Příznaky mykotické houbové infekce (Objednejte antifungální sprej OnycoSolve)

Příznaky kvasinkové infekce u žen – klinické rysy

Kvasinkové infekce u žen je charakterizována přítomností několika klinických variant. Každý z nich má své vlastní charakteristiky klinického obrazu, což pomáhá při diferenciální diagnostice a diagnostiku. Příznaky kvasinkové infekce u žen hodnoceny při fyzické vyšetření. Podle stávající klasifikace rozlišuje akutní a chronické formy onemocnění. Chcete-li oddělit klinické formy měla být klasifikována kandidonositelstvo formulář.

To, co odlišuje různé možnosti drozd

Nejčastěji se v praxi potýkají s těžkými formami onemocnění. Epizody akutní vaginální kandidózy lézí v průběhu života se slaví téměř sedmdesáti pěti procent žen. Procento chronických forem, které se liší trvalý opakující se samozřejmě, je dvacet procent.

Každá z forem drozdů různých funkcí jejich klinickým obrazem. V akutní formě dominují příznaky akutního zánětlivého procesu s výrazným místními symptomů. Nejběžnější stížnost – A hojný výtok z pohlavního ústrojí. To se mění jejich barvu, texturu a vůni. Výběry mohou být filmy, hustá a krémová, šupinatá, v některých případech, vodnaté. To je rozmazaný kyselé vůni, která je specifická pro kvasinky. Nejtypičtější Místní symptomy jsou zarudnutí, otok, přítomnost léze na kůži a sliznice, které jsou doprovázené intenzivním pálení, svědění a poškrábání. V některých případech to může vést k poruchám nervového systému (nespavosti, neurózy).

Thrush, který se vyskytuje v chronické formy, vyznačující se tím, méně intenzivní příznaky a nižší výskyt lézí z genitálií. V této situaci, ovládaný vývoji týkajících se doby trvání nebo délky trvání onemocnění, tj atrofických procesů v tkáních. Onemocnění se vyskytuje s obdobím exacerbace a úhradu zánětlivého procesu, s frekvencí exacerbací může být až čtyřikrát ročně a více. Z klinických symptomů nemoci třeba poznamenat, přítomnost mizivou vaginální výtok Poševní výtok: normální, nebo nemoc? A nevyjádřeným zarudnutí, otok vulvy, pochvy.

Může nastat bez příznaků drozd

K dispozici je samostatná forma drozdů, který je charakterizován tím, že chybí případné reklamace nebo klinických symptomů. Tato forma se nazývá kandidonositelstvo. V tomto případě je diagnóza může být stanoven pouze na základě výsledků mikrobiologické studie. Spolehlivé indikace přítomnosti kvasinek je detekce malého množství kvasinek, jako hub (jejich nadějné formy) a nedostatek pseudomycelia. Pokud žena vykazuje známky nemoci, pak můžeme hovořit o přechodu kvasinek v symptomatické formě. K tomu dochází pod vlivem různých nepříznivých faktorů, vnější i vnitřní prostředí.

Je chybou domnívat se, že absence příznaků nevyžaduje antimykotické léčby. Na základě souhrnné studie by měla být zpracována tak, aby se zabránilo negativním dopadům nebo komplikace spojené s plísňovou infekcí Plísňové infekce: k prevenci a porážka , Věnujte zvláštní pozornost by měla být připsána na jmenování léčby v přípravě na intervenční nástroje (diagnostický kyretáž Škrábání – těžký a nebezpečný postup , Hysteroskopie Hysteroskopie – vyšetření dělohy uvnitř Chirurgická manipulace v oblasti děložního čípku), ale i v případě výskytu těhotenství.

Flukonazol pro léčbu afty:, jak rychle se zbavit houbové infekce

Flukonazol pro léčbu afty (vaginální kandidóza) je široce používán. Jedná se o velmi účinný lék pro léčbu akutní moučnivka dost na jedno použití přijímacího flukonazolu pro prevenci recidivy onemocnění, flukonazol je používán jednou za měsíc.

Příčiny a příznaky moučnivka Basic

Příčinou kandidóza genitálií Kandidóza genitálie: možné závažné komplikace (drozd) je kvasinka, jako houby rodu Candida, což je téměř vždy přítomen v genitální sliznice složené z podmíněně patogenní. Ale s normální imunitou, tento patogen může způsobit onemocnění v případě, že imunitní systém snižuje, houby rodu Candida začnou rychle množit a způsobit infekční zánět – kandidóza.

Hlavními příznaky kvasinkové infekce u žen Drozd u žen – význam problému jsou bílé cheesy nájezdy na sliznice pochvy a vulvy, stejné nebo laciný bílý výtok (bělidla) a těžkou svědění v oblasti genitálií.

V případě, že kvasinková infekce nezachází v čase, akutní infekční-zánětlivý proces přejde do chronické, který je mnohem horší ošetření. Pro léčbu droždí antimykotika a imunomodulátory.

Flukonazol – je vysoce účinný anti-houbové lék široké spektrum účinku, který je k dispozici v kapslích pro orální podávání a jako injekčního roztoku. Mechanismus účinku flukonazolu je spojen s potlačením působením enzymů houbových buněk, což vede k blokování syntézy sterolů potřebných pro buněčné membráně hub konstrukce. To porušil propustnosti buňky, jeho metabolismu a buňka umírá.

Druhy Candida vykazují vysokou citlivost na flukonazolem. Pro léčení akutní vaginální kandidózy dostatečně jednorázové použití flukonazolu kapslí po 150 mg. Podobně zacházeno drozd a mužů. Aby se zabránilo opakování onemocnění v jeho chronické léčbě kapsle 150 mg užívaných jednou za měsíc po dobu šesti měsíců a více. Ve stejné době, předepsat léčbu obnovit imunitu. Typicky, toto umožňuje dlouhou dobu, jak se zbavit kvasinkové infekce.

Starší pacienti flukonazol podávat s opatrností, pečlivě kontrolu funkce ledvin. Pokud to není rozbité, jednotlivá dávka není snížena. V případě, že funkce ledvin, jakmile je to možné flukonazol celá dávka v případě dlouhodobého používání flukonazolu dávky upravena.

To je kontraproduktivní flukonazol

Flukonazol je kontraindikován, pokud jste přecitlivělí na jeho složek, těhotenství, kojení Kojení – osobní volba krmení, jakož i současně s některými léky, které mají negativní vliv na srdce, jako je cisaprid, a to zejména v případě, flukonazol aplikovány do velké dávce.

Vedlejší účinky a předávkování

Ve většině případů, flukonazol je dobře snášen. Avšak i po jediné aplikaci při léčbě kvasinek se může vyvinout nežádoucí účinky, jako je nevolnost, bolesti břicha, bolesti hlavy. Alergické reakce jsou také možné. Při příjmu flukonazol splňovat oba Časné alergické reakce (kopřivka, angioedém, anafylaktický šok) a smíšený nebo zpožděného typu (erythema multiforme, Stevens-Johnsonův syndrom, toxická epidermální nekrolýza).

Se zvyšující se dávkou a trvání léčby zvyšuje riziko porušení jater nebo ledvin, s jedinou aplikací těchto nežádoucích účinků obvykle nemají stane.

Kromě toho může dojít k záchvaty, alopecie, změny v krvi (snížení počtu bílých krvinek a krevních destiček), poruchy lipidů.

Pomocí velkého převisu terapeutické dávky flukonazolu může zvýšit žádné vedlejší účinky. Tam může být záchvaty, halucinace, změny v chování (například pacienti se mohou objevit nemotivovaný podezření), zvýšení nevolnost, zvracení, bolesti břicha Břicha bolest: Typy a symptomy ,

První pomoc je výplach žaludku, po kterém pacient může mít několik tablet aktivního uhlí. Současně by měl pacient pít velké množství tekutin a vzít diuretika – jako flukonazol mohou být odstraněny z krve. Přiřadit také symptomatickou léčbu.

Flukonazol se používá k léčbě drozd. Ten velmi účinně vypořádat se s houbami rodu Candida, a to i pomocí jediné aplikace. Měsíční prevence recidivy afty v jeho chronickým průběhem umožňuje zcela zapomenout na této nemoci.

Infekční endokarditida

Zánět vnitřní výstelky srdce (endokardu) je závažné onemocnění, které obvykle postihuje z endokardu tvořené srdeční chlopně. Ohroženy jsou zejména poškozené srdeční chlopně a chlopenní náhrady. Zánět obvykle bývá infekčního původu, ojediněle neinfekčního. Při infekční endokarditidě rostou na chlopních vegetace, což jsou výrůstky tvořené krevními destičkami, bílými krvinkami, mikroby a nerozpustnou bílkovinou (fibrinem). Neléčená vede téměř vždy ke smrti.

Výskyt infekční endokarditidy

Ročně onemocní v České republice infekční endokarditidou 200 – 600 jedinců. Neléčená infekce vede zpravidla ke smrti, i při plné léčbě je úmrtnost asi 25%. Průběh infekční endokarditidy je výsledkem interakce mezi agresivitou mikroba, místními podmínky na chlopních a stavem imunity postiženého jedince. Horší prognózu mají endokarditidy levostranných chlopní a chlopenních náhrad u starších nemocných.

Stavba srdce

Srdce je dutý svalový orgán rozdělený srdeční přepážkou na pravou a levou část. V každé polovině je pomocí cípaté chlopně neúplně oddělena předsíň od komory. Mezi pravou síní a pravou komorou je umístěna trojcípá (trikuspidální) chlopeň, na levé straně dvojcípá (mitrální) chlopeň. Z pravé komory vystupuje plicní kmen, hranici mezi nimi tvoří poloměsíčitá (pulmonální) chlopeň. Z levé komory je krev přes poloměsíčitou (aortální) chlopeň vypuzována do srdečnice (aorty).

Srdeční stěna se skládá ze tří vrstev: srdeční nitroblány (endokardu), svaloviny (myokardu) a osrdečníku (perikardu). Endokard je tenká, hladká a lesklá vazivová blána, která vystýlá všechny srdeční dutiny a pokrývá povrch všech srdečních chlopní.

Příčiny endokarditidy

Mikroby se snáze usadí na chlopni postižené vrozenou nebo získanou srdeční vadou (případně chlopenní náhradě) nebo u jedinců s oslabenou imunitou, kteří užívají léky na potlačení imunitního systému (imunosupresiva), jsou HIV pozitivní nebo narkomani užívající nitrožilně drogy. Původci infekční endokarditidy jsou nejčastěji bakterie, méně často kvasinky (konkrétně kandida). Z bakterií dominují streptokoky (Streptococcus viridans, Streptococcus bovis), enterokoky, stafylokoky a další méně známé bakterie.

Jaké chlopně endokarditida postihuje?

Nezměněnou chlopeň zdravého jedince mikrobi nenapadnou. Vhodnější podmínky najdou na chlopni zasažené degenerativními změnami, zejména aortální a mitrální chlopeň nebo při prolapsu mitrální chlopně (nadbytečné zvětšení cípů chlopně, které se vchlipují do levé síně a způsobují nedomykavost chlopně). Méně často postihuje vrozené srdeční vady nebo porevmatické chlopenní vady. Narkomani mívají nejčastěji napadené pravostranné chlopně, zejména trikuspidální.

Mikrobi snadněji napadají cizorodý materiál, zejména umělé chlopenní protézy. Výjimkou ale nejsou i elektrody kardiostimulátoru nebo defibrilátoru umístěné v srdečních oddílech, cévní spojky nebo nesterilně zavedené či nesprávně ošetřované centrální žilní katétry.

Jak vzniká infekční endokarditida?

Na začátku onemocnění je infekce, malý chirurgický výkon nebo úraz, které vedou k přechodnému uvolnění mikrobů do oběhového systému. Zdravý organismus zvládne krátkodobou přítomnost mikroorganismů v krvi. Na změněných chlopních se mohou mikrobi snáze usadit a způsobit vznik vegetací. Výrůstky mohou embolizovat, tedy utrhnout se, cestovat krevním proudem, zaklínit se v cévě a způsobit její ucpání a následné nedokrvení příslušné části těla. Embolizace mohou být mikroskopické i rozsáhlé vedoucí k poškození orgánů. Drobné vmetky mohou vést k tvorbě infekčního ložiska v jiném orgánu.

Infekční endokarditida – příznaky

Příznaky infekční endokarditidy bývají nenápadné a různorodé. Projeví se různě závažnými teplotami, od zvýšené teploty až po septické hodnoty. Zdánlivě běžné onemocnění trvá neobvykle dlouho, neustále se vrací. Nemocný je pro nejasné horečnaté stavy opakovaně léčen antibiotiky. Jindy jedinec postupně chřadne, má mírně zvýšenou teplotu, bolesti kloubů a svalů. Pod nehty, na sliznicích, spojivkách nebo na kůži se objevuje drobné tečkovité krvácení (tzv. petechie) způsobené mikroembolizací utržených vegetací. Nejčastější jsou „třískovité hematomy” (krevní výrony) pod nehty. Na bříškách prstů, na předloktí nebo ploskách nohou se mohou nacházet malé měkké uzlíky (Oslerovy uzly).

Komplikace infekční endokarditidy

Mnohdy je diagnóza stanovena až na základě komplikací. Srdečním selháním s dušností a otoky dolních končetin se projeví těžkou nedomykavostí chlopně, zejména při přetržení závěsného aparátu nebo proděravění chlopně.

Vmetnutí utržených vegetací do ledvinných tepen může způsobit poruchu funkce ledvin, což se projeví ztrátou bílkovin močí (proteinurii) a krví v moči (hematurii). Embolizace části vegetace do mozku je příčinou cévní mozkové příhody s následkem doživotní invalidizace jedince. Při drobných embolizacích infekční vegetace (zejména mykotické) může dojít k poškození cévní stěny s tvorbou tepenných výdutí (aneurysmat), jež mohou později prasknout.

Mikrobi se mohou z vegetace na chlopně rozšířit i do jejího okolí a způsobit vznik abscesu, ohraničeného zánětlivého útvaru. Při tlaku abscesu na převodní systém vznikají poruchy srdeční rytmu. Pokud se absces provalí do některého srdečního oddílu, způsobí zkratovou vadu, při které vzniká abnormální průtok mezi pravou a levou částí srdce. Mísí se tedy okysličená a neokysličená krev.

Diagnostika infekční endokarditidy

Pokud máte chlopenní vadu nebo náhradu chlopně, běžné infekční onemocnění (nachlazení, chřipka) trvá neobvykle dlouho, vyhledejte svého kardiologa. Ten si fonendoskopem poslechne vaše srdce, při endokarditidě může slyšet nově vzniklé šelesty nebo změnu jejich intenzity. Dále bude pátrat po cévních příznacích na vaší kůži a sliznicích. Z krevních odběrů zjistí vysoké zánětlivé parametry, zejména C-reaktivního proteinu (CRP), bílkoviny produkované při bakteriální infekci. K potvrzení diagnózy je důležitý průkaz mikrobů v krvi a zobrazení vegetací na srdeční chlopni.

Původce infekční endokarditidy se určuje z krve. Jedná se o tzv. vyšetření hemokultur, při kterém se několikrát provádí odběr krve do speciálních lahviček v určitém časovém intervalu. Každá lahvička obsahuje jinou podpůrnou půdu, jež umožní rozmnožit a následně určit bakterii přítomnou v krvi. Navíc je možné vyzkoušet, jaká antibiotika jsou účinná (zabíjí) na danou bakterii. Hemokultury musí být odebrány před nasazením antibiotik. Pokud nemocný antibiotika užívá, nejméně na 3 dny se podávání pozastaví a pak se naberou hemokultury. S výjimkou kritického stavu by se neměla antibiotika podávat naslepo. Přesné určení původce endokarditidy umožňuje cílenou léčbu antibiotiky.

Zobrazení vegetací na srdečních chlopních umožňuje ultrazvukové vyšetření srdce tzv. echokardiografie. Mnohem přesnější a průkaznější než vyšetření přes hrudník je vyšetření jícnové. Sonda ultrazvuku se po znecitlivění měkkého patra (čímž se zabrání dávivému reflexu) zavede ústy přes hltan do jícnu, podobně jako při endoskopickém vyšetření jícnu nebo žaludku. Jícnový přístup umožňuje zobrazit nejen vegetace na chlopních, ale i případné komplikace jako abscesy, prasknuté chlopně, přetržení závěsného aparátu nebo nově vzniklé rozestoupení rány po našití chlopenní náhrady. Při závažném podezření na endokarditidu, ale negativním ultrazvuku, se vyšetření opakuje za několik dní.

Léčba infekční endokarditiy

Nemocný s infekční endokarditidou by měl léčen v nemocnici s dostatečnou zkušeností s léčbou této choroby. Musí zde být dostupné vyšetřovací metody, odborníci na antibiotika i případné kardiochirurgické řešení. Terapie je primárně konzervativní, infekční endokarditida se léčí antibiotiky. Při rozvoji významné chlopenní vady nebo uvolnění chlopenní náhrady se přistupuje ke kardiochirurgickému řešení. Současně se řeší důsledky různých komplikací jako je srdeční selhání, selhání ledvin nebo embolizace do mozku (cévní mozková příhoda) či do plic (plicní embolie).

Léčba antibiotiky

Antibiotická léčba musí být cílená. Podávají se během ní několikanásobně vyšší dávky antibiotik než u běžných infekcí a také doba terapie je delší, obvykle 4 – 8 týdnů. Antibiotika totiž obtížně pronikají do vegetací. Podle citlivosti mikroba na antibiotika se volí nitrožilní antibiotika – Penicilin, Ampicilin, Prostaphlin, Edicin, Vancomycin či Gentamycin, obvykle v kombinaci. Houbové infekce se léčí antimykotiky Amfoterin B či Amphocil, jejich podávání zpravidla navazuje na kardiochirurgický výkon a trvá až 8 týdnů.

Léčba se ukončuje, pokud je postižený bez teplot, v krvi nejsou zvýšené zánětlivé parametry, neobjevují se nové vegetace na chlopních a není přítomno žádné ložisko v těle, které by mohlo být zdrojem další infekce.

Kardiochirurgická léčba

Operační řešení se volí při neléčitelném srdečním selhání při zhoršení srdeční vady, šíření abscesu v srdci, opakované či hrozící embolizaci při velké vlající vegetaci nebo uvolnění chlopenní náhrady. Obtížně konzervativně léčitelné jsou mykotické endokarditidy, často se musí přistoupit k chirurgické léčbě. Jestliže to stav nemocného umožňuje, operace se odkládá až na dobu, kdy bude zvládnuta infekce. Akutní operace při zánětu má totiž vysokou úmrtnost.

Prevence infekční endokarditidy

Pokud máte významnou chlopenní vadu nebo chlopenní náhradu, při rizikových výkonech v oblasti infikovaných či kolonizovaných tkání a sliznic byste měl dostat preventivní dávku antibiotik. Jedná se zejména o stomatologické výkony (trhání zubů, implantace zubních náhrad), operační výkony v oblasti trávicího a močového systému (kromě endoskopií) nebo odstranění infekčních kožních ložisek (abscesů a furunklů). Antibiotika (Ampicilin, Amoksiklav, Augmentin nebo Edicin) se podávají ústy hodinu před výkonem, do svalu 15 – 30 minut předem nebo nitrožilně bezprostředně po výkonu. Antibiotika zničí bakterie, které se při výkonu uvolní do krevního oběhu, čímž se zabrání usazení mikrobů na srdečních chlopních.

Důsledně pečujte o sliznici dutiny ústní a zuby, zejména pokud trpíte parodontózou.

Doporučení spojená s infekční endokarditidou

Jestliže jste po operaci umělé chlopenní protézy či máte významnou srdeční vadu, informujte každého lékaře, který vám bude provádět invazivní zákrok.

Nepodceňujte běžné virové onemocnění, zklidněte svůj režim, věnujte dostatek času spánku a odpočinku. Bakteriální infekci si nechte přeléčit antibiotiky, užívejte je lékařem doporučenou dobu, přestože již příznaky nemoci vymizely.

Doporučujeme k tématu

Dubové kapky 100ml Dědek kořenář

Péče, ochrana a uklidnění pokožky a ústní dutiny Tekutý bylinný výluh…

Gotukola čaj 25 sáčků

Čaj pro mozek (Centella Asiatica – pupečník asijský) Gotu Kola (Brahmamandúki,…

Esenciální olej CITRON 10ml Dr.Popov

Přírodní éterický olej pro desinfekci prostoru, na dýchací cesty, pro…

WATER VIOLET Žebratka bahenní (34) Bachovy…

Při rezervovanosti, vnitřním uzavření a zármutku. Pomáhá podpořit vnitřní…

další podobná témata

Tip pro čtenáře Spektra Zdraví:

Dobrý kontakt k tématu

Nestátní zdravotnické zařízení COMHEALTH, s.r.o. se zabývá komplexní diagnostikou a.

Osteologické centrum Brno je nadregionální pracoviště, které se věnuje léčbě.

Péče Těně je domov pro seniory a zdravotně postižené. Poskytuje sociální.

Celodenní pobytové zařízení Domov pro seniory Věstonická p.o. zajišťuje plnohodnotnou sociální péči o své.

Chirurgická ordinace doktora Petra Čerbáka Brno provádí.

  • související test k tématu
  • všechny testy >
  • ověřte si znalost tématu v našem testu

Test pro toto téma se připravuje.

Doporučujeme k tématu

Sangre de Drago – Dračí krev – kapky 10ml

Croton lechleri. Přírodní prostředek známý také jako Dračí krev, Drago,…

Náramek z ohnivého achátu se srdcem

Náramek z kuliček achátu s kovovým srdíčkem Průměr kuliček cca 8 mm.…

Aromaterapeutické pastilky Kardamom, Citron

Osvěžení a energie Osvěžující pastilky BONNE SANTÉ pastilky s přírodními…

Poslední komentáře u článků

Doporučujeme Reklama

Jablka kostky BIO RAW 200g

Česká besířená sušená jablka, BIO a RAW Sušená.

Koupelová sůl LEVANDULE 1kg

Koupelová sůl s levandulí Přírodní koupelová sůl.

Krém na obličej noční FAIRNESS AYUURI 50ml

Ájurvédský krém pro všechny typy pleti Cílem.

Pickle KAROTKA 283g

Kořenící pasta – karotka v kořeněném nálevu jako.

Bio snídaňová směs konopný protein a lucuma 360g

Snídaňová směs RAW a v BIO kvalitě, vhodná jako.

Synkopa je náhlá, krátkodobá ztráta vědomí, obvykle vedoucí k pádu.…

Portální hypertenze

Portální hypertenze je porucha v oblasti jater, která se jinak označuje…

Kašel – akutní a subakutní

Kašel občas trápí každého z nás. Je to reflex sloužící k obraně a…

Lamblióza neboli giardióza

Giardióza (starším názvem lamblióza) patří mezi naše časté střevní…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje…

Kuří oko neboli mozol je kožní abnormalita odborně nazývaná clavus nebo…

Abrupce placenty

Abrupce placenty je životu ohrožující stav, který vzniká v průběhu…

Nemoci slinných žláz

Slinné žlázy jsou důležitou součástí trávicího systému člověka.…

Kuří oko neboli mozol je kožní abnormalita odborně nazývaná clavus nebo…

Filarióza je skupina tropických onemocnění vyvolaných parazity – vlasovci.…

Tinnitus je odboré označení pro tzv. zvukové šelesty. Lidé tyto šelesty…

Keratokonus

Keratokonus je degenerativní onemocnění oka, které se projevuje…

Pojem ascites je odborné označení pro nadměrné hromadění tekutiny v…

Gynekomastie

Zvětšení prsní žlázy u mužů – tzv. gynekomastie (z řeckého gyné =…

Kaposiho sarkom

Kaposiho sarkom je nádorové onemocnění, které vzniká na základě virové…

Botulismus

Botulismus je akutní onemocnění způsobené nervovým toxinem produkovaným…

Nádor jazyka

Nádory jazyka se řadí k onemocněním ústní dutiny. Nádory jazyka se…

Alportův syndrom

Alportův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění, které postihuje…

portál vytvořila společnost PROPEOPLE marketing

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte

Mykotická infekce

Mnoho poševních potíží může ukazovat na mykotickou infekci, nazývanou rovněž kvasinkové onemocnění nebo kandidóza. Mykotická infekce je vyvolaná kvasinkami Candida albicans, mikroorganismy, které se nacházejí na pokožce a sliznicích. Pokud je bakteriální flóra v pochvě narušená (v důsledku léčby antibiotiky, příliš intenzivní hygieny, poševní suchosti, atp.) nebo z důvodu působení jiných faktorů (např. hormonální změny), může dojít k nárůstu množství buněk Candida. Vyvolává takové potíže, jako je svědění, podráždění, bolest nebo výtoky. Tyto příznaky svědčí o mykotické infekci pochvy. Některé ženy jsou více náchylné k mykotickým infekcím pochvy.

Příznaky mykotické infekce pochvy

Nejčastější příznaky mykotické infekce pochvy jsou:

  • svědění a podráždění pochvy
  • nezdravý výtok, bílý a hustý, často připomínající tvaroh
  • zarudnutí a bolestivost
  • bolest, zejména při pohlavním styku nebo po něm.

Velmi důležité je odlišit vaginální mykózu od bakteriální infekce pochvy. Příznaky těchto dvou chorob mohou být podobné, ale léčba je jiná.

Jak léčit mykotickou infekci?

Ve většině případů se mykóza považuje za infekci, občas je však posuzovaná jako narušení rovnováhy bakteriální flóry v pochvě. Z tohoto důvodu se léčba obvykle netýká partnera. Při mykotické infekci se aplikují antimykotické léky, které sice léčí, avšak nechrání proti opakovaným potížím. Jiná metoda léčby je založená na užívání přírodních přípravků. Tyto přípravky optimalizují poševní flóru, pomáhají likvidovat mykotickou infekci a lze je užívat jako preventivní prostředek proti mykóze. Díky svým vlastnostem představují dlouhodobé řešení. Infekce může občas vyvolávat bolest při styku. V takovém případě je vhodné využít dostupné prostředky zmírňující svědění a podráždění intimních partií. Je však třeba si uvědomit, že neléčí příčinu potíží. Lze je aplikovat jako doplněk léčby. Pokud po určité době potíže neustoupí, obraťte se na gynekologa.

Jak předcházet mykotické infekci?

Vaginální mykóza je nemoc, která se vrací. Některé ženy jí trpí častěji než jiné. To může být způsobeno hladinou hormonů. Hormony jsou rovněž odpovědné za častější výskyt mykózy v určitých fázích menstruačního cyklu, stejně jako v průběhu těhotenství či kojení. Ženy, které jsou zvláště náchylné k vaginálním mykózám, mohou opakovaným potížím předcházet. Měly by v příslušných časových intervalech nebo ve dnech předcházejících období zvláštní náchylnosti používat přírodní poševní gely. Tyto přípravky udržují zdravou poševní flóru a chrání proti nadměrnému bujení kvasinek.

KaЕѕdГЎ ze dvou nemocГ­ vyplГЅvajГ­cГ­ch z houbovГ© infekce z chlupЕЇ. Black piedra se vyskytuje hlavnД› v a na vlasy z pokoЕѕky hlavy a je zpЕЇsobena Piedraia hortae, bГ­lГЎ piedra se vyskytuje v a na vlasy z kЕЇЕѕe na hlavД›, vousy, knГ­r a genitГЎlnГ­ oblasti, a je zpЕЇsobena Trichosporon druhЕЇ.

KГіd deskriptoru: C01.703.753

PodrobnГ© informace o nemoci

HistoplazmГіza

HistoplazmГіzou rozumГ­me infekДЌnГ­ onemocnД›nГ­. Toto je vyvolГЎno vdechnutГ­m spor Histoplasma capsulatum. JednГ© se oВ patogennГ­ houbu, kterГЎ se vyskytuje vВ pЕЇdД› zneДЌiЕЎtД›nГ© ptaДЌГ­m aВ netopГЅЕ™Г­m trusem. VГЅskyt Histoplasmy je hlavnД›.

Slovo cysta pochází z latiny ‒ cista (schránka) a řečtiny ‒ kystis (měchýř, bublina). Cysta je ohraničený, epitelem vystlaný dutý patologický útvar. Její vznik může mít mnoho příčin ‒ uzávěr vývodu žlázy, nádor.

KandidГіza

Kandidóza je nemoc způsobená kvasinkou Candida albicans, které se může uchytit na tělních površích ‒ kůži, sliznicích v dutině ústní, vagíně, střevě atd. Mohou však být rozšířena po celém těle ‒.

DermatofytГіza

DermatofytГіzy (Tinea) jsou vyvolГЎvГЎny mikroorganismy dermatofyty, coЕѕ jsou mikroskopickГ© vlГЎknitГ© houby, kterГ© napadajГ­cГ­ povrchovГ© rohovД›jГ­cГ­ vrstvy pokoЕѕky (epidermomykГіza) ДЌi nehty (onychomykГіza), vlasy, vousy, chlupy.

MykГіza (plГ­seЕ€) je vД›tЕЎinou povrchovГ© onemocnД›nГ­ houbami, kvasinkami aВ plГ­snД›mi. KvЕЇli rozdГ­lnГ© ЕЎkГЎle tД›chto cizopasnГ­kЕЇ je zaВ urДЌitГЅch podmГ­nek mykГіza snadno pЕ™enosnГЎ naВ jinГ© hostitele. ParazitГ© tohoto druhu si libujГ­.

AutorskГЎ prГЎva pro ДЌeskou verzi tezauru Medical Subject Headings patЕ™Г­ NГЎrodnГ­ lГ©kaЕ™skГ© knihovnД›.

Informace naВ tomto portГЎlu majГ­ pouze informativnГ­ charakter aВ nenahrazujГ­ konzultaci sВ VaЕЎГ­m oЕЎeЕЎtЕ™ujГ­cГ­m lГ©kaЕ™em.

AutorskГЎ prГЎva pro ДЌeskou verzi ДЌГ­selnГ­ku diagГіz MKN-10 patЕ™Г­ ministerstvu zdravotnictvГ­ ДЊR, zdroj informacГ­ ГљZIS ДЊR.

AutorskГЎ prГЎva pro ДЌeskou verzi tezauru Medical Subject Headings patЕ™Г­ NГЎrodnГ­ lГ©kaЕ™skГ© knihovnД›.

PublikovГЎnГ­ nebo jakГ©koliv uЕѕitГ­ obsahu serveru je bez pЕ™edchozГ­ho souhlasu zakГЎzГЎno.

Leave a Reply