Příznaky typů hub hub (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Otrava jedovatými houbami – příznaky a typy otrav z hub

Na této stránce se dozvíte, jak se otravy dělí, jakými se vyznačují symptomy, a které druhy hub je vyvolávají.

– muchomůrka jízlivá (Amanita virosa)

– muchomůrka jarní (Amanita verna)

– čepičatka jehličnanová (Galerina marginata)

– nebo některé druhy menších bedel.

– baňka velkokališná (Sarcosphaera coronaria)

– vláknice kuželovitá (Inocybe rimosa)

– vláknice Godeyova (Inocybe godeyi)

– helmovka ředkvičková (Mycena pura)

– některé druhy bílých strmělek

Způsobují velmi nepříjemný a bolestivý průběh, ale obvykle bez trvalých následků. K nejčastějším symptomům patří zarudnutí v obličeji, silné pocení a slinění (během otravy může postižený vyslinit až 2 litry slin), křečovité bolesti břicha, zvracení, průjmy, zrychlený dech, poruchy močení a vidění, srdeční problémy a dušnost. Průběh otravy je nesmírně vyčerpávající, přičemž postižený je celkově zesláblý a značně dehydrovaný. V některých případech se může objevit i ochablost dýchacích orgánů nebo velmi nebezpečný otok plic. Při otravách tohoto typu se podává protijed v podobě atropinu.

 • 4. Otravy koprinové

  – ale také velmi vzácný hřib zavalitý (Boletus torosus).

  Otrava se projevuje zhruba po 30 minutách a trvá dvě hodiny a déle. Lehčí otravy se projevují pouze zarudnutím pokožky, zatímco těžší jsou provázeny dušností, zvracením a průjmy. Svým průběhem připomínají takzvaný antabusový efekt.

  Upozornění: Při opakovaném požití alkoholu do dvou dnů od konzumace hub se otrava opakuje!

 • 5. Otravy izoxazolové neurotoxické

  – muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina)

  – muchomůrka slámožlutá (Amanita gemnata)

  – muchomůrka královská (Amanita regalis)

  – muchomůrka červená (Amanita muscaria)

  – muchomůrka citronová (Amanita citrina)

  – helmovka narůžovělá (Mycena rosea)

  – štítovka vrbová (Pluteus salicinus)

  – některé druhy lysohlávek (Psilocybe)

  – některé druhy kropenatců (Panaeolus)

  – závojenka olovová (Entoloma sinuatum), která způsobuje snad nejkrutější otravy. Postiženého sužují ukrutné bolesti břicha doprovázené zvracením a průjmy a jiné nepříjemné stavy.

  – pavučinci skořicovém (Cortinarius cinnamomeus)

  Zpočátku jsou uváděny bolesti v oblasti bederní páteře a mírné žaludeční obtíže. Tyto příznaky brzy odezní a postižený se cítí několik hodin v pořádku. Později však orellanin způsobí těžké poškození ledvin s doživotními následky nebo přímo smrt. Z tohoto důvodu představuje pavučinec plyšový v podstatě nejnebezpečnější druh houby na světě.

 • – václavky obecné (Armillaria mellea)

  – hřibu kováře (Boletus luridiformis)

  – hřibu koloděje (Boletus luridus)

  – kačenka česká (Verpa bohemica)

  Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.

  Otrava jedovatými houbami – příznaky a typy otrav z hub

  Způsobují nejvíce smrtelných otrav. Jsou zde zastoupeny nejnebezpečnější muchomůrky (Amanita phalloides, A. virosa, A. verna), čepičatka jehličnanová (Galerina marginata), některé malé druhy bedel atd. Tyto houby obsahují nejnebezpečnější toxiny, mezi které patří amatoxiny, falotoxiny a virotoxiny. Otrava se začíná projevovat většinou pozdě, zhruba po 8-10 hodinách od konzumace. Dostavují se bolesti břicha, průjmy, zvracení a další jiné obtíže. Tyto stavy bývají nejintenzivnější zhruba 24 hodin a dochází při nich k jiným problémům, především k celkové dehydrataci. V této fázi již mohou někteří starší lidé či malé děti zemřít. Zhruba 3.den následuje úleva, která však netrvá dlouho a v dalších hodinách dochází postupně k selhání činnosti jater a ledvin, což může vést i ke smrti.

 • 2. Otravy gyromitrinové

  Zde je zastoupený ucháč obecný (Gyromitra esculenta) a baňka velkokališná (Sarcosphaera coronaria). Otravy mají podobné příznaky jako u prvního typu, ale způsobuje je gyromitrin, což je toxin, který postihuje opět játra, ale již méně ledviny. Zajímavé je, že se gyromitrin objevuje v menší míře i v jedlých ucháčích. Při konzumaci ucháčů bychom měli být maximálně obezřetní a sbírat pouze mladé plodnice!

 • 3. Otravy muskarinové

  Do této skupiny patří především vláknice začervenalá (Inocybe erubescens), kuželovitá (Inocybe rimosa) a Godeyova (Inocybe godeyi), některé druhy bílých strmělek, helmovka ředkvičková (Mycena pura). Muskarin objevíme v menším množství i v celé řadě dalších hub, například v muchomůrce červené.

  První příznaky otravy se projevují 15-30 minut po jídle, výjimečně již během jídla.

  Muskarinové otravy nezanechávají trvalé následky, ale způsobují velmi nepříjemný a bolestivý průběh. Postižený zarudne v obličeji, silně se potí a sliní (během otravy až 2 litry slin), trpí křečovitými bolestmi břicha, dostavují se zvracení, průjmy, zrychlený dech, poruchy močení a vidění, srdeční problémy, dušnost a může se objevit i velmi nebezpečný otok plic. Průběh otravy je nesmírně vyčerpávající, postižený je celkově zesláblý a značně dehydrovaný. Pokud ovšem lékař včas odhalí původce otravy, existuje v tomto případě dokonalý protijed v podobě atropinu.

 • 4. Otravy koprinové

  Tyto otravy způsobují některé druhy hnojníků, především hnojník inkoustový (Coprinopsis atramentaria), ale také velmi vzácný hřib zavalitý (Boletus torosus). Některé hnojníky jinak patří v mládí mezi dobré jedlé houby, ovšem nesmí se kombinovat s alkoholem. Obsahují toxin koprin, který dokáže v těle vytrvat až 3 dny. Otrava se projevuje zhruba po 30 minutách a trvá dvě hodiny a déle. Lehčí otravy se projevují pouze zarudnutím pokožky, těžší otravy jsou provázeny dušností, zvracením a průjmy a svým průběhem připomínají antabusový efekt. Při opakovaném požití alkoholu do dvou dnů se otrava opakuje!

 • 5. Otravy izoxazolové neurotoxické

  Nejzávažnější otravy tohoto typu způsobuje muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina). K dalším, ale již méně nebezpečným druhům patří muchomůrka slámožlutá (Amanita gemnata), muchomůrka královská (Amanita regalis) a muchomůrka červená (Amanita muscaria var. muscaria).

  Otravy nastupují nejdříve po 30 minutách, přičemž postižený pociťuje horkost, sucho v ústech, pálení a mravenčení po celém těle. Dostavují se poruchy vidění , halucinace a nebezpečné jsou poruchy srdeční činnosti. Nejvýznamnější toxin představuje mykoatropin.

 • 6. Otravy psychotropně-neurotoxické

  Do této skupiny hub patří především muchomůrka porfýrová (Amanita porphyria), muchomůrka citrónová (Amanita citrina var. citrina), některé druhy lysohlávek (Psilocybe) a kropenatců (Panaeolus), helmovka narůžovělá (Mycena rosea), štítovka vrbová (Pluteus salicinus) a několik dalších druhů.

  První příznaky otravy se projevují nejdříve po 15 minutách a mívají velmi rozmanitý průběh, který může být i v případě lysohlávek velmi nepříjemný. Typické jsou poruchy zrakové a sluchové oblasti, závratě, únava a nevolnost. Hrozí nebezpečí infarktu, mozkové příhody a případně i nějaký úraz.

 • 7. Otravy gastrointestinální

  Patří k nejčastějším otravám, které mají sice nepříjemný, ale benigní (neškodný) průběh.

  Nejnebezpečnější druh zde představuje závojenka olovová (Entoloma sinuatum), která způsobuje snad nejkrutější otravy. Postižený má ukrutné bolesti břicha doprovázené zvracením, průjmy a jinými nepříjemnými stavy. Méně závažnější otravy tohoto typu způsobuje celá řada jiných hub, mezi které patří další druhy závojenek, některé čirůvky (Tricholoma), slzivky (Hebeloma), kuřátka (Ramaria), ale i holubinky (Russula), pečárky (Agaricus) a další jiné houby.

 • 8. Otravy orellaninové

  Nejzákeřnější typ otrav, který způsobuje toxin orellanin, jenž se nachází v některých druzích pavučinců, především v pavučinci plyšovém (Cortinarius orellanus) a pavučinci skořicovém (Cortinarius cinnamomeus). První příznaky otravy se v tomto případě projevují nejdříve po 36 hodinách, ale většinou mnohem později, někdy až po 3 týdnech! Projevují se obvykle bolestmi v oblasti bederní páteře a mírnými žaludečními obtížemi. Tyto příznaky brzy odezní a postižený se cítí několik hodin v pořádku. Později však orellanin způsobí těžké poškození ledvin s doživotními následky nebo přímo smrt. Z tohoto důvodu představuje pavučinec plyšový v podstatě nejnebezpečnější houbu na světě.

 • Foot houba: příznaky a léčba

  Plíseň nohou je jedním z nejčastějších onemocnění v dermatologii praxi. Vyskytuje se zejména v těch kulturách, kde se předpokládá, většinu času nosí boty, a postihuje až 70% dospělé populace.

  Nejčastěji noha houba se vyskytuje u starších lidí, jakož i ty, jejichž imunitní systém je oslaben značně, například diabetes, AIDS, špatná cirkulace dolních končetin a jiných onemocnění tohoto typu.

  Často termín „houba nebo plísňové onemocnění nohou“ se vztahuje k porážce houbové mycelium klenuté pokožky nohou, nehtů a meziprstní prostory.

  Mezi mnoha typů houbových patogenů zásadního mykózy nohou, jsou následující:

  • Trichophyton rubrum,
  • Trichophyton mentagrophytes,
  • Epidermophyton floccosum.

  Jiné patogeny plísňové nožní infekce, které se vyskytují méně často:

  • Trichophyton tonsurans – původce houbové infekce u dětí ve Spojených státech,
  • Candida,
  • Scytalidium hyalinum,
  • Scytalidium dimidiatum.

  Všichni agenti houbových infekcí přizpůsobit parazitují v rohové vrstvy kůže, produkovat speciální enzymy, které odbourávají keratin. Kromě jejich membrány (buněčné stěny) obsahují manana – speciální látky, které potlačují lokální imunitu a podporovat rozvoj chronického zánětu.

  Způsoby nákazy a faktory, které přispívají k onemocnění

  Předpokládá se, že některé druhy patogenů způsobujících houbových chorob může zastavit v exfoliovaných kožních buněk zachovávají svou vitalitu v průběhu celého roku. Nakazit s houbou, je postačující, aby tyto kožní vločky s agentem přilepená na nohy, a pak se do vhodných podmínek chovu: vlhkost a teplo.

  Nejběžnější houba infekce se vyskytuje zastávka:

  1. Na veřejných místech: lázní, plážové postele, bazény, sauny, i jen písek.
  2. V rodině: obecné pantofle, žádné jednotlivé ručníky na nohy, nízká úroveň hygieny.
  3. Návyky: výměna boty, ponožky, nosí boty někoho jiného (například pantofle vlastníků km).

  Faktory, které přispívají k infekci:

  1. Snížení místních obranných sil v důsledku oběhových poruch (např, vaskulitida, mazat aterosklerózy dolních končetin), některé chronické choroby (HIV, další imunodeficience, diabetes, atd.).
  2. Prodloužené pocení nohou sportovců při delším cvičení v létě při nošení uzavřené nebo špatně větrané obuvi.
  3. Trhliny a macerace na kůži nohou.

  Obecně platí, že muži jsou postiženy častěji než ženy, s věkem se frekvence plísňových lézí přestanou růst. S rizikem houbových infekcí nohou, jsou následující:

  druh nemoci

  Podle umístění patologických kožních lézí na nohy, která je ovlivněna plísní:

  1. Interdigitální mykózy (dermatophytosis). Pozorované nejčastěji ve formě chronické (dlaždicových) nebo akutní (intertriginoznoy) forem.
  2. Plantární mykózy. Nejčastěji vidět škálování a keratinizace kůže nohy.
  3. Disgidroticheskaya tinea. Na kůži chodidla tvořily puchýře, váčků, alergická dermatitida často podobá.
  4. Hluboké mykózy. V tomto případě to ovlivnilo nejen na povrchu, ale i hlubších vrstev kůže.
  5. Onychomykóza. Porážka houby nehet.

  V závislosti na typu prostředku přestanou hlavní plísňová onemocnění jsou:

  1. Sportovec, tzv Trichophyton mcntagrophytes.
  2. Rubrofitii který patogen je Trichophyton rubrum.

  Rubrofitii zastávka: hlavní typy a symptomy

  Rubrofitii je nejčastější onemocnění nohou houbového původu. To se vyskytuje v téměř 70 až 90% případů.

  Klasická forma rubrofitii charakterizovaných zarudnutí a mírné zesílení (lichenifikací) kůže. Postiženou kůži lesklé, s napájecím vzoru, suchý s SCOP v strií a záhyby mukovidnyh vločky.

  Onemocnění obvykle začíná třetí nebo čtvrté meziprstní záhybů, které jsou v blízkosti naibole6e. Dále je houba rozšíří do dalších meziprstních prostorů, a spodní část na zadní straně nohy.

  Pro rubrofitii charakterizované následujícím tvaru:

  • dlaždicových forma (hlavní funkce – šupinatá kůže)
  • Stratum formulář – přítomnost „kuří oka“ boule.
  • intertriginoznoy (oprelovidnaya)
  • disgidroticheskaya (s tvorbou bublin)
  • smíšená forma (opruzenin, puchýře).

  Vymazán z dlaždicových rubrofitii má méně výrazné příznaky dochází téměř neznatelně pro pacienta. Jeho hlavními příznaky jsou:

  1. Interdigitální prostory: peeling, přítomnost mukovidnyh váhy, povrchové drobné praskliny.
  2. Prakticky žádné stížnosti nebo může být znepokojeni mírným svěděním.

  V takové formě rubrofitii může probíhat dostatečně dlouhou dobu. Postupně se však, že je postup onemocnění, což vede ke vzniku hyperkeratózních a smíšené formy. Postupně se objeví:

  • zvýšení kožní suchost zastávky,
  • zhrubnutí kůže,
  • Hrubý vzhled kalusu na částech spodních a bočních chodidla,
  • Tvorba hluboko v patách a bolestivých fraktur.

  Když zastavíte rubrofitii pozorován 3 hlavní typy exfoliace pleti:

  1. Mukovidnoe. Přírodní kožní záhyby a rýhy jakoby posypané moukou.
  2. Ve tvaru prstence. Zarudlé skvrny s třásněmi odlupovaného epitelu.
  3. Krupnoplastinchatoe. V tomto případě, kůže loupe velké talíře.

  Mezi prsty mezery

  Při silné pocení nohou, na sobě špatně větrané obuvi, nedostatečné léčení interdigitální prostor pravidelně začínají „namočit“. Kůže se stává oteklé, narušily, s hlubokými trhlinami. Hlavní stížností pacientů v této fázi – svědění, bolest, pocit pálení.

  Bez včasné a efektivní způsob léčby se postupně zhoršuje, což se projevuje zvýšenou bolest, svědění, což zesílilo při pohybu. Na kůži, interdigitální prostory a boční plochy prstů se objeví větší bubliny, které se pak převedou na erozi, obklopené bělavě hranici epidermis.

  Nehtové ploténky prsty Kdy rubrofitii:

  • zahuštěný,
  • hroutí
  • žluto-šedé nebo hnědé zabarvení,
  • Soustružené bílé skvrny, které se pak šíří po celém nehtu.

  Někdy jsou odděleny od nehtového lůžka, zahustit a mít podobu „ptačí dráp“, nebo zarostlý nehet, který způsobuje další nepříjemnosti pro pacienty.

  komplikace rubrofitii

  Zpravidla rubrofitii se rozšíří do dalších částí těla: ruce, hladkou kůži, vellus vlasy. Patogen postrádá nové lymphogenous části kůže, stejně jako při kontaktu (například při mytí ruce převedena stop).

  1. Kartáče – porážka ruce a nehty.
  2. hladké kůže – léze na obličeji, inguinální-femorální záhyby, hýždě, nohy.

  V tomto případě, mykóza projevuje zaoblené růžově červené nebo růžové skvrny s sklonem k fúzi a periferní růstu. Jejich povrch je pokryt váhy a okraje pozorována zánětlivá váleček s jemnými bublinkami a krusty.

  Pokud rubrofitii rozšířila do velkých skladů, tam je svědění.

  Sportovec: Typy a symptomy

  chronická sportovec

  Sportovní mnohem vzácnější rubrofitii, má stejnou formu nemoci:

  Vymazány sportovec často počáteční forma nemoci. Během tohoto období meziprstních prostorů dochází k mírnému loupání, které se mohou rozšířit na nohy, a také doprovázena tvorbou malých trhlin.

  Dále, na bočních stranách a na chodidle tam blyashkoobraznye ztluštění kůže modro-červené barvy. Ve středu vyrážky – vrstvami šupin, lézí jasnými hranicemi. Epidermis po mezery mezi prsty stane bělavý odstín.

  Kdy dotyčný pacienti pedis tinea o svědění, zvýšené sucha a bolestivost pokožky.

  Oprelovidnaya (intertriginózní) forma sportovec je charakterizována tím, zarudnutí, otok a macerace interdigitální záhyby. Často trhliny, a cítil bolest.

  S porážkou původce Mykóza nohou oblouk lze často vidět disgidroticheskuyu formu s tvorbou bublin, které po otevření vypadat mokré eroze růžové nebo červené.

  Sportovec se vyskytuje nejčastěji na palec (I) a malíčku nohy (V). Tloušťka hřebu nejblíže k volnému okraji vytvořených míst a pruhy nažloutlou barvu, která se postupně zvyšuje a zabírají celý nehet. Dále hřebík začne hroutit, to je někdy odlepit od nehtového lůžka.

  Akutní sportovec Pidvysotsky

  Hlavními příznaky této formy sportovce:

  • otoky nohou, prsty,
  • hojnost váčků,
  • vytékání eroze
  • macerace meziprstní záhybů,
  • zvýšení tříselných lymfatických uzlin,
  • zvýšení tělesné teploty,
  • bolest hlavy,
  • obtíže při chůzi kvůli bolesti,
  • celková slabost.

  Onychomykóza nohou: Příznaky a typy

  Vedle patogenů rubrofitii onychomykóza a tinea mohou být způsobeny kvasinky rodu Candida, a některé jiné houby.

  Mezi nejčastější příznaky onychomykózy, počínaje nejblíže k volným okrajem nehtu:

  • odbarvení, ztráta přirozené kráse,
  • zahušťování nehtové ploténky,
  • Vzhled subunguální hyperkeratóza,
  • zničení nehtů, odtržení od nehtového lůžka.

  V onychomykóz infekce nehtů je 2 hlavní typy:

  1. Normotroficheskie: definován bílými pruhy, nažloutlé barvy tloušťky hřebu.
  2. Atrofické: řídnutí, zničení nehtové ploténky, jeho oddělení.

  Diagnostika houbových nohou porazí

  Specialista na léčbu plísňových lézí končetin – dermatologa, který může přinést na léčbu, a dalších odborníků podle potřeby.

  Po rozhovoru s pacientem, vyjasnit stížnosti a vlastnosti výskytu, bude výskyt lékař zkoumat postiženou oblast nemocí a předepsat určité typy dalších testů, jako například:

  1. Mikroskopické vyšetření materiálu s dalším zpracováním s hydroxidem draselným.
  2. Kontrola pomocí dřeva lampu.
  3. Výsev podezřelého biologického materiálu na specifické prostředí pro růst hub, stejně jako prostředí pro bakterie.

  komplikace

  Nejběžnější komplikací mykóza stanice je výskyt různých alergických reakcí, které se běžně nazývají epidermofitidami. Jsou to:

  • regionální srážky,
  • odvrácené od hlavního nístějové vyrážka (například kartáče)
  • generalizované kožní léze.

  To může být papuly, vezikuly, hemoragický a erytematózní skvrny, které jsou uspořádány symetricky. Sportovec dává přibližně 4 krát víc alergické reakce než rubrofitii.

  Léčba jakýchkoliv houbových infekcí nohou musí jmenovat lékaře, aby bylo dosaženo úplného vyléčení.

  Obecně platí, že léčba plísňových infekcí chodidla na základě těchto principů péče:

  1. Boj proti infekčním agens. V počátečních stadiích onemocnění jsou obvykle předepsány léky na místní úrovni – protiplísňových masti, krémy, pleťové vody. V závažných případech – systémových antifungálních činidel.
  2. Zvýšená odolnost a lepší místní krevní oběh, léčba onemocnění.
  3. Znecitlivění terapii. Že stejně jako sportovní nohou často doprovázena alergickými reakcemi, v tomto pořadí, jsou přiřazeny alergie léky, které mohou pomoci zlepšit stav pacienta.

  Home Léčba

  • Pro účinnou léčbu mykózy nohou je důležité mít na paměti, že houby množit ve vlhkém prostředí. Eliminací vlhkosti, bude houby nerostou, a zvýšit šance na vyléčení.
  • Chránit svou rodinu proti houbovým chorobám. Je nutné jim vysvětlit, že od nynějška v bytě nemůže chodit naboso, a to zejména v koupelně nebo ve sprše. Poté, co vzal s vanou nebo sprchou, je nutné ošetřit vanu, podlahu a dezinfekční prostředky.
  • Denní umývat nohy mýdlem a vodou, sbírání čistící hadřík vše odpadli kousky kůže takovým způsobem, že se nic pod nehty dostali.
  • ujistěte se, že suché meziprstní prostory toaletního papíru nebo fénem, ​​a pak dát předpis antimykotické činidlo po mytí nohou. Léčba by měla pokračovat po dobu několika měsíců, a to iv případech, kdy je projevem mykóz zcela zmizí.
  • Použijte prášek při nošení obuvi.
  • Nosit bílé bavlněné ponožky (čistit každý den). Použité ponožky musí vařit po dobu 10 minut v namočit a dezinfekčních prostředků. Obuv musí být dezinfikovány pomocí antimykotické aerosolů.

  Prevence mykózy nohou

  1. Časná léčba nemocí, které mohou snížit obranyschopnost organismu, nebo degradují krevní oběh.
  2. Dodržování pravidel osobní hygieny a sanitace – nesdílet pantofle, v lázních, umyvadla chodit v jeho gumové pantofle, mají vlastní osušku na nohy, atd
  3. Se vypořádat s nadměrným pocením nohou, v letním období na sobě boty, které jsou dobře větrané.

  Houba zastávka je jedním z nejčastějších houbových kožních lézí. Ve většině případů, dodržování jednoduchých pravidel, aby nedocházelo prevence chorob a včasnou léčbu – zbavit mykózy nohou.

  Kopírovat místo je možné pouze s aktivním odkazem na zdroje.

  Informace na této stránce průzkumné v přírodě a nejsou na předpis léčba

  Příznaky typů hub hub

  Weby autora projektu

  Statistika návštěvnosti

  Počet stránek ve webu: 1530

  Druhotná, nepravá otrava houbami – příznaky, projevy, symptomy

  Sběr hub je v našich končinách, a to především v podzimních měsících, velmi oblíbená činnost, které se věnuje nemalá část naší populace. Avšak málokdo z nás je obeznámen také s rizikem možné otravy lidského organismu primárně jedlými houbami. Tato tzv. nepravá otrava houbami je tedy způsobena požitím jedlých hub, které jsou buď nedostatečně tepelně upravené, nebo jsou jistým způsobem druhotně změněné (např. rozkladem, plísněmi, bakteriemi apod.). Příčinou je tedy především špatné a nevhodné skladování čerstvých hub.

  Léčba: důležitá je prevence (především vhodného skladování syrových hub, dostatečná tepelná úprava pokrmů z těchto hub atd.). Výplach žaludku (smysl má jen do 36 hodin od požití zkažených hub), s výhodou projímadla či střevní laváž, vhodné podat opakovaně aktivní uhlí. Pozor na rehydrataci a úpravu vnitřního prostředí, event. hepatoprotektiva, hemodialýza či hemoperfúze. Ve výjimečných případech i transplantace jater.

  Jak se projevuje nepravá otrava houbami – příznaky, projevy, symptomy

  kolikovité bolesti břicha

  často změny srdeční frekvence (tachykardie, bradykardie)

  změny krevního tlaku (hypotenze, hypertenze)

  Příznaky typů hub hub

  Weby autora projektu

  Statistika návštěvnosti

  Počet stránek ve webu: 1530

  Otrava houbami – příznaky, projevy, symptomy

  V české republice je sběr hub velice populární, avšak může být nebezpečným koníčkem, neboť na našem území se vyskytuje řada jedovatých hub. Nejnebezpečnější je muchomůrka zelená, která způsobuje 90% smrtelných otrav houbami. Otravu houbami dělíme na pravou – způsobená požitím jedovatých hub, může mít závažné následky.

  Nepravá otrava, která je způsobena houbami prvotně jedlými, které jsou nedostatečně tepelně zpracované nebo druhotně změněné nejčastěji vlivem nevhodného skladování syrových hub. Klinicky se projeví nevolností (nauzeou) a zvracením a její prognóza je dobrá.

  Co dělat při podezdření na otravu houbami? Co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. Vhodné je zapsat si počet snězených hub a čas od konzumace ke vzniku příznaků, též jejich charakter, vzhled hub, vzít s sebou zbytky jídla s podezřelými houbami popřípadě zvratky nebo ev. stolici k případnému mykologickému vyšetření. Léčba obvykle pomocí výplachu žaludku, podání aktivního uhlí, v těžších případech hemodialýza, při rozsáhlém poškození jater i jejich transplantace.

  Jak se projevuje otrava houbami – příznaky, projevy, symptomy

  Otrava muchomůrkou zelenou

  Dvoufázový klinický obraz:

  První fáze: příznaky po 7-14 hod.

  Druhá fáze po několika hodinách bez příznaků cca po 36 hod

  • známky jaterního a ledvinového selhání
  • ikterus (žluté zabarvení kůže a bělma)
  • encefalopatie (poškození mozku) zmatenost, třes, spavost až kóma
  • laboratorně: zvýšení jaterních enzymů , prodloužení protrombinového času, zvýšení kreatininu
  • možné příznaky otrav dalšími druhy hub:

  Vlákice, strmělky:

  • pocit horka, pocení
  • slinění
  • zůžené zornice
  • bradykardie (pomalá srdeční činost)
  • hypotenze (nízký krevní tlak)
  • dušnost
  • muchomůrka červená a panterová:
  • excitace (rozrušení)
  • halucinace, dezorientace (zmatenost)
  • křeče, motorický neklid,
  • suchá kůže
  • tachykardie (rychlá srdeční činnost)

  Hnojník inkoustový

  příznaky se projeví po požití alkoholu

  • zarudnutí v obličeji
  • pocení
  • palpitace (bušení srdce)
  • bolesti břicha, průjem
  • křeče

  Medicinální houby a rakovina

  prof. Ing.Pavel Valíček DrSc. je významný český specialista na asijské léčivé rostliny a odborný konzultant MycoMedica

  Body na chodidle

  Na lidském chodidle je velké množství biologicky aktivních bodů, které mohou pomoci zlepšit stav vašeho zdraví. Jejich masáž můžete provádět sami v domácích podmínkách.

  Hypothalamus (kontrola chuti)

  Nedostatek jódu – co způsobí

  Studené prsty na rukou a nohou, únava a spavost, ale i zpomalené reakce nebo snížení duševních schopností. Za to všechno může nedostatek jódu.

  signály problémů s játry

  Problém s játry je v mnoha případech pozorovatelný na naší pokožce. Často jde o zabarvení kůže, případně i nehtů a očního bělma do žluta. Může za to hromadění látky zvané bilirubin, které nastává, pokud játra dostatečně neuvolňují z těla toxiny. Dalším příznakem je svědivá i velmi suchá pokožka citlivá na dotyk.

  Játra – a projevy potíží s nimi

  Možná se Vám už stalo, že jste šli s partnerem či kamarádkou na skleničku a zaregistrovali jste vedle u stolu nadměrně hlučnou osobu. Většinou bývá hubenější postavy s hranatými rysy, případně s bílými či prošedivělými vlasy. To vše jsou základní diagnostické prvky poruchy jater. Diagnostická zóna jater

  projevy potíží s ledvinami

  Z duchovního hlediska se na zdraví ledvin odrážejí naše partnerské vztahy. Neděláme li mezi lidmi rozdíly, máme li všechny rádi, ale přitom na nich nelpíme., základní funkce budou naprosto bezchybné.

  diagnostika podle pokožky

  Na těle lze vyšetřovat dvojí typ zbarvení – celkové zabarvení kůže a přítomnost specifických znaků, jako jsou skvrny, tečky, linie a podobně. Jangové barevné znaky ( hnědé, červené apod. ) se většinou shlukují do viditelných vzorů, zatímco jinové znaky ( žluté a zelené ) bývají rozptýleněji rozložené.

  co stojí za chutí na určité potraviny

  Slezina – naše matka

  z vědeckého hlediska v podstatě orgán bez kterého se v případě nouze můžeme i obejít, aniž by to významně ovlivnilo kvalitu našeho života. Tento orgán se nachází téměř u všech savců. Má několik funkcí.

  Příznaky typů hub hub

  • Jste zde:  
  • Home
  • Atlas hub
  • Otravy houbami

  Otravy houbami

  Celá řada hub obsahuje látky, které na člověka působí toxicky. Spektrum jedovatosti těchto látek je od mírně působících, téměř netoxických sloučenin až po smrtelně jedovaté, brutálně působící látky, patřící k nejjedovatějším v celé přírodě. Není jasné, proč u hub toxické látky vznikají. Vnucuje se názor, že se houby produkcí jedů brání před nepřáteli. Je ovšem otázkou, proč se u některých hub vytváří látky, které jsou schopny zabíjet a jiné houby jsou naopak úplně neškodné, a přesto jedovaté druhy nejsou úspěšnější v přežití než ty jedlé. Navíc existují druhy, které jsou škodlivé pro jednu skupinu škůdců, zatímco pro jinou nejsou (např. muchomůrka zelená zabije obratlovce, tedy i člověka, ale larvy nebo slimáky, které ji požírají, nikoliv). Některé houby vás dostanou třeba až po 14 dnech, jako je tomu u některých extrémně jedovatých pavučinců.

  Česká republika se může pyšnit tím, že se u nás vyskytují snad všechny nejjedovatější houby světa. Čepičatka jehličnanová, muchomůrka zelená, jízlivá, jarní, pavučinec plyšový, ucháč obecný…

  V literatuře se uvádí řada základních typů otrav. Otravy jsou pojmenovány podle stěžejního druhu houby, který tuto otravu páchá nebo podle jedu, který otravu způsobuje anebo podle potíží, které při otravě vznikají.

  Níže uvádímě přehled otrav , jak je zmiňují lékařská skripta.

  • Syndrom gastroenterodyspeptický
  • Syndrom muskarinový
  • Syndrom psylocibinový (psychotropní)
  • Syndrom mykoatropinový-neurotoxický (muskarinový)
  • Syndrom gyromitrinový-hepatotoxický
  • Syndrom faloidní-hepatorenální
  • Syndrom antabusový
  • Syndrom orelaninový-nefrotoxický

  Syndrom gastroenterodyspeptický

  Doba projevení otravy: do 2 hodin

  příznaky: potíže trávicího systému, bolesti břicha, nevolnost, zvracení až dávení, průjmy

  obsažené jedy: málo známé, zpravidla složitý mix chemických látek

  léčba: na základě příznaků

  příklady hub: hřib satan, některé žampiony a holubinky, např. vrhavka

  Doba projevení otravy: do 2 hodin

  příznaky: pocení, slinění, slzení, zúžení zornic

  léčba: výplach žaludku, podání atropinu

  prognóza: závisí od požitého množství, v malém množství dobrá, ve velkém množství nejistá až špatná

  příklady hub: jedovaté vláknice, strmělky, muchomůrka červená, tygrovaná

  Syndrom psylocibinový (psychotropní)

  Doba projevení otravy: do 2 hodin

  příznaky: pocení, slinění, slzení, zúžení zornic

  léčba: výplach žaludku, podání atropinu

  prognóza: závisí od požitého množství, v malém množství dobrá, ve velkém množství nejistá až špatná

  příklady hub: jedovaté vláknice, strmělky, muchomůrka červená, tygrovaná

  Syndrom mykoatropinový-neurotoxický (muskarinový)

  Doba projevení otravy: do 3 hodin

  příznaky: muskarinové příznaky – pocení, slzení, zúžení zornic, křeče, žloutenka, průjem, nevolnost→ přechod k příznakům nervově-psychickým – podrážděnost, vybuzenost, suchost kůže, bušení srdce, nízký tlak, halucinace, střídání euforie a deprese…

  obsažené jedy: muscimol, kyselina ibotenová, muskazon,

  léčba: žaludeční výplach, živočišné uhlí, léčba podle příznaků

  poznámka: nepodávat diazepam, atropin, barbituráty

  příklady hub: muchomůrka červená a tygrovaná

  Doba projevení otravy: 6-12 hodin

  příznaky: bolesti hlavy, křeče, žloutenka, průjem a další potíže trávicího ústrojů

  léčba: výplach žaludku, živočišné uhlí, injekčně vitamín B6, léčba na základě potíží

  poznámka: možná otrava prachem z hub anebo výtrusy

  příklady hub: ucháč obecný

  Doba projevení otravy: 6 – 24 hodin

  příznaky: potíže trávicího systému, bolesti břicha, nevolnost, zvracení až dávení, průjmy, selhání jater a ledvin

  obsažené jedy: amatoxiny amanitin a phaloidin

  co jedy v těle dělají: toxiny vychytávány v játrech, vylučovány žlučí a poté kolují v jaterněstřevním oběhu; zabíjí buňky jater, dochází k jejich rozkladu

  léčba: zvracení, výplach žaludku, masivní dávky živočišného uhlí (1g/kg každé 2–4hodiny) – lék na játra silibinin, napojení na umělou ledvinu/mimotělní čištění krve, komplexní podpůrná péče; posledním řešením je transplantace jater

  prognóza: špatná (smrt asi do týdne na selhání oběhu nebo dalších funkcí v důsledku nefunkčních jater), přežití podle požitého množství, při plné otravě, tj. požití několika plodnic a pozdním zachycení otravy 10−20 %

  poznámka: 85 % amatoxinů se vylučuje nezměněno ledvinami, poškození ledvin je spíše podmíněno ztrátou vody při dávení a průjmech

  příklady hub: muchomůrka zelená, jízlivá, muchomůrka jarní (nejčastěji se zamění za žampion, bedlu, májovku), čepičatka jehličnanová

  Doba projevení otravy: 6 – 24 hodin

  příznaky: pocení, bolesti hlavy, zrychlení tepu

  poznámka: otrava se projeví jen po požití alkoholu

  příklady hub: hnojník inkoustový

  Doba projevení otravy: 36 hodin – 17 dní

  příznaky: potíže trávicího systému, bolesti břicha, nevolnost, zvracení až dávení, průjmy, bolesti hlavy, křeče, pokles produkce moči, akutní selhání ledvin

  léčba: napojení na umělou ledvinu

  poznámka: otrava se projevuje za extrémně dlouhou dobu, kdy jed už kompletně koluje v organismu

  příklady hub: pavučinec plyšový

  Leave a Reply