. ZГЎvД›r mЕЇЕѕe bГЅt kritickГЅ, zvlГЎЕЎtД› pokud se stav vaЕЎeho psa rychle nezlepЕЎuje. DodrЕѕujte vЕЎechno podle pokynЕЇ veterinГЎЕ™e. Pokud se vyskytnou problГ©my bД›hem lГ©ДЌenГ­ upozornД›te vaЕЎeho veterinГЎЕ™e. PЕ™eruЕЎte podГЎvГЎnГ­ lГ©kЕЇ a vyvarujte se lГ©kЕЇm nebo lГЎtkГЎm, kterГ© mohou bГЅt pЕ™Г­ДЌinou (nebo zhorЕЎujГ­ ) gastritidy. V zГЎvislosti na zГЎsadД› pЕ™Г­ДЌiny gastritidy, mЕЇЕѕe bГЅt nutnГ© nД›kterГ© testy opakovat.

Záněty žaludku či chronické zažívací obtíže. Jak je poznat a léčit?

Naštěstí rychlé ošetření veterinárním lékařem může, ve většině případů, zvířeti výrazně pomoci a předejít ke zhoršení klinických příznaků. Některá plemena psů jako například Německá doga, Německý ovčák, Zlatý retriever a Kolie jsou náchylnější na onemocnění zažívacího traktu.

Akutní zánět žaludku a střev

Časté příčiny akutních trávicích potíží jsou:

 • Dietní chyba – nejčastěji zapříčiněná něčím, co by váš zvířecí mazlíček jíst neměl. Jsou to především zbytky od stolu, vysokotučné jídlo, intolerance/alergie na některé potraviny

Chronické (dlouhodobé) zažívací potíže

Dlouhodobé zažívací potíže mohou být velmi závažné a vyžadují rozšířené vyšetření a testování.

Mezi příčiny chronických poruch trávení patří:

 • Nespecifický zánět střev z neznámé příčiny – toto onemocnění lze zvládat pomocí léčby, ale nedá se úplně vyléčit. Zvířata s touto nemocí mají pravidelné vzplanutí klinických příznaků, při kterých je nutné léčbu zintenzivnit.

Příznaky zažívacích potíží zvířecích mazlíčků

Nejčastějším příznakem problémů se zažíváním je měkká stolice nebo průjem. Dalšími příznaky mohou být:

Veterinární lékař vám může dát následující doporučení:

 • Zajistit zvířeti dostatek čerstvé pitné vody, aby se předešlo jeho dehydrataci.

Po provedení detailních vyšetření může lékař stanovit diagnózu a stanovit vhodnou léčbu. Terapeutický přístup k většině zažívacích problémů je většinou kombinaci léčivých přípravků a výživy. Nutriční přístup k akutnímu versus chronickému onemocnění žaludku a střev je jiný. Je proto důležité co nejdříve konzultovat s veterinárním lékařem příznaky onemocnění a společně pracovat na identifikaci a odstranění příčiny.

Nejčastější nemoci psů: Příznaky, projevy, léčba

Když si domů přivezete malé vitální štěňátko, které baví poznávat svět a srší pozitivní energií, jen těžko si budete představovat, že v dospělosti může tento krásný pejsek onemocnět. Bohužel, nemocí psů přibývá. Jaké jsou ty nejčastější? Jak poznat, že pejskovi není dobře? A kdy byste měli zajet k veterináři?

Smutné psí oči, horký čumák a nechutenství k jídlu. To jsou hlavní příznaky, že s vaším pejskem nemusí být něco v pořádku. Ne vždy se přitom musí jednat o závažné onemocnění – stejně jako nám, lidem, nemusí být pejskům každý den do „štěkotu“. Jenže my si umíme říct, že nám není dobře a že se z toho nevyspíme, takže raději zajedeme k lékaři. Pejsek nám ale nepoví, co ho bolí nebo trápí. O to víc musíme umět rozeznat příznaky nemocí psů.

Příznaky nemoci u psů

Pokud se vám pejsek „nezdá“, je bez energie, nechce si hrát, nevítá vás tak radostně, přesvědčte se, zda se u něho neprojevují některé z následujících příznaků.

 • Teplota – zdravý pes má čenich studený a vlhký. Změnu teploty poznáte právě podle čenichu, při horečce je suchý, horký a může být i rozpraskaný. Normální teplota u zdravého psa je kolem 37,5 až 39°C, nad 39,5°C hovoříme o horečce.
 • Nechutenství – nemocný pes zpravidla nemá velkou chuť k jídlu, dokonce potravu může odmítat, a to je opravdu varovný signál, který by vás měl neprodleně přivést na veterinu.
 • Dech – dušnost, sípání nebo velmi rychlý dech je dalším z příznaků některé psí nemoci, například nachlazení nebo otočení žaludku.
 • Oči – zkontrolujte pejskovi oči, pokud trpí výtoky, má oči zakalené, změnila se barva sliznice (běžně je růžová), zajeďte raději k veterináři.
 • Chování – malátnost, netečnost, podrážděnost, apatie. Jakákoli změna chování u psa může být signálem nemoci.
 • Potíže s trávením – zvracení, průjem, zácpa jsou další z příznaků některého onemocnění psů.
 • Kůže – také pejskové mohou trpět vyrážkou, ekzémy nebo kožními vředy. Příznakem nemoci je i nadměrné vypadávání srsti.

10 nejčastějších nemocí u psů

Příznaky nemocí, změny chování psa a další signály, že něco není v pořádku, by vás měly přivést do ordinace veterináře, jemuž důvěřujete. Je vhodné mu hned na začátku vysvětlit příznaky, které jste na psu vypozorovali, což pomůže se stanovením diagnózy. Ačkoli nyní žijeme hodně v zajetí rizika vážných onemocnění, pejska pravděpodobně bude trápit některá méně závažná choroba, na kterou existuje lék.

Zácpa nebo průjem

Zažívací potíže trápí zvířata stejně jako lidi. Stačí, že pes něco olízne a může dostat průjem nebo střevní chřipku. Odborně akutní katar žaludku. K příznakům patří snížená chuť k jídlu, průjem, někdy i zvracení. Lze ho léčit živočišným uhlím, pokud jsou potíže závažné, může veterinář doporučit i antibiotika. Stejně nepříjemná je i zácpa, kdy má pes problém vytlačit stolici, ačkoli se o to opakovaně pokouší, zácpa může být provázena horečkami.

Zánět hltanu a hrtanu

Ani pejskům se nevyhýbá nachlazení – stačí, když promoknou, uřítí se, skočí do studené vody nebo se zchvácení napijí z potoka. Pokud není pes otužilý a nemá silnou imunitu, nachlazení na sebe nenechá dlouho čekat. Může ho doprovázet zahlenění, kašel, zvýšená teplota. Vhodné je navštívit veterináře, aby se běžné nachlazení nerozvinulo v zápal plic.

Zánět očních spojivek

Častým onemocněním psů je zánět očních spojivek. Jeho příčinou jsou většinou infekce nebo podráždění oka (poranění, nečistota). Zánět očních spojivek poznáte snadno podle hnisavého výtoku z oka. V tomto případě je také vhodné navštívit veterináře, který pravděpodobně doporučí antibiotické kapky.

Zánět análních žlázek

Pokud si pes často vykusuje oblast zadku, šoupá jím o podlahu, škrábe se, pravděpodobně vám ukazuje, že má zánět análních žlázek. Nejde o závažné onemocnění, ale je třeba nechat mu žlázky vyčistit, což je možné samozřejmě u veterináře. Zanesené žlázky by se mohly rozvinout v zánět.

Především starší pejskové se mohou potýkat s onemocněním pohybového aparátu. Často se může jednat o artrózu, tedy onemocnění kloubů. Poznáte ho tak, že pejska bolí pohyb – do schodů, nezvedá tolik nohy, jde pomalu. Návštěvu lékaře neodkládejte, kromě toho že podá utišující léky na bolest, naordinuje také kloubní výživu, která pejskovi uleví.

Pejskové mohou, podobně jako třeba kočky, trpět parazity. Začervení je pro ně nepříjemné. Nejčastěji se objevují škrkavky, které poznáte ve stolici. Vhodné je zajistit prevenci a pejska dvakrát ročně odčervit.

K cizopasníkům, kteří mohou znepříjemnit psí život, patří blechy. Poznáte je snadno – pejsek se drbe, je podrážděný, v srsti najdete malé černé tečky, případně i blechu. K veterináři přímo nemusíte, ale opatřete vhodné antiparazitikum. Nutná je i desinfekce psího pelíšku.

Otočení žaludku

Toto onemocněn psů je závažné a problém je, že přichází náhle a může vést až ke smrti. Týká se hlavně větších plemen – psovi se zvětší břicho, dáví se, ale nezvrací, zrychleně dýchá. Je nutné bezodkladně navštívit veterinu nebo pohotovost, protože bez včasného zásahu zvíře zemře.

Toxoplasmóza

K dalšímu závažnému onemocnění psů patří toxoplasmóza. Akutní podoba této nemoci se objevuje hlavně u mladých psů, mají teplotu, zvrací, potýkají se s krvácivými průjmy. Pes rychle hubne. Je nutná okamžitá návštěva veterináře!

Tato toto obávané onemocnění psů se objevuje hlavně u mladých pejsků. Psinka má několik podob (kožní, plicní, střevní a nervová). Prvním příznakem onemocnění je zvýšení teploty, objevuje se nechutenství a skleslost. Důležité je tyto příznaky, ačkoli jsou nepatrné a často dochází ke zlepšení stavu, nepodcenit. Protože předpokladem úspěšného léčení je včasné zahájení léčby.

Související produkty

Antiparazitní obojek pro psa: Nejúčinnější ochrana proti klíšťatům a blechám

Prevence od hlavy k patě: přípravky proti blechám a parazitům

Antiparazitika na celou sezónu: veterinární kosmetika, antiparazitní pipety a obojky

Co dělat, když váš pes štěká? Klíč k výchově psa s protištěkacími obojky

Líbil se Vám článek?

Chřipka psů: Jaké jsou příznaky a jak ji léčit?

Nemoci psů: Nádory na dýchacím ústrojí

Nemoci psů: Infekční zánět jater

Zánět hltanu a hrtanu u psa: Jak ho úspěšně léčit?

Elektro-Obojky.cz

Jsme největší specializovaný eshop a kamenná prodejna s elektronickými obojky ve střední Evropě.

V nabídce najdete elektrické obojky, výcvikové a protištěkací obojky, GPS obojky, ohradníky a neviditelné ploty od světoznámých výrobců z Číny, Francie, Belgie, Koreji a USA.

„Obchod jsem našla náhodou. Líbí se mi přehlednost stránek, výborná komunikace a přehled personálu, který je schopen poradit. Tento obchod bych rozhodně doporučuji!“

„Dostatek zboží za nízké ceny, možnost vrátit zboží do 30 dnů bez udání důvodu, vstřícnost zaměstnanců, okamžitá reakce ze strany zaměstnanců na vzniklou komplikaci.“

„Velmi ochotně mi poradili po telefonu. Nejde jim o to, aby prodali ten nejdražší výrobek, ale o spokojenost zákazníka. Chválím za profesionální jednání a ochotu.“

„Naprosto skvělá komunikace, jsou to odborníci. Zboží funguje skvěle a jsem maximálně spokojen. Budu objednávat ještě elektronický ohradník pro psa.“

Novinky z našeho blogu

Antiparazitní obojek pro psa: Nejúčinnější ochrana proti klíšťatům a blechám

27. 03. – Chcete pro vašeho psa vybrat účinný antiparazitní obojek a užít si letní sezónu v klidu? Nahlédněte do naší nabídky obojků, které jsou již prověřené…

Prevence od hlavy k patě: přípravky proti blechám a parazitům

27. 03. – Aby si i váš čtyřnohý mazlíček užil léto bez starostí zbavte ho parazitů od hlavy až k patě. Když se na sezónu připravíte s účinnými antiparazitiky…

Antiparazitika na celou sezónu: veterinární kosmetika, antiparazitní pipety a obojky

26. 03. – Víte, jak účinně chránit vašeho mazlíčka před parazity? Vnitřní a vnější paraziti nejen vážně ohrožují zdraví vašeho zvířete, ale bohužel se…

Karolina Šebestová

 • +420 216 216 106
 • info@elektro-obojky.cz
 • Kamenná prodejna

Praha 10 – Michle, 101 00

 • Budete mít přehled o stavu své objednávky.
 • Za nasbírané body získáte slevy na další nákup.
 • O akcích a soutěžích se dozvíte jako první.

Nemoci psů: Zvracení a průjem

Váš pejsek se začne zničehonic dávit, kuckat, nakonec zvrací, a když ho venčíte, zjistíte, že má ještě ke všemu průjem. Co na tuhle častou nemoc psů pomáhá? Mohou být zvracení a průjem příznakem vážné choroby? Kdy se vypravit k veterináři?

Potíže se zažíváním zažívá část od času každý pes. Tradičním projevem je řídká stolice, popřípadě zvracení. Dobrou zprávou je, že léčbu lehkého akutního průjmu můžete zvládnout doma. Za veterinářem byste se měli vypravit ve chvíli, kdy se k průjmům přidává dávivé zvracení, pes je malátný, unavený a má zvýšenou teplotu (teplý a suchý čenich).

Akutní průjem u psa: Příčiny a léčba

Akutní průjem patří k častým obtížím psů. Zpravidla ho provází rychlý nástup a stejně rychle odezní. Pokud by trval několik dní v kuse, je vhodné raději navštívit veterináře, kteří psa zaléčí a vyloučí některé závažnější onemocnění.

Příčiny průjmu u psa

 • Potrava – pes mohl sníst stravu, která mu nevyhovuje, případně si něco „ulovil“ venku a nesedlo mu to. Průjem může nastat také při výměně typu granulí.
 • Vnitřní parazité – cizopasníci jsou další častou příčinou průjmu u psa, proto je jako prevence důležité odčervování.
 • Stres – podobně jako u nás lidí může být příčinou průjmu u psa stresová situace nebo nadměrná zátěž.
 • Cestování – někteří psi cestu autem milují, jiní ji snáší špatně a mohou proto trpět průjmy.
 • Otrava – požití jedu nebo například hnojiva může u psa také vyvolat průjem.
 • Infekce – k dalším příčinám průjmu u psa patří infekce a bakterie.

Domácí léčba průjmu u psa

Pokud u psa zjistíte průjem (například při venčení nebo při procházce zahradou), stolice neobsahuje krev nebo hlen a pes nemá další potíže, s velkou pravděpodobností zabere domácí léčba. Jako první pomoc můžete pejskovi do kousku suchého rohlíku zabalit živočišné uhlí, které by mělo průjem zastavit. Černé živočišné uhlí (Carbo medicinalis) podáváme v dávce 1 až 2 tablety na 5 kg hmotnosti zvířete.

Podobě jako u lidí je třeba nasadit dietu, pejskovi nedávejte granule ani konzervy. Stravu je vhodné vynechat alespoň po dobu 12 hodin. Poté můžete podat trochu vařené rýže s mrkví. Druhou porci této dietní stravy už můžete obohatit o trochu kuřecího masa. Ideální je, pokud pejsek odpočívá a samozřejmě dostatečně pije (to je u některých psů problém, proto můžeme do vody kápnout trochu kuřecího vývaru). Když se průjem za dva nebo tři dny nezlepšuje a obtíže přetrvávají, případně se přidávají další potíže, neváháme s návštěvou veterináře.

Prášky na průjem u psa

Živočišné uhlí je tradiční prostředek pro léčbu průjmu u zvířat i lidí, ale objevují se i specializované léky. Jejich aplikaci je vždy lepší probrat s veterinářem. Nejčastěji se používají následující tablety:

 • Humican – lék na průjem psů a koček, ordinuje se i při dalších poruchách metabolismu, má antioxidační účinky a posiluje také imunitu. Hlavní účinnou látkou jsou tzv. huminové kyseliny, které vážou škodliviny (viry, volné radikály, těžké kovy apod).
 • Farmatan – jedná se o doplněk stravy, který účinně pomáhá při průjmu. Obsahuje látku tanin, která vytváří na sliznici ochranný film a zabraňuje tak pronikání škodlivých virů a bakterií.

Ačkoli většina průjmů není životu nebezpečná, psa raději pozorujte a pokud byste měli pocit, že vše není v úplném pořádku, navštivte veterináře.

Zvracení u psa: Příčiny a léčba

Zvracení může a nemusí doprovázet průjem u psa. Objevit se může i samostatně. Majitelé psů často ani nemusí zaznamenat, že pejsek zvracel, když přijdou domů z práce, může už být „uklizeno“ (takový je prostě instinkt některých psů).

Z biologického pohledu je zvracení ochranný reflex, kdy se tělo zbavuje nevyhovujícího obsahu žaludku. Ač nepříjemné, je vlastně žádoucí, protože pes se snaží „vyhodit“ potravu, která je zkažená, tlačí ho v žaludku a nevyhovuje mu.

Příčiny zvracení

 • Špatná nebo zkažená potrava – když pes sní něco nevhodného a vyzvrací to, jedině dobře. Nevhodné jídlo je také jednou z nejčastějších příčin zvracení.
 • Infekční onemocnění – zvracení ale může mít důvod i v závažnějším onemocnění (játra, ledviny, slinivka).
 • Otrava – pes, který pozřel jed nebo jinou toxickou látku, také zvrací.

Kdy zajet k veterináři

Příčin zvracení je hned několik a zkušený chovatel by už měl poznat, kdy si pejsek zvracením jen pročistil žaludek (možná před tím pozřel trochu trávy, jak káže psí přirozenost), nebo je zvracení projevem něčeho závažnějšího.

S návštěvou veterináře neotálejte, pokud je zvíře malátné, objevíte ve zvratkách krev nebo se pejskovi nafukuje břicho a naříká. V takovém případě se může jednat i o přetočení žaludku nebo neprůchodnost střev a pozdní zásah veterináře už může být zbytečný.

K veterinárnímu lékaři se rozhodně vydejte, pokud má zvíře teplotu (poznáte to pohmatem na čenich, který je teplý a suchý). Když by pes zvracel i bez požití jídla a vody, zajeďte neodkladně na veterinu, protože se může jednat o infekční onemocnění, postižní jater, ledvin nebo slinivky.

Domácí léčba zvracení u psa

K veterináři nemusíte, pokud se neobjevují žádné další doprovodné příznaky. Vysaďte ale potravu, nechte psa v klidu – stav by se měl postupně začít zlepšovat. Nabídnout mu můžete trochu černého čaje (po lžičkách), pokud pes tekutinu nevyvrátí, je vše na dobré cestě. Během hodiny by měl pes dostat zhruba tolik lžic tekutiny, kolik váží kilogramů. S krmením ale počkejte aspoň 12 (lépe 24) hodin. Se stravou začínejte pomalu – jako první jídlo by měl pejsek po zvracení dostat rozvařenou rýži, doporučuje se asi lžíce na 2 kg hmotnosti. Další den můžete přidat kousek kuřecího masa a mrkev.

Související produkty

Pelíšek Reedog Pianki Red ozdobou obýváku muzikálového zpěváka Jaroslava Parčiho

Fenka Německého pinče u Donutilů slyší na dvě jména

Herečka Monika Zoubková „špehuje“ svou fenku pomocí GPS obojku Paby

Emilka našla nové lože v pelíšku od Reedogu

Líbil se Vám článek?

Chřipka psů: Jaké jsou příznaky a jak ji léčit?

Nemoci psů: Nádory na dýchacím ústrojí

Nemoci psů: Infekční zánět jater

Zánět hltanu a hrtanu u psa: Jak ho úspěšně léčit?

Jsme největší specializovaný eshop a kamenná prodejna se smart pet sortimentem ve střední Evropě.

V nabídce najdete měřiče aktivity, chytré a interaktivní hračky pro psy a kočky. Prodáváme také klasické chovatelské potřeby, zejména krmivo pro psy. Elektronické obojky a pelíšky.

„Obchod jsem našla náhodou. Líbí se mi přehlednost stránek, výborná komunikace a přehled personálu, který je schopen poradit. Tento obchod bych rozhodně doporučuji!“

„Dostatek zboží za nízké ceny, možnost vrátit zboží do 30 dnů bez udání důvodu, vstřícnost zaměstnanců, okamžitá reakce ze strany zaměstnanců na vzniklou komplikaci.“

„Velmi ochotně mi poradili po telefonu. Nejde jim o to, aby prodali ten nejdražší výrobek, ale o spokojenost zákazníka. Chválím za profesionální jednání a ochotu.“

„Naprosto skvělá komunikace, jsou to odborníci. Zboží funguje skvěle a jsem maximálně spokojen. Budu objednávat ještě elektronický ohradník pro psa.“

Novinky z našeho blogu

Pelíšek Reedog Pianki Red ozdobou obýváku muzikálového zpěváka Jaroslava Parčiho

07. 03. – Zpěvák JAROSLAV PARČI na sebe upozornil v soutěži Superstar v roce 2006 zajímavou barvou hlasu. Od té doby se pohybuje mezi pražskými muzikálovými…

Fenka Německého pinče u Donutilů slyší na dvě jména

07. 03. – Tak to je rána! Populární herec MIROSLAV DONUTIL se stěhuje z Národního do Branického divadla. Dostal zde totiž příležitost pokračovat v pořadech Na…

Herečka Monika Zoubková „špehuje“ svou fenku pomocí GPS obojku Paby

02. 03. – Herečka MONIKA ZOUBKOVÁ se vrátila po sedmi letech opět do televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde představuje lékařku Terezu. A opět to…

Karolína Šebestová

 • +420 216 216 106
 • info@reedog.cz
 • Kamenná prodejna

Praha 10 – Michle, 101 00

 • Budete mít přehled o stavu své objednávky.
 • Za nasbírané body získáte slevy na další nákup.
 • O akcích a soutěžích se dozvíte jako první.

Leave a Reply